Kommande tävlingar
07/09 SM Par Junior, direktfinal
07/09 BK Albrekts - Guldtävling
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
Rapporterade tävlingar
04/08 SM Par Open - Final - Omgång 5
04/08 Guldgruvan - Final I
04/08 Guldgruvan - Final H
BK Albrekts » Mixedstegen Omg 18 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Albrekts

Mixedstegen Omg 18

IMP över fältet, 22 bord, 44 par. Antal brickor: 12.

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 302, Jan-Olof Eriksson - Annette Antonsson
133 Ö= -140 -5 % -5 0.0%K104Kn8631098542 953K7ED3E9763
146 Ö-3 150 165 % 160 0.0%K975DKn632Kn764 1027D832K108752
153 N-1 -100 -20 % 140 0.0%KD765EE10874K6 104652D65E8752
166 N-1 -50 -189 % -49 0.0%KD92K86EDKn6210 63EK8543KDKn54
174 Ö-1 50 26 % -23 0.0%75E98753E8296 ED61042Kn543732
183NT S= 600 89 % 66 0.0%KD2K1092K1043105 Kn10764E3Kn2EK64
193NT Ö= -600 -29 % 37 0.0%E10D9432D65742 Kn8632Kn5Kn89863
205 Ö+1 -680 -132 % -95 0.0%752DKn10652Kn523 E6E9843E98365
211NT Ö+2 -150 -16 % -111 0.0%KKn7EK95632Kn95 109865102Kn85KD7
225 Ö-2 200 217 % 106 0.0%E9832D10876D43 1075K94254Kn1082
232 S= 110 -3 % 103 0.0%102D10542EKn64K5 EKKn764Kn7103974
245 Ö= -450 -45 % 58 0.0%K109328K797432 EKn6D10DKn8642K5

Bricka 13

BK Albrekts, Sverige 2019.05.09

Nord giv
alla i zon
K104
kn863
1098542
D876
E952
K7
K42
Ekn2
D104
kn6
Dkn1085
953
K7
ED3
E9763

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N48545
S48545
Ö95887
V95897
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pia Larsson - Kjell Öberg Egon Österbrand - Ulla Österbrand 3NT V-2 10 200 158/-158
Elisabeth Olsson - Ulf Runze Bertil Sjöberg - Margareta Svensson 2NT Ö-2 E 200 158/-158
Gunvor Rönnbäck - Håkan Björklund Hasse Roman - Ylva Roman 3 N= 4 110 115/-115
Ingrid Wackerberg - Sture Nordin Vigdis Hegland - Manfred Bachmann 2 V-1 10 100 111/-111
Britt-Marie Warborn - Tage Ericsson Ulf Persson - Kitty Johansson 2NT Ö-1 6 100 111/-111
Uno Andersson - Monica Hedsköld Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson 1NT S= 5 90 108/-108
Hans Andréasson - Maja-Stina Lindgren Annika Levin - Nils Svensson 3 N-1 D -100 19/-19
Kurt Axelsson - Siv Axelsson Curt Andersson - Birgitta Bengtsson 1NT S-1 2 -100 19/-19
Suzanne Lemborn - Tommy Gunnarsson Jan-Erik Helmersson - Doris Helmersdotter 2 V= 10 -110 14/-14
Britt Cuñat - Morgan Larsson Michael Lemborn - Eva Gunnarsson 3 Ö= E -110 14/-14
Bo Johansson - Anita Riccius Ingegerd Peterson - Carl-Olof Jagebro 2NT Ö= 3 -120 7/-7
Kenneth Svensson - Britt Björk Gunilla Jern - Georgios Faltsetas 3 V= 10 -140 -5/5
Lars-Anders Callenberg - Birgit Callenberg Jan-Olof Eriksson - Annette Antonsson 3 Ö= 3 -140 -5/5
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Bobbo Jovic - Erling Ohlsson 2NT Ö+1 6 -150 -7/7
Ann Öhnedal - Lars-Olof Carlsson Hans Fritzén - Gunilla Fritzén 2 V+2 4 -170 -22/22
Nicklas Bårman - Lena Mårtensson Magnus Svensson - Christina Svensson 2D Ö= 3 -180 -26/26
Frank Johansson - Margaretha Sintorn Mona Vesterinen - Bengt-Åke Fransson 1NT S-2 2 -200 -37/37
Birgitta Lindberg - Kjell Svensson Per Sintorn - Karin Edler 2NT Ö+3 3 -210 -40/40
Nils-Olov Halling - Astrid Halling Stellan Adolfsson - Maud Bolinder 2 S-3 2 -300 -86/86
Lars-Göran Larsson - Birgitta Lénberg Villy Havasi - Agneta Svenberg 3NT Ö= 9 -600 -199/199
Christina Frey - Anders Bodén Sara Bengtsson - Leif Johansson 3NT Ö= 9 -600 -199/199
Jan Malmberg - Siv Jacobsson Sören Westling - Lisa Westling 3NT Ö+1 3 -630 -208/208

