Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK S:t Erik » Måndagsbridgen 2019-06-17 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Måndagsbridgen 2019-06-17

Partävling, 27 bord, 53 par. Antal brickor: 24. Medel: 599.7.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Jan Larsson - Göran Ryman

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 18, Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh
11NT S+1 120 50.0 100% 50 100.0%1053Kn10EKn8310874 KKn64D8K52EKn32
24 Ö-1 50 31.0 62% 81 81.0%DDKn653D10985E3 Kn10327242K9854
33 Ö= -140 8.0 16% 89 59.3%KKn75KD10D83852 84252K74EDKn73
Rond 2, som NS mot par 17, Dick Everskog - Fredrik Sandvall
44 S+3 710 21.0 42% 110 55.0%K3EK8EK4Kn7654 ED1084D10543D103
53NT V-1 50 42.0 84% 152 60.8%DKn9Kn43ED96284 84KD952K731065
64 S+1 450 29.0 58% 181 60.3%E104K43D839842 KD983E97EK10710
Rond 3, som NS mot par 16, Walter Kegö - Ingvar Wiström
73NT V-1 100 22.0 44% 203 58.0%10743E10862K765 E543Kn10872DKn82
84 S= 420 20.0 40% 223 55.8%K7952E1097K984 9EKDKn1074D3DKn2
9Pass 28.0 56% 251 55.8%KKn108KnE874D854 653KD722K7632
Rond 4, som ÖV mot par 15, Elsie Zinelli - Åsa Albihn
101NT N-2 200 50.0 100% 301 60.2%ED93EKn107KKn432 Kn10454Kn1043E987
115 S= -450 2.0 4% 303 55.1%985DD53E98732 EKDKn4Kn8872KD6
123NT Ö+2 460 48.0 96% 351 58.5%K4Kn43KDKn982ED D932E86E107Kn43
Rond 5, som NS mot par 14, Bernt Lundberg - Marie-Anne Olsson
134 N+1 150 41.0 82% 392 60.3%9K62ED8432KDKn 105453K1076E432
144 S+1 450 26.0 52% 418 59.7%DKn5EDKn97532K7 EK9862Kn1097635
152 V= -110 27.0 54% 445 59.3%D5E98E754Kn532 K8721052Kn963E8
Rond 6, som NS mot par 13, Peter Flodqvist - Adam Stokka
163NT N= 400 44.0 88% 489 61.1%EK72KDKn5D71074 D4103E10832K932
173NT N= 400 2.0 4% 491 57.8%K109K65D1096EKD EKn3Kn872EK2542
183NT Ö-2 100 48.0 96% 539 59.9%E985Kn8453Kn954 10E105KD742D1087
Rond 7, som ÖV mot par 12, Eva Lundqvist - Per-Olof Sundén
191 S+2 -140 19.0 38% 558 58.7%KKn854862Kn8DKn7 ED6353K95K1053
203NT S+3 -690 6.0 12% 564 56.4%854732EK65832 Kn92Kn84Kn832E95
214D V-1 -100 44.0 88% 608 57.9%DKnK6410963Kn974 K965425EKn72106
Rond 8, som ÖV mot par 11, Castor Mann - Lars Nilsson
222 S-2 100 42.0 84% 650 59.1%D6D843Kn1054E104 K1098Kn9E987K82
234 V-1 -100 4.0 8% 654 56.9%873KK107653K92 Kn65EDKn65322E7
245 S+1 -480 18.0 36% 672 56.0%76109755328543 D54KnD1097KDKn107

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.17

Nord giv
ingen i zon
1053
kn10
Ekn83
10874
2
E954
D964
K965
ED987
K7632
107
D
Kkn64
D8
K52
Ekn32

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N76356
S76356
Ö661077
V661077
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Larsson - Göran Ryman Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 1NT S+1 4 120 50.0/0.0
Johan Säfsten - Anders Björkman Yvonne Flodqvist - Fredrik Hellkvist 4 Ö-2 D 100 48.0/2.0
Lena Engman - Anita Brynje Lars Törnlund - Berit Wedsberg 4 Ö-1 3 50 45.0/5.0
Andreas Abragi - Eva Abragi Christina Torsslow - Elisabeth Nordling 4 Ö-1 2 50 45.0/5.0
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Castor Mann - Lars Nilsson 2 N-1 7 -50 41.0/9.0
Peter Flodqvist - Adam Stokka Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin 1NT N-1 6 -50 41.0/9.0
Olle Fahlén - Tomas Clason Elisabeth Forsell - Rolf Norlin 1NT V+1 8 -120 37.0/13.0
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 1NT V+1 10 -120 37.0/13.0
Claes Andreasson - Björn Rahmqvist Bernt Lundberg - Marie-Anne Olsson 3 Ö= 4 -140 26.0/24.0
Anita Deckel - Karin Wallin Walter Kegö - Ingvar Wiström 2 V+1 3 -140 26.0/24.0
Herbert v. Buxhoeveden - Svenn Krogstadholm Sidney Hage - Per Skoglund 3 Ö= Kn -140 26.0/24.0
Christer Bech - Åke Falkunge Lars Ekenlöv - Paul Iwarson 2 Ö+1 8 -140 26.0/24.0
Ulla-Britt Olsson - Bengt Gustafsson Ellis Wohlner - Nils Wikstad 2 Ö+1 2 -140 26.0/24.0
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 3 Ö= E -140 26.0/24.0
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Eila Törnroos - Birgitta Munck 2 Ö+1 D -140 26.0/24.0
Harry Hjort Warlenius - Ivar Lichtenstein Dan Lindblom - Gunnel Frykman 3 Ö= 2 -140 26.0/24.0
Peter Törnblom - Lars Magnusson Kenneth Hedström - Ulla Petterson 2 Ö+1 3 -140 26.0/24.0
Eva Axling - Benkt Lundgren Peder Olrog - Måns Sjöqvist 1NT S-3 6 -150 16.0/34.0
Seymour Eriksson - Birger Bogstag Dick Everskog - Fredrik Sandvall 2 Ö+2 8 -170 9.0/41.0
Elsie Zinelli - Åsa Albihn (FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell 3 Ö+1 2 -170 9.0/41.0
Eva Menzing - Måns Ekstrand Per-Olof Eriksson - Anders Walldov 3 Ö+1 3 -170 9.0/41.0
Barbara Lane - Gunilla Seth Jane Ellner - Barbro Larshagen 3 Ö+1 3 -170 9.0/41.0
Margaret Eriksson - Marianne Karta Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 3 Ö+1 2 -170 9.0/41.0
Gunilla Fredriksson - Inga Bud Simon Hult - Per Molin 3 Ö+1 D -170 9.0/41.0
Eva Lundqvist - Per-Olof Sundén Ann-Christine Brask - Lars Janesköld 3 N-4 D -200 2.0/48.0
Kjell Pettersson - Tomoko Hansen Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 4 Ö= 2 -420 0.0/50.0
Folke Ljungström - Bengt Nilsson     - -/23.9

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.17

Öst giv
N-S i zon
D
Dkn653
D10985
E3
E6
EK4
Kkn763
762
K98754
1098
E
Dkn10
kn1032
72
42
K9854

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N55545
S55545
Ö87798
V87798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Claes Andreasson - Björn Rahmqvist Bernt Lundberg - Marie-Anne Olsson 4 Ö-2 4 100 48.0/2.0
Eva Axling - Benkt Lundgren Peder Olrog - Måns Sjöqvist 4 Ö-2 4 100 48.0/2.0
Andreas Abragi - Eva Abragi Christina Torsslow - Elisabeth Nordling 4 Ö-2 7 100 48.0/2.0
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Castor Mann - Lars Nilsson 4 Ö-1 7 50 31.0/19.0
Seymour Eriksson - Birger Bogstag Dick Everskog - Fredrik Sandvall 4 Ö-1 7 50 31.0/19.0
Anita Deckel - Karin Wallin Walter Kegö - Ingvar Wiström 4 Ö-1 7 50 31.0/19.0
Jan Larsson - Göran Ryman Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 4 Ö-1 7 50 31.0/19.0
Eva Lundqvist - Per-Olof Sundén Ann-Christine Brask - Lars Janesköld 4 Ö-1 2 50 31.0/19.0
Peter Flodqvist - Adam Stokka Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin 4 V-1 5 50 31.0/19.0
Elsie Zinelli - Åsa Albihn (FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell 4 Ö-1 4 50 31.0/19.0
Johan Säfsten - Anders Björkman Yvonne Flodqvist - Fredrik Hellkvist 4 V-1 9 50 31.0/19.0
Christer Bech - Åke Falkunge Lars Ekenlöv - Paul Iwarson 4 Ö-1 7 50 31.0/19.0
Barbara Lane - Gunilla Seth Jane Ellner - Barbro Larshagen 4 Ö-1 7 50 31.0/19.0
Margaret Eriksson - Marianne Karta Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 4 Ö-1 4 50 31.0/19.0
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 4 Ö-1 7 50 31.0/19.0
Gunilla Fredriksson - Inga Bud Simon Hult - Per Molin 3NT Ö-1 4 50 31.0/19.0
Harry Hjort Warlenius - Ivar Lichtenstein Dan Lindblom - Gunnel Frykman 3 V-1 D 50 31.0/19.0
Lena Engman - Anita Brynje Lars Törnlund - Berit Wedsberg 1NT V= 3 -90 16.0/34.0
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Eila Törnroos - Birgitta Munck 2 Ö= 7 -110 14.0/36.0
Olle Fahlén - Tomas Clason Elisabeth Forsell - Rolf Norlin 2 Ö+1 7 -140 9.0/41.0
Kjell Pettersson - Tomoko Hansen Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 3 Ö= 7 -140 9.0/41.0
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3 Ö= 7 -140 9.0/41.0
Peter Törnblom - Lars Magnusson Kenneth Hedström - Ulla Petterson 3 V= 7 -140 9.0/41.0
Herbert v. Buxhoeveden - Svenn Krogstadholm Sidney Hage - Per Skoglund 2NT V+1 D -150 4.0/46.0
Eva Menzing - Måns Ekstrand Per-Olof Eriksson - Anders Walldov 3 N-3 E -300 1.0/49.0
Ulla-Britt Olsson - Bengt Gustafsson Ellis Wohlner - Nils Wikstad 3 N-3 E -300 1.0/49.0
Folke Ljungström - Bengt Nilsson     - -/23.9

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.17

Syd giv
Ö-V i zon
Kkn75
KD10
D83
852
96
E97
E9652
1064
ED103
kn8643
kn10
K9
842
52
K74
EDkn73

