Kommande tävlingar
30/05 Final
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final
13/07 SM Lag Mixed
Rapporterade tävlingar
04/05 IAF-guld, BK S:t Erik
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
19/04 Trosa BS - Guldtävling
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2019-04-23 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2019-04-23

Partävling, 12 bord, 24 par. Antal brickor: 24. Medel: 264.0.

Privatprotokoll för Åke Nylén - Rolf Lindström

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 17, Agneta Danielsson - Hans Selling
14 S-3 150 22 100% 22 100.0%Kn8E10952D5Kn1084 9765DKn76EKn965
24 S-3 300 20 91% 42 95.5%EKD9K64K965Kn3 10523D10742E1098
Rond 2, som ÖV mot par 16, Jan Söderberg - Göran Olsson
33NT S+4 -520 1 5% 43 65.3%9643E10754KnD98 1082DKn2865Kn1075
41NT S-1 100 8 36% 51 58.0%Kn8EK108732K1087 EK1064753D10952
Rond 3, som NS mot par 15, Jan Berggren - Inger Byström
54 Ö-1 50 20 91% 71 64.6%Kn97K6210852K75 K65287K3E10842
62NT S-3 -150 1 5% 72 54.7%K963E5D1052Kn52 E74DKnEKn8710864
Rond 4, som NS mot par 14, Dan Mattsson - Ingalill Eriksson
74D N-2 -500 10 45% 82 53.3%4D62Kn5EKD8764 9531097K9874Kn5
83NT N-1 -50 2 9% 84 47.8%Kn710743EK7ED107 EK32D65Kn3K643
Rond 5, som NS mot par 13, Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg
93NT N+1 430 15 68% 99 50.0%8ED2EKn932KKn53 EKn76286K87E72
104 N= 620 17 77% 116 52.7%6KD942D1086Kn96 E5EKn8397EK1043
Rond 6, som NS mot par 24, Rune Lind - Reidar Cedersund
112 N+1 140 8 36% 124 51.2%EDKn1072109710EK9 3KD5Kn762Kn10854
122 S-2 -200 3 14% 127 48.1%752974293K975 E84DKn3EK1086108
Rond 7, som ÖV mot par 23, Henry Häljeryd - Bo Byléhn
133D N-2 500 20 91% 147 51.4%D9D10764K109ED6 K875433DKn8387
144 V-2 -100 1 5% 148 48.1%DKn1063KKn7EED65 92ED1043Kn32Kn93
Rond 8, som NS mot par 22, Margaretha Holmlund - Lars Hedberg
156 S-2 -200 2 9% 150 45.5%EK91086ED652E7 KnKDKn9754108398
163NT S-2 -100 0 0% 150 42.6%D9764K1075K6KKn E2EKn98ED210542
Rond 9, som ÖV mot par 21, Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg
173NT N-1 50 18 82% 168 44.9%KKn103E107632984 7642DD8543Kn65
182NT S+2 -180 3 14% 171 43.2%7DKn103108728543 EKn1082874KKn9E2
Rond 10, som NS mot par 20, Lennart Sohlin - Sune Häggbom
192 V-2 200 17 77% 188 45.0%52E7E974KD1086 E1086Kn1065Kn10693
203NT S+1 630 15 68% 203 46.1%D8E96543Kn4964 EKKn42KEK52DKn2
Rond 11, som NS mot par 19, Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg
213NT N-1 -100 1 5% 204 44.2%Kn62EKK1052EKn53 109E963KD109874
222NT V-2 200 21 95% 225 46.5%D854E873K8653 976D105E10841042
Rond 12, som NS mot par 18, Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt
235 Ö-3 300 22 100% 247 48.8%K4K432ED87542 Kn73865EKn710963
243NT Ö= -400 5 23% 252 47.8%K9798653Kn31092 E10432E104D6423