Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2019-09-24 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2019-09-24

Partävling, 12 bord, 23 par. Antal brickor: 24. Medel: 240.6.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 9, Rune Lind - Reidar Cedersund
12 V= 110 8.0 40% 8 40.0%DK87652D107732 K10754EEKn952KD
21 N+2 -140 4.0 20% 12 30.0%Kn43K1054Kn85DKn9 K73KD1043E7632
Rond 2, som NS mot par 4, Arne Mulari - Renate Rhodin
34 S+1 450 13.0 65% 25 41.7%KKn6475EKKn2763 E973KKn3D3ED92
44 V-2 200 16.0 80% 41 51.2%D764325365D92 EKn5Kn8EK32KKn76
Rond 3, som NS mot par 10, Sune Häggbom - Lennart Sohlin
54 Ö-2 100 16.0 80% 57 57.0%974E95ED1071063 KD106532Kn8486Kn
63NT S-3 -150 0.0 0% 57 47.5%973D96Kn752Kn87 EK108K874EKE95
Rond 4, som NS mot par 5, Ingegerd Backlund - Inger Olsson
73NT Ö-2 200 14.4 72% 71.4 51.0%DKn82EKD958762 97652ED10810943
83NT N+1 430 8.0 40% 79.4 49.6%EKD9DKn2E75KKn10 Kn10E10875Kn8ED54
Rond 5, som ÖV mot par 11, Britt Bergman - Leif Persson
93 V= 140 2.0 10% 81.4 45.2%E109E1072Kn109432 DKn6532KK83EK5
104 N+1 -650 11.0 55% 92.4 46.2%KKn76532KD6D32 10652D94983984
Rond 6, som ÖV mot par 6, Åke Nylén - Rolf Lindström
115D N-1 100 16.0 80% 108.4 49.3%EK6521076EK943 74Kn54D53DKn1076
122 N+1 -110 3.0 15% 111.4 46.4%ED62KKn5K97653 D1096210943109E8
Rond 7, som NS mot par 12, Henry Häljeryd - Bo Byléhn
132NT N+1 150 16.0 80% 127.4 49.0%EKn3EKKn109K96D3 KD27D107432Kn87
142NT N= 120 4.0 20% 131.4 46.9%EKnKn10EKn102E9872 KDD942KD87663
Rond 8, som ÖV mot par 1, Yngve Sundberg - Lennart Wiklund
153 V= 140 14.0 70% 145.4 48.5%73DKn9K8EDKn986 EKn1062E7532637
162 N-1 50 16.0 80% 161.4 50.4%EKn43KKn761083D10 K109210762E8765
Rond 9, som ÖV mot par 7, Jan Berggren - Agneta Boberg
174 Ö+2 480 12.0 60% 173.4 51.0%EDKn93E53DKn1075 K76421064E3E62
184 Ö-2 -100 5.0 25% 178.4 49.6%K86EK652KD829 10975Kn8436KKn102
Rond 10, som ÖV mot par 2, Staffan Lindeborg - Siv Lindgren
192 V+2 130 20.0 100% 198.4 52.2%84107EK972K987 Kn2EK85Kn4D6542
204 S-1 100 6.0 30% 204.4 51.1%DKn965752EK752 EK10743109210949
Rond 11, som ÖV mot par 8, Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback
213D V-3 -500 6.0 30% 210.4 50.1%D7KD54210761062 KKn8632E10Kn5D43
223 V-2 -200 0.0 0% 210.4 47.8%ED7106Kn842EK85 109843K97D63D10
Rond 12, som ÖV mot par 3, Elisabeth Nyberg - Inger Byström
233 Ö-2 -200 3.0 15% 213.4 46.4%DKn10854Kn106E8D7 E92K5410754E53
243 S-1 50 20.0 100% 233.4 48.6%K4KD4385KKn1032 D8Kn87K9629765

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.24

Nord giv
ingen i zon
kn32
Dkn103
K86
E65
K10754
E
Ekn952
KD
D
K87652
D107
732
E986
94
43
kn10984

