Kommande tävlingar
24/08 INSTÄLLD...Munka Ljungby BS -
31/08 TEST 123
07/09 SM Par Junior, direktfinal
Rapporterade tävlingar
04/08 SM Par Open - Final - Omgång 5
04/08 Guldgruvan - Final I
04/08 Guldgruvan - Final H
BK Bridgehuset » Måndag partävling m hcp max 54 par TL Gun 2019-02-04 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Måndag partävling m hcp max 54 par TL Gun 2019-02-04

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.04

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
kn93
Dkn82
D7
E862
?
10
K73
Ekn84
Dkn543
?
K876
E10654
53
K10
?
ED542
9
K10962
97

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N57486
S57486
Ö76956
V86957
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 Ö-3 2 150 34/0
Rutger Persson - Claes Nilsson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2 S+1 3 140 30/4
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Björn Nilsén - Irene Nilsén 3 S= 3 140 30/4
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 S= K 140 30/4
Svante Dahl - Britta-Lena Rundcrantz Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 1 S+1 D 110 26/8
Mats Holm - Svante Berglund Gunlis Åberg - Mona Berge 3D V-1 3 100 24/10
Bibi Jönsson - Willy Landgren Gösta Wiik - Jan Strandberg 1NT S= 3 90 22/12
Anne-Cathrine Svenning - Ulla Hellqvist Ulf Schjånberg - Anitha Lindgren 3NT V-1 7 50 18/16
Björn Klefbohm - Stig Unoson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö-1 E 50 18/16
Marianne Servin - Ulla Öberg Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 3 Ö-1 9 50 18/16
Stefan Rosenberg - Lars Persson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Pass   13/21
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Ulla Borgström - Monica Wester Pass   13/21
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Barbro Melander - Anders Nordberg 3 S-1 D -50 8/26
Agneta Vinell - Wiola Rasmussen Ann Bellander - Britten Synnergren 3 S-1 D -50 8/26
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Christian Frisk - Mona Andersson 3 S-1 D -50 8/26
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 S-3 E -150 4/30
Ulf Andersson - Jan-Erik Ohlsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 Ö+1 E -170 2/32
Agneta Johansson - Jane Brändemar Klas Bellander - Jan Clementsson 4 Ö= 5 -420 0/34

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.04

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
E53
E3
KD9762
103
#
D1062
K42
854
EK5
#
kn984
D975
E3
D98
#
K7
kn1086
kn10
kn7642

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N78657
S78657
Ö64785
V64785
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Andersson - Jan-Erik Ohlsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 V-3 E 150 34/0
Björn Klefbohm - Stig Unoson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 N+1 4 110 31/3
Svante Dahl - Britta-Lena Rundcrantz Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 3 N= Kn 110 31/3
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Björn Nilsén - Irene Nilsén 1NT Ö-2 Kn 100 28/6
Rutger Persson - Claes Nilsson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3 V-1 E 50 23/11
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Barbro Melander - Anders Nordberg 3 V-1 10 50 23/11
Agneta Vinell - Wiola Rasmussen Ann Bellander - Britten Synnergren 3 V-1 K 50 23/11
Bibi Jönsson - Willy Landgren Gösta Wiik - Jan Strandberg 3 V-1 E 50 23/11
Agneta Johansson - Jane Brändemar Klas Bellander - Jan Clementsson 1 V+1 K -110 17/17
Marianne Servin - Ulla Öberg Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 2 V= K -110 17/17
Stefan Rosenberg - Lars Persson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 2 V+1 K -140 7/27
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Ulla Borgström - Monica Wester 3 V= K -140 7/27
Anne-Cathrine Svenning - Ulla Hellqvist Ulf Schjånberg - Anitha Lindgren 3 V= K -140 7/27
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 V+1 E -140 7/27
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2 Ö+1 Kn -140 7/27
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 V+1 E -140 7/27
Mats Holm - Svante Berglund Gunlis Åberg - Mona Berge 2 V+1 K -140 7/27
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Christian Frisk - Mona Andersson 2 V+1 10 -140 7/27

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.04

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
E105
kn874
kn2
K984
#
92
1053
KD10873
63
#
Dkn7643
D6
96
Ekn10
#
K8
EK92
E54
D752

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N1071078
S1071068
Ö36364
V36364
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Ulla Borgström - Monica Wester 4 S+1 6 450 33/1
Gunlis Åberg - Mona Berge Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 N+1 E 450 33/1
Ulf Andersson - Jan-Erik Ohlsson Svante Dahl - Britta-Lena Rundcrantz 3NT S+1 K 430 30/4
Ulf Schjånberg - Anitha Lindgren Jan Eriksson - Björn Edvardsson 4 S= 9 420 26/8
Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg Christian Frisk - Mona Andersson 4 S= K 420 26/8
Bibi Jönsson - Willy Landgren Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 S= 2 420 26/8
Agneta Johansson - Jane Brändemar Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2 S+2 9 170 22/12
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ann Bellander - Britten Synnergren 3 S= K 140 19/15
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3 N= D 140 19/15
Anne-Cathrine Svenning - Ulla Hellqvist Barbro Melander - Anders Nordberg 3NT S-1 8 -50 11/23
Agneta Vinell - Wiola Rasmussen Klas Bellander - Jan Clementsson 3NT S-1 K -50 11/23
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Mats Holm - Svante Berglund 4 S-1 9 -50 11/23
Marianne Servin - Ulla Öberg Gösta Wiik - Jan Strandberg 3NT S-1 3 -50 11/23
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 2NT S-1 9 -50 11/23
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 S-1 K -50 11/23
Rutger Persson - Claes Nilsson Björn Klefbohm - Stig Unoson 4 S-2 K -100 3/31
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 S-2 8 -100 3/31
Björn Nilsén - Irene Nilsén Stefan Rosenberg - Lars Persson 3NT S-3 K -150 0/34

