Kommande tävlingar
06/06 Inställd ... Patton lagguld -
25/06 INSTÄLLD - Ölandsveckan 2020 -
11/07 INSTÄLLT ... SM Lag Mixed
Rapporterade tävlingar
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
Hallands BF » LänsNyGammalt 2(5) 2019-11-17 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Hallands BF

LänsNyGammalt 2(5) 2019-11-17

Partävling, 33 bord, 65 par. Antal brickor: 20. Medel: 620.0.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Britt Inger Kjellman - Sirkka Andersson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par A13, Bengt Larsson - Kajsa Eklöw
16 S-1 50 58.7 95% 58.7 95.0%1083K74KKn874210 952Kn1052E95943
24 N+3 -710 24.0 39% 82.7 67.0%Kn95863K1052975 D108397DKn96864
Rond 2, som NS mot par A12, Ingegerd Peterson - Ulla Åberg
31NT N-1 -50 26.0 42% 108.7 58.7%763D3EKn65KD53 Kn842K9654KD84
43 S= 140 41.0 66% 149.7 60.5%D84976E1064273 K62EKKn1032D3D10
Rond 3, som NS mot par A11, Ann-Sofi Helmersson - Arne Helmersson
51NT V= -90 29.0 47% 178.7 57.8%K99653Kn104D975 E85387E76KKn32
61 N+1 110 48.0 77% 226.7 61.0%KD9642E6KnKn1082 5KKn9851054EK64
Rond 4, som NS mot par A20, Siw Svensson - Maria Söderlund
74 N+2 680 31.0 50% 257.7 59.4%EK32EDKn95K4K6 95K762E1072D54
84 N-1 -50 44.0 71% 301.7 60.9%EKDKn1075D873K8 1094E43Kn10410653
Rond 5, som ÖV mot par A19, Kai Sundberg - Birgitta Hjelte
93 V-1 -100 17.0 27% 318.7 57.1%K87E7D532EK87 D10942KD6410952
104 Ö+2 680 29.0 47% 347.7 56.1%ED10865Kn2EKKnK2 KKn2ED105D92963
Rond 6, som NS mot par A18, Anders Richnau - Stig-Olof Hermansson
113NT N+1 430 58.0 94% 405.7 59.5%KD9725D2EK1074 4E98762E109654
123 V+1 -130 50.0 81% 455.7 61.3%D1072E875341032 953Kn42ED87564
Rond 7, som ÖV mot par A17, Hans Andréasson - Marzanna Baczynska
133 V+2 200 6.0 10% 461.7 57.4%Kn42E73EKnKD852 D10653KD105210E3
142 Ö= 110 22.0 35% 483.7 55.8%EKn653E102DKn755 10872KD9EK3292
Rond 8, som NS mot par A16, Gunnar Dahlberg - Ove Antonsson
152 S+1 140 10.0 16% 493.7 53.1%KD82E10352EK62 E1095Kn98Kn976D8
162NT S-1 -50 5.0 8% 498.7 50.3%E976D4DKn7EKn72 KKn2EK109E942103
Rond 9, som NS mot par A15, Jan Malmström - Björn Evertsson
172 Ö= -110 10.0 16% 508.7 48.3%K641087653KDKn6 D95E995EKKn653
183 Ö= -140 19.0 31% 527.7 47.3%EKn2KD73EKn10K93 1073106594107652
Rond 10, som ÖV mot par A14, Inge Karlsson - Kerstin Lundberg
193NT N-1 50 53.0 85% 580.7 49.3%E753K762542K6 D42DKn109Kn1091087
203NT V-3 -300 2.0 3% 582.7 47.0%8510821087541075 EKKnED4ED6K843

Bricka 1

2019.11.17

Nord giv
ingen i zon
EDkn76
ED86

Kkn85
952
kn1052
E95
943
1083
K74
Kkn8742
10
K4
93
D1063
ED762

Optimalt kontrakt: 7 N= 1440
 NT
N137101211
S137101211
Ö06312
V06312
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Appelqvist - Kristina Hallgren Erling Helmersson - Helene Harlid 6 S= 5 920 59.8/2.2
Nicklas Bårman - Jan Gustavsson Kai Sundberg - Birgitta Hjelte 6 S= E 920 59.8/2.2
Jan Malmström - Björn Evertsson Håkan Ek - Östen Ek 6 S= E 920 59.8/2.2
Ingrid Gustafson - Agneta Nydèn Lena Ljungqvist - Tommy Wendel 3NT N+3 2 490 55.5/6.5
Donna Diding - Marika Svensson Ingegerd Peterson - Ulla Åberg 4 N+2 10 480 52.3/9.7
Solveig Svensson - Göran Åkvist Göran Johansson - Benny Karlsson 4 N+2 10 480 52.3/9.7
Agneta Hägerström - Kerstin Trydell Diana Avaso - René Torkelson 3NT S+2 5 460 43.8/18.2
Jenny Myrendal - Ulf Andreasson Jan-Roger Lilja - Karl Thorstensen 3NT S+2 9 460 43.8/18.2
Ann-Charlotte Andersson - Jennie Ericsson Agneta Ranhög - Ronny Karlsson 3NT S+2 5 460 43.8/18.2
Håkan Björklund - Kerstin Gyllén Gunnar Dahlberg - Ove Antonsson 3NT S+2 5 460 43.8/18.2
Ulla Skärberg - Conny Johansson Jörgen Persson - Stig-Arne Någård 3NT S+2 5 460 43.8/18.2
Hans Kristenson - Margareta Karlsson Jan Janson - Lena Bengtsson 3NT N+2 4 460 43.8/18.2
Thomas Asp - Ulf Aronson Anders Aronson - Bodil Asp 4 N+1 10 450 36.3/25.7
Bernt Randén - Eva Randén Lars Warberg - Margareta Lindholm 5 S+2 5 440 34.2/27.8
Jan-Inge Christiansson - Gertie Schill Roger Hultén - Rune Josefsson 3NT S+1 5 430 31.0/31.0
Birger Högberg - Jan Björkman Siw Svensson - Maria Söderlund 3NT N+1 4 430 31.0/31.0
Fanny Bolbaran - Bengt Larsson Ilona Hallenborg - Gun Norberg 5 S+1 E 420 26.7/35.3
Sven Bilén - Lars Johansson Birgitta Gudmundsson - Johnny Gudmundsson 5 N+1 8 420 26.7/35.3
Lennart Nordberg - Anders Trydell Gunilla Johansson - Karin Kjellsson 5 S= E 400 22.5/39.5
Pia Ryberg - Charlotte Noaksson Högvall Britt Bengtsson - Ingalill Johanssson 3NT S= 5 400 22.5/39.5
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Ann-Sofi Helmersson - Arne Helmersson 2NT S+4 2 240 19.3/42.7
Åsa Caviezel - Ann Bengtsander Olle Johansson - Ingalill Johansson 3 N+3 10 230 16.1/45.9
Inge Karlsson - Kerstin Lundberg Bodil Rehn - Inger Carlsson 1 N+5 10 230 16.1/45.9
Tommy Ljungqvist - Carl-Gustaf Hagman Astrid Börjesson - Irene Karlsson 1 N+4 10 200 12.9/49.1
Kerstin Adie - Inger Wallin Pia Fager - Ewa Fager 3 S+2 2 150 10.7/51.3
Eva Svensson - Ann-Britt Fridén Hans Andréasson - Marzanna Baczynska 3 N= 10 140 8.6/53.4
Gunvor Lindegren - Ulla Wåhlin Jette Hultén - Margaretha Josefsson Frid 4 S= 5 130 6.5/55.5
Elisabeth Heyvaert - Barbro Gustafson Einar Jönsson - Gertie Bolten 4 S-1 5 -50 3.3/58.7
Bengt Larsson - Kajsa Eklöw Britt Inger Kjellman - Sirkka Andersson 6 S-1 E -50 3.3/58.7
Sussi Rylander - Bertil Stomgårde Anders Richnau - Stig-Olof Hermansson 2 N-2 10 -100 0.1/61.9
Lena Åkvist - Maud Brink     - -/29.6
Charlotte Brydolf - Ninni Delérus Agneta Höckert - Per Johansson     A+ 37.2/24.8
Ulla Davidsson - Kent Andersson Maud Ohlsson - Sören Hammer     A+ 37.2/24.8

Bricka 2

2019.11.17

Öst giv
N-S i zon
762
EK52
8743
Ekn
D1083
97
Dkn96
864
kn95
863
K1052
975
EK4
Dkn104
E
KD1032

Optimalt kontrakt: 7 S= 2210
 NT
N129131012
S129131012
Ö14031
V14031
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Kristenson - Margareta Karlsson Jan Janson - Lena Bengtsson 6 N+1 8 1460 62.0/0.0
Gunvor Lindegren - Ulla Wåhlin Jette Hultén - Margaretha Josefsson Frid 6NT S= 9 1440 60.0/2.0
Bengt Appelqvist - Kristina Hallgren Erling Helmersson - Helene Harlid 6 N= 3 1430 57.0/5.0
Ulla Davidsson - Kent Andersson Maud Ohlsson - Sören Hammer 6 S= D 1430 57.0/5.0
Agneta Hägerström - Kerstin Trydell Diana Avaso - René Torkelson 4 N+3 5 710 38.0/24.0
Jenny Myrendal - Ulf Andreasson Jan-Roger Lilja - Karl Thorstensen 5 N+2 9 710 38.0/24.0
Bernt Randén - Eva Randén Lars Warberg - Margareta Lindholm 4 N+3 9 710 38.0/24.0
Charlotte Brydolf - Ninni Delérus Agneta Höckert - Per Johansson 4 N+3 5 710 38.0/24.0
Nicklas Bårman - Jan Gustavsson Kai Sundberg - Birgitta Hjelte 4 N+3 2 710 38.0/24.0
Ann-Charlotte Andersson - Jennie Ericsson Agneta Ranhög - Ronny Karlsson 4 N+3 9 710 38.0/24.0
Donna Diding - Marika Svensson Ingegerd Peterson - Ulla Åberg 4 N+3 5 710 38.0/24.0
Lennart Nordberg - Anders Trydell Gunilla Johansson - Karin Kjellsson 4 N+3 5 710 38.0/24.0
Håkan Björklund - Kerstin Gyllén Gunnar Dahlberg - Ove Antonsson 4 N+3 5 710 38.0/24.0
Sven Bilén - Lars Johansson Birgitta Gudmundsson - Johnny Gudmundsson 4 N+3 5 710 38.0/24.0
Åsa Caviezel - Ann Bengtsander Olle Johansson - Ingalill Johansson 4 N+3 5 710 38.0/24.0
Jan-Inge Christiansson - Gertie Schill Roger Hultén - Rune Josefsson 4 N+3 2 710 38.0/24.0
Birger Högberg - Jan Björkman Siw Svensson - Maria Söderlund 4 N+3 5 710 38.0/24.0
Ulla Skärberg - Conny Johansson Jörgen Persson - Stig-Arne Någård 4 S+3 6 710 38.0/24.0
Pia Ryberg - Charlotte Noaksson Högvall Britt Bengtsson - Ingalill Johanssson 4 N+3 5 710 38.0/24.0
Bengt Larsson - Kajsa Eklöw Britt Inger Kjellman - Sirkka Andersson 4 N+3 5 710 38.0/24.0
Jan Malmström - Björn Evertsson Håkan Ek - Östen Ek 4 N+3 K 710 38.0/24.0
Eva Svensson - Ann-Britt Fridén Hans Andréasson - Marzanna Baczynska 4 N+2 5 680 16.0/46.0
Solveig Svensson - Göran Åkvist Göran Johansson - Benny Karlsson 4 N+2 5 680 16.0/46.0
Tommy Ljungqvist - Carl-Gustaf Hagman Astrid Börjesson - Irene Karlsson 4 N+2 7 680 16.0/46.0
Fanny Bolbaran - Bengt Larsson Ilona Hallenborg - Gun Norberg 4 S+2 D 680 16.0/46.0
Ingrid Gustafson - Agneta Nydèn Lena Ljungqvist - Tommy Wendel 4 N+2 9 680 16.0/46.0
Sussi Rylander - Bertil Stomgårde Anders Richnau - Stig-Olof Hermansson 1NT S+6 6 270 10.0/52.0
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Ann-Sofi Helmersson - Arne Helmersson 3 N+4 9 260 6.0/56.0
Kerstin Adie - Inger Wallin Pia Fager - Ewa Fager 3 N+4 2 260 6.0/56.0
Inge Karlsson - Kerstin Lundberg Bodil Rehn - Inger Carlsson 3 N+4 5 260 6.0/56.0
Elisabeth Heyvaert - Barbro Gustafson Einar Jönsson - Gertie Bolten 3 S+1 Kn 170 2.0/60.0
Thomas Asp - Ulf Aronson Anders Aronson - Bodil Asp 6 N-2 3 -200 0.0/62.0
Lena Åkvist - Maud Brink     - -/29.6

