Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Måndag partävling m hcp max 54 par TL Rolf Prisutdelning för höstens poängserie 2019-01-07 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Måndag partävling m hcp max 54 par TL Rolf Prisutdelning för höstens poängserie 2019-01-07

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2019.01.07

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
85
643
10965
KD32
?
4
EK987
Kkn73
865
?
Kkn2
kn1052
ED
E1097
?
ED109763
D
842
kn4

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N33273
S33273
Ö101011610
V9911510
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg Ann Christin Åxman - Ulla Hellqvist 4 S-2 E -100 32.0/0.0
Jan Clementsson - Mats Holm Gunlis Åberg - Mona Berge 3D S-2 E -300 30.0/2.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 4 V= 8 -420 28.0/4.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Barbro Melander - Anders Nordberg 3NT Ö+1 3 -430 26.0/6.0
Monica Molin - Siv Jarlvik Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 Ö+1 Kn -450 16.0/16.0
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Ulla Borgström - Monica Wester 4 Ö+1 E -450 16.0/16.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Bo Cnattingius - Ingela Roos 5 V= 8 -450 16.0/16.0
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V+1 5 -450 16.0/16.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 4 V+1 8 -450 16.0/16.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Hans Ryning - Gösta Wiik 4 Ö+1 E -450 16.0/16.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 4 V+1 8 -450 16.0/16.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 5 V= 8 -450 16.0/16.0
Grete Derand - Marianne Flygare Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg 4 V+1 5 -450 16.0/16.0
Leif Ekblad - Ellinor Ekblad Madsen Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3NT Ö+2 8 -460 6.0/26.0
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren 4 V+2 5 -480 4.0/28.0
Björn Klefbohm - Stig Unoson Jan Eriksson - Björn Edvardsson 4D S-3 E -500 1.0/31.0
Helen Roos - Arne Bojesson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3D S-3 E -500 1.0/31.0
Agneta Johansson - Jane Brändemar     - -/18.3

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2019.01.07

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
Kkn986543
9
K10
kn3
#
E
ED1073
E93
10985
#
D72
Kkn
kn762
K642
#
10
86542
D854
ED7

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -200
 NT
N34494
S34494
Ö99949
V98849
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren 3D N= K 730 32.0/0.0
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Ulla Borgström - Monica Wester 3 N= K 140 26.0/6.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Bo Cnattingius - Ingela Roos 3 N= K 140 26.0/6.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Barbro Melander - Anders Nordberg 3 N= Kn 140 26.0/6.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 N= K 140 26.0/6.0
Helen Roos - Arne Bojesson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3 N= K 140 26.0/6.0
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT V-2 8 100 19.0/13.0
Björn Klefbohm - Stig Unoson Jan Eriksson - Björn Edvardsson 4 V-2 9 100 19.0/13.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 3NT Ö-1 10 50 15.0/17.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 3 V-1 8 50 15.0/17.0
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg Ann Christin Åxman - Ulla Hellqvist 4 N-1 K -100 11.0/21.0
Grete Derand - Marianne Flygare Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg 4 N-1 K -100 11.0/21.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3 V+1 9 -130 8.0/24.0
Leif Ekblad - Ellinor Ekblad Madsen Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 N-2 K -200 4.0/28.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Hans Ryning - Gösta Wiik 4 N-2 K -200 4.0/28.0
Jan Clementsson - Mats Holm Gunlis Åberg - Mona Berge 4 N-2 K -200 4.0/28.0
Monica Molin - Siv Jarlvik Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 V= 9 -420 0.0/32.0
Agneta Johansson - Jane Brändemar     - -/18.3

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2019.01.07

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
Ekn53
974
kn76
Dkn9
#
K862
82
KD92
K53
#
D97
EKkn653
84
82
#
104
D10
E1053
E10764

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N75354
S76354
Ö67987
V67987
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Monica Molin - Siv Jarlvik 3NT V-3 D 300 32.0/0.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Björn Klefbohm - Stig Unoson 3 Ö-1 4 100 30.0/2.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren 3 S-1 8 -50 28.0/4.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 3 Ö= 10 -140 21.0/11.0
Leif Ekblad - Ellinor Ekblad Madsen Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 2 Ö+1 10 -140 21.0/11.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Helen Roos - Arne Bojesson 3 Ö= 10 -140 21.0/11.0
Agneta Johansson - Jane Brändemar Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 Ö+1 7 -140 21.0/11.0
Grete Derand - Marianne Flygare Hans Ryning - Gösta Wiik 3 Ö= 10 -140 21.0/11.0
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Karen Nielsen - Thomas Davy 2 Ö+1 4 -140 21.0/11.0
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 Ö+1 10 -170 10.0/22.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Bo Cnattingius - Ingela Roos 2 Ö+2 10 -170 10.0/22.0
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Ulla Borgström - Monica Wester 3 Ö+1 10 -170 10.0/22.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Gunlis Åberg - Mona Berge 3 Ö+1 3 -170 10.0/22.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 3 Ö+1 E -170 10.0/22.0
Barbro Melander - Anders Nordberg Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 2 Ö+3 10 -200 4.0/28.0
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg 4 Ö= E -620 1.0/31.0
Jan Clementsson - Mats Holm Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 Ö= 10 -620 1.0/31.0
Ann Christin Åxman - Ulla Hellqvist     - 14.3/-

