Kommande tävlingar
24/08 INSTÄLLD...Munka Ljungby BS -
07/09 SM Par Junior, direktfinal
07/09 BK Albrekts - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
04/08 SM Par Open - Final - Omgång 5
04/08 Guldgruvan - Final I
04/08 Guldgruvan - Final H
BK Allians, Halmstad » Måndag 14.00 Par hcp 2019-05-06 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Allians, Halmstad

Måndag 14.00 Par hcp 2019-05-06

Partävling, 17 bord, 34 par. Antal brickor: 24. Medel: 384.0.

Privatprotokoll för Jarl Svedertun - Hans Göran Lindgren

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 42, Martje Lindholm - Frank Larsson
16NT S+1 -1020 0 0% 0 0.0%D5DKn10872D10763 987495310KKn942
24 Ö-2 -100 6 19% 6 9.5%KKn98532E76KDKn E7287495431097
Rond 2, som NS mot par 36, Gudrun Widerström - Agneta Risholm
36NT V-1 100 22 69% 28 29.3%E94983Kn876873 76D6549329652
43 S+3 170 22 69% 50 39.2%ED10487621097D6 6532E10EKKn642E
Rond 3, som ÖV mot par 47, Henny Fagerli - Maj-Lis Karlsson
53NT V-1 -50 5 16% 55 34.6%32EKn10764D9864 EKDKn852EKn86E7
63NT V= 600 13 41% 68 35.7%K763985Kn62K97 EDKn5KD10K9EKn43
Rond 4, som ÖV mot par 44, Elisabeth Jacobsson - Ingmar Kärrsten
74D S= -790 0 0% 68 30.6%D108KD108243292 653E96E97K754
83 Ö-2 -100 19 59% 87 34.1%986434Kn637532 DKn10ED10872ED86
Rond 5, som NS mot par 37, Maud Wahlund - Ingalill Johanssson
91NT S-3 -150 2 6% 89 31.0%Kn9862E105473Kn8 54D72Kn86EKD106
102NT S= 120 20 63% 109 34.2%D432D96DKn53K7 Kn87Kn42EK104ED6
Rond 6, som ÖV mot par 46, Ingrid Benjaminsson - Kerstin Ericson
114 Ö+1 450 22 69% 131 37.4%EK1073765Kn52EK D642K10ED94986
123NT Ö-2 -100 4 13% 135 35.3%964K1063K5K974 D82E2ED8762DKn
Rond 7, som ÖV mot par 34, Ingegerd Sjönell - Inger Hansson
131 Ö= 80 18 56% 153 36.9%E9652K4Kn1031052 KD108653864EK6
14Pass 28 88% 181 40.6%863EKn86D910954 E72KKn8763DKn86
Rond 8, som NS mot par 48, Stig Bornhager - Gun Bornhager
155 Ö-2 100 28 88% 209 43.7%KKn9743102D9765 Kn987432K1086Kn3
163NT S+1 430 32 100% 241 47.2%KKn959E97510874 D107ED10DKn32KKn5
Rond 9, som ÖV mot par 33, Eva Johnsson - Sven-Åke Svenäng
173 S-1 50 21 66% 262 48.4%K1063D9872KKnD4 Kn103ED10865Kn853
184 V= 420 23 72% 285 49.7%1082K32754E863 EKKn653E109KD35
Rond 10, som NS mot par 45, Andreas Carlsson - Michael Svidén
194 S-1 -50 8 25% 293 48.4%K84Kn10875Kn108Kn8 E10KD963E9D764
202NT S-2 -200 4 13% 297 46.6%KDKn8DKn6E43942 765K32KD861073
Rond 11, som ÖV mot par 43, Hans Ulver - Gunilla Ulver
213 S+1 -130 11 34% 308 46.0%ED107ED3DKn4832 Kn986497587324
221NT Ö= 90 24 75% 332 47.3%96KD106D876863 KKn542EKn10932EKn
Rond 12, som NS mot par 40, Lars Björk - Monica Björk
234 V+1 -650 10 31% 342 46.6%Kn93275DKn52E52 8764310983KDKn8
242NT S+2 180 15 47% 357 46.6%9775K1094EKD97 EK1083Kn9EDKn553

Bricka 1

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.06

Nord giv
ingen i zon
kn1063
K
E98632
85
9874
953
10
Kkn942
D5
Dkn10872
D
10763
EK2
E64
Kkn754
ED

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Martje Lindholm - Frank Larsson Jarl Svedertun - Hans Göran Lindgren 6NT S+1 9 1020 32/0
Sören Hammer - Anita Jönsson Ilona Hallenborg - Gun Norberg 6 S+1 3 940 29/3
Stig Bornhager - Gun Bornhager Ingegerd Sjönell - Inger Hansson 6 S+1 9 940 29/3
Margreth Gustavsson - Elsie Blomqvist Birgitta Mardell - Margaretha Stenman 3NT S+4 5 520 23/9
Barbro Hernberg - Inga Angelstedt Henny Fagerli - Maj-Lis Karlsson 3NT S+4 9 520 23/9
Lars Björk - Monica Björk Bengt Larsson - Kerstin Pettersson 3NT S+4 2 520 23/9
Andreas Carlsson - Michael Svidén Kerstin Bernmo - Lena Nilsson 3NT S+4 4 520 23/9
Jimmy Tönnberg - Margreth Klang Anne-Marie Swärd - Nils Hellring 3NT S+3 9 490 16/16
Yvonne Andersson - Eleanor Johansson Maud Ohlsson - Monica Wassman 3NT S+3 2 490 16/16
Elisabeth Jacobsson - Ingmar Kärrsten Birgitta Södergren - Karl-Erik Karlsson 3NT S+3 3 490 16/16
Ulla Arvidsson - Lennart Scharin Göran Gullbrandsson - Kerstin Andersson 5 S+2 9 440 11/21
Gudrun Widerström - Agneta Risholm Ingrid Benjaminsson - Kerstin Ericson 5 S+2 3 440 11/21
Lennart Gudmundsson - Lena Gudmundsson Gun Jacobsson - Anita Ottosson 5 N+1 D 420 8/24
Britt-Louise Sallén - Ingrid Johansson Birgitta Bergström - Anna-Britt Sönnemark 2NT S+3 3 210 6/26
Maud Wahlund - Ingalill Johanssson Eva Johnsson - Sven-Åke Svenäng 3 S+4 9 190 3/29
Hans Ulver - Gunilla Ulver Bengt-Olof Bengtsson - Lena Gunnarsson 4 N+3 10 190 3/29
Kåre Nielsen - Leif Södergren Gulli Blid - Ulla Marke 3 S+3 9 170 0/32

Bricka 2

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.06

Öst giv
N-S i zon
104
EKDkn95
D10
E52
E72
874
9543
1097
Kkn9853
2
E76
KDkn
D6
1063
Kkn82
8643

