Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Göteborgs BF » Göteborg Bridge Cup - Kval 2019-05-04 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Göteborgs BF

Göteborg Bridge Cup - Kval 2019-05-04

Partävling, 49 bord, 97 par. Antal brickor: 24. Medel: 1126.2.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Kerstin Andersson - Agneta Boqvist

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 65, Nicklas Sivelind - Irma Petersen
11 N= -70 16.0 17% 16 17.0%D764EKn6E97428 K10510874KKnKD95
23 V+1 130 38.0 40% 54 28.5%EK843E4D2E873 Kn5K10E643D10952
Rond 2, som NS mot par 67, Lena Zetterup - Jan-Olof Zetterup
33 S-1 -50 31.0 33% 85 30.0%K8643754310KD3 DKn105E106ED91065
42 V+1 -140 9.0 10% 94 25.0%10632103K102KKn109 5D962EKn7ED753
Rond 3, som NS mot par 31, Mats Allgöwer - Ella Olsson
53NT S-2 -200 9.0 10% 103 22.0%E1082KD95Kn10872 943KDKn95E107ED
64 Ö+1 -650 12.0 13% 115 20.5%4D10862EK5KD106 K76553Kn963292
Rond 4, som ÖV mot par 93, Ingalill Källén - Leif Källén
72NT N-2 200 90.0 96% 205 31.3%54K75D10962E63 EKn610324DKn10854
82 S+1 -140 50.0 53% 255 34.0%6109874E653KKn2 D53D53D10E10976
Rond 5, Frirond
9  - 44.7 48% 299.7 35.6%108763108642764 E5428743109EK10
10  - 44.7 48% 344.4 36.8%87D43109853E63 942KKnDKn72D1074
Rond 6, som NS mot par 46, Madelaine Roos - Eva Almkvist
112NT N= 120 73.0 78% 417.4 40.5%EK5Kn10Kn1043D1052 6432D9763EK6Kn
124 S+2 680 60.0 64% 477.4 42.5%K5Kn104E82ED1065 E864ED973D7K7
Rond 7, som NS mot par 16, Bo Lindfeldt - Stina Vallentin
133 N-1 -100 21.0 22% 498.4 40.9%EKnKD73K7510653 D1095E652E82Kn4
142NT Ö= -120 45.0 48% 543.4 41.4%D864EK1076D9Kn2 K7329232K9754
Rond 8, som NS mot par 35, Elisabeth Larsson - Anita Anjou
154 S+1 650 51.0 54% 594.4 42.3%D864EKDE104298 EKKn951096DKn763
164 N+1 450 64.0 68% 658.4 43.9%DEDKn7642652DKn E754EK1097E985
Rond 9, som ÖV mot par 19, Marianne Ström - Bo Ström
173NT V+2 460 42.0 45% 700.4 43.9%104K10985EKn10282 KD6E76KD6EKD3
184 V-1 -50 44.0 47% 744.4 44.1%EK875K104KnKn1065 D3DKn865KD6584
Rond 10, som NS mot par 4, Irene Hugosson - Jan Hugosson
192 Ö-1 100 82.0 87% 826.4 46.4%E764E9D98D876 D32KD43Kn310943
202 S= 110 79.0 84% 905.4 48.2%K65642E7632E7 EDKn9109875K1085
Rond 11, som NS mot par 49, Eva Fagerlund - Rutger Fagerlund
212 N= 110 85.0 90% 990.4 50.2%KDKn343Kn10864Kn9 E754D1062K2E84
223 V= -140 26.0 28% 1016.4 49.2%10632D32KD43Kn3 EK4107EKn965865
Rond 12, som NS mot par 74, Lars Haara - Monica Haara
232 V+2 -170 23.0 24% 1039.4 48.1%KDKn1098D872K86 653E107Kn1043953
243 Ö= -140 34.0 36% 1073.4 47.6%32D85EDKn982E8 9864K4654D732

Bricka 1

Göteborgs BF, Sverige 2019.05.04

Nord giv
ingen i zon
E832
K2
83
Ekn1064
K105
10874
Kkn
KD95
D764
Ekn6
E9742
8
kn9
D953
D1065
732

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N64444
S64444
Ö69998
V69998
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Nyberg - Göran Rydell Sven-Olof Jarkvist - Göran Palmborg 3NT V-3 Kn 150 94.0/0.0
Majken Wedin - Christina Wedin Ulla Holmer - Ulla Sallin 1NT S+1 9 120 92.0/2.0
Marianne Ström - Bo Ström Märta Florin - Roger Andersson 3NT Ö-2 4 100 86.0/8.0
Kerstin Olausson - Lotta Konradsson Eva Sylvan - Ann Haqvinsson 2NT V-2 4 100 86.0/8.0
Thomas Samuelsson - Daniel Gustavsson Britt Larsson - Jan Erixon 2NT V-2 Kn 100 86.0/8.0
Birgit Andersson - Martin Lundberg Jan Jensen - Folke Bohlin 3NT V-2 10 100 86.0/8.0
Birgitta Düring Månsson - Ewalena Fredlund Finn Jeppsson - Tommy Grääs 3NT V-2 10 100 86.0/8.0
Gertrud Bohlin - Svavar Hauksson Gunvor Andersson - Ingemar Ekstrand 1NT S= K 90 80.0/14.0
Nicklas Sivelind - Irma Petersen Kerstin Andersson - Agneta Boqvist 1 N= 6 70 78.0/16.0
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Irene Hugosson - Jan Hugosson 2 Ö-1 3 50 65.0/29.0
Elisabeth Larsson - Anita Anjou Gerd Wrige - Nils-Bertil Gustafsson 1NT V-1 Kn 50 65.0/29.0
Karl-Magnus Sjölin - Karin Sjölin Gunilla Jimgren - Hans Jimgren 1NT V-1 4 50 65.0/29.0
Rodny Carlsson - Rut Hillensjö Per Elfdahl - An Elfdahl 3 V-1 8 50 65.0/29.0
Göran Östberg - Inger Carlstedt Madelaine Roos - Eva Almkvist 1NT V-1 K 50 65.0/29.0
Eva Fagerlund - Rutger Fagerlund Denny Andréasson - Ragnar Andersson 2NT Ö-1 4 50 65.0/29.0
Ylva Pyykkö - Anders Erikson Sven-Göran Lennartsson - Sören Lennartsson 2 Ö-1 Kn 50 65.0/29.0
Kjell Glans - Bengt Lindblom Ann-Charlott Kinberg - Peder Kinberg 3 Ö-1 7 50 65.0/29.0
Göran Nilsson - Håkan Forsell Helga Andréen - Siv Zackrisson 3 V-1 E 50 65.0/29.0
Lena Petersen - Robert Bäck Lars-Åke Frejd - Bernhard Rohland 3 V-1 8 50 65.0/29.0
Ann-Sofie Axelsson - Leif Axelsson Ann-Marie Rutgersson - Håkan Sageke 2 Ö-1 2 50 65.0/29.0
Marianne Hedkvist - Jan Vinäng Bo Ölund - Claes-Göran Wiking 3 V-1 E 50 65.0/29.0
Birgit Petersen - Elisabeth Samfelt Clas-Göran Anderson - Lisbeth Ohlsson 2 N-1 6 -50 49.0/45.0
Gunnar Ohlson - May Moore Sven Nilsson - Annika Wallén 2 N-1 E -50 49.0/45.0
Lena de Paulis - Anneli Samuelsson Elisabet Grimberg - Kerstin Sundberg 2 N-1 6 -50 49.0/45.0
Yvonne Sjöstrand - Kerstin Wängnerud Kjell Bäckström - Arja Bäckström 2 N-1 E -50 49.0/45.0
Karin Boo - Marie Ekelund Bo Lindfeldt - Stina Vallentin 1 V= E -80 44.0/50.0
Alf Börjesson - Gunnar Berndtsson Marianne Fagerby - Tony Elmroth 1NT V= 10 -90 38.0/56.0
Ann Bergqvist - Eva Johansson Björn Olofsson - Lena Heiwall 1NT V= 10 -90 38.0/56.0
Göran Selldén - Ronny Ovesson Ejnell Eva Göransson Lycke - Christine Öberg 2 Ö= 2 -90 38.0/56.0
Hans Eriksson - Yvonne Andrén Peter Ventura - Börje Dahlberg 1NT V= 10 -90 38.0/56.0
Anders Ihalainen - Håkan Arebrink Lars Haara - Monica Haara 2 Ö= 2 -90 38.0/56.0
Tobias Bende - Sara Wrige Jan Konar - Jan Ahlqvist 3 N-2 E -100 29.0/65.0
Lena Zetterup - Jan-Olof Zetterup Christina Hedén Danielsson - Catharina Rasmussen 3 N-2 7 -100 29.0/65.0
Ole J Jensen - LarsGunnar Andersson Elisabeth Olsson - Kerstin Edwall 1NT S-2 K -100 29.0/65.0
Göran Almgren - Mats Jakobsson Bengt-Olof Bengtsson - Anita Bengtsson 2 S-2 9 -100 29.0/65.0
Gunilla Lind - Birgitta Danielson Leif Karlberg - Åke Andersson 2 V= E -110 24.0/70.0
Eva Bodin - Nancy Lundberg Dan Werdelin - Christer Bengtström 1NT V+1 4 -120 21.0/73.0
Folke Grauers - Mahin Pettersson Kjell Chronberg - Christina Molin Chronberg 2NT V= 4 -120 21.0/73.0
Mats Allgöwer - Ella Olsson Göran Karlander - Eva Roos 3 V= E -140 15.0/79.0
Pär Ljungquist - Vivianne Norling Anna Bergek - Christian Bergek 2 V+1 2 -140 15.0/79.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Ingegärd Wiklund - Inger Prell 2 V+1 8 -140 15.0/79.0
Ingalill Källén - Leif Källén Joakim Olsson - Carl Ek 2 Ö+1 5 -140 15.0/79.0
Stefan Sjöberg - Staffan Edström Annelen Martinsson - Leif Albinsson 2NT Ö+1 5 -150 9.0/85.0
Kalle Rasmusson - Pia Rasmusson Tommy Andersen - Bo Roos 1NT V+2 Kn -150 9.0/85.0
Kent Eriksson - Hans Fredling Jan-Olof Siby - Klas-Göran Lundin 4 Ö+2 7 -170 5.0/89.0
Bo Larsson - Anna-Stina Wennberg Bo Wallmander - Eva Wallmander 3 V+1 8 -170 5.0/89.0
Annkie Svensson - Eva Rimstedt Agneta Persson - Hans Linusson 2NT V+2 8 -180 2.0/92.0
Lena Starkenberg - Eva Thorsson Hans Thimell - Jan Andersson 3NT Ö+2 2 -460 0.0/94.0
Oscar Hult - Matti Lepistö     - -/49.1

Bricka 2

Göteborgs BF, Sverige 2019.05.04

Öst giv
N-S i zon
9
D987
Kkn109875
K
kn5
K10
E643
D10952
EK843
E4
D2
E873
D10762
kn6532

kn64

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N15622
S15622
Ö12771111
V12761011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pär Ljungquist - Vivianne Norling Anna Bergek - Christian Bergek 3D N= E 670 94.0/0.0
Birgit Andersson - Martin Lundberg Jan Jensen - Folke Bohlin 4D Ö-3 2 500 92.0/2.0
Lena Petersen - Robert Bäck Lars-Åke Frejd - Bernhard Rohland 3NT Ö-3 2 150 90.0/4.0
Folke Grauers - Mahin Pettersson Kjell Chronberg - Christina Molin Chronberg 4 Ö-2 5 100 87.0/7.0
Karl-Magnus Sjölin - Karin Sjölin Gunilla Jimgren - Hans Jimgren 3NT Ö-2 2 100 87.0/7.0
Birgit Petersen - Elisabeth Samfelt Clas-Göran Anderson - Lisbeth Ohlsson 4 Ö-1 10 50 76.0/18.0
Marianne Ström - Bo Ström Märta Florin - Roger Andersson 3NT Ö-1 3 50 76.0/18.0
Gunilla Lind - Birgitta Danielson Leif Karlberg - Åke Andersson 3 Ö-1 2 50 76.0/18.0
Göran Östberg - Inger Carlstedt Madelaine Roos - Eva Almkvist 2 Ö-1 5 50 76.0/18.0
Göran Selldén - Ronny Ovesson Ejnell Eva Göransson Lycke - Christine Öberg 5 V-1 9 50 76.0/18.0
Kjell Glans - Bengt Lindblom Ann-Charlott Kinberg - Peder Kinberg 4 V-1 7 50 76.0/18.0
Thomas Samuelsson - Daniel Gustavsson Britt Larsson - Jan Erixon 3 Ö-1 2 50 76.0/18.0
Anders Ihalainen - Håkan Arebrink Lars Haara - Monica Haara 3 Ö-1 2 50 76.0/18.0
Marianne Hedkvist - Jan Vinäng Bo Ölund - Claes-Göran Wiking 4 V-1 9 50 76.0/18.0
Kent Eriksson - Hans Fredling Jan-Olof Siby - Klas-Göran Lundin 1NT V= 2 -90 66.0/28.0
Lena de Paulis - Anneli Samuelsson Elisabet Grimberg - Kerstin Sundberg 2 Ö= 2 -110 63.0/31.0
Ann-Sofie Axelsson - Leif Axelsson Ann-Marie Rutgersson - Håkan Sageke 3 V= 9 -110 63.0/31.0
Lena Starkenberg - Eva Thorsson Hans Thimell - Jan Andersson 1NT V+1 4 -120 60.0/34.0
Göran Nilsson - Håkan Forsell Helga Andréen - Siv Zackrisson 4 V= Kn -130 56.0/38.0
Nicklas Sivelind - Irma Petersen Kerstin Andersson - Agneta Boqvist 3 V+1 9 -130 56.0/38.0
Göran Almgren - Mats Jakobsson Bengt-Olof Bengtsson - Anita Bengtsson 4 V= 9 -130 56.0/38.0
Ann Bergqvist - Eva Johansson Björn Olofsson - Lena Heiwall 2 Ö+1 5 -140 52.0/42.0
Gertrud Bohlin - Svavar Hauksson Gunvor Andersson - Ingemar Ekstrand 4 V+1 9 -150 50.0/44.0
Stefan Sjöberg - Staffan Edström Annelen Martinsson - Leif Albinsson 3 Ö+1 4 -170 47.0/47.0
Lena Zetterup - Jan-Olof Zetterup Christina Hedén Danielsson - Catharina Rasmussen 3 V+3 9 -170 47.0/47.0
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Irene Hugosson - Jan Hugosson 3 N-2 E -200 42.0/52.0
Karin Boo - Marie Ekelund Bo Lindfeldt - Stina Vallentin 3 N-2 E -200 42.0/52.0
Eva Bodin - Nancy Lundberg Dan Werdelin - Christer Bengtström 3 Ö+2 Kn -200 42.0/52.0
Kerstin Olausson - Lotta Konradsson Eva Sylvan - Ann Haqvinsson 5 V= 9 -400 33.0/61.0
Mats Allgöwer - Ella Olsson Göran Karlander - Eva Roos 3NT V= 8 -400 33.0/61.0
Ylva Pyykkö - Anders Erikson Sven-Göran Lennartsson - Sören Lennartsson 5 Ö= 2 -400 33.0/61.0
Karin Nyberg - Göran Rydell Sven-Olof Jarkvist - Göran Palmborg 3NT V= 9 -400 33.0/61.0
Ole J Jensen - LarsGunnar Andersson Elisabeth Olsson - Kerstin Edwall 5 Ö= 5 -400 33.0/61.0
Majken Wedin - Christina Wedin Ulla Holmer - Ulla Sallin 5 V= 9 -400 33.0/61.0
Alf Börjesson - Gunnar Berndtsson Marianne Fagerby - Tony Elmroth 4 Ö= 2 -420 24.0/70.0
Yvonne Sjöstrand - Kerstin Wängnerud Kjell Bäckström - Arja Bäckström 5 Ö+1 D -420 24.0/70.0
Elisabeth Larsson - Anita Anjou Gerd Wrige - Nils-Bertil Gustafsson 4 Ö= Kn -420 24.0/70.0
Rodny Carlsson - Rut Hillensjö Per Elfdahl - An Elfdahl 3NT Ö+1 10 -430 19.0/75.0
Eva Fagerlund - Rutger Fagerlund Denny Andréasson - Ragnar Andersson 3NT V+1 Kn -430 19.0/75.0
Kalle Rasmusson - Pia Rasmusson Tommy Andersen - Bo Roos 3NT V+2 7 -460 14.0/80.0
Bo Larsson - Anna-Stina Wennberg Bo Wallmander - Eva Wallmander 3NT Ö+2 3 -460 14.0/80.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Ingegärd Wiklund - Inger Prell 3NT Ö+2 2 -460 14.0/80.0
Gunnar Ohlson - May Moore Sven Nilsson - Annika Wallén 3NT Ö+3 6 -490 8.0/86.0
Birgitta Düring Månsson - Ewalena Fredlund Finn Jeppsson - Tommy Grääs 3NT V+3 K -490 8.0/86.0
Ingalill Källén - Leif Källén Joakim Olsson - Carl Ek 3NT Ö+3 6 -490 8.0/86.0
Tobias Bende - Sara Wrige Jan Konar - Jan Ahlqvist 3D N-2 E -500 3.0/91.0
Hans Eriksson - Yvonne Andrén Peter Ventura - Börje Dahlberg 3D N-2 E -500 3.0/91.0
Annkie Svensson - Eva Rimstedt Agneta Persson - Hans Linusson 4D N-5 E -1400 0.0/94.0
Oscar Hult - Matti Lepistö     - -/49.1