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2019.01.07

? ?
Väst giv
alla i zon
#
Dkn9
82
E95432
E7
#
K8654
kn
D8
K6542
#
73
K7543

Dkn10983
#
E102
ED1096
Kkn1076

Optimalt kontrakt: 7D V-3 800
 NT
N31210711
S3129711
Ö101361
V101351
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Monica Molin - Siv Jarlvik 6 N= D 1370 30.0/2.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 6 N= 7 1370 30.0/2.0
Jan Clementsson - Mats Holm Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 6 N= 7 1370 30.0/2.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 5 N+2 7 640 25.0/7.0
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Karen Nielsen - Thomas Davy 5 S+2 Kn 640 25.0/7.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Bo Cnattingius - Ingela Roos 5 N+1 D 620 19.0/13.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren 5 N+1 D 620 19.0/13.0
Leif Ekblad - Ellinor Ekblad Madsen Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 5 N+1 D 620 19.0/13.0
Agneta Johansson - Jane Brändemar Adam Wasserstrom - Karin Eresund 5 N+1 D 620 19.0/13.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Gunlis Åberg - Mona Berge 5 N= D 600 13.0/19.0
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg 5 N= D 600 13.0/19.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Björn Klefbohm - Stig Unoson 3 N+3 3 170 10.0/22.0
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Ulla Borgström - Monica Wester 1 S+2 Kn 140 8.0/24.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Helen Roos - Arne Bojesson 3 N+1 7 130 6.0/26.0
Grete Derand - Marianne Flygare Hans Ryning - Gösta Wiik 5 Ö-1 E 100 4.0/28.0
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 6 N-1 D -100 2.0/30.0
Barbro Melander - Anders Nordberg Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 4D S-1 6 -200 0.0/32.0
Ann Christin Åxman - Ulla Hellqvist     - 14.3/-

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2019.01.07

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
Ekn9
Dkn875
kn
Kkn73
#
KD76
62
EK742
64
#
8543
E3
D1086
E98
#
102
K1094
953
D1052

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N94845
S94845
Ö49498
V49498
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2 N+2 8 170 32.0/0.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg 2 N+1 10 140 25.0/7.0
Björn Klefbohm - Stig Unoson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 N+1 6 140 25.0/7.0
Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg Ann Christin Åxman - Ulla Hellqvist 2 N+1 8 140 25.0/7.0
Gunlis Åberg - Mona Berge Grete Derand - Marianne Flygare 2 N+1 6 140 25.0/7.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 N= 6 140 25.0/7.0
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg Hans Ryning - Gösta Wiik 2 N+1 8 140 25.0/7.0
Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren Barbro Melander - Anders Nordberg 5 V-2 3 100 18.0/14.0
Monica Molin - Siv Jarlvik Leif Ekblad - Ellinor Ekblad Madsen 4 V-1 D 50 15.0/17.0
Bo Cnattingius - Ingela Roos Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V-1 D 50 15.0/17.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Ulla Borgström - Monica Wester 3 V= Kn -110 12.0/20.0
Helen Roos - Arne Bojesson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 V= Kn -130 10.0/22.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 2 V+1 Kn -140 5.0/27.0
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 3 V= Kn -140 5.0/27.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Jan Eriksson - Björn Edvardsson 3 Ö= 2 -140 5.0/27.0
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Agneta Johansson - Jane Brändemar 2 V+1 D -140 5.0/27.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Jan Clementsson - Mats Holm 4 V= Kn -420 0.0/32.0
Karen Nielsen - Thomas Davy     - -/14.1

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2019.01.07

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
Dkn1053
ED865
EK2
#
K7642

D983
KD92
#
98
9742
106
108763
#
E
Kkn103
kn754
Ekn54

Optimalt kontrakt: 7 S= 1510
 NT
N710121010
S711131111
Ö52022
V62022
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Molin - Siv Jarlvik Leif Ekblad - Ellinor Ekblad Madsen 6 S= K 980 31.0/1.0
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Agneta Johansson - Jane Brändemar 6 S= 2 980 31.0/1.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Ulla Borgström - Monica Wester 6 N= 9 920 28.0/4.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg 4 N+2 8 480 23.0/9.0
Björn Klefbohm - Stig Unoson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 N+2 9 480 23.0/9.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Jan Eriksson - Björn Edvardsson 4 N+2 9 480 23.0/9.0
Gunlis Åberg - Mona Berge Grete Derand - Marianne Flygare 4 N+2 3 480 23.0/9.0
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 4 S+1 K 450 14.0/18.0
Bo Cnattingius - Ingela Roos Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S+1 K 450 14.0/18.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 S+1 9 450 14.0/18.0
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg Hans Ryning - Gösta Wiik 4 N+1 9 450 14.0/18.0
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 S+1 K 450 14.0/18.0
Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren Barbro Melander - Anders Nordberg 4 S= K 420 6.0/26.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Jan Clementsson - Mats Holm 4 S= K 420 6.0/26.0
Helen Roos - Arne Bojesson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 N= 9 420 6.0/26.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 4 N+1 9 150 2.0/30.0
Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg Ann Christin Åxman - Ulla Hellqvist 6 N-1 10 -50 0.0/32.0
Karen Nielsen - Thomas Davy     - -/14.1

