Kommande tävlingar
04/04 Laholms BK - Guldtävling
10/04 Trosa BS - Guldtävling
13/04 Rimbo BK - Påskguld
Rapporterade tävlingar
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
Skånes BF » Allemansträffens 55:e final 2018-03-18 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Skånes BF

Allemansträffens 55:e final 2018-03-18

Partävling, 50 bord, 100 par. Antal brickor: 48. Medel: 2352.0.

Privatprotokoll för Rickard Olsson - Tord Persson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 266, Erik Hülphers - Ingrid Lange
13NT V+3 490 46 47% 46 47.0%Kn1085E1083DED52 E25EKKn62K8764
23 Ö= 110 64 65% 110 56.0%743D64KDKn8754 DKn85EKn75K75210
Rond 2, som NS mot par 268, Krister Jönsson - Yngve Arvidsson
33NT V+2 -660 36 37% 146 49.7%Kn543D876D7644 107243KKn92E963
44 V= -620 23 23% 169 43.0%KDKn952104Kn62K7 64KD75D984982
Rond 3, som ÖV mot par 264, Christel Eklund - Staffan Lindberg
53NT S+1 -630 3 3% 172 35.0%K99753E72K853 E6532E10864976
62 S+2 -170 84 86% 256 43.5%D86E92K985292 105K106563K10864
Rond 4, som ÖV mot par 272, Per Måsbäck - Jonas Öhrn
74 V= 620 64 65% 320 46.6%E103E1093D853KD D987642K85463
83 S= -140 12 12% 332 42.2%9653276EKnK763 K10841042D109E92
Rond 5, som ÖV mot par 274, Kerstin Granstedt - Sonja Fogbrant
94 V-2 -200 11 11% 343 38.8%K843K864EKn5310 EKn72EKn10K98752
102 S-1 100 24 24% 367 37.3%EK109742E96K94 7532DKn65D10Kn72
Rond 6, som ÖV mot par 270, Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin
114 V-2 -100 65 66% 432 39.9%10953EDKn843862 DKn87629854DKn7
124 V= 420 72 73% 504 42.7%1087E76D7Kn10953 KKn6425EK83KD4
Rond 7, som ÖV mot par 278, Åke Persson - Rickard Montgomery
132 V+1 140 50 51% 554 43.3%K985K1053EK543 D1042Kn2D72E1076
144 Ö+1 450 97 99% 651 47.3%K85KD108726D42 Kn396Kn10EK109873
Rond 8, som NS mot par 201, Ann-Cecil Olsson - Ulf Lindström
154 V= -130 59 60% 710 48.1%E82EK54872K92 7643Kn876310876
164 V= -620 68 69% 778 49.4%9432K1031029432 Kn6E9652K7D1065
Rond 9, som NS mot par 276, Stig Unoson - Thomas Davy
173 Ö-1 50 50 51% 828 49.5%K632E9396K962 108642EDKn1083D7
184 Ö+1 -450 45 46% 873 49.3%74Kn432E74K762 KnK8698653Kn853
Rond 10, som ÖV mot par 205, Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg
194 N= -420 20 20% 893 47.8%42E76KDKn732D7 75KKn10543295EKn
202NT N= -120 67 68% 960 48.8%E9765Kn743KKn103 KDKn82Kn9786642
Rond 11, som ÖV mot par 207, Rosemary Pålsson - Gunilla Berthagen
212 S-1 100 66 67% 1026 49.7%10K10963E982DKn6 D64327546K1052
223NT S= -400 50 51% 1076 49.7%K762106K987573 984KKn98DKn10852
Rond 12, som ÖV mot par 203, Barbara Sahlström - Bengt Sahlström
233 V+1 170 23 23% 1099 48.6%DKn75K985Kn3EKn2 E643DKn73ED1054
243 N-1 50 40 41% 1139 48.2%E77543E94Kn762 KKn3E10653ED984
Rond 13, som NS mot par 211, Ove Järnström - Christian Söderlund
254 V= -620 6 6% 1145 46.6%ED965D3103Kn984 Kn872E6497652D
262 V-2 200 74 76% 1219 47.7%EK95E74D105976 8DKn86Kn642KKn103
Rond 14, som NS mot par 213, Maria Tendler - Zalman Puterman
272NT S= 120 29 30% 1248 47.0%K94373E842D64 E106EKn8465EK109
282NT V+1 -150 75 77% 1323 48.1%Kn987410854DKn94 K3K62E8653852
Rond 15, som ÖV mot par 209, Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson
291NT S+2 -150 12 12% 1335 46.9%KD85852KKn8392 10974D74ED2EKn10
304 S+3 -510 25 26% 1360 46.2%D107EDKn9834Kn53 83K107642Kn51064
Rond 16, som ÖV mot par 280, Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich
314 Ö+1 450 84 86% 1444 47.5%EDKnKDKn10KKn95D6 K987232ED102103
324 S= -420 4 4% 1448 46.1%105464Kn1087D1075 EKKn976E3D32K8
Rond 17, som NS mot par 265, Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska
33Pass 17 17% 1465 45.2%Kn1054K109823EK7 DEKn754Kn10941064
346 S-1 -100 32 33% 1497 44.9%D1072979ED9765 4Kn6EK1073KKn1032
Rond 18, som ÖV mot par 215, Bo Mårtensson - Anders Rosendahl
356NT V= 1440 64 65% 1561 45.4%KKn8Kn10764EDK82 E1092EKK73ED109
364 Ö-2 -200 24 24% 1585 44.8%E7EKD95KKn10974 D65Kn1072743E82
Rond 19, som ÖV mot par 269, Anders Lundqvist - Inger Brunkstedt
373 V+1 170 95 97% 1680 46.2%97532742K9862 E4D86EKD74EKn7
382 V= 110 63 64% 1743 46.7%K5D1094Kn8D9875 DKn873EKn7E10953
Rond 20, som NS mot par 271, Ola Svensson - Ann Sundgren
393 N= 140 78 80% 1821 47.6%962Kn532EK2E63 DKn75K1097DKn1075
402 N= 110 77 79% 1898 48.4%K962EDKn95Kn4106 D105K2D10982Kn75
Rond 21, som ÖV mot par 267, Adam Wasserstrom - Karin Eresund
414 Ö-1 -100 73 74% 1971 49.0%D3K108765E7D42 KnD2KDKn9865K96
424 V= 620 68 69% 2039 49.5%EK1096426KnK1043 DEDKn543210Kn985
Rond 22, som NS mot par 275, Jan Eriksson - Hans-Olof Holmqvist
432 Ö-1 50 38 39% 2077 49.2%5842DKn1087E874 KKn9EKn106K62K93
442 Ö= -110 38 39% 2115 49.0%953KD97496KKn9 E2Kn2KDKn1047653
Rond 23, som NS mot par 277, Lars Becklén - Lotta Lundberg
453NT V+1 -630 5 5% 2120 48.0%2E932Kn76421063 Kn853107E93KKn87
462 V= -110 45 46% 2165 48.0%D1084E65E86873 K109843DKn542D6
Rond 24, som NS mot par 273, Karl-Göran Nordström - Vanda Nordström
475 S+1 680 44 45% 2209 47.9%K1065Kn54Kn3EK73 EKn98743E82E107
483NT S= 400 73 74% 2282 48.4%D87EKn98732K73 E964D3EKn54E84

Bricka 1

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2018.03.18

Nord giv
ingen i zon
K963
kn96
1093
kn109
E2
5
EKkn62
K8764
kn1085
E1083
D
ED52
D74
KD742
8754
3

Optimalt kontrakt: 7 Ö= -1440
 NT
N01531
S01531
Ö13127912
V131271012
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Nilsson - Kjell-Åke Nilsson Eva Landin - Marianne Andersson 3 V+3 6 -170 98/0
Annemarie Ritzau - Majvi Påhlsson Ann-Christine Nilsson - Marianne Wigrup-Andersson 3 Ö+4 D -190 95/3
Matts Lindberg - Bo Karlsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 V+4 3 -190 95/3
Monika Stenmo - Guje Ekberg Ulla Öberg - Mona Berge 3 Ö+3 2 -230 92/6
Jouko Virta - Martti Niileksela Roland Göransson - Monica Pettersson 5 Ö+1 K -420 89/9
Sig-Britt Dahlquist - Anita Martinsson Christer Holst - Magnus Ohlsson 5 Ö+1 7 -420 89/9
Ulla Borgström - Monica Wester Ted Böklin - Mattias Wallin 5 Ö+2 7 -440 85/13
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Mevludin Hadziavdic - Björn Fylke 5 V+2 3 -440 85/13
Folke Nilsson - Mats Andersson Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson 3NT Ö+2 7 -460 82/16
Per-Erik Persson - Gunnar Neovius Nancy Westerdahl - Christina Carlander 3NT V+3 Kn -490 52/46
Eva Andersson - Gertrud Lindahl Roland Stjernfeldt - Carina Stjernfeldt 3NT Ö+3 4 -490 52/46
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Martin Gårdrup - Johan Andersson 3NT Ö+3 2 -490 52/46
Allan Persson - Bo Holmqvist Magnus Wahlström - Iwe Persson 3NT V+3 Kn -490 52/46
Richard Korse - Lena Jönsson Hans-Olof Boman - Magne Andersson 3NT V+3 Kn -490 52/46
Leif Nötesjö - Jörgen Nilsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT Ö+3 K -490 52/46
Kent Hansson - Berny Thomsner Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 3NT Ö+3 4 -490 52/46
Hans Jönsson - Gabriella Jönsson Bengt Johansson - Leif Larsson 3NT Ö+3 4 -490 52/46
Allan Jakobsson - Ingrid Priemer Christl Everum - Annette Everum 3NT V+3 3 -490 52/46
Sally Winther - Maud Ihd Margit Siberg - Karsten Willén 3NT Ö+3 3 -490 52/46
Magnus Friberg - Cornelia Tiller Demitrius Berg - Shaun Jacobsen 3NT V+3 3 -490 52/46
Sofia Olofsson - Simon Granath Alf Roos - Johan Erlandsson 3NT Ö+3 8 -490 52/46
Andreas Johansson - Jan-Inge Tuvesson Jan Gutenwik - Pierre Carbonnier 3NT Ö+3 2 -490 52/46
Bo Nilsson - Britt Frank Göran Andersson - Kent Borg 3NT Ö+3 4 -490 52/46
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Sonja Eriksson - Bo Tegnér 3NT V+3 3 -490 52/46
Lars-Einar Larsson - Anita Larsson Agneta Hult - Birgitta Strandberg 3NT V+3 Kn -490 52/46
Magnus Wegestål - Perry Sjöberg Hans Antolin - Jan-Åke Roos 3NT Ö+3 3 -490 52/46
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Jan-Erik Larsson - Bengt Svedrell 3NT Ö+3 4 -490 52/46
Boel Hedengran - Birgitta Andersson Anitha Apelqvist - Kerstin Sehlstedt 3NT V+3 6 -490 52/46
Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg Åke Persson - Rickard Montgomery 3NT V+3 6 -490 52/46
Ritva Myrhagen - Vibeke Nilsson Karl-Göran Nordström - Vanda Nordström 3NT V+3 10 -490 52/46
Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson Ola Svensson - Ann Sundgren 3NT Ö+3 7 -490 52/46
Erik Hülphers - Ingrid Lange Rickard Olsson - Tord Persson 3NT V+3 Kn -490 52/46
Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin Maria Tendler - Zalman Puterman 3NT Ö+3 2 -490 52/46
Per Måsbäck - Jonas Öhrn Ove Järnström - Christian Söderlund 3NT V+3 3 -490 52/46
Kerstin Granstedt - Sonja Fogbrant Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 3NT Ö+3 8 -490 52/46
Jan Eriksson - Hans-Olof Holmqvist Tor-Björn Bohman - Mats Olofsson 3NT Ö+3 4 -490 52/46
Stig Unoson - Thomas Davy Rosemary Pålsson - Gunilla Berthagen 3NT Ö+3 4 -490 52/46
Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich Bengt Nilsson - Kristina Andersson 3NT Ö+3 8 -490 52/46
Ann-Cecil Olsson - Ulf Lindström Barbara Sahlström - Bengt Sahlström 3NT Ö+4 8 -520 22/76
Ingrid Wixell - Laila Rydje Patrick Farran-Lee - Birgitta Bornestav 6 Ö= K -920 20/78
Magnus Widarsson - Lena Widarsson Tomas Lindqvist - Björn Erickson 6 V+1 Kn -940 10/88
Mats Andersson - Göran Nilsson Östen Svantesson - Klas Bellander 6 Ö+1 K -940 10/88
Christer Svärd - Susanne Svärd Birgitta Fröhling - Anita Brundin 6 Ö+1 3 -940 10/88
Agneta Vinell - Kerstin Sjöstrand Ann Karlsson - Leif Karlsson 6 Ö+1 K -940 10/88
Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård 6 Ö+1 K -940 10/88
Olle Thornberg - Gunvor Thornberg Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 6 Ö+1 2 -940 10/88
Krister Jönsson - Yngve Arvidsson Bo Mårtensson - Anders Rosendahl 6 Ö+1 K -940 10/88
Anders Lundqvist - Inger Brunkstedt Marie-Louise Bigge - Lars Bigge 6 Ö+1 8 -940 10/88
Lars Becklén - Lotta Lundberg Jan Clementsson - Linus Dahlström 6 Ö+1 K -940 10/88
Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska Christel Eklund - Staffan Lindberg 7 V= Kn -1440 0/98

Bricka 2

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2018.03.18

Öst giv
N-S i zon
E96
9642
E109
E63
Dkn85
Ekn75
K752
10
743

D64
KDkn8754
K102
KD1083
kn83
92

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N46865
S46865
Ö86565
V96566
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin Maria Tendler - Zalman Puterman 6D Ö-2 K 300 98/0
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Martin Gårdrup - Johan Andersson 4 V-4 E 200 93/5
Ingrid Wixell - Laila Rydje Patrick Farran-Lee - Birgitta Bornestav 3NT V-4 4 200 93/5
Allan Jakobsson - Ingrid Priemer Christl Everum - Annette Everum 3NT V-4 2 200 93/5
Boel Hedengran - Birgitta Andersson Anitha Apelqvist - Kerstin Sehlstedt 3NT V-4 4 200 93/5
Eva Andersson - Gertrud Lindahl Roland Stjernfeldt - Carina Stjernfeldt 5 Ö-3 K 150 86/12
Richard Korse - Lena Jönsson Hans-Olof Boman - Magne Andersson 3NT V-3 2 150 86/12
Magnus Wegestål - Perry Sjöberg Hans Antolin - Jan-Åke Roos 3NT V-3 6 150 86/12
Jan Eriksson - Hans-Olof Holmqvist Tor-Björn Bohman - Mats Olofsson 3 S= 10 140 82/16
Kent Hansson - Berny Thomsner Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 3 Ö-1 10 50 69/29
Annemarie Ritzau - Majvi Påhlsson Ann-Christine Nilsson - Marianne Wigrup-Andersson 4 Ö-1 K 50 69/29
Eva Nilsson - Kjell-Åke Nilsson Eva Landin - Marianne Andersson 3 Ö-1 K 50 69/29
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Sonja Eriksson - Bo Tegnér 3 Ö-1 K 50 69/29
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Mevludin Hadziavdic - Björn Fylke 4 Ö-1 K 50 69/29
Lars-Einar Larsson - Anita Larsson Agneta Hult - Birgitta Strandberg 3 Ö-1 K 50 69/29
Ritva Myrhagen - Vibeke Nilsson Karl-Göran Nordström - Vanda Nordström 3NT V-1 9 50 69/29
Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson Ola Svensson - Ann Sundgren 3 Ö-1 D 50 69/29
Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska Christel Eklund - Staffan Lindberg 3 Ö-1 K 50 69/29
Kerstin Granstedt - Sonja Fogbrant Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 3 Ö-1 K 50 69/29
Lars Becklén - Lotta Lundberg Jan Clementsson - Linus Dahlström 3 Ö-1 K 50 69/29
Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich Bengt Nilsson - Kristina Andersson 3 Ö-1 K 50 69/29
Per-Erik Persson - Gunnar Neovius Nancy Westerdahl - Christina Carlander 3 S-1 10 -100 54/44
Sofia Olofsson - Simon Granath Alf Roos - Johan Erlandsson 3 S-1 10 -100 54/44
Anders Lundqvist - Inger Brunkstedt Marie-Louise Bigge - Lars Bigge 4 S-1 10 -100 54/44
Monika Stenmo - Guje Ekberg Ulla Öberg - Mona Berge 3 Ö= 3 -110 34/64
Jouko Virta - Martti Niileksela Roland Göransson - Monica Pettersson 3 Ö= K -110 34/64
Magnus Widarsson - Lena Widarsson Tomas Lindqvist - Björn Erickson 3 Ö= 3 -110 34/64
Allan Persson - Bo Holmqvist Magnus Wahlström - Iwe Persson 3 Ö= 3 -110 34/64
Christer Svärd - Susanne Svärd Birgitta Fröhling - Anita Brundin 3 Ö= K -110 34/64
Folke Nilsson - Mats Andersson Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson 3 Ö= D -110 34/64
Hans Jönsson - Gabriella Jönsson Bengt Johansson - Leif Larsson 3 Ö= K -110 34/64
Magnus Friberg - Cornelia Tiller Demitrius Berg - Shaun Jacobsen 3 Ö= K -110 34/64
Ulla Borgström - Monica Wester Ted Böklin - Mattias Wallin 3 Ö= 2 -110 34/64
Andreas Johansson - Jan-Inge Tuvesson Jan Gutenwik - Pierre Carbonnier 3 Ö= K -110 34/64
Olle Thornberg - Gunvor Thornberg Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 3 Ö= 3 -110 34/64
Ann-Cecil Olsson - Ulf Lindström Barbara Sahlström - Bengt Sahlström 3 Ö= K -110 34/64
Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg Åke Persson - Rickard Montgomery 3 Ö= K -110 34/64
Matts Lindberg - Bo Karlsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 Ö= K -110 34/64
Erik Hülphers - Ingrid Lange Rickard Olsson - Tord Persson 3 Ö= D -110 34/64
Per Måsbäck - Jonas Öhrn Ove Järnström - Christian Söderlund 3 Ö= 8 -110 34/64
Stig Unoson - Thomas Davy Rosemary Pålsson - Gunilla Berthagen 3 Ö= K -110 34/64
Agneta Vinell - Kerstin Sjöstrand Ann Karlsson - Leif Karlsson 2NT V= 2 -120 16/82
Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård 3 Ö+1 K -130 13/85
Sally Winther - Maud Ihd Margit Siberg - Karsten Willén 3 Ö+1 K -130 13/85
Mats Andersson - Göran Nilsson Östen Svantesson - Klas Bellander 4 S-2 10 -200 7/91
Leif Nötesjö - Jörgen Nilsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 S-2 10 -200 7/91
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Jan-Erik Larsson - Bengt Svedrell 4D S-1 10 -200 7/91
Krister Jönsson - Yngve Arvidsson Bo Mårtensson - Anders Rosendahl 4 S-2 10 -200 7/91
Bo Nilsson - Britt Frank Göran Andersson - Kent Borg 3NT V= 9 -400 2/96
Sig-Britt Dahlquist - Anita Martinsson Christer Holst - Magnus Ohlsson 3D Ö= 8 -470 0/98

Bricka 3

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2018.03.18

Syd giv
Ö-V i zon
kn543
D876
D764
4
KD96
E109
E105
KD8
E8
Kkn52
83
kn10752
1072
43
Kkn92
E963

Optimalt kontrakt: 6 V= -1370
 NT
N15231
S15231
Ö1271099
V1271099
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Thornberg - Gunvor Thornberg Sonja Eriksson - Bo Tegnér 4 Ö-3 2 300 98/0
Jan Eriksson - Hans-Olof Holmqvist Ritva Myrhagen - Vibeke Nilsson 3NT Ö-2 2 200 96/2
Mats Andersson - Göran Nilsson Magnus Widarsson - Lena Widarsson 3NT V-1 4 100 92/6
Mevludin Hadziavdic - Björn Fylke Margit Siberg - Karsten Willén 3NT V-1 6 100 92/6
Jan Clementsson - Linus Dahlström Anitha Apelqvist - Kerstin Sehlstedt 3NT V-1 6 100 92/6
Nancy Westerdahl - Christina Carlander Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 2NT V+1 6 -150 88/10
Per-Erik Persson - Gunnar Neovius Hans Jönsson - Gabriella Jönsson 2NT V+3 7 -210 85/13
Tomas Lindqvist - Björn Erickson Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 2NT Ö+3 6 -210 85/13
Ann Karlsson - Leif Karlsson Monika Stenmo - Guje Ekberg 3NT V= 4 -600 68/30
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson Ulla Öberg - Mona Berge 3NT Ö= 2 -600 68/30
Martin Gårdrup - Johan Andersson Allan Persson - Bo Holmqvist 3NT V= 6 -600 68/30
Roland Göransson - Monica Pettersson Eva Andersson - Gertrud Lindahl 3NT Ö= 9 -600 68/30
Kent Hansson - Berny Thomsner Hans-Olof Boman - Magne Andersson 3NT V= 6 -600 68/30
Agneta Vinell - Kerstin Sjöstrand Bengt Johansson - Leif Larsson 3NT V= 4 -600 68/30
Jan-Erik Larsson - Bengt Svedrell Magnus Wegestål - Perry Sjöberg 3NT V= 4 -600 68/30
Eva Landin - Marianne Andersson Ted Böklin - Mattias Wallin 3NT V= 6 -600 68/30
Ulla Borgström - Monica Wester Göran Andersson - Kent Borg 3NT V= 4 -600 68/30
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson 3NT Ö= 2 -600 68/30
Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg Ann-Cecil Olsson - Ulf Lindström 3NT V= 6 -600 68/30
Ove Järnström - Christian Söderlund Kerstin Granstedt - Sonja Fogbrant 3NT V= 4 -600 68/30
Maria Tendler - Zalman Puterman Per Måsbäck - Jonas Öhrn 3NT V= 3 -600 68/30
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Christel Eklund - Staffan Lindberg 3NT V= 4 -600 68/30
Stig Unoson - Thomas Davy Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 3NT Ö= 2 -600 68/30
Birgitta Fröhling - Anita Brundin Sig-Britt Dahlquist - Anita Martinsson 3NT V+1 6 -630 48/50
Leif Nötesjö - Jörgen Nilsson Jouko Virta - Martti Niileksela 3NT Ö+1 10 -630 48/50
Allan Jakobsson - Ingrid Priemer Andreas Johansson - Jan-Inge Tuvesson 3NT Ö+1 2 -630 48/50
Jan Gutenwik - Pierre Carbonnier Eva Nilsson - Kjell-Åke Nilsson 3NT Ö+1 6 -630 48/50
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Ann-Christine Nilsson - Marianne Wigrup-Andersson 3NT Ö+1 3 -630 48/50
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Annemarie Ritzau - Majvi Påhlsson 4 V+1 4 -650 41/57
Lars Becklén - Lotta Lundberg Tor-Björn Bohman - Mats Olofsson 4 Ö+1 3 -650 41/57
Roland Stjernfeldt - Carina Stjernfeldt Östen Svantesson - Klas Bellander 3NT Ö+2 3 -660 36/62
Rickard Olsson - Tord Persson Krister Jönsson - Yngve Arvidsson 3NT V+2 3 -660 36/62
Anders Lundqvist - Inger Brunkstedt Matts Lindberg - Bo Karlsson 3NT V+2 6 -660 36/62
Christer Holst - Magnus Ohlsson Richard Korse - Lena Jönsson 3NT Ö+3 6 -690 16/82
Christer Svärd - Susanne Svärd Magnus Wahlström - Iwe Persson 3NT V+3 6 -690 16/82
Folke Nilsson - Mats Andersson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT V+3 8 -690 16/82
Patrick Farran-Lee - Birgitta Bornestav Lars-Einar Larsson - Anita Larsson 3NT Ö+3 3 -690 16/82
Alf Roos - Johan Erlandsson Magnus Friberg - Cornelia Tiller 3NT Ö+3 2 -690 16/82
Sofia Olofsson - Simon Granath Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 3NT Ö+3 2 -690 16/82
Demitrius Berg - Shaun Jacobsen Sally Winther - Maud Ihd 3NT V+3 7 -690 16/82
Bo Nilsson - Britt Frank Agneta Hult - Birgitta Strandberg 3NT V+3 6 -690 16/82
Christl Everum - Annette Everum Hans Antolin - Jan-Åke Roos 3NT V+3 6 -690 16/82
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Ingrid Wixell - Laila Rydje 3NT V+3 8 -690 16/82
Bengt Nilsson - Kristina Andersson Boel Hedengran - Birgitta Andersson 3NT V+3 7 -690 16/82
Erik Hülphers - Ingrid Lange Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska 3NT V+3 6 -690 16/82
Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin Bo Mårtensson - Anders Rosendahl 3NT V+3 6 -690 16/82
Ola Svensson - Ann Sundgren Marie-Louise Bigge - Lars Bigge 3NT Ö+3 4 -690 16/82
Karl-Göran Nordström - Vanda Nordström Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 3NT V+3 7 -690 16/82
Åke Persson - Rickard Montgomery Rosemary Pålsson - Gunilla Berthagen 3NT Ö+3 3 -690 16/82
Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich Barbara Sahlström - Bengt Sahlström 3NT V+3 6 -690 16/82

