Kommande tävlingar
30/05 Final
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final
13/07 SM Lag Mixed
Rapporterade tävlingar
04/05 IAF-guld, BK S:t Erik
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
19/04 Trosa BS - Guldtävling
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2019-04-23 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2019-04-23

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.23

Nord giv
ingen i zon
E104
K3
10732
ED97
9765
Dkn76
Ekn9
65
kn8
E10952
D5
kn1084
KD32
84
K864
K32

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N78476
S78476
Ö65966
V65966
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Ingemar Svensson Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 1NT N+2 9 150 22/0
Liz Callbo - Roger Edholm Lennart Sohlin - Sune Häggbom 1NT N= 5 90 20/2
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT N-1 5 -50 13/9
Arne Mulari - Renate Rhodin Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3 S-1 5 -50 13/9
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3NT N-1 9 -50 13/9
Bengt Eldered - Åke Åberg Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 3NT N-1 9 -50 13/9
Jan Berggren - Inger Byström Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2NT N-1 4 -50 13/9
Jan Söderberg - Göran Olsson Anders Jakobsson - Lennart Wiklund 2 S-1 6 -50 13/9
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 3 N-2 E -100 5/17
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Rune Lind - Reidar Cedersund 2NT S-2 6 -100 5/17
Said Eliasson - Eivor Örlefors Henry Häljeryd - Bo Byléhn 2 Ö+1 K -140 2/20
Agneta Danielsson - Hans Selling Åke Nylén - Rolf Lindström 4 S-3 4 -150 0/22

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.23

Öst giv
N-S i zon
74
ED10985
3
K752
1052
3
D10742
E1098
EKD9
K64
K965
kn3
kn863
kn72
Ekn8
D64

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N63844
S63744
Ö710587
V710587
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Eldered - Åke Åberg Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 2 N+1 E 140 22/0
Arne Mulari - Renate Rhodin Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3NT Ö-2 6 100 19/3
Jan Berggren - Inger Byström Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2NT Ö-2 Kn 100 19/3
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 1NT Ö= 3 -90 16/6
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Rune Lind - Reidar Cedersund 3 N-1 E -100 14/8
Liane Svensson - Ingemar Svensson Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 2 Ö= 2 -110 10/12
Said Eliasson - Eivor Örlefors Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3 V= E -110 10/12
Jan Söderberg - Göran Olsson Anders Jakobsson - Lennart Wiklund 3 V= E -110 10/12
Liz Callbo - Roger Edholm Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3 Ö= 2 -140 6/16
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 1NT Ö+3 3 -180 4/18
Agneta Danielsson - Hans Selling Åke Nylén - Rolf Lindström 4 S-3 5 -300 2/20
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 5 V= E -400 0/22

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.23

Syd giv
Ö-V i zon
EDkn75
9863
D2
64
1082
Dkn2
865
kn1075
9643
E10754
kn
D98
K
K
EK109743
EK32

Optimalt kontrakt: 6 S= 920
 NT
N91271010
S91271010
Ö40500
V40500
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3NT N+4 4 520 21/1
Jan Söderberg - Göran Olsson Åke Nylén - Rolf Lindström 3NT S+4 Kn 520 21/1
Liane Svensson - Ingemar Svensson Lennart Sohlin - Sune Häggbom 5 N+2 Kn 440 17/5
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Arne Mulari - Renate Rhodin 5 S+2 5 440 17/5
Anders Jakobsson - Lennart Wiklund Jan Berggren - Inger Byström 5 S+1 D 420 12/10
Liz Callbo - Roger Edholm Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 5 N+1 E 420 12/10
Bengt Eldered - Åke Åberg Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 5 S+1 Kn 420 12/10
Agneta Danielsson - Hans Selling Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 2 S+5 5 190 8/14
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Rune Lind - Reidar Cedersund 3 S+3 2 170 5/17
Said Eliasson - Eivor Örlefors Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 3 S+3 7 170 5/17
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3 S+2 Kn 150 2/20
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Inger Olsson - Ingegerd Backlund 6NT S-2 D -100 0/22

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.23

Väst giv
alla i zon
952
Dkn98
654
D93
EK1064
753
D109
52
kn8
EK10
8732
K1087
D73
642
EKkn
Ekn64

