Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2019-02-14 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2019-02-14

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.14

Nord giv
ingen i zon
EK63
KD
E85
D842
4
kn83
D32
kn107653
kn109875
E6
kn974
9
D2
1097542
K106
EK

Optimalt kontrakt: 5NT N= 460
 NT
N8911811
S8911811
Ö44252
V44252
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Torsten Stier - Rolf Nyberg 3NT N+2 7 460 18/4
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Björn Backlund - Anneli Sagersten 3NT N+2 Kn 460 18/4
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT N+2 Kn 460 18/4
Gunnel Modig - Britt Bergman Hans Selling - Agneta Danielsson 3NT N+2 5 460 18/4
Jan Berggren - Olan Hedström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4NT N+1 Kn 460 18/4
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 5 S= 3 450 11/11
Lena Becksén - Bertil Häggström Eivor Örlefors - Siv Lindgren 4 S+1 4 450 11/11
Eva Engström - Kerstin Engström Ingegerd Backlund - Egon Bohman 4 N= 9 420 8/14
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT N= Kn 400 5/17
Inger Olsson - Margaretha Nehrer Ernst Lundgren - Staffan Lindeborg 3NT N= 7 400 5/17
Lars Olsson - Kurt Norström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT N-1 Kn -50 1/21
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 N-1 9 -50 1/21

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.14

Öst giv
N-S i zon
10732
108
K10982
E2
KD8
E65
E753
965
Ekn964
K72
Dkn
1084
5
Dkn943
64
KDkn73

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N86845
S86845
Ö46488
V46488
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Torsten Stier - Rolf Nyberg 1NT N+1 D 120 22/0
Lars Olsson - Kurt Norström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT Ö-2 Kn 100 19/3
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Björn Backlund - Anneli Sagersten 4 Ö-2 Kn 100 19/3
Inger Olsson - Margaretha Nehrer Ernst Lundgren - Staffan Lindeborg 4 Ö-1 9 50 14/8
Gunnel Modig - Britt Bergman Hans Selling - Agneta Danielsson 3 V-1 K 50 14/8
Eva Engström - Kerstin Engström Ingegerd Backlund - Egon Bohman 3 Ö-1 K 50 14/8
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 1 Ö+1 K -110 10/12
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 Ö= K -140 5/17
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 Ö+1 K -140 5/17
Lena Becksén - Bertil Häggström Eivor Örlefors - Siv Lindgren 2 Ö+1 K -140 5/17
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 Ö= K -140 5/17
Jan Berggren - Olan Hedström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2NT V+1 10 -150 0/22

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.14

Syd giv
Ö-V i zon
D7543

kn103
EK952
62
10984
K982
D87
E108
E653
E765
kn6
Kkn9
KDkn72
D4
1043

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N96797
S96797
Ö47545
V47545
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Egon Bohman Björn Backlund - Anneli Sagersten 4 N= E 420 20/2
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 N= Kn 420 20/2
Gunnel Modig - Britt Bergman Torsten Stier - Rolf Nyberg 4 N= 5 420 20/2
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Inger Olsson - Margaretha Nehrer 3 N+1 7 170 16/6
Lena Becksén - Bertil Häggström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 N= 6 140 14/8
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Margareta Sandberg - Per Sandberg 1NT S= 2 90 12/10
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 N-1 Kn -50 7/15
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Eva Engström - Kerstin Engström 2 N-1 5 -50 7/15
Jan Berggren - Olan Hedström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 N-1 Kn -50 7/15
Ernst Lundgren - Staffan Lindeborg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT S-1 8 -50 7/15
Lars Olsson - Kurt Norström Hans Selling - Agneta Danielsson 3NT S-2 8 -100 1/21
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 N-2 Kn -100 1/21

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.14

Väst giv
alla i zon
K97
K6
E3
EKD754
Ekn63
E32
10874
63
D854
kn105
kn652
kn2
102
D9874
KD9
1098