Bricka 3

Göteborgs BF, Sverige 2019.05.04

Syd giv
Ö-V i zon
K8643
7543
10
KD3
E972
kn82
76
kn982

KD9
Kkn85432
E74
Dkn105
E106
ED9
1065

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N75998
S65898
Ö68445
V68445
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Helga Andréen - Siv Zackrisson Pär Ljungquist - Vivianne Norling 3D S= E 530 94.0/0.0
Gunnar Ohlson - May Moore Clas-Göran Anderson - Lisbeth Ohlsson 4D Ö-2 D 500 89.0/5.0
Marianne Fagerby - Tony Elmroth Karin Boo - Marie Ekelund 4D Ö-2 D 500 89.0/5.0
Dan Werdelin - Christer Bengtström Stefan Sjöberg - Staffan Edström 4D Ö-2 E 500 89.0/5.0
Thomas Samuelsson - Daniel Gustavsson Christina Hedén Danielsson - Catharina Rasmussen 4D Ö-2 D 500 89.0/5.0
Annkie Svensson - Eva Rimstedt Irene Hugosson - Jan Hugosson 5 Ö-3 E 300 84.0/10.0
Leif Karlberg - Åke Andersson Rodny Carlsson - Rut Hillensjö 4 Ö-2 E 200 79.0/15.0
Denny Andréasson - Ragnar Andersson Ylva Pyykkö - Anders Erikson 4 Ö-2 D 200 79.0/15.0
Anders Ihalainen - Håkan Arebrink Elisabeth Olsson - Kerstin Edwall 3D Ö-1 D 200 79.0/15.0
Lars-Åke Frejd - Bernhard Rohland Birgit Andersson - Martin Lundberg 4 Ö-2 D 200 79.0/15.0
Nicklas Sivelind - Irma Petersen Anna Bergek - Christian Bergek 3 N+1 K 170 74.0/20.0
Agneta Persson - Hans Linusson Birgit Petersen - Elisabeth Samfelt 3 N= K 140 63.0/31.0
Sven Nilsson - Annika Wallén Lena de Paulis - Anneli Samuelsson 3 S= 6 140 63.0/31.0
Tobias Bende - Sara Wrige Bo Lindfeldt - Stina Vallentin 3 N= E 140 63.0/31.0
Jan Konar - Jan Ahlqvist Marianne Ström - Bo Ström 3 S= 8 140 63.0/31.0
Karin Nyberg - Göran Rydell Sven-Göran Lennartsson - Sören Lennartsson 3 N= 7 140 63.0/31.0
Sven-Olof Jarkvist - Göran Palmborg Göran Selldén - Ronny Ovesson Ejnell 3 S= 7 140 63.0/31.0
Ann-Charlott Kinberg - Peder Kinberg Hans Eriksson - Yvonne Andrén 3 N= 4 140 63.0/31.0
Britt Larsson - Jan Erixon Ole J Jensen - LarsGunnar Andersson 3 N= K 140 63.0/31.0
Ann-Sofie Axelsson - Leif Axelsson Finn Jeppsson - Tommy Grääs 3 S= 7 140 63.0/31.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Bengt-Olof Bengtsson - Anita Bengtsson 3 N= E 140 63.0/31.0
Joakim Olsson - Carl Ek Majken Wedin - Christina Wedin 2 S= Kn 110 52.0/42.0
Lena Starkenberg - Eva Thorsson Madelaine Roos - Eva Almkvist 3 Ö-1 D 100 50.0/44.0
Kjell Chronberg - Christina Molin Chronberg Elisabeth Larsson - Anita Anjou 1NT N= 8 90 48.0/46.0
Gunvor Andersson - Ingemar Ekstrand Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen 3 S-1 Kn -50 31.0/63.0
Yvonne Sjöstrand - Kerstin Wängnerud Annelen Martinsson - Leif Albinsson 4 S-1 6 -50 31.0/63.0
Kerstin Olausson - Lotta Konradsson Björn Olofsson - Lena Heiwall 4 S-1 7 -50 31.0/63.0
Folke Grauers - Mahin Pettersson Göran Karlander - Eva Roos 4 S-1 7 -50 31.0/63.0
Karl-Magnus Sjölin - Karin Sjölin Gerd Wrige - Nils-Bertil Gustafsson 4 S-1 7 -50 31.0/63.0
Gunilla Lind - Birgitta Danielson Jan-Olof Siby - Klas-Göran Lundin 3 S-1 7 -50 31.0/63.0
Eva Fagerlund - Rutger Fagerlund Hans Thimell - Jan Andersson 4 S-1 7 -50 31.0/63.0
Kjell Glans - Bengt Lindblom Eva Göransson Lycke - Christine Öberg 4 N-1 E -50 31.0/63.0
Göran Nilsson - Håkan Forsell Peter Ventura - Börje Dahlberg 4 S-1 7 -50 31.0/63.0
Kerstin Andersson - Agneta Boqvist Lena Zetterup - Jan-Olof Zetterup 3 S-1 7 -50 31.0/63.0
Lars Haara - Monica Haara Kalle Rasmusson - Pia Rasmusson 3 S-1 7 -50 31.0/63.0
Lena Petersen - Robert Bäck Tommy Andersen - Bo Roos 4 N-1 E -50 31.0/63.0
Bo Larsson - Anna-Stina Wennberg Jan Jensen - Folke Bohlin 3 S-1 7 -50 31.0/63.0
Bo Wallmander - Eva Wallmander Birgitta Düring Månsson - Ewalena Fredlund 4 S-1 6 -50 31.0/63.0
Ann-Marie Rutgersson - Håkan Sageke Göran Almgren - Mats Jakobsson 3 N-1 7 -50 31.0/63.0
Ingegärd Wiklund - Inger Prell Marianne Hedkvist - Jan Vinäng 3 S-1 7 -50 31.0/63.0
Gertrud Bohlin - Svavar Hauksson Oscar Hult - Matti Lepistö 4 S-2 7 -100 8.0/86.0
Alf Börjesson - Gunnar Berndtsson Elisabet Grimberg - Kerstin Sundberg 4 S-2 7 -100 8.0/86.0
Eva Bodin - Nancy Lundberg Märta Florin - Roger Andersson 4 S-2 7 -100 8.0/86.0
Kjell Bäckström - Arja Bäckström Ann Bergqvist - Eva Johansson 4 S-2 2 -100 8.0/86.0
Eva Sylvan - Ann Haqvinsson Mats Allgöwer - Ella Olsson 4 S-2 2 -100 8.0/86.0
Gunilla Jimgren - Hans Jimgren Kent Eriksson - Hans Fredling 4 S-2 8 -100 8.0/86.0
Göran Östberg - Inger Carlstedt Per Elfdahl - An Elfdahl 4 N-2 5 -100 8.0/86.0
Ingalill Källén - Leif Källén Bo Ölund - Claes-Göran Wiking 3 Ö= D -110 0.0/94.0
Ulla Holmer - Ulla Sallin     - -/46.4

Bricka 4

Göteborgs BF, Sverige 2019.05.04

Väst giv
alla i zon
10632
103
K102
Kkn109
EKkn74
875
96
864
D98
EKkn4
D8543
2
5
D962
Ekn7
ED753

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N106646
S106646
Ö37685
V37685
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kjell Chronberg - Christina Molin Chronberg Elisabeth Larsson - Anita Anjou 4D Ö-2 D 500 94.0/0.0
Yvonne Sjöstrand - Kerstin Wängnerud Annelen Martinsson - Leif Albinsson 3 Ö-4 E 400 92.0/2.0
Göran Östberg - Inger Carlstedt Per Elfdahl - An Elfdahl 3 Ö-3 7 300 89.0/5.0
Bo Larsson - Anna-Stina Wennberg Jan Jensen - Folke Bohlin 4 V-3 K 300 89.0/5.0
Tobias Bende - Sara Wrige Bo Lindfeldt - Stina Vallentin 3 V-2 K 200 80.0/14.0
Jan Konar - Jan Ahlqvist Marianne Ström - Bo Ström 3 Ö-2 6 200 80.0/14.0
Eva Bodin - Nancy Lundberg Märta Florin - Roger Andersson 2 Ö-2 E 200 80.0/14.0
Eva Sylvan - Ann Haqvinsson Mats Allgöwer - Ella Olsson 3 Ö-2 5 200 80.0/14.0
Karl-Magnus Sjölin - Karin Sjölin Gerd Wrige - Nils-Bertil Gustafsson 3 Ö-2 E 200 80.0/14.0
Anders Ihalainen - Håkan Arebrink Elisabeth Olsson - Kerstin Edwall 3 V-2 10 200 80.0/14.0
Ingalill Källén - Leif Källén Bo Ölund - Claes-Göran Wiking 3 V-2 9 200 80.0/14.0
Agneta Persson - Hans Linusson Birgit Petersen - Elisabeth Samfelt 3 S+1 E 130 65.0/29.0
Alf Börjesson - Gunnar Berndtsson Elisabet Grimberg - Kerstin Sundberg 4 S= E 130 65.0/29.0
Marianne Fagerby - Tony Elmroth Karin Boo - Marie Ekelund 3 S+1 E 130 65.0/29.0
Madelaine Roos - Eva Almkvist Lena Starkenberg - Eva Thorsson 3 S+1 9 130 65.0/29.0
Helga Andréen - Siv Zackrisson Pär Ljungquist - Vivianne Norling 4 S= K 130 65.0/29.0
Thomas Samuelsson - Daniel Gustavsson Christina Hedén Danielsson - Catharina Rasmussen 3 S+1 E 130 65.0/29.0
Ann-Sofie Axelsson - Leif Axelsson Finn Jeppsson - Tommy Grääs 4 S= 9 130 65.0/29.0
Joakim Olsson - Carl Ek Majken Wedin - Christina Wedin 3 S+1 E 130 65.0/29.0
Gunvor Andersson - Ingemar Ekstrand Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen 3 S= K 110 55.0/39.0
Sven Nilsson - Annika Wallén Lena de Paulis - Anneli Samuelsson 2 S+1 E 110 55.0/39.0
Annkie Svensson - Eva Rimstedt Irene Hugosson - Jan Hugosson 2 V-1 2 100 46.0/48.0
Kerstin Olausson - Lotta Konradsson Björn Olofsson - Lena Heiwall 2 V-1 2 100 46.0/48.0
Folke Grauers - Mahin Pettersson Göran Karlander - Eva Roos 3 V-1 K 100 46.0/48.0
Sven-Olof Jarkvist - Göran Palmborg Göran Selldén - Ronny Ovesson Ejnell 2 V-1 9 100 46.0/48.0
Kjell Glans - Bengt Lindblom Eva Göransson Lycke - Christine Öberg 2 Ö-1 3 100 46.0/48.0
Bo Wallmander - Eva Wallmander Birgitta Düring Månsson - Ewalena Fredlund 2 V-1 3 100 46.0/48.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Bengt-Olof Bengtsson - Anita Bengtsson 2 V-1 K 100 46.0/48.0
Lena Petersen - Robert Bäck Tommy Andersen - Bo Roos 1NT Ö= 3 -90 38.0/56.0
Gunilla Jimgren - Hans Jimgren Kent Eriksson - Hans Fredling 4 S-1 E -100 33.0/61.0
Ann-Charlott Kinberg - Peder Kinberg Hans Eriksson - Yvonne Andrén 1NT N-1 8 -100 33.0/61.0
Britt Larsson - Jan Erixon Ole J Jensen - LarsGunnar Andersson 4 S-1 E -100 33.0/61.0
Ingegärd Wiklund - Inger Prell Marianne Hedkvist - Jan Vinäng 4 S-1 9 -100 33.0/61.0
Gunnar Ohlson - May Moore Clas-Göran Anderson - Lisbeth Ohlsson 2 Ö= 5 -110 23.0/71.0
Dan Werdelin - Christer Bengtström Stefan Sjöberg - Staffan Edström 2 V= K -110 23.0/71.0
Kjell Bäckström - Arja Bäckström Ann Bergqvist - Eva Johansson 2 V= 10 -110 23.0/71.0
Denny Andréasson - Ragnar Andersson Ylva Pyykkö - Anders Erikson 2 V= K -110 23.0/71.0
Göran Nilsson - Håkan Forsell Peter Ventura - Börje Dahlberg 2 V= 10 -110 23.0/71.0
Nicklas Sivelind - Irma Petersen Anna Bergek - Christian Bergek 2 V= 3 -110 23.0/71.0
Gertrud Bohlin - Svavar Hauksson Oscar Hult - Matti Lepistö 3 V= K -140 9.0/85.0
Gunilla Lind - Birgitta Danielson Jan-Olof Siby - Klas-Göran Lundin 2 Ö+1 5 -140 9.0/85.0
Leif Karlberg - Åke Andersson Rodny Carlsson - Rut Hillensjö 2 V+1 10 -140 9.0/85.0
Eva Fagerlund - Rutger Fagerlund Hans Thimell - Jan Andersson 3 V= K -140 9.0/85.0
Karin Nyberg - Göran Rydell Sven-Göran Lennartsson - Sören Lennartsson 3 V= 2 -140 9.0/85.0
Kerstin Andersson - Agneta Boqvist Lena Zetterup - Jan-Olof Zetterup 2 V+1 3 -140 9.0/85.0
Lars Haara - Monica Haara Kalle Rasmusson - Pia Rasmusson 3 V= K -140 9.0/85.0
Lars-Åke Frejd - Bernhard Rohland Birgit Andersson - Martin Lundberg 2 V+1 3 -140 9.0/85.0
Ann-Marie Rutgersson - Håkan Sageke Göran Almgren - Mats Jakobsson 3 V+1 10 -170 0.0/94.0
Ulla Holmer - Ulla Sallin     - -/46.4

Bricka 5

Göteborgs BF, Sverige 2019.05.04

Nord giv
N-S i zon
E108
2
KD95
kn10872
K72
108763
86
K53
Dkn65
E4
kn432
964
943
KDkn95
E107
ED

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N99889
S99889
Ö33454
V33453
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Folke Grauers - Mahin Pettersson 3NT S+2 7 660 85.0/9.0
Marianne Fagerby - Tony Elmroth Karin Nyberg - Göran Rydell 3NT S+2 8 660 85.0/9.0
Göran Östberg - Inger Carlstedt Kjell Glans - Bengt Lindblom 3NT S+2 8 660 85.0/9.0
Hans Thimell - Jan Andersson Ann-Sofie Axelsson - Leif Axelsson 3NT S+2 3 660 85.0/9.0
Sven-Göran Lennartsson - Sören Lennartsson Finn Jeppsson - Tommy Grääs 3NT S+2 7 660 85.0/9.0
Ann-Charlott Kinberg - Peder Kinberg Madelaine Roos - Eva Almkvist 3NT S+2 6 660 85.0/9.0
Anna Bergek - Christian Bergek Elisabet Grimberg - Kerstin Sundberg 3NT S+2 3 660 85.0/9.0
Tommy Andersen - Bo Roos Bo Wallmander - Eva Wallmander 3NT S+2 3 660 85.0/9.0
Göran Almgren - Mats Jakobsson Karin Boo - Marie Ekelund 3NT S+2 8 660 85.0/9.0
Joakim Olsson - Carl Ek Marianne Ström - Bo Ström 3NT S+2 6 660 85.0/9.0
Gertrud Bohlin - Svavar Hauksson Sven Nilsson - Annika Wallén 3NT N+1 6 630 70.0/24.0
Märta Florin - Roger Andersson Britt Larsson - Jan Erixon 3NT S+1 6 630 70.0/24.0
Rodny Carlsson - Rut Hillensjö Eva Fagerlund - Rutger Fagerlund 3NT S+1 3 630 70.0/24.0
Ylva Pyykkö - Anders Erikson Björn Olofsson - Lena Heiwall 3NT N+1 2 630 70.0/24.0
Kalle Rasmusson - Pia Rasmusson Jan Jensen - Folke Bohlin 3NT S+1 2 630 70.0/24.0
Tobias Bende - Sara Wrige Anna Wallgren - Nils Nordahl 3NT S= 2 600 59.0/35.0
Eva Sylvan - Ann Haqvinsson Kent Eriksson - Hans Fredling 3NT S= 7 600 59.0/35.0
Eva Göransson Lycke - Christine Öberg Lena Zetterup - Jan-Olof Zetterup 3NT S= 2 600 59.0/35.0
Peter Ventura - Börje Dahlberg Karl-Magnus Sjölin - Karin Sjölin 5 S= 3 600 59.0/35.0
Nicklas Sivelind - Irma Petersen Annelen Martinsson - Leif Albinsson 3NT N= 3 600 59.0/35.0
Bo Ölund - Claes-Göran Wiking Hans Eriksson - Yvonne Andrén 3NT S= 3 600 59.0/35.0
Kjell Chronberg - Christina Molin Chronberg Irene Hugosson - Jan Hugosson 1NT N+4 2 210 52.0/42.0
Alf Börjesson - Gunnar Berndtsson Ole J Jensen - LarsGunnar Andersson 1NT N+2 D 150 50.0/44.0
Lena de Paulis - Anneli Samuelsson Oscar Hult - Matti Lepistö 2NT S= 3 120 45.0/49.0
Helga Andréen - Siv Zackrisson Clas-Göran Anderson - Lisbeth Ohlsson 1NT N+1 D 120 45.0/49.0
Lars-Åke Frejd - Bernhard Rohland Gunilla Jimgren - Hans Jimgren 2NT N= D 120 45.0/49.0
Majken Wedin - Christina Wedin Dan Werdelin - Christer Bengtström 1NT N+1 5 120 45.0/49.0
Göran Karlander - Eva Roos Marianne Hedkvist - Jan Vinäng 2 S+1 6 110 40.0/54.0
Ingalill Källén - Leif Källén Bo Larsson - Anna-Stina Wennberg 3NT Ö-1 3 50 38.0/56.0
Agneta Persson - Hans Linusson Birgit Andersson - Martin Lundberg 3NT N-1 6 -100 26.0/68.0
Jan Konar - Jan Ahlqvist Lena Petersen - Robert Bäck 3NT N-1 6 -100 26.0/68.0
Stefan Sjöberg - Staffan Edström Gunnar Ohlson - May Moore 2NT S-1 8 -100 26.0/68.0
Elisabeth Larsson - Anita Anjou Leif Karlberg - Åke Andersson 4 N-1 5 -100 26.0/68.0
Per Elfdahl - An Elfdahl Denny Andréasson - Ragnar Andersson 3NT N-1 6 -100 26.0/68.0
Christina Hedén Danielsson - Catharina Rasmussen Pär Ljungquist - Vivianne Norling 3NT N-1 Kn -100 26.0/68.0
Elisabeth Olsson - Kerstin Edwall Birgit Petersen - Elisabeth Samfelt 3NT N-1 5 -100 26.0/68.0
Lars Haara - Monica Haara Yvonne Sjöstrand - Kerstin Wängnerud 3NT N-1 6 -100 26.0/68.0
Birgitta Düring Månsson - Ewalena Fredlund Ann Bergqvist - Eva Johansson 2 S-1 8 -100 26.0/68.0
Ingegärd Wiklund - Inger Prell Thomas Samuelsson - Daniel Gustavsson 2 S-1 2 -100 26.0/68.0
Ulla Holmer - Ulla Sallin Eva Bodin - Nancy Lundberg 3NT N-1 D -100 26.0/68.0
Bo Lindfeldt - Stina Vallentin Bengt-Olof Bengtsson - Anita Bengtsson 3NT N-2 6 -200 9.0/85.0
Kjell Bäckström - Arja Bäckström Jan-Olof Siby - Klas-Göran Lundin 3NT S-2 6 -200 9.0/85.0
Göran Selldén - Ronny Ovesson Ejnell Anders Ihalainen - Håkan Arebrink 3NT S-2 2 -200 9.0/85.0
Göran Nilsson - Håkan Forsell Kerstin Olausson - Lotta Konradsson 4 S-2 8 -200 9.0/85.0
Kerstin Andersson - Agneta Boqvist Mats Allgöwer - Ella Olsson 3NT S-2 2 -200 9.0/85.0
Ann-Marie Rutgersson - Håkan Sageke Gunvor Andersson - Ingemar Ekstrand 3 N-2 5 -200 9.0/85.0
Gunilla Lind - Birgitta Danielson Gerd Wrige - Nils-Bertil Gustafsson 3 S-3 8 -300 1.0/93.0
Lena Starkenberg - Eva Thorsson Sven-Olof Jarkvist - Göran Palmborg 4 S-3 6 -300 1.0/93.0
Annkie Svensson - Eva Rimstedt     - 37.3/-

Bricka 6

Göteborgs BF, Sverige 2019.05.04

Öst giv
Ö-V i zon
4
D10862
EK5
KD106
kn108
Kkn974
D874
3
ED932
E
10
Ekn8754
K765
53
kn9632
92

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N57626
S47626
Ö86797
V86797
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Joakim Olsson - Carl Ek Marianne Ström - Bo Ström 4D Ö-2 3 500 94.0/0.0
Ingalill Källén - Leif Källén Bo Larsson - Anna-Stina Wennberg 3NT S+1 3 430 92.0/2.0
Sven-Göran Lennartsson - Sören Lennartsson Finn Jeppsson - Tommy Grääs 4 Ö-3 2 300 90.0/4.0
Gertrud Bohlin - Svavar Hauksson Sven Nilsson - Annika Wallén 3NT Ö-2 3 200 82.0/12.0
Alf Börjesson - Gunnar Berndtsson Ole J Jensen - LarsGunnar Andersson 3NT Ö-2 3 200 82.0/12.0
Ann-Charlott Kinberg - Peder Kinberg Madelaine Roos - Eva Almkvist 3NT V-2 K 200 82.0/12.0
Peter Ventura - Börje Dahlberg Karl-Magnus Sjölin - Karin Sjölin 2 Ö-2 2 200 82.0/12.0
Anna Bergek - Christian Bergek Elisabet Grimberg - Kerstin Sundberg 4 Ö-2 2 200 82.0/12.0
Lars Haara - Monica Haara Yvonne Sjöstrand - Kerstin Wängnerud 4 Ö-2 9 200 82.0/12.0
Tommy Andersen - Bo Roos Bo Wallmander - Eva Wallmander 2 Ö-2 5 200 82.0/12.0
Lena de Paulis - Anneli Samuelsson Oscar Hult - Matti Lepistö 4 Ö-1 2 100 69.0/25.0
Märta Florin - Roger Andersson Britt Larsson - Jan Erixon 4 Ö-1 3 100 69.0/25.0
Kjell Chronberg - Christina Molin Chronberg Irene Hugosson - Jan Hugosson 4 Ö-1 5 100 69.0/25.0
Helga Andréen - Siv Zackrisson Clas-Göran Anderson - Lisbeth Ohlsson 3NT Ö-1 2 100 69.0/25.0
Göran Almgren - Mats Jakobsson Karin Boo - Marie Ekelund 2 Ö-1 5 100 69.0/25.0
Ulla Holmer - Ulla Sallin Eva Bodin - Nancy Lundberg 2 Ö-1 6 100 69.0/25.0
Lars-Åke Frejd - Bernhard Rohland Gunilla Jimgren - Hans Jimgren 1NT V= 8 -90 61.0/33.0
Ann-Marie Rutgersson - Håkan Sageke Gunvor Andersson - Ingemar Ekstrand 2 Ö= 6 -90 61.0/33.0
Marianne Fagerby - Tony Elmroth Karin Nyberg - Göran Rydell 2 Ö= 2 -110 57.0/37.0
Nicklas Sivelind - Irma Petersen Annelen Martinsson - Leif Albinsson 2 Ö= 2 -110 57.0/37.0
Göran Karlander - Eva Roos Marianne Hedkvist - Jan Vinäng 2 Ö+1 3 -140 50.0/44.0
Elisabeth Larsson - Anita Anjou Leif Karlberg - Åke Andersson 3 Ö= 6 -140 50.0/44.0
Rodny Carlsson - Rut Hillensjö Eva Fagerlund - Rutger Fagerlund 2 Ö+1 2 -140 50.0/44.0
Ylva Pyykkö - Anders Erikson Björn Olofsson - Lena Heiwall 3 Ö= 5 -140 50.0/44.0
Birgitta Düring Månsson - Ewalena Fredlund Ann Bergqvist - Eva Johansson 2 Ö+1 2 -140 50.0/44.0
Kjell Bäckström - Arja Bäckström Jan-Olof Siby - Klas-Göran Lundin 3 Ö+1 3 -170 42.0/52.0
Eva Sylvan - Ann Haqvinsson Kent Eriksson - Hans Fredling 3 Ö+1 2 -170 42.0/52.0
Lena Starkenberg - Eva Thorsson Sven-Olof Jarkvist - Göran Palmborg 3 Ö+1 9 -170 42.0/52.0
Gunilla Lind - Birgitta Danielson Gerd Wrige - Nils-Bertil Gustafsson 2 Ö+3 9 -200 36.0/58.0
Eva Göransson Lycke - Christine Öberg Lena Zetterup - Jan-Olof Zetterup 2 Ö+3 9 -200 36.0/58.0
Ingegärd Wiklund - Inger Prell Thomas Samuelsson - Daniel Gustavsson 2 Ö+3 5 -200 36.0/58.0
Majken Wedin - Christina Wedin Dan Werdelin - Christer Bengtström 3NT V= 3 -600 32.0/62.0
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Folke Grauers - Mahin Pettersson 4 Ö= 3 -620 25.0/69.0
Agneta Persson - Hans Linusson Birgit Andersson - Martin Lundberg 4 Ö= 2 -620 25.0/69.0
Stefan Sjöberg - Staffan Edström Gunnar Ohlson - May Moore 4 Ö= 9 -620 25.0/69.0
Per Elfdahl - An Elfdahl Denny Andréasson - Ragnar Andersson 4 Ö= 9 -620 25.0/69.0
Göran Östberg - Inger Carlstedt Kjell Glans - Bengt Lindblom 4 Ö= 9 -620 25.0/69.0
Göran Nilsson - Håkan Forsell Kerstin Olausson - Lotta Konradsson 4 Ö= 9 -620 25.0/69.0
Hans Thimell - Jan Andersson Ann-Sofie Axelsson - Leif Axelsson 4 Ö+1 5 -650 12.0/82.0
Göran Selldén - Ronny Ovesson Ejnell Anders Ihalainen - Håkan Arebrink 4 Ö+1 5 -650 12.0/82.0
Kerstin Andersson - Agneta Boqvist Mats Allgöwer - Ella Olsson 4 Ö+1 5 -650 12.0/82.0
Christina Hedén Danielsson - Catharina Rasmussen Pär Ljungquist - Vivianne Norling 4 Ö+1 3 -650 12.0/82.0
Elisabeth Olsson - Kerstin Edwall Birgit Petersen - Elisabeth Samfelt 4 Ö+1 5 -650 12.0/82.0
Kalle Rasmusson - Pia Rasmusson Jan Jensen - Folke Bohlin 4 Ö+1 5 -650 12.0/82.0
Bo Ölund - Claes-Göran Wiking Hans Eriksson - Yvonne Andrén 4 Ö+1 9 -650 12.0/82.0
Bo Lindfeldt - Stina Vallentin Bengt-Olof Bengtsson - Anita Bengtsson 4 Ö+2 6 -680 4.0/90.0
Tobias Bende - Sara Wrige Anna Wallgren - Nils Nordahl 4D Ö= 5 -790 2.0/92.0
Jan Konar - Jan Ahlqvist Lena Petersen - Robert Bäck 2RD Ö+4 5 -2440 0.0/94.0
Annkie Svensson - Eva Rimstedt     - 37.3/-