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N44534
S44544
Ö99899
V99899
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Arne Mulari - Renate Rhodin 1NT S+1 E 120 22/0
Liz Callbo - Roger Edholm Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 1NT S= E 90 19/3
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Inger Olsson - Ingegerd Backlund 1NT S= 4 90 19/3
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Rune Lind - Reidar Cedersund 1NT S-1 K -100 14/8
Jan Söderberg - Göran Olsson Åke Nylén - Rolf Lindström 1NT S-1 E -100 14/8
Agneta Danielsson - Hans Selling Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 2 S-1 K -100 14/8
Anders Jakobsson - Lennart Wiklund Jan Berggren - Inger Byström 2 V+1 D -140 10/12
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Henry Häljeryd - Bo Byléhn 1 V+3 3 -170 8/14
Liane Svensson - Ingemar Svensson Lennart Sohlin - Sune Häggbom 1NT Ö+3 6 -180 6/16
Said Eliasson - Eivor Örlefors Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 1NT S-2 E -200 3/19
Bengt Eldered - Åke Åberg Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 2NT S-2 E -200 3/19
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2NT S-4 E -400 0/22

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.23

Nord giv
N-S i zon
kn97
K62
10852
K75
E10843
E3
Ekn7
kn63
D
Dkn10954
D964
D9
K652
87
K3
E10842

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N63363
S75366
Ö681077
V691077
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 2 V-2 5 100 22/0
Åke Nylén - Rolf Lindström Jan Berggren - Inger Byström 4 Ö-1 E 50 20/2
Said Eliasson - Eivor Örlefors Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 2 Ö= 2 -110 18/4
Arne Mulari - Renate Rhodin Rune Lind - Reidar Cedersund 2 Ö+1 4 -140 15/7
Agneta Danielsson - Hans Selling Inger Olsson - Ingegerd Backlund 2 Ö+1 E -140 15/7
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Henry Häljeryd - Bo Byléhn 2 Ö+2 E -170 7/15
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 V+2 7 -170 7/15
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Jan Söderberg - Göran Olsson 2 Ö+2 8 -170 7/15
Bengt Eldered - Åke Åberg Lennart Sohlin - Sune Häggbom 2 V+2 2 -170 7/15
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Anders Jakobsson - Lennart Wiklund 2 V+2 5 -170 7/15
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Liane Svensson - Ingemar Svensson 2 Ö+2 E -170 7/15
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Liz Callbo - Roger Edholm 4 Ö= 2 -420 0/22

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.23

Öst giv
Ö-V i zon
K963
E5
D1052
kn52
kn108
108642
K
KD93
D52
K973
9643
E7
E74
Dkn
Ekn87
10864

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N78487
S78487
Ö65855
V65855
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Henry Häljeryd - Bo Byléhn 2 N= 3 110 22/0
Said Eliasson - Eivor Örlefors Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 1 N= E 80 20/2
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Liz Callbo - Roger Edholm 1 N= E 70 18/4
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 N-1 E -50 13/9
Bengt Eldered - Åke Åberg Lennart Sohlin - Sune Häggbom 2 S-1 Kn -50 13/9
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 2 S-1 6 -50 13/9
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Liane Svensson - Ingemar Svensson 2 N-1 3 -50 13/9
Arne Mulari - Renate Rhodin Rune Lind - Reidar Cedersund 3 N-2 2 -100 6/16
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Jan Söderberg - Göran Olsson 3 S-2 K -100 6/16
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Anders Jakobsson - Lennart Wiklund 3 N-2 3 -100 6/16
Åke Nylén - Rolf Lindström Jan Berggren - Inger Byström 2NT S-3 2 -150 1/21
Agneta Danielsson - Hans Selling Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3NT S-3 2 -150 1/21

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.23

Syd giv
alla i zon
4
D62
kn5
EKD8764
D10862
E83
2
10932
EKkn7
Kkn54
ED1063
953
1097
K9874
kn5

