Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2019-01-15 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2019-01-15

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.15

Nord giv
ingen i zon
K6
E1098742
73
63
109532
D
1052
K952
E74
kn5
KDkn6
ED87
Dkn8
K63
E984
kn104

Optimalt kontrakt: 3NTD N-1 -100
 NT
N45948
S45948
Ö98395
V98395
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 4D N= E 590 22/0
Agneta Danielsson - Hans Selling Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 N= E 420 20/2
Karin Lodin - Liz Callbo Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 N+2 K 170 18/4
Björn Backlund - Anders Jakobsson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3 N= E 140 16/6
Liane Svensson - Ingemar Svensson Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 V-1 E 50 11/11
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Arne Mulari - Renate Rhodin 4 V-1 E 50 11/11
Rolf Lindström - Åke Nylén Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 Ö-1 K 50 11/11
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 V-1 E 50 11/11
Lars Olsson - Kurt Norström Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 N-1 E -50 5/17
Anna Greta Bäck - Lena Becksén Lennart Wiklund - Kjell du Puy 3 N-1 K -50 5/17
Lilian Mårtensson - Yngve Sandström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 Ö+1 4 -140 1/21
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Britt Bergman - Leif Persson 3 V= 6 -140 1/21

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.15

Öst giv
N-S i zon
E10
kn10643
Dkn43
97
K85
2
K9862
E654
kn972
EKD85
E10
kn3
D643
97
75
KD1082

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N64545
S64434
Ö79898
V79898
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Arne Mulari - Renate Rhodin 4 Ö-2 K 100 20/2
Lilian Mårtensson - Yngve Sandström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT V-2 7 100 20/2
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Britt Bergman - Leif Persson 3NT V-2 Kn 100 20/2
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3NT Ö-1 8 50 14/8
Rolf Lindström - Åke Nylén Jeanette Jensen - Ylva Papp 3NT V-1 Kn 50 14/8
Karin Lodin - Liz Callbo Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 Ö-1 7 50 14/8
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 Ö= 6 -110 9/13
Lars Olsson - Kurt Norström Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 Ö= K -110 9/13
Björn Backlund - Anders Jakobsson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 2 Ö+1 K -140 5/17
Anna Greta Bäck - Lena Becksén Lennart Wiklund - Kjell du Puy 2 Ö+1 K -140 5/17
Liane Svensson - Ingemar Svensson Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2 Ö+2 5 -170 2/20
Agneta Danielsson - Hans Selling Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3NT V= 3 -400 0/22

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.15

Syd giv
Ö-V i zon
KD
kn10976
K984
kn8
1076
D
Dkn10762
D107
943
852
5
EK6543
Ekn852
EK43
E3
92

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N5711117
S5711117
Ö85011
V85011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 S+3 D 510 17/5
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 4 N+3 5 510 17/5
Karin Lodin - Liz Callbo Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 S+3 D 510 17/5
Britt Bergman - Leif Persson Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 4 N+3 5 510 17/5
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Björn Backlund - Anders Jakobsson 4 N+3 5 510 17/5
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Agneta Danielsson - Hans Selling 4 S+3 10 510 17/5
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 N+1 E 450 7/15
Lennart Wiklund - Kjell du Puy Lars Olsson - Kurt Norström 5 N= E 450 7/15
Rolf Lindström - Åke Nylén Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 N+1 E 450 7/15
Anna Greta Bäck - Lena Becksén Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 N+1 E 450 7/15
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 N+4 5 260 2/20
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Ulla Berglund - Egon Bohman 3 N+2 E 200 0/22

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.15

Väst giv
alla i zon
1062
D43
E874
K108
EK85
kn985
D
9542
Dkn73
E762
kn95
D6
94
K10
K10632
Ekn73