Bricka 7

Göteborgs BF, Sverige 2019.05.04

Syd giv
alla i zon
KD102
kn94
Kkn85
K9
Ekn6
1032
4
Dkn10854
54
K75
D10962
E63
9873
ED86
E73
72

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N57886
S57886
Ö86547
V86547
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven-Göran Lennartsson - Sören Lennartsson Birgitta Düring Månsson - Ewalena Fredlund 4 N= 3 620 94.0/0.0
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Björn Olofsson - Lena Heiwall 2 S+2 4 170 83.0/11.0
Alf Börjesson - Gunnar Berndtsson Elisabeth Larsson - Anita Anjou 3 N+1 5 170 83.0/11.0
Mats Allgöwer - Ella Olsson Gertrud Bohlin - Svavar Hauksson 3 N+1 3 170 83.0/11.0
Gerd Wrige - Nils-Bertil Gustafsson Bengt-Olof Bengtsson - Anita Bengtsson 2 S+2 4 170 83.0/11.0
Ylva Pyykkö - Anders Erikson Lena de Paulis - Anneli Samuelsson 3 N+1 6 170 83.0/11.0
Hans Eriksson - Yvonne Andrén Annkie Svensson - Eva Rimstedt 3 N+1 3 170 83.0/11.0
Göran Nilsson - Håkan Forsell Kalle Rasmusson - Pia Rasmusson 3 N+1 5 170 83.0/11.0
Tommy Andersen - Bo Roos Joakim Olsson - Carl Ek 3 S+1 D 170 83.0/11.0
Birgit Andersson - Martin Lundberg Hans Thimell - Jan Andersson 2 N+2 E 170 83.0/11.0
Finn Jeppsson - Tommy Grääs Eva Bodin - Nancy Lundberg 3 N+1 E 170 83.0/11.0
Ann-Charlott Kinberg - Peder Kinberg Gunilla Lind - Birgitta Danielson 1NT N+2 6 150 72.0/22.0
Birgit Petersen - Elisabeth Samfelt Folke Grauers - Mahin Pettersson 3 N= 9 140 57.0/37.0
Gunnar Ohlson - May Moore Eva Sylvan - Ann Haqvinsson 3 N= 10 140 57.0/37.0
Karin Boo - Marie Ekelund Lars Haara - Monica Haara 3 S= 10 140 57.0/37.0
Marianne Ström - Bo Ström Denny Andréasson - Ragnar Andersson 2 N+1 5 140 57.0/37.0
Kent Eriksson - Hans Fredling Kjell Glans - Bengt Lindblom 3 N= 10 140 57.0/37.0
Madelaine Roos - Eva Almkvist Elisabeth Olsson - Kerstin Edwall 3 N= 6 140 57.0/37.0
Pär Ljungquist - Vivianne Norling Anna Wallgren - Nils Nordahl 3 N= 2 140 57.0/37.0
Nicklas Sivelind - Irma Petersen Helga Andréen - Siv Zackrisson 2 N+1 5 140 57.0/37.0
Lena Zetterup - Jan-Olof Zetterup Lena Petersen - Robert Bäck 3 S= D 140 57.0/37.0
Christina Hedén Danielsson - Catharina Rasmussen Gunvor Andersson - Ingemar Ekstrand 3 N= 9 140 57.0/37.0
Anders Ihalainen - Håkan Arebrink Jan-Olof Siby - Klas-Göran Lundin 2 S+1 4 140 57.0/37.0
Bo Wallmander - Eva Wallmander Göran Almgren - Mats Jakobsson 2 N+1 E 140 57.0/37.0
Majken Wedin - Christina Wedin Per Elfdahl - An Elfdahl 2 S+1 4 140 57.0/37.0
Ulla Holmer - Ulla Sallin Eva Fagerlund - Rutger Fagerlund 3 N= 5 140 57.0/37.0
Karin Nyberg - Göran Rydell Annelen Martinsson - Leif Albinsson 1NT N+1 9 120 42.0/52.0
Stefan Sjöberg - Staffan Edström Märta Florin - Roger Andersson 2 S= 4 110 36.0/58.0
Sven-Olof Jarkvist - Göran Palmborg Anna Bergek - Christian Bergek 2 N= 5 110 36.0/58.0
Göran Selldén - Ronny Ovesson Ejnell Elisabet Grimberg - Kerstin Sundberg 2 S= D 110 36.0/58.0
Peter Ventura - Börje Dahlberg Marianne Fagerby - Tony Elmroth 2 N= 4 110 36.0/58.0
Ingegärd Wiklund - Inger Prell Kjell Chronberg - Christina Molin Chronberg 2 N= 5 110 36.0/58.0
Göran Östberg - Inger Carlstedt Dan Werdelin - Christer Bengtström 2 N= E 90 30.0/64.0
Irene Hugosson - Jan Hugosson Clas-Göran Anderson - Lisbeth Ohlsson 2 N-1 4 -100 20.0/74.0
Agneta Persson - Hans Linusson Jan Konar - Jan Ahlqvist 2 S-1 D -100 20.0/74.0
Sven Nilsson - Annika Wallén Ann Bergqvist - Eva Johansson 3 N-1 9 -100 20.0/74.0
Yvonne Sjöstrand - Kerstin Wängnerud Kerstin Olausson - Lotta Konradsson 3 N-1 4 -100 20.0/74.0
Lars-Åke Frejd - Bernhard Rohland Britt Larsson - Jan Erixon 2 N-1 5 -100 20.0/74.0
Ann-Sofie Axelsson - Leif Axelsson Göran Karlander - Eva Roos 4 S-1 3 -100 20.0/74.0
Ann-Marie Rutgersson - Håkan Sageke Jan Jensen - Folke Bohlin 3 N-1 4 -100 20.0/74.0
Marianne Hedkvist - Jan Vinäng Karl-Magnus Sjölin - Karin Sjölin 4 N-1 2 -100 20.0/74.0
Oscar Hult - Matti Lepistö Thomas Samuelsson - Daniel Gustavsson 3 S-1 D -100 20.0/74.0
Lena Starkenberg - Eva Thorsson Bo Larsson - Anna-Stina Wennberg 3 V= K -110 10.0/84.0
Bo Ölund - Claes-Göran Wiking Ole J Jensen - LarsGunnar Andersson 2 V+2 10 -130 8.0/86.0
Bo Lindfeldt - Stina Vallentin Kjell Bäckström - Arja Bäckström 3 N-2 2 -200 4.0/90.0
Leif Karlberg - Åke Andersson Tobias Bende - Sara Wrige 2 S-2 4 -200 4.0/90.0
Ingalill Källén - Leif Källén Kerstin Andersson - Agneta Boqvist 2NT N-2 2 -200 4.0/90.0
Eva Göransson Lycke - Christine Öberg Rodny Carlsson - Rut Hillensjö 2NT N-3 2 -300 0.0/94.0
Gunilla Jimgren - Hans Jimgren     - 39.5/-

Bricka 8

Göteborgs BF, Sverige 2019.05.04

Väst giv
ingen i zon
K107
EKkn6
kn87
D53
D53
D53
D10
E10976
6
109874
E653
Kkn2
Ekn9842
2
K942
84

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N586108
S685107
Ö75724
V75724
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Persson - Hans Linusson Jan Konar - Jan Ahlqvist 4 S+1 D 450 91.0/3.0
Karin Nyberg - Göran Rydell Annelen Martinsson - Leif Albinsson 4 S+1 D 450 91.0/3.0
Göran Selldén - Ronny Ovesson Ejnell Elisabet Grimberg - Kerstin Sundberg 4 N+1 3 450 91.0/3.0
Nicklas Sivelind - Irma Petersen Helga Andréen - Siv Zackrisson 4 S+1 D 450 91.0/3.0
Irene Hugosson - Jan Hugosson Clas-Göran Anderson - Lisbeth Ohlsson 4 S= D 420 76.0/18.0
Alf Börjesson - Gunnar Berndtsson Elisabeth Larsson - Anita Anjou 4 N= 10 420 76.0/18.0
Karin Boo - Marie Ekelund Lars Haara - Monica Haara 4 S= D 420 76.0/18.0
Stefan Sjöberg - Staffan Edström Märta Florin - Roger Andersson 4 S= 3 420 76.0/18.0
Gerd Wrige - Nils-Bertil Gustafsson Bengt-Olof Bengtsson - Anita Bengtsson 4 S= D 420 76.0/18.0
Eva Göransson Lycke - Christine Öberg Rodny Carlsson - Rut Hillensjö 4 S= 3 420 76.0/18.0
Ann-Charlott Kinberg - Peder Kinberg Gunilla Lind - Birgitta Danielson 4 S= D 420 76.0/18.0
Christina Hedén Danielsson - Catharina Rasmussen Gunvor Andersson - Ingemar Ekstrand 4 S= D 420 76.0/18.0
Finn Jeppsson - Tommy Grääs Eva Bodin - Nancy Lundberg 4 S= D 420 76.0/18.0
Ann-Sofie Axelsson - Leif Axelsson Göran Karlander - Eva Roos 4 N= E 420 76.0/18.0
Oscar Hult - Matti Lepistö Thomas Samuelsson - Daniel Gustavsson 4 S= 3 420 76.0/18.0
Lena Starkenberg - Eva Thorsson Bo Larsson - Anna-Stina Wennberg 4 V-5 E 250 64.0/30.0
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Björn Olofsson - Lena Heiwall 2 S+3 10 200 61.0/33.0
Tommy Andersen - Bo Roos Joakim Olsson - Carl Ek 3 N+2 10 200 61.0/33.0
Ylva Pyykkö - Anders Erikson Lena de Paulis - Anneli Samuelsson 3 S+1 3 170 57.0/37.0
Majken Wedin - Christina Wedin Per Elfdahl - An Elfdahl 3 S+1 3 170 57.0/37.0
Bo Lindfeldt - Stina Vallentin Kjell Bäckström - Arja Bäckström 2 S+1 10 140 44.0/50.0
Yvonne Sjöstrand - Kerstin Wängnerud Kerstin Olausson - Lotta Konradsson 3 S= 3 140 44.0/50.0
Mats Allgöwer - Ella Olsson Gertrud Bohlin - Svavar Hauksson 2 S+1 E 140 44.0/50.0
Kent Eriksson - Hans Fredling Kjell Glans - Bengt Lindblom 2 S+1 10 140 44.0/50.0
Sven-Göran Lennartsson - Sören Lennartsson Birgitta Düring Månsson - Ewalena Fredlund 2 S+1 E 140 44.0/50.0
Sven-Olof Jarkvist - Göran Palmborg Anna Bergek - Christian Bergek 3 S= 3 140 44.0/50.0
Peter Ventura - Börje Dahlberg Marianne Fagerby - Tony Elmroth 2 S+1 E 140 44.0/50.0
Lena Zetterup - Jan-Olof Zetterup Lena Petersen - Robert Bäck 3 S= 3 140 44.0/50.0
Lars-Åke Frejd - Bernhard Rohland Britt Larsson - Jan Erixon 3 N= E 140 44.0/50.0
Bo Ölund - Claes-Göran Wiking Ole J Jensen - LarsGunnar Andersson 3 S= E 140 44.0/50.0
Ingalill Källén - Leif Källén Kerstin Andersson - Agneta Boqvist 2 S+1 3 140 44.0/50.0
Gunnar Ohlson - May Moore Eva Sylvan - Ann Haqvinsson 2 S= D 110 30.0/64.0
Hans Eriksson - Yvonne Andrén Annkie Svensson - Eva Rimstedt 2 S= 3 110 30.0/64.0
Pär Ljungquist - Vivianne Norling Anna Wallgren - Nils Nordahl 2 S= E 110 30.0/64.0
Bo Wallmander - Eva Wallmander Göran Almgren - Mats Jakobsson 3 V-2 E 100 26.0/68.0
Birgit Petersen - Elisabeth Samfelt Folke Grauers - Mahin Pettersson 4 S-1 E -50 16.0/78.0
Sven Nilsson - Annika Wallén Ann Bergqvist - Eva Johansson 2 S-1 6 -50 16.0/78.0
Marianne Ström - Bo Ström Denny Andréasson - Ragnar Andersson 4 S-1 D -50 16.0/78.0
Göran Östberg - Inger Carlstedt Dan Werdelin - Christer Bengtström 4 S-1 E -50 16.0/78.0
Madelaine Roos - Eva Almkvist Elisabeth Olsson - Kerstin Edwall 4 S-1 E -50 16.0/78.0
Göran Nilsson - Håkan Forsell Kalle Rasmusson - Pia Rasmusson 4 S-1 D -50 16.0/78.0
Anders Ihalainen - Håkan Arebrink Jan-Olof Siby - Klas-Göran Lundin 4 S-1 E -50 16.0/78.0
Marianne Hedkvist - Jan Vinäng Karl-Magnus Sjölin - Karin Sjölin 4 S-1 6 -50 16.0/78.0
Ulla Holmer - Ulla Sallin Eva Fagerlund - Rutger Fagerlund 4 S-1 D -50 16.0/78.0
Birgit Andersson - Martin Lundberg Hans Thimell - Jan Andersson 4 S-2 3 -100 5.0/89.0
Ann-Marie Rutgersson - Håkan Sageke Jan Jensen - Folke Bohlin 4 S-2 3 -100 5.0/89.0
Leif Karlberg - Åke Andersson Tobias Bende - Sara Wrige 2 Ö= 2 -110 2.0/92.0
Ingegärd Wiklund - Inger Prell Kjell Chronberg - Christina Molin Chronberg 3NT N-3 3 -150 0.0/94.0
Gunilla Jimgren - Hans Jimgren     - 39.5/-

Bricka 9

Göteborgs BF, Sverige 2019.05.04

Nord giv
Ö-V i zon
108763
10
8642
764
kn
KDkn95
EK
Dkn532
KD9
E62
Dkn753
98
E542
8743
109
EK10

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N42363
S42363
Ö8810610
V8810610
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Majken Wedin - Christina Wedin Yvonne Sjöstrand - Kerstin Wängnerud 5D V-1 3 200 94.0/0.0
Gunnar Ohlson - May Moore Kent Eriksson - Hans Fredling 4 V-1 8 100 84.0/10.0
Göran Karlander - Eva Roos Helga Andréen - Siv Zackrisson 5 V-1 10 100 84.0/10.0
Leif Karlberg - Åke Andersson Kjell Glans - Bengt Lindblom 5 V-1 3 100 84.0/10.0
Lena Starkenberg - Eva Thorsson Stefan Sjöberg - Staffan Edström 4 V-1 3 100 84.0/10.0
Hans Thimell - Jan Andersson Sven-Göran Lennartsson - Sören Lennartsson 5 V-1 7 100 84.0/10.0
Ylva Pyykkö - Anders Erikson Rodny Carlsson - Rut Hillensjö 5 V-1 3 100 84.0/10.0
Karin Nyberg - Göran Rydell Per Elfdahl - An Elfdahl 5 Ö-1 K 100 84.0/10.0
Ole J Jensen - LarsGunnar Andersson Göran Nilsson - Håkan Forsell 3 V-1 10 100 84.0/10.0
Ingalill Källén - Leif Källén Ulla Holmer - Ulla Sallin 5 V-1 7 100 84.0/10.0
Karin Boo - Marie Ekelund Gunilla Jimgren - Hans Jimgren 3 N-1 E -50 74.0/20.0
Märta Florin - Roger Andersson Bo Wallmander - Eva Wallmander 1 V+2 3 -140 72.0/22.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Folke Grauers - Mahin Pettersson 2 Ö+3 E -150 70.0/24.0
Gertrud Bohlin - Svavar Hauksson Lena de Paulis - Anneli Samuelsson 2 V+2 4 -170 63.0/31.0
Kerstin Olausson - Lotta Konradsson Bengt-Olof Bengtsson - Anita Bengtsson 1 V+3 7 -170 63.0/31.0
Elisabeth Larsson - Anita Anjou Elisabet Grimberg - Kerstin Sundberg 2 V+2 10 -170 63.0/31.0
Göran Selldén - Ronny Ovesson Ejnell Clas-Göran Anderson - Lisbeth Ohlsson 1 V+3 3 -170 63.0/31.0
Ann-Charlott Kinberg - Peder Kinberg Karl-Magnus Sjölin - Karin Sjölin 3 V+1 10 -170 63.0/31.0
Finn Jeppsson - Tommy Grääs Britt Larsson - Jan Erixon 2 V+2 3 -170 63.0/31.0
Ann-Marie Rutgersson - Håkan Sageke Bo Lindfeldt - Stina Vallentin 2NT Ö+2 4 -180 56.0/38.0
Pär Ljungquist - Vivianne Norling Sven Nilsson - Annika Wallén 3NT Ö= 2 -600 54.0/40.0
Marianne Fagerby - Tony Elmroth Birgit Andersson - Martin Lundberg 4 V= 10 -620 35.0/59.0
Marianne Ström - Bo Ström Lars Haara - Monica Haara 4 V= 7 -620 35.0/59.0
Eva Bodin - Nancy Lundberg Tobias Bende - Sara Wrige 4 V= 7 -620 35.0/59.0
Annelen Martinsson - Leif Albinsson Alf Börjesson - Gunnar Berndtsson 4 V= 7 -620 35.0/59.0
Eva Sylvan - Ann Haqvinsson Gunvor Andersson - Ingemar Ekstrand 4 V= 10 -620 35.0/59.0
Mats Allgöwer - Ella Olsson Sven-Olof Jarkvist - Göran Palmborg 4 V= 7 -620 35.0/59.0
Gerd Wrige - Nils-Bertil Gustafsson Jan Konar - Jan Ahlqvist 4 V= 6 -620 35.0/59.0
Gunilla Lind - Birgitta Danielson Madelaine Roos - Eva Almkvist 4 V= 10 -620 35.0/59.0
Göran Östberg - Inger Carlstedt Ann-Sofie Axelsson - Leif Axelsson 4 V= 7 -620 35.0/59.0
Eva Fagerlund - Rutger Fagerlund Elisabeth Olsson - Kerstin Edwall 4 V= 7 -620 35.0/59.0
Denny Andréasson - Ragnar Andersson Kjell Chronberg - Christina Molin Chronberg 4 V= 8 -620 35.0/59.0
Eva Göransson Lycke - Christine Öberg Björn Olofsson - Lena Heiwall 4 Ö= 2 -620 35.0/59.0
Lena Zetterup - Jan-Olof Zetterup Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen 4 V= 8 -620 35.0/59.0
Anders Ihalainen - Håkan Arebrink Tommy Andersen - Bo Roos 4 Ö= E -620 35.0/59.0
Lars-Åke Frejd - Bernhard Rohland Bo Ölund - Claes-Göran Wiking 4 V= 4 -620 35.0/59.0
Birgitta Düring Månsson - Ewalena Fredlund Ingegärd Wiklund - Inger Prell 4 V= 7 -620 35.0/59.0
Göran Almgren - Mats Jakobsson Lena Petersen - Robert Bäck 4 V= 6 -620 35.0/59.0
Oscar Hult - Matti Lepistö Agneta Persson - Hans Linusson 4 V= 7 -620 35.0/59.0
Jan-Olof Siby - Klas-Göran Lundin Peter Ventura - Börje Dahlberg 3NT Ö+1 E -630 13.0/81.0
Nicklas Sivelind - Irma Petersen Dan Werdelin - Christer Bengtström 3NT V+1 7 -630 13.0/81.0
Christina Hedén Danielsson - Catharina Rasmussen Jan Jensen - Folke Bohlin 3NT Ö+1 4 -630 13.0/81.0
Kalle Rasmusson - Pia Rasmusson Hans Eriksson - Yvonne Andrén 3NT Ö+1 3 -630 13.0/81.0
Annkie Svensson - Eva Rimstedt Bo Larsson - Anna-Stina Wennberg 3NT Ö+2 5 -660 5.0/89.0
Birgit Petersen - Elisabeth Samfelt Anna Bergek - Christian Bergek 3NT V+2 5 -660 5.0/89.0
Kjell Bäckström - Arja Bäckström Irene Hugosson - Jan Hugosson 3NT Ö+2 E -660 5.0/89.0
Ann Bergqvist - Eva Johansson Marianne Hedkvist - Jan Vinäng 3NT Ö+2 4 -660 5.0/89.0
Joakim Olsson - Carl Ek Thomas Samuelsson - Daniel Gustavsson 4D Ö= 4 -790 0.0/94.0
Kerstin Andersson - Agneta Boqvist     - 44.7/-