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.04

? ?
Väst giv
alla i zon
#
kn4
108
32
E975432
#
EKD
D97653
85
KD
#
107632
Kkn4
EK96
6
#
985
E2
Dkn1074
kn108

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N75222
S75222
Ö6811118
V6811118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Mats Holm - Svante Berglund 6 V-1 E 100 34/0
Ulf Andersson - Jan-Erik Ohlsson Svante Dahl - Britta-Lena Rundcrantz 4 Ö= Kn -620 30/4
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 Ö= D -620 30/4
Gunlis Åberg - Mona Berge Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 V= E -620 30/4
Ulf Schjånberg - Anitha Lindgren Jan Eriksson - Björn Edvardsson 4 V+1 E -650 16/18
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ann Bellander - Britten Synnergren 4 V+1 3 -650 16/18
Rutger Persson - Claes Nilsson Björn Klefbohm - Stig Unoson 5 V= E -650 16/18
Agneta Johansson - Jane Brändemar Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 V+1 E -650 16/18
Björn Nilsén - Irene Nilsén Stefan Rosenberg - Lars Persson 4 Ö+1 Kn -650 16/18
Anne-Cathrine Svenning - Ulla Hellqvist Barbro Melander - Anders Nordberg 4 V+1 E -650 16/18
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Ulla Borgström - Monica Wester 4 V+1 E -650 16/18
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 4 V+1 E -650 16/18
Agneta Vinell - Wiola Rasmussen Klas Bellander - Jan Clementsson 4 V+1 E -650 16/18
Bibi Jönsson - Willy Landgren Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 V+1 3 -650 16/18
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 4 V+1 E -650 16/18
Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg Christian Frisk - Mona Andersson 4 Ö+2 D -680 2/32
Marianne Servin - Ulla Öberg Gösta Wiik - Jan Strandberg 4 V+2 3 -680 2/32
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 V+2 2 -680 2/32

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.04

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
105
Ekn63
KD85
Ekn5
#
E984
10842
9
8742
#
Dkn62
95
E10732
93
#
K73
KD7
kn64
KD106

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N98968
S98968
Ö45465
V45465
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 3NT N+3 3 690 34/0
Björn Klefbohm - Stig Unoson Agneta Johansson - Jane Brändemar 3NT N+2 3 660 30/4
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Björn Nilsén - Irene Nilsén 3NT N+2 3 660 30/4
Gösta Wiik - Jan Strandberg Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 3NT N+2 3 660 30/4
Mats Holm - Svante Berglund Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 3NT N+1 2 630 26/8
Barbro Melander - Anders Nordberg Ulf Schjånberg - Anitha Lindgren 3NT N= 3 600 16/18
Stefan Rosenberg - Lars Persson Agneta Vinell - Wiola Rasmussen 3NT N= 7 600 16/18
Rutger Persson - Claes Nilsson Klas Bellander - Jan Clementsson 3NT N= 6 600 16/18
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3NT S= 4 600 16/18
Anne-Cathrine Svenning - Ulla Hellqvist Ulla Borgström - Monica Wester 3NT N= 3 600 16/18
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT N= 2 600 16/18
Christian Frisk - Mona Andersson Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT N= 2 600 16/18
Marianne Servin - Ulla Öberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT N= 2 600 16/18
Svante Dahl - Britta-Lena Rundcrantz Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3NT N= 3 600 16/18
Ann Bellander - Britten Synnergren Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3NT N-1 D -100 5/29
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Gunlis Åberg - Mona Berge 3NT S-1 8 -100 5/29
Ulf Andersson - Jan-Erik Ohlsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 5NT N-2 3 -200 2/32
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 6 S-6 9 -600 0/34

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.04

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
872
kn762
KD73
E7
#
5
D105
kn986
D8542
#
KDkn1063
98
105
1093
#
E94
EK43
E42
Kkn6

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N91011810
S91011810
Ö43253
V43253
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Claes Nilsson Klas Bellander - Jan Clementsson 2D Ö-3 Kn 800 34/0
Christian Frisk - Mona Andersson Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 S+1 5 450 31/3
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 4 N+1 K 450 31/3
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Gunlis Åberg - Mona Berge 3NT S+1 5 430 28/6
Barbro Melander - Anders Nordberg Ulf Schjånberg - Anitha Lindgren 4 S= 5 420 20/14
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 4 S= 5 420 20/14
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N= K 420 20/14
Ulf Andersson - Jan-Erik Ohlsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 S= 5 420 20/14
Mats Holm - Svante Berglund Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 4 N= K 420 20/14
Marianne Servin - Ulla Öberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 N= K 420 20/14
Svante Dahl - Britta-Lena Rundcrantz Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 N= 10 420 20/14
Ann Bellander - Britten Synnergren Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3NT S= 5 400 10/24
Stefan Rosenberg - Lars Persson Agneta Vinell - Wiola Rasmussen 3NT S= 5 400 10/24
Anne-Cathrine Svenning - Ulla Hellqvist Ulla Borgström - Monica Wester 3 Ö-4 E 400 10/24
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 Ö-2 E 200 6/28
Gösta Wiik - Jan Strandberg Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 2NT S+1 5 150 4/30
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Björn Nilsén - Irene Nilsén 3 N+1 K 130 2/32
Björn Klefbohm - Stig Unoson Agneta Johansson - Jane Brändemar 3NT S-1 5 -50 0/34

