Kommande tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
Rapporterade tävlingar
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
07/09 SM Par Junior - omgång 2
Svenska Bridgeförbundet » Guldgruvan - Final I 2019-08-04 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Svenska Bridgeförbundet

Guldgruvan - Final I 2019-08-04

Partävling, 15 bord, 29 par. Antal brickor: 38. Medel: 493.9.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Andrzej Tracewski - Velina Blix

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 903, Ulf Lindgren - Bengt Lauthers
16NT V-3 -150 0.0 0% 0 0.0%EKn72D8621061096 K64EKn3ED2EK53
23NT V+3 490 25.0 96% 25 48.0%ED5EKn42EDKnE85 Kn426310943KKn72
Rond 2, som ÖV mot par 904, Per Schullström - Lena Schullström
33NT S-1 50 20.0 77% 45 57.7%E1049754D4Kn764 932E83KKn1081093
44 N-1 100 24.0 92% 69 66.2%E2ED1054432K83 105963Kn75E10972
Rond 3, som ÖV mot par 905, Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund
54 V+2 480 13.0 50% 82 63.0%D1076310532E76Kn EKnEKKn86Kn3E1065
63NT V+3 690 18.0 69% 100 64.0%KKn1036764E10942 E82EK93ED85KKn
Rond 4, som ÖV mot par 906, Patrik Elofsson - Per Larsson
73 N+1 -130 11.0 42% 111 60.9%K63KDKnK1095472 Kn982E983D3286
81 S+3 -130 4.0 15% 115 55.1%D6Kn83Kn976ED65 KKn54K642109732
Rond 5, som ÖV mot par 907, Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir
93NT Ö-1 -100 3.0 12% 118 50.3%DED86EKD5D983 Kn10765Kn97Kn63K2
104D Ö= 790 22.0 85% 140 53.8%EK108768KDKn1027 Kn210964296D964
Rond 6, som ÖV mot par 908, Håkan Elensky - Berit Jonsson
113 S-1 50 26.0 100% 166 58.0%D831093KKn48643 E107Kn5ED62K1072
121NT V= 90 21.0 81% 187 59.9%K1074298643K109 Kn932E965ED754
Rond 7, som ÖV mot par 909, Lars Hansson - Sven Olof Jern
136 V= 1370 25.0 96% 212 62.7%EK873KKn83D1063 D5K1087ED10764Kn
143NT V+1 430 26.0 100% 238 65.4%5876109743D743 KD84K3EKKnE1052
Rond 8, som ÖV mot par 910, Håkan Florestedt - Martin Florestedt
155 S-1 100 18.0 69% 256 65.6%EKn673KKn10962Kn2 ED10954D875K53
163D Ö-1 -200 3.0 12% 259 62.2%ED10765Kn1084EKn2 82DKn10852D91095
Rond 9, som ÖV mot par 911, Christian Bergek - Anna Bergek
174 Ö-2 -100 21.0 81% 280 63.4%K1076432109D5Kn10 E98K2Kn109872K9
183 S+2 -200 6.0 23% 286 61.1%E4K6532K83K103 109210Kn95E97542
Rond 10, som ÖV mot par 912, Agneta Moberg - Katarina Landstedt
193 N= -110 7.0 27% 293 59.3%E494KKn10543Kn102 KKn97E765D9843
202NT Ö-3 -300 6.0 23% 299 57.5%K9542Kn986D109Kn 7631053E4KD432
Rond 11, som ÖV mot par 913, Emma Sundström - Estrid Gustavsson
211NT S-1 100 18.4 71% 317.4 58.1%KKn106476KD106K2 DKn98538753ED7
223 Ö+1 130 17.3 67% 334.7 58.5%9Kn983108EKKn1084 Kn54D7EKD27652
Rond 12, som ÖV mot par 914, Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg
234 N-2 200 22.0 85% 356.7 59.7%Kn1063D108EKn84D7 754KKn97597Kn64
242 N-3 150 26.0 100% 382.7 61.4%865432D727Kn62 K91083KKn42KD98
Rond 13, som ÖV mot par 915, Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin
251NT V+3 180 15.0 58% 397.7 61.2%E4E75732109642 KKn86D64EK108DKn
262NT S+1 -150 6.0 23% 403.7 59.8%ED93D10874E982 8642E3D865373
Rond 14, Frirond
27  - 14.0 54% 417.7 59.6%K85ED932Kn9562 DKn6427410631098
28  - 14.0 54% 431.7 59.4%2EKn10952E7E652 Kn1095K79853274
Rond 15, som ÖV mot par 967, Agneta Shanwell - Christine Hargevik
295 S= -600 7.0 27% 438.7 58.2%EKn84EK1081071098 D10653DKn652542
302D V-2 -300 16.0 62% 454.7 58.4%532K10742543106 84E63DKnE75432
Rond 16, som ÖV mot par 968, Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen
313NT N+1 -630 11.0 42% 465.7 57.8%E93D1075642763 1065KKn10875DKn94
322D V-1 -200 3.0 12% 468.7 56.4%2K9853D984853 KDKn843KnK105K62
Rond 17, som ÖV mot par 969, Anders Hellström - Caroline Tesch
333NT N-4 200 26.0 100% 494.7 57.7%10932Kn7K10810985 E86KD1082E4642
346NT S= -1440 1.0 4% 495.7 56.1%8KKn105Kn854Kn1075 1065432862K963
Rond 18, som ÖV mot par 970, Monica Johanson - Renée Blixt
356 S= -980 13.0 50% 508.7 56.0%D1098768D521085 5976Kn10976K972
365 V-1 -100 9.0 35% 517.7 55.4%EK7943274Kn974 DKnEKKn983KD1082
Rond 19, som ÖV mot par 971, Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling
374 Ö+2 170 5.0 19% 522.7 54.4%K102KD87EK10976 Kn6543EKn1032ED4
382 N+1 -140 8.0 31% 530.7 53.8%106109862DKn9637 432K4EKK108643

Bricka 1

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Nord giv
ingen i zon
D10
K10754
Kkn87
87
K64
Ekn3
ED2
EK53
Ekn72
D862
106
1096
9853
9
9543
Dkn42

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N25222
S25222
Ö118101111
V118111111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Lindgren - Bengt Lauthers Andrzej Tracewski - Velina Blix 6NT V-3 5 150 26.0/0.0
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Gun Gyldén - Gärd Carlsson 3NT V= 7 -400 20.0/6.0
Christian Bergek - Anna Bergek Monica Johanson - Renée Blixt 3NT V= 5 -400 20.0/6.0
Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen Emma Sundström - Estrid Gustavsson 3NT V= 4 -400 20.0/6.0
Anders Hellström - Caroline Tesch Agneta Moberg - Katarina Landstedt 3NT V= 8 -400 20.0/6.0
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling Håkan Florestedt - Martin Florestedt 3NT V= 4 -400 20.0/6.0
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman 3NT V+1 4 -430 11.0/15.0
Agneta Shanwell - Christine Hargevik Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg 3NT V+1 4 -430 11.0/15.0
Camilla Jensen - Knud Jensen Håkan Elensky - Berit Jonsson 3NT V+1 5 -430 11.0/15.0
Jussi Bärzén - Anders Wersén Patrik Elofsson - Per Larsson 3NT V+1 D -430 11.0/15.0
Lars Hansson - Sven Olof Jern Hans Thimell - Jan Andersson 3NT V+2 8 -460 3.0/23.0
Birgitta Kerstis - Jan Héléne Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir 3NT V+2 4 -460 3.0/23.0
Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow Per Schullström - Lena Schullström 3NT V+2 8 -460 3.0/23.0
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson 3NT V+2 7 -460 3.0/23.0
Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin     - 14.8/-

Bricka 2

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Öst giv
N-S i zon
K9763
K8
K65
1096
kn42
63
10943
Kkn72
ED5
Ekn42
EDkn
E85
108
D10975
872
D43

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N22432
S22332
Ö11119910
V111191011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Gun Gyldén - Gärd Carlsson 2NT Ö-1 10 50 25.0/1.0
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman 3NT Ö-1 5 50 25.0/1.0
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling Håkan Florestedt - Martin Florestedt 1 Ö+2 10 -140 22.0/4.0
Lars Hansson - Sven Olof Jern Hans Thimell - Jan Andersson 3NT Ö= 7 -400 17.0/9.0
Agneta Shanwell - Christine Hargevik Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg 3NT Ö= 5 -400 17.0/9.0
Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen Emma Sundström - Estrid Gustavsson 3NT Ö= 5 -400 17.0/9.0
Anders Hellström - Caroline Tesch Agneta Moberg - Katarina Landstedt 3NT Ö= 5 -400 17.0/9.0
Christian Bergek - Anna Bergek Monica Johanson - Renée Blixt 3NT Ö+1 9 -430 10.0/16.0
Camilla Jensen - Knud Jensen Håkan Elensky - Berit Jonsson 3NT Ö+1 10 -430 10.0/16.0
Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow Per Schullström - Lena Schullström 3NT Ö+1 5 -430 10.0/16.0
Birgitta Kerstis - Jan Héléne Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir 3NT Ö+2 5 -460 5.0/21.0
Jussi Bärzén - Anders Wersén Patrik Elofsson - Per Larsson 3NT Ö+2 5 -460 5.0/21.0
Ulf Lindgren - Bengt Lauthers Andrzej Tracewski - Velina Blix 3NT V+3 6 -490 1.0/25.0
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson 3NT V+3 7 -490 1.0/25.0
Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin     - 14.8/-

