Kommande tävlingar
18/07 Walthers Bildelar Guldpar Falk
26/07 SM Par Veteran
26/07 SM Par Veteran - Omgång 1
Rapporterade tävlingar
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final -
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final -
04/05 IAF-guld, BK S:t Erik
BK Allians, Halmstad » BK Allians, Halmstad - Guldtävling 2018-12-29 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Allians, Halmstad

BK Allians, Halmstad - Guldtävling 2018-12-29

Partävling, 15 bord, 30 par. Antal brickor: 58. Medel: 812.0.

Privatprotokoll för Håkan Isaksson - Roger Törnkvist

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 16, Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo
16D Ö-1 -100 1 4% 1 4.0%3KDKnEKn8542Kn64 EKDE96D10K9875
23NT Ö+2 460 10 36% 11 20.0%DKn4E4EK85DKn94 E932KD1056K1075
Rond 2, som NS mot par 18, Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson
34 S= 420 15 54% 26 31.3%EKn62E1095K107K5 54DKn864EKn61076
42 V+2 -130 20 71% 46 41.2%963K7653E101084 KD85Kn98282E92
Rond 3, som NS mot par 20, Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin
53 N= 140 26 93% 72 51.6%KD54EK10725K54 9876294863D98
63NT V-1 100 16 57% 88 52.5%97653K43KDKn46 D1082Kn10886K1093
Rond 4, som ÖV mot par 22, Marie Johansson - Henrik Sällberg
74 V+2 680 11 39% 99 50.6%E7643E865KD52 K109852K10637EKn
82 V-1 -50 4 14% 103 46.0%Kn7E1097EK97E84 10654263Kn52K62
Rond 5, som NS mot par 24, Magnus Eriksson - Jan Selberg
93 N+2 200 13 46% 116 46.0%ED8765462E108E 3KD74DKn949864
101NT V+2 -150 8 29% 124 44.3%EKn43K1054984D7 K10876D62K9865
Rond 6, som NS mot par 26, Sören Westling - Lisa Westling
114 V+1 -450 18 64% 142 46.1%KD97K102742Kn82 Kn8653EKn983763
125 S+1 620 5 18% 147 43.8%E82E10743D108108 109D2EKEKD7542
Rond 7, som NS mot par 28, Suzanne Lemborn - Jan Nilsson
131NT N+2 150 0 0% 147 40.4%D5KD2D76EK742 K862853E85D105
143 V-1 50 14 50% 161 41.1%E108D32K8109532 64EK106Kn10763E6
Rond 8, som ÖV mot par 1, Martin Johnsson - Jörgen Andersson
153 Ö= 110 14 50% 175 41.7%EKn108785105EKKn2 5ED93E73210643
164 V-1 -100 10 36% 185 41.3%Kn1032EDKn1094EK10 D756Kn9E987653
Rond 9, som NS mot par 3, Gunilla Andersson - Per Andersson
174 S+1 450 13 46% 198 41.6%10964KKn659ED53 KD875310EKKn2Kn4
184 S+1 650 17 61% 215 42.7%E75310431096397 KDKn96EKD6E863
Rond 10, som NS mot par 5, Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo
193 S= 110 18 64% 233 43.8%EKn874ED52Kn7Kn7 37631083EKD1098
202D S-2 -500 26 93% 259 46.2%98328765107874 K1073EKKn652K106
Rond 11, som NS mot par 7, Michael Lemborn - Gudrun Strandberg
214D V= -510 3 11% 262 44.6%ED7532D95K754 Kn98EKn10686K965
221NT V-1 100 23 82% 285 46.3%ED93D5107321065 K10Kn983ED94Kn74
Rond 12, som ÖV mot par 9, Andreas Johansson - Ingemar Henrysson
234 N-1 100 21 75% 306 47.5%Kn7EDKn1042KKn583 1065963D103KD94
243NT Ö+1 430 24 86% 330 49.1%KKnEKDKn965D10DKn D96106542E10987
Rond 13, som ÖV mot par 11, Marie Ynner - Jan Wiström
253NT V-1 -100 4 14% 334 47.7%542Kn543DKn5K82 EK87EK7K72974
261NT N= -90 16 57% 350 48.1%Kn108EKn10D1042432 D6486E853K1086
Rond 14, som ÖV mot par 13, Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund
273NT N+2 -460 10 36% 360 47.6%D1074326523242 E5Kn74EKn10876K7
284 Ö-4 -200 0 0% 360 45.9%EK652Kn92D10863 D94K84KKn32D54
Rond 15, som ÖV mot par 30, Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander
294 N-2 200 25 89% 385 47.4%K1047K10765K975 EKn95Kn932D4332
306 V= 920 20 71% 405 48.2%EDE84EKKn3D932 KKn109853D87654
Rond 16, som NS mot par 17, Per Sintorn - Bobbo Jovic
312 N= 110 20 71% 425 48.9%EKD95K654Kn946 Kn84321032EK432
322 N-2 -100 5 18% 430 48.0%D954D10862D943 EK1073K102E53Kn2
Rond 17, som NS mot par 19, Mats Pettersson - Leif Olsson
332 Ö= -110 12 43% 442 47.8%D53DKn109E8K643 Kn974975432EKn7
343 S+1 170 23 82% 465 48.8%1085EKn93263262 EK71084EDKn4DKn5
Rond 18, som NS mot par 21, Leif Lysebring - Lars Wallmark
353NT S= 400 4 14% 469 47.8%DKn1086332E108K7 EKKn7KKn763ED32
361 Ö+3 -170 12 43% 481 47.7%KD98762DKn9Kn86 954E5E654K1095
Rond 19, som ÖV mot par 23, Ulf Backman - Tommy Johansson
374 V= 420 18 64% 499 48.1%KD95EK6532542 E10975KKn4D107DKn
383NT S+2 -460 14 50% 513 48.2%D2Kn10532842E84 K976764Kn109D53
Rond 20, som ÖV mot par 25, Ylva Strandberg - Tore Stormo
393NT N+1 -630 12 43% 525 48.1%DKn863Kn8598762 9729654ED98D5
405 V= 400 17 61% 542 48.4%9432KEKD105Kn98 7DKn844EKD6532
Rond 21, som ÖV mot par 27, Lars Kennethsson - Per Jansson
414 Ö= 620 17 61% 559 48.7%KKn8Kn9K9875EKn6 D10KD1076443K104
421NT Ö-1 -100 5 18% 564 48.0%EDKnE1085106D532 K965643K542K9
Rond 22, som NS mot par 29, Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson
435 S-1 -50 11 39% 575 47.7%K8698732K76Kn3 Kn65E10954EKD65
443NT N= 600 2 7% 577 46.8%109653KKn8EDKnKn6 EDD64K10753K84
Rond 23, som ÖV mot par 2, Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen
453NT Ö+1 630 24 86% 601 47.7%E1098EKn9553242 K752KD1074ED109
463NT Ö+1 430 24 86% 625 48.5%K108ED10K1085Kn64 9659EDKn76KD92
Rond 24, som ÖV mot par 4, Stefan Josefsson - Jan Becklén
473 V-1 -50 12 43% 637 48.4%ED982D6DKn21075 7E108732653EKKn
484 Ö+1 650 14 50% 651 48.4%EKn1096KKn6K8ED3 K594EKn1097K1082
Rond 25, som ÖV mot par 6, Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik
496D V-1 -100 10 36% 661 48.2%D5ED876KDKn864 E96429Kn432932
505D V-4 -800 2 7% 663 47.4%ED108Kn2K102EK108 5109873Kn654D54
Rond 26, som NS mot par 8, Jonas Andersson - Arne Blomqvist
512 S-2 -100 10 36% 673 47.1%D872K64109KKn84 6483EDKn84E952
526 N+1 1460 18 64% 691 47.5%E3ED9764E2K104 K65Kn83KKn53EKn9
Rond 27, som ÖV mot par 10, Anders Norin - Peter Krug
534 S-2 200 27 96% 718 48.4%76K6Kn75432K108 983EKn107210E762
544 Ö-2 -200 2 7% 720 47.6%EE984E10953865 K109843Kn10D7K104
Rond 28, som ÖV mot par 12, Villy Havasi - Agneta Svenberg
553 N-1 100 21 75% 741 48.1%E109765Kn964987 KD86542K832DKn
564D N+1 -690 0 0% 741 47.2%EKn106108Kn109Kn1075 KD5326D76E643
Rond 29, som NS mot par 14, Gunilla Åhlander - Stina Lysebring
574 N= 420 14 50% 755 47.3%EK109874DKnKnK74 6531093ED87332
586 N= 1370 28 100% 783 48.2%496542E754242 EK3KDKn9E109653

Bricka 1

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Nord giv
ingen i zon
96542
7543
6
1032
EKD
E96
D10
K9875
3
KDkn
Ekn8542
kn64
kn1087
1082
K973
ED

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N22352
S22352
Ö111110811
V101110811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Norin - Peter Krug Leif Lysebring - Lars Wallmark 6D Ö-1 Kn 100 27/1
Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo Håkan Isaksson - Roger Törnkvist 6D Ö-1 E 100 27/1
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Ylva Strandberg - Tore Stormo 6 Ö-1 E 50 20/8
Michael Lemborn - Gudrun Strandberg Magnus Eriksson - Jan Selberg 6NT V-1 5 50 20/8
Gunilla Åhlander - Stina Lysebring Per Sintorn - Bobbo Jovic 6 Ö-1 Kn 50 20/8
Ulf Backman - Tommy Johansson Jonas Andersson - Arne Blomqvist 6 V-1 2 50 20/8
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Martin Johnsson - Jörgen Andersson 6NT V-1 5 50 20/8
Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson 5 Ö= Kn -400 13/15
Mats Pettersson - Leif Olsson Villy Havasi - Agneta Svenberg 5 V= 5 -400 13/15
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Sören Westling - Lisa Westling 3NT V+2 2 -460 5/23
Andreas Johansson - Ingemar Henrysson Marie Johansson - Henrik Sällberg 3NT V+2 2 -460 5/23
Marie Ynner - Jan Wiström Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 3NT V+2 4 -460 5/23
Lars Kennethsson - Per Jansson Stefan Josefsson - Jan Becklén 3NT V+2 2 -460 5/23
Suzanne Lemborn - Jan Nilsson Gunilla Andersson - Per Andersson 3NT V+2 4 -460 5/23
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen 3NT V+2 2 -460 5/23

Bricka 2

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Öst giv
N-S i zon
65
763
kn10943
E82
E932
KD105
6
K1075
Dkn4
E4
EK85
Dkn94
K1087
kn982
D72
63

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N14222
S14222
Ö129111111
V129111111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Sören Westling - Lisa Westling 3NT Ö+2 8 -460 18/10
Andreas Johansson - Ingemar Henrysson Marie Johansson - Henrik Sällberg 3NT Ö+2 6 -460 18/10
Anders Norin - Peter Krug Leif Lysebring - Lars Wallmark 3NT Ö+2 6 -460 18/10
Marie Ynner - Jan Wiström Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 3NT Ö+2 8 -460 18/10
Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson 3NT V+2 Kn -460 18/10
Gunilla Åhlander - Stina Lysebring Per Sintorn - Bobbo Jovic 3NT Ö+2 6 -460 18/10
Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo Håkan Isaksson - Roger Törnkvist 3NT Ö+2 7 -460 18/10
Mats Pettersson - Leif Olsson Villy Havasi - Agneta Svenberg 3NT Ö+2 8 -460 18/10
Lars Kennethsson - Per Jansson Stefan Josefsson - Jan Becklén 3NT Ö+2 8 -460 18/10
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen 3NT Ö+2 2 -460 18/10
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Martin Johnsson - Jörgen Andersson 3NT Ö+2 8 -460 18/10
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Ylva Strandberg - Tore Stormo 3NT Ö+3 8 -490 3/25
Michael Lemborn - Gudrun Strandberg Magnus Eriksson - Jan Selberg 3NT Ö+3 8 -490 3/25
Ulf Backman - Tommy Johansson Jonas Andersson - Arne Blomqvist 3NT Ö+3 8 -490 3/25
Suzanne Lemborn - Jan Nilsson Gunilla Andersson - Per Andersson 3NT Ö+3 8 -490 3/25

Bricka 3

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Syd giv
Ö-V i zon
Ekn62
E1095
K107
K5
K7
K7
D92
Ekn9842
D10983
32
8543
D3
54
Dkn864
Ekn6
1076

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N7811810
S7811810
Ö65253
V65253
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Gunilla Andersson - Per Andersson 4 S+1 2 450 24/4
Anders Norin - Peter Krug Ulf Backman - Tommy Johansson 4 S+1 E 450 24/4
Villy Havasi - Agneta Svenberg Leif Lysebring - Lars Wallmark 4 S+1 E 450 24/4
Magnus Eriksson - Jan Selberg Andreas Johansson - Ingemar Henrysson 4 S+1 E 450 24/4
Suzanne Lemborn - Jan Nilsson Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo 4 S+1 E 450 24/4
Jonas Andersson - Arne Blomqvist Ylva Strandberg - Tore Stormo 3NT N+1 D 430 18/10
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Lars Kennethsson - Per Jansson 4 S= E 420 15/13
Håkan Isaksson - Roger Törnkvist Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson 4 S= E 420 15/13
Michael Lemborn - Gudrun Strandberg Sören Westling - Lisa Westling 2 N+3 D 200 8/20
Marie Ynner - Jan Wiström Marie Johansson - Henrik Sällberg 2 S+3 E 200 8/20
Gunilla Åhlander - Stina Lysebring Mats Pettersson - Leif Olsson 2 S+3 K 200 8/20
Per Sintorn - Bobbo Jovic Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo 3 S+2 K 200 8/20
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen 2 S+3 2 200 8/20
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund 3 S+1 E 170 1/27
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Stefan Josefsson - Jan Becklén 2 N+2 3 170 1/27