Bricka 14

BK Albrekts, Sverige 2019.05.09

Öst giv
ingen i zon
K975
Dkn632
kn764
Ekn643
E
E1095
ED4
D8
K109854
K
kn963
102
7
D832
K108752

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N45334
S45334
Ö9810109
V9810109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Anders Callenberg - Birgit Callenberg Jan-Olof Eriksson - Annette Antonsson 6 Ö-3 10 150 165/-165
Suzanne Lemborn - Tommy Gunnarsson Jan-Erik Helmersson - Doris Helmersdotter 4 Ö-2 3 100 151/-151
Ingrid Wackerberg - Sture Nordin Vigdis Hegland - Manfred Bachmann 3NT V-2 4 100 151/-151
Britt Cuñat - Morgan Larsson Michael Lemborn - Eva Gunnarsson 5D Ö-1 7 100 151/-151
Gunvor Rönnbäck - Håkan Björklund Hasse Roman - Ylva Roman 3NT V-1 4 50 123/-123
Britt-Marie Warborn - Tage Ericsson Ulf Persson - Kitty Johansson 4 Ö-1 10 50 123/-123
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Bobbo Jovic - Erling Ohlsson 3NT V-1 5 50 123/-123
Ann Öhnedal - Lars-Olof Carlsson Hans Fritzén - Gunilla Fritzén 4 Ö-1 2 50 123/-123
Uno Andersson - Monica Hedsköld Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson 2 V+1 6 -140 36/-36
Kurt Axelsson - Siv Axelsson Curt Andersson - Birgitta Bengtsson 2 V+1 4 -140 36/-36
Lars-Göran Larsson - Birgitta Lénberg Villy Havasi - Agneta Svenberg 3NT V= 5 -400 -86/86
Hans Andréasson - Maja-Stina Lindgren Annika Levin - Nils Svensson 3NT V= 5 -400 -86/86
Pia Larsson - Kjell Öberg Egon Österbrand - Ulla Österbrand 3NT V= 7 -400 -86/86
Nicklas Bårman - Lena Mårtensson Magnus Svensson - Christina Svensson 3NT V= 6 -400 -86/86
Bo Johansson - Anita Riccius Ingegerd Peterson - Carl-Olof Jagebro 3NT V= 4 -400 -86/86
Frank Johansson - Margaretha Sintorn Mona Vesterinen - Bengt-Åke Fransson 3NT V= 6 -400 -86/86
Jan Malmberg - Siv Jacobsson Sören Westling - Lisa Westling 4 V= 6 -420 -99/99
Kenneth Svensson - Britt Björk Gunilla Jern - Georgios Faltsetas 3NT V+1 4 -430 -100/100
Christina Frey - Anders Bodén Sara Bengtsson - Leif Johansson 3NT V+1 7 -430 -100/100
Elisabeth Olsson - Ulf Runze Bertil Sjöberg - Margareta Svensson 3NT V+1 3 -430 -100/100
Nils-Olov Halling - Astrid Halling Stellan Adolfsson - Maud Bolinder 3NT V+1 7 -430 -100/100
Birgitta Lindberg - Kjell Svensson Per Sintorn - Karin Edler 4D Ö= 10 -590 -167/167

Bricka 15

BK Albrekts, Sverige 2019.05.09

Syd giv
N-S i zon
KD765
E
E10874
K6
E
kn109873
932
1093
kn9832
KD4
Kkn
Dkn4
104
652
D65
E8752

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N810496
S810496
Ö52846
V52846
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kurt Axelsson - Siv Axelsson Curt Andersson - Birgitta Bengtsson 3NT S+1 Kn 630 254/-254
Britt-Marie Warborn - Tage Ericsson Ulf Persson - Kitty Johansson 5D Ö-2 10 300 163/-163
Suzanne Lemborn - Tommy Gunnarsson Jan-Erik Helmersson - Doris Helmersdotter 1 N+2 D 140 98/-98
Ingrid Wackerberg - Sture Nordin Vigdis Hegland - Manfred Bachmann 2 N+1 K 110 80/-80
Nils-Olov Halling - Astrid Halling Stellan Adolfsson - Maud Bolinder 3 N= 3 110 80/-80
Frank Johansson - Margaretha Sintorn Mona Vesterinen - Bengt-Åke Fransson 1 N+1 4 110 80/-80
Pia Larsson - Kjell Öberg Egon Österbrand - Ulla Österbrand 3D V-1 K 100 80/-80
Hans Andréasson - Maja-Stina Lindgren Annika Levin - Nils Svensson 3 V-1 K 50 52/-52
Birgitta Lindberg - Kjell Svensson Per Sintorn - Karin Edler 4 V-1 K 50 52/-52
Lars-Göran Larsson - Birgitta Lénberg Villy Havasi - Agneta Svenberg 3 N-1 K -100 -20/20
Gunvor Rönnbäck - Håkan Björklund Hasse Roman - Ylva Roman 3 N-1 K -100 -20/20
Lars-Anders Callenberg - Birgit Callenberg Jan-Olof Eriksson - Annette Antonsson 3 N-1 K -100 -20/20
Bo Johansson - Anita Riccius Ingegerd Peterson - Carl-Olof Jagebro 3 N-1 K -100 -20/20
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Bobbo Jovic - Erling Ohlsson 3 N-1 K -100 -20/20
Jan Malmberg - Siv Jacobsson Sören Westling - Lisa Westling 3 V= K -140 -42/42
Kenneth Svensson - Britt Björk Gunilla Jern - Georgios Faltsetas 3 V= K -140 -42/42
Ann Öhnedal - Lars-Olof Carlsson Hans Fritzén - Gunilla Fritzén 3 V= K -140 -42/42
Christina Frey - Anders Bodén Sara Bengtsson - Leif Johansson 2 V+2 E -170 -58/58
Nicklas Bårman - Lena Mårtensson Magnus Svensson - Christina Svensson 4D N-1 K -200 -73/73
Britt Cuñat - Morgan Larsson Michael Lemborn - Eva Gunnarsson 4D N-2 K -500 -194/194
Uno Andersson - Monica Hedsköld Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson 4D N-2 K -500 -194/194
Elisabeth Olsson - Ulf Runze Bertil Sjöberg - Margareta Svensson 4D N-2 5 -500 -194/194