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2019.01.07

? ?
Syd giv
alla i zon
#
10
ED10542
K854
K5
#
EK743
763
D93
E9
#
952
kn9
kn76
107632
#
Dkn86
K8
E102
Dkn84

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N91011810
S91011810
Ö43253
V43253
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Borgström - Monica Wester Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren 4 N+1 2 650 24.0/8.0
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Leif Ekblad - Ellinor Ekblad Madsen 4 N+1 9 650 24.0/8.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Monica Molin - Siv Jarlvik 4 N+1 2 650 24.0/8.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 N+1 9 650 24.0/8.0
Björn Klefbohm - Stig Unoson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N+1 9 650 24.0/8.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 N+1 2 650 24.0/8.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg 4 N+1 9 650 24.0/8.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 N+1 9 650 24.0/8.0
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg Gunlis Åberg - Mona Berge 4 N+1 9 650 24.0/8.0
Ann Christin Åxman - Ulla Hellqvist Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3NT N+1 10 630 14.0/18.0
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 4 N= 6 620 12.0/20.0
Barbro Melander - Anders Nordberg Jan Eriksson - Björn Edvardsson 3NT S= 3 600 9.0/23.0
Bo Cnattingius - Ingela Roos Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3NT S= 4 600 9.0/23.0
Helen Roos - Arne Bojesson Agneta Johansson - Jane Brändemar 3 N+1 9 170 5.0/27.0
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3 N+1 9 170 5.0/27.0
Grete Derand - Marianne Flygare Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 N= 5 140 2.0/30.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Jan Clementsson - Mats Holm 4 N-1 2 -100 0.0/32.0
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt     - 17.3/-

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2019.01.07

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
D943
Kkn3
8
E9876
#
kn
7652
Dkn9543
104
#
E1086
84
E76
KD52
#
K752
ED109
K102
kn3

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N75898
S75898
Ö48545
V48445
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Helen Roos - Arne Bojesson Agneta Johansson - Jane Brändemar 2 Ö-3 Kn 150 31.0/1.0
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 1 Ö-3 3 150 31.0/1.0
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Leif Ekblad - Ellinor Ekblad Madsen 3 N= E 140 27.0/5.0
Bo Cnattingius - Ingela Roos Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3 N= E 140 27.0/5.0
Barbro Melander - Anders Nordberg Jan Eriksson - Björn Edvardsson 2 N= E 110 22.0/10.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 N= E 110 22.0/10.0
Björn Klefbohm - Stig Unoson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 N= E 110 22.0/10.0
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg Gunlis Åberg - Mona Berge 1 N= K 80 18.0/14.0
Ulla Borgström - Monica Wester Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren 2NT S-1 10 -50 14.0/18.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 N-1 8 -50 14.0/18.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg 4 N-1 E -50 14.0/18.0
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 2 V= 3 -90 10.0/22.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Monica Molin - Siv Jarlvik 4 S-2 Kn -100 5.0/27.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Jan Clementsson - Mats Holm 3 S-2 D -100 5.0/27.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 S-2 Kn -100 5.0/27.0
Grete Derand - Marianne Flygare Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 S-2 Kn -100 5.0/27.0
Ann Christin Åxman - Ulla Hellqvist Bo Hedberg - Fredrik Bonde 1 Ö+1 E -110 0.0/32.0
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt     - 17.3/-

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2019.01.07

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
7
Ekn62
D2
Ekn10852
#
109
7
Kkn10987543
7
#
K832
KD85

KD643
#
EDkn654
10943
E6
9

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N9610109
S961099
Ö47334
V47334
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 5D V-4 7 1100 31.0/1.0
Jan Clementsson - Mats Holm Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3NTD Ö-4 D 1100 31.0/1.0
Bo Cnattingius - Ingela Roos Barbro Melander - Anders Nordberg 5D V-3 7 800 28.0/4.0
Björn Klefbohm - Stig Unoson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 5 V-4 7 400 26.0/6.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Ulla Borgström - Monica Wester 5 V-3 7 300 20.0/12.0
Leif Ekblad - Ellinor Ekblad Madsen Jan Eriksson - Björn Edvardsson 4 V-3 7 300 20.0/12.0
Gunlis Åberg - Mona Berge Hans Ryning - Gösta Wiik 4 V-3 7 300 20.0/12.0
Agneta Johansson - Jane Brändemar Karen Nielsen - Thomas Davy 4 V-3 7 300 20.0/12.0
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 5 V-3 7 300 20.0/12.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 5 V-2 E 200 13.0/19.0
Grete Derand - Marianne Flygare Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 V-2 7 200 13.0/19.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 4 S-2 7 -100 8.0/24.0
Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 N-2 K -100 8.0/24.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 4 S-2 7 -100 8.0/24.0
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Ann Christin Åxman - Ulla Hellqvist 5D S-3 7 -500 4.0/28.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 4D S-4 7 -800 2.0/30.0
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Monica Molin - Siv Jarlvik 4D N-5 3 -1100 0.0/32.0
Helen Roos - Arne Bojesson     - 15.3/-