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N810558
S810558
Ö43884
V43884
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna Greta Bäck - Lena Becksén Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 V-3 4 300 21/1
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Agneta Danielsson - Hans Selling 3 V-3 2 300 21/1
Karin Lodin - Liz Callbo Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3 Ö-2 3 200 18/4
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 2 S+2 E 130 15/7
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 S+2 E 130 15/7
Lennart Wiklund - Kjell du Puy Lars Olsson - Kurt Norström 1NT N+1 3 120 12/10
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3 S= E 110 9/13
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 S+1 E 110 9/13
Britt Bergman - Leif Persson Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 3 V-1 2 100 6/16
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Björn Backlund - Anders Jakobsson Pass   4/18
Rolf Lindström - Åke Nylén Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 S-1 E -100 2/20
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Ulla Berglund - Egon Bohman 2 Ö= 9 -110 0/22

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.15

Nord giv
N-S i zon
84
E10532
KD65
64
KD3
9
E10874
EK108
E6
Dkn876
kn32
D73
kn109752
K4
9
kn952

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N43453
S43453
Ö910889
V910989
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Bergman - Leif Persson Margareta Sandberg - Per Sandberg 1D N= Kn 160 22/0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 2 S= E 110 20/2
Karin Lodin - Liz Callbo Jeanette Jensen - Ylva Papp 3NT V-1 3 50 17/5
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 5 V-1 E 50 17/5
Rolf Lindström - Åke Nylén Ulla Berglund - Egon Bohman 2 V+1 8 -110 14/8
Lars Olsson - Kurt Norström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2NT V= 4 -120 12/10
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3 V+1 8 -130 10/12
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 2NT V+1 5 -150 8/14
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT V= 8 -400 5/17
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT V= 8 -400 5/17
Agneta Danielsson - Hans Selling Anna Greta Bäck - Lena Becksén 3NT V+1 5 -430 1/21
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Lennart Wiklund - Kjell du Puy 3NT V+1 E -430 1/21

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.15

Öst giv
Ö-V i zon
E5
Ekn102
KD95
1086
kn943
D5
8
Kkn7542
D106
K9763
E103
D9
K872
84
kn7642
E3

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N510778
S510778
Ö83654
V83654
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Lodin - Liz Callbo Jeanette Jensen - Ylva Papp 1NT N+3 3 180 22/0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2NT N+1 9 150 20/2
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 2 N+2 9 130 13/9
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Arne Mulari - Renate Rhodin 3 N+1 Kn 130 13/9
Agneta Danielsson - Hans Selling Anna Greta Bäck - Lena Becksén 3 N+1 D 130 13/9
Rolf Lindström - Åke Nylén Ulla Berglund - Egon Bohman 3 S+1 4 130 13/9
Britt Bergman - Leif Persson Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 N+1 3 130 13/9
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 2 S+2 D 130 13/9
Lars Olsson - Kurt Norström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1NT Ö= 4 -90 5/17
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 2 V= E -90 5/17
Björn Backlund - Anders Jakobsson Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 2 S-2 8 -100 2/20
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Lennart Wiklund - Kjell du Puy 2 Ö= 9 -110 0/22

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.15

Syd giv
alla i zon
KD1084
E10
D10942
9
93
D876532
kn6
E4
kn762
94
873
Kkn108
E5
Kkn
EK5
D76532

Optimalt kontrakt: 6 S= 1430
 NT
N91271211
S91271211
Ö41611
V41611
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ulla Berglund - Egon Bohman 3NT S+3 2 690 21/1
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3NT S+3 2 690 21/1
Liane Svensson - Ingemar Svensson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 N+1 4 650 15/7
Karin Lodin - Liz Callbo Arne Mulari - Renate Rhodin 4 N+1 9 650 15/7
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 4 N+1 4 650 15/7
Anna Greta Bäck - Lena Becksén Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 4 N+1 9 650 15/7
Lennart Wiklund - Kjell du Puy Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 3NT S+1 2 630 8/14
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3NT S+1 6 630 8/14
Britt Bergman - Leif Persson Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3NT S+1 5 630 8/14
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Rolf Lindström - Åke Nylén 4 N= 9 620 4/18
Lars Olsson - Kurt Norström Agneta Danielsson - Hans Selling 3 N+2 4 200 2/20
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3 S= 8 110 0/22

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.15

Väst giv
ingen i zon
kn
Ekn754
74
E7543
EK10854
KD2
K8
86
D762
6
kn52
KD1092
93
10983
ED10963
kn