Bricka 10

Göteborgs BF, Sverige 2019.05.04

Öst giv
alla i zon
87
D43
109853
E63
EDkn65
E96
64
952
K103
108752
EK
Kkn8
942
Kkn
Dkn72
D1074

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N67444
S67444
Ö76999
V76999
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gertrud Bohlin - Svavar Hauksson Lena de Paulis - Anneli Samuelsson 4 V-2 8 200 94.0/0.0
Annelen Martinsson - Leif Albinsson Alf Börjesson - Gunnar Berndtsson 4 Ö-1 7 100 88.0/6.0
Mats Allgöwer - Ella Olsson Sven-Olof Jarkvist - Göran Palmborg 4 Ö-1 7 100 88.0/6.0
Göran Selldén - Ronny Ovesson Ejnell Clas-Göran Anderson - Lisbeth Ohlsson 4 V-1 10 100 88.0/6.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Folke Grauers - Mahin Pettersson 4 V-1 10 100 88.0/6.0
Joakim Olsson - Carl Ek Thomas Samuelsson - Daniel Gustavsson 4 V-1 10 100 88.0/6.0
Karin Boo - Marie Ekelund Gunilla Jimgren - Hans Jimgren 2 V+1 3 -140 79.0/15.0
Ylva Pyykkö - Anders Erikson Rodny Carlsson - Rut Hillensjö 2 Ö+1 D -140 79.0/15.0
Eva Göransson Lycke - Christine Öberg Björn Olofsson - Lena Heiwall 2 V+1 10 -140 79.0/15.0
Ole J Jensen - LarsGunnar Andersson Göran Nilsson - Håkan Forsell 2 V+1 10 -140 79.0/15.0
Annkie Svensson - Eva Rimstedt Bo Larsson - Anna-Stina Wennberg 1NT Ö+2 7 -150 69.0/25.0
Kjell Bäckström - Arja Bäckström Irene Hugosson - Jan Hugosson 2NT Ö+1 2 -150 69.0/25.0
Göran Karlander - Eva Roos Helga Andréen - Siv Zackrisson 2NT Ö+1 Kn -150 69.0/25.0
Elisabeth Larsson - Anita Anjou Elisabet Grimberg - Kerstin Sundberg 2NT Ö+1 6 -150 69.0/25.0
Ann-Charlott Kinberg - Peder Kinberg Karl-Magnus Sjölin - Karin Sjölin 1NT Ö+2 4 -150 69.0/25.0
Birgitta Düring Månsson - Ewalena Fredlund Ingegärd Wiklund - Inger Prell 1NT Ö+2 7 -150 69.0/25.0
Marianne Ström - Bo Ström Lars Haara - Monica Haara 3 Ö+1 7 -170 55.0/39.0
Kerstin Olausson - Lotta Konradsson Bengt-Olof Bengtsson - Anita Bengtsson 2 V+2 7 -170 55.0/39.0
Eva Sylvan - Ann Haqvinsson Gunvor Andersson - Ingemar Ekstrand 2 Ö+2 D -170 55.0/39.0
Nicklas Sivelind - Irma Petersen Dan Werdelin - Christer Bengtström 3 Ö+1 7 -170 55.0/39.0
Ann-Marie Rutgersson - Håkan Sageke Bo Lindfeldt - Stina Vallentin 2 Ö+2 D -170 55.0/39.0
Ingalill Källén - Leif Källén Ulla Holmer - Ulla Sallin 2 Ö+2 7 -170 55.0/39.0
Majken Wedin - Christina Wedin Yvonne Sjöstrand - Kerstin Wängnerud 2 V+2 3 -170 55.0/39.0
Oscar Hult - Matti Lepistö Agneta Persson - Hans Linusson 2 Ö+2 5 -170 55.0/39.0
Pär Ljungquist - Vivianne Norling Sven Nilsson - Annika Wallén 1NT Ö+3 4 -180 46.0/48.0
Gunnar Ohlson - May Moore Kent Eriksson - Hans Fredling 2 Ö+3 D -200 44.0/50.0
Jan-Olof Siby - Klas-Göran Lundin Peter Ventura - Börje Dahlberg 3NT Ö= 5 -600 41.0/53.0
Leif Karlberg - Åke Andersson Kjell Glans - Bengt Lindblom 3NT Ö= 2 -600 41.0/53.0
Birgit Petersen - Elisabeth Samfelt Anna Bergek - Christian Bergek 4 Ö= 7 -620 21.0/73.0
Marianne Fagerby - Tony Elmroth Birgit Andersson - Martin Lundberg 4 Ö= D -620 21.0/73.0
Märta Florin - Roger Andersson Bo Wallmander - Eva Wallmander 4 V= 3 -620 21.0/73.0
Eva Bodin - Nancy Lundberg Tobias Bende - Sara Wrige 4 Ö= D -620 21.0/73.0
Ann Bergqvist - Eva Johansson Marianne Hedkvist - Jan Vinäng 4 Ö= 7 -620 21.0/73.0
Gerd Wrige - Nils-Bertil Gustafsson Jan Konar - Jan Ahlqvist 4 Ö= 2 -620 21.0/73.0
Gunilla Lind - Birgitta Danielson Madelaine Roos - Eva Almkvist 4 V= 10 -620 21.0/73.0
Lena Starkenberg - Eva Thorsson Stefan Sjöberg - Staffan Edström 4 Ö= D -620 21.0/73.0
Hans Thimell - Jan Andersson Sven-Göran Lennartsson - Sören Lennartsson 4 Ö= 7 -620 21.0/73.0
Eva Fagerlund - Rutger Fagerlund Elisabeth Olsson - Kerstin Edwall 4 Ö= 7 -620 21.0/73.0
Denny Andréasson - Ragnar Andersson Kjell Chronberg - Christina Molin Chronberg 4 Ö= D -620 21.0/73.0
Karin Nyberg - Göran Rydell Per Elfdahl - An Elfdahl 4 V= 9 -620 21.0/73.0
Lena Zetterup - Jan-Olof Zetterup Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen 4 Ö= D -620 21.0/73.0
Christina Hedén Danielsson - Catharina Rasmussen Jan Jensen - Folke Bohlin 4 Ö= D -620 21.0/73.0
Anders Ihalainen - Håkan Arebrink Tommy Andersen - Bo Roos 4 Ö= D -620 21.0/73.0
Kalle Rasmusson - Pia Rasmusson Hans Eriksson - Yvonne Andrén 4 Ö= D -620 21.0/73.0
Finn Jeppsson - Tommy Grääs Britt Larsson - Jan Erixon 4 Ö= D -620 21.0/73.0
Göran Almgren - Mats Jakobsson Lena Petersen - Robert Bäck 4 V= 8 -620 21.0/73.0
Göran Östberg - Inger Carlstedt Ann-Sofie Axelsson - Leif Axelsson 4 Ö+1 10 -650 1.0/93.0
Lars-Åke Frejd - Bernhard Rohland Bo Ölund - Claes-Göran Wiking 4 V+1 3 -650 1.0/93.0
Kerstin Andersson - Agneta Boqvist     - 44.7/-

Bricka 11

Göteborgs BF, Sverige 2019.05.04

Syd giv
ingen i zon
EK5
kn10
kn1043
D1052
107
85
985
987643
Dkn98
EK42
D72
EK
6432
D9763
EK6
kn

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N78877
S78877
Ö65555
V65555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Sofie Axelsson - Leif Axelsson Mats Allgöwer - Ella Olsson 3NTD Ö-2 E 300 94.0/0.0
Karin Boo - Marie Ekelund Ingalill Källén - Leif Källén 5 Ö-4 E 200 90.0/4.0
Kent Eriksson - Hans Fredling Jan Konar - Jan Ahlqvist 5 V-4 K 200 90.0/4.0
Leif Karlberg - Åke Andersson Britt Larsson - Jan Erixon 5 Ö-4 E 200 90.0/4.0
Göran Almgren - Mats Jakobsson Kjell Chronberg - Christina Molin Chronberg 2 S+2 10 170 86.0/8.0
Sven Nilsson - Annika Wallén Björn Olofsson - Lena Heiwall 4 V-3 E 150 81.0/13.0
Göran Karlander - Eva Roos Alf Börjesson - Gunnar Berndtsson 2NT Ö-3 6 150 81.0/13.0
Eva Fagerlund - Rutger Fagerlund Clas-Göran Anderson - Lisbeth Ohlsson 1 Ö-3 E 150 81.0/13.0
Anders Ihalainen - Håkan Arebrink Joakim Olsson - Carl Ek 2 V-3 E 150 81.0/13.0
Christina Hedén Danielsson - Catharina Rasmussen Göran Nilsson - Håkan Forsell 2 S+1 9 140 76.0/18.0
Rodny Carlsson - Rut Hillensjö Birgit Petersen - Elisabeth Samfelt 2NT N= 2 120 73.0/21.0
Kerstin Andersson - Agneta Boqvist Madelaine Roos - Eva Almkvist 2NT N= 5 120 73.0/21.0
Pär Ljungquist - Vivianne Norling Hans Eriksson - Yvonne Andrén 2 N+1 K 110 69.0/25.0
Anna Bergek - Christian Bergek Ylva Pyykkö - Anders Erikson 2 S= 10 110 69.0/25.0
Gunvor Andersson - Ingemar Ekstrand Bo Larsson - Anna-Stina Wennberg 1 Ö-2 E 100 61.0/33.0
Kerstin Olausson - Lotta Konradsson Hans Thimell - Jan Andersson 2NT Ö-2 3 100 61.0/33.0
Elisabeth Larsson - Anita Anjou Gunilla Lind - Birgitta Danielson 1 Ö-2 E 100 61.0/33.0
Karl-Magnus Sjölin - Karin Sjölin Denny Andréasson - Ragnar Andersson 3NT Ö-2 3 100 61.0/33.0
Ann-Charlott Kinberg - Peder Kinberg Oscar Hult - Matti Lepistö 3 Ö-2 K 100 61.0/33.0
Majken Wedin - Christina Wedin Bengt-Olof Bengtsson - Anita Bengtsson 2NT Ö-2 3 100 61.0/33.0
Nicklas Sivelind - Irma Petersen Gerd Wrige - Nils-Bertil Gustafsson 1NT N= 8 90 54.0/40.0
Irene Hugosson - Jan Hugosson Stefan Sjöberg - Staffan Edström 1 Ö-1 3 50 41.0/53.0
Annkie Svensson - Eva Rimstedt Elisabet Grimberg - Kerstin Sundberg 1 Ö-1 E 50 41.0/53.0
Kjell Bäckström - Arja Bäckström Birgitta Düring Månsson - Ewalena Fredlund 1NT Ö-1 E 50 41.0/53.0
Folke Grauers - Mahin Pettersson Karin Nyberg - Göran Rydell 1 Ö-1 E 50 41.0/53.0
Gunilla Jimgren - Hans Jimgren Bo Lindfeldt - Stina Vallentin 1 Ö-1 E 50 41.0/53.0
Jan-Olof Siby - Klas-Göran Lundin Ann Bergqvist - Eva Johansson 1 Ö-1 Kn 50 41.0/53.0
Kjell Glans - Bengt Lindblom Helga Andréen - Siv Zackrisson 1NT Ö-1 4 50 41.0/53.0
Elisabeth Olsson - Kerstin Edwall Ulla Holmer - Ulla Sallin 2NT Ö-1 6 50 41.0/53.0
Lars-Åke Frejd - Bernhard Rohland Marianne Ström - Bo Ström 1NT Ö-1 3 50 41.0/53.0
Birgit Andersson - Martin Lundberg Peter Ventura - Börje Dahlberg 1 Ö-1 E 50 41.0/53.0
Bo Wallmander - Eva Wallmander Jan Jensen - Folke Bohlin 2NT Ö-1 E 50 41.0/53.0
Finn Jeppsson - Tommy Grääs Annelen Martinsson - Leif Albinsson 2NT Ö-1 3 50 41.0/53.0
Dan Werdelin - Christer Bengtström Agneta Persson - Hans Linusson 2 S-1 10 -50 22.0/72.0
Eva Sylvan - Ann Haqvinsson Eva Göransson Lycke - Christine Öberg 2NT N-1 8 -50 22.0/72.0
Göran Selldén - Ronny Ovesson Ejnell Yvonne Sjöstrand - Kerstin Wängnerud 2 S-1 10 -50 22.0/72.0
Ole J Jensen - LarsGunnar Andersson Lena de Paulis - Anneli Samuelsson 3 S-1 8 -50 22.0/72.0
Kalle Rasmusson - Pia Rasmusson Märta Florin - Roger Andersson 2 S-1 5 -50 22.0/72.0
Tommy Andersen - Bo Roos Thomas Samuelsson - Daniel Gustavsson 2 S-1 9 -50 22.0/72.0
Lena Petersen - Robert Bäck Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen 2 N-1 K -50 22.0/72.0
Eva Bodin - Nancy Lundberg Lena Starkenberg - Eva Thorsson 1 Ö= E -70 14.0/80.0
Göran Östberg - Inger Carlstedt Gunnar Ohlson - May Moore 2 V= Kn -90 10.0/84.0
Ingegärd Wiklund - Inger Prell Per Elfdahl - An Elfdahl 1NT Ö= E -90 10.0/84.0
Bo Ölund - Claes-Göran Wiking Lars Haara - Monica Haara 1NT Ö= 3 -90 10.0/84.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Gertrud Bohlin - Svavar Hauksson 3D N-1 E -100 5.0/89.0
Marianne Hedkvist - Jan Vinäng Sven-Olof Jarkvist - Göran Palmborg 2 S-2 9 -100 5.0/89.0
Marianne Fagerby - Tony Elmroth Sven-Göran Lennartsson - Sören Lennartsson 2 S-3 8 -150 2.0/92.0
Tobias Bende - Sara Wrige Lena Zetterup - Jan-Olof Zetterup 1NTD Ö= E -180 0.0/94.0
Ann-Marie Rutgersson - Håkan Sageke     - 40.9/-

Bricka 12

Göteborgs BF, Sverige 2019.05.04

Väst giv
N-S i zon
K5
kn104
E82
ED1065
D973
K6
Kkn94
942
kn102
852
10653
kn83
E864
ED973
D7
K7

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N1181299
S12912912
Ö14131
V14131
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tobias Bende - Sara Wrige Lena Zetterup - Jan-Olof Zetterup 6 S= 9 1430 94.0/0.0
Folke Grauers - Mahin Pettersson Karin Nyberg - Göran Rydell 3NT N+3 10 690 86.0/8.0
Jan-Olof Siby - Klas-Göran Lundin Ann Bergqvist - Eva Johansson 3NT N+3 Kn 690 86.0/8.0
Kjell Glans - Bengt Lindblom Helga Andréen - Siv Zackrisson 3NT N+3 Kn 690 86.0/8.0
Ann-Charlott Kinberg - Peder Kinberg Oscar Hult - Matti Lepistö 3NT N+3 Kn 690 86.0/8.0
Göran Almgren - Mats Jakobsson Kjell Chronberg - Christina Molin Chronberg 3NT N+3 Kn 690 86.0/8.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Gertrud Bohlin - Svavar Hauksson 3NT S+3 7 690 86.0/8.0
Marianne Hedkvist - Jan Vinäng Sven-Olof Jarkvist - Göran Palmborg 3NT S+3 3 690 86.0/8.0
Marianne Fagerby - Tony Elmroth Sven-Göran Lennartsson - Sören Lennartsson 4 S+2 7 680 60.0/34.0
Karin Boo - Marie Ekelund Ingalill Källén - Leif Källén 4 S+2 9 680 60.0/34.0
Kerstin Olausson - Lotta Konradsson Hans Thimell - Jan Andersson 4 S+2 2 680 60.0/34.0
Göran Karlander - Eva Roos Alf Börjesson - Gunnar Berndtsson 4 S+2 9 680 60.0/34.0
Rodny Carlsson - Rut Hillensjö Birgit Petersen - Elisabeth Samfelt 4 S+2 K 680 60.0/34.0
Göran Selldén - Ronny Ovesson Ejnell Yvonne Sjöstrand - Kerstin Wängnerud 4 S+2 9 680 60.0/34.0
Pär Ljungquist - Vivianne Norling Hans Eriksson - Yvonne Andrén 4 S+2 7 680 60.0/34.0
Nicklas Sivelind - Irma Petersen Gerd Wrige - Nils-Bertil Gustafsson 4 S+2 3 680 60.0/34.0
Kerstin Andersson - Agneta Boqvist Madelaine Roos - Eva Almkvist 4 S+2 3 680 60.0/34.0
Christina Hedén Danielsson - Catharina Rasmussen Göran Nilsson - Håkan Forsell 4 S+2 4 680 60.0/34.0
Elisabeth Olsson - Kerstin Edwall Ulla Holmer - Ulla Sallin 4 S+2 9 680 60.0/34.0
Anders Ihalainen - Håkan Arebrink Joakim Olsson - Carl Ek 4 S+2 9 680 60.0/34.0
Kalle Rasmusson - Pia Rasmusson Märta Florin - Roger Andersson 5 S+1 3 680 60.0/34.0
Tommy Andersen - Bo Roos Thomas Samuelsson - Daniel Gustavsson 4 N+2 Kn 680 60.0/34.0
Lena Petersen - Robert Bäck Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen 4 S+2 4 680 60.0/34.0
Lars-Åke Frejd - Bernhard Rohland Marianne Ström - Bo Ström 4 S+2 9 680 60.0/34.0
Birgit Andersson - Martin Lundberg Peter Ventura - Börje Dahlberg 4 S+2 7 680 60.0/34.0
Ann-Sofie Axelsson - Leif Axelsson Mats Allgöwer - Ella Olsson 4 S+2 7 680 60.0/34.0
Majken Wedin - Christina Wedin Bengt-Olof Bengtsson - Anita Bengtsson 4 S+2 9 680 60.0/34.0
Annkie Svensson - Eva Rimstedt Elisabet Grimberg - Kerstin Sundberg 3NT N+2 5 660 39.0/55.0
Dan Werdelin - Christer Bengtström Agneta Persson - Hans Linusson 3NT N+2 Kn 660 39.0/55.0
Gunvor Andersson - Ingemar Ekstrand Bo Larsson - Anna-Stina Wennberg 4 S+1 9 650 31.0/63.0
Elisabeth Larsson - Anita Anjou Gunilla Lind - Birgitta Danielson 4 S+1 3 650 31.0/63.0
Kent Eriksson - Hans Fredling Jan Konar - Jan Ahlqvist 4 S+1 9 650 31.0/63.0
Eva Fagerlund - Rutger Fagerlund Clas-Göran Anderson - Lisbeth Ohlsson 4 S+1 9 650 31.0/63.0
Finn Jeppsson - Tommy Grääs Annelen Martinsson - Leif Albinsson 4 S+1 9 650 31.0/63.0
Bo Ölund - Claes-Göran Wiking Lars Haara - Monica Haara 4 S+1 7 650 31.0/63.0
Ole J Jensen - LarsGunnar Andersson Lena de Paulis - Anneli Samuelsson 3NT N+1 3 630 24.0/70.0
Göran Östberg - Inger Carlstedt Gunnar Ohlson - May Moore 4 S= 3 620 22.0/72.0
Irene Hugosson - Jan Hugosson Stefan Sjöberg - Staffan Edström 3NT N= 3 600 16.0/78.0
Sven Nilsson - Annika Wallén Björn Olofsson - Lena Heiwall 3NT N= 3 600 16.0/78.0
Eva Sylvan - Ann Haqvinsson Eva Göransson Lycke - Christine Öberg 3NT N= 3 600 16.0/78.0
Bo Wallmander - Eva Wallmander Jan Jensen - Folke Bohlin 3NT N= 6 600 16.0/78.0
Ingegärd Wiklund - Inger Prell Per Elfdahl - An Elfdahl 3NT N= 3 600 16.0/78.0
Gunilla Jimgren - Hans Jimgren Bo Lindfeldt - Stina Vallentin 2 S+4 9 230 10.0/84.0
Leif Karlberg - Åke Andersson Britt Larsson - Jan Erixon 3 S+2 9 200 8.0/86.0
Eva Bodin - Nancy Lundberg Lena Starkenberg - Eva Thorsson 2 S+2 7 170 6.0/88.0
Kjell Bäckström - Arja Bäckström Birgitta Düring Månsson - Ewalena Fredlund 2NT N+1 5 150 4.0/90.0
Karl-Magnus Sjölin - Karin Sjölin Denny Andréasson - Ragnar Andersson 2 S+1 4 140 2.0/92.0
Anna Bergek - Christian Bergek Ylva Pyykkö - Anders Erikson 3NT N-1 6 -100 0.0/94.0
Ann-Marie Rutgersson - Håkan Sageke     - 40.9/-