Bricka 3

2019.11.17

Syd giv
Ö-V i zon
763
D3
Ekn65
KD53
EK105
107
10732
1092
D9
Ekn82
94
Ekn876
kn842
K9654
KD8
4

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N46655
S46655
Ö96777
V96777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sussi Rylander - Bertil Stomgårde Hans Andréasson - Marzanna Baczynska 3 V-3 D 300 61.0/1.0
Gunnar Dahlberg - Ove Antonsson Eva Svensson - Ann-Britt Fridén 2 V-3 D 300 61.0/1.0
Jan-Roger Lilja - Karl Thorstensen Roger Hultén - Rune Josefsson 2 V-2 D 200 57.0/5.0
Jette Hultén - Margaretha Josefsson Frid Lena Ljungqvist - Tommy Wendel 1 V-2 D 200 57.0/5.0
Agneta Hägerström - Kerstin Trydell Lennart Nordberg - Anders Trydell 2NT N= 7 120 51.0/11.0
Gunilla Johansson - Karin Kjellsson Jörgen Persson - Stig-Arne Någård 2NT N= 6 120 51.0/11.0
Ulla Davidsson - Kent Andersson Kerstin Adie - Inger Wallin 2NT N= 7 120 51.0/11.0
Ulla Skärberg - Conny Johansson Göran Johansson - Benny Karlsson 1NT N+1 D 120 51.0/11.0
Pia Fager - Ewa Fager Britt Bengtsson - Ingalill Johanssson 2 S= E 110 45.0/17.0
Birger Högberg - Jan Björkman Kai Sundberg - Birgitta Hjelte 2 S= E 110 45.0/17.0
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Siw Svensson - Maria Söderlund 3 Ö-1 K 100 39.0/23.0
Agneta Ranhög - Ronny Karlsson Olle Johansson - Ingalill Johansson 2 V-1 D 100 39.0/23.0
Tommy Ljungqvist - Carl-Gustaf Hagman Jan-Inge Christiansson - Gertie Schill 2 Ö-1 6 100 39.0/23.0
Inge Karlsson - Kerstin Lundberg Håkan Ek - Östen Ek 2 V-1 K 100 39.0/23.0
Ann-Sofi Helmersson - Arne Helmersson Donna Diding - Marika Svensson 1NT N= 8 90 34.0/28.0
Bodil Rehn - Inger Carlsson Bengt Larsson - Kajsa Eklöw Pass   32.0/30.0
Jenny Myrendal - Ulf Andreasson Gunvor Lindegren - Ulla Wåhlin 2 S-1 E -50 26.0/36.0
Britt Inger Kjellman - Sirkka Andersson Ingegerd Peterson - Ulla Åberg 1NT N-1 6 -50 26.0/36.0
Diana Avaso - René Torkelson Lena Åkvist - Maud Brink 1NT N-1 6 -50 26.0/36.0
Lars Warberg - Margareta Lindholm Ann-Charlotte Andersson - Jennie Ericsson 2 N-1 9 -50 26.0/36.0
Pia Ryberg - Charlotte Noaksson Högvall Agneta Höckert - Per Johansson 2 S-1 E -50 26.0/36.0
Bernt Randén - Eva Randén Erling Helmersson - Helene Harlid 2 S-2 K -100 14.0/48.0
Nicklas Bårman - Jan Gustavsson Anders Richnau - Stig-Olof Hermansson 2NT N-2 6 -100 14.0/48.0
Ilona Hallenborg - Gun Norberg Charlotte Brydolf - Ninni Delérus 2 S-2 5 -100 14.0/48.0
Åsa Caviezel - Ann Bengtsander Birgitta Gudmundsson - Johnny Gudmundsson 2 N-2 D -100 14.0/48.0
Elisabeth Heyvaert - Barbro Gustafson Bengt Appelqvist - Kristina Hallgren 3 N-2 D -100 14.0/48.0
Thomas Asp - Ulf Aronson Maud Ohlsson - Sören Hammer 2 S-2 10 -100 14.0/48.0
Jan Malmström - Björn Evertsson Håkan Björklund - Kerstin Gyllén 2 S-2 10 -100 14.0/48.0
Anders Aronson - Bodil Asp Fanny Bolbaran - Bengt Larsson 2 V= D -110 4.0/58.0
Ingrid Gustafson - Agneta Nydèn Astrid Börjesson - Irene Karlsson 2 Ö+1 K -110 4.0/58.0
Hans Kristenson - Margareta Karlsson Einar Jönsson - Gertie Bolten 2 V= E -110 4.0/58.0
Jan Janson - Lena Bengtsson Sven Bilén - Lars Johansson 2NT N-4 8 -200 0.0/62.0
Solveig Svensson - Göran Åkvist     - 29.0/-

Bricka 4

2019.11.17

Väst giv
alla i zon
D84
976
E10642
73
E953
D8
kn987
962
kn107
54
K5
EKkn854
K62
EKkn1032
D3
D10

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N47846
S47846
Ö96486
V96486
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Roger Lilja - Karl Thorstensen Roger Hultén - Rune Josefsson 5 Ö-3 E 300 62.0/0.0
Jenny Myrendal - Ulf Andreasson Gunvor Lindegren - Ulla Wåhlin 3 V-2 9 200 57.0/5.0
Diana Avaso - René Torkelson Lena Åkvist - Maud Brink 3 V-2 6 200 57.0/5.0
Bernt Randén - Eva Randén Erling Helmersson - Helene Harlid 4D Ö-1 E 200 57.0/5.0
Nicklas Bårman - Jan Gustavsson Anders Richnau - Stig-Olof Hermansson 5 Ö-2 E 200 57.0/5.0
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Siw Svensson - Maria Söderlund 3 S= 2 140 41.0/21.0
Britt Inger Kjellman - Sirkka Andersson Ingegerd Peterson - Ulla Åberg 3 S= 2 140 41.0/21.0
Ilona Hallenborg - Gun Norberg Charlotte Brydolf - Ninni Delérus 3 S= 3 140 41.0/21.0
Bodil Rehn - Inger Carlsson Bengt Larsson - Kajsa Eklöw 3 S= 2 140 41.0/21.0
Gunilla Johansson - Karin Kjellsson Jörgen Persson - Stig-Arne Någård 3 S= E 140 41.0/21.0
Jette Hultén - Margaretha Josefsson Frid Lena Ljungqvist - Tommy Wendel 3 S= 5 140 41.0/21.0
Åsa Caviezel - Ann Bengtsander Birgitta Gudmundsson - Johnny Gudmundsson 2 S+1 9 140 41.0/21.0
Ulla Davidsson - Kent Andersson Kerstin Adie - Inger Wallin 2 S+1 7 140 41.0/21.0
Ulla Skärberg - Conny Johansson Göran Johansson - Benny Karlsson 2 S+1 2 140 41.0/21.0
Pia Ryberg - Charlotte Noaksson Högvall Agneta Höckert - Per Johansson 3 S= E 140 41.0/21.0
Thomas Asp - Ulf Aronson Maud Ohlsson - Sören Hammer 3 S= 2 140 41.0/21.0
Hans Kristenson - Margareta Karlsson Einar Jönsson - Gertie Bolten 2 S+1 8 140 41.0/21.0
Sussi Rylander - Bertil Stomgårde Hans Andréasson - Marzanna Baczynska 2 S= 2 110 27.0/35.0
Elisabeth Heyvaert - Barbro Gustafson Bengt Appelqvist - Kristina Hallgren 2 S= 5 110 27.0/35.0
Agneta Hägerström - Kerstin Trydell Lennart Nordberg - Anders Trydell 3 S-1 6 -100 18.0/44.0
Agneta Ranhög - Ronny Karlsson Olle Johansson - Ingalill Johansson 3 S-1 2 -100 18.0/44.0
Tommy Ljungqvist - Carl-Gustaf Hagman Jan-Inge Christiansson - Gertie Schill 4 S-1 E -100 18.0/44.0
Pia Fager - Ewa Fager Britt Bengtsson - Ingalill Johanssson 4 S-1 E -100 18.0/44.0
Jan Janson - Lena Bengtsson Sven Bilén - Lars Johansson 4 S-1 8 -100 18.0/44.0
Ingrid Gustafson - Agneta Nydèn Astrid Börjesson - Irene Karlsson 4 S-1 2 -100 18.0/44.0
Gunnar Dahlberg - Ove Antonsson Eva Svensson - Ann-Britt Fridén 4 S-1 2 -100 18.0/44.0
Ann-Sofi Helmersson - Arne Helmersson Donna Diding - Marika Svensson 2 Ö+1 E -110 10.0/52.0
Inge Karlsson - Kerstin Lundberg Håkan Ek - Östen Ek 3 Ö+1 2 -130 8.0/54.0
Anders Aronson - Bodil Asp Fanny Bolbaran - Bengt Larsson 4 S-2 E -200 4.0/58.0
Birger Högberg - Jan Björkman Kai Sundberg - Birgitta Hjelte 4 S-2 2 -200 4.0/58.0
Jan Malmström - Björn Evertsson Håkan Björklund - Kerstin Gyllén 4 S-2 9 -200 4.0/58.0
Lars Warberg - Margareta Lindholm Ann-Charlotte Andersson - Jennie Ericsson 4 S-3 8 -300 0.0/62.0
Solveig Svensson - Göran Åkvist     - 29.0/-

Bricka 5

2019.11.17

Nord giv
N-S i zon
K9
9653
kn104
D975
10642
kn1042
K3
E84
Dkn7
EKD
D9852
106
E853
87
E76
Kkn32

