Kommande tävlingar
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final
13/07 SM Lag Mixed
13/07 SM Lag Mixed - Kval
Rapporterade tävlingar
04/05 IAF-guld, BK S:t Erik
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
19/04 Trosa BS - Guldtävling
Rimbo BK » Rimbo BK - Guldtävling 2019-04-22 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Rimbo BK

Rimbo BK - Guldtävling 2019-04-22

Partävling, 20 bord, 40 par. Antal brickor: 58. Medel: 1102.0.

Privatprotokoll för Johnny Östberg - Tommy Bergdahl

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 8, Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau
13NT Ö+1 -430 13 34% 13 34.0%Kn1087Kn108643K82 106542KKn4E2743
23 Ö= -140 22 58% 35 46.0%D6363D87521083 EKnKD5264DKn762
Rond 2, som ÖV mot par 10, Torsten Andersson - Leif Grund
33NT S-1 50 38 100% 73 64.0%E875432108K936 K9KD3108762752
42 N-3 300 36 95% 109 71.8%96362765EK953 102EK5KD9432Kn10
Rond 3, som NS mot par 12, Peter Carlsson - Magnus Ekman
54 V-1 50 33 87% 142 74.8%431075E86310762 DKnEKDKn64D7543
62NT S= 120 9 24% 151 66.3%KD3104Kn102KD1092 642KDKn73E9833
Rond 4, som ÖV mot par 14, Ted Jansson - Rolf Karlsson
74 S-3 300 34 89% 185 69.6%D1094KKn83E103Kn8 7624654EK10975
83NT Ö+2 460 34 89% 219 72.0%EK4EKD108Kn4EKn5 Kn73532D85K874
Rond 5, som NS mot par 16, Jan Norberg - Jim Nilsson
92NT Ö-2 200 24 63% 243 71.0%ED104D6494Kn1076 82K1032KDKn7623
103NT N+4 720 2 5% 245 64.4%E108310EKKn9854D 96EK975D32EK9
Rond 6, som NS mot par 18, Johan Nilsson - Måns Berg
117NT N= 1520 32 84% 277 66.2%D98872EDKn8372 EKKn74EK10K2EKD
124 V-2 100 18 47% 295 64.6%Kn1071029842KDKn10 EK9839KD65874
Rond 7, som ÖV mot par 20, Johan Säfsten - Måns Sjöqvist
134 Ö+1 650 28 74% 323 65.3%1094EKD94KnKD64 7Kn75310763EKn87
142 N+2 -170 15 39% 338 63.4%E84KD65E1097Kn8 Kn107987K8321096
Rond 8, som NS mot par 22, Kjell Simonsson - Katrin Thorström
154 S+1 650 20 53% 358 62.7%Kn953K1072D3E106 KD1042EK105DKn85
163NT N+1 430 36 95% 394 64.8%EK8K7EKn9106432 D4Kn64K754K975
Rond 9, som NS mot par 24, Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson
173NT S+2 460 35 92% 429 66.4%Kn831094343ED109 EKDED765KDK84
183D Ö-3 500 38 100% 467 68.2%K53ED10542E1072 10876K85K109762
Rond 10, som ÖV mot par 26, Pär Ol-Mårs - Ola Stavås
195D S= -650 4 11% 471 65.2%K96328108610543 EDKn74Kn2D3KD76
202 V-1 -100 17 45% 488 64.2%83D102Kn32EKn863 E10742K85EK1054
Rond 11, som ÖV mot par 28, Peter Swensson - Mats Thunman
212 Ö-2 -100 34 89% 522 65.4%E1031083K1084263 DKnED4763D9872
223NT S= -400 17 45% 539 64.5%E1074K76565954 98682DKn7E10876
Rond 12, som ÖV mot par 30, Hans Kvick - Niklas Warne
233NT N-1 100 16 42% 555 63.5%Kn10965954Kn31074 E87Kn10329762EK
242 Ö+1 140 18 47% 573 62.8%DKn652K62Kn5E72 K97DKn104K42KKn4
Rond 13, som NS mot par 32, Christer Eriksson - Lars Olsson
252 N+2 170 12 32% 585 61.6%EDKn102Kn3KD5852 K5K10981093E1094
263NT S+2 660 34 89% 619 62.6%10KKn7K83KDKn642 KKn975E854E2108
Rond 14, som ÖV mot par 34, Roger Frödin - Örjan Sundholm
273NT S= -400 15 39% 634 61.7%E7653Kn5265298 K10984D98EKn1042
284 V-1 -50 10 26% 644 60.5%D962Kn1097510375 E7EKD6E7642D10
Rond 15, som NS mot par 36, Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg
295 N= 600 31 82% 675 61.2%EDKn85KKnD532Kn4 8764KKn987EK83
302 V-1 50 22 58% 697 61.1%E8521098KD43D8 K1097K696K10963
Rond 16, som NS mot par 38, Kjell Hedman - Anders Blomqvist
312 S+2 170 34 89% 731 62.0%K61094D63E9765 EDKn85D6K2D832
323NT V+2 -660 15 39% 746 61.3%DKn798386532K4 1042542E97DKn82
Rond 17, som NS mot par 1, Kerstin Bravo - Annika Olén
334 S-3 -150 19 50% 765 60.9%D1073Kn4K1065K87 E9654DE43Kn543
343 S+1 170 28 74% 793 61.3%E39743DKn43K95 DKn62EK652K6Kn6
Rond 18, som ÖV mot par 3, Jesper Rundin - Peter Ventura
353NT Ö+1 630 33 87% 826 62.1%K102EK843DKn975 E74310EK1087686
364 Ö= 620 14 37% 840 61.4%92KD10743107ED7 E8753EKn2DKn964
Rond 19, som ÖV mot par 5, Joanna Tenggren - Tore Stormo
373NT V+3 490 14 37% 854 60.7%6EK1084ED73985 EKn4366EKDKn743
382 N+1 -140 17 45% 871 60.3%84EKn862D1021073 E532D109483KD5
Rond 20, som NS mot par 7, Johan Englund - Magnus Uhlin
393NT Ö+2 -660 17 45% 888 59.9%EKKn8543Kn61073D 62K9754Kn621087
403NT Ö+1 -430 38 100% 926 60.9%1058DKn8754DKn52 D3D765321031086
Rond 21, som ÖV mot par 9, Stefan Olausson - Göran Andersson
414 S= -420 13 34% 939 60.2%Kn6ED10745EK1097 959853K1094DKn4
422 V+2 170 35 92% 974 61.0%E97431043631042 KKn6EK98K98K85
Rond 22, som ÖV mot par 11, Hannu Huhtala - Theresia Didriksson
432 N-1 50 26 68% 1000 61.2%D9743Kn74ED875 65KD3Kn106Kn7652
442 S-4 400 35 92% 1035 61.9%EDKn6242D95743 93EDKn93Kn83Kn106
Rond 23, som NS mot par 13, Eva Brantingson - Tommy Storm
454 Ö-3 300 8 21% 1043 61.0%DKn3E4D9872Kn74 EKD98652Kn10KD5
463NT N+2 460 26 68% 1069 61.1%652KKn3KD1074D5 EKn93ED6KnEKn864
Rond 24, som ÖV mot par 15, Björn Alenfalk - Robert Larsson
473NT Ö+2 460 35 92% 1104 61.8%Kn652E106K10EK94 K103DKn974E61076
483NT N+2 -460 8 21% 1112 60.9%Kn4Kn65Kn87641064 8752K982E10K85
Rond 25, som NS mot par 17, K-G Wanngård - Mattias Jonsson
494 V-1 50 32 84% 1144 61.4%8697546EKn8654 9ED103DKn8543D2
501NT S= 90 15 39% 1159 60.9%Kn96Kn92E8D10975 E873E105Kn4EKn82
Rond 26, som ÖV mot par 19, Linnea Edlund - Thomas Kvist
513 S= -110 26 68% 1185 61.1%ED9DKn853109D96 532742K652K42
525 V+1 620 35 92% 1220 61.7%42K762KDKn9425 6ED4E105EKn10874
Rond 27, som ÖV mot par 21, Kenneth Borin - Peter Törnblom
532 Ö-1 -50 27 71% 1247 61.8%ED96543K4102K8 10D32DKn97DKn1032
541NT N+2 -150 21 55% 1268 61.7%4D1064KKn953984 Kn10762E3108KKn52
Rond 28, som ÖV mot par 23, Erik Gulliksson - Jens Brodin
554 S= -620 27 71% 1295 61.9%KD6296DKn84943 E10943D8452D75
562 S-3 150 29 76% 1324 62.1%542E96K53EDKn6 E108D84DKn86985
Rond 29, som NS mot par 25, Göran Mattsson - Otto Slätis
574 S= 420 27 71% 1351 62.3%EK6432E9743KD Kn7KKn65K1079532
582 S+1 140 15 39% 1366 61.9%D10107597653E53 E764EKKn62104K10

Bricka 1

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Nord giv
ingen i zon
kn
1087
kn108643
K82
EKD73
E95
K
kn965
98
D632
D975
ED10
106542
Kkn4
E2
743

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N25322
S25322
Ö10791110
V10791010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roger Frödin - Örjan Sundholm Johan Englund - Magnus Uhlin 3NT Ö-1 3 50 38/0
Göran Anér - Ann-Sophie Andersson Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 2 V+1 Kn -140 36/2
Johan Nilsson - Måns Berg Erik Gulliksson - Jens Brodin 2 Ö+2 3 -170 34/4
Linnea Edlund - Thomas Kvist Kjell Simonsson - Katrin Thorström 3NT Ö= 3 -400 29/9
Göran Mattsson - Otto Slätis Jan Norberg - Jim Nilsson 3NT Ö= 7 -400 29/9
Joakim Nordlindh - Olle Wademark Louise Hallqvist - Ylva Johansson 3NT Ö= 6 -400 29/9
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Kerstin Bravo - Annika Olén 3NT Ö= 4 -400 29/9
Ted Jansson - Rolf Karlsson Ulf Nohrén - Anders Blomé 4 V= Kn -420 24/14
Joanna Tenggren - Tore Stormo Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg 3NT Ö+1 2 -430 13/25
Stefan Olausson - Göran Andersson Christer Eriksson - Lars Olsson 3NT Ö+1 3 -430 13/25
Hannu Huhtala - Theresia Didriksson Hans Kvick - Niklas Warne 3NT Ö+1 4 -430 13/25
K-G Wanngård - Mattias Jonsson Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 3NT Ö+1 2 -430 13/25
Kenneth Borin - Peter Törnblom Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 3NT Ö+1 4 -430 13/25
Pär Ol-Mårs - Ola Stavås Björn Alenfalk - Robert Larsson 3NT Ö+1 5 -430 13/25
Per Laving - Peo Lindholm Peter Carlsson - Magnus Ekman 3NT Ö+1 4 -430 13/25
Inge Corse - Göran Thunander Torsten Andersson - Leif Grund 3NT Ö+1 4 -430 13/25
Johnny Östberg - Tommy Bergdahl Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau 3NT Ö+1 2 -430 13/25
Lennart Persson - Lars-Göran Östlund Lars Ericson - Christina Ahl 3NT Ö+1 3 -430 13/25
Peter Swensson - Mats Thunman Eva Brantingson - Tommy Storm 4 V+1 Kn -450 2/36
Kjell Hedman - Anders Blomqvist Jesper Rundin - Peter Ventura 2D N-3 3 -500 0/38

Bricka 2

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Öst giv
N-S i zon
D63
63
D8752
1083
842
E1097
EK9
K54
K10975
kn84
kn103
E9
Ekn
KD52
64
Dkn762

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N66545
S66545
Ö77898
V77898
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ted Jansson - Rolf Karlsson Ulf Nohrén - Anders Blomé 4 Ö-1 K 50 37/1
Roger Frödin - Örjan Sundholm Johan Englund - Magnus Uhlin 4 V-1 6 50 37/1
Inge Corse - Göran Thunander Torsten Andersson - Leif Grund 1NT V= 4 -90 34/4
Kenneth Borin - Peter Törnblom Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 1NT S-1 9 -100 32/6
Göran Anér - Ann-Sophie Andersson Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 2 Ö= D -110 28/10
Joakim Nordlindh - Olle Wademark Louise Hallqvist - Ylva Johansson 2 Ö= 3 -110 28/10
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Kerstin Bravo - Annika Olén 2 Ö= 6 -110 28/10
Peter Swensson - Mats Thunman Eva Brantingson - Tommy Storm 2 Ö+1 6 -140 22/16
Johnny Östberg - Tommy Bergdahl Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau 3 Ö= 2 -140 22/16
Lennart Persson - Lars-Göran Östlund Lars Ericson - Christina Ahl 2 Ö+1 K -140 22/16
Joanna Tenggren - Tore Stormo Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg 2 Ö+2 6 -170 10/28
Stefan Olausson - Göran Andersson Christer Eriksson - Lars Olsson 1 Ö+3 D -170 10/28
Hannu Huhtala - Theresia Didriksson Hans Kvick - Niklas Warne 2 Ö+2 D -170 10/28
K-G Wanngård - Mattias Jonsson Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 3 Ö+1 D -170 10/28
Johan Nilsson - Måns Berg Erik Gulliksson - Jens Brodin 2 Ö+2 3 -170 10/28
Linnea Edlund - Thomas Kvist Kjell Simonsson - Katrin Thorström 2 Ö+2 D -170 10/28
Pär Ol-Mårs - Ola Stavås Björn Alenfalk - Robert Larsson 2 Ö+2 4 -170 10/28
Per Laving - Peo Lindholm Peter Carlsson - Magnus Ekman 2 Ö+2 D -170 10/28
Kjell Hedman - Anders Blomqvist Jesper Rundin - Peter Ventura 2 Ö+2 3 -170 10/28
Göran Mattsson - Otto Slätis Jan Norberg - Jim Nilsson 3 S-2 E -200 0/38

Bricka 3

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Syd giv
Ö-V i zon
6
976542
Dkn
EKD9
K9
KD3
108762
752
E875432
108
K93
6
Dkn10
Ekn
E54
kn10843

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N1151058
S1151058
Ö27374
V27374
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Joakim Nordlindh - Olle Wademark Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 6 S= 2 920 38/0
Kjell Hedman - Anders Blomqvist Joanna Tenggren - Tore Stormo 3NT S+1 K 430 36/2
Kerstin Bravo - Annika Olén Jesper Rundin - Peter Ventura 4 N= E 420 26/12
Lars Ericson - Christina Ahl Göran Anér - Ann-Sophie Andersson 4 S= 7 420 26/12
Peter Carlsson - Magnus Ekman Inge Corse - Göran Thunander 4 N= 6 420 26/12
Johan Nilsson - Måns Berg Göran Mattsson - Otto Slätis 4 N= E 420 26/12
Kjell Simonsson - Katrin Thorström Kenneth Borin - Peter Törnblom 4 N= 6 420 26/12
Per Laving - Peo Lindholm Ted Jansson - Rolf Karlsson 4 N= 6 420 26/12
Hans Kvick - Niklas Warne Eva Brantingson - Tommy Storm 4 N= E 420 26/12
Lennart Persson - Lars-Göran Östlund Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau 4 N= 4 420 26/12
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Louise Hallqvist - Ylva Johansson 4 N= 6 420 26/12
Björn Alenfalk - Robert Larsson Peter Swensson - Mats Thunman 5 S= K 400 11/27
Linnea Edlund - Thomas Kvist Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 5 S= K 400 11/27
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Erik Gulliksson - Jens Brodin 3NT S= K 400 11/27
Ulf Nohrén - Anders Blomé Jan Norberg - Jim Nilsson 3NT S= K 400 11/27
Roger Frödin - Örjan Sundholm Stefan Olausson - Göran Andersson 3NT S= K 400 11/27
Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg Johan Englund - Magnus Uhlin 3NT S= K 400 11/27
Pär Ol-Mårs - Ola Stavås K-G Wanngård - Mattias Jonsson 2 N+2 6 170 3/35
Christer Eriksson - Lars Olsson Hannu Huhtala - Theresia Didriksson 3 N+1 E 170 3/35
Torsten Andersson - Leif Grund Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 3NT S-1 9 -50 0/38

Bricka 4

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Väst giv
alla i zon
E875
D108743
kn8
7
102
EK5
KD9432
kn10
963
62
765
EK953
KDkn4
kn9
E10
D8642

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N63995
S63995
Ö79448
V79448
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Nohrén - Anders Blomé Jan Norberg - Jim Nilsson 3NT V-3 7 300 38/0
Pär Ol-Mårs - Ola Stavås K-G Wanngård - Mattias Jonsson 3D V-1 7 200 36/2
Björn Alenfalk - Robert Larsson Peter Swensson - Mats Thunman 3 N= E 140 27/11
Johan Nilsson - Måns Berg Göran Mattsson - Otto Slätis 2 S+1 K 140 27/11
Linnea Edlund - Thomas Kvist Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 2 N+1 E 140 27/11
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Erik Gulliksson - Jens Brodin 3 N= K 140 27/11
Hans Kvick - Niklas Warne Eva Brantingson - Tommy Storm 3 S= K 140 27/11
Lennart Persson - Lars-Göran Östlund Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau 3 N= E 140 27/11
Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg Johan Englund - Magnus Uhlin 3 N= 5 140 27/11
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Louise Hallqvist - Ylva Johansson 3 N= 5 140 27/11
Joakim Nordlindh - Olle Wademark Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 4 V-1 7 100 18/20
Per Laving - Peo Lindholm Ted Jansson - Rolf Karlsson 2 V= 7 -90 16/22
Kerstin Bravo - Annika Olén Jesper Rundin - Peter Ventura 4 N-1 E -100 13/25
Roger Frödin - Örjan Sundholm Stefan Olausson - Göran Andersson 4 N-1 E -100 13/25
Lars Ericson - Christina Ahl Göran Anér - Ann-Sophie Andersson 3 V+1 7 -130 8/30
Kjell Simonsson - Katrin Thorström Kenneth Borin - Peter Törnblom 3 V+1 7 -130 8/30
Christer Eriksson - Lars Olsson Hannu Huhtala - Theresia Didriksson 3 V+1 7 -130 8/30
Kjell Hedman - Anders Blomqvist Joanna Tenggren - Tore Stormo 1NT V+2 4 -150 4/34
Torsten Andersson - Leif Grund Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 2 N-3 6 -300 2/36
Peter Carlsson - Magnus Ekman Inge Corse - Göran Thunander 3D V= 7 -670 0/38