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N491033
S491033
Ö84397
V84397
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Ingemar Svensson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 5 S= 8 450 22/0
Lennart Wiklund - Kjell du Puy Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 5 V-1 7 50 19/3
Anna Greta Bäck - Lena Becksén Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 4 V-1 E 50 19/3
Britt Bergman - Leif Persson Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3 V= 7 -140 16/6
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ulla Berglund - Egon Bohman 4 V= 7 -420 9/13
Karin Lodin - Liz Callbo Arne Mulari - Renate Rhodin 4 V= 7 -420 9/13
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 4 V= E -420 9/13
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 4 V= E -420 9/13
Lars Olsson - Kurt Norström Agneta Danielsson - Hans Selling 4 V= E -420 9/13
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Inger Olsson - Ingegerd Backlund 4 V= E -420 9/13
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 V+1 E -450 1/21
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Rolf Lindström - Åke Nylén 4 V+1 E -450 1/21

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.15

Nord giv
Ö-V i zon
kn5
102
ED95432
D3
1062
D8763
K8
954
KD743
94
kn76
K108
E98
EKkn5
10
Ekn762

Optimalt kontrakt: 6 N= 920
 NT
N1012989
S10121089
Ö31343
V31343
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Berglund - Egon Bohman Karin Lodin - Liz Callbo 3NT S+2 6 460 22/0
Agneta Danielsson - Hans Selling Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3NT S+1 3 430 20/2
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Inger Olsson - Ingegerd Backlund 5 N+1 4 420 18/4
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Lars Olsson - Kurt Norström 3NT S= 6 400 12/10
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Jeanette Jensen - Ylva Papp 3NT S= 8 400 12/10
Britt Bergman - Leif Persson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3NT S= 8 400 12/10
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT S= 3 400 12/10
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT S= 3 400 12/10
Anna Greta Bäck - Lena Becksén Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2NT S+2 6 180 6/16
Liane Svensson - Ingemar Svensson Arne Mulari - Renate Rhodin 2 N+3 3 150 4/18
Rolf Lindström - Åke Nylén Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3NT S-1 3 -50 2/20
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 3NT S-3 3 -150 0/22

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.15

Öst giv
alla i zon
K975
D32
KD108
43
ED3
E5
E964
D1052
62
K9864
kn2
E987
kn1084
kn107
753
Kkn6

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N35465
S35465
Ö107967
V108978
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Lindström - Åke Nylén Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 V-3 K 300 22/0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 V-2 K 200 19/3
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT V-2 8 200 19/3
Anna Greta Bäck - Lena Becksén Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT V-1 8 100 16/6
Agneta Danielsson - Hans Selling Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 1 V= 3 -80 14/8
Britt Bergman - Leif Persson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 1 V+1 K -110 12/10
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Lars Olsson - Kurt Norström 2NT V= K -120 9/13
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 1NT V+1 K -120 9/13
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 V+2 7 -130 6/16
Ulla Berglund - Egon Bohman Karin Lodin - Liz Callbo 2 V+1 K -140 4/18
Liane Svensson - Ingemar Svensson Arne Mulari - Renate Rhodin 2NT V+1 K -150 2/20
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Inger Olsson - Ingegerd Backlund 2 N-2 9 -200 0/22

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.15

Syd giv
ingen i zon
E98
KDkn86
kn73
82
kn764
10543
K8
ED5
K1052
E
E1092
Kkn103
D3
972
D654
9764

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N34624
S34624
Ö1097118
V1097118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Lodin - Liz Callbo Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 4 Ö-2 7 100 22/0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Lars Olsson - Kurt Norström 4 Ö-1 9 50 19/3
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Rolf Lindström - Åke Nylén 2NT Ö-1 7 50 19/3
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 2 Ö+1 9 -140 15/7
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 Ö= 7 -140 15/7
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2 Ö+2 7 -170 10/12
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Jeanette Jensen - Ylva Papp 1 V+3 K -170 10/12
Arne Mulari - Renate Rhodin Britt Bergman - Leif Persson 2 V+2 K -170 10/12
Björn Backlund - Anders Jakobsson Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2 V+3 K -200 5/17
Ulla Berglund - Egon Bohman Liane Svensson - Ingemar Svensson 2 V+3 K -200 5/17
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Anna Greta Bäck - Lena Becksén 4 V= K -420 2/20
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 4 Ö+1 9 -450 0/22