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.04

? ?
Syd giv
alla i zon
#
K643
KDkn1054
K73
#
E875
E
D109
Dkn1092
#
D
872
kn62
EK8754
#
kn1092
963
E854
63

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -500
 NT
N26895
S26895
Ö116448
V116448
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Agneta Vinell - Wiola Rasmussen 3 N= E 140 34/0
Anne-Cathrine Svenning - Ulla Hellqvist Ann Bellander - Britten Synnergren 5 V-1 K 100 31/3
Marianne Servin - Ulla Öberg Christian Frisk - Mona Andersson 5 V-1 K 100 31/3
Bibi Jönsson - Willy Landgren Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 N-1 E -100 28/6
Svante Dahl - Britta-Lena Rundcrantz Gunlis Åberg - Mona Berge 3 V+1 10 -130 26/8
Ulf Schjånberg - Anitha Lindgren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V+1 K -150 19/15
Ulla Borgström - Monica Wester Barbro Melander - Anders Nordberg 4 V+1 K -150 19/15
Agneta Johansson - Jane Brändemar Stefan Rosenberg - Lars Persson 4 V+1 K -150 19/15
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Klas Bellander - Jan Clementsson 4 V+1 K -150 19/15
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Gösta Wiik - Jan Strandberg 4 V+1 K -150 19/15
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Mats Holm - Svante Berglund 3 Ö+2 Kn -150 19/15
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Jan Eriksson - Björn Edvardsson 4 N-2 D -200 12/22
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Rutger Persson - Claes Nilsson 5 N-3 D -300 10/24
Björn Klefbohm - Stig Unoson Björn Nilsén - Irene Nilsén 5 V= K -600 4/30
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 5 V= K -600 4/30
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5 V= K -600 4/30
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 5 V= K -600 4/30
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Ulf Andersson - Jan-Erik Ohlsson 5 V= K -600 4/30

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.04

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
kn10642
102
8
98765
#
85
kn763
ED7
Ekn42
#
EK3
D954
K632
103
#
D97
EK8
kn10954
KD

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N65374
S65374
Ö67958
V67958
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Christian Frisk - Mona Andersson 4D Ö-2 K 300 34/0
Agneta Johansson - Jane Brändemar Stefan Rosenberg - Lars Persson 3NT Ö-3 9 150 32/2
Ulf Schjånberg - Anitha Lindgren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V-1 8 50 24/10
Anne-Cathrine Svenning - Ulla Hellqvist Ann Bellander - Britten Synnergren 4 V-1 8 50 24/10
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö-1 D 50 24/10
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 4 V-1 8 50 24/10
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Gösta Wiik - Jan Strandberg 3 V-1 8 50 24/10
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 V-1 8 50 24/10
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Ulf Andersson - Jan-Erik Ohlsson 4 V-1 8 50 24/10
Björn Klefbohm - Stig Unoson Björn Nilsén - Irene Nilsén 2 S-1 6 -50 16/18
Ulla Borgström - Monica Wester Barbro Melander - Anders Nordberg 3 V= 8 -140 13/21
Svante Dahl - Britta-Lena Rundcrantz Gunlis Åberg - Mona Berge 3 Ö= K -140 13/21
Bibi Jönsson - Willy Landgren Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 1NT S-3 2 -150 10/24
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V+1 8 -170 8/26
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Mats Holm - Svante Berglund 3D N-2 E -300 6/28
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Klas Bellander - Jan Clementsson 3NT Ö= 7 -400 4/30
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Agneta Vinell - Wiola Rasmussen 4 Ö= K -420 2/32
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Jan Eriksson - Björn Edvardsson 4D V= 8 -590 0/34

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.04

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
K83
62
K10
EK10983
#
D7
K87
ED7542
42
#
kn10964
ED
kn98
Dkn6
#
E52
kn109543
63
75

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N85865
S85865
Ö58475
V58475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bibi Jönsson - Willy Landgren Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 V-2 K 200 33/1
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 3 Ö-2 7 200 33/1
Björn Nilsén - Irene Nilsén Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3 V-1 E 100 25/9
Anne-Cathrine Svenning - Ulla Hellqvist Klas Bellander - Jan Clementsson 3 V-1 E 100 25/9
Agneta Vinell - Wiola Rasmussen Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V-1 E 100 25/9
Gösta Wiik - Jan Strandberg Ulf Andersson - Jan-Erik Ohlsson 3 V-1 E 100 25/9
Christian Frisk - Mona Andersson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 V-1 K 100 25/9
Marianne Servin - Ulla Öberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 V-1 E 100 25/9
Agneta Johansson - Jane Brändemar Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3 N-1 10 -50 17/17
Svante Dahl - Britta-Lena Rundcrantz Mats Holm - Svante Berglund 3 N-1 Kn -50 17/17
Barbro Melander - Anders Nordberg Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V= E -90 14/20
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Stefan Rosenberg - Lars Persson 4 N-2 Kn -100 10/24
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ulf Schjånberg - Anitha Lindgren 4 N-2 Kn -100 10/24
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 4 N-2 Kn -100 10/24
Björn Klefbohm - Stig Unoson Jan Eriksson - Björn Edvardsson 3 V= E -110 5/29
Gunlis Åberg - Mona Berge Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 3 V= E -110 5/29
Ann Bellander - Britten Synnergren Ulla Borgström - Monica Wester 3 V+1 E -130 2/32
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT Ö= Kn -600 0/34