Bricka 13

Göteborgs BF, Sverige 2019.05.04

Nord giv
alla i zon
Ekn
KD73
K75
10653
742
kn1094
D104
K98
K863
8
kn963
ED72
D1095
E652
E82
kn4

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N76978
S76978
Ö66455
V66455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven-Olof Jarkvist - Göran Palmborg Bengt-Olof Bengtsson - Anita Bengtsson 2D S+1 8 870 94.0/0.0
Lars-Åke Frejd - Bernhard Rohland Eva Bodin - Nancy Lundberg 3 V-3 3 300 92.0/2.0
Gunnar Ohlson - May Moore Karl-Magnus Sjölin - Karin Sjölin 3 N+1 3 170 88.0/6.0
Lars Haara - Monica Haara Elisabeth Larsson - Anita Anjou 3 N+1 6 170 88.0/6.0
Finn Jeppsson - Tommy Grääs Kjell Bäckström - Arja Bäckström 3 N+1 7 170 88.0/6.0
Birgit Petersen - Elisabeth Samfelt Märta Florin - Roger Andersson 3 N= 6 140 60.0/34.0
Clas-Göran Anderson - Lisbeth Ohlsson Ulla Holmer - Ulla Sallin 3 N= 6 140 60.0/34.0
Alf Börjesson - Gunnar Berndtsson Karin Nyberg - Göran Rydell 3 N= 2 140 60.0/34.0
Marianne Fagerby - Tony Elmroth Ann-Charlott Kinberg - Peder Kinberg 3 N= 3 140 60.0/34.0
Yvonne Sjöstrand - Kerstin Wängnerud Stefan Sjöberg - Staffan Edström 3 N= 2 140 60.0/34.0
Ann Bergqvist - Eva Johansson Majken Wedin - Christina Wedin 3 N= 3 140 60.0/34.0
Eva Sylvan - Ann Haqvinsson Annelen Martinsson - Leif Albinsson 3 N= 8 140 60.0/34.0
Göran Karlander - Eva Roos Hans Thimell - Jan Andersson 3 N= 6 140 60.0/34.0
Gunilla Jimgren - Hans Jimgren Ann-Marie Rutgersson - Håkan Sageke 2 S+1 8 140 60.0/34.0
Rodny Carlsson - Rut Hillensjö Karin Boo - Marie Ekelund 3 N= 6 140 60.0/34.0
Per Elfdahl - An Elfdahl Björn Olofsson - Lena Heiwall 3 S= 4 140 60.0/34.0
Lena Starkenberg - Eva Thorsson Eva Fagerlund - Rutger Fagerlund 2 S+1 7 140 60.0/34.0
Göran Selldén - Ronny Ovesson Ejnell Jan Jensen - Folke Bohlin 2 S+1 Kn 140 60.0/34.0
Hans Eriksson - Yvonne Andrén Gertrud Bohlin - Svavar Hauksson 2 S+1 4 140 60.0/34.0
Anna Bergek - Christian Bergek Sven-Göran Lennartsson - Sören Lennartsson 3 N= 6 140 60.0/34.0
Anders Ihalainen - Håkan Arebrink Mats Allgöwer - Ella Olsson 2 S+1 2 140 60.0/34.0
Tommy Andersen - Bo Roos Peter Ventura - Börje Dahlberg 3 N= 6 140 60.0/34.0
Lena Petersen - Robert Bäck Ylva Pyykkö - Anders Erikson 2 S+1 2 140 60.0/34.0
Bo Larsson - Anna-Stina Wennberg Leif Karlberg - Åke Andersson 3 N= 2 140 60.0/34.0
Bo Wallmander - Eva Wallmander Kjell Glans - Bengt Lindblom 2 N+1 3 140 60.0/34.0
Birgitta Düring Månsson - Ewalena Fredlund Elisabeth Olsson - Kerstin Edwall 3 S= 7 140 60.0/34.0
Göran Almgren - Mats Jakobsson Tobias Bende - Sara Wrige 2 S+1 2 140 60.0/34.0
Marianne Hedkvist - Jan Vinäng Nicklas Sivelind - Irma Petersen 3 N= 6 140 60.0/34.0
Joakim Olsson - Carl Ek Kerstin Olausson - Lotta Konradsson 3 N= 3 140 60.0/34.0
Oscar Hult - Matti Lepistö Gerd Wrige - Nils-Bertil Gustafsson 2 S+1 4 140 60.0/34.0
Irene Hugosson - Jan Hugosson Ingalill Källén - Leif Källén 1NT S+1 Kn 120 34.0/60.0
Sven Nilsson - Annika Wallén Folke Grauers - Mahin Pettersson 4 N-1 8 -100 21.0/73.0
Lena de Paulis - Anneli Samuelsson Kalle Rasmusson - Pia Rasmusson 4 N-1 2 -100 21.0/73.0
Marianne Ström - Bo Ström Madelaine Roos - Eva Almkvist 3 N-1 E -100 21.0/73.0
Kjell Chronberg - Christina Molin Chronberg Dan Werdelin - Christer Bengtström 3 S-1 4 -100 21.0/73.0
Jan-Olof Siby - Klas-Göran Lundin Agneta Persson - Hans Linusson 4 S-1 4 -100 21.0/73.0
Denny Andréasson - Ragnar Andersson Ole J Jensen - LarsGunnar Andersson 3 S-1 D -100 21.0/73.0
Göran Nilsson - Håkan Forsell Elisabet Grimberg - Kerstin Sundberg 4 N-1 6 -100 21.0/73.0
Kerstin Andersson - Agneta Boqvist Bo Lindfeldt - Stina Vallentin 3 N-1 E -100 21.0/73.0
Thomas Samuelsson - Daniel Gustavsson Birgit Andersson - Martin Lundberg 4 N-1 8 -100 21.0/73.0
Ann-Sofie Axelsson - Leif Axelsson Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen 4 N-1 3 -100 21.0/73.0
Ingegärd Wiklund - Inger Prell Britt Larsson - Jan Erixon 4 N-1 6 -100 21.0/73.0
Bo Ölund - Claes-Göran Wiking Göran Östberg - Inger Carlstedt 3 N-1 6 -100 21.0/73.0
Lena Zetterup - Jan-Olof Zetterup Pär Ljungquist - Vivianne Norling 2NT Ö+2 2 -180 8.0/86.0
Gunvor Andersson - Ingemar Ekstrand Helga Andréen - Siv Zackrisson 3 N-2 6 -200 3.0/91.0
Annkie Svensson - Eva Rimstedt Christina Hedén Danielsson - Catharina Rasmussen 4 S-2 Kn -200 3.0/91.0
Eva Göransson Lycke - Christine Öberg Kent Eriksson - Hans Fredling 4 S-2 8 -200 3.0/91.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Jan Konar - Jan Ahlqvist 4 S-2 Kn -200 3.0/91.0
Gunilla Lind - Birgitta Danielson     - 41.9/-

Bricka 14

Göteborgs BF, Sverige 2019.05.04

Öst giv
ingen i zon
D864
EK1076
D9
kn2
95
kn4
Kkn1085
D1063
Ekn10
D853
E764
E8
K732
92
32
K9754

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N53674
S53664
Ö79769
V79769
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Larsson - Anna-Stina Wennberg Leif Karlberg - Åke Andersson 4D Ö-2 3 300 94.0/0.0
Ann Bergqvist - Eva Johansson Majken Wedin - Christina Wedin 1NT N+1 9 120 92.0/2.0
Hans Eriksson - Yvonne Andrén Gertrud Bohlin - Svavar Hauksson 2 S= 10 110 90.0/4.0
Gunnar Ohlson - May Moore Karl-Magnus Sjölin - Karin Sjölin 3 V-2 Kn 100 88.0/6.0
Gunvor Andersson - Ingemar Ekstrand Helga Andréen - Siv Zackrisson 1NT V-1 4 50 81.0/13.0
Birgit Petersen - Elisabeth Samfelt Märta Florin - Roger Andersson 3NT Ö-1 4 50 81.0/13.0
Gunilla Jimgren - Hans Jimgren Ann-Marie Rutgersson - Håkan Sageke 1 Ö-1 2 50 81.0/13.0
Eva Göransson Lycke - Christine Öberg Kent Eriksson - Hans Fredling 3NT Ö-1 4 50 81.0/13.0
Finn Jeppsson - Tommy Grääs Kjell Bäckström - Arja Bäckström 5 Ö-1 3 50 81.0/13.0
Göran Almgren - Mats Jakobsson Tobias Bende - Sara Wrige 3 Ö-1 5 50 81.0/13.0
Per Elfdahl - An Elfdahl Björn Olofsson - Lena Heiwall 3 S-1 K -50 71.0/23.0
Lena Zetterup - Jan-Olof Zetterup Pär Ljungquist - Vivianne Norling 4 N-1 3 -50 71.0/23.0
Thomas Samuelsson - Daniel Gustavsson Birgit Andersson - Martin Lundberg 2 S-1 6 -50 71.0/23.0
Oscar Hult - Matti Lepistö Gerd Wrige - Nils-Bertil Gustafsson 2 S-1 5 -50 71.0/23.0
Eva Sylvan - Ann Haqvinsson Annelen Martinsson - Leif Albinsson 1NT V= 6 -90 64.0/30.0
Lena Starkenberg - Eva Thorsson Eva Fagerlund - Rutger Fagerlund 1NT V= 4 -90 64.0/30.0
Denny Andréasson - Ragnar Andersson Ole J Jensen - LarsGunnar Andersson 1NT Ö= 4 -90 64.0/30.0
Yvonne Sjöstrand - Kerstin Wängnerud Stefan Sjöberg - Staffan Edström 3 N-2 4 -100 57.0/37.0
Tommy Andersen - Bo Roos Peter Ventura - Börje Dahlberg 2 S-2 9 -100 57.0/37.0
Marianne Hedkvist - Jan Vinäng Nicklas Sivelind - Irma Petersen 2 N-2 E -100 57.0/37.0
Joakim Olsson - Carl Ek Kerstin Olausson - Lotta Konradsson 3 S-2 3 -100 57.0/37.0
Göran Selldén - Ronny Ovesson Ejnell Jan Jensen - Folke Bohlin 3 Ö= 3 -110 52.0/42.0
Marianne Ström - Bo Ström Madelaine Roos - Eva Almkvist 1NT V+1 4 -120 45.0/49.0
Göran Karlander - Eva Roos Hans Thimell - Jan Andersson 1NT Ö+1 5 -120 45.0/49.0
Kjell Chronberg - Christina Molin Chronberg Dan Werdelin - Christer Bengtström 1NT V+1 6 -120 45.0/49.0
Sven-Olof Jarkvist - Göran Palmborg Bengt-Olof Bengtsson - Anita Bengtsson 1NT V+1 3 -120 45.0/49.0
Göran Nilsson - Håkan Forsell Elisabet Grimberg - Kerstin Sundberg 1NT V+1 4 -120 45.0/49.0
Kerstin Andersson - Agneta Boqvist Bo Lindfeldt - Stina Vallentin 2NT Ö= 4 -120 45.0/49.0
Marianne Fagerby - Tony Elmroth Ann-Charlott Kinberg - Peder Kinberg 3 V+1 E -130 36.0/58.0
Anna Bergek - Christian Bergek Sven-Göran Lennartsson - Sören Lennartsson 4 V= Kn -130 36.0/58.0
Ingegärd Wiklund - Inger Prell Britt Larsson - Jan Erixon 3 V+1 E -130 36.0/58.0
Irene Hugosson - Jan Hugosson Ingalill Källén - Leif Källén 2 N-3 Kn -150 20.0/74.0
Clas-Göran Anderson - Lisbeth Ohlsson Ulla Holmer - Ulla Sallin 1NT V+2 E -150 20.0/74.0
Sven Nilsson - Annika Wallén Folke Grauers - Mahin Pettersson 1NT V+2 6 -150 20.0/74.0
Lena de Paulis - Anneli Samuelsson Kalle Rasmusson - Pia Rasmusson 1NT V+2 4 -150 20.0/74.0
Rodny Carlsson - Rut Hillensjö Karin Boo - Marie Ekelund 3 N-3 8 -150 20.0/74.0
Anders Ihalainen - Håkan Arebrink Mats Allgöwer - Ella Olsson 3 S-3 5 -150 20.0/74.0
Lars Haara - Monica Haara Elisabeth Larsson - Anita Anjou 2NT Ö+1 4 -150 20.0/74.0
Lena Petersen - Robert Bäck Ylva Pyykkö - Anders Erikson 2 N-3 E -150 20.0/74.0
Lars-Åke Frejd - Bernhard Rohland Eva Bodin - Nancy Lundberg 3 Ö+2 4 -150 20.0/74.0
Bo Wallmander - Eva Wallmander Kjell Glans - Bengt Lindblom 1NT Ö+2 4 -150 20.0/74.0
Birgitta Düring Månsson - Ewalena Fredlund Elisabeth Olsson - Kerstin Edwall 1NT Ö+2 4 -150 20.0/74.0
Ann-Sofie Axelsson - Leif Axelsson Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen 3 S-3 8 -150 20.0/74.0
Bo Ölund - Claes-Göran Wiking Göran Östberg - Inger Carlstedt 2NT Ö+1 4 -150 20.0/74.0
Alf Börjesson - Gunnar Berndtsson Karin Nyberg - Göran Rydell 1NT V+3 2 -180 4.0/90.0
Jan-Olof Siby - Klas-Göran Lundin Agneta Persson - Hans Linusson 1NT Ö+3 4 -180 4.0/90.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Jan Konar - Jan Ahlqvist 1NT Ö+3 3 -180 4.0/90.0
Annkie Svensson - Eva Rimstedt Christina Hedén Danielsson - Catharina Rasmussen 3NT V= 2 -400 0.0/94.0
Gunilla Lind - Birgitta Danielson     - 41.9/-

Bricka 15

Göteborgs BF, Sverige 2019.05.04

Syd giv
N-S i zon
D864
EKD
E1042
98
7
75432
83
Kkn1054
1032
kn8
K95
ED762
EKkn95
1096
Dkn76
3

Optimalt kontrakt: 6D V-3 500
 NT
N4116118
S4116118
Ö92524
V92524
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Ohlson - May Moore Nicklas Sivelind - Irma Petersen 7D Ö-4 E 800 94.0/0.0
Gertrud Bohlin - Svavar Hauksson Pär Ljungquist - Vivianne Norling 4 S+1 5 650 51.0/43.0
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Agneta Persson - Hans Linusson 4 S+1 8 650 51.0/43.0
Birgit Petersen - Elisabeth Samfelt Britt Larsson - Jan Erixon 4 N+1 2 650 51.0/43.0
Sven Nilsson - Annika Wallén Bo Wallmander - Eva Wallmander 4 S+1 10 650 51.0/43.0
Lena de Paulis - Anneli Samuelsson Leif Karlberg - Åke Andersson 4 S+1 Kn 650 51.0/43.0
Alf Börjesson - Gunnar Berndtsson Folke Grauers - Mahin Pettersson 4 N+1 2 650 51.0/43.0
Marianne Fagerby - Tony Elmroth Hans Thimell - Jan Andersson 4 S+1 8 650 51.0/43.0
Bo Lindfeldt - Stina Vallentin Clas-Göran Anderson - Lisbeth Ohlsson 4 S+1 8 650 51.0/43.0
Tobias Bende - Sara Wrige Kjell Chronberg - Christina Molin Chronberg 4 S+1 8 650 51.0/43.0
Jan Konar - Jan Ahlqvist Mats Allgöwer - Ella Olsson 4 S+1 2 650 51.0/43.0
Stefan Sjöberg - Staffan Edström Gunvor Andersson - Ingemar Ekstrand 4 S+1 4 650 51.0/43.0
Annelen Martinsson - Leif Albinsson Sven-Olof Jarkvist - Göran Palmborg 4 S+1 7 650 51.0/43.0
Ann Bergqvist - Eva Johansson Karin Boo - Marie Ekelund 4 S+1 10 650 51.0/43.0
Björn Olofsson - Lena Heiwall Yvonne Sjöstrand - Kerstin Wängnerud 4 S+1 10 650 51.0/43.0
Kerstin Olausson - Lotta Konradsson Anders Ihalainen - Håkan Arebrink 4 S+1 2 650 51.0/43.0
Gerd Wrige - Nils-Bertil Gustafsson Anna Wallgren - Nils Nordahl 4 S+1 10 650 51.0/43.0
Kent Eriksson - Hans Fredling Karl-Magnus Sjölin - Karin Sjölin 4 S+1 4 650 51.0/43.0
Jan-Olof Siby - Klas-Göran Lundin Lena Petersen - Robert Bäck 4 S+1 2 650 51.0/43.0
Rodny Carlsson - Rut Hillensjö Göran Selldén - Ronny Ovesson Ejnell 4 S+1 10 650 51.0/43.0
Göran Östberg - Inger Carlstedt Kalle Rasmusson - Pia Rasmusson 4 S+1 2 650 51.0/43.0
Madelaine Roos - Eva Almkvist Annkie Svensson - Eva Rimstedt 4 N+1 Kn 650 51.0/43.0
Lena Starkenberg - Eva Thorsson Bengt-Olof Bengtsson - Anita Bengtsson 4 S+1 Kn 650 51.0/43.0
Eva Fagerlund - Rutger Fagerlund Irene Hugosson - Jan Hugosson 4 S+1 4 650 51.0/43.0
Ylva Pyykkö - Anders Erikson Peter Ventura - Börje Dahlberg 5 S= 4 650 51.0/43.0
Sven-Göran Lennartsson - Sören Lennartsson Göran Karlander - Eva Roos 4 S+1 8 650 51.0/43.0
Kjell Glans - Bengt Lindblom Lena Zetterup - Jan-Olof Zetterup 5 S= K 650 51.0/43.0
Anna Bergek - Christian Bergek Dan Werdelin - Christer Bengtström 4 S+1 Kn 650 51.0/43.0
Kerstin Andersson - Agneta Boqvist Elisabeth Larsson - Anita Anjou 4 S+1 5 650 51.0/43.0
Thomas Samuelsson - Daniel Gustavsson Ann-Charlott Kinberg - Peder Kinberg 4 S+1 8 650 51.0/43.0
Ole J Jensen - LarsGunnar Andersson Karin Nyberg - Göran Rydell 5 S= Kn 650 51.0/43.0
Elisabeth Olsson - Kerstin Edwall Märta Florin - Roger Andersson 4 S+1 8 650 51.0/43.0
Lars Haara - Monica Haara Bo Larsson - Anna-Stina Wennberg 4 S+1 3 650 51.0/43.0
Tommy Andersen - Bo Roos Ann-Sofie Axelsson - Leif Axelsson 4 S+1 8 650 51.0/43.0
Birgit Andersson - Martin Lundberg Göran Almgren - Mats Jakobsson 4 S+1 6 650 51.0/43.0
Jan Jensen - Folke Bohlin Eva Göransson Lycke - Christine Öberg 4 S+1 6 650 51.0/43.0
Ann-Marie Rutgersson - Håkan Sageke Gunilla Lind - Birgitta Danielson 4 S+1 7 650 51.0/43.0
Ingegärd Wiklund - Inger Prell Lars-Åke Frejd - Bernhard Rohland 4 N+1 E 650 51.0/43.0
Ingalill Källén - Leif Källén Kjell Bäckström - Arja Bäckström 4 N+1 Kn 650 51.0/43.0
Joakim Olsson - Carl Ek Denny Andréasson - Ragnar Andersson 4 S+1 Kn 650 51.0/43.0
Majken Wedin - Christina Wedin Marianne Hedkvist - Jan Vinäng 4 S+1 7 650 51.0/43.0
Ulla Holmer - Ulla Sallin Elisabet Grimberg - Kerstin Sundberg 4 S+1 10 650 51.0/43.0
Oscar Hult - Matti Lepistö Per Elfdahl - An Elfdahl 4 S+1 8 650 51.0/43.0
Bo Ölund - Claes-Göran Wiking Marianne Ström - Bo Ström 4 S= 5 620 8.0/86.0
Finn Jeppsson - Tommy Grääs Helga Andréen - Siv Zackrisson 3 N+3 5 230 6.0/88.0
Göran Nilsson - Håkan Forsell Gunilla Jimgren - Hans Jimgren 3 S+2 3 200 4.0/90.0
Birgitta Düring Månsson - Ewalena Fredlund Hans Eriksson - Yvonne Andrén 3 S+1 8 170 2.0/92.0
Eva Sylvan - Ann Haqvinsson Christina Hedén Danielsson - Catharina Rasmussen 6 S-1 7 -100 0.0/94.0
Eva Bodin - Nancy Lundberg     - 33.4/-