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gudrun Widerström - Agneta Risholm Ingrid Benjaminsson - Kerstin Ericson 2 N+1 E 140 32/0
Ulla Arvidsson - Lennart Scharin Göran Gullbrandsson - Kerstin Andersson 2 N= K 110 29/3
Stig Bornhager - Gun Bornhager Ingegerd Sjönell - Inger Hansson 2 N= 6 110 29/3
Martje Lindholm - Frank Larsson Jarl Svedertun - Hans Göran Lindgren 4 Ö-2 3 100 26/6
Margreth Gustavsson - Elsie Blomqvist Birgitta Mardell - Margaretha Stenman 4 Ö-1 6 50 21/11
Britt-Louise Sallén - Ingrid Johansson Birgitta Bergström - Anna-Britt Sönnemark 4 Ö-1 10 50 21/11
Maud Wahlund - Ingalill Johanssson Eva Johnsson - Sven-Åke Svenäng 4 Ö-1 3 50 21/11
Barbro Hernberg - Inga Angelstedt Henny Fagerli - Maj-Lis Karlsson 4 Ö-1 10 50 21/11
Hans Ulver - Gunilla Ulver Bengt-Olof Bengtsson - Lena Gunnarsson 3 N-1 K -100 16/16
Jimmy Tönnberg - Margreth Klang Anne-Marie Swärd - Nils Hellring 3 Ö= 3 -140 12/20
Sören Hammer - Anita Jönsson Ilona Hallenborg - Gun Norberg 3 Ö= 10 -140 12/20
Lars Björk - Monica Björk Bengt Larsson - Kerstin Pettersson 3 Ö= 10 -140 12/20
Kåre Nielsen - Leif Södergren Gulli Blid - Ulla Marke 4 N-2 K -200 4/28
Lennart Gudmundsson - Lena Gudmundsson Gun Jacobsson - Anita Ottosson 4 N-2 K -200 4/28
Yvonne Andersson - Eleanor Johansson Maud Ohlsson - Monica Wassman 4 N-2 K -200 4/28
Elisabeth Jacobsson - Ingmar Kärrsten Birgitta Södergren - Karl-Erik Karlsson 4 N-2 K -200 4/28
Andreas Carlsson - Michael Svidén Kerstin Bernmo - Lena Nilsson 4 N-2 K -200 4/28

Bricka 3

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.06

Syd giv
Ö-V i zon
E94
983
kn876
873
D1085
kn107
ED10
EK10
Kkn32
EK2
K54
Dkn4
76
D654
932
9652

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt-Louise Sallén - Ingrid Johansson Ilona Hallenborg - Gun Norberg 6NT V-2 6 200 31/1
Bengt-Olof Bengtsson - Lena Gunnarsson Martje Lindholm - Frank Larsson 7NT V-2 E 200 31/1
Göran Gullbrandsson - Kerstin Andersson Sören Hammer - Anita Jönsson 6NT V-1 E 100 22/10
Birgitta Mardell - Margaretha Stenman Kåre Nielsen - Leif Södergren 6NT V-1 7 100 22/10
Ulla Arvidsson - Lennart Scharin Gun Jacobsson - Anita Ottosson 6NT V-1 6 100 22/10
Jimmy Tönnberg - Margreth Klang Margreth Gustavsson - Elsie Blomqvist 6 V-1 3 100 22/10
Lars Björk - Monica Björk Henny Fagerli - Maj-Lis Karlsson 6NT V-1 4 100 22/10
Jarl Svedertun - Hans Göran Lindgren Gudrun Widerström - Agneta Risholm 6NT V-1 E 100 22/10
Andreas Carlsson - Michael Svidén Eva Johnsson - Sven-Åke Svenäng 6NT V-1 E 100 22/10
Birgitta Södergren - Karl-Erik Karlsson Ingegerd Sjönell - Inger Hansson 3NT V+1 6 -630 13/19
Ingrid Benjaminsson - Kerstin Ericson Maud Wahlund - Ingalill Johanssson 3NT V+1 4 -630 13/19
Lennart Gudmundsson - Lena Gudmundsson Gulli Blid - Ulla Marke 4 V+1 7 -650 10/22
Birgitta Bergström - Anna-Britt Sönnemark Maud Ohlsson - Monica Wassman 5NT V= 6 -660 5/27
Anne-Marie Swärd - Nils Hellring Yvonne Andersson - Eleanor Johansson 5NT V= 6 -660 5/27
Barbro Hernberg - Inga Angelstedt Elisabeth Jacobsson - Ingmar Kärrsten 4NT V+1 6 -660 5/27
Hans Ulver - Gunilla Ulver Kerstin Bernmo - Lena Nilsson 3NT V+2 4 -660 5/27
Stig Bornhager - Gun Bornhager Bengt Larsson - Kerstin Pettersson 3NT Ö+3 4 -690 0/32

Bricka 4

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.06

Väst giv
alla i zon
ED104
8762
1097
D6
Kkn
Kkn43
D83
K1032
987
D95
5
kn98754
6532
E10
EKkn642
E

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Bornhager - Gun Bornhager Bengt Larsson - Kerstin Pettersson 5D V-3 9 800 32/0
Ingrid Benjaminsson - Kerstin Ericson Maud Wahlund - Ingalill Johanssson 5 S= 4 600 30/2
Birgitta Bergström - Anna-Britt Sönnemark Maud Ohlsson - Monica Wassman 5D V-2 E 500 27/5
Birgitta Södergren - Karl-Erik Karlsson Ingegerd Sjönell - Inger Hansson 3 V-5 10 500 27/5
Andreas Carlsson - Michael Svidén Eva Johnsson - Sven-Åke Svenäng 3 N+2 5 200 24/8
Jarl Svedertun - Hans Göran Lindgren Gudrun Widerström - Agneta Risholm 3 S+3 K 170 22/10
Anne-Marie Swärd - Nils Hellring Yvonne Andersson - Eleanor Johansson 3 S+2 4 150 17/15
Ulla Arvidsson - Lennart Scharin Gun Jacobsson - Anita Ottosson 3 S+2 2 150 17/15
Barbro Hernberg - Inga Angelstedt Elisabeth Jacobsson - Ingmar Kärrsten 3 S+2 2 150 17/15
Lars Björk - Monica Björk Henny Fagerli - Maj-Lis Karlsson 3 S+2 10 150 17/15
Jimmy Tönnberg - Margreth Klang Margreth Gustavsson - Elsie Blomqvist 3 N= 5 140 12/20
Göran Gullbrandsson - Kerstin Andersson Sören Hammer - Anita Jönsson 3 S+1 2 130 6/26
Britt-Louise Sallén - Ingrid Johansson Ilona Hallenborg - Gun Norberg 2 S+2 3 130 6/26
Lennart Gudmundsson - Lena Gudmundsson Gulli Blid - Ulla Marke 2 S+2 3 130 6/26
Birgitta Mardell - Margaretha Stenman Kåre Nielsen - Leif Södergren 3 S+1 2 130 6/26
Hans Ulver - Gunilla Ulver Kerstin Bernmo - Lena Nilsson 3 S+1 2 130 6/26
Bengt-Olof Bengtsson - Lena Gunnarsson Martje Lindholm - Frank Larsson 5D S-1 2 -200 0/32

Bricka 5

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.06

Nord giv
N-S i zon
10965
KD3
K1053
52
EKDkn8
52
Ekn86
E7
32
Ekn10764

D9864
74
98
D9742
Kkn103

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gulli Blid - Ulla Marke Anne-Marie Swärd - Nils Hellring 4 V-1 5 50 27/5
Ulla Arvidsson - Lennart Scharin Kåre Nielsen - Leif Södergren 4 V-1 3 50 27/5
Kerstin Bernmo - Lena Nilsson Bengt-Olof Bengtsson - Lena Gunnarsson 3NT V-1 3 50 27/5
Barbro Hernberg - Inga Angelstedt Bengt Larsson - Kerstin Pettersson 4 Ö-1 7 50 27/5
Hans Ulver - Gunilla Ulver Eva Johnsson - Sven-Åke Svenäng 4 Ö-1 2 50 27/5
Henny Fagerli - Maj-Lis Karlsson Jarl Svedertun - Hans Göran Lindgren 3NT V-1 3 50 27/5
Lennart Gudmundsson - Lena Gudmundsson Göran Gullbrandsson - Kerstin Andersson 2 V+1 5 -140 20/12
Martje Lindholm - Frank Larsson Maud Wahlund - Ingalill Johanssson 2 V+2 5 -170 18/14
Ingrid Benjaminsson - Kerstin Ericson Birgitta Södergren - Karl-Erik Karlsson 3NT V= 5 -400 16/16
Ilona Hallenborg - Gun Norberg Birgitta Bergström - Anna-Britt Sönnemark 3NT V+1 3 -430 13/19
Elisabeth Jacobsson - Ingmar Kärrsten Lars Björk - Monica Björk 4NT V= 3 -430 13/19
Sören Hammer - Anita Jönsson Gun Jacobsson - Anita Ottosson 4 Ö+1 7 -450 10/22
Margreth Gustavsson - Elsie Blomqvist Yvonne Andersson - Eleanor Johansson 4 Ö+2 3 -480 4/28
Britt-Louise Sallén - Ingrid Johansson Jimmy Tönnberg - Margreth Klang 4 Ö+2 4 -480 4/28
Birgitta Mardell - Margaretha Stenman Maud Ohlsson - Monica Wassman 4 Ö+2 10 -480 4/28
Ingegerd Sjönell - Inger Hansson Andreas Carlsson - Michael Svidén 4 Ö+2 K -480 4/28
Gudrun Widerström - Agneta Risholm Stig Bornhager - Gun Bornhager 4 Ö+2 7 -480 4/28

