Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2019-09-03 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2019-09-03

Partävling, 9 bord, 18 par. Antal brickor: 24. Medel: 192.0.

Privatprotokoll för Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 14, Inger Olsson - Ingegerd Backlund
11NT S+3 -180 8 50% 8 50.0%K1074KD7663962 ED65210528DKn53
23NT S+1 -630 8 50% 16 50.0%10974K743K9832 Kn82E106106521075
Rond 2, som NS mot par 4, Gunnel Modig - Britt Bergman
34 V+3 -710 0 0% 16 33.3%1084D549Kn106532 D62102DKn104KD74
41NT N-1 -100 7 44% 23 36.0%53EKn543975EK8 Kn8642D10KKn9654
Rond 3, som ÖV mot par 16, Liz Callbo - Lars Olsson
54 Ö+1 450 15 94% 38 47.6%Kn10854EDKn98K95 K97243KKn732EKn
65 V= 600 6 38% 44 46.0%E108DKn1095EKnK106 KKn93824ED8742
Rond 4, som ÖV mot par 1, Yngve Sundberg - Ola Bergqvist
73NT S+1 -630 0 0% 44 39.4%107K1092Kn962963 8642Kn844EKD75
83NT S= -400 0 0% 44 34.5%6DKn109764210397 KKn108753EK8E85
Rond 5, som ÖV mot par 18, Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg
93 S= -110 9 56% 53 36.9%ED531083E5K963 Kn97D976273874
102 V+2 170 13 81% 66 41.3%2E8754E10EK973 K109865D10D64D6
Rond 6, som ÖV mot par 12, Bo Byléhn - Henry Häljeryd
114 S-1 50 7 44% 73 41.5%32E75D95E10543 654DKn4KKn86432
121NT N= -90 7 44% 80 41.8%D9754D73KDKn32 KKKn961085421096
Rond 7, som ÖV mot par 15, Anders Jakobsson - Anneli Sagersten
133NT N= -600 1 6% 81 39.0%763Kn10864K10E86 9827EDKn3D9753
143 V+1 130 12 75% 93 41.6%86563KD964KKn7 Kn109ED55ED10832
Rond 8, som NS mot par 13, Bernt Strömberg - Fritiof Modig
154 V-2 100 2 13% 95 39.7%D983K943K4292 EKKn76510D875Kn5
164 V= -620 3 19% 98 38.4%ED10D63764K965 98763K5832D83
Rond 9, som NS mot par 7, Ulla Berglund - Jeanette Jensen
173NT V+2 -460 6 38% 104 38.4%D84Kn3KD937532 KKn109539882E94
184 N= 620 12 75% 116 40.4%E932KD10D94Kn94 KDKn7462EKn2E86
Rond 10, som ÖV mot par 9, Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback
193NT V-2 -200 1 6% 117 38.6%52D984ED64E109 EKn108E731087KKn6
202 S+2 -130 2 13% 119 37.3%1053K974Kn3Kn652 KKn64D8D82ED94
Rond 11, som NS mot par 3, Arne Mulari - Renate Rhodin
213 V= -140 4 25% 123 36.7%5284EDKn3D9876 K864D5K76EK32
224 V= -620 3 19% 126 35.9%7421074D6D5432 EKn5953KKn105432
Rond 12, som ÖV mot par 17, Dan Mattsson - Ingalill Eriksson
234 V+1 650 13 81% 139 37.9%E103KD83852432 KD1076542KDKn96
242 S-1 50 14 88% 153 40.0%105442ED1032653 KKn7E108K964984

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.03

Nord giv
ingen i zon
3
kn983
ED9542
K7
ED652
1052
8
Dkn53
K1074
KD76
63
962
kn98
E4
Kkn107
E1084

Optimalt kontrakt: 5 N= 400
 NT
N711658
S711658
Ö52674
V52674
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3NT S+2 3 460 16/0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Arne Mulari - Renate Rhodin 5 N= 4 400 12/4
Bengt Eldered - Åke Åberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT S= 2 400 12/4
Anders Jakobsson - Anneli Sagersten Lennart Wiklund - Roger Edholm 5 N= 6 400 12/4
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 1NT S+3 5 180 8/8
Margareta Sandberg - Per Sandberg Liz Callbo - Lars Olsson 3 N+2 K 150 4/12
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3 N+2 K 150 4/12
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Gunnel Modig - Britt Bergman 4 N+1 K 150 4/12
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 N+1 7 110 0/16

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.03

Öst giv
N-S i zon
K53
kn82
Dkn
Kkn943
kn82
E106
10652
1075
10974
K743
K983
2
ED6
D95
E74
ED86

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N1179910
S1179910
Ö26442
V26442
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3NT N+2 3 660 15/1
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT N+2 3 660 15/1
Margareta Sandberg - Per Sandberg Liz Callbo - Lars Olsson 3NT S+1 2 630 8/8
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT S+1 5 630 8/8
Bengt Eldered - Åke Åberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT S+1 5 630 8/8
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3NT S+1 5 630 8/8
Anders Jakobsson - Anneli Sagersten Lennart Wiklund - Roger Edholm 3NT S+1 2 630 8/8
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3NT S= E 600 2/14
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Gunnel Modig - Britt Bergman 2NT S+3 8 210 0/16