Bricka 4

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2018.03.18

Väst giv
alla i zon
KDkn952
104
kn62
K7
E1073
9
EK103
D1054
8
Ekn8632
75
Ekn63
64
KD75
D984
982

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N24354
S24354
Ö1191088
V1191089
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Martin Gårdrup - Johan Andersson Allan Persson - Bo Holmqvist 4D Ö-3 7 800 98/0
Jan-Erik Larsson - Bengt Svedrell Magnus Wegestål - Perry Sjöberg 3NT V-2 Kn 200 94/4
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Ingrid Wixell - Laila Rydje 3NT V-2 K 200 94/4
Jan Clementsson - Linus Dahlström Anitha Apelqvist - Kerstin Sehlstedt 3NT V-2 K 200 94/4
Per-Erik Persson - Gunnar Neovius Hans Jönsson - Gabriella Jönsson 3NT V-1 K 100 80/18
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson Ulla Öberg - Mona Berge 3NT V-1 K 100 80/18
Tomas Lindqvist - Björn Erickson Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3NT V-1 K 100 80/18
Leif Nötesjö - Jörgen Nilsson Jouko Virta - Martti Niileksela 3NT V-1 K 100 80/18
Nancy Westerdahl - Christina Carlander Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 3NT V-1 K 100 80/18
Patrick Farran-Lee - Birgitta Bornestav Lars-Einar Larsson - Anita Larsson 3NT V-1 K 100 80/18
Alf Roos - Johan Erlandsson Magnus Friberg - Cornelia Tiller 3NT V-1 K 100 80/18
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Annemarie Ritzau - Majvi Påhlsson 3NT V-1 3 100 80/18
Anders Lundqvist - Inger Brunkstedt Matts Lindberg - Bo Karlsson 4 Ö-1 K 100 80/18
Ola Svensson - Ann Sundgren Marie-Louise Bigge - Lars Bigge 3 Ö-1 6 100 80/18
Åke Persson - Rickard Montgomery Rosemary Pålsson - Gunilla Berthagen 3NT V-1 Kn 100 80/18
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Ann-Christine Nilsson - Marianne Wigrup-Andersson 3 V= K -110 68/30
Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg Ann-Cecil Olsson - Ulf Lindström 2NT V= K -120 66/32
Ann Karlsson - Leif Karlsson Monika Stenmo - Guje Ekberg 3 Ö= 6 -140 63/35
Ove Järnström - Christian Söderlund Kerstin Granstedt - Sonja Fogbrant 3 Ö= 6 -140 63/35
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Christel Eklund - Staffan Lindberg 2NT Ö+1 5 -150 60/38
Roland Stjernfeldt - Carina Stjernfeldt Östen Svantesson - Klas Bellander 2 Ö+2 6 -170 50/48
Kent Hansson - Berny Thomsner Hans-Olof Boman - Magne Andersson 3 Ö+1 9 -170 50/48
Folke Nilsson - Mats Andersson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 Ö+1 6 -170 50/48
Mevludin Hadziavdic - Björn Fylke Margit Siberg - Karsten Willén 3 Ö+1 4 -170 50/48
Jan Gutenwik - Pierre Carbonnier Eva Nilsson - Kjell-Åke Nilsson 3 Ö+1 6 -170 50/48
Ulla Borgström - Monica Wester Göran Andersson - Kent Borg 3 Ö+1 6 -170 50/48
Olle Thornberg - Gunvor Thornberg Sonja Eriksson - Bo Tegnér 3 Ö+1 6 -170 50/48
Erik Hülphers - Ingrid Lange Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska 3 Ö+1 6 -170 50/48
Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich Barbara Sahlström - Bengt Sahlström 2 Ö+2 6 -170 50/48
Bengt Nilsson - Kristina Andersson Boel Hedengran - Birgitta Andersson 3 Ö+2 6 -200 40/58
Roland Göransson - Monica Pettersson Eva Andersson - Gertrud Lindahl 3NT V= K -600 34/64
Eva Landin - Marianne Andersson Ted Böklin - Mattias Wallin 3NT V= K -600 34/64
Demitrius Berg - Shaun Jacobsen Sally Winther - Maud Ihd 3NT V= K -600 34/64
Bo Nilsson - Britt Frank Agneta Hult - Birgitta Strandberg 3NT V= K -600 34/64
Jan Eriksson - Hans-Olof Holmqvist Ritva Myrhagen - Vibeke Nilsson 3NT V= K -600 34/64
Christer Holst - Magnus Ohlsson Richard Korse - Lena Jönsson 4 Ö= 6 -620 23/75
Birgitta Fröhling - Anita Brundin Sig-Britt Dahlquist - Anita Martinsson 4 Ö= 6 -620 23/75
Christer Svärd - Susanne Svärd Magnus Wahlström - Iwe Persson 4 Ö= 4 -620 23/75
Agneta Vinell - Kerstin Sjöstrand Bengt Johansson - Leif Larsson 4 Ö= 6 -620 23/75
Rickard Olsson - Tord Persson Krister Jönsson - Yngve Arvidsson 4 V= 4 -620 23/75
Lars Becklén - Lotta Lundberg Tor-Björn Bohman - Mats Olofsson 4 Ö= 6 -620 23/75
Allan Jakobsson - Ingrid Priemer Andreas Johansson - Jan-Inge Tuvesson 3NT V+1 K -630 15/83
Christl Everum - Annette Everum Hans Antolin - Jan-Åke Roos 3NT V+1 K -630 15/83
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson 4 Ö+1 6 -650 9/89
Maria Tendler - Zalman Puterman Per Måsbäck - Jonas Öhrn 4 Ö+1 6 -650 9/89
Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin Bo Mårtensson - Anders Rosendahl 4 Ö+1 6 -650 9/89
Stig Unoson - Thomas Davy Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 4 Ö+1 6 -650 9/89
Sofia Olofsson - Simon Granath Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 4D Ö= 6 -790 4/94
Mats Andersson - Göran Nilsson Magnus Widarsson - Lena Widarsson 4D Ö+1 6 -990 2/96
Karl-Göran Nordström - Vanda Nordström Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 3D N-4 6 -1100 0/98

Bricka 5

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2018.03.18

Nord giv
N-S i zon
kn1084
2
KD1043
D109
E6532
E10864
9
76
K9
9753
E72
K853
D7
KDkn
kn865
Ekn42

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N69469
S69469
Ö54964
V44964
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Boel Hedengran - Birgitta Andersson Lars Becklén - Lotta Lundberg 3D S= E 670 98/0
Christel Eklund - Staffan Lindberg Rickard Olsson - Tord Persson 3NT S+1 4 630 95/3
Stig Unoson - Thomas Davy Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg 3NT S+1 4 630 95/3
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Agneta Hult - Birgitta Strandberg 3NT S= 6 600 92/6
Kerstin Granstedt - Sonja Fogbrant Rosemary Pålsson - Gunilla Berthagen 3D Ö-2 K 300 90/8
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Ingrid Wixell - Laila Rydje 3 Ö-4 7 200 87/11
Ola Svensson - Ann Sundgren Ritva Myrhagen - Vibeke Nilsson 4 V-4 2 200 87/11
Patrick Farran-Lee - Birgitta Bornestav Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård 2NT S+2 4 180 83/15
Barbara Sahlström - Bengt Sahlström Åke Persson - Rickard Montgomery 1NT S+3 6 180 83/15
Roland Stjernfeldt - Carina Stjernfeldt Magnus Widarsson - Lena Widarsson 2 S+2 E 130 75/23
Agneta Vinell - Kerstin Sjöstrand Monika Stenmo - Guje Ekberg 2 N+2 4 130 75/23
Eva Nilsson - Kjell-Åke Nilsson Magnus Friberg - Cornelia Tiller 4 S= E 130 75/23
Margit Siberg - Karsten Willén Allan Jakobsson - Ingrid Priemer 2 N+2 6 130 75/23
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Hans Antolin - Jan-Åke Roos 2 S+2 6 130 75/23
Anitha Apelqvist - Kerstin Sehlstedt Bengt Nilsson - Kristina Andersson 3 N+1 K 130 75/23
Kent Hansson - Berny Thomsner Christer Holst - Magnus Ohlsson 2NT N= 7 120 68/30
Bengt Johansson - Leif Larsson Per-Erik Persson - Gunnar Neovius 3 N= 5 110 57/41
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Hans Jönsson - Gabriella Jönsson 2 N+1 5 110 57/41
Nancy Westerdahl - Christina Carlander Hans-Olof Boman - Magne Andersson 2 S+1 7 110 57/41
Sonja Eriksson - Bo Tegnér Bo Nilsson - Britt Frank 2 N+1 3 110 57/41
Göran Andersson - Kent Borg Olle Thornberg - Gunvor Thornberg 2 N+1 9 110 57/41
Ted Böklin - Mattias Wallin Sofia Olofsson - Simon Granath 2 S+1 7 110 57/41
Christl Everum - Annette Everum Mevludin Hadziavdic - Björn Fylke 3 S= E 110 57/41
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Marie-Louise Bigge - Lars Bigge 3 S= 7 110 57/41
Krister Jönsson - Yngve Arvidsson Maria Tendler - Zalman Puterman 3 N= K 110 57/41
Karl-Göran Nordström - Vanda Nordström Tor-Björn Bohman - Mats Olofsson 3 N= K 110 57/41
Östen Svantesson - Klas Bellander Roland Göransson - Monica Pettersson 3D V-1 K 100 45/53
Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich Ann-Cecil Olsson - Ulf Lindström 4D V-1 K 100 45/53
Allan Persson - Bo Holmqvist Tomas Lindqvist - Björn Erickson 1NT N= K 90 42/56
Eva Andersson - Gertrud Lindahl Leif Nötesjö - Jörgen Nilsson 2 V-1 2 50 38/60
Folke Nilsson - Mats Andersson Jouko Virta - Martti Niileksela 3 Ö-1 2 50 38/60
Ulla Öberg - Mona Berge Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 V-1 2 50 38/60
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson Ann Karlsson - Leif Karlsson 2 Ö+1 D -140 25/73
Christer Svärd - Susanne Svärd Martin Gårdrup - Johan Andersson 1 V+2 3 -140 25/73
Annemarie Ritzau - Majvi Påhlsson Magnus Wegestål - Perry Sjöberg 2 V+1 Kn -140 25/73
Eva Landin - Marianne Andersson Alf Roos - Johan Erlandsson 3 V= D -140 25/73
Demitrius Berg - Shaun Jacobsen Jan Gutenwik - Pierre Carbonnier 3 V= 3 -140 25/73
Andreas Johansson - Jan-Inge Tuvesson Sally Winther - Maud Ihd 2 V+1 9 -140 25/73
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Per Måsbäck - Jonas Öhrn 3 V= 9 -140 25/73
Bo Mårtensson - Anders Rosendahl Erik Hülphers - Ingrid Lange 3 V= K -140 25/73
Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska Matts Lindberg - Bo Karlsson 2 V+1 K -140 25/73
Anders Lundqvist - Inger Brunkstedt Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 3 V= 9 -140 25/73
Ann-Christine Nilsson - Marianne Wigrup-Andersson Jan-Erik Larsson - Bengt Svedrell 2 V+2 9 -170 13/85
Ulla Borgström - Monica Wester Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 2 V+2 K -170 13/85
Richard Korse - Lena Jönsson Birgitta Fröhling - Anita Brundin 5 N-2 9 -200 9/89
Ove Järnström - Christian Söderlund Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin 3 S-2 E -200 9/89
Sig-Britt Dahlquist - Anita Martinsson Magnus Wahlström - Iwe Persson 4 V= 2 -420 5/93
Lars-Einar Larsson - Anita Larsson Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson 4 Ö= 6 -420 5/93
Jan Eriksson - Hans-Olof Holmqvist Jan Clementsson - Linus Dahlström 5D S-2 7 -500 2/96
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Mats Andersson - Göran Nilsson 4D Ö= 6 -590 0/98

Bricka 6

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2018.03.18

Öst giv
Ö-V i zon
kn2
D874
kn74
Ekn73
105
K1065
63
K10864
D86
E92
K9852
92
EK9743
kn3
ED10
D5

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N8881010
S8881011
Ö55433
V55422
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Hans Jönsson - Gabriella Jönsson 4 S+1 4 450 90/8
Östen Svantesson - Klas Bellander Roland Göransson - Monica Pettersson 4 S+1 6 450 90/8
Allan Persson - Bo Holmqvist Tomas Lindqvist - Björn Erickson 4 S+1 10 450 90/8
Kent Hansson - Berny Thomsner Christer Holst - Magnus Ohlsson 4 S+1 6 450 90/8
Folke Nilsson - Mats Andersson Jouko Virta - Martti Niileksela 4 S+1 5 450 90/8
Agneta Vinell - Kerstin Sjöstrand Monika Stenmo - Guje Ekberg 4 S+1 6 450 90/8
Ann-Christine Nilsson - Marianne Wigrup-Andersson Jan-Erik Larsson - Bengt Svedrell 4 S+1 6 450 90/8
Eva Landin - Marianne Andersson Alf Roos - Johan Erlandsson 4 S+1 6 450 90/8
Bo Mårtensson - Anders Rosendahl Erik Hülphers - Ingrid Lange 4 S+1 5 450 90/8
Eva Andersson - Gertrud Lindahl Leif Nötesjö - Jörgen Nilsson 4 S= 5 420 62/36
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Mats Andersson - Göran Nilsson 4 S= 6 420 62/36
Christer Svärd - Susanne Svärd Martin Gårdrup - Johan Andersson 4 S= 6 420 62/36
Roland Stjernfeldt - Carina Stjernfeldt Magnus Widarsson - Lena Widarsson 4 S= 3 420 62/36
Sig-Britt Dahlquist - Anita Martinsson Magnus Wahlström - Iwe Persson 4 S= 6 420 62/36
Richard Korse - Lena Jönsson Birgitta Fröhling - Anita Brundin 4 S= 4 420 62/36
Ulla Öberg - Mona Berge Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 S= 6 420 62/36
Eva Nilsson - Kjell-Åke Nilsson Magnus Friberg - Cornelia Tiller 4 S= 3 420 62/36
Ulla Borgström - Monica Wester Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 4 S= 6 420 62/36
Andreas Johansson - Jan-Inge Tuvesson Sally Winther - Maud Ihd 4 S= 6 420 62/36
Christl Everum - Annette Everum Mevludin Hadziavdic - Björn Fylke 4 S= 3 420 62/36
Lars-Einar Larsson - Anita Larsson Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson 4 S= 6 420 62/36
Barbara Sahlström - Bengt Sahlström Åke Persson - Rickard Montgomery 4 S= 6 420 62/36
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Per Måsbäck - Jonas Öhrn 4 S= 5 420 62/36
Krister Jönsson - Yngve Arvidsson Maria Tendler - Zalman Puterman 4 S= 6 420 62/36
Anders Lundqvist - Inger Brunkstedt Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 4 S= 6 420 62/36
Jan Eriksson - Hans-Olof Holmqvist Jan Clementsson - Linus Dahlström 4 S= 6 420 62/36
Stig Unoson - Thomas Davy Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg 4 S= 6 420 62/36
Anitha Apelqvist - Kerstin Sehlstedt Bengt Nilsson - Kristina Andersson 4 S= 6 420 62/36
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Marie-Louise Bigge - Lars Bigge 1NT N+4 2 210 42/56
Bengt Johansson - Leif Larsson Per-Erik Persson - Gunnar Neovius 2 S+3 5 200 34/64
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson Ann Karlsson - Leif Karlsson 2 S+3 6 200 34/64
Patrick Farran-Lee - Birgitta Bornestav Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård 2 S+3 6 200 34/64
Annemarie Ritzau - Majvi Påhlsson Magnus Wegestål - Perry Sjöberg 2 S+3 6 200 34/64
Sonja Eriksson - Bo Tegnér Bo Nilsson - Britt Frank 3 S+2 3 200 34/64
Ted Böklin - Mattias Wallin Sofia Olofsson - Simon Granath 3 S+2 6 200 34/64
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Agneta Hult - Birgitta Strandberg 2 S+3 6 200 34/64
Nancy Westerdahl - Christina Carlander Hans-Olof Boman - Magne Andersson 2 S+2 6 170 14/84
Göran Andersson - Kent Borg Olle Thornberg - Gunvor Thornberg 3 S+1 6 170 14/84
Demitrius Berg - Shaun Jacobsen Jan Gutenwik - Pierre Carbonnier 2 S+2 6 170 14/84
Margit Siberg - Karsten Willén Allan Jakobsson - Ingrid Priemer 2 S+2 4 170 14/84
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Hans Antolin - Jan-Åke Roos 2 S+2 6 170 14/84
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Ingrid Wixell - Laila Rydje 2 S+2 6 170 14/84
Boel Hedengran - Birgitta Andersson Lars Becklén - Lotta Lundberg 2 S+2 6 170 14/84
Ove Järnström - Christian Söderlund Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin 3 S+1 4 170 14/84
Christel Eklund - Staffan Lindberg Rickard Olsson - Tord Persson 2 S+2 6 170 14/84
Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska Matts Lindberg - Bo Karlsson 1 S+3 6 170 14/84
Ola Svensson - Ann Sundgren Ritva Myrhagen - Vibeke Nilsson 2 S+2 6 170 14/84
Kerstin Granstedt - Sonja Fogbrant Rosemary Pålsson - Gunilla Berthagen 3 S+1 6 170 14/84
Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich Ann-Cecil Olsson - Ulf Lindström 2 S+2 6 170 14/84
Karl-Göran Nordström - Vanda Nordström Tor-Björn Bohman - Mats Olofsson 4 S-1 5 -50 0/98

Bricka 7

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2018.03.18

Syd giv
alla i zon
5
Dkn6
Ekn1072
8742
D987642
K854

63
E103
E1093
D853
KD
Kkn
72
K964
Ekn1095

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -500
 NT
N79336
S79336
Ö449104
V449104
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monika Stenmo - Guje Ekberg Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson 3NT Ö-5 5 500 98/0
Eva Nilsson - Kjell-Åke Nilsson Olle Thornberg - Gunvor Thornberg 5 V-2 8 200 95/3
Magnus Wegestål - Perry Sjöberg Sally Winther - Maud Ihd 4 Ö-2 6 200 95/3
Anders Lundqvist - Inger Brunkstedt Erik Hülphers - Ingrid Lange 3 S= 9 110 92/6
Ingrid Wixell - Laila Rydje Sonja Eriksson - Bo Tegnér 4 V-1 8 100 88/10
Krister Jönsson - Yngve Arvidsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 V-1 4 100 88/10
Anitha Apelqvist - Kerstin Sehlstedt Ritva Myrhagen - Vibeke Nilsson 5 V-1 E 100 88/10
Birgitta Fröhling - Anita Brundin Kent Hansson - Berny Thomsner 4 N-1 E -100 82/16
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Göran Andersson - Kent Borg 4 S-1 4 -100 82/16
Rosemary Pålsson - Gunilla Berthagen Barbara Sahlström - Bengt Sahlström 3 S-1 5 -100 82/16
Tomas Lindqvist - Björn Erickson Christer Svärd - Susanne Svärd 3 V= E -140 78/20
Magnus Wahlström - Iwe Persson Richard Korse - Lena Jönsson 3 V+1 8 -170 71/27
Nancy Westerdahl - Christina Carlander Christer Holst - Magnus Ohlsson 3 V+1 4 -170 71/27
Ann-Christine Nilsson - Marianne Wigrup-Andersson Allan Jakobsson - Ingrid Priemer 3 V+1 4 -170 71/27
Karl-Göran Nordström - Vanda Nordström Matts Lindberg - Bo Karlsson 3 V+1 8 -170 71/27
Åke Persson - Rickard Montgomery Ove Järnström - Christian Söderlund 2 V+2 8 -170 71/27
Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg 3 Ö+1 7 -170 71/27
Roland Stjernfeldt - Carina Stjernfeldt Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 S-2 2 -200 62/36
Tor-Björn Bohman - Mats Olofsson Bengt Nilsson - Kristina Andersson 2 V+3 D -200 62/36
Bo Mårtensson - Anders Rosendahl Kerstin Granstedt - Sonja Fogbrant 3 V+2 4 -200 62/36
Agneta Vinell - Kerstin Sjöstrand Per-Erik Persson - Gunnar Neovius 5D S-2 8 -500 56/42
Andreas Johansson - Jan-Inge Tuvesson Sofia Olofsson - Simon Granath 5D S-2 7 -500 56/42
Lars Becklén - Lotta Lundberg Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 3NT N-5 4 -500 56/42
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Bengt Johansson - Leif Larsson 4 V= E -620 34/64
Anders Olsson - Sten Ahlgren Ann Karlsson - Leif Karlsson 4 V= 4 -620 34/64
Mats Andersson - Göran Nilsson Allan Persson - Bo Holmqvist 4 V= 9 -620 34/64
Sig-Britt Dahlquist - Anita Martinsson Martin Gårdrup - Johan Andersson 4 V= 8 -620 34/64
Roland Göransson - Monica Pettersson Magnus Widarsson - Lena Widarsson 4 V= 8 -620 34/64
Ulla Öberg - Mona Berge Jouko Virta - Martti Niileksela 4 V= E -620 34/64
Mevludin Hadziavdic - Björn Fylke Jan-Erik Larsson - Bengt Svedrell 4 V= E -620 34/64
Ted Böklin - Mattias Wallin Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 4 V= 10 -620 34/64
Ulla Borgström - Monica Wester Demitrius Berg - Shaun Jacobsen 4 V= E -620 34/64
Margit Siberg - Karsten Willén Eva Landin - Marianne Andersson 4 Ö= E -620 34/64
Bo Nilsson - Britt Frank Alf Roos - Johan Erlandsson 4 Ö= 6 -620 34/64
Christl Everum - Annette Everum Magnus Friberg - Cornelia Tiller 4 V= 10 -620 34/64
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Jan Gutenwik - Pierre Carbonnier 4 V= 8 -620 34/64
Ann-Cecil Olsson - Ulf Lindström Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 4 V= 8 -620 34/64
Boel Hedengran - Birgitta Andersson Jan Clementsson - Linus Dahlström 4 V= 4 -620 34/64
Maria Tendler - Zalman Puterman Stig Unoson - Thomas Davy 4 V= E -620 34/64
Ola Svensson - Ann Sundgren Christel Eklund - Staffan Lindberg 4 Ö= 7 -620 34/64
Per Måsbäck - Jonas Öhrn Rickard Olsson - Tord Persson 4 V= 8 -620 34/64
Jan Eriksson - Hans-Olof Holmqvist Marie-Louise Bigge - Lars Bigge 4 V= D -620 34/64
Folke Nilsson - Mats Andersson Eva Andersson - Gertrud Lindahl 4 V+1 Kn -650 8/90
Hans Jönsson - Gabriella Jönsson Hans-Olof Boman - Magne Andersson 4 V+1 D -650 8/90
Annemarie Ritzau - Majvi Påhlsson Hans Antolin - Jan-Åke Roos 4 V+1 8 -650 8/90
Agneta Hult - Birgitta Strandberg Patrick Farran-Lee - Birgitta Bornestav 4 V+1 D -650 8/90
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Lars-Einar Larsson - Anita Larsson 4 V+1 D -650 8/90
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson 4 V+1 D -650 8/90
Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin 4 V+1 D -650 8/90
Leif Nötesjö - Jörgen Nilsson Östen Svantesson - Klas Bellander 5D S-3 5 -800 0/98

Bricka 8

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2018.03.18

Väst giv
ingen i zon
7
ED93
87532
D84
K1084
1042
D109
E92
96532
76
Ekn
K763
EDkn
Kkn85
K64
kn105