Bricka 16

BK Albrekts, Sverige 2019.05.09

Väst giv
Ö-V i zon
KD92
K86
EDkn62
10
Ekn4
Dkn1073
10
8732
10875
9542
97
E96
63
E
K8543
KDkn54

Optimalt kontrakt: 5NT N= 460
 NT
N10117911
S10117911
Ö22632
V22632
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Suzanne Lemborn - Tommy Gunnarsson Jan-Erik Helmersson - Doris Helmersdotter 3NT N+2 2 460 67/-67
Bo Johansson - Anita Riccius Ingegerd Peterson - Carl-Olof Jagebro 3NT N+2 5 460 67/-67
Elisabeth Olsson - Ulf Runze Bertil Sjöberg - Margareta Svensson 3NT N+2 6 460 67/-67
Nils-Olov Halling - Astrid Halling Stellan Adolfsson - Maud Bolinder 3NT N+2 5 460 67/-67
Ann Öhnedal - Lars-Olof Carlsson Hans Fritzén - Gunilla Fritzén 5 N+1 6 420 46/-46
Jan Malmberg - Siv Jacobsson Sören Westling - Lisa Westling 5 N= 7 400 27/-27
Lars-Göran Larsson - Birgitta Lénberg Villy Havasi - Agneta Svenberg 5 N= E 400 27/-27
Hans Andréasson - Maja-Stina Lindgren Annika Levin - Nils Svensson 5 N= 7 400 27/-27
Kenneth Svensson - Britt Björk Gunilla Jern - Georgios Faltsetas 5 N= 4 400 27/-27
Gunvor Rönnbäck - Håkan Björklund Hasse Roman - Ylva Roman 5 N= 7 400 27/-27
Christina Frey - Anders Bodén Sara Bengtsson - Leif Johansson 5 N= 7 400 27/-27
Birgitta Lindberg - Kjell Svensson Per Sintorn - Karin Edler 5 N= 7 400 27/-27
Ingrid Wackerberg - Sture Nordin Vigdis Hegland - Manfred Bachmann 5 N= E 400 27/-27
Britt Cuñat - Morgan Larsson Michael Lemborn - Eva Gunnarsson 5 N= 7 400 27/-27
Britt-Marie Warborn - Tage Ericsson Ulf Persson - Kitty Johansson 3NT N= 9 400 27/-27
Uno Andersson - Monica Hedsköld Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson 5 N= 9 400 27/-27
Kurt Axelsson - Siv Axelsson Curt Andersson - Birgitta Bengtsson 5 N= E 400 27/-27
Frank Johansson - Margaretha Sintorn Mona Vesterinen - Bengt-Åke Fransson 5 N= E 400 27/-27
Nicklas Bårman - Lena Mårtensson Magnus Svensson - Christina Svensson 3 N+2 7 150 -98/98
Pia Larsson - Kjell Öberg Egon Österbrand - Ulla Österbrand 6 N-1 E -50 -189/189
Lars-Anders Callenberg - Birgit Callenberg Jan-Olof Eriksson - Annette Antonsson 6 N-1 E -50 -189/189
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Bobbo Jovic - Erling Ohlsson 6 N-1 7 -50 -189/189

Bricka 17

BK Albrekts, Sverige 2019.05.09

Nord giv
ingen i zon
75
E98753
E82
96
82
D6
KD107
EKkn84
Kkn10943
Kkn
96
D105
ED6
1042
kn543
732