Bricka 5

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Nord giv
N-S i zon
43
1075
E863
10762
EK987
32
Kkn1095
kn
10652
98
42
EKD98
Dkn
EKDkn64
D7
543

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N32713
S32713
Ö9106106
V9106106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Jesper Rundin - Peter Ventura 3NT Ö-3 E 150 38/0
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 4 V-1 5 50 33/5
Peter Swensson - Mats Thunman K-G Wanngård - Mattias Jonsson 4 V-1 5 50 33/5
Inge Corse - Göran Thunander Ted Jansson - Rolf Karlsson 4 Ö-1 E 50 33/5
Johnny Östberg - Tommy Bergdahl Peter Carlsson - Magnus Ekman 4 V-1 5 50 33/5
Lennart Persson - Lars-Göran Östlund Torsten Andersson - Leif Grund 3 V+1 5 -170 27/11
Joakim Nordlindh - Olle Wademark Lars Ericson - Christina Ahl 3 Ö+1 E -170 27/11
Kerstin Bravo - Annika Olén Joanna Tenggren - Tore Stormo 4 Ö= E -420 13/25
Johan Englund - Magnus Uhlin Kjell Hedman - Anders Blomqvist 4 Ö= E -420 13/25
Hannu Huhtala - Theresia Didriksson Roger Frödin - Örjan Sundholm 4 Ö= E -420 13/25
Eva Brantingson - Tommy Storm Christer Eriksson - Lars Olsson 4 Ö= K -420 13/25
Jan Norberg - Jim Nilsson Per Laving - Peo Lindholm 4 Ö= E -420 13/25
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Göran Mattsson - Otto Slätis 4 Ö= E -420 13/25
Kenneth Borin - Peter Törnblom Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 4 Ö= K -420 13/25
Erik Gulliksson - Jens Brodin Kjell Simonsson - Katrin Thorström 4 Ö= K -420 13/25
Ulf Nohrén - Anders Blomé Johan Nilsson - Måns Berg 4 V= 7 -420 13/25
Hans Kvick - Niklas Warne Björn Alenfalk - Robert Larsson 4 Ö= E -420 13/25
Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg Stefan Olausson - Göran Andersson 4 Ö= E -420 13/25
Göran Anér - Ann-Sophie Andersson Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau 4 Ö= D -420 13/25
Linnea Edlund - Thomas Kvist Pär Ol-Mårs - Ola Stavås 4 V+1 7 -450 0/38

Bricka 6

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Öst giv
Ö-V i zon
KD3
104
kn102
KD1092
Ekn1098
E96
D54
kn6
75
852
K76
E8754
642
KDkn73
E983
3

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N78878
S78878
Ö54464
V54464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linnea Edlund - Thomas Kvist Pär Ol-Mårs - Ola Stavås 3NT N= 7 400 38/0
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 2 V-2 10 200 33/5
Hannu Huhtala - Theresia Didriksson Roger Frödin - Örjan Sundholm 2 V-2 10 200 33/5
Joakim Nordlindh - Olle Wademark Lars Ericson - Christina Ahl 2 V-2 10 200 33/5
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Jesper Rundin - Peter Ventura 2 V-2 10 200 33/5
Lennart Persson - Lars-Göran Östlund Torsten Andersson - Leif Grund 2NT N+2 E 180 28/10
Erik Gulliksson - Jens Brodin Kjell Simonsson - Katrin Thorström 3 S+1 Kn 170 26/12
Ulf Nohrén - Anders Blomé Johan Nilsson - Måns Berg 1NT N+2 7 150 23/15
Göran Anér - Ann-Sophie Andersson Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau 1NT N+2 3 150 23/15
Eva Brantingson - Tommy Storm Christer Eriksson - Lars Olsson 2 S+1 4 140 16/22
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Göran Mattsson - Otto Slätis 3 S= Kn 140 16/22
Peter Swensson - Mats Thunman K-G Wanngård - Mattias Jonsson 2 S+1 Kn 140 16/22
Hans Kvick - Niklas Warne Björn Alenfalk - Robert Larsson 2 S+1 2 140 16/22
Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg Stefan Olausson - Göran Andersson 2 S+1 4 140 16/22
Kenneth Borin - Peter Törnblom Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 1NT N+1 7 120 9/29
Johnny Östberg - Tommy Bergdahl Peter Carlsson - Magnus Ekman 2NT S= 10 120 9/29
Kerstin Bravo - Annika Olén Joanna Tenggren - Tore Stormo 2 S= 4 110 5/33
Inge Corse - Göran Thunander Ted Jansson - Rolf Karlsson 2 S= 6 110 5/33
Johan Englund - Magnus Uhlin Kjell Hedman - Anders Blomqvist 2 V-1 10 100 2/36
Jan Norberg - Jim Nilsson Per Laving - Peo Lindholm 2NT N-2 7 -100 0/38

Bricka 7

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Syd giv
alla i zon
K5
D105
KDkn872
42
762
4
654
EK10975
D1094
Kkn83
E103
kn8
Ekn83
E9762
9
D63

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N58875
S59865
Ö73357
V73357
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Erik Gulliksson - Jens Brodin 3 S= K 140 37/1
Göran Anér - Ann-Sophie Andersson Torsten Andersson - Leif Grund 3 S= E 140 37/1
Peter Carlsson - Magnus Ekman Lennart Persson - Lars-Göran Östlund 3 S-1 E -100 32/6
Christer Eriksson - Lars Olsson Björn Alenfalk - Robert Larsson 4 S-1 E -100 32/6
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 3 S-1 E -100 32/6
Kerstin Bravo - Annika Olén Johan Englund - Magnus Uhlin 4 S-2 E -200 17/21
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Lars Ericson - Christina Ahl 4 S-2 E -200 17/21
Jesper Rundin - Peter Ventura Joanna Tenggren - Tore Stormo 4 S-2 E -200 17/21
Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau Joakim Nordlindh - Olle Wademark 4 S-2 E -200 17/21
K-G Wanngård - Mattias Jonsson Hans Kvick - Niklas Warne 4 S-2 K -200 17/21
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Ulf Nohrén - Anders Blomé 4 S-2 E -200 17/21
Kenneth Borin - Peter Törnblom Pär Ol-Mårs - Ola Stavås 4 S-2 E -200 17/21
Kjell Simonsson - Katrin Thorström Göran Mattsson - Otto Slätis 3 S-2 K -200 17/21
Per Laving - Peo Lindholm Johan Nilsson - Måns Berg 3 S-2 E -200 17/21
Inge Corse - Göran Thunander Jan Norberg - Jim Nilsson 4 S-2 K -200 17/21
Roger Frödin - Örjan Sundholm Eva Brantingson - Tommy Storm 4 S-2 E -200 17/21
Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg Hannu Huhtala - Theresia Didriksson 4 S-2 E -200 17/21
Ted Jansson - Rolf Karlsson Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 4 S-3 E -300 4/34
Peter Swensson - Mats Thunman Linnea Edlund - Thomas Kvist 3NT S-4 2 -400 2/36
Kjell Hedman - Anders Blomqvist Stefan Olausson - Göran Andersson 4D S-2 E -500 0/38

Bricka 8

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Väst giv
ingen i zon
D10962
64
96
10632
kn73
532
D85
K874
EK4
EKD108
kn4
Ekn5
85
kn97
EK10732
D9

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N35252
S35252
Ö10810811
V10810811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kenneth Borin - Peter Törnblom Pär Ol-Mårs - Ola Stavås 4 Ö-1 K 50 35/3
Kjell Simonsson - Katrin Thorström Göran Mattsson - Otto Slätis 4 Ö-1 E 50 35/3
Roger Frödin - Örjan Sundholm Eva Brantingson - Tommy Storm 4 Ö-1 E 50 35/3
Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg Hannu Huhtala - Theresia Didriksson 4 V-1 9 50 35/3
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Lars Ericson - Christina Ahl 3 Ö+2 E -200 30/8
Kerstin Bravo - Annika Olén Johan Englund - Magnus Uhlin 4 Ö= E -420 23/15
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Ulf Nohrén - Anders Blomé 4 Ö= E -420 23/15
Peter Swensson - Mats Thunman Linnea Edlund - Thomas Kvist 4 Ö= E -420 23/15
Inge Corse - Göran Thunander Jan Norberg - Jim Nilsson 4 Ö= E -420 23/15
Kjell Hedman - Anders Blomqvist Stefan Olausson - Göran Andersson 4 Ö= E -420 23/15
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 4 V= 10 -420 23/15
Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau Joakim Nordlindh - Olle Wademark 3NT V+1 9 -430 13/25
K-G Wanngård - Mattias Jonsson Hans Kvick - Niklas Warne 3NT Ö+1 3 -430 13/25
Per Laving - Peo Lindholm Johan Nilsson - Måns Berg 3NT Ö+1 7 -430 13/25
Göran Anér - Ann-Sophie Andersson Torsten Andersson - Leif Grund 3NT V+1 9 -430 13/25
Jesper Rundin - Peter Ventura Joanna Tenggren - Tore Stormo 3NT Ö+2 7 -460 4/34
Peter Carlsson - Magnus Ekman Lennart Persson - Lars-Göran Östlund 3NT Ö+2 3 -460 4/34
Ted Jansson - Rolf Karlsson Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 3NT Ö+2 K -460 4/34
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Erik Gulliksson - Jens Brodin 3NT V+2 9 -460 4/34
Christer Eriksson - Lars Olsson Björn Alenfalk - Robert Larsson 3NT Ö+2 E -460 4/34

Bricka 9

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Nord giv
Ö-V i zon
ED104
D64
94
kn1076
K765
kn95
E
EKD95
kn93
E87
10853
842
82
K1032
KDkn762
3

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N59767
S59767
Ö84575
V84575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau 4 Ö-5 K 500 37/1
Stefan Olausson - Göran Andersson Kerstin Bravo - Annika Olén 3D V-2 9 500 37/1
Björn Alenfalk - Robert Larsson Roger Frödin - Örjan Sundholm 3NT V-4 9 400 33/5
Hans Kvick - Niklas Warne Linnea Edlund - Thomas Kvist 3 Ö-4 K 400 33/5
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Lars Ericson - Christina Ahl 3 Ö-3 K 300 29/9
Joakim Nordlindh - Olle Wademark Torsten Andersson - Leif Grund 4 V-3 9 300 29/9
Johnny Östberg - Tommy Bergdahl Jan Norberg - Jim Nilsson 2NT Ö-2 K 200 24/14
Lennart Persson - Lars-Göran Östlund Ted Jansson - Rolf Karlsson 3 V-2 9 200 24/14
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Joanna Tenggren - Tore Stormo 2 Ö-2 3 200 24/14
Kjell Hedman - Anders Blomqvist Hannu Huhtala - Theresia Didriksson 2D S= E 180 20/18
Per Laving - Peo Lindholm Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 3 S= E 110 18/20
Eva Brantingson - Tommy Storm Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg 2 Ö-1 K 100 13/25
Erik Gulliksson - Jens Brodin Pär Ol-Mårs - Ola Stavås 3 V-1 4 100 13/25
Göran Mattsson - Otto Slätis Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 2 Ö-1 K 100 13/25
Göran Anér - Ann-Sophie Andersson Peter Carlsson - Magnus Ekman 2 Ö-1 K 100 13/25
Jesper Rundin - Peter Ventura Johan Englund - Magnus Uhlin 3 S-1 E -50 7/31
Christer Eriksson - Lars Olsson K-G Wanngård - Mattias Jonsson 3 S-1 K -50 7/31
Johan Nilsson - Måns Berg Inge Corse - Göran Thunander 3D S-1 E -100 4/34
Kenneth Borin - Peter Törnblom Peter Swensson - Mats Thunman 3D S-2 E -300 1/37
Kjell Simonsson - Katrin Thorström Ulf Nohrén - Anders Blomé 3D S-2 E -300 1/37

Bricka 10

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Öst giv
alla i zon
E1083
10
EKkn9854
D
Kkn4
kn864

kn108732
D752
D32
1076
654
96
EK975
D32
EK9

Optimalt kontrakt: 7NT S= 2220
 NT
N713101013
S713101013
Ö60330
V60330
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau 7NT S= Kn 2220 36/2
Björn Alenfalk - Robert Larsson Roger Frödin - Örjan Sundholm 7NT S= Kn 2220 36/2
Joakim Nordlindh - Olle Wademark Torsten Andersson - Leif Grund 7NT S= Kn 2220 36/2
Kenneth Borin - Peter Törnblom Peter Swensson - Mats Thunman 7 N= 3 2140 30/8
Hans Kvick - Niklas Warne Linnea Edlund - Thomas Kvist 7 N= 7 2140 30/8
Göran Anér - Ann-Sophie Andersson Peter Carlsson - Magnus Ekman 7 N= 6 2140 30/8
Jesper Rundin - Peter Ventura Johan Englund - Magnus Uhlin 6 N+1 3 1390 17/21
Stefan Olausson - Göran Andersson Kerstin Bravo - Annika Olén 6 N+1 5 1390 17/21
Eva Brantingson - Tommy Storm Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg 6 S+1 Kn 1390 17/21
Johan Nilsson - Måns Berg Inge Corse - Göran Thunander 6 N+1 7 1390 17/21
Kjell Simonsson - Katrin Thorström Ulf Nohrén - Anders Blomé 6 N+1 2 1390 17/21
Erik Gulliksson - Jens Brodin Pär Ol-Mårs - Ola Stavås 6 N+1 5 1390 17/21
Per Laving - Peo Lindholm Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 6 N+1 4 1390 17/21
Christer Eriksson - Lars Olsson K-G Wanngård - Mattias Jonsson 6 N+1 4 1390 17/21
Lennart Persson - Lars-Göran Östlund Ted Jansson - Rolf Karlsson 6 N+1 5 1390 17/21
Kjell Hedman - Anders Blomqvist Hannu Huhtala - Theresia Didriksson 6 N+1 6 1390 17/21
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Joanna Tenggren - Tore Stormo 6 N= 2 1370 6/32
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Lars Ericson - Christina Ahl 3NT S+4 Kn 720 2/36
Göran Mattsson - Otto Slätis Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 3NT N+4 5 720 2/36
Johnny Östberg - Tommy Bergdahl Jan Norberg - Jim Nilsson 3NT N+4 2 720 2/36

Bricka 11

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Syd giv
ingen i zon
D98
872
EDkn83
72
1062
5
1054
kn109854
53
Dkn9643
976
63
EKkn74
EK10
K2
EKD

Optimalt kontrakt: 7NT S= 1520
 NT
N1013101313
S1013101313
Ö30300
V30300
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Bravo - Annika Olén Hannu Huhtala - Theresia Didriksson 7NT S= Kn 1520 32/6
Jesper Rundin - Peter Ventura Stefan Olausson - Göran Andersson 7NT S= Kn 1520 32/6
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau 7NT S= Kn 1520 32/6
Kjell Simonsson - Katrin Thorström Per Laving - Peo Lindholm 7NT S= Kn 1520 32/6
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Ulf Nohrén - Anders Blomé 7NT S= Kn 1520 32/6
Johnny Östberg - Tommy Bergdahl Johan Nilsson - Måns Berg 7NT N= 3 1520 32/6
Joakim Nordlindh - Olle Wademark Peter Carlsson - Magnus Ekman 7NT S= Kn 1520 32/6
Joanna Tenggren - Tore Stormo Johan Englund - Magnus Uhlin 6NT S+1 Kn 1020 15/23
Torsten Andersson - Leif Grund Louise Hallqvist - Ylva Johansson 6NT S+1 Kn 1020 15/23
Jan Norberg - Jim Nilsson Lennart Persson - Lars-Göran Östlund 6NT N+1 4 1020 15/23
Linnea Edlund - Thomas Kvist Christer Eriksson - Lars Olsson 6NT S+1 Kn 1020 15/23
Erik Gulliksson - Jens Brodin Peter Swensson - Mats Thunman 6NT N+1 6 1020 15/23
Pär Ol-Mårs - Ola Stavås Göran Mattsson - Otto Slätis 6NT S+1 Kn 1020 15/23
Hans Kvick - Niklas Warne Kenneth Borin - Peter Törnblom 6NT S+1 10 1020 15/23
Roger Frödin - Örjan Sundholm K-G Wanngård - Mattias Jonsson 6NT S+1 Kn 1020 15/23
Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg Björn Alenfalk - Robert Larsson 6NT S+1 9 1020 15/23
Kjell Hedman - Anders Blomqvist Eva Brantingson - Tommy Storm 6NT S+1 Kn 1020 15/23
Ted Jansson - Rolf Karlsson Göran Anér - Ann-Sophie Andersson 6 S+1 5 1010 2/36
Inge Corse - Göran Thunander Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 6 N+1 4 1010 2/36
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Lars Ericson - Christina Ahl 6 S+1 5 1010 2/36

Bricka 12

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Väst giv
N-S i zon
kn107
102
9842
KDkn10
D6
EDkn653
73
E95
542
K874
Ekn10
632
EK983
9
KD65
874

Optimalt kontrakt: 4NTD V-2 300
 NT
N895105
S895105
Ö43838
V43838
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau 4 S= E 620 37/1
Kjell Hedman - Anders Blomqvist Eva Brantingson - Tommy Storm 4 S= E 620 37/1
Hans Kvick - Niklas Warne Kenneth Borin - Peter Törnblom 3 S+1 3 170 33/5
Roger Frödin - Örjan Sundholm K-G Wanngård - Mattias Jonsson 3 S+1 7 170 33/5
Ted Jansson - Rolf Karlsson Göran Anér - Ann-Sophie Andersson 4 V-3 K 150 30/8
Jesper Rundin - Peter Ventura Stefan Olausson - Göran Andersson 3 S= E 140 27/11
Joanna Tenggren - Tore Stormo Johan Englund - Magnus Uhlin 3 S= E 140 27/11
Kerstin Bravo - Annika Olén Hannu Huhtala - Theresia Didriksson 4 V-2 K 100 18/20
Linnea Edlund - Thomas Kvist Christer Eriksson - Lars Olsson 4 V-2 K 100 18/20
Kjell Simonsson - Katrin Thorström Per Laving - Peo Lindholm 3 V-2 Kn 100 18/20
Pär Ol-Mårs - Ola Stavås Göran Mattsson - Otto Slätis 4 V-2 K 100 18/20
Inge Corse - Göran Thunander Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 4 V-2 Kn 100 18/20
Johnny Östberg - Tommy Bergdahl Johan Nilsson - Måns Berg 4 V-2 K 100 18/20
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Lars Ericson - Christina Ahl 4 V-2 K 100 18/20
Torsten Andersson - Leif Grund Louise Hallqvist - Ylva Johansson 3 V-1 E 50 7/31
Erik Gulliksson - Jens Brodin Peter Swensson - Mats Thunman 3 V-1 K 50 7/31
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Ulf Nohrén - Anders Blomé 3 V-1 K 50 7/31
Joakim Nordlindh - Olle Wademark Peter Carlsson - Magnus Ekman 3 V-1 K 50 7/31
Jan Norberg - Jim Nilsson Lennart Persson - Lars-Göran Östlund 4 S-1 E -100 1/37
Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg Björn Alenfalk - Robert Larsson 4 S-1 E -100 1/37