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.04

? ?
Öst giv
alla i zon
#
KD1063
D9
962
964
#
5
K103
KD104
E10875
#
kn8742
E754
E5
32
#
E9
kn862
kn873
KDkn

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N44355
S44355
Ö981087
V981087
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Stefan Rosenberg - Lars Persson 4 V-1 D 100 31/3
Agneta Vinell - Wiola Rasmussen Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 V-1 K 100 31/3
Marianne Servin - Ulla Öberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2NT Ö-1 2 100 31/3
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 2NT V-1 K 100 31/3
Ann Bellander - Britten Synnergren Ulla Borgström - Monica Wester 2 V= K -90 26/8
Christian Frisk - Mona Andersson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 1NT S-1 5 -100 24/10
Gösta Wiik - Jan Strandberg Ulf Andersson - Jan-Erik Ohlsson 1NT V+1 3 -120 22/12
Björn Nilsén - Irene Nilsén Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 2 Ö+1 E -140 20/14
Gunlis Åberg - Mona Berge Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 2 Ö+2 E -170 18/16
Anne-Cathrine Svenning - Ulla Hellqvist Klas Bellander - Jan Clementsson 1D N-1 2 -200 12/22
Björn Klefbohm - Stig Unoson Jan Eriksson - Björn Edvardsson 1NT S-2 5 -200 12/22
Svante Dahl - Britta-Lena Rundcrantz Mats Holm - Svante Berglund 2 S-2 5 -200 12/22
Bibi Jönsson - Willy Landgren Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2NT S-2 4 -200 12/22
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 2NT S-2 K -200 12/22
Barbro Melander - Anders Nordberg Rutger Persson - Claes Nilsson 2NT S-3 7 -300 4/30
Agneta Johansson - Jane Brändemar Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 2 N-3 2 -300 4/30
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 N-3 3 -300 4/30
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ulf Schjånberg - Anitha Lindgren 3NT Ö+1 2 -630 0/34

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.04

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
7532
D95
Ekn108
kn4
#
E109
kn8
976
EKD65
#
D86
10742
K42
1072
#
Kkn4
EK63
D53
983

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N58775
S58775
Ö85667
V85667
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Holm - Svante Berglund Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 2 S= E 110 33/1
Svante Dahl - Britta-Lena Rundcrantz Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 2 S= E 110 33/1
Bibi Jönsson - Willy Landgren Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 2 V-2 D 100 30/4
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Björn Nilsén - Irene Nilsén 2 S= E 90 27/7
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Gunlis Åberg - Mona Berge 2 N= 10 90 27/7
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V-1 5 50 20/14
Björn Klefbohm - Stig Unoson Ulf Schjånberg - Anitha Lindgren 2 V-1 Kn 50 20/14
Agneta Vinell - Wiola Rasmussen Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V-1 Kn 50 20/14
Gösta Wiik - Jan Strandberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 V-1 5 50 20/14
Marianne Servin - Ulla Öberg Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3 V-1 3 50 20/14
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Christian Frisk - Mona Andersson 1NT N-1 2 -50 13/21
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ulf Andersson - Jan-Erik Ohlsson 3 N-1 10 -50 13/21
Barbro Melander - Anders Nordberg Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2 V= 5 -90 8/26
Klas Bellander - Jan Clementsson Ann Bellander - Britten Synnergren 2 V= 5 -90 8/26
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 2 V= 5 -90 8/26
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 S-2 E -100 4/30
Anne-Cathrine Svenning - Ulla Hellqvist Stefan Rosenberg - Lars Persson 2 V+1 5 -110 2/32
Ulla Borgström - Monica Wester Agneta Johansson - Jane Brändemar 2NT Ö= 3 -120 0/34

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.04

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
K9654
kn96
K6
D43
#
Ekn3
7
Ekn92
EK976
#
1072
EK108
D10853
10
#
D8
D5432
74
kn852

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N41543
S41543
Ö9118910
V9118910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gösta Wiik - Jan Strandberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 5 Ö-1 D 50 31/3
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Christian Frisk - Mona Andersson 5 Ö-1 D 50 31/3
Svante Dahl - Britta-Lena Rundcrantz Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 3NT V-1 4 50 31/3
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ulf Andersson - Jan-Erik Ohlsson 3 V-1 6 50 31/3
Barbro Melander - Anders Nordberg Bo Hedberg - Fredrik Bonde 1 V+1 6 -90 26/8
Ulla Borgström - Monica Wester Agneta Johansson - Jane Brändemar 3 Ö+1 D -130 24/10
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Björn Nilsén - Irene Nilsén 3 Ö+2 8 -150 20/14
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 Ö+2 D -150 20/14
Marianne Servin - Ulla Öberg Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2 Ö+3 4 -150 20/14
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 Ö+4 2 -170 15/19
Björn Klefbohm - Stig Unoson Ulf Schjånberg - Anitha Lindgren 3 Ö+3 3 -170 15/19
Klas Bellander - Jan Clementsson Ann Bellander - Britten Synnergren 5 Ö= 2 -400 10/24
Mats Holm - Svante Berglund Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 5 Ö= D -400 10/24
Bibi Jönsson - Willy Landgren Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 5 Ö= D -400 10/24
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 5 Ö+1 3 -420 6/28
Anne-Cathrine Svenning - Ulla Hellqvist Stefan Rosenberg - Lars Persson 3NT Ö+1 2 -430 3/31
Agneta Vinell - Wiola Rasmussen Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT V+1 5 -430 3/31
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Gunlis Åberg - Mona Berge 3NT Ö+2 3 -460 0/34