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N73556
S73556
Ö69787
V610887
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Rolf Lindström Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 4D Ö-2 Kn 300 20.0/0.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 Ö-1 Kn 50 17.0/3.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Elisabeth Nyberg - Inger Byström 2 V-1 E 50 17.0/3.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Bengt Eldered - Åke Åberg 2 V= 5 -110 12.0/8.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 V= 6 -110 12.0/8.0
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2 V= D -110 12.0/8.0
Yngve Sundberg - Lennart Wiklund Gunnel Modig - Jeanette Jensen 3 V+1 D -130 6.0/14.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer 3 V+1 3 -130 6.0/14.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3 V+1 E -130 6.0/14.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 3 Ö= Kn -140 2.0/18.0
Britt Bergman - Leif Persson Ulla Blanck - Björn Backlund 3NT V= D -400 0.0/20.0
Jan Berggren - Agneta Boberg     - 8.1/-

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.24

Öst giv
N-S i zon
ED1082
Dkn76
E6
K5
K7
3
KD1043
E7632
kn43
K1054
kn85
Dkn9
965
E982
972
1084

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N55997
S55997
Ö88446
V88446
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Said Eliasson - Margaretha Nehrer 1 N+3 6 170 20.0/0.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 1 N+2 D 140 16.0/4.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 N+1 4 140 16.0/4.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 3 N= D 140 16.0/4.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer 1 N+1 D 110 10.0/10.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 2 N= Kn 110 10.0/10.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Elisabeth Nyberg - Inger Byström 1 N+1 Kn 110 10.0/10.0
Britt Bergman - Leif Persson Ulla Blanck - Björn Backlund 3 N-1 D -100 5.0/15.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2 N-1 D -100 5.0/15.0
Yngve Sundberg - Lennart Wiklund Gunnel Modig - Jeanette Jensen 3 V= D -110 1.0/19.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Bengt Eldered - Åke Åberg 3 V= 10 -110 1.0/19.0
Jan Berggren - Agneta Boberg     - 8.1/-

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.24

Syd giv
Ö-V i zon
Kkn64
75
EKkn2
763
D52
E1084
1064
K104
108
D962
9875
kn85
E973
Kkn3
D3
ED92

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N101071110
S101081111
Ö33522
V33522
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Bergman - Leif Persson Bengt Eldered - Åke Åberg 4 S+2 10 480 20.0/0.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Jan Berggren - Agneta Boberg 3NT S+2 4 460 18.0/2.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer 4 S+1 10 450 13.0/7.0
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 4 S+1 10 450 13.0/7.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 S+1 E 450 13.0/7.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Arne Mulari - Renate Rhodin 4 S+1 E 450 13.0/7.0
Yngve Sundberg - Lennart Wiklund Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 S= 10 420 6.0/14.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Ulla Blanck - Björn Backlund 4 S= E 420 6.0/14.0
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 S= 8 420 6.0/14.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Rune Lind - Reidar Cedersund 3NT S= 4 400 2.0/18.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 2NT S+1 4 150 0.0/20.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren     - 9.8/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.24

Väst giv
alla i zon
D76432
53
65
D92
8
EKD102
kn1097
543
K109
9764
D84
E108
Ekn5
kn8
EK32
Kkn76

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N86596
S86596
Ö57747
V56746
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 5D V-2 D 500 20.0/0.0
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 V-3 3 300 18.0/2.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Arne Mulari - Renate Rhodin 4 V-2 2 200 16.0/4.0
Yngve Sundberg - Lennart Wiklund Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2 N+1 6 140 11.0/9.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer 3 N= 9 140 11.0/9.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Jan Berggren - Agneta Boberg 3 N= 4 140 11.0/9.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Elisabeth Nyberg - Inger Byström 2 S+1 E 140 11.0/9.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 1NT S-1 E -100 6.0/14.0
Britt Bergman - Leif Persson Bengt Eldered - Åke Åberg 2 V= 6 -110 4.0/16.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Ulla Blanck - Björn Backlund 2 V+2 5 -170 2.0/18.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Rune Lind - Reidar Cedersund 3NT S-4 E -400 0.0/20.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren     - 9.8/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.24