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N11710710
S11710710
Ö26352
V26352
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT N+2 6 660 22/0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT N+1 5 630 14/8
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT N+1 4 630 14/8
Lars Olsson - Kurt Norström Hans Selling - Agneta Danielsson 3NT S+1 5 630 14/8
Gunnel Modig - Britt Bergman Torsten Stier - Rolf Nyberg 3NT N+1 4 630 14/8
Jan Berggren - Olan Hedström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT N+1 4 630 14/8
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Inger Olsson - Margaretha Nehrer 3NT N+1 5 630 14/8
Ernst Lundgren - Staffan Lindeborg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT N+1 5 630 14/8
Ingegerd Backlund - Egon Bohman Björn Backlund - Anneli Sagersten 5 N= 4 600 4/18
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT N= 4 600 4/18
Lena Becksén - Bertil Häggström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT N= 2 600 4/18
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Eva Engström - Kerstin Engström 2 N+2 5 130 0/22

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.14

Nord giv
N-S i zon
D92
K842
Ekn5
KD3
E84
ED753
D
Ekn75
653
96
K97632
82
Kkn107
kn10
1084
10964

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N86677
S86777
Ö56655
V56655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Berggren - Olan Hedström Hans Selling - Agneta Danielsson 2 V-2 2 100 21/1
Ernst Lundgren - Staffan Lindeborg Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 V-2 5 100 21/1
Lars Olsson - Kurt Norström Torsten Stier - Rolf Nyberg 1NT N= 2 90 18/4
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 V-1 E 50 13/9
Ingegerd Backlund - Egon Bohman Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 V-1 2 50 13/9
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 Ö-1 7 50 13/9
Björn Backlund - Anneli Sagersten Eivor Örlefors - Siv Lindgren 2 V-1 K 50 13/9
Margareta Sandberg - Per Sandberg Staffan Hedman - Lennart Wiklund 2 V= 2 -90 8/14
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2NT N-1 3 -100 6/16
Inger Olsson - Margaretha Nehrer Lena Becksén - Bertil Häggström 2 V= 5 -110 3/19
Gunnel Modig - Britt Bergman Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 V= K -110 3/19
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Eva Engström - Kerstin Engström 2 V+1 3 -140 0/22

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.14

Öst giv
Ö-V i zon
6542
2
E7643
862
KD103
KD1096
5
743
987
Ekn54
kn1098
K10
Ekn
873
KD2
EDkn95

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N109468
S109468
Ö23964
V23964
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ernst Lundgren - Staffan Lindeborg Jeanette Jensen - Ulla Berglund 1NT S+3 10 180 22/0
Gunnel Modig - Britt Bergman Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 1NT S+2 K 150 19/3
Jan Berggren - Olan Hedström Hans Selling - Agneta Danielsson 1NT S+2 D 150 19/3
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 S+2 6 130 16/6
Lars Olsson - Kurt Norström Torsten Stier - Rolf Nyberg 1NT S+1 9 120 14/8
Björn Backlund - Anneli Sagersten Eivor Örlefors - Siv Lindgren 1NT S= K 90 12/10
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 1NT S-1 6 -50 10/12
Ingegerd Backlund - Egon Bohman Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 V+1 2 -140 6/16
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Eva Engström - Kerstin Engström 2 V+1 E -140 6/16
Inger Olsson - Margaretha Nehrer Lena Becksén - Bertil Häggström 3 V= E -140 6/16
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 V+1 6 -170 1/21
Margareta Sandberg - Per Sandberg Staffan Hedman - Lennart Wiklund 2 V+2 E -170 1/21

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.14

Syd giv
alla i zon
D987
93
Kkn
kn9864
kn3
EKD
E9874
E73
K10652
102
32
K1052
E4
kn87654
D1065
D

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N44634
S44634
Ö99699
V99699
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Berggren - Olan Hedström Torsten Stier - Rolf Nyberg 3NT V-3 6 300 22/0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT V-2 9 200 20/2
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Hans Selling - Agneta Danielsson 1 V= 9 -70 18/4
Ingegerd Backlund - Egon Bohman Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 Ö= D -110 15/7
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Björn Backlund - Anneli Sagersten 2 V= 3 -110 15/7
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Lars Olsson - Kurt Norström 2NT V= 6 -120 12/10
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 Ö+1 4 -140 9/13
Eva Engström - Kerstin Engström Inger Olsson - Margaretha Nehrer 2 V+1 3 -140 9/13
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT V= 4 -600 5/17
Ernst Lundgren - Staffan Lindeborg Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3NT V= 4 -600 5/17
Margareta Sandberg - Per Sandberg Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT V+1 4 -630 2/20
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Lena Becksén - Bertil Häggström 3D N-3 3 -800 0/22