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.15

Väst giv
N-S i zon
EK3
Kkn76
E64
E62
kn1097654

Dkn108
107
82
E10853
9752
D4
D
D942
K3
Kkn9853

Optimalt kontrakt: 6NT N= 1440
 NT
N11911612
S12911712
Ö14261
V14261
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Rolf Lindström - Åke Nylén 6NT N= E 1440 22/0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 6 N= E 1370 19/3
Björn Backlund - Anders Jakobsson Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 6 N= E 1370 19/3
Karin Lodin - Liz Callbo Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 5D S= Kn 850 16/6
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4D V-4 E 800 14/8
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT N+4 8 720 12/10
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Anna Greta Bäck - Lena Becksén 3NT N+3 8 690 8/14
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Jeanette Jensen - Ylva Papp 4NT N+2 2 690 8/14
Ulla Berglund - Egon Bohman Liane Svensson - Ingemar Svensson 3NT N+3 8 690 8/14
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 3NT N+1 3 630 4/18
Arne Mulari - Renate Rhodin Britt Bergman - Leif Persson 5 S+1 D 620 2/20
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Lars Olsson - Kurt Norström 3D V-3 E 500 0/22

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.15

Nord giv
alla i zon
E87
kn75
Kkn8632
3
103
E9632

D107642
Dkn9542
K
E54
kn85
K6
D1084
D1097
EK9

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 500
 NT
N410749
S410749
Ö83664
V83664
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3NT S+2 10 660 22/0
Rolf Lindström - Åke Nylén Anna Greta Bäck - Lena Becksén 5D V-2 E 500 20/2
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Lars Olsson - Kurt Norström 4 Ö-3 D 300 18/4
Björn Backlund - Anders Jakobsson Jeanette Jensen - Ylva Papp 3D Ö-1 E 200 16/6
Lennart Wiklund - Kjell du Puy Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 N+1 Kn 150 13/9
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Karin Lodin - Liz Callbo 3 N+2 D 150 13/9
Britt Bergman - Leif Persson Ulla Berglund - Egon Bohman 3 S= K 140 10/12
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 3 S+1 10 130 6/16
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 N= K 130 6/16
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 N= D 130 6/16
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Liane Svensson - Ingemar Svensson 5 N-1 D -100 2/20
Arne Mulari - Renate Rhodin Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 5 N-2 K -200 0/22

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.15

Öst giv
ingen i zon

D97643
E103
E543
E10632
E105
D4
K106
Kkn54
kn8
Kkn972
97
D987
K2
865
Dkn82

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -300
 NT
N84844
S84844
Ö38588
V49599
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 3 V-2 6 100 18/4
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Lars Olsson - Kurt Norström 4 V-2 9 100 18/4
Lennart Wiklund - Kjell du Puy Margareta Sandberg - Per Sandberg 3D V-1 6 100 18/4
Britt Bergman - Leif Persson Ulla Berglund - Egon Bohman 4 V-2 4 100 18/4
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 V-2 7 100 18/4
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 V-1 E 50 12/10
Björn Backlund - Anders Jakobsson Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 N-2 K -100 10/12
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Karin Lodin - Liz Callbo 2 V= 3 -110 8/14
Arne Mulari - Renate Rhodin Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 V= E -140 6/16
Rolf Lindström - Åke Nylén Anna Greta Bäck - Lena Becksén 3 V+1 E -170 4/18
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Liane Svensson - Ingemar Svensson 4 V= E -420 2/20
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Sune Häggbom - Lennart Sohlin 5D N-4 4 -800 0/22

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.15

Syd giv
N-S i zon
kn2
kn9765
E974
D9
3
E43
K1063
EKkn53
EKD954
KD
52
864
10876
1082
Dkn8
1072