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N45844
S45844
Ö97596
V97596
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Göran Larsson - Birgitta Lénberg Villy Havasi - Agneta Svenberg 3NT Ö-3 10 150 87/-87
Ingrid Wackerberg - Sture Nordin Vigdis Hegland - Manfred Bachmann 5 V-2 E 100 64/-64
Suzanne Lemborn - Tommy Gunnarsson Jan-Erik Helmersson - Doris Helmersdotter 4 Ö-1 2 50 26/-26
Jan Malmberg - Siv Jacobsson Sören Westling - Lisa Westling 4 Ö-1 3 50 26/-26
Pia Larsson - Kjell Öberg Egon Österbrand - Ulla Österbrand 4 Ö-1 2 50 26/-26
Nicklas Bårman - Lena Mårtensson Magnus Svensson - Christina Svensson 4 V-1 9 50 26/-26
Gunvor Rönnbäck - Håkan Björklund Hasse Roman - Ylva Roman 4 Ö-1 10 50 26/-26
Christina Frey - Anders Bodén Sara Bengtsson - Leif Johansson 3 V-1 E 50 26/-26
Birgitta Lindberg - Kjell Svensson Per Sintorn - Karin Edler 4 Ö-1 4 50 26/-26
Britt Cuñat - Morgan Larsson Michael Lemborn - Eva Gunnarsson 4 Ö-1 4 50 26/-26
Lars-Anders Callenberg - Birgit Callenberg Jan-Olof Eriksson - Annette Antonsson 4 Ö-1 2 50 26/-26
Britt-Marie Warborn - Tage Ericsson Ulf Persson - Kitty Johansson 4 Ö-1 2 50 26/-26
Uno Andersson - Monica Hedsköld Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson 4 V-1 E 50 26/-26
Nils-Olov Halling - Astrid Halling Stellan Adolfsson - Maud Bolinder 4 Ö-1 4 50 26/-26
Kurt Axelsson - Siv Axelsson Curt Andersson - Birgitta Bengtsson 4 Ö-1 10 50 26/-26
Frank Johansson - Margaretha Sintorn Mona Vesterinen - Bengt-Åke Fransson 4 Ö-1 10 50 26/-26
Ann Öhnedal - Lars-Olof Carlsson Hans Fritzén - Gunilla Fritzén 4 Ö-1 10 50 26/-26
Elisabeth Olsson - Ulf Runze Bertil Sjöberg - Margareta Svensson 3 V= 8 -110 -59/59
Kenneth Svensson - Britt Björk Gunilla Jern - Georgios Faltsetas 3 Ö= 2 -140 -80/80
Hans Andréasson - Maja-Stina Lindgren Annika Levin - Nils Svensson 3 Ö+1 10 -170 -102/102
Bo Johansson - Anita Riccius Ingegerd Peterson - Carl-Olof Jagebro 3 Ö+1 10 -170 -102/102
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Bobbo Jovic - Erling Ohlsson 4 Ö= 10 -420 -198/198

Bricka 18

BK Albrekts, Sverige 2019.05.09

Öst giv
N-S i zon
KD2
K1092
K1043
105
E83
D87
D8
Dkn932
95
kn654
E9765
87
kn10764
E3
kn2
EK64

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N8771010
S8781010
Ö56333
V56333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Lindberg - Kjell Svensson Per Sintorn - Karin Edler 5D V-6 K 1400 301/-301
Suzanne Lemborn - Tommy Gunnarsson Jan-Erik Helmersson - Doris Helmersdotter 4 S+1 D 650 119/-119
Britt Cuñat - Morgan Larsson Michael Lemborn - Eva Gunnarsson 4 S+1 2 650 119/-119
Uno Andersson - Monica Hedsköld Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson 4 S+1 D 650 119/-119
Jan Malmberg - Siv Jacobsson Sören Westling - Lisa Westling 4 S= D 620 100/-100
Kenneth Svensson - Britt Björk Gunilla Jern - Georgios Faltsetas 4 S= D 620 100/-100
Pia Larsson - Kjell Öberg Egon Österbrand - Ulla Österbrand 4 S= D 620 100/-100
Ingrid Wackerberg - Sture Nordin Vigdis Hegland - Manfred Bachmann 4 S= D 620 100/-100
Elisabeth Olsson - Ulf Runze Bertil Sjöberg - Margareta Svensson 4 S= 7 620 100/-100
Nils-Olov Halling - Astrid Halling Stellan Adolfsson - Maud Bolinder 4 S= D 620 100/-100
Lars-Anders Callenberg - Birgit Callenberg Jan-Olof Eriksson - Annette Antonsson 3NT S= D 600 89/-89
Britt-Marie Warborn - Tage Ericsson Ulf Persson - Kitty Johansson 3 S+2 7 200 -75/75
Ann Öhnedal - Lars-Olof Carlsson Hans Fritzén - Gunilla Fritzén 3 S+2 8 200 -75/75
Kurt Axelsson - Siv Axelsson Curt Andersson - Birgitta Bengtsson 2 S+2 D 170 -90/90
Christina Frey - Anders Bodén Sara Bengtsson - Leif Johansson 2NT S+1 2 150 -104/104
Lars-Göran Larsson - Birgitta Lénberg Villy Havasi - Agneta Svenberg 3 S= D 140 -104/104
Hans Andréasson - Maja-Stina Lindgren Annika Levin - Nils Svensson 3 S= D 140 -104/104
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Bobbo Jovic - Erling Ohlsson 3 S= D 140 -104/104
Frank Johansson - Margaretha Sintorn Mona Vesterinen - Bengt-Åke Fransson 2 S= D 110 -121/121
Nicklas Bårman - Lena Mårtensson Magnus Svensson - Christina Svensson 4 S-1 D -100 -190/190
Gunvor Rönnbäck - Håkan Björklund Hasse Roman - Ylva Roman 4 S-1 D -100 -190/190
Bo Johansson - Anita Riccius Ingegerd Peterson - Carl-Olof Jagebro 4 S-1 D -100 -190/190