Bricka 3

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Syd giv
Ö-V i zon
Dkn8765
KDkn
632
E
932
E83
Kkn108
1093
E104
9754
D4
kn764
K
1062
E975
KD852

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N78788
S78788
Ö45435
V45435
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund 4 N+2 D 480 26.0/0.0
Ulf Lindgren - Bengt Lauthers Gun Gyldén - Gärd Carlsson 3NT N+2 4 460 24.0/2.0
Monica Johanson - Renée Blixt Emma Sundström - Estrid Gustavsson 4 N+1 5 450 21.0/5.0
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen 4 N+1 4 450 21.0/5.0
Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir 4 N= 9 420 18.0/8.0
Håkan Florestedt - Martin Florestedt Camilla Jensen - Knud Jensen 3NT S= Kn 400 16.0/10.0
Agneta Moberg - Katarina Landstedt Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling 2 N+2 5 170 14.0/12.0
Jussi Bärzén - Anders Wersén Håkan Elensky - Berit Jonsson 2 N= 7 110 12.0/14.0
Per Schullström - Lena Schullström Andrzej Tracewski - Velina Blix 3NT S-1 10 -50 6.0/20.0
Patrik Elofsson - Per Larsson Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow 3NT S-1 10 -50 6.0/20.0
Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin 3NT N-1 3 -50 6.0/20.0
Anders Hellström - Caroline Tesch Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg 3NT S-1 8 -50 6.0/20.0
Hans Thimell - Jan Andersson Christian Bergek - Anna Bergek 3NT S-1 10 -50 6.0/20.0
Birgitta Kerstis - Jan Héléne Lars Hansson - Sven Olof Jern 4 N-2 D -100 0.0/26.0
Agneta Shanwell - Christine Hargevik     - -/12.9

Bricka 4

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Väst giv
alla i zon
Dkn8643
Kkn82
E10
D
105
963
kn75
E10972
E2
ED1054
432
K83
K97
7
KD986
kn654

Optimalt kontrakt: 4NTD V-2 500
 NT
N396104
S395102
Ö94728
V94728
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Lindgren - Bengt Lauthers Gun Gyldén - Gärd Carlsson 4 N+1 4 650 25.0/1.0
Patrik Elofsson - Per Larsson Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow 4 N+1 2 650 25.0/1.0
Agneta Moberg - Katarina Landstedt Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling 4 N= 3 620 17.0/9.0
Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin 4 N= E 620 17.0/9.0
Anders Hellström - Caroline Tesch Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg 4 N= 2 620 17.0/9.0
Birgitta Kerstis - Jan Héléne Lars Hansson - Sven Olof Jern 4 N= 2 620 17.0/9.0
Jussi Bärzén - Anders Wersén Håkan Elensky - Berit Jonsson 4 N= E 620 17.0/9.0
Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir 4 N= E 620 17.0/9.0
Monica Johanson - Renée Blixt Emma Sundström - Estrid Gustavsson 2 Ö-2 7 200 10.0/16.0
Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund 2 N+2 3 170 6.0/20.0
Håkan Florestedt - Martin Florestedt Camilla Jensen - Knud Jensen 2 N+2 3 170 6.0/20.0
Hans Thimell - Jan Andersson Christian Bergek - Anna Bergek 2 N+2 2 170 6.0/20.0
Per Schullström - Lena Schullström Andrzej Tracewski - Velina Blix 4 N-1 3 -100 2.0/24.0
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen 3NT S-5 10 -500 0.0/26.0
Agneta Shanwell - Christine Hargevik     - -/12.9

Bricka 5

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Nord giv
N-S i zon
54
D4
K98
KD9874
Ekn
EKkn86
kn3
E1065
D10763
10532
E76
kn
K982
97
D10542
32

Optimalt kontrakt: 7 Ö= -1510
 NT
N56022
S66022
Ö771399
V771399
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Schullström - Lena Schullström Gun Gyldén - Gärd Carlsson 4 V-3 K 150 26.0/0.0
Camilla Jensen - Knud Jensen Agneta Moberg - Katarina Landstedt 4 V-1 K 50 24.0/2.0
Agneta Shanwell - Christine Hargevik Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen 3 V+3 5 -230 21.0/5.0
Jussi Bärzén - Anders Wersén Håkan Florestedt - Martin Florestedt 2 V+4 K -230 21.0/5.0
Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman Lars Hansson - Sven Olof Jern 4 V= K -420 18.0/8.0
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Andrzej Tracewski - Velina Blix 4 V+2 K -480 13.0/13.0
Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson 4 V+2 K -480 13.0/13.0
Christian Bergek - Anna Bergek Birgitta Kerstis - Jan Héléne 4 V+2 K -480 13.0/13.0
Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow Håkan Elensky - Berit Jonsson 4 V+2 K -480 13.0/13.0
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Patrik Elofsson - Per Larsson 5 V+2 D -510 4.0/22.0
Emma Sundström - Estrid Gustavsson Hans Thimell - Jan Andersson 4 V+3 7 -510 4.0/22.0
Monica Johanson - Renée Blixt Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin 4 V+3 K -510 4.0/22.0
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg 4 V+3 K -510 4.0/22.0
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Ulf Lindgren - Bengt Lauthers 4 Ö+3 4 -510 4.0/22.0
Anders Hellström - Caroline Tesch     - 13.3/-

Bricka 6

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Öst giv
Ö-V i zon
D765
kn52
K102
D73
E82
EK93
ED85
Kkn
Kkn103
6
764
E10942
94
D10874
kn93
865

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -1440
 NT
N12411
S12411
Ö121181212
V121191212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Schullström - Lena Schullström Gun Gyldén - Gärd Carlsson 1NT V+3 5 -180 26.0/0.0
Jussi Bärzén - Anders Wersén Håkan Florestedt - Martin Florestedt 3NT V= 6 -600 24.0/2.0
Agneta Shanwell - Christine Hargevik Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen 3NT V+2 6 -660 18.0/8.0
Monica Johanson - Renée Blixt Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin 3NT V+2 6 -660 18.0/8.0
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg 3NT V+2 2 -660 18.0/8.0
Camilla Jensen - Knud Jensen Agneta Moberg - Katarina Landstedt 3NT V+2 5 -660 18.0/8.0
Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman Lars Hansson - Sven Olof Jern 3NT V+2 6 -660 18.0/8.0
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Patrik Elofsson - Per Larsson 3NT V+3 7 -690 8.0/18.0
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Andrzej Tracewski - Velina Blix 3NT V+3 6 -690 8.0/18.0
Christian Bergek - Anna Bergek Birgitta Kerstis - Jan Héléne 3NT V+3 10 -690 8.0/18.0
Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow Håkan Elensky - Berit Jonsson 3NT V+3 6 -690 8.0/18.0
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Ulf Lindgren - Bengt Lauthers 3NT V+3 7 -690 8.0/18.0
Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson 3NT V+4 10 -720 1.0/25.0
Emma Sundström - Estrid Gustavsson Hans Thimell - Jan Andersson 3NT V+4 2 -720 1.0/25.0
Anders Hellström - Caroline Tesch     - 13.3/-

Bricka 7

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Syd giv
alla i zon
D1075
10
kn7
K109543
kn982
E983
D32
86
K63
KDkn
K10954
72
E4
76542
E86
EDkn

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N105778
S105778
Ö27665
V27665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Lindgren - Bengt Lauthers Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir 1NT S+2 9 150 23.0/3.0
Håkan Elensky - Berit Jonsson Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen 1NT S+2 9 150 23.0/3.0
Monica Johanson - Renée Blixt Agneta Shanwell - Christine Hargevik 1NT S+2 8 150 23.0/3.0
Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman Christian Bergek - Anna Bergek 1NT S+2 2 150 23.0/3.0
Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson Lars Hansson - Sven Olof Jern 3 S+1 8 130 15.0/11.0
Patrik Elofsson - Per Larsson Andrzej Tracewski - Velina Blix 3 N+1 Kn 130 15.0/11.0
Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg Camilla Jensen - Knud Jensen 2 S+2 2 130 15.0/11.0
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Per Schullström - Lena Schullström 3 N+1 9 130 15.0/11.0
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Gun Gyldén - Gärd Carlsson 1NT S+1 2 120 8.0/18.0
Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen Anders Hellström - Caroline Tesch 1NT N+1 9 120 8.0/18.0
Birgitta Kerstis - Jan Héléne Emma Sundström - Estrid Gustavsson 1NT S+1 2 120 8.0/18.0
Agneta Moberg - Katarina Landstedt Jussi Bärzén - Anders Wersén 3 N= 7 110 3.0/23.0
Hans Thimell - Jan Andersson Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin 3 N= K 110 3.0/23.0
Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow Håkan Florestedt - Martin Florestedt 2 Ö= 8 -90 0.0/26.0
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling     - 14.4/-

