Kommande tävlingar
04/04 Laholms BK - Guldtävling
10/04 Trosa BS - Guldtävling
13/04 Rimbo BK - Påskguld
Rapporterade tävlingar
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
Malmö BK » Lilla serien 1 2019-02-04 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Malmö BK

Lilla serien 1 2019-02-04

IMP över fältet, 18 bord, 36 par. Antal brickor: 14.

Privatprotokoll för Olle Persson - Lars Becklén

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 5, Håkan Andersson - Maggie Rask
13NT N+2 -460 -1 % -1 0.0%D6E8764Kn109562 K8532DKn9287410
23 S= -140 5 % 4 0.0%K85DE943Kn10843 D763873K105K76
34 V= 620 4 % 8 0.0%85Kn10K10632EK32 KKn943EK743E86
42 V+2 130 4 % 12 0.0%D1097EKn54Kn9632 7642ED42KD32D
55D V-1 -100 5 % 17 0.0%8DKn87542Kn10942 K94E9843KD106D
64 N+1 -450 -5 % 12 0.0%866432EKKn3ED2 1094Kn9710752K98
74 Ö= 620 9 % 21 0.0%DKn842K8410E1085 K976Kn63EKD392
83D N-1 100 3 % 24 0.0%8510732Kn10754106 DKn4E8ED632EK5
91NT V+2 150 1 % 25 0.0%K109598872K874 82ED1053KKn3ED5
102 N+2 -170 -1 % 24 0.0%K752797EKKn743 E6Kn109DKn10810986
113 N+1 -130 4 % 28 0.0%10972DKn7686552 EK8398D103D963
125D Ö-3 -500 -1 % 27 0.0%1083DKn10963KD104 K95E7542Kn9Kn82
131NT N-1 100 3 % 30 0.0%Kn3D1042D543532 E864K86E96K86
143D S-2 300 5 % 35 0.0%842E73Kn654ED5 KDKn106KD6971042

Bricka 1

Malmö BK, Malmö, Skåne, Sverige 2019.02.04

Nord giv
ingen i zon
97
K105
EKD6
Kkn73
K8532
Dkn92
874
10
D6
E8764
kn1095
62
Ekn104
3
32
ED9854

Optimalt kontrakt: 5NT N= 460
 NT
N11106811
S11106810
Ö13752
V13752
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Durlow - Ronny Bengtzon Ann Berning - Yngve Jarl 6 N= Kn 920 11/-11
Mats Adolfsson - Anders Bruze Ulf Nilsson - Lars-Åke Larsmyr 3NT N+3 4 490 2/-2
Anders Freij - Thomas Ehrstedt Jörgen Claesson - Ildiko Lang 3NT N+3 4 490 2/-2
Håkan Myrhagen - Mats Andersson Marianne Andersson - Eva Landin 3NT N+3 7 490 2/-2
Ulf Norman - Lennart Hammarholm Thomas Andersson - Jan Becklén 3NT N+3 4 490 2/-2
Bertil Hansson - Lone Stolt Siv Jarlvik - Monica Molin 3NT N+3 4 490 2/-2
Jan Eriksson - Tomas Lindqvist Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 3NT N+3 6 490 2/-2
Håkan Andersson - Maggie Rask Olle Persson - Lars Becklén 3NT N+2 4 460 1/-1
Ingemar Mårtensson - Sune Andrén Yan Leger - Mats Berggren 3NT N+2 4 460 1/-1
Johan Andersson - Perry Sjöberg Hans-Olof Hallén - Jörgen Andersson 3NT N+1 Kn 430 0/0
Gabriella Jönsson - Annette Everum Kjell Åke Nilsson - Christina Leander 4NT N= Kn 430 0/0
Sven-Erik Lergin - Inger Ekberg Johnny Pettersson - Björn Edvardsson 3NT N+1 Kn 430 0/0
Susanne Levin - Gunilla Wallin Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT N+1 10 430 0/0
Åke Kajrup - Torsten Persson Östen Svantesson - Klas Bellander 3NT N+1 Kn 430 0/0
Lars-Göran Niklasson - Mats Mattsson Dan Nilsson - Magnus Wegestål 4NT N= Kn 430 0/0
Karin Brundell-Freij - Anna-Carin Persson Gun Bellander - Ulla Lundström 5 S+1 8 420 0/0
Johan Bennet - Björn Fallenius Göran Grönvall - Jan Glücksman 6 N-1 D -50 -10/10
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 6 S-2 D -100 -11/11

Bricka 2

Malmö BK, Malmö, Skåne, Sverige 2019.02.04

Öst giv
N-S i zon
E109
K95
kn876
ED9
D763
873
K105
K76
K85
D
E943
kn10843
kn42
Ekn10642
D2
52