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.04

? ?
Nord giv
alla i zon
#
D102
2
E8532
Ekn104
#
E65
D83
K106
KD97
#
kn97
EK974
D97
63
#
K843
kn1065
kn4
852

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N66465
S66465
Ö67868
V67868
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Schjånberg - Anitha Lindgren Rutger Persson - Claes Nilsson 3 Ö-2 Kn 200 34/0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ulla Borgström - Monica Wester 4 Ö-1 4 100 28/6
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Ulf Andersson - Jan-Erik Ohlsson 4 Ö-1 Kn 100 28/6
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT V-1 4 100 28/6
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Mats Holm - Svante Berglund 4 Ö-1 3 100 28/6
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 Ö-1 Kn 100 28/6
Agneta Vinell - Wiola Rasmussen Agneta Johansson - Jane Brändemar 2 N= 9 90 22/12
Ann Bellander - Britten Synnergren Björn Nilsén - Irene Nilsén 1NT V= 4 -90 20/14
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Anne-Cathrine Svenning - Ulla Hellqvist 2 Ö= Kn -110 15/19
Björn Klefbohm - Stig Unoson Barbro Melander - Anders Nordberg 2 Ö= Kn -110 15/19
Christian Frisk - Mona Andersson Gunlis Åberg - Mona Berge 1 Ö+1 Kn -110 15/19
Svante Dahl - Britta-Lena Rundcrantz Gösta Wiik - Jan Strandberg 2 Ö= 3 -110 15/19
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1 Ö+2 Kn -140 8/26
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Jan Eriksson - Björn Edvardsson 2 Ö+1 4 -140 8/26
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 Ö+1 Kn -140 8/26
Stefan Rosenberg - Lars Persson Klas Bellander - Jan Clementsson 2NT V+1 3 -150 3/31
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 1NT V+2 3 -150 3/31
Bibi Jönsson - Willy Landgren Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 2NT S-2 K -200 0/34

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.04

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
76
E86
EKDkn8
kn76
#
K53
kn32
10963
E54
#
kn842
K75
742
K32
#
ED109
D1094
5
D1098

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N99999
S910999
Ö33344
V33344
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stefan Rosenberg - Lars Persson Klas Bellander - Jan Clementsson 3NT N+1 5 430 33/1
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT N+1 2 430 33/1
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Anne-Cathrine Svenning - Ulla Hellqvist 3NT N= 2 400 25/9
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Jan Eriksson - Björn Edvardsson 3NT N= 4 400 25/9
Agneta Vinell - Wiola Rasmussen Agneta Johansson - Jane Brändemar 3NT N= 2 400 25/9
Christian Frisk - Mona Andersson Gunlis Åberg - Mona Berge 3NT N= 2 400 25/9
Bibi Jönsson - Willy Landgren Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 3NT N= 2 400 25/9
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT N= 2 400 25/9
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 S= 5 140 18/16
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Ulf Andersson - Jan-Erik Ohlsson 2 N+2 8 130 16/18
Ulf Schjånberg - Anitha Lindgren Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT S+1 6 120 14/20
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Mats Holm - Svante Berglund 2 S= 3 110 12/22
Ann Bellander - Britten Synnergren Björn Nilsén - Irene Nilsén 3NT N-1 2 -50 7/27
Björn Klefbohm - Stig Unoson Barbro Melander - Anders Nordberg 4 S-1 3 -50 7/27
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ulla Borgström - Monica Wester 2NT N-1 2 -50 7/27
Svante Dahl - Britta-Lena Rundcrantz Gösta Wiik - Jan Strandberg 3NT S-1 3 -50 7/27
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 S-2 E -100 1/33
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Marianne Servin - Ulla Öberg 4 N-2 4 -100 1/33

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.04

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
K7
97
Kkn10864
Ekn4
#
8
EKD106
E7
D8752
#
EDkn103
kn43
D5
K63
#
96542
852
932
109

Optimalt kontrakt: 6NT V= -990
 NT
N26121
S26121
Ö116111010
V117121112
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 3 Ö+1 9 -170 34/0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anne-Cathrine Svenning - Ulla Hellqvist 4 V= 9 -420 31/3
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulf Andersson - Jan-Erik Ohlsson 4 V= 8 -420 31/3
Björn Klefbohm - Stig Unoson Ulla Borgström - Monica Wester 4 V+1 7 -450 23/11
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V+1 9 -450 23/11
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Ulf Schjånberg - Anitha Lindgren 4 V+1 6 -450 23/11
Gösta Wiik - Jan Strandberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 V+1 10 -450 23/11
Gunlis Åberg - Mona Berge Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V+1 10 -450 23/11
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Christian Frisk - Mona Andersson 4 V+1 9 -450 23/11
Barbro Melander - Anders Nordberg Agneta Johansson - Jane Brändemar 4 V+2 10 -480 9/25
Klas Bellander - Jan Clementsson Jan Eriksson - Björn Edvardsson 4 V+2 7 -480 9/25
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Stefan Rosenberg - Lars Persson 4 V+2 Kn -480 9/25
Björn Nilsén - Irene Nilsén Agneta Vinell - Wiola Rasmussen 4 V+2 9 -480 9/25
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ann Bellander - Britten Synnergren 4 V+2 K -480 9/25
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Mats Holm - Svante Berglund 4 V+2 E -480 9/25
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 V+2 8 -480 9/25
Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg Marianne Servin - Ulla Öberg 5 V+1 E -480 9/25
Svante Dahl - Britta-Lena Rundcrantz Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 6D V= E -1210 0/34

