Kommande tävlingar
04/04 Laholms BK - Guldtävling
10/04 Trosa BS - Guldtävling
13/04 Rimbo BK - Påskguld
Rapporterade tävlingar
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
BK Bridgehuset » Söndag Partävling med hcp Max 54 par TL Anders 2019-03-10 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Söndag Partävling med hcp Max 54 par TL Anders 2019-03-10

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2019.03.10

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
104
64
KD5432
EK7
?
9
10982
E6
1086432
?
Kkn876
kn53
kn97
kn9
?
ED532
EKD7
108
D5

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N81211912
S81211912
Ö51241
V51241
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3NT N+3 5 490 12/0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT N+2 9 460 10/2
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT N+1 5 430 8/4
Agneta Johansson - Lars Svensson Alcibiades Azolas - Anders Nordberg 5 N+1 Kn 420 6/6
Lars Andersson - Jill Franssohn Anita Olofsson - Ulla Öberg 5 N= Kn 400 4/8
Kicki Orre - Kjell Åke Nilsson Jan Eriksson - Björn Edvardsson 5 N-1 Kn -50 2/10
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Mats Ryderheim - Magnus Friberg 4 S-2 10 -100 0/12

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2019.03.10

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
E43
K3
Dkn109753
E
#
kn5
E8752
E4
K1053
#
K10986
96
2
kn8762
#
D72
Dkn104
K86
D94

Optimalt kontrakt: 5D Ö-1 100
 NT
N310648
S310648
Ö103783
V103783
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Andersson - Jill Franssohn Anita Olofsson - Ulla Öberg 5 N= 9 600 10/2
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 5 N= 9 600 10/2
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT N= 6 600 10/2
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Mats Ryderheim - Magnus Friberg 4 N+1 9 150 5/7
Agneta Johansson - Lars Svensson Alcibiades Azolas - Anders Nordberg 3 N+2 9 150 5/7
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 N+1 9 130 2/10
Kicki Orre - Kjell Åke Nilsson Jan Eriksson - Björn Edvardsson 4 V-1 E 50 0/12

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2019.03.10

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
ED54
EK842
754
5
#
109
kn93
E6
Ekn10872
#
kn632
D6
kn10932
K4
#
K87
1075
KD8
D963

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N67987
S67987
Ö75455
V75455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kicki Orre - Kjell Åke Nilsson Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 4 N= Kn 420 11/1
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 4 N= K 420 11/1
Lars Andersson - Jill Franssohn Alcibiades Azolas - Anders Nordberg 3 N= K 140 8/4
Anita Olofsson - Ulla Öberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 N= Kn 110 6/6
Bodil Wikström - Ulla Lundström Agneta Johansson - Lars Svensson 4 N-1 10 -50 3/9
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Jan Eriksson - Björn Edvardsson 4 N-1 9 -50 3/9
Mats Ryderheim - Magnus Friberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 N-2 K -100 0/12

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2019.03.10

? ?
Väst giv
alla i zon
#
E752
3
D1087
D1082
#
10
K9864
K5
Kkn764
#
D963
ED102
kn932
9
#
Kkn84
kn75
E64
E53

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N68397
S68397
Ö65946
V65946
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Olofsson - Ulla Öberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 V-3 3 300 12/0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Jan Eriksson - Björn Edvardsson 4 V-1 7 100 9/3
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 4 Ö-1 8 100 9/3
Bodil Wikström - Ulla Lundström Agneta Johansson - Lars Svensson 3 S-1 7 -100 4/8
Kicki Orre - Kjell Åke Nilsson Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 3 S-1 4 -100 4/8
Lars Andersson - Jill Franssohn Alcibiades Azolas - Anders Nordberg 4 S-1 6 -100 4/8
Mats Ryderheim - Magnus Friberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3 V+1 8 -170 0/12

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2019.03.10

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
Ekn7632
1065
D7
87
#
10985
K
1042
KD654
#
D4
Ekn972
E9
E1032
#
K
D843
Kkn8653
kn9