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N6710710
S6710710
Ö76363
V76363
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3NT N+1 3 630 7/-7
Ingemar Mårtensson - Sune Andrén Yan Leger - Mats Berggren 4 S= 6 620 7/-7
Anders Freij - Thomas Ehrstedt Jörgen Claesson - Ildiko Lang 4 S= 6 620 7/-7
Gabriella Jönsson - Annette Everum Kjell Åke Nilsson - Christina Leander 4 S= 3 620 7/-7
Sven-Erik Lergin - Inger Ekberg Johnny Pettersson - Björn Edvardsson 4 S= 8 620 7/-7
Jan Eriksson - Tomas Lindqvist Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 4 S= 3 620 7/-7
Susanne Levin - Gunilla Wallin Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT N= 3 600 7/-7
Johan Bennet - Björn Fallenius Göran Grönvall - Jan Glücksman 2 N+3 3 200 -4/4
Mats Adolfsson - Anders Bruze Ulf Nilsson - Lars-Åke Larsmyr 3 S+1 4 170 -4/4
Johan Andersson - Perry Sjöberg Hans-Olof Hallén - Jörgen Andersson 3 N+1 Kn 170 -4/4
Håkan Myrhagen - Mats Andersson Marianne Andersson - Eva Landin 3 S+1 6 170 -4/4
Lars Durlow - Ronny Bengtzon Ann Berning - Yngve Jarl 2 N+2 E 170 -4/4
Karin Brundell-Freij - Anna-Carin Persson Gun Bellander - Ulla Lundström 2 S+2 3 170 -4/4
Åke Kajrup - Torsten Persson Östen Svantesson - Klas Bellander 2 N+2 D 170 -4/4
Lars-Göran Niklasson - Mats Mattsson Dan Nilsson - Magnus Wegestål 2 N+2 D 170 -4/4
Håkan Andersson - Maggie Rask Olle Persson - Lars Becklén 3 S= 6 140 -5/5
Bertil Hansson - Lone Stolt Siv Jarlvik - Monica Molin 2 S+1 7 140 -5/5
Ulf Norman - Lennart Hammarholm Thomas Andersson - Jan Becklén 2 V= 5 -110 -10/10

Bricka 3

Malmö BK, Malmö, Skåne, Sverige 2019.02.04

Syd giv
Ö-V i zon
1076
52
kn984
D1097
Kkn943
EK743
E
86
85
kn10
K10632
EK32
ED2
D986
D75
kn54

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N43223
S44223
Ö9911119
V9911119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Freij - Thomas Ehrstedt Jörgen Claesson - Ildiko Lang 3NT Ö-2 3 200 12/-12
Lars Durlow - Ronny Bengtzon Ann Berning - Yngve Jarl 3NT Ö-1 7 100 11/-11
Susanne Levin - Gunilla Wallin Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT Ö-1 6 100 11/-11
Johan Bennet - Björn Fallenius Göran Grönvall - Jan Glücksman 2 Ö+1 3 -140 8/-8
Mats Adolfsson - Anders Bruze Ulf Nilsson - Lars-Åke Larsmyr 3NT Ö= 4 -600 -3/3
Åke Kajrup - Torsten Persson Östen Svantesson - Klas Bellander 3NT Ö= 8 -600 -3/3
Lars-Göran Niklasson - Mats Mattsson Dan Nilsson - Magnus Wegestål 3NT Ö= 4 -600 -3/3
Håkan Andersson - Maggie Rask Olle Persson - Lars Becklén 4 V= 9 -620 -4/4
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 4 V= 8 -620 -4/4
Sven-Erik Lergin - Inger Ekberg Johnny Pettersson - Björn Edvardsson 4 V= 9 -620 -4/4
Jan Eriksson - Tomas Lindqvist Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 4 V= 7 -620 -4/4
Johan Andersson - Perry Sjöberg Hans-Olof Hallén - Jörgen Andersson 3NT Ö+1 5 -630 -4/4
Håkan Myrhagen - Mats Andersson Marianne Andersson - Eva Landin 4 V+1 5 -650 -5/5
Gabriella Jönsson - Annette Everum Kjell Åke Nilsson - Christina Leander 5 V= 9 -650 -5/5
Ingemar Mårtensson - Sune Andrén Yan Leger - Mats Berggren 3NT Ö+2 6 -660 -5/5
Ulf Norman - Lennart Hammarholm Thomas Andersson - Jan Becklén 3NT Ö+2 6 -660 -5/5
Karin Brundell-Freij - Anna-Carin Persson Gun Bellander - Ulla Lundström 3NT Ö+2 6 -660 -5/5
Bertil Hansson - Lone Stolt Siv Jarlvik - Monica Molin 3NT Ö+3 8 -690 -5/5