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N85656
S85656
Ö58776
V58776
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Björklund - Kerstin Gyllén Inge Karlsson - Kerstin Lundberg 1NT N+2 2 150 61.0/1.0
Jan Janson - Lena Bengtsson Birgitta Gudmundsson - Johnny Gudmundsson 4 V-3 Kn 150 61.0/1.0
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Kai Sundberg - Birgitta Hjelte 4 V-2 7 100 55.0/7.0
Jan-Inge Christiansson - Gertie Schill Gunvor Lindegren - Ulla Wåhlin 3 Ö-2 3 100 55.0/7.0
Thomas Asp - Ulf Aronson Agneta Höckert - Per Johansson 2 V-2 7 100 55.0/7.0
Erling Helmersson - Helene Harlid Agneta Ranhög - Ronny Karlsson 3 V-2 7 100 55.0/7.0
Diana Avaso - René Torkelson Solveig Svensson - Göran Åkvist 1NT S= K 90 50.0/12.0
Agneta Hägerström - Kerstin Trydell Jörgen Persson - Stig-Arne Någård 2 V-1 7 50 41.0/21.0
Lena Åkvist - Maud Brink Göran Johansson - Benny Karlsson 2 V-1 5 50 41.0/21.0
Roger Hultén - Rune Josefsson Astrid Börjesson - Irene Karlsson 3NT V-1 K 50 41.0/21.0
Ulla Davidsson - Kent Andersson Fanny Bolbaran - Bengt Larsson 2NT V-1 3 50 41.0/21.0
Birger Högberg - Jan Björkman Anders Richnau - Stig-Olof Hermansson 2 V-1 7 50 41.0/21.0
Jan Malmström - Björn Evertsson Eva Svensson - Ann-Britt Fridén 2 V-1 Kn 50 41.0/21.0
Gunnar Dahlberg - Ove Antonsson Sussi Rylander - Bertil Stomgårde 2NT Ö-1 3 50 41.0/21.0
Hans Andréasson - Marzanna Baczynska Nicklas Bårman - Jan Gustavsson 1NT V-1 5 50 41.0/21.0
Einar Jönsson - Gertie Bolten Åsa Caviezel - Ann Bengtsander 2 Ö= 6 -90 29.0/33.0
Britt Inger Kjellman - Sirkka Andersson Ann-Sofi Helmersson - Arne Helmersson 1NT V= 7 -90 29.0/33.0
Håkan Ek - Östen Ek Bengt Larsson - Kajsa Eklöw 1NT Ö= 2 -90 29.0/33.0
Britt Bengtsson - Ingalill Johanssson Ilona Hallenborg - Gun Norberg 1NT V= 9 -90 29.0/33.0
Maud Ohlsson - Sören Hammer Pia Fager - Ewa Fager 2 Ö+1 8 -110 19.0/43.0
Olle Johansson - Ingalill Johansson Lars Warberg - Margareta Lindholm 2 Ö+1 8 -110 19.0/43.0
Gunilla Johansson - Karin Kjellsson Ulla Skärberg - Conny Johansson 2 Ö+1 E -110 19.0/43.0
Elisabeth Heyvaert - Barbro Gustafson Bernt Randén - Eva Randén 2 V= 7 -110 19.0/43.0
Ingegerd Peterson - Ulla Åberg Bodil Rehn - Inger Carlsson 2 V= 7 -110 19.0/43.0
Hans Kristenson - Margareta Karlsson Bengt Appelqvist - Kristina Hallgren 2 Ö+1 8 -110 19.0/43.0
Jenny Myrendal - Ulf Andreasson Lena Ljungqvist - Tommy Wendel 1NT Ö+1 5 -120 9.0/53.0
Ann-Charlotte Andersson - Jennie Ericsson Sven Bilén - Lars Johansson 1NT Ö+1 5 -120 9.0/53.0
Donna Diding - Marika Svensson Siw Svensson - Maria Söderlund 1NT Ö+1 3 -120 9.0/53.0
Kerstin Adie - Inger Wallin Pia Ryberg - Charlotte Noaksson Högvall 1NT Ö+1 3 -120 9.0/53.0
Jan-Roger Lilja - Karl Thorstensen Tommy Ljungqvist - Carl-Gustaf Hagman 2NT Ö+1 8 -150 3.0/59.0
Jette Hultén - Margaretha Josefsson Frid Ingrid Gustafson - Agneta Nydèn 1NT Ö+2 3 -150 3.0/59.0
Anders Aronson - Bodil Asp Charlotte Brydolf - Ninni Delérus 1 S-2 2 -200 0.0/62.0
Lennart Nordberg - Anders Trydell     - -/37.9

Bricka 6

2019.11.17

Öst giv
Ö-V i zon
KD9642
E6
kn
kn1082
Ekn87
4
ED87
D975
103
D10732
K9632
3
5
Kkn985
1054
EK64

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N84786
S84786
Ö48556
V48556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Johansson - Ingalill Johansson Lars Warberg - Margareta Lindholm 4 V-2 Kn 200 62.0/0.0
Jette Hultén - Margaretha Josefsson Frid Ingrid Gustafson - Agneta Nydèn 2 N+1 3 140 59.0/3.0
Hans Andréasson - Marzanna Baczynska Nicklas Bårman - Jan Gustavsson 2 N+1 3 140 59.0/3.0
Einar Jönsson - Gertie Bolten Åsa Caviezel - Ann Bengtsander 2 N= 3 110 48.0/14.0
Jenny Myrendal - Ulf Andreasson Lena Ljungqvist - Tommy Wendel 2 N= 3 110 48.0/14.0
Anders Aronson - Bodil Asp Charlotte Brydolf - Ninni Delérus 2 N= 3 110 48.0/14.0
Britt Inger Kjellman - Sirkka Andersson Ann-Sofi Helmersson - Arne Helmersson 1 N+1 3 110 48.0/14.0
Diana Avaso - René Torkelson Solveig Svensson - Göran Åkvist 3 S= 7 110 48.0/14.0
Roger Hultén - Rune Josefsson Astrid Börjesson - Irene Karlsson 1 N+1 3 110 48.0/14.0
Britt Bengtsson - Ingalill Johanssson Ilona Hallenborg - Gun Norberg 2 N= 3 110 48.0/14.0
Håkan Björklund - Kerstin Gyllén Inge Karlsson - Kerstin Lundberg 2 N= 3 110 48.0/14.0
Jan-Inge Christiansson - Gertie Schill Gunvor Lindegren - Ulla Wåhlin 3 S= D 110 48.0/14.0
Donna Diding - Marika Svensson Siw Svensson - Maria Söderlund 3 V-1 Kn 100 37.0/25.0
Gunilla Johansson - Karin Kjellsson Ulla Skärberg - Conny Johansson 1 V-1 E 100 37.0/25.0
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Kai Sundberg - Birgitta Hjelte 2 N-1 3 -50 26.0/36.0
Agneta Hägerström - Kerstin Trydell Jörgen Persson - Stig-Arne Någård 3 N-1 3 -50 26.0/36.0
Håkan Ek - Östen Ek Bengt Larsson - Kajsa Eklöw 3 N-1 2 -50 26.0/36.0
Lena Åkvist - Maud Brink Göran Johansson - Benny Karlsson 3 S-1 7 -50 26.0/36.0
Birger Högberg - Jan Björkman Anders Richnau - Stig-Olof Hermansson 2 N-1 2 -50 26.0/36.0
Jan Janson - Lena Bengtsson Birgitta Gudmundsson - Johnny Gudmundsson 4 S-1 4 -50 26.0/36.0
Erling Helmersson - Helene Harlid Agneta Ranhög - Ronny Karlsson 3 S-1 8 -50 26.0/36.0
Hans Kristenson - Margareta Karlsson Bengt Appelqvist - Kristina Hallgren 2 S-1 8 -50 26.0/36.0
Jan Malmström - Björn Evertsson Eva Svensson - Ann-Britt Fridén 3 N-1 3 -50 26.0/36.0
Ann-Charlotte Andersson - Jennie Ericsson Sven Bilén - Lars Johansson 3 S-2 4 -100 13.0/49.0
Ulla Davidsson - Kent Andersson Fanny Bolbaran - Bengt Larsson 4 N-2 3 -100 13.0/49.0
Elisabeth Heyvaert - Barbro Gustafson Bernt Randén - Eva Randén 3 N-2 6 -100 13.0/49.0
Gunnar Dahlberg - Ove Antonsson Sussi Rylander - Bertil Stomgårde 3 S-2 7 -100 13.0/49.0
Ingegerd Peterson - Ulla Åberg Bodil Rehn - Inger Carlsson 3 V= K -110 7.0/55.0
Kerstin Adie - Inger Wallin Pia Ryberg - Charlotte Noaksson Högvall 3 Ö= 5 -110 7.0/55.0
Thomas Asp - Ulf Aronson Agneta Höckert - Per Johansson 4 N-3 3 -150 4.0/58.0
Jan-Roger Lilja - Karl Thorstensen Tommy Ljungqvist - Carl-Gustaf Hagman 3NT S-4 8 -200 2.0/60.0
Maud Ohlsson - Sören Hammer Pia Fager - Ewa Fager 3D S-2 E -300 0.0/62.0
Lennart Nordberg - Anders Trydell     - -/37.9

Bricka 7

2019.11.17

Syd giv
alla i zon
EK32
EDkn95
K4
K6
Dkn64
104
kn5
109872
1087
83
D9863
Ekn3
95
K762
E1072
D54

Optimalt kontrakt: 6 S= 1430
 NT
N99121010
S91012910
Ö43132
V43132
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Roger Lilja - Karl Thorstensen Gunvor Lindegren - Ulla Wåhlin 6 N= E 1430 58.0/4.0
Bernt Randén - Eva Randén Hans Kristenson - Margareta Karlsson 6 N= 6 1430 58.0/4.0
Lena Åkvist - Maud Brink Gunilla Johansson - Karin Kjellsson 6 N= 7 1430 58.0/4.0
Ingrid Gustafson - Agneta Nydèn Tommy Ljungqvist - Carl-Gustaf Hagman 6 N= 8 1430 58.0/4.0
Erling Helmersson - Helene Harlid Ann-Charlotte Andersson - Jennie Ericsson 6 N= 3 1430 58.0/4.0
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Anders Richnau - Stig-Olof Hermansson 4 N+2 3 680 31.0/31.0
Einar Jönsson - Gertie Bolten Birgitta Gudmundsson - Johnny Gudmundsson 4 N+2 9 680 31.0/31.0
Anders Aronson - Bodil Asp Kerstin Adie - Inger Wallin 4 N+2 7 680 31.0/31.0
Britt Inger Kjellman - Sirkka Andersson Siw Svensson - Maria Söderlund 4 N+2 3 680 31.0/31.0
Bengt Appelqvist - Kristina Hallgren Jan Janson - Lena Bengtsson 4 N+2 8 680 31.0/31.0
Diana Avaso - René Torkelson Lennart Nordberg - Anders Trydell 4 N+2 8 680 31.0/31.0
Maud Ohlsson - Sören Hammer Ilona Hallenborg - Gun Norberg 5 N+1 3 680 31.0/31.0
Håkan Ek - Östen Ek Ingegerd Peterson - Ulla Åberg 4 N+2 8 680 31.0/31.0
Roger Hultén - Rune Josefsson Jette Hultén - Margaretha Josefsson Frid 4 N+2 8 680 31.0/31.0
Eva Svensson - Ann-Britt Fridén Inge Karlsson - Kerstin Lundberg 4 N+2 8 680 31.0/31.0
Göran Johansson - Benny Karlsson Jörgen Persson - Stig-Arne Någård 4 N+2 3 680 31.0/31.0
Donna Diding - Marika Svensson Kai Sundberg - Birgitta Hjelte 4 N+2 E 680 31.0/31.0
Lars Warberg - Margareta Lindholm Åsa Caviezel - Ann Bengtsander 4 N+2 E 680 31.0/31.0
Bodil Rehn - Inger Carlsson Ann-Sofi Helmersson - Arne Helmersson 5 N+1 3 680 31.0/31.0
Sven Bilén - Lars Johansson Olle Johansson - Ingalill Johansson 4 N+2 8 680 31.0/31.0
Jan-Inge Christiansson - Gertie Schill Jenny Myrendal - Ulf Andreasson 4 N+2 10 680 31.0/31.0
Birger Högberg - Jan Björkman Hans Andréasson - Marzanna Baczynska 4 N+2 8 680 31.0/31.0
Pia Ryberg - Charlotte Noaksson Högvall Pia Fager - Ewa Fager 4 N+2 3 680 31.0/31.0
Elisabeth Heyvaert - Barbro Gustafson Agneta Ranhög - Ronny Karlsson 4 N+2 10 680 31.0/31.0
Thomas Asp - Ulf Aronson Charlotte Brydolf - Ninni Delérus 4 N+2 3 680 31.0/31.0
Bengt Larsson - Kajsa Eklöw Håkan Björklund - Kerstin Gyllén 4 N+2 3 680 31.0/31.0
Gunnar Dahlberg - Ove Antonsson Nicklas Bårman - Jan Gustavsson 5 N+1 3 680 31.0/31.0
Agneta Höckert - Per Johansson Ulla Davidsson - Kent Andersson 4 N+1 3 650 7.0/55.0
Fanny Bolbaran - Bengt Larsson Britt Bengtsson - Ingalill Johanssson 4 N+1 3 650 7.0/55.0
Astrid Börjesson - Irene Karlsson Lena Ljungqvist - Tommy Wendel 3NT N+1 3 630 3.0/59.0
Ulla Skärberg - Conny Johansson Solveig Svensson - Göran Åkvist 3NT S+1 4 630 3.0/59.0
Sussi Rylander - Bertil Stomgårde Jan Malmström - Björn Evertsson 2NT N+2 8 180 0.0/62.0
Agneta Hägerström - Kerstin Trydell     - -/29.9

Bricka 8

2019.11.17

Väst giv
ingen i zon
E
KDkn1075
D873
K8
kn752
962
EK65
kn9
KD863
8
92
ED742
1094
E43
kn104
10653