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.04

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
875
E98
E42
KD75
#
ED9
Dkn62
kn985
kn10
#
K32
K107543
D10
84
#
kn1064

K763
E9632

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N98588
S98588
Ö45845
V45845
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gösta Wiik - Jan Strandberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 N+1 K 130 32/2
Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg Marianne Servin - Ulla Öberg 3 N+1 7 130 32/2
Svante Dahl - Britta-Lena Rundcrantz Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 N= D 130 32/2
Barbro Melander - Anders Nordberg Agneta Johansson - Jane Brändemar 3 N= 2 110 25/9
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anne-Cathrine Svenning - Ulla Hellqvist 2 N+1 7 110 25/9
Björn Nilsén - Irene Nilsén Agneta Vinell - Wiola Rasmussen 3 S= 2 110 25/9
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ann Bellander - Britten Synnergren 2 S= D 110 25/9
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Ulf Schjånberg - Anitha Lindgren 3 Ö-1 10 100 16/18
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Mats Holm - Svante Berglund 3 Ö-1 Kn 100 16/18
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3 Ö-1 E 100 16/18
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 3 Ö-1 E 100 16/18
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Christian Frisk - Mona Andersson 3 Ö-1 2 100 16/18
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Rutger Persson - Claes Nilsson 5 N-1 4 -50 9/25
Gunlis Åberg - Mona Berge Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N-1 7 -50 9/25
Björn Klefbohm - Stig Unoson Ulla Borgström - Monica Wester 5 N-2 5 -100 5/29
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulf Andersson - Jan-Erik Ohlsson 5 N-2 3 -100 5/29
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Stefan Rosenberg - Lars Persson 3 Ö+1 4 -170 2/32
Klas Bellander - Jan Clementsson Jan Eriksson - Björn Edvardsson 2D Ö= E -670 0/34

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.04

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
D753
kn85
D75
K72
#
96
EKD10
643
kn1084
#
EK82
972
Ekn1098
5
#
kn104
643
K2
ED963

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N52254
S52254
Ö7111088
V7101088
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anne-Cathrine Svenning - Ulla Hellqvist Rutger Persson - Claes Nilsson 3 V-1 5 50 32/2
Agneta Vinell - Wiola Rasmussen Jan Eriksson - Björn Edvardsson 3NT V-1 2 50 32/2
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Mats Holm - Svante Berglund 4 V-1 2 50 32/2
Stefan Rosenberg - Lars Persson Ulf Schjånberg - Anitha Lindgren 2 Ö= Kn -90 28/6
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 2 Ö+1 Kn -110 25/9
Bibi Jönsson - Willy Landgren Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 Ö= 9 -110 25/9
Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 1NT V+1 3 -120 21/13
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Andersson - Jan-Erik Ohlsson 2NT V= 2 -120 21/13
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Barbro Melander - Anders Nordberg 3 Ö+1 4 -130 15/19
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Gunlis Åberg - Mona Berge 4 Ö= E -130 15/19
Christian Frisk - Mona Andersson Svante Dahl - Britta-Lena Rundcrantz 3 Ö+1 9 -130 15/19
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Gösta Wiik - Jan Strandberg 2 Ö+2 6 -130 15/19
Ann Bellander - Britten Synnergren Björn Klefbohm - Stig Unoson 2 V+1 2 -140 10/24
Ulla Borgström - Monica Wester Björn Nilsén - Irene Nilsén 2 Ö+3 6 -150 5/29
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 2 Ö+3 6 -150 5/29
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Agneta Johansson - Jane Brändemar 3 Ö+2 4 -150 5/29
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Klas Bellander - Jan Clementsson 2NT V+1 2 -150 5/29
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 1NT V+5 Kn -240 0/34

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.04

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
kn8
5
ED973
D9832
#
643
D832
K84
K64
#
K1097
106
kn52
Ekn75
#
ED52
EKkn974
106
10

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N810999
S89989
Ö43344
V43344
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT N+1 7 630 34/0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 S= 4 620 32/2
Stefan Rosenberg - Lars Persson Ulf Schjånberg - Anitha Lindgren 3NT N= 10 600 29/5
Christian Frisk - Mona Andersson Svante Dahl - Britta-Lena Rundcrantz 3NT N= 7 600 29/5
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 2 S+2 6 170 24/10
Agneta Vinell - Wiola Rasmussen Jan Eriksson - Björn Edvardsson 3 S+1 3 170 24/10
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Mats Holm - Svante Berglund 2 S+2 4 170 24/10
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Andersson - Jan-Erik Ohlsson 2 Ö-3 10 150 20/14
Anne-Cathrine Svenning - Ulla Hellqvist Rutger Persson - Claes Nilsson 1 S+2 4 140 13/21
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Barbro Melander - Anders Nordberg 2 S+1 4 140 13/21
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Klas Bellander - Jan Clementsson 3 S= 3 140 13/21
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Gunlis Åberg - Mona Berge 3 S= 4 140 13/21
Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 3 S= 4 140 13/21
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Gösta Wiik - Jan Strandberg 2 S+1 3 140 13/21
Ann Bellander - Britten Synnergren Björn Klefbohm - Stig Unoson 2 S= 6 110 5/29
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 2 S= 4 110 5/29
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Agneta Johansson - Jane Brändemar 4 S-1 6 -100 2/32
Ulla Borgström - Monica Wester Björn Nilsén - Irene Nilsén 3 S-2 4 -200 0/34