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.14

Väst giv
ingen i zon
KDkn6
106
ED42
kn93
E1075
Ekn874
K107
4
432
D52
953
D1052
98
K93
kn86
EK876

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N109788
S1010788
Ö33642
V33643
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Hans Selling - Agneta Danielsson 2 V-3 Kn 150 22/0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Björn Backlund - Anneli Sagersten 2 N+2 D 130 19/3
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 N+1 D 130 19/3
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Lena Becksén - Bertil Häggström 2NT S= 4 120 16/6
Ingegerd Backlund - Egon Bohman Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 S+1 E 110 12/10
Jan Berggren - Olan Hedström Torsten Stier - Rolf Nyberg 2 N+1 D 110 12/10
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Lars Olsson - Kurt Norström 2 N= 5 110 12/10
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 N= 2 90 8/14
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2NT S-1 7 -50 4/18
Ernst Lundgren - Staffan Lindeborg Staffan Hedman - Lennart Wiklund 2 N-1 2 -50 4/18
Margareta Sandberg - Per Sandberg Gunnel Modig - Britt Bergman 3 N-1 D -50 4/18
Eva Engström - Kerstin Engström Inger Olsson - Margaretha Nehrer 2NT S-2 7 -100 0/22

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.14

Nord giv
Ö-V i zon
kn9
EKD10
Kkn42
E102
85
9
ED873
D6543
E103
kn6543
965
K7
KD7642
872
10
kn98

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N75898
S65898
Ö67435
V68435
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Eva Engström - Kerstin Engström 4 S+1 9 450 21/1
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 S+1 E 450 21/1
Lena Becksén - Bertil Häggström Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT N+1 4 430 18/4
Margareta Sandberg - Per Sandberg Lars Olsson - Kurt Norström 4 S= 9 420 16/6
Ingegerd Backlund - Egon Bohman Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT N= Kn 400 14/8
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Torsten Stier - Rolf Nyberg 2 N+3 3 200 12/10
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Jan Berggren - Olan Hedström 2NT N= 4 120 10/12
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Hans Selling - Agneta Danielsson 3NT N-1 5 -50 7/15
Gunnel Modig - Britt Bergman Ernst Lundgren - Staffan Lindeborg 3NT N-1 3 -50 7/15
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT N-2 3 -100 2/20
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT N-2 3 -100 2/20
Inger Olsson - Margaretha Nehrer Björn Backlund - Anneli Sagersten 3NT N-2 K -100 2/20

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.14

Öst giv
alla i zon
kn84
EK108
ED73
84
D3
96
kn98
Dkn9732
K965
kn72
K52
K65
E1072
D543
1064
E10

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N69997
S69997
Ö74344
V74344
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Torsten Stier - Rolf Nyberg 2 N+3 5 200 21/1
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Eva Engström - Kerstin Engström 1 S+4 2 200 21/1
Gunnel Modig - Britt Bergman Ernst Lundgren - Staffan Lindeborg 2 S+2 7 170 18/4
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 N= 3 140 15/7
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Jan Berggren - Olan Hedström 2 S+1 D 140 15/7
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Hans Selling - Agneta Danielsson 1 N+2 6 110 11/11
Margareta Sandberg - Per Sandberg Lars Olsson - Kurt Norström 2 S= 9 110 11/11
Ingegerd Backlund - Egon Bohman Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 V-1 E 100 7/15
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 Ö-1 7 100 7/15
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT S-1 D -100 2/20
Inger Olsson - Margaretha Nehrer Björn Backlund - Anneli Sagersten 3 S-1 D -100 2/20
Lena Becksén - Bertil Häggström Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 N-1 5 -100 2/20

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.14

Syd giv
ingen i zon
1098
842
62
E10864
K62
103
EKDkn7
D97
ED73
EKD97
10
Kkn2
kn54
kn65
98543
53