Optimalt kontrakt: 7 V= -2210
 NT
N73103
S73103
Ö51011136
V51011136
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Rune Lind - Reidar Cedersund 5D Ö-3 5 800 22/0
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Said Eliasson - Eivor Örlefors 3NT N-1 6 -100 20/2
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3 V+1 K -170 18/4
Arne Mulari - Renate Rhodin Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3 V+2 E -200 14/8
Liz Callbo - Roger Edholm Agneta Danielsson - Hans Selling 3 V+2 E -200 14/8
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Liane Svensson - Ingemar Svensson 3 V+2 E -200 14/8
Åke Nylén - Rolf Lindström Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4D N-2 E -500 10/12
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 4 V+1 K -650 6/16
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Jan Söderberg - Göran Olsson 4 V+1 E -650 6/16
Anders Jakobsson - Lennart Wiklund Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 V+1 E -650 6/16
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Bengt Eldered - Åke Åberg 4 V+2 E -680 2/20
Jan Berggren - Inger Byström Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 5D N-4 E -1100 0/22

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.23

Väst giv
ingen i zon
kn7
10743
EK7
ED107
8654
E9
D9642
85
D109
Kkn82
1085
kn92
EK32
D65
kn3
K643

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N107988
S107988
Ö36455
V36455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 3NT N+2 8 460 22/0
Jan Berggren - Inger Byström Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 3NT S+1 6 430 20/2
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Jan Söderberg - Göran Olsson 3NT N= 2 400 14/8
Anders Jakobsson - Lennart Wiklund Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT N= 8 400 14/8
Liz Callbo - Roger Edholm Agneta Danielsson - Hans Selling 3NT N= 8 400 14/8
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3NT N= 9 400 14/8
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Liane Svensson - Ingemar Svensson 3NT N= 8 400 14/8
Arne Mulari - Renate Rhodin Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3 S= 8 140 8/14
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Rune Lind - Reidar Cedersund 3 N= 5 110 6/16
Åke Nylén - Rolf Lindström Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3NT N-1 9 -50 2/20
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Bengt Eldered - Åke Åberg 3NT N-1 2 -50 2/20
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Said Eliasson - Eivor Örlefors 3NT N-1 2 -50 2/20

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.23

Nord giv
Ö-V i zon
8
ED2
Ekn932
Kkn53
94
K1097543
6
D64
KD1053
kn
D1054
1098
Ekn762
86
K87
E72

Optimalt kontrakt: 5NT N= 460
 NT
N111181011
S111181011
Ö22532
V22532
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Ingemar Svensson Agneta Danielsson - Hans Selling 4D V-5 8 1400 22/0
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3D V-3 8 800 20/2
Bengt Eldered - Åke Åberg Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 5NT N= Kn 460 18/4
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3NT N+1 Kn 430 15/7
Åke Nylén - Rolf Lindström Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT N+1 Kn 430 15/7
Anders Jakobsson - Lennart Wiklund Rune Lind - Reidar Cedersund 3NT S= 7 400 12/10
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Jan Berggren - Inger Byström 2 V-2 8 200 10/12
Arne Mulari - Renate Rhodin Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 2 S= 6 110 7/15
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Said Eliasson - Eivor Örlefors 3 N= D 110 7/15
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Henry Häljeryd - Bo Byléhn 2 V-1 8 100 4/18
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3NT N-1 Kn -50 2/20
Jan Söderberg - Göran Olsson Liz Callbo - Roger Edholm 3NT N-2 5 -100 0/22

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.23

Öst giv
alla i zon
6
KD942
D1086
kn96
KDkn1042
6
Kkn5
D52
9873
1075
E432
87
E5
Ekn83
97
EK1043

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 500
 NT
N1071058
S1071058
Ö35383
V35383
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Jakobsson - Lennart Wiklund Rune Lind - Reidar Cedersund 4 S+1 K 650 22/0
Åke Nylén - Rolf Lindström Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 N= 9 620 17/5
Liane Svensson - Ingemar Svensson Agneta Danielsson - Hans Selling 4 N= 9 620 17/5
Bengt Eldered - Åke Åberg Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 4 S= 6 620 17/5
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 S= K 620 17/5
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4D V-2 K 500 12/10
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Jan Berggren - Inger Byström 4 V-2 K 200 9/13
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Said Eliasson - Eivor Örlefors 4 V-2 K 200 9/13
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Henry Häljeryd - Bo Byléhn 2NT N= 9 120 6/16
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3 V-1 K 100 3/19
Arne Mulari - Renate Rhodin Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 3 V-1 6 100 3/19
Jan Söderberg - Göran Olsson Liz Callbo - Roger Edholm 5 N-1 9 -100 0/22

