Kommande tävlingar
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
01/04 Sista dag för klubbar/distrikt
06/04 Laholms BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2019-01-22 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2019-01-22

Partävling, 15 bord, 30 par. Antal brickor: 24. Medel: 264.0.

Privatprotokoll för Liane Svensson - Ingemar Svensson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 19, Arne Mulari - Renate Rhodin
74 Ö+1 -650 10 45% 10 45.0%E4395Kn87654K4 Kn1098764109ED97
8Pass 8 36% 18 40.5%E76108543EKn6105 K52EKn62K109273
Rond 2, som ÖV mot par 18, Björn Backlund - Anders Jakobsson
94 V= 620 16 73% 34 51.3%KEK52EKDKnKn975 Kn10Kn10639654K108
103NT Ö+1 630 16 73% 50 56.8%E54E3KKn542K106 D1082KE1063D843
Rond 3, som ÖV mot par 17, Jan Berggren - Kurt Reinholdsson
114 V+2 480 14 64% 64 58.2%9543E109743652 EKD6DKn82K4E107
123NT N-1 100 18 82% 82 62.2%E64E973Kn92Kn76 1085652E103E932
Rond 4, som ÖV mot par 16, Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist
134 N+1 -650 7 32% 89 57.9%109842K6Kn9K863 KD631095853274
143NT Ö= 400 12 55% 101 57.5%EK727983EK965 10KKn1095EK107874
Rond 5, som NS mot par 30, Inger Byström - Ingalill Eriksson
154 Ö-1 50 5 23% 106 53.7%D8642KKn534KD9 K5398976EKn742
166NT Ö-2 200 22 100% 128 58.3%6432Kn9672Kn965 87KD10754DKn10810
Rond 6, som NS mot par 29, Britt Bergman - Leif Persson
171NT N-1 -50 13 59% 141 58.4%KDE63D96DKn765 EKn972721083K94
184 Ö= -420 8 36% 149 56.5%D5Kn398743E972 K9876KKn62KD43
Rond 7, som ÖV mot par 28, Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren
193NT Ö= 600 9 41% 158 55.3%K754D262EKD109 D32E1065EKD576
204D S-3 800 20 91% 178 57.9%981054K86ED942 EEK9EKn54Kn10853
Rond 8, som NS mot par 27, Lennart Wiklund - Kjell du Puy
213 Ö= -110 7 32% 185 56.1%8752D75EED765 96EKn106497KKn84
224 V= -620 16 73% 201 57.2%Kn64310KD1094K53 D1097232EKn6586
Rond 9, som NS mot par 26, Elisabeth Domeij - Yngve Sandström
232 N= 110 18 82% 219 58.6%EK82KKn104EK942 1065D8753976510
241NT S= 90 14 64% 233 58.9%942ED10K952E42 D106763E108D873
Rond 10, som NS mot par 25, Egon Bohman - Margaretha Holmlund
251NT V-2 200 16 73% 249 59.7%KD82K6210KKn876 Kn95D1095EK7593
262 V= -110 8 36% 257 58.5%8D103D985KD432 Kn1065E95K106428
Rond 11, som NS mot par 24, Jeanette Jensen - Ylva Papp
273NT N+3 490 21 95% 278 60.2%D83E1096DKn42K4 K1072K8EKE10873
284 V-1 50 12 55% 290 60.0%D109D7Kn632K1097 KE95E10975D854
Rond 12, som NS mot par 23, Agneta Danielsson - Hans Selling
293NT Ö-1 100 21 95% 311 61.5%E7654DKnKn79873 D92E96531084K5
302 V= -110 9 41% 320 60.7%1073EK94E72E43 6210875KKn108398

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.22

Nord giv
ingen i zon
K972
4
E92
Dkn542
Ekn104
E963
KD7
K7
D865
KD87
104
1063
3
kn1052
kn8653
E98

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N68446
S78446
Ö55897
V55997
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Karin Lodin Jeanette Jensen - Ylva Papp 2NT V-1 4 50 18/4
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Ingegerd Backlund - Åke Åberg 4 Ö-1 3 50 18/4
Arne Mulari - Renate Rhodin Per Sandberg - Margareta Sandberg 4 V-1 E 50 18/4
Lennart Wiklund - Kjell du Puy Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 V-1 4 50 18/4
Britt Bergman - Leif Persson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 1NT V-1 4 50 18/4
Lars Olsson - Kurt Norström Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 1NT V= 2 -90 10/12
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Agneta Danielsson - Hans Selling 1NT V= 4 -90 10/12
Egon Bohman - Margaretha Holmlund Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1NT V= 2 -90 10/12
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 Ö= 3 -110 5/17
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Inger Byström - Ingalill Eriksson 2 V= 4 -110 5/17
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 V+1 4 -140 2/20
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Jan Berggren - Kurt Reinholdsson 4 Ö= E -420 0/22

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.22

Öst giv
N-S i zon
EK5
K
6542
EDkn93
94
kn97652
kn109
85
863
E843
83
K1062
Dkn1072
D10
EKD7
74