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N76578
S75568
Ö67865
V57865
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Engman - Anita Brynje Lars Törnlund - Berit Wedsberg 1NT V-2 7 200 50.0/0.0
Peter Flodqvist - Adam Stokka Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin 1NT S+1 2 120 47.0/3.0
Andreas Abragi - Eva Abragi Christina Torsslow - Elisabeth Nordling 1NT S+1 2 120 47.0/3.0
Eva Menzing - Måns Ekstrand Per-Olof Eriksson - Anders Walldov 3 V-1 2 100 43.0/7.0
Harry Hjort Warlenius - Ivar Lichtenstein Dan Lindblom - Gunnel Frykman 3 Ö-1 7 100 43.0/7.0
Peter Törnblom - Lars Magnusson Kenneth Hedström - Ulla Petterson 2 S= 2 90 40.0/10.0
Anita Deckel - Karin Wallin Walter Kegö - Ingvar Wiström Pass   38.0/12.0
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Castor Mann - Lars Nilsson 3 N-1 3 -50 29.0/21.0
Seymour Eriksson - Birger Bogstag Dick Everskog - Fredrik Sandvall 3 N-1 3 -50 29.0/21.0
Claes Andreasson - Björn Rahmqvist Bernt Lundberg - Marie-Anne Olsson 1NT S-1 2 -50 29.0/21.0
Christer Bech - Åke Falkunge Lars Ekenlöv - Paul Iwarson 3 N-1 Kn -50 29.0/21.0
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 2 N-1 6 -50 29.0/21.0
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 2NT N-1 3 -50 29.0/21.0
Eva Axling - Benkt Lundgren Peder Olrog - Måns Sjöqvist 1NT S-1 2 -50 29.0/21.0
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Eila Törnroos - Birgitta Munck 3 S-1 E -50 29.0/21.0
Johan Säfsten - Anders Björkman Yvonne Flodqvist - Fredrik Hellkvist 3 N-2 3 -100 18.0/32.0
Kjell Pettersson - Tomoko Hansen Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 3 N-2 Kn -100 18.0/32.0
Gunilla Fredriksson - Inga Bud Simon Hult - Per Molin 3 S-2 9 -100 18.0/32.0
Olle Fahlén - Tomas Clason Elisabeth Forsell - Rolf Norlin 1 Ö+1 8 -110 14.0/36.0
Margaret Eriksson - Marianne Karta Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 1NT V+1 7 -120 12.0/38.0
Jan Larsson - Göran Ryman Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 3 Ö= E -140 8.0/42.0
Herbert v. Buxhoeveden - Svenn Krogstadholm Sidney Hage - Per Skoglund 2 Ö+1 D -140 8.0/42.0
Barbara Lane - Gunilla Seth Jane Ellner - Barbro Larshagen 2 Ö+1 5 -140 8.0/42.0
Elsie Zinelli - Åsa Albihn (FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell 4 S-3 E -150 4.0/46.0
Eva Lundqvist - Per-Olof Sundén Ann-Christine Brask - Lars Janesköld 2 Ö+2 4 -170 1.0/49.0
Ulla-Britt Olsson - Bengt Gustafsson Ellis Wohlner - Nils Wikstad 2 Ö+2 8 -170 1.0/49.0
Folke Ljungström - Bengt Nilsson     - -/23.9

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.17

Väst giv
alla i zon
K3
EK8
EK4
kn7654
652
9762
872
K108
kn97
kn
kn9653
ED92
ED1084
D10543
D10
3

Optimalt kontrakt: 6 N= 1430
 NT
N9712129
S9712129
Ö45000
V45000
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Peter Törnblom - Lars Magnusson 6 S= 8 1430 50.0/0.0
Ann-Christine Brask - Lars Janesköld Castor Mann - Lars Nilsson 3NT N+4 3 720 37.0/13.0
Peter Flodqvist - Adam Stokka Claes Andreasson - Björn Rahmqvist 3NT N+4 Kn 720 37.0/13.0
Jane Ellner - Barbro Larshagen Eva Menzing - Måns Ekstrand 3NT N+4 3 720 37.0/13.0
Johan Säfsten - Anders Björkman Sidney Hage - Per Skoglund 3NT N+4 6 720 37.0/13.0
Christer Bech - Åke Falkunge Lena Engman - Anita Brynje 4NT N+3 3 720 37.0/13.0
Barbara Lane - Gunilla Seth Yvonne Flodqvist - Fredrik Hellkvist 3NT N+4 3 720 37.0/13.0
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Elisabeth Forsell - Rolf Norlin 3NT N+4 6 720 37.0/13.0
Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg Kjell Pettersson - Tomoko Hansen 3NT N+4 5 720 37.0/13.0
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3NT N+4 6 720 37.0/13.0
Gunilla Fredriksson - Inga Bud Peder Olrog - Måns Sjöqvist 3NT N+4 7 720 37.0/13.0
Andreas Abragi - Eva Abragi Simon Hult - Per Molin 3NT N+4 2 720 37.0/13.0
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Harry Hjort Warlenius - Ivar Lichtenstein 3NT N+4 3 720 37.0/13.0
Jan Larsson - Göran Ryman Dick Everskog - Fredrik Sandvall 4 S+3 8 710 21.0/29.0
Per-Olof Eriksson - Anders Walldov Lars Törnlund - Berit Wedsberg 4 S+3 8 710 21.0/29.0
Ellis Wohlner - Nils Wikstad Margaret Eriksson - Marianne Karta 4 S+3 8 710 21.0/29.0
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 4 S+3 2 710 21.0/29.0
Bernt Lundberg - Marie-Anne Olsson (FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell 3NT N+3 5 690 15.0/35.0
Walter Kegö - Ingvar Wiström Seymour Eriksson - Birger Bogstag 3NT N+3 5 690 15.0/35.0
Lars Ekenlöv - Paul Iwarson Herbert v. Buxhoeveden - Svenn Krogstadholm 4 N+2 2 680 10.0/40.0
Ulla-Britt Olsson - Bengt Gustafsson Olle Fahlén - Tomas Clason 4 N+2 6 680 10.0/40.0
Dan Lindblom - Gunnel Frykman Christina Torsslow - Elisabeth Nordling 4 S+2 3 680 10.0/40.0
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Eva Lundqvist - Per-Olof Sundén 4 S+1 8 650 6.0/44.0
Anita Deckel - Karin Wallin Elsie Zinelli - Åsa Albihn 4 S= 8 620 4.0/46.0
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 3NT N= 2 600 1.0/49.0
Eila Törnroos - Birgitta Munck Kenneth Hedström - Ulla Petterson 3NT N= 3 600 1.0/49.0
Eva Axling - Benkt Lundgren     - 21.1/-

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.17

Nord giv
N-S i zon
Dkn9
kn43
ED962
84
E53
E76
105
EK932
K10762
108
kn84
Dkn7
84
KD952
K73
1065

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N38835
S38835
Ö95598
V95598
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Harry Hjort Warlenius - Ivar Lichtenstein 3 N+1 D 170 50.0/0.0
Lars Ekenlöv - Paul Iwarson Herbert v. Buxhoeveden - Svenn Krogstadholm 2 S= E 110 48.0/2.0
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Eva Lundqvist - Per-Olof Sundén 2 V-2 E 100 46.0/4.0
Per-Olof Eriksson - Anders Walldov Lars Törnlund - Berit Wedsberg 2 N= 2 90 44.0/6.0
Jan Larsson - Göran Ryman Dick Everskog - Fredrik Sandvall 3NT V-1 2 50 42.0/8.0
Ellis Wohlner - Nils Wikstad Margaret Eriksson - Marianne Karta 3 N-1 2 -100 40.0/10.0
Eila Törnroos - Birgitta Munck Kenneth Hedström - Ulla Petterson 2 V+1 9 -110 38.0/12.0
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Peter Törnblom - Lars Magnusson 1NT V+1 2 -120 36.0/14.0
Peter Flodqvist - Adam Stokka Claes Andreasson - Björn Rahmqvist 2 V+1 3 -140 33.0/17.0
Johan Säfsten - Anders Björkman Sidney Hage - Per Skoglund 2 Ö+1 3 -140 33.0/17.0
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 2 V+2 8 -170 19.0/31.0
Anita Deckel - Karin Wallin Elsie Zinelli - Åsa Albihn 2 V+2 8 -170 19.0/31.0
Bernt Lundberg - Marie-Anne Olsson (FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell 3 Ö+1 K -170 19.0/31.0
Walter Kegö - Ingvar Wiström Seymour Eriksson - Birger Bogstag 3 Ö+1 K -170 19.0/31.0
Jane Ellner - Barbro Larshagen Eva Menzing - Måns Ekstrand 2 V+2 8 -170 19.0/31.0
Christer Bech - Åke Falkunge Lena Engman - Anita Brynje 3 V+1 3 -170 19.0/31.0
Barbara Lane - Gunilla Seth Yvonne Flodqvist - Fredrik Hellkvist 2 V+2 8 -170 19.0/31.0
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Elisabeth Forsell - Rolf Norlin 2 V+2 8 -170 19.0/31.0
Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg Kjell Pettersson - Tomoko Hansen 2 V+2 8 -170 19.0/31.0
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 2 V+2 8 -170 19.0/31.0
Ulla-Britt Olsson - Bengt Gustafsson Olle Fahlén - Tomas Clason 2 V+2 8 -170 19.0/31.0
Gunilla Fredriksson - Inga Bud Peder Olrog - Måns Sjöqvist 2 V+2 3 -170 19.0/31.0
Ann-Christine Brask - Lars Janesköld Castor Mann - Lars Nilsson 2 V+3 D -200 5.0/45.0
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 2 Ö+3 9 -200 5.0/45.0
Dan Lindblom - Gunnel Frykman Christina Torsslow - Elisabeth Nordling 1NT V+4 D -210 2.0/48.0
Andreas Abragi - Eva Abragi Simon Hult - Per Molin 4 Ö= K -420 0.0/50.0
Eva Axling - Benkt Lundgren     - 21.1/-

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.17

Öst giv
Ö-V i zon
E104
K43
D83
9842
5
10865
kn54
Ekn753
kn762
Dkn2
962
KD6
KD983
E97
EK107
10