Optimalt kontrakt: 6 V= -920
 NT
N03512
S03512
Ö111081011
V121081111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 4 Ö-2 D 100 21/1
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Anna Greta Bäck - Lena Becksén 6NT V-2 E 100 21/1
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT Ö-1 10 50 18/4
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 Ö+2 D -170 15/7
Agneta Danielsson - Hans Selling Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 2 Ö+2 D -170 15/7
Liane Svensson - Ingemar Svensson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 Ö= D -420 10/12
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Britt Bergman - Leif Persson 4 Ö= 2 -420 10/12
Jeanette Jensen - Ylva Papp Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 Ö= D -420 10/12
Lennart Wiklund - Kjell du Puy Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3NT V+1 6 -430 5/17
Ulla Berglund - Egon Bohman Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT V+1 5 -430 5/17
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Björn Backlund - Anders Jakobsson 3NT Ö+2 6 -460 2/20
Karin Lodin - Liz Callbo Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 Ö+2 8 -480 0/22

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.15

Väst giv
Ö-V i zon
kn1098
2
932
K10852
432
kn10643
K4
D64
E76
D985
D1086
Ekn
KD5
EK7
Ekn75
973

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N87486
S97486
Ö46856
V46856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Danielsson - Hans Selling Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 4D V-2 Kn 500 22/0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 2 Ö-4 E 400 20/2
Lennart Wiklund - Kjell du Puy Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 1NT S+1 K 120 18/4
Jeanette Jensen - Ylva Papp Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 Ö-1 E 100 16/6
Liane Svensson - Ingemar Svensson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 1NT S= K 90 14/8
Karin Lodin - Liz Callbo Sune Häggbom - Lennart Sohlin 1NT S-1 4 -50 10/12
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Britt Bergman - Leif Persson 1NT S-1 K -50 10/12
Ulla Berglund - Egon Bohman Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT S-1 Kn -50 10/12
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Arne Mulari - Renate Rhodin 1NT V= 8 -90 6/16
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Margareta Sandberg - Per Sandberg 1NT S-2 3 -100 3/19
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Björn Backlund - Anders Jakobsson 1NT S-2 4 -100 3/19
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Anna Greta Bäck - Lena Becksén 3NT S-3 Kn -150 0/22

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.15

Nord giv
ingen i zon
KD96532
972
98
E
107
Kkn3
K1073
kn1063
4
D10654
Ekn6
D987
Ekn8
E8
D542
K542

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N565109
S565109
Ö86723
V86723
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Mulari - Renate Rhodin Björn Backlund - Anders Jakobsson 4D N= 5 590 22/0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lars Olsson - Kurt Norström 4 N+1 7 450 17/5
Liane Svensson - Ingemar Svensson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 N+1 5 450 17/5
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 4 N+1 4 450 17/5
Ulla Berglund - Egon Bohman Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 N+1 E 450 17/5
Britt Bergman - Leif Persson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3NT S+1 3 430 12/10
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 4 N= 4 420 8/14
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 N= 6 420 8/14
Jeanette Jensen - Ylva Papp Lennart Wiklund - Kjell du Puy 4 N= 5 420 8/14
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 2 N+3 E 200 2/20
Agneta Danielsson - Hans Selling Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 N+2 4 200 2/20
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3 N+2 7 200 2/20

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.15

Öst giv
N-S i zon
Kkn62
E5
Kkn98
984
9873
Dkn104
1072
KD
E5
K8762
D
kn10763
D104
93
E6543
E52

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N4104108
S4104108
Ö82933
V82933
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Bergman - Leif Persson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3 N+2 E 150 19/3
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3 N+2 7 150 19/3
Ulla Berglund - Egon Bohman Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 N+2 E 150 19/3
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 4 N+1 E 150 19/3
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 3 N+1 2 130 12/10
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lars Olsson - Kurt Norström 3 N+1 E 130 12/10
Agneta Danielsson - Hans Selling Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 N+1 2 130 12/10
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 3 N= 7 110 8/14
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3 Ö= 4 -140 4/18
Arne Mulari - Renate Rhodin Björn Backlund - Anders Jakobsson 2 Ö+1 3 -140 4/18
Jeanette Jensen - Ylva Papp Lennart Wiklund - Kjell du Puy 3 Ö= E -140 4/18
Liane Svensson - Ingemar Svensson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3D S-2 D -500 0/22