Bricka 16

Göteborgs BF, Sverige 2019.05.04

Väst giv
Ö-V i zon
D
EDkn7642
652
Dkn
1083
K83
D84
10763
Kkn962
1095
kn3
K42
E754

EK1097
E985

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N8111178
S8111278
Ö42165
V42145
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Ohlson - May Moore Nicklas Sivelind - Irma Petersen 6 N= 9 980 94.0/0.0
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Agneta Persson - Hans Linusson 4 N+2 2 480 85.0/9.0
Sven Nilsson - Annika Wallén Bo Wallmander - Eva Wallmander 4 N+2 Kn 480 85.0/9.0
Gerd Wrige - Nils-Bertil Gustafsson Anna Wallgren - Nils Nordahl 4 N+2 2 480 85.0/9.0
Kent Eriksson - Hans Fredling Karl-Magnus Sjölin - Karin Sjölin 4 N+2 2 480 85.0/9.0
Ylva Pyykkö - Anders Erikson Peter Ventura - Börje Dahlberg 4 N+2 Kn 480 85.0/9.0
Anna Bergek - Christian Bergek Dan Werdelin - Christer Bengtström 4 N+2 9 480 85.0/9.0
Tommy Andersen - Bo Roos Ann-Sofie Axelsson - Leif Axelsson 4 N+2 10 480 85.0/9.0
Joakim Olsson - Carl Ek Denny Andréasson - Ragnar Andersson 4 N+2 2 480 85.0/9.0
Birgit Petersen - Elisabeth Samfelt Britt Larsson - Jan Erixon 4 N+1 Kn 450 64.0/30.0
Alf Börjesson - Gunnar Berndtsson Folke Grauers - Mahin Pettersson 4 N+1 2 450 64.0/30.0
Jan Konar - Jan Ahlqvist Mats Allgöwer - Ella Olsson 4 N+1 Kn 450 64.0/30.0
Stefan Sjöberg - Staffan Edström Gunvor Andersson - Ingemar Ekstrand 4 N+1 2 450 64.0/30.0
Ann Bergqvist - Eva Johansson Karin Boo - Marie Ekelund 4 N+1 9 450 64.0/30.0
Sven-Göran Lennartsson - Sören Lennartsson Göran Karlander - Eva Roos 4 N+1 Kn 450 64.0/30.0
Kerstin Andersson - Agneta Boqvist Elisabeth Larsson - Anita Anjou 4 N+1 Kn 450 64.0/30.0
Thomas Samuelsson - Daniel Gustavsson Ann-Charlott Kinberg - Peder Kinberg 4 N+1 Kn 450 64.0/30.0
Ole J Jensen - LarsGunnar Andersson Karin Nyberg - Göran Rydell 4 N+1 10 450 64.0/30.0
Lars Haara - Monica Haara Bo Larsson - Anna-Stina Wennberg 4 N+1 Kn 450 64.0/30.0
Birgit Andersson - Martin Lundberg Göran Almgren - Mats Jakobsson 4 N+1 Kn 450 64.0/30.0
Finn Jeppsson - Tommy Grääs Helga Andréen - Siv Zackrisson 4 S+1 8 450 64.0/30.0
Ulla Holmer - Ulla Sallin Elisabet Grimberg - Kerstin Sundberg 4 N+1 Kn 450 64.0/30.0
Lena de Paulis - Anneli Samuelsson Leif Karlberg - Åke Andersson 3NT N+1 2 430 49.0/45.0
Tobias Bende - Sara Wrige Kjell Chronberg - Christina Molin Chronberg 3NT S+1 3 430 49.0/45.0
Bo Lindfeldt - Stina Vallentin Clas-Göran Anderson - Lisbeth Ohlsson 4 N= Kn 420 42.0/52.0
Kerstin Olausson - Lotta Konradsson Anders Ihalainen - Håkan Arebrink 4 N= Kn 420 42.0/52.0
Eva Sylvan - Ann Haqvinsson Christina Hedén Danielsson - Catharina Rasmussen 4 N= D 420 42.0/52.0
Jan-Olof Siby - Klas-Göran Lundin Lena Petersen - Robert Bäck 4 N= Kn 420 42.0/52.0
Jan Jensen - Folke Bohlin Eva Göransson Lycke - Christine Öberg 4 N= 6 420 42.0/52.0
Marianne Fagerby - Tony Elmroth Hans Thimell - Jan Andersson 3NT S= 3 400 33.0/61.0
Göran Östberg - Inger Carlstedt Kalle Rasmusson - Pia Rasmusson 3NT S= 3 400 33.0/61.0
Madelaine Roos - Eva Almkvist Annkie Svensson - Eva Rimstedt 3NT S= 9 400 33.0/61.0
Lena Starkenberg - Eva Thorsson Bengt-Olof Bengtsson - Anita Bengtsson 3NT S= 3 400 33.0/61.0
Göran Nilsson - Håkan Forsell Gunilla Jimgren - Hans Jimgren 3 N+3 2 230 27.0/67.0
Ann-Marie Rutgersson - Håkan Sageke Gunilla Lind - Birgitta Danielson 3 N+3 2 230 27.0/67.0
Oscar Hult - Matti Lepistö Per Elfdahl - An Elfdahl 3 N+2 Kn 200 24.0/70.0
Gertrud Bohlin - Svavar Hauksson Pär Ljungquist - Vivianne Norling 3NT S-1 7 -50 15.0/79.0
Annelen Martinsson - Leif Albinsson Sven-Olof Jarkvist - Göran Palmborg 3NT S-1 6 -50 15.0/79.0
Eva Fagerlund - Rutger Fagerlund Irene Hugosson - Jan Hugosson 4 N-1 3 -50 15.0/79.0
Kjell Glans - Bengt Lindblom Lena Zetterup - Jan-Olof Zetterup 3NT S-1 10 -50 15.0/79.0
Elisabeth Olsson - Kerstin Edwall Märta Florin - Roger Andersson 3NT S-1 3 -50 15.0/79.0
Ingegärd Wiklund - Inger Prell Lars-Åke Frejd - Bernhard Rohland 4 N-1 2 -50 15.0/79.0
Ingalill Källén - Leif Källén Kjell Bäckström - Arja Bäckström 3NT S-1 6 -50 15.0/79.0
Majken Wedin - Christina Wedin Marianne Hedkvist - Jan Vinäng 3NT S-1 3 -50 15.0/79.0
Rodny Carlsson - Rut Hillensjö Göran Selldén - Ronny Ovesson Ejnell 3NT N-2 2 -100 5.0/89.0
Bo Ölund - Claes-Göran Wiking Marianne Ström - Bo Ström 3NT S-2 6 -100 5.0/89.0
Björn Olofsson - Lena Heiwall Yvonne Sjöstrand - Kerstin Wängnerud 3NT S-3 10 -150 1.0/93.0
Birgitta Düring Månsson - Ewalena Fredlund Hans Eriksson - Yvonne Andrén 3NT S-3 3 -150 1.0/93.0
Eva Bodin - Nancy Lundberg     - 33.4/-

Bricka 17

Göteborgs BF, Sverige 2019.05.04

Nord giv
ingen i zon
875
432
98743
74
KD6
E76
KD6
EKD3
104
K10985
Ekn102
82
Ekn932
Dkn
5
kn10965

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N31030
S31040
Ö101212812
V101212812
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tommy Andersen - Bo Roos Göran Almgren - Mats Jakobsson 6 V-3 9 150 94.0/0.0
Pär Ljungquist - Vivianne Norling Kjell Chronberg - Christina Molin Chronberg 6NT V-2 7 100 92.0/2.0
Marianne Fagerby - Tony Elmroth Nicklas Sivelind - Irma Petersen 6 V-1 7 50 89.0/5.0
Hans Thimell - Jan Andersson Hans Eriksson - Yvonne Andrén 6 Ö-1 5 50 89.0/5.0
Yvonne Sjöstrand - Kerstin Wängnerud Karl-Magnus Sjölin - Karin Sjölin 2NT V+5 8 -270 86.0/8.0
Joakim Olsson - Carl Ek Ann Bergqvist - Eva Johansson 3NT V= 3 -400 84.0/10.0
Stefan Sjöberg - Staffan Edström Bo Wallmander - Eva Wallmander 3NT V+1 3 -430 81.0/13.0
Elisabeth Larsson - Anita Anjou Björn Olofsson - Lena Heiwall 3NT V+1 4 -430 81.0/13.0
Clas-Göran Anderson - Lisbeth Ohlsson Ingegärd Wiklund - Inger Prell 5 Ö= 5 -450 69.0/25.0
Elisabet Grimberg - Kerstin Sundberg Bengt-Olof Bengtsson - Anita Bengtsson 4 Ö+1 5 -450 69.0/25.0
Bo Lindfeldt - Stina Vallentin Sven Nilsson - Annika Wallén 4 Ö+1 5 -450 69.0/25.0
Dan Werdelin - Christer Bengtström Anders Ihalainen - Håkan Arebrink 4 V+1 9 -450 69.0/25.0
Kerstin Olausson - Lotta Konradsson Ann-Sofie Axelsson - Leif Axelsson 4 V+1 8 -450 69.0/25.0
Sven-Olof Jarkvist - Göran Palmborg Majken Wedin - Christina Wedin 4 Ö+1 6 -450 69.0/25.0
Eva Göransson Lycke - Christine Öberg Oscar Hult - Matti Lepistö 4 Ö+1 5 -450 69.0/25.0
Thomas Samuelsson - Daniel Gustavsson Göran Karlander - Eva Roos 4 Ö+1 Kn -450 69.0/25.0
Birgitta Düring Månsson - Ewalena Fredlund Karin Nyberg - Göran Rydell 5 V= 7 -450 69.0/25.0
Bo Ölund - Claes-Göran Wiking Irene Hugosson - Jan Hugosson 4 Ö+1 5 -450 69.0/25.0
Marianne Ström - Bo Ström Kerstin Andersson - Agneta Boqvist 3NT V+2 9 -460 52.0/42.0
Kent Eriksson - Hans Fredling Tobias Bende - Sara Wrige 3NT V+2 8 -460 52.0/42.0
Gunilla Lind - Birgitta Danielson Eva Bodin - Nancy Lundberg 3NT V+2 9 -460 52.0/42.0
Lars Haara - Monica Haara Annelen Martinsson - Leif Albinsson 3NT V+2 3 -460 52.0/42.0
Birgit Andersson - Martin Lundberg Ann-Charlott Kinberg - Peder Kinberg 3NT V+2 5 -460 52.0/42.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Britt Larsson - Jan Erixon 3NT V+2 8 -460 52.0/42.0
Ulla Holmer - Ulla Sallin Leif Karlberg - Åke Andersson 3NT V+2 9 -460 52.0/42.0
Gertrud Bohlin - Svavar Hauksson Lena Starkenberg - Eva Thorsson 4 V+2 7 -480 39.0/55.0
Jan Konar - Jan Ahlqvist Anna Bergek - Christian Bergek 5 Ö+1 Kn -480 39.0/55.0
Mats Allgöwer - Ella Olsson Jan Jensen - Folke Bohlin 4 V+2 5 -480 39.0/55.0
Jan-Olof Siby - Klas-Göran Lundin Denny Andréasson - Ragnar Andersson 5 Ö+1 5 -480 39.0/55.0
Eva Fagerlund - Rutger Fagerlund Lars-Åke Frejd - Bernhard Rohland 5 Ö+1 5 -480 39.0/55.0
Bo Larsson - Anna-Stina Wennberg Kjell Glans - Bengt Lindblom 4 Ö+2 5 -480 39.0/55.0
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Ylva Pyykkö - Anders Erikson 3NT V+3 7 -490 23.0/71.0
Lena de Paulis - Anneli Samuelsson Madelaine Roos - Eva Almkvist 3NT V+3 3 -490 23.0/71.0
Märta Florin - Roger Andersson Helga Andréen - Siv Zackrisson 3NT V+3 9 -490 23.0/71.0
Eva Sylvan - Ann Haqvinsson Göran Östberg - Inger Carlstedt 3NT V+3 9 -490 23.0/71.0
Gerd Wrige - Nils-Bertil Gustafsson Christina Hedén Danielsson - Catharina Rasmussen 3NT V+3 9 -490 23.0/71.0
Gunilla Jimgren - Hans Jimgren Kjell Bäckström - Arja Bäckström 3NT V+3 9 -490 23.0/71.0
Göran Selldén - Ronny Ovesson Ejnell Folke Grauers - Mahin Pettersson 3NT V+3 5 -490 23.0/71.0
Lena Petersen - Robert Bäck Marianne Hedkvist - Jan Vinäng 3NT V+3 5 -490 23.0/71.0
Finn Jeppsson - Tommy Grääs Elisabeth Olsson - Kerstin Edwall 3NT V+3 3 -490 23.0/71.0
Ann-Marie Rutgersson - Håkan Sageke Annkie Svensson - Eva Rimstedt 3NT V+3 7 -490 23.0/71.0
Gunvor Andersson - Ingemar Ekstrand Ingalill Källén - Leif Källén 3NT V+4 5 -520 7.0/87.0
Gunnar Ohlson - May Moore Agneta Persson - Hans Linusson 3NT V+4 8 -520 7.0/87.0
Alf Börjesson - Gunnar Berndtsson Kalle Rasmusson - Pia Rasmusson 3NT V+4 3 -520 7.0/87.0
Per Elfdahl - An Elfdahl Karin Boo - Marie Ekelund 3NT V+4 9 -520 7.0/87.0
Peter Ventura - Börje Dahlberg Sven-Göran Lennartsson - Sören Lennartsson 3NT V+4 8 -520 7.0/87.0
Ole J Jensen - LarsGunnar Andersson Rodny Carlsson - Rut Hillensjö 3NT V+4 7 -520 7.0/87.0
Birgit Petersen - Elisabeth Samfelt Lena Zetterup - Jan-Olof Zetterup 6 Ö= E -980 0.0/94.0
Göran Nilsson - Håkan Forsell     - 28.4/-

Bricka 18

Göteborgs BF, Sverige 2019.05.04

Öst giv
N-S i zon
kn964
972
982
932
D3
Dkn865
KD65
84
EK875
K104
kn
kn1065
102
E3
E10743
EKD7

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N67455
S67455
Ö76988
V76978
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alf Börjesson - Gunnar Berndtsson Kalle Rasmusson - Pia Rasmusson 4D V-2 2 300 92.0/2.0
Eva Fagerlund - Rutger Fagerlund Lars-Åke Frejd - Bernhard Rohland 3NTD V-2 9 300 92.0/2.0
Ole J Jensen - LarsGunnar Andersson Rodny Carlsson - Rut Hillensjö 5D V-2 9 300 92.0/2.0
Yvonne Sjöstrand - Kerstin Wängnerud Karl-Magnus Sjölin - Karin Sjölin 3 V-4 9 200 88.0/6.0
Gunvor Andersson - Ingemar Ekstrand Ingalill Källén - Leif Källén 4 V-2 9 100 78.0/16.0
Märta Florin - Roger Andersson Helga Andréen - Siv Zackrisson 4 V-2 9 100 78.0/16.0
Eva Sylvan - Ann Haqvinsson Göran Östberg - Inger Carlstedt 4 V-2 9 100 78.0/16.0
Elisabeth Larsson - Anita Anjou Björn Olofsson - Lena Heiwall 3 Ö-2 E 100 78.0/16.0
Gerd Wrige - Nils-Bertil Gustafsson Christina Hedén Danielsson - Catharina Rasmussen 3NTD V-1 9 100 78.0/16.0
Gunilla Lind - Birgitta Danielson Eva Bodin - Nancy Lundberg 4 V-2 4 100 78.0/16.0
Birgit Andersson - Martin Lundberg Ann-Charlott Kinberg - Peder Kinberg 3NTD V-1 2 100 78.0/16.0
Finn Jeppsson - Tommy Grääs Elisabeth Olsson - Kerstin Edwall 4 V-2 3 100 78.0/16.0
Joakim Olsson - Carl Ek Ann Bergqvist - Eva Johansson 4 V-2 2 100 78.0/16.0
Clas-Göran Anderson - Lisbeth Ohlsson Ingegärd Wiklund - Inger Prell 3 Ö-1 E 50 50.0/44.0
Lena de Paulis - Anneli Samuelsson Madelaine Roos - Eva Almkvist 4 V-1 2 50 50.0/44.0
Bo Lindfeldt - Stina Vallentin Sven Nilsson - Annika Wallén 4 V-1 2 50 50.0/44.0
Marianne Ström - Bo Ström Kerstin Andersson - Agneta Boqvist 4 V-1 9 50 50.0/44.0
Mats Allgöwer - Ella Olsson Jan Jensen - Folke Bohlin 4 V-1 2 50 50.0/44.0
Kent Eriksson - Hans Fredling Tobias Bende - Sara Wrige 3 V-1 9 50 50.0/44.0
Jan-Olof Siby - Klas-Göran Lundin Denny Andréasson - Ragnar Andersson 3NT Ö-1 4 50 50.0/44.0
Hans Thimell - Jan Andersson Hans Eriksson - Yvonne Andrén 3 Ö-1 E 50 50.0/44.0
Sven-Olof Jarkvist - Göran Palmborg Majken Wedin - Christina Wedin 4 V-1 8 50 50.0/44.0
Göran Selldén - Ronny Ovesson Ejnell Folke Grauers - Mahin Pettersson 3 V-1 2 50 50.0/44.0
Eva Göransson Lycke - Christine Öberg Oscar Hult - Matti Lepistö 3 V-1 9 50 50.0/44.0
Pär Ljungquist - Vivianne Norling Kjell Chronberg - Christina Molin Chronberg 4 V-1 8 50 50.0/44.0
Thomas Samuelsson - Daniel Gustavsson Göran Karlander - Eva Roos 4 V-1 2 50 50.0/44.0
Lars Haara - Monica Haara Annelen Martinsson - Leif Albinsson 4 V-1 9 50 50.0/44.0
Bo Larsson - Anna-Stina Wennberg Kjell Glans - Bengt Lindblom 3NT V-1 9 50 50.0/44.0
Birgitta Düring Månsson - Ewalena Fredlund Karin Nyberg - Göran Rydell 3 V-1 9 50 50.0/44.0
Ann-Marie Rutgersson - Håkan Sageke Annkie Svensson - Eva Rimstedt 3NT V-1 6 50 50.0/44.0
Bo Ölund - Claes-Göran Wiking Irene Hugosson - Jan Hugosson 3 V-1 3 50 50.0/44.0
Ulla Holmer - Ulla Sallin Leif Karlberg - Åke Andersson 3 V-1 9 50 50.0/44.0
Gunilla Jimgren - Hans Jimgren Kjell Bäckström - Arja Bäckström 2 V= 9 -110 29.0/65.0
Peter Ventura - Börje Dahlberg Sven-Göran Lennartsson - Sören Lennartsson 2 Ö= 10 -110 29.0/65.0
Kerstin Olausson - Lotta Konradsson Ann-Sofie Axelsson - Leif Axelsson 2NT V= 9 -120 26.0/68.0
Gertrud Bohlin - Svavar Hauksson Lena Starkenberg - Eva Thorsson 3 V= 2 -140 17.0/77.0
Birgit Petersen - Elisabeth Samfelt Lena Zetterup - Jan-Olof Zetterup 3 V= 2 -140 17.0/77.0
Gunnar Ohlson - May Moore Agneta Persson - Hans Linusson 3 V= 9 -140 17.0/77.0
Jan Konar - Jan Ahlqvist Anna Bergek - Christian Bergek 3 V= 2 -140 17.0/77.0
Stefan Sjöberg - Staffan Edström Bo Wallmander - Eva Wallmander 2 V+1 2 -140 17.0/77.0
Per Elfdahl - An Elfdahl Karin Boo - Marie Ekelund 3 V= 8 -140 17.0/77.0
Tommy Andersen - Bo Roos Göran Almgren - Mats Jakobsson 3 V= 2 -140 17.0/77.0
Lena Petersen - Robert Bäck Marianne Hedkvist - Jan Vinäng 3 V= 2 -140 17.0/77.0
Marianne Fagerby - Tony Elmroth Nicklas Sivelind - Irma Petersen 3 N-2 E -200 8.0/86.0
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Ylva Pyykkö - Anders Erikson 3D S-2 4 -500 4.0/90.0
Dan Werdelin - Christer Bengtström Anders Ihalainen - Håkan Arebrink 3D S-2 D -500 4.0/90.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Britt Larsson - Jan Erixon 3D N-2 E -500 4.0/90.0
Elisabet Grimberg - Kerstin Sundberg Bengt-Olof Bengtsson - Anita Bengtsson 3D V= 9 -530 0.0/94.0
Göran Nilsson - Håkan Forsell     - 28.4/-