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N79967
S79967
Ö64475
V64475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Wixell - Laila Rydje Sonja Eriksson - Bo Tegnér 4 S= E 420 98/0
Nancy Westerdahl - Christina Carlander Christer Holst - Magnus Ohlsson 2 S+2 2 170 95/3
Hans Jönsson - Gabriella Jönsson Hans-Olof Boman - Magne Andersson 3 S+1 E 170 95/3
Lars Becklén - Lotta Lundberg Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 1NT S+2 4 150 92/6
Birgitta Fröhling - Anita Brundin Kent Hansson - Berny Thomsner 3 S= 4 140 86/12
Ted Böklin - Mattias Wallin Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 3 S= 8 140 86/12
Ola Svensson - Ann Sundgren Christel Eklund - Staffan Lindberg 3 S= D 140 86/12
Per Måsbäck - Jonas Öhrn Rickard Olsson - Tord Persson 3 S= 2 140 86/12
Anitha Apelqvist - Kerstin Sehlstedt Ritva Myrhagen - Vibeke Nilsson 3 S= E 140 86/12
Roland Stjernfeldt - Carina Stjernfeldt Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 1NT S+1 4 120 74/24
Ulla Öberg - Mona Berge Jouko Virta - Martti Niileksela 1NT S+1 4 120 74/24
Ann-Christine Nilsson - Marianne Wigrup-Andersson Allan Jakobsson - Ingrid Priemer 1NT S+1 4 120 74/24
Annemarie Ritzau - Majvi Påhlsson Hans Antolin - Jan-Åke Roos 1NT S+1 10 120 74/24
Ulla Borgström - Monica Wester Demitrius Berg - Shaun Jacobsen 1NT S+1 4 120 74/24
Åke Persson - Rickard Montgomery Ove Järnström - Christian Söderlund 1NT S+1 4 120 74/24
Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg 1NT S+1 4 120 74/24
Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin 2 S= E 110 64/34
Karl-Göran Nordström - Vanda Nordström Matts Lindberg - Bo Karlsson 2 S= 2 110 64/34
Jan Eriksson - Hans-Olof Holmqvist Marie-Louise Bigge - Lars Bigge 2 S+1 E 110 64/34
Monika Stenmo - Guje Ekberg Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson 3 Ö-2 Kn 100 60/38
Mevludin Hadziavdic - Björn Fylke Jan-Erik Larsson - Bengt Svedrell 1NT S= 4 90 54/44
Boel Hedengran - Birgitta Andersson Jan Clementsson - Linus Dahlström 1NT S= 4 90 54/44
Rosemary Pålsson - Gunilla Berthagen Barbara Sahlström - Bengt Sahlström 1NT S= 4 90 54/44
Krister Jönsson - Yngve Arvidsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1NT S= 4 90 54/44
Anders Lundqvist - Inger Brunkstedt Erik Hülphers - Ingrid Lange 1NT S= 4 90 54/44
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson 3 Ö-1 5 50 48/50
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Bengt Johansson - Leif Larsson 4 S-1 10 -50 34/64
Anders Olsson - Sten Ahlgren Ann Karlsson - Leif Karlsson 3 S-1 E -50 34/64
Tomas Lindqvist - Björn Erickson Christer Svärd - Susanne Svärd 4 S-1 E -50 34/64
Mats Andersson - Göran Nilsson Allan Persson - Bo Holmqvist 4 S-1 4 -50 34/64
Sig-Britt Dahlquist - Anita Martinsson Martin Gårdrup - Johan Andersson 2NT S-1 8 -50 34/64
Leif Nötesjö - Jörgen Nilsson Östen Svantesson - Klas Bellander 4 S-1 5 -50 34/64
Folke Nilsson - Mats Andersson Eva Andersson - Gertrud Lindahl 4 S-1 9 -50 34/64
Agneta Hult - Birgitta Strandberg Patrick Farran-Lee - Birgitta Bornestav 3 S-1 10 -50 34/64
Andreas Johansson - Jan-Inge Tuvesson Sofia Olofsson - Simon Granath 4 S-1 8 -50 34/64
Bo Nilsson - Britt Frank Alf Roos - Johan Erlandsson 4 N-1 2 -50 34/64
Magnus Wegestål - Perry Sjöberg Sally Winther - Maud Ihd 4 S-1 8 -50 34/64
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Göran Andersson - Kent Borg 4 S-1 4 -50 34/64
Maria Tendler - Zalman Puterman Stig Unoson - Thomas Davy 3 S-1 6 -50 34/64
Agneta Vinell - Kerstin Sjöstrand Per-Erik Persson - Gunnar Neovius 4 S-2 2 -100 12/86
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Lars-Einar Larsson - Anita Larsson 4 S-2 2 -100 12/86
Eva Nilsson - Kjell-Åke Nilsson Olle Thornberg - Gunvor Thornberg 4 S-2 9 -100 12/86
Margit Siberg - Karsten Willén Eva Landin - Marianne Andersson 4 S-2 4 -100 12/86
Christl Everum - Annette Everum Magnus Friberg - Cornelia Tiller 4 S-2 2 -100 12/86
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Jan Gutenwik - Pierre Carbonnier 4 S-2 2 -100 12/86
Ann-Cecil Olsson - Ulf Lindström Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 3NT S-2 8 -100 12/86
Tor-Björn Bohman - Mats Olofsson Bengt Nilsson - Kristina Andersson 4 S-2 8 -100 12/86
Bo Mårtensson - Anders Rosendahl Kerstin Granstedt - Sonja Fogbrant 4 S-2 2 -100 12/86
Roland Göransson - Monica Pettersson Magnus Widarsson - Lena Widarsson 2 Ö+1 Kn -140 2/96
Magnus Wahlström - Iwe Persson Richard Korse - Lena Jönsson 2D Ö= Kn -470 0/98

Bricka 9

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2018.03.18

Nord giv
Ö-V i zon
5
9752
K1098
ED43
Ekn72
Ekn10

K98752
K843
K864
Ekn53
10
D1096
D3
D7642
kn6

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N27225
S27225
Ö1169108
V1169108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karl-Göran Nordström - Vanda Nordström Christel Eklund - Staffan Lindberg 4 V-3 9 300 98/0
Hans-Olof Boman - Magne Andersson Bengt Johansson - Leif Larsson 3NT Ö-2 4 200 87/11
Roland Göransson - Monica Pettersson Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 V-2 9 200 87/11
Kent Hansson - Berny Thomsner Magnus Wahlström - Iwe Persson 2NT V-2 9 200 87/11
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Bo Nilsson - Britt Frank 4 V-2 10 200 87/11
Demitrius Berg - Shaun Jacobsen Eva Landin - Marianne Andersson 3NT Ö-2 6 200 87/11
Andreas Johansson - Jan-Inge Tuvesson Magnus Friberg - Cornelia Tiller 4 V-2 5 200 87/11
Matts Lindberg - Bo Karlsson Jan Eriksson - Hans-Olof Holmqvist 4 V-2 5 200 87/11
Erik Hülphers - Ingrid Lange Ola Svensson - Ann Sundgren 4 V-2 9 200 87/11
Kerstin Granstedt - Sonja Fogbrant Rickard Olsson - Tord Persson 4 V-2 7 200 87/11
Åke Persson - Rickard Montgomery Maria Tendler - Zalman Puterman 3NT Ö-2 4 200 87/11
Per-Erik Persson - Gunnar Neovius Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 4 V-1 5 100 60/38
Anders Olsson - Sten Ahlgren Monika Stenmo - Guje Ekberg 4 V-1 5 100 60/38
Östen Svantesson - Klas Bellander Folke Nilsson - Mats Andersson 4 Ö-1 2 100 60/38
Christer Svärd - Susanne Svärd Mats Andersson - Göran Nilsson 3NT Ö-1 6 100 60/38
Nancy Westerdahl - Christina Carlander Birgitta Fröhling - Anita Brundin 4 V-1 5 100 60/38
Ulla Öberg - Mona Berge Eva Andersson - Gertrud Lindahl 4 V-1 9 100 60/38
Hans Jönsson - Gabriella Jönsson Christer Holst - Magnus Ohlsson 5 V-1 5 100 60/38
Agneta Vinell - Kerstin Sjöstrand Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson 4 V-1 7 100 60/38
Alf Roos - Johan Erlandsson Ulla Borgström - Monica Wester 4 V-1 5 100 60/38
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Allan Jakobsson - Ingrid Priemer 4 V-1 3 100 60/38
Lars-Einar Larsson - Anita Larsson Sonja Eriksson - Bo Tegnér 2 Ö-1 Kn 100 60/38
Ann-Cecil Olsson - Ulf Lindström Ove Järnström - Christian Söderlund 4 V-1 5 100 60/38
Bengt Nilsson - Kristina Andersson Ritva Myrhagen - Vibeke Nilsson 4 V-1 5 100 60/38
Tor-Björn Bohman - Mats Olofsson Boel Hedengran - Birgitta Andersson 4 V-1 5 100 60/38
Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 V-1 8 100 60/38
Per Måsbäck - Jonas Öhrn Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska 3 V-1 D 100 60/38
Anitha Apelqvist - Kerstin Sehlstedt Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 4 V-1 E 100 60/38
Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson Ingrid Wixell - Laila Rydje 3 V= 5 -110 40/58
Sofia Olofsson - Simon Granath Eva Nilsson - Kjell-Åke Nilsson 2 Ö= 9 -110 40/58
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Barbara Sahlström - Bengt Sahlström 3 V= 5 -110 40/58
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Patrick Farran-Lee - Birgitta Bornestav 2NT Ö= D -120 36/62
Olle Thornberg - Gunvor Thornberg Ted Böklin - Mattias Wallin 3 V= 9 -140 32/66
Christl Everum - Annette Everum Sally Winther - Maud Ihd 2 V+1 9 -140 32/66
Stig Unoson - Thomas Davy Bo Mårtensson - Anders Rosendahl 3 Ö= 2 -140 32/66
Jan-Erik Larsson - Bengt Svedrell Annemarie Ritzau - Majvi Påhlsson 4 N-3 10 -150 28/70
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Ann-Christine Nilsson - Marianne Wigrup-Andersson 2 V+2 5 -170 25/73
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Agneta Hult - Birgitta Strandberg 3 V+1 7 -170 25/73
Magnus Widarsson - Lena Widarsson Leif Nötesjö - Jörgen Nilsson 2 V+3 3 -200 22/76
Magnus Wegestål - Perry Sjöberg Mevludin Hadziavdic - Björn Fylke 3NT V= 5 -600 18/80
Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg Rosemary Pålsson - Gunilla Berthagen 3NT Ö= 6 -600 18/80
Anders Lundqvist - Inger Brunkstedt Krister Jönsson - Yngve Arvidsson 3NT Ö= 6 -600 18/80
Ann Karlsson - Leif Karlsson Jouko Virta - Martti Niileksela 4 V= E -620 10/88
Allan Persson - Bo Holmqvist Roland Stjernfeldt - Carina Stjernfeldt 4 V= 5 -620 10/88
Sig-Britt Dahlquist - Anita Martinsson Tomas Lindqvist - Björn Erickson 4 V= 5 -620 10/88
Göran Andersson - Kent Borg Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 4 V= 8 -620 10/88
Marie-Louise Bigge - Lars Bigge Lars Becklén - Lotta Lundberg 4 V= 5 -620 10/88
Richard Korse - Lena Jönsson Martin Gårdrup - Johan Andersson 4 Ö+1 4 -650 2/96
Margit Siberg - Karsten Willén Jan Gutenwik - Pierre Carbonnier 4 V+1 5 -650 2/96
Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich Jan Clementsson - Linus Dahlström 4 V+1 9 -650 2/96

Bricka 10

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2018.03.18

Öst giv
alla i zon
D98
K8
kn8754
ED5
7532
Dkn65
D10
kn72
EK
109742
E96
K94
kn1064
E3
K32
10863

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N78476
S78476
Ö65967
V65967
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alf Roos - Johan Erlandsson Ulla Borgström - Monica Wester 2 S= D 110 98/0
Per-Erik Persson - Gunnar Neovius Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 4 Ö-1 Kn 100 89/9
Allan Persson - Bo Holmqvist Roland Stjernfeldt - Carina Stjernfeldt 3 Ö-1 2 100 89/9
Nancy Westerdahl - Christina Carlander Birgitta Fröhling - Anita Brundin 2 Ö-1 6 100 89/9
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Ann-Christine Nilsson - Marianne Wigrup-Andersson 3 Ö-1 3 100 89/9
Göran Andersson - Kent Borg Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 3 Ö-1 4 100 89/9
Lars-Einar Larsson - Anita Larsson Sonja Eriksson - Bo Tegnér 2 Ö-1 Kn 100 89/9
Bengt Nilsson - Kristina Andersson Ritva Myrhagen - Vibeke Nilsson 3 Ö-1 Kn 100 89/9
Matts Lindberg - Bo Karlsson Jan Eriksson - Hans-Olof Holmqvist 4 Ö-1 Kn 100 89/9
Richard Korse - Lena Jönsson Martin Gårdrup - Johan Andersson 1NT Ö= Kn -90 79/19
Olle Thornberg - Gunvor Thornberg Ted Böklin - Mattias Wallin 1NT Ö= Kn -90 79/19
Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson Ingrid Wixell - Laila Rydje 3 S-1 K -100 74/24
Margit Siberg - Karsten Willén Jan Gutenwik - Pierre Carbonnier 2 S-1 D -100 74/24
Kerstin Granstedt - Sonja Fogbrant Rickard Olsson - Tord Persson 2 S-1 D -100 74/24
Anders Olsson - Sten Ahlgren Monika Stenmo - Guje Ekberg 2 Ö= 6 -110 66/32
Hans-Olof Boman - Magne Andersson Bengt Johansson - Leif Larsson 2 Ö= E -110 66/32
Jan-Erik Larsson - Bengt Svedrell Annemarie Ritzau - Majvi Påhlsson 2 Ö= K -110 66/32
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Agneta Hult - Birgitta Strandberg 2 Ö= Kn -110 66/32
Anitha Apelqvist - Kerstin Sehlstedt Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 2 Ö= Kn -110 66/32
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Bo Nilsson - Britt Frank 2NT Ö= 6 -120 60/38
Ann Karlsson - Leif Karlsson Jouko Virta - Martti Niileksela 3 Ö= 4 -140 36/62
Östen Svantesson - Klas Bellander Folke Nilsson - Mats Andersson 3 Ö= E -140 36/62
Magnus Widarsson - Lena Widarsson Leif Nötesjö - Jörgen Nilsson 2 Ö+1 2 -140 36/62
Christer Svärd - Susanne Svärd Mats Andersson - Göran Nilsson 2 Ö+1 Kn -140 36/62
Roland Göransson - Monica Pettersson Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3 Ö= 6 -140 36/62
Kent Hansson - Berny Thomsner Magnus Wahlström - Iwe Persson 2 Ö+1 4 -140 36/62
Sofia Olofsson - Simon Granath Eva Nilsson - Kjell-Åke Nilsson 2 Ö+1 2 -140 36/62
Demitrius Berg - Shaun Jacobsen Eva Landin - Marianne Andersson 3 Ö= K -140 36/62
Andreas Johansson - Jan-Inge Tuvesson Magnus Friberg - Cornelia Tiller 2 Ö+1 Kn -140 36/62
Magnus Wegestål - Perry Sjöberg Mevludin Hadziavdic - Björn Fylke 3 Ö= Kn -140 36/62
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Patrick Farran-Lee - Birgitta Bornestav 2 Ö+1 E -140 36/62
Ann-Cecil Olsson - Ulf Lindström Ove Järnström - Christian Söderlund 2 V+1 Kn -140 36/62
Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg Rosemary Pålsson - Gunilla Berthagen 2 Ö+1 6 -140 36/62
Tor-Björn Bohman - Mats Olofsson Boel Hedengran - Birgitta Andersson 2 Ö+1 Kn -140 36/62
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Barbara Sahlström - Bengt Sahlström 3 Ö= 2 -140 36/62
Marie-Louise Bigge - Lars Bigge Lars Becklén - Lotta Lundberg 2 Ö+1 Kn -140 36/62
Erik Hülphers - Ingrid Lange Ola Svensson - Ann Sundgren 3 Ö= K -140 36/62
Anders Lundqvist - Inger Brunkstedt Krister Jönsson - Yngve Arvidsson 3 Ö= Kn -140 36/62
Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 Ö+1 2 -140 36/62
Per Måsbäck - Jonas Öhrn Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska 2 Ö+1 10 -140 36/62
Karl-Göran Nordström - Vanda Nordström Christel Eklund - Staffan Lindberg 3 Ö= Kn -140 36/62
Stig Unoson - Thomas Davy Bo Mårtensson - Anders Rosendahl 2 Ö+1 Kn -140 36/62
Åke Persson - Rickard Montgomery Maria Tendler - Zalman Puterman 2 Ö+1 4 -140 36/62
Sig-Britt Dahlquist - Anita Martinsson Tomas Lindqvist - Björn Erickson 2 Ö+2 K -170 9/89
Ulla Öberg - Mona Berge Eva Andersson - Gertrud Lindahl 2 Ö+2 Kn -170 9/89
Christl Everum - Annette Everum Sally Winther - Maud Ihd 3 Ö+1 K -170 9/89
Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich Jan Clementsson - Linus Dahlström 3 Ö+1 K -170 9/89
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Allan Jakobsson - Ingrid Priemer 4 N-2 E -200 4/94
Hans Jönsson - Gabriella Jönsson Christer Holst - Magnus Ohlsson 4D N-2 K -500 2/96
Agneta Vinell - Kerstin Sjöstrand Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson 3D Ö= Kn -730 0/98

Bricka 11

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2018.03.18

Syd giv
ingen i zon
E
kn1063
D10762
K104
Dkn8762
9854

Dkn7
10953
ED
kn843
862
K4
K72
EK95
E953

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N101210512
S111211512
Ö21281
V21281
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans-Olof Boman - Magne Andersson Per-Erik Persson - Gunnar Neovius 3NT S+3 6 490 90/8
Richard Korse - Lena Jönsson Tomas Lindqvist - Björn Erickson 3NT S+3 7 490 90/8
Leif Nötesjö - Jörgen Nilsson Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3NT S+3 2 490 90/8
Hans Jönsson - Gabriella Jönsson Birgitta Fröhling - Anita Brundin 3NT S+3 7 490 90/8
Jan Gutenwik - Pierre Carbonnier Christl Everum - Annette Everum 3NT N+3 E 490 90/8
Eva Landin - Marianne Andersson Andreas Johansson - Jan-Inge Tuvesson 3NT S+3 5 490 90/8
Magnus Wegestål - Perry Sjöberg Allan Jakobsson - Ingrid Priemer 3NT S+3 2 490 90/8
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Annemarie Ritzau - Majvi Påhlsson 3NT S+3 7 490 90/8
Jan Clementsson - Linus Dahlström Bengt Nilsson - Kristina Andersson 3NT S+3 6 490 90/8
Jouko Virta - Martti Niileksela Monika Stenmo - Guje Ekberg 3NT S+2 6 460 80/18
Ann Karlsson - Leif Karlsson Eva Andersson - Gertrud Lindahl 3NT S+1 D 430 69/29
Magnus Wahlström - Iwe Persson Nancy Westerdahl - Christina Carlander 3NT S+1 5 430 69/29
Roland Stjernfeldt - Carina Stjernfeldt Christer Svärd - Susanne Svärd 3NT S+1 7 430 69/29
Sally Winther - Maud Ihd Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren 3NT S+1 D 430 69/29
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 3NT S+1 6 430 69/29
Ola Svensson - Ann Sundgren Matts Lindberg - Bo Karlsson 3NT S+1 2 430 69/29
Per Måsbäck - Jonas Öhrn Bo Mårtensson - Anders Rosendahl 3NT S+1 D 430 69/29
Kerstin Granstedt - Sonja Fogbrant Maria Tendler - Zalman Puterman 3NT S+1 8 430 69/29
Lars Becklén - Lotta Lundberg Ritva Myrhagen - Vibeke Nilsson 3NT S+1 D 430 69/29
Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich Boel Hedengran - Birgitta Andersson 3NT S+1 6 430 69/29
Christel Eklund - Staffan Lindberg Anders Lundqvist - Inger Brunkstedt 5 N+1 10 420 58/40
Bengt Johansson - Leif Larsson Christer Holst - Magnus Ohlsson 3NT S= 6 400 52/46
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Jan-Erik Larsson - Bengt Svedrell 3NT S= D 400 52/46
Lars-Einar Larsson - Anita Larsson Göran Andersson - Kent Borg 3NT S= 6 400 52/46
Marie-Louise Bigge - Lars Bigge Karl-Göran Nordström - Vanda Nordström 3NT S= D 400 52/46
Åke Persson - Rickard Montgomery Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 3NT S= D 400 52/46
Agneta Hult - Birgitta Strandberg Ingrid Wixell - Laila Rydje 4D Ö-2 E 300 44/54
Bo Nilsson - Britt Frank Ted Böklin - Mattias Wallin 4D V-2 4 300 44/54
Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson Jan Eriksson - Hans-Olof Holmqvist 4D Ö-2 10 300 44/54
Rosemary Pålsson - Gunilla Berthagen Ann-Cecil Olsson - Ulf Lindström 3 S+3 D 170 40/58
Mats Andersson - Göran Nilsson Sig-Britt Dahlquist - Anita Martinsson 3 N= 6 140 38/60
Martin Gårdrup - Johan Andersson Kent Hansson - Berny Thomsner 3D V-1 Kn 100 33/65
Agneta Vinell - Kerstin Sjöstrand Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 2D V-1 Kn 100 33/65
Patrick Farran-Lee - Birgitta Bornestav Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson 4 Ö-2 E 100 33/65
Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin Rickard Olsson - Tord Persson 4 V-2 D 100 33/65
Folke Nilsson - Mats Andersson Magnus Widarsson - Lena Widarsson 2 V-1 10 50 27/71
Demitrius Berg - Shaun Jacobsen Sofia Olofsson - Simon Granath 4 Ö-1 E 50 27/71
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT S-1 D -50 16/82
Roland Göransson - Monica Pettersson Allan Persson - Bo Holmqvist 3NT S-1 6 -50 16/82
Ann-Christine Nilsson - Marianne Wigrup-Andersson Mevludin Hadziavdic - Björn Fylke 3NT S-1 Kn -50 16/82
Ulla Borgström - Monica Wester Eva Nilsson - Kjell-Åke Nilsson 3NT S-1 6 -50 16/82
Olle Thornberg - Gunvor Thornberg Alf Roos - Johan Erlandsson 5 S-1 D -50 16/82
Margit Siberg - Karsten Willén Magnus Friberg - Cornelia Tiller 3NT S-1 D -50 16/82
Krister Jönsson - Yngve Arvidsson Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska 3NT S-1 7 -50 16/82
Stig Unoson - Thomas Davy Ove Järnström - Christian Söderlund 4 N-1 10 -50 16/82
Anitha Apelqvist - Kerstin Sehlstedt Tor-Björn Bohman - Mats Olofsson 3NT S-1 D -50 16/82
Ulla Öberg - Mona Berge Östen Svantesson - Klas Bellander 3NT S-2 D -100 4/94
Barbara Sahlström - Bengt Sahlström Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg 3NT S-2 6 -100 4/94
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Erik Hülphers - Ingrid Lange 3NT S-2 7 -100 4/94
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Sonja Eriksson - Bo Tegnér 2D V= 2 -470 0/98

Bricka 12

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2018.03.18

Väst giv
N-S i zon
D95
kn42
kn10965
E7
Kkn642
5
EK83
KD4
1087
E76
D7
kn10953
E3
KD10983
42
862