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.04

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
763
E7432
1042
104
#
9842
KD6
Ekn
E765
#
EKDkn
kn9
K987
K92
#
105
1085
D653
Dkn83

Optimalt kontrakt: 6 V= -1430
 NT
N32312
S32312
Ö1011101211
V1011101211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Ulla Borgström - Monica Wester 6 V-1 E 100 32/2
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Stefan Rosenberg - Lars Persson 6NT Ö-1 3 100 32/2
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Svante Dahl - Britta-Lena Rundcrantz 6 Ö-1 8 100 32/2
Ann Bellander - Britten Synnergren Jan Eriksson - Björn Edvardsson 2NT Ö+2 10 -180 28/6
Agneta Vinell - Wiola Rasmussen Ulf Schjånberg - Anitha Lindgren 4 V+1 6 -650 25/9
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 Ö+1 10 -650 25/9
Klas Bellander - Jan Clementsson Björn Klefbohm - Stig Unoson 4 V+2 6 -680 14/20
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Barbro Melander - Anders Nordberg 4 V+2 4 -680 14/20
Björn Nilsén - Irene Nilsén Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 V+2 10 -680 14/20
Christian Frisk - Mona Andersson Mats Holm - Svante Berglund 5 V+1 E -680 14/20
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Gösta Wiik - Jan Strandberg 4 V+2 E -680 14/20
Ulf Andersson - Jan-Erik Ohlsson Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 4 V+2 10 -680 14/20
Gunlis Åberg - Mona Berge Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 Ö+2 8 -680 14/20
Marianne Servin - Ulla Öberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 Ö+2 5 -680 14/20
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 V+2 E -680 14/20
Rutger Persson - Claes Nilsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 6 V= E -1430 2/32
Anne-Cathrine Svenning - Ulla Hellqvist Agneta Johansson - Jane Brändemar 6 V= E -1430 2/32
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 6 V= 10 -1430 2/32

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.04

? ?
Väst giv
alla i zon
#
E7
kn108
K9832
K72
#
KD6542
ED92
kn7
10
#
kn83
K65
E64
Dkn54
#
109
743
D105
E9863

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N77333
S77333
Ö6610106
V6610106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christian Frisk - Mona Andersson Mats Holm - Svante Berglund 5 V-1 E 100 34/0
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Barbro Melander - Anders Nordberg 2 V+2 8 -170 31/3
Anne-Cathrine Svenning - Ulla Hellqvist Agneta Johansson - Jane Brändemar 2 V+2 3 -170 31/3
Klas Bellander - Jan Clementsson Björn Klefbohm - Stig Unoson 4 V= Kn -620 16/18
Rutger Persson - Claes Nilsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V= Kn -620 16/18
Björn Nilsén - Irene Nilsén Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 V= Kn -620 16/18
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Stefan Rosenberg - Lars Persson 4 V= Kn -620 16/18
Agneta Vinell - Wiola Rasmussen Ulf Schjånberg - Anitha Lindgren 4 V= Kn -620 16/18
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Svante Dahl - Britta-Lena Rundcrantz 4 V= Kn -620 16/18
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Gösta Wiik - Jan Strandberg 4 V= 2 -620 16/18
Ulf Andersson - Jan-Erik Ohlsson Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 4 V= 2 -620 16/18
Gunlis Åberg - Mona Berge Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 V= 2 -620 16/18
Marianne Servin - Ulla Öberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 V= Kn -620 16/18
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 V= 3 -620 16/18
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 V= 3 -620 16/18
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 4 V= 2 -620 16/18
Ann Bellander - Britten Synnergren Jan Eriksson - Björn Edvardsson 4 V+1 8 -650 1/33
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Ulla Borgström - Monica Wester 4 V+1 10 -650 1/33

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.04

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
9762
kn9
K52
E843
#
Kkn54
10543
D104
75
#
108
E87
kn9763
D109
#
ED3
KD62
E8
Kkn62

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N117101010
S118101010
Ö25333
V25333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3NT S+2 4 660 31/3
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Ann Bellander - Britten Synnergren 3NT S+2 10 660 31/3
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 3NT S+2 4 660 31/3
Mats Holm - Svante Berglund Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT S+2 4 660 31/3
Klas Bellander - Jan Clementsson Ulf Schjånberg - Anitha Lindgren 3NT S+1 4 630 21/13
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla Borgström - Monica Wester 3NT S+1 4 630 21/13
Björn Klefbohm - Stig Unoson Stefan Rosenberg - Lars Persson 3NT S+1 5 630 21/13
Marianne Servin - Ulla Öberg Gunlis Åberg - Mona Berge 3NT N+1 6 630 21/13
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Christian Frisk - Mona Andersson 3NT N+1 7 630 21/13
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 3NT N+1 6 630 21/13
Agneta Vinell - Wiola Rasmussen Barbro Melander - Anders Nordberg 3NT N= 7 600 12/22
Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT N= 3 600 12/22
Svante Dahl - Britta-Lena Rundcrantz Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3NT S= 4 600 12/22
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Gösta Wiik - Jan Strandberg 2NT S+3 4 210 8/26
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Ulf Andersson - Jan-Erik Ohlsson 2NT S+1 4 150 6/28
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 1 S+3 5 130 4/30
Agneta Johansson - Jane Brändemar Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT N-1 3 -100 1/33
Anne-Cathrine Svenning - Ulla Hellqvist Björn Nilsén - Irene Nilsén 3NT S-1 4 -100 1/33