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.23

Syd giv
ingen i zon
EDkn1072
1097
10
EK9
86
6432
853
D632
K954
Ekn8
EKD94
7
3
KD5
kn762
kn10854

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N967107
S967107
Ö47635
V47635
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Jakobsson - Lennart Wiklund Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3D N= K 530 22/0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Jan Söderberg - Göran Olsson 3 N+3 7 230 20/2
Said Eliasson - Eivor Örlefors Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 2 N+2 E 170 16/6
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 N+1 E 170 16/6
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 3 N+1 E 170 16/6
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3 V-3 K 150 12/10
Åke Nylén - Rolf Lindström Rune Lind - Reidar Cedersund 2 N+1 E 140 8/14
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Arne Mulari - Renate Rhodin 2 N+1 E 140 8/14
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 N+1 7 140 8/14
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2 N= E 110 4/18
Liz Callbo - Roger Edholm Jan Berggren - Inger Byström 4 V-2 E 100 1/21
Agneta Danielsson - Hans Selling Bengt Eldered - Åke Åberg 3D Ö-1 3 100 1/21

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.23

Väst giv
N-S i zon
752
9742
93
K975
Dkn9
K85
Dkn54
EDkn
K1063
E106
72
6432
E84
Dkn3
EK1086
108

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N56655
S56655
Ö77788
V77788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Roger Edholm Jan Berggren - Inger Byström 4 Ö-2 E 100 22/0
Said Eliasson - Eivor Örlefors Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 2 V= 2 -110 20/2
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 1NT V+1 5 -120 16/6
Liane Svensson - Ingemar Svensson Jan Söderberg - Göran Olsson 1NT V+1 7 -120 16/6
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 1NT V+1 7 -120 16/6
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Lennart Sohlin - Sune Häggbom 1NT V+2 7 -150 9/13
Anders Jakobsson - Lennart Wiklund Henry Häljeryd - Bo Byléhn 1NT V+2 7 -150 9/13
Agneta Danielsson - Hans Selling Bengt Eldered - Åke Åberg 1NT V+2 5 -150 9/13
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Arne Mulari - Renate Rhodin 2NT V+1 9 -150 9/13
Åke Nylén - Rolf Lindström Rune Lind - Reidar Cedersund 2 S-2 5 -200 3/19
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 S-2 D -200 3/19
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT V= 7 -400 0/22

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.23

Nord giv
alla i zon
102
Kkn852
E6
K1043
K87543
3
Dkn83
87
D9
D10764
K109
ED6
Ekn6
E9
7542
kn952

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N75747
S75647
Ö56696
V56696
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Said Eliasson - Eivor Örlefors Agneta Danielsson - Hans Selling 2NT Ö-2 2 200 21/1
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Arne Mulari - Renate Rhodin 3D V-1 E 200 21/1
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 1NT Ö= 2 -90 16/6
Liz Callbo - Roger Edholm Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 1NT Ö= 2 -90 16/6
Bengt Eldered - Åke Åberg Jan Söderberg - Göran Olsson 1NT Ö= 5 -90 16/6
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Rune Lind - Reidar Cedersund 2 N-1 9 -100 12/10
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 V+2 E -170 9/13
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Anders Jakobsson - Lennart Wiklund 2 V+2 4 -170 9/13
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 2 N-2 E -200 5/17
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 1NT S-2 5 -200 5/17
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Åke Nylén - Rolf Lindström 3D N-2 5 -500 2/20
Liane Svensson - Ingemar Svensson Jan Berggren - Inger Byström 3NT Ö= E -600 0/22

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.23

Öst giv
ingen i zon
K
92
K8764
K10874
92
ED1043
kn32
kn93
Dkn1063
Kkn7
E
ED65
E8754
865
D1095
2