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N6117118
S6117118
Ö62522
V62522
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Deckel - Karin Wallin Elsie Zinelli - Åsa Albihn 4 S+2 10 480 49.0/1.0
Johan Säfsten - Anders Björkman Sidney Hage - Per Skoglund 4 S+2 E 480 49.0/1.0
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 4 S+1 5 450 29.0/21.0
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Eva Lundqvist - Per-Olof Sundén 4 S+1 E 450 29.0/21.0
Ann-Christine Brask - Lars Janesköld Castor Mann - Lars Nilsson 4 S+1 3 450 29.0/21.0
Jan Larsson - Göran Ryman Dick Everskog - Fredrik Sandvall 4 S+1 Kn 450 29.0/21.0
Peter Flodqvist - Adam Stokka Claes Andreasson - Björn Rahmqvist 4 S+1 8 450 29.0/21.0
Walter Kegö - Ingvar Wiström Seymour Eriksson - Birger Bogstag 4 N+1 8 450 29.0/21.0
Lars Ekenlöv - Paul Iwarson Herbert v. Buxhoeveden - Svenn Krogstadholm 4 S+1 Kn 450 29.0/21.0
Per-Olof Eriksson - Anders Walldov Lars Törnlund - Berit Wedsberg 4 S+1 E 450 29.0/21.0
Christer Bech - Åke Falkunge Lena Engman - Anita Brynje 4 S+1 E 450 29.0/21.0
Barbara Lane - Gunilla Seth Yvonne Flodqvist - Fredrik Hellkvist 4 S+1 6 450 29.0/21.0
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Elisabeth Forsell - Rolf Norlin 4 S+1 10 450 29.0/21.0
Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg Kjell Pettersson - Tomoko Hansen 4 S+1 6 450 29.0/21.0
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 4 S+1 6 450 29.0/21.0
Ulla-Britt Olsson - Bengt Gustafsson Olle Fahlén - Tomas Clason 4 S+1 E 450 29.0/21.0
Gunilla Fredriksson - Inga Bud Peder Olrog - Måns Sjöqvist 4 S+1 4 450 29.0/21.0
Andreas Abragi - Eva Abragi Simon Hult - Per Molin 4 S+1 6 450 29.0/21.0
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Harry Hjort Warlenius - Ivar Lichtenstein 4 S+1 6 450 29.0/21.0
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Peter Törnblom - Lars Magnusson 4 S+1 6 450 29.0/21.0
Jane Ellner - Barbro Larshagen Eva Menzing - Måns Ekstrand 4 S= 5 420 9.0/41.0
Ellis Wohlner - Nils Wikstad Margaret Eriksson - Marianne Karta 4 S= 10 420 9.0/41.0
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 2 S+3 10 200 6.0/44.0
Bernt Lundberg - Marie-Anne Olsson (FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell 2 S+2 7 170 3.0/47.0
Dan Lindblom - Gunnel Frykman Christina Torsslow - Elisabeth Nordling 2 S+2 6 170 3.0/47.0
Eila Törnroos - Birgitta Munck Kenneth Hedström - Ulla Petterson 4 S-1 3 -50 0.0/50.0
Eva Axling - Benkt Lundgren     - 21.1/-

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.17

Syd giv
alla i zon
10743
E10862
K
765
KDkn
kn95
E654
E43
9862
KD7
D93
K109
E5
43
kn10872
Dkn82

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N65654
S65654
Ö78789
V77788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Christina Torsslow - Elisabeth Nordling 3NT V-3 6 300 50.0/0.0
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Castor Mann - Lars Nilsson 3NT V-2 2 200 43.0/7.0
Bernt Lundberg - Marie-Anne Olsson Anita Deckel - Karin Wallin 3NT V-2 2 200 43.0/7.0
Ellis Wohlner - Nils Wikstad Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 3NT V-2 6 200 43.0/7.0
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 3NT V-2 8 200 43.0/7.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Harry Hjort Warlenius - Ivar Lichtenstein 3NT V-2 2 200 43.0/7.0
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Eva Axling - Benkt Lundgren 3NT V-2 2 200 43.0/7.0
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Dick Everskog - Fredrik Sandvall 3NT V-1 4 100 22.0/28.0
(FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell Peter Flodqvist - Adam Stokka 3NT V-1 2 100 22.0/28.0
Claes Andreasson - Björn Rahmqvist Eva Lundqvist - Per-Olof Sundén 2NT V-1 6 100 22.0/28.0
Jan Larsson - Göran Ryman Walter Kegö - Ingvar Wiström 3NT V-1 2 100 22.0/28.0
Elsie Zinelli - Åsa Albihn Seymour Eriksson - Birger Bogstag 3NT V-1 3 100 22.0/28.0
Lars Ekenlöv - Paul Iwarson Sidney Hage - Per Skoglund 3NT Ö-1 4 100 22.0/28.0
Lena Engman - Anita Brynje Johan Säfsten - Anders Björkman 3NT V-1 2 100 22.0/28.0
Christer Bech - Åke Falkunge Per-Olof Eriksson - Anders Walldov 2NT V-1 2 100 22.0/28.0
Barbara Lane - Gunilla Seth Herbert v. Buxhoeveden - Svenn Krogstadholm 3NT V-1 2 100 22.0/28.0
Lars Törnlund - Berit Wedsberg Eva Menzing - Måns Ekstrand 3NT V-1 8 100 22.0/28.0
Ulla-Britt Olsson - Bengt Gustafsson Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 3NT V-1 2 100 22.0/28.0
Elisabeth Forsell - Rolf Norlin Kjell Pettersson - Tomoko Hansen 3NT V-1 2 100 22.0/28.0
Dan Lindblom - Gunnel Frykman Simon Hult - Per Molin 3NT V-1 2 100 22.0/28.0
Andreas Abragi - Eva Abragi Peder Olrog - Måns Sjöqvist 3NT V-1 2 100 22.0/28.0
Peter Törnblom - Lars Magnusson Eila Törnroos - Birgitta Munck 3NT V-1 2 100 22.0/28.0
Yvonne Flodqvist - Fredrik Hellkvist Jane Ellner - Barbro Larshagen 2 Ö= 4 -110 6.0/44.0
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Margaret Eriksson - Marianne Karta 1NT Ö+3 8 -180 4.0/46.0
Olle Fahlén - Tomas Clason Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 3NT V= 2 -600 2.0/48.0
Ann-Christine Brask - Lars Janesköld Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 3NT V+1 2 -630 0.0/50.0
Gunilla Fredriksson - Inga Bud     - 24.2/-

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.17

Väst giv
ingen i zon
K7
952
E1097
K984
D106432
3
64
E765
Ekn85
86
Kkn852
103
9
EKDkn1074
D3
Dkn2

Optimalt kontrakt: 5D V-1 100
 NT
N851136
S851036
Ö572105
V572105
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Dick Everskog - Fredrik Sandvall 5 S= 3 450 39.0/11.0
(FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell Peter Flodqvist - Adam Stokka 5 S= 3 450 39.0/11.0
Claes Andreasson - Björn Rahmqvist Eva Lundqvist - Per-Olof Sundén 4 S+1 E 450 39.0/11.0
Bernt Lundberg - Marie-Anne Olsson Anita Deckel - Karin Wallin 5 S= 2 450 39.0/11.0
Elsie Zinelli - Åsa Albihn Seymour Eriksson - Birger Bogstag 5 S= 3 450 39.0/11.0
Yvonne Flodqvist - Fredrik Hellkvist Jane Ellner - Barbro Larshagen 4 S+1 6 450 39.0/11.0
Christer Bech - Åke Falkunge Per-Olof Eriksson - Anders Walldov 4 S+1 6 450 39.0/11.0
Barbara Lane - Gunilla Seth Herbert v. Buxhoeveden - Svenn Krogstadholm 4 S+1 4 450 39.0/11.0
Lars Törnlund - Berit Wedsberg Eva Menzing - Måns Ekstrand 4 S+1 3 450 39.0/11.0
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 4 S+1 2 450 39.0/11.0
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Christina Torsslow - Elisabeth Nordling 4 S+1 3 450 39.0/11.0
Peter Törnblom - Lars Magnusson Eila Törnroos - Birgitta Munck 4 S+1 5 450 39.0/11.0
Lars Ekenlöv - Paul Iwarson Sidney Hage - Per Skoglund 3NT N+1 5 430 25.0/25.0
Ellis Wohlner - Nils Wikstad Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 3NT N+1 8 430 25.0/25.0
Jan Larsson - Göran Ryman Walter Kegö - Ingvar Wiström 4 S= 4 420 20.0/30.0
Olle Fahlén - Tomas Clason Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 4 S= 2 420 20.0/30.0
Elisabeth Forsell - Rolf Norlin Kjell Pettersson - Tomoko Hansen 4 S= 6 420 20.0/30.0
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Margaret Eriksson - Marianne Karta 3 S+1 6 170 15.0/35.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Harry Hjort Warlenius - Ivar Lichtenstein 3 S+1 3 170 15.0/35.0
Lena Engman - Anita Brynje Johan Säfsten - Anders Björkman 4 N+1 E 150 12.0/38.0
Ann-Christine Brask - Lars Janesköld Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 4D V-1 2 100 10.0/40.0
Ulla-Britt Olsson - Bengt Gustafsson Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 5 S-1 3 -50 6.0/44.0
Andreas Abragi - Eva Abragi Peder Olrog - Måns Sjöqvist 5 S-1 3 -50 6.0/44.0
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Eva Axling - Benkt Lundgren 5 S-1 E -50 6.0/44.0
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Castor Mann - Lars Nilsson 3 V= 9 -140 2.0/48.0
Dan Lindblom - Gunnel Frykman Simon Hult - Per Molin 4 V= 2 -420 0.0/50.0
Gunilla Fredriksson - Inga Bud     - 24.2/-

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.17

Nord giv
Ö-V i zon
Kkn108
kn
E874
D854
E4
E1043
Dkn1095
109
D972
9865
K63
Ekn
653
KD72
2
K7632

