Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2019-01-22 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2019-01-22

Partävling, 15 bord, 30 par. Antal brickor: 24. Medel: 264.0.

Privatprotokoll för Bernt Strömberg - Fritiof Modig

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 17, Jan Berggren - Kurt Reinholdsson
32 Ö-3 300 22 100% 22 100.0%973952ED4EKKn9 Kn6KD106K1095375
44 N-1 -100 2 9% 24 54.5%EDKn65E10E8ED103 87Kn7432DKn10764
Rond 2, som ÖV mot par 16, Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist
51NT Ö-1 -50 12 55% 36 54.7%EKn3Kn64DKn105363 965421095E76ED
65 V= 600 22 100% 58 66.0%KKn525D82E10863 1063D1098E3KDKn9
Rond 3, som ÖV mot par 30, Inger Byström - Ingalill Eriksson
74 Ö+1 650 12 55% 70 63.8%KKn10763EK321083 KD52ED82DKn652
84 N= -420 0 0% 70 53.2%Kn109D7D53KD942 D843K9874EKn86
Rond 4, som ÖV mot par 29, Britt Bergman - Leif Persson
94 Ö-1 -100 1 5% 71 46.3%KEK52EKDKnKn975 Kn10Kn10639654K108
103 Ö+3 170 4 18% 75 42.8%E54E3KKn542K106 D1082KE1063D843
Rond 5, som NS mot par 28, Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren
115D S-4 -800 2 9% 77 39.0%Kn2K5EKn98732D6 10876D10KKn98543
122NT N= 120 13 59% 90 41.0%KDKn97Kn108486D4 32KDKD754K1085
Rond 6, som NS mot par 27, Lennart Wiklund - Kjell du Puy
134 S+1 650 15 68% 105 43.5%75ED432K1074Kn9 EKnKn87ED6ED1052
141D S-4 -800 0 0% 105 39.8%9865863DKn652D DKn43ED424Kn1032
Rond 7, som ÖV mot par 26, Elisabeth Domeij - Yngve Sandström
152 N+1 -140 7 32% 112 39.2%E9D742EKn103253 Kn107E106KD851086
163NT V+3 690 20 91% 132 42.9%K958EEKD87432 EDKn10E32K96543
Rond 8, som NS mot par 25, Egon Bohman - Margaretha Holmlund
173 N= 110 19 86% 151 45.8%KDE63D96DKn765 EKn972721083K94
183 Ö+1 -170 17 77% 168 47.8%D5Kn398743E972 K9876KKn62KD43
Rond 9, som NS mot par 24, Jeanette Jensen - Ylva Papp
193NT V+2 -660 1 5% 169 45.2%96K979743Kn842 EKn108Kn843Kn10853
205 V+2 -640 8 36% 177 44.7%KKn7D8762932K7 D1065432Kn3D1076
Rond 10, som NS mot par 23, Agneta Danielsson - Hans Selling
214 Ö-1 50 10 45% 187 44.7%8752D75EED765 96EKn106497KKn84
224 V+2 -680 0 0% 187 42.5%Kn64310KD1094K53 D1097232EKn6586
Rond 11, som NS mot par 22, Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin
231 N= 80 10 45% 197 42.6%EK82KKn104EK942 1065D8753976510
241 Ö-2 100 19 86% 216 44.6%942ED10K952E42 D106763E108D873
Rond 12, som NS mot par 21, Ingegerd Backlund - Åke Åberg
254 V-1 100 8 36% 224 44.2%KD82K6210KKn876 Kn95D1095EK7593
264 V-1 100 18 82% 242 45.8%8D103D985KD432 Kn1065E95K106428