Kommande tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
10/03 Sista speldag SM Lag, kval
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
Rapporterade tävlingar
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
05/01 Gävleguldet
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2019-01-22 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2019-01-22

Partävling, 15 bord, 30 par. Antal brickor: 24. Medel: 264.0.

Privatprotokoll för Yngve Sundberg - Ola Bergqvist

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 16, Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist
12 Ö= -110 5 23% 5 23.0%K9724E92DKn542 3Kn1052Kn8653E98
24 S+1 650 12 55% 17 39.0%EK5K6542EDKn93 DKn1072D10EKD774
Rond 2, som ÖV mot par 30, Inger Byström - Ingalill Eriksson
32 V-1 -100 12 55% 29 44.3%EK5EKn874Kn6262 D10842387D10843
43NT N+2 -660 2 9% 31 35.5%K103D8KKKn98654 942K965953272
Rond 3, som ÖV mot par 29, Britt Bergman - Leif Persson
53 N+1 -170 3 14% 34 31.2%EKn3Kn64DKn105363 965421095E76ED
64 Ö-2 -200 2 9% 36 27.5%KKn525D82E10863 1063D1098E3KDKn9
Rond 4, som ÖV mot par 28, Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren
74 Ö+1 650 12 55% 48 31.4%KKn10763EK321083 KD52ED82DKn652
83 S-1 50 20 91% 68 38.9%Kn109D7D53KD942 D843K9874EKn86
Rond 5, som NS mot par 27, Lennart Wiklund - Kjell du Puy
94 V= -620 6 27% 74 37.6%98753D773D642 ED6429841082E3
103NT Ö= -600 9 41% 83 37.9%963Kn1097D79752 KKn7D8654298EKn
Rond 6, som NS mot par 26, Elisabeth Domeij - Yngve Sandström
114 Ö+1 -450 15 68% 98 40.6%Kn2K5EKn98732D6 10876D10KKn98543
122NT S+2 180 18 82% 116 44.1%KDKn97Kn108486D4 32KDKD754K1085
Rond 7, som ÖV mot par 25, Egon Bohman - Margaretha Holmlund
133NT S+2 -660 3 14% 119 41.8%109842K6Kn9K863 KD631095853274
143 Ö+2 150 8 36% 127 41.4%EK727983EK965 10KKn1095EK107874
Rond 8, som NS mot par 24, Jeanette Jensen - Ylva Papp
153 N= 140 15 68% 142 43.1%D8642KKn534KD9 K5398976EKn742
165 Ö+1 -620 8 36% 150 42.7%6432Kn9672Kn965 87KD10754DKn10810
Rond 9, som NS mot par 23, Agneta Danielsson - Hans Selling
171NT N+1 120 22 100% 172 46.1%KDE63D96DKn765 EKn972721083K94
183 V+1 -170 17 77% 189 47.8%D5Kn398743E972 K9876KKn62KD43
Rond 10, som NS mot par 22, Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin
192 V= -110 18 82% 207 49.6%96K979743Kn842 EKn108Kn843Kn10853
203 S= 140 22 100% 229 52.1%KKn7D8762932K7 D1065432Kn3D1076
Rond 11, som NS mot par 21, Ingegerd Backlund - Åke Åberg
214 N+1 150 16 73% 245 53.1%8752D75EED765 96EKn106497KKn84
224 V= -620 16 73% 261 54.0%Kn64310KD1094K53 D1097232EKn6586
Rond 12, som NS mot par 20, Said Eliasson - Margaretha Nehrer
232 N= 110 18 82% 279 55.2%EK82KKn104EK942 1065D8753976510
241NT N-1 -50 4 18% 283 53.7%942ED10K952E42 D106763E108D873