Bricka 13

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Nord giv
alla i zon
EKD86
1062
KD8
102
7
kn753
10763
Ekn87
1094
EKD94
kn
KD64
kn532
8
E9542
953

Optimalt kontrakt: 5D N-1 -200
 NT
N382104
S382104
Ö1041135
V1041135
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Peter Carlsson - Magnus Ekman 4D N= E 790 37/1
Christer Eriksson - Lars Olsson Kenneth Borin - Peter Törnblom 4D N= E 790 37/1
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Per Laving - Peo Lindholm 4 N= K 620 33/5
Inge Corse - Göran Thunander Kjell Simonsson - Katrin Thorström 4 N= K 620 33/5
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Torsten Andersson - Leif Grund 2 N+1 E 140 30/8
Kerstin Bravo - Annika Olén Eva Brantingson - Tommy Storm 4 N-1 Kn -100 28/10
Roger Frödin - Örjan Sundholm Linnea Edlund - Thomas Kvist 3 Ö+1 3 -170 26/12
Hannu Huhtala - Theresia Didriksson Jesper Rundin - Peter Ventura 4D N-1 K -200 24/14
Erik Gulliksson - Jens Brodin Hans Kvick - Niklas Warne 4 Ö= 3 -620 22/16
Joanna Tenggren - Tore Stormo Stefan Olausson - Göran Andersson 5 Ö= 3 -650 10/28
Lars Ericson - Christina Ahl Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau 4 Ö+1 3 -650 10/28
Björn Alenfalk - Robert Larsson Kjell Hedman - Anders Blomqvist 4 Ö+1 3 -650 10/28
K-G Wanngård - Mattias Jonsson Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg 5 Ö= 3 -650 10/28
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 4 Ö+1 3 -650 10/28
Göran Mattsson - Otto Slätis Peter Swensson - Mats Thunman 4 Ö+1 Kn -650 10/28
Ulf Nohrén - Anders Blomé Pär Ol-Mårs - Ola Stavås 4 Ö+1 5 -650 10/28
Lennart Persson - Lars-Göran Östlund Johan Nilsson - Måns Berg 4 Ö+1 3 -650 10/28
Göran Anér - Ann-Sophie Andersson Jan Norberg - Jim Nilsson 4 Ö+1 3 -650 10/28
Joakim Nordlindh - Olle Wademark Ted Jansson - Rolf Karlsson 5 Ö= 3 -650 10/28
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Johan Englund - Magnus Uhlin 4 Ö+1 Kn -650 10/28

Bricka 14

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Öst giv
ingen i zon
96
Ekn1043
D54
EK7
kn107
987
K832
1096
E84
KD65
E1097
kn8
KD532
2
kn6
D5432

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N1067108
S1067108
Ö37633
V37633
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Anér - Ann-Sophie Andersson Jan Norberg - Jim Nilsson 3NT N+1 D 430 38/0
Göran Mattsson - Otto Slätis Peter Swensson - Mats Thunman 4 S= 10 420 35/3
Roger Frödin - Örjan Sundholm Linnea Edlund - Thomas Kvist 4 S= 3 420 35/3
Erik Gulliksson - Jens Brodin Hans Kvick - Niklas Warne 3NT N= 9 400 31/7
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Per Laving - Peo Lindholm 3NT N= 7 400 31/7
Lars Ericson - Christina Ahl Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau 2 S+3 3 200 27/11
Ulf Nohrén - Anders Blomé Pär Ol-Mårs - Ola Stavås 2 S+3 3 200 27/11
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Peter Carlsson - Magnus Ekman 2 N+2 Kn 170 23/15
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 2 N+2 4 170 23/15
Christer Eriksson - Lars Olsson Kenneth Borin - Peter Törnblom 3 S= 10 140 20/18
Joakim Nordlindh - Olle Wademark Ted Jansson - Rolf Karlsson 2 N+2 8 130 18/20
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Torsten Andersson - Leif Grund 2 S= 2 110 15/23
Inge Corse - Göran Thunander Kjell Simonsson - Katrin Thorström 2 N= Kn 110 15/23
Hannu Huhtala - Theresia Didriksson Jesper Rundin - Peter Ventura 3 Ö-2 2 100 12/26
Kerstin Bravo - Annika Olén Eva Brantingson - Tommy Storm 2 Ö-1 2 50 8/30
Björn Alenfalk - Robert Larsson Kjell Hedman - Anders Blomqvist 1NT Ö-1 2 50 8/30
Lennart Persson - Lars-Göran Östlund Johan Nilsson - Måns Berg 2 Ö-1 2 50 8/30
Joanna Tenggren - Tore Stormo Stefan Olausson - Göran Andersson 2 N-1 Kn -50 2/36
K-G Wanngård - Mattias Jonsson Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg 2 N-1 Kn -50 2/36
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Johan Englund - Magnus Uhlin 3NT N-1 D -50 2/36

Bricka 15

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Syd giv
N-S i zon
kn953
K1072
D3
E106
E76
Dkn853
84
K93
8
964
Ekn9762
742
KD1042
E
K105
Dkn85

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N10781110
S10781110
Ö25522
V25522
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Inge Corse - Göran Thunander 5D V-6 5 1400 38/0
Pär Ol-Mårs - Ola Stavås Per Laving - Peo Lindholm 5D V-5 5 1100 36/2
Joanna Tenggren - Tore Stormo Hannu Huhtala - Theresia Didriksson 4 S+2 D 680 34/4
Kerstin Bravo - Annika Olén Björn Alenfalk - Robert Larsson 4 S+1 D 650 20/18
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Ted Jansson - Rolf Karlsson 4 S+1 D 650 20/18
Lars Ericson - Christina Ahl Torsten Andersson - Leif Grund 4 S+1 D 650 20/18
Peter Carlsson - Magnus Ekman Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 4 S+1 D 650 20/18
Kenneth Borin - Peter Törnblom Roger Frödin - Örjan Sundholm 4 S+1 6 650 20/18
Göran Mattsson - Otto Slätis Hans Kvick - Niklas Warne 4 S+1 D 650 20/18
Peter Swensson - Mats Thunman Ulf Nohrén - Anders Blomé 4 S+1 D 650 20/18
Christer Eriksson - Lars Olsson Erik Gulliksson - Jens Brodin 4 S+1 8 650 20/18
Johnny Östberg - Tommy Bergdahl Kjell Simonsson - Katrin Thorström 4 S+1 8 650 20/18
Lennart Persson - Lars-Göran Östlund Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 4 S+1 D 650 20/18
Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg Linnea Edlund - Thomas Kvist 4 S+1 8 650 20/18
Kjell Hedman - Anders Blomqvist K-G Wanngård - Mattias Jonsson 4 S+1 8 650 20/18
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau 4 S+1 8 650 20/18
Jan Norberg - Jim Nilsson Joakim Nordlindh - Olle Wademark 4 S= 8 620 6/32
Jesper Rundin - Peter Ventura Eva Brantingson - Tommy Storm 3D V-3 5 500 4/34
Johan Englund - Magnus Uhlin Stefan Olausson - Göran Andersson 3 S+2 8 200 1/37
Johan Nilsson - Måns Berg Göran Anér - Ann-Sophie Andersson 3 S+2 8 200 1/37

Bricka 16

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Väst giv
Ö-V i zon
EK8
K7
Ekn9
106432
kn96532
E1032
106
kn
107
D985
D832
ED8
D4
kn64
K754
K975

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N109668
S109668
Ö34675
V34675
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jesper Rundin - Peter Ventura Eva Brantingson - Tommy Storm 3NT N+1 10 430 36/2
Johnny Östberg - Tommy Bergdahl Kjell Simonsson - Katrin Thorström 3NT N+1 3 430 36/2
Lennart Persson - Lars-Göran Östlund Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 3NT N+1 10 430 36/2
Joanna Tenggren - Tore Stormo Hannu Huhtala - Theresia Didriksson 2NT N+2 2 180 29/9
Kenneth Borin - Peter Törnblom Roger Frödin - Örjan Sundholm 1NT S+3 4 180 29/9
Christer Eriksson - Lars Olsson Erik Gulliksson - Jens Brodin 2NT N+2 10 180 29/9
Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg Linnea Edlund - Thomas Kvist 2NT N+2 8 180 29/9
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Ted Jansson - Rolf Karlsson 2NT N= 5 120 20/18
Lars Ericson - Christina Ahl Torsten Andersson - Leif Grund 1NT N+1 5 120 20/18
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Inge Corse - Göran Thunander 1NT N+1 6 120 20/18
Pär Ol-Mårs - Ola Stavås Per Laving - Peo Lindholm 2NT N= 5 120 20/18
Kjell Hedman - Anders Blomqvist K-G Wanngård - Mattias Jonsson 1NT N+1 8 120 20/18
Johan Englund - Magnus Uhlin Stefan Olausson - Göran Andersson 3 N= 10 110 13/25
Peter Carlsson - Magnus Ekman Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 3 N= 8 110 13/25
Kerstin Bravo - Annika Olén Björn Alenfalk - Robert Larsson 3NT N-1 5 -50 7/31
Jan Norberg - Jim Nilsson Joakim Nordlindh - Olle Wademark 3NT N-1 2 -50 7/31
Peter Swensson - Mats Thunman Ulf Nohrén - Anders Blomé 3NT N-1 4 -50 7/31
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau 3NT N-1 8 -50 7/31
Göran Mattsson - Otto Slätis Hans Kvick - Niklas Warne 3NT N-2 5 -100 2/36
Johan Nilsson - Måns Berg Göran Anér - Ann-Sophie Andersson 2D Ö= 3 -670 0/38

Bricka 17

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Nord giv
ingen i zon
kn83
10943
43
ED109
752
K82
Ekn97
kn65
10964
kn
108652
732
EKD
ED765
KD
K84

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N11811109
S11811109
Ö25232
V25232
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jesper Rundin - Peter Ventura Björn Alenfalk - Robert Larsson 3NT S+2 7 460 35/3
Johnny Östberg - Tommy Bergdahl Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 3NT S+2 2 460 35/3
Roger Frödin - Örjan Sundholm Erik Gulliksson - Jens Brodin 3NT S+2 5 460 35/3
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Stefan Olausson - Göran Andersson 3NT S+2 2 460 35/3
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Ted Jansson - Rolf Karlsson 4 S+1 4 450 17/21
Lars Ericson - Christina Ahl Peter Carlsson - Magnus Ekman 4 S+1 5 450 17/21
Johan Englund - Magnus Uhlin Hannu Huhtala - Theresia Didriksson 4 N+1 6 450 17/21
Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau Torsten Andersson - Leif Grund 4 S+1 E 450 17/21
Eva Brantingson - Tommy Storm Joanna Tenggren - Tore Stormo 4 N+1 6 450 17/21
Linnea Edlund - Thomas Kvist Kjell Hedman - Anders Blomqvist 4 S+1 2 450 17/21
Kjell Simonsson - Katrin Thorström Lennart Persson - Lars-Göran Östlund 4 S+1 2 450 17/21
Göran Mattsson - Otto Slätis Christer Eriksson - Lars Olsson 5 S= 2 450 17/21
Pär Ol-Mårs - Ola Stavås Inge Corse - Göran Thunander 4 S+1 2 450 17/21
Ulf Nohrén - Anders Blomé Hans Kvick - Niklas Warne 5 S= 2 450 17/21
Per Laving - Peo Lindholm Peter Swensson - Mats Thunman 5 S= Kn 450 17/21
Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg Kenneth Borin - Peter Törnblom 4 S+1 3 450 17/21
Göran Anér - Ann-Sophie Andersson Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 4 S+1 2 450 17/21
Joakim Nordlindh - Olle Wademark Johan Nilsson - Måns Berg 4 S+1 2 450 17/21
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Jan Norberg - Jim Nilsson 6 S-1 2 -50 1/37
K-G Wanngård - Mattias Jonsson Kerstin Bravo - Annika Olén 3NT S-1 9 -50 1/37

Bricka 18

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Öst giv
N-S i zon
K53
ED10542
E1072
kn96
93
D964
Dkn43
ED42
Kkn87
kn3
E85
1087
6
K85
K109762

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N77766
S67755
Ö66668
V76678
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Östberg - Tommy Bergdahl Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 3D Ö-3 6 500 38/0
Per Laving - Peo Lindholm Peter Swensson - Mats Thunman 2 N+1 Kn 140 36/2
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Jan Norberg - Jim Nilsson 2 N= Kn 110 33/5
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Ted Jansson - Rolf Karlsson 2 N= Kn 110 33/5
Eva Brantingson - Tommy Storm Joanna Tenggren - Tore Stormo 2NT Ö-1 6 50 29/9
Joakim Nordlindh - Olle Wademark Johan Nilsson - Måns Berg 2 Ö-1 6 50 29/9
K-G Wanngård - Mattias Jonsson Kerstin Bravo - Annika Olén 2 N-1 Kn -100 22/16
Pär Ol-Mårs - Ola Stavås Inge Corse - Göran Thunander 2 N-1 Kn -100 22/16
Roger Frödin - Örjan Sundholm Erik Gulliksson - Jens Brodin 2 N-1 Kn -100 22/16
Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg Kenneth Borin - Peter Törnblom 2 N-1 Kn -100 22/16
Göran Anér - Ann-Sophie Andersson Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 2 N-1 2 -100 22/16
Jesper Rundin - Peter Ventura Björn Alenfalk - Robert Larsson 2NT Ö= 5 -120 15/23
Lars Ericson - Christina Ahl Peter Carlsson - Magnus Ekman 2NT Ö= 6 -120 15/23
Johan Englund - Magnus Uhlin Hannu Huhtala - Theresia Didriksson 2 N-2 Kn -200 8/30
Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau Torsten Andersson - Leif Grund 3 N-2 3 -200 8/30
Göran Mattsson - Otto Slätis Christer Eriksson - Lars Olsson 2D N-1 Kn -200 8/30
Ulf Nohrén - Anders Blomé Hans Kvick - Niklas Warne 2D N-1 Kn -200 8/30
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Stefan Olausson - Göran Andersson 3 N-2 Kn -200 8/30
Linnea Edlund - Thomas Kvist Kjell Hedman - Anders Blomqvist 3D N-2 Kn -500 2/36
Kjell Simonsson - Katrin Thorström Lennart Persson - Lars-Göran Östlund 3D S-3 6 -800 0/38

Bricka 19

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Syd giv
Ö-V i zon
85
E963
E54
Ekn98
EDkn74
kn2
D3
KD76
K9632
8
1086
10543
10
KD10754
Kkn972
2

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N6121258
S6121258
Ö71071
V71071
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stefan Olausson - Göran Andersson Hannu Huhtala - Theresia Didriksson 6 S= K 980 38/0
Johan Nilsson - Måns Berg Louise Hallqvist - Ylva Johansson 5D Ö-3 3 800 36/2
Pär Ol-Mårs - Ola Stavås Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 5D S= K 650 34/4
Kerstin Bravo - Annika Olén Linnea Edlund - Thomas Kvist 5 S+2 K 510 32/6
Hans Kvick - Niklas Warne Per Laving - Peo Lindholm 4D V-2 5 500 30/8
Ted Jansson - Rolf Karlsson Lars Ericson - Christina Ahl 5 S+1 E 480 28/10
Jesper Rundin - Peter Ventura K-G Wanngård - Mattias Jonsson 4 S+1 E 450 16/22
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Jan Norberg - Jim Nilsson 5 S= K 450 16/22
Joanna Tenggren - Tore Stormo Björn Alenfalk - Robert Larsson 4 S+1 K 450 16/22
Johan Englund - Magnus Uhlin Eva Brantingson - Tommy Storm 4 S+1 E 450 16/22
Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau Peter Carlsson - Magnus Ekman 5 S= E 450 16/22
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Joakim Nordlindh - Olle Wademark 5 S= E 450 16/22
Ulf Nohrén - Anders Blomé Christer Eriksson - Lars Olsson 5 N= K 450 16/22
Peter Swensson - Mats Thunman Inge Corse - Göran Thunander 4 S+1 K 450 16/22
Roger Frödin - Örjan Sundholm Göran Mattsson - Otto Slätis 4 S+1 E 450 16/22
Lennart Persson - Lars-Göran Östlund Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 5 S= E 450 16/22
Göran Anér - Ann-Sophie Andersson Kjell Simonsson - Katrin Thorström 5 S= 2 450 16/22
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Torsten Andersson - Leif Grund 3 S+4 D 260 4/34
Kjell Hedman - Anders Blomqvist Kenneth Borin - Peter Törnblom 6 S-1 D -50 2/36
Erik Gulliksson - Jens Brodin Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg 2 V= E -110 0/38

Bricka 20

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Väst giv
alla i zon
KDkn96
7
D976
K104
E10742
K85
EK1054
83
D102
kn32
Ekn863
5
Ekn9643
8
D9752