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N36835
S36835
Ö1075106
V1075106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Sonja Eriksson - Bo Tegnér 1NT Ö-3 K 150 98/0
Christel Eklund - Staffan Lindberg Anders Lundqvist - Inger Brunkstedt 3 S= E 140 95/3
Krister Jönsson - Yngve Arvidsson Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska 3 S= E 140 95/3
Kerstin Granstedt - Sonja Fogbrant Maria Tendler - Zalman Puterman 4 V-2 Kn 100 92/6
Jouko Virta - Martti Niileksela Monika Stenmo - Guje Ekberg 4 V-1 Kn 50 87/11
Roland Stjernfeldt - Carina Stjernfeldt Christer Svärd - Susanne Svärd 4 V-1 Kn 50 87/11
Lars-Einar Larsson - Anita Larsson Göran Andersson - Kent Borg 3NT Ö-1 10 50 87/11
Anitha Apelqvist - Kerstin Sehlstedt Tor-Björn Bohman - Mats Olofsson 4 V-1 Kn 50 87/11
Magnus Wahlström - Iwe Persson Nancy Westerdahl - Christina Carlander 3 V= E -140 78/20
Martin Gårdrup - Johan Andersson Kent Hansson - Berny Thomsner 3 V= Kn -140 78/20
Mats Andersson - Göran Nilsson Sig-Britt Dahlquist - Anita Martinsson 2 V+1 Kn -140 78/20
Leif Nötesjö - Jörgen Nilsson Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3 V= E -140 78/20
Magnus Wegestål - Perry Sjöberg Allan Jakobsson - Ingrid Priemer 3 V= E -140 78/20
Bengt Johansson - Leif Larsson Christer Holst - Magnus Ohlsson 3 V+1 Kn -170 62/36
Folke Nilsson - Mats Andersson Magnus Widarsson - Lena Widarsson 2 V+2 E -170 62/36
Ulla Öberg - Mona Berge Östen Svantesson - Klas Bellander 2 V+2 E -170 62/36
Ann-Christine Nilsson - Marianne Wigrup-Andersson Mevludin Hadziavdic - Björn Fylke 3 V+1 2 -170 62/36
Agneta Hult - Birgitta Strandberg Ingrid Wixell - Laila Rydje 3 V+1 Kn -170 62/36
Sally Winther - Maud Ihd Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren 3 V+1 Kn -170 62/36
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Annemarie Ritzau - Majvi Påhlsson 3 V+1 2 -170 62/36
Barbara Sahlström - Bengt Sahlström Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg 3 V+1 Kn -170 62/36
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Erik Hülphers - Ingrid Lange 3 V+1 E -170 62/36
Lars Becklén - Lotta Lundberg Ritva Myrhagen - Vibeke Nilsson 3 V+1 2 -170 62/36
Åke Persson - Rickard Montgomery Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 3 V+1 E -170 62/36
Ann Karlsson - Leif Karlsson Eva Andersson - Gertrud Lindahl 4 V= Kn -420 26/72
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö= 2 -420 26/72
Hans-Olof Boman - Magne Andersson Per-Erik Persson - Gunnar Neovius 4 V= Kn -420 26/72
Roland Göransson - Monica Pettersson Allan Persson - Bo Holmqvist 4 V= 2 -420 26/72
Richard Korse - Lena Jönsson Tomas Lindqvist - Björn Erickson 4 V= E -420 26/72
Hans Jönsson - Gabriella Jönsson Birgitta Fröhling - Anita Brundin 4 V= Kn -420 26/72
Agneta Vinell - Kerstin Sjöstrand Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 4 V= 2 -420 26/72
Patrick Farran-Lee - Birgitta Bornestav Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson 4 V= 2 -420 26/72
Jan Gutenwik - Pierre Carbonnier Christl Everum - Annette Everum 4 V= 2 -420 26/72
Eva Landin - Marianne Andersson Andreas Johansson - Jan-Inge Tuvesson 4 V= Kn -420 26/72
Demitrius Berg - Shaun Jacobsen Sofia Olofsson - Simon Granath 4 V= E -420 26/72
Ulla Borgström - Monica Wester Eva Nilsson - Kjell-Åke Nilsson 4 V= E -420 26/72
Olle Thornberg - Gunvor Thornberg Alf Roos - Johan Erlandsson 4 V= 5 -420 26/72
Margit Siberg - Karsten Willén Magnus Friberg - Cornelia Tiller 4 V= Kn -420 26/72
Bo Nilsson - Britt Frank Ted Böklin - Mattias Wallin 4 V= 4 -420 26/72
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 4 V= E -420 26/72
Jan Clementsson - Linus Dahlström Bengt Nilsson - Kristina Andersson 4 V= 2 -420 26/72
Rosemary Pålsson - Gunilla Berthagen Ann-Cecil Olsson - Ulf Lindström 4 V= 4 -420 26/72
Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson Jan Eriksson - Hans-Olof Holmqvist 4 V= 2 -420 26/72
Marie-Louise Bigge - Lars Bigge Karl-Göran Nordström - Vanda Nordström 4 V= E -420 26/72
Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin Rickard Olsson - Tord Persson 4 V= E -420 26/72
Ola Svensson - Ann Sundgren Matts Lindberg - Bo Karlsson 4 V= 2 -420 26/72
Per Måsbäck - Jonas Öhrn Bo Mårtensson - Anders Rosendahl 4 V= E -420 26/72
Stig Unoson - Thomas Davy Ove Järnström - Christian Söderlund 4 V= Kn -420 26/72
Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich Boel Hedengran - Birgitta Andersson 4 V= Kn -420 26/72
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Jan-Erik Larsson - Bengt Svedrell 3D S-2 E -500 0/98

Bricka 13

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2018.03.18

Nord giv
alla i zon
kn7
D8764
984
K92
D1042
kn2
D72
E1076
K985
K1053
EK5
43
E63
E9
kn1063
Dkn85

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N66535
S66535
Ö77898
V77898
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbara Sahlström - Bengt Sahlström Maria Tendler - Zalman Puterman 2 N= E 110 98/0
Kent Hansson - Berny Thomsner Tomas Lindqvist - Björn Erickson 3NT Ö-1 3 100 93/5
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Mevludin Hadziavdic - Björn Fylke 4 Ö-1 3 100 93/5
Ola Svensson - Ann Sundgren Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin 4 Ö-1 E 100 93/5
Jan Eriksson - Hans-Olof Holmqvist Erik Hülphers - Ingrid Lange 2 V-1 9 100 93/5
Christer Svärd - Susanne Svärd Roland Göransson - Monica Pettersson 2 V= 4 -110 83/15
Sig-Britt Dahlquist - Anita Martinsson Roland Stjernfeldt - Carina Stjernfeldt 2 V= 9 -110 83/15
Hans Jönsson - Gabriella Jönsson Magnus Wahlström - Iwe Persson 2 V= 4 -110 83/15
Ove Järnström - Christian Söderlund Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg 2 V= 2 -110 83/15
Kerstin Granstedt - Sonja Fogbrant Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 V= 9 -110 83/15
Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich Tor-Björn Bohman - Mats Olofsson 2 V= 9 -110 83/15
Ann Karlsson - Leif Karlsson Östen Svantesson - Klas Bellander 1NT V+1 6 -120 70/28
Nancy Westerdahl - Christina Carlander Martin Gårdrup - Johan Andersson 1NT Ö+1 6 -120 70/28
Jan-Erik Larsson - Bengt Svedrell Jan Gutenwik - Pierre Carbonnier 1NT Ö+1 D -120 70/28
Margit Siberg - Karsten Willén Olle Thornberg - Gunvor Thornberg 1NT V+1 Kn -120 70/28
Ann-Cecil Olsson - Ulf Lindström Bo Mårtensson - Anders Rosendahl 1NT V+1 6 -120 70/28
Boel Hedengran - Birgitta Andersson Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 1NT Ö+1 6 -120 70/28
Matts Lindberg - Bo Karlsson Anitha Apelqvist - Kerstin Sehlstedt 1NT V+1 4 -120 70/28
Bengt Johansson - Leif Larsson Birgitta Fröhling - Anita Brundin 2 Ö+1 E -140 48/50
Monika Stenmo - Guje Ekberg Eva Andersson - Gertrud Lindahl 2 V+1 7 -140 48/50
Magnus Widarsson - Lena Widarsson Ulla Öberg - Mona Berge 2 Ö+1 E -140 48/50
Ingrid Wixell - Laila Rydje Ted Böklin - Mattias Wallin 2 Ö+1 E -140 48/50
Annemarie Ritzau - Majvi Påhlsson Sally Winther - Maud Ihd 2 V+1 9 -140 48/50
Agneta Hult - Birgitta Strandberg Sonja Eriksson - Bo Tegnér 2 V+1 9 -140 48/50
Allan Jakobsson - Ingrid Priemer Hans Antolin - Jan-Åke Roos 2 V+1 4 -140 48/50
Bo Nilsson - Britt Frank Andreas Johansson - Jan-Inge Tuvesson 2 V+1 2 -140 48/50
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Demitrius Berg - Shaun Jacobsen 2 V+1 4 -140 48/50
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Sofia Olofsson - Simon Granath 1 Ö+2 Kn -140 48/50
Bengt Nilsson - Kristina Andersson Marie-Louise Bigge - Lars Bigge 2 V+1 9 -140 48/50
Krister Jönsson - Yngve Arvidsson Karl-Göran Nordström - Vanda Nordström 2 V+1 4 -140 48/50
Per Måsbäck - Jonas Öhrn Anders Lundqvist - Inger Brunkstedt 2 V+1 9 -140 48/50
Stig Unoson - Thomas Davy Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska 2 Ö+1 E -140 48/50
Åke Persson - Rickard Montgomery Rickard Olsson - Tord Persson 2 V+1 9 -140 48/50
Jouko Virta - Martti Niileksela Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson 2 V+2 9 -170 19/79
Christer Holst - Magnus Ohlsson Per-Erik Persson - Gunnar Neovius 2 V+2 2 -170 19/79
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Folke Nilsson - Mats Andersson 2 Ö+2 E -170 19/79
Richard Korse - Lena Jönsson Mats Andersson - Göran Nilsson 2 V+2 6 -170 19/79
Leif Nötesjö - Jörgen Nilsson Allan Persson - Bo Holmqvist 2 V+2 2 -170 19/79
Agneta Vinell - Kerstin Sjöstrand Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 V+2 6 -170 19/79
Patrick Farran-Lee - Birgitta Bornestav Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 2 V+2 4 -170 19/79
Göran Andersson - Kent Borg Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson 2 Ö+2 8 -170 19/79
Eva Landin - Marianne Andersson Magnus Wegestål - Perry Sjöberg 2 Ö+2 E -170 19/79
Ulla Borgström - Monica Wester Christl Everum - Annette Everum 3 V+1 6 -170 19/79
Lars-Einar Larsson - Anita Larsson Eva Nilsson - Kjell-Åke Nilsson 2 V+2 9 -170 19/79
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Alf Roos - Johan Erlandsson 2 V+2 8 -170 19/79
Ritva Myrhagen - Vibeke Nilsson Jan Clementsson - Linus Dahlström 2 V+2 9 -170 19/79
Christel Eklund - Staffan Lindberg Lars Becklén - Lotta Lundberg 2 V+2 9 -170 19/79
Magnus Friberg - Cornelia Tiller Ann-Christine Nilsson - Marianne Wigrup-Andersson 4 S-4 Kn -400 4/94
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Hans-Olof Boman - Magne Andersson 4 V= 7 -620 1/97
Rosemary Pålsson - Gunilla Berthagen Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 4 V= 8 -620 1/97

Bricka 14

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2018.03.18

Öst giv
ingen i zon
ED96
E3
ED8742
6
kn3
96
kn10
EK109873
K85
KD10872
6
D42
10742
kn54
K953
kn5

Optimalt kontrakt: 5D Ö-1 100
 NT
N3103106
S3103106
Ö103925
V103925
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Andersson - Kent Borg Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson 4D N= K 590 98/0
Leif Nötesjö - Jörgen Nilsson Allan Persson - Bo Holmqvist 5 S= E 450 96/2
Christer Holst - Magnus Ohlsson Per-Erik Persson - Gunnar Neovius 4 S= K 420 87/11
Agneta Vinell - Kerstin Sjöstrand Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 S= E 420 87/11
Patrick Farran-Lee - Birgitta Bornestav Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 4 S= K 420 87/11
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Mevludin Hadziavdic - Björn Fylke 4 S= K 420 87/11
Bengt Nilsson - Kristina Andersson Marie-Louise Bigge - Lars Bigge 4 S= E 420 87/11
Rosemary Pålsson - Gunilla Berthagen Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 4 N= K 420 87/11
Ola Svensson - Ann Sundgren Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin 4 S= E 420 87/11
Kerstin Granstedt - Sonja Fogbrant Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 S= 8 420 87/11
Agneta Hult - Birgitta Strandberg Sonja Eriksson - Bo Tegnér 3 N+2 6 200 77/21
Per Måsbäck - Jonas Öhrn Anders Lundqvist - Inger Brunkstedt 3 S+2 E 200 77/21
Magnus Widarsson - Lena Widarsson Ulla Öberg - Mona Berge 2 N+2 9 170 74/24
Eva Landin - Marianne Andersson Magnus Wegestål - Perry Sjöberg 3 N+2 K 150 72/26
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Hans-Olof Boman - Magne Andersson 4 N= K 130 62/36
Nancy Westerdahl - Christina Carlander Martin Gårdrup - Johan Andersson 4 N= 6 130 62/36
Magnus Friberg - Cornelia Tiller Ann-Christine Nilsson - Marianne Wigrup-Andersson 4 N= 6 130 62/36
Bo Nilsson - Britt Frank Andreas Johansson - Jan-Inge Tuvesson 4 N= 7 130 62/36
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Sofia Olofsson - Simon Granath 3 N+1 K 130 62/36
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Alf Roos - Johan Erlandsson 4 N= K 130 62/36
Barbara Sahlström - Bengt Sahlström Maria Tendler - Zalman Puterman 4 N= D 130 62/36
Matts Lindberg - Bo Karlsson Anitha Apelqvist - Kerstin Sehlstedt 4 N= K 130 62/36
Stig Unoson - Thomas Davy Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska 4 N= D 130 62/36
Bengt Johansson - Leif Larsson Birgitta Fröhling - Anita Brundin 4 Ö-2 K 100 49/49
Richard Korse - Lena Jönsson Mats Andersson - Göran Nilsson 4D Ö-1 3 100 49/49
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Demitrius Berg - Shaun Jacobsen 5 Ö-2 K 100 49/49
Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich Tor-Björn Bohman - Mats Olofsson 4 Ö-2 5 100 49/49
Ulla Borgström - Monica Wester Christl Everum - Annette Everum 4 Ö-1 4 50 44/54
Monika Stenmo - Guje Ekberg Eva Andersson - Gertrud Lindahl 5 N-1 K -50 31/67
Sig-Britt Dahlquist - Anita Martinsson Roland Stjernfeldt - Carina Stjernfeldt 5 N-1 2 -50 31/67
Hans Jönsson - Gabriella Jönsson Magnus Wahlström - Iwe Persson 5 S-1 E -50 31/67
Annemarie Ritzau - Majvi Påhlsson Sally Winther - Maud Ihd 5 N-1 D -50 31/67
Allan Jakobsson - Ingrid Priemer Hans Antolin - Jan-Åke Roos 4 S-1 K -50 31/67
Ann-Cecil Olsson - Ulf Lindström Bo Mårtensson - Anders Rosendahl 5 N-1 K -50 31/67
Boel Hedengran - Birgitta Andersson Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 3 S-1 K -50 31/67
Ritva Myrhagen - Vibeke Nilsson Jan Clementsson - Linus Dahlström 4 S-1 E -50 31/67
Ove Järnström - Christian Söderlund Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg 5 N-1 6 -50 31/67
Christel Eklund - Staffan Lindberg Lars Becklén - Lotta Lundberg 4 S-1 E -50 31/67
Krister Jönsson - Yngve Arvidsson Karl-Göran Nordström - Vanda Nordström 5 N-1 D -50 31/67
Jan Eriksson - Hans-Olof Holmqvist Erik Hülphers - Ingrid Lange 4 S-1 9 -50 31/67
Ann Karlsson - Leif Karlsson Östen Svantesson - Klas Bellander 5 S-2 E -100 16/82
Kent Hansson - Berny Thomsner Tomas Lindqvist - Björn Erickson 5D N-1 K -100 16/82
Lars-Einar Larsson - Anita Larsson Eva Nilsson - Kjell-Åke Nilsson 4 N-2 E -100 16/82
Jan-Erik Larsson - Bengt Svedrell Jan Gutenwik - Pierre Carbonnier 4 V= E -130 12/86
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Folke Nilsson - Mats Andersson 3 Ö= 5 -140 9/89
Ingrid Wixell - Laila Rydje Ted Böklin - Mattias Wallin 2 Ö+1 Kn -140 9/89
Margit Siberg - Karsten Willén Olle Thornberg - Gunvor Thornberg 4 S-3 E -150 6/92
Christer Svärd - Susanne Svärd Roland Göransson - Monica Pettersson 4 Ö= Kn -420 4/94
Jouko Virta - Martti Niileksela Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson 4 Ö+1 3 -450 1/97
Åke Persson - Rickard Montgomery Rickard Olsson - Tord Persson 4 Ö+1 3 -450 1/97

Bricka 15

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2018.03.18

Syd giv
N-S i zon
E82
EK54
872
K92
Kkn9
103
EKkn106
Dkn3
D105
D92
D954
E54
7643
kn876
3
10876

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N63753
S63753
Ö79679
V710679
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Martin Gårdrup - Johan Andersson Hans Jönsson - Gabriella Jönsson 3NT V-3 E 150 98/0
Christer Holst - Magnus Ohlsson Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 3NT Ö-1 7 50 86/12
Ingrid Wixell - Laila Rydje Göran Andersson - Kent Borg 5 V-1 K 50 86/12
Jan-Erik Larsson - Bengt Svedrell Allan Jakobsson - Ingrid Priemer 3NT V-1 E 50 86/12
Mevludin Hadziavdic - Björn Fylke Annemarie Ritzau - Majvi Påhlsson 3NT V-1 K 50 86/12
Jan Gutenwik - Pierre Carbonnier Magnus Wegestål - Perry Sjöberg 3NT V-1 5 50 86/12
Olle Thornberg - Gunvor Thornberg Demitrius Berg - Shaun Jacobsen 3NT V-1 E 50 86/12
Bengt Nilsson - Kristina Andersson Matts Lindberg - Bo Karlsson 3NT V-1 8 50 86/12
Tor-Björn Bohman - Mats Olofsson Ritva Myrhagen - Vibeke Nilsson 3NT V-1 4 50 86/12
Anders Lundqvist - Inger Brunkstedt Kerstin Granstedt - Sonja Fogbrant 3NT V-1 4 50 86/12
Jan Eriksson - Hans-Olof Holmqvist Krister Jönsson - Yngve Arvidsson 3NT V-1 K 50 86/12
Lars Becklén - Lotta Lundberg Erik Hülphers - Ingrid Lange 3NT V-1 E 50 86/12
Roland Göransson - Monica Pettersson Sig-Britt Dahlquist - Anita Martinsson 3 V= E -110 71/27
Ann-Christine Nilsson - Marianne Wigrup-Andersson Sally Winther - Maud Ihd 3 V= 5 -110 71/27
Magnus Friberg - Cornelia Tiller Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren 3 V= E -110 71/27
Stig Unoson - Thomas Davy Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 V= E -110 71/27
Eva Andersson - Gertrud Lindahl Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson 2NT V= 5 -120 66/32
Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson Agneta Hult - Birgitta Strandberg 4 V= E -130 59/39
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Hans Antolin - Jan-Åke Roos 2 V+2 8 -130 59/39
Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg Maria Tendler - Zalman Puterman 3 V+1 E -130 59/39
Rickard Olsson - Tord Persson Ann-Cecil Olsson - Ulf Lindström 4 V= K -130 59/39
Per Måsbäck - Jonas Öhrn Ola Svensson - Ann Sundgren 3 V+1 E -130 59/39
Karl-Göran Nordström - Vanda Nordström Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin 4 V= E -130 59/39
Per-Erik Persson - Gunnar Neovius Birgitta Fröhling - Anita Brundin 2NT V+1 E -150 51/47
Leif Nötesjö - Jörgen Nilsson Christer Svärd - Susanne Svärd 2NT Ö+1 7 -150 51/47
Tomas Lindqvist - Björn Erickson Nancy Westerdahl - Christina Carlander 1NT Ö+3 4 -180 46/52
Folke Nilsson - Mats Andersson Allan Persson - Bo Holmqvist 1NT Ö+3 7 -180 46/52
Ove Järnström - Christian Söderlund Rosemary Pålsson - Gunilla Berthagen 2NT V+2 E -180 46/52
Ann Karlsson - Leif Karlsson Magnus Widarsson - Lena Widarsson 3NT V= K -400 23/75
Bengt Johansson - Leif Larsson Magnus Wahlström - Iwe Persson 3NT V= E -400 23/75
Monika Stenmo - Guje Ekberg Östen Svantesson - Klas Bellander 3NT V= E -400 23/75
Anders Olsson - Sten Ahlgren Jouko Virta - Martti Niileksela 3NT V= E -400 23/75
Roland Stjernfeldt - Carina Stjernfeldt Richard Korse - Lena Jönsson 3NT V= K -400 23/75
Kent Hansson - Berny Thomsner Mats Andersson - Göran Nilsson 3NT V= 2 -400 23/75
Ulla Öberg - Mona Berge Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3NT V= E -400 23/75
Agneta Vinell - Kerstin Sjöstrand Hans-Olof Boman - Magne Andersson 3NT V= 6 -400 23/75
Sofia Olofsson - Simon Granath Margit Siberg - Karsten Willén 3NT V= 4 -400 23/75
Andreas Johansson - Jan-Inge Tuvesson Ulla Borgström - Monica Wester 3NT V= 8 -400 23/75
Bo Nilsson - Britt Frank Eva Nilsson - Kjell-Åke Nilsson 3NT Ö= 7 -400 23/75
Christl Everum - Annette Everum Eva Landin - Marianne Andersson 3NT V= E -400 23/75
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Alf Roos - Johan Erlandsson 3NT V= 2 -400 23/75
Lars-Einar Larsson - Anita Larsson Ted Böklin - Mattias Wallin 3NT Ö= 6 -400 23/75
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 3NT V= E -400 23/75
Barbara Sahlström - Bengt Sahlström Bo Mårtensson - Anders Rosendahl 3NT Ö= 6 -400 23/75
Boel Hedengran - Birgitta Andersson Marie-Louise Bigge - Lars Bigge 3NT V= E -400 23/75
Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson Jan Clementsson - Linus Dahlström 3NT V= K -400 23/75
Anitha Apelqvist - Kerstin Sehlstedt Christel Eklund - Staffan Lindberg 3NT Ö= 8 -400 23/75
Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 3NT V= E -400 23/75
Sonja Eriksson - Bo Tegnér Patrick Farran-Lee - Birgitta Bornestav 3NT V+1 E -430 1/97
Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska Åke Persson - Rickard Montgomery 3NT V+1 7 -430 1/97

Bricka 16

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2018.03.18

Väst giv
Ö-V i zon
9432
K103
102
9432
KD10875
87
E83
EK
E
Dkn4
Dkn9654
kn87
kn6
E9652
K7
D1065

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N50500
S50500
Ö81171111
V81171111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karl-Göran Nordström - Vanda Nordström Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin 2 V+1 K -140 98/0
Anders Lundqvist - Inger Brunkstedt Kerstin Granstedt - Sonja Fogbrant 3 S-3 K -150 96/2
Leif Nötesjö - Jörgen Nilsson Christer Svärd - Susanne Svärd 3 Ö+3 5 -170 91/7
Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg Maria Tendler - Zalman Puterman 3 V+1 K -170 91/7
Stig Unoson - Thomas Davy Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 V+2 10 -170 91/7
Lars Becklén - Lotta Lundberg Erik Hülphers - Ingrid Lange 3 V+1 3 -170 91/7
Per-Erik Persson - Gunnar Neovius Birgitta Fröhling - Anita Brundin 2 V+3 10 -200 82/16
Jan-Erik Larsson - Bengt Svedrell Allan Jakobsson - Ingrid Priemer 2 V+3 3 -200 82/16
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Hans Antolin - Jan-Åke Roos 3 V+2 3 -200 82/16
Boel Hedengran - Birgitta Andersson Marie-Louise Bigge - Lars Bigge 2 V+3 3 -200 82/16
Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 2 V+3 3 -200 82/16
Jan Eriksson - Hans-Olof Holmqvist Krister Jönsson - Yngve Arvidsson 3 V+3 10 -230 76/22
Magnus Friberg - Cornelia Tiller Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren 3NT Ö= 5 -600 73/25
Bengt Nilsson - Kristina Andersson Matts Lindberg - Bo Karlsson 3NT Ö= 6 -600 73/25
Roland Göransson - Monica Pettersson Sig-Britt Dahlquist - Anita Martinsson 4 V= 3 -620 68/30
Ulla Öberg - Mona Berge Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 V= 3 -620 68/30
Rickard Olsson - Tord Persson Ann-Cecil Olsson - Ulf Lindström 4 V= 3 -620 68/30
Sofia Olofsson - Simon Granath Margit Siberg - Karsten Willén 3NT Ö+1 5 -630 61/37
Bo Nilsson - Britt Frank Eva Nilsson - Kjell-Åke Nilsson 3NT Ö+1 6 -630 61/37
Barbara Sahlström - Bengt Sahlström Bo Mårtensson - Anders Rosendahl 3NT Ö+1 E -630 61/37
Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska Åke Persson - Rickard Montgomery 3NT Ö+1 5 -630 61/37
Martin Gårdrup - Johan Andersson Hans Jönsson - Gabriella Jönsson 4 V+1 3 -650 49/49
Tomas Lindqvist - Björn Erickson Nancy Westerdahl - Christina Carlander 4 V+1 3 -650 49/49
Folke Nilsson - Mats Andersson Allan Persson - Bo Holmqvist 4 V+1 K -650 49/49
Agneta Vinell - Kerstin Sjöstrand Hans-Olof Boman - Magne Andersson 4 V+1 3 -650 49/49
Ingrid Wixell - Laila Rydje Göran Andersson - Kent Borg 4 V+1 2 -650 49/49
Mevludin Hadziavdic - Björn Fylke Annemarie Ritzau - Majvi Påhlsson 4 V+1 3 -650 49/49
Ove Järnström - Christian Söderlund Rosemary Pålsson - Gunilla Berthagen 4 V+1 3 -650 49/49
Anitha Apelqvist - Kerstin Sehlstedt Christel Eklund - Staffan Lindberg 4 V+1 K -650 49/49
Ann Karlsson - Leif Karlsson Magnus Widarsson - Lena Widarsson 3NT Ö+2 2 -660 36/62
Monika Stenmo - Guje Ekberg Östen Svantesson - Klas Bellander 3NT Ö+2 2 -660 36/62
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Alf Roos - Johan Erlandsson 3NT Ö+2 5 -660 36/62
Lars-Einar Larsson - Anita Larsson Ted Böklin - Mattias Wallin 5NT Ö= 10 -660 36/62
Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson Jan Clementsson - Linus Dahlström 3NT Ö+2 2 -660 36/62
Bengt Johansson - Leif Larsson Magnus Wahlström - Iwe Persson 4 V+2 3 -680 25/73
Anders Olsson - Sten Ahlgren Jouko Virta - Martti Niileksela 4 V+2 3 -680 25/73
Ann-Christine Nilsson - Marianne Wigrup-Andersson Sally Winther - Maud Ihd 4 V+2 2 -680 25/73
Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson Agneta Hult - Birgitta Strandberg 4 V+2 3 -680 25/73
Jan Gutenwik - Pierre Carbonnier Magnus Wegestål - Perry Sjöberg 4 V+2 3 -680 25/73
Andreas Johansson - Jan-Inge Tuvesson Ulla Borgström - Monica Wester 4 V+2 3 -680 25/73
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 3NT Ö+3 2 -690 18/80
Christer Holst - Magnus Ohlsson Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 4 V+3 10 -710 11/87
Eva Andersson - Gertrud Lindahl Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson 4 V+3 10 -710 11/87
Roland Stjernfeldt - Carina Stjernfeldt Richard Korse - Lena Jönsson 4 V+3 10 -710 11/87
Olle Thornberg - Gunvor Thornberg Demitrius Berg - Shaun Jacobsen 4 V+3 10 -710 11/87
Tor-Björn Bohman - Mats Olofsson Ritva Myrhagen - Vibeke Nilsson 4 V+3 10 -710 11/87
Per Måsbäck - Jonas Öhrn Ola Svensson - Ann Sundgren 4 V+3 9 -710 11/87
Kent Hansson - Berny Thomsner Mats Andersson - Göran Nilsson 3NT Ö+4 5 -720 2/96
Sonja Eriksson - Bo Tegnér Patrick Farran-Lee - Birgitta Bornestav 3NT Ö+4 10 -720 2/96
Christl Everum - Annette Everum Eva Landin - Marianne Andersson 3NT Ö+4 5 -720 2/96