Bricka 19

Göteborgs BF, Sverige 2019.05.04

Syd giv
Ö-V i zon
E764
E9
D98
D876
kn85
85
EK652
E52
K109
kn10762
1074
Kkn
D32
KD43
kn3
10943

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N75566
S75566
Ö68877
V68877
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Nyberg - Göran Rydell Yvonne Sjöstrand - Kerstin Wängnerud 1NT N+1 Kn 120 94.0/0.0
Göran Selldén - Ronny Ovesson Ejnell Christina Hedén Danielsson - Catharina Rasmussen 2 S= 3 110 91.0/3.0
Joakim Olsson - Carl Ek Marianne Hedkvist - Jan Vinäng 2 N= 3 110 91.0/3.0
Gunvor Andersson - Ingemar Ekstrand Lars-Åke Frejd - Bernhard Rohland 1NT V-1 6 100 82.0/12.0
Per Elfdahl - An Elfdahl Jan Jensen - Folke Bohlin 1NT Ö-1 4 100 82.0/12.0
Ylva Pyykkö - Anders Erikson Birgit Andersson - Martin Lundberg 1NT V-1 6 100 82.0/12.0
Kerstin Andersson - Agneta Boqvist Irene Hugosson - Jan Hugosson 2 Ö-1 2 100 82.0/12.0
Lena Zetterup - Jan-Olof Zetterup Majken Wedin - Christina Wedin 1NT V-1 4 100 82.0/12.0
Ann-Sofie Axelsson - Leif Axelsson Pär Ljungquist - Vivianne Norling 1NT V-1 6 100 82.0/12.0
Ann-Marie Rutgersson - Håkan Sageke Göran Nilsson - Håkan Forsell 2NT V-1 7 100 82.0/12.0
Hans Thimell - Jan Andersson Kent Eriksson - Hans Fredling 2 S= E 90 74.0/20.0
Gunilla Jimgren - Hans Jimgren Elisabeth Larsson - Anita Anjou 1 N= 10 80 72.0/22.0
Gertrud Bohlin - Svavar Hauksson Alf Börjesson - Gunnar Berndtsson 3 N-1 4 -50 64.0/30.0
Annkie Svensson - Eva Rimstedt Eva Bodin - Nancy Lundberg 1NT S-1 2 -50 64.0/30.0
Agneta Persson - Hans Linusson Hans Eriksson - Yvonne Andrén 2 N-1 4 -50 64.0/30.0
Göran Östberg - Inger Carlstedt Britt Larsson - Jan Erixon 3 S-1 E -50 64.0/30.0
Ole J Jensen - LarsGunnar Andersson Karin Boo - Marie Ekelund 2 S-1 E -50 64.0/30.0
Bo Wallmander - Eva Wallmander Elisabet Grimberg - Kerstin Sundberg 2 N-1 Kn -50 64.0/30.0
Göran Almgren - Mats Jakobsson Sven-Göran Lennartsson - Sören Lennartsson 1NT S-1 2 -50 64.0/30.0
Marianne Fagerby - Tony Elmroth Sven-Olof Jarkvist - Göran Palmborg 2 V= 7 -90 40.0/54.0
Tobias Bende - Sara Wrige Mats Allgöwer - Ella Olsson 1NT V= 6 -90 40.0/54.0
Märta Florin - Roger Andersson Annelen Martinsson - Leif Albinsson 1NT Ö= 4 -90 40.0/54.0
Karl-Magnus Sjölin - Karin Sjölin Madelaine Roos - Eva Almkvist 1NT V= 6 -90 40.0/54.0
Jan-Olof Siby - Klas-Göran Lundin Gerd Wrige - Nils-Bertil Gustafsson 1NT V= 7 -90 40.0/54.0
Eva Fagerlund - Rutger Fagerlund Kjell Bäckström - Arja Bäckström 1NT V= 7 -90 40.0/54.0
Denny Andréasson - Ragnar Andersson Oscar Hult - Matti Lepistö 1NT V= 4 -90 40.0/54.0
Eva Göransson Lycke - Christine Öberg Kjell Chronberg - Christina Molin Chronberg 2 V= E -90 40.0/54.0
Kjell Glans - Bengt Lindblom Lars Haara - Monica Haara 2 V= E -90 40.0/54.0
Peter Ventura - Börje Dahlberg Dan Werdelin - Christer Bengtström 2 V= 7 -90 40.0/54.0
Anna Bergek - Christian Bergek Göran Karlander - Eva Roos 2 V= 7 -90 40.0/54.0
Elisabeth Olsson - Kerstin Edwall Rodny Carlsson - Rut Hillensjö 1NT V= 6 -90 40.0/54.0
Anders Ihalainen - Håkan Arebrink Ann Bergqvist - Eva Johansson 2 V= 7 -90 40.0/54.0
Kalle Rasmusson - Pia Rasmusson Marianne Ström - Bo Ström 2 V= 4 -90 40.0/54.0
Tommy Andersen - Bo Roos Gunnar Ohlson - May Moore 2 V= 7 -90 40.0/54.0
Ingegärd Wiklund - Inger Prell Gunilla Lind - Birgitta Danielson 1NT Ö= 2 -90 40.0/54.0
Ingalill Källén - Leif Källén Eva Sylvan - Ann Haqvinsson 1NT V= 4 -90 40.0/54.0
Folke Grauers - Mahin Pettersson Nicklas Sivelind - Irma Petersen 2 S-2 8 -100 20.0/74.0
Ann-Charlott Kinberg - Peder Kinberg Jan Konar - Jan Ahlqvist 1NT S-2 5 -100 20.0/74.0
Ulla Holmer - Ulla Sallin Anna Wallgren - Nils Nordahl 3 S-2 8 -100 20.0/74.0
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Thomas Samuelsson - Daniel Gustavsson 2 Ö= 9 -110 15.0/79.0
Bo Larsson - Anna-Stina Wennberg Birgit Petersen - Elisabeth Samfelt 3 V= 7 -110 15.0/79.0
Sven Nilsson - Annika Wallén Bengt-Olof Bengtsson - Anita Bengtsson 1NT V+1 7 -120 6.0/88.0
Björn Olofsson - Lena Heiwall Clas-Göran Anderson - Lisbeth Ohlsson 1NT V+1 6 -120 6.0/88.0
Kerstin Olausson - Lotta Konradsson Lena Petersen - Robert Bäck 1NT V+1 7 -120 6.0/88.0
Leif Karlberg - Åke Andersson Bo Lindfeldt - Stina Vallentin 1NT V+1 6 -120 6.0/88.0
Lena Starkenberg - Eva Thorsson Finn Jeppsson - Tommy Grääs 1NT V+1 6 -120 6.0/88.0
Helga Andréen - Siv Zackrisson Stefan Sjöberg - Staffan Edström 1NT V+1 4 -120 6.0/88.0
Birgitta Düring Månsson - Ewalena Fredlund Lena de Paulis - Anneli Samuelsson 1NT V+1 7 -120 6.0/88.0
Bo Ölund - Claes-Göran Wiking     - 44.5/-

Bricka 20

Göteborgs BF, Sverige 2019.05.04

Väst giv
alla i zon
K65
642
E7632
E7
842
ED53
104
D932
1073
Kkn
KDkn98
kn64
EDkn9
10987
5
K1085

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N76887
S76887
Ö66546
V66546
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kjell Glans - Bengt Lindblom Lars Haara - Monica Haara 1 V-2 E 200 93.0/1.0
Ann-Marie Rutgersson - Håkan Sageke Göran Nilsson - Håkan Forsell 1NT V-2 6 200 93.0/1.0
Gunilla Jimgren - Hans Jimgren Elisabeth Larsson - Anita Anjou 1NT S+2 5 150 90.0/4.0
Eva Fagerlund - Rutger Fagerlund Kjell Bäckström - Arja Bäckström 2 S+1 4 140 86.0/8.0
Ann-Sofie Axelsson - Leif Axelsson Pär Ljungquist - Vivianne Norling 2 S+1 10 140 86.0/8.0
Göran Almgren - Mats Jakobsson Sven-Göran Lennartsson - Sören Lennartsson 2 S+1 10 140 86.0/8.0
Göran Östberg - Inger Carlstedt Britt Larsson - Jan Erixon 1 S+1 10 110 79.0/15.0
Ann-Charlott Kinberg - Peder Kinberg Jan Konar - Jan Ahlqvist 2 S= 10 110 79.0/15.0
Kerstin Andersson - Agneta Boqvist Irene Hugosson - Jan Hugosson 2 S= 3 110 79.0/15.0
Ingegärd Wiklund - Inger Prell Gunilla Lind - Birgitta Danielson 2 S= 10 110 79.0/15.0
Leif Karlberg - Åke Andersson Bo Lindfeldt - Stina Vallentin 1NT Ö-1 8 100 72.0/22.0
Tommy Andersen - Bo Roos Gunnar Ohlson - May Moore 1NT V-1 2 100 72.0/22.0
Ingalill Källén - Leif Källén Eva Sylvan - Ann Haqvinsson 1NT Ö-1 10 100 72.0/22.0
Gunvor Andersson - Ingemar Ekstrand Lars-Åke Frejd - Bernhard Rohland 1NT N= K 90 57.0/37.0
Annkie Svensson - Eva Rimstedt Eva Bodin - Nancy Lundberg 1NT N= K 90 57.0/37.0
Marianne Fagerby - Tony Elmroth Sven-Olof Jarkvist - Göran Palmborg 1NT N= K 90 57.0/37.0
Tobias Bende - Sara Wrige Mats Allgöwer - Ella Olsson 1NT N= K 90 57.0/37.0
Jan-Olof Siby - Klas-Göran Lundin Gerd Wrige - Nils-Bertil Gustafsson 1NT S= 3 90 57.0/37.0
Hans Thimell - Jan Andersson Kent Eriksson - Hans Fredling 1NT N= K 90 57.0/37.0
Ylva Pyykkö - Anders Erikson Birgit Andersson - Martin Lundberg 1NT N= K 90 57.0/37.0
Göran Selldén - Ronny Ovesson Ejnell Christina Hedén Danielsson - Catharina Rasmussen 1NT N= K 90 57.0/37.0
Helga Andréen - Siv Zackrisson Stefan Sjöberg - Staffan Edström 1NT N= K 90 57.0/37.0
Lena Zetterup - Jan-Olof Zetterup Majken Wedin - Christina Wedin 1NT N= E 90 57.0/37.0
Joakim Olsson - Carl Ek Marianne Hedkvist - Jan Vinäng 1NT N= K 90 57.0/37.0
Ulla Holmer - Ulla Sallin Anna Wallgren - Nils Nordahl 1NT N= K 90 57.0/37.0
Agneta Persson - Hans Linusson Hans Eriksson - Yvonne Andrén Pass   40.0/54.0
Björn Olofsson - Lena Heiwall Clas-Göran Anderson - Lisbeth Ohlsson Pass   40.0/54.0
Peter Ventura - Börje Dahlberg Dan Werdelin - Christer Bengtström Pass   40.0/54.0
Ole J Jensen - LarsGunnar Andersson Karin Boo - Marie Ekelund Pass   40.0/54.0
Anders Ihalainen - Håkan Arebrink Ann Bergqvist - Eva Johansson Pass   40.0/54.0
Karl-Magnus Sjölin - Karin Sjölin Madelaine Roos - Eva Almkvist 1NT V= 5 -90 32.0/62.0
Lena Starkenberg - Eva Thorsson Finn Jeppsson - Tommy Grääs 1NT Ö= 8 -90 32.0/62.0
Elisabeth Olsson - Kerstin Edwall Rodny Carlsson - Rut Hillensjö 1NT Ö= 5 -90 32.0/62.0
Sven Nilsson - Annika Wallén Bengt-Olof Bengtsson - Anita Bengtsson 2 N-1 K -100 18.0/76.0
Märta Florin - Roger Andersson Annelen Martinsson - Leif Albinsson 3 S-1 10 -100 18.0/76.0
Folke Grauers - Mahin Pettersson Nicklas Sivelind - Irma Petersen 3 N-1 K -100 18.0/76.0
Per Elfdahl - An Elfdahl Jan Jensen - Folke Bohlin 2NT N-1 K -100 18.0/76.0
Karin Nyberg - Göran Rydell Yvonne Sjöstrand - Kerstin Wängnerud 2NT N-1 K -100 18.0/76.0
Eva Göransson Lycke - Christine Öberg Kjell Chronberg - Christina Molin Chronberg 2 S-1 10 -100 18.0/76.0
Anna Bergek - Christian Bergek Göran Karlander - Eva Roos 2NT N-1 K -100 18.0/76.0
Kalle Rasmusson - Pia Rasmusson Marianne Ström - Bo Ström 2NT S-1 2 -100 18.0/76.0
Bo Larsson - Anna-Stina Wennberg Birgit Petersen - Elisabeth Samfelt 2 N-1 3 -100 18.0/76.0
Bo Wallmander - Eva Wallmander Elisabet Grimberg - Kerstin Sundberg 2NT S-1 5 -100 18.0/76.0
Birgitta Düring Månsson - Ewalena Fredlund Lena de Paulis - Anneli Samuelsson 2 S-1 5 -100 18.0/76.0
Gertrud Bohlin - Svavar Hauksson Alf Börjesson - Gunnar Berndtsson 1NT V+1 2 -120 5.0/89.0
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Thomas Samuelsson - Daniel Gustavsson 1NT Ö+1 6 -120 5.0/89.0
Kerstin Olausson - Lotta Konradsson Lena Petersen - Robert Bäck 1NT Ö+2 8 -150 2.0/92.0
Denny Andréasson - Ragnar Andersson Oscar Hult - Matti Lepistö 2NT S-3 8 -300 0.0/94.0
Bo Ölund - Claes-Göran Wiking     - 44.5/-

Bricka 21

Göteborgs BF, Sverige 2019.05.04

Nord giv
N-S i zon
KDkn3
43
kn10864
kn9
10
Kkn975
D9753
K7
9862
E8
E
D106532
E754
D1062
K2
E84

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N46475
S46475
Ö87967
V87967
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stefan Sjöberg - Staffan Edström Bengt-Olof Bengtsson - Anita Bengtsson 3NT V-3 K 150 94.0/0.0
Marianne Ström - Bo Ström Elisabeth Olsson - Kerstin Edwall 2 N= E 110 85.0/9.0
Karin Nyberg - Göran Rydell Märta Florin - Roger Andersson 2 N= E 110 85.0/9.0
Göran Selldén - Ronny Ovesson Ejnell Ann Bergqvist - Eva Johansson 2 N= E 110 85.0/9.0
Kerstin Andersson - Agneta Boqvist Eva Fagerlund - Rutger Fagerlund 2 N= 10 110 85.0/9.0
Lena Petersen - Robert Bäck Jan Jensen - Folke Bohlin 1 S+1 10 110 85.0/9.0
Birgitta Düring Månsson - Ewalena Fredlund Annelen Martinsson - Leif Albinsson 2 N= E 110 85.0/9.0
Bo Ölund - Claes-Göran Wiking Karl-Magnus Sjölin - Karin Sjölin 2 N= 2 110 85.0/9.0
Joakim Olsson - Carl Ek Göran Almgren - Mats Jakobsson 2 N= 3 110 85.0/9.0
Gertrud Bohlin - Svavar Hauksson Birgit Petersen - Elisabeth Samfelt 4 Ö-2 5 100 75.0/19.0
Eva Göransson Lycke - Christine Öberg Dan Werdelin - Christer Bengtström 3 V-2 K 100 75.0/19.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Leif Karlberg - Åke Andersson 1 N= E 80 72.0/22.0
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Marianne Hedkvist - Jan Vinäng 3 Ö-1 4 50 66.0/28.0
Kerstin Olausson - Lotta Konradsson Göran Karlander - Eva Roos 3 Ö-1 6 50 66.0/28.0
Gunilla Lind - Birgitta Danielson Clas-Göran Anderson - Lisbeth Ohlsson 3 V-1 K 50 66.0/28.0
Lars-Åke Frejd - Bernhard Rohland Bo Wallmander - Eva Wallmander 2 V-1 3 50 66.0/28.0
Ann-Sofie Axelsson - Leif Axelsson Karin Boo - Marie Ekelund 2 V-1 K 50 66.0/28.0
Irene Hugosson - Jan Hugosson Elisabet Grimberg - Kerstin Sundberg 2 N-1 E -100 52.0/42.0
Göran Östberg - Inger Carlstedt Helga Andréen - Siv Zackrisson 2 N-1 E -100 52.0/42.0
Madelaine Roos - Eva Almkvist Ingalill Källén - Leif Källén 2 N-1 E -100 52.0/42.0
Hans Thimell - Jan Andersson Ann-Charlott Kinberg - Peder Kinberg 2 N-1 E -100 52.0/42.0
Peter Ventura - Börje Dahlberg Tobias Bende - Sara Wrige 3 S-1 K -100 52.0/42.0
Göran Nilsson - Håkan Forsell Eva Bodin - Nancy Lundberg 3 S-1 K -100 52.0/42.0
Anna Bergek - Christian Bergek Thomas Samuelsson - Daniel Gustavsson 3 N-1 3 -100 52.0/42.0
Lena Zetterup - Jan-Olof Zetterup Sven-Olof Jarkvist - Göran Palmborg 2 N-1 E -100 52.0/42.0
Tommy Andersen - Bo Roos Ylva Pyykkö - Anders Erikson 2NT S-1 3 -100 52.0/42.0
Gunvor Andersson - Ingemar Ekstrand Sven Nilsson - Annika Wallén 2 Ö+1 4 -110 38.0/56.0
Lena de Paulis - Anneli Samuelsson Kjell Bäckström - Arja Bäckström 3 Ö= 2 -110 38.0/56.0
Folke Grauers - Mahin Pettersson Denny Andréasson - Ragnar Andersson 2 V+1 4 -110 38.0/56.0
Gunilla Jimgren - Hans Jimgren Annkie Svensson - Eva Rimstedt 3 Ö= 2 -110 38.0/56.0
Birgit Andersson - Martin Lundberg Gunnar Ohlson - May Moore 3 Ö= E -110 38.0/56.0
Elisabeth Larsson - Anita Anjou Ulla Holmer - Ulla Sallin 3 V= K -140 31.0/63.0
Anders Ihalainen - Håkan Arebrink Pär Ljungquist - Vivianne Norling 3 V= K -140 31.0/63.0
Björn Olofsson - Lena Heiwall Ann-Marie Rutgersson - Håkan Sageke 2NT Ö+1 4 -150 28.0/66.0
Majken Wedin - Christina Wedin Britt Larsson - Jan Erixon 3 V+1 K -170 26.0/68.0
Agneta Persson - Hans Linusson Sven-Göran Lennartsson - Sören Lennartsson 2 N-2 E -200 18.0/76.0
Kjell Glans - Bengt Lindblom Kjell Chronberg - Christina Molin Chronberg 3 S-2 7 -200 18.0/76.0
Nicklas Sivelind - Irma Petersen Oscar Hult - Matti Lepistö 2 S-2 3 -200 18.0/76.0
Christina Hedén Danielsson - Catharina Rasmussen Jan-Olof Siby - Klas-Göran Lundin 3 N-2 E -200 18.0/76.0
Kalle Rasmusson - Pia Rasmusson Rodny Carlsson - Rut Hillensjö 3 N-2 E -200 18.0/76.0
Bo Larsson - Anna-Stina Wennberg Per Elfdahl - An Elfdahl 2 N-2 9 -200 18.0/76.0
Finn Jeppsson - Tommy Grääs Alf Börjesson - Gunnar Berndtsson 2 N-2 2 -200 18.0/76.0
Bo Lindfeldt - Stina Vallentin Eva Sylvan - Ann Haqvinsson 3 N-3 E -300 7.0/87.0
Yvonne Sjöstrand - Kerstin Wängnerud Gerd Wrige - Nils-Bertil Gustafsson 3 N-3 E -300 7.0/87.0
Kent Eriksson - Hans Fredling Marianne Fagerby - Tony Elmroth 3 S-3 10 -300 7.0/87.0
Lars Haara - Monica Haara Lena Starkenberg - Eva Thorsson 4 N-3 E -300 7.0/87.0
Jan Konar - Jan Ahlqvist Hans Eriksson - Yvonne Andrén 2NT N-5 3 -500 1.0/93.0
Ole J Jensen - LarsGunnar Andersson Mats Allgöwer - Ella Olsson 3D N-2 E -500 1.0/93.0
Ingegärd Wiklund - Inger Prell     - 35.7/-