Bricka 19

BK Albrekts, Sverige 2019.05.09

Syd giv
Ö-V i zon
E10
D9432
D65
742
K75
K876
K943
E5
D94
E10
E1072
KDkn10
kn8632
kn5
kn8
9863

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N22432
S22432
Ö111191011
V111191011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Bobbo Jovic - Erling Ohlsson 6 V-2 E 200 246/-246
Frank Johansson - Margaretha Sintorn Mona Vesterinen - Bengt-Åke Fransson 6NT Ö-2 6 200 246/-246
Kurt Axelsson - Siv Axelsson Curt Andersson - Birgitta Bengtsson 4 Ö-1 E 100 224/-224
Elisabeth Olsson - Ulf Runze Bertil Sjöberg - Margareta Svensson 1NT Ö+4 3 -210 144/-144
Jan Malmberg - Siv Jacobsson Sören Westling - Lisa Westling 3NT V= 4 -600 -29/29
Lars-Göran Larsson - Birgitta Lénberg Villy Havasi - Agneta Svenberg 3NT V= 3 -600 -29/29
Kenneth Svensson - Britt Björk Gunilla Jern - Georgios Faltsetas 3NT V= 3 -600 -29/29
Nicklas Bårman - Lena Mårtensson Magnus Svensson - Christina Svensson 3NT Ö= 2 -600 -29/29
Birgitta Lindberg - Kjell Svensson Per Sintorn - Karin Edler 3NT V= 4 -600 -29/29
Lars-Anders Callenberg - Birgit Callenberg Jan-Olof Eriksson - Annette Antonsson 3NT Ö= E -600 -29/29
Ann Öhnedal - Lars-Olof Carlsson Hans Fritzén - Gunilla Fritzén 3NT V= 2 -600 -29/29
Hans Andréasson - Maja-Stina Lindgren Annika Levin - Nils Svensson 3NT V+1 3 -630 -47/47
Gunvor Rönnbäck - Håkan Björklund Hasse Roman - Ylva Roman 3NT V+1 2 -630 -47/47
Christina Frey - Anders Bodén Sara Bengtsson - Leif Johansson 3NT V+1 5 -630 -47/47
Ingrid Wackerberg - Sture Nordin Vigdis Hegland - Manfred Bachmann 3NT Ö+1 E -630 -47/47
Suzanne Lemborn - Tommy Gunnarsson Jan-Erik Helmersson - Doris Helmersdotter 3NT Ö+2 Kn -660 -67/67
Pia Larsson - Kjell Öberg Egon Österbrand - Ulla Österbrand 3NT V+2 7 -660 -67/67
Britt Cuñat - Morgan Larsson Michael Lemborn - Eva Gunnarsson 3NT Ö+2 3 -660 -67/67
Britt-Marie Warborn - Tage Ericsson Ulf Persson - Kitty Johansson 3NT V+2 5 -660 -67/67
Uno Andersson - Monica Hedsköld Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson 3NT V+2 E -660 -67/67
Bo Johansson - Anita Riccius Ingegerd Peterson - Carl-Olof Jagebro 3NT Ö+2 2 -660 -67/67
Nils-Olov Halling - Astrid Halling Stellan Adolfsson - Maud Bolinder 3NT V+2 5 -660 -67/67