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N95576
S95576
Ö38757
V38757
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Flodqvist - Fredrik Hellkvist Jane Ellner - Barbro Larshagen 3 Ö-2 2 200 49.0/1.0
Barbara Lane - Gunilla Seth Herbert v. Buxhoeveden - Svenn Krogstadholm 3 V-2 5 200 49.0/1.0
Elsie Zinelli - Åsa Albihn Seymour Eriksson - Birger Bogstag 3 S+1 E 130 46.0/4.0
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Dick Everskog - Fredrik Sandvall 2 N= 9 110 43.0/7.0
Ann-Christine Brask - Lars Janesköld Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 3 S= D 110 43.0/7.0
Lars Törnlund - Berit Wedsberg Eva Menzing - Måns Ekstrand 2 Ö-1 2 100 37.0/13.0
Olle Fahlén - Tomas Clason Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 3 V-1 Kn 100 37.0/13.0
Dan Lindblom - Gunnel Frykman Simon Hult - Per Molin 3 V-1 Kn 100 37.0/13.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Harry Hjort Warlenius - Ivar Lichtenstein 3 Ö-1 6 100 37.0/13.0
Lars Ekenlöv - Paul Iwarson Sidney Hage - Per Skoglund 1 N= 6 80 32.0/18.0
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Castor Mann - Lars Nilsson Pass   28.0/22.0
Jan Larsson - Göran Ryman Walter Kegö - Ingvar Wiström Pass   28.0/22.0
Lena Engman - Anita Brynje Johan Säfsten - Anders Björkman Pass   28.0/22.0
Claes Andreasson - Björn Rahmqvist Eva Lundqvist - Per-Olof Sundén 3 S-1 9 -50 21.0/29.0
Elisabeth Forsell - Rolf Norlin Kjell Pettersson - Tomoko Hansen 1NT S-1 D -50 21.0/29.0
Andreas Abragi - Eva Abragi Peder Olrog - Måns Sjöqvist 1NT S-1 D -50 21.0/29.0
Peter Törnblom - Lars Magnusson Eila Törnroos - Birgitta Munck 2 S-1 2 -50 21.0/29.0
Christer Bech - Åke Falkunge Per-Olof Eriksson - Anders Walldov 2 V= Kn -90 15.0/35.0
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Eva Axling - Benkt Lundgren 2 V= Kn -90 15.0/35.0
Ellis Wohlner - Nils Wikstad Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 1NT S-2 D -100 12.0/38.0
(FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell Peter Flodqvist - Adam Stokka 2 Ö= 2 -110 8.0/42.0
Bernt Lundberg - Marie-Anne Olsson Anita Deckel - Karin Wallin 1 Ö+1 2 -110 8.0/42.0
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 3 V= Kn -110 8.0/42.0
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Margaret Eriksson - Marianne Karta 1NT Ö+1 7 -120 4.0/46.0
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Christina Torsslow - Elisabeth Nordling 3 V= 10 -140 2.0/48.0
Ulla-Britt Olsson - Bengt Gustafsson Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 1NT S-3 D -150 0.0/50.0
Gunilla Fredriksson - Inga Bud     - 24.2/-

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.17

Öst giv
alla i zon
75
D832
E652
K106
kn104
54
kn1043
E987
ED93
Ekn107
K
kn432
K862
K96
D987
D5

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N57766
S57656
Ö86677
V86677
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Seymour Eriksson - Birger Bogstag Bernt Lundberg - Marie-Anne Olsson 3NT Ö-3 2 300 50.0/0.0
Anita Deckel - Karin Wallin Peter Flodqvist - Adam Stokka 2 Ö-2 9 200 47.0/3.0
Peter Törnblom - Lars Magnusson Eva Axling - Benkt Lundgren 2NT Ö-2 8 200 47.0/3.0
Dick Everskog - Fredrik Sandvall Ann-Christine Brask - Lars Janesköld 1 N+1 3 110 44.0/6.0
Sidney Hage - Per Skoglund Lena Engman - Anita Brynje 3 Ö-1 6 100 39.0/11.0
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Ellis Wohlner - Nils Wikstad 1NT V-1 5 100 39.0/11.0
Margaret Eriksson - Marianne Karta Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 2 Ö-1 2 100 39.0/11.0
Eila Törnroos - Birgitta Munck Harry Hjort Warlenius - Ivar Lichtenstein 3 Ö-1 6 100 39.0/11.0
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 1 Ö= 7 -70 34.0/16.0
Lars Törnlund - Berit Wedsberg Jane Ellner - Barbro Larshagen 1 Ö= 2 -80 32.0/18.0
Herbert v. Buxhoeveden - Svenn Krogstadholm Yvonne Flodqvist - Fredrik Hellkvist 1 Ö+1 7 -90 27.0/23.0
Ulla-Britt Olsson - Bengt Gustafsson Kjell Pettersson - Tomoko Hansen 1NT Ö= 6 -90 27.0/23.0
Elisabeth Forsell - Rolf Norlin Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 2 Ö= 6 -90 27.0/23.0
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Olle Fahlén - Tomas Clason 1 Ö+1 8 -90 27.0/23.0
Gunilla Fredriksson - Inga Bud Folke Ljungström - Bengt Nilsson 2 N-1 2 -100 22.0/28.0
Dan Lindblom - Gunnel Frykman Peder Olrog - Måns Sjöqvist 2 Ö+1 8 -110 20.0/30.0
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 2NT V= 3 -120 12.0/38.0
(FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell Eva Lundqvist - Per-Olof Sundén 2NT V= 2 -120 12.0/38.0
Claes Andreasson - Björn Rahmqvist Castor Mann - Lars Nilsson 1NT Ö+1 7 -120 12.0/38.0
Per-Olof Eriksson - Anders Walldov Lars Ekenlöv - Paul Iwarson 1NT V+1 7 -120 12.0/38.0
Christer Bech - Åke Falkunge Eva Menzing - Måns Ekstrand 2NT V= 7 -120 12.0/38.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Christina Torsslow - Elisabeth Nordling 1NT V+1 3 -120 12.0/38.0
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Simon Hult - Per Molin 1NT Ö+1 2 -120 12.0/38.0
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Walter Kegö - Ingvar Wiström 1NT V+2 3 -150 3.0/47.0
Barbara Lane - Gunilla Seth Johan Säfsten - Anders Björkman 1NT Ö+2 6 -150 3.0/47.0
Elsie Zinelli - Åsa Albihn Jan Larsson - Göran Ryman 1NT N-2 3 -200 0.0/50.0
Andreas Abragi - Eva Abragi     - -/26.3

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.17

Syd giv
ingen i zon
10732
432
Ekn964
kn
EKDkn4
kn8
872
KD6
985
D
D53
E98732
6
EK109765
K10
1054

Optimalt kontrakt: 5D V-2 300
 NT
N291122
S291122
Ö94294
V94294
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elsie Zinelli - Åsa Albihn Jan Larsson - Göran Ryman 5 S= E 450 48.0/2.0
Ulla-Britt Olsson - Bengt Gustafsson Kjell Pettersson - Tomoko Hansen 5 S= E 450 48.0/2.0
Peter Törnblom - Lars Magnusson Eva Axling - Benkt Lundgren 4 S+1 E 450 48.0/2.0
Claes Andreasson - Björn Rahmqvist Castor Mann - Lars Nilsson 4 S= E 420 42.0/8.0
Elisabeth Forsell - Rolf Norlin Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 4 S= E 420 42.0/8.0
Eila Törnroos - Birgitta Munck Harry Hjort Warlenius - Ivar Lichtenstein 4 S= E 420 42.0/8.0
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Olle Fahlén - Tomas Clason 3 S+3 E 230 38.0/12.0
Sidney Hage - Per Skoglund Lena Engman - Anita Brynje 3 S+2 E 200 36.0/14.0
Seymour Eriksson - Birger Bogstag Bernt Lundberg - Marie-Anne Olsson 5 V-2 4 100 33.0/17.0
Margaret Eriksson - Marianne Karta Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3 V-2 4 100 33.0/17.0
Christer Bech - Åke Falkunge Eva Menzing - Måns Ekstrand 5 V-1 E 50 30.0/20.0
Lars Törnlund - Berit Wedsberg Jane Ellner - Barbro Larshagen 3 V+2 4 -200 27.0/23.0
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Ellis Wohlner - Nils Wikstad 3 V+2 2 -200 27.0/23.0
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Walter Kegö - Ingvar Wiström 3 V+3 2 -230 23.0/27.0
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 3 V+3 4 -230 23.0/27.0
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 4 V+1 Kn -450 16.0/34.0
(FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell Eva Lundqvist - Per-Olof Sundén 4 V+1 2 -450 16.0/34.0
Herbert v. Buxhoeveden - Svenn Krogstadholm Yvonne Flodqvist - Fredrik Hellkvist 4 V+1 2 -450 16.0/34.0
Gunilla Fredriksson - Inga Bud Folke Ljungström - Bengt Nilsson 4 V+1 2 -450 16.0/34.0
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Simon Hult - Per Molin 5 V= 2 -450 16.0/34.0
Anita Deckel - Karin Wallin Peter Flodqvist - Adam Stokka 5 V+1 2 -480 6.0/44.0
Dick Everskog - Fredrik Sandvall Ann-Christine Brask - Lars Janesköld 4 V+2 4 -480 6.0/44.0
Barbara Lane - Gunilla Seth Johan Säfsten - Anders Björkman 4 V+2 2 -480 6.0/44.0
Dan Lindblom - Gunnel Frykman Peder Olrog - Måns Sjöqvist 4 V+2 2 -480 6.0/44.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Christina Torsslow - Elisabeth Nordling 4 V+2 4 -480 6.0/44.0
Per-Olof Eriksson - Anders Walldov Lars Ekenlöv - Paul Iwarson 4D V+2 2 -790 0.0/50.0
Andreas Abragi - Eva Abragi     - -/26.3

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.17

Väst giv
N-S i zon
Ekn876
K10
6543
52
D932
E86
E107
kn43
K4
kn43
KDkn982
ED
105
D9752