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N47827
S47827
Ö964116
V964116
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Roger Lilja - Karl Thorstensen Gunvor Lindegren - Ulla Wåhlin 4 N= E 420 61.0/1.0
Erling Helmersson - Helene Harlid Ann-Charlotte Andersson - Jennie Ericsson 4 N= 2 420 61.0/1.0
Eva Svensson - Ann-Britt Fridén Inge Karlsson - Kerstin Lundberg 3 N= K 140 58.0/4.0
Anders Aronson - Bodil Asp Kerstin Adie - Inger Wallin 5 Ö-2 E 100 55.0/7.0
Gunnar Dahlberg - Ove Antonsson Nicklas Bårman - Jan Gustavsson 5D Ö-1 E 100 55.0/7.0
Maud Ohlsson - Sören Hammer Ilona Hallenborg - Gun Norberg 4 Ö-1 E 50 51.0/11.0
Ulla Skärberg - Conny Johansson Solveig Svensson - Göran Åkvist 4 Ö-1 E 50 51.0/11.0
Einar Jönsson - Gertie Bolten Birgitta Gudmundsson - Johnny Gudmundsson 4 N-1 K -50 44.0/18.0
Britt Inger Kjellman - Sirkka Andersson Siw Svensson - Maria Söderlund 4 N-1 K -50 44.0/18.0
Bodil Rehn - Inger Carlsson Ann-Sofi Helmersson - Arne Helmersson 4 N-1 K -50 44.0/18.0
Birger Högberg - Jan Björkman Hans Andréasson - Marzanna Baczynska 4 N-1 K -50 44.0/18.0
Thomas Asp - Ulf Aronson Charlotte Brydolf - Ninni Delérus 4 N-1 K -50 44.0/18.0
Bengt Appelqvist - Kristina Hallgren Jan Janson - Lena Bengtsson 5 N-2 K -100 34.0/28.0
Håkan Ek - Östen Ek Ingegerd Peterson - Ulla Åberg 5 N-2 K -100 34.0/28.0
Roger Hultén - Rune Josefsson Jette Hultén - Margaretha Josefsson Frid 4 N-2 3 -100 34.0/28.0
Göran Johansson - Benny Karlsson Jörgen Persson - Stig-Arne Någård 5 N-2 K -100 34.0/28.0
Pia Ryberg - Charlotte Noaksson Högvall Pia Fager - Ewa Fager 5 N-2 K -100 34.0/28.0
Elisabeth Heyvaert - Barbro Gustafson Agneta Ranhög - Ronny Karlsson 3 Ö= 4 -140 28.0/34.0
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Anders Richnau - Stig-Olof Hermansson 3 Ö+1 3 -170 24.0/38.0
Ingrid Gustafson - Agneta Nydèn Tommy Ljungqvist - Carl-Gustaf Hagman 3 Ö+1 E -170 24.0/38.0
Bengt Larsson - Kajsa Eklöw Håkan Björklund - Kerstin Gyllén 3 Ö+1 E -170 24.0/38.0
Diana Avaso - René Torkelson Lennart Nordberg - Anders Trydell 3 Ö+2 E -200 19.0/43.0
Sussi Rylander - Bertil Stomgårde Jan Malmström - Björn Evertsson 2 Ö+3 3 -200 19.0/43.0
Bernt Randén - Eva Randén Hans Kristenson - Margareta Karlsson 4 Ö= E -420 13.0/49.0
Astrid Börjesson - Irene Karlsson Lena Ljungqvist - Tommy Wendel 4 Ö= 3 -420 13.0/49.0
Lars Warberg - Margareta Lindholm Åsa Caviezel - Ann Bengtsander 4 Ö= 3 -420 13.0/49.0
Jan-Inge Christiansson - Gertie Schill Jenny Myrendal - Ulf Andreasson 4 Ö= E -420 13.0/49.0
Lena Åkvist - Maud Brink Gunilla Johansson - Karin Kjellsson 4 Ö+1 E -450 4.0/58.0
Agneta Höckert - Per Johansson Ulla Davidsson - Kent Andersson 4 Ö+1 E -450 4.0/58.0
Donna Diding - Marika Svensson Kai Sundberg - Birgitta Hjelte 4 Ö+1 3 -450 4.0/58.0
Fanny Bolbaran - Bengt Larsson Britt Bengtsson - Ingalill Johanssson 4 Ö+1 E -450 4.0/58.0
Sven Bilén - Lars Johansson Olle Johansson - Ingalill Johansson 4 Ö+1 E -450 4.0/58.0
Agneta Hägerström - Kerstin Trydell     - -/29.9

Bricka 9

2019.11.17

Nord giv
Ö-V i zon
kn65
kn985
E8764
10
D10942
KD64
109
52
K87
E7
D532
EK87
E3
1032
Kkn
Dkn9643

Optimalt kontrakt: 4D N-3 -500
 NT
N76444
S76444
Ö67899
V67899
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Höckert - Per Johansson Britt Bengtsson - Ingalill Johanssson 2NT Ö-2 6 200 59.0/3.0
Lena Ljungqvist - Tommy Wendel Gunvor Lindegren - Ulla Wåhlin 4 V-2 10 200 59.0/3.0
Birgitta Gudmundsson - Johnny Gudmundsson Bengt Appelqvist - Kristina Hallgren 4 Ö-2 9 200 59.0/3.0
Hans Kristenson - Margareta Karlsson Agneta Ranhög - Ronny Karlsson 4 V-2 10 200 59.0/3.0
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Hans Andréasson - Marzanna Baczynska 4 Ö-1 2 100 45.0/17.0
Agneta Hägerström - Kerstin Trydell Gunilla Johansson - Karin Kjellsson 4 V-1 10 100 45.0/17.0
Lena Åkvist - Maud Brink Solveig Svensson - Göran Åkvist 2NT Ö-1 D 100 45.0/17.0
Charlotte Brydolf - Ninni Delérus Pia Ryberg - Charlotte Noaksson Högvall 4 Ö-1 3 100 45.0/17.0
Olle Johansson - Ingalill Johansson Jan Janson - Lena Bengtsson 3 Ö-1 D 100 45.0/17.0
Håkan Björklund - Kerstin Gyllén Ingegerd Peterson - Ulla Åberg 4 V-1 10 100 45.0/17.0
Åsa Caviezel - Ann Bengtsander Sven Bilén - Lars Johansson 4 Ö-1 3 100 45.0/17.0
Inge Karlsson - Kerstin Lundberg Sussi Rylander - Bertil Stomgårde 1NT Ö-1 4 100 45.0/17.0
Anders Richnau - Stig-Olof Hermansson Donna Diding - Marika Svensson 4 Ö-1 3 100 45.0/17.0
Kai Sundberg - Birgitta Hjelte Britt Inger Kjellman - Sirkka Andersson 3 V-1 E 100 45.0/17.0
Ingrid Gustafson - Agneta Nydèn Jan-Roger Lilja - Karl Thorstensen 2 S-1 6 -50 34.0/28.0
Bernt Randén - Eva Randén Einar Jönsson - Gertie Bolten 2 Ö= 4 -110 29.0/33.0
Eva Svensson - Ann-Britt Fridén Bengt Larsson - Kajsa Eklöw 2 Ö= 4 -110 29.0/33.0
Thomas Asp - Ulf Aronson Ilona Hallenborg - Gun Norberg 2 Ö= D -110 29.0/33.0
Kerstin Adie - Inger Wallin Maud Ohlsson - Sören Hammer 2 Ö= D -110 29.0/33.0
Anders Aronson - Bodil Asp Ulla Davidsson - Kent Andersson 2NT Ö= Kn -120 22.0/40.0
Håkan Ek - Östen Ek Ann-Sofi Helmersson - Arne Helmersson 2NT Ö= 3 -120 22.0/40.0
Pia Fager - Ewa Fager Fanny Bolbaran - Bengt Larsson 2NT Ö= D -120 22.0/40.0
Roger Hultén - Rune Josefsson Tommy Ljungqvist - Carl-Gustaf Hagman 2 V+1 10 -140 15.0/47.0
Astrid Börjesson - Irene Karlsson Jan-Inge Christiansson - Gertie Schill 3 Ö= D -140 15.0/47.0
Nicklas Bårman - Jan Gustavsson Jan Malmström - Björn Evertsson 2 Ö+1 D -140 15.0/47.0
Birger Högberg - Jan Björkman Gunnar Dahlberg - Ove Antonsson 2 Ö+1 D -140 15.0/47.0
Bodil Rehn - Inger Carlsson Siw Svensson - Maria Söderlund 2NT Ö+1 4 -150 9.0/53.0
Erling Helmersson - Helene Harlid Lars Warberg - Margareta Lindholm 1NT Ö+2 9 -150 9.0/53.0
Jenny Myrendal - Ulf Andreasson Jette Hultén - Margaretha Josefsson Frid 2 Ö+2 D -170 4.0/58.0
Ulla Skärberg - Conny Johansson Diana Avaso - René Torkelson 2 V+2 10 -170 4.0/58.0
Elisabeth Heyvaert - Barbro Gustafson Ann-Charlotte Andersson - Jennie Ericsson 2 Ö+2 9 -170 4.0/58.0
Jörgen Persson - Stig-Arne Någård Lennart Nordberg - Anders Trydell 3NT Ö= 9 -600 0.0/62.0
Göran Johansson - Benny Karlsson     - 30.2/-

Bricka 10

2019.11.17

Öst giv
alla i zon
943
9863
873
1054
Kkn2
ED105
D92
963
ED10865
kn2
EKkn
K2
7
K74
10654
EDkn87

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -1440
 NT
N52211
S52211
Ö810111212
V799118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Astrid Börjesson - Irene Karlsson Jan-Inge Christiansson - Gertie Schill 4 Ö= 4 -620 62.0/0.0
Lena Ljungqvist - Tommy Wendel Gunvor Lindegren - Ulla Wåhlin 4 Ö+1 4 -650 55.0/7.0
Bodil Rehn - Inger Carlsson Siw Svensson - Maria Söderlund 5 Ö= 4 -650 55.0/7.0
Pia Fager - Ewa Fager Fanny Bolbaran - Bengt Larsson 4 Ö+1 7 -650 55.0/7.0
Elisabeth Heyvaert - Barbro Gustafson Ann-Charlotte Andersson - Jennie Ericsson 4 Ö+1 E -650 55.0/7.0
Inge Karlsson - Kerstin Lundberg Sussi Rylander - Bertil Stomgårde 4 Ö+1 4 -650 55.0/7.0
Hans Kristenson - Margareta Karlsson Agneta Ranhög - Ronny Karlsson 4 Ö+1 Kn -650 55.0/7.0
Bernt Randén - Eva Randén Einar Jönsson - Gertie Bolten 3NT V+2 6 -660 47.0/15.0
Ulla Skärberg - Conny Johansson Diana Avaso - René Torkelson 3NT Ö+2 Kn -660 47.0/15.0
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Hans Andréasson - Marzanna Baczynska 5 Ö+1 E -680 33.0/29.0
Agneta Hägerström - Kerstin Trydell Gunilla Johansson - Karin Kjellsson 4 Ö+2 E -680 33.0/29.0
Jenny Myrendal - Ulf Andreasson Jette Hultén - Margaretha Josefsson Frid 5 Ö+1 E -680 33.0/29.0
Anders Aronson - Bodil Asp Ulla Davidsson - Kent Andersson 4 Ö+2 7 -680 33.0/29.0
Håkan Ek - Östen Ek Ann-Sofi Helmersson - Arne Helmersson 4 Ö+2 E -680 33.0/29.0
Agneta Höckert - Per Johansson Britt Bengtsson - Ingalill Johanssson 4 Ö+2 E -680 33.0/29.0
Håkan Björklund - Kerstin Gyllén Ingegerd Peterson - Ulla Åberg 4 Ö+2 E -680 33.0/29.0
Åsa Caviezel - Ann Bengtsander Sven Bilén - Lars Johansson 4 Ö+2 E -680 33.0/29.0
Birger Högberg - Jan Björkman Gunnar Dahlberg - Ove Antonsson 4 Ö+2 Kn -680 33.0/29.0
Ingrid Gustafson - Agneta Nydèn Jan-Roger Lilja - Karl Thorstensen 4 Ö+2 E -680 33.0/29.0
Kerstin Adie - Inger Wallin Maud Ohlsson - Sören Hammer 5 Ö+1 7 -680 33.0/29.0
Kai Sundberg - Birgitta Hjelte Britt Inger Kjellman - Sirkka Andersson 4 Ö+2 E -680 33.0/29.0
Lena Åkvist - Maud Brink Solveig Svensson - Göran Åkvist 4 Ö+3 5 -710 12.0/50.0
Roger Hultén - Rune Josefsson Tommy Ljungqvist - Carl-Gustaf Hagman 4 Ö+3 Kn -710 12.0/50.0
Charlotte Brydolf - Ninni Delérus Pia Ryberg - Charlotte Noaksson Högvall 4 Ö+3 7 -710 12.0/50.0
Nicklas Bårman - Jan Gustavsson Jan Malmström - Björn Evertsson 5 Ö+2 Kn -710 12.0/50.0
Jörgen Persson - Stig-Arne Någård Lennart Nordberg - Anders Trydell 4 Ö+3 7 -710 12.0/50.0
Olle Johansson - Ingalill Johansson Jan Janson - Lena Bengtsson 4 Ö+3 7 -710 12.0/50.0
Thomas Asp - Ulf Aronson Ilona Hallenborg - Gun Norberg 4 Ö+3 7 -710 12.0/50.0
Erling Helmersson - Helene Harlid Lars Warberg - Margareta Lindholm 4 Ö+3 7 -710 12.0/50.0
Anders Richnau - Stig-Olof Hermansson Donna Diding - Marika Svensson 4 Ö+3 7 -710 12.0/50.0
Birgitta Gudmundsson - Johnny Gudmundsson Bengt Appelqvist - Kristina Hallgren 6 Ö= E -1430 2.0/60.0
Eva Svensson - Ann-Britt Fridén Bengt Larsson - Kajsa Eklöw 6 Ö+1 5 -1460 0.0/62.0
Göran Johansson - Benny Karlsson     - 30.2/-