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N58255
S58255
Ö841088
V841088
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Eldered - Åke Åberg Jan Söderberg - Göran Olsson 6 V-2 4 100 21/1
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Åke Nylén - Rolf Lindström 4 V-2 9 100 21/1
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 3 V= 9 -140 16/6
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Rune Lind - Reidar Cedersund 2 Ö+1 2 -140 16/6
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Arne Mulari - Renate Rhodin 3 V= 2 -140 16/6
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2NT V+1 8 -150 12/10
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3 V+1 K -170 9/13
Liz Callbo - Roger Edholm Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3 V+1 7 -170 9/13
Liane Svensson - Ingemar Svensson Jan Berggren - Inger Byström 4 V= 4 -420 6/16
Said Eliasson - Eivor Örlefors Agneta Danielsson - Hans Selling 3NT V+1 4 -430 3/19
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Anders Jakobsson - Lennart Wiklund 3NT V+1 7 -430 3/19
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 V+1 K -450 0/22

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.23

Syd giv
N-S i zon
EK9
1086
ED652
E7
D1087632
2
kn
K1032
54
E3
K974
Dkn654
kn
KDkn9754
1083
98

Optimalt kontrakt: 5D V-3 500
 NT
N491158
S491158
Ö93283
V93283
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rune Lind - Reidar Cedersund Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3NT N+3 4 690 22/0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 5 S= 3 650 17/5
Liz Callbo - Roger Edholm Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 S+1 Kn 650 17/5
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 S+1 Kn 650 17/5
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 4 S+1 Kn 650 17/5
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Anders Jakobsson - Lennart Wiklund 5D V-3 E 500 12/10
Liane Svensson - Ingemar Svensson Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4D V-2 10 300 8/14
Bengt Eldered - Åke Åberg Jan Berggren - Inger Byström 4D V-2 10 300 8/14
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Agneta Danielsson - Hans Selling 4D V-2 E 300 8/14
Arne Mulari - Renate Rhodin Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 4D V-1 E 100 4/18
Åke Nylén - Rolf Lindström Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 6 S-2 Kn -200 2/20
Said Eliasson - Eivor Örlefors Jan Söderberg - Göran Olsson 5 N-3 5 -300 0/22

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.23

Väst giv
Ö-V i zon
D9764
K1075
K6
Kkn
kn8
63
kn10754
ED76
K1053
D42
983
983
E2
Ekn98
ED2
10542

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N9811109
S9811109
Ö45234
V45234
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Roger Edholm Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT S+2 5 460 22/0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 S+1 Kn 450 18/4
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 N+1 9 450 18/4
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 4 S+1 8 450 18/4
Bengt Eldered - Åke Åberg Jan Berggren - Inger Byström 4 S= E 420 13/9
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Agneta Danielsson - Hans Selling 4 N= 3 420 13/9
Said Eliasson - Eivor Örlefors Jan Söderberg - Göran Olsson 3NT S= Kn 400 10/12
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 4 N-1 9 -50 5/17
Arne Mulari - Renate Rhodin Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 3NT S-1 4 -50 5/17
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Anders Jakobsson - Lennart Wiklund 3NT S-1 Kn -50 5/17
Rune Lind - Reidar Cedersund Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3NT S-1 4 -50 5/17
Åke Nylén - Rolf Lindström Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 3NT S-2 4 -100 0/22

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.23

Nord giv
ingen i zon
ED98
kn5
E10976
102
7642
D
D8543
kn65
Kkn103
E10763
2
984
5
K9842
Kkn
EKD73

Optimalt kontrakt: 5NT N= 460
 NT
N101010811
S101010810
Ö22342
V22342
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Jakobsson - Lennart Wiklund Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3NT S+2 D 460 22/0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3NT S= 6 400 17/5
Arne Mulari - Renate Rhodin Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3NT S= 3 400 17/5
Bengt Eldered - Åke Åberg Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3NT N= 3 400 17/5
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Liane Svensson - Ingemar Svensson 3NT N= 9 400 17/5
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Agneta Danielsson - Hans Selling 3 S+1 2 170 12/10
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 2NT N+1 10 150 10/12
Said Eliasson - Eivor Örlefors Jan Berggren - Inger Byström 2 S+2 D 130 8/14
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 3NT N-1 10 -50 4/18
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Åke Nylén - Rolf Lindström 3NT N-1 5 -50 4/18
Rune Lind - Reidar Cedersund Liz Callbo - Roger Edholm 3NT S-1 2 -50 4/18
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Jan Söderberg - Göran Olsson 3NT S-2 D -100 0/22

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.23

Öst giv
N-S i zon
K9543
652
ED53
D
Ekn1082
874
Kkn9
E2
7
Dkn103
10872
8543
D6
EK9
64
Kkn10976