Nord giv
N-S i zon
974
E95
ED107
1063
Ekn8
D32
K2
ED954

K1076
kn9543
K872
KD106532
kn84
86
kn

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N34584
S34584
Ö108859
V108859
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 5D Ö-2 Kn 300 20.0/0.0
Yngve Sundberg - Lennart Wiklund Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 2 S+1 8 140 18.0/2.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 Ö-2 K 100 16.0/4.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Gunnel Modig - Jeanette Jensen 3NT V-1 9 50 13.0/7.0
Britt Bergman - Leif Persson Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 V-1 9 50 13.0/7.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Bengt Eldered - Åke Åberg 6 N-1 K -100 10.0/10.0
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Ulla Blanck - Björn Backlund 3 Ö= K -140 8.0/12.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2NT V+1 9 -150 6.0/14.0
Jan Berggren - Agneta Boberg Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 S-2 2 -200 2.0/18.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Arne Mulari - Renate Rhodin 4D S-1 E -200 2.0/18.0
Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 S-2 E -200 2.0/18.0
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback     - -/12.5

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.24

Öst giv
Ö-V i zon
973
D96
kn752
kn87
kn6
52
D10984
10642
D542
Ekn103
63
KD3
EK108
K874
EK
E95

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N88999
S88999
Ö55444
V55444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Lennart Wiklund Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 4 N= K 420 20.0/0.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT S= 5 400 17.0/3.0
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Ulla Blanck - Björn Backlund 3NT N= 3 400 17.0/3.0
Britt Bergman - Leif Persson Margareta Sandberg - Per Sandberg 1 Ö-2 E 200 14.0/6.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Gunnel Modig - Jeanette Jensen 1NT S+2 5 150 12.0/8.0
Jan Berggren - Agneta Boberg Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2NT S= 2 120 10.0/10.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 1NT S= 8 90 8.0/12.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT S-1 Kn -50 5.0/15.0
Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer Ingegerd Backlund - Inger Olsson 2NT S-1 8 -50 5.0/15.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Bengt Eldered - Åke Åberg 3NT S-2 K -100 2.0/18.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3NT S-3 8 -150 0.0/20.0
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback     - -/12.5

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.24

Syd giv
alla i zon
Dkn8
2
EKD95
8762
EK104
K973
kn2
EKD
3
kn654
87643
kn105
97652
ED108
10
943

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N66476
S66477
Ö77856
V77856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 V-3 K 300 18.8/1.2
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Bengt Eldered - Åke Åberg 2 V-3 E 300 18.8/1.2
Jan Berggren - Agneta Boberg Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 2NT V-2 E 200 14.4/5.6
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3NT Ö-2 8 200 14.4/5.6
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Said Eliasson - Margaretha Nehrer 1NT V-1 5 100 8.9/11.1
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback Gunnel Modig - Jeanette Jensen 3 V-1 K 100 8.9/11.1
Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer Britt Bergman - Leif Persson 2NT V-1 E 100 8.9/11.1
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Rune Lind - Reidar Cedersund 2 V= E -110 4.5/15.5
Yngve Sundberg - Lennart Wiklund Ulla Blanck - Björn Backlund 2D S-1 K -200 1.2/18.8
Arne Mulari - Renate Rhodin Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 S-2 Kn -200 1.2/18.8
Elisabeth Nyberg - Inger Byström     - 9.9/-
Margareta Sandberg - Per Sandberg Åke Nylén - Rolf Lindström     A+ 12.0/8.0

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.24

Väst giv
ingen i zon
EKD9
Dkn2
E75
Kkn10
8532
K64
42
8762
764
93
KD10963
93
kn10
E10875
kn8
ED54

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N128121111
S127121111
Ö15111
V15111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 6 N= 2 980 18.0/2.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Rune Lind - Reidar Cedersund 6 N= 3 980 18.0/2.0
Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer Britt Bergman - Leif Persson 6 N= K 980 18.0/2.0
Yngve Sundberg - Lennart Wiklund Ulla Blanck - Björn Backlund 4 S+2 4 480 14.0/6.0
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Bengt Eldered - Åke Åberg 4 N+1 K 450 12.0/8.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3NT N+1 D 430 8.0/12.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3NT N+1 K 430 8.0/12.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Åke Nylén - Rolf Lindström 3NT N+1 K 430 8.0/12.0
Jan Berggren - Agneta Boberg Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 5NT N-1 K -50 3.0/17.0
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback Gunnel Modig - Jeanette Jensen 6 N-1 K -50 3.0/17.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 6NT N-4 K -200 0.0/20.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström     - 9.9/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.24