Bricka 17

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2018.03.18

Nord giv
ingen i zon
K632
E93
96
K962
kn54
KDkn5
52
8543
ED10987
7
K74
Ekn10

108642
EDkn1083
D7

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N7101068
S7101068
Ö63374
V63374
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Mårtensson - Anders Rosendahl Åke Persson - Rickard Montgomery 4D Ö-2 2 300 98/0
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Ann Karlsson - Leif Karlsson 4 Ö-3 2 150 93/5
Richard Korse - Lena Jönsson Roland Göransson - Monica Pettersson 4 Ö-3 4 150 93/5
Folke Nilsson - Mats Andersson Christer Svärd - Susanne Svärd 4 Ö-3 D 150 93/5
Barbara Sahlström - Bengt Sahlström Ove Järnström - Christian Söderlund 4 Ö-3 4 150 93/5
Kent Hansson - Berny Thomsner Roland Stjernfeldt - Carina Stjernfeldt 4 S= 4 130 87/11
Margit Siberg - Karsten Willén Ulla Borgström - Monica Wester 4 S= Kn 130 87/11
Alf Roos - Johan Erlandsson Lars-Einar Larsson - Anita Larsson 2NT N= 10 120 84/14
Monika Stenmo - Guje Ekberg Magnus Widarsson - Lena Widarsson 4 Ö-2 E 100 72/26
Per-Erik Persson - Gunnar Neovius Magnus Wahlström - Iwe Persson 4 Ö-2 6 100 72/26
Jan-Erik Larsson - Bengt Svedrell Sally Winther - Maud Ihd 3D Ö-1 7 100 72/26
Ted Böklin - Mattias Wallin Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård 4 Ö-2 E 100 72/26
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Eva Nilsson - Kjell-Åke Nilsson 4 Ö-2 10 100 72/26
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Eva Landin - Marianne Andersson 3 Ö-2 D 100 72/26
Magnus Wegestål - Perry Sjöberg Magnus Friberg - Cornelia Tiller 3 Ö-2 2 100 72/26
Ann-Cecil Olsson - Ulf Lindström Maria Tendler - Zalman Puterman 4 Ö-2 E 100 72/26
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Per Måsbäck - Jonas Öhrn 4 Ö-2 10 100 72/26
Karl-Göran Nordström - Vanda Nordström Erik Hülphers - Ingrid Lange 4 Ö-2 E 100 72/26
Lars Becklén - Lotta Lundberg Matts Lindberg - Bo Karlsson 3 Ö-2 2 100 72/26
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson Östen Svantesson - Klas Bellander 4 Ö-1 4 50 50/48
Eva Andersson - Gertrud Lindahl Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 Ö-1 2 50 50/48
Nancy Westerdahl - Christina Carlander Mats Andersson - Göran Nilsson 3 Ö-1 6 50 50/48
Hans Jönsson - Gabriella Jönsson Tomas Lindqvist - Björn Erickson 2 Ö-1 2 50 50/48
Agneta Vinell - Kerstin Sjöstrand Jouko Virta - Martti Niileksela 3 Ö-1 4 50 50/48
Ann-Christine Nilsson - Marianne Wigrup-Andersson Jan Gutenwik - Pierre Carbonnier 3 Ö-1 E 50 50/48
Patrick Farran-Lee - Birgitta Bornestav Göran Andersson - Kent Borg 4 Ö-1 2 50 50/48
Olle Thornberg - Gunvor Thornberg Andreas Johansson - Jan-Inge Tuvesson 4 Ö-1 6 50 50/48
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg 3 Ö-1 E 50 50/48
Rickard Olsson - Tord Persson Stig Unoson - Thomas Davy 3 Ö-1 4 50 50/48
Ola Svensson - Ann Sundgren Krister Jönsson - Yngve Arvidsson 3 Ö-1 2 50 50/48
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Mevludin Hadziavdic - Björn Fylke 4 S-1 Kn -50 37/61
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Agneta Hult - Birgitta Strandberg 4 N-1 7 -50 37/61
Kerstin Granstedt - Sonja Fogbrant Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska 5 N-2 E -100 33/65
Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich Rosemary Pålsson - Gunilla Berthagen 5 N-2 2 -100 33/65
Bengt Johansson - Leif Larsson Martin Gårdrup - Johan Andersson 2 Ö= D -110 28/70
Allan Persson - Bo Holmqvist Ulla Öberg - Mona Berge 2 Ö= 9 -110 28/70
Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin Anders Lundqvist - Inger Brunkstedt 2 Ö= E -110 28/70
Allan Jakobsson - Ingrid Priemer Annemarie Ritzau - Majvi Påhlsson 2 V+1 E -140 20/78
Christl Everum - Annette Everum Sofia Olofsson - Simon Granath 3 Ö= 10 -140 20/78
Bengt Nilsson - Kristina Andersson Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 3 Ö= E -140 20/78
Jan Clementsson - Linus Dahlström Tor-Björn Bohman - Mats Olofsson 3 Ö= 2 -140 20/78
Anitha Apelqvist - Kerstin Sehlstedt Marie-Louise Bigge - Lars Bigge 3 Ö= E -140 20/78
Demitrius Berg - Shaun Jacobsen Bo Nilsson - Britt Frank 4 N-3 E -150 12/86
Ritva Myrhagen - Vibeke Nilsson Boel Hedengran - Birgitta Andersson 4 S-3 4 -150 12/86
Jan Eriksson - Hans-Olof Holmqvist Christel Eklund - Staffan Lindberg 5 N-3 E -150 12/86
Sig-Britt Dahlquist - Anita Martinsson Leif Nötesjö - Jörgen Nilsson 2 Ö+2 10 -170 8/90
Ingrid Wixell - Laila Rydje Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 4D N-2 E -300 6/92
Birgitta Fröhling - Anita Brundin Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 4 Ö= E -420 4/94
Hans-Olof Boman - Magne Andersson Christer Holst - Magnus Ohlsson 5D S-3 4 -500 2/96
Sonja Eriksson - Bo Tegnér Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson 4D Ö= E -590 0/98

Bricka 18

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2018.03.18

Öst giv
N-S i zon
74
kn432
E74
K762
KD102
ED105
102
ED10
E98653
97
KDkn
94
kn
K86
98653
kn853

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N55222
S55322
Ö8891111
V8891111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans-Olof Boman - Magne Andersson Christer Holst - Magnus Ohlsson 6 Ö-1 Kn 50 96/2
Sig-Britt Dahlquist - Anita Martinsson Leif Nötesjö - Jörgen Nilsson 6 Ö-1 6 50 96/2
Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich Rosemary Pålsson - Gunilla Berthagen 6 Ö-1 9 50 96/2
Patrick Farran-Lee - Birgitta Bornestav Göran Andersson - Kent Borg 3 Ö+2 9 -200 92/6
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Ann Karlsson - Leif Karlsson 4 Ö= 6 -420 87/11
Kent Hansson - Berny Thomsner Roland Stjernfeldt - Carina Stjernfeldt 4 Ö= 6 -420 87/11
Folke Nilsson - Mats Andersson Christer Svärd - Susanne Svärd 4 Ö= 8 -420 87/11
Bo Mårtensson - Anders Rosendahl Åke Persson - Rickard Montgomery 4 Ö= 3 -420 87/11
Bengt Johansson - Leif Larsson Martin Gårdrup - Johan Andersson 4 Ö+1 9 -450 45/53
Monika Stenmo - Guje Ekberg Magnus Widarsson - Lena Widarsson 4 Ö+1 6 -450 45/53
Per-Erik Persson - Gunnar Neovius Magnus Wahlström - Iwe Persson 5 V= E -450 45/53
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson Östen Svantesson - Klas Bellander 4 Ö+1 9 -450 45/53
Eva Andersson - Gertrud Lindahl Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö+1 6 -450 45/53
Birgitta Fröhling - Anita Brundin Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 4 Ö+1 6 -450 45/53
Allan Persson - Bo Holmqvist Ulla Öberg - Mona Berge 4 Ö+1 8 -450 45/53
Richard Korse - Lena Jönsson Roland Göransson - Monica Pettersson 4 Ö+1 10 -450 45/53
Nancy Westerdahl - Christina Carlander Mats Andersson - Göran Nilsson 4 V+1 4 -450 45/53
Hans Jönsson - Gabriella Jönsson Tomas Lindqvist - Björn Erickson 4 Ö+1 3 -450 45/53
Agneta Vinell - Kerstin Sjöstrand Jouko Virta - Martti Niileksela 4 Ö+1 3 -450 45/53
Ann-Christine Nilsson - Marianne Wigrup-Andersson Jan Gutenwik - Pierre Carbonnier 4 Ö+1 9 -450 45/53
Ingrid Wixell - Laila Rydje Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 4 Ö+1 9 -450 45/53
Jan-Erik Larsson - Bengt Svedrell Sally Winther - Maud Ihd 4 V+1 4 -450 45/53
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Mevludin Hadziavdic - Björn Fylke 4 Ö+1 9 -450 45/53
Sonja Eriksson - Bo Tegnér Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson 5 Ö= Kn -450 45/53
Allan Jakobsson - Ingrid Priemer Annemarie Ritzau - Majvi Påhlsson 4 V+1 2 -450 45/53
Ted Böklin - Mattias Wallin Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård 4 V+1 3 -450 45/53
Alf Roos - Johan Erlandsson Lars-Einar Larsson - Anita Larsson 4 Ö+1 6 -450 45/53
Demitrius Berg - Shaun Jacobsen Bo Nilsson - Britt Frank 4 Ö+1 9 -450 45/53
Olle Thornberg - Gunvor Thornberg Andreas Johansson - Jan-Inge Tuvesson 4 Ö+1 9 -450 45/53
Margit Siberg - Karsten Willén Ulla Borgström - Monica Wester 4 Ö+1 6 -450 45/53
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Eva Nilsson - Kjell-Åke Nilsson 4 Ö+1 9 -450 45/53
Magnus Wegestål - Perry Sjöberg Magnus Friberg - Cornelia Tiller 4 V+1 4 -450 45/53
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Agneta Hult - Birgitta Strandberg 4 Ö+1 Kn -450 45/53
Ann-Cecil Olsson - Ulf Lindström Maria Tendler - Zalman Puterman 4 Ö+1 3 -450 45/53
Bengt Nilsson - Kristina Andersson Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 4 Ö+1 6 -450 45/53
Barbara Sahlström - Bengt Sahlström Ove Järnström - Christian Söderlund 4 Ö+1 4 -450 45/53
Jan Clementsson - Linus Dahlström Tor-Björn Bohman - Mats Olofsson 4 Ö+1 3 -450 45/53
Ritva Myrhagen - Vibeke Nilsson Boel Hedengran - Birgitta Andersson 5 Ö= 9 -450 45/53
Rickard Olsson - Tord Persson Stig Unoson - Thomas Davy 4 Ö+1 8 -450 45/53
Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin Anders Lundqvist - Inger Brunkstedt 4 Ö+1 6 -450 45/53
Ola Svensson - Ann Sundgren Krister Jönsson - Yngve Arvidsson 4 Ö+1 5 -450 45/53
Karl-Göran Nordström - Vanda Nordström Erik Hülphers - Ingrid Lange 4 Ö+1 6 -450 45/53
Kerstin Granstedt - Sonja Fogbrant Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska 4 Ö+1 9 -450 45/53
Jan Eriksson - Hans-Olof Holmqvist Christel Eklund - Staffan Lindberg 4 Ö+1 3 -450 45/53
Lars Becklén - Lotta Lundberg Matts Lindberg - Bo Karlsson 4 V+1 7 -450 45/53
Anitha Apelqvist - Kerstin Sehlstedt Marie-Louise Bigge - Lars Bigge 4 V+1 E -450 45/53
Christl Everum - Annette Everum Sofia Olofsson - Simon Granath 4 V+2 6 -480 3/95
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Eva Landin - Marianne Andersson 4 V+2 2 -480 3/95
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg 4 V+2 2 -480 3/95
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Per Måsbäck - Jonas Öhrn 4 Ö+2 6 -480 3/95

Bricka 19

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2018.03.18

Syd giv
Ö-V i zon
EKD109
D
E10
K10632
75
Kkn105432
95
Ekn
42
E76
KDkn732
D7
kn863
98
864
9854

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N933105
S933105
Ö39937
V39937
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Erik Persson - Gunnar Neovius Martin Gårdrup - Johan Andersson 4D N= E 590 98/0
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson Magnus Widarsson - Lena Widarsson 4 S= 7 420 78/20
Tomas Lindqvist - Björn Erickson Bengt Johansson - Leif Larsson 4 N= K 420 78/20
Leif Nötesjö - Jörgen Nilsson Richard Korse - Lena Jönsson 4 N= E 420 78/20
Folke Nilsson - Mats Andersson Sig-Britt Dahlquist - Anita Martinsson 4 N= 4 420 78/20
Agneta Vinell - Kerstin Sjöstrand Christer Holst - Magnus Ohlsson 4 N= E 420 78/20
Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson Alf Roos - Johan Erlandsson 4 N= K 420 78/20
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Magnus Friberg - Cornelia Tiller 4 N= E 420 78/20
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Sonja Eriksson - Bo Tegnér 4 S= E 420 78/20
Jan Gutenwik - Pierre Carbonnier Mevludin Hadziavdic - Björn Fylke 4 N= E 420 78/20
Eva Nilsson - Kjell-Åke Nilsson Patrick Farran-Lee - Birgitta Bornestav 4 N= E 420 78/20
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Bo Nilsson - Britt Frank 4 N= E 420 78/20
Magnus Wegestål - Perry Sjöberg Olle Thornberg - Gunvor Thornberg 4 S= E 420 78/20
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Andreas Johansson - Jan-Inge Tuvesson 4 N= E 420 78/20
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Göran Andersson - Kent Borg 4 S= 9 420 78/20
Bengt Nilsson - Kristina Andersson Erik Hülphers - Ingrid Lange 4 N= E 420 78/20
Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg Rickard Olsson - Tord Persson 4 N= D 420 78/20
Jan Clementsson - Linus Dahlström Matts Lindberg - Bo Karlsson 4 S= 7 420 78/20
Rosemary Pålsson - Gunilla Berthagen Bo Mårtensson - Anders Rosendahl 4 S= E 420 78/20
Lars Becklén - Lotta Lundberg Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin 4 S= E 420 78/20
Jouko Virta - Martti Niileksela Eva Andersson - Gertrud Lindahl 5D V-1 E 200 53/45
Mats Andersson - Göran Nilsson Hans Jönsson - Gabriella Jönsson 5D V-1 E 200 53/45
Margit Siberg - Karsten Willén Lars-Einar Larsson - Anita Larsson 5D V-1 K 200 53/45
Ola Svensson - Ann Sundgren Stig Unoson - Thomas Davy 5D V-1 K 200 53/45
Kerstin Granstedt - Sonja Fogbrant Karl-Göran Nordström - Vanda Nordström 5 V-2 K 200 53/45
Jan Eriksson - Hans-Olof Holmqvist Per Måsbäck - Jonas Öhrn 5D V-1 E 200 53/45
Maria Tendler - Zalman Puterman Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 3 N+1 E 170 46/52
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Magnus Wahlström - Iwe Persson 3 N= K 140 44/54
Roland Göransson - Monica Pettersson Kent Hansson - Berny Thomsner 4 Ö-1 6 100 39/59
Allan Jakobsson - Ingrid Priemer Sally Winther - Maud Ihd 5 V-1 E 100 39/59
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Christl Everum - Annette Everum 5 V-1 E 100 39/59
Boel Hedengran - Birgitta Andersson Christel Eklund - Staffan Lindberg 5 V-1 E 100 39/59
Monika Stenmo - Guje Ekberg Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 N-1 E -50 25/73
Birgitta Fröhling - Anita Brundin Hans-Olof Boman - Magne Andersson 4 N-1 E -50 25/73
Östen Svantesson - Klas Bellander Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 S-1 9 -50 25/73
Ulla Öberg - Mona Berge Christer Svärd - Susanne Svärd 5 N-1 2 -50 25/73
Jan-Erik Larsson - Bengt Svedrell Sofia Olofsson - Simon Granath 5 N-1 K -50 25/73
Agneta Hult - Birgitta Strandberg Ted Böklin - Mattias Wallin 5 N-1 E -50 25/73
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ann-Cecil Olsson - Ulf Lindström 4 N-1 E -50 25/73
Åke Persson - Rickard Montgomery Anders Lundqvist - Inger Brunkstedt 4 N-1 E -50 25/73
Anitha Apelqvist - Kerstin Sehlstedt Krister Jönsson - Yngve Arvidsson 4 N-1 E -50 25/73
Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich Ove Järnström - Christian Söderlund 4 N-1 K -50 25/73
Ritva Myrhagen - Vibeke Nilsson Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 5 N-2 E -100 14/84
Ann Karlsson - Leif Karlsson Allan Persson - Bo Holmqvist 3 Ö+1 3 -170 12/86
Nancy Westerdahl - Christina Carlander Roland Stjernfeldt - Carina Stjernfeldt 4 V= K -620 5/93
Ann-Christine Nilsson - Marianne Wigrup-Andersson Ulla Borgström - Monica Wester 4 Ö= 6 -620 5/93
Annemarie Ritzau - Majvi Påhlsson Eva Landin - Marianne Andersson 4 V= K -620 5/93
Demitrius Berg - Shaun Jacobsen Ingrid Wixell - Laila Rydje 4 V= E -620 5/93
Marie-Louise Bigge - Lars Bigge Tor-Björn Bohman - Mats Olofsson 4 V= E -620 5/93
Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska Barbara Sahlström - Bengt Sahlström 4 V= E -620 5/93

Bricka 20

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2018.03.18

Väst giv
alla i zon
54
ED84
EKD5
ED9
KDkn82
kn97
86
642
E97
65
kn743
Kkn103
1063
K1032
1092
875

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N78958
S68958
Ö65485
V65485
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Granstedt - Sonja Fogbrant Karl-Göran Nordström - Vanda Nordström 3NT N+1 10 630 98/0
Eva Nilsson - Kjell-Åke Nilsson Patrick Farran-Lee - Birgitta Bornestav 4 N= 4 620 94/4
Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska Barbara Sahlström - Bengt Sahlström 4 N= 2 620 94/4
Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich Ove Järnström - Christian Söderlund 4 S= K 620 94/4
Monika Stenmo - Guje Ekberg Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3NT N= 3 600 90/8
Jan Eriksson - Hans-Olof Holmqvist Per Måsbäck - Jonas Öhrn 3D V-1 E 200 88/10
Ulla Öberg - Mona Berge Christer Svärd - Susanne Svärd 2NT N+2 3 180 81/17
Ann-Christine Nilsson - Marianne Wigrup-Andersson Ulla Borgström - Monica Wester 2NT N+2 3 180 81/17
Demitrius Berg - Shaun Jacobsen Ingrid Wixell - Laila Rydje 2NT N+2 3 180 81/17
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Christl Everum - Annette Everum 2NT N+2 3 180 81/17
Rosemary Pålsson - Gunilla Berthagen Bo Mårtensson - Anders Rosendahl 2NT N+2 4 180 81/17
Ritva Myrhagen - Vibeke Nilsson Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 2NT N+2 10 180 81/17
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Bo Nilsson - Britt Frank 1 N+3 3 170 72/26
Jan Clementsson - Linus Dahlström Matts Lindberg - Bo Karlsson 3 S+1 K 170 72/26
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ann-Cecil Olsson - Ulf Lindström 1 N+3 4 170 72/26
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson Magnus Widarsson - Lena Widarsson 2NT N+1 10 150 57/41
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Magnus Wahlström - Iwe Persson 2NT N+1 4 150 57/41
Jouko Virta - Martti Niileksela Eva Andersson - Gertrud Lindahl 2NT N+1 Kn 150 57/41
Östen Svantesson - Klas Bellander Anders Olsson - Sten Ahlgren 2NT N+1 10 150 57/41
Mats Andersson - Göran Nilsson Hans Jönsson - Gabriella Jönsson 2NT N+1 4 150 57/41
Roland Göransson - Monica Pettersson Kent Hansson - Berny Thomsner 2NT N+1 10 150 57/41
Leif Nötesjö - Jörgen Nilsson Richard Korse - Lena Jönsson 2NT N+1 2 150 57/41
Jan-Erik Larsson - Bengt Svedrell Sofia Olofsson - Simon Granath 1NT N+2 5 150 57/41
Magnus Wegestål - Perry Sjöberg Olle Thornberg - Gunvor Thornberg 2NT N+1 2 150 57/41
Bengt Nilsson - Kristina Andersson Erik Hülphers - Ingrid Lange 2NT N+1 Kn 150 57/41
Ola Svensson - Ann Sundgren Stig Unoson - Thomas Davy 2NT N+1 4 150 57/41
Lars Becklén - Lotta Lundberg Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin 2NT N+1 3 150 57/41
Birgitta Fröhling - Anita Brundin Hans-Olof Boman - Magne Andersson 3 N= E 140 41/57
Nancy Westerdahl - Christina Carlander Roland Stjernfeldt - Carina Stjernfeldt 3 S= K 140 41/57
Agneta Hult - Birgitta Strandberg Ted Böklin - Mattias Wallin 2 N+1 5 140 41/57
Marie-Louise Bigge - Lars Bigge Tor-Björn Bohman - Mats Olofsson 2 N+1 Kn 140 41/57
Ann Karlsson - Leif Karlsson Allan Persson - Bo Holmqvist 2NT N= 4 120 31/67
Agneta Vinell - Kerstin Sjöstrand Christer Holst - Magnus Ohlsson 2NT N= 6 120 31/67
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Magnus Friberg - Cornelia Tiller 2NT N= 3 120 31/67
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Göran Andersson - Kent Borg 2NT N= 6 120 31/67
Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg Rickard Olsson - Tord Persson 2NT N= 6 120 31/67
Åke Persson - Rickard Montgomery Anders Lundqvist - Inger Brunkstedt 2NT N= 6 120 31/67
Allan Jakobsson - Ingrid Priemer Sally Winther - Maud Ihd 1 N+1 6 90 24/74
Per-Erik Persson - Gunnar Neovius Martin Gårdrup - Johan Andersson 4 S-1 K -100 12/86
Tomas Lindqvist - Björn Erickson Bengt Johansson - Leif Larsson 4 N-1 4 -100 12/86
Folke Nilsson - Mats Andersson Sig-Britt Dahlquist - Anita Martinsson 4 N-1 E -100 12/86
Annemarie Ritzau - Majvi Påhlsson Eva Landin - Marianne Andersson 1 N-1 6 -100 12/86
Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson Alf Roos - Johan Erlandsson 4 N-1 3 -100 12/86
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Sonja Eriksson - Bo Tegnér 5 N-1 E -100 12/86
Jan Gutenwik - Pierre Carbonnier Mevludin Hadziavdic - Björn Fylke 4 S-1 6 -100 12/86
Margit Siberg - Karsten Willén Lars-Einar Larsson - Anita Larsson 4 N-1 5 -100 12/86
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Andreas Johansson - Jan-Inge Tuvesson 4 S-1 K -100 12/86
Boel Hedengran - Birgitta Andersson Christel Eklund - Staffan Lindberg 2NT N-1 6 -100 12/86
Anitha Apelqvist - Kerstin Sehlstedt Krister Jönsson - Yngve Arvidsson 4 S-1 K -100 12/86
Maria Tendler - Zalman Puterman Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 5 S-3 K -300 0/98