Bricka 6

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.06

Öst giv
Ö-V i zon
942
72
D873
D1085
EDkn5
KD10
K9
Ekn43
K763
985
kn62
K97
108
Ekn643
E1054
62

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Sjönell - Inger Hansson Andreas Carlsson - Michael Svidén 3NT V-1 3 100 30/2
Gudrun Widerström - Agneta Risholm Stig Bornhager - Gun Bornhager 4 V-1 7 100 30/2
Barbro Hernberg - Inga Angelstedt Bengt Larsson - Kerstin Pettersson 4 V-1 7 100 30/2
Birgitta Mardell - Margaretha Stenman Maud Ohlsson - Monica Wassman 1NT V= 8 -90 26/6
Kerstin Bernmo - Lena Nilsson Bengt-Olof Bengtsson - Lena Gunnarsson 1NT V+2 5 -150 24/8
Margreth Gustavsson - Elsie Blomqvist Yvonne Andersson - Eleanor Johansson 3NT V= 8 -600 19/13
Martje Lindholm - Frank Larsson Maud Wahlund - Ingalill Johanssson 3NT V= 7 -600 19/13
Ingrid Benjaminsson - Kerstin Ericson Birgitta Södergren - Karl-Erik Karlsson 3NT V= 7 -600 19/13
Henny Fagerli - Maj-Lis Karlsson Jarl Svedertun - Hans Göran Lindgren 3NT V= 5 -600 19/13
Gulli Blid - Ulla Marke Anne-Marie Swärd - Nils Hellring 4 V= 7 -620 12/20
Ulla Arvidsson - Lennart Scharin Kåre Nielsen - Leif Södergren 4 V= 7 -620 12/20
Sören Hammer - Anita Jönsson Gun Jacobsson - Anita Ottosson 4 V= 8 -620 12/20
Hans Ulver - Gunilla Ulver Eva Johnsson - Sven-Åke Svenäng 3NT V+1 5 -630 8/24
Britt-Louise Sallén - Ingrid Johansson Jimmy Tönnberg - Margreth Klang 4 V+1 7 -650 4/28
Lennart Gudmundsson - Lena Gudmundsson Göran Gullbrandsson - Kerstin Andersson 4 V+1 8 -650 4/28
Ilona Hallenborg - Gun Norberg Birgitta Bergström - Anna-Britt Sönnemark 4 V+1 7 -650 4/28
Elisabeth Jacobsson - Ingmar Kärrsten Lars Björk - Monica Björk 3NT V+2 5 -660 0/32

Bricka 7

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.06

Syd giv
alla i zon
2
kn7543
Dkn6
D1086
653
E96
E97
K754
D108
KD1082
432
92
EKkn974

K1085
Ekn3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Jacobsson - Ingmar Kärrsten Jarl Svedertun - Hans Göran Lindgren 4D S= 4 790 32/0
Ingrid Benjaminsson - Kerstin Ericson Barbro Hernberg - Inga Angelstedt 4 S= E 620 30/2
Bengt-Olof Bengtsson - Lena Gunnarsson Birgitta Södergren - Karl-Erik Karlsson 3 S+3 5 230 28/4
Göran Gullbrandsson - Kerstin Andersson Gulli Blid - Ulla Marke 3 S+2 6 200 20/12
Kåre Nielsen - Leif Södergren Sören Hammer - Anita Jönsson 2 S+3 6 200 20/12
Maud Ohlsson - Monica Wassman Margreth Gustavsson - Elsie Blomqvist 2 S+3 4 200 20/12
Ilona Hallenborg - Gun Norberg Anne-Marie Swärd - Nils Hellring 1 S+4 6 200 20/12
Maud Wahlund - Ingalill Johanssson Stig Bornhager - Gun Bornhager 1 S+4 3 200 20/12
Hans Ulver - Gunilla Ulver Ingegerd Sjönell - Inger Hansson 1 S+4 5 200 20/12
Andreas Carlsson - Michael Svidén Bengt Larsson - Kerstin Pettersson 3 S+2 E 200 20/12
Lennart Gudmundsson - Lena Gudmundsson Jimmy Tönnberg - Margreth Klang 3 S+1 7 170 10/22
Ulla Arvidsson - Lennart Scharin Birgitta Bergström - Anna-Britt Sönnemark 2 S+2 E 170 10/22
Lars Björk - Monica Björk Gudrun Widerström - Agneta Risholm 3 S+1 5 170 10/22
Birgitta Mardell - Margaretha Stenman Gun Jacobsson - Anita Ottosson 2 S+1 7 140 4/28
Eva Johnsson - Sven-Åke Svenäng Kerstin Bernmo - Lena Nilsson 2 S+1 5 140 4/28
Henny Fagerli - Maj-Lis Karlsson Martje Lindholm - Frank Larsson 3 S= 4 140 4/28
Yvonne Andersson - Eleanor Johansson Britt-Louise Sallén - Ingrid Johansson 3NT S-3 4 -300 0/32

Bricka 8

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.06

Väst giv
ingen i zon
K
kn976
EK1054
Kkn4
Dkn10
ED108
72
ED86
98643
4
kn63
7532
E752
K532
D98
109

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Ulver - Gunilla Ulver Ingegerd Sjönell - Inger Hansson 1NT V-4 4 200 32/0
Göran Gullbrandsson - Kerstin Andersson Gulli Blid - Ulla Marke 3 V-3 E 150 30/2
Ulla Arvidsson - Lennart Scharin Birgitta Bergström - Anna-Britt Sönnemark 2 N+2 7 130 27/5
Eva Johnsson - Sven-Åke Svenäng Kerstin Bernmo - Lena Nilsson 2 N+2 6 130 27/5
Kåre Nielsen - Leif Södergren Sören Hammer - Anita Jönsson 2 S= D 110 22/10
Ilona Hallenborg - Gun Norberg Anne-Marie Swärd - Nils Hellring 3 N= 4 110 22/10
Lars Björk - Monica Björk Gudrun Widerström - Agneta Risholm 2 N+1 4 110 22/10
Lennart Gudmundsson - Lena Gudmundsson Jimmy Tönnberg - Margreth Klang 3 V-2 E 100 13/19
Yvonne Andersson - Eleanor Johansson Britt-Louise Sallén - Ingrid Johansson 3 Ö-2 9 100 13/19
Bengt-Olof Bengtsson - Lena Gunnarsson Birgitta Södergren - Karl-Erik Karlsson 4 V-2 E 100 13/19
Maud Wahlund - Ingalill Johanssson Stig Bornhager - Gun Bornhager 3 Ö-2 8 100 13/19
Elisabeth Jacobsson - Ingmar Kärrsten Jarl Svedertun - Hans Göran Lindgren 3 Ö-2 8 100 13/19
Henny Fagerli - Maj-Lis Karlsson Martje Lindholm - Frank Larsson 3 V-2 E 100 13/19
Maud Ohlsson - Monica Wassman Margreth Gustavsson - Elsie Blomqvist 4 S-1 6 -50 3/29
Birgitta Mardell - Margaretha Stenman Gun Jacobsson - Anita Ottosson 4 N-1 4 -50 3/29
Andreas Carlsson - Michael Svidén Bengt Larsson - Kerstin Pettersson 4 S-1 D -50 3/29
Ingrid Benjaminsson - Kerstin Ericson Barbro Hernberg - Inga Angelstedt 3 N-1 4 -50 3/29