K109876

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N93753
S93753
Ö4106710
V4106710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Olle Fahlén - Tomas Clason 5 Ö-1 7 50 50.0/0.0
Peter Törnblom - Lars Magnusson Eva Axling - Benkt Lundgren 2 Ö+1 7 -110 48.0/2.0
Dick Everskog - Fredrik Sandvall Ann-Christine Brask - Lars Janesköld 2 Ö+2 10 -130 41.0/9.0
Per-Olof Eriksson - Anders Walldov Lars Ekenlöv - Paul Iwarson 2 Ö+2 10 -130 41.0/9.0
Lars Törnlund - Berit Wedsberg Jane Ellner - Barbro Larshagen 3 Ö+1 6 -130 41.0/9.0
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Ellis Wohlner - Nils Wikstad 2 Ö+2 7 -130 41.0/9.0
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 3 Ö+1 6 -130 41.0/9.0
Gunilla Fredriksson - Inga Bud Folke Ljungström - Bengt Nilsson 3 Ö+1 10 -130 41.0/9.0
Sidney Hage - Per Skoglund Lena Engman - Anita Brynje 3 Ö+2 10 -150 34.0/16.0
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Walter Kegö - Ingvar Wiström 3NT V= E -400 29.0/21.0
Elisabeth Forsell - Rolf Norlin Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 3 N-4 K -400 29.0/21.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Christina Torsslow - Elisabeth Nordling 5 Ö= 9 -400 29.0/21.0
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Simon Hult - Per Molin 3NT Ö= 5 -400 29.0/21.0
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 3NT V+1 5 -430 14.0/36.0
(FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell Eva Lundqvist - Per-Olof Sundén 3NT V+1 6 -430 14.0/36.0
Claes Andreasson - Björn Rahmqvist Castor Mann - Lars Nilsson 3NT Ö+1 10 -430 14.0/36.0
Anita Deckel - Karin Wallin Peter Flodqvist - Adam Stokka 3NT V+1 6 -430 14.0/36.0
Herbert v. Buxhoeveden - Svenn Krogstadholm Yvonne Flodqvist - Fredrik Hellkvist 3NT V+1 6 -430 14.0/36.0
Christer Bech - Åke Falkunge Eva Menzing - Måns Ekstrand 3NT V+1 6 -430 14.0/36.0
Barbara Lane - Gunilla Seth Johan Säfsten - Anders Björkman 3NT Ö+1 7 -430 14.0/36.0
Margaret Eriksson - Marianne Karta Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3NT V+1 5 -430 14.0/36.0
Ulla-Britt Olsson - Bengt Gustafsson Kjell Pettersson - Tomoko Hansen 3NT Ö+1 7 -430 14.0/36.0
Dan Lindblom - Gunnel Frykman Peder Olrog - Måns Sjöqvist 3NT Ö+1 7 -430 14.0/36.0
Eila Törnroos - Birgitta Munck Harry Hjort Warlenius - Ivar Lichtenstein 3NT V+1 6 -430 14.0/36.0
Elsie Zinelli - Åsa Albihn Jan Larsson - Göran Ryman 3NT Ö+2 8 -460 2.0/48.0
Seymour Eriksson - Birger Bogstag Bernt Lundberg - Marie-Anne Olsson 4D Ö= 10 -510 0.0/50.0
Andreas Abragi - Eva Abragi     - -/26.3

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.17

Nord giv
alla i zon
9
K62
ED8432
KDkn
EKD2
Dkn98
95
1085
kn8763
E1074
kn
976
1054
53
K1076
E432

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N1010344
S1010344
Ö32993
V32993
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Säfsten - Anders Björkman Herbert v. Buxhoeveden - Svenn Krogstadholm 4D V-1 K 200 49.0/1.0
Christer Bech - Åke Falkunge Jane Ellner - Barbro Larshagen 4D Ö-1 K 200 49.0/1.0
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Elsie Zinelli - Åsa Albihn 4 N+2 E 170 45.0/5.0
Ellis Wohlner - Nils Wikstad Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 4 N+2 E 170 45.0/5.0
Anita Deckel - Karin Wallin Eva Lundqvist - Per-Olof Sundén 3 N+2 4 150 41.0/9.0
Jan Larsson - Göran Ryman Bernt Lundberg - Marie-Anne Olsson 4 N+1 Kn 150 41.0/9.0
(FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell Castor Mann - Lars Nilsson 4 N= 3 130 25.0/25.0
Walter Kegö - Ingvar Wiström Ann-Christine Brask - Lars Janesköld 4 N= 3 130 25.0/25.0
Dick Everskog - Fredrik Sandvall Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin 2 N+2 3 130 25.0/25.0
Lars Ekenlöv - Paul Iwarson Barbara Lane - Gunilla Seth 3 N+1 3 130 25.0/25.0
Eva Menzing - Måns Ekstrand Lena Engman - Anita Brynje 4 N= 3 130 25.0/25.0
Lars Törnlund - Berit Wedsberg Yvonne Flodqvist - Fredrik Hellkvist 4 N= 3 130 25.0/25.0
Kjell Pettersson - Tomoko Hansen Olle Fahlén - Tomas Clason 3 N+1 7 130 25.0/25.0
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Margaret Eriksson - Marianne Karta 3 N+1 Kn 130 25.0/25.0
Ulla-Britt Olsson - Bengt Gustafsson Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 3 N+1 7 130 25.0/25.0
Elisabeth Forsell - Rolf Norlin Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3 N+1 7 130 25.0/25.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Simon Hult - Per Molin 4 N= 3 130 25.0/25.0
Eva Axling - Benkt Lundgren Eila Törnroos - Birgitta Munck 4 N= 7 130 25.0/25.0
Peder Olrog - Måns Sjöqvist Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 4 N= 3 130 25.0/25.0
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Andreas Abragi - Eva Abragi 4 N= 3 130 25.0/25.0
Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh Claes Andreasson - Björn Rahmqvist 5 N-1 3 -100 9.0/41.0
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 5 N-1 3 -100 9.0/41.0
Seymour Eriksson - Birger Bogstag Peter Flodqvist - Adam Stokka 3 Ö= K -140 4.0/46.0
Sidney Hage - Per Skoglund Per-Olof Eriksson - Anders Walldov 3 Ö= 4 -140 4.0/46.0
Gunilla Fredriksson - Inga Bud Peter Törnblom - Lars Magnusson 3 Ö= 7 -140 4.0/46.0
Harry Hjort Warlenius - Ivar Lichtenstein Christina Torsslow - Elisabeth Nordling 2 Ö+2 7 -170 0.0/50.0
Dan Lindblom - Gunnel Frykman     - 18.6/-

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.17

Öst giv
ingen i zon
Dkn5
ED
kn97532
K7
743
K82
EKD
kn943
10
54
10864
ED10862
EK9862
kn109763

5

Optimalt kontrakt: 7D Ö-4 800
 NT
N4611124
S3611124
Ö96115
V96115
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Menzing - Måns Ekstrand Lena Engman - Anita Brynje 5D S= E 650 49.0/1.0
Lars Törnlund - Berit Wedsberg Yvonne Flodqvist - Fredrik Hellkvist 5D S= E 650 49.0/1.0
Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh Claes Andreasson - Björn Rahmqvist 4 S+2 K 480 42.0/8.0
Lars Ekenlöv - Paul Iwarson Barbara Lane - Gunilla Seth 4 S+2 E 480 42.0/8.0
Johan Säfsten - Anders Björkman Herbert v. Buxhoeveden - Svenn Krogstadholm 4 S+2 E 480 42.0/8.0
Ulla-Britt Olsson - Bengt Gustafsson Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 4 S+2 E 480 42.0/8.0
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 4 S+2 E 480 42.0/8.0
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Elsie Zinelli - Åsa Albihn 4 S+1 E 450 26.0/24.0
(FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell Castor Mann - Lars Nilsson 4 S+1 E 450 26.0/24.0
Seymour Eriksson - Birger Bogstag Peter Flodqvist - Adam Stokka 5 S= E 450 26.0/24.0
Jan Larsson - Göran Ryman Bernt Lundberg - Marie-Anne Olsson 4 S+1 E 450 26.0/24.0
Dick Everskog - Fredrik Sandvall Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin 4 S+1 E 450 26.0/24.0
Sidney Hage - Per Skoglund Per-Olof Eriksson - Anders Walldov 4 S+1 K 450 26.0/24.0
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Margaret Eriksson - Marianne Karta 4 S+1 E 450 26.0/24.0
Elisabeth Forsell - Rolf Norlin Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 4 S+1 E 450 26.0/24.0
Gunilla Fredriksson - Inga Bud Peter Törnblom - Lars Magnusson 5 S= E 450 26.0/24.0
Peder Olrog - Måns Sjöqvist Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 5 S= E 450 26.0/24.0
Harry Hjort Warlenius - Ivar Lichtenstein Christina Torsslow - Elisabeth Nordling 4 S+1 E 450 26.0/24.0
Anita Deckel - Karin Wallin Eva Lundqvist - Per-Olof Sundén 4 S= E 420 14.0/36.0
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Andreas Abragi - Eva Abragi 5D Ö-2 E 300 12.0/38.0
Christer Bech - Åke Falkunge Jane Ellner - Barbro Larshagen 2 S+4 E 230 10.0/40.0
Ellis Wohlner - Nils Wikstad Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 2 S+3 E 200 7.0/43.0
Kjell Pettersson - Tomoko Hansen Olle Fahlén - Tomas Clason 3 S+2 E 200 7.0/43.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Simon Hult - Per Molin 3 S+1 E 170 4.0/46.0
Walter Kegö - Ingvar Wiström Ann-Christine Brask - Lars Janesköld 2 S= K 110 2.0/48.0
Eva Axling - Benkt Lundgren Eila Törnroos - Birgitta Munck 3 V-1 7 50 0.0/50.0
Dan Lindblom - Gunnel Frykman     - 18.6/-

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.17

Syd giv
N-S i zon
D5
E98
E754
kn532
Ekn10963
Kkn7
K8
74
4
D643
D102
KD1096
K872
1052
kn963
E8

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N46454
S46454
Ö96988
V96989
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Margaret Eriksson - Marianne Karta 2NT V-2 2 100 50.0/0.0
Anita Deckel - Karin Wallin Eva Lundqvist - Per-Olof Sundén 3 V-1 3 50 46.0/4.0
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 2 V-1 3 50 46.0/4.0
Eva Axling - Benkt Lundgren Eila Törnroos - Birgitta Munck 3NT Ö-1 6 50 46.0/4.0
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Elsie Zinelli - Åsa Albihn 2 V= 5 -110 27.0/23.0
(FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell Castor Mann - Lars Nilsson 2 V= 7 -110 27.0/23.0
Seymour Eriksson - Birger Bogstag Peter Flodqvist - Adam Stokka 2 V= 9 -110 27.0/23.0
Jan Larsson - Göran Ryman Bernt Lundberg - Marie-Anne Olsson 2 V= 3 -110 27.0/23.0
Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh Claes Andreasson - Björn Rahmqvist 1 V+1 3 -110 27.0/23.0
Lars Ekenlöv - Paul Iwarson Barbara Lane - Gunilla Seth 2 V= 3 -110 27.0/23.0
Eva Menzing - Måns Ekstrand Lena Engman - Anita Brynje 2 V= 2 -110 27.0/23.0
Johan Säfsten - Anders Björkman Herbert v. Buxhoeveden - Svenn Krogstadholm 2 V= 3 -110 27.0/23.0
Christer Bech - Åke Falkunge Jane Ellner - Barbro Larshagen 2 V= 3 -110 27.0/23.0
Lars Törnlund - Berit Wedsberg Yvonne Flodqvist - Fredrik Hellkvist 2 V= E -110 27.0/23.0
Kjell Pettersson - Tomoko Hansen Olle Fahlén - Tomas Clason 2 V= 3 -110 27.0/23.0
Ulla-Britt Olsson - Bengt Gustafsson Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 2 V= E -110 27.0/23.0
Elisabeth Forsell - Rolf Norlin Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 2 V= E -110 27.0/23.0
Gunilla Fredriksson - Inga Bud Peter Törnblom - Lars Magnusson 2 V= E -110 27.0/23.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Simon Hult - Per Molin 2 V= 3 -110 27.0/23.0
Peder Olrog - Måns Sjöqvist Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 2 V= 3 -110 27.0/23.0
Sidney Hage - Per Skoglund Per-Olof Eriksson - Anders Walldov 2NT Ö= 7 -120 10.0/40.0
Walter Kegö - Ingvar Wiström Ann-Christine Brask - Lars Janesköld 2 V+1 D -140 6.0/44.0
Dick Everskog - Fredrik Sandvall Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin 2 V+1 E -140 6.0/44.0
Harry Hjort Warlenius - Ivar Lichtenstein Christina Torsslow - Elisabeth Nordling 2 V+1 3 -140 6.0/44.0
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Andreas Abragi - Eva Abragi 2NT Ö+1 7 -150 2.0/48.0
Ellis Wohlner - Nils Wikstad Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 3NT Ö+1 6 -430 0.0/50.0
Dan Lindblom - Gunnel Frykman     - 18.6/-