Bricka 21

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2018.03.18

Nord giv
N-S i zon
98
Dkn8
kn10743
873
D6432
754
6
K1052
10
K10963
E982
Dkn6
EKkn75
E2
KD5
E94

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 300
 NT
N69579
S69579
Ö64854
V64754
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Eriksson - Hans-Olof Holmqvist Kerstin Granstedt - Sonja Fogbrant 3NT S+3 2 690 98/0
Jan-Erik Larsson - Bengt Svedrell Magnus Friberg - Cornelia Tiller 3NT N+2 5 660 95/3
Alf Roos - Johan Erlandsson Ingrid Wixell - Laila Rydje 3NT S+2 7 660 95/3
Nancy Westerdahl - Christina Carlander Roland Göransson - Monica Pettersson 3NT N+1 5 630 89/9
Christl Everum - Annette Everum Olle Thornberg - Gunvor Thornberg 3NT S+1 4 630 89/9
Ann-Cecil Olsson - Ulf Lindström Anders Lundqvist - Inger Brunkstedt 3NT S+1 5 630 89/9
Stig Unoson - Thomas Davy Karl-Göran Nordström - Vanda Nordström 3NT N+1 3 630 89/9
Allan Persson - Bo Holmqvist Monika Stenmo - Guje Ekberg 4 S= 6 620 83/15
Krister Jönsson - Yngve Arvidsson Bengt Nilsson - Kristina Andersson 4 S= 6 620 83/15
Bengt Johansson - Leif Larsson Mats Andersson - Göran Nilsson 3NT N= 10 600 71/27
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3NT N= 6 600 71/27
Magnus Wahlström - Iwe Persson Hans-Olof Boman - Magne Andersson 3NT S= 3 600 71/27
Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 3NT S= 5 600 71/27
Eva Nilsson - Kjell-Åke Nilsson Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård 3NT N= 10 600 71/27
Andreas Johansson - Jan-Inge Tuvesson Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 3NT S= 2 600 71/27
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Sonja Eriksson - Bo Tegnér 3NT S= 5 600 71/27
Tor-Björn Bohman - Mats Olofsson Matts Lindberg - Bo Karlsson 3NT S= 7 600 71/27
Ove Järnström - Christian Söderlund Maria Tendler - Zalman Puterman 3NT S= 7 600 71/27
Per Måsbäck - Jonas Öhrn Lars Becklén - Lotta Lundberg 3NT S= 2 600 71/27
Hans Jönsson - Gabriella Jönsson Roland Stjernfeldt - Carina Stjernfeldt 2NT S+3 7 210 60/38
Göran Andersson - Kent Borg Agneta Hult - Birgitta Strandberg 2NT S+1 3 150 57/41
Åke Persson - Rickard Montgomery Ola Svensson - Ann Sundgren 2NT S+1 2 150 57/41
Kent Hansson - Berny Thomsner Leif Nötesjö - Jörgen Nilsson 2NT S= 3 120 53/45
Jan Clementsson - Linus Dahlström Christel Eklund - Staffan Lindberg 2NT S= 2 120 53/45
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Ulla Borgström - Monica Wester 1 S+1 7 110 48/50
Magnus Wegestål - Perry Sjöberg Sofia Olofsson - Simon Granath 2 N= 6 110 48/50
Bo Mårtensson - Anders Rosendahl Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 3 N= 2 110 48/50
Anders Olsson - Sten Ahlgren Magnus Widarsson - Lena Widarsson 3D Ö-1 E 100 44/54
Marie-Louise Bigge - Lars Bigge Ritva Myrhagen - Vibeke Nilsson 1 S= 6 80 42/56
Per-Erik Persson - Gunnar Neovius Tomas Lindqvist - Björn Erickson 3NT N-1 6 -100 32/66
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Martin Gårdrup - Johan Andersson 3 S-1 6 -100 32/66
Patrick Farran-Lee - Birgitta Bornestav Ted Böklin - Mattias Wallin 3 S-1 7 -100 32/66
Annemarie Ritzau - Majvi Påhlsson Jan Gutenwik - Pierre Carbonnier 2 S-1 4 -100 32/66
Mevludin Hadziavdic - Björn Fylke Allan Jakobsson - Ingrid Priemer 2 S-1 6 -100 32/66
Sally Winther - Maud Ihd Hans Antolin - Jan-Åke Roos 3 N-1 10 -100 32/66
Bo Nilsson - Britt Frank Margit Siberg - Karsten Willén 3NT S-1 6 -100 32/66
Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska 3 S-1 7 -100 32/66
Rosemary Pålsson - Gunilla Berthagen Rickard Olsson - Tord Persson 2 S-1 6 -100 32/66
Christer Holst - Magnus Ohlsson Birgitta Fröhling - Anita Brundin 3 Ö= E -140 21/77
Richard Korse - Lena Jönsson Folke Nilsson - Mats Andersson 3 Ö= E -140 21/77
Östen Svantesson - Klas Bellander Jouko Virta - Martti Niileksela 3 S-2 7 -200 12/86
Christer Svärd - Susanne Svärd Ann Karlsson - Leif Karlsson 2 S-2 6 -200 12/86
Ulla Öberg - Mona Berge Sig-Britt Dahlquist - Anita Martinsson 3 S-2 7 -200 12/86
Ann-Christine Nilsson - Marianne Wigrup-Andersson Eva Landin - Marianne Andersson 3NT S-2 5 -200 12/86
Barbara Sahlström - Bengt Sahlström Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 S-2 6 -200 12/86
Anitha Apelqvist - Kerstin Sehlstedt Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin 3 S-2 6 -200 12/86
Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 4 S-2 6 -200 12/86
Lars-Einar Larsson - Anita Larsson Demitrius Berg - Shaun Jacobsen 4 S-3 Kn -300 4/94
Erik Hülphers - Ingrid Lange Boel Hedengran - Birgitta Andersson 4 S-4 6 -400 2/96
Agneta Vinell - Kerstin Sjöstrand Eva Andersson - Gertrud Lindahl 2D Ö= E -470 0/98

Bricka 22

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2018.03.18

Öst giv
Ö-V i zon
E3
D432
E10642
K6
984
Kkn98
D
kn10852
K762
106
K9875
73
Dkn105
E75
kn3
ED94

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N889910
S899910
Ö44433
V44433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Cecil Olsson - Ulf Lindström Anders Lundqvist - Inger Brunkstedt 3NT S+2 Kn 460 98/0
Christer Holst - Magnus Ohlsson Birgitta Fröhling - Anita Brundin 3NT N+1 7 430 83/15
Allan Persson - Bo Holmqvist Monika Stenmo - Guje Ekberg 3NT N+1 8 430 83/15
Hans Jönsson - Gabriella Jönsson Roland Stjernfeldt - Carina Stjernfeldt 3NT N+1 7 430 83/15
Agneta Vinell - Kerstin Sjöstrand Eva Andersson - Gertrud Lindahl 3NT N+1 5 430 83/15
Jan-Erik Larsson - Bengt Svedrell Magnus Friberg - Cornelia Tiller 3NT S+1 6 430 83/15
Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 3NT S+1 Kn 430 83/15
Alf Roos - Johan Erlandsson Ingrid Wixell - Laila Rydje 3NT N+1 7 430 83/15
Eva Nilsson - Kjell-Åke Nilsson Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård 3NT N+1 10 430 83/15
Bo Nilsson - Britt Frank Margit Siberg - Karsten Willén 3NT N+1 7 430 83/15
Magnus Wegestål - Perry Sjöberg Sofia Olofsson - Simon Granath 3NT S+1 Kn 430 83/15
Barbara Sahlström - Bengt Sahlström Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT N+1 7 430 83/15
Ove Järnström - Christian Söderlund Maria Tendler - Zalman Puterman 3NT S+1 2 430 83/15
Krister Jönsson - Yngve Arvidsson Bengt Nilsson - Kristina Andersson 3NT N+1 10 430 83/15
Jan Eriksson - Hans-Olof Holmqvist Kerstin Granstedt - Sonja Fogbrant 3NT N+1 7 430 83/15
Bengt Johansson - Leif Larsson Mats Andersson - Göran Nilsson 3NT S= Kn 400 48/50
Per-Erik Persson - Gunnar Neovius Tomas Lindqvist - Björn Erickson 3NT N= 7 400 48/50
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3NT N= 7 400 48/50
Anders Olsson - Sten Ahlgren Magnus Widarsson - Lena Widarsson 3NT N= 6 400 48/50
Östen Svantesson - Klas Bellander Jouko Virta - Martti Niileksela 3NT S= 8 400 48/50
Kent Hansson - Berny Thomsner Leif Nötesjö - Jörgen Nilsson 3NT S= Kn 400 48/50
Ulla Öberg - Mona Berge Sig-Britt Dahlquist - Anita Martinsson 3NT S= Kn 400 48/50
Ann-Christine Nilsson - Marianne Wigrup-Andersson Eva Landin - Marianne Andersson 3NT N= 6 400 48/50
Patrick Farran-Lee - Birgitta Bornestav Ted Böklin - Mattias Wallin 3NT S= Kn 400 48/50
Göran Andersson - Kent Borg Agneta Hult - Birgitta Strandberg 3NT S= 8 400 48/50
Sally Winther - Maud Ihd Hans Antolin - Jan-Åke Roos 3NT S= Kn 400 48/50
Andreas Johansson - Jan-Inge Tuvesson Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 3NT S= Kn 400 48/50
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Sonja Eriksson - Bo Tegnér 3NT S= 10 400 48/50
Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska 3NT S= 5 400 48/50
Jan Clementsson - Linus Dahlström Christel Eklund - Staffan Lindberg 3NT S= 9 400 48/50
Rosemary Pålsson - Gunilla Berthagen Rickard Olsson - Tord Persson 3NT S= 5 400 48/50
Tor-Björn Bohman - Mats Olofsson Matts Lindberg - Bo Karlsson 3NT S= 8 400 48/50
Erik Hülphers - Ingrid Lange Boel Hedengran - Birgitta Andersson 3NT N= 10 400 48/50
Per Måsbäck - Jonas Öhrn Lars Becklén - Lotta Lundberg 3NT N= 10 400 48/50
Åke Persson - Rickard Montgomery Ola Svensson - Ann Sundgren 3NT N= 10 400 48/50
Anitha Apelqvist - Kerstin Sehlstedt Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin 3NT S= 2 400 48/50
Nancy Westerdahl - Christina Carlander Roland Göransson - Monica Pettersson 2NT N+2 3 180 26/72
Christer Svärd - Susanne Svärd Ann Karlsson - Leif Karlsson 2NT N+1 7 150 24/74
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Martin Gårdrup - Johan Andersson 3NT N-1 10 -50 13/85
Magnus Wahlström - Iwe Persson Hans-Olof Boman - Magne Andersson 2 N-1 7 -50 13/85
Richard Korse - Lena Jönsson Folke Nilsson - Mats Andersson 3NT S-1 10 -50 13/85
Annemarie Ritzau - Majvi Påhlsson Jan Gutenwik - Pierre Carbonnier 3NT S-1 4 -50 13/85
Mevludin Hadziavdic - Björn Fylke Allan Jakobsson - Ingrid Priemer 3NT S-1 9 -50 13/85
Christl Everum - Annette Everum Olle Thornberg - Gunvor Thornberg 3NT S-1 Kn -50 13/85
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Ulla Borgström - Monica Wester 3NT S-1 Kn -50 13/85
Lars-Einar Larsson - Anita Larsson Demitrius Berg - Shaun Jacobsen 3NT S-1 8 -50 13/85
Bo Mårtensson - Anders Rosendahl Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 3NT S-1 9 -50 13/85
Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 3NT S-1 10 -50 13/85
Marie-Louise Bigge - Lars Bigge Ritva Myrhagen - Vibeke Nilsson 3NT S-2 Kn -100 1/97
Stig Unoson - Thomas Davy Karl-Göran Nordström - Vanda Nordström 3NT N-2 10 -100 1/97

Bricka 23

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2018.03.18

Syd giv
alla i zon
K92
E102
942
10976
E643
Dkn73
ED10
54
Dkn75
K985
kn3
Ekn2
108
64
K8765
KD83

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N67335
S67335
Ö769108
V7610108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Jönsson - Gabriella Jönsson Roland Göransson - Monica Pettersson 4 V-2 10 200 98/0
Ann Karlsson - Leif Karlsson Sig-Britt Dahlquist - Anita Martinsson 4 V-1 9 100 93/5
Monika Stenmo - Guje Ekberg Christer Svärd - Susanne Svärd 3 V-1 10 100 93/5
Jan Clementsson - Linus Dahlström Marie-Louise Bigge - Lars Bigge 4 V-1 7 100 93/5
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Ove Järnström - Christian Söderlund 4 Ö-1 10 100 93/5
Anders Olsson - Sten Ahlgren Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3 V= 10 -140 87/11
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Demitrius Berg - Shaun Jacobsen 3 Ö= 10 -140 87/11
Eva Andersson - Gertrud Lindahl Östen Svantesson - Klas Bellander 3 V+1 10 -170 75/23
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Agneta Hult - Birgitta Strandberg 3 V+1 10 -170 75/23
Eva Landin - Marianne Andersson Jan-Erik Larsson - Bengt Svedrell 3 V+1 2 -170 75/23
Ann-Cecil Olsson - Ulf Lindström Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska 1 Ö+3 6 -170 75/23
Barbara Sahlström - Bengt Sahlström Rickard Olsson - Tord Persson 3 V+1 6 -170 75/23
Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg Bo Mårtensson - Anders Rosendahl 3 Ö+1 5 -170 75/23
Maria Tendler - Zalman Puterman Rosemary Pålsson - Gunilla Berthagen 3 V+1 9 -170 75/23
Erik Hülphers - Ingrid Lange Anitha Apelqvist - Kerstin Sehlstedt 3 V+1 10 -170 75/23
Karl-Göran Nordström - Vanda Nordström Per Måsbäck - Jonas Öhrn 3 V+1 9 -170 75/23
Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich Ritva Myrhagen - Vibeke Nilsson 3 Ö+1 K -170 75/23
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson Allan Persson - Bo Holmqvist 4 V= 10 -620 32/66
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Tomas Lindqvist - Björn Erickson 4 V= 6 -620 32/66
Hans-Olof Boman - Magne Andersson Martin Gårdrup - Johan Andersson 4 V= 9 -620 32/66
Magnus Wahlström - Iwe Persson Christer Holst - Magnus Ohlsson 4 V= 6 -620 32/66
Magnus Widarsson - Lena Widarsson Jouko Virta - Martti Niileksela 4 V= 2 -620 32/66
Mats Andersson - Göran Nilsson Per-Erik Persson - Gunnar Neovius 4 Ö= 6 -620 32/66
Roland Stjernfeldt - Carina Stjernfeldt Bengt Johansson - Leif Larsson 4 V= 2 -620 32/66
Leif Nötesjö - Jörgen Nilsson Nancy Westerdahl - Christina Carlander 4 V= 10 -620 32/66
Folke Nilsson - Mats Andersson Kent Hansson - Berny Thomsner 4 Ö= 10 -620 32/66
Ulla Öberg - Mona Berge Richard Korse - Lena Jönsson 4 V= 10 -620 32/66
Agneta Vinell - Kerstin Sjöstrand Birgitta Fröhling - Anita Brundin 4 V= 6 -620 32/66
Ingrid Wixell - Laila Rydje Eva Nilsson - Kjell-Åke Nilsson 4 Ö= K -620 32/66
Patrick Farran-Lee - Birgitta Bornestav Alf Roos - Johan Erlandsson 4 V= 2 -620 32/66
Annemarie Ritzau - Majvi Påhlsson Magnus Friberg - Cornelia Tiller 4 V= 10 -620 32/66
Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson Ted Böklin - Mattias Wallin 4 V= 2 -620 32/66
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Jan Gutenwik - Pierre Carbonnier 4 V= 10 -620 32/66
Sonja Eriksson - Bo Tegnér Göran Andersson - Kent Borg 4 V= 9 -620 32/66
Sally Winther - Maud Ihd Mevludin Hadziavdic - Björn Fylke 4 V= 10 -620 32/66
Sofia Olofsson - Simon Granath Ann-Christine Nilsson - Marianne Wigrup-Andersson 4 V= 10 -620 32/66
Olle Thornberg - Gunvor Thornberg Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren 4 V= 9 -620 32/66
Christl Everum - Annette Everum Bo Nilsson - Britt Frank 4 Ö= 4 -620 32/66
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Margit Siberg - Karsten Willén 4 V= 10 -620 32/66
Lars-Einar Larsson - Anita Larsson Andreas Johansson - Jan-Inge Tuvesson 4 V= 10 -620 32/66
Magnus Wegestål - Perry Sjöberg Ulla Borgström - Monica Wester 4 V= 7 -620 32/66
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Allan Jakobsson - Ingrid Priemer 4 V= 2 -620 32/66
Boel Hedengran - Birgitta Andersson Matts Lindberg - Bo Karlsson 4 V= 7 -620 32/66
Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson Tor-Björn Bohman - Mats Olofsson 4 V= 9 -620 32/66
Christel Eklund - Staffan Lindberg Bengt Nilsson - Kristina Andersson 4 V= 10 -620 32/66
Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin Jan Eriksson - Hans-Olof Holmqvist 4 Ö= 5 -620 32/66
Kerstin Granstedt - Sonja Fogbrant Ola Svensson - Ann Sundgren 4 Ö= K -620 32/66
Stig Unoson - Thomas Davy Anders Lundqvist - Inger Brunkstedt 4 V= 9 -620 32/66
Lars Becklén - Lotta Lundberg Krister Jönsson - Yngve Arvidsson 4 Ö= 10 -620 32/66
Åke Persson - Rickard Montgomery Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 Ö= 10 -620 32/66

Bricka 24

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2018.03.18

Väst giv
ingen i zon
102
Dkn98
KDkn102
K5
Kkn3
E106
53
ED984
E7
7543
E94
kn762
D98654
K2
876
103

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N47574
S47574
Ö95868
V95868
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Folke Nilsson - Mats Andersson Kent Hansson - Berny Thomsner 3 Ö-4 7 200 97/1
Christel Eklund - Staffan Lindberg Bengt Nilsson - Kristina Andersson 4 Ö-4 8 200 97/1
Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg Bo Mårtensson - Anders Rosendahl 3 Ö-3 8 150 94/4
Annemarie Ritzau - Majvi Påhlsson Magnus Friberg - Cornelia Tiller 3 Ö-2 8 100 90/8
Lars-Einar Larsson - Anita Larsson Andreas Johansson - Jan-Inge Tuvesson 2 Ö-2 8 100 90/8
Maria Tendler - Zalman Puterman Rosemary Pålsson - Gunilla Berthagen 2 Ö-2 8 100 90/8
Ulla Öberg - Mona Berge Richard Korse - Lena Jönsson 2 Ö-1 8 50 78/20
Hans Jönsson - Gabriella Jönsson Roland Göransson - Monica Pettersson 4 V-1 K 50 78/20
Sonja Eriksson - Bo Tegnér Göran Andersson - Kent Borg 5 V-1 2 50 78/20
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Agneta Hult - Birgitta Strandberg 4 V-1 K 50 78/20
Christl Everum - Annette Everum Bo Nilsson - Britt Frank 4 V-1 2 50 78/20
Magnus Wegestål - Perry Sjöberg Ulla Borgström - Monica Wester 4 V-1 K 50 78/20
Jan Clementsson - Linus Dahlström Marie-Louise Bigge - Lars Bigge 4 V-1 10 50 78/20
Karl-Göran Nordström - Vanda Nordström Per Måsbäck - Jonas Öhrn 4 V-1 10 50 78/20
Lars Becklén - Lotta Lundberg Krister Jönsson - Yngve Arvidsson 3 V-1 10 50 78/20
Ann Karlsson - Leif Karlsson Sig-Britt Dahlquist - Anita Martinsson 2 S-1 E -50 58/40
Anders Olsson - Sten Ahlgren Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 2 S-1 E -50 58/40
Leif Nötesjö - Jörgen Nilsson Nancy Westerdahl - Christina Carlander 3 N-1 E -50 58/40
Agneta Vinell - Kerstin Sjöstrand Birgitta Fröhling - Anita Brundin 2 S-1 5 -50 58/40
Ingrid Wixell - Laila Rydje Eva Nilsson - Kjell-Åke Nilsson 2 S-1 E -50 58/40
Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson Ted Böklin - Mattias Wallin 2 S-1 E -50 58/40
Sofia Olofsson - Simon Granath Ann-Christine Nilsson - Marianne Wigrup-Andersson 3 N-1 8 -50 58/40
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Demitrius Berg - Shaun Jacobsen 3 S-1 5 -50 58/40
Ann-Cecil Olsson - Ulf Lindström Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska 2 S-1 E -50 58/40
Barbara Sahlström - Bengt Sahlström Rickard Olsson - Tord Persson 3 N-1 2 -50 58/40
Åke Persson - Rickard Montgomery Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 S-1 8 -50 58/40
Monika Stenmo - Guje Ekberg Christer Svärd - Susanne Svärd 1NT Ö= 6 -90 46/52
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Jan Gutenwik - Pierre Carbonnier 3 N-2 4 -100 42/56
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Allan Jakobsson - Ingrid Priemer 4 S-2 E -100 42/56
Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich Ritva Myrhagen - Vibeke Nilsson 3 S-2 E -100 42/56
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson Allan Persson - Bo Holmqvist 3 V= K -110 32/66
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Tomas Lindqvist - Björn Erickson 2 V+1 K -110 32/66
Magnus Widarsson - Lena Widarsson Jouko Virta - Martti Niileksela 2 V+1 K -110 32/66
Mats Andersson - Göran Nilsson Per-Erik Persson - Gunnar Neovius 3 V= K -110 32/66
Sally Winther - Maud Ihd Mevludin Hadziavdic - Björn Fylke 3 V= K -110 32/66
Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson Tor-Björn Bohman - Mats Olofsson 2 Ö= 7 -110 32/66
Kerstin Granstedt - Sonja Fogbrant Ola Svensson - Ann Sundgren 3 V= K -110 32/66
Eva Andersson - Gertrud Lindahl Östen Svantesson - Klas Bellander 2NT V= K -120 20/78
Roland Stjernfeldt - Carina Stjernfeldt Bengt Johansson - Leif Larsson 2NT V= K -120 20/78
Eva Landin - Marianne Andersson Jan-Erik Larsson - Bengt Svedrell 2NT V= K -120 20/78
Boel Hedengran - Birgitta Andersson Matts Lindberg - Bo Karlsson 1NT Ö+1 6 -120 20/78
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Ove Järnström - Christian Söderlund 2NT V= K -120 20/78
Magnus Wahlström - Iwe Persson Christer Holst - Magnus Ohlsson 4 V= 10 -130 9/89
Patrick Farran-Lee - Birgitta Bornestav Alf Roos - Johan Erlandsson 2 V+2 10 -130 9/89
Olle Thornberg - Gunvor Thornberg Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren 3 V+1 K -130 9/89
Erik Hülphers - Ingrid Lange Anitha Apelqvist - Kerstin Sehlstedt 4 V= D -130 9/89
Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin Jan Eriksson - Hans-Olof Holmqvist 3 V+1 K -130 9/89
Stig Unoson - Thomas Davy Anders Lundqvist - Inger Brunkstedt 3 V+1 K -130 9/89
Hans-Olof Boman - Magne Andersson Martin Gårdrup - Johan Andersson 2 N-4 E -200 2/96
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Margit Siberg - Karsten Willén 4D S-3 E -500 0/98