Bricka 9

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.06

Nord giv
Ö-V i zon
kn9862
E1054
73
kn8
KD73
K
KD10954
42
E10
kn9863
E2
9753
54
D72
kn86
EKD106

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jimmy Tönnberg - Margreth Klang Birgitta Mardell - Margaretha Stenman 3 V-2 Kn 200 32/0
Yvonne Andersson - Eleanor Johansson Lennart Gudmundsson - Lena Gudmundsson 4 V-1 8 100 30/2
Ulla Arvidsson - Lennart Scharin Gulli Blid - Ulla Marke 1NT S-1 K -50 27/5
Elisabeth Jacobsson - Ingmar Kärrsten Martje Lindholm - Frank Larsson 3 S-1 K -50 27/5
Göran Gullbrandsson - Kerstin Andersson Margreth Gustavsson - Elsie Blomqvist 3 V= Kn -110 19/13
Gun Jacobsson - Anita Ottosson Maud Ohlsson - Monica Wassman 3 V= Kn -110 19/13
Anne-Marie Swärd - Nils Hellring Britt-Louise Sallén - Ingrid Johansson 3 V= Kn -110 19/13
Sören Hammer - Anita Jönsson Birgitta Bergström - Anna-Britt Sönnemark 3 V= 8 -110 19/13
Kerstin Bernmo - Lena Nilsson Barbro Hernberg - Inga Angelstedt 2 V+1 Kn -110 19/13
Lars Björk - Monica Björk Ingrid Benjaminsson - Kerstin Ericson 3 V= Kn -110 19/13
Ilona Hallenborg - Gun Norberg Kåre Nielsen - Leif Södergren 3 V+1 4 -130 8/24
Ingegerd Sjönell - Inger Hansson Eva Johnsson - Sven-Åke Svenäng 2 V+2 Kn -130 8/24
Andreas Carlsson - Michael Svidén Gudrun Widerström - Agneta Risholm 3 V+1 Kn -130 8/24
Henny Fagerli - Maj-Lis Karlsson Bengt-Olof Bengtsson - Lena Gunnarsson 3 V+1 E -130 8/24
Stig Bornhager - Gun Bornhager Birgitta Södergren - Karl-Erik Karlsson 3 V+1 Kn -130 8/24
Jarl Svedertun - Hans Göran Lindgren Maud Wahlund - Ingalill Johanssson 1NT S-3 5 -150 2/30
Hans Ulver - Gunilla Ulver Bengt Larsson - Kerstin Pettersson 3NT N-6 E -300 0/32

Bricka 10

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.06

Öst giv
alla i zon
D432
D96
Dkn53
K7
K105
K83
62
109543
E96
E1075
987
kn82
kn87
kn42
EK104
ED6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anne-Marie Swärd - Nils Hellring Britt-Louise Sallén - Ingrid Johansson 3NT S= 5 600 31/1
Henny Fagerli - Maj-Lis Karlsson Bengt-Olof Bengtsson - Lena Gunnarsson 3NT S= 3 600 31/1
Göran Gullbrandsson - Kerstin Andersson Margreth Gustavsson - Elsie Blomqvist 2NT S+1 9 150 27/5
Sören Hammer - Anita Jönsson Birgitta Bergström - Anna-Britt Sönnemark 2NT S+1 9 150 27/5
Gun Jacobsson - Anita Ottosson Maud Ohlsson - Monica Wassman 2NT S= 3 120 20/12
Yvonne Andersson - Eleanor Johansson Lennart Gudmundsson - Lena Gudmundsson 2NT S= 4 120 20/12
Ingegerd Sjönell - Inger Hansson Eva Johnsson - Sven-Åke Svenäng 2NT S= 10 120 20/12
Jarl Svedertun - Hans Göran Lindgren Maud Wahlund - Ingalill Johanssson 2NT S= 3 120 20/12
Andreas Carlsson - Michael Svidén Gudrun Widerström - Agneta Risholm 2NT S= 4 120 20/12
Lars Björk - Monica Björk Ingrid Benjaminsson - Kerstin Ericson 2 S+1 3 110 13/19
Hans Ulver - Gunilla Ulver Bengt Larsson - Kerstin Pettersson 2 S+1 2 110 13/19
Stig Bornhager - Gun Bornhager Birgitta Södergren - Karl-Erik Karlsson 1NT S= 10 90 10/22
Jimmy Tönnberg - Margreth Klang Birgitta Mardell - Margaretha Stenman 3NT S-1 9 -100 6/26
Kerstin Bernmo - Lena Nilsson Barbro Hernberg - Inga Angelstedt 2NT S-1 10 -100 6/26
Elisabeth Jacobsson - Ingmar Kärrsten Martje Lindholm - Frank Larsson 3NT S-1 3 -100 6/26
Ilona Hallenborg - Gun Norberg Kåre Nielsen - Leif Södergren 3NT S-2 10 -200 1/31
Ulla Arvidsson - Lennart Scharin Gulli Blid - Ulla Marke 3NT S-2 10 -200 1/31

Bricka 11

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.06

Syd giv
ingen i zon
kn9
ED432
1063
742
D642
K10
ED94
986
EK1073
765
kn52
EK
85
kn98
K87
Dkn1053

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andreas Carlsson - Michael Svidén Maud Wahlund - Ingalill Johanssson 2 Ö+3 D -200 32/0
Gulli Blid - Ulla Marke Sören Hammer - Anita Jönsson 2NT Ö+3 D -210 30/2
Birgitta Mardell - Margaretha Stenman Yvonne Andersson - Eleanor Johansson 4 Ö= 8 -420 25/7
Kerstin Bernmo - Lena Nilsson Henny Fagerli - Maj-Lis Karlsson 4 Ö= D -420 25/7
Bengt Larsson - Kerstin Pettersson Ingegerd Sjönell - Inger Hansson 4 Ö= 5 -420 25/7
Elisabeth Jacobsson - Ingmar Kärrsten Bengt-Olof Bengtsson - Lena Gunnarsson 4 Ö= 3 -420 25/7
Göran Gullbrandsson - Kerstin Andersson Birgitta Bergström - Anna-Britt Sönnemark 4 Ö+1 7 -450 10/22
Gun Jacobsson - Anita Ottosson Britt-Louise Sallén - Ingrid Johansson 4 Ö+1 D -450 10/22
Kåre Nielsen - Leif Södergren Anne-Marie Swärd - Nils Hellring 4 Ö+1 D -450 10/22
Margreth Gustavsson - Elsie Blomqvist Lennart Gudmundsson - Lena Gudmundsson 4 Ö+1 7 -450 10/22
Ulla Arvidsson - Lennart Scharin Maud Ohlsson - Monica Wassman 4 Ö+1 7 -450 10/22
Jimmy Tönnberg - Margreth Klang Ilona Hallenborg - Gun Norberg 4 Ö+1 D -450 10/22
Eva Johnsson - Sven-Åke Svenäng Lars Björk - Monica Björk 4 Ö+1 D -450 10/22
Martje Lindholm - Frank Larsson Birgitta Södergren - Karl-Erik Karlsson 4 Ö+1 D -450 10/22
Hans Ulver - Gunilla Ulver Gudrun Widerström - Agneta Risholm 4 Ö+1 D -450 10/22
Ingrid Benjaminsson - Kerstin Ericson Jarl Svedertun - Hans Göran Lindgren 4 Ö+1 D -450 10/22
Stig Bornhager - Gun Bornhager Barbro Hernberg - Inga Angelstedt 4 Ö+1 D -450 10/22

Bricka 12

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.06

Väst giv
N-S i zon
EKkn107
7
109
E8652
D82
E2
ED8762
Dkn
964
K1063
K5
K974
53
Dkn9854
kn43
103

