Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Örebridgen » Måndag kväll 2019-09-02 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Örebridgen

Måndag kväll 2019-09-02

Partävling, 21 bord, 42 par. Antal brickor: 24. Medel: 479.8.

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 32, Lars-Erik Karlsson - Lars Pettersson
15D V-2 300 16.0 40% 16 40.0%Kn986Kn63K9865Kn KD5432ED52E103
23NT S+1 630 24.0 60% 40 50.0%EK984E10474K105 6322ED65EDKn72
Rond 2, som NS mot par 33, Anita Graff - Anette Lindahl
33 N-1 -50 24.0 60% 64 53.3%Kn93EKn75ED6522 K10841089874DKn3
42 S+1 110 24.0 60% 88 55.0%Kn4Kn972E43EKn32 EKD5105952D1064
Rond 3, som ÖV mot par 34, Ingrid Hallmén - Lasse Hallmén
53NT S-3 300 38.0 95% 126 63.0%DKn432EKn65K6D8 76587D752Kn654
63 V-1 -100 4.0 10% 130 54.2%EKD6K10844Kn875 7532D62865E43
Rond 4, som NS mot par 35, Lars S Karlsson - Dan Storås
74 S+2 680 28.0 70% 158 56.4%E1087E103D94D86 D9543KD6542EKn
83NT S-1 -50 15.0 38% 173 54.1%1082D63E105K876 E7EK84KD3Kn542
Rond 5, som ÖV mot par 36, Hagen Geissler - Margareta Geissler
94 N+1 -450 13.0 33% 186 51.8%97542K94106D94 KD32Kn54K106532
103 Ö+2 150 19.0 48% 205 51.4%K103K109652K1062 E764DKn62EKn87Kn
Rond 6, som NS mot par 37, Jörgen Edström - Britten Edström
112 V-1 50 16.0 40% 221 50.4%K86Kn654K2E1063 Kn53D10873ED792
124 V= -420 9.0 23% 230 48.1%D6E43E103Kn10875 Kn93D6876D9643
Rond 7, som ÖV mot par 38, Micael Svensson - Therése Andersson
133 Ö+4 190 10.0 25% 240 46.3%6E1065Kn2EKn9643 EKn94KD93EK3D2
144 V= 420 35.0 88% 275 49.3%ED1071053Kn1063K5 98542D4ED9E32
Rond 8, som ÖV mot par 39, Ulf Norberg - Göran Sandahl
154 N= -620 13.0 33% 288 48.2%K422DKn9853KD10 E9753Kn810764Kn8
164 V+1 650 35.0 88% 323 50.7%DKn93KD8285EKn5 E7210973ED3D86
Rond 9, som NS mot par 40, Anita Etzler - Ing-Marie Hagström
172 S+1 140 22.0 55% 345 50.9%KKn5KD1052Kn1086D ED964274410642
183NT Ö= -400 15.0 38% 360 50.2%ED84KD742D9109 Kn7621032765432
Rond 10, som NS mot par 41, Annika Hallberg - Claus Röhnisch
193NT S+1 430 9.5 24% 369.5 48.8%DKn87DKn7EKn4E96 103EK1083D93KD7
203NT S+1 630 15.0 38% 384.5 48.3%EKn7K9872K81042 K5ED5EKn952E75
Rond 11, som NS mot par 42, Harriet Wiberg-Ohlson - Iréne Pihl
215 V= -400 20.0 50% 404.5 48.4%ED1076472E9832 985398656Kn765
223NT N-1 -50 6.0 15% 410.5 46.9%Kn42EKn103KD7D95 ED7972EKn103863
Rond 12, som NS mot par 31, Jan Nyrén - Helena Nyrén
232 N+1 110 14.0 35% 424.5 46.3%KD983KDD4K1053 E85432E875876
243NT V+1 -430 12.0 30% 436.5 45.7%3Kn973274KKn943 DKn94E10654D966