Bricka 4

Malmö BK, Malmö, Skåne, Sverige 2019.02.04

Väst giv
alla i zon
K853
kn65
86
K1085
7642
ED42
KD32
D
D109
7
Ekn54
kn9632
Ekn
K10983
1097
E74

Optimalt kontrakt: 2 V= -90
 NT
N65767
S65767
Ö78576
V68466
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Susanne Levin - Gunilla Wallin Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3 Ö-4 10 400 9/-9
Gabriella Jönsson - Annette Everum Kjell Åke Nilsson - Christina Leander 3NT Ö-3 3 300 7/-7
Karin Brundell-Freij - Anna-Carin Persson Gun Bellander - Ulla Lundström 3 S= K 140 3/-3
Lars-Göran Niklasson - Mats Mattsson Dan Nilsson - Magnus Wegestål 3 S= K 140 3/-3
Lars Durlow - Ronny Bengtzon Ann Berning - Yngve Jarl 2 N= D 110 3/-3
Johan Andersson - Perry Sjöberg Hans-Olof Hallén - Jörgen Andersson 1NT Ö-1 10 100 2/-2
Anders Freij - Thomas Ehrstedt Jörgen Claesson - Ildiko Lang 3 V-1 5 100 2/-2
Åke Kajrup - Torsten Persson Östen Svantesson - Klas Bellander 3 V-1 8 100 2/-2
Jan Eriksson - Tomas Lindqvist Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Pass   -1/1
Johan Bennet - Björn Fallenius Göran Grönvall - Jan Glücksman 3 N-1 K -100 -3/3
Håkan Myrhagen - Mats Andersson Marianne Andersson - Eva Landin 3 S-1 D -100 -3/3
Ingemar Mårtensson - Sune Andrén Yan Leger - Mats Berggren 3 V= 5 -110 -4/4
Sven-Erik Lergin - Inger Ekberg Johnny Pettersson - Björn Edvardsson 2 Ö= 10 -110 -4/4
Bertil Hansson - Lone Stolt Siv Jarlvik - Monica Molin 2 V+1 5 -110 -4/4
Håkan Andersson - Maggie Rask Olle Persson - Lars Becklén 2 V+2 5 -130 -4/4
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3 V+1 5 -130 -4/4
Ulf Norman - Lennart Hammarholm Thomas Andersson - Jan Becklén 3 V+1 Kn -130 -4/4
Mats Adolfsson - Anders Bruze Ulf Nilsson - Lars-Åke Larsmyr 1NT Ö+2 6 -150 -5/5

Bricka 5

Malmö BK, Malmö, Skåne, Sverige 2019.02.04

Nord giv
N-S i zon
EDkn103
Kkn75
3
K63
K94
E9843
KD106
D
8
D
kn87542
kn10942
7652
1062
E9
E875

Optimalt kontrakt: 5D Ö-1 100
 NT
N839108
S839108
Ö410423
V410423
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Durlow - Ronny Bengtzon Ann Berning - Yngve Jarl 4 N+2 D 680 9/-9
Gabriella Jönsson - Annette Everum Kjell Åke Nilsson - Christina Leander 4 N+1 D 650 8/-8
Karin Brundell-Freij - Anna-Carin Persson Gun Bellander - Ulla Lundström 4 N+1 D 650 8/-8
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 4 N= Kn 620 8/-8
Bertil Hansson - Lone Stolt Siv Jarlvik - Monica Molin 4 N= D 620 8/-8
Lars-Göran Niklasson - Mats Mattsson Dan Nilsson - Magnus Wegestål 4 N= Kn 620 8/-8
Ulf Norman - Lennart Hammarholm Thomas Andersson - Jan Becklén 6D V-2 E 300 0/0
Anders Freij - Thomas Ehrstedt Jörgen Claesson - Ildiko Lang 3 N+1 D 170 -3/3
Sven-Erik Lergin - Inger Ekberg Johnny Pettersson - Björn Edvardsson 3 N+1 D 170 -3/3
Ingemar Mårtensson - Sune Andrén Yan Leger - Mats Berggren 2 N+1 D 140 -4/4
Håkan Myrhagen - Mats Andersson Marianne Andersson - Eva Landin 3 N= D 140 -4/4
Jan Eriksson - Tomas Lindqvist Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 3 N= Kn 140 -4/4
Mats Adolfsson - Anders Bruze Ulf Nilsson - Lars-Åke Larsmyr 5D V-1 E 100 -5/5
Håkan Andersson - Maggie Rask Olle Persson - Lars Becklén 5D V-1 7 100 -5/5
Johan Bennet - Björn Fallenius Göran Grönvall - Jan Glücksman 5D Ö-1 3 100 -5/5
Johan Andersson - Perry Sjöberg Hans-Olof Hallén - Jörgen Andersson 5D Ö-1 2 100 -5/5
Åke Kajrup - Torsten Persson Östen Svantesson - Klas Bellander 5D V-1 6 100 -5/5
Susanne Levin - Gunilla Wallin Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 Ö= 7 -130 -9/9