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2019.01.07

? ?
Öst giv
alla i zon
#
D84
743
Dkn96
E32
#
5
E1086
E72
K10874
#
EK976
D95
1085
95
#
kn1032
Kkn2
K43
Dkn6

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N47476
S47576
Ö86866
V86866
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 1NT V-2 6 200 30.0/2.0
Agneta Johansson - Jane Brändemar Karen Nielsen - Thomas Davy 1NT V-2 7 200 30.0/2.0
Grete Derand - Marianne Flygare Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 Ö-2 3 200 30.0/2.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Ulla Borgström - Monica Wester 2 V-1 6 100 20.0/12.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 1NT V-1 6 100 20.0/12.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 1 Ö-1 D 100 20.0/12.0
Leif Ekblad - Ellinor Ekblad Madsen Jan Eriksson - Björn Edvardsson 4 V-1 E 100 20.0/12.0
Gunlis Åberg - Mona Berge Hans Ryning - Gösta Wiik 2 Ö-1 3 100 20.0/12.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 1NT V-1 D 100 20.0/12.0
Jan Clementsson - Mats Holm Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2 V-1 D 100 20.0/12.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg Pass   9.0/23.0
Björn Klefbohm - Stig Unoson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Pass   9.0/23.0
Bo Cnattingius - Ingela Roos Barbro Melander - Anders Nordberg Pass   9.0/23.0
Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Pass   9.0/23.0
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Monica Molin - Siv Jarlvik 1NT V= 6 -90 4.0/28.0
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 V= 9 -140 2.0/30.0
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Ann Christin Åxman - Ulla Hellqvist 3 S-2 E -200 0.0/32.0
Helen Roos - Arne Bojesson     - 15.3/-

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2019.01.07

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
D
ED10932
kn2
E842
#
EKkn72
kn
EK753
K3
#
98643
4
D10864
kn6
#
105
K8765
9
D10975

Optimalt kontrakt: 5D S-1 -100
 NT
N1021023
S1021023
Ö3103106
V3103106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Klefbohm - Stig Unoson Barbro Melander - Anders Nordberg 5D N= 6 650 32.0/0.0
Jan Clementsson - Mats Holm Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 5 N-1 9 -50 30.0/2.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V+1 Kn -170 28.0/4.0
Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 5 V= D -400 26.0/6.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 V= Kn -420 22.0/10.0
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 V= D -420 22.0/10.0
Helen Roos - Arne Bojesson Ann Christin Åxman - Ulla Hellqvist 4 V= E -420 22.0/10.0
Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren Bo Cnattingius - Ingela Roos 4 V+1 Kn -450 9.0/23.0
Ulla Borgström - Monica Wester Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 5 V= E -450 9.0/23.0
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Jan Eriksson - Björn Edvardsson 4 V+1 E -450 9.0/23.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Monica Molin - Siv Jarlvik 4 V+1 E -450 9.0/23.0
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 5 V= 2 -450 9.0/23.0
Leif Ekblad - Ellinor Ekblad Madsen Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 5 V= E -450 9.0/23.0
Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 5 V= E -450 9.0/23.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Gunlis Åberg - Mona Berge 5 V= E -450 9.0/23.0
Grete Derand - Marianne Flygare Karen Nielsen - Thomas Davy 4 V+1 Kn -450 9.0/23.0
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Agneta Johansson - Jane Brändemar 5 V= E -450 9.0/23.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde     - -/11.2

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2019.01.07

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
EK2
D742
kn654
74
#
Dkn6

873
D1098652
#
109873
kn963
KD102
#
54
EK1085
E9
EKkn3

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N7711610
S7611610
Ö64252
V64252
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Helen Roos - Arne Bojesson Ann Christin Åxman - Ulla Hellqvist 6 S= 2 1430 32.0/0.0
Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren Bo Cnattingius - Ingela Roos 4 S+1 9 650 24.0/8.0
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Jan Eriksson - Björn Edvardsson 4 S+1 9 650 24.0/8.0
Björn Klefbohm - Stig Unoson Barbro Melander - Anders Nordberg 4 S+1 9 650 24.0/8.0
Leif Ekblad - Ellinor Ekblad Madsen Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 S+1 D 650 24.0/8.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 S+1 10 650 24.0/8.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Gunlis Åberg - Mona Berge 4 S+1 9 650 24.0/8.0
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Agneta Johansson - Jane Brändemar 4 S+1 10 650 24.0/8.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Monica Molin - Siv Jarlvik 4 S= D 620 14.0/18.0
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 S= D 620 14.0/18.0
Grete Derand - Marianne Flygare Karen Nielsen - Thomas Davy 4 N= K 620 14.0/18.0
Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 3D V-3 K 500 10.0/22.0
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 3 V-2 2 100 8.0/24.0
Ulla Borgström - Monica Wester Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 6 S-1 D -100 3.0/29.0
Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 6 S-1 Kn -100 3.0/29.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 6 N-1 K -100 3.0/29.0
Jan Clementsson - Mats Holm Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 6 S-1 9 -100 3.0/29.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde     - -/11.2