Optimalt kontrakt: 6NT V= -990
 NT
N20000
S20000
Ö1112121212
V1112121212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Berggren - Olan Hedström Margareta Sandberg - Per Sandberg 6NT V-1 E 50 22/0
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 Ö+2 5 -480 19/3
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Eva Engström - Kerstin Engström 5 Ö+1 5 -480 19/3
Lars Olsson - Kurt Norström Ernst Lundgren - Staffan Lindeborg 3NT Ö+3 3 -490 15/7
Torsten Stier - Rolf Nyberg Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 5NT Ö+1 2 -490 15/7
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 6 V= E -980 12/10
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 6NT V= 4 -990 6/16
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Björn Backlund - Anneli Sagersten 6NT V= 10 -990 6/16
Inger Olsson - Margaretha Nehrer Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 6NT V= E -990 6/16
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Gunnel Modig - Britt Bergman 6NT V= E -990 6/16
Hans Selling - Agneta Danielsson Ingegerd Backlund - Egon Bohman 6NT V= E -990 6/16
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Lena Becksén - Bertil Häggström 6NT V+1 10 -1020 0/22

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.14

Väst giv
N-S i zon
EK862
KD1094
KD
5
D973
kn
1086
kn8743
kn54
E6532
32
E109
10
87
Ekn9754
KD62

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N71011811
S71011811
Ö52242
V52242
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Lena Becksén - Bertil Häggström 2D Ö-6 10 1400 22/0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT S+3 3 690 20/2
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Björn Backlund - Anneli Sagersten 3NT S+2 4 660 17/5
Jan Berggren - Olan Hedström Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT N+2 6 660 17/5
Inger Olsson - Margaretha Nehrer Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT N+1 3 630 13/9
Torsten Stier - Rolf Nyberg Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4NT N= 2 630 13/9
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2NT S+3 7 210 10/12
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Eva Engström - Kerstin Engström 3 N= 2 140 8/14
Lars Olsson - Kurt Norström Ernst Lundgren - Staffan Lindeborg 4 S= Kn 130 5/17
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Gunnel Modig - Britt Bergman 4 S= Kn 130 5/17
Hans Selling - Agneta Danielsson Ingegerd Backlund - Egon Bohman 3 S= Kn 110 2/20
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 N-1 3 -100 0/22

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.14

Nord giv
alla i zon
KD106
2
Dkn963
Dkn2
kn742
kn104
108
E1075
93
EKD953
EK
983
E85
876
7542
K64

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -200
 NT
N59474
S59474
Ö84969
V84969
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Eva Engström - Kerstin Engström 4 Ö-1 3 100 22/0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 N-1 E -100 20/2
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 Ö= 7 -140 12/10
Ingegerd Backlund - Egon Bohman Torsten Stier - Rolf Nyberg 2 Ö+1 6 -140 12/10
Inger Olsson - Margaretha Nehrer Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 Ö= 2 -140 12/10
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Björn Backlund - Anneli Sagersten 2 Ö+1 8 -140 12/10
Ernst Lundgren - Staffan Lindeborg Jan Berggren - Olan Hedström 3 Ö= 7 -140 12/10
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3 Ö= 7 -140 12/10
Hans Selling - Agneta Danielsson Eivor Örlefors - Siv Lindgren 2 Ö+1 8 -140 12/10
Gunnel Modig - Britt Bergman Lena Becksén - Bertil Häggström 3 Ö+1 4 -170 4/18
Lars Olsson - Kurt Norström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 Ö+2 2 -200 2/20
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö= 7 -620 0/22

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.14

Öst giv
ingen i zon
97
Ekn10
D3
Ekn10643
E4
964
EKkn10752
5
Dkn832
53
984
KD2
K1065
KD872
6
987