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N977910
S977910
Ö34643
V35643
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Eldered - Åke Åberg Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3NT N+1 7 630 22/0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Jan Söderberg - Göran Olsson 2NT S+2 Kn 180 19/3
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Åke Nylén - Rolf Lindström 2NT S+2 Kn 180 19/3
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Agneta Danielsson - Hans Selling 2 V-3 D 150 15/7
Anders Jakobsson - Lennart Wiklund Lennart Sohlin - Sune Häggbom 2NT N+1 D 150 15/7
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Liane Svensson - Ingemar Svensson 2 S+2 E 130 11/11
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 3 S+1 10 130 11/11
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 3 S= E 110 7/15
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Henry Häljeryd - Bo Byléhn 2 N+1 8 110 7/15
Said Eliasson - Eivor Örlefors Jan Berggren - Inger Byström 2 V-1 D 50 4/18
Arne Mulari - Renate Rhodin Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 1NT N-2 D -200 1/21
Rune Lind - Reidar Cedersund Liz Callbo - Roger Edholm 2NT N-2 D -200 1/21

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.23

Syd giv
Ö-V i zon
52
E7
E974
KD1086
KD94
KD93
K3
752
kn73
842
D852
Ekn4
E1086
kn1065
kn106
93

Optimalt kontrakt: 1NT V= -90
 NT
N77565
S77666
Ö56777
V56777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Jakobsson - Lennart Wiklund Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 3NT Ö-4 9 400 22/0
Åke Nylén - Rolf Lindström Lennart Sohlin - Sune Häggbom 2 V-2 E 200 17/5
Liane Svensson - Ingemar Svensson Rune Lind - Reidar Cedersund 2 V-2 5 200 17/5
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Jan Berggren - Inger Byström 2 Ö-2 9 200 17/5
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Bengt Eldered - Åke Åberg 3 V-2 K 200 17/5
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Inger Olsson - Ingegerd Backlund 2NT N= 5 120 12/10
Arne Mulari - Renate Rhodin Agneta Danielsson - Hans Selling 2 V-1 E 100 10/12
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 2 S-2 K -100 5/17
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 2 S-2 K -100 5/17
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Said Eliasson - Eivor Örlefors 2 N-2 4 -100 5/17
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Liz Callbo - Roger Edholm 3 N-2 8 -100 5/17
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Jan Söderberg - Göran Olsson 1NT V+2 K -150 0/22

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.23

Väst giv
alla i zon
D8
E96543
kn4
964
1097
kn107
D106
E1073
653
D82
9873
K85
EKkn42
K
EK52
Dkn2

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N910101010
S910101010
Ö43323
V43323
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3NT S+2 3 660 22/0
Arne Mulari - Renate Rhodin Agneta Danielsson - Hans Selling 4 S+1 E 650 20/2
Åke Nylén - Rolf Lindström Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3NT S+1 3 630 15/7
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3NT S+1 6 630 15/7
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Jan Berggren - Inger Byström 3NT S+1 Kn 630 15/7
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Liz Callbo - Roger Edholm 3NT S+1 3 630 15/7
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Jan Söderberg - Göran Olsson 4 S= Kn 620 7/15
Liane Svensson - Ingemar Svensson Rune Lind - Reidar Cedersund 4 N= 5 620 7/15
Anders Jakobsson - Lennart Wiklund Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 4 N= K 620 7/15
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Bengt Eldered - Åke Åberg 4 N= 9 620 7/15
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3NT S= 3 600 2/20
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Said Eliasson - Eivor Örlefors 4 S-1 6 -100 0/22

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.23

Nord giv
N-S i zon
kn62
EK
K1052
Ekn53
D8754
kn986
Dkn7
6
EK3
D1075432
84
2
109

E963
KD109874

Optimalt kontrakt: 5D Ö-3 500
 NT
N1110458
S1110458
Ö11872
V11872
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rune Lind - Reidar Cedersund Bengt Eldered - Åke Åberg 6D S= 8 1540 22/0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3NT N+2 10 660 18/4
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT N+2 4 660 18/4
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Liane Svensson - Ingemar Svensson 4NT N+1 5 660 18/4
Said Eliasson - Eivor Örlefors Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 5 S+1 Kn 620 13/9
Anders Jakobsson - Lennart Wiklund Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 5 S+1 Kn 620 13/9
Liz Callbo - Roger Edholm Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 5D Ö-3 E 500 10/12
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Agneta Danielsson - Hans Selling 4D Ö-2 E 300 8/14
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Lennart Sohlin - Sune Häggbom 5 Ö-3 E 150 6/16
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Jan Berggren - Inger Byström 5D Ö-1 K 100 4/18
Åke Nylén - Rolf Lindström Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 3NT N-1 E -100 1/21
Arne Mulari - Renate Rhodin Jan Söderberg - Göran Olsson 5 N-1 K -100 1/21