Bricka 25

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2018.03.18

Nord giv
Ö-V i zon
ED965
D3
103
kn984
104
K987
K4
EK1065
K3
kn1052
EDkn8
732
kn872
E64
97652
D

Optimalt kontrakt: 4D N-2 -300
 NT
N45385
S46385
Ö971058
V971058
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Larsson - Bengt Svedrell Bo Nilsson - Britt Frank 4D Ö-2 D 500 98/0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Ted Böklin - Mattias Wallin 4 Ö-3 D 300 95/3
Rosemary Pålsson - Gunilla Berthagen Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 V-3 10 300 95/3
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren 4 Ö-2 D 200 90/8
Krister Jönsson - Yngve Arvidsson Jan Clementsson - Linus Dahlström 5 V-2 E 200 90/8
Åke Persson - Rickard Montgomery Jan Eriksson - Hans-Olof Holmqvist 4 V-2 9 200 90/8
Magnus Widarsson - Lena Widarsson Eva Andersson - Gertrud Lindahl 3 N= 2 140 85/13
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska 3 N= E 140 85/13
Per-Erik Persson - Gunnar Neovius Roland Stjernfeldt - Carina Stjernfeldt 2 N= 7 110 80/18
Alf Roos - Johan Erlandsson Göran Andersson - Kent Borg 2 N= E 110 80/18
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Ann-Christine Nilsson - Marianne Wigrup-Andersson 2 N= 2 110 80/18
Bengt Johansson - Leif Larsson Roland Göransson - Monica Pettersson 4 V-1 E 100 56/42
Anders Olsson - Sten Ahlgren Allan Persson - Bo Holmqvist 4 Ö-1 7 100 56/42
Hans-Olof Boman - Magne Andersson Tomas Lindqvist - Björn Erickson 4 Ö-1 D 100 56/42
Christer Svärd - Susanne Svärd Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson 2NT Ö-1 4 100 56/42
Nancy Westerdahl - Christina Carlander Folke Nilsson - Mats Andersson 4 Ö-1 Kn 100 56/42
Christl Everum - Annette Everum Ingrid Wixell - Laila Rydje 4 Ö-1 D 100 56/42
Patrick Farran-Lee - Birgitta Bornestav Margit Siberg - Karsten Willén 4 V-1 10 100 56/42
Agneta Hult - Birgitta Strandberg Demitrius Berg - Shaun Jacobsen 4 V-1 Kn 100 56/42
Sonja Eriksson - Bo Tegnér Eva Nilsson - Kjell-Åke Nilsson 4 Ö-1 D 100 56/42
Allan Jakobsson - Ingrid Priemer Eva Landin - Marianne Andersson 2 Ö-1 D 100 56/42
Ulla Borgström - Monica Wester Hans Antolin - Jan-Åke Roos 4 V-1 E 100 56/42
Olle Thornberg - Gunvor Thornberg Annemarie Ritzau - Majvi Påhlsson 3 V-1 Kn 100 56/42
Magnus Wegestål - Perry Sjöberg Lars-Einar Larsson - Anita Larsson 4 Ö-1 D 100 56/42
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Jan Gutenwik - Pierre Carbonnier 4 V-1 10 100 56/42
Ann-Cecil Olsson - Ulf Lindström Karl-Göran Nordström - Vanda Nordström 4 V-1 10 100 56/42
Barbara Sahlström - Bengt Sahlström Ola Svensson - Ann Sundgren 4 V-1 4 100 56/42
Ritva Myrhagen - Vibeke Nilsson Christel Eklund - Staffan Lindberg 4 Ö-1 D 100 56/42
Matts Lindberg - Bo Karlsson Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 4 V-1 3 100 56/42
Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin Boel Hedengran - Birgitta Andersson 3NT Ö-1 Kn 100 56/42
Kerstin Granstedt - Sonja Fogbrant Anitha Apelqvist - Kerstin Sehlstedt 4 V-1 E 100 56/42
Lars Becklén - Lotta Lundberg Stig Unoson - Thomas Davy 4 Ö-1 D 100 56/42
Martin Gårdrup - Johan Andersson Christer Holst - Magnus Ohlsson 3 N-1 Kn -50 32/66
Magnus Friberg - Cornelia Tiller Sally Winther - Maud Ihd 2 N-1 7 -50 32/66
Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich Marie-Louise Bigge - Lars Bigge 3 N-1 2 -50 32/66
Ann Karlsson - Leif Karlsson Richard Korse - Lena Jönsson 1 Ö= D -80 28/70
Kent Hansson - Berny Thomsner Ulla Öberg - Mona Berge 2 V= 3 -90 26/72
Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson Andreas Johansson - Jan-Inge Tuvesson 4 N-2 2 -100 24/74
Bengt Nilsson - Kristina Andersson Per Måsbäck - Jonas Öhrn 3 V+1 10 -130 22/76
Jouko Virta - Martti Niileksela Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3 V= 10 -140 20/78
Maria Tendler - Zalman Puterman Bo Mårtensson - Anders Rosendahl 3 V+1 10 -170 18/80
Birgitta Fröhling - Anita Brundin Magnus Wahlström - Iwe Persson 4D N-3 Kn -500 15/83
Agneta Vinell - Kerstin Sjöstrand Östen Svantesson - Klas Bellander 4D N-3 Kn -500 15/83
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Mats Andersson - Göran Nilsson 4 V= 10 -620 6/92
Sig-Britt Dahlquist - Anita Martinsson Monika Stenmo - Guje Ekberg 4 V= E -620 6/92
Hans Jönsson - Gabriella Jönsson Leif Nötesjö - Jörgen Nilsson 4 V= 10 -620 6/92
Mevludin Hadziavdic - Björn Fylke Sofia Olofsson - Simon Granath 4 Ö= 7 -620 6/92
Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg Anders Lundqvist - Inger Brunkstedt 4 V= 5 -620 6/92
Tor-Björn Bohman - Mats Olofsson Erik Hülphers - Ingrid Lange 4 Ö= D -620 6/92
Rickard Olsson - Tord Persson Ove Järnström - Christian Söderlund 4 V= 10 -620 6/92

Bricka 26

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2018.03.18

Öst giv
alla i zon
EK95
E74
D105
976
Dkn762
K109
K73
E4
1043
532
E98
D852
8
Dkn86
kn642
Kkn103

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N88868
S89868
Ö44465
V44465
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Becklén - Lotta Lundberg Stig Unoson - Thomas Davy 3D V-3 5 800 98/0
Kent Hansson - Berny Thomsner Ulla Öberg - Mona Berge 3 V-3 E 300 92/6
Ingrid Wixell - Laila Rydje Christl Everum - Annette Everum 3 V-3 E 300 92/6
Allan Jakobsson - Ingrid Priemer Eva Landin - Marianne Andersson 2 V-3 6 300 92/6
Alf Roos - Johan Erlandsson Göran Andersson - Kent Borg 2NT Ö-3 6 300 92/6
Ulla Borgström - Monica Wester Hans Antolin - Jan-Åke Roos 3 V-3 E 300 92/6
Hans-Olof Boman - Magne Andersson Tomas Lindqvist - Björn Erickson 2 V-2 E 200 74/24
Jouko Virta - Martti Niileksela Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 2 V-2 9 200 74/24
Hans Jönsson - Gabriella Jönsson Leif Nötesjö - Jörgen Nilsson 2 V-2 6 200 74/24
Patrick Farran-Lee - Birgitta Bornestav Margit Siberg - Karsten Willén 3 V-2 5 200 74/24
Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson Andreas Johansson - Jan-Inge Tuvesson 2 V-2 6 200 74/24
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Ted Böklin - Mattias Wallin 2 V-2 E 200 74/24
Olle Thornberg - Gunvor Thornberg Annemarie Ritzau - Majvi Påhlsson 2 V-2 9 200 74/24
Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson Ann-Christine Nilsson - Marianne Wigrup-Andersson 2 V-2 9 200 74/24
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren 2 V-2 E 200 74/24
Tor-Björn Bohman - Mats Olofsson Erik Hülphers - Ingrid Lange 2 V-2 6 200 74/24
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska 2 V-2 4 200 74/24
Matts Lindberg - Bo Karlsson Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 2 V-2 E 200 74/24
Rickard Olsson - Tord Persson Ove Järnström - Christian Söderlund 2 V-2 9 200 74/24
Magnus Friberg - Cornelia Tiller Sally Winther - Maud Ihd 1NT S+2 10 150 60/38
Bengt Johansson - Leif Larsson Roland Göransson - Monica Pettersson 2 S+1 E 140 55/43
Christer Svärd - Susanne Svärd Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson 3 S= E 140 55/43
Sonja Eriksson - Bo Tegnér Eva Nilsson - Kjell-Åke Nilsson 3 S= E 140 55/43
Rosemary Pålsson - Gunilla Berthagen Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 S+1 E 140 55/43
Ann-Cecil Olsson - Ulf Lindström Karl-Göran Nordström - Vanda Nordström 1NT N+1 10 120 50/48
Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich Marie-Louise Bigge - Lars Bigge 2 S= E 110 48/50
Ann Karlsson - Leif Karlsson Richard Korse - Lena Jönsson 2 V-1 9 100 34/64
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Mats Andersson - Göran Nilsson 2 V-1 E 100 34/64
Anders Olsson - Sten Ahlgren Allan Persson - Bo Holmqvist 2 V-1 E 100 34/64
Birgitta Fröhling - Anita Brundin Magnus Wahlström - Iwe Persson 2 V-1 E 100 34/64
Sig-Britt Dahlquist - Anita Martinsson Monika Stenmo - Guje Ekberg 2 V-1 E 100 34/64
Jan-Erik Larsson - Bengt Svedrell Bo Nilsson - Britt Frank 1 V-1 6 100 34/64
Agneta Hult - Birgitta Strandberg Demitrius Berg - Shaun Jacobsen 2 V-1 9 100 34/64
Magnus Wegestål - Perry Sjöberg Lars-Einar Larsson - Anita Larsson 1NT Ö-1 D 100 34/64
Barbara Sahlström - Bengt Sahlström Ola Svensson - Ann Sundgren 2 V-1 6 100 34/64
Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg Anders Lundqvist - Inger Brunkstedt 1NT Ö-1 3 100 34/64
Maria Tendler - Zalman Puterman Bo Mårtensson - Anders Rosendahl 2 V-1 6 100 34/64
Krister Jönsson - Yngve Arvidsson Jan Clementsson - Linus Dahlström 2 V-1 E 100 34/64
Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin Boel Hedengran - Birgitta Andersson 2 V-1 5 100 34/64
Mevludin Hadziavdic - Björn Fylke Sofia Olofsson - Simon Granath 1NT N= 3 90 19/79
Bengt Nilsson - Kristina Andersson Per Måsbäck - Jonas Öhrn 2 S= 3 90 19/79
Magnus Widarsson - Lena Widarsson Eva Andersson - Gertrud Lindahl 1 V= K -80 13/85
Nancy Westerdahl - Christina Carlander Folke Nilsson - Mats Andersson 1 V= 4 -80 13/85
Ritva Myrhagen - Vibeke Nilsson Christel Eklund - Staffan Lindberg 1 V= 9 -80 13/85
Åke Persson - Rickard Montgomery Jan Eriksson - Hans-Olof Holmqvist 1 V= 7 -80 13/85
Per-Erik Persson - Gunnar Neovius Roland Stjernfeldt - Carina Stjernfeldt 1NT Ö= 8 -90 7/91
Kerstin Granstedt - Sonja Fogbrant Anitha Apelqvist - Kerstin Sehlstedt 1NT Ö= 6 -90 7/91
Agneta Vinell - Kerstin Sjöstrand Östen Svantesson - Klas Bellander 2NT N-1 5 -100 4/94
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Jan Gutenwik - Pierre Carbonnier 2 V= E -110 2/96
Martin Gårdrup - Johan Andersson Christer Holst - Magnus Ohlsson 4 S-2 E -200 0/98

Bricka 27

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2018.03.18

Syd giv
ingen i zon
K943
73
E842
D64
D82
KD96
KDkn7
kn8
kn75
1052
1093
7532
E106
Ekn84
65
EK109

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N1088109
S1098109
Ö34534
V34534
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mevludin Hadziavdic - Björn Fylke Magnus Friberg - Cornelia Tiller 3NT N+2 2 460 98/0
Agneta Vinell - Kerstin Sjöstrand Magnus Wahlström - Iwe Persson 3NT S+1 K 430 92/6
Jan Gutenwik - Pierre Carbonnier Allan Jakobsson - Ingrid Priemer 3NT N+1 10 430 92/6
Ted Böklin - Mattias Wallin Sonja Eriksson - Bo Tegnér 3NT S+1 K 430 92/6
Sofia Olofsson - Simon Granath Annemarie Ritzau - Majvi Påhlsson 3NT S+1 K 430 92/6
Ola Svensson - Ann Sundgren Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg 3NT S+1 K 430 92/6
Jouko Virta - Martti Niileksela Allan Persson - Bo Holmqvist 4 S= K 420 86/12
Ann Karlsson - Leif Karlsson Kent Hansson - Berny Thomsner 3NT S= Kn 400 71/27
Monika Stenmo - Guje Ekberg Richard Korse - Lena Jönsson 3NT N= K 400 71/27
Christer Holst - Magnus Ohlsson Tomas Lindqvist - Björn Erickson 3NT S= 6 400 71/27
Ulla Öberg - Mona Berge Nancy Westerdahl - Christina Carlander 3NT S= K 400 71/27
Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson Eva Nilsson - Kjell-Åke Nilsson 3NT S= K 400 71/27
Agneta Hult - Birgitta Strandberg Alf Roos - Johan Erlandsson 3NT S= K 400 71/27
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Margit Siberg - Karsten Willén 3NT S= 7 400 71/27
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Sally Winther - Maud Ihd 3NT S= K 400 71/27
Boel Hedengran - Birgitta Andersson Per Måsbäck - Jonas Öhrn 3NT S= K 400 71/27
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT S= 7 400 71/27
Marie-Louise Bigge - Lars Bigge Matts Lindberg - Bo Karlsson 3NT S= K 400 71/27
Christel Eklund - Staffan Lindberg Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 3NT N= 5 400 71/27
Jan Eriksson - Hans-Olof Holmqvist Ann-Cecil Olsson - Ulf Lindström 3NT S= K 400 71/27
Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich Bo Mårtensson - Anders Rosendahl 3NT S= K 400 71/27
Jan Clementsson - Linus Dahlström Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin 2D V-2 3 300 56/42
Östen Svantesson - Klas Bellander Magnus Widarsson - Lena Widarsson 1NT S+3 9 180 51/47
Martin Gårdrup - Johan Andersson Birgitta Fröhling - Anita Brundin 2NT N+2 Kn 180 51/47
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 2NT S+2 K 180 51/47
Tor-Björn Bohman - Mats Olofsson Krister Jönsson - Yngve Arvidsson 2NT S+2 K 180 51/47
Hans-Olof Boman - Magne Andersson Mats Andersson - Göran Nilsson 2NT S+1 K 150 44/54
Folke Nilsson - Mats Andersson Hans Jönsson - Gabriella Jönsson 1NT N+2 10 150 44/54
Ingrid Wixell - Laila Rydje Andreas Johansson - Jan-Inge Tuvesson 2NT S+1 K 150 44/54
Anders Olsson - Sten Ahlgren Christer Svärd - Susanne Svärd 2 N+1 2 140 40/58
Bengt Johansson - Leif Larsson Leif Nötesjö - Jörgen Nilsson 2NT S= K 120 29/69
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Eva Andersson - Gertrud Lindahl 2NT S= K 120 29/69
Roland Göransson - Monica Pettersson Per-Erik Persson - Gunnar Neovius 1NT N+1 Kn 120 29/69
Patrick Farran-Lee - Birgitta Bornestav Demitrius Berg - Shaun Jacobsen 2NT S= K 120 29/69
Göran Andersson - Kent Borg Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 2NT S= K 120 29/69
Ulla Borgström - Monica Wester Jan-Erik Larsson - Bengt Svedrell 2NT S= K 120 29/69
Bengt Nilsson - Kristina Andersson Kerstin Granstedt - Sonja Fogbrant 2NT S= K 120 29/69
Ritva Myrhagen - Vibeke Nilsson Erik Hülphers - Ingrid Lange 2NT S= 7 120 29/69
Rickard Olsson - Tord Persson Maria Tendler - Zalman Puterman 2NT S= K 120 29/69
Anitha Apelqvist - Kerstin Sehlstedt Stig Unoson - Thomas Davy 2NT S= K 120 29/69
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson Sig-Britt Dahlquist - Anita Martinsson 3NT S-1 K -50 10/88
Roland Stjernfeldt - Carina Stjernfeldt Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 3NT S-1 K -50 10/88
Ann-Christine Nilsson - Marianne Wigrup-Andersson Olle Thornberg - Gunvor Thornberg 3NT S-1 K -50 10/88
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Eva Landin - Marianne Andersson 3NT S-1 K -50 10/88
Lars-Einar Larsson - Anita Larsson Christl Everum - Annette Everum 3NT S-1 K -50 10/88
Barbara Sahlström - Bengt Sahlström Karl-Göran Nordström - Vanda Nordström 3 S-1 E -50 10/88
Ove Järnström - Christian Söderlund Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska 3NT S-1 K -50 10/88
Anders Lundqvist - Inger Brunkstedt Rosemary Pålsson - Gunilla Berthagen 4 N-1 10 -50 10/88
Åke Persson - Rickard Montgomery Lars Becklén - Lotta Lundberg 3 S-1 K -50 10/88
Bo Nilsson - Britt Frank Magnus Wegestål - Perry Sjöberg 3NT S-3 K -150 0/98

Bricka 28

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2018.03.18

Väst giv
N-S i zon
kn9874
10854
Dkn
94
106
Ekn
9742
KDkn63
ED52
D973
K10
E107
K3
K62
E8653
852

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N24353
S24453
Ö1199810
V1198810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann Karlsson - Leif Karlsson Kent Hansson - Berny Thomsner 4 Ö-4 5 200 98/0
Göran Andersson - Kent Borg Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 5 Ö-3 E 150 96/2
Anders Olsson - Sten Ahlgren Christer Svärd - Susanne Svärd 2 Ö-2 2 100 94/4
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Eva Andersson - Gertrud Lindahl 3NT Ö-1 5 50 88/10
Patrick Farran-Lee - Birgitta Bornestav Demitrius Berg - Shaun Jacobsen 3NT Ö-1 2 50 88/10
Jan Gutenwik - Pierre Carbonnier Allan Jakobsson - Ingrid Priemer 3NT V-1 10 50 88/10
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 Ö-1 E 50 88/10
Åke Persson - Rickard Montgomery Lars Becklén - Lotta Lundberg 3NT Ö-1 5 50 88/10
Barbara Sahlström - Bengt Sahlström Karl-Göran Nordström - Vanda Nordström 1 Ö= E -80 82/16
Ove Järnström - Christian Söderlund Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska 2 Ö+2 2 -130 79/19
Marie-Louise Bigge - Lars Bigge Matts Lindberg - Bo Karlsson 3 V+1 D -130 79/19
Östen Svantesson - Klas Bellander Magnus Widarsson - Lena Widarsson 1NT Ö+2 3 -150 75/23
Rickard Olsson - Tord Persson Maria Tendler - Zalman Puterman 2NT V+1 Kn -150 75/23
Lars-Einar Larsson - Anita Larsson Christl Everum - Annette Everum 2NT Ö+2 5 -180 71/27
Jan Clementsson - Linus Dahlström Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin 2NT Ö+2 3 -180 71/27
Bengt Johansson - Leif Larsson Leif Nötesjö - Jörgen Nilsson 3NT V= 9 -400 52/46
Hans-Olof Boman - Magne Andersson Mats Andersson - Göran Nilsson 3NT Ö= 5 -400 52/46
Christer Holst - Magnus Ohlsson Tomas Lindqvist - Björn Erickson 3NT Ö= 3 -400 52/46
Martin Gårdrup - Johan Andersson Birgitta Fröhling - Anita Brundin 3NT Ö= 3 -400 52/46
Roland Stjernfeldt - Carina Stjernfeldt Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 3NT V= 7 -400 52/46
Folke Nilsson - Mats Andersson Hans Jönsson - Gabriella Jönsson 3NT Ö= 3 -400 52/46
Agneta Vinell - Kerstin Sjöstrand Magnus Wahlström - Iwe Persson 3NT Ö= 5 -400 52/46
Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson Eva Nilsson - Kjell-Åke Nilsson 3NT Ö= K -400 52/46
Sofia Olofsson - Simon Granath Annemarie Ritzau - Majvi Påhlsson 3NT Ö= 5 -400 52/46
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Margit Siberg - Karsten Willén 3NT Ö= 2 -400 52/46
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Sally Winther - Maud Ihd 3NT Ö= 5 -400 52/46
Boel Hedengran - Birgitta Andersson Per Måsbäck - Jonas Öhrn 3NT Ö= 3 -400 52/46
Tor-Björn Bohman - Mats Olofsson Krister Jönsson - Yngve Arvidsson 3NT Ö= 3 -400 52/46
Christel Eklund - Staffan Lindberg Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 3NT Ö= 3 -400 52/46
Ola Svensson - Ann Sundgren Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg 3NT Ö= K -400 52/46
Jan Eriksson - Hans-Olof Holmqvist Ann-Cecil Olsson - Ulf Lindström 3NT Ö= 4 -400 52/46
Anitha Apelqvist - Kerstin Sehlstedt Stig Unoson - Thomas Davy 3NT Ö= 8 -400 52/46
Monika Stenmo - Guje Ekberg Richard Korse - Lena Jönsson 3NT V+1 4 -430 23/75
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson Sig-Britt Dahlquist - Anita Martinsson 3NT Ö+1 7 -430 23/75
Jouko Virta - Martti Niileksela Allan Persson - Bo Holmqvist 3NT Ö+1 3 -430 23/75
Roland Göransson - Monica Pettersson Per-Erik Persson - Gunnar Neovius 3NT Ö+1 3 -430 23/75
Ingrid Wixell - Laila Rydje Andreas Johansson - Jan-Inge Tuvesson 3NT Ö+1 3 -430 23/75
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Eva Landin - Marianne Andersson 3NT Ö+1 5 -430 23/75
Mevludin Hadziavdic - Björn Fylke Magnus Friberg - Cornelia Tiller 3NT Ö+1 5 -430 23/75
Bo Nilsson - Britt Frank Magnus Wegestål - Perry Sjöberg 3NT Ö+1 3 -430 23/75
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 3NT V+1 9 -430 23/75
Ritva Myrhagen - Vibeke Nilsson Erik Hülphers - Ingrid Lange 3NT Ö+1 3 -430 23/75
Anders Lundqvist - Inger Brunkstedt Rosemary Pålsson - Gunilla Berthagen 3NT V+1 6 -430 23/75
Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich Bo Mårtensson - Anders Rosendahl 3NT V+1 7 -430 23/75
Ulla Öberg - Mona Berge Nancy Westerdahl - Christina Carlander 3NT Ö+2 6 -460 5/93
Ann-Christine Nilsson - Marianne Wigrup-Andersson Olle Thornberg - Gunvor Thornberg 3NT Ö+2 3 -460 5/93
Agneta Hult - Birgitta Strandberg Alf Roos - Johan Erlandsson 3NT Ö+2 5 -460 5/93
Ted Böklin - Mattias Wallin Sonja Eriksson - Bo Tegnér 3NT Ö+2 K -460 5/93
Ulla Borgström - Monica Wester Jan-Erik Larsson - Bengt Svedrell 3NT V+2 5 -460 5/93
Bengt Nilsson - Kristina Andersson Kerstin Granstedt - Sonja Fogbrant 3NT Ö+2 K -460 5/93

Bricka 29

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2018.03.18

Nord giv
alla i zon
E3
EKkn96
765
753
10974
D74
ED2
Ekn10
KD85
852
Kkn83
92
kn62
103
1094
KD864