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2019.01.07

? ?
Nord giv
alla i zon
#
EKkn1082
E87652

10
#
43
Kkn4
Ekn9754
K5
#
5
D93
82
ED86432
#
D976
10
KD1063
kn97

Optimalt kontrakt: 6 N= 1430
 NT
N359125
S359125
Ö77206
V77306
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5D N+2 8 1250 32.0/0.0
Grete Derand - Marianne Flygare Bo Hedberg - Fredrik Bonde 5D N= E 850 30.0/2.0
Monica Molin - Siv Jarlvik Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 4 N+3 8 710 26.0/6.0
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 N+3 8 710 26.0/6.0
Gunlis Åberg - Mona Berge Agneta Johansson - Jane Brändemar 5 N+2 8 710 26.0/6.0
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Jan Eriksson - Björn Edvardsson 4 N+2 E 680 16.0/16.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 4 N+2 E 680 16.0/16.0
Ann Christin Åxman - Ulla Hellqvist Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 N+2 E 680 16.0/16.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 5 N+1 E 680 16.0/16.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg 4 N+2 E 680 16.0/16.0
Helen Roos - Arne Bojesson Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg 4 N+2 E 680 16.0/16.0
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Hans Ryning - Gösta Wiik 5 N+1 E 680 16.0/16.0
Barbro Melander - Anders Nordberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 N+1 E 650 5.0/27.0
Björn Klefbohm - Stig Unoson Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren 4 N+1 3 650 5.0/27.0
Bo Cnattingius - Ingela Roos Ulla Borgström - Monica Wester 5 N= E 650 5.0/27.0
Leif Ekblad - Ellinor Ekblad Madsen Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 N+1 E 650 5.0/27.0
Jan Clementsson - Mats Holm Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 6 N-1 E -100 0.0/32.0
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson     - 19.6/-

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2019.01.07

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
943
kn8
K52
EDkn94
#
KD76
65
10973
K108
#
E102
K974
ED8
752
#
kn85
ED1032
kn64
63

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N86767
S86767
Ö46565
V56565
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karen Nielsen - Thomas Davy Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg 3 V-3 Kn 150 32.0/0.0
Bo Cnattingius - Ingela Roos Ulla Borgström - Monica Wester 3 Ö-2 6 100 28.0/4.0
Leif Ekblad - Ellinor Ekblad Madsen Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 V-2 Kn 100 28.0/4.0
Grete Derand - Marianne Flygare Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2 V-2 3 100 28.0/4.0
Monica Molin - Siv Jarlvik Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 1NT N= 2 90 24.0/8.0
Barbro Melander - Anders Nordberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2 V-1 Kn 50 20.0/12.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2NT Ö-1 6 50 20.0/12.0
Björn Klefbohm - Stig Unoson Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren 2 V-1 4 50 20.0/12.0
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2 N-1 E -50 15.0/17.0
Jan Clementsson - Mats Holm Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 N-1 E -50 15.0/17.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 2 V= Kn -90 11.0/21.0
Helen Roos - Arne Bojesson Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg 1NT Ö= 5 -90 11.0/21.0
Gunlis Åberg - Mona Berge Agneta Johansson - Jane Brändemar 2 V= 2 -110 8.0/24.0
Ann Christin Åxman - Ulla Hellqvist Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2NT Ö= 3 -120 5.0/27.0
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Hans Ryning - Gösta Wiik 1NT Ö+1 4 -120 5.0/27.0
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Jan Eriksson - Björn Edvardsson 1NT V+2 4 -150 1.0/31.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3 S-3 K -150 1.0/31.0
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson     - 19.6/-

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2019.01.07

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
Ekn5
Kkn9
10862
ED4
#
D83
1053
K9743
97
#
K10642
E82
kn5
kn102
#
97
D764
ED
K8653

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N10810710
S1081078
Ö25363
V25363
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3NT N+2 4 660 25.0/7.0
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT N+2 2 660 25.0/7.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Leif Ekblad - Ellinor Ekblad Madsen 3NT N+2 4 660 25.0/7.0
Björn Klefbohm - Stig Unoson Ulla Borgström - Monica Wester 3NT N+2 4 660 25.0/7.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Barbro Melander - Anders Nordberg 3NT N+2 6 660 25.0/7.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT N+2 4 660 25.0/7.0
Grete Derand - Marianne Flygare Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3NT N+2 6 660 25.0/7.0
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Gunlis Åberg - Mona Berge 3NT N+2 4 660 25.0/7.0
Agneta Johansson - Jane Brändemar Jan Clementsson - Mats Holm 3NT N+1 2 630 16.0/16.0
Helen Roos - Arne Bojesson Hans Ryning - Gösta Wiik 5 S= 3 600 14.0/18.0
Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 S+1 3 140 11.0/21.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg 3 S= D 140 11.0/21.0
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Monica Molin - Siv Jarlvik 3NT N-1 2 -100 4.0/28.0
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT N-1 2 -100 4.0/28.0
Bo Cnattingius - Ingela Roos Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3NT N-1 4 -100 4.0/28.0
Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 5 N-1 E -100 4.0/28.0
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Ann Christin Åxman - Ulla Hellqvist 3NT N-1 4 -100 4.0/28.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson     - 15.2/-