Bricka 11

2019.11.17

Syd giv
ingen i zon
KD972
5
D2
EK1074
E1053
KD
K83
D983
kn86
kn1043
kn7
kn652
4
E98762
E109654

Optimalt kontrakt: 5 S= 400
 NT
N710887
S711887
Ö62544
V52444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Inger Kjellman - Sirkka Andersson Anders Richnau - Stig-Olof Hermansson 3NT N+1 5 430 58.0/4.0
Jan-Roger Lilja - Karl Thorstensen Jan-Inge Christiansson - Gertie Schill 3NT N+1 6 430 58.0/4.0
Nicklas Bårman - Jan Gustavsson Inge Karlsson - Kerstin Lundberg 3NT N+1 5 430 58.0/4.0
Ilona Hallenborg - Gun Norberg Anders Aronson - Bodil Asp 3NT N+1 Kn 430 58.0/4.0
Ulla Davidsson - Kent Andersson Pia Fager - Ewa Fager 3NT N+1 2 430 58.0/4.0
Jan Janson - Lena Bengtsson Åsa Caviezel - Ann Bengtsander 3NT N= 6 400 50.0/12.0
Jan Malmström - Björn Evertsson Birger Högberg - Jan Björkman 3NT N= 5 400 50.0/12.0
Siw Svensson - Maria Söderlund Håkan Ek - Östen Ek 3NT N= 2 400 50.0/12.0
Elisabeth Heyvaert - Barbro Gustafson Lars Warberg - Margareta Lindholm 2 N+2 Kn 170 46.0/16.0
Jenny Myrendal - Ulf Andreasson Roger Hultén - Rune Josefsson 1 N+2 4 140 42.0/20.0
Lena Ljungqvist - Tommy Wendel Ingrid Gustafson - Agneta Nydèn 3 S= 3 140 42.0/20.0
Lennart Nordberg - Anders Trydell Solveig Svensson - Göran Åkvist 3 N= Kn 140 42.0/20.0
Agneta Höckert - Per Johansson Kerstin Adie - Inger Wallin 3 S+1 K 130 35.0/27.0
Håkan Björklund - Kerstin Gyllén Ann-Sofi Helmersson - Arne Helmersson 2 S+2 K 130 35.0/27.0
Thomas Asp - Ulf Aronson Britt Bengtsson - Ingalill Johanssson 3 S+1 3 130 35.0/27.0
Hans Andréasson - Marzanna Baczynska Donna Diding - Marika Svensson 2 S+2 5 130 35.0/27.0
Birgitta Gudmundsson - Johnny Gudmundsson Bernt Randén - Eva Randén 1 N+1 Kn 110 29.0/33.0
Kai Sundberg - Birgitta Hjelte Bodil Rehn - Inger Carlsson 2 N= 5 110 29.0/33.0
Göran Johansson - Benny Karlsson Gunilla Johansson - Karin Kjellsson 2 Ö-2 4 100 26.0/36.0
Sussi Rylander - Bertil Stomgårde Bengt Larsson - Kajsa Eklöw 2 S= K 90 24.0/38.0
Maud Ohlsson - Sören Hammer Pia Ryberg - Charlotte Noaksson Högvall 3NT N-1 3 -50 18.0/44.0
Eva Svensson - Ann-Britt Fridén Ingegerd Peterson - Ulla Åberg 3 N-1 4 -50 18.0/44.0
Astrid Börjesson - Irene Karlsson Jette Hultén - Margaretha Josefsson Frid 3NT N-1 4 -50 18.0/44.0
Charlotte Brydolf - Ninni Delérus Fanny Bolbaran - Bengt Larsson 3 N-1 Kn -50 18.0/44.0
Gunvor Lindegren - Ulla Wåhlin Tommy Ljungqvist - Carl-Gustaf Hagman 3 N-1 4 -50 18.0/44.0
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Gunnar Dahlberg - Ove Antonsson 2NT S-2 3 -100 9.0/53.0
Agneta Ranhög - Ronny Karlsson Bengt Appelqvist - Kristina Hallgren 5D S-1 5 -100 9.0/53.0
Ann-Charlotte Andersson - Jennie Ericsson Hans Kristenson - Margareta Karlsson 2 N-2 Kn -100 9.0/53.0
Erling Helmersson - Helene Harlid Olle Johansson - Ingalill Johansson 3 N-2 Kn -100 9.0/53.0
Agneta Hägerström - Kerstin Trydell Lena Åkvist - Maud Brink 3NT N-3 2 -150 2.0/60.0
Jörgen Persson - Stig-Arne Någård Ulla Skärberg - Conny Johansson 2NT N-3 6 -150 2.0/60.0
Sven Bilén - Lars Johansson Einar Jönsson - Gertie Bolten 4 S-3 8 -150 2.0/60.0
Diana Avaso - René Torkelson     - 33.2/-

Bricka 12

2019.11.17

Väst giv
N-S i zon
D1072
E8753
4
1032
64
D
Kkn32
Kkn9875
EKkn8
K1096
1096
ED
953
kn42
ED875
64

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N24532
S24532
Ö10981010
V10981010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maud Ohlsson - Sören Hammer Pia Ryberg - Charlotte Noaksson Högvall 3NT Ö-1 7 50 60.0/2.0
Agneta Ranhög - Ronny Karlsson Bengt Appelqvist - Kristina Hallgren 6NT V-1 7 50 60.0/2.0
Birgitta Gudmundsson - Johnny Gudmundsson Bernt Randén - Eva Randén 6 Ö-1 E 50 60.0/2.0
Charlotte Brydolf - Ninni Delérus Fanny Bolbaran - Bengt Larsson 2 Ö= 5 -110 55.0/7.0
Siw Svensson - Maria Söderlund Håkan Ek - Östen Ek 2 Ö= 8 -110 55.0/7.0
Britt Inger Kjellman - Sirkka Andersson Anders Richnau - Stig-Olof Hermansson 3 V+1 4 -130 50.0/12.0
Göran Johansson - Benny Karlsson Gunilla Johansson - Karin Kjellsson 3 V+1 4 -130 50.0/12.0
Sussi Rylander - Bertil Stomgårde Bengt Larsson - Kajsa Eklöw 3 V+1 4 -130 50.0/12.0
Agneta Höckert - Per Johansson Kerstin Adie - Inger Wallin 3 V+2 5 -150 46.0/16.0
Jenny Myrendal - Ulf Andreasson Roger Hultén - Rune Josefsson 1NT Ö+3 8 -180 44.0/18.0
Ilona Hallenborg - Gun Norberg Anders Aronson - Bodil Asp 2NT Ö+4 5 -240 42.0/20.0
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Gunnar Dahlberg - Ove Antonsson 5 Ö= E -400 38.0/24.0
Nicklas Bårman - Jan Gustavsson Inge Karlsson - Kerstin Lundberg 3NT Ö= 2 -400 38.0/24.0
Sven Bilén - Lars Johansson Einar Jönsson - Gertie Bolten 3NT Ö= 9 -400 38.0/24.0
Jan-Roger Lilja - Karl Thorstensen Jan-Inge Christiansson - Gertie Schill 3NT Ö+1 8 -430 29.0/33.0
Ann-Charlotte Andersson - Jennie Ericsson Hans Kristenson - Margareta Karlsson 3NT Ö+1 9 -430 29.0/33.0
Lena Ljungqvist - Tommy Wendel Ingrid Gustafson - Agneta Nydèn 3NT Ö+1 5 -430 29.0/33.0
Ulla Davidsson - Kent Andersson Pia Fager - Ewa Fager 3NT Ö+1 5 -430 29.0/33.0
Thomas Asp - Ulf Aronson Britt Bengtsson - Ingalill Johanssson 3NT Ö+1 6 -430 29.0/33.0
Hans Andréasson - Marzanna Baczynska Donna Diding - Marika Svensson 3NT Ö+1 5 -430 29.0/33.0
Agneta Hägerström - Kerstin Trydell Lena Åkvist - Maud Brink 3NT Ö+2 5 -460 12.0/50.0
Eva Svensson - Ann-Britt Fridén Ingegerd Peterson - Ulla Åberg 3NT Ö+2 3 -460 12.0/50.0
Astrid Börjesson - Irene Karlsson Jette Hultén - Margaretha Josefsson Frid 3NT Ö+2 5 -460 12.0/50.0
Jörgen Persson - Stig-Arne Någård Ulla Skärberg - Conny Johansson 3NT Ö+2 7 -460 12.0/50.0
Lennart Nordberg - Anders Trydell Solveig Svensson - Göran Åkvist 3NT Ö+2 8 -460 12.0/50.0
Gunvor Lindegren - Ulla Wåhlin Tommy Ljungqvist - Carl-Gustaf Hagman 3NT Ö+2 E -460 12.0/50.0
Håkan Björklund - Kerstin Gyllén Ann-Sofi Helmersson - Arne Helmersson 3NT Ö+2 7 -460 12.0/50.0
Jan Janson - Lena Bengtsson Åsa Caviezel - Ann Bengtsander 3NT Ö+2 8 -460 12.0/50.0
Elisabeth Heyvaert - Barbro Gustafson Lars Warberg - Margareta Lindholm 3NT Ö+2 8 -460 12.0/50.0
Erling Helmersson - Helene Harlid Olle Johansson - Ingalill Johansson 3NT Ö+2 8 -460 12.0/50.0
Jan Malmström - Björn Evertsson Birger Högberg - Jan Björkman 3NT Ö+2 5 -460 12.0/50.0
Kai Sundberg - Birgitta Hjelte Bodil Rehn - Inger Carlsson 3NT Ö+3 5 -490 0.0/62.0
Diana Avaso - René Torkelson     - 33.2/-

Bricka 13

2019.11.17

Nord giv
alla i zon
K87
kn4
95432
kn74
D10653
KD1052
10
E3
kn42
E73
Ekn
KD852
E9
986
KD876
1096