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.23

Öst giv
Ö-V i zon
D854
E873

K8653
2
Kkn62
KD93
EDkn9
EKkn103
94
kn7652
7
976
D105
E1084
1042

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N62533
S62534
Ö7118109
V7118109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Rolf Lindström Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 2NT V-2 3 200 21/1
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Liane Svensson - Ingemar Svensson 5 V-2 E 200 21/1
Arne Mulari - Renate Rhodin Jan Söderberg - Göran Olsson 3NT V-1 3 100 17/5
Liz Callbo - Roger Edholm Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 3NT V-1 5 100 17/5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Agneta Danielsson - Hans Selling 2 V= 3 -110 13/9
Anders Jakobsson - Lennart Wiklund Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 2 Ö+1 5 -110 13/9
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 2NT V+1 3 -150 9/13
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1NT V+2 3 -150 9/13
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Jan Berggren - Inger Byström 3NT V= 5 -600 5/17
Said Eliasson - Eivor Örlefors Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT V= 5 -600 5/17
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3NT V+1 3 -630 1/21
Rune Lind - Reidar Cedersund Bengt Eldered - Åke Åberg 3NT Ö+1 4 -630 1/21

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.23

Syd giv
alla i zon

K4
K432
ED87542
E842
EDkn72
D1086
KD10965
1093
95
Kkn
kn73
865
Ekn7
10963

Optimalt kontrakt: 5D S-1 -200
 NT
N107334
S107334
Ö369108
V3610108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Rolf Lindström Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 5 Ö-3 3 300 22/0
Anders Jakobsson - Lennart Wiklund Agneta Danielsson - Hans Selling 5 Ö-2 E 200 19/3
Liz Callbo - Roger Edholm Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 Ö-2 10 200 19/3
Liane Svensson - Ingemar Svensson Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 5 N-1 9 -100 14/8
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 5 N-1 3 -100 14/8
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 5 N-1 3 -100 14/8
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3 Ö+1 10 -170 10/12
Jan Söderberg - Göran Olsson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 5D N-1 K -200 8/14
Jan Berggren - Inger Byström Arne Mulari - Renate Rhodin 6D N-2 3 -500 5/17
Rune Lind - Reidar Cedersund Said Eliasson - Eivor Örlefors 6D N-2 9 -500 5/17
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 Ö= 10 -620 1/21
Bengt Eldered - Åke Åberg Henry Häljeryd - Bo Byléhn 4 V= E -620 1/21

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.23

Väst giv
ingen i zon
K97
98653
kn3
1092
kn86
72
9875
Kkn85
D5
KDkn
EK10
ED764
E10432
E104
D642
3

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N44674
S44674
Ö98669
V98669
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 5 Ö-1 E 50 20/2
Liz Callbo - Roger Edholm Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3NT Ö-1 3 50 20/2
Bengt Eldered - Åke Åberg Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3NT Ö-1 2 50 20/2
Anders Jakobsson - Lennart Wiklund Agneta Danielsson - Hans Selling 2NT Ö= 2 -120 15/7
Jan Berggren - Inger Byström Arne Mulari - Renate Rhodin 2NT Ö= 2 -120 15/7
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3 Ö+1 E -130 10/12
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 Ö+1 E -130 10/12
Rune Lind - Reidar Cedersund Said Eliasson - Eivor Örlefors 4 Ö= 3 -130 10/12
Åke Nylén - Rolf Lindström Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3NT Ö= 2 -400 5/17
Jan Söderberg - Göran Olsson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT Ö= 3 -400 5/17
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3NT Ö+1 3 -430 1/21
Liane Svensson - Ingemar Svensson Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 3NT Ö+1 2 -430 1/21