Bricka 8

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Väst giv
ingen i zon
10932
D1092
D104
kn4
Kkn54
K64
2
109732
D6
kn83
kn976
ED65
E87
E75
EK853
K8

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N49988
S49988
Ö84354
V84353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Gun Gyldén - Gärd Carlsson 4 N= 5 420 26.0/0.0
Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow Håkan Florestedt - Martin Florestedt 2NT S+1 2 150 24.0/2.0
Patrik Elofsson - Per Larsson Andrzej Tracewski - Velina Blix 1 S+3 10 130 22.0/4.0
Hans Thimell - Jan Andersson Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin 2NT S= 3 120 19.0/7.0
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Per Schullström - Lena Schullström 2NT S= 4 120 19.0/7.0
Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman Christian Bergek - Anna Bergek 4D Ö-1 E 100 16.0/10.0
Ulf Lindgren - Bengt Lauthers Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir 1NT S= 10 90 12.0/14.0
Håkan Elensky - Berit Jonsson Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen 1NT S= 9 90 12.0/14.0
Monica Johanson - Renée Blixt Agneta Shanwell - Christine Hargevik 1 S+1 2 90 12.0/14.0
Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson Lars Hansson - Sven Olof Jern 2NT S-1 3 -50 7.0/19.0
Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg Camilla Jensen - Knud Jensen 3 S-1 4 -50 7.0/19.0
Agneta Moberg - Katarina Landstedt Jussi Bärzén - Anders Wersén 2NT S-2 10 -100 3.0/23.0
Birgitta Kerstis - Jan Héléne Emma Sundström - Estrid Gustavsson 2NT S-2 2 -100 3.0/23.0
Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen Anders Hellström - Caroline Tesch 3 N-3 D -150 0.0/26.0
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling     - 14.4/-

Bricka 9

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Nord giv
Ö-V i zon
E8
102
9842
Ekn1065
kn10765
kn97
kn63
K2
D
ED86
EKD5
D983
K9432
K543
107
74

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N65455
S65455
Ö78988
V78988
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Schullström - Lena Schullström Håkan Elensky - Berit Jonsson 3NT Ö-1 3 100 23.0/3.0
Patrik Elofsson - Per Larsson Gun Gyldén - Gärd Carlsson 3NT V-1 10 100 23.0/3.0
Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir Andrzej Tracewski - Velina Blix 3NT Ö-1 7 100 23.0/3.0
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen 2 Ö-1 4 100 23.0/3.0
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund 2 Ö= 7 -110 18.0/8.0
Anders Hellström - Caroline Tesch Monica Johanson - Renée Blixt 2NT Ö= 2 -120 16.0/10.0
Hans Thimell - Jan Andersson Agneta Shanwell - Christine Hargevik 2 Ö+1 7 -140 14.0/12.0
Jussi Bärzén - Anders Wersén Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg 2NT Ö+1 7 -150 11.0/15.0
Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow Agneta Moberg - Katarina Landstedt 2NT Ö+1 4 -150 11.0/15.0
Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson Christian Bergek - Anna Bergek 3NT V= 10 -600 4.0/22.0
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Håkan Florestedt - Martin Florestedt 3NT Ö= 10 -600 4.0/22.0
Lars Hansson - Sven Olof Jern Ulf Lindgren - Bengt Lauthers 3NT Ö= 2 -600 4.0/22.0
Emma Sundström - Estrid Gustavsson Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman 3NT Ö= 4 -600 4.0/22.0
Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin Birgitta Kerstis - Jan Héléne 3NT Ö= 3 -600 4.0/22.0
Camilla Jensen - Knud Jensen     - 13.4/-

Bricka 10

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Öst giv
alla i zon
D54
KDkn7
E843
105
kn2
109642
96
D964
EK10876
8
KDkn102
7
93
E53
75
EKkn832

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -500
 NT
N93837
S93837
Ö375105
V475105
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow Agneta Moberg - Katarina Landstedt 3NT N+1 E 630 26.0/0.0
Hans Thimell - Jan Andersson Agneta Shanwell - Christine Hargevik 4D Ö-1 E 200 24.0/2.0
Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson Christian Bergek - Anna Bergek 3 S= Kn 110 22.0/4.0
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund 3NT N-1 E -100 20.0/6.0
Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin Birgitta Kerstis - Jan Héléne 3 Ö= E -140 17.0/9.0
Anders Hellström - Caroline Tesch Monica Johanson - Renée Blixt 3 Ö= E -140 17.0/9.0
Per Schullström - Lena Schullström Håkan Elensky - Berit Jonsson 3NT N-2 K -200 12.0/14.0
Patrik Elofsson - Per Larsson Gun Gyldén - Gärd Carlsson 3NT N-2 10 -200 12.0/14.0
Lars Hansson - Sven Olof Jern Ulf Lindgren - Bengt Lauthers 4 S-2 Kn -200 12.0/14.0
Emma Sundström - Estrid Gustavsson Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman 3NT N-7 K -700 8.0/18.0
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Håkan Florestedt - Martin Florestedt 3D Ö= E -730 6.0/20.0
Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir Andrzej Tracewski - Velina Blix 4D Ö= K -790 4.0/22.0
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen 4D Ö+1 E -990 1.0/25.0
Jussi Bärzén - Anders Wersén Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg 4D Ö+1 E -990 1.0/25.0
Camilla Jensen - Knud Jensen     - 13.4/-

Bricka 11

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Syd giv
ingen i zon
K94
E72
953
ED95
E107
kn5
ED62
K1072
D83
1093
Kkn4
8643
kn652
KD864
1087
kn

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N66878
S66878
Ö76455
V76455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson Emma Sundström - Estrid Gustavsson 2 S+2 7 170 26.0/0.0
Hans Thimell - Jan Andersson Anders Hellström - Caroline Tesch 2NT N+1 4 150 24.0/2.0
Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir Gun Gyldén - Gärd Carlsson 2 N= 4 110 21.0/5.0
Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow 2 S= 7 110 21.0/5.0
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Agneta Moberg - Katarina Landstedt 1NT Ö-2 6 100 15.0/11.0
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Lars Hansson - Sven Olof Jern 1NT Ö-2 4 100 15.0/11.0
Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin 1NT Ö-2 4 100 15.0/11.0
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Patrik Elofsson - Per Larsson 3 V-2 E 100 15.0/11.0
Ulf Lindgren - Bengt Lauthers Christian Bergek - Anna Bergek 1NT Ö-1 6 50 6.0/20.0
Håkan Florestedt - Martin Florestedt Per Schullström - Lena Schullström 1NT V-1 2 50 6.0/20.0
Monica Johanson - Renée Blixt Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling 2 V-1 E 50 6.0/20.0
Camilla Jensen - Knud Jensen Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen 2 V-1 4 50 6.0/20.0
Birgitta Kerstis - Jan Héléne Agneta Shanwell - Christine Hargevik 1NT Ö-1 4 50 6.0/20.0
Håkan Elensky - Berit Jonsson Andrzej Tracewski - Velina Blix 3 S-1 7 -50 0.0/26.0
Jussi Bärzén - Anders Wersén     - -/11.7

Bricka 12

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Väst giv
N-S i zon
E875
K3
kn105
D876
kn932
E965
ED7
54
K10
742
98643
K109
D64
Dkn108
K2
Ekn32

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N86788
S85788
Ö47555
V47555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Lars Hansson - Sven Olof Jern 1NT S+1 5 120 25.0/1.0
Hans Thimell - Jan Andersson Anders Hellström - Caroline Tesch 1NT S+1 3 120 25.0/1.0
Camilla Jensen - Knud Jensen Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen 2 N= 9 110 22.0/4.0
Monica Johanson - Renée Blixt Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling 3 V-2 E 100 20.0/6.0
Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson Emma Sundström - Estrid Gustavsson 1NT S= 7 90 16.0/10.0
Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir Gun Gyldén - Gärd Carlsson 1NT N= 3 90 16.0/10.0
Birgitta Kerstis - Jan Héléne Agneta Shanwell - Christine Hargevik 1NT S= 5 90 16.0/10.0
Ulf Lindgren - Bengt Lauthers Christian Bergek - Anna Bergek 2 Ö-1 D 50 11.0/15.0
Håkan Florestedt - Martin Florestedt Per Schullström - Lena Schullström 1NT Ö-1 4 50 11.0/15.0
Håkan Elensky - Berit Jonsson Andrzej Tracewski - Velina Blix 1NT V= K -90 5.0/21.0
Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow 2 Ö= D -90 5.0/21.0
Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin 1NT Ö= 3 -90 5.0/21.0
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Patrik Elofsson - Per Larsson 1NT Ö= 2 -90 5.0/21.0
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Agneta Moberg - Katarina Landstedt 1NT N-1 4 -100 0.0/26.0
Jussi Bärzén - Anders Wersén     - -/11.7

Bricka 13

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Nord giv
alla i zon
962
943
9
EK9752
D5
K1087
ED10764
kn
EK873