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.15

Syd giv
Ö-V i zon
65
Dkn10
K10975
D43
KD1043
E7
kn6
kn975
87
K865
843
EK86
Ekn92
9432
ED2
102

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N37636
S37636
Ö106797
V106797
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Lindström - Åke Nylén Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3 Ö-3 10 300 22/0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 2 Ö-2 10 200 20/2
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 V-1 D 100 15/7
Liane Svensson - Ingemar Svensson Anna Greta Bäck - Lena Becksén 2 Ö-1 10 100 15/7
Arne Mulari - Renate Rhodin Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 V-1 D 100 15/7
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Lennart Wiklund - Kjell du Puy 3 V-1 9 100 15/7
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Pass   8/14
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Agneta Danielsson - Hans Selling Pass   8/14
Margareta Sandberg - Per Sandberg Inger Olsson - Ingegerd Backlund Pass   8/14
Björn Backlund - Anders Jakobsson Ulla Berglund - Egon Bohman 3 S-1 K -50 4/18
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3 Ö= 4 -110 2/20
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 1NT Ö+2 2 -150 0/22

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.15

Väst giv
alla i zon
4
K102
D853
EKkn52
K10
E85
Kkn96
D1043
ED9
D63
E742
987
kn876532
kn974
10
6

Optimalt kontrakt: 4D N-2 -500
 NT
N54584
S54584
Ö88659
V88759
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Lindström - Åke Nylén Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 4D V-3 4 800 22/0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Anna Greta Bäck - Lena Becksén 3 Ö-3 6 300 20/2
Björn Backlund - Anders Jakobsson Ulla Berglund - Egon Bohman 4NTD V-1 4 200 16/6
Arne Mulari - Renate Rhodin Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5 V-2 4 200 16/6
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Agneta Danielsson - Hans Selling 3 V-2 E 200 16/6
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Jeanette Jensen - Ylva Papp 3NT Ö-1 6 100 7/15
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 3 V-1 4 100 7/15
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3NT Ö-1 8 100 7/15
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 2 V-1 4 100 7/15
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3 V-1 4 100 7/15
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Lennart Wiklund - Kjell du Puy 3NT Ö-1 8 100 7/15
Margareta Sandberg - Per Sandberg Inger Olsson - Ingegerd Backlund 2 V= E -90 0/22

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.15

Nord giv
N-S i zon
K976
EKD
1042
kn62
kn2
96543
KDkn8
E7
ED43
102
E9765
D9
1085
kn87
3
K108543

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N83455
S83455
Ö510878
V510878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Lodin - Liz Callbo Lars Olsson - Kurt Norström 4 V-3 10 150 22/0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Agneta Danielsson - Hans Selling 5 Ö-2 10 100 20/2
Björn Backlund - Anders Jakobsson Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 2 Ö+1 10 -110 16/6
Lennart Wiklund - Kjell du Puy Arne Mulari - Renate Rhodin 2 Ö+1 7 -110 16/6
Margareta Sandberg - Per Sandberg Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 Ö+1 10 -110 16/6
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3 Ö+1 10 -130 10/12
Liane Svensson - Ingemar Svensson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 2 Ö+2 5 -130 10/12
Rolf Lindström - Åke Nylén Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 3 Ö+1 3 -130 10/12
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3 Ö+2 10 -150 3/19
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ulla Berglund - Egon Bohman 3 Ö+2 3 -150 3/19
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3 Ö+2 10 -150 3/19
Lilian Mårtensson - Yngve Sandström Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 Ö+2 K -150 3/19