Bricka 6

Malmö BK, Malmö, Skåne, Sverige 2019.02.04

Öst giv
Ö-V i zon
Ekn532
ED8

107643
1094
kn97
10752
K98
86
6432
EKkn3
ED2
KD7
K105
D9864
kn5

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N977108
S977108
Ö46525
V46525
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Andersson - Maggie Rask Olle Persson - Lars Becklén 4 N+1 E 450 5/-5
Johan Andersson - Perry Sjöberg Hans-Olof Hallén - Jörgen Andersson 4 N+1 K 450 5/-5
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 4 N+1 E 450 5/-5
Gabriella Jönsson - Annette Everum Kjell Åke Nilsson - Christina Leander 4 N+1 E 450 5/-5
Ulf Norman - Lennart Hammarholm Thomas Andersson - Jan Becklén 4 N+1 E 450 5/-5
Lars Durlow - Ronny Bengtzon Ann Berning - Yngve Jarl 4 N+1 E 450 5/-5
Åke Kajrup - Torsten Persson Östen Svantesson - Klas Bellander 4 N+1 E 450 5/-5
Lars-Göran Niklasson - Mats Mattsson Dan Nilsson - Magnus Wegestål 4 N+1 E 450 5/-5
Johan Bennet - Björn Fallenius Göran Grönvall - Jan Glücksman 2 N+3 E 200 -2/2
Håkan Myrhagen - Mats Andersson Marianne Andersson - Eva Landin 3 N+2 K 200 -2/2
Susanne Levin - Gunilla Wallin Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3 N+2 6 200 -2/2
Sven-Erik Lergin - Inger Ekberg Johnny Pettersson - Björn Edvardsson 2 N+2 E 170 -3/3
Bertil Hansson - Lone Stolt Siv Jarlvik - Monica Molin 3 N+1 E 170 -3/3
Ingemar Mårtensson - Sune Andrén Yan Leger - Mats Berggren 2 N+1 8 140 -4/4
Anders Freij - Thomas Ehrstedt Jörgen Claesson - Ildiko Lang 2NT S= 8 120 -4/4
Karin Brundell-Freij - Anna-Carin Persson Gun Bellander - Ulla Lundström 2NT S= 2 120 -4/4
Mats Adolfsson - Anders Bruze Ulf Nilsson - Lars-Åke Larsmyr 4 N-1 K -50 -8/8
Jan Eriksson - Tomas Lindqvist Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 4 N-1 E -50 -8/8

Bricka 7

Malmö BK, Malmö, Skåne, Sverige 2019.02.04

Syd giv
alla i zon
1053
10952
kn82
K76
K976
kn63
EKD3
92
Dkn842
K84
10
E1085
E
ED7
97654
Dkn43

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N56634
S56634
Ö777108
V66798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Bennet - Björn Fallenius Göran Grönvall - Jan Glücksman 4 Ö-1 3 100 7/-7
Johan Andersson - Perry Sjöberg Hans-Olof Hallén - Jörgen Andersson 4 Ö-1 4 100 7/-7
Anders Freij - Thomas Ehrstedt Jörgen Claesson - Ildiko Lang 4 Ö-1 4 100 7/-7
Håkan Myrhagen - Mats Andersson Marianne Andersson - Eva Landin 4 Ö-1 9 100 7/-7
Lars Durlow - Ronny Bengtzon Ann Berning - Yngve Jarl 3 Ö-1 2 100 7/-7
Bertil Hansson - Lone Stolt Siv Jarlvik - Monica Molin 4 Ö-1 7 100 7/-7
Jan Eriksson - Tomas Lindqvist Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 4 Ö-1 5 100 7/-7
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 2 S= E 90 7/-7
Karin Brundell-Freij - Anna-Carin Persson Gun Bellander - Ulla Lundström 3 Ö= 5 -140 2/-2
Sven-Erik Lergin - Inger Ekberg Johnny Pettersson - Björn Edvardsson 3 Ö= 5 -140 2/-2
Susanne Levin - Gunilla Wallin Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2 Ö+2 D -170 1/-1
Lars-Göran Niklasson - Mats Mattsson Dan Nilsson - Magnus Wegestål 2 Ö+2 4 -170 1/-1
Mats Adolfsson - Anders Bruze Ulf Nilsson - Lars-Åke Larsmyr 4 Ö= 2 -620 -9/9
Håkan Andersson - Maggie Rask Olle Persson - Lars Becklén 4 Ö= D -620 -9/9
Gabriella Jönsson - Annette Everum Kjell Åke Nilsson - Christina Leander 4 Ö= D -620 -9/9
Åke Kajrup - Torsten Persson Östen Svantesson - Klas Bellander 4 Ö= 9 -620 -9/9
Ingemar Mårtensson - Sune Andrén Yan Leger - Mats Berggren 3NT V+1 2 -630 -10/10
Ulf Norman - Lennart Hammarholm Thomas Andersson - Jan Becklén 3NT V+1 Kn -630 -10/10

