Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2019-04-23 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2019-04-23

Partävling, 12 bord, 24 par. Antal brickor: 24. Medel: 264.0.

Privatprotokoll för Anders Jakobsson - Lennart Wiklund

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 16, Jan Söderberg - Göran Olsson
12 S-1 50 9 41% 9 41.0%Kn8E10952D5Kn1084 9765DKn76EKn965
23 V= 110 12 55% 21 48.0%EKD9K64K965Kn3 10523D10742E1098
Rond 2, som NS mot par 15, Jan Berggren - Inger Byström
35 S+1 420 12 55% 33 50.3%EDKn759863D264 KKEK109743EK32
42 V+1 -140 10 45% 43 49.0%952DKn98654D93 D73642EKKnEKn64
Rond 3, som ÖV mot par 14, Dan Mattsson - Ingalill Eriksson
52 V+2 170 15 68% 58 52.8%DDKn10954D964D9 E10843E3EKn7Kn63
63 N-2 100 16 73% 74 56.2%D52K9739643E7 Kn108108642KKD93
Rond 4, som NS mot par 13, Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg
74 V+1 -650 6 27% 80 52.0%4D62Kn5EKD8764 9531097K9874Kn5
83NT N= 400 14 64% 94 53.5%Kn710743EK7ED107 EK32D65Kn3K643
Rond 5, som NS mot par 24, Rune Lind - Reidar Cedersund
93NT S= 400 12 55% 106 53.7%8ED2EKn932KKn53 EKn76286K87E72
104 S+1 650 22 100% 128 58.3%6KD942D1086Kn96 E5EKn8397EK1043
Rond 6, som NS mot par 23, Henry Häljeryd - Bo Byléhn
113D N= 530 22 100% 150 62.1%EDKn1072109710EK9 3KD5Kn762Kn10854
121NT V+2 -150 9 41% 159 60.3%752974293K975 E84DKn3EK1086108
Rond 7, som ÖV mot par 22, Margaretha Holmlund - Lars Hedberg
132 V+2 170 13 59% 172 60.2%D9D10764K109ED6 K875433DKn8387
143NT V+1 430 19 86% 191 62.1%DKn1063KKn7EED65 92ED1043Kn32Kn93
Rond 8, som ÖV mot par 21, Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg
155D V-3 -500 10 45% 201 60.9%54E3K974DKn654 D10876322KnK1032
163NT S-1 50 17 77% 218 61.9%K1053D42983983 Kn863Kn10754ED76
Rond 9, som NS mot par 20, Lennart Sohlin - Sune Häggbom
173NT S+2 460 22 100% 240 64.2%ED98Kn5E10976102 5K9842KKnEKD73
182NT N+1 150 15 68% 255 64.4%K9543652ED53D D6EK964KKn10976
Rond 10, som NS mot par 19, Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg
193NT Ö-4 400 22 100% 277 66.3%52E7E974KD1086 E1086Kn1065Kn10693
204 N= 620 7 32% 284 64.5%D8E96543Kn4964 EKKn42KEK52DKn2
Rond 11, som NS mot par 18, Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt
215 S+1 620 13 59% 297 64.3%Kn62EKK1052EKn53 109E963KD109874
222 Ö+1 -110 13 59% 310 64.0%D854E873K8653 976D105E10841042
Rond 12, som NS mot par 17, Agneta Danielsson - Hans Selling
235 Ö-2 200 19 86% 329 65.0%K4K432ED87542 Kn73865EKn710963
242NT Ö= -120 15 68% 344 65.1%K9798653Kn31092 E10432E104D6423