Nord giv
Ö-V i zon
K74
76543
kn1054
8
Dkn6532
K
K83
EK5
E109
E10
72
kn109432
8
Dkn982
ED96
D76

Optimalt kontrakt: 7D N-5 -1100
 NT
N06800
S06800
Ö12651212
V12651212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 4 V-1 7 100 20.0/0.0
Britt Bergman - Leif Persson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 V= 7 -140 18.0/2.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 V+1 7 -170 14.0/6.0
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3 V+1 8 -170 14.0/6.0
Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer Åke Nylén - Rolf Lindström 2 Ö+2 7 -170 14.0/6.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3NT V= 7 -600 10.0/10.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 V= 7 -620 8.0/12.0
Yngve Sundberg - Lennart Wiklund Bengt Eldered - Åke Åberg 4 V+1 8 -650 5.0/15.0
Jan Berggren - Agneta Boberg Ulla Blanck - Björn Backlund 4 V+1 7 -650 5.0/15.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Gunnel Modig - Jeanette Jensen 4 V+2 Kn -680 2.0/18.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 V+3 8 -710 0.0/20.0
Rune Lind - Reidar Cedersund     - 11.6/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.24

Öst giv
alla i zon
KD9873
E108
754
kn
10652
D94
983
984

Kkn76532
KD6
D32
Ekn4

Ekn102
EK10765

Optimalt kontrakt: 7NT S= 2220
 NT
N111261313
S111161313
Ö11700
V01700
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Lennart Wiklund Bengt Eldered - Åke Åberg 6 N+1 2 1460 20.0/0.0
Jan Berggren - Agneta Boberg Ulla Blanck - Björn Backlund 4 N+2 K 680 17.0/3.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 N+2 K 680 17.0/3.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Gunnel Modig - Jeanette Jensen 4 N+1 2 650 9.0/11.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 S+1 D 650 9.0/11.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 N+1 K 650 9.0/11.0
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 N+1 Kn 650 9.0/11.0
Britt Bergman - Leif Persson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 N+1 K 650 9.0/11.0
Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer Åke Nylén - Rolf Lindström 4 N+1 2 650 9.0/11.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 4 Ö-3 K 300 2.0/18.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3 N+3 K 230 0.0/20.0
Rune Lind - Reidar Cedersund     - 11.6/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.24

Syd giv
ingen i zon
D83
K2
K107642
52
74
kn54
D53
Dkn1076
EK652
1076

EK943
kn109
ED983
Ekn98
8

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N19746
S19646
Ö101282
V101282
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 4 Ö-4 E 200 20.0/0.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 N+1 E 150 17.0/3.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 N+1 E 150 17.0/3.0
Yngve Sundberg - Lennart Wiklund Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 S+1 7 130 14.0/6.0
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer 3 N= E 110 11.0/9.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Jan Berggren - Agneta Boberg 3 N= K 110 11.0/9.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Britt Bergman - Leif Persson 3 Ö-1 E 50 8.0/12.0
Ulla Blanck - Björn Backlund Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 S-1 7 -50 6.0/14.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 5D N-1 E -100 4.0/16.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Gunnel Modig - Jeanette Jensen 4 Ö+1 E -150 2.0/18.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 5 Ö+1 E -420 0.0/20.0
Arne Mulari - Renate Rhodin     - 10.3/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.24

Väst giv
N-S i zon
kn7
EKkn75
ED642
10
D10962
10943
109
E8
E
D62
Kkn5
K97653
K8543
8
873
Dkn42

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N69776
S59766
Ö74656
V74656
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 V-3 10 150 20.0/0.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 N+1 2 110 17.0/3.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Gunnel Modig - Jeanette Jensen 3 N= E 110 17.0/3.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Britt Bergman - Leif Persson 3 Ö-2 8 100 13.0/7.0
Ulla Blanck - Björn Backlund Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3 Ö-2 8 100 13.0/7.0
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 2 N= E 90 10.0/10.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Jan Berggren - Agneta Boberg 3 Ö-1 8 50 8.0/12.0
Yngve Sundberg - Lennart Wiklund Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 N-1 E -100 4.0/16.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3 N-1 E -100 4.0/16.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 N-1 E -100 4.0/16.0
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer 2 S-2 6 -200 0.0/20.0
Arne Mulari - Renate Rhodin     - 10.3/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.24