Bricka 4

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Väst giv
alla i zon
963
K7653
E10
1084
kn7
D10
KDkn543
KD7
E1042
E4
976
kn653
KD85
kn982
82
E92

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N33763
S33763
Ö910678
V910678
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Norin - Peter Krug Ulf Backman - Tommy Johansson 3NT Ö-2 2 200 28/0
Magnus Eriksson - Jan Selberg Andreas Johansson - Ingemar Henrysson 2 V+1 4 -110 26/2
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Lars Kennethsson - Per Jansson 3 V+1 3 -130 20/8
Michael Lemborn - Gudrun Strandberg Sören Westling - Lisa Westling 3 V+1 4 -130 20/8
Jonas Andersson - Arne Blomqvist Ylva Strandberg - Tore Stormo 2 V+2 4 -130 20/8
Villy Havasi - Agneta Svenberg Leif Lysebring - Lars Wallmark 2 V+2 4 -130 20/8
Håkan Isaksson - Roger Törnkvist Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson 2 V+2 8 -130 20/8
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Gunilla Andersson - Per Andersson 2 V+3 3 -150 10/18
Gunilla Åhlander - Stina Lysebring Mats Pettersson - Leif Olsson 3 V+2 3 -150 10/18
Per Sintorn - Bobbo Jovic Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo 3 V+2 3 -150 10/18
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Stefan Josefsson - Jan Becklén 2 V+3 4 -150 10/18
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen 3 V+2 6 -150 10/18
Marie Ynner - Jan Wiström Marie Johansson - Henrik Sällberg 3 N-2 6 -200 3/25
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund 3 N-2 6 -200 3/25
Suzanne Lemborn - Jan Nilsson Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo 3NT Ö+1 K -630 0/28

Bricka 5

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Nord giv
N-S i zon
KD54
EK1072
5
K54
10
D3
KD109
Ekn7632
Ekn3
kn865
Ekn742
10
98762
94
863
D98

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N41585
S41585
Ö911748
V911748
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andreas Johansson - Ingemar Henrysson Sören Westling - Lisa Westling 3 S= K 140 26/2
Håkan Isaksson - Roger Törnkvist Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 3 N= 10 140 26/2
Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo Mats Pettersson - Leif Olsson 2 N+1 10 140 26/2
Jonas Andersson - Arne Blomqvist Lars Kennethsson - Per Jansson 3NT Ö-1 9 50 21/7
Ylva Strandberg - Tore Stormo Anders Norin - Peter Krug 3NT Ö-1 9 50 21/7
Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund Marie Johansson - Henrik Sällberg 3 V+1 E -130 18/10
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo 2 Ö+3 9 -150 12/16
Michael Lemborn - Gudrun Strandberg Suzanne Lemborn - Jan Nilsson 3 Ö+2 9 -150 12/16
Marie Ynner - Jan Wiström Magnus Eriksson - Jan Selberg 3 V+2 E -150 12/16
Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson Per Sintorn - Bobbo Jovic 4 Ö+1 9 -150 12/16
Leif Lysebring - Lars Wallmark Gunilla Åhlander - Stina Lysebring 3 Ö+2 9 -150 12/16
Villy Havasi - Agneta Svenberg Ulf Backman - Tommy Johansson 3NT Ö= 9 -400 4/24
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 3NT Ö= 9 -400 4/24
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Gunilla Andersson - Per Andersson 3NT Ö= 2 -400 4/24
Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen Stefan Josefsson - Jan Becklén 3NT Ö+1 9 -430 0/28

Bricka 6

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Öst giv
Ö-V i zon
97653
K43
KDkn4
6
EKkn4
ED62
93
Ekn5

975
E10752
D8742
D1082
kn108
86
K1093

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N33465
S34465
Ö109978
V109978
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andreas Johansson - Ingemar Henrysson Sören Westling - Lisa Westling 3NT V-2 K 200 26/2
Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo Mats Pettersson - Leif Olsson 3NT Ö-2 2 200 26/2
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Gunilla Andersson - Per Andersson 4 V-2 K 200 26/2
Marie Ynner - Jan Wiström Magnus Eriksson - Jan Selberg 3NT V-1 K 100 16/12
Villy Havasi - Agneta Svenberg Ulf Backman - Tommy Johansson 3NT V-1 K 100 16/12
Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund Marie Johansson - Henrik Sällberg 3NT V-1 K 100 16/12
Håkan Isaksson - Roger Törnkvist Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 3NT V-1 K 100 16/12
Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson Per Sintorn - Bobbo Jovic 3NT V-1 3 100 16/12
Ylva Strandberg - Tore Stormo Anders Norin - Peter Krug 3NT Ö-1 8 100 16/12
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 3NT Ö-1 8 100 16/12
Michael Lemborn - Gudrun Strandberg Suzanne Lemborn - Jan Nilsson 2 V+1 K -110 8/20
Jonas Andersson - Arne Blomqvist Lars Kennethsson - Per Jansson 2 V+2 K -130 6/22
Leif Lysebring - Lars Wallmark Gunilla Åhlander - Stina Lysebring 4D N-3 5 -500 4/24
Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen Stefan Josefsson - Jan Becklén 3NT V= K -600 2/26
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo 2D N-4 5 -800 0/28

Bricka 7

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Syd giv
alla i zon
kn
754
EK1032
9876
K109852
K1063
7
Ekn
E7643
E8
65
KD52
D
Dkn92
Dkn984
1043

Optimalt kontrakt: 6 V= -1430
 NT
N16401
S16401
Ö1169128
V1169128
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Michael Lemborn - Gudrun Strandberg 4 V+2 E -680 17/11
Gunilla Andersson - Per Andersson Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo 5 V+1 E -680 17/11
Jonas Andersson - Arne Blomqvist Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 4 V+2 E -680 17/11
Anders Norin - Peter Krug Lars Kennethsson - Per Jansson 5 V+1 E -680 17/11
Villy Havasi - Agneta Svenberg Ylva Strandberg - Tore Stormo 4 V+2 E -680 17/11
Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund Magnus Eriksson - Jan Selberg 4 V+2 E -680 17/11
Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo Leif Lysebring - Lars Wallmark 4 V+2 K -680 17/11
Per Sintorn - Bobbo Jovic Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 4 V+2 K -680 17/11
Mats Pettersson - Leif Olsson Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson 4 V+2 E -680 17/11
Marie Johansson - Henrik Sällberg Håkan Isaksson - Roger Törnkvist 4 V+2 E -680 17/11
Sören Westling - Lisa Westling Marie Ynner - Jan Wiström 4 V+2 E -680 17/11
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Stefan Josefsson - Jan Becklén 4 V+2 E -680 17/11
Andreas Johansson - Ingemar Henrysson Suzanne Lemborn - Jan Nilsson 4 V+3 4 -710 4/24
Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 6 V= E -1430 1/27
Gunilla Åhlander - Stina Lysebring Ulf Backman - Tommy Johansson 6 V= E -1430 1/27

Bricka 8

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Väst giv
ingen i zon
EK9
KD542
D1086
5
106542
63
kn52
K62
kn7
E1097
EK97
E84
D83
kn8
43
Dkn10973

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N75756
S75756
Ö58686
V58686
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Pettersson - Leif Olsson Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson 2 N= Kn 110 28/0
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Michael Lemborn - Gudrun Strandberg 2 Ö-1 D 50 24/4
Per Sintorn - Bobbo Jovic Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 2 V-1 K 50 24/4
Marie Johansson - Henrik Sällberg Håkan Isaksson - Roger Törnkvist 2 V-1 5 50 24/4
Andreas Johansson - Ingemar Henrysson Suzanne Lemborn - Jan Nilsson 2 N-1 Kn -50 20/8
Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo Leif Lysebring - Lars Wallmark 3 N-2 Kn -100 18/10
Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 2 V= 5 -110 10/18
Jonas Andersson - Arne Blomqvist Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 2 V= 5 -110 10/18
Anders Norin - Peter Krug Lars Kennethsson - Per Jansson 2 Ö= D -110 10/18
Villy Havasi - Agneta Svenberg Ylva Strandberg - Tore Stormo 2 Ö= Kn -110 10/18
Gunilla Åhlander - Stina Lysebring Ulf Backman - Tommy Johansson 2 Ö= Kn -110 10/18
Sören Westling - Lisa Westling Marie Ynner - Jan Wiström 2 Ö= Kn -110 10/18
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Stefan Josefsson - Jan Becklén 2 Ö= Kn -110 10/18
Gunilla Andersson - Per Andersson Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo 3 Ö= Kn -140 2/26
Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund Magnus Eriksson - Jan Selberg 3D N-2 9 -300 0/28

Bricka 9

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Nord giv
Ö-V i zon
ED87654
62
E108
E
Kkn9
kn98
K653
1073
102
E1053
72
KDkn52
3
KD74
Dkn94
9864

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N7108107
S7108107
Ö63423
V63535
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Backman - Tommy Johansson Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo 3NT S+2 3 460 28/0
Lars Kennethsson - Per Jansson Villy Havasi - Agneta Svenberg 4 N+1 K 450 26/2
Marie Ynner - Jan Wiström Suzanne Lemborn - Jan Nilsson 4 N= K 420 21/7
Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund Sören Westling - Lisa Westling 4 N= K 420 21/7
Per Sintorn - Bobbo Jovic Marie Johansson - Henrik Sällberg 4 N= K 420 21/7
Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson Leif Lysebring - Lars Wallmark 4 N= K 420 21/7
Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen Jonas Andersson - Arne Blomqvist 2 N+3 7 200 13/15
Stefan Josefsson - Jan Becklén Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 3 N+2 K 200 13/15
Gunilla Åhlander - Stina Lysebring Ylva Strandberg - Tore Stormo 2 N+3 K 200 13/15
Håkan Isaksson - Roger Törnkvist Magnus Eriksson - Jan Selberg 3 N+2 K 200 13/15
Andreas Johansson - Ingemar Henrysson Martin Johnsson - Jörgen Andersson 2 N+2 K 170 5/23
Anders Norin - Peter Krug Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 2 N+2 K 170 5/23
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Mats Pettersson - Leif Olsson 2 N+2 K 170 5/23
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo 3 N+1 K 170 5/23
Gunilla Andersson - Per Andersson Michael Lemborn - Gudrun Strandberg 4 N-1 K -50 0/28

Bricka 10

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Öst giv
alla i zon
Ekn43
K1054
984
D7
52
E872
EK1053
E4
D96
Dkn93
kn7
kn1032
K1087
6
D62
K9865

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N64485
S75485
Ö58956
V58956
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Norin - Peter Krug Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 1NT V-3 3 300 28/0
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo 3 Ö-2 5 200 26/2
Stefan Josefsson - Jan Becklén Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 3 Ö-1 8 100 21/7
Marie Ynner - Jan Wiström Suzanne Lemborn - Jan Nilsson 3 Ö-1 8 100 21/7
Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund Sören Westling - Lisa Westling 3 Ö-1 5 100 21/7
Ulf Backman - Tommy Johansson Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo 3 Ö-1 8 100 21/7
Per Sintorn - Bobbo Jovic Marie Johansson - Henrik Sällberg 2 S-1 E -100 15/13
Lars Kennethsson - Per Jansson Villy Havasi - Agneta Svenberg 3 S-1 E -100 15/13
Andreas Johansson - Ingemar Henrysson Martin Johnsson - Jörgen Andersson 2 Ö+1 7 -140 12/16
Gunilla Andersson - Per Andersson Michael Lemborn - Gudrun Strandberg 1NT V+2 5 -150 8/20
Gunilla Åhlander - Stina Lysebring Ylva Strandberg - Tore Stormo 1NT V+2 5 -150 8/20
Håkan Isaksson - Roger Törnkvist Magnus Eriksson - Jan Selberg 1NT V+2 4 -150 8/20
Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson Leif Lysebring - Lars Wallmark 3 Ö+1 6 -170 4/24
Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen Jonas Andersson - Arne Blomqvist 1NT V+3 5 -180 1/27
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Mats Pettersson - Leif Olsson 1NT V+3 4 -180 1/27

Bricka 11

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Syd giv
ingen i zon
KD97
K102
742
kn82
104
E9864
K
KD1095
E2
Dkn753
D1065
E4
kn8653

Ekn983
763

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N26273
S26273
Ö1071158
V971158
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Norin - Peter Krug Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen 6 V-1 K 50 28/0
Gunilla Andersson - Per Andersson Andreas Johansson - Ingemar Henrysson 4 V+1 K -450 18/10
Stefan Josefsson - Jan Becklén Jonas Andersson - Arne Blomqvist 4 V+1 2 -450 18/10
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Michael Lemborn - Gudrun Strandberg 5 V= K -450 18/10
Marie Ynner - Jan Wiström Martin Johnsson - Jörgen Andersson 5 V= K -450 18/10
Gunilla Åhlander - Stina Lysebring Lars Kennethsson - Per Jansson 4 V+1 2 -450 18/10
Håkan Isaksson - Roger Törnkvist Sören Westling - Lisa Westling 4 V+1 K -450 18/10
Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson Ulf Backman - Tommy Johansson 5 V= K -450 18/10
Mats Pettersson - Leif Olsson Marie Johansson - Henrik Sällberg 4 V+1 2 -450 18/10
Leif Lysebring - Lars Wallmark Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 4 V+1 2 -450 18/10
Villy Havasi - Agneta Svenberg Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 4 V+2 K -480 5/23
Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo Ylva Strandberg - Tore Stormo 5 V+1 K -480 5/23
Suzanne Lemborn - Jan Nilsson Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund 4 V+2 K -480 5/23
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 4 V+2 K -480 5/23
Magnus Eriksson - Jan Selberg Per Sintorn - Bobbo Jovic 6D S-5 K -1100 0/28