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.17

Väst giv
Ö-V i zon
EK72
KDkn5
D7
1074
1086
962
kn94
EDkn8
kn953
E874
K65
65
D4
103
E10832
K932

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N87788
S87888
Ö56555
V56555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Christine Brask - Lars Janesköld Elsie Zinelli - Åsa Albihn 3NT N+1 5 430 48.0/2.0
Lena Engman - Anita Brynje Barbara Lane - Gunilla Seth 3NT N+1 7 430 48.0/2.0
Gunilla Fredriksson - Inga Bud Eila Törnroos - Birgitta Munck 3NT N+1 4 430 48.0/2.0
Jan Larsson - Göran Ryman Peter Flodqvist - Adam Stokka 3NT N= 3 400 44.0/6.0
Margaret Eriksson - Marianne Karta Elisabeth Forsell - Rolf Norlin 1NT S+3 10 180 42.0/8.0
Christer Bech - Åke Falkunge Yvonne Flodqvist - Fredrik Hellkvist 1NT N+2 7 150 39.0/11.0
Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 2NT N+1 7 150 39.0/11.0
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Bernt Lundberg - Marie-Anne Olsson 2NT N= 3 120 31.0/19.0
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Walter Kegö - Ingvar Wiström 2NT N= 5 120 31.0/19.0
Olle Fahlén - Tomas Clason Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 2NT N= 3 120 31.0/19.0
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Kjell Pettersson - Tomoko Hansen 2NT N= 4 120 31.0/19.0
Dan Lindblom - Gunnel Frykman Folke Ljungström - Bengt Nilsson 2NT N= 3 120 31.0/19.0
Eva Axling - Benkt Lundgren Harry Hjort Warlenius - Ivar Lichtenstein 2NT N= 5 120 31.0/19.0
Jane Ellner - Barbro Larshagen Per-Olof Eriksson - Anders Walldov 2 N= 5 90 24.0/26.0
Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh (FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell 2NT N-1 4 -50 18.0/32.0
Lars Ekenlöv - Paul Iwarson Johan Säfsten - Anders Björkman 2NT N-1 6 -50 18.0/32.0
Sidney Hage - Per Skoglund Eva Menzing - Måns Ekstrand 3NT N-1 5 -50 18.0/32.0
Ulla-Britt Olsson - Bengt Gustafsson Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3NT N-1 3 -50 18.0/32.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Peder Olrog - Måns Sjöqvist 2NT N-1 5 -50 18.0/32.0
Seymour Eriksson - Birger Bogstag Eva Lundqvist - Per-Olof Sundén 3NT N-2 4 -100 6.0/44.0
Castor Mann - Lars Nilsson Anita Deckel - Karin Wallin 3NT S-2 2 -100 6.0/44.0
Dick Everskog - Fredrik Sandvall Claes Andreasson - Björn Rahmqvist 3NT N-2 3 -100 6.0/44.0
Herbert v. Buxhoeveden - Svenn Krogstadholm Lars Törnlund - Berit Wedsberg 2NT N-2 4 -100 6.0/44.0
Ellis Wohlner - Nils Wikstad Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 2NT N-2 3 -100 6.0/44.0
Andreas Abragi - Eva Abragi Peter Törnblom - Lars Magnusson 2NT N-2 8 -100 6.0/44.0
Christina Torsslow - Elisabeth Nordling Simon Hult - Per Molin 3NT N-2 5 -100 6.0/44.0
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström     - -/27.5

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.17

Nord giv
ingen i zon
K109
K65
D1096
EKD
D76
D4
543
109873
8542
E1093
kn87
kn6
Ekn3
kn872
EK2
542

Optimalt kontrakt: 5NT N= 460
 NT
N911111011
S911111011
Ö42232
V42232
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Bernt Lundberg - Marie-Anne Olsson 3NT N+2 3 460 38.0/12.0
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Walter Kegö - Ingvar Wiström 3NT N+2 9 460 38.0/12.0
Seymour Eriksson - Birger Bogstag Eva Lundqvist - Per-Olof Sundén 3NT N+2 3 460 38.0/12.0
Ann-Christine Brask - Lars Janesköld Elsie Zinelli - Åsa Albihn 3NT N+2 9 460 38.0/12.0
Castor Mann - Lars Nilsson Anita Deckel - Karin Wallin 3NT N+2 9 460 38.0/12.0
Dick Everskog - Fredrik Sandvall Claes Andreasson - Björn Rahmqvist 3NT N+2 10 460 38.0/12.0
Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh (FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell 3NT N+2 3 460 38.0/12.0
Lena Engman - Anita Brynje Barbara Lane - Gunilla Seth 3NT N+2 9 460 38.0/12.0
Jane Ellner - Barbro Larshagen Per-Olof Eriksson - Anders Walldov 3NT N+2 9 460 38.0/12.0
Ellis Wohlner - Nils Wikstad Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 3NT N+2 8 460 38.0/12.0
Olle Fahlén - Tomas Clason Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 3NT N+2 3 460 38.0/12.0
Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 3NT N+2 9 460 38.0/12.0
Gunilla Fredriksson - Inga Bud Eila Törnroos - Birgitta Munck 3NT N+2 3 460 38.0/12.0
Lars Ekenlöv - Paul Iwarson Johan Säfsten - Anders Björkman 3NT N+1 6 430 14.0/36.0
Herbert v. Buxhoeveden - Svenn Krogstadholm Lars Törnlund - Berit Wedsberg 3NT N+1 3 430 14.0/36.0
Sidney Hage - Per Skoglund Eva Menzing - Måns Ekstrand 3NT N+1 7 430 14.0/36.0
Margaret Eriksson - Marianne Karta Elisabeth Forsell - Rolf Norlin 3NT N+1 3 430 14.0/36.0
Ulla-Britt Olsson - Bengt Gustafsson Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3NT N+1 4 430 14.0/36.0
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Kjell Pettersson - Tomoko Hansen 3NT N+1 3 430 14.0/36.0
Dan Lindblom - Gunnel Frykman Folke Ljungström - Bengt Nilsson 3NT N+1 5 430 14.0/36.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Peder Olrog - Måns Sjöqvist 3NT N+1 9 430 14.0/36.0
Eva Axling - Benkt Lundgren Harry Hjort Warlenius - Ivar Lichtenstein 3NT N+1 7 430 14.0/36.0
Andreas Abragi - Eva Abragi Peter Törnblom - Lars Magnusson 3NT N+1 9 430 14.0/36.0
Christina Torsslow - Elisabeth Nordling Simon Hult - Per Molin 3NT N+1 4 430 14.0/36.0
Jan Larsson - Göran Ryman Peter Flodqvist - Adam Stokka 3NT N= 5 400 2.0/48.0
Christer Bech - Åke Falkunge Yvonne Flodqvist - Fredrik Hellkvist 2 S+1 D 140 0.0/50.0
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström     - -/27.5

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.17

Öst giv
N-S i zon
E985
kn84
53
kn954
KDkn
D962
1086
K63
76432
K73
Ekn9
E2
10
E105
KD742
D1087

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N87556
S87556
Ö46787
V46786
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Walter Kegö - Ingvar Wiström 3 Ö-3 E 150 50.0/0.0
Jan Larsson - Göran Ryman Peter Flodqvist - Adam Stokka 3NT Ö-2 8 100 48.0/2.0
Seymour Eriksson - Birger Bogstag Eva Lundqvist - Per-Olof Sundén 3 Ö-1 10 50 39.0/11.0
Ann-Christine Brask - Lars Janesköld Elsie Zinelli - Åsa Albihn 3 Ö-1 5 50 39.0/11.0
Lars Ekenlöv - Paul Iwarson Johan Säfsten - Anders Björkman 3 Ö-1 5 50 39.0/11.0
Lena Engman - Anita Brynje Barbara Lane - Gunilla Seth 2NT Ö-1 2 50 39.0/11.0
Sidney Hage - Per Skoglund Eva Menzing - Måns Ekstrand 4 Ö-1 K 50 39.0/11.0
Margaret Eriksson - Marianne Karta Elisabeth Forsell - Rolf Norlin 4 Ö-1 K 50 39.0/11.0
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Kjell Pettersson - Tomoko Hansen 3 Ö-1 K 50 39.0/11.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Peder Olrog - Måns Sjöqvist 3 Ö-1 8 50 39.0/11.0
Ellis Wohlner - Nils Wikstad Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 1 V= 5 -80 30.0/20.0
Herbert v. Buxhoeveden - Svenn Krogstadholm Lars Törnlund - Berit Wedsberg 2 V= 5 -110 25.0/25.0
Olle Fahlén - Tomas Clason Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 2 Ö= K -110 25.0/25.0
Gunilla Fredriksson - Inga Bud Eila Törnroos - Birgitta Munck 2 Ö= K -110 25.0/25.0
Dan Lindblom - Gunnel Frykman Folke Ljungström - Bengt Nilsson 2 Ö= K -110 25.0/25.0
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Bernt Lundberg - Marie-Anne Olsson 2 Ö+1 K -140 13.0/37.0
Castor Mann - Lars Nilsson Anita Deckel - Karin Wallin 3 Ö= K -140 13.0/37.0
Dick Everskog - Fredrik Sandvall Claes Andreasson - Björn Rahmqvist 3 Ö= 10 -140 13.0/37.0
Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh (FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell 3 Ö= K -140 13.0/37.0
Jane Ellner - Barbro Larshagen Per-Olof Eriksson - Anders Walldov 3 Ö= 5 -140 13.0/37.0
Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 2 Ö+1 K -140 13.0/37.0
Ulla-Britt Olsson - Bengt Gustafsson Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3 Ö= 10 -140 13.0/37.0
Eva Axling - Benkt Lundgren Harry Hjort Warlenius - Ivar Lichtenstein 3 Ö= 7 -140 13.0/37.0
Andreas Abragi - Eva Abragi Peter Törnblom - Lars Magnusson 2D S-1 K -200 4.0/46.0
Christina Torsslow - Elisabeth Nordling Simon Hult - Per Molin 3NT Ö= 2 -400 2.0/48.0
Christer Bech - Åke Falkunge Yvonne Flodqvist - Fredrik Hellkvist 5D N-3 2 -800 0.0/50.0
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström     - -/27.5