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.04

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
K75
K106
Dkn2
ED107
#
ED943
93
109764
kn
#
86
Ekn72
53
98532
#
kn102
D854
EK8
K64

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N989710
S10810711
Ö34252
V34252
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla Borgström - Monica Wester 3NT N+2 2 460 34/0
Klas Bellander - Jan Clementsson Ulf Schjånberg - Anitha Lindgren 3NT N+1 3 430 28/6
Björn Klefbohm - Stig Unoson Stefan Rosenberg - Lars Persson 3NT N+1 9 430 28/6
Agneta Vinell - Wiola Rasmussen Barbro Melander - Anders Nordberg 3NT S+1 4 430 28/6
Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT S+1 4 430 28/6
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Gösta Wiik - Jan Strandberg 3NT S+1 4 430 28/6
Agneta Johansson - Jane Brändemar Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT N= 2 400 17/17
Anne-Cathrine Svenning - Ulla Hellqvist Björn Nilsén - Irene Nilsén 3NT N= 3 400 17/17
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Ann Bellander - Britten Synnergren 3NT N= 6 400 17/17
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 3NT N= 3 400 17/17
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Ulf Andersson - Jan-Erik Ohlsson 3NT S= 4 400 17/17
Mats Holm - Svante Berglund Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT N= 3 400 17/17
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 2 N+2 6 130 9/25
Marianne Servin - Ulla Öberg Gunlis Åberg - Mona Berge 2 S+2 9 130 9/25
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Christian Frisk - Mona Andersson 4NT N-1 3 -50 6/28
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3NT N-2 9 -100 3/31
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 5NT S-2 10 -100 3/31
Svante Dahl - Britta-Lena Rundcrantz Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 S-3 Kn -150 0/34

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.04

? ?
Syd giv
alla i zon
#
82
ED6
K1086
kn632
#
Ekn10964
K10
kn7
KD5
#
75
9432
E53
E1097
#
KD3
kn875
D942
84

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N49735
S49735
Ö84696
V84696
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Claes Nilsson Ann Bellander - Britten Synnergren 1NT Ö-2 4 200 34/0
Agneta Vinell - Wiola Rasmussen Ulla Borgström - Monica Wester 4 V-1 8 100 32/2
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 V= 6 -110 30/4
Klas Bellander - Jan Clementsson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 2 V+1 8 -140 19/15
Stefan Rosenberg - Lars Persson Barbro Melander - Anders Nordberg 2 V+1 6 -140 19/15
Björn Nilsén - Irene Nilsén Agneta Johansson - Jane Brändemar 2 V+1 3 -140 19/15
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Anne-Cathrine Svenning - Ulla Hellqvist 2 V+1 8 -140 19/15
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Ulf Schjånberg - Anitha Lindgren 2 V+1 2 -140 19/15
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 V+1 2 -140 19/15
Ulf Andersson - Jan-Erik Ohlsson Christian Frisk - Mona Andersson 2 V+1 6 -140 19/15
Mats Holm - Svante Berglund Marianne Servin - Ulla Öberg 2 V+1 8 -140 19/15
Svante Dahl - Britta-Lena Rundcrantz Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 2 V+1 6 -140 19/15
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 2 V+1 2 -140 19/15
Björn Klefbohm - Stig Unoson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 2 V+2 2 -170 4/30
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Gösta Wiik - Jan Strandberg 2 V+2 E -170 4/30
Gunlis Åberg - Mona Berge Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 V+1 6 -170 4/30
Bibi Jönsson - Willy Landgren Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 2 V+2 6 -170 4/30
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2 V+2 3 -170 4/30

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.04

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
K9852
E74
kn
D876
#
D10
kn5
ED10984
E52
#
E4
K10932
K753
103
#
kn763
D86
62
Kkn94

Optimalt kontrakt: 5 V= -400
 NT
N72383
S72383
Ö511959
V511959
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 4 N= K 420 34/0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Ulf Schjånberg - Anitha Lindgren 4 V-1 5 50 30/4
Ulf Andersson - Jan-Erik Ohlsson Christian Frisk - Mona Andersson 5 V-1 E 50 30/4
Gunlis Åberg - Mona Berge Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 5 V-1 E 50 30/4
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 N-1 3 -50 26/8
Klas Bellander - Jan Clementsson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 4 V= Kn -130 20/14
Björn Nilsén - Irene Nilsén Agneta Johansson - Jane Brändemar 3 V+1 7 -130 20/14
Björn Klefbohm - Stig Unoson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 4 V= Kn -130 20/14
Agneta Vinell - Wiola Rasmussen Ulla Borgström - Monica Wester 4 V= Kn -130 20/14
Mats Holm - Svante Berglund Marianne Servin - Ulla Öberg 4 V= 8 -130 20/14
Stefan Rosenberg - Lars Persson Barbro Melander - Anders Nordberg 3 V+2 E -150 10/24
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Anne-Cathrine Svenning - Ulla Hellqvist 3 V+2 8 -150 10/24
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Gösta Wiik - Jan Strandberg 4 V+1 E -150 10/24
Svante Dahl - Britta-Lena Rundcrantz Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 2 V+3 7 -150 10/24
Bibi Jönsson - Willy Landgren Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 4 V+1 5 -150 10/24
Rutger Persson - Claes Nilsson Ann Bellander - Britten Synnergren 3 V+3 Kn -170 2/32
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V+2 2 -170 2/32
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 V+2 K -170 2/32