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2019.01.07

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
9543
EK8
D1085
62
#
Dkn6
4
Kkn92
K7543
#
10872
D7532
74
kn9
#
EK
kn1096
E63
ED108

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N910999
S910999
Ö43443
V43443
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT S+2 3 460 31.0/1.0
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Ann Christin Åxman - Ulla Hellqvist 3NT S+2 3 460 31.0/1.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Leif Ekblad - Ellinor Ekblad Madsen 3NT S+1 4 430 26.0/6.0
Björn Klefbohm - Stig Unoson Ulla Borgström - Monica Wester 3NT S+1 4 430 26.0/6.0
Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT S+1 5 430 26.0/6.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Barbro Melander - Anders Nordberg 4 S= 5 420 22.0/10.0
Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3NT S= 5 400 20.0/12.0
Bo Cnattingius - Ingela Roos Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 2NT S+2 4 180 18.0/14.0
Agneta Johansson - Jane Brändemar Jan Clementsson - Mats Holm 2 N+1 7 140 15.0/17.0
Grete Derand - Marianne Flygare Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 S+1 9 140 15.0/17.0
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 1NT S+1 D 120 12.0/20.0
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Monica Molin - Siv Jarlvik 3NT S-1 D -50 8.0/24.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT S-1 2 -50 8.0/24.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg 3 S-1 6 -50 8.0/24.0
Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 S-2 3 -100 2.0/30.0
Helen Roos - Arne Bojesson Hans Ryning - Gösta Wiik 3NT N-2 7 -100 2.0/30.0
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Gunlis Åberg - Mona Berge 4 S-2 9 -100 2.0/30.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson     - 15.2/-

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2019.01.07

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
8763
E8
D73
Ekn63
#
2
kn9742
E102
KD85
#
EK105
D1063
K98
92
#
Dkn94
K5
kn654
1074

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N65365
S65365
Ö771068
V771068
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Molin - Siv Jarlvik Barbro Melander - Anders Nordberg 3 Ö= D -140 31.0/1.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ann Christin Åxman - Ulla Hellqvist 3 V= 3 -140 31.0/1.0
Ulla Borgström - Monica Wester Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V+1 8 -170 26.0/6.0
Bo Cnattingius - Ingela Roos Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 3 V+1 6 -170 26.0/6.0
Gunlis Åberg - Mona Berge Helen Roos - Arne Bojesson 2 V+2 3 -170 26.0/6.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Björn Klefbohm - Stig Unoson 4 V= Kn -420 13.0/19.0
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 4 V= 6 -420 13.0/19.0
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 V= 3 -420 13.0/19.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren 4 V= 7 -420 13.0/19.0
Leif Ekblad - Ellinor Ekblad Madsen Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 4 V= 3 -420 13.0/19.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Agneta Johansson - Jane Brändemar 4 V= 8 -420 13.0/19.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Karen Nielsen - Thomas Davy 4 V= 7 -420 13.0/19.0
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 Ö= 9 -420 13.0/19.0
Grete Derand - Marianne Flygare Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 V= 3 -420 13.0/19.0
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 V= E -420 13.0/19.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 V+1 6 -450 1.0/31.0
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg 4 V+1 7 -450 1.0/31.0
Jan Clementsson - Mats Holm     - 19.2/-

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2019.01.07

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
7
7
EK109875
Dkn43
#
E10862
932
D
K765
#
Kkn94
KD1054

E1092
#
D53
Ekn86
kn6432
8

Optimalt kontrakt: 6D S-1 -200
 NT
N311326
S311326
Ö10210115
V10210105
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Borgström - Monica Wester Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5D N= K 750 30.0/2.0
Grete Derand - Marianne Flygare Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 5D N= E 750 30.0/2.0
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 5D N= K 750 30.0/2.0
Monica Molin - Siv Jarlvik Barbro Melander - Anders Nordberg 5 N= 9 600 25.0/7.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Agneta Johansson - Jane Brändemar 5 N= K 600 25.0/7.0
Bo Cnattingius - Ingela Roos Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 4 Ö-4 8 200 22.0/10.0
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 5 V-2 E 100 19.0/13.0
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg 4 Ö-2 6 100 19.0/13.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Björn Klefbohm - Stig Unoson 4 Ö-1 8 50 13.0/19.0
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 Ö-1 Kn 50 13.0/19.0
Leif Ekblad - Ellinor Ekblad Madsen Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3 Ö-1 8 50 13.0/19.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ann Christin Åxman - Ulla Hellqvist 4 V-1 7 50 13.0/19.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren 6D N-1 4 -200 8.0/24.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 Ö= 8 -420 4.0/28.0
Gunlis Åberg - Mona Berge Helen Roos - Arne Bojesson 4 V= E -420 4.0/28.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Karen Nielsen - Thomas Davy 4 Ö= 8 -420 4.0/28.0
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 5 V= E -450 0.0/32.0
Jan Clementsson - Mats Holm     - 19.2/-