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N101161111
S101161111
Ö31722
V31722
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 S+1 8 650 12/10
Liz Callbo - Karin Lodin Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 S+1 6 650 12/10
Lars Olsson - Kurt Norström Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 4 S+1 5 650 12/10
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 S+1 7 650 12/10
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Inger Byström - Ingalill Eriksson 4 S+1 7 650 12/10
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Jan Berggren - Kurt Reinholdsson 4 S+1 8 650 12/10
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Agneta Danielsson - Hans Selling 4 S+1 9 650 12/10
Arne Mulari - Renate Rhodin Per Sandberg - Margareta Sandberg 4 S+1 2 650 12/10
Egon Bohman - Margaretha Holmlund Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 S+1 6 650 12/10
Lennart Wiklund - Kjell du Puy Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 S+1 2 650 12/10
Britt Bergman - Leif Persson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 S+1 5 650 12/10
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Ingegerd Backlund - Åke Åberg 4 S= 8 620 0/22

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.22

Syd giv
Ö-V i zon
973
952
ED4
EKkn9
D10842
3
87
D10843
EK5
Ekn874
kn62
62
kn6
KD106
K10953
75

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N68857
S68857
Ö72574
V63575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Jan Berggren - Kurt Reinholdsson 2 Ö-3 3 300 22/0
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 1NT S+3 3 180 19/3
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 1NT N+3 E 180 19/3
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Britt Bergman - Leif Persson 2NT N= 7 120 16/6
Lars Olsson - Kurt Norström Egon Bohman - Margaretha Holmlund 1 Ö-1 7 100 10/12
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Lennart Wiklund - Kjell du Puy 3 Ö-1 E 100 10/12
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Jeanette Jensen - Ylva Papp 1NT Ö-1 7 100 10/12
Elisabeth Domeij - Yngve Sandström Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 V-1 E 100 10/12
Inger Byström - Ingalill Eriksson Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 2 V-1 E 100 10/12
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 2 S= 3 90 4/18
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3 S-1 3 -50 2/20
Per Sandberg - Margareta Sandberg Björn Backlund - Anders Jakobsson 2 V+1 E -140 0/22

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.22

Väst giv
alla i zon
EDkn65
E10
E8
ED103
942
K965
9532
72
K103
D8
K
Kkn98654
87
kn7432
Dkn10764

Optimalt kontrakt: 6 N= 1370
 NT
N712101111
S611101111
Ö61311
V61311
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Britt Bergman - Leif Persson 4 N+2 K 680 22/0
Inger Byström - Ingalill Eriksson Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3NT N+2 4 660 20/2
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3NT N+1 4 630 17/5
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3NT N+1 9 630 17/5
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 N= 8 620 14/8
Lars Olsson - Kurt Norström Egon Bohman - Margaretha Holmlund 2NT N+3 6 210 12/10
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Lennart Wiklund - Kjell du Puy 2 N+2 8 170 10/12
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 2NT N= 9 120 8/14
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Jeanette Jensen - Ylva Papp 2 N= 6 110 6/16
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Jan Berggren - Kurt Reinholdsson 4 N-1 9 -100 2/20
Per Sandberg - Margareta Sandberg Björn Backlund - Anders Jakobsson 3 N-1 D -100 2/20
Elisabeth Domeij - Yngve Sandström Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 N-1 Kn -100 2/20

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.22

Nord giv
N-S i zon
8
732
K942
K10542
96542
1095
E76
ED
Ekn3
kn64
Dkn1053
63
KD107
EKD8
8
kn987

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N1071087
S1071087
Ö36354
V36354
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Agneta Danielsson - Hans Selling 1 S+4 9 200 22/0
Lennart Wiklund - Kjell du Puy Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 1 S+3 D 170 19/3
Britt Bergman - Leif Persson Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3 N+1 D 170 19/3
Åke Nylén - Rolf Lindström Björn Backlund - Anders Jakobsson 3 S+1 10 130 15/7
Per Sandberg - Margareta Sandberg Jan Berggren - Kurt Reinholdsson 3 S+1 E 130 15/7
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 1 S= 5 70 12/10
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Bernt Strömberg - Fritiof Modig 1NT Ö-1 E 50 10/12
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Arne Mulari - Renate Rhodin 3 S-1 4 -100 6/16
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Egon Bohman - Margaretha Holmlund 1NT N-1 D -100 6/16
Ingegerd Backlund - Åke Åberg Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3 S-1 E -100 6/16
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 3 S-2 6 -200 1/21
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Inger Byström - Ingalill Eriksson 3 S-2 E -200 1/21

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.22

Öst giv
Ö-V i zon
E874
Kkn632
kn9
74
1063
D1098
E3
KDkn9
Kkn52
5
D82
E10863
D9
E74
K107654
52