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Mardell - Margaretha Stenman Yvonne Andersson - Eleanor Johansson 2NT N+1 5 150 32/0
Gulli Blid - Ulla Marke Sören Hammer - Anita Jönsson 5 V-2 E 100 28/4
Jimmy Tönnberg - Margreth Klang Ilona Hallenborg - Gun Norberg 3 V-2 7 100 28/4
Ingrid Benjaminsson - Kerstin Ericson Jarl Svedertun - Hans Göran Lindgren 3NT Ö-2 5 100 28/4
Andreas Carlsson - Michael Svidén Maud Wahlund - Ingalill Johanssson 1 N= 6 80 24/8
Kåre Nielsen - Leif Södergren Anne-Marie Swärd - Nils Hellring 3NT V-1 E 50 21/11
Bengt Larsson - Kerstin Pettersson Ingegerd Sjönell - Inger Hansson 4 V-1 E 50 21/11
Ulla Arvidsson - Lennart Scharin Maud Ohlsson - Monica Wassman 3 V= E -110 16/16
Kerstin Bernmo - Lena Nilsson Henny Fagerli - Maj-Lis Karlsson 3 V= E -110 16/16
Elisabeth Jacobsson - Ingmar Kärrsten Bengt-Olof Bengtsson - Lena Gunnarsson 3 V= E -110 16/16
Margreth Gustavsson - Elsie Blomqvist Lennart Gudmundsson - Lena Gudmundsson 3 V+1 E -130 9/23
Eva Johnsson - Sven-Åke Svenäng Lars Björk - Monica Björk 4 V= E -130 9/23
Hans Ulver - Gunilla Ulver Gudrun Widerström - Agneta Risholm 3 V+1 E -130 9/23
Stig Bornhager - Gun Bornhager Barbro Hernberg - Inga Angelstedt 3 V+1 7 -130 9/23
Martje Lindholm - Frank Larsson Birgitta Södergren - Karl-Erik Karlsson 2NT V+1 Kn -150 4/28
Gun Jacobsson - Anita Ottosson Britt-Louise Sallén - Ingrid Johansson 3 N-3 K -300 2/30
Göran Gullbrandsson - Kerstin Andersson Birgitta Bergström - Anna-Britt Sönnemark 3 N-4 K -400 0/32

Bricka 13

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.06

Nord giv
alla i zon
kn104
ED72
E97
kn83
KD
108653
864
EK6
E9652
K4
kn103
1052
873
kn9
KD52
D974

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kåre Nielsen - Leif Södergren Lennart Gudmundsson - Lena Gudmundsson 1NT V-2 7 200 31/1
Ingrid Benjaminsson - Kerstin Ericson Martje Lindholm - Frank Larsson 2 V-2 E 200 31/1
Sören Hammer - Anita Jönsson Maud Ohlsson - Monica Wassman 1NT S+1 E 120 26/6
Andreas Carlsson - Michael Svidén Birgitta Södergren - Karl-Erik Karlsson 2NT N= K 120 26/6
Stig Bornhager - Gun Bornhager Lars Björk - Monica Björk 1NT S+1 5 120 26/6
Gun Jacobsson - Anita Ottosson Gulli Blid - Ulla Marke 1NT N= Kn 90 19/13
Birgitta Bergström - Anna-Britt Sönnemark Margreth Gustavsson - Elsie Blomqvist 1NT S= 6 90 19/13
Ulla Arvidsson - Lennart Scharin Anne-Marie Swärd - Nils Hellring 1NT S= 3 90 19/13
Elisabeth Jacobsson - Ingmar Kärrsten Kerstin Bernmo - Lena Nilsson 1NT N= 4 90 19/13
Ingegerd Sjönell - Inger Hansson Jarl Svedertun - Hans Göran Lindgren 1 Ö= K -80 14/18
Ilona Hallenborg - Gun Norberg Yvonne Andersson - Eleanor Johansson 2NT N-1 2 -100 10/22
Gudrun Widerström - Agneta Risholm Bengt Larsson - Kerstin Pettersson 2 S-1 E -100 10/22
Henny Fagerli - Maj-Lis Karlsson Eva Johnsson - Sven-Åke Svenäng 1 N-1 E -100 10/22
Göran Gullbrandsson - Kerstin Andersson Jimmy Tönnberg - Margreth Klang 1 V+1 E -110 5/27
Britt-Louise Sallén - Ingrid Johansson Birgitta Mardell - Margaretha Stenman 2 Ö= Kn -110 5/27
Bengt-Olof Bengtsson - Lena Gunnarsson Barbro Hernberg - Inga Angelstedt 1NT S-2 3 -200 1/31
Maud Wahlund - Ingalill Johanssson Hans Ulver - Gunilla Ulver 2 N-2 E -200 1/31

Bricka 14

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.06

Öst giv
ingen i zon
Dkn1094
743
E10
E73
E72
K
kn8763
Dkn86
863
Ekn86
D9
10954
K5
D10952
K542
K2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gudrun Widerström - Agneta Risholm Bengt Larsson - Kerstin Pettersson 3 S+1 E 170 31/1
Stig Bornhager - Gun Bornhager Lars Björk - Monica Björk 2 N+2 9 170 31/1
Birgitta Bergström - Anna-Britt Sönnemark Margreth Gustavsson - Elsie Blomqvist 1NT V-3 D 150 28/4
Göran Gullbrandsson - Kerstin Andersson Jimmy Tönnberg - Margreth Klang 2 S+1 8 140 21/11
Gun Jacobsson - Anita Ottosson Gulli Blid - Ulla Marke 2 S+1 D 140 21/11
Ilona Hallenborg - Gun Norberg Yvonne Andersson - Eleanor Johansson 2 S+1 7 140 21/11
Bengt-Olof Bengtsson - Lena Gunnarsson Barbro Hernberg - Inga Angelstedt 2 S+1 D 140 21/11
Ingrid Benjaminsson - Kerstin Ericson Martje Lindholm - Frank Larsson 2 N+1 10 140 21/11
Henny Fagerli - Maj-Lis Karlsson Eva Johnsson - Sven-Åke Svenäng 2 S+1 6 140 21/11
Elisabeth Jacobsson - Ingmar Kärrsten Kerstin Bernmo - Lena Nilsson 1NT S+1 6 120 14/18
Britt-Louise Sallén - Ingrid Johansson Birgitta Mardell - Margaretha Stenman 2 S= E 110 10/22
Ulla Arvidsson - Lennart Scharin Anne-Marie Swärd - Nils Hellring 2 S= D 110 10/22
Maud Wahlund - Ingalill Johanssson Hans Ulver - Gunilla Ulver 2 S= D 110 10/22
Sören Hammer - Anita Jönsson Maud Ohlsson - Monica Wassman 3 V-2 D 100 6/26
Ingegerd Sjönell - Inger Hansson Jarl Svedertun - Hans Göran Lindgren Pass   4/28
Kåre Nielsen - Leif Södergren Lennart Gudmundsson - Lena Gudmundsson 4 S-1 8 -50 1/31
Andreas Carlsson - Michael Svidén Birgitta Södergren - Karl-Erik Karlsson 3 S-1 D -50 1/31