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2019.01.07

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
1093
Kkn
D973
KD63
#
KD7
E52
Kkn54
kn72
#
Ekn4
943
E86
E984
#
8652
D10876
102
105

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N44654
S44654
Ö99789
V99789
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Mats Holm Ann Christin Åxman - Ulla Hellqvist 3NT V-2 10 200 32.0/0.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3NT V-1 7 100 25.0/7.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Ulla Borgström - Monica Wester 3NT V-1 10 100 25.0/7.0
Leif Ekblad - Ellinor Ekblad Madsen Barbro Melander - Anders Nordberg 3NT V-1 3 100 25.0/7.0
Agneta Johansson - Jane Brändemar Grete Derand - Marianne Flygare 3 V-1 10 100 25.0/7.0
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Hans Ryning - Gösta Wiik 3NT V-1 9 100 25.0/7.0
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT V-1 10 100 25.0/7.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg 2 V= 10 -90 17.0/15.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2 V= K -90 17.0/15.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3NT Ö= 7 -600 7.0/25.0
Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg Björn Klefbohm - Stig Unoson 3NT V= 3 -600 7.0/25.0
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren 3NT V= 10 -600 7.0/25.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Jan Eriksson - Björn Edvardsson 3NT Ö= 6 -600 7.0/25.0
Bo Cnattingius - Ingela Roos Monica Molin - Siv Jarlvik 3NT V= 3 -600 7.0/25.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Helen Roos - Arne Bojesson 3NT Ö= 7 -600 7.0/25.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg 3NT V= 3 -600 7.0/25.0
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT V= 3 -600 7.0/25.0
Gunlis Åberg - Mona Berge     - 16.0/-

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2019.01.07

? ?
Väst giv
alla i zon
#
ED10
D5
9863
Ekn96
#
K6542
1032
kn
D853
#
kn98
K9876
EKD2
4
#
73
Ekn4
10754
K1072

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N99668
S99668
Ö44765
V44765
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg 3 Ö-2 7 200 29.0/3.0
Leif Ekblad - Ellinor Ekblad Madsen Barbro Melander - Anders Nordberg 3 Ö-2 4 200 29.0/3.0
Agneta Johansson - Jane Brändemar Grete Derand - Marianne Flygare 2 V-2 D 200 29.0/3.0
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 Ö-2 7 200 29.0/3.0
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Hans Ryning - Gösta Wiik 2 N+1 4 140 24.0/8.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Ulla Borgström - Monica Wester 3 N+1 E 130 22.0/10.0
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren 1NT S+1 4 120 20.0/12.0
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 N+1 E 110 18.0/14.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3 Ö-1 7 100 12.0/20.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Jan Eriksson - Björn Edvardsson 2 V-1 6 100 12.0/20.0
Bo Cnattingius - Ingela Roos Monica Molin - Siv Jarlvik 2 Ö-1 2 100 12.0/20.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg 2 Ö-1 2 100 12.0/20.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3 Ö-1 K 100 12.0/20.0
Jan Clementsson - Mats Holm Ann Christin Åxman - Ulla Hellqvist 1NT S= 2 90 6.0/26.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Helen Roos - Arne Bojesson 3 N-1 E -100 4.0/28.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 Ö= 2 -110 2.0/30.0
Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg Björn Klefbohm - Stig Unoson 3 S-2 10 -200 0.0/32.0
Gunlis Åberg - Mona Berge     - 16.0/-

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2019.01.07

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
kn8
KD9
KD632
Dkn8
#
KD10432
E87
E9
73
#
E97
kn1063
kn4
K1042
#
65
542
10875
E965

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N78544
S78544
Ö65898
V65898
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg 4 V-2 K 100 29.0/3.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 Ö-2 6 100 29.0/3.0
Leif Ekblad - Ellinor Ekblad Madsen Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren 4 V-2 K 100 29.0/3.0
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Gunlis Åberg - Mona Berge 4 V-2 D 100 29.0/3.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Ann Christin Åxman - Ulla Hellqvist 3 V-1 K 50 24.0/8.0
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Karen Nielsen - Thomas Davy 2 V= K -110 22.0/10.0
Bo Cnattingius - Ingela Roos Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 2 V+1 K -140 19.0/13.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3 V= K -140 19.0/13.0
Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg Barbro Melander - Anders Nordberg 1 V+3 K -170 9.0/23.0
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Ulla Borgström - Monica Wester 2 V+2 K -170 9.0/23.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 V+2 K -170 9.0/23.0
Björn Klefbohm - Stig Unoson Monica Molin - Siv Jarlvik 2 V+2 Kn -170 9.0/23.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Hans Ryning - Gösta Wiik 1 V+3 K -170 9.0/23.0
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg Agneta Johansson - Jane Brändemar 2 V+2 K -170 9.0/23.0
Helen Roos - Arne Bojesson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 V+2 K -170 9.0/23.0
Jan Clementsson - Mats Holm Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg 2 V+2 K -170 9.0/23.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 V+1 K -450 0.0/32.0
Grete Derand - Marianne Flygare     - -/14.5

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2019.01.07

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
KD943
E4
KD64
E5
#
865
K6
108753
842
#
Ekn10
D832
E9
10976
#
72
kn10975
kn2
KDkn3