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N38866
S38856
Ö105576
V95576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 1 Ö-2 5 200 20/2
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Egon Bohman - Margaretha Holmlund 3NT Ö-2 4 200 20/2
Britt Bergman - Leif Persson Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 4 Ö-2 E 200 20/2
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 N+1 E 140 16/6
Ingegerd Backlund - Åke Åberg Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3 S= K 110 14/8
Per Sandberg - Margareta Sandberg Jan Berggren - Kurt Reinholdsson 5 Ö-1 K 100 12/10
Lennart Wiklund - Kjell du Puy Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3 N-1 E -50 10/12
Åke Nylén - Rolf Lindström Björn Backlund - Anders Jakobsson 1NT V= 2 -90 8/14
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Agneta Danielsson - Hans Selling 2NT V= Kn -120 6/16
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Inger Byström - Ingalill Eriksson 3 Ö+1 D -130 3/19
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Arne Mulari - Renate Rhodin 2 V+2 6 -130 3/19
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Bernt Strömberg - Fritiof Modig 5 V= 2 -600 0/22

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.22

Syd giv
alla i zon
E43
95
kn87654
K4
KD52
ED82
D
kn652

Kkn10763
EK32
1083
kn109876
4
109
ED97

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -500
 NT
N56284
S46284
Ö861049
V861049
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2 S-1 D -100 22/0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 V= 4 -620 20/2
Liane Svensson - Ingemar Svensson Arne Mulari - Renate Rhodin 4 Ö+1 10 -650 10/12
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Lennart Wiklund - Kjell du Puy 4 Ö+1 Kn -650 10/12
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Britt Bergman - Leif Persson 4 Ö+1 K -650 10/12
Per Sandberg - Margareta Sandberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 Ö+1 10 -650 10/12
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 Ö+1 6 -650 10/12
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 4 Ö+1 10 -650 10/12
Jan Berggren - Kurt Reinholdsson Åke Nylén - Rolf Lindström 4 Ö+1 E -650 10/12
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 4 Ö+1 E -650 10/12
Inger Byström - Ingalill Eriksson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 Ö+1 E -650 10/12
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Björn Backlund - Anders Jakobsson 4 Ö+2 4 -680 0/22

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.22

Väst giv
ingen i zon
E76
108543
Ekn6
105
D843
K9
874
Ekn86
kn109
D7
D53
KD942
K52
Ekn62
K1092
73

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N6101067
S6101067
Ö73366
V73366
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Ingalill Eriksson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 N= K 420 22/0
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Lennart Wiklund - Kjell du Puy 1 N+3 Kn 170 20/2
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Said Eliasson - Margaretha Nehrer 1 N+2 9 140 18/4
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Jeanette Jensen - Ylva Papp 2 S+1 3 110 16/6
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Björn Backlund - Anders Jakobsson 3 Ö-2 E 100 13/9
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 V-2 6 100 13/9
Liane Svensson - Ingemar Svensson Arne Mulari - Renate Rhodin Pass   8/14
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Britt Bergman - Leif Persson Pass   8/14
Per Sandberg - Margareta Sandberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Pass   8/14
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 3 S-1 E -50 2/20
Jan Berggren - Kurt Reinholdsson Åke Nylén - Rolf Lindström 4 N-1 7 -50 2/20
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3 S-1 E -50 2/20

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.22

Nord giv
Ö-V i zon
98753
D7
73
D642
kn10
kn1063
9654
K108
K
EK52
EKDkn
kn975
ED642
984
1082
E3

Optimalt kontrakt: 4D N-2 -300
 NT
N43385
S43385
Ö9101057
V9101057
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Egon Bohman - Margaretha Holmlund 5 Ö-1 E 100 21/1
Britt Bergman - Leif Persson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 Ö-1 E 100 21/1
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 1 Ö+2 2 -140 18/4
Liz Callbo - Karin Lodin Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2 Ö+2 9 -170 14/8
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Åke Nylén - Rolf Lindström 3 Ö+1 E -170 14/8
Agneta Danielsson - Hans Selling Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 Ö+1 E -170 14/8
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Lennart Wiklund - Kjell du Puy 4 V= 7 -620 6/16
Per Sandberg - Margareta Sandberg Inger Byström - Ingalill Eriksson 4 Ö= 10 -620 6/16
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Arne Mulari - Renate Rhodin 4 Ö= E -620 6/16
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ingegerd Backlund - Åke Åberg 4 Ö= E -620 6/16
Björn Backlund - Anders Jakobsson Liane Svensson - Ingemar Svensson 4 V= 9 -620 6/16
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Jan Berggren - Kurt Reinholdsson 4 Ö+1 2 -650 0/22

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.22

Öst giv
alla i zon
963
kn1097
D7
9752
D1082
K
E1063
D843
E54
E3
Kkn542
K106
Kkn7
D86542
98
Ekn

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -660
 NT
N32622
S32622
Ö101171111
V101171111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Karin Lodin Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 Ö+1 5 -150 22/0
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Arne Mulari - Renate Rhodin 3 V+1 Kn -170 18/4
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ingegerd Backlund - Åke Åberg 3 V+1 Kn -170 18/4
Britt Bergman - Leif Persson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 Ö+3 E -170 18/4
Agneta Danielsson - Hans Selling Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 S-2 E -200 14/8
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Egon Bohman - Margaretha Holmlund 2NT Ö+3 7 -210 12/10
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Lennart Wiklund - Kjell du Puy 3NT Ö= 8 -600 9/13
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3NT Ö= 2 -600 9/13
Björn Backlund - Anders Jakobsson Liane Svensson - Ingemar Svensson 3NT Ö+1 6 -630 6/16
Per Sandberg - Margareta Sandberg Inger Byström - Ingalill Eriksson 3NT Ö+2 2 -660 2/20
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Jan Berggren - Kurt Reinholdsson 3NT Ö+2 2 -660 2/20
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Åke Nylén - Rolf Lindström 3NT Ö+2 4 -660 2/20