Bricka 20

BK Albrekts, Sverige 2019.05.09

Väst giv
alla i zon
752
Dkn10652
kn52
3
Dkn
K7
KD1074
D1097
K109843

6
EKkn842
E6
E9843
E983
65

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -500
 NT
N24823
S24923
Ö1184107
V1174107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Cuñat - Morgan Larsson Michael Lemborn - Eva Gunnarsson 7D V-2 D 500 264/-264
Suzanne Lemborn - Tommy Gunnarsson Jan-Erik Helmersson - Doris Helmersdotter 6D V-1 D 200 192/-192
Lars-Göran Larsson - Birgitta Lénberg Villy Havasi - Agneta Svenberg 6D V-1 D 200 192/-192
Ann Öhnedal - Lars-Olof Carlsson Hans Fritzén - Gunilla Fritzén 3NT V-2 D 200 192/-192
Birgitta Lindberg - Kjell Svensson Per Sintorn - Karin Edler 6 V-1 D 100 159/-159
Ingrid Wackerberg - Sture Nordin Vigdis Hegland - Manfred Bachmann 3NT V-1 D 100 159/-159
Bo Johansson - Anita Riccius Ingegerd Peterson - Carl-Olof Jagebro 4 V+1 D -150 79/-79
Kenneth Svensson - Britt Björk Gunilla Jern - Georgios Faltsetas 4 N-2 6 -200 57/-57
Hans Andréasson - Maja-Stina Lindgren Annika Levin - Nils Svensson 3 Ö+3 E -230 46/-46
Pia Larsson - Kjell Öberg Egon Österbrand - Ulla Österbrand 3 Ö+3 E -230 46/-46
Christina Frey - Anders Bodén Sara Bengtsson - Leif Johansson 2 Ö+4 3 -230 46/-46
Kurt Axelsson - Siv Axelsson Curt Andersson - Birgitta Bengtsson 5D S-2 E -500 -60/60
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Bobbo Jovic - Erling Ohlsson 5 Ö= E -600 -102/102
Elisabeth Olsson - Ulf Runze Bertil Sjöberg - Margareta Svensson 5 V= D -600 -102/102
Britt-Marie Warborn - Tage Ericsson Ulf Persson - Kitty Johansson 5 Ö+1 E -620 -106/106
Uno Andersson - Monica Hedsköld Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson 5 Ö= E -650 -121/121
Gunvor Rönnbäck - Håkan Björklund Hasse Roman - Ylva Roman 4 Ö+2 E -680 -132/132
Lars-Anders Callenberg - Birgit Callenberg Jan-Olof Eriksson - Annette Antonsson 5 Ö+1 E -680 -132/132
Frank Johansson - Margaretha Sintorn Mona Vesterinen - Bengt-Åke Fransson 4 Ö+2 8 -680 -132/132
Nicklas Bårman - Lena Mårtensson Magnus Svensson - Christina Svensson 5D V= D -750 -161/161
Nils-Olov Halling - Astrid Halling Stellan Adolfsson - Maud Bolinder 5D V= D -750 -161/161
Jan Malmberg - Siv Jacobsson Sören Westling - Lisa Westling 5D Ö+1 E -950 -223/223

Bricka 21

BK Albrekts, Sverige 2019.05.09

Nord giv
N-S i zon
Kkn7
EK95
632
kn95
42
D873
E4
106432
ED3
kn64
KD1097
E8
109865
102
kn85
KD7

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N54464
S54464
Ö89978
V89978
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Johansson - Anita Riccius Ingegerd Peterson - Carl-Olof Jagebro 4 V-2 7 100 129/-129
Pia Larsson - Kjell Öberg Egon Österbrand - Ulla Österbrand 2 S-1 E -100 24/-24
Christina Frey - Anders Bodén Sara Bengtsson - Leif Johansson 2 S-1 E -100 24/-24
Britt-Marie Warborn - Tage Ericsson Ulf Persson - Kitty Johansson 2 S-1 E -100 24/-24
Elisabeth Olsson - Ulf Runze Bertil Sjöberg - Margareta Svensson 2 S-1 E -100 24/-24
Suzanne Lemborn - Tommy Gunnarsson Jan-Erik Helmersson - Doris Helmersdotter 1NT Ö+1 10 -120 4/-4
Lars-Göran Larsson - Birgitta Lénberg Villy Havasi - Agneta Svenberg 1NT Ö+1 10 -120 4/-4
Hans Andréasson - Maja-Stina Lindgren Annika Levin - Nils Svensson 1NT Ö+1 10 -120 4/-4
Kenneth Svensson - Britt Björk Gunilla Jern - Georgios Faltsetas 1NT Ö+1 10 -120 4/-4
Nicklas Bårman - Lena Mårtensson Magnus Svensson - Christina Svensson 1NT Ö+1 K -120 4/-4
Gunvor Rönnbäck - Håkan Björklund Hasse Roman - Ylva Roman 1NT Ö+1 10 -120 4/-4
Ingrid Wackerberg - Sture Nordin Vigdis Hegland - Manfred Bachmann 1NT Ö+1 10 -120 4/-4
Britt Cuñat - Morgan Larsson Michael Lemborn - Eva Gunnarsson 1NT Ö+1 10 -120 4/-4
Kurt Axelsson - Siv Axelsson Curt Andersson - Birgitta Bengtsson 2NT V= 5 -120 4/-4
Nils-Olov Halling - Astrid Halling Stellan Adolfsson - Maud Bolinder 3 Ö+1 5 -130 4/-4
Ann Öhnedal - Lars-Olof Carlsson Hans Fritzén - Gunilla Fritzén 2 Ö+2 K -130 4/-4
Lars-Anders Callenberg - Birgit Callenberg Jan-Olof Eriksson - Annette Antonsson 1NT Ö+2 10 -150 -16/16
Uno Andersson - Monica Hedsköld Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson 1NT Ö+2 10 -150 -16/16
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Bobbo Jovic - Erling Ohlsson 1NT Ö+2 10 -150 -16/16
Jan Malmberg - Siv Jacobsson Sören Westling - Lisa Westling 1NT Ö+3 5 -180 -33/33
Birgitta Lindberg - Kjell Svensson Per Sintorn - Karin Edler 3 S-2 E -200 -43/43
Frank Johansson - Margaretha Sintorn Mona Vesterinen - Bengt-Åke Fransson 2 N-4 K -400 -145/145