Kkn83
D1063
kn104
EDkn652
52
84

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1370
 NT
N60612
S60612
Ö71261110
V71261110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Camilla Jensen - Knud Jensen Monica Johanson - Renée Blixt 5 V-1 E 100 26.0/0.0
Ulf Lindgren - Bengt Lauthers Emma Sundström - Estrid Gustavsson 5 V= E -600 22.0/4.0
Patrik Elofsson - Per Larsson Håkan Florestedt - Martin Florestedt 5 V= E -600 22.0/4.0
Håkan Elensky - Berit Jonsson Gun Gyldén - Gärd Carlsson 5 V= E -600 22.0/4.0
Agneta Shanwell - Christine Hargevik Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman 5 V+1 E -620 16.0/10.0
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling Hans Thimell - Jan Andersson 5 Ö+1 5 -620 16.0/10.0
Birgitta Kerstis - Jan Héléne Anders Hellström - Caroline Tesch 5 Ö+1 E -620 16.0/10.0
Per Schullström - Lena Schullström Agneta Moberg - Katarina Landstedt 3NT Ö+1 6 -630 11.0/15.0
Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson 3NT Ö+1 E -630 11.0/15.0
Jussi Bärzén - Anders Wersén Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen 3NT Ö+2 D -660 8.0/18.0
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg 3NT V+3 K -690 6.0/20.0
Christian Bergek - Anna Bergek Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund 4D S-3 Kn -800 4.0/22.0
Lars Hansson - Sven Olof Jern Andrzej Tracewski - Velina Blix 6 V= E -1370 1.0/25.0
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir 6 V= K -1370 1.0/25.0
Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow     - 12.6/-

Bricka 14

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Öst giv
ingen i zon
kn1062
Ekn5
D2
Kkn96
KD84
K3
EKkn
E1052
5
876
109743
D743
E973
D10942
865
8

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N54787
S55887
Ö88456
V88556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg 3 Ö-2 8 100 26.0/0.0
Ulf Lindgren - Bengt Lauthers Emma Sundström - Estrid Gustavsson 2NT V= 2 -120 22.0/4.0
Per Schullström - Lena Schullström Agneta Moberg - Katarina Landstedt 2NT V= Kn -120 22.0/4.0
Håkan Elensky - Berit Jonsson Gun Gyldén - Gärd Carlsson 1NT V+1 6 -120 22.0/4.0
Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson 2NT V+1 6 -150 16.0/10.0
Camilla Jensen - Knud Jensen Monica Johanson - Renée Blixt 2NT V+1 Kn -150 16.0/10.0
Birgitta Kerstis - Jan Héléne Anders Hellström - Caroline Tesch 1NT V+2 6 -150 16.0/10.0
Patrik Elofsson - Per Larsson Håkan Florestedt - Martin Florestedt 2NT V+2 6 -180 8.0/18.0
Christian Bergek - Anna Bergek Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund 2NT V+2 2 -180 8.0/18.0
Agneta Shanwell - Christine Hargevik Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman 2NT V+2 6 -180 8.0/18.0
Jussi Bärzén - Anders Wersén Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen 2NT V+2 Kn -180 8.0/18.0
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir 1NT V+3 10 -180 8.0/18.0
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling Hans Thimell - Jan Andersson 2NT V+3 4 -210 2.0/24.0
Lars Hansson - Sven Olof Jern Andrzej Tracewski - Velina Blix 3NT V+1 Kn -430 0.0/26.0
Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow     - 12.6/-

Bricka 15

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Syd giv
N-S i zon
K10754
K2
43
D976

ED10954
D875
K53
Ekn6
73
Kkn10962
kn2
D9832
kn86
E
E1084

Optimalt kontrakt: 5D V-1 100
 NT
N93395
S1034105
Ö310937
V310937
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Thimell - Jan Andersson Camilla Jensen - Knud Jensen 4 S= E 620 26.0/0.0
Ulf Lindgren - Bengt Lauthers Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin 3 S+1 E 170 21.0/5.0
Per Schullström - Lena Schullström Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg 3 S+1 7 170 21.0/5.0
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Emma Sundström - Estrid Gustavsson 3 S+1 5 170 21.0/5.0
Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir Christian Bergek - Anna Bergek 3 S+1 7 170 21.0/5.0
Lars Hansson - Sven Olof Jern Gun Gyldén - Gärd Carlsson 5 V-3 3 150 16.0/10.0
Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson Agneta Shanwell - Christine Hargevik 3 S= E 140 14.0/12.0
Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow 4 V-2 4 100 12.0/14.0
Birgitta Kerstis - Jan Héléne Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling 5 Ö-1 E 50 10.0/16.0
Håkan Florestedt - Martin Florestedt Andrzej Tracewski - Velina Blix 5 S-1 E -100 8.0/18.0
Jussi Bärzén - Anders Wersén Monica Johanson - Renée Blixt 2 V+2 4 -170 5.0/21.0
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Håkan Elensky - Berit Jonsson 2 V+2 7 -170 5.0/21.0
Agneta Moberg - Katarina Landstedt Patrik Elofsson - Per Larsson 4D S-1 7 -200 2.0/24.0
Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman Anders Hellström - Caroline Tesch 4 V= K -420 0.0/26.0
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen     - -/13.1

Bricka 16

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Väst giv
Ö-V i zon
kn43
E4
E763
K876
82
Dkn10852
D9
1095
ED10765

kn1084
Ekn2
K9
K9763
K52
D43

Optimalt kontrakt: 2NTD N-1 -100
 NT
N77757
S77757
Ö66686
V66686
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Hansson - Sven Olof Jern Gun Gyldén - Gärd Carlsson 2 Ö-3 4 300 26.0/0.0
Per Schullström - Lena Schullström Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg 3D Ö-1 6 200 23.0/3.0
Håkan Florestedt - Martin Florestedt Andrzej Tracewski - Velina Blix 3D Ö-1 5 200 23.0/3.0
Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson Agneta Shanwell - Christine Hargevik 2 S-2 8 -100 17.0/9.0
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Emma Sundström - Estrid Gustavsson 3 N-2 E -100 17.0/9.0
Agneta Moberg - Katarina Landstedt Patrik Elofsson - Per Larsson 2 S-2 8 -100 17.0/9.0
Birgitta Kerstis - Jan Héléne Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling 4 N-2 E -100 17.0/9.0
Hans Thimell - Jan Andersson Camilla Jensen - Knud Jensen 2 Ö= 3 -110 12.0/14.0
Ulf Lindgren - Bengt Lauthers Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin 3NT S-3 D -150 8.0/18.0
Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir Christian Bergek - Anna Bergek 3 S-3 8 -150 8.0/18.0
Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow 4 N-3 E -150 8.0/18.0
Jussi Bärzén - Anders Wersén Monica Johanson - Renée Blixt 3NT S-4 8 -200 2.0/24.0
Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman Anders Hellström - Caroline Tesch 4 N-4 E -200 2.0/24.0
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Håkan Elensky - Berit Jonsson 4 S-4 8 -200 2.0/24.0
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen     - -/13.1

Bricka 17

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Nord giv
ingen i zon
kn5
EDkn8
EK4
8762
E98
K2
kn109872
K9
K1076432
109
D5
kn10
D
76543
63
ED543

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N1151156
S1151156
Ö27275
V27276
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Patrik Elofsson - Per Larsson Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg 4D Ö-3 6 500 26.0/0.0
Håkan Elensky - Berit Jonsson Agneta Moberg - Katarina Landstedt 4 S+1 E 450 23.0/3.0
Anders Hellström - Caroline Tesch Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson 4 S+1 E 450 23.0/3.0
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin 4 N= 6 420 19.0/7.0
Agneta Shanwell - Christine Hargevik Ulf Lindgren - Bengt Lauthers 4 S= Kn 420 19.0/7.0
Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow Monica Johanson - Renée Blixt 3 N+1 D 170 16.0/10.0
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen 4 Ö-3 3 150 12.0/14.0
Camilla Jensen - Knud Jensen Birgitta Kerstis - Jan Héléne 4 N+1 Kn 150 12.0/14.0
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Lars Hansson - Sven Olof Jern 4 Ö-3 7 150 12.0/14.0
Håkan Florestedt - Martin Florestedt Gun Gyldén - Gärd Carlsson 2 N= 2 110 8.0/18.0
Christian Bergek - Anna Bergek Andrzej Tracewski - Velina Blix 4 Ö-2 3 100 5.0/21.0
Jussi Bärzén - Anders Wersén Hans Thimell - Jan Andersson 3 Ö-2 5 100 5.0/21.0
Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling 3 Ö+2 3 -200 2.0/24.0
Emma Sundström - Estrid Gustavsson Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir 3D Ö+2 3 -730 0.0/26.0
Per Schullström - Lena Schullström     - 15.1/-

Bricka 18

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Öst giv
N-S i zon
kn3
kn97
E764
Dkn86
1092
10
kn95
E97542
E4
K6532
K83
K103
KD8765
ED84
D102