Nord giv
alla i zon
Ekn3
EKkn109
K96
D3
864
D6532
Ekn8
E5
10975
84
5
K109642
KD2
7
D107432
kn87

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N6107710
S6107710
Ö73453
V73453
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Lennart Wiklund Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer 3NT N= 9 600 19.0/1.0
Britt Bergman - Leif Persson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT S= 8 600 19.0/1.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Henry Häljeryd - Bo Byléhn 2NT N+1 2 150 16.0/4.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Gunnel Modig - Jeanette Jensen 2 N+1 5 140 12.0/8.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2 N+1 9 140 12.0/8.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Jan Berggren - Agneta Boberg 3 N= 5 140 12.0/8.0
Ulla Blanck - Björn Backlund Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 2NT S= 8 120 8.0/12.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Bengt Eldered - Åke Åberg 3NT N-1 2 -100 4.0/16.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT N-1 2 -100 4.0/16.0
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 N-1 5 -100 4.0/16.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 N-2 9 -200 0.0/20.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin     - 13.3/-

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.24

Öst giv
ingen i zon
Ekn
kn10
Ekn102
E9872
10764
EK76
9
Dkn54
98532
853
543
K10
KD
D942
KD876
63

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N810858
S810858
Ö53484
V53484
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Bergman - Leif Persson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT N= 3 400 20.0/0.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Bengt Eldered - Åke Åberg 3 S+1 K 130 12.0/8.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Gunnel Modig - Jeanette Jensen 4 S= E 130 12.0/8.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 S+1 E 130 12.0/8.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 S+1 E 130 12.0/8.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3 S+1 K 130 12.0/8.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Jan Berggren - Agneta Boberg 3 S+1 4 130 12.0/8.0
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3 S+1 E 130 12.0/8.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Henry Häljeryd - Bo Byléhn 2NT N= 9 120 4.0/16.0
Yngve Sundberg - Lennart Wiklund Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer 3NT N-1 9 -50 1.0/19.0
Ulla Blanck - Björn Backlund Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 3NT N-1 2 -50 1.0/19.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin     - 13.3/-

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.24

Syd giv
N-S i zon
4
84
Dkn109542
K104
Ekn1062
E7532
63
7
73
Dkn9
K8
EDkn986
KD985
K106
E7
532

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N47245
S47245
Ö961098
V95988
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 N= 7 110 20.0/0.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Ulla Blanck - Björn Backlund 5 Ö-2 E 100 17.0/3.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Gunnel Modig - Jeanette Jensen 4 V-2 4 100 17.0/3.0
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Rune Lind - Reidar Cedersund 4 Ö-1 E 50 13.0/7.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Arne Mulari - Renate Rhodin 4 V-1 4 50 13.0/7.0
Jan Berggren - Agneta Boberg Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer 3 N-1 D -100 10.0/10.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3 Ö+1 E -130 8.0/12.0
Yngve Sundberg - Lennart Wiklund Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 V= 4 -140 6.0/14.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 Ö+2 E -150 4.0/16.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 3 N-2 7 -200 2.0/18.0
Britt Bergman - Leif Persson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 S-6 7 -600 0.0/20.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson     - 8.7/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.24

Väst giv
Ö-V i zon
D75
ED853
E4
K32
K1092
10
762
E8765
Ekn43
Kkn76
1083
D10
86
942
KDkn95
kn94

Optimalt kontrakt: 2NTD N-1 -100
 NT
N68857
S57857
Ö75586
V75586
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Gunnel Modig - Jeanette Jensen 1NT N+2 6 150 20.0/0.0
Britt Bergman - Leif Persson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 1NT N+1 6 120 17.0/3.0
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Rune Lind - Reidar Cedersund 1NT N+1 6 120 17.0/3.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 N= D 110 12.0/8.0
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 N= E 110 12.0/8.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Arne Mulari - Renate Rhodin 2 N= E 110 12.0/8.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 1NT S= 6 90 8.0/12.0
Yngve Sundberg - Lennart Wiklund Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 N-1 E -50 4.0/16.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Ulla Blanck - Björn Backlund 2 N-1 E -50 4.0/16.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2 N-1 E -50 4.0/16.0
Jan Berggren - Agneta Boberg Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer 4 N-2 D -100 0.0/20.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson     - 8.7/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.24