Bricka 22

BK Albrekts, Sverige 2019.05.09

Öst giv
Ö-V i zon
E9832
D
10876
D43
KDkn6
765
Ekn92
76
4
Ekn1083
KD3
EK95
1075
K942
54
kn1082

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N43333
S43333
Ö910101010
V910101010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Göran Larsson - Birgitta Lénberg Villy Havasi - Agneta Svenberg 5 Ö-2 Kn 200 217/-217
Lars-Anders Callenberg - Birgit Callenberg Jan-Olof Eriksson - Annette Antonsson 5 Ö-2 Kn 200 217/-217
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Bobbo Jovic - Erling Ohlsson 5 Ö-2 5 200 217/-217
Jan Malmberg - Siv Jacobsson Sören Westling - Lisa Westling 5 Ö-1 5 100 185/-185
Kenneth Svensson - Britt Björk Gunilla Jern - Georgios Faltsetas 4 Ö-1 Kn 100 185/-185
Britt Cuñat - Morgan Larsson Michael Lemborn - Eva Gunnarsson 5 V-1 E 100 185/-185
Suzanne Lemborn - Tommy Gunnarsson Jan-Erik Helmersson - Doris Helmersdotter 4 Ö= Kn -620 -73/73
Hans Andréasson - Maja-Stina Lindgren Annika Levin - Nils Svensson 4 Ö= Kn -620 -73/73
Nicklas Bårman - Lena Mårtensson Magnus Svensson - Christina Svensson 4 Ö= 5 -620 -73/73
Gunvor Rönnbäck - Håkan Björklund Hasse Roman - Ylva Roman 4 Ö= Kn -620 -73/73
Birgitta Lindberg - Kjell Svensson Per Sintorn - Karin Edler 4 Ö= 5 -620 -73/73
Ingrid Wackerberg - Sture Nordin Vigdis Hegland - Manfred Bachmann 4 Ö= 8 -620 -73/73
Britt-Marie Warborn - Tage Ericsson Ulf Persson - Kitty Johansson 4 Ö= 5 -620 -73/73
Uno Andersson - Monica Hedsköld Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson 4 Ö= 5 -620 -73/73
Bo Johansson - Anita Riccius Ingegerd Peterson - Carl-Olof Jagebro 4 Ö= 5 -620 -73/73
Kurt Axelsson - Siv Axelsson Curt Andersson - Birgitta Bengtsson 4 Ö= 5 -620 -73/73
Ann Öhnedal - Lars-Olof Carlsson Hans Fritzén - Gunilla Fritzén 4 Ö= Kn -620 -73/73
Christina Frey - Anders Bodén Sara Bengtsson - Leif Johansson 3NT V+1 E -630 -73/73
Elisabeth Olsson - Ulf Runze Bertil Sjöberg - Margareta Svensson 3NT Ö+1 Kn -630 -73/73
Frank Johansson - Margaretha Sintorn Mona Vesterinen - Bengt-Åke Fransson 3NT V+1 10 -630 -73/73
Pia Larsson - Kjell Öberg Egon Österbrand - Ulla Österbrand 3NT Ö+2 4 -660 -92/92
Nils-Olov Halling - Astrid Halling Stellan Adolfsson - Maud Bolinder 3NT V+2 7 -660 -92/92

Bricka 23

BK Albrekts, Sverige 2019.05.09

Syd giv
alla i zon
102
D10542
Ekn64
K5
83
K986
875
E862
D95
E3
KD92
Dkn103
EKkn764
kn7
103
974