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.22

Syd giv
ingen i zon
kn2
K5
Ekn98732
D6
EKD6
Dkn82
K4
E107
9543
E109743
65
2
1087
6
D10
Kkn98543

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N88212
S88212
Ö5511116
V55111211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3 V+1 E -170 22/0
Arne Mulari - Renate Rhodin Liz Callbo - Karin Lodin 5D N-2 E -300 20/2
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 4 Ö+1 D -450 15/7
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 V+1 7 -450 15/7
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 5 Ö= D -450 15/7
Jeanette Jensen - Ylva Papp Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 5 V= E -450 15/7
Inger Byström - Ingalill Eriksson Åke Nylén - Rolf Lindström 3NT V+2 6 -460 10/12
Jan Berggren - Kurt Reinholdsson Liane Svensson - Ingemar Svensson 4 V+2 E -480 8/14
Lars Olsson - Kurt Norström Ingegerd Backlund - Åke Åberg 5D S-3 E -500 5/17
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Björn Backlund - Anders Jakobsson 4D N-3 E -500 5/17
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 5D S-4 E -800 2/20
Per Sandberg - Margareta Sandberg Britt Bergman - Leif Persson 5D S-5 4 -1100 0/22

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.22

Väst giv
N-S i zon
KDkn97
kn1084
86
D4
1085
652
E103
E932
E64
E973
kn92
kn76
32
KD
KD754
K1085

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N77897
S77897
Ö55545
V55545
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT S= 6 600 21/1
Inger Byström - Ingalill Eriksson Åke Nylén - Rolf Lindström 3NT N= 9 600 21/1
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 2NT S+2 2 180 18/4
Lars Olsson - Kurt Norström Ingegerd Backlund - Åke Åberg 2 N+1 E 140 16/6
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2NT N= 7 120 13/9
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 2NT S= 2 120 13/9
Per Sandberg - Margareta Sandberg Britt Bergman - Leif Persson 2 N= 6 110 10/12
Arne Mulari - Renate Rhodin Liz Callbo - Karin Lodin 2 S= 6 90 8/14
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2NT N-1 3 -100 4/18
Jan Berggren - Kurt Reinholdsson Liane Svensson - Ingemar Svensson 3NT N-1 3 -100 4/18
Jeanette Jensen - Ylva Papp Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3NT S-1 2 -100 4/18
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Björn Backlund - Anders Jakobsson 3NT S-2 6 -200 0/22

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.22

Nord giv
alla i zon
75
ED432
K1074
kn9
KD63
1095
8532
74
109842
K6
kn9
K863
Ekn
kn87
ED6
ED1052

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N10111169
S10111179
Ö21161
V21161
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Jan Berggren - Kurt Reinholdsson 4 N+2 10 680 22/0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Inger Byström - Ingalill Eriksson 3NT S+2 6 660 19/3
Egon Bohman - Margaretha Holmlund Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3NT S+2 3 660 19/3
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lennart Wiklund - Kjell du Puy 4 S+1 7 650 15/7
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Liane Svensson - Ingemar Svensson 4 N+1 10 650 15/7
Åke Nylén - Rolf Lindström Britt Bergman - Leif Persson 3NT S+1 8 630 11/11
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Lars Olsson - Kurt Norström 3NT S+1 6 630 11/11
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT S= 3 600 7/15
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Ingegerd Backlund - Åke Åberg 3NT S= 6 600 7/15
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3NT S-1 3 -100 3/19
Björn Backlund - Anders Jakobsson Liz Callbo - Karin Lodin 3NT S-1 K -100 3/19
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Agneta Danielsson - Hans Selling 3NT S-3 K -300 0/22

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.22

Öst giv
ingen i zon
9865
863
Dkn652
D
10
Kkn1095
EK107
874
EK72
7
983
EK965
Dkn43
ED42
4
kn1032

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N34454
S34454
Ö109979
V109979
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 2NT Ö-2 4 100 21/1
Björn Backlund - Anders Jakobsson Liz Callbo - Karin Lodin 3NT V-2 5 100 21/1
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Lars Olsson - Kurt Norström 5 Ö-1 4 50 18/4
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Inger Byström - Ingalill Eriksson 2 V= D -90 16/6
Egon Bohman - Margaretha Holmlund Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3 Ö+2 4 -150 14/8
Åke Nylén - Rolf Lindström Britt Bergman - Leif Persson 3NT Ö= Kn -400 10/12
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Ingegerd Backlund - Åke Åberg 3NT V= 3 -400 10/12
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Liane Svensson - Ingemar Svensson 3NT Ö= 2 -400 10/12
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Jan Berggren - Kurt Reinholdsson 3NT V+1 5 -430 4/18
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT V+1 2 -430 4/18
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Agneta Danielsson - Hans Selling 3NT Ö+1 3 -430 4/18
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lennart Wiklund - Kjell du Puy 1D S-4 10 -800 0/22