Bricka 8

Malmö BK, Malmö, Skåne, Sverige 2019.02.04

Väst giv
ingen i zon
EK10973
KD4
K9
43
Dkn4
E8
ED632
EK5
85
10732
kn10754
106
62
kn965
8
Dkn9872

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N94786
S94886
Ö49554
V49557
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Bennet - Björn Fallenius Göran Grönvall - Jan Glücksman 3 N= 3 140 4/-4
Johan Andersson - Perry Sjöberg Hans-Olof Hallén - Jörgen Andersson 4D Ö-1 D 100 3/-3
Karin Brundell-Freij - Anna-Carin Persson Gun Bellander - Ulla Lundström 5 Ö-2 3 100 3/-3
Åke Kajrup - Torsten Persson Östen Svantesson - Klas Bellander 3NT V-2 7 100 3/-3
Mats Adolfsson - Anders Bruze Ulf Nilsson - Lars-Åke Larsmyr 2NT V-1 E 50 2/-2
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 2NT V-1 10 50 2/-2
Håkan Myrhagen - Mats Andersson Marianne Andersson - Eva Landin 3 V-1 E 50 2/-2
Gabriella Jönsson - Annette Everum Kjell Åke Nilsson - Christina Leander 4 Ö-1 2 50 2/-2
Ulf Norman - Lennart Hammarholm Thomas Andersson - Jan Becklén 2NT V-1 E 50 2/-2
Lars Durlow - Ronny Bengtzon Ann Berning - Yngve Jarl 3 Ö-1 E 50 2/-2
Bertil Hansson - Lone Stolt Siv Jarlvik - Monica Molin 2NT V-1 E 50 2/-2
Susanne Levin - Gunilla Wallin Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2NT V-1 E 50 2/-2
Lars-Göran Niklasson - Mats Mattsson Dan Nilsson - Magnus Wegestål 2NT Ö-1 K 50 2/-2
Jan Eriksson - Tomas Lindqvist Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 2NT V-1 E 50 2/-2
Håkan Andersson - Maggie Rask Olle Persson - Lars Becklén 3D N-1 Kn -100 -3/3
Anders Freij - Thomas Ehrstedt Jörgen Claesson - Ildiko Lang 3D N-1 10 -100 -3/3
Sven-Erik Lergin - Inger Ekberg Johnny Pettersson - Björn Edvardsson 4D N-2 10 -300 -7/7
Ingemar Mårtensson - Sune Andrén Yan Leger - Mats Berggren 5D N-3 10 -500 -11/11

Bricka 9

Malmö BK, Malmö, Skåne, Sverige 2019.02.04

Nord giv
Ö-V i zon
E643
74
E964
kn103
82
ED1053
Kkn3
ED5
K1095
98
872
K874
Dkn7
Kkn62
D105
962