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N83864
S83864
Ö510577
V510577
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Kurt Norström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 V-2 E 100 22/0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 5 V-1 E 50 18/4
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 Ö-1 K 50 18/4
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 5 V-1 E 50 18/4
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Eva Engström - Kerstin Engström 4 N-1 3 -50 14/8
Hans Selling - Agneta Danielsson Eivor Örlefors - Siv Lindgren 4 N-2 9 -100 12/10
Inger Olsson - Margaretha Nehrer Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 V= E -130 8/14
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Björn Backlund - Anneli Sagersten 3 V+1 E -130 8/14
Gunnel Modig - Britt Bergman Lena Becksén - Bertil Häggström 3 V+1 9 -130 8/14
Ingegerd Backlund - Egon Bohman Torsten Stier - Rolf Nyberg 4 V+1 E -150 3/19
Ernst Lundgren - Staffan Lindeborg Jan Berggren - Olan Hedström 3 V+2 E -150 3/19
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4D N-2 9 -300 0/22

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.14

Syd giv
N-S i zon
42
D6
kn10985
E543
EK95
Kkn85
K7
D62
Dkn107
1094
63
K1098
863
E732
ED42
kn7

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N58545
S58545
Ö85897
V85897
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Kurt Norström Lena Becksén - Bertil Häggström 2NT V-3 Kn 150 22/0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Inger Olsson - Margaretha Nehrer 3NT V-2 Kn 100 20/2
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Björn Backlund - Anneli Sagersten 2 S= E 90 18/4
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Hans Selling - Agneta Danielsson 1NT V-1 5 50 15/7
Torsten Stier - Rolf Nyberg Eivor Örlefors - Siv Lindgren 1NT V-1 5 50 15/7
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ernst Lundgren - Staffan Lindeborg 1NT V= Kn -90 8/14
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 1NT V= Kn -90 8/14
Gunnel Modig - Britt Bergman Eva Engström - Kerstin Engström 1NT V= Kn -90 8/14
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ingegerd Backlund - Egon Bohman 1NT V= Kn -90 8/14
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 1NT V= Kn -90 8/14
Jan Berggren - Olan Hedström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 1 V+1 2 -110 2/20
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 Ö+1 2 -140 0/22

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.14

Väst giv
Ö-V i zon
E95
65
103
EK10852
K864
D92
kn9865
kn
72
Ekn83
ED42
D74
Dkn103
K1074
K7
963

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N105787
S105787
Ö38654
V38654
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Berggren - Olan Hedström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4D Ö-3 9 800 22/0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3D N= 7 470 20/2
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ingegerd Backlund - Egon Bohman 3 S= Kn 140 18/4
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Björn Backlund - Anneli Sagersten 2 N+2 7 130 13/9
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 N+2 7 130 13/9
Gunnel Modig - Britt Bergman Eva Engström - Kerstin Engström 2 N+2 2 130 13/9
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Inger Olsson - Margaretha Nehrer 4 N= E 130 13/9
Lars Olsson - Kurt Norström Lena Becksén - Bertil Häggström 2 N+1 2 110 8/14
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ernst Lundgren - Staffan Lindeborg 3 Ö-1 9 100 5/17
Torsten Stier - Rolf Nyberg Eivor Örlefors - Siv Lindgren 2 Ö-1 10 100 5/17
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Hans Selling - Agneta Danielsson 2 Ö= 6 -90 2/20
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 Ö+1 9 -110 0/22

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.14

Nord giv
ingen i zon
K82
D
D96432
1065
D43
K1052
Ekn8
E83
E965
E9
107
Kkn742
kn107
kn87643
K5
D9

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N25532
S25532
Ö11781011
V11781011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT V-3 3 150 22/0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT V-2 2 100 20/2
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 V-1 2 50 17/5
Jan Berggren - Olan Hedström Lena Becksén - Bertil Häggström 3 Ö-1 K 50 17/5
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ernst Lundgren - Staffan Lindeborg 1NT V+2 4 -150 14/8
Lars Olsson - Kurt Norström Eva Engström - Kerstin Engström 3NT V= 4 -400 10/12
Torsten Stier - Rolf Nyberg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT V= 2 -400 10/12
Hans Selling - Agneta Danielsson Inger Olsson - Margaretha Nehrer 3NT V= 4 -400 10/12
Ingegerd Backlund - Egon Bohman Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT V+1 3 -430 5/17
Gunnel Modig - Britt Bergman Björn Backlund - Anneli Sagersten 3NT V+1 6 -430 5/17
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT V+2 9 -460 1/21
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3NT V+2 D -460 1/21