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 300
 NT
N58899
S58898
Ö84533
V84533
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Florestedt - Martin Florestedt Gun Gyldén - Gärd Carlsson 4 S= 3 620 26.0/0.0
Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling 4D V-3 Kn 500 24.0/2.0
Christian Bergek - Anna Bergek Andrzej Tracewski - Velina Blix 3 S+2 10 200 20.0/6.0
Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow Monica Johanson - Renée Blixt 1 S+4 10 200 20.0/6.0
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Lars Hansson - Sven Olof Jern 2 S+3 10 200 20.0/6.0
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen 1 S+3 10 170 13.0/13.0
Patrik Elofsson - Per Larsson Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg 1 S+3 10 170 13.0/13.0
Camilla Jensen - Knud Jensen Birgitta Kerstis - Jan Héléne 3 S+1 Kn 170 13.0/13.0
Jussi Bärzén - Anders Wersén Hans Thimell - Jan Andersson 2 S+2 10 170 13.0/13.0
Håkan Elensky - Berit Jonsson Agneta Moberg - Katarina Landstedt 2 S+1 10 140 7.0/19.0
Agneta Shanwell - Christine Hargevik Ulf Lindgren - Bengt Lauthers 1 S+2 10 140 7.0/19.0
Emma Sundström - Estrid Gustavsson Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir 2 S= 10 110 4.0/22.0
Anders Hellström - Caroline Tesch Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson 3 V-2 Kn 100 2.0/24.0
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin 4 S-1 10 -100 0.0/26.0
Per Schullström - Lena Schullström     - 15.1/-

Bricka 19

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Syd giv
Ö-V i zon
D108652
82
E72
97
Kkn97
E765
D9
843
E4
94
Kkn10543
kn102
3
KDkn103
86
EKD65

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N105976
S105976
Ö38363
V38363
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Kerstis - Jan Héléne Jussi Bärzén - Anders Wersén 3 S+1 D 170 26.0/0.0
Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin 3 S= D 140 24.0/2.0
Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg Håkan Elensky - Berit Jonsson 3 S+1 D 130 22.0/4.0
Agneta Moberg - Katarina Landstedt Andrzej Tracewski - Velina Blix 3 N= D 110 19.0/7.0
Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen Per Schullström - Lena Schullström 3 S= D 110 19.0/7.0
Christian Bergek - Anna Bergek Gun Gyldén - Gärd Carlsson 3 Ö-1 E 100 16.0/10.0
Ulf Lindgren - Bengt Lauthers Anders Hellström - Caroline Tesch 4 S-1 D -50 11.0/15.0
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Agneta Shanwell - Christine Hargevik 2 N-1 9 -50 11.0/15.0
Monica Johanson - Renée Blixt Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen 4 S-1 5 -50 11.0/15.0
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Håkan Florestedt - Martin Florestedt 2 N-1 9 -50 11.0/15.0
Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling 4 N-2 8 -100 4.0/22.0
Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman Camilla Jensen - Knud Jensen 3 N-2 5 -100 4.0/22.0
Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow Hans Thimell - Jan Andersson 2 N-2 9 -100 4.0/22.0
Lars Hansson - Sven Olof Jern Emma Sundström - Estrid Gustavsson 3NT N-4 4 -200 0.0/26.0
Patrik Elofsson - Per Larsson     - 14.0/-

Bricka 20

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Väst giv
alla i zon
D
E72
K8753
E1085
763
1053
E4
KD432
K9542
kn986
D109
kn
Ekn108
KD4
kn62
976

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N89889
S89889
Ö43553
V43554
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Lindgren - Bengt Lauthers Anders Hellström - Caroline Tesch 2D Ö-4 3 1100 26.0/0.0
Christian Bergek - Anna Bergek Gun Gyldén - Gärd Carlsson 3NT S+1 2 630 23.0/3.0
Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg Håkan Elensky - Berit Jonsson 3NT N+1 6 630 23.0/3.0
Agneta Moberg - Katarina Landstedt Andrzej Tracewski - Velina Blix 2NT Ö-3 8 300 20.0/6.0
Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman Camilla Jensen - Knud Jensen 2 V-2 D 200 18.0/8.0
Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin 1NT N+2 5 150 15.0/11.0
Birgitta Kerstis - Jan Héléne Jussi Bärzén - Anders Wersén 1NT N+2 Kn 150 15.0/11.0
Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling 2 N+2 8 130 11.0/15.0
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Agneta Shanwell - Christine Hargevik 2 N+2 Kn 130 11.0/15.0
Lars Hansson - Sven Olof Jern Emma Sundström - Estrid Gustavsson 2NT S= 10 120 6.0/20.0
Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow Hans Thimell - Jan Andersson 2NT S= 3 120 6.0/20.0
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Håkan Florestedt - Martin Florestedt 1NT N+1 Kn 120 6.0/20.0
Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen Per Schullström - Lena Schullström 4 N-1 Kn -100 1.0/25.0
Monica Johanson - Renée Blixt Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen 2NT S-1 10 -100 1.0/25.0
Patrik Elofsson - Per Larsson     - 14.0/-

Bricka 21

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Nord giv
N-S i zon
E83
K104
Ekn42
1098
D
kn9853
8753
ED7
Kkn1064
76
KD106
K2
9752
ED2
9
kn6543

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N74665
S74665
Ö58668
V58668
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Schullström - Lena Schullström Monica Johanson - Renée Blixt 3 Ö-3 9 150 25.9/0.1
Agneta Moberg - Katarina Landstedt Gun Gyldén - Gärd Carlsson 1NT N+1 4 120 22.7/3.3
Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin Lars Hansson - Sven Olof Jern 1NT S+1 D 120 22.7/3.3
Patrik Elofsson - Per Larsson Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen 2 V-2 10 100 18.4/7.6
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Christian Bergek - Anna Bergek 2 Ö-2 9 100 18.4/7.6
Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir Agneta Shanwell - Christine Hargevik 2 S= D 90 15.2/10.8
Håkan Florestedt - Martin Florestedt Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg 3 Ö-1 2 50 11.9/14.1
Jussi Bärzén - Anders Wersén Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman 3 Ö-1 3 50 11.9/14.1
Emma Sundström - Estrid Gustavsson Andrzej Tracewski - Velina Blix 1NT S-1 10 -100 7.6/18.4
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling Ulf Lindgren - Bengt Lauthers 3 S-1 D -100 7.6/18.4
Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow Birgitta Kerstis - Jan Héléne 2 Ö+1 5 -110 4.4/21.6
Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson Camilla Jensen - Knud Jensen 2NT V= 10 -120 2.2/23.8
Anders Hellström - Caroline Tesch Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund 1NT V+2 10 -150 0.1/25.9
Håkan Elensky - Berit Jonsson     - 12.7/-
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Hans Thimell - Jan Andersson     A+ 15.6/10.4

Bricka 22

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Öst giv
Ö-V i zon
E1032
E6542
kn74
D
kn54
D7
EKD2
7652
9
kn983
108
EKkn1084
KD876
K10
9653
93

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N26794
S26794
Ö97646
V97646
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Moberg - Katarina Landstedt Gun Gyldén - Gärd Carlsson 2 S= E 110 25.9/0.1
Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow Birgitta Kerstis - Jan Héléne 4 Ö-1 K 100 23.8/2.2
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling Ulf Lindgren - Bengt Lauthers 3 S-1 E -50 21.6/4.4
Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir Agneta Shanwell - Christine Hargevik 3 Ö= K -110 17.3/8.7
Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin Lars Hansson - Sven Olof Jern 2 Ö+1 K -110 17.3/8.7
Jussi Bärzén - Anders Wersén Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman 2 Ö+1 K -110 17.3/8.7
Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson Camilla Jensen - Knud Jensen 3 V+1 E -130 8.7/17.3
Per Schullström - Lena Schullström Monica Johanson - Renée Blixt 4 Ö= K -130 8.7/17.3
Håkan Florestedt - Martin Florestedt Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg 3 Ö+1 E -130 8.7/17.3
Emma Sundström - Estrid Gustavsson Andrzej Tracewski - Velina Blix 3 Ö+1 K -130 8.7/17.3
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Christian Bergek - Anna Bergek 4 Ö= K -130 8.7/17.3
Anders Hellström - Caroline Tesch Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund 2 V+3 4 -150 2.2/23.8
Patrik Elofsson - Per Larsson Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen 4D N-2 E -300 0.1/25.9
Håkan Elensky - Berit Jonsson     - 12.7/-
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Hans Thimell - Jan Andersson     A+ 15.6/10.4

Bricka 23

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Syd giv
alla i zon
EKD82
E632
102
95
754
Kkn975
97
kn64
kn1063
D108
Ekn84
D7
9
4
KD653
EK10832