Bricka 12

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Väst giv
N-S i zon
E82
E10743
D108
108
KD5
K986
6432
kn6
kn7643
kn5
kn975
93
109
D2
EK
EKD7542

Optimalt kontrakt: 6NT N= 1440
 NT
N12810812
S12810812
Ö05351
V05351
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Norin - Peter Krug Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen 6 S= K 1370 26/2
Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo Ylva Strandberg - Tore Stormo 6 S= K 1370 26/2
Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson Ulf Backman - Tommy Johansson 6 S= 8 1370 26/2
Stefan Josefsson - Jan Becklén Jonas Andersson - Arne Blomqvist 3NT S+4 3 720 18/10
Marie Ynner - Jan Wiström Martin Johnsson - Jörgen Andersson 3NT N+4 4 720 18/10
Mats Pettersson - Leif Olsson Marie Johansson - Henrik Sällberg 3NT S+4 8 720 18/10
Leif Lysebring - Lars Wallmark Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 3NT N+4 6 720 18/10
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 3NT S+4 K 720 18/10
Magnus Eriksson - Jan Selberg Per Sintorn - Bobbo Jovic 3NT S+3 2 690 11/17
Suzanne Lemborn - Jan Nilsson Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund 3NT N+3 3 690 11/17
Gunilla Andersson - Per Andersson Andreas Johansson - Ingemar Henrysson 4 N= 9 620 5/23
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Michael Lemborn - Gudrun Strandberg 4 N= 3 620 5/23
Gunilla Åhlander - Stina Lysebring Lars Kennethsson - Per Jansson 5 S+1 K 620 5/23
Håkan Isaksson - Roger Törnkvist Sören Westling - Lisa Westling 5 S+1 3 620 5/23
Villy Havasi - Agneta Svenberg Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 3 S+3 Kn 170 0/28

Bricka 13

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Nord giv
alla i zon
D5
KD2
D76
EK742
1073
kn1074
K102
kn83
Ekn94
E96
kn943
96
K862
853
E85
D105

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N97779
S97778
Ö46664
V46664
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie Ynner - Jan Wiström Gunilla Andersson - Per Andersson 3NT N+2 4 660 28/0
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Jonas Andersson - Arne Blomqvist 3NT N+1 9 630 24/4
Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo Lars Kennethsson - Per Jansson 3NT N+1 9 630 24/4
Ylva Strandberg - Tore Stormo Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson 3NT N+1 9 630 24/4
Stefan Josefsson - Jan Becklén Anders Norin - Peter Krug 3NT N= 4 600 12/16
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Andreas Johansson - Ingemar Henrysson 3NT S= 3 600 12/16
Villy Havasi - Agneta Svenberg Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen 3NT N= 4 600 12/16
Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund Martin Johnsson - Jörgen Andersson 3NT N= 3 600 12/16
Per Sintorn - Bobbo Jovic Sören Westling - Lisa Westling 3NT N= 4 600 12/16
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Ulf Backman - Tommy Johansson 3NT N= 4 600 12/16
Marie Johansson - Henrik Sällberg Leif Lysebring - Lars Wallmark 3NT N= 9 600 12/16
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Gunilla Åhlander - Stina Lysebring 3NT N= 9 600 12/16
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Michael Lemborn - Gudrun Strandberg 3NT N= 4 600 12/16
Mats Pettersson - Leif Olsson Magnus Eriksson - Jan Selberg 2D Ö-1 5 200 2/26
Håkan Isaksson - Roger Törnkvist Suzanne Lemborn - Jan Nilsson 1NT N+2 4 150 0/28

Bricka 14

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Öst giv
ingen i zon
E108
D32
K8
109532
KDkn952
kn87
94
84
73
954
ED52
KDkn7
64
EK106
kn10763
E6

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N79868
S79867
Ö64475
V64475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie Ynner - Jan Wiström Gunilla Andersson - Per Andersson 2NTD N= K 490 28/0
Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund Martin Johnsson - Jörgen Andersson 2NT N+1 K 150 26/2
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Jonas Andersson - Arne Blomqvist 3 N= 7 110 23/5
Marie Johansson - Henrik Sällberg Leif Lysebring - Lars Wallmark 3 N= 7 110 23/5
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Andreas Johansson - Ingemar Henrysson 2 V-2 8 100 20/8
Stefan Josefsson - Jan Becklén Anders Norin - Peter Krug 2 V-1 2 50 14/14
Håkan Isaksson - Roger Törnkvist Suzanne Lemborn - Jan Nilsson 3 V-1 K 50 14/14
Per Sintorn - Bobbo Jovic Sören Westling - Lisa Westling 3 V-1 K 50 14/14
Mats Pettersson - Leif Olsson Magnus Eriksson - Jan Selberg 3 V-1 2 50 14/14
Ylva Strandberg - Tore Stormo Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson 3 V-1 2 50 14/14
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Michael Lemborn - Gudrun Strandberg 4D S-1 K -100 8/20
Villy Havasi - Agneta Svenberg Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen 2 V= 2 -110 4/24
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Ulf Backman - Tommy Johansson 2 V= 2 -110 4/24
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Gunilla Åhlander - Stina Lysebring 2 V= K -110 4/24
Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo Lars Kennethsson - Per Jansson 3 V= D -140 0/28

Bricka 15

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Syd giv
N-S i zon
K963
K106
96
D875
5
ED93
E732
10643
Ekn1087
85
105
EKkn2
D42
kn742
KDkn84
9

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N36655
S36645
Ö96787
V106787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 3NT V-3 9 150 28/0
Ulf Backman - Tommy Johansson Marie Johansson - Henrik Sällberg 2 Ö-2 K 100 26/2
Michael Lemborn - Gudrun Strandberg Andreas Johansson - Ingemar Henrysson 3NT V-1 7 50 23/5
Leif Lysebring - Lars Wallmark Magnus Eriksson - Jan Selberg 2 Ö-1 K 50 23/5
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Anders Norin - Peter Krug 1NT V= 7 -90 20/8
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Håkan Isaksson - Roger Törnkvist 3 Ö= K -110 14/14
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Marie Ynner - Jan Wiström 3 V= 9 -110 14/14
Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund Gunilla Andersson - Per Andersson 3 Ö= K -110 14/14
Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson Lars Kennethsson - Per Jansson 3 Ö= K -110 14/14
Sören Westling - Lisa Westling Mats Pettersson - Leif Olsson 3 V= 9 -110 14/14
Villy Havasi - Agneta Svenberg Stefan Josefsson - Jan Becklén 2NT V= 6 -120 7/21
Gunilla Åhlander - Stina Lysebring Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen 2NT V= 7 -120 7/21
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Ylva Strandberg - Tore Stormo 3 Ö+1 K -130 4/24
Per Sintorn - Bobbo Jovic Suzanne Lemborn - Jan Nilsson 2 S-3 5 -300 2/26
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Jonas Andersson - Arne Blomqvist 2D S-3 5 -800 0/28

Bricka 16

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Väst giv
Ö-V i zon
E64
72
K1085
Dkn42
D75
6
kn9
E987653
kn1032
EDkn1094
E
K10
K98
K853
D76432

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N49445
S39445
Ö93985
V93885
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Marie Ynner - Jan Wiström 5 Ö-2 3 200 27/1
Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund Gunilla Andersson - Per Andersson 4 Ö-2 3 200 27/1
Michael Lemborn - Gudrun Strandberg Andreas Johansson - Ingemar Henrysson 3 S= 6 110 23/5
Gunilla Åhlander - Stina Lysebring Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen 3 S= 6 110 23/5
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Håkan Isaksson - Roger Törnkvist 4 V-1 7 100 18/10
Villy Havasi - Agneta Svenberg Stefan Josefsson - Jan Becklén 4 Ö-1 3 100 18/10
Leif Lysebring - Lars Wallmark Magnus Eriksson - Jan Selberg 3NT V-1 7 100 18/10
Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 5D S-1 6 -100 14/14
Sören Westling - Lisa Westling Mats Pettersson - Leif Olsson 2 Ö+1 3 -110 12/16
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Anders Norin - Peter Krug 3 Ö= 3 -140 8/20
Per Sintorn - Bobbo Jovic Suzanne Lemborn - Jan Nilsson 3 Ö= 6 -140 8/20
Ulf Backman - Tommy Johansson Marie Johansson - Henrik Sällberg 3 Ö= 3 -140 8/20
Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson Lars Kennethsson - Per Jansson 2 Ö+2 6 -170 3/25
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Ylva Strandberg - Tore Stormo 3 Ö+1 3 -170 3/25
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Jonas Andersson - Arne Blomqvist 3 Ö+2 3 -200 0/28

Bricka 17

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Nord giv
ingen i zon
10964
Kkn65
9
ED53
kn
E9832
108754
K10
E2
D74
D63
98762
KD8753
10
EKkn2
kn4

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N8871110
S8871110
Ö55622
V55622
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo 5D Ö-6 E 1400 28/0
Jonas Andersson - Arne Blomqvist Anders Norin - Peter Krug 4 S+2 4 480 25/3
Mats Pettersson - Leif Olsson Suzanne Lemborn - Jan Nilsson 4 S+2 Kn 480 25/3
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Villy Havasi - Agneta Svenberg 4 S+1 4 450 13/15
Michael Lemborn - Gudrun Strandberg Marie Ynner - Jan Wiström 4 S+1 E 450 13/15
Gunilla Åhlander - Stina Lysebring Stefan Josefsson - Jan Becklén 4 S+1 E 450 13/15
Håkan Isaksson - Roger Törnkvist Gunilla Andersson - Per Andersson 4 S+1 E 450 13/15
Per Sintorn - Bobbo Jovic Martin Johnsson - Jörgen Andersson 5 S= E 450 13/15
Leif Lysebring - Lars Wallmark Sören Westling - Lisa Westling 4 S+1 7 450 13/15
Marie Johansson - Henrik Sällberg Ylva Strandberg - Tore Stormo 4 S+1 E 450 13/15
Magnus Eriksson - Jan Selberg Ulf Backman - Tommy Johansson 4 S+1 E 450 13/15
Lars Kennethsson - Per Jansson Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 4 S+1 4 450 13/15
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Andreas Johansson - Ingemar Henrysson 5 S= E 450 13/15
Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo 4 S= 4 420 1/27
Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 4 S= 4 420 1/27

Bricka 18

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Öst giv
N-S i zon
E753
1043
10963
97
8
kn98
Kkn852
KD105
1042
752
D74
Ekn42
KDkn96
EKD6
E
863

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N5510119
S5510119
Ö77323
V77323
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Michael Lemborn - Gudrun Strandberg Marie Ynner - Jan Wiström 5D V-5 E 1100 28/0
Jonas Andersson - Arne Blomqvist Anders Norin - Peter Krug 4 S+1 K 650 17/11
Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo 4 N+1 E 650 17/11
Gunilla Åhlander - Stina Lysebring Stefan Josefsson - Jan Becklén 4 S+1 K 650 17/11
Håkan Isaksson - Roger Törnkvist Gunilla Andersson - Per Andersson 4 S+1 K 650 17/11
Per Sintorn - Bobbo Jovic Martin Johnsson - Jörgen Andersson 4 S+1 D 650 17/11
Mats Pettersson - Leif Olsson Suzanne Lemborn - Jan Nilsson 4 S+1 K 650 17/11
Leif Lysebring - Lars Wallmark Sören Westling - Lisa Westling 4 S+1 K 650 17/11
Marie Johansson - Henrik Sällberg Ylva Strandberg - Tore Stormo 4 S+1 K 650 17/11
Lars Kennethsson - Per Jansson Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 4 S+1 8 650 17/11
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Andreas Johansson - Ingemar Henrysson 4 S+1 K 650 17/11
Magnus Eriksson - Jan Selberg Ulf Backman - Tommy Johansson 5D Ö-3 K 500 6/22
Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo 3 N+2 D 200 2/26
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Villy Havasi - Agneta Svenberg 1 S+4 K 200 2/26
Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 3 S+2 K 200 2/26

Bricka 19

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Syd giv
Ö-V i zon
Ekn874
ED52
kn7
kn7
1052
1098
K9642
42
KD96
Kkn4
ED5
653
3
763
1083
EKD1098

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N94868
S84868
Ö47465
V47475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Åhlander - Stina Lysebring Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 1NT Ö-2 E 200 24/4
Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen 1NT Ö-2 E 200 24/4
Mats Pettersson - Leif Olsson Martin Johnsson - Jörgen Andersson 3 V-2 Kn 200 24/4
Ylva Strandberg - Tore Stormo Magnus Eriksson - Jan Selberg 3 V-2 Kn 200 24/4
Suzanne Lemborn - Jan Nilsson Leif Lysebring - Lars Wallmark 1NT Ö-2 K 200 24/4
Håkan Isaksson - Roger Törnkvist Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo 3 S= 2 110 18/10
Jonas Andersson - Arne Blomqvist Villy Havasi - Agneta Svenberg 3 V-1 Kn 100 16/12
Gunilla Andersson - Per Andersson Per Sintorn - Bobbo Jovic 2 S= 10 90 11/17
Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo Stefan Josefsson - Jan Becklén 2 S= 10 90 11/17
Marie Johansson - Henrik Sällberg Lars Kennethsson - Per Jansson 2 S= 10 90 11/17
Ulf Backman - Tommy Johansson Sören Westling - Lisa Westling 2 S= 10 90 11/17
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Anders Norin - Peter Krug 3 S-1 10 -50 6/22
Michael Lemborn - Gudrun Strandberg Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund 4 S-2 10 -100 4/24
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 5D S-2 2 -300 2/26
Andreas Johansson - Ingemar Henrysson Marie Ynner - Jan Wiström 1NTD Ö+2 3 -580 0/28