Nord giv
ingen i zon
108
D
K9842
D9853
K7642
1064
E3
E62
EDkn93
E53
Dkn1075
5
Kkn9872
6
Kkn1074

Optimalt kontrakt: 7D N-4 -800
 NT
N93613
S93613
Ö496128
V496128
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 S-5 E -250 20.0/0.0
Yngve Sundberg - Lennart Wiklund Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 Ö+1 6 -450 18.0/2.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer 4 Ö+2 6 -480 8.0/12.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 4 Ö+2 4 -480 8.0/12.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 Ö+2 Kn -480 8.0/12.0
Jan Berggren - Agneta Boberg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 Ö+2 6 -480 8.0/12.0
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 Ö+2 5 -480 8.0/12.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 Ö+2 6 -480 8.0/12.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 Ö+2 6 -480 8.0/12.0
Ulla Blanck - Björn Backlund Rune Lind - Reidar Cedersund 5 Ö+1 6 -480 8.0/12.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 Ö+2 6 -480 8.0/12.0
Britt Bergman - Leif Persson     - 10.0/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.24

Öst giv
N-S i zon
4
109
109754
E8653
10975
kn843
6
Kkn102
K86
EK652
KD82
9
EDkn32
D7
Ekn3
D74

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N78466
S78466
Ö45767
V45767
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Mulari - Renate Rhodin Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 3 Ö-3 E 150 20.0/0.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer 4 Ö-2 D 100 15.0/5.0
Jan Berggren - Agneta Boberg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 Ö-2 D 100 15.0/5.0
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 Ö-2 5 100 15.0/5.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3 Ö-2 4 100 15.0/5.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 Ö-1 E 50 9.0/11.0
Ulla Blanck - Björn Backlund Rune Lind - Reidar Cedersund 4 Ö-1 E 50 9.0/11.0
Yngve Sundberg - Lennart Wiklund Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 S-1 3 -100 6.0/14.0
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 Ö+1 D -140 3.0/17.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3 Ö= E -140 3.0/17.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 Ö= 3 -420 0.0/20.0
Britt Bergman - Leif Persson     - 10.0/-

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.24

Syd giv
Ö-V i zon
KD965
92
D10865
E
kn2
EK85
kn4
D6542
84
107
EK972
K987
E1073
Dkn643
3
kn103

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N35696
S35696
Ö98647
V98647
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Lennart Wiklund Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 N= E 420 19.0/1.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Britt Bergman - Leif Persson 4 N= K 420 19.0/1.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Bengt Eldered - Åke Åberg 2 N+2 E 170 16.0/4.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 N+1 E 140 12.0/8.0
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer 3 N= K 140 12.0/8.0
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 N= E 140 12.0/8.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2 N= 4 110 7.0/13.0
Ulla Blanck - Björn Backlund Arne Mulari - Renate Rhodin 2 S= 4 110 7.0/13.0
Jan Berggren - Agneta Boberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 N-2 E -100 3.0/17.0
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4D N-1 K -100 3.0/17.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 V+2 K -130 0.0/20.0
Åke Nylén - Rolf Lindström     - -/9.7

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.24

Väst giv
alla i zon
8
KD86
Ekn863
D108
EK10743
1092
1094
9
Dkn96
5
752
EK752
52
Ekn743
KD
kn643

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N69925
S69925
Ö52293
V52293
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Britt Bergman - Leif Persson 4 S+1 K 650 20.0/0.0
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4D V-1 K 200 18.0/2.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Bengt Eldered - Åke Åberg 3 S= 9 140 16.0/4.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 S-1 E -100 14.0/6.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3 Ö= K -140 12.0/8.0
Jan Berggren - Agneta Boberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 V+1 K -170 9.0/11.0
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3 Ö+1 K -170 9.0/11.0
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer 5 N-2 E -200 6.0/14.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 V= K -620 3.0/17.0
Ulla Blanck - Björn Backlund Arne Mulari - Renate Rhodin 4 V= K -620 3.0/17.0
Yngve Sundberg - Lennart Wiklund Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4D V= K -790 0.0/20.0
Åke Nylén - Rolf Lindström     - -/9.7