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N75755
S75755
Ö58676
V58676
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Erik Persson - Gunnar Neovius Leif Nötesjö - Jörgen Nilsson 4 Ö-2 10 200 95/3
Agneta Vinell - Kerstin Sjöstrand Magnus Widarsson - Lena Widarsson 4 Ö-2 10 200 95/3
Lars-Einar Larsson - Anita Larsson Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren 4 Ö-2 10 200 95/3
Bengt Nilsson - Kristina Andersson Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin 3 V-2 E 200 95/3
Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich Maria Tendler - Zalman Puterman 1NT S+3 10 180 90/8
Jouko Virta - Martti Niileksela Christer Svärd - Susanne Svärd 2 N+2 5 170 88/10
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Rickard Olsson - Tord Persson 1NT S+2 9 150 86/12
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 1NT S+1 7 120 84/14
Hans-Olof Boman - Magne Andersson Roland Stjernfeldt - Carina Stjernfeldt 2 N= K 110 81/17
Tor-Björn Bohman - Mats Olofsson Christel Eklund - Staffan Lindberg 2 N= 9 110 81/17
Eva Andersson - Gertrud Lindahl Allan Persson - Bo Holmqvist 2 Ö-1 10 100 74/24
Tomas Lindqvist - Björn Erickson Birgitta Fröhling - Anita Brundin 2 Ö-1 10 100 74/24
Hans Jönsson - Gabriella Jönsson Ulla Öberg - Mona Berge 2 Ö-1 10 100 74/24
Magnus Wegestål - Perry Sjöberg Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 2 Ö-1 10 100 74/24
Matts Lindberg - Bo Karlsson Ritva Myrhagen - Vibeke Nilsson 2 Ö-1 10 100 74/24
Agneta Hult - Birgitta Strandberg Eva Nilsson - Kjell-Åke Nilsson 1NT S= 7 90 62/36
Magnus Friberg - Cornelia Tiller Allan Jakobsson - Ingrid Priemer 1NT S= 10 90 62/36
Demitrius Berg - Shaun Jacobsen Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson 1NT S= 10 90 62/36
Ann-Cecil Olsson - Ulf Lindström Ola Svensson - Ann Sundgren 1NT S= 7 90 62/36
Rosemary Pålsson - Gunilla Berthagen Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska 1NT S= 4 90 62/36
Bo Mårtensson - Anders Rosendahl Ove Järnström - Christian Söderlund 1NT S= 4 90 62/36
Lars Becklén - Lotta Lundberg Kerstin Granstedt - Sonja Fogbrant 1NT S= 4 90 62/36
Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson Marie-Louise Bigge - Lars Bigge 1 N= 9 80 54/44
Magnus Wahlström - Iwe Persson Martin Gårdrup - Johan Andersson 2 N-1 9 -100 47/51
Ingrid Wixell - Laila Rydje Margit Siberg - Karsten Willén 2 N-1 9 -100 47/51
Jan-Erik Larsson - Bengt Svedrell Olle Thornberg - Gunvor Thornberg 2 N-1 9 -100 47/51
Sonja Eriksson - Bo Tegnér Alf Roos - Johan Erlandsson 2 N-1 9 -100 47/51
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg 2 N-1 9 -100 47/51
Karl-Göran Nordström - Vanda Nordström Åke Persson - Rickard Montgomery 2 N-1 9 -100 47/51
Bengt Johansson - Leif Larsson Folke Nilsson - Mats Andersson 1 Ö+1 10 -110 27/71
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Roland Göransson - Monica Pettersson 2 Ö= 10 -110 27/71
Christer Holst - Magnus Ohlsson Mats Andersson - Göran Nilsson 2 Ö= 10 -110 27/71
Sig-Britt Dahlquist - Anita Martinsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 Ö= 10 -110 27/71
Richard Korse - Lena Jönsson Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson 2 Ö= 10 -110 27/71
Nancy Westerdahl - Christina Carlander Ann Karlsson - Leif Karlsson 2 Ö= 10 -110 27/71
Ann-Christine Nilsson - Marianne Wigrup-Andersson Bo Nilsson - Britt Frank 2 Ö= 10 -110 27/71
Annemarie Ritzau - Majvi Påhlsson Ulla Borgström - Monica Wester 2 Ö= 10 -110 27/71
Mevludin Hadziavdic - Björn Fylke Eva Landin - Marianne Andersson 2 Ö= 10 -110 27/71
Ted Böklin - Mattias Wallin Göran Andersson - Kent Borg 2 Ö= 10 -110 27/71
Andreas Johansson - Jan-Inge Tuvesson Patrick Farran-Lee - Birgitta Bornestav 2 Ö= 10 -110 27/71
Jan Clementsson - Linus Dahlström Erik Hülphers - Ingrid Lange 2 Ö= 10 -110 27/71
Anders Lundqvist - Inger Brunkstedt Barbara Sahlström - Bengt Sahlström 2 Ö= 10 -110 27/71
Stig Unoson - Thomas Davy Jan Eriksson - Hans-Olof Holmqvist 2 Ö= 10 -110 27/71
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Östen Svantesson - Klas Bellander 2 Ö+1 10 -140 12/86
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Sofia Olofsson - Simon Granath 2 N-2 2 -200 8/90
Christl Everum - Annette Everum Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård 1NT S-2 10 -200 8/90
Boel Hedengran - Birgitta Andersson Krister Jönsson - Yngve Arvidsson 1NT S-2 7 -200 8/90
Monika Stenmo - Guje Ekberg Kent Hansson - Berny Thomsner 1NT S-3 10 -300 2/96
Sally Winther - Maud Ihd Jan Gutenwik - Pierre Carbonnier 1NT S-3 10 -300 2/96
Anitha Apelqvist - Kerstin Sehlstedt Per Måsbäck - Jonas Öhrn 2 N-3 9 -300 2/96

Bricka 30

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2018.03.18

Öst giv
ingen i zon
965

1087632
KD82
83
K107642
kn5
1064
D107
EDkn983
4
kn53
EKkn42
5
EKD9
E97

Optimalt kontrakt: 7 S= 1510
 NT
N13136137
S13136137
Ö00700
V00700
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jouko Virta - Martti Niileksela Christer Svärd - Susanne Svärd 7D Ö-6 K 1400 98/0
Magnus Wahlström - Iwe Persson Martin Gårdrup - Johan Andersson 6D Ö-5 E 1100 96/2
Tomas Lindqvist - Björn Erickson Birgitta Fröhling - Anita Brundin 6 N+1 E 940 91/7
Magnus Wegestål - Perry Sjöberg Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 6 N+1 E 940 91/7
Boel Hedengran - Birgitta Andersson Krister Jönsson - Yngve Arvidsson 6 N+1 E 940 91/7
Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich Maria Tendler - Zalman Puterman 6 N+1 3 940 91/7
Bengt Johansson - Leif Larsson Folke Nilsson - Mats Andersson 5D Ö-4 E 800 84/14
Agneta Vinell - Kerstin Sjöstrand Magnus Widarsson - Lena Widarsson 5D Ö-4 E 800 84/14
Tor-Björn Bohman - Mats Olofsson Christel Eklund - Staffan Lindberg 5D Ö-4 E 800 84/14
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Sofia Olofsson - Simon Granath 5 S+2 4 510 73/25
Demitrius Berg - Shaun Jacobsen Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson 5 S+2 4 510 73/25
Andreas Johansson - Jan-Inge Tuvesson Patrick Farran-Lee - Birgitta Bornestav 4 S+3 4 510 73/25
Lars-Einar Larsson - Anita Larsson Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren 5 S+2 2 510 73/25
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 4 S+3 4 510 73/25
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Rickard Olsson - Tord Persson 4 S+3 6 510 73/25
Matts Lindberg - Bo Karlsson Ritva Myrhagen - Vibeke Nilsson 4 S+3 2 510 73/25
Karl-Göran Nordström - Vanda Nordström Åke Persson - Rickard Montgomery 4 S+3 2 510 73/25
Christl Everum - Annette Everum Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård 4D Ö-3 E 500 63/35
Bo Mårtensson - Anders Rosendahl Ove Järnström - Christian Söderlund 4D Ö-3 E 500 63/35
Hans-Olof Boman - Magne Andersson Roland Stjernfeldt - Carina Stjernfeldt 5 S+1 2 480 54/44
Ann-Christine Nilsson - Marianne Wigrup-Andersson Bo Nilsson - Britt Frank 4 S+2 Kn 480 54/44
Ingrid Wixell - Laila Rydje Margit Siberg - Karsten Willén 4 S+2 2 480 54/44
Jan-Erik Larsson - Bengt Svedrell Olle Thornberg - Gunvor Thornberg 4 N+2 5 480 54/44
Sonja Eriksson - Bo Tegnér Alf Roos - Johan Erlandsson 4 S+2 K 480 54/44
Magnus Friberg - Cornelia Tiller Allan Jakobsson - Ingrid Priemer 4 S+2 2 480 54/44
Lars Becklén - Lotta Lundberg Kerstin Granstedt - Sonja Fogbrant 4 S+2 6 480 54/44
Nancy Westerdahl - Christina Carlander Ann Karlsson - Leif Karlsson 4 S+1 5 450 46/52
Monika Stenmo - Guje Ekberg Kent Hansson - Berny Thomsner 5 N+2 E 440 39/59
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Roland Göransson - Monica Pettersson 5 N+2 E 440 39/59
Christer Holst - Magnus Ohlsson Mats Andersson - Göran Nilsson 5 N+2 7 440 39/59
Richard Korse - Lena Jönsson Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson 5 N+2 E 440 39/59
Ted Böklin - Mattias Wallin Göran Andersson - Kent Borg 5 N+2 E 440 39/59
Jan Clementsson - Linus Dahlström Erik Hülphers - Ingrid Lange 5 S+2 K 440 39/59
Agneta Hult - Birgitta Strandberg Eva Nilsson - Kjell-Åke Nilsson 5 N+1 7 420 30/68
Bengt Nilsson - Kristina Andersson Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin 5 N+1 E 420 30/68
Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson Marie-Louise Bigge - Lars Bigge 5 S+1 E 420 30/68
Annemarie Ritzau - Majvi Påhlsson Ulla Borgström - Monica Wester 3D Ö-2 E 300 23/75
Ann-Cecil Olsson - Ulf Lindström Ola Svensson - Ann Sundgren 4D Ö-2 E 300 23/75
Anders Lundqvist - Inger Brunkstedt Barbara Sahlström - Bengt Sahlström 4D Ö-2 E 300 23/75
Stig Unoson - Thomas Davy Jan Eriksson - Hans-Olof Holmqvist 5D Ö-2 E 300 23/75
Per-Erik Persson - Gunnar Neovius Leif Nötesjö - Jörgen Nilsson 3 S+4 6 260 13/85
Eva Andersson - Gertrud Lindahl Allan Persson - Bo Holmqvist 3 S+4 4 260 13/85
Hans Jönsson - Gabriella Jönsson Ulla Öberg - Mona Berge 3 S+4 K 260 13/85
Sally Winther - Maud Ihd Jan Gutenwik - Pierre Carbonnier 3 S+4 4 260 13/85
Rosemary Pålsson - Gunilla Berthagen Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska 3 S+4 6 260 13/85
Anitha Apelqvist - Kerstin Sehlstedt Per Måsbäck - Jonas Öhrn 3 S+4 Kn 260 13/85
Mevludin Hadziavdic - Björn Fylke Eva Landin - Marianne Andersson 2 S+4 Kn 230 6/92
Sig-Britt Dahlquist - Anita Martinsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 5 Ö-3 E 150 4/94
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Östen Svantesson - Klas Bellander 4 Ö-2 E 100 1/97
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg 4 Ö-2 E 100 1/97

Bricka 31

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2018.03.18

Syd giv
N-S i zon
1063
986
643
K975
K9872
32
ED102
103
EDkn
KDkn10
Kkn95
D6
54
E754
87
Ekn842

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N71534
S71534
Ö6108107
V6108107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Erik Persson - Gunnar Neovius Folke Nilsson - Mats Andersson 3NT Ö-2 2 100 86/12
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson Kent Hansson - Berny Thomsner 3NT Ö-2 8 100 86/12
Anders Olsson - Sten Ahlgren Richard Korse - Lena Jönsson 3NT Ö-2 2 100 86/12
Jouko Virta - Martti Niileksela Sig-Britt Dahlquist - Anita Martinsson 3 Ö-2 7 100 86/12
Christer Holst - Magnus Ohlsson Roland Stjernfeldt - Carina Stjernfeldt 3NT Ö-2 2 100 86/12
Tomas Lindqvist - Björn Erickson Magnus Wahlström - Iwe Persson 3NT Ö-2 4 100 86/12
Ulla Öberg - Mona Berge Bengt Johansson - Leif Larsson 3NT Ö-2 4 100 86/12
Sonja Eriksson - Bo Tegnér Margit Siberg - Karsten Willén 3NT Ö-2 2 100 86/12
Allan Jakobsson - Ingrid Priemer Olle Thornberg - Gunvor Thornberg 3NT Ö-2 2 100 86/12
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Demitrius Berg - Shaun Jacobsen 3NT Ö-2 2 100 86/12
Tor-Björn Bohman - Mats Olofsson Per Måsbäck - Jonas Öhrn 3NT Ö-2 2 100 86/12
Maria Tendler - Zalman Puterman Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT Ö-2 2 100 86/12
Erik Hülphers - Ingrid Lange Marie-Louise Bigge - Lars Bigge 3NT Ö-2 4 100 86/12
Roland Göransson - Monica Pettersson Hans-Olof Boman - Magne Andersson 5 V-1 5 50 72/26
Matts Lindberg - Bo Karlsson Christel Eklund - Staffan Lindberg 4 S-1 E -100 70/28
Eva Andersson - Gertrud Lindahl Christer Svärd - Susanne Svärd 3 V+1 7 -170 67/31
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 3 V+1 7 -170 67/31
Ove Järnström - Christian Söderlund Anders Lundqvist - Inger Brunkstedt 3NT Ö= 5 -400 63/35
Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska Bo Mårtensson - Anders Rosendahl 3NT Ö= 8 -400 63/35
Ann Karlsson - Leif Karlsson Hans Jönsson - Gabriella Jönsson 4 V= K -420 39/59
Monika Stenmo - Guje Ekberg Nancy Westerdahl - Christina Carlander 4 V= 7 -420 39/59
Birgitta Fröhling - Anita Brundin Mats Andersson - Göran Nilsson 4 V= 5 -420 39/59
Leif Nötesjö - Jörgen Nilsson Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 4 V= 5 -420 39/59
Agneta Vinell - Kerstin Sjöstrand Martin Gårdrup - Johan Andersson 4 V= 3 -420 39/59
Jan-Erik Larsson - Bengt Svedrell Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård 4 V= 3 -420 39/59
Annemarie Ritzau - Majvi Påhlsson Lars-Einar Larsson - Anita Larsson 4 V= 5 -420 39/59
Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren 4 V= 7 -420 39/59
Göran Andersson - Kent Borg Andreas Johansson - Jan-Inge Tuvesson 4 V= 5 -420 39/59
Magnus Friberg - Cornelia Tiller Eva Landin - Marianne Andersson 4 V= 3 -420 39/59
Eva Nilsson - Kjell-Åke Nilsson Ted Böklin - Mattias Wallin 4 Ö= 5 -420 39/59
Sofia Olofsson - Simon Granath Jan Gutenwik - Pierre Carbonnier 4 V= 7 -420 39/59
Christl Everum - Annette Everum Agneta Hult - Birgitta Strandberg 4 V= 7 -420 39/59
Magnus Wegestål - Perry Sjöberg Patrick Farran-Lee - Birgitta Bornestav 4 V= 3 -420 39/59
Ann-Cecil Olsson - Ulf Lindström Anitha Apelqvist - Kerstin Sehlstedt 4 V= 7 -420 39/59
Bengt Nilsson - Kristina Andersson Åke Persson - Rickard Montgomery 4 V= 9 -420 39/59
Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg Jan Eriksson - Hans-Olof Holmqvist 4 V= 7 -420 39/59
Jan Clementsson - Linus Dahlström Kerstin Granstedt - Sonja Fogbrant 4 Ö= 5 -420 39/59
Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson Krister Jönsson - Yngve Arvidsson 4 V= 6 -420 39/59
Ola Svensson - Ann Sundgren Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 4 V= 7 -420 39/59
Karl-Göran Nordström - Vanda Nordström Rosemary Pålsson - Gunilla Berthagen 5 Ö+1 5 -420 39/59
Lars Becklén - Lotta Lundberg Barbara Sahlström - Bengt Sahlström 4 Ö= E -420 39/59
Ingrid Wixell - Laila Rydje Ann-Christine Nilsson - Marianne Wigrup-Andersson 3NT Ö+1 5 -430 16/82
Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich Rickard Olsson - Tord Persson 4 Ö+1 5 -450 14/84
Allan Persson - Bo Holmqvist Östen Svantesson - Klas Bellander 4 V+2 3 -480 7/91
Mevludin Hadziavdic - Björn Fylke Bo Nilsson - Britt Frank 4 Ö+2 4 -480 7/91
Sally Winther - Maud Ihd Ulla Borgström - Monica Wester 4 V+2 9 -480 7/91
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Alf Roos - Johan Erlandsson 4 Ö+2 5 -480 7/91
Boel Hedengran - Birgitta Andersson Stig Unoson - Thomas Davy 4 V+2 6 -480 7/91
Ritva Myrhagen - Vibeke Nilsson Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin 4 V+2 9 -480 7/91
Magnus Widarsson - Lena Widarsson Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 6 Ö= 4 -980 0/98

Bricka 32

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2018.03.18

Väst giv
Ö-V i zon
D
KD87
K96
E9642
EKkn976
E3
D32
K8
1054
64
kn1087
D1075
832
kn10952
E54
kn3

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N74934
S74934
Ö68397
V68397
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mevludin Hadziavdic - Björn Fylke Bo Nilsson - Britt Frank 4D V-2 D 500 98/0
Christer Holst - Magnus Ohlsson Roland Stjernfeldt - Carina Stjernfeldt 4 S= K 420 94/4
Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren 4 S= E 420 94/4
Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich Rickard Olsson - Tord Persson 4 S= E 420 94/4
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson Kent Hansson - Berny Thomsner 4 V-2 K 200 90/8
Eva Andersson - Gertrud Lindahl Christer Svärd - Susanne Svärd 3 S+1 E 170 83/15
Jan-Erik Larsson - Bengt Svedrell Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård 3 S+1 E 170 83/15
Eva Nilsson - Kjell-Åke Nilsson Ted Böklin - Mattias Wallin 3 S+1 E 170 83/15
Magnus Wegestål - Perry Sjöberg Patrick Farran-Lee - Birgitta Bornestav 3 S+1 E 170 83/15
Ola Svensson - Ann Sundgren Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 3 S+1 E 170 83/15
Lars Becklén - Lotta Lundberg Barbara Sahlström - Bengt Sahlström 3 S+1 E 170 83/15
Ann Karlsson - Leif Karlsson Hans Jönsson - Gabriella Jönsson 3 S= E 140 67/31
Jouko Virta - Martti Niileksela Sig-Britt Dahlquist - Anita Martinsson 3 S= E 140 67/31
Tomas Lindqvist - Björn Erickson Magnus Wahlström - Iwe Persson 3 S= E 140 67/31
Allan Persson - Bo Holmqvist Östen Svantesson - Klas Bellander 3 S= E 140 67/31
Ulla Öberg - Mona Berge Bengt Johansson - Leif Larsson 3 N= 10 140 67/31
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Hanna Söderberg - Lisbeth Greisson 3 S= E 140 67/31
Allan Jakobsson - Ingrid Priemer Olle Thornberg - Gunvor Thornberg 3 S= E 140 67/31
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Alf Roos - Johan Erlandsson 3 S= K 140 67/31
Boel Hedengran - Birgitta Andersson Stig Unoson - Thomas Davy 3 S= E 140 67/31
Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska Bo Mårtensson - Anders Rosendahl 3 S= E 140 67/31
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Demitrius Berg - Shaun Jacobsen 4 V-1 K 100 54/44
Christl Everum - Annette Everum Agneta Hult - Birgitta Strandberg 4 V-1 8 100 54/44
Bengt Nilsson - Kristina Andersson Åke Persson - Rickard Montgomery 4 V-1 K 100 54/44
Birgitta Fröhling - Anita Brundin Mats Andersson - Göran Nilsson 4 S-1 E -50 46/52
Sonja Eriksson - Bo Tegnér Margit Siberg - Karsten Willén 4 N-1 10 -50 46/52
Ritva Myrhagen - Vibeke Nilsson Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin 4 S-1 E -50 46/52
Ove Järnström - Christian Söderlund Anders Lundqvist - Inger Brunkstedt 4 S-1 E -50 46/52
Matts Lindberg - Bo Karlsson Christel Eklund - Staffan Lindberg 4 S-1 E -50 46/52
Leif Nötesjö - Jörgen Nilsson Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 4D S-1 E -100 39/59
Karl-Göran Nordström - Vanda Nordström Rosemary Pålsson - Gunilla Berthagen 5 S-2 K -100 39/59
Monika Stenmo - Guje Ekberg Nancy Westerdahl - Christina Carlander 2 V+1 K -140 25/73
Anders Olsson - Sten Ahlgren Richard Korse - Lena Jönsson 2 V+1 K -140 25/73
Ingrid Wixell - Laila Rydje Ann-Christine Nilsson - Marianne Wigrup-Andersson 3 V= K -140 25/73
Annemarie Ritzau - Majvi Påhlsson Lars-Einar Larsson - Anita Larsson 3 V= K -140 25/73
Göran Andersson - Kent Borg Andreas Johansson - Jan-Inge Tuvesson 3 V= K -140 25/73
Sally Winther - Maud Ihd Ulla Borgström - Monica Wester 3 V= K -140 25/73
Sofia Olofsson - Simon Granath Jan Gutenwik - Pierre Carbonnier 3 V= K -140 25/73
Jan Clementsson - Linus Dahlström Kerstin Granstedt - Sonja Fogbrant 3 V= K -140 25/73
Tor-Björn Bohman - Mats Olofsson Per Måsbäck - Jonas Öhrn 1 V+2 2 -140 25/73
Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson Krister Jönsson - Yngve Arvidsson 3 V= D -140 25/73
Maria Tendler - Zalman Puterman Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1 V+2 K -140 25/73
Erik Hülphers - Ingrid Lange Marie-Louise Bigge - Lars Bigge 3 V= K -140 25/73
Per-Erik Persson - Gunnar Neovius Folke Nilsson - Mats Andersson 3 V+1 K -170 8/90
Agneta Vinell - Kerstin Sjöstrand Martin Gårdrup - Johan Andersson 3 V+1 K -170 8/90
Magnus Friberg - Cornelia Tiller Eva Landin - Marianne Andersson 2 V+2 E -170 8/90
Ann-Cecil Olsson - Ulf Lindström Anitha Apelqvist - Kerstin Sehlstedt 3 V+1 D -170 8/90
Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg Jan Eriksson - Hans-Olof Holmqvist 3 V+1 K -170 8/90
Roland Göransson - Monica Pettersson Hans-Olof Boman - Magne Andersson 3 V+2 E -200 2/96
Magnus Widarsson - Lena Widarsson Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 5D N-6 10 -1400 0/98

Bricka 33

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2018.03.18

Nord giv
ingen i zon
kn1054
K10982
3
EK7
EK73

D8652
D982
9862
D63
EK7
kn53
D
Ekn754
kn1094
1064

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 300
 NT
N541047
S541047
Ö79385
V79385
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg Lars Becklén - Lotta Lundberg 4D N+1 E 690 98/0
Richard Korse - Lena Jönsson Jouko Virta - Martti Niileksela 3D N= E 530 95/3
Erik Hülphers - Ingrid Lange Matts Lindberg - Bo Karlsson 3D N= E 530 95/3
Christer Holst - Magnus Ohlsson Roland Göransson - Monica Pettersson 4 N+1 E 450 92/6
Per-Erik Persson - Gunnar Neovius Ulla Öberg - Mona Berge 4 N= E 420 84/14
Mevludin Hadziavdic - Björn Fylke Ulla Borgström - Monica Wester 4 N= K 420 84/14
Jan Gutenwik - Pierre Carbonnier Magnus Friberg - Cornelia Tiller 4 N= E 420 84/14
Alf Roos - Johan Erlandsson Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 4 N= K 420 84/14
Barbara Sahlström - Bengt Sahlström Anitha Apelqvist - Kerstin Sehlstedt 4 N= E 420 84/14
Jan Clementsson - Linus Dahlström Stig Unoson - Thomas Davy 4 N= E 420 84/14
Rosemary Pålsson - Gunilla Berthagen Jan Eriksson - Hans-Olof Holmqvist 4 N= K 420 84/14
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Folke Nilsson - Mats Andersson 3 N+2 K 200 74/24
Martin Gårdrup - Johan Andersson Tomas Lindqvist - Björn Erickson 4 Ö-4 Kn 200 74/24
Bengt Nilsson - Kristina Andersson Ann-Cecil Olsson - Ulf Lindström 4 Ö-4 E 200 74/24
Eva Andersson - Gertrud Lindahl Sig-Britt Dahlquist - Anita Martinsson 2 N+2 E 170 65/33
Allan Persson - Bo Holmqvist Magnus Widarsson - Lena Widarsson 2 N+2 K 170 65/33
Ann-Christine Nilsson - Marianne Wigrup-Andersson Lars-Einar Larsson - Anita Larsson 3 N+1 9 170 65/33
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson