Kommande tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
10/03 Sista speldag SM Lag, kval
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
Rapporterade tävlingar
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
05/01 Gävleguldet
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2019-01-15 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2019-01-15

Partävling, 14 bord, 28 par. Antal brickor: 24. Medel: 264.0.

Privatprotokoll för Yngve Sundberg - Ola Bergqvist

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 15, Sven Nyberg - Lennart Lindqvist
14D N= 590 22 100% 22 100.0%K6E10987427363 DKn8K63E984Kn104
23NT Ö-1 50 14 64% 36 82.0%E10Kn10643DKn4397 D6439775KD1082
Rond 2, som NS mot par 28, Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck
34 S+3 510 17 77% 53 80.3%KDKn10976K984Kn8 EKn852EK43E392
42 S+2 130 15 68% 68 77.2%1062D43E874K108 94K10K10632EKn73
Rond 3, som ÖV mot par 27, Sune Häggbom - Lennart Sohlin
53 V+1 130 12 55% 80 72.8%E6DKn876Kn32D73 KD39E10874EK108
62 V= 90 17 77% 97 73.5%D106K9763E103D9 Kn943D58KKn7542
Rond 4, som ÖV mot par 26, Anna Greta Bäck - Lena Becksén
74 N+1 -650 7 32% 104 67.6%Kn76294873KKn108 93D876532Kn6E4
84 V-1 -50 3 14% 107 60.9%D7626Kn52KD1092 EK10854KD2K886
Rond 5, som NS mot par 25, Lars Olsson - Kurt Norström
93NT S= 400 12 55% 119 60.2%Kn5102ED95432D3 E98EKKn510EKn762
102NT V= -120 9 41% 128 58.3%K975D32KD10843 Kn1084Kn107753KKn6
Rond 6, som NS mot par 24, Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin
112 Ö+1 -140 15 68% 143 59.2%E98KDKn86Kn7382 D3972D6549764
126 N= 1370 19 86% 162 61.4%EK3KKn76E64E62 DD942K3KKn9853
Rond 7, som NS mot par 23, Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren
133 S+1 130 6 27% 168 58.8%E87Kn75KKn86323 K6D1084D1097EK9
143 V-2 100 18 82% 186 60.4%D97643E103E543 D987K2865DKn82
Rond 8, som NS mot par 21, Margareta Sandberg - Per Sandberg
152 Ö+2 -170 15 68% 201 60.9%Kn2Kn9765E974D9 108761082DKn81072
161NT S-2 -100 3 14% 204 58.0%Kn10982932K10852 KD5EK7EKn75973
Rond 9, som ÖV mot par 20, Dan Mattsson - Ingalill Eriksson
173 N+2 -200 20 91% 224 59.9%4D10654EKn6D987 107KKn3K1073Kn1063
184 N+1 -150 3 14% 227 57.4%E5K8762DKn10763 9873DKn1041072KD
Rond 10, som NS mot par 19, Jeanette Jensen - Ylva Papp
194 V-1 100 15 68% 242 57.9%65DKn10K10975D43 EKn929432ED2102
203NT Ö-1 100 7 32% 249 56.6%4K102D853EKKn52 Kn876532Kn974106
Rond 11, som ÖV mot par 18, Said Eliasson - Margaretha Nehrer
213 Ö+2 150 19 86% 268 58.0%ED43102E9765D9 Kn296543KDKn8E7
223NT S-1 50 15 68% 283 58.5%87543Kn94KnKKn82 D1096E853D10654
Rond 12, som NS mot par 17, Arne Mulari - Renate Rhodin
233NT N+2 660 16 73% 299 59.1%D1087EK104752D2 EKn5862EKn106EK10
241 V= -80 5 23% 304 57.6%K76D107D4K9654 EKn42543KKn85Kn8