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -660
 NT
N17222
S17222
Ö106101011
V106101011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Sofi Helmersson - Arne Helmersson Eva Svensson - Ann-Britt Fridén 4 V-1 2 100 62.0/0.0
Kerstin Adie - Inger Wallin Charlotte Brydolf - Ninni Delérus 2NT Ö+2 6 -180 60.0/2.0
Lena Åkvist - Maud Brink Ulla Skärberg - Conny Johansson 3 Ö+2 9 -200 56.0/6.0
Pia Ryberg - Charlotte Noaksson Högvall Ulla Davidsson - Kent Andersson 3 Ö+2 D -200 56.0/6.0
Hans Andréasson - Marzanna Baczynska Britt Inger Kjellman - Sirkka Andersson 3 V+2 4 -200 56.0/6.0
Diana Avaso - René Torkelson Göran Johansson - Benny Karlsson 2NT Ö+3 K -210 52.0/10.0
Jan-Roger Lilja - Karl Thorstensen Astrid Börjesson - Irene Karlsson 5 Ö= E -600 50.0/12.0
Roger Hultén - Rune Josefsson Ingrid Gustafson - Agneta Nydèn 4 V= 7 -620 48.0/14.0
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Jan Malmström - Björn Evertsson 4 Ö+1 K -650 38.0/24.0
Einar Jönsson - Gertie Bolten Jan Janson - Lena Bengtsson 4 Ö+1 K -650 38.0/24.0
Lennart Nordberg - Anders Trydell Agneta Hägerström - Kerstin Trydell 4 Ö+1 K -650 38.0/24.0
Britt Bengtsson - Ingalill Johanssson Maud Ohlsson - Sören Hammer 4 Ö+1 K -650 38.0/24.0
Solveig Svensson - Göran Åkvist Gunilla Johansson - Karin Kjellsson 4 V+1 4 -650 38.0/24.0
Sussi Rylander - Bertil Stomgårde Ingegerd Peterson - Ulla Åberg 4 Ö+1 6 -650 38.0/24.0
Thomas Asp - Ulf Aronson Fanny Bolbaran - Bengt Larsson 4 V+1 2 -650 38.0/24.0
Birgitta Gudmundsson - Johnny Gudmundsson Agneta Ranhög - Ronny Karlsson 4 V+1 5 -650 38.0/24.0
Anders Richnau - Stig-Olof Hermansson Bodil Rehn - Inger Carlsson 4 V+1 7 -650 38.0/24.0
Agneta Höckert - Per Johansson Anders Aronson - Bodil Asp 3NT Ö+2 K -660 26.0/36.0
Lars Warberg - Margareta Lindholm Hans Kristenson - Margareta Karlsson 3NT Ö+2 K -660 26.0/36.0
Åsa Caviezel - Ann Bengtsander Bengt Appelqvist - Kristina Hallgren 3NT Ö+2 D -660 26.0/36.0
Gunvor Lindegren - Ulla Wåhlin Jenny Myrendal - Ulf Andreasson 4 Ö+2 K -680 20.0/42.0
Erling Helmersson - Helene Harlid Sven Bilén - Lars Johansson 4 Ö+2 8 -680 20.0/42.0
Siw Svensson - Maria Söderlund Håkan Björklund - Kerstin Gyllén 4 Ö+2 K -680 20.0/42.0
Håkan Ek - Östen Ek Kai Sundberg - Birgitta Hjelte 3NT Ö+3 6 -690 8.0/54.0
Nicklas Bårman - Jan Gustavsson Bengt Larsson - Kajsa Eklöw 3NT Ö+3 8 -690 8.0/54.0
Ann-Charlotte Andersson - Jennie Ericsson Bernt Randén - Eva Randén 3NT Ö+3 6 -690 8.0/54.0
Lena Ljungqvist - Tommy Wendel Jan-Inge Christiansson - Gertie Schill 3NT Ö+3 6 -690 8.0/54.0
Ilona Hallenborg - Gun Norberg Pia Fager - Ewa Fager 3NT Ö+3 6 -690 8.0/54.0
Donna Diding - Marika Svensson Gunnar Dahlberg - Ove Antonsson 3NT Ö+3 6 -690 8.0/54.0
Tommy Ljungqvist - Carl-Gustaf Hagman Jette Hultén - Margaretha Josefsson Frid 3NT Ö+3 8 -690 8.0/54.0
Birger Högberg - Jan Björkman Inge Karlsson - Kerstin Lundberg 3NT Ö+3 6 -690 8.0/54.0
Elisabeth Heyvaert - Barbro Gustafson Olle Johansson - Ingalill Johansson 3NT Ö+3 8 -690 8.0/54.0
Jörgen Persson - Stig-Arne Någård     - 26.1/-

Bricka 14

2019.11.17

Öst giv
ingen i zon

876
10986
KD10873
10872
KD9
EK32
92
Ekn653
E102
Dkn75
5
KD94
kn543
4
Ekn64

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N94635
S94635
Ö49697
V49697
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Warberg - Margareta Lindholm Hans Kristenson - Margareta Karlsson 5D N= E 550 62.0/0.0
Håkan Ek - Östen Ek Kai Sundberg - Birgitta Hjelte 4D Ö-1 E 100 58.0/4.0
Thomas Asp - Ulf Aronson Fanny Bolbaran - Bengt Larsson 4D Ö-1 4 100 58.0/4.0
Erling Helmersson - Helene Harlid Sven Bilén - Lars Johansson 5D Ö-1 E 100 58.0/4.0
Diana Avaso - René Torkelson Göran Johansson - Benny Karlsson 4 Ö-1 4 50 48.0/14.0
Ann-Charlotte Andersson - Jennie Ericsson Bernt Randén - Eva Randén 4 Ö-1 4 50 48.0/14.0
Lena Ljungqvist - Tommy Wendel Jan-Inge Christiansson - Gertie Schill 4 Ö-1 4 50 48.0/14.0
Lennart Nordberg - Anders Trydell Agneta Hägerström - Kerstin Trydell 4 Ö-1 4 50 48.0/14.0
Solveig Svensson - Göran Åkvist Gunilla Johansson - Karin Kjellsson 4 Ö-1 4 50 48.0/14.0
Åsa Caviezel - Ann Bengtsander Bengt Appelqvist - Kristina Hallgren 4 Ö-1 E 50 48.0/14.0
Anders Richnau - Stig-Olof Hermansson Bodil Rehn - Inger Carlsson 4 Ö-1 E 50 48.0/14.0
Hans Andréasson - Marzanna Baczynska Britt Inger Kjellman - Sirkka Andersson 2 Ö= 4 -110 40.0/22.0
Einar Jönsson - Gertie Bolten Jan Janson - Lena Bengtsson 3 Ö= 4 -140 35.0/27.0
Birger Högberg - Jan Björkman Inge Karlsson - Kerstin Lundberg 3 Ö= 4 -140 35.0/27.0
Kerstin Adie - Inger Wallin Charlotte Brydolf - Ninni Delérus 2 Ö+1 4 -140 35.0/27.0
Siw Svensson - Maria Söderlund Håkan Björklund - Kerstin Gyllén 3 Ö= 4 -140 35.0/27.0
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Jan Malmström - Björn Evertsson 2 Ö+2 4 -170 28.0/34.0
Agneta Höckert - Per Johansson Anders Aronson - Bodil Asp 2 Ö+2 4 -170 28.0/34.0
Ann-Sofi Helmersson - Arne Helmersson Eva Svensson - Ann-Britt Fridén 2 Ö+2 4 -170 28.0/34.0
Jan-Roger Lilja - Karl Thorstensen Astrid Börjesson - Irene Karlsson 4 Ö= E -420 13.0/49.0
Lena Åkvist - Maud Brink Ulla Skärberg - Conny Johansson 4 Ö= 4 -420 13.0/49.0
Roger Hultén - Rune Josefsson Ingrid Gustafson - Agneta Nydèn 4 Ö= 6 -420 13.0/49.0
Nicklas Bårman - Jan Gustavsson Bengt Larsson - Kajsa Eklöw 4 Ö= 4 -420 13.0/49.0
Ilona Hallenborg - Gun Norberg Pia Fager - Ewa Fager 4 Ö= 4 -420 13.0/49.0
Donna Diding - Marika Svensson Gunnar Dahlberg - Ove Antonsson 4 Ö= 4 -420 13.0/49.0
Gunvor Lindegren - Ulla Wåhlin Jenny Myrendal - Ulf Andreasson 4 Ö= E -420 13.0/49.0
Britt Bengtsson - Ingalill Johanssson Maud Ohlsson - Sören Hammer 4 Ö= 4 -420 13.0/49.0
Tommy Ljungqvist - Carl-Gustaf Hagman Jette Hultén - Margaretha Josefsson Frid 4 Ö= 4 -420 13.0/49.0
Pia Ryberg - Charlotte Noaksson Högvall Ulla Davidsson - Kent Andersson 4 Ö= 4 -420 13.0/49.0
Elisabeth Heyvaert - Barbro Gustafson Olle Johansson - Ingalill Johansson 4 Ö= 6 -420 13.0/49.0
Birgitta Gudmundsson - Johnny Gudmundsson Agneta Ranhög - Ronny Karlsson 4 Ö= 4 -420 13.0/49.0
Sussi Rylander - Bertil Stomgårde Ingegerd Peterson - Ulla Åberg 4D Ö= 4 -590 0.0/62.0
Jörgen Persson - Stig-Arne Någård     - 26.1/-

Bricka 15

2019.11.17

Syd giv
N-S i zon
KD82
E103
52
EK62
764
KD2
ED8
10753
kn3
7654
K1043
kn94
E1095
kn98
kn976
D8

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N988109
S988109
Ö45534
V45534
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Aronson - Bodil Asp Pia Ryberg - Charlotte Noaksson Högvall 4 N= 4 620 56.0/6.0
Göran Johansson - Benny Karlsson Agneta Hägerström - Kerstin Trydell 4 N= 7 620 56.0/6.0
Lennart Nordberg - Anders Trydell Ulla Skärberg - Conny Johansson 4 N= 3 620 56.0/6.0
Britt Bengtsson - Ingalill Johanssson Ulla Davidsson - Kent Andersson 4 N= 4 620 56.0/6.0
Jan Janson - Lena Bengtsson Bernt Randén - Eva Randén 4 N= 4 620 56.0/6.0
Ann-Sofi Helmersson - Arne Helmersson Sussi Rylander - Bertil Stomgårde 4 N= 4 620 56.0/6.0
Erling Helmersson - Helene Harlid Åsa Caviezel - Ann Bengtsander 4 N= 9 620 56.0/6.0
Bengt Appelqvist - Kristina Hallgren Einar Jönsson - Gertie Bolten 3NT N= 3 600 45.0/17.0
Lars Warberg - Margareta Lindholm Agneta Ranhög - Ronny Karlsson 3NT N= 4 600 45.0/17.0
Solveig Svensson - Göran Åkvist Diana Avaso - René Torkelson 3NT N= 3 600 45.0/17.0
Birger Högberg - Jan Björkman Bengt Larsson - Kajsa Eklöw 3NT N= 3 600 45.0/17.0
Roger Hultén - Rune Josefsson Lena Ljungqvist - Tommy Wendel 1NT N+3 7 180 39.0/23.0
Elisabeth Heyvaert - Barbro Gustafson Sven Bilén - Lars Johansson 2NT N+2 7 180 39.0/23.0
Astrid Börjesson - Irene Karlsson Jenny Myrendal - Ulf Andreasson 3 S+1 K 170 33.0/29.0
Ilona Hallenborg - Gun Norberg Kerstin Adie - Inger Wallin 2 S+2 4 170 33.0/29.0
Donna Diding - Marika Svensson Jan Malmström - Björn Evertsson 2 N+2 7 170 33.0/29.0
Hans Kristenson - Margareta Karlsson Olle Johansson - Ingalill Johansson 3 N+1 4 170 33.0/29.0
Lena Åkvist - Maud Brink Jörgen Persson - Stig-Arne Någård 1NT N+2 4 150 22.0/40.0
Eva Svensson - Ann-Britt Fridén Siw Svensson - Maria Söderlund 1NT N+2 4 150 22.0/40.0
Charlotte Brydolf - Ninni Delérus Maud Ohlsson - Sören Hammer 1NT N+2 3 150 22.0/40.0
Fanny Bolbaran - Bengt Larsson Agneta Höckert - Per Johansson 1NT N+2 7 150 22.0/40.0
Jette Hultén - Margaretha Josefsson Frid Jan-Inge Christiansson - Gertie Schill 1NT N+2 4 150 22.0/40.0
Ingegerd Peterson - Ulla Åberg Nicklas Bårman - Jan Gustavsson 1NT N+2 4 150 22.0/40.0
Kai Sundberg - Birgitta Hjelte Håkan Björklund - Kerstin Gyllén 2NT N+1 4 150 22.0/40.0
Britt Inger Kjellman - Sirkka Andersson Gunnar Dahlberg - Ove Antonsson 2 S+1 K 140 10.0/52.0
Gunvor Lindegren - Ulla Wåhlin Ingrid Gustafson - Agneta Nydèn 2 N+1 4 140 10.0/52.0
Bodil Rehn - Inger Carlsson Hans Andréasson - Marzanna Baczynska 2 S+1 K 140 10.0/52.0
Tommy Ljungqvist - Carl-Gustaf Hagman Jan-Roger Lilja - Karl Thorstensen 2 S+1 E 140 10.0/52.0
Thomas Asp - Ulf Aronson Pia Fager - Ewa Fager 2 S+1 7 140 10.0/52.0
Birgitta Gudmundsson - Johnny Gudmundsson Ann-Charlotte Andersson - Jennie Ericsson 1NT N+1 3 120 4.0/58.0
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Inge Karlsson - Kerstin Lundberg 4 N-1 4 -100 1.0/61.0
Anders Richnau - Stig-Olof Hermansson Håkan Ek - Östen Ek 4 N-1 4 -100 1.0/61.0
Gunilla Johansson - Karin Kjellsson     - 29.6/-