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N16363
S16363
Ö117978
V117978
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kicki Orre - Kjell Åke Nilsson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 2D N= E 670 12/0
Alcibiades Azolas - Anders Nordberg Anita Olofsson - Ulla Öberg 4 Ö-2 K 100 10/2
Mats Ryderheim - Magnus Friberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 2 Ö+1 3 -140 7/5
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 3 Ö= K -140 7/5
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Lars Andersson - Jill Franssohn 2 Ö+3 3 -150 3/9
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3 Ö+2 K -150 3/9
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT Ö= K -400 0/12

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2019.03.10

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
93
E105
K87
K9862
#
EKD10
kn8632
10
D104
#
86542
D4
Ekn9
kn75
#
kn7
K97
D65432
E3

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N89646
S89646
Ö54786
V54686
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Lars Andersson - Jill Franssohn 3 Ö-1 E 100 10/2
Kicki Orre - Kjell Åke Nilsson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3 V-1 6 100 10/2
Mats Ryderheim - Magnus Friberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 3 Ö-1 E 100 10/2
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 2 V= 8 -110 5/7
Alcibiades Azolas - Anders Nordberg Anita Olofsson - Ulla Öberg 2 Ö= E -110 5/7
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Agneta Johansson - Lars Svensson 3 V= 7 -140 2/10
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3 Ö+1 5 -170 0/12

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2019.03.10

? ?
Syd giv
alla i zon
#
109842
75
764
D64
#
E
104
Dkn983
E10985
#
5
EDkn9632
102
kn72
#
KDkn763
K8
EK5
K3

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N44495
S44495
Ö98945
V98945
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Lars Andersson - Jill Franssohn 3D S+1 E 930 12/0
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark Bodil Wikström - Ulla Lundström 4D S= E 790 9/3
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Kicki Orre - Kjell Åke Nilsson 4D S= 10 790 9/3
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 4 S= E 620 6/6
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Anita Olofsson - Ulla Öberg 4 Ö-3 K 300 4/8
Mats Ryderheim - Magnus Friberg Agneta Johansson - Lars Svensson 5D Ö-1 K 200 2/10
Alcibiades Azolas - Anders Nordberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 S-1 10 -100 0/12

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2019.03.10

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
E107
E52
9853
D97
#
KD986432
D4
K4
3
#

Kkn9876
kn106
10654
#
kn5
103
ED72
EKkn82

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N10106510
S1095510
Ö23683
V23783
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Lars Andersson - Jill Franssohn 4 V-2 9 100 11/1
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Kicki Orre - Kjell Åke Nilsson 4 V-2 7 100 11/1
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Anita Olofsson - Ulla Öberg 3 V-1 D 50 5/7
Mats Ryderheim - Magnus Friberg Agneta Johansson - Lars Svensson 4 V-1 E 50 5/7
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 3 V-1 7 50 5/7
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark Bodil Wikström - Ulla Lundström 3 V-1 E 50 5/7
Alcibiades Azolas - Anders Nordberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 V+1 7 -170 0/12

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2019.03.10

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
D2
ED109
K853
543
#
E4
K542
kn62
Dkn72
#
8763
3
ED109
E1098
#
Kkn1095
kn876
74
K6

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N35885
S35885
Ö107545
V97545
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kicki Orre - Kjell Åke Nilsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 N+2 E 200 12/0
Agneta Johansson - Lars Svensson Anita Olofsson - Ulla Öberg 3 N+1 E 170 10/2
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 1 S+1 Kn 110 8/4
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Lars Andersson - Jill Franssohn Pass   6/6
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark Alcibiades Azolas - Anders Nordberg 3 S-2 2 -100 4/8
Bodil Wikström - Ulla Lundström Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 2 Ö+1 5 -110 2/10
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Mats Ryderheim - Magnus Friberg 2 S-3 2 -150 0/12

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2019.03.10

? ?
Öst giv
alla i zon
#
K1076
105
E1053
K92
#
kn53
EK842
Kkn2
kn7
#
E94
Dkn93
D96
E105
#
D82
76
874
D8643