Bricka 20

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Väst giv
alla i zon
9832
8765
107
874
ED4
EKDkn109
4
Ekn3
kn65
42
D983
D952
K107
3
EKkn652
K106

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N25243
S35343
Ö10710910
V1071089
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Anders Norin - Peter Krug 2 V+2 10 -170 28/0
Håkan Isaksson - Roger Törnkvist Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo 2D S-2 E -500 26/2
Michael Lemborn - Gudrun Strandberg Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund 4 V= 10 -620 19/9
Jonas Andersson - Arne Blomqvist Villy Havasi - Agneta Svenberg 4 V= 10 -620 19/9
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 4 V= 10 -620 19/9
Marie Johansson - Henrik Sällberg Lars Kennethsson - Per Jansson 4 V= 10 -620 19/9
Ulf Backman - Tommy Johansson Sören Westling - Lisa Westling 4 V= 10 -620 19/9
Suzanne Lemborn - Jan Nilsson Leif Lysebring - Lars Wallmark 4 V= 10 -620 19/9
Andreas Johansson - Ingemar Henrysson Marie Ynner - Jan Wiström 3NT Ö+1 3 -630 11/17
Gunilla Åhlander - Stina Lysebring Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 4NT V= 8 -630 11/17
Gunilla Andersson - Per Andersson Per Sintorn - Bobbo Jovic 5 V= 10 -650 7/21
Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen 4 V+1 10 -650 7/21
Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo Stefan Josefsson - Jan Becklén 3NT Ö+2 E -660 3/25
Ylva Strandberg - Tore Stormo Magnus Eriksson - Jan Selberg 3NT Ö+2 7 -660 3/25
Mats Pettersson - Leif Olsson Martin Johnsson - Jörgen Andersson 2NTD Ö+2 3 -1090 0/28

Bricka 21

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Nord giv
N-S i zon
ED7532
D95
K754
K106
K3
kn92
EDkn104
4
8742
ED103
8732
kn98
Ekn106
86
K965

Optimalt kontrakt: 5D S-1 -200
 NT
N24693
S246104
Ö119739
V119739
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andreas Johansson - Ingemar Henrysson Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund 4 N= E 620 28/0
Jonas Andersson - Arne Blomqvist Gunilla Åhlander - Stina Lysebring 2 N+1 4 140 24/4
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen 3 N= 3 140 24/4
Sören Westling - Lisa Westling Ylva Strandberg - Tore Stormo 2 N+1 3 140 24/4
Stefan Josefsson - Jan Becklén Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson 5D V-1 E 100 18/10
Anders Norin - Peter Krug Villy Havasi - Agneta Svenberg 4D V-1 E 100 18/10
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Marie Ynner - Jan Wiström 5D V-1 5 100 18/10
Leif Lysebring - Lars Wallmark Martin Johnsson - Jörgen Andersson 4 V-1 5 50 14/14
Per Sintorn - Bobbo Jovic Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo 4 N-1 4 -100 11/17
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Marie Johansson - Henrik Sällberg 3 N-1 3 -100 11/17
Mats Pettersson - Leif Olsson Gunilla Andersson - Per Andersson 4 N-2 4 -200 8/20
Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 5 N-3 3 -300 6/22
Håkan Isaksson - Roger Törnkvist Michael Lemborn - Gudrun Strandberg 4D V= 5 -510 3/25
Ulf Backman - Tommy Johansson Suzanne Lemborn - Jan Nilsson 4D V= E -510 3/25
Magnus Eriksson - Jan Selberg Lars Kennethsson - Per Jansson 3D V+1 5 -570 0/28

Bricka 22

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Öst giv
Ö-V i zon
ED93
D5
10732
1065
752
EK64
65
EKD3
kn864
1072
Kkn8
982
K10
kn983
ED94
kn74

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N78777
S78777
Ö64666
V64666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andreas Johansson - Ingemar Henrysson Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund 1NT V-1 D 100 23/5
Håkan Isaksson - Roger Törnkvist Michael Lemborn - Gudrun Strandberg 1NT V-1 D 100 23/5
Mats Pettersson - Leif Olsson Gunilla Andersson - Per Andersson 2 Ö-1 4 100 23/5
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen 1NT V-1 9 100 23/5
Leif Lysebring - Lars Wallmark Martin Johnsson - Jörgen Andersson 2 Ö-1 K 100 23/5
Sören Westling - Lisa Westling Ylva Strandberg - Tore Stormo 1NT V-1 3 100 23/5
Jonas Andersson - Arne Blomqvist Gunilla Åhlander - Stina Lysebring 2 S= E 90 13/15
Anders Norin - Peter Krug Villy Havasi - Agneta Svenberg 1NT S= E 90 13/15
Ulf Backman - Tommy Johansson Suzanne Lemborn - Jan Nilsson 1NT S= E 90 13/15
Magnus Eriksson - Jan Selberg Lars Kennethsson - Per Jansson 2 S= E 90 13/15
Stefan Josefsson - Jan Becklén Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson 2 N-1 2 -50 6/22
Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 2 N-1 2 -50 6/22
Per Sintorn - Bobbo Jovic Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo 2 N-1 2 -50 6/22
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Marie Johansson - Henrik Sällberg 1NT V= 9 -90 1/27
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Marie Ynner - Jan Wiström 1NT Ö= K -90 1/27

Bricka 23

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Syd giv
alla i zon
EK8432
K85
74
kn5
1065
963
D103
KD94
kn7
EDkn1042
Kkn5
83
D9
7
E9862
E10762

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N78498
S78497
Ö55945
V55945
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie Ynner - Jan Wiström Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund 4 N= E 620 26/2
Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo Jonas Andersson - Arne Blomqvist 4 N= E 620 26/2
Magnus Eriksson - Jan Selberg Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 4 N= 8 620 26/2
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Ulf Backman - Tommy Johansson 3NT V-2 4 200 22/6
Ylva Strandberg - Tore Stormo Suzanne Lemborn - Jan Nilsson 2 N+2 8 170 19/9
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Villy Havasi - Agneta Svenberg 3 N+1 8 170 19/9
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Stefan Josefsson - Jan Becklén 3 N= 8 140 15/13
Leif Lysebring - Lars Wallmark Gunilla Andersson - Per Andersson 3 N= 8 140 15/13
Per Sintorn - Bobbo Jovic Michael Lemborn - Gudrun Strandberg 4 Ö-1 D 100 12/16
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Mats Pettersson - Leif Olsson 3 N-1 8 -100 7/21
Andreas Johansson - Ingemar Henrysson Håkan Isaksson - Roger Törnkvist 4 N-1 8 -100 7/21
Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 4 N-1 8 -100 7/21
Lars Kennethsson - Per Jansson Sören Westling - Lisa Westling 4 N-1 E -100 7/21
Marie Johansson - Henrik Sällberg Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen 3 Ö= E -140 2/26
Anders Norin - Peter Krug Gunilla Åhlander - Stina Lysebring 4 N-2 7 -200 0/28

Bricka 24

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Väst giv
ingen i zon
1072
873
E98
K542
D96
10
6542
E10987
Kkn
EKDkn965
D10
Dkn
E8543
42
Kkn73
63

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N47385
S47385
Ö96958
V96958
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Mats Pettersson - Leif Olsson 4 V-1 3 50 24/4
Anders Norin - Peter Krug Gunilla Åhlander - Stina Lysebring 4 Ö-1 6 50 24/4
Leif Lysebring - Lars Wallmark Gunilla Andersson - Per Andersson 4 Ö-1 6 50 24/4
Marie Johansson - Henrik Sällberg Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen 4 Ö-1 E 50 24/4
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Villy Havasi - Agneta Svenberg 4 Ö-1 7 50 24/4
Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo Jonas Andersson - Arne Blomqvist 3 Ö+1 6 -170 18/10
Per Sintorn - Bobbo Jovic Michael Lemborn - Gudrun Strandberg 3NT V= 2 -400 16/12
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Ulf Backman - Tommy Johansson 4 Ö= 7 -420 10/18
Marie Ynner - Jan Wiström Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund 4 Ö= E -420 10/18
Magnus Eriksson - Jan Selberg Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 4 Ö= 3 -420 10/18
Ylva Strandberg - Tore Stormo Suzanne Lemborn - Jan Nilsson 4 Ö= 4 -420 10/18
Lars Kennethsson - Per Jansson Sören Westling - Lisa Westling 4 Ö= 7 -420 10/18
Andreas Johansson - Ingemar Henrysson Håkan Isaksson - Roger Törnkvist 3NT Ö+1 4 -430 4/24
Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 4 Ö+1 4 -450 2/26
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Stefan Josefsson - Jan Becklén 3NT Ö+2 3 -460 0/28

Bricka 25

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Nord giv
Ö-V i zon
Dkn963
82
863
E105
EK87
EK7
K72
974
542
kn543
Dkn5
K82
10
D1096
E1094
Dkn63

Optimalt kontrakt: 1NT Ö= -90
 NT
N66666
S66666
Ö77777
V77777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Pettersson - Leif Olsson Michael Lemborn - Gudrun Strandberg 3NT V-2 D 200 28/0
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 1NT V-1 3 100 24/4
Marie Ynner - Jan Wiström Håkan Isaksson - Roger Törnkvist 3NT V-1 D 100 24/4
Suzanne Lemborn - Jan Nilsson Lars Kennethsson - Per Jansson 3NT V-1 D 100 24/4
Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen Magnus Eriksson - Jan Selberg 1NT V= D -90 15/13
Villy Havasi - Agneta Svenberg Gunilla Åhlander - Stina Lysebring 1NT V= D -90 15/13
Per Sintorn - Bobbo Jovic Andreas Johansson - Ingemar Henrysson 1NT V= D -90 15/13
Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson Jonas Andersson - Arne Blomqvist 1NT V= 3 -90 15/13
Marie Johansson - Henrik Sällberg Stefan Josefsson - Jan Becklén 1NT V= D -90 15/13
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund 1NT V= D -90 15/13
Ylva Strandberg - Tore Stormo Martin Johnsson - Jörgen Andersson 2 N-2 D -100 8/20
Anders Norin - Peter Krug Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo 2 V= 8 -110 6/22
Leif Lysebring - Lars Wallmark Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo 2NT V= D -120 3/25
Sören Westling - Lisa Westling Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 1NT V+1 D -120 3/25
Ulf Backman - Tommy Johansson Gunilla Andersson - Per Andersson 2 S-3 E -150 0/28

Bricka 26

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Öst giv
alla i zon
EK32
KD43
K76
D5
D64
86
E853
K1086
kn108
Ekn10
D1042
432
975
9752
kn9
Ekn97

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N76886
S76886
Ö67556
V67556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Villy Havasi - Agneta Svenberg Gunilla Åhlander - Stina Lysebring 3 S= 8 140 28/0
Per Sintorn - Bobbo Jovic Andreas Johansson - Ingemar Henrysson 2NT N= 4 120 22/6
Mats Pettersson - Leif Olsson Michael Lemborn - Gudrun Strandberg 1NT N+1 Kn 120 22/6
Leif Lysebring - Lars Wallmark Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo 1NT N+1 Kn 120 22/6
Marie Johansson - Henrik Sällberg Stefan Josefsson - Jan Becklén 1NT N+1 Kn 120 22/6
Ulf Backman - Tommy Johansson Gunilla Andersson - Per Andersson 1NT N+1 4 120 22/6
Anders Norin - Peter Krug Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo 2 N= Kn 110 16/12
Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen Magnus Eriksson - Jan Selberg 1NT N= Kn 90 12/16
Marie Ynner - Jan Wiström Håkan Isaksson - Roger Törnkvist 1NT N= Kn 90 12/16
Ylva Strandberg - Tore Stormo Martin Johnsson - Jörgen Andersson 1NT N= Kn 90 12/16
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 3 N-1 Kn -100 6/22
Sören Westling - Lisa Westling Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 3 S-1 4 -100 6/22
Suzanne Lemborn - Jan Nilsson Lars Kennethsson - Per Jansson 3 N-1 Kn -100 6/22
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund 4 N-2 4 -200 2/26
Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson Jonas Andersson - Arne Blomqvist 3NT N-3 4 -300 0/28

Bricka 27

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Syd giv
ingen i zon
K
EKD9
KD954
ED5
E5
kn74
Ekn10876
K7
D107432
652
32
42
kn986
1083

kn109863

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N1181289
S1181289
Ö25153
V25154
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Michael Lemborn - Gudrun Strandberg Leif Lysebring - Lars Wallmark 3D Ö-4 3 800 25/3
Marie Ynner - Jan Wiström Per Sintorn - Bobbo Jovic 4D Ö-4 Kn 800 25/3
Mats Pettersson - Leif Olsson Andreas Johansson - Ingemar Henrysson 3D Ö-4 Kn 800 25/3
Magnus Eriksson - Jan Selberg Stefan Josefsson - Jan Becklén 3D V-4 D 800 25/3
Villy Havasi - Agneta Svenberg Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo 3NT N+2 3 460 18/10
Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund Håkan Isaksson - Roger Törnkvist 3NT N+2 3 460 18/10
Lars Kennethsson - Per Jansson Martin Johnsson - Jörgen Andersson 3NT N+2 3 460 18/10
Ulf Backman - Tommy Johansson Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo 3NT S+1 E 430 14/14
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Gunilla Åhlander - Stina Lysebring 5 S= E 400 12/16
Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson Anders Norin - Peter Krug 3 S+3 E 170 8/20
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Jonas Andersson - Arne Blomqvist 3 S+3 E 170 8/20
Marie Johansson - Henrik Sällberg Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 2 S+2 E 170 8/20
Sören Westling - Lisa Westling Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen 2NT N+1 3 150 4/24
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Suzanne Lemborn - Jan Nilsson 3NT N-1 3 -50 2/26
Gunilla Andersson - Per Andersson Ylva Strandberg - Tore Stormo 3 N-3 4 -150 0/28