Optimalt kontrakt: 5 S= 600
 NT
N1110798
S1110798
Ö23634
V23634
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emma Sundström - Estrid Gustavsson Gun Gyldén - Gärd Carlsson 3NT N+2 3 660 26.0/0.0
Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson Jussi Bärzén - Anders Wersén 3NT N= D 600 20.0/6.0
Ulf Lindgren - Bengt Lauthers Camilla Jensen - Knud Jensen 3NT N= 4 600 20.0/6.0
Christian Bergek - Anna Bergek Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin 3NT N= D 600 20.0/6.0
Monica Johanson - Renée Blixt Patrik Elofsson - Per Larsson 3NT N= 6 600 20.0/6.0
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Agneta Moberg - Katarina Landstedt 3NT N= 4 600 20.0/6.0
Hans Thimell - Jan Andersson Per Schullström - Lena Schullström 3 S+2 9 150 14.0/12.0
Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir Anders Hellström - Caroline Tesch 6 N-1 5 -100 10.0/16.0
Håkan Elensky - Berit Jonsson Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen 4 N-1 D -100 10.0/16.0
Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow 3 N-1 D -100 10.0/16.0
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Birgitta Kerstis - Jan Héléne 3NT S-2 5 -200 4.0/22.0
Lars Hansson - Sven Olof Jern Agneta Shanwell - Christine Hargevik 4 N-2 7 -200 4.0/22.0
Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg Andrzej Tracewski - Velina Blix 4 N-2 7 -200 4.0/22.0
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling 6NT N-3 Kn -300 0.0/26.0
Håkan Florestedt - Martin Florestedt     - -/12.2

Bricka 24

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Väst giv
ingen i zon
EDkn7
EKkn
1093
753
K9
1083
Kkn42
KD98
865432
D72
7
kn62
10
9654
ED865
E104

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N79988
S89988
Ö54454
V54454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emma Sundström - Estrid Gustavsson Gun Gyldén - Gärd Carlsson 3NT N+1 2 430 25.0/1.0
Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow 3NT S+1 K 430 25.0/1.0
Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson Jussi Bärzén - Anders Wersén 3NT N= 2 400 21.0/5.0
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Agneta Moberg - Katarina Landstedt 3NT N= 7 400 21.0/5.0
Håkan Elensky - Berit Jonsson Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen 2 S+2 K 170 18.0/8.0
Christian Bergek - Anna Bergek Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin 1NT S+1 8 120 16.0/10.0
Ulf Lindgren - Bengt Lauthers Camilla Jensen - Knud Jensen 2 S+1 K 110 14.0/12.0
Lars Hansson - Sven Olof Jern Agneta Shanwell - Christine Hargevik 1NT S= K 90 12.0/14.0
Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir Anders Hellström - Caroline Tesch 3NT S-1 K -50 10.0/16.0
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Birgitta Kerstis - Jan Héléne 4 S-2 K -100 5.0/21.0
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling 3NT N-2 7 -100 5.0/21.0
Monica Johanson - Renée Blixt Patrik Elofsson - Per Larsson 3NT N-2 2 -100 5.0/21.0
Hans Thimell - Jan Andersson Per Schullström - Lena Schullström 3NT N-2 2 -100 5.0/21.0
Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg Andrzej Tracewski - Velina Blix 2 N-3 10 -150 0.0/26.0
Håkan Florestedt - Martin Florestedt     - -/12.2

Bricka 25

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Nord giv
Ö-V i zon
753
K103
D964
K73
Kkn86
D64
EK108
Dkn
E4
E75
732
109642
D1092
kn982
kn5
E85

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N45555
S45555
Ö98777
V98788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Emma Sundström - Estrid Gustavsson 3NT V-1 9 100 26.0/0.0
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir 3 Ö= 8 -110 24.0/2.0
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman 1NT V+2 4 -150 20.0/6.0
Lars Hansson - Sven Olof Jern Anders Hellström - Caroline Tesch 1NT V+2 4 -150 20.0/6.0
Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg Gun Gyldén - Gärd Carlsson 2NT V+1 3 -150 20.0/6.0
Ulf Lindgren - Bengt Lauthers Jussi Bärzén - Anders Wersén 1NT V+3 4 -180 11.0/15.0
Per Schullström - Lena Schullström Birgitta Kerstis - Jan Héléne 1NT V+3 4 -180 11.0/15.0
Patrik Elofsson - Per Larsson Hans Thimell - Jan Andersson 1NT V+3 6 -180 11.0/15.0
Håkan Elensky - Berit Jonsson Monica Johanson - Renée Blixt 1NT V+3 6 -180 11.0/15.0
Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin Andrzej Tracewski - Velina Blix 1NT V+3 4 -180 11.0/15.0
Agneta Shanwell - Christine Hargevik Christian Bergek - Anna Bergek 1NT V+3 6 -180 11.0/15.0
Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson 1NT V+4 6 -210 4.0/22.0
Håkan Florestedt - Martin Florestedt Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen 3NT V+1 3 -630 1.0/25.0
Camilla Jensen - Knud Jensen Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund 3NT V+1 4 -630 1.0/25.0
Agneta Moberg - Katarina Landstedt     - 11.0/-

Bricka 26

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Öst giv
alla i zon
Kkn107
7652
kn92
K6
8642
E3
D8653
73
ED93
D108
74
E982
5
Kkn94
EK10
Dkn1054

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N86957
S76856
Ö56485
V46475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg Gun Gyldén - Gärd Carlsson 2NT Ö-3 D 300 26.0/0.0
Håkan Florestedt - Martin Florestedt Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen 3 Ö-2 D 200 23.0/3.0
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Emma Sundström - Estrid Gustavsson 2 V-2 6 200 23.0/3.0
Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin Andrzej Tracewski - Velina Blix 2NT S+1 3 150 20.0/6.0
Per Schullström - Lena Schullström Birgitta Kerstis - Jan Héléne 2 S+2 E 130 18.0/8.0
Håkan Elensky - Berit Jonsson Monica Johanson - Renée Blixt 1NT S+1 7 120 15.0/11.0
Lars Hansson - Sven Olof Jern Anders Hellström - Caroline Tesch 1NT S+1 3 120 15.0/11.0
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman 2 S+1 E 110 12.0/14.0
Patrik Elofsson - Per Larsson Hans Thimell - Jan Andersson 1NT Ö-1 4 100 9.0/17.0
Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson 1 Ö-1 E 100 9.0/17.0
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir 2 S= E 90 6.0/20.0
Camilla Jensen - Knud Jensen Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund 4 S-1 7 -100 4.0/22.0
Ulf Lindgren - Bengt Lauthers Jussi Bärzén - Anders Wersén 3 S-2 4 -200 1.0/25.0
Agneta Shanwell - Christine Hargevik Christian Bergek - Anna Bergek 3 N-2 7 -200 1.0/25.0
Agneta Moberg - Katarina Landstedt     - 11.0/-

Bricka 27

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Syd giv
ingen i zon
E97
Kkn106
D4
EKD7
Dkn642
74
1063
1098
K85
ED932
kn95
62
103
85
EK872
kn543

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N11108710
S11108710
Ö23563
V23563
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Thimell - Jan Andersson Håkan Elensky - Berit Jonsson 3NT N+3 2 490 25.0/1.0
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg 3NT N+3 2 490 25.0/1.0
Ulf Lindgren - Bengt Lauthers Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow 3NT N+2 6 460 19.0/7.0
Per Schullström - Lena Schullström Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman 3NT N+2 5 460 19.0/7.0
Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin Gun Gyldén - Gärd Carlsson 3NT N+2 2 460 19.0/7.0
Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen Agneta Moberg - Katarina Landstedt 3NT N+2 3 460 19.0/7.0
Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir Camilla Jensen - Knud Jensen 3NT N+1 K 430 9.0/17.0
Lars Hansson - Sven Olof Jern Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling 3NT N+1 5 430 9.0/17.0
Håkan Florestedt - Martin Florestedt Monica Johanson - Renée Blixt 3NT S+1 2 430 9.0/17.0
Christian Bergek - Anna Bergek Anders Hellström - Caroline Tesch 3NT S+1 D 430 9.0/17.0
Emma Sundström - Estrid Gustavsson Agneta Shanwell - Christine Hargevik 3NT N+1 5 430 9.0/17.0
Birgitta Kerstis - Jan Héléne Patrik Elofsson - Per Larsson 3NT N+1 6 430 9.0/17.0
Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen 2 N+3 2 150 1.0/25.0
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Jussi Bärzén - Anders Wersén 3 N+2 2 150 1.0/25.0
Andrzej Tracewski - Velina Blix     - -/14.0

Bricka 28

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Väst giv
N-S i zon
EK8763
3
KD10
KD3
kn1095
K7
98532
74
2
Ekn10952
E7
E652
D4
D864
kn64
kn1098

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N86596
S87596
Ö56746
V56746
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Kerstis - Jan Héléne Patrik Elofsson - Per Larsson 3D N= E 730 26.0/0.0
Christian Bergek - Anna Bergek Anders Hellström - Caroline Tesch 4D Ö-3 D 500 24.0/2.0
Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen 3 N= 2 140 17.0/9.0
Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir Camilla Jensen - Knud Jensen 3 N= E 140 17.0/9.0
Emma Sundström - Estrid Gustavsson Agneta Shanwell - Christine Hargevik 3 N= E 140 17.0/9.0
Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin Gun Gyldén - Gärd Carlsson 2 N+1 9 140 17.0/9.0
Hans Thimell - Jan Andersson Håkan Elensky - Berit Jonsson 3 N= E 140 17.0/9.0
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg 3 N= E 140 17.0/9.0
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Jussi Bärzén - Anders Wersén 4 Ö-2 D 100 10.0/16.0
Per Schullström - Lena Schullström Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman 3 Ö-1 D 50 8.0/18.0
Ulf Lindgren - Bengt Lauthers Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow 4 N-1 E -100 3.0/23.0
Lars Hansson - Sven Olof Jern Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling 4 N-1 E -100 3.0/23.0
Håkan Florestedt - Martin Florestedt Monica Johanson - Renée Blixt 4 N-1 E -100 3.0/23.0
Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen Agneta Moberg - Katarina Landstedt 4 N-1 E -100 3.0/23.0
Andrzej Tracewski - Velina Blix     - -/14.0