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N9810109
S9810109
Ö45333
V45334
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg Barbro Melander - Anders Nordberg 3NT N+1 7 430 25.0/7.0
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Ulla Borgström - Monica Wester 3NT S+1 5 430 25.0/7.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT N+1 6 430 25.0/7.0
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg 3NT S+1 3 430 25.0/7.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3NT S+1 7 430 25.0/7.0
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Gunlis Åberg - Mona Berge 3NT S+1 7 430 25.0/7.0
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Karen Nielsen - Thomas Davy 3NT S+1 5 430 25.0/7.0
Jan Clementsson - Mats Holm Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg 3NT S+1 8 430 25.0/7.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT N= E 400 12.0/20.0
Bo Cnattingius - Ingela Roos Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 3NT S= 5 400 12.0/20.0
Leif Ekblad - Ellinor Ekblad Madsen Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren 3NT N= 6 400 12.0/20.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Hans Ryning - Gösta Wiik 3NT S= 8 400 12.0/20.0
Helen Roos - Arne Bojesson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT S= 3 400 12.0/20.0
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg Agneta Johansson - Jane Brändemar 2 Ö-3 7 300 6.0/26.0
Björn Klefbohm - Stig Unoson Monica Molin - Siv Jarlvik 2 N= 7 110 4.0/28.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3NT S-1 5 -50 1.0/31.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Ann Christin Åxman - Ulla Hellqvist 3NT S-1 3 -50 1.0/31.0
Grete Derand - Marianne Flygare     - -/14.5

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2019.01.07

? ?
Syd giv
alla i zon
#
10653
D5
Kkn9
EDkn7
#
Kkn87
kn102
D1073
K4
#
E42
K983
E86
986
#
D9
E764
542
10532

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N85565
S85565
Ö57777
V58878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 1NT S+1 10 120 30.0/2.0
Leif Ekblad - Ellinor Ekblad Madsen Ulla Borgström - Monica Wester 2NT N= 3 120 30.0/2.0
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Bo Hedberg - Fredrik Bonde 1NT S+1 3 120 30.0/2.0
Monica Molin - Siv Jarlvik Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren 2 N+1 3 110 26.0/6.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Gunlis Åberg - Mona Berge 2 Ö-1 2 100 24.0/8.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 1NT S= 3 90 17.0/15.0
Björn Klefbohm - Stig Unoson Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 1NT S= Kn 90 17.0/15.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 1NT N= 3 90 17.0/15.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg 1NT N= 3 90 17.0/15.0
Grete Derand - Marianne Flygare Ann Christin Åxman - Ulla Hellqvist 1NT N= 2 90 17.0/15.0
Jan Clementsson - Mats Holm Hans Ryning - Gösta Wiik 1NT N= 9 90 17.0/15.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 1NT S-1 7 -100 9.0/23.0
Agneta Johansson - Jane Brändemar Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 1NT S-1 7 -100 9.0/23.0
Bo Cnattingius - Ingela Roos Jan Eriksson - Björn Edvardsson 2 V= E -110 6.0/26.0
Helen Roos - Arne Bojesson Karen Nielsen - Thomas Davy 1 V+2 D -140 4.0/28.0
Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 1NTD N-1 2 -200 2.0/30.0
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Barbro Melander - Anders Nordberg 1 S-3 8 -300 0.0/32.0
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg     - -/15.5

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2019.01.07

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
kn103
EDkn5
10973
65
#
D52
K7642
Kkn5
D9
#
E876
8
ED2
EK842
#
K94
1093
864
kn1073

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N34534
S34534
Ö1088108
V1088109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Molin - Siv Jarlvik Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren 3NT V-1 7 50 27.0/5.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3NT V-1 10 50 27.0/5.0
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Barbro Melander - Anders Nordberg 3NT V-1 9 50 27.0/5.0
Leif Ekblad - Ellinor Ekblad Madsen Ulla Borgström - Monica Wester 4 Ö-1 Kn 50 27.0/5.0
Agneta Johansson - Jane Brändemar Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT V-1 3 50 27.0/5.0
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3NT Ö-1 7 50 27.0/5.0
Jan Clementsson - Mats Holm Hans Ryning - Gösta Wiik 3 Ö+1 4 -130 20.0/12.0
Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3NT V= D -400 11.0/21.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3NT V= Kn -400 11.0/21.0
Björn Klefbohm - Stig Unoson Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 3NT V= 10 -400 11.0/21.0
Bo Cnattingius - Ingela Roos Jan Eriksson - Björn Edvardsson 3NT V= 10 -400 11.0/21.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3NT V= 3 -400 11.0/21.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Gunlis Åberg - Mona Berge 3NT V= Kn -400 11.0/21.0
Helen Roos - Arne Bojesson Karen Nielsen - Thomas Davy 3NT V= 5 -400 11.0/21.0
Grete Derand - Marianne Flygare Ann Christin Åxman - Ulla Hellqvist 3NT Ö= 4 -400 11.0/21.0
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT Ö+1 3 -430 1.0/31.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg 3NT V+1 3 -430 1.0/31.0
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg     - -/15.5