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.22

Syd giv
N-S i zon
D8642
Kkn53
4
KD9
kn107
E106
KD85
1086
E9
D742
Ekn1032
53
K53
98
976
Ekn742

Optimalt kontrakt: 5D V-2 300
 NT
N945106
S945106
Ö39737
V49737
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Agneta Danielsson - Hans Selling 2 N+2 E 170 22/0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Jeanette Jensen - Ylva Papp 3 N= E 140 15/7
Åke Nylén - Rolf Lindström Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 N= E 140 15/7
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 N= E 140 15/7
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 2 N+1 2 140 15/7
Jan Berggren - Kurt Reinholdsson Liz Callbo - Karin Lodin 2 N+1 5 140 15/7
Elisabeth Domeij - Yngve Sandström Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 N+1 5 140 15/7
Arne Mulari - Renate Rhodin Lars Olsson - Kurt Norström 2 N= 2 110 8/14
Liane Svensson - Ingemar Svensson Inger Byström - Ingalill Eriksson 4 Ö-1 K 50 5/17
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Björn Backlund - Anders Jakobsson 2NT Ö-1 2 50 5/17
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2 Ö+1 9 -110 2/20
Ingegerd Backlund - Åke Åberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 1NT S-2 8 -200 0/22

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.22

Väst giv
Ö-V i zon
6432
kn96
72
kn965
EDkn10
E32
K96543
K95
8
E
EKD87432
87
KD10754
Dkn108
10

Optimalt kontrakt: 6D N-5 -1100
 NT
N12711
S12711
Ö121161110
V121161110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Ingemar Svensson Inger Byström - Ingalill Eriksson 6NT Ö-2 K 200 22/0
Arne Mulari - Renate Rhodin Lars Olsson - Kurt Norström 4 S-2 E -100 20/2
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 Ö+1 8 -150 18/4
Åke Nylén - Rolf Lindström Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 Ö+3 K -170 16/6
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Agneta Danielsson - Hans Selling 3NT Ö= K -600 14/8
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Jeanette Jensen - Ylva Papp 5 Ö+1 K -620 8/14
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 5 Ö+1 8 -620 8/14
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 4 V= 6 -620 8/14
Jan Berggren - Kurt Reinholdsson Liz Callbo - Karin Lodin 5 Ö+1 K -620 8/14
Ingegerd Backlund - Åke Åberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 5 Ö+1 K -620 8/14
Elisabeth Domeij - Yngve Sandström Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT V+3 5 -690 2/20
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Björn Backlund - Anders Jakobsson 6 Ö= 10 -1370 0/22

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.22

Nord giv
ingen i zon
KD
E63
D96
Dkn765
86543
984
Kkn4
E10
10
KDkn105
E752
832
Ekn972
72
1083
K94

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N95476
S95476
Ö47854
V48854
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Agneta Danielsson - Hans Selling 1NT N+1 10 120 22/0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Egon Bohman - Margaretha Holmlund 3 N= K 110 19/3
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Ingegerd Backlund - Åke Åberg 2 N+1 K 110 19/3
Liane Svensson - Ingemar Svensson Britt Bergman - Leif Persson 1NT N-1 K -50 13/9
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Arne Mulari - Renate Rhodin 2 S-1 E -50 13/9
Björn Backlund - Anders Jakobsson Lars Olsson - Kurt Norström 1NT N-1 10 -50 13/9
Lennart Wiklund - Kjell du Puy Åke Nylén - Rolf Lindström 2 S-1 9 -50 13/9
Liz Callbo - Karin Lodin Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2NT N-2 K -100 6/16
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Jeanette Jensen - Ylva Papp 3 N-2 K -100 6/16
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 S-2 E -100 6/16
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Lennart Sohlin - Sune Häggbom 2 Ö+2 2 -170 2/20
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Jan Berggren - Kurt Reinholdsson 5D N-3 K -500 0/22

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.22

Öst giv
N-S i zon
D5
kn3
98743
E972
kn942
ED5
E105
kn106
E108763
K1042
D
85
K
9876
Kkn62
KD43

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N78535
S78535
Ö558107
V558107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Arne Mulari - Renate Rhodin 4 Ö-1 9 50 22/0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Agneta Danielsson - Hans Selling 3 V+1 9 -170 17/5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Egon Bohman - Margaretha Holmlund 3 Ö+1 K -170 17/5
Liz Callbo - Karin Lodin Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 1 Ö+3 9 -170 17/5
Lennart Wiklund - Kjell du Puy Åke Nylén - Rolf Lindström 3 Ö+1 9 -170 17/5
Liane Svensson - Ingemar Svensson Britt Bergman - Leif Persson 4 Ö= 3 -420 8/14
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 V= E -420 8/14
Björn Backlund - Anders Jakobsson Lars Olsson - Kurt Norström 4 Ö= K -420 8/14
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 Ö= E -420 8/14
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Lennart Sohlin - Sune Häggbom 4 V= 3 -420 8/14
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Jan Berggren - Kurt Reinholdsson 4 Ö+1 K -450 2/20
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Ingegerd Backlund - Åke Åberg 5D N-3 E -800 0/22