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.15

Öst giv
Ö-V i zon

KD762
985432
103
D1096
E853
D106
54
87543
kn94
kn
Kkn82
EKkn2
10
EK7
ED976

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N9111078
S9111078
Ö32365
V32354
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Lodin - Liz Callbo Lars Olsson - Kurt Norström 3NT S+3 6 490 22/0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 5 N= 5 400 19/3
Jeanette Jensen - Ylva Papp Agneta Danielsson - Hans Selling 3NT S= 10 400 19/3
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ulla Berglund - Egon Bohman 4 N+1 4 150 16/6
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2 S+1 9 110 13/9
Margareta Sandberg - Per Sandberg Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 S+1 E 110 13/9
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Sune Häggbom - Lennart Sohlin 5 S-1 5 -50 7/15
Björn Backlund - Anders Jakobsson Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 5 N-1 2 -50 7/15
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3NT S-1 8 -50 7/15
Lilian Mårtensson - Yngve Sandström Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 S-1 4 -50 7/15
Lennart Wiklund - Kjell du Puy Arne Mulari - Renate Rhodin 6D N-1 2 -100 2/20
Rolf Lindström - Åke Nylén Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 5 S-3 10 -150 0/22

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.15

Syd giv
alla i zon
D1087
EK104
752
D2
K93
kn9753
D94
97
642
D
K83
kn86543
Ekn5
862
Ekn106
EK10

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N81091011
S810101011
Ö52322
V52322
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Anders Jakobsson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3NT S+3 3 690 22/0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT N+2 6 660 16/6
Lennart Wiklund - Kjell du Puy Ulla Berglund - Egon Bohman 3NT S+2 3 660 16/6
Karin Lodin - Liz Callbo Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3NT S+2 3 660 16/6
Britt Bergman - Leif Persson Anna Greta Bäck - Lena Becksén 3NT S+2 3 660 16/6
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT S+2 5 660 16/6
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lars Olsson - Kurt Norström 3NT S+1 5 630 10/12
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT S= 9 600 7/15
Jeanette Jensen - Ylva Papp Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3NT S= 3 600 7/15
Agneta Danielsson - Hans Selling Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3NT S-1 3 -100 2/20
Lilian Mårtensson - Yngve Sandström Rolf Lindström - Åke Nylén 4 N-1 8 -100 2/20
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Liane Svensson - Ingemar Svensson 3NT S-1 3 -100 2/20

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.15

Väst giv
ingen i zon
K76
D107
D4
K9654
1053
Ekn862
9762
2
D98
K9
E103
ED1073
Ekn42
543
Kkn85
kn8

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N65568
S65567
Ö77855
V77855
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lilian Mårtensson - Yngve Sandström Rolf Lindström - Åke Nylén 3NT Ö-3 Kn 150 22/0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 Ö-2 Kn 100 20/2
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Margareta Sandberg - Per Sandberg 1NT Ö-1 2 50 13/9
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lars Olsson - Kurt Norström 1NT Ö-1 5 50 13/9
Lennart Wiklund - Kjell du Puy Ulla Berglund - Egon Bohman 2 Ö-1 Kn 50 13/9
Karin Lodin - Liz Callbo Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 1NT Ö-1 2 50 13/9
Britt Bergman - Leif Persson Anna Greta Bäck - Lena Becksén 2 Ö-1 Kn 50 13/9
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Liane Svensson - Ingemar Svensson 2 Ö-1 8 50 13/9
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Arne Mulari - Renate Rhodin 1 V= D -80 5/17
Jeanette Jensen - Ylva Papp Inger Olsson - Ingegerd Backlund 1 Ö= Kn -80 5/17
Agneta Danielsson - Hans Selling Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2 S-2 2 -100 2/20
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 Ö= Kn -110 0/22

Bricka 25

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.15

Nord giv
Ö-V i zon
EKkn
K7
kn865
ED85
D87
1096
ED2
10973
1096532
kn8
97
Kkn4
4
ED5432
K1043
62

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N81110610
S81111610
Ö52273
V52273
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Danielsson - Hans Selling Arne Mulari - Renate Rhodin 4 S+2 E 480 22/0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Anna Greta Bäck - Lena Becksén 4 S+1 10 450 18/4
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 N+1 4 450 18/4
Britt Bergman - Leif Persson Lars Olsson - Kurt Norström 4 N+1 2 450 18/4
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3NT N+1 10 430 12/10
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT N+1 2 430 12/10
Margareta Sandberg - Per Sandberg Rolf Lindström - Åke Nylén 3NT N+1 5 430 12/10
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 N= 7 420 6/16
Liane Svensson - Ingemar Svensson Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 4 S= 2 420 6/16
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Karin Lodin - Liz Callbo 4 S= 10 420 6/16
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 N+2 10 130 2/20
Lennart Wiklund - Kjell du Puy Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 6 N-1 8 -50 0/22