Bricka 16

2019.11.17

Väst giv
Ö-V i zon
E976
D4
Dkn7
Ekn72
854
kn87632
1065
6
D103
5
K83
KD9854
Kkn2
EK109
E942
103

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N912111212
S912111212
Ö41211
V41211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Astrid Börjesson - Irene Karlsson Jenny Myrendal - Ulf Andreasson 3NT N+3 K 490 60.0/2.0
Britt Bengtsson - Ingalill Johanssson Ulla Davidsson - Kent Andersson 3NT N+3 8 490 60.0/2.0
Ingegerd Peterson - Ulla Åberg Nicklas Bårman - Jan Gustavsson 3NT N+3 5 490 60.0/2.0
Göran Johansson - Benny Karlsson Agneta Hägerström - Kerstin Trydell 3NT N+2 K 460 49.0/13.0
Lars Warberg - Margareta Lindholm Agneta Ranhög - Ronny Karlsson 3NT N+2 9 460 49.0/13.0
Lennart Nordberg - Anders Trydell Ulla Skärberg - Conny Johansson 3NT N+2 K 460 49.0/13.0
Fanny Bolbaran - Bengt Larsson Agneta Höckert - Per Johansson 3NT S+2 6 460 49.0/13.0
Ann-Sofi Helmersson - Arne Helmersson Sussi Rylander - Bertil Stomgårde 3NT N+2 4 460 49.0/13.0
Elisabeth Heyvaert - Barbro Gustafson Sven Bilén - Lars Johansson 3NT N+2 K 460 49.0/13.0
Erling Helmersson - Helene Harlid Åsa Caviezel - Ann Bengtsander 3NT N+2 9 460 49.0/13.0
Hans Kristenson - Margareta Karlsson Olle Johansson - Ingalill Johansson 3NT N+2 9 460 49.0/13.0
Solveig Svensson - Göran Åkvist Diana Avaso - René Torkelson 4 N+1 4 450 40.0/22.0
Anders Aronson - Bodil Asp Pia Ryberg - Charlotte Noaksson Högvall 3NT N+1 D 430 37.0/25.0
Birger Högberg - Jan Björkman Bengt Larsson - Kajsa Eklöw 3NT N+1 3 430 37.0/25.0
Thomas Asp - Ulf Aronson Pia Fager - Ewa Fager 4 N= 5 420 34.0/28.0
Eva Svensson - Ann-Britt Fridén Siw Svensson - Maria Söderlund 3NT S= 6 400 26.0/36.0
Ilona Hallenborg - Gun Norberg Kerstin Adie - Inger Wallin 3NT S= 3 400 26.0/36.0
Bodil Rehn - Inger Carlsson Hans Andréasson - Marzanna Baczynska 3NT N= K 400 26.0/36.0
Tommy Ljungqvist - Carl-Gustaf Hagman Jan-Roger Lilja - Karl Thorstensen 3NT S= 7 400 26.0/36.0
Jan Janson - Lena Bengtsson Bernt Randén - Eva Randén 3NT S= 6 400 26.0/36.0
Birgitta Gudmundsson - Johnny Gudmundsson Ann-Charlotte Andersson - Jennie Ericsson 3NT N= 9 400 26.0/36.0
Anders Richnau - Stig-Olof Hermansson Håkan Ek - Östen Ek 3NT N= 8 400 26.0/36.0
Bengt Appelqvist - Kristina Hallgren Einar Jönsson - Gertie Bolten 2NT S+2 7 180 18.0/44.0
Roger Hultén - Rune Josefsson Lena Ljungqvist - Tommy Wendel 2 N+2 5 170 16.0/46.0
Jette Hultén - Margaretha Josefsson Frid Jan-Inge Christiansson - Gertie Schill 2NT S+1 2 150 14.0/48.0
Kai Sundberg - Birgitta Hjelte Håkan Björklund - Kerstin Gyllén 3 N= K 140 12.0/50.0
Charlotte Brydolf - Ninni Delérus Maud Ohlsson - Sören Hammer 1NT S+1 6 120 10.0/52.0
Donna Diding - Marika Svensson Jan Malmström - Björn Evertsson 2 S= 6 110 8.0/54.0
Britt Inger Kjellman - Sirkka Andersson Gunnar Dahlberg - Ove Antonsson 2NT S-1 6 -50 5.0/57.0
Lena Åkvist - Maud Brink Jörgen Persson - Stig-Arne Någård 3 N-1 5 -50 5.0/57.0
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Inge Karlsson - Kerstin Lundberg 4 S-2 6 -100 1.0/61.0
Gunvor Lindegren - Ulla Wåhlin Ingrid Gustafson - Agneta Nydèn 3NT S-2 8 -100 1.0/61.0
Gunilla Johansson - Karin Kjellsson     - 29.6/-

Bricka 17

2019.11.17

Nord giv
ingen i zon
K64
1087653
KDkn6
kn3
Kkn4
87
1098742
E10872
D2
E10432
D
D95
E9
95
EKkn653

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N77967
S77967
Ö66465
V66465
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Randén - Eva Randén Bengt Appelqvist - Kristina Hallgren 3 N= D 140 60.0/2.0
Olle Johansson - Ingalill Johansson Ann-Charlotte Andersson - Jennie Ericsson 3 N= 2 140 60.0/2.0
Kai Sundberg - Birgitta Hjelte Eva Svensson - Ann-Britt Fridén 2 N+1 D 140 60.0/2.0
Einar Jönsson - Gertie Bolten Agneta Ranhög - Ronny Karlsson 2 N= D 110 55.0/7.0
Lena Ljungqvist - Tommy Wendel Jan-Roger Lilja - Karl Thorstensen 2 N= D 110 55.0/7.0
Donna Diding - Marika Svensson Inge Karlsson - Kerstin Lundberg 3 Ö-2 E 100 50.0/12.0
Kerstin Adie - Inger Wallin Britt Bengtsson - Ingalill Johanssson 3 Ö-2 E 100 50.0/12.0
Birgitta Gudmundsson - Johnny Gudmundsson Lars Warberg - Margareta Lindholm 3 Ö-2 E 100 50.0/12.0
Elisabeth Heyvaert - Barbro Gustafson Åsa Caviezel - Ann Bengtsander 2 Ö-1 K 50 46.0/16.0
Håkan Ek - Östen Ek Hans Andréasson - Marzanna Baczynska 3 N-1 E -50 37.0/25.0
Göran Johansson - Benny Karlsson Lennart Nordberg - Anders Trydell 4 N-1 E -50 37.0/25.0
Sven Bilén - Lars Johansson Hans Kristenson - Margareta Karlsson 3 N-1 E -50 37.0/25.0
Gunilla Johansson - Karin Kjellsson Lena Åkvist - Maud Brink 4 N-1 D -50 37.0/25.0
Jette Hultén - Margaretha Josefsson Frid Roger Hultén - Rune Josefsson 3NT N-1 3 -50 37.0/25.0
Pia Fager - Ewa Fager Charlotte Brydolf - Ninni Delérus 3 N-1 D -50 37.0/25.0
Jan-Inge Christiansson - Gertie Schill Ingrid Gustafson - Agneta Nydèn 2 S-1 Kn -50 37.0/25.0
Jan Janson - Lena Bengtsson Erling Helmersson - Helene Harlid 3NT S-1 3 -50 37.0/25.0
Astrid Börjesson - Irene Karlsson Gunvor Lindegren - Ulla Wåhlin 3 S-2 K -100 20.0/42.0
Nicklas Bårman - Jan Gustavsson Ann-Sofi Helmersson - Arne Helmersson 4 N-2 D -100 20.0/42.0
Jörgen Persson - Stig-Arne Någård Diana Avaso - René Torkelson 3 S-2 8 -100 20.0/42.0
Ilona Hallenborg - Gun Norberg Agneta Höckert - Per Johansson 3 S-2 4 -100 20.0/42.0
Bodil Rehn - Inger Carlsson Gunnar Dahlberg - Ove Antonsson 2NT S-2 7 -100 20.0/42.0
Fanny Bolbaran - Bengt Larsson Pia Ryberg - Charlotte Noaksson Högvall 3 S-2 7 -100 20.0/42.0
Thomas Asp - Ulf Aronson Ulla Davidsson - Kent Andersson 3 N-2 E -100 20.0/42.0
Ingegerd Peterson - Ulla Åberg Birger Högberg - Jan Björkman 4 S-2 3 -100 20.0/42.0
Siw Svensson - Maria Söderlund Sussi Rylander - Bertil Stomgårde 3 S-2 7 -100 20.0/42.0
Britt Inger Kjellman - Sirkka Andersson Jan Malmström - Björn Evertsson 2 Ö= E -110 10.0/52.0
Tommy Ljungqvist - Carl-Gustaf Hagman Jenny Myrendal - Ulf Andreasson 3 Ö= E -140 8.0/54.0
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Bengt Larsson - Kajsa Eklöw 4 N-3 D -150 5.0/57.0
Maud Ohlsson - Sören Hammer Anders Aronson - Bodil Asp 3 S-3 3 -150 5.0/57.0
Solveig Svensson - Göran Åkvist Agneta Hägerström - Kerstin Trydell 3 S-4 Kn -200 1.0/61.0
Håkan Björklund - Kerstin Gyllén Anders Richnau - Stig-Olof Hermansson 3 S-4 Kn -200 1.0/61.0
Ulla Skärberg - Conny Johansson     - -/33.4

Bricka 18

2019.11.17

Öst giv
N-S i zon
Ekn2
KD73
Ekn10
K93
D85
Ekn98
853
kn84
K964
42
KD762
ED
1073
1065
94
107652