Bricka 28

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Väst giv
N-S i zon
kn108
D6
65
K109872
D94
K84
Kkn32
D54
EK652
kn92
D108
63
73
E10753
E974
Ekn

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N85744
S85744
Ö47686
V47686
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund Håkan Isaksson - Roger Törnkvist 4 Ö-4 E 200 28/0
Marie Johansson - Henrik Sällberg Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 2 N+2 E 130 26/2
Mats Pettersson - Leif Olsson Andreas Johansson - Ingemar Henrysson 2 Ö-2 E 100 23/5
Lars Kennethsson - Per Jansson Martin Johnsson - Jörgen Andersson 3 Ö-2 E 100 23/5
Gunilla Andersson - Per Andersson Ylva Strandberg - Tore Stormo 3 Ö-1 E 50 20/8
Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson Anders Norin - Peter Krug 2 Ö= E -110 17/11
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Gunilla Åhlander - Stina Lysebring 2 Ö= E -110 17/11
Michael Lemborn - Gudrun Strandberg Leif Lysebring - Lars Wallmark 3 Ö= 7 -140 11/17
Marie Ynner - Jan Wiström Per Sintorn - Bobbo Jovic 3 Ö= E -140 11/17
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Jonas Andersson - Arne Blomqvist 3 Ö= 3 -140 11/17
Sören Westling - Lisa Westling Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen 2 Ö+1 7 -140 11/17
Ulf Backman - Tommy Johansson Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo 3 S-2 4 -200 6/22
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Suzanne Lemborn - Jan Nilsson 3NT V= D -400 4/24
Villy Havasi - Agneta Svenberg Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo 4 Ö= E -420 2/26
Magnus Eriksson - Jan Selberg Stefan Josefsson - Jan Becklén 3NTD V= D -550 0/28

Bricka 29

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Nord giv
alla i zon
832
KD106
kn
EDkn108
Ekn95
kn932
D43
32
K104
7
K10765
K975
D76
E854
E982
64

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N75756
S74756
Ö58475
V58475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Villy Havasi - Agneta Svenberg Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson 2 S+1 3 140 25/3
Gunilla Åhlander - Stina Lysebring Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo 2 N+1 4 140 25/3
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Anders Norin - Peter Krug 2 S+1 3 140 25/3
Ylva Strandberg - Tore Stormo Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo 2 S+1 3 140 25/3
Stefan Josefsson - Jan Becklén Sören Westling - Lisa Westling 2 S= 3 110 18/10
Mats Pettersson - Leif Olsson Marie Ynner - Jan Wiström 2 N= 5 110 18/10
Lars Kennethsson - Per Jansson Gunilla Andersson - Per Andersson 2 N= 7 110 18/10
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 3 N-1 4 -100 10/18
Jonas Andersson - Arne Blomqvist Marie Johansson - Henrik Sällberg 2 S-1 3 -100 10/18
Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund Per Sintorn - Bobbo Jovic 4 N-1 7 -100 10/18
Leif Lysebring - Lars Wallmark Andreas Johansson - Ingemar Henrysson 4 N-1 4 -100 10/18
Ulf Backman - Tommy Johansson Michael Lemborn - Gudrun Strandberg 4 N-1 7 -100 10/18
Suzanne Lemborn - Jan Nilsson Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen 4 N-2 5 -200 3/25
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Håkan Isaksson - Roger Törnkvist 4 N-2 7 -200 3/25
Magnus Eriksson - Jan Selberg Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 4 N-4 7 -400 0/28

Bricka 30

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Öst giv
ingen i zon
73
K975
10
EKkn1076
Kkn10985
3
D8765
4
ED
E84
EKkn3
D932
642
Dkn1062
942
85

Optimalt kontrakt: 7D S-4 -800
 NT
N60911
S60911
Ö61241211
V61241211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Anders Norin - Peter Krug 3D N-2 E -300 28/0
Stefan Josefsson - Jan Becklén Sören Westling - Lisa Westling 4 V+2 E -480 19/9
Jonas Andersson - Arne Blomqvist Marie Johansson - Henrik Sällberg 4 Ö+2 8 -480 19/9
Villy Havasi - Agneta Svenberg Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson 5 V+1 E -480 19/9
Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund Per Sintorn - Bobbo Jovic 4 V+2 E -480 19/9
Mats Pettersson - Leif Olsson Marie Ynner - Jan Wiström 4 Ö+2 D -480 19/9
Ulf Backman - Tommy Johansson Michael Lemborn - Gudrun Strandberg 4 V+2 E -480 19/9
Magnus Eriksson - Jan Selberg Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 4 V+2 E -480 19/9
Lars Kennethsson - Per Jansson Gunilla Andersson - Per Andersson 4 V+2 E -480 19/9
Ylva Strandberg - Tore Stormo Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo 6 V= K -920 8/20
Suzanne Lemborn - Jan Nilsson Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen 6 V= E -920 8/20
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Håkan Isaksson - Roger Törnkvist 6 V= E -920 8/20
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 6 Ö= D -980 2/26
Gunilla Åhlander - Stina Lysebring Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo 6 Ö= D -980 2/26
Leif Lysebring - Lars Wallmark Andreas Johansson - Ingemar Henrysson 6 Ö= D -980 2/26

Bricka 31

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Syd giv
N-S i zon
EKD95
K654
kn94
6
1032
Dkn97
E8
kn1095
76
E108
KD765
D87
kn84
32
1032
EK432

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N64585
S54585
Ö77746
V77746
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Eriksson - Jan Selberg Jonas Andersson - Arne Blomqvist 4 N= 8 620 28/0
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Villy Havasi - Agneta Svenberg 2 N+2 8 170 26/2
Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen Martin Johnsson - Jörgen Andersson 3 N= E 140 24/4
Håkan Isaksson - Roger Törnkvist Per Sintorn - Bobbo Jovic 2 N= K 110 20/8
Leif Lysebring - Lars Wallmark Marie Ynner - Jan Wiström 2 N= K 110 20/8
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Gunilla Andersson - Per Andersson 2 N= K 110 20/8
Ylva Strandberg - Tore Stormo Michael Lemborn - Gudrun Strandberg 3 Ö-1 E 50 16/12
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Lars Kennethsson - Per Jansson 3 N-1 K -100 8/20
Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund Mats Pettersson - Leif Olsson 2 N-1 7 -100 8/20
Gunilla Åhlander - Stina Lysebring Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson 2 N-1 7 -100 8/20
Marie Johansson - Henrik Sällberg Anders Norin - Peter Krug 3 N-1 K -100 8/20
Sören Westling - Lisa Westling Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 3 N-1 K -100 8/20
Suzanne Lemborn - Jan Nilsson Stefan Josefsson - Jan Becklén 3 N-1 7 -100 8/20
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo 2 N-1 7 -100 8/20
Andreas Johansson - Ingemar Henrysson Ulf Backman - Tommy Johansson 4 N-2 K -200 0/28

Bricka 32

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Väst giv
Ö-V i zon

D954
D10862
D943
9654
873
9
E10865
Dkn82
Ekn6
Kkn74
K7
EK1073
K102
E53
kn2

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N78868
S78868
Ö65565
V65575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andreas Johansson - Ingemar Henrysson Ulf Backman - Tommy Johansson 3D V-2 2 500 28/0
Suzanne Lemborn - Jan Nilsson Stefan Josefsson - Jan Becklén 3 V-3 5 300 26/2
Ylva Strandberg - Tore Stormo Michael Lemborn - Gudrun Strandberg 2D V-1 2 200 23/5
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Gunilla Andersson - Per Andersson 3NT Ö-2 3 200 23/5
Magnus Eriksson - Jan Selberg Jonas Andersson - Arne Blomqvist 2 S= 9 110 20/8
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo 1NT Ö-1 3 100 18/10
Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen Martin Johnsson - Jörgen Andersson 1 S-1 9 -50 12/16
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Villy Havasi - Agneta Svenberg 2 N-1 K -50 12/16
Leif Lysebring - Lars Wallmark Marie Ynner - Jan Wiström 2 S-1 9 -50 12/16
Marie Johansson - Henrik Sällberg Anders Norin - Peter Krug 2 N-1 D -50 12/16
Sören Westling - Lisa Westling Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 2 S-1 9 -50 12/16
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Lars Kennethsson - Per Jansson 2 S-2 9 -100 5/23
Håkan Isaksson - Roger Törnkvist Per Sintorn - Bobbo Jovic 2 N-2 E -100 5/23
Gunilla Åhlander - Stina Lysebring Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson 2 S-3 9 -150 2/26
Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund Mats Pettersson - Leif Olsson 5 N-4 D -200 0/28

Bricka 33

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Nord giv
ingen i zon
D53
Dkn109
E8
K643
EK10
K652
K6
D1095
87642
E83
Dkn10
82
kn9
74
975432
Ekn7

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N66645
S67645
Ö76787
V76787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Per Sintorn - Bobbo Jovic 3NT V-2 D 100 28/0
Ulf Backman - Tommy Johansson Marie Ynner - Jan Wiström 3 Ö-1 7 50 26/2
Marie Johansson - Henrik Sällberg Villy Havasi - Agneta Svenberg 1NT S-1 2 -50 23/5
Ylva Strandberg - Tore Stormo Andreas Johansson - Ingemar Henrysson 2 S-1 9 -50 23/5
Gunilla Andersson - Per Andersson Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen 1NT S-2 E -100 20/8
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Stefan Josefsson - Jan Becklén 2 Ö= 7 -110 12/16
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Suzanne Lemborn - Jan Nilsson 2 V= D -110 12/16
Anders Norin - Peter Krug Magnus Eriksson - Jan Selberg 2 Ö= 5 -110 12/16
Håkan Isaksson - Roger Törnkvist Mats Pettersson - Leif Olsson 2 Ö= 7 -110 12/16
Leif Lysebring - Lars Wallmark Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund 2 Ö= 7 -110 12/16
Sören Westling - Lisa Westling Jonas Andersson - Arne Blomqvist 2 Ö= 7 -110 12/16
Lars Kennethsson - Per Jansson Michael Lemborn - Gudrun Strandberg 2 Ö= 7 -110 12/16
Gunilla Åhlander - Stina Lysebring Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 3 Ö= E -140 3/25
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo 2 Ö+1 7 -140 3/25
Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson 1NT S-3 E -150 0/28

Bricka 34

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Öst giv
N-S i zon
1085
Ekn932
632
62
Dkn4
D76
105
E9743
9632
K5
K987
K108
EK7
1084
EDkn4
Dkn5

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N67968
S68968
Ö75464
V74364
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Per Sintorn - Bobbo Jovic 3NT S= 4 600 28/0
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Stefan Josefsson - Jan Becklén 2 S+2 10 170 23/5
Håkan Isaksson - Roger Törnkvist Mats Pettersson - Leif Olsson 3 S+1 D 170 23/5
Marie Johansson - Henrik Sällberg Villy Havasi - Agneta Svenberg 2 S+2 D 170 23/5
Lars Kennethsson - Per Jansson Michael Lemborn - Gudrun Strandberg 3 S+1 D 170 23/5
Gunilla Andersson - Per Andersson Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen 2 S+1 D 140 11/17
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Suzanne Lemborn - Jan Nilsson 2 S+1 10 140 11/17
Anders Norin - Peter Krug Magnus Eriksson - Jan Selberg 3 S= D 140 11/17
Gunilla Åhlander - Stina Lysebring Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 2 S+1 D 140 11/17
Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson 2 S+1 10 140 11/17
Leif Lysebring - Lars Wallmark Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund 2 S+1 10 140 11/17
Sören Westling - Lisa Westling Jonas Andersson - Arne Blomqvist 2 N+1 3 140 11/17
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo 3 N= 3 140 11/17
Ulf Backman - Tommy Johansson Marie Ynner - Jan Wiström 2NT S= D 120 1/27
Ylva Strandberg - Tore Stormo Andreas Johansson - Ingemar Henrysson 2NT S= 3 120 1/27

Bricka 35

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Syd giv
Ö-V i zon
Dkn10863
32
E108
K7
K975
ED984
D4
96
42
1065
952
kn10854
E
Kkn7
Kkn763
ED32

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N81171010
S81171111
Ö52522
V52522
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 3NT S+2 9 460 25/3
Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo 3NT S+2 9 460 25/3
Sören Westling - Lisa Westling Anders Norin - Peter Krug 3NT S+2 6 460 25/3
Lars Kennethsson - Per Jansson Andreas Johansson - Ingemar Henrysson 3NT S+2 D 460 25/3
Stefan Josefsson - Jan Becklén Gunilla Andersson - Per Andersson 4 N+1 Kn 450 19/9
Ulf Backman - Tommy Johansson Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund 4 S+1 9 450 19/9
Michael Lemborn - Gudrun Strandberg Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 3NT S+1 4 430 13/15
Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 3NT S+1 5 430 13/15
Marie Johansson - Henrik Sällberg Gunilla Åhlander - Stina Lysebring 3NT S+1 9 430 13/15
Magnus Eriksson - Jan Selberg Villy Havasi - Agneta Svenberg 3NT S+1 8 430 13/15
Marie Ynner - Jan Wiström Ylva Strandberg - Tore Stormo 4 N= 5 420 8/20
Håkan Isaksson - Roger Törnkvist Leif Lysebring - Lars Wallmark 3NT S= 4 400 4/24
Per Sintorn - Bobbo Jovic Mats Pettersson - Leif Olsson 3NT S= 9 400 4/24
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson 3NT S= 9 400 4/24
Suzanne Lemborn - Jan Nilsson Jonas Andersson - Arne Blomqvist 6 S-1 E -50 0/28

Bricka 36

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Väst giv
alla i zon
K
D98762
Dkn9
kn86
ED102
10
K732
ED74
kn8763
Kkn43
108
32
954
E5
E654
K1095

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N55624
S65724
Ö786119
V786119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 4 Ö-1 E 100 26/2
Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo 4 Ö-1 E 100 26/2
Magnus Eriksson - Jan Selberg Villy Havasi - Agneta Svenberg 3 Ö-1 4 100 26/2
Michael Lemborn - Gudrun Strandberg Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 3 N-1 3 -100 22/6
Marie Johansson - Henrik Sällberg Gunilla Åhlander - Stina Lysebring 3 V= D -140 19/9
Suzanne Lemborn - Jan Nilsson Jonas Andersson - Arne Blomqvist 3 Ö= E -140 19/9
Håkan Isaksson - Roger Törnkvist Leif Lysebring - Lars Wallmark 1 Ö+3 E -170 12/16
Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 2 Ö+2 E -170 12/16
Per Sintorn - Bobbo Jovic Mats Pettersson - Leif Olsson 3 V+1 6 -170 12/16
Sören Westling - Lisa Westling Anders Norin - Peter Krug 3 Ö+1 4 -170 12/16
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson 3 Ö+1 E -170 12/16
Lars Kennethsson - Per Jansson Andreas Johansson - Ingemar Henrysson 2 S-2 E -200 6/22
Marie Ynner - Jan Wiström Ylva Strandberg - Tore Stormo 4 Ö= E -620 3/25
Ulf Backman - Tommy Johansson Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund 4 Ö= E -620 3/25
Stefan Josefsson - Jan Becklén Gunilla Andersson - Per Andersson 2RD Ö= 4 -840 0/28

Bricka 37

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Nord giv
N-S i zon
kn2
83
kn9
EK109873
E10975
Kkn4
D107
Dkn
KD
95
EK6532
542
8643
ED10762
84
6

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N81612
S81612
Ö5106105
V5106105
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Mats Pettersson - Leif Olsson 3NT V-4 E 200 28/0
Per Sintorn - Bobbo Jovic Leif Lysebring - Lars Wallmark 4 V-1 K 50 26/2
Ylva Strandberg - Tore Stormo Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund 4 Ö= 6 -130 23/5
Lars Kennethsson - Per Jansson Marie Ynner - Jan Wiström 4 Ö= 6 -130 23/5
Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 3 V+2 K -200 20/8
Villy Havasi - Agneta Svenberg Sören Westling - Lisa Westling 3 S-3 7 -300 18/10
Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen Michael Lemborn - Gudrun Strandberg 4 V= E -420 10/18
Gunilla Andersson - Per Andersson Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 4 V= E -420 10/18
Jonas Andersson - Arne Blomqvist Martin Johnsson - Jörgen Andersson 4 V= E -420 10/18
Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo Marie Johansson - Henrik Sällberg 4 V= 8 -420 10/18
Ulf Backman - Tommy Johansson Håkan Isaksson - Roger Törnkvist 4 V= E -420 10/18
Magnus Eriksson - Jan Selberg Gunilla Åhlander - Stina Lysebring 4 V= E -420 10/18
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Andreas Johansson - Ingemar Henrysson 4 V= K -420 10/18
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Stefan Josefsson - Jan Becklén 4 V+1 K -450 1/27
Suzanne Lemborn - Jan Nilsson Anders Norin - Peter Krug 4 V+1 E -450 1/27

Bricka 38

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Öst giv
Ö-V i zon
1053
EK9
K765
K72
K976
764
kn109
D53
D2
kn10532
842
E84
Ekn84
D8
ED3
kn1096

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N111191011
S111191011
Ö22432
V22432
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Villy Havasi - Agneta Svenberg Sören Westling - Lisa Westling 3NT S+3 Kn 490 27/1
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Andreas Johansson - Ingemar Henrysson 3NT S+3 Kn 490 27/1
Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen Michael Lemborn - Gudrun Strandberg 3NT S+2 Kn 460 14/14
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Stefan Josefsson - Jan Becklén 3NT N+2 Kn 460 14/14
Jonas Andersson - Arne Blomqvist Martin Johnsson - Jörgen Andersson 3NT N+2 3 460 14/14
Per Sintorn - Bobbo Jovic Leif Lysebring - Lars Wallmark 3NT S+2 7 460 14/14
Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 3NT S+2 7 460 14/14
Ulf Backman - Tommy Johansson Håkan Isaksson - Roger Törnkvist 3NT S+2 6 460 14/14
Magnus Eriksson - Jan Selberg Gunilla Åhlander - Stina Lysebring 3NT S+2 7 460 14/14
Ylva Strandberg - Tore Stormo Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund 3NT S+2 7 460 14/14
Lars Kennethsson - Per Jansson Marie Ynner - Jan Wiström 3NT S+2 7 460 14/14
Suzanne Lemborn - Jan Nilsson Anders Norin - Peter Krug 3NT S+2 Kn 460 14/14
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Mats Pettersson - Leif Olsson 3NT S+2 Kn 460 14/14
Gunilla Andersson - Per Andersson Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 3NT N+1 2 430 1/27
Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo Marie Johansson - Henrik Sällberg 3NT N+1 2 430 1/27

Bricka 39

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Syd giv
alla i zon
K10
EK103
kn1064
Kkn3
972
9654
ED98
D5
Dkn863
kn8
5
98762
E54
D72
K732
E104

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N91110710
S91110710
Ö42252
V42252
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Anders Norin - Peter Krug 3NT N+2 Kn 660 25/3
Mats Pettersson - Leif Olsson Leif Lysebring - Lars Wallmark 3NT S+2 D 660 25/3
Magnus Eriksson - Jan Selberg Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo 3NT S+2 8 660 25/3
Sören Westling - Lisa Westling Gunilla Åhlander - Stina Lysebring 3NT S+2 9 660 25/3
Gunilla Andersson - Per Andersson Jonas Andersson - Arne Blomqvist 3NT S+1 9 630 16/12
Stefan Josefsson - Jan Becklén Michael Lemborn - Gudrun Strandberg 3NT S+1 2 630 16/12
Per Sintorn - Bobbo Jovic Ulf Backman - Tommy Johansson 3NT S+1 D 630 16/12
Ylva Strandberg - Tore Stormo Håkan Isaksson - Roger Törnkvist 3NT N+1 D 630 16/12
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Marie Ynner - Jan Wiström 3NT S+1 2 630 16/12
Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund Lars Kennethsson - Per Jansson 4 N= D 620 10/18
Andreas Johansson - Ingemar Henrysson Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen 3NT S= 2 600 5/23
Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson Marie Johansson - Henrik Sällberg 3NT S= 2 600 5/23
Suzanne Lemborn - Jan Nilsson Villy Havasi - Agneta Svenberg 3NT S= 9 600 5/23
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 3NT S= 5 600 5/23
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo 3NT N-1 D -100 0/28

Bricka 40

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Väst giv
ingen i zon
kn105
109732
kn32
107
7
Dkn84
4
EKD6532
9432
K
EKD105
kn98
EKD86
E65
9876
4

Optimalt kontrakt: 5 V= -400
 NT
N11561
S11561
Ö1111767
V1111767
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Suzanne Lemborn - Jan Nilsson Villy Havasi - Agneta Svenberg 3NT Ö-2 E 100 28/0
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo 6 V-1 Kn 50 24/4
Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund Lars Kennethsson - Per Jansson 6 V-1 Kn 50 24/4
Magnus Eriksson - Jan Selberg Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo 6 V-1 Kn 50 24/4
Per Sintorn - Bobbo Jovic Ulf Backman - Tommy Johansson 4 V+2 Kn -170 19/9
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 4 V+2 5 -170 19/9
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Anders Norin - Peter Krug 5 V= Kn -400 11/17
Gunilla Andersson - Per Andersson Jonas Andersson - Arne Blomqvist 5 V= Kn -400 11/17
Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson Marie Johansson - Henrik Sällberg 5 V= Kn -400 11/17
Mats Pettersson - Leif Olsson Leif Lysebring - Lars Wallmark 5 V= Kn -400 11/17
Ylva Strandberg - Tore Stormo Håkan Isaksson - Roger Törnkvist 5 V= Kn -400 11/17
Sören Westling - Lisa Westling Gunilla Åhlander - Stina Lysebring 5 V= Kn -400 11/17
Andreas Johansson - Ingemar Henrysson Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen 5 V+1 Kn -420 3/25
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Marie Ynner - Jan Wiström 5 V+1 Kn -420 3/25
Stefan Josefsson - Jan Becklén Michael Lemborn - Gudrun Strandberg 6 V= Kn -920 0/28

Bricka 41

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Nord giv
Ö-V i zon
9652
8
EDkn10
D872
D10
KD10764
43
K104
Kkn8
kn9
K9875
Ekn6
E743
E532
62
953

Optimalt kontrakt: 4D N-3 -500
 NT
N55374
S55374
Ö881069
V881069
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ylva Strandberg - Tore Stormo Per Sintorn - Bobbo Jovic 4 V-1 D 100 28/0
Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen Marie Ynner - Jan Wiström 2 V+2 7 -170 22/6
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Jonas Andersson - Arne Blomqvist 2 V+2 5 -170 22/6
Michael Lemborn - Gudrun Strandberg Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 3 V+1 5 -170 22/6
Anders Norin - Peter Krug Gunilla Andersson - Per Andersson 2 V+2 E -170 22/6
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Leif Lysebring - Lars Wallmark 2 V+2 5 -170 22/6
Stefan Josefsson - Jan Becklén Andreas Johansson - Ingemar Henrysson 4 V= 5 -620 11/17
Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson Magnus Eriksson - Jan Selberg 4 Ö= 6 -620 11/17
Mats Pettersson - Leif Olsson Ulf Backman - Tommy Johansson 4 V= 5 -620 11/17
Sören Westling - Lisa Westling Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo 4 V= E -620 11/17
Lars Kennethsson - Per Jansson Håkan Isaksson - Roger Törnkvist 4 Ö= 6 -620 11/17
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund 4 V= 7 -620 11/17
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Villy Havasi - Agneta Svenberg 3NT Ö+1 4 -630 2/26
Gunilla Åhlander - Stina Lysebring Suzanne Lemborn - Jan Nilsson 3NT Ö+1 4 -630 2/26
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Marie Johansson - Henrik Sällberg 3NT Ö+1 4 -630 2/26

Bricka 42

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Öst giv
alla i zon
72
KDkn7
D97
E1087
K965
643
K542
K9
EDkn
E1085
106
D532
10843
92
Ekn83
kn64

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N66556
S76556
Ö66786
V66786
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen Marie Ynner - Jan Wiström 2NTD Ö-1 9 200 28/0
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Villy Havasi - Agneta Svenberg 2NT Ö-1 3 100 23/5
Stefan Josefsson - Jan Becklén Andreas Johansson - Ingemar Henrysson 1NT Ö-1 8 100 23/5
Mats Pettersson - Leif Olsson Ulf Backman - Tommy Johansson 2 Ö-1 9 100 23/5
Lars Kennethsson - Per Jansson Håkan Isaksson - Roger Törnkvist 1NT Ö-1 4 100 23/5
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Jonas Andersson - Arne Blomqvist 1NT Ö= 4 -90 15/13
Gunilla Åhlander - Stina Lysebring Suzanne Lemborn - Jan Nilsson 1NT Ö= 8 -90 15/13
Ylva Strandberg - Tore Stormo Per Sintorn - Bobbo Jovic 1NT Ö= 9 -90 15/13
Sören Westling - Lisa Westling Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo 1NT V= K -90 15/13
Anders Norin - Peter Krug Gunilla Andersson - Per Andersson 2 V= 7 -110 10/18
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Marie Johansson - Henrik Sällberg 1NT Ö+1 8 -120 7/21
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Leif Lysebring - Lars Wallmark 1NT Ö+1 4 -120 7/21
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund 1NT Ö+2 9 -150 4/24
Michael Lemborn - Gudrun Strandberg Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 2D V= K -670 2/26
Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson Magnus Eriksson - Jan Selberg 2D S-3 4 -800 0/28