Bricka 29

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Nord giv
alla i zon
7
9742
E963
Kkn63
D10653
Dkn65
2
542
Ekn84
EK108
107
1098
K92
3
KDkn854
ED7

Optimalt kontrakt: 5 N= 600
 NT
N1011658
S1011658
Ö21773
V21773
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Ulf Lindgren - Bengt Lauthers 5D S= 5 750 25.0/1.0
Håkan Elensky - Berit Jonsson Birgitta Kerstis - Jan Héléne 5D S= 3 750 25.0/1.0
Per Schullström - Lena Schullström Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson 5 S= D 600 19.0/7.0
Agneta Moberg - Katarina Landstedt Monica Johanson - Renée Blixt 5 S= 2 600 19.0/7.0
Agneta Shanwell - Christine Hargevik Andrzej Tracewski - Velina Blix 5 S= D 600 19.0/7.0
Camilla Jensen - Knud Jensen Lars Hansson - Sven Olof Jern 5 S= D 600 19.0/7.0
Jussi Bärzén - Anders Wersén Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir 3 Ö-2 3 200 14.0/12.0
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow 3 S+4 5 190 12.0/14.0
Patrik Elofsson - Per Larsson Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman 4 S+1 6 150 5.0/21.0
Håkan Florestedt - Martin Florestedt Hans Thimell - Jan Andersson 3 S+2 4 150 5.0/21.0
Christian Bergek - Anna Bergek Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling 4 S+1 3 150 5.0/21.0
Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen 4 S+1 D 150 5.0/21.0
Anders Hellström - Caroline Tesch Emma Sundström - Estrid Gustavsson 3 S+2 5 150 5.0/21.0
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin 3 S+2 5 150 5.0/21.0
Gun Gyldén - Gärd Carlsson     - -/6.3

Bricka 30

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Öst giv
ingen i zon
Kkn76
D5
K986
D98
84
E63
Dkn
E75432
532
K10742
543
106
ED109
kn98
E1072
Kkn

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N7107109
S7107109
Ö63533
V63533
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Patrik Elofsson - Per Larsson Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman 3NT S+2 3 460 26.0/0.0
Håkan Florestedt - Martin Florestedt Hans Thimell - Jan Andersson 3NT N+1 3 430 24.0/2.0
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Ulf Lindgren - Bengt Lauthers 4 S= D 420 19.0/7.0
Christian Bergek - Anna Bergek Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling 4 S= D 420 19.0/7.0
Anders Hellström - Caroline Tesch Emma Sundström - Estrid Gustavsson 4 S= D 420 19.0/7.0
Camilla Jensen - Knud Jensen Lars Hansson - Sven Olof Jern 4 S= E 420 19.0/7.0
Per Schullström - Lena Schullström Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson 3NT S= 8 400 13.0/13.0
Håkan Elensky - Berit Jonsson Birgitta Kerstis - Jan Héléne 3NT S= 3 400 13.0/13.0
Agneta Shanwell - Christine Hargevik Andrzej Tracewski - Velina Blix 2D V-2 8 300 10.0/16.0
Jussi Bärzén - Anders Wersén Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir 2 S+2 E 170 8.0/18.0
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow 4 S-1 E -50 3.0/23.0
Agneta Moberg - Katarina Landstedt Monica Johanson - Renée Blixt 4 S-1 E -50 3.0/23.0
Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen 4 S-1 E -50 3.0/23.0
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin 4 S-1 E -50 3.0/23.0
Gun Gyldén - Gärd Carlsson     - -/6.3

Bricka 31

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Syd giv
N-S i zon
kn742
E2
EK
EK1052
1065
Kkn
10875
Dkn94
E93
D1075
642
763
KD8
98643
Dkn93
8

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N101091110
S101091110
Ö33423
V33423
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow 3NT N+3 3 690 25.0/1.0
Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman Håkan Elensky - Berit Jonsson 3NT N+3 3 690 25.0/1.0
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen 3NT N+2 4 660 22.0/4.0
Emma Sundström - Estrid Gustavsson Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling 4 N+1 2 650 20.0/6.0
Ulf Lindgren - Bengt Lauthers Per Schullström - Lena Schullström 3NT N+1 6 630 15.0/11.0
Patrik Elofsson - Per Larsson Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson 3NT S+1 7 630 15.0/11.0
Lars Hansson - Sven Olof Jern Jussi Bärzén - Anders Wersén 3NT S+1 K 630 15.0/11.0
Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen Andrzej Tracewski - Velina Blix 3NT N+1 7 630 15.0/11.0
Monica Johanson - Renée Blixt Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg 4 N= 2 620 10.0/16.0
Agneta Moberg - Katarina Landstedt Hans Thimell - Jan Andersson 3NT N= 5 600 6.0/20.0
Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin Anders Hellström - Caroline Tesch 3NT N= 7 600 6.0/20.0
Birgitta Kerstis - Jan Héléne Håkan Florestedt - Martin Florestedt 3NT N= 7 600 6.0/20.0
Agneta Shanwell - Christine Hargevik Gun Gyldén - Gärd Carlsson 1 N+4 4 200 2.0/24.0
Christian Bergek - Anna Bergek Camilla Jensen - Knud Jensen 2NT S+2 4 180 0.0/26.0
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren     - 11.4/-

Bricka 32

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Väst giv
Ö-V i zon
E976
D62
kn76
kn94
KDkn843
kn
K105
K62
2
K9853
D984
853
105
E1074
E32
ED107

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N86768
S86768
Ö57575
V57575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen 2D V-1 2 200 23.0/3.0
Patrik Elofsson - Per Larsson Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson 2D V-1 2 200 23.0/3.0
Agneta Shanwell - Christine Hargevik Gun Gyldén - Gärd Carlsson 2 V-2 4 200 23.0/3.0
Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen Andrzej Tracewski - Velina Blix 2D V-1 4 200 23.0/3.0
Ulf Lindgren - Bengt Lauthers Per Schullström - Lena Schullström 2NT N= 2 120 18.0/8.0
Lars Hansson - Sven Olof Jern Jussi Bärzén - Anders Wersén 2 V-1 D 100 11.0/15.0
Christian Bergek - Anna Bergek Camilla Jensen - Knud Jensen 2 V-1 2 100 11.0/15.0
Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin Anders Hellström - Caroline Tesch 2 V-1 2 100 11.0/15.0
Monica Johanson - Renée Blixt Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg 2 V-1 2 100 11.0/15.0
Birgitta Kerstis - Jan Héléne Håkan Florestedt - Martin Florestedt 2 V-1 2 100 11.0/15.0
Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman Håkan Elensky - Berit Jonsson 3 V-1 6 100 11.0/15.0
Emma Sundström - Estrid Gustavsson Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling 1NT N= 2 90 4.0/22.0
Agneta Moberg - Katarina Landstedt Hans Thimell - Jan Andersson 3 N-2 2 -100 2.0/24.0
Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow 4 S-3 K -150 0.0/26.0
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren     - 11.4/-

Bricka 33

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Nord giv
ingen i zon

E5
D76532
EKkn73
E86
KD1082
E4
642
10932
kn7
K108
10985
KDkn754
9643
kn9
D

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N810775
S810775
Ö42457
V43457
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Florestedt - Martin Florestedt Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman 5 N= 4 400 26.0/0.0
Per Schullström - Lena Schullström Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund 4 N= Kn 130 24.0/2.0
Emma Sundström - Estrid Gustavsson Camilla Jensen - Knud Jensen 3 N= Kn 110 21.0/5.0
Jussi Bärzén - Anders Wersén Christian Bergek - Anna Bergek 3 N= Kn 110 21.0/5.0
Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen 5 N-1 Kn -50 16.0/10.0
Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg Hans Thimell - Jan Andersson 4 N-1 10 -50 16.0/10.0
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Agneta Shanwell - Christine Hargevik 5 N-1 Kn -50 16.0/10.0
Patrik Elofsson - Per Larsson Ulf Lindgren - Bengt Lauthers 4 S-2 K -100 11.0/15.0
Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow Lars Hansson - Sven Olof Jern 4 S-2 K -100 11.0/15.0
Håkan Elensky - Berit Jonsson Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson 4 S-3 K -150 5.0/21.0
Agneta Moberg - Katarina Landstedt Birgitta Kerstis - Jan Héléne 4 N-3 Kn -150 5.0/21.0
Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen Gun Gyldén - Gärd Carlsson 3NT N-3 Kn -150 5.0/21.0
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin 4 S-3 2 -150 5.0/21.0
Anders Hellström - Caroline Tesch Andrzej Tracewski - Velina Blix 3NT N-4 Kn -200 0.0/26.0
Monica Johanson - Renée Blixt     - -/12.8