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.22

Syd giv
Ö-V i zon
96
K97
9743
kn842
D32
E1065
EKD5
76
K754
D2
62
EKD109
Ekn108
kn843
kn108
53

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N22332
S22332
Ö111091011
V111191011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Björn Backlund - Anders Jakobsson 6NT V-3 2 300 22/0
Arne Mulari - Renate Rhodin Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT V-2 9 200 20/2
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 2 V= 9 -110 18/4
Åke Nylén - Rolf Lindström Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 3 Ö= Kn -140 16/6
Per Sandberg - Margareta Sandberg Egon Bohman - Margaretha Holmlund 3NT V= 2 -600 13/9
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Liane Svensson - Ingemar Svensson 3NT Ö= Kn -600 13/9
Liz Callbo - Karin Lodin Inger Byström - Ingalill Eriksson 3NT V+1 3 -630 7/15
Lars Olsson - Kurt Norström Jan Berggren - Kurt Reinholdsson 3NT Ö+1 8 -630 7/15
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3NT V+1 3 -630 7/15
Agneta Danielsson - Hans Selling Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 3NT V+1 7 -630 7/15
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Jeanette Jensen - Ylva Papp 3NT V+2 2 -660 1/21
Ingegerd Backlund - Åke Åberg Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3NT V+2 2 -660 1/21

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.22

Väst giv
alla i zon
Kkn7
D8762
932
K7
E
EK9
Ekn54
kn10853
98
1054
K86
ED942
D1065432
kn3
D107
6

Optimalt kontrakt: 7D N-7 -2000
 NT
N01361
S01361
Ö131210712
V131210712
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3 S= 9 140 22/0
Per Sandberg - Margareta Sandberg Egon Bohman - Margaretha Holmlund 5 V-1 2 100 19/3
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Said Eliasson - Margaretha Nehrer 5 V-1 7 100 19/3
Åke Nylén - Rolf Lindström Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 3 V+2 7 -150 16/6
Arne Mulari - Renate Rhodin Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 S-2 E -200 14/8
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Björn Backlund - Anders Jakobsson 3NT Ö+1 2 -630 12/10
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Jeanette Jensen - Ylva Papp 5 V+2 7 -640 8/14
Liz Callbo - Karin Lodin Inger Byström - Ingalill Eriksson 5 V+2 K -640 8/14
Lars Olsson - Kurt Norström Jan Berggren - Kurt Reinholdsson 5 Ö+2 D -640 8/14
Agneta Danielsson - Hans Selling Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 3NT V+4 2 -720 4/18
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Liane Svensson - Ingemar Svensson 4D S-3 E -800 2/20
Ingegerd Backlund - Åke Åberg Lennart Sohlin - Sune Häggbom 7 V= 6 -2140 0/22

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.22

Nord giv
N-S i zon
8752
D75
E
ED765
D1043
92
D832
1092
EKkn
K83
Kkn10654
3
96
Ekn1064
97
Kkn84

Optimalt kontrakt: 6D Ö-3 500
 NT
N1141169
S1141169
Ö29172
V29172
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Kurt Norström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 S+1 2 650 22/0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 2 S+4 D 230 20/2
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Arne Mulari - Renate Rhodin 3 S+1 2 170 18/4
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Ingegerd Backlund - Åke Åberg 4 N+1 E 150 16/6
Jeanette Jensen - Ylva Papp Per Sandberg - Margareta Sandberg 3 N+1 E 130 14/8
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Björn Backlund - Anders Jakobsson 5 Ö-2 4 100 12/10
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Agneta Danielsson - Hans Selling 4 Ö-1 K 50 10/12
Liane Svensson - Ingemar Svensson Lennart Wiklund - Kjell du Puy 3 Ö= K -110 7/15
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 3 Ö= 4 -110 7/15
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3 Ö+1 6 -130 3/19
Britt Bergman - Leif Persson Liz Callbo - Karin Lodin 4 Ö= E -130 3/19
Åke Nylén - Rolf Lindström Egon Bohman - Margaretha Holmlund 4D Ö= 4 -510 0/22

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.22

Öst giv
Ö-V i zon
kn643
10
KD1094
K53

EKDkn875
73
Ekn97
EK85
964
82
D1042
D10972
32
Ekn65
86

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N18193
S39193
Ö941048
V941048
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Rolf Lindström Egon Bohman - Margaretha Holmlund 3 V+1 4 -170 22/0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Ingegerd Backlund - Åke Åberg 4 V= K -620 16/6
Liane Svensson - Ingemar Svensson Lennart Wiklund - Kjell du Puy 4 V= K -620 16/6
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Björn Backlund - Anders Jakobsson 4 V= 9 -620 16/6
Jeanette Jensen - Ylva Papp Per Sandberg - Margareta Sandberg 4 V= K -620 16/6
Britt Bergman - Leif Persson Liz Callbo - Karin Lodin 4 V= K -620 16/6
Lars Olsson - Kurt Norström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 V+1 E -650 6/16
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 4 V+1 K -650 6/16
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Arne Mulari - Renate Rhodin 4 V+1 4 -650 6/16
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Lennart Sohlin - Sune Häggbom 4 V+1 D -650 6/16
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4 V+1 4 -650 6/16
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Agneta Danielsson - Hans Selling 4 V+2 3 -680 0/22