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N34354
S34454
Ö98989
V98989
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Andersson - Perry Sjöberg Hans-Olof Hallén - Jörgen Andersson 4 V-1 Kn 100 5/-5
Susanne Levin - Gunilla Wallin Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2NT Ö-1 2 100 5/-5
Lars Durlow - Ronny Bengtzon Ann Berning - Yngve Jarl 2 Ö= 9 -110 0/0
Sven-Erik Lergin - Inger Ekberg Johnny Pettersson - Björn Edvardsson 2 V= Kn -110 0/0
Mats Adolfsson - Anders Bruze Ulf Nilsson - Lars-Åke Larsmyr 1NT V+1 2 -120 0/0
Anders Freij - Thomas Ehrstedt Jörgen Claesson - Ildiko Lang 1NT V+1 4 -120 0/0
Ulf Norman - Lennart Hammarholm Thomas Andersson - Jan Becklén 1NT V+1 3 -120 0/0
Karin Brundell-Freij - Anna-Carin Persson Gun Bellander - Ulla Lundström 1NT V+1 7 -120 0/0
Bertil Hansson - Lone Stolt Siv Jarlvik - Monica Molin 2NT V= 6 -120 0/0
Jan Eriksson - Tomas Lindqvist Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 1NT V+1 4 -120 0/0
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 2 V+2 E -130 -1/1
Håkan Andersson - Maggie Rask Olle Persson - Lars Becklén 1NT V+2 4 -150 -1/1
Johan Bennet - Björn Fallenius Göran Grönvall - Jan Glücksman 2 N-3 3 -150 -1/1
Gabriella Jönsson - Annette Everum Kjell Åke Nilsson - Christina Leander 2NT V+1 Kn -150 -1/1
Lars-Göran Niklasson - Mats Mattsson Dan Nilsson - Magnus Wegestål 1NT V+2 Kn -150 -1/1
Håkan Myrhagen - Mats Andersson Marianne Andersson - Eva Landin 2NT V+2 Kn -180 -2/2
Åke Kajrup - Torsten Persson Östen Svantesson - Klas Bellander 1NT V+3 6 -180 -2/2
Ingemar Mårtensson - Sune Andrén Yan Leger - Mats Berggren 1NT V+4 4 -210 -3/3

Bricka 10

Malmö BK, Malmö, Skåne, Sverige 2019.02.04

Öst giv
alla i zon
kn3
EKD6
EK654
D5
E6
kn109
Dkn108
10986
K752
7
97
EKkn743
D10984
85432
32
2

Optimalt kontrakt: 5D Ö-1 200
 NT
N371085
S371085
Ö105356
V105356
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Bennet - Björn Fallenius Göran Grönvall - Jan Glücksman 4 N= 3 620 10/-10
Håkan Myrhagen - Mats Andersson Marianne Andersson - Eva Landin 4 S= D 620 10/-10
Lars Durlow - Ronny Bengtzon Ann Berning - Yngve Jarl 4 N= E 620 10/-10
Lars-Göran Niklasson - Mats Mattsson Dan Nilsson - Magnus Wegestål 4 N= E 620 10/-10
Jan Eriksson - Tomas Lindqvist Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 3NTD Ö-2 E 500 8/-8
Sven-Erik Lergin - Inger Ekberg Johnny Pettersson - Björn Edvardsson 5D Ö-1 3 200 2/-2
Mats Adolfsson - Anders Bruze Ulf Nilsson - Lars-Åke Larsmyr 2 N+2 K 170 1/-1
Håkan Andersson - Maggie Rask Olle Persson - Lars Becklén 2 N+2 E 170 1/-1
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3 S+1 D 170 1/-1
Karin Brundell-Freij - Anna-Carin Persson Gun Bellander - Ulla Lundström 1 N= E 70 -2/2
Gabriella Jönsson - Annette Everum Kjell Åke Nilsson - Christina Leander 3 N-1 E -100 -6/6
Johan Andersson - Perry Sjöberg Hans-Olof Hallén - Jörgen Andersson 3 Ö+1 9 -130 -7/7
Anders Freij - Thomas Ehrstedt Jörgen Claesson - Ildiko Lang 3 Ö+1 9 -130 -7/7
Ulf Norman - Lennart Hammarholm Thomas Andersson - Jan Becklén 4 Ö= 3 -130 -7/7
Bertil Hansson - Lone Stolt Siv Jarlvik - Monica Molin 3 Ö+1 3 -130 -7/7
Susanne Levin - Gunilla Wallin Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3 Ö+1 3 -130 -7/7
Åke Kajrup - Torsten Persson Östen Svantesson - Klas Bellander 2 Ö+2 8 -130 -7/7
Ingemar Mårtensson - Sune Andrén Yan Leger - Mats Berggren 3 Ö+2 2 -150 -7/7

Bricka 11

Malmö BK, Malmö, Skåne, Sverige 2019.02.04

Syd giv
ingen i zon
Dkn
K3
Kkn742
10874
EK83
98
D103
D963
10972
Dkn76
865
52
654
E10542
E9
EKkn

