Kommande tävlingar
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
01/04 Sista dag för klubbar/distrikt
06/04 Laholms BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2019-02-14 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2019-02-14

Partävling, 12 bord, 24 par. Antal brickor: 24. Medel: 264.0.

Privatprotokoll för Ingegerd Backlund - Egon Bohman

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 15, Eva Engström - Kerstin Engström
14 N= -420 14 64% 14 64.0%Kn109875E6Kn9749 4Kn83D32Kn107653
23 Ö-1 -50 8 36% 22 50.0%EKn964K72DKn1084 KD8E65E753965
Rond 2, som NS mot par 14, Björn Backlund - Anneli Sagersten
34 N= 420 20 91% 42 63.7%D7543Kn103EK952 KKn9KDKn72D41043
45 N= 600 4 18% 46 52.2%K97K6E3EKD754 102D9874KD91098
Rond 3, som NS mot par 13, Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin
52 V-1 50 13 59% 59 53.6%D92K842EKn5KD3 KKn107Kn10108410964
62 V+1 -140 6 27% 65 49.2%65422E7643862 EKn873KD2EDKn95
Rond 4, som NS mot par 24, Marianne Eskilsson - Per Eskilsson
72 Ö= -110 15 68% 80 51.9%D98793KKnKn9864 E4Kn87654D1065D
82 S+1 110 12 55% 92 52.2%KDKn6106ED42Kn93 98K93Kn86EK876
Rond 5, som NS mot par 23, Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson
93NT N= 400 14 64% 106 53.6%Kn9EKD10KKn42E102 KD764287210Kn98
102 V-1 100 7 32% 113 51.4%Kn84EK108ED7384 E1072D5431064E10
Rond 6, som ÖV mot par 22, Hans Selling - Agneta Danielsson
116NT V= 990 16 73% 129 53.4%ED73EKD9710KKn2 K62103EKDKn7D97
123 S= -110 20 91% 149 56.5%Kn54E653232E109 D973Kn1086Kn8743
Rond 7, som NS mot par 21, Torsten Stier - Rolf Nyberg
132 Ö+1 -140 12 55% 161 56.4%KD1062DKn963DKn2 E858767542K64
144 V+1 -150 3 14% 164 53.4%97EKn10D3EKn10643 K1065KD8726987
Rond 8, som ÖV mot par 20, Ingalill Eriksson - Bengt Eldered
151NT V= 90 14 64% 178 54.1%DKn107109463K1098 EK95KKn85K7D62
163 S= -140 4 18% 182 51.8%72EKn83ED42D74 K864D92Kn9865Kn
Rond 9, som NS mot par 19, Margareta Sandberg - Per Sandberg
173NT V+1 -430 5 23% 187 50.1%K82DD964321065 Kn107Kn87643K5D9
182 S+1 140 20 91% 207 52.4%D103K7643Kn5332 K654DED86E1086
Rond 10, som NS mot par 18, Ernst Lundgren - Staffan Lindeborg
193NT N-1 -50 5 23% 212 50.8%DKn1052EKn5E6965 876KKn98EDKn874
203 N-1 -100 7 32% 219 49.9%Kn82EK1075ED648 K95Kn98410921042
Rond 11, som NS mot par 17, Fritiof Modig - Bernt Strömberg
212 V+2 -170 5 23% 224 48.6%10953EKKnE54754 73KKn9872DKn862
224 Ö-2 200 22 100% 246 51.0%KKn86106272K753 10537EK10965EKn10
Rond 12, som ÖV mot par 16, Lena Becksén - Bertil Häggström
233NT N+1 -630 5 23% 251 49.7%D985EKn98KD8210 4210765Kn975D32
243 N-1 50 13 59% 264 50.1%K765K1098E10654 EKn354DKn832DKn8