Bricka 22

Göteborgs BF, Sverige 2019.05.04

Öst giv
Ö-V i zon
10632
D32
KD43
kn3
kn95
EKkn9854
8
104
D87
6
1072
EKD972
EK4
107
Ekn965
865

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N38375
S38375
Ö95956
V95956
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Irene Hugosson - Jan Hugosson Elisabet Grimberg - Kerstin Sundberg 4D V-2 K 500 94.0/0.0
Kjell Glans - Bengt Lindblom Kjell Chronberg - Christina Molin Chronberg 5 V-2 D 200 91.0/3.0
Bo Ölund - Claes-Göran Wiking Karl-Magnus Sjölin - Karin Sjölin 3NT Ö-2 5 200 91.0/3.0
Bo Lindfeldt - Stina Vallentin Eva Sylvan - Ann Haqvinsson 4 V-1 K 100 74.0/20.0
Yvonne Sjöstrand - Kerstin Wängnerud Gerd Wrige - Nils-Bertil Gustafsson 4 V-1 K 100 74.0/20.0
Björn Olofsson - Lena Heiwall Ann-Marie Rutgersson - Håkan Sageke 4 V-1 K 100 74.0/20.0
Gunilla Lind - Birgitta Danielson Clas-Göran Anderson - Lisbeth Ohlsson 3 V-1 K 100 74.0/20.0
Hans Thimell - Jan Andersson Ann-Charlott Kinberg - Peder Kinberg 4 V-1 K 100 74.0/20.0
Karin Nyberg - Göran Rydell Märta Florin - Roger Andersson 4 V-1 K 100 74.0/20.0
Göran Selldén - Ronny Ovesson Ejnell Ann Bergqvist - Eva Johansson 4 V-1 K 100 74.0/20.0
Eva Göransson Lycke - Christine Öberg Dan Werdelin - Christer Bengtström 4 V-1 K 100 74.0/20.0
Peter Ventura - Börje Dahlberg Tobias Bende - Sara Wrige 4 V-1 K 100 74.0/20.0
Nicklas Sivelind - Irma Petersen Oscar Hult - Matti Lepistö 4 V-1 K 100 74.0/20.0
Tommy Andersen - Bo Roos Ylva Pyykkö - Anders Erikson 3 V-1 K 100 74.0/20.0
Lena Petersen - Robert Bäck Jan Jensen - Folke Bohlin 4 V-1 K 100 74.0/20.0
Finn Jeppsson - Tommy Grääs Alf Börjesson - Gunnar Berndtsson 4 V-1 K 100 74.0/20.0
Joakim Olsson - Carl Ek Göran Almgren - Mats Jakobsson 4 V-1 3 100 74.0/20.0
Majken Wedin - Christina Wedin Britt Larsson - Jan Erixon 4 V-1 3 100 74.0/20.0
Folke Grauers - Mahin Pettersson Denny Andréasson - Ragnar Andersson 4 S-1 E -50 56.0/38.0
Anders Ihalainen - Håkan Arebrink Pär Ljungquist - Vivianne Norling 4 S-1 K -50 56.0/38.0
Anna Wallgren - Nils Nordahl Leif Karlberg - Åke Andersson 4 S-1 E -50 56.0/38.0
Agneta Persson - Hans Linusson Sven-Göran Lennartsson - Sören Lennartsson 5 S-2 E -100 49.0/45.0
Gunilla Jimgren - Hans Jimgren Annkie Svensson - Eva Rimstedt 5 S-2 E -100 49.0/45.0
Göran Nilsson - Håkan Forsell Eva Bodin - Nancy Lundberg 4 S-2 10 -100 49.0/45.0
Lena Zetterup - Jan-Olof Zetterup Sven-Olof Jarkvist - Göran Palmborg 3 N-2 E -100 49.0/45.0
Gertrud Bohlin - Svavar Hauksson Birgit Petersen - Elisabeth Samfelt 3 V= K -140 26.0/68.0
Gunvor Andersson - Ingemar Ekstrand Sven Nilsson - Annika Wallén 3 V= K -140 26.0/68.0
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Marianne Hedkvist - Jan Vinäng 3 V= Kn -140 26.0/68.0
Lena de Paulis - Anneli Samuelsson Kjell Bäckström - Arja Bäckström 3 V= K -140 26.0/68.0
Jan Konar - Jan Ahlqvist Hans Eriksson - Yvonne Andrén 3 V= K -140 26.0/68.0
Marianne Ström - Bo Ström Elisabeth Olsson - Kerstin Edwall 3 V= K -140 26.0/68.0
Kerstin Olausson - Lotta Konradsson Göran Karlander - Eva Roos 3 V= K -140 26.0/68.0
Elisabeth Larsson - Anita Anjou Ulla Holmer - Ulla Sallin 3 V= K -140 26.0/68.0
Kent Eriksson - Hans Fredling Marianne Fagerby - Tony Elmroth 3 V= K -140 26.0/68.0
Madelaine Roos - Eva Almkvist Ingalill Källén - Leif Källén 3 V= K -140 26.0/68.0
Kerstin Andersson - Agneta Boqvist Eva Fagerlund - Rutger Fagerlund 3 V= K -140 26.0/68.0
Christina Hedén Danielsson - Catharina Rasmussen Jan-Olof Siby - Klas-Göran Lundin 3 V= K -140 26.0/68.0
Ole J Jensen - LarsGunnar Andersson Mats Allgöwer - Ella Olsson 3 V= K -140 26.0/68.0
Lars Haara - Monica Haara Lena Starkenberg - Eva Thorsson 3 V= K -140 26.0/68.0
Lars-Åke Frejd - Bernhard Rohland Bo Wallmander - Eva Wallmander 3 V= 3 -140 26.0/68.0
Birgit Andersson - Martin Lundberg Gunnar Ohlson - May Moore 3 V= K -140 26.0/68.0
Bo Larsson - Anna-Stina Wennberg Per Elfdahl - An Elfdahl 3 V= Kn -140 26.0/68.0
Birgitta Düring Månsson - Ewalena Fredlund Annelen Martinsson - Leif Albinsson 2 V+1 K -140 26.0/68.0
Ann-Sofie Axelsson - Leif Axelsson Karin Boo - Marie Ekelund 3 V= K -140 26.0/68.0
Stefan Sjöberg - Staffan Edström Bengt-Olof Bengtsson - Anita Bengtsson 3 V+2 K -200 4.0/90.0
Göran Östberg - Inger Carlstedt Helga Andréen - Siv Zackrisson 3 V+2 K -200 4.0/90.0
Kalle Rasmusson - Pia Rasmusson Rodny Carlsson - Rut Hillensjö 3 V+2 K -200 4.0/90.0
Anna Bergek - Christian Bergek Thomas Samuelsson - Daniel Gustavsson 5D S-2 E -300 0.0/94.0
Ingegärd Wiklund - Inger Prell     - 35.7/-

Bricka 23

Göteborgs BF, Sverige 2019.05.04

Syd giv
alla i zon
KDkn1098
D8
72
K86
2
Kkn432
KD85
EDkn
E74
965
E96
10742
653
E107
kn1043
953

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N34374
S34374
Ö991067
V991067
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann Bergqvist - Eva Johansson Pär Ljungquist - Vivianne Norling 3NT Ö-4 6 400 93.0/1.0
Göran Östberg - Inger Carlstedt Karin Nyberg - Göran Rydell 4 V-4 K 400 93.0/1.0
Kjell Bäckström - Arja Bäckström Annkie Svensson - Eva Rimstedt 4 V-3 K 300 90.0/4.0
Eva Sylvan - Ann Haqvinsson Elisabet Grimberg - Kerstin Sundberg 4 V-2 K 200 85.0/9.0
Kjell Glans - Bengt Lindblom Ole J Jensen - LarsGunnar Andersson 4 V-2 D 200 85.0/9.0
Anders Ihalainen - Håkan Arebrink Lena Zetterup - Jan-Olof Zetterup 4 V-2 K 200 85.0/9.0
Majken Wedin - Christina Wedin Madelaine Roos - Eva Almkvist 3 V-2 K 200 85.0/9.0
Ann-Marie Rutgersson - Håkan Sageke Ingegärd Wiklund - Inger Prell 2 N= 5 110 80.0/14.0
Marianne Ström - Bo Ström Alf Börjesson - Gunnar Berndtsson 4 V-1 K 100 70.0/24.0
Gunilla Lind - Birgitta Danielson Irene Hugosson - Jan Hugosson 4 V-1 8 100 70.0/24.0
Per Elfdahl - An Elfdahl Stefan Sjöberg - Staffan Edström 4 V-1 K 100 70.0/24.0
Ylva Pyykkö - Anders Erikson Thomas Samuelsson - Daniel Gustavsson 4 V-1 K 100 70.0/24.0
Hans Eriksson - Yvonne Andrén Göran Selldén - Ronny Ovesson Ejnell 3 V-1 K 100 70.0/24.0
Tommy Andersen - Bo Roos Agneta Persson - Hans Linusson 4 V-1 K 100 70.0/24.0
Marianne Hedkvist - Jan Vinäng Ann-Charlott Kinberg - Peder Kinberg 4 V-1 K 100 70.0/24.0
Bo Ölund - Claes-Göran Wiking Göran Nilsson - Håkan Forsell 4 V-1 K 100 70.0/24.0
Ulla Holmer - Ulla Sallin Helga Andréen - Siv Zackrisson 4 V-1 K 100 70.0/24.0
Sven Nilsson - Annika Wallén Lars-Åke Frejd - Bernhard Rohland 3 N-1 5 -100 55.0/39.0
Folke Grauers - Mahin Pettersson Lena Starkenberg - Eva Thorsson 3 N-1 9 -100 55.0/39.0
Peter Ventura - Börje Dahlberg Mats Allgöwer - Ella Olsson 3 N-1 6 -100 55.0/39.0
Nicklas Sivelind - Irma Petersen Jan Jensen - Folke Bohlin 3 N-1 9 -100 55.0/39.0
Birgitta Düring Månsson - Ewalena Fredlund Elisabeth Larsson - Anita Anjou 2 N-1 9 -100 55.0/39.0
Oscar Hult - Matti Lepistö Yvonne Sjöstrand - Kerstin Wängnerud 2 N-1 9 -100 55.0/39.0
Clas-Göran Anderson - Lisbeth Ohlsson Gertrud Bohlin - Svavar Hauksson 3 V= 7 -140 39.0/55.0
Marianne Fagerby - Tony Elmroth Jan-Olof Siby - Klas-Göran Lundin 3 V= K -140 39.0/55.0
Jan Konar - Jan Ahlqvist Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen 3 V= K -140 39.0/55.0
Karl-Magnus Sjölin - Karin Sjölin Eva Bodin - Nancy Lundberg 2 V+1 K -140 39.0/55.0
Rodny Carlsson - Rut Hillensjö Annelen Martinsson - Leif Albinsson 3 V= 6 -140 39.0/55.0
Sven-Olof Jarkvist - Göran Palmborg Dan Werdelin - Christer Bengtström 3 V= K -140 39.0/55.0
Eva Göransson Lycke - Christine Öberg Tobias Bende - Sara Wrige 3 V= K -140 39.0/55.0
Christina Hedén Danielsson - Catharina Rasmussen Bengt-Olof Bengtsson - Anita Bengtsson 3 V= K -140 39.0/55.0
Bo Wallmander - Eva Wallmander Leif Karlberg - Åke Andersson 3 V= K -140 39.0/55.0
Joakim Olsson - Carl Ek Gunnar Ohlson - May Moore 3 V= 3 -140 39.0/55.0
Lena de Paulis - Anneli Samuelsson Gunvor Andersson - Ingemar Ekstrand 3 V+1 K -170 23.0/71.0
Karin Boo - Marie Ekelund Gerd Wrige - Nils-Bertil Gustafsson 3 V+1 K -170 23.0/71.0
Kerstin Andersson - Agneta Boqvist Lars Haara - Monica Haara 2 V+2 K -170 23.0/71.0
Elisabeth Olsson - Kerstin Edwall Ingalill Källén - Leif Källén 2 V+2 K -170 23.0/71.0
Birgit Andersson - Martin Lundberg Sven-Göran Lennartsson - Sören Lennartsson 3 V+1 K -170 23.0/71.0
Göran Almgren - Mats Jakobsson Göran Karlander - Eva Roos 3 V+1 E -170 23.0/71.0
Märta Florin - Roger Andersson Bo Lindfeldt - Stina Vallentin 3 N-2 E -200 16.0/78.0
Birgit Petersen - Elisabeth Samfelt Denny Andréasson - Ragnar Andersson 3D N-2 9 -500 14.0/80.0
Kjell Chronberg - Christina Molin Chronberg Finn Jeppsson - Tommy Grääs 4 V= K -620 7.0/87.0
Gunilla Jimgren - Hans Jimgren Anna Wallgren - Nils Nordahl 4 V= 7 -620 7.0/87.0
Kent Eriksson - Hans Fredling Kerstin Olausson - Lotta Konradsson 4 V= K -620 7.0/87.0
Hans Thimell - Jan Andersson Lena Petersen - Robert Bäck 4 V= K -620 7.0/87.0
Bo Larsson - Anna-Stina Wennberg Britt Larsson - Jan Erixon 4 V= K -620 7.0/87.0
Ann-Sofie Axelsson - Leif Axelsson Anna Bergek - Christian Bergek 4 V= K -620 7.0/87.0
Eva Fagerlund - Rutger Fagerlund Kalle Rasmusson - Pia Rasmusson 4D N-4 5 -1100 0.0/94.0
Björn Olofsson - Lena Heiwall     - 35.1/-

Bricka 24

Göteborgs BF, Sverige 2019.05.04

Väst giv
ingen i zon
32
D85
EDkn982
E8
EDkn
97632
3
kn964
K1075
Ekn10
K107
K105
9864
K4
654
D732

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N58344
S58344
Ö85987
V85987
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rodny Carlsson - Rut Hillensjö Annelen Martinsson - Leif Albinsson 4 Ö-3 6 150 93.0/1.0
Ylva Pyykkö - Anders Erikson Thomas Samuelsson - Daniel Gustavsson 2 V-3 E 150 93.0/1.0
Bo Ölund - Claes-Göran Wiking Göran Nilsson - Håkan Forsell 3 N= 10 110 90.0/4.0
Marianne Fagerby - Tony Elmroth Jan-Olof Siby - Klas-Göran Lundin 3 V-2 E 100 83.0/11.0
Märta Florin - Roger Andersson Bo Lindfeldt - Stina Vallentin 3 Ö-2 6 100 83.0/11.0
Kjell Bäckström - Arja Bäckström Annkie Svensson - Eva Rimstedt 4 V-2 E 100 83.0/11.0
Birgit Andersson - Martin Lundberg Sven-Göran Lennartsson - Sören Lennartsson 4 Ö-2 4 100 83.0/11.0
Bo Larsson - Anna-Stina Wennberg Britt Larsson - Jan Erixon 2NT Ö-2 6 100 83.0/11.0
Birgitta Düring Månsson - Ewalena Fredlund Elisabeth Larsson - Anita Anjou 2 Ö-2 4 100 83.0/11.0
Sven Nilsson - Annika Wallén Lars-Åke Frejd - Bernhard Rohland 1 N+1 5 90 75.0/19.0
Joakim Olsson - Carl Ek Gunnar Ohlson - May Moore 1NT N= 3 90 75.0/19.0
Ann Bergqvist - Eva Johansson Pär Ljungquist - Vivianne Norling 3 V-1 E 50 64.0/30.0
Eva Sylvan - Ann Haqvinsson Elisabet Grimberg - Kerstin Sundberg 3 V-1 E 50 64.0/30.0
Kent Eriksson - Hans Fredling Kerstin Olausson - Lotta Konradsson 3 V-1 E 50 64.0/30.0
Sven-Olof Jarkvist - Göran Palmborg Dan Werdelin - Christer Bengtström 3 V-1 E 50 64.0/30.0
Kjell Glans - Bengt Lindblom Ole J Jensen - LarsGunnar Andersson 3 V-1 E 50 64.0/30.0
Anders Ihalainen - Håkan Arebrink Lena Zetterup - Jan-Olof Zetterup 3 V-1 3 50 64.0/30.0
Bo Wallmander - Eva Wallmander Leif Karlberg - Åke Andersson 2 Ö-1 6 50 64.0/30.0
Ann-Marie Rutgersson - Håkan Sageke Ingegärd Wiklund - Inger Prell 3 Ö-1 6 50 64.0/30.0
Göran Almgren - Mats Jakobsson Göran Karlander - Eva Roos 4 V-1 K 50 64.0/30.0
Folke Grauers - Mahin Pettersson Lena Starkenberg - Eva Thorsson 3 N-1 E -50 51.0/43.0
Kjell Chronberg - Christina Molin Chronberg Finn Jeppsson - Tommy Grääs 3 N-1 E -50 51.0/43.0
Karl-Magnus Sjölin - Karin Sjölin Eva Bodin - Nancy Lundberg 3 N-1 E -50 51.0/43.0
Ulla Holmer - Ulla Sallin Helga Andréen - Siv Zackrisson 3 N-1 7 -50 51.0/43.0
Elisabeth Olsson - Kerstin Edwall Ingalill Källén - Leif Källén 1 Ö= 6 -80 46.0/48.0
Christina Hedén Danielsson - Catharina Rasmussen Bengt-Olof Bengtsson - Anita Bengtsson 2 V= E -110 44.0/50.0
Lena de Paulis - Anneli Samuelsson Gunvor Andersson - Ingemar Ekstrand 1 V+2 E -140 34.0/60.0
Karin Boo - Marie Ekelund Gerd Wrige - Nils-Bertil Gustafsson 2 V+1 E -140 34.0/60.0
Marianne Ström - Bo Ström Alf Börjesson - Gunnar Berndtsson 3 V= 3 -140 34.0/60.0
Gunilla Lind - Birgitta Danielson Irene Hugosson - Jan Hugosson 2 V+1 3 -140 34.0/60.0
Eva Fagerlund - Rutger Fagerlund Kalle Rasmusson - Pia Rasmusson 3 V= E -140 34.0/60.0
Eva Göransson Lycke - Christine Öberg Tobias Bende - Sara Wrige 2 Ö+1 6 -140 34.0/60.0
Kerstin Andersson - Agneta Boqvist Lars Haara - Monica Haara 3 Ö= 4 -140 34.0/60.0
Majken Wedin - Christina Wedin Madelaine Roos - Eva Almkvist 3 V= E -140 34.0/60.0
Oscar Hult - Matti Lepistö Yvonne Sjöstrand - Kerstin Wängnerud 3 V= 3 -140 34.0/60.0
Clas-Göran Anderson - Lisbeth Ohlsson Gertrud Bohlin - Svavar Hauksson 3 V+1 E -170 17.0/77.0
Jan Konar - Jan Ahlqvist Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen 3 V+1 E -170 17.0/77.0
Gunilla Jimgren - Hans Jimgren Anna Wallgren - Nils Nordahl 2 V+2 E -170 17.0/77.0
Per Elfdahl - An Elfdahl Stefan Sjöberg - Staffan Edström 3 V+1 3 -170 17.0/77.0
Peter Ventura - Börje Dahlberg Mats Allgöwer - Ella Olsson 2 Ö+2 6 -170 17.0/77.0
Nicklas Sivelind - Irma Petersen Jan Jensen - Folke Bohlin 2 V+2 E -170 17.0/77.0
Ann-Sofie Axelsson - Leif Axelsson Anna Bergek - Christian Bergek 2 V+2 E -170 17.0/77.0
Marianne Hedkvist - Jan Vinäng Ann-Charlott Kinberg - Peder Kinberg 3 V+1 E -170 17.0/77.0
Birgit Petersen - Elisabeth Samfelt Denny Andréasson - Ragnar Andersson 4D N-2 E -300 6.0/88.0
Hans Thimell - Jan Andersson Lena Petersen - Robert Bäck 3D N-2 Kn -300 6.0/88.0
Hans Eriksson - Yvonne Andrén Göran Selldén - Ronny Ovesson Ejnell 4D N-2 6 -300 6.0/88.0
Göran Östberg - Inger Carlstedt Karin Nyberg - Göran Rydell 4 Ö= 4 -420 1.0/93.0
Tommy Andersen - Bo Roos Agneta Persson - Hans Linusson 4 V= E -420 1.0/93.0
Björn Olofsson - Lena Heiwall     - 35.1/-