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N1010979
S1010979
Ö33454
V33454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Freij - Thomas Ehrstedt Jörgen Claesson - Ildiko Lang 3NT S+2 3 460 5/-5
Håkan Myrhagen - Mats Andersson Marianne Andersson - Eva Landin 3NT S+2 6 460 5/-5
Mats Adolfsson - Anders Bruze Ulf Nilsson - Lars-Åke Larsmyr 3NT S+1 6 430 4/-4
Johan Andersson - Perry Sjöberg Hans-Olof Hallén - Jörgen Andersson 3NT S+1 3 430 4/-4
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3NT S+1 8 430 4/-4
Ulf Norman - Lennart Hammarholm Thomas Andersson - Jan Becklén 3NT S+1 3 430 4/-4
Sven-Erik Lergin - Inger Ekberg Johnny Pettersson - Björn Edvardsson 3NT S+1 8 430 4/-4
Bertil Hansson - Lone Stolt Siv Jarlvik - Monica Molin 3NT S+1 8 430 4/-4
Jan Eriksson - Tomas Lindqvist Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 3NT S+1 9 430 4/-4
Gabriella Jönsson - Annette Everum Kjell Åke Nilsson - Christina Leander 3NT S= 3 400 4/-4
Lars Durlow - Ronny Bengtzon Ann Berning - Yngve Jarl 3NT N= 10 400 4/-4
Lars-Göran Niklasson - Mats Mattsson Dan Nilsson - Magnus Wegestål 3NT S= E 400 4/-4
Håkan Andersson - Maggie Rask Olle Persson - Lars Becklén 3 N+1 5 130 -4/4
Ingemar Mårtensson - Sune Andrén Yan Leger - Mats Berggren 3 S-1 E -50 -8/8
Johan Bennet - Björn Fallenius Göran Grönvall - Jan Glücksman 3NT N-1 2 -50 -8/8
Susanne Levin - Gunilla Wallin Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT S-1 3 -50 -8/8
Karin Brundell-Freij - Anna-Carin Persson Gun Bellander - Ulla Lundström 3NT S-2 E -100 -9/9
Åke Kajrup - Torsten Persson Östen Svantesson - Klas Bellander 4 S-3 8 -150 -9/9

Bricka 12

Malmö BK, Malmö, Skåne, Sverige 2019.02.04

Väst giv
N-S i zon
D7
K
108765432
K3
K95
E7542
kn9
kn82
1083
Dkn10963
KD
104
Ekn642
8
E
ED9765

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N11105117
S11115117
Ö22725
V22725
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Bennet - Björn Fallenius Göran Grönvall - Jan Glücksman 5D V-4   800 8/-8
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 5 N+1 K 680 6/-6
Håkan Myrhagen - Mats Andersson Marianne Andersson - Eva Landin 4 S+1 E 650 5/-5
Lars Durlow - Ronny Bengtzon Ann Berning - Yngve Jarl 4 N+1 E 650 5/-5
Sven-Erik Lergin - Inger Ekberg Johnny Pettersson - Björn Edvardsson 4 S+1 Kn 650 5/-5
Jan Eriksson - Tomas Lindqvist Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 4 S+1 E 650 5/-5
Åke Kajrup - Torsten Persson Östen Svantesson - Klas Bellander 4 S= E 620 4/-4
Lars-Göran Niklasson - Mats Mattsson Dan Nilsson - Magnus Wegestål 5 S+1 5 620 4/-4
Anders Freij - Thomas Ehrstedt Jörgen Claesson - Ildiko Lang 5 N= D 600 4/-4
Håkan Andersson - Maggie Rask Olle Persson - Lars Becklén 5D Ö-3 E 500 1/-1
Gabriella Jönsson - Annette Everum Kjell Åke Nilsson - Christina Leander 5D Ö-3 E 500 1/-1
Susanne Levin - Gunilla Wallin Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4D Ö-3 E 500 1/-1
Karin Brundell-Freij - Anna-Carin Persson Gun Bellander - Ulla Lundström 5 V-4 6 200 -6/6
Ulf Norman - Lennart Hammarholm Thomas Andersson - Jan Becklén 3 S+1 2 170 -7/7
Johan Andersson - Perry Sjöberg Hans-Olof Hallén - Jörgen Andersson 4 Ö-3 E 150 -7/7
Bertil Hansson - Lone Stolt Siv Jarlvik - Monica Molin 3 N+1 D 130 -8/8
Mats Adolfsson - Anders Bruze Ulf Nilsson - Lars-Åke Larsmyr 4 Ö-2 E 100 -8/8
Ingemar Mårtensson - Sune Andrén Yan Leger - Mats Berggren 3 Ö-2 E 100 -8/8

Bricka 13

Malmö BK, Malmö, Skåne, Sverige 2019.02.04

Nord giv
alla i zon
K1052
Ekn
Kkn1087
74
E864
K86
E96
K86
kn3
D1042
D543
532
D97
9753
2
EDkn109