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N84766
S94766
Ö48677
V49577
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau Peter Carlsson - Magnus Ekman 3NTD Ö-3 5 800 37/1
Roger Frödin - Örjan Sundholm Göran Mattsson - Otto Slätis 4D V-3 7 800 37/1
Ted Jansson - Rolf Karlsson Lars Ericson - Christina Ahl 3D V-2 K 500 34/4
Kerstin Bravo - Annika Olén Linnea Edlund - Thomas Kvist 5 V-3 K 300 31/7
Göran Anér - Ann-Sophie Andersson Kjell Simonsson - Katrin Thorström 2 V-3 7 300 31/7
Hans Kvick - Niklas Warne Per Laving - Peo Lindholm 3D V-1 K 200 28/10
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Jan Norberg - Jim Nilsson 3 S= K 110 26/12
Erik Gulliksson - Jens Brodin Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg 2 V-1 7 100 21/17
Pär Ol-Mårs - Ola Stavås Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 2 V-1 K 100 21/17
Kjell Hedman - Anders Blomqvist Kenneth Borin - Peter Törnblom 3 Ö-1 8 100 21/17
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Torsten Andersson - Leif Grund 3NT Ö-1 6 100 21/17
Ulf Nohrén - Anders Blomé Christer Eriksson - Lars Olsson 2 S-1 E -100 16/22
Jesper Rundin - Peter Ventura K-G Wanngård - Mattias Jonsson 3 V= 7 -110 13/25
Johan Englund - Magnus Uhlin Eva Brantingson - Tommy Storm 3 V= 7 -110 13/25
Joanna Tenggren - Tore Stormo Björn Alenfalk - Robert Larsson 3 V+1 7 -130 10/28
Johan Nilsson - Måns Berg Louise Hallqvist - Ylva Johansson 3D S-1 3 -200 7/31
Lennart Persson - Lars-Göran Östlund Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 3 S-2 E -200 7/31
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Joakim Nordlindh - Olle Wademark 3NT N-4 2 -400 4/34
Stefan Olausson - Göran Andersson Hannu Huhtala - Theresia Didriksson 3D V= 7 -670 1/37
Peter Swensson - Mats Thunman Inge Corse - Göran Thunander 3D V= 7 -670 1/37

Bricka 21

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Nord giv
N-S i zon
9872
Kkn76
kn5
Ekn5
Dkn
ED4
763
D9872
E103
1083
K10842
63
K654
952
ED9
K104

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N88101010
S88101010
Ö45333
V45333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 3D Ö-3 5 500 37/1
Kenneth Borin - Peter Törnblom Kerstin Bravo - Annika Olén 2D V-3 8 500 37/1
Björn Alenfalk - Robert Larsson Johan Englund - Magnus Uhlin 2 V-4 Kn 200 34/4
Per Laving - Peo Lindholm Christer Eriksson - Lars Olsson 1NT S+3 4 180 32/6
Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau Ted Jansson - Rolf Karlsson 2 N+2 6 170 24/14
Stefan Olausson - Göran Andersson Eva Brantingson - Tommy Storm 3 S+1 2 170 24/14
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Göran Anér - Ann-Sophie Andersson 2 N+2 6 170 24/14
Lennart Persson - Lars-Göran Östlund Pär Ol-Mårs - Ola Stavås 3 S+1 Kn 170 24/14
Kjell Hedman - Anders Blomqvist Erik Gulliksson - Jens Brodin 2 S+2 3 170 24/14
Joakim Nordlindh - Olle Wademark Kjell Simonsson - Katrin Thorström 1 N+3 6 170 24/14
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Hannu Huhtala - Theresia Didriksson 3 S+1 8 170 24/14
Lars Ericson - Christina Ahl Jan Norberg - Jim Nilsson 3 S= 3 140 14/24
Linnea Edlund - Thomas Kvist Jesper Rundin - Peter Ventura 2 N+1 6 140 14/24
Inge Corse - Göran Thunander Hans Kvick - Niklas Warne 2 S+1 D 140 14/24
Torsten Andersson - Leif Grund Peter Carlsson - Magnus Ekman 2NT S= D 120 9/29
Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg Göran Mattsson - Otto Slätis 1NT S+1 7 120 9/29
Ulf Nohrén - Anders Blomé Roger Frödin - Örjan Sundholm 2 S= 8 110 6/32
Peter Swensson - Mats Thunman Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 2 Ö-2 5 100 4/34
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Johan Nilsson - Måns Berg 1NT S= 2 90 2/36
Joanna Tenggren - Tore Stormo K-G Wanngård - Mattias Jonsson Pass   0/38

Bricka 22

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Öst giv
Ö-V i zon
kn3
Ekn3
E109842
KD
986
82
Dkn7
E10876
E1074
K765
65
954
KD52
D1094
K3
kn32

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N791098
S79988
Ö63344
V63344
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Alenfalk - Robert Larsson Johan Englund - Magnus Uhlin 3NT N+2 7 460 38/0
Joanna Tenggren - Tore Stormo K-G Wanngård - Mattias Jonsson 3NT S+1 3 430 36/2
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 3NT N= 6 400 21/17
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Johan Nilsson - Måns Berg 3NT S= 6 400 21/17
Lars Ericson - Christina Ahl Jan Norberg - Jim Nilsson 3NT S= 6 400 21/17
Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau Ted Jansson - Rolf Karlsson 3NT N= 3 400 21/17
Stefan Olausson - Göran Andersson Eva Brantingson - Tommy Storm 3NT S= 6 400 21/17
Torsten Andersson - Leif Grund Peter Carlsson - Magnus Ekman 3NT S= 7 400 21/17
Linnea Edlund - Thomas Kvist Jesper Rundin - Peter Ventura 3NT S= 7 400 21/17
Ulf Nohrén - Anders Blomé Roger Frödin - Örjan Sundholm 3NT S= 7 400 21/17
Peter Swensson - Mats Thunman Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 3NT S= 6 400 21/17
Per Laving - Peo Lindholm Christer Eriksson - Lars Olsson 3NT S= 6 400 21/17
Lennart Persson - Lars-Göran Östlund Pär Ol-Mårs - Ola Stavås 3NT S= 6 400 21/17
Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg Göran Mattsson - Otto Slätis 3NT S= 7 400 21/17
Kjell Hedman - Anders Blomqvist Erik Gulliksson - Jens Brodin 3NT S= 6 400 21/17
Joakim Nordlindh - Olle Wademark Kjell Simonsson - Katrin Thorström 3NT N= 7 400 21/17
Inge Corse - Göran Thunander Hans Kvick - Niklas Warne 2 N+2 4 130 6/32
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Hannu Huhtala - Theresia Didriksson 3 N= 4 110 4/34
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Göran Anér - Ann-Sophie Andersson 3NT S-1 6 -50 2/36
Kenneth Borin - Peter Törnblom Kerstin Bravo - Annika Olén 3NT S-2 6 -100 0/38

Bricka 23

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Syd giv
alla i zon
KD
K86
KD5
Dkn863
E87
kn1032
9762
EK
kn10965
954
kn3
1074
432
ED7
E1084
952

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N910868
S910868
Ö33475
V33475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Joakim Nordlindh - Olle Wademark Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 3NT N+2 3 660 38/0
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Peter Carlsson - Magnus Ekman 1 V-3 K 300 36/2
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 2 Ö-2 2 200 34/4
Göran Mattsson - Otto Slätis Kjell Hedman - Anders Blomqvist 3 N+1 Kn 130 32/6
Kerstin Bravo - Annika Olén Erik Gulliksson - Jens Brodin 3NT N-1 Kn -100 22/16
Jesper Rundin - Peter Ventura Kenneth Borin - Peter Törnblom 3NT N-1 10 -100 22/16
Joanna Tenggren - Tore Stormo Linnea Edlund - Thomas Kvist 3NT N-1 Kn -100 22/16
Torsten Andersson - Leif Grund Ted Jansson - Rolf Karlsson 3NT N-1 Kn -100 22/16
Hannu Huhtala - Theresia Didriksson Eva Brantingson - Tommy Storm 3NT N-1 Kn -100 22/16
Jan Norberg - Jim Nilsson Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau 3NT N-1 5 -100 22/16
Hans Kvick - Niklas Warne Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 3NT N-1 Kn -100 22/16
Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg Ulf Nohrén - Anders Blomé 3NT N-1 Kn -100 22/16
Göran Anér - Ann-Sophie Andersson Pär Ol-Mårs - Ola Stavås 3NT N-1 Kn -100 22/16
Lars Ericson - Christina Ahl Johan Nilsson - Måns Berg 3NT N-2 Kn -200 7/31
Johan Englund - Magnus Uhlin K-G Wanngård - Mattias Jonsson 3NT N-2 Kn -200 7/31
Kjell Simonsson - Katrin Thorström Louise Hallqvist - Ylva Johansson 3NT N-2 Kn -200 7/31
Peter Swensson - Mats Thunman Lennart Persson - Lars-Göran Östlund 3NT N-2 Kn -200 7/31
Per Laving - Peo Lindholm Roger Frödin - Örjan Sundholm 3NT S-2 3 -200 7/31
Christer Eriksson - Lars Olsson Inge Corse - Göran Thunander 3NT N-2 Kn -200 7/31
Stefan Olausson - Göran Andersson Björn Alenfalk - Robert Larsson 3NT N-3 Kn -300 0/38

Bricka 24

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Väst giv
ingen i zon
E10843
853
76
D109
K97
Dkn104
K42
Kkn4
Dkn652
K62
kn5
E72

E97
ED10983
8653

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N68445
S68445
Ö65897
V74896
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Joanna Tenggren - Tore Stormo Linnea Edlund - Thomas Kvist 4 Ö-3 5 150 37/1
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 3NT V-3 7 150 37/1
Per Laving - Peo Lindholm Roger Frödin - Örjan Sundholm 4 Ö-2 6 100 34/4
Hannu Huhtala - Theresia Didriksson Eva Brantingson - Tommy Storm 4 Ö-1 E 50 32/6
Lars Ericson - Christina Ahl Johan Nilsson - Måns Berg 4 S-2 2 -100 30/8
Christer Eriksson - Lars Olsson Inge Corse - Göran Thunander 2 Ö= E -110 28/10
Stefan Olausson - Göran Andersson Björn Alenfalk - Robert Larsson 2 Ö+1 5 -140 20/18
Torsten Andersson - Leif Grund Ted Jansson - Rolf Karlsson 3 Ö= E -140 20/18
Kjell Simonsson - Katrin Thorström Louise Hallqvist - Ylva Johansson 3 V= 7 -140 20/18
Göran Mattsson - Otto Slätis Kjell Hedman - Anders Blomqvist 3 Ö= 8 -140 20/18
Hans Kvick - Niklas Warne Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 2 Ö+1 5 -140 20/18
Göran Anér - Ann-Sophie Andersson Pär Ol-Mårs - Ola Stavås 2 V+1 6 -140 20/18
Joakim Nordlindh - Olle Wademark Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 2 V+1 7 -140 20/18
Peter Swensson - Mats Thunman Lennart Persson - Lars-Göran Östlund 2NT Ö+1 8 -150 11/27
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Peter Carlsson - Magnus Ekman 1NT V+2 8 -150 11/27
Jesper Rundin - Peter Ventura Kenneth Borin - Peter Törnblom 3D S-2 3 -300 8/30
Johan Englund - Magnus Uhlin K-G Wanngård - Mattias Jonsson 3NT V= 3 -400 5/33
Jan Norberg - Jim Nilsson Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau 3NT Ö= 10 -400 5/33
Kerstin Bravo - Annika Olén Erik Gulliksson - Jens Brodin 4 Ö= E -420 2/36
Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg Ulf Nohrén - Anders Blomé 3D Ö= 5 -530 0/38

Bricka 25

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Nord giv
Ö-V i zon
EDkn102
kn3
KD5
852
9643
D654
kn7
Kkn7
87
E72
E8642
D63
K5
K1098
1093
E1094

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N86799
S87799
Ö46544
V46544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Kvick - Niklas Warne Lennart Persson - Lars-Göran Östlund 2D Ö-2 3 500 38/0
Kerstin Bravo - Annika Olén Göran Mattsson - Otto Slätis 4 N= 8 420 36/2
Lars Ericson - Christina Ahl Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 2 V-2 K 200 31/7
Torsten Andersson - Leif Grund Jan Norberg - Jim Nilsson 2 Ö-2 K 200 31/7
Peter Carlsson - Magnus Ekman Ted Jansson - Rolf Karlsson 2 Ö-2 K 200 31/7
Göran Anér - Ann-Sophie Andersson Peter Swensson - Mats Thunman 2 Ö-2 K 200 31/7
Johan Englund - Magnus Uhlin Linnea Edlund - Thomas Kvist 2NT S+2 2 180 20/18
Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau Johan Nilsson - Måns Berg 1NT S+3 5 180 20/18
Hannu Huhtala - Theresia Didriksson Björn Alenfalk - Robert Larsson 1NT S+3 5 180 20/18
K-G Wanngård - Mattias Jonsson Stefan Olausson - Göran Andersson 1NT S+3 5 180 20/18
Erik Gulliksson - Jens Brodin Jesper Rundin - Peter Ventura 1NT S+3 4 180 20/18
Pär Ol-Mårs - Ola Stavås Joakim Nordlindh - Olle Wademark 1NT S+3 5 180 20/18
Kjell Hedman - Anders Blomqvist Ulf Nohrén - Anders Blomé 1NT S+3 4 180 20/18
Johnny Östberg - Tommy Bergdahl Christer Eriksson - Lars Olsson 2 N+2 E 170 12/26
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 1NT S+1 4 120 7/31
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Kjell Simonsson - Katrin Thorström 1NT N+1 2 120 7/31
Per Laving - Peo Lindholm Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg 2NT N= 2 120 7/31
Inge Corse - Göran Thunander Roger Frödin - Örjan Sundholm 2NT N= 4 120 7/31
Kenneth Borin - Peter Törnblom Joanna Tenggren - Tore Stormo 4 N-1 8 -50 1/37
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Eva Brantingson - Tommy Storm 3 S-1 5 -50 1/37

Bricka 26

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Öst giv
alla i zon
10
Kkn7
K83
KDkn642
E
D1032
kn10654
753
D86432
96
D97
E9
Kkn975
E854
E2
108

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N11710910
S11710910
Ö26342
V26342
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Bravo - Annika Olén Göran Mattsson - Otto Slätis 3NT N+2 6 660 34/4
Hans Kvick - Niklas Warne Lennart Persson - Lars-Göran Östlund 3NT N+2 9 660 34/4
Inge Corse - Göran Thunander Roger Frödin - Örjan Sundholm 3NT N+2 4 660 34/4
Johnny Östberg - Tommy Bergdahl Christer Eriksson - Lars Olsson 3NT S+2 4 660 34/4
Kjell Hedman - Anders Blomqvist Ulf Nohrén - Anders Blomé 3NT N+2 6 660 34/4
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 3NT S+1 4 630 21/17
Johan Englund - Magnus Uhlin Linnea Edlund - Thomas Kvist 3NT S+1 4 630 21/17
Hannu Huhtala - Theresia Didriksson Björn Alenfalk - Robert Larsson 3NT S+1 E 630 21/17
Peter Carlsson - Magnus Ekman Ted Jansson - Rolf Karlsson 3NT S+1 E 630 21/17
Kenneth Borin - Peter Törnblom Joanna Tenggren - Tore Stormo 3NT N+1 9 630 21/17
Erik Gulliksson - Jens Brodin Jesper Rundin - Peter Ventura 3NT N+1 9 630 21/17
Pär Ol-Mårs - Ola Stavås Joakim Nordlindh - Olle Wademark 3NT S+1 4 630 21/17
Per Laving - Peo Lindholm Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg 3NT S+1 4 630 21/17
Lars Ericson - Christina Ahl Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 3NT S= Kn 600 10/28
Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau Johan Nilsson - Måns Berg 5 N= 9 600 10/28
K-G Wanngård - Mattias Jonsson Stefan Olausson - Göran Andersson 3NT S= 4 600 10/28
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Kjell Simonsson - Katrin Thorström 3 N+2 9 150 6/32
Göran Anér - Ann-Sophie Andersson Peter Swensson - Mats Thunman 3 N+1 9 130 3/35
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Eva Brantingson - Tommy Storm 3 N+1 9 130 3/35
Torsten Andersson - Leif Grund Jan Norberg - Jim Nilsson 3NT S-1 Kn -100 0/38

Bricka 27

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Syd giv
ingen i zon
10942
E6
1043
KD53
K
10984
D98
Ekn1042
E7653
kn52
652
98
Dkn8
KD73
EKkn7
76

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N89899
S89899
Ö54444
V54444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jesper Rundin - Peter Ventura Göran Mattsson - Otto Slätis 2D V-3 4 500 38/0
Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 3NT S+2 10 460 35/3
Hannu Huhtala - Theresia Didriksson K-G Wanngård - Mattias Jonsson 3NT S+2 10 460 35/3
Hans Kvick - Niklas Warne Göran Anér - Ann-Sophie Andersson 3NT S+1 10 430 31/7
Joakim Nordlindh - Olle Wademark Peter Swensson - Mats Thunman 3NT S+1 10 430 31/7
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Pär Ol-Mårs - Ola Stavås 3NT S= 10 400 23/15
Johan Englund - Magnus Uhlin Kenneth Borin - Peter Törnblom 3NT S= Kn 400 23/15
Johan Nilsson - Måns Berg Torsten Andersson - Leif Grund 3NT S= Kn 400 23/15
Kjell Simonsson - Katrin Thorström Lars Ericson - Christina Ahl 3NT S= 10 400 23/15
Ulf Nohrén - Anders Blomé Kerstin Bravo - Annika Olén 3NT S= Kn 400 23/15
Roger Frödin - Örjan Sundholm Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 3NT S= 10 400 23/15
Peter Carlsson - Magnus Ekman Jan Norberg - Jim Nilsson 1NT S+3 10 180 16/22
Kjell Hedman - Anders Blomqvist Per Laving - Peo Lindholm 1NT S+2 Kn 150 14/24
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 1NT S+1 10 120 12/26
Joanna Tenggren - Tore Stormo Erik Gulliksson - Jens Brodin 2NT S-1 2 -50 7/31
Stefan Olausson - Göran Andersson Linnea Edlund - Thomas Kvist 3NT N-1 3 -50 7/31
Inge Corse - Göran Thunander Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg 3NT S-1 2 -50 7/31
Christer Eriksson - Lars Olsson Lennart Persson - Lars-Göran Östlund 3NT S-1 2 -50 7/31
Eva Brantingson - Tommy Storm Björn Alenfalk - Robert Larsson 3NT S-2 2 -100 2/36
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Ted Jansson - Rolf Karlsson 4 N-3 9 -150 0/38

Bricka 28

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Väst giv
N-S i zon
10843
432
KD5
982
E7
EKD6
E7642
D10
D962
kn10975
103
75
Kkn5
8
kn98
EKkn643