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.17

Syd giv
Ö-V i zon
1092
D
D76432
862
ED63
53
K95
K1053
Kkn854
862
kn8
Dkn7
7
EKkn10974
E10
E94

Optimalt kontrakt: 3NTD S-1 -100
 NT
N59948
S59948
Ö74494
V74494
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Elsie Zinelli - Åsa Albihn 4 S= 5 420 45.0/5.0
Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh Anita Deckel - Karin Wallin 4 S= 5 420 45.0/5.0
Per-Olof Eriksson - Anders Walldov Barbara Lane - Gunilla Seth 4 S= 5 420 45.0/5.0
Johan Säfsten - Anders Björkman Lars Törnlund - Berit Wedsberg 4 S= E 420 45.0/5.0
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 4 S= 4 420 45.0/5.0
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Folke Ljungström - Bengt Nilsson 4 S= E 420 45.0/5.0
(FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell Dick Everskog - Fredrik Sandvall 4D Ö-1 E 200 37.0/13.0
Andreas Abragi - Eva Abragi Eila Törnroos - Birgitta Munck 3 V-2 D 200 37.0/13.0
Eva Lundqvist - Per-Olof Sundén Jan Larsson - Göran Ryman 1 S+2 5 140 31.0/19.0
Lena Engman - Anita Brynje Lars Ekenlöv - Paul Iwarson 3 S= E 140 31.0/19.0
Christer Bech - Åke Falkunge Herbert v. Buxhoeveden - Svenn Krogstadholm 1 S+2 3 140 31.0/19.0
Ulla-Britt Olsson - Bengt Gustafsson Margaret Eriksson - Marianne Karta 1 S+2 3 140 31.0/19.0
Ann-Christine Brask - Lars Janesköld Bernt Lundberg - Marie-Anne Olsson 4 S-1 2 -50 18.0/32.0
Claes Andreasson - Björn Rahmqvist Walter Kegö - Ingvar Wiström 4 S-1 K -50 18.0/32.0
Castor Mann - Lars Nilsson Seymour Eriksson - Birger Bogstag 4 S-1 E -50 18.0/32.0
Yvonne Flodqvist - Fredrik Hellkvist Eva Menzing - Måns Ekstrand 5 S-1 3 -50 18.0/32.0
Sidney Hage - Per Skoglund Jane Ellner - Barbro Larshagen 4 S-1 6 -50 18.0/32.0
Olle Fahlén - Tomas Clason Ellis Wohlner - Nils Wikstad 4 S-1 E -50 18.0/32.0
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 4 S-1 E -50 18.0/32.0
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Kjell Pettersson - Tomoko Hansen 4 S-1 E -50 18.0/32.0
Simon Hult - Per Molin Peder Olrog - Måns Sjöqvist 4 S-1 5 -50 18.0/32.0
Dan Lindblom - Gunnel Frykman Peter Törnblom - Lars Magnusson 4D S-1 3 -100 8.0/42.0
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Elisabeth Forsell - Rolf Norlin 3 Ö= E -140 4.0/46.0
Eva Axling - Benkt Lundgren Christina Torsslow - Elisabeth Nordling 3 Ö= E -140 4.0/46.0
Harry Hjort Warlenius - Ivar Lichtenstein Gunilla Fredriksson - Inga Bud 3 Ö= E -140 4.0/46.0
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Peter Flodqvist - Adam Stokka 5D S-2 3 -300 0.0/50.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson     - 25.5/-

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.17

Väst giv
alla i zon
EK73
KD965

Dkn64
kn92
kn84
kn832
E95
854
732
EK65
832
D106
E10
D10974
K107

Optimalt kontrakt: 6 N= 1430
 NT
N119121210
S119121210
Ö14113
V14113
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Peter Flodqvist - Adam Stokka 3NT N+3 8 690 44.0/6.0
(FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell Dick Everskog - Fredrik Sandvall 3NT S+3 Kn 690 44.0/6.0
Eva Lundqvist - Per-Olof Sundén Jan Larsson - Göran Ryman 3NT S+3 2 690 44.0/6.0
Lena Engman - Anita Brynje Lars Ekenlöv - Paul Iwarson 3NT S+3 4 690 44.0/6.0
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Kjell Pettersson - Tomoko Hansen 3NT S+3 2 690 44.0/6.0
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 3NT S+3 5 690 44.0/6.0
Eva Axling - Benkt Lundgren Christina Torsslow - Elisabeth Nordling 3NT S+3 E 690 44.0/6.0
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Elsie Zinelli - Åsa Albihn 4 N+2 E 680 34.0/16.0
Johan Säfsten - Anders Björkman Lars Törnlund - Berit Wedsberg 4 N+2 E 680 34.0/16.0
Christer Bech - Åke Falkunge Herbert v. Buxhoeveden - Svenn Krogstadholm 4 S+2 8 680 34.0/16.0
Ann-Christine Brask - Lars Janesköld Bernt Lundberg - Marie-Anne Olsson 3NT S+2 5 660 28.0/22.0
Yvonne Flodqvist - Fredrik Hellkvist Eva Menzing - Måns Ekstrand 3NT S+2 2 660 28.0/22.0
Olle Fahlén - Tomas Clason Ellis Wohlner - Nils Wikstad 3NT S+2 2 660 28.0/22.0
Simon Hult - Per Molin Peder Olrog - Måns Sjöqvist 5 N= K 650 23.0/27.0
Harry Hjort Warlenius - Ivar Lichtenstein Gunilla Fredriksson - Inga Bud 4 N+1 E 650 23.0/27.0
Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh Anita Deckel - Karin Wallin 3NT S+1 E 630 18.0/32.0
Per-Olof Eriksson - Anders Walldov Barbara Lane - Gunilla Seth 3NT S+1 5 630 18.0/32.0
Sidney Hage - Per Skoglund Jane Ellner - Barbro Larshagen 3NT S+1 5 630 18.0/32.0
Claes Andreasson - Björn Rahmqvist Walter Kegö - Ingvar Wiström 3NT S= 2 600 10.0/40.0
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 3NT S= 5 600 10.0/40.0
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Elisabeth Forsell - Rolf Norlin 3NT S= 3 600 10.0/40.0
Ulla-Britt Olsson - Bengt Gustafsson Margaret Eriksson - Marianne Karta 3NT S= 5 600 10.0/40.0
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Folke Ljungström - Bengt Nilsson 3NT N= 4 600 10.0/40.0
Dan Lindblom - Gunnel Frykman Peter Törnblom - Lars Magnusson 3 N+3 K 230 3.0/47.0
Andreas Abragi - Eva Abragi Eila Törnroos - Birgitta Munck 2 N+4 E 230 3.0/47.0
Castor Mann - Lars Nilsson Seymour Eriksson - Birger Bogstag 2NT S+1 2 150 0.0/50.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson     - 25.5/-

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.17

Nord giv
N-S i zon
E10
Ekn732
D4
D832
K96542
5
Ekn72
106
Dkn
K64
10963
kn974
873
D1098
K85
EK5

Optimalt kontrakt: 4D Ö-3 500
 NT
N961067
S961067
Ö47374
V47374
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Säfsten - Anders Björkman Lars Törnlund - Berit Wedsberg 4 N+1 Kn 650 49.0/1.0
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 4 N+1 10 650 49.0/1.0
Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin Elsie Zinelli - Åsa Albihn 4 N= D 620 32.0/18.0
Ann-Christine Brask - Lars Janesköld Bernt Lundberg - Marie-Anne Olsson 4 N= D 620 32.0/18.0
Claes Andreasson - Björn Rahmqvist Walter Kegö - Ingvar Wiström 4 N= D 620 32.0/18.0
Castor Mann - Lars Nilsson Seymour Eriksson - Birger Bogstag 4 N= D 620 32.0/18.0
Christer Bech - Åke Falkunge Herbert v. Buxhoeveden - Svenn Krogstadholm 4 N= D 620 32.0/18.0
Sidney Hage - Per Skoglund Jane Ellner - Barbro Larshagen 4 N= D 620 32.0/18.0
Olle Fahlén - Tomas Clason Ellis Wohlner - Nils Wikstad 4 N= 10 620 32.0/18.0
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Kjell Pettersson - Tomoko Hansen 4 N= D 620 32.0/18.0
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Elisabeth Forsell - Rolf Norlin 4 N= D 620 32.0/18.0
Ulla-Britt Olsson - Bengt Gustafsson Margaret Eriksson - Marianne Karta 4 N= D 620 32.0/18.0
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 4 N= D 620 32.0/18.0
Dan Lindblom - Gunnel Frykman Peter Törnblom - Lars Magnusson 4 N= D 620 32.0/18.0
Andreas Abragi - Eva Abragi Eila Törnroos - Birgitta Munck 4 N= D 620 32.0/18.0
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Folke Ljungström - Bengt Nilsson 4 N= 10 620 32.0/18.0
Harry Hjort Warlenius - Ivar Lichtenstein Gunilla Fredriksson - Inga Bud 4 N= D 620 32.0/18.0
Lena Engman - Anita Brynje Lars Ekenlöv - Paul Iwarson 4D V-3 E 500 16.0/34.0
(FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell Dick Everskog - Fredrik Sandvall 4D V-2 E 300 13.0/37.0
Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh Anita Deckel - Karin Wallin 5D V-2 E 300 13.0/37.0
Per-Olof Eriksson - Anders Walldov Barbara Lane - Gunilla Seth 3 N+2 10 200 10.0/40.0
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Peter Flodqvist - Adam Stokka 4 V-2 E 100 6.0/44.0
Eva Lundqvist - Per-Olof Sundén Jan Larsson - Göran Ryman 4D V-1 E 100 6.0/44.0
Eva Axling - Benkt Lundgren Christina Torsslow - Elisabeth Nordling 4D V-1 E 100 6.0/44.0
Simon Hult - Per Molin Peder Olrog - Måns Sjöqvist 5 N-1 D -100 2.0/48.0
Yvonne Flodqvist - Fredrik Hellkvist Eva Menzing - Måns Ekstrand 5 N-2 D -200 0.0/50.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson     - 25.5/-