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N87687
S87686
Ö55645
V56645
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Freij - Thomas Ehrstedt Jörgen Claesson - Ildiko Lang 1NT S+2 6 150 4/-4
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 1NT S+2 6 150 4/-4
Sven-Erik Lergin - Inger Ekberg Johnny Pettersson - Björn Edvardsson 1NT S+2 6 150 4/-4
Håkan Myrhagen - Mats Andersson Marianne Andersson - Eva Landin 1NT N+1 Kn 120 3/-3
Gabriella Jönsson - Annette Everum Kjell Åke Nilsson - Christina Leander 1NT S+1 6 120 3/-3
Johan Andersson - Perry Sjöberg Hans-Olof Hallén - Jörgen Andersson 3 S= 6 110 3/-3
Åke Kajrup - Torsten Persson Östen Svantesson - Klas Bellander 2 N= 6 110 3/-3
Lars-Göran Niklasson - Mats Mattsson Dan Nilsson - Magnus Wegestål 1 N+1 4 110 3/-3
Johan Bennet - Björn Fallenius Göran Grönvall - Jan Glücksman 1NT N= 3 90 2/-2
Jan Eriksson - Tomas Lindqvist Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 1NT S= 4 90 2/-2
Håkan Andersson - Maggie Rask Olle Persson - Lars Becklén 1NT N-1 2 -100 -3/3
Ulf Norman - Lennart Hammarholm Thomas Andersson - Jan Becklén 1NT S-1 6 -100 -3/3
Lars Durlow - Ronny Bengtzon Ann Berning - Yngve Jarl 2 N-1 D -100 -3/3
Karin Brundell-Freij - Anna-Carin Persson Gun Bellander - Ulla Lundström 1NT S-1 4 -100 -3/3
Bertil Hansson - Lone Stolt Siv Jarlvik - Monica Molin 2NT N-1 4 -100 -3/3
Susanne Levin - Gunilla Wallin Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 1NT S-1 6 -100 -3/3
Mats Adolfsson - Anders Bruze Ulf Nilsson - Lars-Åke Larsmyr 3NT N-2 4 -200 -5/5
Ingemar Mårtensson - Sune Andrén Yan Leger - Mats Berggren 4 N-2 4 -200 -5/5

Bricka 14

Malmö BK, Malmö, Skåne, Sverige 2019.02.04

Öst giv
ingen i zon
E753
kn104
3
Kkn876
KDkn106
KD6
97
1042
842
E73
kn654
ED5
9
9852
EKD1082
93

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N67747
S67747
Ö55596
V55596
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Freij - Thomas Ehrstedt Jörgen Claesson - Ildiko Lang 4D V-2 3 300 9/-9
Mats Adolfsson - Anders Bruze Ulf Nilsson - Lars-Åke Larsmyr 4 V-2 2 100 5/-5
Johan Bennet - Björn Fallenius Göran Grönvall - Jan Glücksman 4D Ö-1 3 100 5/-5
Ingemar Mårtensson - Sune Andrén Yan Leger - Mats Berggren 4 V-1 3 50 4/-4
Lars Durlow - Ronny Bengtzon Ann Berning - Yngve Jarl 3 Ö-1 3 50 4/-4
Karin Brundell-Freij - Anna-Carin Persson Gun Bellander - Ulla Lundström 3 V-1 3 50 4/-4
Johan Andersson - Perry Sjöberg Hans-Olof Hallén - Jörgen Andersson 3 S-1 K -50 2/-2
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3 V= 3 -140 -1/1
Ulf Norman - Lennart Hammarholm Thomas Andersson - Jan Becklén 3 V= 3 -140 -1/1
Bertil Hansson - Lone Stolt Siv Jarlvik - Monica Molin 3 V= 3 -140 -1/1
Susanne Levin - Gunilla Wallin Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3 V= 3 -140 -1/1
Lars-Göran Niklasson - Mats Mattsson Dan Nilsson - Magnus Wegestål 3 V= 3 -140 -1/1
Sven-Erik Lergin - Inger Ekberg Johnny Pettersson - Björn Edvardsson 2NT Ö+1 E -150 -1/1
Åke Kajrup - Torsten Persson Östen Svantesson - Klas Bellander 1NT Ö+2 E -150 -1/1
Jan Eriksson - Tomas Lindqvist Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 3NT N-4 2 -200 -3/3
Håkan Myrhagen - Mats Andersson Marianne Andersson - Eva Landin 3NT S-5 K -250 -4/4
Håkan Andersson - Maggie Rask Olle Persson - Lars Becklén 3D S-2 K -300 -5/5
Gabriella Jönsson - Annette Everum Kjell Åke Nilsson - Christina Leander 5D S-4 K -800 -12/12