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N95476
S95476
Ö48967
V48967
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Eriksson - Lars Olsson Lennart Persson - Lars-Göran Östlund 2 S+2 E 130 38/0
Stefan Olausson - Göran Andersson Linnea Edlund - Thomas Kvist 4 Ö-1 E 50 28/10
Peter Carlsson - Magnus Ekman Jan Norberg - Jim Nilsson 4 Ö-1 E 50 28/10
Johan Nilsson - Måns Berg Torsten Andersson - Leif Grund 4 V-1 2 50 28/10
Kjell Simonsson - Katrin Thorström Lars Ericson - Christina Ahl 3 V-1 4 50 28/10
Ulf Nohrén - Anders Blomé Kerstin Bravo - Annika Olén 3 V-1 9 50 28/10
Hans Kvick - Niklas Warne Göran Anér - Ann-Sophie Andersson 4 Ö-1 E 50 28/10
Inge Corse - Göran Thunander Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg 4 Ö-1 E 50 28/10
Roger Frödin - Örjan Sundholm Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 4 V-1 9 50 28/10
Joakim Nordlindh - Olle Wademark Peter Swensson - Mats Thunman 4 Ö-1 E 50 28/10
Eva Brantingson - Tommy Storm Björn Alenfalk - Robert Larsson 1 V+2 4 -110 18/20
Jesper Rundin - Peter Ventura Göran Mattsson - Otto Slätis 2 Ö+1 E -140 15/23
Kjell Hedman - Anders Blomqvist Per Laving - Peo Lindholm 3 V= 2 -140 15/23
Joanna Tenggren - Tore Stormo Erik Gulliksson - Jens Brodin 3 Ö+1 E -170 10/28
Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 2 Ö+2 E -170 10/28
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 3 Ö+1 E -170 10/28
Johan Englund - Magnus Uhlin Kenneth Borin - Peter Törnblom 2 V+3 4 -200 6/32
Hannu Huhtala - Theresia Didriksson K-G Wanngård - Mattias Jonsson 4 Ö= E -420 3/35
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Ted Jansson - Rolf Karlsson 4 Ö= E -420 3/35
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Pär Ol-Mårs - Ola Stavås 4 Ö+1 2 -450 0/38

Bricka 29

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Nord giv
alla i zon
EDkn85
Kkn
D532
kn4
K763
ED95
104
D96
10942
1032
E6
10752

8764
Kkn987
EK83

Optimalt kontrakt: 5 N= 600
 NT
N811888
S810888
Ö52545
V52545
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stefan Olausson - Göran Andersson Kenneth Borin - Peter Törnblom 3NT N+1 2 630 38/0
Kerstin Bravo - Annika Olén Per Laving - Peo Lindholm 3NT S= 5 600 31/7
Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau Kjell Simonsson - Katrin Thorström 5 S= 4 600 31/7
Ted Jansson - Rolf Karlsson Jan Norberg - Jim Nilsson 3NT S= 6 600 31/7
Göran Mattsson - Otto Slätis Joanna Tenggren - Tore Stormo 3NT S= D 600 31/7
Johnny Östberg - Tommy Bergdahl Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg 5 N= 2 600 31/7
Joakim Nordlindh - Olle Wademark Hans Kvick - Niklas Warne 5 N= 5 600 31/7
Erik Gulliksson - Jens Brodin Johan Englund - Magnus Uhlin 1NT S+3 6 180 24/14
Jesper Rundin - Peter Ventura Ulf Nohrén - Anders Blomé 3 N+2 7 150 19/19
Peter Carlsson - Magnus Ekman Johan Nilsson - Måns Berg 3 N+2 2 150 19/19
Peter Swensson - Mats Thunman Louise Hallqvist - Ylva Johansson 2NT N+1 2 150 19/19
Lennart Persson - Lars-Göran Östlund Roger Frödin - Örjan Sundholm 1NT S+2 10 150 19/19
Lars Ericson - Christina Ahl Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 3 N+1 5 130 11/27
Torsten Andersson - Leif Grund Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 4 S= 6 130 11/27
Linnea Edlund - Thomas Kvist Hannu Huhtala - Theresia Didriksson 3 N+1 2 130 11/27
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Björn Alenfalk - Robert Larsson 3 S+1 6 130 11/27
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Pär Ol-Mårs - Ola Stavås 3NT N-1 5 -100 3/35
Eva Brantingson - Tommy Storm K-G Wanngård - Mattias Jonsson 5 N-1 2 -100 3/35
Inge Corse - Göran Thunander Kjell Hedman - Anders Blomqvist 3NT S-1 E -100 3/35
Christer Eriksson - Lars Olsson Göran Anér - Ann-Sophie Andersson 5 N-1 5 -100 3/35

Bricka 30

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Öst giv
ingen i zon
E852
1098
KD43
D8
Dkn64
kn732
Ekn7
52
3
ED54
10852
Ekn74
K1097
K6
96
K10963

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N87697
S87697
Ö56746
V56746
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau Kjell Simonsson - Katrin Thorström 2 V-3 D 150 37/1
Christer Eriksson - Lars Olsson Göran Anér - Ann-Sophie Andersson 4 V-3 D 150 37/1
Lars Ericson - Christina Ahl Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 2 S+1 3 140 34/4
Erik Gulliksson - Jens Brodin Johan Englund - Magnus Uhlin 2 S= 5 110 31/7
Peter Swensson - Mats Thunman Louise Hallqvist - Ylva Johansson 2 S+1 D 110 31/7
Peter Carlsson - Magnus Ekman Johan Nilsson - Måns Berg 1NT V-2 9 100 27/11
Göran Mattsson - Otto Slätis Joanna Tenggren - Tore Stormo 3D V-1 D 100 27/11
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Pär Ol-Mårs - Ola Stavås 3 Ö-1 E 50 22/16
Ted Jansson - Rolf Karlsson Jan Norberg - Jim Nilsson 2 Ö-1 9 50 22/16
Johnny Östberg - Tommy Bergdahl Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg 2 V-1 10 50 22/16
Kerstin Bravo - Annika Olén Per Laving - Peo Lindholm Pass   16/22
Torsten Andersson - Leif Grund Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Pass   16/22
Lennart Persson - Lars-Göran Östlund Roger Frödin - Örjan Sundholm Pass   16/22
Jesper Rundin - Peter Ventura Ulf Nohrén - Anders Blomé 3 S-1 7 -50 11/27
Eva Brantingson - Tommy Storm K-G Wanngård - Mattias Jonsson 2 N-1 3 -50 11/27
Stefan Olausson - Göran Andersson Kenneth Borin - Peter Törnblom 3D S-1 2 -100 6/32
Linnea Edlund - Thomas Kvist Hannu Huhtala - Theresia Didriksson 3D S-1 7 -100 6/32
Joakim Nordlindh - Olle Wademark Hans Kvick - Niklas Warne 2 S-2 3 -100 6/32
Inge Corse - Göran Thunander Kjell Hedman - Anders Blomqvist 2 V= 10 -110 2/36
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Björn Alenfalk - Robert Larsson 2 V+1 K -140 0/38

Bricka 31

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Syd giv
N-S i zon
K6
1094
D63
E9765
10974
Kkn732
kn10
kn10
32
E85
E98754
K4
EDkn85
D6
K2
D832

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N94496
S94496
Ö49846
V49846
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Hans Kvick - Niklas Warne 2 S+3 Kn 200 37/1
Björn Alenfalk - Robert Larsson K-G Wanngård - Mattias Jonsson 2 S+3 Kn 200 37/1
Johnny Östberg - Tommy Bergdahl Kjell Hedman - Anders Blomqvist 2 S+2 Kn 170 34/4
Hannu Huhtala - Theresia Didriksson Kenneth Borin - Peter Törnblom 2 N+1 Kn 140 28/10
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau 2 S+1 Kn 140 28/10
Christer Eriksson - Lars Olsson Joakim Nordlindh - Olle Wademark 2 S+1 Kn 140 28/10
Roger Frödin - Örjan Sundholm Göran Anér - Ann-Sophie Andersson 2 S+1 Kn 140 28/10
Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg Lennart Persson - Lars-Göran Östlund 2 S+1 Kn 140 28/10
Johan Englund - Magnus Uhlin Göran Mattsson - Otto Slätis 2 S= Kn 110 22/16
Per Laving - Peo Lindholm Jesper Rundin - Peter Ventura 3 Ö-1 2 50 19/19
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Jan Norberg - Jim Nilsson 3 Ö-1 E 50 19/19
Joanna Tenggren - Tore Stormo Ulf Nohrén - Anders Blomé 2 Ö= 3 -90 12/26
Eva Brantingson - Tommy Storm Linnea Edlund - Thomas Kvist 2 Ö= 3 -90 12/26
Ted Jansson - Rolf Karlsson Johan Nilsson - Måns Berg 2 Ö= 9 -90 12/26
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Peter Carlsson - Magnus Ekman 2 Ö= D -90 12/26
Pär Ol-Mårs - Ola Stavås Lars Ericson - Christina Ahl 2 Ö= 3 -90 12/26
Kerstin Bravo - Annika Olén Inge Corse - Göran Thunander 3 S-1 Kn -100 5/33
Torsten Andersson - Leif Grund Kjell Simonsson - Katrin Thorström 3 S-1 Kn -100 5/33
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Peter Swensson - Mats Thunman 3 Ö= 3 -110 2/36
Stefan Olausson - Göran Andersson Erik Gulliksson - Jens Brodin 3 N-5 E -500 0/38

Bricka 32

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Väst giv
Ö-V i zon
Dkn7
983
86532
K4
K5
EDkn7
Kkn4
10975
E9863
K106
D10
E63
1042
542
E97
Dkn82

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N33233
S33233
Ö10810910
V10810910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Englund - Magnus Uhlin Göran Mattsson - Otto Slätis 2 Ö+3 2 -200 38/0
Ted Jansson - Rolf Karlsson Johan Nilsson - Måns Berg 3NT V= D -600 36/2
Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg Lennart Persson - Lars-Göran Östlund 3NT V+1 2 -630 34/4
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Hans Kvick - Niklas Warne 4 V+1 2 -650 32/6
Kerstin Bravo - Annika Olén Inge Corse - Göran Thunander 3NT V+2 3 -660 15/23
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Peter Swensson - Mats Thunman 3NT V+2 8 -660 15/23
Joanna Tenggren - Tore Stormo Ulf Nohrén - Anders Blomé 3NT V+2 9 -660 15/23
Stefan Olausson - Göran Andersson Erik Gulliksson - Jens Brodin 3NT V+2 2 -660 15/23
Torsten Andersson - Leif Grund Kjell Simonsson - Katrin Thorström 3NT V+2 6 -660 15/23
Hannu Huhtala - Theresia Didriksson Kenneth Borin - Peter Törnblom 3NT V+2 2 -660 15/23
Eva Brantingson - Tommy Storm Linnea Edlund - Thomas Kvist 3NT V+2 2 -660 15/23
Björn Alenfalk - Robert Larsson K-G Wanngård - Mattias Jonsson 3NT V+2 2 -660 15/23
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Peter Carlsson - Magnus Ekman 3NT V+2 2 -660 15/23
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau 3NT V+2 2 -660 15/23
Pär Ol-Mårs - Ola Stavås Lars Ericson - Christina Ahl 3NT V+2 6 -660 15/23
Per Laving - Peo Lindholm Jesper Rundin - Peter Ventura 3NT V+2 6 -660 15/23
Christer Eriksson - Lars Olsson Joakim Nordlindh - Olle Wademark 3NT V+2 5 -660 15/23
Johnny Östberg - Tommy Bergdahl Kjell Hedman - Anders Blomqvist 3NT V+2 3 -660 15/23
Roger Frödin - Örjan Sundholm Göran Anér - Ann-Sophie Andersson 3NT V+2 2 -660 15/23
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Jan Norberg - Jim Nilsson 3NT V+2 3 -660 15/23

Bricka 33

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Nord giv
ingen i zon
D1073
kn4
K1065
K87
8
10986
Dkn98
ED96
Kkn2
EK7532
72
102
E9654
D
E43
kn543

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N56484
S56484
Ö66958
V66958
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kenneth Borin - Peter Törnblom Eva Brantingson - Tommy Storm 5 Ö-2 E 100 38/0
Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau Pär Ol-Mårs - Ola Stavås 4 Ö-1 3 50 31/7
Ted Jansson - Rolf Karlsson Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 4 Ö-1 D 50 31/7
Hans Kvick - Niklas Warne Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 4 Ö-1 E 50 31/7
Lennart Persson - Lars-Göran Östlund Kjell Hedman - Anders Blomqvist 4 Ö-1 E 50 31/7
Göran Anér - Ann-Sophie Andersson Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg 4 Ö-1 E 50 31/7
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd K-G Wanngård - Mattias Jonsson 4 Ö-1 E 50 31/7
Ulf Nohrén - Anders Blomé Johan Englund - Magnus Uhlin 3 S-1 10 -50 24/14
Björn Alenfalk - Robert Larsson Linnea Edlund - Thomas Kvist 3 Ö= E -140 22/16
Lars Ericson - Christina Ahl Peter Swensson - Mats Thunman 4 S-3 10 -150 19/19
Johnny Östberg - Tommy Bergdahl Kerstin Bravo - Annika Olén 4 S-3 8 -150 19/19
Joanna Tenggren - Tore Stormo Per Laving - Peo Lindholm 4D S-2 10 -300 15/23
Jan Norberg - Jim Nilsson Johan Nilsson - Måns Berg 4D S-2 8 -300 15/23
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Christer Eriksson - Lars Olsson 4 V= E -420 8/30
Jesper Rundin - Peter Ventura Inge Corse - Göran Thunander 4 Ö= E -420 8/30
Hannu Huhtala - Theresia Didriksson Erik Gulliksson - Jens Brodin 4 Ö= E -420 8/30
Peter Carlsson - Magnus Ekman Kjell Simonsson - Katrin Thorström 4 Ö= E -420 8/30
Roger Frödin - Örjan Sundholm Joakim Nordlindh - Olle Wademark 4 Ö= 4 -420 8/30
Torsten Andersson - Leif Grund Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 4 Ö+1 E -450 2/36
Göran Mattsson - Otto Slätis Stefan Olausson - Göran Andersson 4D S-3 8 -500 0/38

Bricka 34

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Öst giv
N-S i zon
E3
9743
Dkn43
K95
754
D108
982
D872
K1098
kn
E1075
E1043
Dkn62
EK652
K6
kn6

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N67987
S67977
Ö66455
V66455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jesper Rundin - Peter Ventura Inge Corse - Göran Thunander 4 S= 2 620 35/3
Björn Alenfalk - Robert Larsson Linnea Edlund - Thomas Kvist 4 S= 9 620 35/3
Jan Norberg - Jim Nilsson Johan Nilsson - Måns Berg 4 N= 7 620 35/3
Kenneth Borin - Peter Törnblom Eva Brantingson - Tommy Storm 4 S= 2 620 35/3
Peter Carlsson - Magnus Ekman Kjell Simonsson - Katrin Thorström 1NT N+3 9 180 30/8
Johnny Östberg - Tommy Bergdahl Kerstin Bravo - Annika Olén 3 S+1 7 170 28/10
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Christer Eriksson - Lars Olsson 2 S+1 7 140 23/15
Lars Ericson - Christina Ahl Peter Swensson - Mats Thunman 2 S+1 7 140 23/15
Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau Pär Ol-Mårs - Ola Stavås 3 S= 2 140 23/15
Ted Jansson - Rolf Karlsson Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 3 S= 7 140 23/15
Göran Anér - Ann-Sophie Andersson Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg 1NT N= Kn 90 18/20
Joanna Tenggren - Tore Stormo Per Laving - Peo Lindholm 4 S-1 8 -100 9/29
Hannu Huhtala - Theresia Didriksson Erik Gulliksson - Jens Brodin 4 N-1 Kn -100 9/29
Göran Mattsson - Otto Slätis Stefan Olausson - Göran Andersson 4 S-1 4 -100 9/29
Ulf Nohrén - Anders Blomé Johan Englund - Magnus Uhlin 4 S-1 2 -100 9/29
Hans Kvick - Niklas Warne Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 4 S-1 4 -100 9/29
Roger Frödin - Örjan Sundholm Joakim Nordlindh - Olle Wademark 4 S-1 2 -100 9/29
Lennart Persson - Lars-Göran Östlund Kjell Hedman - Anders Blomqvist 4 N-1 Kn -100 9/29
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd K-G Wanngård - Mattias Jonsson 4 S-1 2 -100 9/29
Torsten Andersson - Leif Grund Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 4 S-2 2 -200 0/38

Bricka 35

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Syd giv
Ö-V i zon
Dkn6
D9
Dkn952
E102
E743
10
EK10876
86
K102
EK843

Dkn975
985
kn7652
43
K43

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N34534
S34433
Ö109899
V109899
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Ericson - Christina Ahl Hans Kvick - Niklas Warne 3NT Ö-2 9 200 38/0
Stefan Olausson - Göran Andersson Ulf Nohrén - Anders Blomé 3NT Ö-1 9 100 32/6
Hannu Huhtala - Theresia Didriksson Göran Mattsson - Otto Slätis 3NT Ö-1 3 100 32/6
Peter Carlsson - Magnus Ekman Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 3NT Ö-1 8 100 32/6
Peter Swensson - Mats Thunman Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau 3NT Ö-1 9 100 32/6
Lennart Persson - Lars-Göran Östlund Kerstin Bravo - Annika Olén 3NT Ö-1 5 100 32/6
Johan Englund - Magnus Uhlin Per Laving - Peo Lindholm 3 Ö= 5 -110 26/12
Pär Ol-Mårs - Ola Stavås Torsten Andersson - Leif Grund 3 V+1 D -130 24/14
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Christer Eriksson - Lars Olsson 3NT Ö= 9 -600 17/21
Björn Alenfalk - Robert Larsson Kenneth Borin - Peter Törnblom 3NT Ö= 9 -600 17/21
K-G Wanngård - Mattias Jonsson Linnea Edlund - Thomas Kvist 3NT Ö= 5 -600 17/21
Kjell Simonsson - Katrin Thorström Ted Jansson - Rolf Karlsson 3NT Ö= 9 -600 17/21
Roger Frödin - Örjan Sundholm Louise Hallqvist - Ylva Johansson 3NT Ö= 5 -600 17/21
Kjell Hedman - Anders Blomqvist Göran Anér - Ann-Sophie Andersson 3NT Ö= 9 -600 17/21
Jesper Rundin - Peter Ventura Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 3NT Ö+1 8 -630 5/33
Eva Brantingson - Tommy Storm Erik Gulliksson - Jens Brodin 3NT Ö+1 3 -630 5/33
Jan Norberg - Jim Nilsson Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 3NT Ö+1 9 -630 5/33
Inge Corse - Göran Thunander Joanna Tenggren - Tore Stormo 3NT Ö+1 2 -630 5/33
Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg Joakim Nordlindh - Olle Wademark 3NT Ö+1 3 -630 5/33
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Johan Nilsson - Måns Berg 3NT V+1 D -630 5/33