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.22

Syd giv
alla i zon
EK82
Kkn
104
EK942
D94
E1096
K32
753
kn73
42
EDkn8
Dkn86
1065
D8753
9765
10

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N76876
S76876
Ö66557
V66557
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2 N= Kn 110 18/4
Åke Nylén - Rolf Lindström Jeanette Jensen - Ylva Papp 2 N= E 110 18/4
Liane Svensson - Ingemar Svensson Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 2 N= E 110 18/4
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Arne Mulari - Renate Rhodin 2 N= K 110 18/4
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Lennart Wiklund - Kjell du Puy 2 N= D 110 18/4
Ingegerd Backlund - Åke Åberg Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 2 Ö-1 10 100 12/10
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 1 N= Kn 80 10/12
Liz Callbo - Karin Lodin Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 1 N= E 70 7/15
Egon Bohman - Margaretha Holmlund Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 1 N= 4 70 7/15
Agneta Danielsson - Hans Selling Per Sandberg - Margareta Sandberg 1 N-1 4 -100 3/19
Inger Byström - Ingalill Eriksson Lars Olsson - Kurt Norström 2NT N-1 Kn -100 3/19
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Jan Berggren - Kurt Reinholdsson 2NT Ö= 3 -120 0/22

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.22

Väst giv
ingen i zon
942
ED10
K952
E42
kn73
854
7643
Kkn5
EK85
Kkn92
Dkn
1096
D106
763
E108
D873

Optimalt kontrakt: 1NT N= 90
 NT
N77667
S77666
Ö66776
V66776
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Ingalill Eriksson Lars Olsson - Kurt Norström 2 Ö-3 E 150 22/0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 1 Ö-2 E 100 19/3
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Jan Berggren - Kurt Reinholdsson 2 V-2 9 100 19/3
Liane Svensson - Ingemar Svensson Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 1NT S= 5 90 14/8
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Lennart Wiklund - Kjell du Puy 1NT N= 10 90 14/8
Egon Bohman - Margaretha Holmlund Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 1NT S= 5 90 14/8
Ingegerd Backlund - Åke Åberg Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 1 Ö-1 7 50 10/12
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Said Eliasson - Margaretha Nehrer 1NT N-1 6 -50 4/18
Åke Nylén - Rolf Lindström Jeanette Jensen - Ylva Papp 2 N-1 E -50 4/18
Liz Callbo - Karin Lodin Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 1NT S-1 8 -50 4/18
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Arne Mulari - Renate Rhodin 1NT N-1 10 -50 4/18
Agneta Danielsson - Hans Selling Per Sandberg - Margareta Sandberg 1NT S-1 7 -50 4/18

Bricka 25

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.22

Nord giv
Ö-V i zon
KD82
K62
10
Kkn876
E1076
E4
D93
ED102
43
kn873
kn8642
54
kn95
D1095
EK75
93

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N87999
S87999
Ö46434
V46434
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Björn Backlund - Anders Jakobsson 3D Ö-2 9 500 22/0
Liz Callbo - Karin Lodin Lennart Wiklund - Kjell du Puy 2 Ö-4 E 400 20/2
Åke Nylén - Rolf Lindström Agneta Danielsson - Hans Selling 2NT V-2 6 200 16/6
Liane Svensson - Ingemar Svensson Egon Bohman - Margaretha Holmlund 1NT V-2 7 200 16/6
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Per Sandberg - Margareta Sandberg 1NT V-2 10 200 16/6
Lars Olsson - Kurt Norström Britt Bergman - Leif Persson 3 S= E 140 12/10
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2NT S= 10 120 10/12
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingegerd Backlund - Åke Åberg 4 V-1 5 100 8/14
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 1NT S= 6 90 6/16
Jeanette Jensen - Ylva Papp Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 2NT S-1 10 -50 3/19
Elisabeth Domeij - Yngve Sandström Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 2 N-1 4 -50 3/19
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 S-2 E -100 0/22

Bricka 26

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.22

Öst giv
alla i zon
8
D103
D985
KD432
EKD942
K64
Ekn
76
73
kn872
73
Ekn1095
kn1065
E95
K10642
8

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N59444
S59446
Ö74887
V74887
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Karin Lodin Lennart Wiklund - Kjell du Puy 4 V-2 5 200 22/0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingegerd Backlund - Åke Åberg 4 V-1 2 100 18/4
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Björn Backlund - Anders Jakobsson 3 V-1 K 100 18/4
Jeanette Jensen - Ylva Papp Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3 V-1 D 100 18/4
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3 S-1 E -100 14/8
Åke Nylén - Rolf Lindström Agneta Danielsson - Hans Selling 1 V+1 2 -110 8/14
Liane Svensson - Ingemar Svensson Egon Bohman - Margaretha Holmlund 2 V= K -110 8/14
Lars Olsson - Kurt Norström Britt Bergman - Leif Persson 1 V+1 2 -110 8/14
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 V= K -110 8/14
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Per Sandberg - Margareta Sandberg 2 V= 2 -110 8/14
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 V= 3 -140 1/21
Elisabeth Domeij - Yngve Sandström Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 1 V+2 D -140 1/21