Bricka 43

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Syd giv
ingen i zon
K86
98732
K76
kn3
Dkn1094
KD10
kn83
84
E7532
E4
D2
10972

kn65
E10954
EKD65

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N99735
S89735
Ö44486
V44486
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie Ynner - Jan Wiström Stefan Josefsson - Jan Becklén 3 N+1 E 170 28/0
Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund 4 S= D 130 26/2
Sören Westling - Lisa Westling Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson 4D V-1 6 100 24/4
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Gunilla Åhlander - Stina Lysebring 4 V-1 6 50 19/9
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Anders Norin - Peter Krug 4 V-1 Kn 50 19/9
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Andreas Johansson - Ingemar Henrysson 3 V-1 Kn 50 19/9
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Marie Johansson - Henrik Sällberg 4 V-1 Kn 50 19/9
Jonas Andersson - Arne Blomqvist Michael Lemborn - Gudrun Strandberg 4 S-1 D -50 11/17
Håkan Isaksson - Roger Törnkvist Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 5 S-1 D -50 11/17
Lars Kennethsson - Per Jansson Per Sintorn - Bobbo Jovic 5 N-1 E -50 11/17
Suzanne Lemborn - Jan Nilsson Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo 5 S-1 D -50 11/17
Mats Pettersson - Leif Olsson Ylva Strandberg - Tore Stormo 5 S-2 D -100 5/23
Leif Lysebring - Lars Wallmark Ulf Backman - Tommy Johansson 5D N-1 E -100 5/23
Gunilla Andersson - Per Andersson Villy Havasi - Agneta Svenberg 3 Ö= E -140 2/26
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Magnus Eriksson - Jan Selberg 5D S-4 K -800 0/28

Bricka 44

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Väst giv
N-S i zon
109653
Kkn8
EDkn
kn6
8742
E109753
4
E5
Kkn
2
9862
D109732
ED
D64
K10753
K84

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N698911
S698911
Ö62522
V62512
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund 3NT S+3 E 690 26/2
Lars Kennethsson - Per Jansson Per Sintorn - Bobbo Jovic 3NT S+3 7 690 26/2
Suzanne Lemborn - Jan Nilsson Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo 3NT S+3 3 690 26/2
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Gunilla Åhlander - Stina Lysebring 3NT S+2 4 660 19/9
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Anders Norin - Peter Krug 3NT S+2 9 660 19/9
Mats Pettersson - Leif Olsson Ylva Strandberg - Tore Stormo 3NT S+2 9 660 19/9
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Marie Johansson - Henrik Sällberg 3NT S+2 5 660 19/9
Gunilla Andersson - Per Andersson Villy Havasi - Agneta Svenberg 3NT N+1 2 630 10/18
Jonas Andersson - Arne Blomqvist Michael Lemborn - Gudrun Strandberg 3NT N+1 9 630 10/18
Marie Ynner - Jan Wiström Stefan Josefsson - Jan Becklén 3NT S+1 9 630 10/18
Leif Lysebring - Lars Wallmark Ulf Backman - Tommy Johansson 3NT N+1 3 630 10/18
Sören Westling - Lisa Westling Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson 3NT S+1 7 630 10/18
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Magnus Eriksson - Jan Selberg 4 N= 9 620 4/24
Håkan Isaksson - Roger Törnkvist Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 3NT N= 2 600 2/26
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Andreas Johansson - Ingemar Henrysson 4D Ö-3 E 500 0/28

Bricka 45

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Nord giv
alla i zon
D2
K1074
kn98
K853
K75
2
KD1074
ED109
E1098
Ekn95
532
42
kn643
D863
E6
kn76

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N43643
S43643
Ö910799
V910799
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Michael Lemborn - Gudrun Strandberg Anders Norin - Peter Krug 1NT V= D -90 27/1
Lars Kennethsson - Per Jansson Mats Pettersson - Leif Olsson 2 V= D -90 27/1
Leif Lysebring - Lars Wallmark Ylva Strandberg - Tore Stormo 2 V+1 D -110 24/4
Gunilla Andersson - Per Andersson Gunilla Åhlander - Stina Lysebring 1NT V+1 D -120 22/6
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Sören Westling - Lisa Westling 2 V+2 D -130 20/8
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Marie Ynner - Jan Wiström 1NT V+2 8 -150 16/12
Marie Johansson - Henrik Sällberg Magnus Eriksson - Jan Selberg 1NT V+2 4 -150 16/12
Suzanne Lemborn - Jan Nilsson Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson 1NT V+2 5 -150 16/12
Stefan Josefsson - Jan Becklén Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund 2NT Ö+2 4 -180 11/17
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Ulf Backman - Tommy Johansson 1NT V+3 5 -180 11/17
Andreas Johansson - Ingemar Henrysson Jonas Andersson - Arne Blomqvist 2 S-2 K -200 8/20
Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen Håkan Isaksson - Roger Törnkvist 3NT Ö+1 6 -630 4/24
Villy Havasi - Agneta Svenberg Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo 3NT Ö+1 3 -630 4/24
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Per Sintorn - Bobbo Jovic 3NT Ö+1 4 -630 4/24
Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo Martin Johnsson - Jörgen Andersson 3NT Ö+2 3 -660 0/28

Bricka 46

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Öst giv
ingen i zon
Ekn732
7542
94
E7
965
9
EDkn76
KD92
K108
ED10
K1085
kn64
D4
Kkn863
32
10853

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N32863
S32863
Ö910568
V910567
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stefan Josefsson - Jan Becklén Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund 3NT V-1 2 50 21/7
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Marie Ynner - Jan Wiström 3NT Ö-1 D 50 21/7
Michael Lemborn - Gudrun Strandberg Anders Norin - Peter Krug 3NT V-1 2 50 21/7
Andreas Johansson - Ingemar Henrysson Jonas Andersson - Arne Blomqvist 5NT Ö-1 5 50 21/7
Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo Martin Johnsson - Jörgen Andersson 3NT Ö-1 D 50 21/7
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Sören Westling - Lisa Westling 3NT Ö-1 D 50 21/7
Marie Johansson - Henrik Sällberg Magnus Eriksson - Jan Selberg 3NT Ö-1 D 50 21/7
Lars Kennethsson - Per Jansson Mats Pettersson - Leif Olsson 3NT Ö-1 D 50 21/7
Gunilla Andersson - Per Andersson Gunilla Åhlander - Stina Lysebring 3 Ö= 5 -110 12/16
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Per Sintorn - Bobbo Jovic 2NT V= 2 -120 10/18
Leif Lysebring - Lars Wallmark Ylva Strandberg - Tore Stormo 3NT Ö= 3 -400 8/20
Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen Håkan Isaksson - Roger Törnkvist 3NT Ö+1 3 -430 4/24
Suzanne Lemborn - Jan Nilsson Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson 3NT Ö+1 3 -430 4/24
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Ulf Backman - Tommy Johansson 3NT Ö+1 5 -430 4/24
Villy Havasi - Agneta Svenberg Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo 3NT Ö+2 6 -460 0/28

Bricka 47

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Syd giv
N-S i zon
64
54
E974
D9843
7
E108732
653
EKkn
ED982
D6
Dkn2
1075
Kkn1053
Kkn9
K108
62

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N67465
S67464
Ö66978
V66978
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jonas Andersson - Arne Blomqvist Marie Ynner - Jan Wiström 3NT Ö-4 6 200 28/0
Gunilla Andersson - Per Andersson Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo 3 V-3 6 150 25/3
Ulf Backman - Tommy Johansson Ylva Strandberg - Tore Stormo 4 Ö-3 6 150 25/3
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Gunilla Åhlander - Stina Lysebring 3 V-2 6 100 22/6
Stefan Josefsson - Jan Becklén Håkan Isaksson - Roger Törnkvist 3 V-1 6 50 16/12
Michael Lemborn - Gudrun Strandberg Villy Havasi - Agneta Svenberg 3 V-1 6 50 16/12
Anders Norin - Peter Krug Andreas Johansson - Ingemar Henrysson 4 V-1 6 50 16/12
Per Sintorn - Bobbo Jovic Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen 3NT Ö-1 Kn 50 16/12
Marie Johansson - Henrik Sällberg Sören Westling - Lisa Westling 3 V-1 6 50 16/12
Leif Lysebring - Lars Wallmark Lars Kennethsson - Per Jansson 2 V= 6 -110 10/18
Suzanne Lemborn - Jan Nilsson Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 2NT Ö= 6 -120 8/20
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Magnus Eriksson - Jan Selberg 3 V= 6 -140 6/22
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson 3NT Ö= K -400 3/25
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Mats Pettersson - Leif Olsson 3NT Ö= 10 -400 3/25
Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 4 V= 6 -420 0/28

Bricka 48

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Väst giv
Ö-V i zon
432
ED107532
52
9
K5
94
Ekn1097
K1082
Ekn1096
Kkn6
K8
ED3
D87
8
D643
kn7654

Optimalt kontrakt: 6NT V= -1440
 NT
N10501
S10501
Ö111181112
V111181112
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Norin - Peter Krug Andreas Johansson - Ingemar Henrysson 4 Ö-3 8 300 28/0
Suzanne Lemborn - Jan Nilsson Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 5 V-2 E 200 26/2
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson 4 Ö-1 8 100 22/6
Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 6NT Ö-1 4 100 22/6
Marie Johansson - Henrik Sällberg Sören Westling - Lisa Westling 6NT Ö-1 8 100 22/6
Per Sintorn - Bobbo Jovic Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen 5 V= E -600 18/10
Stefan Josefsson - Jan Becklén Håkan Isaksson - Roger Törnkvist 4 Ö+1 8 -650 14/14
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Gunilla Åhlander - Stina Lysebring 4 Ö+1 8 -650 14/14
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Mats Pettersson - Leif Olsson 5 Ö= 8 -650 14/14
Leif Lysebring - Lars Wallmark Lars Kennethsson - Per Jansson 5NT Ö= 8 -660 10/18
Ulf Backman - Tommy Johansson Ylva Strandberg - Tore Stormo 3NT Ö+3 8 -690 8/20
Gunilla Andersson - Per Andersson Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo 4D N-4 K -800 6/22
Michael Lemborn - Gudrun Strandberg Villy Havasi - Agneta Svenberg 6NT Ö= 8 -1440 2/26
Jonas Andersson - Arne Blomqvist Marie Ynner - Jan Wiström 6NT Ö= 8 -1440 2/26
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Magnus Eriksson - Jan Selberg 6NT Ö= 6 -1440 2/26

Bricka 49

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Nord giv
ingen i zon
Kkn3
K107643
K109
10
E9642
9
kn432
932
D5

ED876
KDkn864
1087
EDkn852
5
E75

Optimalt kontrakt: 6D Ö-2 300
 NT
N331157
S331157
Ö1010285
V1010285
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 5 S= 2 450 27/1
Magnus Eriksson - Jan Selberg Sören Westling - Lisa Westling 5 N= K 450 27/1
Marie Ynner - Jan Wiström Anders Norin - Peter Krug 6D V-2 10 300 24/4
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo 6 Ö-2 7 100 18/10
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Håkan Isaksson - Roger Törnkvist 6D V-1 10 100 18/10
Andreas Johansson - Ingemar Henrysson Villy Havasi - Agneta Svenberg 7 V-2 10 100 18/10
Gunilla Åhlander - Stina Lysebring Michael Lemborn - Gudrun Strandberg 6 Ö-2 5 100 18/10
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Leif Lysebring - Lars Wallmark 6D V-1 3 100 18/10
Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen Mats Pettersson - Leif Olsson 5 Ö-1 E 50 12/16
Stefan Josefsson - Jan Becklén Per Sintorn - Bobbo Jovic 5 N-1 K -50 8/20
Jonas Andersson - Arne Blomqvist Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund 5 S-1 9 -50 8/20
Marie Johansson - Henrik Sällberg Suzanne Lemborn - Jan Nilsson 5 N-1 K -50 8/20
Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson Gunilla Andersson - Per Andersson 6 N-2 K -100 2/26
Ulf Backman - Tommy Johansson Lars Kennethsson - Per Jansson 6 N-2 K -100 2/26
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Ylva Strandberg - Tore Stormo 5D N-1 K -100 2/26

Bricka 50

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Öst giv
N-S i zon
kn96
KD64
8
kn9632
5
109873
kn654
D54
ED108
kn2
K102
EK108
K7432
E5
ED973
7

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N66685
S66685
Ö77748
V66647
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie Ynner - Jan Wiström Anders Norin - Peter Krug 2D S+2 10 1070 28/0
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Håkan Isaksson - Roger Törnkvist 5D V-4 8 800 26/2
Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen Mats Pettersson - Leif Olsson 2 S+2 10 170 23/5
Jonas Andersson - Arne Blomqvist Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund 2 S+2 10 170 23/5
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo 2 Ö-3 7 150 19/9
Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson Gunilla Andersson - Per Andersson 4 V-3 8 150 19/9
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Ylva Strandberg - Tore Stormo 2 S+1 10 140 16/12
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 2 S= 10 110 13/15
Magnus Eriksson - Jan Selberg Sören Westling - Lisa Westling 2 S= 8 110 13/15
Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson Leif Lysebring - Lars Wallmark 3 V-2 6 100 10/18
Gunilla Åhlander - Stina Lysebring Michael Lemborn - Gudrun Strandberg 2 Ö-1 2 50 8/20
Stefan Josefsson - Jan Becklén Per Sintorn - Bobbo Jovic 4 S-3 10 -300 6/22
Marie Johansson - Henrik Sällberg Suzanne Lemborn - Jan Nilsson 3NT Ö= 3 -400 3/25
Ulf Backman - Tommy Johansson Lars Kennethsson - Per Jansson 4 S-4 5 -400 3/25
Andreas Johansson - Ingemar Henrysson Villy Havasi - Agneta Svenberg 4D S-4 4 -1100 0/28

Bricka 51

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Syd giv
Ö-V i zon
D872
K64
109
Kkn84
Kkn9
EDkn
K76532
10
E1053
109752