Bricka 36

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Väst giv
alla i zon
KDkn106
986
42
952
E8753
Ekn2
Dkn96
4
92
KD10743
107
ED7
4
5
EK853
Kkn10863

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N86363
S86363
Ö561079
V561079
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kjell Hedman - Anders Blomqvist Göran Anér - Ann-Sophie Andersson 4 Ö-1 E 100 38/0
Lennart Persson - Lars-Göran Östlund Kerstin Bravo - Annika Olén 3 Ö= E -140 36/2
Pär Ol-Mårs - Ola Stavås Torsten Andersson - Leif Grund 3 Ö+1 E -170 34/4
Jesper Rundin - Peter Ventura Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 4 Ö= E -620 24/14
Stefan Olausson - Göran Andersson Ulf Nohrén - Anders Blomé 4 V= K -620 24/14
Peter Carlsson - Magnus Ekman Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 4 Ö= E -620 24/14
Jan Norberg - Jim Nilsson Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 4 Ö= K -620 24/14
K-G Wanngård - Mattias Jonsson Linnea Edlund - Thomas Kvist 4 Ö= K -620 24/14
Peter Swensson - Mats Thunman Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau 4 Ö= E -620 24/14
Inge Corse - Göran Thunander Joanna Tenggren - Tore Stormo 4 Ö= E -620 24/14
Roger Frödin - Örjan Sundholm Louise Hallqvist - Ylva Johansson 4 Ö= E -620 24/14
Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg Joakim Nordlindh - Olle Wademark 4 Ö= E -620 24/14
Johan Englund - Magnus Uhlin Per Laving - Peo Lindholm 4 Ö+1 E -650 12/26
Kjell Simonsson - Katrin Thorström Ted Jansson - Rolf Karlsson 5 Ö= E -650 12/26
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Johan Nilsson - Måns Berg 4 Ö+1 E -650 12/26
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Christer Eriksson - Lars Olsson 5D S-3 E -800 4/34
Lars Ericson - Christina Ahl Hans Kvick - Niklas Warne 5D N-3 E -800 4/34
Hannu Huhtala - Theresia Didriksson Göran Mattsson - Otto Slätis 5D N-3 9 -800 4/34
Eva Brantingson - Tommy Storm Erik Gulliksson - Jens Brodin 5D N-3 9 -800 4/34
Björn Alenfalk - Robert Larsson Kenneth Borin - Peter Törnblom 5D N-3 K -800 4/34

Bricka 37

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Nord giv
N-S i zon
1085
Dkn32
kn10984
10
Ekn43
6
6
EKDkn743
6
EK1084
ED73
985
KD972
975
K52
62

Optimalt kontrakt: 7 Ö= -1440
 NT
N04151
S04151
Ö13812812
V13810811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Carlsson - Magnus Ekman Pär Ol-Mårs - Ola Stavås 7NT V-2 Kn 100 38/0
Eva Brantingson - Tommy Storm Göran Mattsson - Otto Slätis 6NT V-1 5 50 36/2
Johan Englund - Magnus Uhlin Inge Corse - Göran Thunander 3NT V+2 5 -460 31/7
Per Laving - Peo Lindholm Stefan Olausson - Göran Andersson 3NT V+2 5 -460 31/7
Lennart Persson - Lars-Göran Östlund Jesper Rundin - Peter Ventura 3NT V+2 5 -460 31/7
Göran Anér - Ann-Sophie Andersson Kerstin Bravo - Annika Olén 3NT V+2 Kn -460 31/7
Joanna Tenggren - Tore Stormo Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 3NT V+3 5 -490 24/14
Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau Hans Kvick - Niklas Warne 3NT V+3 5 -490 24/14
Christer Eriksson - Lars Olsson Lars Ericson - Christina Ahl 3NT V+3 5 -490 24/14
Jan Norberg - Jim Nilsson Kjell Simonsson - Katrin Thorström 2D S-2 6 -500 20/18
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Roger Frödin - Örjan Sundholm 6 V+1 10 -940 13/25
Ted Jansson - Rolf Karlsson Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 6 V+1 Kn -940 13/25
K-G Wanngård - Mattias Jonsson Kenneth Borin - Peter Törnblom 6 Ö+1 Kn -940 13/25
Ulf Nohrén - Anders Blomé Hannu Huhtala - Theresia Didriksson 6 V+1 8 -940 13/25
Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg Louise Hallqvist - Ylva Johansson 6 V+1 10 -940 13/25
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Linnea Edlund - Thomas Kvist 6 V+1 8 -940 13/25
Torsten Andersson - Leif Grund Peter Swensson - Mats Thunman 7 V= Kn -1440 3/35
Johan Nilsson - Måns Berg Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 7 Ö= 3 -1440 3/35
Erik Gulliksson - Jens Brodin Björn Alenfalk - Robert Larsson 7 V= Kn -1440 3/35
Joakim Nordlindh - Olle Wademark Kjell Hedman - Anders Blomqvist 7 Ö= 2 -1440 3/35

Bricka 38

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Öst giv
Ö-V i zon
Kkn10976
K5
K74
E8
E532
D1094
83
KD5
84
Ekn862
D102
1073
D
73
Ekn965
kn9642

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N89596
S89596
Ö53836
V53836
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Anér - Ann-Sophie Andersson Kerstin Bravo - Annika Olén 3 N+3 9 230 38/0
Eva Brantingson - Tommy Storm Göran Mattsson - Otto Slätis 1 N+4 8 200 35/3
Ted Jansson - Rolf Karlsson Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 3 N+2 E 200 35/3
Johan Englund - Magnus Uhlin Inge Corse - Göran Thunander 3 N+1 2 170 29/9
Jan Norberg - Jim Nilsson Kjell Simonsson - Katrin Thorström 2 N+2 2 170 29/9
Christer Eriksson - Lars Olsson Lars Ericson - Christina Ahl 2 N+2 2 170 29/9
Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg Louise Hallqvist - Ylva Johansson 3 N+1 E 170 29/9
Joanna Tenggren - Tore Stormo Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 2 N+1 3 140 21/17
Ulf Nohrén - Anders Blomé Hannu Huhtala - Theresia Didriksson 3 N= 3 140 21/17
Per Laving - Peo Lindholm Stefan Olausson - Göran Andersson 3 N= 3 140 21/17
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Linnea Edlund - Thomas Kvist 2 N+1 7 140 21/17
Erik Gulliksson - Jens Brodin Björn Alenfalk - Robert Larsson 3 N+1 2 130 16/22
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Roger Frödin - Örjan Sundholm 3 N= 8 110 14/24
Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau Hans Kvick - Niklas Warne 3 V-1 E 100 10/28
Peter Carlsson - Magnus Ekman Pär Ol-Mårs - Ola Stavås 3 V-1 4 100 10/28
Lennart Persson - Lars-Göran Östlund Jesper Rundin - Peter Ventura 3 Ö-1 D 100 10/28
Torsten Andersson - Leif Grund Peter Swensson - Mats Thunman 3 N-1 3 -50 5/33
Joakim Nordlindh - Olle Wademark Kjell Hedman - Anders Blomqvist 4 N-1 3 -50 5/33
K-G Wanngård - Mattias Jonsson Kenneth Borin - Peter Törnblom 2 Ö+1 D -140 2/36
Johan Nilsson - Måns Berg Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 3NT S-3 9 -150 0/38

Bricka 39

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Syd giv
alla i zon
EKkn8543
kn6
1073
D

ED1083
E54
Ekn965
D1097
2
KD98
K432
62
K9754
kn62
1087

Optimalt kontrakt: 7 V= -2140
 NT
N01252
S01252
Ö131211811
V131211811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Kvick - Niklas Warne Torsten Andersson - Leif Grund 2NT Ö+2 6 -180 38/0
Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau Christer Eriksson - Lars Olsson 5 V+1 E -620 33/5
Ted Jansson - Rolf Karlsson Pär Ol-Mårs - Ola Stavås 5 V+1 E -620 33/5
Johan Nilsson - Måns Berg Kjell Simonsson - Katrin Thorström 5 Ö+1 3 -620 33/5
Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 5 V+1 K -620 33/5
Kerstin Bravo - Annika Olén Joakim Nordlindh - Olle Wademark 3NT Ö+1 6 -630 27/11
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Jan Norberg - Jim Nilsson 3NT Ö+1 6 -630 27/11
Lars Ericson - Christina Ahl Roger Frödin - Örjan Sundholm 5 V+2 E -640 23/15
Hannu Huhtala - Theresia Didriksson Per Laving - Peo Lindholm 5 V+2 K -640 23/15
Linnea Edlund - Thomas Kvist Kenneth Borin - Peter Törnblom 3NT Ö+2 6 -660 17/21
Johnny Östberg - Tommy Bergdahl Johan Englund - Magnus Uhlin 3NT Ö+2 6 -660 17/21
Göran Anér - Ann-Sophie Andersson Jesper Rundin - Peter Ventura 3NT Ö+2 6 -660 17/21
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 3NT Ö+2 6 -660 17/21
Stefan Olausson - Göran Andersson Inge Corse - Göran Thunander 3NT Ö+3 6 -690 12/26
Joanna Tenggren - Tore Stormo Lennart Persson - Lars-Göran Östlund 2D N-3 4 -800 8/30
Björn Alenfalk - Robert Larsson Göran Mattsson - Otto Slätis 3D N-3 2 -800 8/30
K-G Wanngård - Mattias Jonsson Erik Gulliksson - Jens Brodin 2D N-3 2 -800 8/30
Peter Swensson - Mats Thunman Peter Carlsson - Magnus Ekman 3D N-4 2 -1100 3/35
Kjell Hedman - Anders Blomqvist Louise Hallqvist - Ylva Johansson 3D N-4 2 -1100 3/35
Eva Brantingson - Tommy Storm Ulf Nohrén - Anders Blomé 6 V= E -1370 0/38

Bricka 40

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Väst giv
ingen i zon
105
8
Dkn8754
Dkn52
9862
EK104
K9
943
EKkn74
kn9
E62
EK7
D3
D76532
103
1086

Optimalt kontrakt: 7NT V= -1520
 NT
N25200
S25200
Ö107101313
V107101313
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Östberg - Tommy Bergdahl Johan Englund - Magnus Uhlin 3NT Ö+1 10 -430 38/0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Jan Norberg - Jim Nilsson 4 V+1 10 -450 36/2
Kerstin Bravo - Annika Olén Joakim Nordlindh - Olle Wademark 4 Ö+3 10 -510 25/13
Joanna Tenggren - Tore Stormo Lennart Persson - Lars-Göran Östlund 4 Ö+3 3 -510 25/13
Lars Ericson - Christina Ahl Roger Frödin - Örjan Sundholm 4 Ö+3 3 -510 25/13
Björn Alenfalk - Robert Larsson Göran Mattsson - Otto Slätis 4 Ö+3 10 -510 25/13
Linnea Edlund - Thomas Kvist Kenneth Borin - Peter Törnblom 4 V+3 8 -510 25/13
Peter Swensson - Mats Thunman Peter Carlsson - Magnus Ekman 4 Ö+3 10 -510 25/13
Hans Kvick - Niklas Warne Torsten Andersson - Leif Grund 4 Ö+3 10 -510 25/13
Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 4 Ö+3 10 -510 25/13
Göran Anér - Ann-Sophie Andersson Jesper Rundin - Peter Ventura 4 Ö+3 10 -510 25/13
Kjell Hedman - Anders Blomqvist Louise Hallqvist - Ylva Johansson 4 Ö+3 10 -510 25/13
Hannu Huhtala - Theresia Didriksson Per Laving - Peo Lindholm 6 Ö= 10 -980 13/25
K-G Wanngård - Mattias Jonsson Erik Gulliksson - Jens Brodin 6 Ö= 10 -980 13/25
Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau Christer Eriksson - Lars Olsson 6 Ö+1 10 -1010 5/33
Stefan Olausson - Göran Andersson Inge Corse - Göran Thunander 6 Ö+1 6 -1010 5/33
Eva Brantingson - Tommy Storm Ulf Nohrén - Anders Blomé 6 Ö+1 3 -1010 5/33
Ted Jansson - Rolf Karlsson Pär Ol-Mårs - Ola Stavås 6 Ö+1 10 -1010 5/33
Johan Nilsson - Måns Berg Kjell Simonsson - Katrin Thorström 6 Ö+1 10 -1010 5/33
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 6 Ö+1 10 -1010 5/33

Bricka 41

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Nord giv
Ö-V i zon
E8
K62
ED8632
62
95
9853
K1094
Dkn4
kn6
ED1074
5
EK1097
KD107432
kn
kn7
853

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N37293
S38293
Ö1051044
V1051044
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Alenfalk - Robert Larsson Ulf Nohrén - Anders Blomé 4D S= D 590 37/1
Joakim Nordlindh - Olle Wademark Jesper Rundin - Peter Ventura 4D S= 5 590 37/1
Inge Corse - Göran Thunander Hannu Huhtala - Theresia Didriksson 5D Ö-2 Kn 500 34/4
Stefan Olausson - Göran Andersson Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 4 S= 5 420 25/13
Peter Carlsson - Magnus Ekman Hans Kvick - Niklas Warne 4 S= 5 420 25/13
Jan Norberg - Jim Nilsson Pär Ol-Mårs - Ola Stavås 4 S= D 420 25/13
Johan Nilsson - Måns Berg Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 4 S= 3 420 25/13
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Kjell Simonsson - Katrin Thorström 4 S= 5 420 25/13
Göran Mattsson - Otto Slätis K-G Wanngård - Mattias Jonsson 4 S= 5 420 25/13
Per Laving - Peo Lindholm Eva Brantingson - Tommy Storm 4 S= D 420 25/13
Roger Frödin - Örjan Sundholm Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau 4 S= D 420 25/13
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Kerstin Bravo - Annika Olén 3 S+2 5 200 14/24
Johan Englund - Magnus Uhlin Lennart Persson - Lars-Göran Östlund 5D V-1 E 200 14/24
Kjell Hedman - Anders Blomqvist Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 5D V-1 E 200 14/24
Linnea Edlund - Thomas Kvist Erik Gulliksson - Jens Brodin 3 S= D 140 10/28
Lars Ericson - Christina Ahl Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg 4 S-1 5 -50 6/32
Ted Jansson - Rolf Karlsson Peter Swensson - Mats Thunman 4 S-1 D -50 6/32
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Kenneth Borin - Peter Törnblom 4 S-1 Kn -50 6/32
Torsten Andersson - Leif Grund Christer Eriksson - Lars Olsson 4D N-1 D -100 1/37
Göran Anér - Ann-Sophie Andersson Joanna Tenggren - Tore Stormo 4 N-2 E -100 1/37

Bricka 42

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Öst giv
alla i zon
52
Dkn62
D2
EDkn76
Kkn6
EK98
K98
K85
E9743
1043
63
1042
D108
75
Ekn10754
93

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N68645
S68647
Ö65786
V75786
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kjell Hedman - Anders Blomqvist Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 4 Ö-2 E 200 38/0
Inge Corse - Göran Thunander Hannu Huhtala - Theresia Didriksson 2NT V-1 D 100 35/3
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Kenneth Borin - Peter Törnblom 3 Ö-1 E 100 35/3
Per Laving - Peo Lindholm Eva Brantingson - Tommy Storm 2 S= E 90 32/6
Jan Norberg - Jim Nilsson Pär Ol-Mårs - Ola Stavås 3 S-1 K -100 30/8
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Kerstin Bravo - Annika Olén 2 V= 5 -110 24/14
Lars Ericson - Christina Ahl Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg 2 Ö= 9 -110 24/14
Johan Englund - Magnus Uhlin Lennart Persson - Lars-Göran Östlund 2 Ö= 9 -110 24/14
Peter Carlsson - Magnus Ekman Hans Kvick - Niklas Warne 2 Ö= 9 -110 24/14
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Kjell Simonsson - Katrin Thorström 2 Ö= 7 -110 24/14
Torsten Andersson - Leif Grund Christer Eriksson - Lars Olsson 2 V+1 E -140 13/25
Ted Jansson - Rolf Karlsson Peter Swensson - Mats Thunman 3 Ö= E -140 13/25
Björn Alenfalk - Robert Larsson Ulf Nohrén - Anders Blomé 3 V= D -140 13/25
Linnea Edlund - Thomas Kvist Erik Gulliksson - Jens Brodin 3 Ö= 7 -140 13/25
Göran Mattsson - Otto Slätis K-G Wanngård - Mattias Jonsson 2 Ö+1 E -140 13/25
Göran Anér - Ann-Sophie Andersson Joanna Tenggren - Tore Stormo 3 V= D -140 13/25
Roger Frödin - Örjan Sundholm Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau 2NT V+1 D -150 6/32
Stefan Olausson - Göran Andersson Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 2 V+2 D -170 3/35
Johan Nilsson - Måns Berg Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 2 V+2 3 -170 3/35
Joakim Nordlindh - Olle Wademark Jesper Rundin - Peter Ventura 3D S-1 D -200 0/38

Bricka 43

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Syd giv
ingen i zon
102
E10986
K42
K83
65
KD3
kn106
kn7652
D9743
kn74
ED875
EKkn8
52
93
ED1094

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N105879
S95878
Ö37563
V37564
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linnea Edlund - Thomas Kvist Göran Mattsson - Otto Slätis 3NT S= 6 400 38/0
Björn Alenfalk - Robert Larsson Per Laving - Peo Lindholm 3D Ö-2 3 300 35/3
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 3D V-2 10 300 35/3
Jan Norberg - Jim Nilsson Peter Swensson - Mats Thunman 3 N= 3 140 31/7
Christer Eriksson - Lars Olsson Peter Carlsson - Magnus Ekman 2 N+1 5 140 31/7
Kjell Hedman - Anders Blomqvist Lars Ericson - Christina Ahl 2NT S= Kn 120 28/10
Johan Englund - Magnus Uhlin Göran Anér - Ann-Sophie Andersson 2 N= 3 110 24/14
Kenneth Borin - Peter Törnblom Erik Gulliksson - Jens Brodin 2 N= 7 110 24/14
Hans Kvick - Niklas Warne Ted Jansson - Rolf Karlsson 3 S= 6 110 24/14
K-G Wanngård - Mattias Jonsson Ulf Nohrén - Anders Blomé 3NT V-2 8 100 20/18
Lennart Persson - Lars-Göran Östlund Stefan Olausson - Göran Andersson 2 V-1 10 50 17/21
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Kjell Simonsson - Katrin Thorström 3 Ö-1 5 50 17/21
Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg 3 N-1 2 -50 12/26
Hannu Huhtala - Theresia Didriksson Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 2 N-1 3 -50 12/26
Joakim Nordlindh - Olle Wademark Joanna Tenggren - Tore Stormo 3 S-1 Kn -50 12/26
Kerstin Bravo - Annika Olén Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 4 N-2 3 -100 7/31
Torsten Andersson - Leif Grund Roger Frödin - Örjan Sundholm 3 S-2 6 -100 7/31
Eva Brantingson - Tommy Storm Inge Corse - Göran Thunander 2 Ö= 5 -110 4/34
Jesper Rundin - Peter Ventura Louise Hallqvist - Ylva Johansson 1D Ö= 5 -160 1/37
Pär Ol-Mårs - Ola Stavås Johan Nilsson - Måns Berg 1D Ö= 5 -160 1/37