Bricka 27

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.22

Syd giv
ingen i zon
D83
E1096
Dkn42
K4
4
Dkn43
108753
Dkn6
Ekn965
752
96
952
K1072
K8
EK
E10873

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N1110101111
S1110101111
Ö23322
V23321
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Ingemar Svensson Jeanette Jensen - Ylva Papp 3NT N+3 5 490 21/1
Lennart Wiklund - Kjell du Puy Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT S+3 5 490 21/1
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT S+2 3 460 16/6
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Britt Bergman - Leif Persson 3NT S+2 5 460 16/6
Egon Bohman - Margaretha Holmlund Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3NT N+2 9 460 16/6
Åke Nylén - Rolf Lindström Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3NT N+1 2 430 10/12
Liz Callbo - Karin Lodin Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 3NT S+1 D 430 10/12
Per Sandberg - Margareta Sandberg Ingegerd Backlund - Åke Åberg 3NT N+1 5 430 10/12
Jan Berggren - Kurt Reinholdsson Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3NT S= 5 400 6/16
Lars Olsson - Kurt Norström Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 N= E 140 4/18
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Inger Byström - Ingalill Eriksson 4 S-1 4 -50 1/21
Agneta Danielsson - Hans Selling Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 4 S-1 4 -50 1/21

Bricka 28

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.22

Väst giv
N-S i zon
D109
D7
kn632
K1097
E86543
Kkn432
D8
kn72
1086
K4
Ekn632
K
E95
E10975
D854

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N88446
S89446
Ö54995
V54994
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Kurt Norström Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 V-3 2 150 22/0
Åke Nylén - Rolf Lindström Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 2 S+2 2 130 20/2
Agneta Danielsson - Hans Selling Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 4 V-2 2 100 18/4
Liane Svensson - Ingemar Svensson Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 V-1 7 50 12/10
Liz Callbo - Karin Lodin Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 4 V-1 7 50 12/10
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Inger Byström - Ingalill Eriksson 3 V-1 2 50 12/10
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Arne Mulari - Renate Rhodin 4 V-1 7 50 12/10
Lennart Wiklund - Kjell du Puy Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 V-1 3 50 12/10
Jan Berggren - Kurt Reinholdsson Lennart Sohlin - Sune Häggbom 2 V= 2 -110 5/17
Egon Bohman - Margaretha Holmlund Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 2 V= 3 -110 5/17
Per Sandberg - Margareta Sandberg Ingegerd Backlund - Åke Åberg 2 V+1 7 -140 1/21
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Britt Bergman - Leif Persson 2 V+1 7 -140 1/21

Bricka 29

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.22

Nord giv
alla i zon
E7654
Dkn
kn7
9873
K83
1084
EKD952
10
kn10
K72
63
EDkn642
D92
E9653
1084
K5

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N43674
S43674
Ö89768
V89768
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Ingemar Svensson Agneta Danielsson - Hans Selling 3NT Ö-1 3 100 21/1
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Inger Byström - Ingalill Eriksson 3NT V-1 4 100 21/1
Jeanette Jensen - Ylva Papp Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 2 V= D -90 18/4
Liz Callbo - Karin Lodin Egon Bohman - Margaretha Holmlund 3 V= D -110 14/8
Per Sandberg - Margareta Sandberg Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2 V+1 D -110 14/8
Elisabeth Domeij - Yngve Sandström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 Ö= E -110 14/8
Lars Olsson - Kurt Norström Lennart Wiklund - Kjell du Puy 3 V+1 Kn -130 6/16
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 V+2 D -130 6/16
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 2 V+2 D -130 6/16
Björn Backlund - Anders Jakobsson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4 V= E -130 6/16
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 V+2 E -130 6/16
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Britt Bergman - Leif Persson 3NT Ö= 3 -600 0/22

Bricka 30

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.22

Öst giv
ingen i zon
1073
EK94
E72
E43
KD54

D9654
7652
Ekn98
Dkn632

KDkn10
62
10875
Kkn1083
98

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N37746
S37746
Ö96697
V96697
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Anders Jakobsson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4D V-2 E 300 21/1
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 5D Ö-2 Kn 300 21/1
Liz Callbo - Karin Lodin Egon Bohman - Margaretha Holmlund 4 V-2 E 100 17/5
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4D V-1 3 100 17/5
Per Sandberg - Margareta Sandberg Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 V-1 E 50 13/9
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 2 Ö-1 Kn 50 13/9
Liane Svensson - Ingemar Svensson Agneta Danielsson - Hans Selling 2 V= 3 -110 9/13
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Inger Byström - Ingalill Eriksson 2 V= 2 -110 9/13
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Britt Bergman - Leif Persson 2 V+1 E -140 4/18
Jeanette Jensen - Ylva Papp Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3 V= E -140 4/18
Elisabeth Domeij - Yngve Sandström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 Ö+1 8 -140 4/18
Lars Olsson - Kurt Norström Lennart Wiklund - Kjell du Puy 2 V+3 E -200 0/22