Bricka 15

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.06

Syd giv
N-S i zon
K
kn9743
102
D9765
ED
52
8654
EK1084
1065
ED
EKD97
kn32
kn987432
K1086
kn3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Andersson - Eleanor Johansson Göran Gullbrandsson - Kerstin Andersson 3 Ö-5 Kn 250 32/0
Andreas Carlsson - Michael Svidén Barbro Hernberg - Inga Angelstedt 2 S+1 E 140 30/2
Jarl Svedertun - Hans Göran Lindgren Stig Bornhager - Gun Bornhager 5 Ö-2 8 100 28/4
Ingrid Benjaminsson - Kerstin Ericson Bengt-Olof Bengtsson - Lena Gunnarsson 4 Ö-1 7 50 26/6
Anne-Marie Swärd - Nils Hellring Sören Hammer - Anita Jönsson 2 Ö+3 9 -150 22/10
Elisabeth Jacobsson - Ingmar Kärrsten Eva Johnsson - Sven-Åke Svenäng 4 Ö+1 6 -150 22/10
Henny Fagerli - Maj-Lis Karlsson Ingegerd Sjönell - Inger Hansson 4 Ö+1 8 -150 22/10
Birgitta Södergren - Karl-Erik Karlsson Hans Ulver - Gunilla Ulver 2 S-3 E -300 18/14
Kåre Nielsen - Leif Södergren Maud Ohlsson - Monica Wassman 3NT Ö= 2 -400 12/20
Lennart Gudmundsson - Lena Gudmundsson Ilona Hallenborg - Gun Norberg 3NT Ö= 7 -400 12/20
Kerstin Bernmo - Lena Nilsson Lars Björk - Monica Björk 3NT Ö= 4 -400 12/20
Bengt Larsson - Kerstin Pettersson Martje Lindholm - Frank Larsson 3NT Ö= 4 -400 12/20
Maud Wahlund - Ingalill Johanssson Gudrun Widerström - Agneta Risholm 5 V= K -400 12/20
Birgitta Bergström - Anna-Britt Sönnemark Birgitta Mardell - Margaretha Stenman 5 Ö+1 8 -420 5/27
Gulli Blid - Ulla Marke Britt-Louise Sallén - Ingrid Johansson 5 Ö+1 4 -420 5/27
Gun Jacobsson - Anita Ottosson Jimmy Tönnberg - Margreth Klang 3NT Ö+1 7 -430 2/30
Ulla Arvidsson - Lennart Scharin Margreth Gustavsson - Elsie Blomqvist 3NT Ö+2 2 -460 0/32

Bricka 16

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.06

Väst giv
Ö-V i zon
Kkn95
9
E975
10874
E4
Kkn8542
1086
63
8632
763
K4
ED92
D107
ED10
Dkn32
Kkn5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jarl Svedertun - Hans Göran Lindgren Stig Bornhager - Gun Bornhager 3NT S+1 5 430 32/0
Kerstin Bernmo - Lena Nilsson Lars Björk - Monica Björk 3D V-1 Kn 200 30/2
Birgitta Södergren - Karl-Erik Karlsson Hans Ulver - Gunilla Ulver 1NT S+3 4 180 26/6
Andreas Carlsson - Michael Svidén Barbro Hernberg - Inga Angelstedt 2NT S+2 5 180 26/6
Ingrid Benjaminsson - Kerstin Ericson Bengt-Olof Bengtsson - Lena Gunnarsson 1NT S+3 2 180 26/6
Anne-Marie Swärd - Nils Hellring Sören Hammer - Anita Jönsson 2NT S+1 5 150 19/13
Bengt Larsson - Kerstin Pettersson Martje Lindholm - Frank Larsson 1NT S+2 2 150 19/13
Elisabeth Jacobsson - Ingmar Kärrsten Eva Johnsson - Sven-Åke Svenäng 2NT S+1 8 150 19/13
Henny Fagerli - Maj-Lis Karlsson Ingegerd Sjönell - Inger Hansson 2NT S+1 4 150 19/13
Birgitta Bergström - Anna-Britt Sönnemark Birgitta Mardell - Margaretha Stenman 2 N= 6 110 14/18
Gun Jacobsson - Anita Ottosson Jimmy Tönnberg - Margreth Klang 3 N-1 7 -50 10/22
Gulli Blid - Ulla Marke Britt-Louise Sallén - Ingrid Johansson 2 N-1 7 -50 10/22
Lennart Gudmundsson - Lena Gudmundsson Ilona Hallenborg - Gun Norberg 2 N-1 7 -50 10/22
Ulla Arvidsson - Lennart Scharin Margreth Gustavsson - Elsie Blomqvist 2NT S-2 5 -100 6/26
Kåre Nielsen - Leif Södergren Maud Ohlsson - Monica Wassman 2 V= E -110 3/29
Maud Wahlund - Ingalill Johanssson Gudrun Widerström - Agneta Risholm 2 V= 7 -110 3/29
Yvonne Andersson - Eleanor Johansson Göran Gullbrandsson - Kerstin Andersson 2 V+1 5 -140 0/32

Bricka 17

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.06

Nord giv
ingen i zon
D984
EK54
972
E6
kn
103
ED10865
kn853
K1063
D9872
Kkn
D4
E752
kn6
43
K10972

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Södergren - Karl-Erik Karlsson Maud Wahlund - Ingalill Johanssson 3NT N+2 2 460 32/0
Gulli Blid - Ulla Marke Ilona Hallenborg - Gun Norberg 2 S+1 10 140 29/3
Ingrid Benjaminsson - Kerstin Ericson Kerstin Bernmo - Lena Nilsson 2 S+1 E 140 29/3
Birgitta Bergström - Anna-Britt Sönnemark Anne-Marie Swärd - Nils Hellring 2 S= 10 110 23/9
Jimmy Tönnberg - Margreth Klang Kåre Nielsen - Leif Södergren 2 S= E 110 23/9
Gudrun Widerström - Agneta Risholm Bengt-Olof Bengtsson - Lena Gunnarsson 2 S= 10 110 23/9
Hans Ulver - Gunilla Ulver Barbro Hernberg - Inga Angelstedt 2 S= 10 110 23/9
Maud Ohlsson - Monica Wassman Lennart Gudmundsson - Lena Gudmundsson 4 V-2 4 100 17/15
Ingegerd Sjönell - Inger Hansson Elisabeth Jacobsson - Ingmar Kärrsten 3NT V-2 4 100 17/15
Yvonne Andersson - Eleanor Johansson Gun Jacobsson - Anita Ottosson 2 S-1 5 -50 11/21
Eva Johnsson - Sven-Åke Svenäng Jarl Svedertun - Hans Göran Lindgren 3 S-1 3 -50 11/21
Andreas Carlsson - Michael Svidén Lars Björk - Monica Björk 2 S-1 10 -50 11/21
Stig Bornhager - Gun Bornhager Martje Lindholm - Frank Larsson 2 S-1 3 -50 11/21
Sören Hammer - Anita Jönsson Margreth Gustavsson - Elsie Blomqvist 1 Ö= 4 -80 6/26
Birgitta Mardell - Margaretha Stenman Göran Gullbrandsson - Kerstin Andersson 2NT N-2 3 -100 2/30
Ulla Arvidsson - Lennart Scharin Britt-Louise Sallén - Ingrid Johansson 2NT N-2 3 -100 2/30
Henny Fagerli - Maj-Lis Karlsson Bengt Larsson - Kerstin Pettersson 2 N-2 3 -100 2/30

Bricka 18

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.06

Öst giv
N-S i zon
D94
4
kn82
KDkn974
EKkn653
E109
KD3
5
1082
K32
754
E863
7
Dkn8765
E1096
102

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Mardell - Margaretha Stenman Göran Gullbrandsson - Kerstin Andersson 4 V-1 4 50 32/0
Ulla Arvidsson - Lennart Scharin Britt-Louise Sallén - Ingrid Johansson 1 V+2 4 -140 28/4
Birgitta Södergren - Karl-Erik Karlsson Maud Wahlund - Ingalill Johanssson 2 V+1 4 -140 28/4
Stig Bornhager - Gun Bornhager Martje Lindholm - Frank Larsson 2 V+1 K -140 28/4
Gulli Blid - Ulla Marke Ilona Hallenborg - Gun Norberg 3 V+1 4 -170 23/9
Maud Ohlsson - Monica Wassman Lennart Gudmundsson - Lena Gudmundsson 3 V+1 4 -170 23/9
Jimmy Tönnberg - Margreth Klang Kåre Nielsen - Leif Södergren 2 V+3 4 -200 18/14
Yvonne Andersson - Eleanor Johansson Gun Jacobsson - Anita Ottosson 2 V+3 4 -200 18/14
Gudrun Widerström - Agneta Risholm Bengt-Olof Bengtsson - Lena Gunnarsson 2 V+3 4 -200 18/14
Birgitta Bergström - Anna-Britt Sönnemark Anne-Marie Swärd - Nils Hellring 4 V= 4 -420 9/23
Sören Hammer - Anita Jönsson Margreth Gustavsson - Elsie Blomqvist 4 V= 4 -420 9/23
Eva Johnsson - Sven-Åke Svenäng Jarl Svedertun - Hans Göran Lindgren 4 V= 4 -420 9/23
Ingegerd Sjönell - Inger Hansson Elisabeth Jacobsson - Ingmar Kärrsten 4 V= 4 -420 9/23
Ingrid Benjaminsson - Kerstin Ericson Kerstin Bernmo - Lena Nilsson 4 V= 4 -420 9/23
Henny Fagerli - Maj-Lis Karlsson Bengt Larsson - Kerstin Pettersson 4 V= 4 -420 9/23
Hans Ulver - Gunilla Ulver Barbro Hernberg - Inga Angelstedt 4 V+1 Kn -450 1/31
Andreas Carlsson - Michael Svidén Lars Björk - Monica Björk 4 V+1 4 -450 1/31