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N66464
S66464
Ö77979
V77978
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kicki Orre - Kjell Åke Nilsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 Ö-1 6 100 10/2
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 4 V-1 5 100 10/2
Agneta Johansson - Lars Svensson Anita Olofsson - Ulla Öberg 4 V-1 2 100 10/2
Bodil Wikström - Ulla Lundström Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 3 Ö= 8 -140 5/7
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark Alcibiades Azolas - Anders Nordberg 3 Ö= 8 -140 5/7
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Lars Andersson - Jill Franssohn 4 Ö= 3 -620 1/11
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Mats Ryderheim - Magnus Friberg 4 Ö= 6 -620 1/11

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2019.03.10

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
10952
763
kn963
102
#
D64
Ekn842
104
Dkn7
#
EK87
KD10
5
K9864
#
kn3
95
EKD872
E53

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N28235
S28235
Ö11510106
V11510106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Anita Olofsson - Ulla Öberg 2 V+2 10 -170 12/0
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3 V+2 3 -200 10/2
Mats Ryderheim - Magnus Friberg Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 5 Ö= E -400 8/4
Bodil Wikström - Ulla Lundström Alcibiades Azolas - Anders Nordberg 4 V+1 10 -450 3/9
Agneta Johansson - Lars Svensson Kicki Orre - Kjell Åke Nilsson 4 V+1 3 -450 3/9
Lars Andersson - Jill Franssohn Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 V+1 6 -450 3/9
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Jan Eriksson - Björn Edvardsson 4 V+1 10 -450 3/9

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2019.03.10

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
10962
K5
5
KDkn752
#
EK54
864
K64
1064
#
kn
kn10973
Dkn1072
E3
#
D873
ED2
E983
98

Optimalt kontrakt: 5D V-3 500
 NT
N955106
S955106
Ö47834
V47834
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Anita Olofsson - Ulla Öberg 4 S= 4 620 12/0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Alcibiades Azolas - Anders Nordberg 1NT N+3 Kn 180 10/2
Agneta Johansson - Lars Svensson Kicki Orre - Kjell Åke Nilsson 2 S+1 8 140 8/4
Lars Andersson - Jill Franssohn Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 S-1 4 -100 5/7
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Jan Eriksson - Björn Edvardsson 4 S-1 4 -100 5/7
Mats Ryderheim - Magnus Friberg Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 2 Ö= 8 -110 2/10
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 4 S-2 4 -200 0/12

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2019.03.10

? ?
Nord giv
alla i zon
#
E98
KD743
kn74
E7
#
D106532
kn
K108653
#
Kkn7
862
ED
Kkn832
#
4
E1095
92
D109654

Optimalt kontrakt: 6D S-2 -500
 NT
N92927
S921027
Ö493115
V493115
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Johansson - Lars Svensson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 N-1 8 -100 12/0
Anita Olofsson - Ulla Öberg Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 3 V= E -140 10/2
Lars Andersson - Jill Franssohn Mats Ryderheim - Magnus Friberg 2 V+3 E -200 7/5
Alcibiades Azolas - Anders Nordberg Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 3 V+2 K -200 7/5
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Kicki Orre - Kjell Åke Nilsson 4 V+1 K -650 3/9
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 V+1 K -650 3/9
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Bodil Wikström - Ulla Lundström 4D V+2 E -1190 0/12

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2019.03.10

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
95
E73
D942
E1076
#
EKD107
D1054
107
Kkn
#
863
kn98
K865
832
#
kn42
K62
Ekn3
D954

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N98657
S98657
Ö45786
V45786
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Olofsson - Ulla Öberg Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 3 S= E 110 12/0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Kicki Orre - Kjell Åke Nilsson 1 V+1 2 -110 6/6
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Bodil Wikström - Ulla Lundström 1 V+1 7 -110 6/6
Lars Andersson - Jill Franssohn Mats Ryderheim - Magnus Friberg 1 V+1 5 -110 6/6
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 1 V+1 9 -110 6/6
Alcibiades Azolas - Anders Nordberg Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 1 V+1 2 -110 6/6
Agneta Johansson - Lars Svensson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 1 V+2 9 -140 0/12

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2019.03.10

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
5
EK94
E98542
K7
#
D1063
Dkn62
KDkn107
#
EK98742