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N56898
S56888
Ö87545
V87545
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Göran Larsson - Birgitta Lénberg Villy Havasi - Agneta Svenberg 2NT Ö-2 7 200 59/-59
Christina Frey - Anders Bodén Sara Bengtsson - Leif Johansson 3 S+1 K 170 39/-39
Birgitta Lindberg - Kjell Svensson Per Sintorn - Karin Edler 2 S+2 8 170 39/-39
Britt Cuñat - Morgan Larsson Michael Lemborn - Eva Gunnarsson 2 S+2 8 170 39/-39
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Bobbo Jovic - Erling Ohlsson 2 S+2 8 170 39/-39
Elisabeth Olsson - Ulf Runze Bertil Sjöberg - Margareta Svensson 2 S+2 8 170 39/-39
Suzanne Lemborn - Tommy Gunnarsson Jan-Erik Helmersson - Doris Helmersdotter 2 S+1 E 140 18/-18
Jan Malmberg - Siv Jacobsson Sören Westling - Lisa Westling 3 S= 8 140 18/-18
Hans Andréasson - Maja-Stina Lindgren Annika Levin - Nils Svensson 2 S+1 E 140 18/-18
Kenneth Svensson - Britt Björk Gunilla Jern - Georgios Faltsetas 2 S+1 8 140 18/-18
Ingrid Wackerberg - Sture Nordin Vigdis Hegland - Manfred Bachmann 2 S+1 6 140 18/-18
Britt-Marie Warborn - Tage Ericsson Ulf Persson - Kitty Johansson 2 S+1 8 140 18/-18
Uno Andersson - Monica Hedsköld Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson 2 S+1 8 140 18/-18
Kurt Axelsson - Siv Axelsson Curt Andersson - Birgitta Bengtsson 3 S= 6 140 18/-18
Pia Larsson - Kjell Öberg Egon Österbrand - Ulla Österbrand 2 S= 8 110 -3/3
Lars-Anders Callenberg - Birgit Callenberg Jan-Olof Eriksson - Annette Antonsson 2 S= E 110 -3/3
Bo Johansson - Anita Riccius Ingegerd Peterson - Carl-Olof Jagebro 2 S= 8 110 -3/3
Frank Johansson - Margaretha Sintorn Mona Vesterinen - Bengt-Åke Fransson 2 S= E 110 -3/3
Ann Öhnedal - Lars-Olof Carlsson Hans Fritzén - Gunilla Fritzén 2 S= E 110 -3/3
Gunvor Rönnbäck - Håkan Björklund Hasse Roman - Ylva Roman 1NT Ö= E -90 -106/106
Nils-Olov Halling - Astrid Halling Stellan Adolfsson - Maud Bolinder 3 Ö= E -110 -118/118
Nicklas Bårman - Lena Mårtensson Magnus Svensson - Christina Svensson 4 S-2 E -200 -159/159

Bricka 24

BK Albrekts, Sverige 2019.05.09

Väst giv
ingen i zon
K10932
8
K7
97432
754
K543
E1095
106
D8
Ekn9762
3
EDkn8
Ekn6
D10
Dkn8642
K5

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N79395
S79395
Ö641038
V641038
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Frank Johansson - Margaretha Sintorn Mona Vesterinen - Bengt-Åke Fransson 4 N-2 E -100 143/-143
Pia Larsson - Kjell Öberg Egon Österbrand - Ulla Österbrand 3 Ö+1 D -170 107/-107
Lars-Göran Larsson - Birgitta Lénberg Villy Havasi - Agneta Svenberg 3 Ö+2 D -200 93/-93
Hans Andréasson - Maja-Stina Lindgren Annika Levin - Nils Svensson 2 Ö+3 D -200 93/-93
Gunvor Rönnbäck - Håkan Björklund Hasse Roman - Ylva Roman 2 Ö+3 D -200 93/-93
Ingrid Wackerberg - Sture Nordin Vigdis Hegland - Manfred Bachmann 3 Ö+2 8 -200 93/-93
Suzanne Lemborn - Tommy Gunnarsson Jan-Erik Helmersson - Doris Helmersdotter 4 Ö= D -420 -28/28
Birgitta Lindberg - Kjell Svensson Per Sintorn - Karin Edler 4 Ö= 4 -420 -28/28
Britt Cuñat - Morgan Larsson Michael Lemborn - Eva Gunnarsson 4 Ö= D -420 -28/28
Bo Johansson - Anita Riccius Ingegerd Peterson - Carl-Olof Jagebro 4 Ö= E -420 -28/28
Elisabeth Olsson - Ulf Runze Bertil Sjöberg - Margareta Svensson 4 Ö= E -420 -28/28
Nils-Olov Halling - Astrid Halling Stellan Adolfsson - Maud Bolinder 4 Ö= E -420 -28/28
Kurt Axelsson - Siv Axelsson Curt Andersson - Birgitta Bengtsson 4 Ö= 6 -420 -28/28
Jan Malmberg - Siv Jacobsson Sören Westling - Lisa Westling 4 Ö+1 D -450 -45/45
Kenneth Svensson - Britt Björk Gunilla Jern - Georgios Faltsetas 4 Ö+1 D -450 -45/45
Nicklas Bårman - Lena Mårtensson Magnus Svensson - Christina Svensson 4 Ö+1 D -450 -45/45
Christina Frey - Anders Bodén Sara Bengtsson - Leif Johansson 4 Ö+1 D -450 -45/45
Lars-Anders Callenberg - Birgit Callenberg Jan-Olof Eriksson - Annette Antonsson 5 Ö= D -450 -45/45
Britt-Marie Warborn - Tage Ericsson Ulf Persson - Kitty Johansson 4 Ö+1 Kn -450 -45/45
Uno Andersson - Monica Hedsköld Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson 4 Ö+1 4 -450 -45/45
Ann Öhnedal - Lars-Olof Carlsson Hans Fritzén - Gunilla Fritzén 4 Ö+1 D -450 -45/45
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Bobbo Jovic - Erling Ohlsson 4 Ö+2 K -480 -66/66