Bricka 44

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Väst giv
N-S i zon
K1054
765
K2
ED92
93
EDkn93
kn83
kn106
EDkn62
42
D95
743
87
K108
E10764
K85

Optimalt kontrakt: 1NT V= -90
 NT
N76455
S76555
Ö56667
V56667
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kjell Hedman - Anders Blomqvist Lars Ericson - Christina Ahl 1NT N+3 Kn 180 38/0
Hans Kvick - Niklas Warne Ted Jansson - Rolf Karlsson 1NT S+2 Kn 150 36/2
Jan Norberg - Jim Nilsson Peter Swensson - Mats Thunman 2NT N= D 120 34/4
Johan Englund - Magnus Uhlin Göran Anér - Ann-Sophie Andersson 1NT S= Kn 90 32/6
Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg 2 V-1 K 50 22/16
Eva Brantingson - Tommy Storm Inge Corse - Göran Thunander 2 V-1 K 50 22/16
Björn Alenfalk - Robert Larsson Per Laving - Peo Lindholm 2 V-1 K 50 22/16
Linnea Edlund - Thomas Kvist Göran Mattsson - Otto Slätis 2 V-1 K 50 22/16
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 2 V-1 K 50 22/16
Kenneth Borin - Peter Törnblom Erik Gulliksson - Jens Brodin 2 V-1 K 50 22/16
Pär Ol-Mårs - Ola Stavås Johan Nilsson - Måns Berg 2 Ö-1 8 50 22/16
Joakim Nordlindh - Olle Wademark Joanna Tenggren - Tore Stormo 2 V-1 D 50 22/16
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Kjell Simonsson - Katrin Thorström 2 V-1 K 50 22/16
Jesper Rundin - Peter Ventura Louise Hallqvist - Ylva Johansson 1NT N-1 4 -100 12/26
Torsten Andersson - Leif Grund Roger Frödin - Örjan Sundholm 2 V= K -110 10/28
K-G Wanngård - Mattias Jonsson Ulf Nohrén - Anders Blomé 1NT V+1 5 -120 8/30
Christer Eriksson - Lars Olsson Peter Carlsson - Magnus Ekman 1NT N-3 5 -300 6/32
Kerstin Bravo - Annika Olén Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 2NT S-4 9 -400 3/35
Hannu Huhtala - Theresia Didriksson Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 2 S-4 9 -400 3/35
Lennart Persson - Lars-Göran Östlund Stefan Olausson - Göran Andersson 2NT N-5 2 -500 0/38

Bricka 45

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Nord giv
alla i zon
Dkn3
E4
D9872
kn74
K942
kn73
EK6
E83
108765
10
543
10962
E
KD98652
kn10
KD5

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N781069
S781069
Ö65373
V65373
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Joanna Tenggren - Tore Stormo 4 S+1 E 650 35/3
Hannu Huhtala - Theresia Didriksson Lennart Persson - Lars-Göran Östlund 4 S+1 E 650 35/3
Johan Nilsson - Måns Berg Peter Swensson - Mats Thunman 4 S+1 2 650 35/3
Joakim Nordlindh - Olle Wademark Johan Englund - Magnus Uhlin 4 S+1 E 650 35/3
Kerstin Bravo - Annika Olén Lars Ericson - Christina Ahl 4 S= 3 620 20/18
Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau Kjell Hedman - Anders Blomqvist 4 S= E 620 20/18
Stefan Olausson - Göran Andersson Göran Anér - Ann-Sophie Andersson 4 S= E 620 20/18
Peter Carlsson - Magnus Ekman Roger Frödin - Örjan Sundholm 4 S= E 620 20/18
K-G Wanngård - Mattias Jonsson Per Laving - Peo Lindholm 4 S= E 620 20/18
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Pär Ol-Mårs - Ola Stavås 4 S= 3 620 20/18
Kenneth Borin - Peter Törnblom Göran Mattsson - Otto Slätis 4 S= K 620 20/18
Kjell Simonsson - Katrin Thorström Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 4 S= 4 620 20/18
Ulf Nohrén - Anders Blomé Linnea Edlund - Thomas Kvist 4 S= E 620 20/18
Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg Torsten Andersson - Leif Grund 4 S= E 620 20/18
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Erik Gulliksson - Jens Brodin 4 S= K 620 20/18
Johnny Östberg - Tommy Bergdahl Eva Brantingson - Tommy Storm 4 Ö-3 K 300 8/30
Ted Jansson - Rolf Karlsson Christer Eriksson - Lars Olsson 3 S+1 E 170 6/32
Inge Corse - Göran Thunander Björn Alenfalk - Robert Larsson 5 S-1 3 -100 4/34
Jan Norberg - Jim Nilsson Hans Kvick - Niklas Warne 5D S-1 K -200 2/36
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Jesper Rundin - Peter Ventura 6D S-2 E -500 0/38

Bricka 46

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Öst giv
ingen i zon
652
Kkn3
KD1074
D5
D74
97
E8653
K72
K108
108542
92
1093
Ekn93
ED6
kn
Ekn864

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N101091010
S101091010
Ö33433
V33422
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Joanna Tenggren - Tore Stormo 2D V-4 D 800 38/0
Stefan Olausson - Göran Andersson Göran Anér - Ann-Sophie Andersson 3NT S+2 9 460 26/12
Peter Carlsson - Magnus Ekman Roger Frödin - Örjan Sundholm 3NT N+2 9 460 26/12
Jan Norberg - Jim Nilsson Hans Kvick - Niklas Warne 3NT N+2 2 460 26/12
K-G Wanngård - Mattias Jonsson Per Laving - Peo Lindholm 3NT S+2 5 460 26/12
Johan Nilsson - Måns Berg Peter Swensson - Mats Thunman 3NT N+2 Kn 460 26/12
Kenneth Borin - Peter Törnblom Göran Mattsson - Otto Slätis 3NT N+2 2 460 26/12
Kjell Simonsson - Katrin Thorström Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 3NT N+2 2 460 26/12
Ulf Nohrén - Anders Blomé Linnea Edlund - Thomas Kvist 3NT N+2 9 460 26/12
Johnny Östberg - Tommy Bergdahl Eva Brantingson - Tommy Storm 3NT N+2 9 460 26/12
Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg Torsten Andersson - Leif Grund 3NT N+2 4 460 26/12
Joakim Nordlindh - Olle Wademark Johan Englund - Magnus Uhlin 3NT N+2 2 460 26/12
Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau Kjell Hedman - Anders Blomqvist 3NT N+1 2 430 10/28
Hannu Huhtala - Theresia Didriksson Lennart Persson - Lars-Göran Östlund 3NT N+1 4 430 10/28
Ted Jansson - Rolf Karlsson Christer Eriksson - Lars Olsson 3NT N+1 9 430 10/28
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Pär Ol-Mårs - Ola Stavås 3NT N+1 2 430 10/28
Inge Corse - Göran Thunander Björn Alenfalk - Robert Larsson 3NT N+1 10 430 10/28
Kerstin Bravo - Annika Olén Lars Ericson - Christina Ahl 3NT N= 2 400 3/35
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Erik Gulliksson - Jens Brodin 3NT N= 2 400 3/35
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Jesper Rundin - Peter Ventura 3NT S-1 7 -50 0/38

Bricka 47

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Syd giv
N-S i zon
E9874
K8532
D
D3
K103
Dkn974
E6
1076
kn652
E106
K10
EK94
D

kn9875432
kn852

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N38333
S38333
Ö10510910
V10510910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Nilsson - Måns Berg Hans Kvick - Niklas Warne 4D V-1 D 100 36/2
Kenneth Borin - Peter Törnblom Ulf Nohrén - Anders Blomé 4D V-1 D 100 36/2
Peter Swensson - Mats Thunman Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 4D V-1 D 100 36/2
Kjell Simonsson - Katrin Thorström Pär Ol-Mårs - Ola Stavås 4 Ö-1 4 50 31/7
Göran Anér - Ann-Sophie Andersson Hannu Huhtala - Theresia Didriksson 4 Ö-1 D 50 31/7
Linnea Edlund - Thomas Kvist Per Laving - Peo Lindholm 3 S-1 D -100 28/10
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Johan Englund - Magnus Uhlin 3 V= D -140 25/13
Christer Eriksson - Lars Olsson Jan Norberg - Jim Nilsson 3 V= D -140 25/13
Joanna Tenggren - Tore Stormo Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 3 V+1 D -170 22/16
Stefan Olausson - Göran Andersson Joakim Nordlindh - Olle Wademark 4 S-2 D -200 19/19
Eva Brantingson - Tommy Storm Lennart Persson - Lars-Göran Östlund 4 S-2 D -200 19/19
Erik Gulliksson - Jens Brodin Göran Mattsson - Otto Slätis 3NT V= 2 -400 16/22
Kerstin Bravo - Annika Olén Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau 4 Ö= D -420 13/25
Torsten Andersson - Leif Grund Kjell Hedman - Anders Blomqvist 4 V= D -420 13/25
Jesper Rundin - Peter Ventura Lars Ericson - Christina Ahl 3NT Ö+1 7 -430 8/30
Peter Carlsson - Magnus Ekman Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg 3NT V+1 D -430 8/30
K-G Wanngård - Mattias Jonsson Inge Corse - Göran Thunander 3NT Ö+1 4 -430 8/30
Björn Alenfalk - Robert Larsson Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 3NT Ö+2 5 -460 3/35
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 3NT Ö+2 7 -460 3/35
Roger Frödin - Örjan Sundholm Ted Jansson - Rolf Karlsson 5D S-3 D -800 0/38

Bricka 48

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Väst giv
Ö-V i zon
D10963
10
KD953
kn9
8752
K982
E10
K85
kn4
kn65
kn8764
1064
EK
ED743
2
ED732

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N998119
S10981110
Ö34523
V34423
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Eriksson - Lars Olsson Jan Norberg - Jim Nilsson 3NT N+3 3 490 38/0
Johan Nilsson - Måns Berg Hans Kvick - Niklas Warne 4 S+2 3 480 36/2
Stefan Olausson - Göran Andersson Joakim Nordlindh - Olle Wademark 3NT N+2 4 460 30/8
Björn Alenfalk - Robert Larsson Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 3NT N+2 4 460 30/8
K-G Wanngård - Mattias Jonsson Inge Corse - Göran Thunander 3NT N+2 6 460 30/8
Kenneth Borin - Peter Törnblom Ulf Nohrén - Anders Blomé 3NT N+2 5 460 30/8
Peter Swensson - Mats Thunman Johan Säfsten - Måns Sjöqvist 3NT N+2 4 460 30/8
Jesper Rundin - Peter Ventura Lars Ericson - Christina Ahl 4 N+1 4 450 23/15
Göran Anér - Ann-Sophie Andersson Hannu Huhtala - Theresia Didriksson 4 N+1 4 450 23/15
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Johan Englund - Magnus Uhlin 3NT N+1 5 430 17/21
Peter Carlsson - Magnus Ekman Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg 3NT N+1 6 430 17/21
Eva Brantingson - Tommy Storm Lennart Persson - Lars-Göran Östlund 3NT S+1 5 430 17/21
Roger Frödin - Örjan Sundholm Ted Jansson - Rolf Karlsson 3NT N+1 Kn 430 17/21
Kerstin Bravo - Annika Olén Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau 4 N= 4 420 12/26
Linnea Edlund - Thomas Kvist Per Laving - Peo Lindholm 3NT N= 6 400 8/30
Kjell Simonsson - Katrin Thorström Pär Ol-Mårs - Ola Stavås 3NT S= E 400 8/30
Erik Gulliksson - Jens Brodin Göran Mattsson - Otto Slätis 3NT S= 2 400 8/30
Joanna Tenggren - Tore Stormo Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 3 S+1 8 130 4/34
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 5 N-1 Kn -50 2/36
Torsten Andersson - Leif Grund Kjell Hedman - Anders Blomqvist 6D S-4 E -800 0/38

Bricka 49

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Nord giv
ingen i zon
86
9754
6
Ekn8654
EKDkn3
kn62
K102
93
107542
K8
E97
K107
9
ED103
Dkn8543
D2

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -300
 NT
N86934
S86934
Ö464108
V464108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jesper Rundin - Peter Ventura Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau 4 V-1 6 50 32/6
Lars Ericson - Christina Ahl Joanna Tenggren - Tore Stormo 4 V-1 6 50 32/6
Hannu Huhtala - Theresia Didriksson Joakim Nordlindh - Olle Wademark 4 V-1 4 50 32/6
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Hans Kvick - Niklas Warne 4 V-1 8 50 32/6
Erik Gulliksson - Jens Brodin Ulf Nohrén - Anders Blomé 4 V-1 9 50 32/6
Johnny Östberg - Tommy Bergdahl K-G Wanngård - Mattias Jonsson 4 V-1 8 50 32/6
Lennart Persson - Lars-Göran Östlund Björn Alenfalk - Robert Larsson 4 V-1 6 50 32/6
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Johan Englund - Magnus Uhlin 3 V= 6 -140 22/16
Linnea Edlund - Thomas Kvist Inge Corse - Göran Thunander 3 V= 6 -140 22/16
Kjell Hedman - Anders Blomqvist Peter Carlsson - Magnus Ekman 3 V= 6 -140 22/16
Ted Jansson - Rolf Karlsson Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg 3 V+1 6 -170 18/20
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Stefan Olausson - Göran Andersson 4 Ö= D -420 8/30
Torsten Andersson - Leif Grund Kerstin Bravo - Annika Olén 4 V= D -420 8/30
Eva Brantingson - Tommy Storm Göran Anér - Ann-Sophie Andersson 4 V= 6 -420 8/30
Jan Norberg - Jim Nilsson Roger Frödin - Örjan Sundholm 4 V= 6 -420 8/30
Johan Nilsson - Måns Berg Christer Eriksson - Lars Olsson 4 V= 6 -420 8/30
Kjell Simonsson - Katrin Thorström Peter Swensson - Mats Thunman 4 V= 6 -420 8/30
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Pär Ol-Mårs - Ola Stavås 4 V= 6 -420 8/30
Per Laving - Peo Lindholm Kenneth Borin - Peter Törnblom 4 V= 6 -420 8/30
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Göran Mattsson - Otto Slätis 4 V= 6 -420 8/30

Bricka 50

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Öst giv
N-S i zon
kn96
kn92
E8
D10975
KD5
8643
KD106
K6
1042
KD7
97532
43
E873
E105
kn4
Ekn82

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N85687
S95687
Ö48756
V48756
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Johan Englund - Magnus Uhlin 1NT S+3 K 180 38/0
Johan Nilsson - Måns Berg Christer Eriksson - Lars Olsson 1NT S+2 K 150 35/3
Linnea Edlund - Thomas Kvist Inge Corse - Göran Thunander 1NT S+2 K 150 35/3
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Stefan Olausson - Göran Andersson 1NT N+1 2 120 28/10
Jesper Rundin - Peter Ventura Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau 1NT S+1 K 120 28/10
Lars Ericson - Christina Ahl Joanna Tenggren - Tore Stormo 1NT S+1 4 120 28/10
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Pär Ol-Mårs - Ola Stavås 1NT S+1 K 120 28/10
Kjell Hedman - Anders Blomqvist Peter Carlsson - Magnus Ekman 1NT S+1 K 120 28/10
Jan Norberg - Jim Nilsson Roger Frödin - Örjan Sundholm 3 S= K 110 20/18
Lennart Persson - Lars-Göran Östlund Björn Alenfalk - Robert Larsson 2 S+1 K 110 20/18
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Göran Mattsson - Otto Slätis 3 S= K 110 20/18
Erik Gulliksson - Jens Brodin Ulf Nohrén - Anders Blomé 1NT S= K 90 15/23
Johnny Östberg - Tommy Bergdahl K-G Wanngård - Mattias Jonsson 1NT S= D 90 15/23
Eva Brantingson - Tommy Storm Göran Anér - Ann-Sophie Andersson 3 V-1 5 50 10/28
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Hans Kvick - Niklas Warne 3 V-1 2 50 10/28
Per Laving - Peo Lindholm Kenneth Borin - Peter Törnblom 3 Ö-1 E 50 10/28
Torsten Andersson - Leif Grund Kerstin Bravo - Annika Olén 3 S-1 K -100 4/34
Hannu Huhtala - Theresia Didriksson Joakim Nordlindh - Olle Wademark 3 S-1 K -100 4/34
Ted Jansson - Rolf Karlsson Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg 3 S-1 K -100 4/34
Kjell Simonsson - Katrin Thorström Peter Swensson - Mats Thunman 3 Ö= E -110 0/38

Bricka 51

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Syd giv
Ö-V i zon
Kkn10864
K6
Dkn
875
532
742
K652
K42
ED9
Dkn853
109
D96
7
E109
E8743
Ekn103