EDkn952
#
kn
108753
63
108643

Optimalt kontrakt: 7 V= -1510
 NT
N25703
S25703
Ö1075139
V10851310
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kicki Orre - Kjell Åke Nilsson Mats Ryderheim - Magnus Friberg 5 Ö+2 3 -510 11/1
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 5 Ö+2 5 -510 11/1
Lars Andersson - Jill Franssohn Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 6 Ö+1 3 -1010 7/5
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Bodil Wikström - Ulla Lundström 6 V+1 E -1010 7/5
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Agneta Johansson - Lars Svensson 6D Ö= 7 -1210 4/8
Alcibiades Azolas - Anders Nordberg Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 6D Ö+1 7 -1310 2/10
Anita Olofsson - Ulla Öberg Jan Eriksson - Björn Edvardsson 7 Ö= 7 -1510 0/12

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2019.03.10

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
Dkn64
KD975
98
65
#
K85
E10642
105
EKD
#
E9
kn83
E63
108732
#
10732

KDkn742
kn94

Optimalt kontrakt: 4D N-3 -500
 NT
N36473
S36373
Ö107969
V107969
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Agneta Johansson - Lars Svensson 4D V-2 6 500 12/0
Kicki Orre - Kjell Åke Nilsson Mats Ryderheim - Magnus Friberg 4D V-1 9 200 9/3
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 V-2 8 200 9/3
Alcibiades Azolas - Anders Nordberg Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 4 V-1 5 100 6/6
Lars Andersson - Jill Franssohn Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 2 V= 6 -110 4/8
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 2NT V+1 9 -150 2/10
Anita Olofsson - Ulla Öberg Jan Eriksson - Björn Edvardsson 2 V+2 6 -170 0/12

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2019.03.10

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
kn974

E108532
1063
#
EK632
6
KDkn6
kn52
#
D8
EDkn753
9
KD87
#
105
K109842
74
E94

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N36533
S36533
Ö978910
V9781010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Lars Andersson - Jill Franssohn 4 Ö-3 4 150 12/0
Kicki Orre - Kjell Åke Nilsson Alcibiades Azolas - Anders Nordberg 3NT V-1 5 50 9/3
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 3NT V-1 5 50 9/3
Mats Ryderheim - Magnus Friberg Jan Eriksson - Björn Edvardsson 4 V= E -420 6/6
Anita Olofsson - Ulla Öberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT V+1 8 -430 3/9
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3NT Ö+1 4 -430 3/9
Agneta Johansson - Lars Svensson Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3NT V+2 5 -460 0/12

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2019.03.10

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
5
E10643
K103
Kkn106
#
10743
KD98
986
E9
#
KD6
72
kn74
D7432
#
Ekn982
kn5
ED52
85

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N810999
S810999
Ö53344
V53444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Johansson - Lars Svensson Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3NT N= 3 600 10/2
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3NT S= 8 600 10/2
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Lars Andersson - Jill Franssohn 3NT N= 3 600 10/2
Kicki Orre - Kjell Åke Nilsson Alcibiades Azolas - Anders Nordberg 3NT N-1 3 -100 3/9
Mats Ryderheim - Magnus Friberg Jan Eriksson - Björn Edvardsson 3NT N-1 2 -100 3/9
Anita Olofsson - Ulla Öberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT N-1 4 -100 3/9
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 3NT N-1 2 -100 3/9

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2019.03.10

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
D9542
E97
1083
94
#
E83
Kkn1052
kn4
ED7
#
106
D83
EKD765
53
#
Kkn7
64
92
Kkn10862

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N61151
S61151
Ö6111179
V6111179
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Ryderheim - Magnus Friberg Alcibiades Azolas - Anders Nordberg 3NT V-1 4 100 12/0
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3NT V= 2 -600 10/2
Lars Andersson - Jill Franssohn Kicki Orre - Kjell Åke Nilsson 4 V+1 5 -650 8/4
Bodil Wikström - Ulla Lundström Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 4 V+2 9 -680 3/9
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 4 V+2 4 -680 3/9
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark Agneta Johansson - Lars Svensson 4 V+2 5 -680 3/9
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Anita Olofsson - Ulla Öberg 4 V+2 9 -680 3/9

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2019.03.10

? ?
Väst giv
alla i zon
#
D3
Dkn106
32
kn10862
#
E9854
32
EDkn
KD4
#
1072
E9754
10986
7
#
Kkn6
K8
K754
E953