Bricka 34

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Öst giv
N-S i zon
E
974
E7
EKD9842
1065432
862
K963
8
Kkn105
kn854
kn1075
KDkn97
ED3
D102
63

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N12891012
S12891012
Ö15331
V15331
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Schullström - Lena Schullström Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund 6NT S= 3 1440 25.0/1.0
Anders Hellström - Caroline Tesch Andrzej Tracewski - Velina Blix 6NT S= 8 1440 25.0/1.0
Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen 6 N= 4 1370 22.0/4.0
Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg Hans Thimell - Jan Andersson 5NT S+1 6 690 18.0/8.0
Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen Gun Gyldén - Gärd Carlsson 3NT S+3 2 690 18.0/8.0
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Agneta Shanwell - Christine Hargevik 3NT S+3 2 690 18.0/8.0
Agneta Moberg - Katarina Landstedt Birgitta Kerstis - Jan Héléne 3NT S+2 6 660 13.0/13.0
Emma Sundström - Estrid Gustavsson Camilla Jensen - Knud Jensen 3NT S+2 2 660 13.0/13.0
Håkan Elensky - Berit Jonsson Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson 5 N+1 8 620 10.0/16.0
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin 3NT S= 3 600 8.0/18.0
Patrik Elofsson - Per Larsson Ulf Lindgren - Bengt Lauthers 7 N-1 8 -100 5.0/21.0
Jussi Bärzén - Anders Wersén Christian Bergek - Anna Bergek 7NT S-1 4 -100 5.0/21.0
Håkan Florestedt - Martin Florestedt Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman 6 N-2 2 -200 2.0/24.0
Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow Lars Hansson - Sven Olof Jern 6NT S-3 3 -300 0.0/26.0
Monica Johanson - Renée Blixt     - -/12.8

Bricka 35

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Syd giv
Ö-V i zon
Ekn4
KD10432

Ekn63
5
976
kn10976
K972
D109876
8
D52
1085
K32
Ekn5
EK843
D4

Optimalt kontrakt: 7 S= 1510
 NT
N1110131012
S111013912
Ö23031
V23031
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Hellström - Caroline Tesch Gun Gyldén - Gärd Carlsson 7 N= 6 1510 26.0/0.0
Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson Håkan Florestedt - Martin Florestedt 6 S+1 5 1010 22.0/4.0
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Patrik Elofsson - Per Larsson 6 N+1 9 1010 22.0/4.0
Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir Per Schullström - Lena Schullström 6 N+1 8 1010 22.0/4.0
Håkan Elensky - Berit Jonsson Ulf Lindgren - Bengt Lauthers 6 S= Kn 980 13.0/13.0
Emma Sundström - Estrid Gustavsson Jussi Bärzén - Anders Wersén 6 S= 5 980 13.0/13.0
Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg Birgitta Kerstis - Jan Héléne 6 S= 5 980 13.0/13.0
Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin Camilla Jensen - Knud Jensen 6 S= 6 980 13.0/13.0
Agneta Shanwell - Christine Hargevik Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling 6 S= 6 980 13.0/13.0
Monica Johanson - Renée Blixt Andrzej Tracewski - Velina Blix 6 S= 5 980 13.0/13.0
Christian Bergek - Anna Bergek Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow 5NT N+1 Kn 490 6.0/20.0
Lars Hansson - Sven Olof Jern Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen 7NT S-1 7 -50 2.0/24.0
Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman Agneta Moberg - Katarina Landstedt 6 S-1 5 -50 2.0/24.0
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen 7 S-1 5 -50 2.0/24.0
Hans Thimell - Jan Andersson     - 16.1/-

Bricka 36

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Väst giv
alla i zon
D654
EK865
D6
65

Dkn
EKkn983
KD1082
EK7
9432
74
kn974
kn109832
107
1052
E3

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N11683
S13683
Ö10107510
V10107510
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Patrik Elofsson - Per Larsson 6D V-2 E 500 26.0/0.0
Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir Per Schullström - Lena Schullström 5D V-1 K 200 23.0/3.0
Emma Sundström - Estrid Gustavsson Jussi Bärzén - Anders Wersén 6 V-2 E 200 23.0/3.0
Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson Håkan Florestedt - Martin Florestedt 5 V-1 E 100 17.0/9.0
Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin Camilla Jensen - Knud Jensen 3 V-1 E 100 17.0/9.0
Agneta Shanwell - Christine Hargevik Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling 5 V-1 E 100 17.0/9.0
Monica Johanson - Renée Blixt Andrzej Tracewski - Velina Blix 5 V-1 E 100 17.0/9.0
Håkan Elensky - Berit Jonsson Ulf Lindgren - Bengt Lauthers 3 S-1 E -100 12.0/14.0
Lars Hansson - Sven Olof Jern Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen 2 V+2 E -130 8.0/18.0
Anders Hellström - Caroline Tesch Gun Gyldén - Gärd Carlsson 3 V+1 E -130 8.0/18.0
Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman Agneta Moberg - Katarina Landstedt 3 V+1 E -130 8.0/18.0
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen 4 Ö+1 K -150 4.0/22.0
Christian Bergek - Anna Bergek Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow 5 V= E -600 1.0/25.0
Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg Birgitta Kerstis - Jan Héléne 5 V= E -600 1.0/25.0
Hans Thimell - Jan Andersson     - 16.1/-

Bricka 37

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Nord giv
N-S i zon
E97
7
KDkn642
532
kn6543
Ekn1032
E
D4
K102
KD
87
EK10976
D8
98654
10953
kn8

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N18121
S18121
Ö125121112
V125121112
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin Jussi Bärzén - Anders Wersén 4 Ö+1 3 -150 25.0/1.0
Monica Johanson - Renée Blixt Gun Gyldén - Gärd Carlsson 4 Ö+1 5 -150 25.0/1.0
Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman 3 Ö+3 5 -170 21.0/5.0
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling Andrzej Tracewski - Velina Blix 4 Ö+2 Kn -170 21.0/5.0
Patrik Elofsson - Per Larsson Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir 4 V= 7 -420 18.0/8.0
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Christian Bergek - Anna Bergek 4 V+1 D -450 12.0/14.0
Håkan Elensky - Berit Jonsson Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund 4 Ö+1 10 -450 12.0/14.0
Lars Hansson - Sven Olof Jern Per Schullström - Lena Schullström 4 V+1 K -450 12.0/14.0
Håkan Florestedt - Martin Florestedt Ulf Lindgren - Bengt Lauthers 4 V+1 7 -450 12.0/14.0
Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen Hans Thimell - Jan Andersson 4 Ö+1 Kn -450 12.0/14.0
Agneta Moberg - Katarina Landstedt Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson 4 V+2 E -480 5.0/21.0
Camilla Jensen - Knud Jensen Agneta Shanwell - Christine Hargevik 4 V+2 7 -480 5.0/21.0
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Anders Hellström - Caroline Tesch 3NT Ö+3 8 -490 2.0/24.0
Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow Emma Sundström - Estrid Gustavsson 4D N-2 K -500 0.0/26.0
Birgitta Kerstis - Jan Héléne     - -/13.2

Bricka 38

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Öst giv
Ö-V i zon
EK875
75
72
Dkn92
432
K4
EK
K108643
106
109862
Dkn963
7
Dkn9
EDkn3
10854
E5

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N76699
S8671010
Ö57633
V57633
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Flodqvist - Christina Torsslow Emma Sundström - Estrid Gustavsson 3D V-2 E 500 26.0/0.0
Lars Hansson - Sven Olof Jern Per Schullström - Lena Schullström 2NT S+1 5 150 24.0/2.0
Ulf Halvorsen - Carina Halvorsen Christian Bergek - Anna Bergek 2 N+1 7 140 18.0/8.0
Håkan Elensky - Berit Jonsson Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund 3 N= 7 140 18.0/8.0
Håkan Florestedt - Martin Florestedt Ulf Lindgren - Bengt Lauthers 2 S+1 2 140 18.0/8.0
Carl-Johan Carlsson Melin - Christina Melin Jussi Bärzén - Anders Wersén 2 N+1 7 140 18.0/8.0
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling Andrzej Tracewski - Velina Blix 2 N+1 7 140 18.0/8.0
Ingegerd Eriksson - Ann Fagerberg Karl-Erik Nilsson - Anneli Backman 4 N-1 9 -50 8.0/18.0
Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen Hans Thimell - Jan Andersson 4 N-1 7 -50 8.0/18.0
Monica Johanson - Renée Blixt Gun Gyldén - Gärd Carlsson 4 N-1 7 -50 8.0/18.0
Camilla Jensen - Knud Jensen Agneta Shanwell - Christine Hargevik 4 N-1 7 -50 8.0/18.0
Anne Kleredal Olsson - Anki Arvmyren Anders Hellström - Caroline Tesch 3 N-1 7 -50 8.0/18.0
Patrik Elofsson - Per Larsson Olafur Valgeirsson - Ragna Olafsdottir 4 N-2 7 -100 2.0/24.0
Agneta Moberg - Katarina Landstedt Dag Josefsson - Ann-Marie Josefsson 3NT N-4 7 -200 0.0/26.0
Birgitta Kerstis - Jan Héléne     - -/13.2