Bricka 19

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.06

Syd giv
Ö-V i zon
K84
kn10875
kn108
kn8
kn53
E2
D7654
K32
D9762
4
K32
E1095
E10
KD963
E9
D764

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Arvidsson - Lennart Scharin Lennart Gudmundsson - Lena Gudmundsson 2 S+2 2 170 31/1
Barbro Hernberg - Inga Angelstedt Birgitta Södergren - Karl-Erik Karlsson 3 S+1 3 170 31/1
Kåre Nielsen - Leif Södergren Yvonne Andersson - Eleanor Johansson 3 S= 6 140 22/10
Anne-Marie Swärd - Nils Hellring Birgitta Mardell - Margaretha Stenman 2 S+1 7 140 22/10
Ilona Hallenborg - Gun Norberg Gun Jacobsson - Anita Ottosson 2 S+1 5 140 22/10
Jimmy Tönnberg - Margreth Klang Birgitta Bergström - Anna-Britt Sönnemark 2 S+1 7 140 22/10
Bengt Larsson - Kerstin Pettersson Elisabeth Jacobsson - Ingmar Kärrsten 3 S= 2 140 22/10
Maud Wahlund - Ingalill Johanssson Kerstin Bernmo - Lena Nilsson 3 S= 5 140 22/10
Stig Bornhager - Gun Bornhager Bengt-Olof Bengtsson - Lena Gunnarsson 3 S= 3 140 22/10
Gulli Blid - Ulla Marke Margreth Gustavsson - Elsie Blomqvist 4 S-1 2 -50 8/24
Maud Ohlsson - Monica Wassman Göran Gullbrandsson - Kerstin Andersson 4 S-1 2 -50 8/24
Britt-Louise Sallén - Ingrid Johansson Sören Hammer - Anita Jönsson 4 S-1 4 -50 8/24
Ingegerd Sjönell - Inger Hansson Martje Lindholm - Frank Larsson 4 S-1 4 -50 8/24
Jarl Svedertun - Hans Göran Lindgren Andreas Carlsson - Michael Svidén 4 S-1 5 -50 8/24
Hans Ulver - Gunilla Ulver Lars Björk - Monica Björk 4 S-1 Kn -50 8/24
Henny Fagerli - Maj-Lis Karlsson Gudrun Widerström - Agneta Risholm 4 S-1 3 -50 8/24
Ingrid Benjaminsson - Kerstin Ericson Eva Johnsson - Sven-Åke Svenäng 4 Ö= E -620 0/32

Bricka 20

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.06

Väst giv
alla i zon
KDkn8
Dkn6
E43
942
E43
E1097
52
Dkn86
1092
854
kn1097
EK5
765
K32
KD86
1073

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kåre Nielsen - Leif Södergren Yvonne Andersson - Eleanor Johansson 1 N+1 E 110 30/2
Anne-Marie Swärd - Nils Hellring Birgitta Mardell - Margaretha Stenman 1 N+1 E 110 30/2
Ingrid Benjaminsson - Kerstin Ericson Eva Johnsson - Sven-Åke Svenäng 1 N+1 E 110 30/2
Gulli Blid - Ulla Marke Margreth Gustavsson - Elsie Blomqvist 1NT N= 9 90 25/7
Ulla Arvidsson - Lennart Scharin Lennart Gudmundsson - Lena Gudmundsson 1NT S= 9 90 25/7
Barbro Hernberg - Inga Angelstedt Birgitta Södergren - Karl-Erik Karlsson 1 N= E 80 22/10
Jimmy Tönnberg - Margreth Klang Birgitta Bergström - Anna-Britt Sönnemark 2 V= K -90 19/13
Hans Ulver - Gunilla Ulver Lars Björk - Monica Björk 1NT Ö= 5 -90 19/13
Maud Ohlsson - Monica Wassman Göran Gullbrandsson - Kerstin Andersson 1NT S-1 6 -100 13/19
Britt-Louise Sallén - Ingrid Johansson Sören Hammer - Anita Jönsson 1NT S-1 D -100 13/19
Ilona Hallenborg - Gun Norberg Gun Jacobsson - Anita Ottosson 1 N-1 E -100 13/19
Stig Bornhager - Gun Bornhager Bengt-Olof Bengtsson - Lena Gunnarsson 2 N-1 E -100 13/19
Ingegerd Sjönell - Inger Hansson Martje Lindholm - Frank Larsson 2 N-2 Kn -200 4/28
Bengt Larsson - Kerstin Pettersson Elisabeth Jacobsson - Ingmar Kärrsten 2 N-2 E -200 4/28
Maud Wahlund - Ingalill Johanssson Kerstin Bernmo - Lena Nilsson 3 N-2 E -200 4/28
Jarl Svedertun - Hans Göran Lindgren Andreas Carlsson - Michael Svidén 2NT S-2 7 -200 4/28
Henny Fagerli - Maj-Lis Karlsson Gudrun Widerström - Agneta Risholm 2 N-2 E -200 4/28

Bricka 21

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.06

Nord giv
N-S i zon
K53
10842
K6
Dkn105
kn9864
975
8732
4
ED107
ED3
Dkn4
832
2
Kkn6
E1095
EK976

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sören Hammer - Anita Jönsson Lennart Gudmundsson - Lena Gudmundsson 4 N+1 4 650 32/0
Birgitta Södergren - Karl-Erik Karlsson Eva Johnsson - Sven-Åke Svenäng 1NT Ö-3 7 150 29/3
Ingrid Benjaminsson - Kerstin Ericson Ingegerd Sjönell - Inger Hansson 3 S+2 4 150 29/3
Göran Gullbrandsson - Kerstin Andersson Kåre Nielsen - Leif Södergren 3 S+1 8 130 21/11
Birgitta Bergström - Anna-Britt Sönnemark Yvonne Andersson - Eleanor Johansson 3 S+1 9 130 21/11
Margreth Gustavsson - Elsie Blomqvist Ilona Hallenborg - Gun Norberg 2 S+2 4 130 21/11
Lars Björk - Monica Björk Barbro Hernberg - Inga Angelstedt 2 S+2 6 130 21/11
Hans Ulver - Gunilla Ulver Jarl Svedertun - Hans Göran Lindgren 3 S+1 4 130 21/11
Elisabeth Jacobsson - Ingmar Kärrsten Gudrun Widerström - Agneta Risholm 4 S= Kn 130 21/11
Gulli Blid - Ulla Marke Jimmy Tönnberg - Margreth Klang 1NT Ö-2 E 100 10/22
Anne-Marie Swärd - Nils Hellring Gun Jacobsson - Anita Ottosson 1NT Ö-2 6 100 10/22
Ulla Arvidsson - Lennart Scharin Birgitta Mardell - Margaretha Stenman 3 Ö-2 E 100 10/22
Martje Lindholm - Frank Larsson Andreas Carlsson - Michael Svidén 2D Ö-1 E 100 10/22
Stig Bornhager - Gun Bornhager Kerstin Bernmo - Lena Nilsson 3 Ö-2 K 100 10/22
Bengt Larsson - Kerstin Pettersson Bengt-Olof Bengtsson - Lena Gunnarsson 3 Ö-1 E 50 4/28
Henny Fagerli - Maj-Lis Karlsson Maud Wahlund - Ingalill Johanssson 2 Ö= E -110 2/30
Maud Ohlsson - Monica Wassman Britt-Louise Sallén - Ingrid Johansson 5 S-2 6 -200 0/32