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.14

Öst giv
N-S i zon
D103
K7643
kn53
32
Ekn97
Ekn105
K42
KD
82
982
1097
kn9754
K654
D
ED86
E1086

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N68687
S68687
Ö75656
V75656
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 V-4 3 200 22/0
Ingegerd Backlund - Egon Bohman Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 S+1 K 140 20/2
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 S= K 110 16/6
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 S= 7 110 16/6
Hans Selling - Agneta Danielsson Inger Olsson - Margaretha Nehrer 1 S+1 D 110 16/6
Jan Berggren - Olan Hedström Lena Becksén - Bertil Häggström 2 Ö-1 D 50 11/11
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2NT V-1 3 50 11/11
Gunnel Modig - Britt Bergman Björn Backlund - Anneli Sagersten 1NT V= 3 -90 7/15
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Staffan Hedman - Lennart Wiklund 2 Ö= E -90 7/15
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ernst Lundgren - Staffan Lindeborg 2 N-2 8 -200 3/19
Torsten Stier - Rolf Nyberg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 S-2 K -200 3/19
Lars Olsson - Kurt Norström Eva Engström - Kerstin Engström 4D S-2 D -500 0/22

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.14

Syd giv
Ö-V i zon
Dkn1052
Ekn5
E6
965
3
D108642
10753
102
EK94
973
KD42
K3
876
K
kn98
EDkn874

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N96599
S96598
Ö37743
V36743
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT N+1 K 430 21/1
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT N+1 K 430 21/1
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lena Becksén - Bertil Häggström 4 N= 3 420 18/4
Jan Berggren - Olan Hedström Eva Engström - Kerstin Engström 3 V-2 D 200 16/6
Inger Olsson - Margaretha Nehrer Torsten Stier - Rolf Nyberg 2NT S= 3 120 14/8
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 S= 3 110 11/11
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 N= 3 110 11/11
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 S= 2 90 8/14
Ingegerd Backlund - Egon Bohman Ernst Lundgren - Staffan Lindeborg 3NT N-1 2 -50 5/17
Björn Backlund - Anneli Sagersten Lars Olsson - Kurt Norström 3 S-1 3 -50 5/17
Hans Selling - Agneta Danielsson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3D N-1 K -100 1/21
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 N-2 E -100 1/21

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.14

Väst giv
alla i zon
kn82
EK1075
ED64
8
ED10764
32
K5
kn76
3
D6
kn873
EKD953
K95
kn984
1092
1042

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N27855
S27855
Ö96486
V106486
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Anneli Sagersten Lars Olsson - Kurt Norström 4 V-3 8 300 22/0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 5 Ö-2 Kn 200 19/3
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 5 Ö-2 9 200 19/3
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 N= E 140 15/7
Jan Berggren - Olan Hedström Eva Engström - Kerstin Engström 3 N= E 140 15/7
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Gunnel Modig - Britt Bergman 3 V-1 K 100 12/10
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lena Becksén - Bertil Häggström 3 N-1 3 -100 7/15
Ingegerd Backlund - Egon Bohman Ernst Lundgren - Staffan Lindeborg 3 N-1 3 -100 7/15
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 S-1 2 -100 7/15
Inger Olsson - Margaretha Nehrer Torsten Stier - Rolf Nyberg 4 N-1 E -100 7/15
Hans Selling - Agneta Danielsson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 V= K -110 2/20
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 Ö+1 4 -130 0/22

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.14

Nord giv
N-S i zon
10953
EKkn
E54
754
EKD874
D92
3
E103
kn62
108654
D106
K9

73
Kkn9872
Dkn862

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N1010745
S1010745
Ö32694
V32694
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Torsten Stier - Rolf Nyberg 3 N+2 Kn 150 22/0
Björn Backlund - Anneli Sagersten Jan Berggren - Olan Hedström 3 N= 5 110 20/2
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 Ö-2 D 100 17/5
Inger Olsson - Margaretha Nehrer Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 V-2 4 100 17/5
Lars Olsson - Kurt Norström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 S-1 K -100 14/8
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Lena Becksén - Bertil Häggström 2 V= K -110 11/11
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Gunnel Modig - Britt Bergman 2 Ö= 7 -110 11/11
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Ernst Lundgren - Staffan Lindeborg 2 V+1 E -140 8/14
Ingegerd Backlund - Egon Bohman Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 V+2 E -170 5/17
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3 V+1 E -170 5/17
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Eva Engström - Kerstin Engström 3 V+2 E -200 1/21
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Hans Selling - Agneta Danielsson 2 V+3 E -200 1/21