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.24

Nord giv
N-S i zon
94
kn98763
D82
E7
Kkn8632
E10
kn5
D43
D7
KD542
1076
1062
E105

EK943
Kkn985

Optimalt kontrakt: 6 N= 1370
 NT
N11129810
S11129810
Ö21452
V21452
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Lennart Wiklund Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT S+2 2 660 18.0/2.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Bengt Eldered - Åke Åberg 3NT S+2 6 660 18.0/2.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Gunnel Modig - Jeanette Jensen 3NT S+2 Kn 660 18.0/2.0
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3D V-3 E 500 14.0/6.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Ulla Blanck - Björn Backlund 3 V-3 E 150 12.0/8.0
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3 S+1 Kn 130 10.0/10.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 S= K 110 8.0/12.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Britt Bergman - Leif Persson 3 V-2 E 100 6.0/14.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 V-1 D 50 2.0/18.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer 3 V-1 E 50 2.0/18.0
Jan Berggren - Agneta Boberg Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 V-1 2 50 2.0/18.0
Henry Häljeryd - Bo Byléhn     - -/13.1

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.24

Öst giv
Ö-V i zon
Kkn5
EDkn4
K97
kn97
109843
K97
D63
D10
ED7
106
kn842
EK85
62
8532
E105
6432

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N55745
S55745
Ö78687
V88698
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 V-2 7 200 20.0/0.0
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Ingegerd Backlund - Inger Olsson 2 S= D 110 18.0/2.0
Yngve Sundberg - Lennart Wiklund Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 Ö-1 8 100 15.0/5.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Bengt Eldered - Åke Åberg 2 Ö-1 6 100 15.0/5.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Margareta Sandberg - Per Sandberg 1NT V= 4 -90 12.0/8.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 V= E -110 9.0/11.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer 2 V= E -110 9.0/11.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Britt Bergman - Leif Persson 2 V+1 E -140 6.0/14.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Gunnel Modig - Jeanette Jensen 2 V+2 E -170 3.0/17.0
Jan Berggren - Agneta Boberg Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 V+2 7 -170 3.0/17.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Ulla Blanck - Björn Backlund 2 V+3 9 -200 0.0/20.0
Henry Häljeryd - Bo Byléhn     - -/13.1

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.24

Syd giv
alla i zon
K76
7
KD62
K9862
E92
K54
10754
E53
Dkn10854
kn106
E8
D7
3
ED9832
kn93
kn104

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N98855
S98745
Ö45587
V45587
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Ulla Blanck - Björn Backlund 4 Ö-3 Kn 300 20.0/0.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 Ö-2 E 200 17.0/3.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer 4 Ö-2 E 200 17.0/3.0
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 N= E 110 14.0/6.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Bengt Eldered - Åke Åberg 2 N-1 D -100 11.0/9.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3 N-1 E -100 11.0/9.0
Britt Bergman - Leif Persson Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 3 Ö= Kn -140 6.0/14.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3 Ö= Kn -140 6.0/14.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Jan Berggren - Agneta Boberg 3 Ö= E -140 6.0/14.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Åke Nylén - Rolf Lindström 2 Ö+2 E -170 2.0/18.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 S-2 E -200 0.0/20.0
Yngve Sundberg - Lennart Wiklund     - 10.3/-

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.24

Väst giv
ingen i zon
10752
962
ED107
84
D8
kn87
K962
9765
K4
KD43
85
Kkn1032
Ekn963
E105
kn43
ED

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N61081010
S61081010
Ö72522
V72522
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 1NT S+4 9 210 20.0/0.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 S+2 9 200 13.0/7.0
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 N+3 8 200 13.0/7.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Ulla Molén-Wallerstedt - Ann-Kristin Felländer 2 S+3 6 200 13.0/7.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Bengt Eldered - Åke Åberg 3 S+2 9 200 13.0/7.0
Britt Bergman - Leif Persson Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 2 S+3 6 200 13.0/7.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3 S+2 9 200 13.0/7.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Ulla Blanck - Björn Backlund 3 S+1 9 170 5.0/15.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Jan Berggren - Agneta Boberg 3 S+1 9 170 5.0/15.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Åke Nylén - Rolf Lindström 2 S= 2 110 2.0/18.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 S-1 9 -50 0.0/20.0
Yngve Sundberg - Lennart Wiklund     - 10.3/-