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N74655
S74655
Ö59787
V69788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Siw Svensson - Maria Söderlund Sussi Rylander - Bertil Stomgårde 1NT N+1 2 120 62.0/0.0
Sven Bilén - Lars Johansson Hans Kristenson - Margareta Karlsson 3NT Ö-2 7 100 60.0/2.0
Jörgen Persson - Stig-Arne Någård Diana Avaso - René Torkelson 1NT N= 2 90 58.0/4.0
Astrid Börjesson - Irene Karlsson Gunvor Lindegren - Ulla Wåhlin 3 Ö-1 7 50 52.0/10.0
Bodil Rehn - Inger Carlsson Gunnar Dahlberg - Ove Antonsson 3 Ö-1 9 50 52.0/10.0
Jette Hultén - Margaretha Josefsson Frid Roger Hultén - Rune Josefsson 2 V-1 K 50 52.0/10.0
Kerstin Adie - Inger Wallin Britt Bengtsson - Ingalill Johanssson 1NT Ö-1 2 50 52.0/10.0
Birgitta Gudmundsson - Johnny Gudmundsson Lars Warberg - Margareta Lindholm 3NT Ö-1 6 50 52.0/10.0
Bernt Randén - Eva Randén Bengt Appelqvist - Kristina Hallgren 2 Ö= 2 -90 45.0/17.0
Donna Diding - Marika Svensson Inge Karlsson - Kerstin Lundberg 1NT Ö= 2 -90 45.0/17.0
Elisabeth Heyvaert - Barbro Gustafson Åsa Caviezel - Ann Bengtsander 1NT N-1 7 -100 42.0/20.0
Einar Jönsson - Gertie Bolten Agneta Ranhög - Ronny Karlsson 2 Ö+1 3 -110 32.0/30.0
Göran Johansson - Benny Karlsson Lennart Nordberg - Anders Trydell 2 Ö+1 2 -110 32.0/30.0
Fanny Bolbaran - Bengt Larsson Pia Ryberg - Charlotte Noaksson Högvall 2 Ö= 10 -110 32.0/30.0
Gunilla Johansson - Karin Kjellsson Lena Åkvist - Maud Brink 2 Ö= 7 -110 32.0/30.0
Pia Fager - Ewa Fager Charlotte Brydolf - Ninni Delérus 2 Ö= 5 -110 32.0/30.0
Jan-Inge Christiansson - Gertie Schill Ingrid Gustafson - Agneta Nydèn 1 Ö+1 9 -110 32.0/30.0
Thomas Asp - Ulf Aronson Ulla Davidsson - Kent Andersson 2 Ö= 9 -110 32.0/30.0
Ingegerd Peterson - Ulla Åberg Birger Högberg - Jan Björkman 2 Ö= 6 -110 32.0/30.0
Kai Sundberg - Birgitta Hjelte Eva Svensson - Ann-Britt Fridén 2 Ö= 4 -110 32.0/30.0
Maud Ohlsson - Sören Hammer Anders Aronson - Bodil Asp 1NT Ö+1 5 -120 22.0/40.0
Britt Inger Kjellman - Sirkka Andersson Jan Malmström - Björn Evertsson 3 Ö= 4 -140 19.0/43.0
Håkan Björklund - Kerstin Gyllén Anders Richnau - Stig-Olof Hermansson 3 Ö= 9 -140 19.0/43.0
Tommy Ljungqvist - Carl-Gustaf Hagman Jenny Myrendal - Ulf Andreasson 1NT V+2 7 -150 16.0/46.0
Nicklas Bårman - Jan Gustavsson Ann-Sofi Helmersson - Arne Helmersson 2NT N-2 K -200 11.0/51.0
Lena Ljungqvist - Tommy Wendel Jan-Roger Lilja - Karl Thorstensen 2NT N-2 2 -200 11.0/51.0
Ilona Hallenborg - Gun Norberg Agneta Höckert - Per Johansson 1NT N-2 6 -200 11.0/51.0
Olle Johansson - Ingalill Johansson Ann-Charlotte Andersson - Jennie Ericsson 1NT N-2 2 -200 11.0/51.0
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Bengt Larsson - Kajsa Eklöw 2 N-3 K -300 4.0/58.0
Håkan Ek - Östen Ek Hans Andréasson - Marzanna Baczynska 2NT N-3 K -300 4.0/58.0
Solveig Svensson - Göran Åkvist Agneta Hägerström - Kerstin Trydell 2NT N-3 2 -300 4.0/58.0
Jan Janson - Lena Bengtsson Erling Helmersson - Helene Harlid 2NTD N-3 2 -800 0.0/62.0
Ulla Skärberg - Conny Johansson     - -/33.4

Bricka 19

2019.11.17

Syd giv
Ö-V i zon
9
E53
ED863
Ekn93
D42
Dkn109
kn109
1087
E753
K762
542
K6
Kkn1086
84
K7
D542

Optimalt kontrakt: 5 S= 400
 NT
N1110688
S1110688
Ö23634
V23634
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Appelqvist - Kristina Hallgren Ann-Charlotte Andersson - Jennie Ericsson 3NT N= 6 400 61.0/1.0
Lennart Nordberg - Anders Trydell Lena Åkvist - Maud Brink 3NT N= 2 400 61.0/1.0
Håkan Björklund - Kerstin Gyllén Hans Andréasson - Marzanna Baczynska 1NT N+3 6 180 58.0/4.0
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Ingegerd Peterson - Ulla Åberg 1NT N+2 7 150 52.0/10.0
Gunvor Lindegren - Ulla Wåhlin Roger Hultén - Rune Josefsson 1NT N+2 2 150 52.0/10.0
Ulla Skärberg - Conny Johansson Agneta Hägerström - Kerstin Trydell 2NT N+1 7 150 52.0/10.0
Ann-Sofi Helmersson - Arne Helmersson Birger Högberg - Jan Björkman 2 N+3 6 150 52.0/10.0
Bengt Larsson - Kajsa Eklöw Donna Diding - Marika Svensson 2 N+3 2 150 52.0/10.0
Håkan Ek - Östen Ek Gunnar Dahlberg - Ove Antonsson 1 N+3 6 130 39.0/23.0
Eva Svensson - Ann-Britt Fridén Anders Richnau - Stig-Olof Hermansson 3 N+1 6 130 39.0/23.0
Gunilla Johansson - Karin Kjellsson Diana Avaso - René Torkelson 2 N+2 3 130 39.0/23.0
Pia Fager - Ewa Fager Anders Aronson - Bodil Asp 3 S+1 10 130 39.0/23.0
Sussi Rylander - Bertil Stomgårde Kai Sundberg - Birgitta Hjelte 2 N+2 2 130 39.0/23.0
Ulla Davidsson - Kent Andersson Ilona Hallenborg - Gun Norberg 2 N+2 2 130 39.0/23.0
Ingrid Gustafson - Agneta Nydèn Jenny Myrendal - Ulf Andreasson 3 N+1 6 130 39.0/23.0
Hans Kristenson - Margareta Karlsson Åsa Caviezel - Ann Bengtsander 2 N+2 E 130 39.0/23.0
Einar Jönsson - Gertie Bolten Erling Helmersson - Helene Harlid 2NT S= 10 120 27.0/35.0
Jörgen Persson - Stig-Arne Någård Solveig Svensson - Göran Åkvist 1NT N+1 2 120 27.0/35.0
Lena Ljungqvist - Tommy Wendel Tommy Ljungqvist - Carl-Gustaf Hagman 2NT S= D 120 27.0/35.0
Siw Svensson - Maria Söderlund Nicklas Bårman - Jan Gustavsson 1NT N+1 5 120 27.0/35.0
Fanny Bolbaran - Bengt Larsson Kerstin Adie - Inger Wallin 3 N= 6 110 19.0/43.0
Sven Bilén - Lars Johansson Lars Warberg - Margareta Lindholm 2 N+1 2 110 19.0/43.0
Thomas Asp - Ulf Aronson Pia Ryberg - Charlotte Noaksson Högvall 2 S= D 110 19.0/43.0
Birgitta Gudmundsson - Johnny Gudmundsson Olle Johansson - Ingalill Johansson 2 N+1 6 110 19.0/43.0
Bodil Rehn - Inger Carlsson Jan Malmström - Björn Evertsson 2 S= 9 90 14.0/48.0
Agneta Ranhög - Ronny Karlsson Bernt Randén - Eva Randén 3NT N-1 6 -50 9.0/53.0
Britt Bengtsson - Ingalill Johanssson Charlotte Brydolf - Ninni Delérus 3NT N-1 2 -50 9.0/53.0
Jan-Inge Christiansson - Gertie Schill Astrid Börjesson - Irene Karlsson 3NT N-1 2 -50 9.0/53.0
Inge Karlsson - Kerstin Lundberg Britt Inger Kjellman - Sirkka Andersson 3NT N-1 6 -50 9.0/53.0
Agneta Höckert - Per Johansson Maud Ohlsson - Sören Hammer 4 N-2 2 -100 2.0/60.0
Jette Hultén - Margaretha Josefsson Frid Jan-Roger Lilja - Karl Thorstensen 3NT N-2 2 -100 2.0/60.0
Elisabeth Heyvaert - Barbro Gustafson Jan Janson - Lena Bengtsson 4 N-2 5 -100 2.0/60.0
Göran Johansson - Benny Karlsson     - -/30.2

Bricka 20

2019.11.17

Väst giv
alla i zon
107
Kkn653
932
kn62
EKkn
ED4
ED6
K843
85
1082
108754
1075
D96432
97
Kkn
ED9

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N43573
S53674
Ö89769
V810769
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Einar Jönsson - Gertie Bolten Erling Helmersson - Helene Harlid 3NT V-3 7 300 60.0/2.0
Fanny Bolbaran - Bengt Larsson Kerstin Adie - Inger Wallin 2NT V-3 5 300 60.0/2.0
Inge Karlsson - Kerstin Lundberg Britt Inger Kjellman - Sirkka Andersson 3NT V-3 3 300 60.0/2.0
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Ingegerd Peterson - Ulla Åberg 2NT V-2 10 200 52.0/10.0
Jörgen Persson - Stig-Arne Någård Solveig Svensson - Göran Åkvist 2NT V-2 3 200 52.0/10.0
Gunvor Lindegren - Ulla Wåhlin Roger Hultén - Rune Josefsson 6NT V-2 10 200 52.0/10.0
Håkan Björklund - Kerstin Gyllén Hans Andréasson - Marzanna Baczynska 2NT V-2 3 200 52.0/10.0
Ulla Davidsson - Kent Andersson Ilona Hallenborg - Gun Norberg 2NT V-2 10 200 52.0/10.0
Sven Bilén - Lars Johansson Lars Warberg - Margareta Lindholm 2NT V-1 6 100 41.0/21.0
Jette Hultén - Margaretha Josefsson Frid Jan-Roger Lilja - Karl Thorstensen 2NT V-1 3 100 41.0/21.0
Pia Fager - Ewa Fager Anders Aronson - Bodil Asp 2NT V-1 3 100 41.0/21.0
Ingrid Gustafson - Agneta Nydèn Jenny Myrendal - Ulf Andreasson 2NT V-1 3 100 41.0/21.0
Bengt Larsson - Kajsa Eklöw Donna Diding - Marika Svensson 2NT V-1 3 100 41.0/21.0
Birgitta Gudmundsson - Johnny Gudmundsson Olle Johansson - Ingalill Johansson 5 Ö-1 9 100 41.0/21.0
Britt Bengtsson - Ingalill Johanssson Charlotte Brydolf - Ninni Delérus 2 S-1 3 -100 34.0/28.0
Eva Svensson - Ann-Britt Fridén Anders Richnau - Stig-Olof Hermansson 2NT V= 7 -120 31.0/31.0
Elisabeth Heyvaert - Barbro Gustafson Jan Janson - Lena Bengtsson 2NT V= Kn -120 31.0/31.0
Hans Kristenson - Margareta Karlsson Åsa Caviezel - Ann Bengtsander 3 Ö+1 9 -130 28.0/34.0
Agneta Höckert - Per Johansson Maud Ohlsson - Sören Hammer 2NT V+1 5 -150 19.0/43.0
Agneta Ranhög - Ronny Karlsson Bernt Randén - Eva Randén 2NT V+1 6 -150 19.0/43.0
Lennart Nordberg - Anders Trydell Lena Åkvist - Maud Brink 2NT V+1 10 -150 19.0/43.0
Gunilla Johansson - Karin Kjellsson Diana Avaso - René Torkelson 2NT V+1 10 -150 19.0/43.0
Sussi Rylander - Bertil Stomgårde Kai Sundberg - Birgitta Hjelte 2NT V+1 3 -150 19.0/43.0
Jan-Inge Christiansson - Gertie Schill Astrid Börjesson - Irene Karlsson 2NT V+1 3 -150 19.0/43.0
Ulla Skärberg - Conny Johansson Agneta Hägerström - Kerstin Trydell 2NT V+1 10 -150 19.0/43.0
Thomas Asp - Ulf Aronson Pia Ryberg - Charlotte Noaksson Högvall 2NT V+1 3 -150 19.0/43.0
Lena Ljungqvist - Tommy Wendel Tommy Ljungqvist - Carl-Gustaf Hagman 2NT V+2 3 -180 9.0/53.0
Bodil Rehn - Inger Carlsson Jan Malmström - Björn Evertsson 2NT V+2 3 -180 9.0/53.0
Bengt Appelqvist - Kristina Hallgren Ann-Charlotte Andersson - Jennie Ericsson 3 S-2 E -200 6.0/56.0
Håkan Ek - Östen Ek Gunnar Dahlberg - Ove Antonsson 3NT V= 5 -600 3.0/59.0
Siw Svensson - Maria Söderlund Nicklas Bårman - Jan Gustavsson 3NT V= 3 -600 3.0/59.0
Ann-Sofi Helmersson - Arne Helmersson Birger Högberg - Jan Björkman 3NT V+1 3 -630 0.0/62.0
Göran Johansson - Benny Karlsson     - -/30.2