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.14

Öst giv
Ö-V i zon
Kkn86
1062
72
K753
97
Kkn98
Dkn4
D982
ED42
ED543
83
64
1053
7
EK10965
Ekn10

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N79465
S78465
Ö64967
V64967
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Egon Bohman Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 Ö-2 K 200 22/0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 Ö-1 E 100 17/5
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Lena Becksén - Bertil Häggström 4 V-1 2 100 17/5
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Hans Selling - Agneta Danielsson 3 Ö-1 E 100 17/5
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Gunnel Modig - Britt Bergman 4 Ö-1 K 100 17/5
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Eva Engström - Kerstin Engström 4 S-2 K -100 12/10
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Torsten Stier - Rolf Nyberg 3 Ö= E -140 7/15
Inger Olsson - Margaretha Nehrer Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 Ö= E -140 7/15
Björn Backlund - Anneli Sagersten Jan Berggren - Olan Hedström 3 Ö= E -140 7/15
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3 Ö= E -140 7/15
Lars Olsson - Kurt Norström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 Ö+1 E -170 1/21
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Ernst Lundgren - Staffan Lindeborg 3 Ö+1 E -170 1/21

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.14

Syd giv
alla i zon
K106
4
E10643
EKkn4
42
10765
kn975
D32
D985
Ekn98
KD82
10
Ekn73
KD32

98765

Optimalt kontrakt: 6 S= 1370
 NT
N12871010
S12871010
Ö15522
V05522
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Hans Selling - Agneta Danielsson 3NT S+2 4 660 22/0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT N+1 8 630 17/5
Gunnel Modig - Britt Bergman Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT N+1 5 630 17/5
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Jan Berggren - Olan Hedström 1RD N+1 10 630 17/5
Lena Becksén - Bertil Häggström Ingegerd Backlund - Egon Bohman 3NT N+1 8 630 17/5
Eva Engström - Kerstin Engström Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 5 N+1 K 620 11/11
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Lars Olsson - Kurt Norström 4 S= 5 620 11/11
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 Ö-3 E 300 8/14
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Björn Backlund - Anneli Sagersten 1NT N+3 10 180 6/16
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ernst Lundgren - Staffan Lindeborg 2 S+1 10 140 4/18
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Torsten Stier - Rolf Nyberg 2 N+2 8 130 2/20
Inger Olsson - Margaretha Nehrer Margareta Sandberg - Per Sandberg 2NT N= 5 120 0/22

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.14

Väst giv
ingen i zon
D
EDkn76
K74
K972
Ekn3
54
Dkn832
Dkn8
K765
K1098
E1065
4
109842
32
9
E10653

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N92654
S92654
Ö410689
V410689
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Hans Selling - Agneta Danielsson 2D Ö-2 3 300 22/0
Inger Olsson - Margaretha Nehrer Margareta Sandberg - Per Sandberg 1 N+2 4 140 19/3
Eva Engström - Kerstin Engström Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 1 N+2 4 140 19/3
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 N+2 5 130 16/6
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Torsten Stier - Rolf Nyberg 1 N= 4 80 13/9
Gunnel Modig - Britt Bergman Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1 N= 4 80 13/9
Lena Becksén - Bertil Häggström Ingegerd Backlund - Egon Bohman 3 N-1 E -50 9/13
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Lars Olsson - Kurt Norström 4 N-1 E -50 9/13
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ernst Lundgren - Staffan Lindeborg 3 N-2 4 -100 6/16
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 V= E -110 4/18
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Björn Backlund - Anneli Sagersten 4 V= D -130 2/20
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Jan Berggren - Olan Hedström 3D N-2 4 -300 0/22