D763
64
83
EDkn84
E952

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N76456
S76456
Ö66975
V57985
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Norin - Peter Krug Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund 2D V-2 10 500 28/0
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Per Sintorn - Bobbo Jovic 4 Ö-2 8 200 25/3
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Sören Westling - Lisa Westling 2 V-2 7 200 25/3
Andreas Johansson - Ingemar Henrysson Gunilla Åhlander - Stina Lysebring 1NT S+1 9 120 22/6
Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen Leif Lysebring - Lars Wallmark 3 S= 10 110 20/8
Gunilla Andersson - Per Andersson Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 3 S-1 10 -50 16/12
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson 4 S-1 10 -50 16/12
Villy Havasi - Agneta Svenberg Marie Ynner - Jan Wiström 3 S-1 E -50 16/12
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Marie Johansson - Henrik Sällberg 2 S-2 E -100 10/18
Michael Lemborn - Gudrun Strandberg Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo 3D S-1 E -100 10/18
Håkan Isaksson - Roger Törnkvist Jonas Andersson - Arne Blomqvist 2 S-2 10 -100 10/18
Ylva Strandberg - Tore Stormo Lars Kennethsson - Per Jansson 2 Ö= 6 -110 6/22
Mats Pettersson - Leif Olsson Stefan Josefsson - Jan Becklén 2 Ö+1 6 -140 4/24
Ulf Backman - Tommy Johansson Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 3D S-2 10 -300 2/26
Magnus Eriksson - Jan Selberg Suzanne Lemborn - Jan Nilsson 2D Ö+2 6 -1070 0/28

Bricka 52

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Väst giv
alla i zon
E3
ED9764
E2
K104
D972
K10
10976
653
kn1084
52
D84
D872
K65
kn83
Kkn53
Ekn9

Optimalt kontrakt: 7NT N= 2220
 NT
N1212131013
S1212131013
Ö11030
V11030
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson 6NT S+1 2 1470 26/2
Ulf Backman - Tommy Johansson Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 6NT S+1 10 1470 26/2
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Sören Westling - Lisa Westling 6NT S+1 6 1470 26/2
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Marie Johansson - Henrik Sällberg 6 N+1 7 1460 18/10
Gunilla Andersson - Per Andersson Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 6 N+1 Kn 1460 18/10
Michael Lemborn - Gudrun Strandberg Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo 6 N+1 4 1460 18/10
Anders Norin - Peter Krug Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund 6 S+1 10 1460 18/10
Håkan Isaksson - Roger Törnkvist Jonas Andersson - Arne Blomqvist 6 N+1 5 1460 18/10
Andreas Johansson - Ingemar Henrysson Gunilla Åhlander - Stina Lysebring 6 N= 5 1430 12/16
Mats Pettersson - Leif Olsson Stefan Josefsson - Jan Becklén 3NT S+4 7 720 8/20
Magnus Eriksson - Jan Selberg Suzanne Lemborn - Jan Nilsson 4NT S+3 10 720 8/20
Ylva Strandberg - Tore Stormo Lars Kennethsson - Per Jansson 3NT S+4 10 720 8/20
Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen Leif Lysebring - Lars Wallmark 5 N+2 Kn 710 2/26
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Per Sintorn - Bobbo Jovic 4 S+3 7 710 2/26
Villy Havasi - Agneta Svenberg Marie Ynner - Jan Wiström 4 N+3 Kn 710 2/26

Bricka 53

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Nord giv
N-S i zon
Ekn2
D84
KD8
kn543
983
Ekn1072
10
E762
76
K6
kn75432
K108
KD1054
953
E96
D9

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 300
 NT
N56589
S56586
Ö87844
V86844
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Michael Lemborn - Gudrun Strandberg Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson 2 S+3 10 200 28/0
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Mats Pettersson - Leif Olsson 3 S= 10 140 22/6
Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund Villy Havasi - Agneta Svenberg 2 S+1 10 140 22/6
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo 2 S+1 10 140 22/6
Magnus Eriksson - Jan Selberg Martin Johnsson - Jörgen Andersson 2 S+1 10 140 22/6
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Lars Kennethsson - Per Jansson 3 S= 10 140 22/6
Jonas Andersson - Arne Blomqvist Per Sintorn - Bobbo Jovic 2NT N= 4 120 16/12
Gunilla Andersson - Per Andersson Marie Johansson - Henrik Sällberg 2 S= 10 110 12/16
Stefan Josefsson - Jan Becklén Leif Lysebring - Lars Wallmark 2 S= 10 110 12/16
Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo Andreas Johansson - Ingemar Henrysson 2 S= 10 110 12/16
Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen Ulf Backman - Tommy Johansson 3 S-1 10 -100 6/22
Ylva Strandberg - Tore Stormo Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 4 S-1 10 -100 6/22
Sören Westling - Lisa Westling Suzanne Lemborn - Jan Nilsson 4 S-1 10 -100 6/22
Anders Norin - Peter Krug Håkan Isaksson - Roger Törnkvist 4 S-2 10 -200 1/27
Marie Ynner - Jan Wiström Gunilla Åhlander - Stina Lysebring 4 S-2 10 -200 1/27

Bricka 54

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Öst giv
Ö-V i zon
kn5
D76
Kkn4
EDkn72
K109843
kn10
D7
K104
E
E984
E10953
865
D762
K532
862
93

Optimalt kontrakt: 2 V= -90
 NT
N65666
S55656
Ö57675
V68677
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Norin - Peter Krug Håkan Isaksson - Roger Törnkvist 4 Ö-2 9 200 26/2
Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo Andreas Johansson - Ingemar Henrysson 3 V-2 6 200 26/2
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo 3NT V-2 Kn 200 26/2
Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen Ulf Backman - Tommy Johansson 2 V-1 6 100 18/10
Gunilla Andersson - Per Andersson Marie Johansson - Henrik Sällberg 2 V-1 6 100 18/10
Jonas Andersson - Arne Blomqvist Per Sintorn - Bobbo Jovic 2 V-1 Kn 100 18/10
Marie Ynner - Jan Wiström Gunilla Åhlander - Stina Lysebring 2 V-1 Kn 100 18/10
Magnus Eriksson - Jan Selberg Martin Johnsson - Jörgen Andersson 2 V-1 6 100 18/10
Stefan Josefsson - Jan Becklén Leif Lysebring - Lars Wallmark 2 V= 6 -110 10/18
Michael Lemborn - Gudrun Strandberg Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson 2 V= 6 -110 10/18
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Lars Kennethsson - Per Jansson 2 V= Kn -110 10/18
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Mats Pettersson - Leif Olsson 2 V+1 E -140 4/24
Ylva Strandberg - Tore Stormo Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 2 V+1 5 -140 4/24
Sören Westling - Lisa Westling Suzanne Lemborn - Jan Nilsson 2 V+1 E -140 4/24
Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund Villy Havasi - Agneta Svenberg 3 N-3 E -150 0/28

Bricka 55

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Syd giv
alla i zon
kn107
D42
EK10875
6
KD86542
K8
32
Dkn
E
109765
kn964
987
93
Ekn3
D
EK105432

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N11108610
S11108610
Ö22462
V22462
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jonas Andersson - Arne Blomqvist Mats Pettersson - Leif Olsson 5 S= K 600 28/0
Andreas Johansson - Ingemar Henrysson Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson 3D V-2 6 500 25/3
Lars Kennethsson - Per Jansson Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 3D V-2 6 500 25/3
Gunilla Åhlander - Stina Lysebring Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund 3 V-2 6 200 22/6
Leif Lysebring - Lars Wallmark Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 4 S+1 K 150 19/9
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Suzanne Lemborn - Jan Nilsson 3 S+2 K 150 19/9
Michael Lemborn - Gudrun Strandberg Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 3 N= E 110 16/12
Per Sintorn - Bobbo Jovic Anders Norin - Peter Krug 2 V-1 6 100 13/15
Sören Westling - Lisa Westling Martin Johnsson - Jörgen Andersson 3 V-1 6 100 13/15
Gunilla Andersson - Per Andersson Magnus Eriksson - Jan Selberg 3 N-1 E -100 7/21
Stefan Josefsson - Jan Becklén Ulf Backman - Tommy Johansson 5 S-1 K -100 7/21
Marie Ynner - Jan Wiström Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo 4 N-1 E -100 7/21
Villy Havasi - Agneta Svenberg Håkan Isaksson - Roger Törnkvist 3 N-1 E -100 7/21
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Marie Johansson - Henrik Sällberg 4 N-3 E -300 1/27
Ylva Strandberg - Tore Stormo Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen 5 N-3 E -300 1/27

Bricka 56

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Väst giv
ingen i zon
874
EK9432
EK2
D
KD532
6
D76
E643
Ekn106
108
kn109
kn1075
9
Dkn75
8543
K982

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N691157
S691157
Ö73285
V73285
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Villy Havasi - Agneta Svenberg Håkan Isaksson - Roger Törnkvist 4D N+1 E 690 28/0
Sören Westling - Lisa Westling Martin Johnsson - Jörgen Andersson 4 N+2 Kn 480 26/2
Gunilla Andersson - Per Andersson Magnus Eriksson - Jan Selberg 4 N+1 8 450 14/14
Stefan Josefsson - Jan Becklén Ulf Backman - Tommy Johansson 4 N+1 E 450 14/14
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Marie Johansson - Henrik Sällberg 4 N+1 Kn 450 14/14
Michael Lemborn - Gudrun Strandberg Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 4 N+1 Kn 450 14/14
Jonas Andersson - Arne Blomqvist Mats Pettersson - Leif Olsson 5 N= E 450 14/14
Marie Ynner - Jan Wiström Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo 5 N= E 450 14/14
Per Sintorn - Bobbo Jovic Anders Norin - Peter Krug 5 N= E 450 14/14
Leif Lysebring - Lars Wallmark Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 5 N= 9 450 14/14
Ylva Strandberg - Tore Stormo Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen 4 N+1 E 450 14/14
Lars Kennethsson - Per Jansson Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 4 N+1 10 450 14/14
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Suzanne Lemborn - Jan Nilsson 5 N= E 450 14/14
Gunilla Åhlander - Stina Lysebring Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund 4D V-2 E 300 2/26
Andreas Johansson - Ingemar Henrysson Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson 4 V-3 E 150 0/28

Bricka 57

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Nord giv
Ö-V i zon
EK109874
Dkn
kn
K74
2
K7652
92
Ekn1096
Dkn
E84
K10654
D85
653
1093
ED873
32

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N575109
S575109
Ö86723
V86723
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Norin - Peter Krug Mats Pettersson - Leif Olsson 5D N= Kn 650 28/0
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 2NT Ö-5 3 500 26/2
Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo 4 N+1 4 450 23/5
Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson Marie Ynner - Jan Wiström 4 N+1 D 450 23/5
Stefan Josefsson - Jan Becklén Ylva Strandberg - Tore Stormo 4 N= 4 420 14/14
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Magnus Eriksson - Jan Selberg 4 N= D 420 14/14
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Ulf Backman - Tommy Johansson 4 N= E 420 14/14
Andreas Johansson - Ingemar Henrysson Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 4 N= D 420 14/14
Håkan Isaksson - Roger Törnkvist Gunilla Åhlander - Stina Lysebring 4 N= E 420 14/14
Lars Kennethsson - Per Jansson Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen 4 N= 5 420 14/14
Suzanne Lemborn - Jan Nilsson Martin Johnsson - Jörgen Andersson 4 N= 5 420 14/14
Sören Westling - Lisa Westling Gunilla Andersson - Per Andersson 4 V-2 E 200 6/22
Jonas Andersson - Arne Blomqvist Leif Lysebring - Lars Wallmark 2 N+2 D 170 2/26
Villy Havasi - Agneta Svenberg Per Sintorn - Bobbo Jovic 3 N+1 D 170 2/26
Marie Johansson - Henrik Sällberg Michael Lemborn - Gudrun Strandberg 3 N+1 Kn 170 2/26

Bricka 58

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2018.12.29

Öst giv
alla i zon
4
96542
E7542
42
Dkn1085
Dkn87
8
kn87
9762
EK103
1063
KD
EK3

KDkn9
E109653

Optimalt kontrakt: 7D Ö-5 1400
 NT
N1113658
S1113658
Ö20785
V20785
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Isaksson - Roger Törnkvist Gunilla Åhlander - Stina Lysebring 6 N= E 1370 28/0
Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund Thorbjörn Haraldsson - Jonas Tjärnemo 5D N+1 K 950 26/2
Marie Johansson - Henrik Sällberg Michael Lemborn - Gudrun Strandberg 5D S= 8 750 24/4
Lars Kennethsson - Per Jansson Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen 5 S+2 D 640 22/6
Stefan Josefsson - Jan Becklén Ylva Strandberg - Tore Stormo 5 S+1 D 620 18/10
Andreas Johansson - Ingemar Henrysson Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 5 S+1 8 620 18/10
Suzanne Lemborn - Jan Nilsson Martin Johnsson - Jörgen Andersson 5 S+1 D 620 18/10
Jonas Andersson - Arne Blomqvist Leif Lysebring - Lars Wallmark 3NT S= D 600 14/14
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Ulf Backman - Tommy Johansson 3D Ö-1 K 200 12/16
Anders Norin - Peter Krug Mats Pettersson - Leif Olsson 4 S+1 D 150 7/21
Villy Havasi - Agneta Svenberg Per Sintorn - Bobbo Jovic 3 S+2 8 150 7/21
Holmfridur Palmqvist - Ulf Aronson Marie Ynner - Jan Wiström 3 S+2 8 150 7/21
Rose-Marie Jarl - Bo Gisslander Jens Priess - Lars-Gunnar Ludvigsson 4 S+1 D 150 7/21
Sören Westling - Lisa Westling Gunilla Andersson - Per Andersson 4 N= E 130 2/26
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Magnus Eriksson - Jan Selberg 5D N-1 E -200 0/28