Bricka 26

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.15

Öst giv
alla i zon
E652
Dkn72
kn
ED54
3
43
EKD10842
K83
kn107
EK10986
95
kn10
KD984
5
763
9762

Optimalt kontrakt: 5D Ö-1 200
 NT
N1026103
S1026103
Ö310736
V310736
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Anders Jakobsson Anna Greta Bäck - Lena Becksén 4 S= E 620 22/0
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4D Ö-2 K 500 20/2
Liane Svensson - Ingemar Svensson Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 4 Ö-3 K 300 17/5
Britt Bergman - Leif Persson Lars Olsson - Kurt Norström 4 Ö-3 K 300 17/5
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 Ö-2 4 200 14/8
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 V-1 6 100 11/11
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Jeanette Jensen - Ylva Papp 5 V-1 E 100 11/11
Margareta Sandberg - Per Sandberg Rolf Lindström - Åke Nylén 3 V= 2 -110 8/14
Agneta Danielsson - Hans Selling Arne Mulari - Renate Rhodin 3 V+1 E -130 6/16
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 V+1 E -140 4/18
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Karin Lodin - Liz Callbo 5 V= E -600 2/20
Lennart Wiklund - Kjell du Puy Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 4D V= D -710 0/22

Bricka 27

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.15

Syd giv
ingen i zon
EK762
3
9632
kn98
4
kn94
Ekn104
KD1062
kn83
752
KD85
E43
D1095
EKD1086
7
75

Optimalt kontrakt: 5D V-2 300
 NT
N4410104
S4410104
Ö99212
V99212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 N= E 420 21/1
Rolf Lindström - Åke Nylén Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 N= E 420 21/1
Agneta Danielsson - Hans Selling Ulla Berglund - Egon Bohman 3 S+1 K 170 13/9
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2 N+2 8 170 13/9
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Anna Greta Bäck - Lena Becksén 3 S+1 4 170 13/9
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 2 S+2 4 170 13/9
Lilian Mårtensson - Yngve Sandström Karin Lodin - Liz Callbo 3 S+1 K 170 13/9
Lars Olsson - Kurt Norström Björn Backlund - Anders Jakobsson 3 S+1 4 170 13/9
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Britt Bergman - Leif Persson 3 S= 4 140 6/16
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 5 V-2 3 100 4/18
Margareta Sandberg - Per Sandberg Liane Svensson - Ingemar Svensson Pass   2/20
Lennart Wiklund - Kjell du Puy Sune Häggbom - Lennart Sohlin 5D N-1 E -100 0/22

Bricka 28

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.15

Väst giv
N-S i zon
Dkn10763
105
983
64
EK42
K432
D102
D3
95
87
E654
Kkn1072
8
EDkn96
Kkn7
E985

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N33675
S43675
Ö98668
V98667
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2D V-2 10 300 22/0
Agneta Danielsson - Hans Selling Ulla Berglund - Egon Bohman 2 S= E 110 20/2
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 2 V-2 10 100 18/4
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 2NT Ö-1 D 50 16/6
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Jeanette Jensen - Ylva Papp 2 N-1 7 -100 14/8
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Britt Bergman - Leif Persson 2NT V= 7 -120 12/10
Lars Olsson - Kurt Norström Björn Backlund - Anders Jakobsson 3 V+1 3 -130 10/12
Lilian Mårtensson - Yngve Sandström Karin Lodin - Liz Callbo 1NT Ö+2 Kn -150 8/14
Rolf Lindström - Åke Nylén Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2NT S-2 2 -200 6/16
Lennart Wiklund - Kjell du Puy Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3 S-3 K -300 4/18
Margareta Sandberg - Per Sandberg Liane Svensson - Ingemar Svensson 3NT V= 3 -400 2/20
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Anna Greta Bäck - Lena Becksén 3NT V+1 10 -430 0/22