Bricka 22

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.06

Öst giv
Ö-V i zon
D83
95432
kn
10972
Kkn542
Ekn
10932
Ekn
96
KD106
D876
863
E107
87
EK54
KD54

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Bergström - Anna-Britt Sönnemark Yvonne Andersson - Eleanor Johansson 2 V-3 Kn 300 31/1
Margreth Gustavsson - Elsie Blomqvist Ilona Hallenborg - Gun Norberg 2 V-3 Kn 300 31/1
Göran Gullbrandsson - Kerstin Andersson Kåre Nielsen - Leif Södergren 2 V-2 Kn 200 27/5
Ingrid Benjaminsson - Kerstin Ericson Ingegerd Sjönell - Inger Hansson 2 V-2 Kn 200 27/5
Anne-Marie Swärd - Nils Hellring Gun Jacobsson - Anita Ottosson 1NT S+1 2 120 23/9
Bengt Larsson - Kerstin Pettersson Bengt-Olof Bengtsson - Lena Gunnarsson 2NT S= 2 120 23/9
Gulli Blid - Ulla Marke Jimmy Tönnberg - Margreth Klang 2 S= E 110 20/12
Ulla Arvidsson - Lennart Scharin Birgitta Mardell - Margaretha Stenman 2 V-1 Kn 100 17/15
Martje Lindholm - Frank Larsson Andreas Carlsson - Michael Svidén 2 V-1 7 100 17/15
Maud Ohlsson - Monica Wassman Britt-Louise Sallén - Ingrid Johansson 3NT S-1 5 -50 12/20
Elisabeth Jacobsson - Ingmar Kärrsten Gudrun Widerström - Agneta Risholm 2NT S-1 3 -50 12/20
Henny Fagerli - Maj-Lis Karlsson Maud Wahlund - Ingalill Johanssson 2 S-1 2 -50 12/20
Hans Ulver - Gunilla Ulver Jarl Svedertun - Hans Göran Lindgren 1NT Ö= E -90 8/24
Sören Hammer - Anita Jönsson Lennart Gudmundsson - Lena Gudmundsson 3NT S-2 5 -100 4/28
Lars Björk - Monica Björk Barbro Hernberg - Inga Angelstedt 2 S-2 10 -100 4/28
Stig Bornhager - Gun Bornhager Kerstin Bernmo - Lena Nilsson 3NT S-2 4 -100 4/28
Birgitta Södergren - Karl-Erik Karlsson Eva Johnsson - Sven-Åke Svenäng 2 V= Kn -110 0/32

Bricka 23

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.06

Syd giv
alla i zon
kn932
75
Dkn52
E52
105
KD962
K4
10643
EKD4
Ekn108
E76
97
876
43
10983
KDkn8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Mardell - Margaretha Stenman Sören Hammer - Anita Jönsson 4 Ö-1 Kn 100 32/0
Martje Lindholm - Frank Larsson Hans Ulver - Gunilla Ulver 1 Ö+1 K -110 30/2
Gun Jacobsson - Anita Ottosson Birgitta Bergström - Anna-Britt Sönnemark 1NT V+3 2 -180 28/4
Margreth Gustavsson - Elsie Blomqvist Kåre Nielsen - Leif Södergren 2 Ö+3 Kn -200 24/8
Ulla Arvidsson - Lennart Scharin Ilona Hallenborg - Gun Norberg 3 V+2 E -200 24/8
Elisabeth Jacobsson - Ingmar Kärrsten Maud Wahlund - Ingalill Johanssson 2 V+3 2 -200 24/8
Barbro Hernberg - Inga Angelstedt Ingegerd Sjönell - Inger Hansson 3NT V+1 2 -630 20/12
Maud Ohlsson - Monica Wassman Jimmy Tönnberg - Margreth Klang 4 Ö+1 K -650 10/22
Britt-Louise Sallén - Ingrid Johansson Göran Gullbrandsson - Kerstin Andersson 4 V+1 E -650 10/22
Yvonne Andersson - Eleanor Johansson Gulli Blid - Ulla Marke 4 Ö+1 8 -650 10/22
Bengt Larsson - Kerstin Pettersson Ingrid Benjaminsson - Kerstin Ericson 4 V+1 E -650 10/22
Gudrun Widerström - Agneta Risholm Kerstin Bernmo - Lena Nilsson 4 Ö+1 K -650 10/22
Jarl Svedertun - Hans Göran Lindgren Lars Björk - Monica Björk 4 V+1 D -650 10/22
Andreas Carlsson - Michael Svidén Bengt-Olof Bengtsson - Lena Gunnarsson 5 Ö= K -650 10/22
Henny Fagerli - Maj-Lis Karlsson Birgitta Södergren - Karl-Erik Karlsson 4 V+1 E -650 10/22
Stig Bornhager - Gun Bornhager Eva Johnsson - Sven-Åke Svenäng 4 V+1 7 -650 10/22
Anne-Marie Swärd - Nils Hellring Lennart Gudmundsson - Lena Gudmundsson 3NT Ö+2 K -660 0/32

Bricka 24

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.06

Väst giv
ingen i zon
97
75
K1094
EKD97
Dkn64
KD3
762
1062
52
E108642
83
kn84
EK1083
kn9
EDkn5
53

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Larsson - Kerstin Pettersson Ingrid Benjaminsson - Kerstin Ericson 4D Ö-4 E 800 32/0
Anne-Marie Swärd - Nils Hellring Lennart Gudmundsson - Lena Gudmundsson 3NT S+4 4 520 30/2
Andreas Carlsson - Michael Svidén Bengt-Olof Bengtsson - Lena Gunnarsson 5 S+1 D 420 28/4
Gun Jacobsson - Anita Ottosson Birgitta Bergström - Anna-Britt Sönnemark 5 N= E 400 23/9
Birgitta Mardell - Margaretha Stenman Sören Hammer - Anita Jönsson 5 N= E 400 23/9
Gudrun Widerström - Agneta Risholm Kerstin Bernmo - Lena Nilsson 5 N= 2 400 23/9
Barbro Hernberg - Inga Angelstedt Ingegerd Sjönell - Inger Hansson 5 S= K 400 23/9
Henny Fagerli - Maj-Lis Karlsson Birgitta Södergren - Karl-Erik Karlsson 3 N+4 4 190 18/14
Ulla Arvidsson - Lennart Scharin Ilona Hallenborg - Gun Norberg 2NT S+2 3 180 15/17
Jarl Svedertun - Hans Göran Lindgren Lars Björk - Monica Björk 2NT S+2 3 180 15/17
Maud Ohlsson - Monica Wassman Jimmy Tönnberg - Margreth Klang 4 N+1 E 150 10/22
Margreth Gustavsson - Elsie Blomqvist Kåre Nielsen - Leif Södergren 2 S+3 3 150 10/22
Stig Bornhager - Gun Bornhager Eva Johnsson - Sven-Åke Svenäng 3 N+2 E 150 10/22
Yvonne Andersson - Eleanor Johansson Gulli Blid - Ulla Marke 3 S= K 140 6/26
Britt-Louise Sallén - Ingrid Johansson Göran Gullbrandsson - Kerstin Andersson 4 S-1 3 -50 2/30
Martje Lindholm - Frank Larsson Hans Ulver - Gunilla Ulver 5 N-1 E -50 2/30
Elisabeth Jacobsson - Ingmar Kärrsten Maud Wahlund - Ingalill Johanssson 3NT N-1 4 -50 2/30