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.17

Öst giv
Ö-V i zon
Ekn74
K6
KD
D9763
K1098
kn9
E987
K82
D6
D843
kn1054
E104
532
E10752
632
kn5

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N74665
S74665
Ö69668
V69666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaret Eriksson - Marianne Karta Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 4 V-3 K 300 50.0/0.0
Ann-Christine Brask - Lars Janesköld Peter Flodqvist - Adam Stokka 2NT V-2 3 200 48.0/2.0
Seymour Eriksson - Birger Bogstag Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 2 N= 5 110 45.0/5.0
Christina Torsslow - Elisabeth Nordling Gunilla Fredriksson - Inga Bud 1 N+1 Kn 110 45.0/5.0
Yvonne Flodqvist - Fredrik Hellkvist Sidney Hage - Per Skoglund 3 V-1 3 100 39.0/11.0
Ellis Wohlner - Nils Wikstad Elisabeth Forsell - Rolf Norlin 2 V-1 K 100 39.0/11.0
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 2 V-1 7 100 39.0/11.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Folke Ljungström - Bengt Nilsson 1NT Ö-1 2 100 39.0/11.0
Lars Ekenlöv - Paul Iwarson Lars Törnlund - Berit Wedsberg 1 N= Kn 80 33.0/17.0
Eva Axling - Benkt Lundgren Simon Hult - Per Molin 1 N= 5 80 33.0/17.0
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Eva Lundqvist - Per-Olof Sundén 1 N-1 4 -50 25.0/25.0
Herbert v. Buxhoeveden - Svenn Krogstadholm Jane Ellner - Barbro Larshagen 1 N-1 Kn -50 25.0/25.0
Christer Bech - Åke Falkunge Johan Säfsten - Anders Björkman 2 N-1 6 -50 25.0/25.0
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Olle Fahlén - Tomas Clason 2 N-1 Kn -50 25.0/25.0
Ulla-Britt Olsson - Bengt Gustafsson Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 1 N-1 4 -50 25.0/25.0
Eila Törnroos - Birgitta Munck Dan Lindblom - Gunnel Frykman 2 N-1 Kn -50 25.0/25.0
Anita Deckel - Karin Wallin Dick Everskog - Fredrik Sandvall 2 V= 7 -90 17.0/33.0
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Peter Törnblom - Lars Magnusson 2 V= K -90 17.0/33.0
(FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell Walter Kegö - Ingvar Wiström 2NT N-2 Kn -100 8.0/42.0
Castor Mann - Lars Nilsson Jan Larsson - Göran Ryman 2 S-2 Kn -100 8.0/42.0
Bernt Lundberg - Marie-Anne Olsson Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin 3 N-2 Kn -100 8.0/42.0
Per-Olof Eriksson - Anders Walldov Lena Engman - Anita Brynje 3 N-2 2 -100 8.0/42.0
Eva Menzing - Måns Ekstrand Barbara Lane - Gunilla Seth 1NT S-2 7 -100 8.0/42.0
Kjell Pettersson - Tomoko Hansen Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 2 N-2 D -100 8.0/42.0
Andreas Abragi - Eva Abragi Harry Hjort Warlenius - Ivar Lichtenstein 1NT N-2 Kn -100 8.0/42.0
Claes Andreasson - Björn Rahmqvist Elsie Zinelli - Åsa Albihn 2 V+1 3 -110 0.0/50.0
Peder Olrog - Måns Sjöqvist     - 28.4/-

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.17

Syd giv
alla i zon
D109
98
D9
kn108543
kn65
EDkn6532
2
E7
873
K
K107653
K92
EK42
1074
Ekn84
D6

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N86474
S86474
Ö57966
V57966
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andreas Abragi - Eva Abragi Harry Hjort Warlenius - Ivar Lichtenstein 3 N+1 6 130 50.0/0.0
Claes Andreasson - Björn Rahmqvist Elsie Zinelli - Åsa Albihn 3 V-1 Kn 100 46.0/4.0
Castor Mann - Lars Nilsson Jan Larsson - Göran Ryman 4 V-1 Kn 100 46.0/4.0
Christina Torsslow - Elisabeth Nordling Gunilla Fredriksson - Inga Bud 4 V-1 D 100 46.0/4.0
Seymour Eriksson - Birger Bogstag Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 2 V+1 9 -140 24.0/26.0
Ann-Christine Brask - Lars Janesköld Peter Flodqvist - Adam Stokka 2 V+1 D -140 24.0/26.0
Anita Deckel - Karin Wallin Dick Everskog - Fredrik Sandvall 2 V+1 D -140 24.0/26.0
Bernt Lundberg - Marie-Anne Olsson Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin 2 V+1 10 -140 24.0/26.0
Lars Ekenlöv - Paul Iwarson Lars Törnlund - Berit Wedsberg 1 V+2 D -140 24.0/26.0
Per-Olof Eriksson - Anders Walldov Lena Engman - Anita Brynje 2 V+1 Kn -140 24.0/26.0
Eva Menzing - Måns Ekstrand Barbara Lane - Gunilla Seth 1 V+2 D -140 24.0/26.0
Yvonne Flodqvist - Fredrik Hellkvist Sidney Hage - Per Skoglund 2 V+1 D -140 24.0/26.0
Herbert v. Buxhoeveden - Svenn Krogstadholm Jane Ellner - Barbro Larshagen 2 V+1 9 -140 24.0/26.0
Christer Bech - Åke Falkunge Johan Säfsten - Anders Björkman 1 V+2 D -140 24.0/26.0
Ellis Wohlner - Nils Wikstad Elisabeth Forsell - Rolf Norlin 3 V= Kn -140 24.0/26.0
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Olle Fahlén - Tomas Clason 3 V= 9 -140 24.0/26.0
Kjell Pettersson - Tomoko Hansen Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 3 V= 9 -140 24.0/26.0
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 2 V+1 D -140 24.0/26.0
Margaret Eriksson - Marianne Karta Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 2 V+1 D -140 24.0/26.0
Ulla-Britt Olsson - Bengt Gustafsson Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 2 V+1 D -140 24.0/26.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Folke Ljungström - Bengt Nilsson 2 V+1 D -140 24.0/26.0
Eva Axling - Benkt Lundgren Simon Hult - Per Molin 2 V+1 9 -140 24.0/26.0
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Peter Törnblom - Lars Magnusson 1 V+2 Kn -140 24.0/26.0
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Eva Lundqvist - Per-Olof Sundén 2 V+2 D -170 4.0/46.0
Eila Törnroos - Birgitta Munck Dan Lindblom - Gunnel Frykman 2 V+3 D -200 2.0/48.0
(FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell Walter Kegö - Ingvar Wiström 4 V= D -620 0.0/50.0
Peder Olrog - Måns Sjöqvist     - 28.4/-

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.17

Väst giv
ingen i zon
K1093
EK8643
K64
D54
kn
D1097
KDkn107
76
10975
532
8543
Ekn82
D2
Ekn8
E962

Optimalt kontrakt: 7 N= 1510
 NT
N810121311
S810121311
Ö53101
V53101
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Lundberg - Marie-Anne Olsson Christina Lindahl Jenerot - Stefan Bäcklin 6 S+1 K 1010 48.0/2.0
Yvonne Flodqvist - Fredrik Hellkvist Sidney Hage - Per Skoglund 6 S+1 K 1010 48.0/2.0
Herbert v. Buxhoeveden - Svenn Krogstadholm Jane Ellner - Barbro Larshagen 6 S+1 Kn 1010 48.0/2.0
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Peter Törnblom - Lars Magnusson 6 S= K 980 44.0/6.0
Ann-Christine Brask - Lars Janesköld Peter Flodqvist - Adam Stokka 4 S+3 K 510 42.0/8.0
Seymour Eriksson - Birger Bogstag Unn Christine Vik - Cecilia Versteegh 4 N+2 7 480 32.0/18.0
Claes Andreasson - Björn Rahmqvist Elsie Zinelli - Åsa Albihn 4 N+2 5 480 32.0/18.0
Castor Mann - Lars Nilsson Jan Larsson - Göran Ryman 5 S+1 K 480 32.0/18.0
Christer Bech - Åke Falkunge Johan Säfsten - Anders Björkman 4 N+2 7 480 32.0/18.0
Ellis Wohlner - Nils Wikstad Elisabeth Forsell - Rolf Norlin 4 N+2 4 480 32.0/18.0
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Olle Fahlén - Tomas Clason 4 N+2 5 480 32.0/18.0
Kjell Pettersson - Tomoko Hansen Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 4 N+2 8 480 32.0/18.0
Andreas Abragi - Eva Abragi Harry Hjort Warlenius - Ivar Lichtenstein 4 S+2 Kn 480 32.0/18.0
Christina Torsslow - Elisabeth Nordling Gunilla Fredriksson - Inga Bud 4 N+2 4 480 32.0/18.0
Ulla-Britt Olsson - Bengt Gustafsson Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 3NT S+2 K 460 22.0/28.0
(FR) Monica Rothwell - (FR) Barry Rothwell Walter Kegö - Ingvar Wiström 4 S+1 K 450 17.0/33.0
Anita Deckel - Karin Wallin Dick Everskog - Fredrik Sandvall 4 S+1 K 450 17.0/33.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Folke Ljungström - Bengt Nilsson 4 S+1 K 450 17.0/33.0
Eva Axling - Benkt Lundgren Simon Hult - Per Molin 4 N+1 4 450 17.0/33.0
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 3NT S+1 K 430 12.0/38.0
Eila Törnroos - Birgitta Munck Dan Lindblom - Gunnel Frykman 4 S= K 420 10.0/40.0
Lars Ekenlöv - Paul Iwarson Lars Törnlund - Berit Wedsberg 3NT S= K 400 7.0/43.0
Margaret Eriksson - Marianne Karta Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 3NT S= K 400 7.0/43.0
Ann-Britt Carlén - Kerstin Källander Eva Lundqvist - Per-Olof Sundén 6 N-1 8 -50 2.0/48.0
Per-Olof Eriksson - Anders Walldov Lena Engman - Anita Brynje 7 S-1 Kn -50 2.0/48.0
Eva Menzing - Måns Ekstrand Barbara Lane - Gunilla Seth 3NT S-1 K -50 2.0/48.0
Peder Olrog - Måns Sjöqvist     - 28.4/-