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N75545
S75646
Ö68786
V68786
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Ulla Lundström Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3 V-2 D 200 11/1
Lars Andersson - Jill Franssohn Kicki Orre - Kjell Åke Nilsson 2NT V-2 D 200 11/1
Mats Ryderheim - Magnus Friberg Alcibiades Azolas - Anders Nordberg 3 S-1 2 -100 7/5
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark Agneta Johansson - Lars Svensson 1NT S-1 5 -100 7/5
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 2 V= 8 -110 4/8
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Anita Olofsson - Ulla Öberg 3 V= D -140 2/10
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 2 V+2 D -170 0/12

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2019.03.10

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
kn10
KD73
Ekn9
kn965
#
754
5
K763
ED1042
#
K932
kn9842
D42
8
#
ED86
E106
1085
K73

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N87989
S87989
Ö55443
V55443
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT N+1 2 630 11/1
Anita Olofsson - Ulla Öberg Mats Ryderheim - Magnus Friberg 3NT S+1 5 630 11/1
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2NT N+1 2 150 8/4
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Kicki Orre - Kjell Åke Nilsson 1NT N+1 2 120 5/7
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 2NT N= 4 120 5/7
Bodil Wikström - Ulla Lundström Lars Andersson - Jill Franssohn 3NT N-1 4 -100 2/10
Alcibiades Azolas - Anders Nordberg Jan Eriksson - Björn Edvardsson 3NT N-2 2 -200 0/12

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2019.03.10

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
Ekn
Dkn1073
85
Kkn104
#
D94
8652
E96
986
#
K1075
94
107
ED753
#
8632
EK
KDkn432
2

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N69977
S69977
Ö73465
V73465
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT N+1 7 430 10/2
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3NT N+1 5 430 10/2
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT N+1 3 430 10/2
Bodil Wikström - Ulla Lundström Lars Andersson - Jill Franssohn 4 N= 10 420 6/6
Anita Olofsson - Ulla Öberg Mats Ryderheim - Magnus Friberg 3NT N= 5 400 4/8
Alcibiades Azolas - Anders Nordberg Jan Eriksson - Björn Edvardsson 2NT N+1 3 150 2/10
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Kicki Orre - Kjell Åke Nilsson 4 N-2 9 -100 0/12

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2019.03.10

? ?
Syd giv
alla i zon
#
943
107642
642
104
#
108652
ED5
75
K87
#
KDkn
kn
Dkn1083
ED65
#
E7
K983
EK9
kn932

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N43733
S43733
Ö99699
V99699
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Mats Ryderheim - Magnus Friberg 2 S-1 7 -100 11/1
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 2 S-1 2 -100 11/1
Bodil Wikström - Ulla Lundström Kicki Orre - Kjell Åke Nilsson 3 S-3 7 -300 8/4
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Anita Olofsson - Ulla Öberg 1NT S-4 5 -400 4/8
Agneta Johansson - Lars Svensson Lars Andersson - Jill Franssohn 1NT S-4 5 -400 4/8
Alcibiades Azolas - Anders Nordberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 1NT S-4 5 -400 4/8
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Jan Eriksson - Björn Edvardsson 4 V+1 10 -650 0/12

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2019.03.10

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
K1095
kn1093
kn1062
2
#
E62
EKD84
D3
K83
#
Dkn7
62
K7
EDkn1094
#
843
75
E9854
765

Optimalt kontrakt: 6 V= -920
 NT
N17241
S17241
Ö12610811
V12610811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Ulla Lundström Kicki Orre - Kjell Åke Nilsson 5 Ö+1 E -420 11/1
Stig Unoson - Anne-Cathrine Svenning Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 4 V= 2 -420 11/1
Alcibiades Azolas - Anders Nordberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 V+1 2 -450 8/4
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Mats Ryderheim - Magnus Friberg 3NT V+2 2 -460 6/6
Agneta Johansson - Lars Svensson Lars Andersson - Jill Franssohn 3NT V+3 10 -490 3/9
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Jan Eriksson - Björn Edvardsson 3NT V+3 2 -490 3/9
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Anita Olofsson - Ulla Öberg 3NT V+4 9 -520 0/12