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N99799
S99797
Ö43644
V33644
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Alenfalk - Robert Larsson Göran Anér - Ann-Sophie Andersson 3D Ö-3 7 800 38/0
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Stefan Olausson - Göran Andersson 2 N+2 D 170 35/3
Peter Carlsson - Magnus Ekman Kerstin Bravo - Annika Olén 2 N+2 D 170 35/3
Joanna Tenggren - Tore Stormo Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau 2 N+1 D 140 24/14
Johan Englund - Magnus Uhlin Lars Ericson - Christina Ahl 2 N+1 D 140 24/14
Ted Jansson - Rolf Karlsson Kjell Hedman - Anders Blomqvist 2 N+1 D 140 24/14
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Christer Eriksson - Lars Olsson 2 N+1 D 140 24/14
Erik Gulliksson - Jens Brodin Per Laving - Peo Lindholm 2 N+1 D 140 24/14
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Peter Swensson - Mats Thunman 2 N+1 D 140 24/14
Hans Kvick - Niklas Warne Kjell Simonsson - Katrin Thorström 2 N+1 10 140 24/14
Roger Frödin - Örjan Sundholm Johan Nilsson - Måns Berg 2 N+1 D 140 24/14
Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg Jan Norberg - Jim Nilsson 2 N+1 10 140 24/14
K-G Wanngård - Mattias Jonsson Lennart Persson - Lars-Göran Östlund 2 N= D 110 12/26
Linnea Edlund - Thomas Kvist Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 3 S= 3 110 12/26
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Pär Ol-Mårs - Ola Stavås 2 N= 10 110 12/26
Kenneth Borin - Peter Törnblom Inge Corse - Göran Thunander 3 N-1 D -50 7/31
Göran Mattsson - Otto Slätis Ulf Nohrén - Anders Blomé 4 N-1 D -50 7/31
Joakim Nordlindh - Olle Wademark Eva Brantingson - Tommy Storm 3NT S-2 D -100 4/34
Jesper Rundin - Peter Ventura Torsten Andersson - Leif Grund 3NT S-3 7 -150 1/37
Hannu Huhtala - Theresia Didriksson Louise Hallqvist - Ylva Johansson 3NT S-3 2 -150 1/37

Bricka 52

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Väst giv
alla i zon
kn9853
kn953

D632
6
ED4
E105
Ekn10874
42
K762
KDkn942
5
EKD107
108
8763
K9

Optimalt kontrakt: 6D N-3 -800
 NT
N30393
S30393
Ö9121038
V10121038
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
K-G Wanngård - Mattias Jonsson Lennart Persson - Lars-Göran Östlund 4D N= 6 790 36/2
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Christer Eriksson - Lars Olsson 4D S= 6 790 36/2
Göran Mattsson - Otto Slätis Ulf Nohrén - Anders Blomé 4D S= 2 790 36/2
Joanna Tenggren - Tore Stormo Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau 3D S= E 730 31/7
Ted Jansson - Rolf Karlsson Kjell Hedman - Anders Blomqvist 3D S= E 730 31/7
Jesper Rundin - Peter Ventura Torsten Andersson - Leif Grund 4 S= 3 620 28/10
Hans Kvick - Niklas Warne Kjell Simonsson - Katrin Thorström 3NTD V-1 3 200 26/12
Peter Carlsson - Magnus Ekman Kerstin Bravo - Annika Olén 3 S+1 6 170 23/15
Kenneth Borin - Peter Törnblom Inge Corse - Göran Thunander 3 S+1 6 170 23/15
Johan Englund - Magnus Uhlin Lars Ericson - Christina Ahl 3 S= E 140 19/19
Hannu Huhtala - Theresia Didriksson Louise Hallqvist - Ylva Johansson 3 S= E 140 19/19
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Stefan Olausson - Göran Andersson 3NT V-1 9 100 13/25
Björn Alenfalk - Robert Larsson Göran Anér - Ann-Sophie Andersson 5 Ö-1 E 100 13/25
Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg Jan Norberg - Jim Nilsson 4 Ö-1 E 100 13/25
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Pär Ol-Mårs - Ola Stavås 6 Ö-1 E 100 13/25
Erik Gulliksson - Jens Brodin Per Laving - Peo Lindholm 4D S-1 E -200 8/30
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Peter Swensson - Mats Thunman 5 Ö= D -600 6/32
Linnea Edlund - Thomas Kvist Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 5 V+1 3 -620 3/35
Joakim Nordlindh - Olle Wademark Eva Brantingson - Tommy Storm 4 V= 3 -620 3/35
Roger Frödin - Örjan Sundholm Johan Nilsson - Måns Berg 4 V+1 2 -650 0/38

Bricka 53

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Nord giv
N-S i zon
Kkn8
Ekn1076
83
E64
10
D32
Dkn97
Dkn1032
ED96543
K4
102
K8
72
985
EK654
975

Optimalt kontrakt: 2D Ö-1 100
 NT
N57867
S47756
Ö86576
V86576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Carlsson - Magnus Ekman Jesper Rundin - Peter Ventura 4D Ö-3 E 500 36/2
Pär Ol-Mårs - Ola Stavås Peter Swensson - Mats Thunman 4D Ö-3 E 500 36/2
Lennart Persson - Lars-Göran Östlund Linnea Edlund - Thomas Kvist 4D Ö-3 E 500 36/2
Kjell Simonsson - Katrin Thorström Christer Eriksson - Lars Olsson 4 Ö-3 E 150 32/6
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Hans Kvick - Niklas Warne 3 N= 10 140 30/8
Eva Brantingson - Tommy Storm Louise Hallqvist - Ylva Johansson 4 Ö-2 E 100 24/14
Göran Mattsson - Otto Slätis Per Laving - Peo Lindholm 3 Ö-2 K 100 24/14
Inge Corse - Göran Thunander Erik Gulliksson - Jens Brodin 3 Ö-2 9 100 24/14
Göran Anér - Ann-Sophie Andersson K-G Wanngård - Mattias Jonsson 3 Ö-2 9 100 24/14
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Ulf Nohrén - Anders Blomé 4 Ö-2 E 100 24/14
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Hannu Huhtala - Theresia Didriksson 3 Ö-1 E 50 11/27
Joanna Tenggren - Tore Stormo Torsten Andersson - Leif Grund 2 Ö-1 E 50 11/27
Lars Ericson - Christina Ahl Stefan Olausson - Göran Andersson 3 Ö-1 E 50 11/27
Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau Johan Englund - Magnus Uhlin 2 Ö-1 E 50 11/27
Jan Norberg - Jim Nilsson Kjell Hedman - Anders Blomqvist 3 Ö-1 K 50 11/27
Johan Nilsson - Måns Berg Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg 3 V-1 3 50 11/27
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Roger Frödin - Örjan Sundholm 2 Ö-1 E 50 11/27
Kenneth Borin - Peter Törnblom Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 2 Ö-1 K 50 11/27
Björn Alenfalk - Robert Larsson Joakim Nordlindh - Olle Wademark 2 Ö= E -110 2/36
Kerstin Bravo - Annika Olén Ted Jansson - Rolf Karlsson 3 Ö= E -140 0/38

Bricka 54

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Öst giv
Ö-V i zon
ED85
987
ED2
E103
kn10762
E3
108
Kkn52
4
D1064
Kkn953
984
K93
Kkn52
764
D76

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N76889
S76889
Ö57554
V67554
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Persson - Lars-Göran Östlund Linnea Edlund - Thomas Kvist 2D Ö-2 4 500 38/0
Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau Johan Englund - Magnus Uhlin 3NT N+1 3 430 36/2
Joanna Tenggren - Tore Stormo Torsten Andersson - Leif Grund 3NT N= 5 400 30/8
Jan Norberg - Jim Nilsson Kjell Hedman - Anders Blomqvist 3NT N= 3 400 30/8
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Roger Frödin - Örjan Sundholm 3NT N= 3 400 30/8
Kjell Simonsson - Katrin Thorström Christer Eriksson - Lars Olsson 3NT N= 3 400 30/8
Göran Anér - Ann-Sophie Andersson K-G Wanngård - Mattias Jonsson 3NT N= 2 400 30/8
Björn Alenfalk - Robert Larsson Joakim Nordlindh - Olle Wademark 2D Ö-1 4 200 24/14
Johan Nilsson - Måns Berg Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg 1NT N+3 3 180 22/16
Peter Carlsson - Magnus Ekman Jesper Rundin - Peter Ventura 1NT N+2 5 150 17/21
Eva Brantingson - Tommy Storm Louise Hallqvist - Ylva Johansson 1NT N+2 3 150 17/21
Kenneth Borin - Peter Törnblom Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 1NT N+2 8 150 17/21
Inge Corse - Göran Thunander Erik Gulliksson - Jens Brodin 2NT N+1 6 150 17/21
Kerstin Bravo - Annika Olén Ted Jansson - Rolf Karlsson 1NT N= 5 90 12/26
Göran Mattsson - Otto Slätis Per Laving - Peo Lindholm 3NT N-1 4 -50 9/29
Pär Ol-Mårs - Ola Stavås Peter Swensson - Mats Thunman 2 N-1 9 -50 9/29
Lars Ericson - Christina Ahl Stefan Olausson - Göran Andersson 3NT N-2 9 -100 4/34
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Hans Kvick - Niklas Warne 3NT S-2 5 -100 4/34
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Ulf Nohrén - Anders Blomé 3NT N-2 4 -100 4/34
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Hannu Huhtala - Theresia Didriksson 3 S-3 Kn -150 0/38

Bricka 55

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Syd giv
alla i zon
kn5
Kkn5
106
EKkn1086
E10943
D84
52
D75
KD62
96
Dkn84
943
87
E10732
EK973
2

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N11101178
S11101178
Ö01060
V00060
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
K-G Wanngård - Mattias Jonsson Joakim Nordlindh - Olle Wademark 4D Ö-4 K 1100 38/0
Joanna Tenggren - Tore Stormo Peter Carlsson - Magnus Ekman 4 S+2 5 680 33/5
Stefan Olausson - Göran Andersson Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau 4 S+2 5 680 33/5
Göran Mattsson - Otto Slätis Inge Corse - Göran Thunander 4 S+2 5 680 33/5
Ulf Nohrén - Anders Blomé Per Laving - Peo Lindholm 4 S+2 5 680 33/5
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Björn Alenfalk - Robert Larsson 4 S+1 E 650 22/16
Lars Ericson - Christina Ahl Hannu Huhtala - Theresia Didriksson 4 S+1 5 650 22/16
Eva Brantingson - Tommy Storm Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 4 S+1 E 650 22/16
Linnea Edlund - Thomas Kvist Göran Anér - Ann-Sophie Andersson 4 S+1 E 650 22/16
Kjell Simonsson - Katrin Thorström Roger Frödin - Örjan Sundholm 4 S+1 5 650 22/16
Christer Eriksson - Lars Olsson Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 4 S+1 E 650 22/16
Kjell Hedman - Anders Blomqvist Johan Nilsson - Måns Berg 4 S+1 E 650 22/16
Johan Englund - Magnus Uhlin Torsten Andersson - Leif Grund 4 S= E 620 11/27
Jan Norberg - Jim Nilsson Kerstin Bravo - Annika Olén 4 S= E 620 11/27
Kenneth Borin - Peter Törnblom Lennart Persson - Lars-Göran Östlund 4 S= E 620 11/27
Erik Gulliksson - Jens Brodin Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 4 S= E 620 11/27
Ted Jansson - Rolf Karlsson Jesper Rundin - Peter Ventura 4 S-1 5 -100 3/35
Pär Ol-Mårs - Ola Stavås Hans Kvick - Niklas Warne 5 S-1 E -100 3/35
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg 4 S-1 E -100 3/35
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Peter Swensson - Mats Thunman 4 S-1 5 -100 3/35

Bricka 56

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Väst giv
ingen i zon
kn9763
kn10
10742
K3
E108
D84
Dkn86
985
542
E96
K53
EDkn6
KD
K7532
E9
10742

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N44564
S44564
Ö99879
V88879
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linnea Edlund - Thomas Kvist Göran Anér - Ann-Sophie Andersson 2 N-1 2 -50 37/1
Christer Eriksson - Lars Olsson Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 2 N-1 3 -50 37/1
Lars Ericson - Christina Ahl Hannu Huhtala - Theresia Didriksson 1NT Ö= 2 -90 34/4
Kenneth Borin - Peter Törnblom Lennart Persson - Lars-Göran Östlund 2 S-2 D -100 32/6
Joanna Tenggren - Tore Stormo Peter Carlsson - Magnus Ekman 3 Ö= K -110 29/9
Johan Englund - Magnus Uhlin Torsten Andersson - Leif Grund 2 V+1 Kn -110 29/9
Stefan Olausson - Göran Andersson Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau 1NT V+1 Kn -120 23/15
Ted Jansson - Rolf Karlsson Jesper Rundin - Peter Ventura 1NT Ö+1 K -120 23/15
Göran Mattsson - Otto Slätis Inge Corse - Göran Thunander 1NT V+1 Kn -120 23/15
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Peter Swensson - Mats Thunman 1NT Ö+1 3 -120 23/15
Louise Hallqvist - Ylva Johansson Björn Alenfalk - Robert Larsson 1NT Ö+2 K -150 9/29
Eva Brantingson - Tommy Storm Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 2 S-3 D -150 9/29
Jan Norberg - Jim Nilsson Kerstin Bravo - Annika Olén 2 S-3 9 -150 9/29
K-G Wanngård - Mattias Jonsson Joakim Nordlindh - Olle Wademark 2NT Ö+1 2 -150 9/29
Kjell Simonsson - Katrin Thorström Roger Frödin - Örjan Sundholm 1NT V+2 Kn -150 9/29
Erik Gulliksson - Jens Brodin Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 2 S-3 D -150 9/29
Pär Ol-Mårs - Ola Stavås Hans Kvick - Niklas Warne 1NT V+2 Kn -150 9/29
Ulf Nohrén - Anders Blomé Per Laving - Peo Lindholm 1NT V+2 Kn -150 9/29
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg 1NT Ö+2 4 -150 9/29
Kjell Hedman - Anders Blomqvist Johan Nilsson - Måns Berg 2NT V+1 3 -150 9/29

Bricka 57

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Nord giv
Ö-V i zon
EK6432
E974
3
KD
109
D832
E82
Ekn74
D85
10
Dkn9654
1086
kn7
Kkn65
K107
9532

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N7510107
S7510107
Ö68234
V68334
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Kjell Hedman - Anders Blomqvist 4 N+1 D 450 37/1
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Per Laving - Peo Lindholm 4 N+1 D 450 37/1
Johan Englund - Magnus Uhlin Peter Carlsson - Magnus Ekman 4 N= 10 420 27/11
Ted Jansson - Rolf Karlsson Joanna Tenggren - Tore Stormo 4 N= 10 420 27/11
Björn Alenfalk - Robert Larsson Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 4 N= D 420 27/11
K-G Wanngård - Mattias Jonsson Louise Hallqvist - Ylva Johansson 4 N= 10 420 27/11
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Roger Frödin - Örjan Sundholm 4 N= 10 420 27/11
Ulf Nohrén - Anders Blomé Inge Corse - Göran Thunander 4 S= E 420 27/11
Johnny Östberg - Tommy Bergdahl Göran Mattsson - Otto Slätis 4 S= 10 420 27/11
Joakim Nordlindh - Olle Wademark Linnea Edlund - Thomas Kvist 4 S= 10 420 27/11
Jesper Rundin - Peter Ventura Jan Norberg - Jim Nilsson 3NT S= 10 400 18/20
Göran Anér - Ann-Sophie Andersson Kenneth Borin - Peter Törnblom 2 N+2 Kn 170 16/22
Torsten Andersson - Leif Grund Stefan Olausson - Göran Andersson 2 N+1 D 140 14/24
Lars Ericson - Christina Ahl Eva Brantingson - Tommy Storm 4 S-1 10 -50 11/27
Kjell Simonsson - Katrin Thorström Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg 4 S-1 10 -50 11/27
Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau Hannu Huhtala - Theresia Didriksson 4 N-2 5 -100 6/32
Johan Nilsson - Måns Berg Kerstin Bravo - Annika Olén 4 N-2 D -100 6/32
Pär Ol-Mårs - Ola Stavås Christer Eriksson - Lars Olsson 4 N-2 D -100 6/32
Erik Gulliksson - Jens Brodin Lennart Persson - Lars-Göran Östlund 4 N-3 D -150 1/37
Peter Swensson - Mats Thunman Hans Kvick - Niklas Warne 4 N-3 D -150 1/37

Bricka 58

Rimbo BK, Rimbo, Upplands BF, Sverige 2019.04.22

Öst giv
alla i zon
D10
1075
97653
E53
kn82
D84
EK2
D962
K953
93
Dkn8
kn874
E764
EKkn62
104
K10

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N68977
S68977
Ö75455
V75455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Englund - Magnus Uhlin Peter Carlsson - Magnus Ekman 2D S+1 E 870 38/0
Björn Alenfalk - Robert Larsson Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 2 Ö-3 E 300 36/2
Ted Jansson - Rolf Karlsson Joanna Tenggren - Tore Stormo 2 Ö-2 E 200 33/5
K-G Wanngård - Mattias Jonsson Louise Hallqvist - Ylva Johansson 2 Ö-2 4 200 33/5
Yvonne Wiseman - Kathrine Bertheau Hannu Huhtala - Theresia Didriksson 3 S+1 2 170 29/9
Erik Gulliksson - Jens Brodin Lennart Persson - Lars-Göran Östlund 2 N+2 E 170 29/9
Jesper Rundin - Peter Ventura Jan Norberg - Jim Nilsson 1NT N+2 5 150 26/12
Lars Ericson - Christina Ahl Eva Brantingson - Tommy Storm 3 S= 2 140 15/23
Johan Nilsson - Måns Berg Kerstin Bravo - Annika Olén 2 S+1 3 140 15/23
Kjell Simonsson - Katrin Thorström Thomas Ivarsson - Björn Wenneberg 3 S= E 140 15/23
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Roger Frödin - Örjan Sundholm 2 S+1 E 140 15/23
Ulf Nohrén - Anders Blomé Inge Corse - Göran Thunander 3 S= E 140 15/23
Peter Swensson - Mats Thunman Hans Kvick - Niklas Warne 3 S= E 140 15/23
Johnny Östberg - Tommy Bergdahl Göran Mattsson - Otto Slätis 2 S+1 K 140 15/23
Göran Anér - Ann-Sophie Andersson Kenneth Borin - Peter Törnblom 3 S= 4 140 15/23
Joakim Nordlindh - Olle Wademark Linnea Edlund - Thomas Kvist 1 S+2 6 140 15/23
Anne Kleredal Olsson - Ulla Holmudd Per Laving - Peo Lindholm 3 S= E 140 15/23
Pär Ol-Mårs - Ola Stavås Christer Eriksson - Lars Olsson 1NT N+1 4 120 4/34
Torsten Andersson - Leif Grund Stefan Olausson - Göran Andersson 3 S-1 E -100 2/36
Johan Säfsten - Måns Sjöqvist Kjell Hedman - Anders Blomqvist 4 S-2 E -200 0/38