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.03

Syd giv
Ö-V i zon
1084
D54
9
kn106532
K5
K98763
E75
E8
Ekn973
Ekn
K8632
9
D62
102
Dkn104
KD74

Optimalt kontrakt: 7NT V= -2220
 NT
N62000
S62000
Ö711131313
V711131313
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Eldered - Åke Åberg Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 V-1 9 100 15/1
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 V-1 9 100 15/1
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Bo Byléhn - Henry Häljeryd 4 V+1 9 -650 8/8
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback Inger Olsson - Ingegerd Backlund 4 V+1 4 -650 8/8
Anders Jakobsson - Anneli Sagersten Arne Mulari - Renate Rhodin 4 Ö+1 9 -650 8/8
Liz Callbo - Lars Olsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 V+1 4 -650 8/8
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 V+1 9 -650 8/8
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lennart Wiklund - Roger Edholm 3NT V+3 3 -690 2/14
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Gunnel Modig - Britt Bergman 4 V+3 9 -710 0/16

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.03

Väst giv
alla i zon
53
Ekn543
975
EK8
EK9
87
E1042
kn1072
D107
K962
D863
D3
kn8642
D10
Kkn
9654

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N54665
S54665
Ö79677
V79677
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 1NT Ö-1 D 100 16/0
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback Inger Olsson - Ingegerd Backlund 1NT N= 3 90 13/3
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Margareta Sandberg - Per Sandberg 1NT N= D 90 13/3
Liz Callbo - Lars Olsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 1NT Ö= D -90 10/6
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Gunnel Modig - Britt Bergman 1NT N-1 3 -100 7/9
Anders Jakobsson - Anneli Sagersten Arne Mulari - Renate Rhodin 2 N-1 3 -100 7/9
Bengt Eldered - Åke Åberg Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2 V+1 5 -110 4/12
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lennart Wiklund - Roger Edholm 1NT V+1 8 -120 2/14
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Bo Byléhn - Henry Häljeryd 2D N-1 7 -200 0/16

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.03

Nord giv
N-S i zon
D
76
E9864
D10873
K972
43
Kkn732
Ekn
kn10854
EDkn98

K95
E63
K1052
D105
642

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N77325
S77325
Ö569118
V669118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT V-2 3 100 16/0
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 Ö-1 3 50 13/3
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 Ö-1 6 50 13/3
Lennart Wiklund - Roger Edholm Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 4 Ö= 2 -420 7/9
Gunnel Modig - Britt Bergman Anders Jakobsson - Anneli Sagersten 4 Ö= 4 -420 7/9
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 Ö= 6 -420 7/9
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Bengt Eldered - Åke Åberg 4 Ö= 6 -420 7/9
Margareta Sandberg - Per Sandberg Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 Ö+1 2 -450 1/15
Liz Callbo - Lars Olsson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 4 Ö+1 6 -450 1/15

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.03

Öst giv
Ö-V i zon
D7
K76
D109875
kn3
Kkn93
82
4
ED8742
E108
Dkn1095
Ekn
K106
6542
E43
K632
95

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -660
 NT
N27222
S27222
Ö116101111
V116101111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Arne Mulari - Renate Rhodin 4 Ö-3 E 300 16/0
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 Ö+3 3 -200 14/2
Margareta Sandberg - Per Sandberg Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 2NT Ö+3 2 -210 12/4
Liz Callbo - Lars Olsson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 5 V= 8 -600 10/6
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 Ö+1 2 -650 8/8
Lennart Wiklund - Roger Edholm Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3NT V+2 8 -660 3/13
Gunnel Modig - Britt Bergman Anders Jakobsson - Anneli Sagersten 3NT Ö+2 2 -660 3/13
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT Ö+2 3 -660 3/13
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Bengt Eldered - Åke Åberg 3NT Ö+2 2 -660 3/13

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.03

Syd giv
alla i zon
KDkn5
ED76
KD75
4
8642
kn84
4
EKD75
107
K1092
kn962
963
E93
53
E1083
kn1082

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N610899
S610899
Ö73544
V73544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3NT S+1 E 630 16/0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT N= 6 600 14/2
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Bo Byléhn - Henry Häljeryd 2 Ö-2 E 200 12/4
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 2 N+2 10 130 9/7
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 N+1 10 130 9/7
Bengt Eldered - Åke Åberg Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 N+1 10 110 5/11
Liz Callbo - Lars Olsson Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 2 N+1 10 110 5/11
Anders Jakobsson - Anneli Sagersten Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 5 N-1 9 -100 2/14
Arne Mulari - Renate Rhodin Lennart Wiklund - Roger Edholm 4 N-2 10 -200 0/16

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.03

Väst giv
ingen i zon
4
853
kn97652
D62
Kkn108753

EK8
E85
6
Dkn1097642
103
97
ED92
EK
D4
Kkn1043

Optimalt kontrakt: 3NTD N-1 -100
 NT
N88458
S88458
Ö53984
V53984
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3NT S= 10 400 16/0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4D V-2 7 300 13/3
Anders Jakobsson - Anneli Sagersten Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4D V-2 9 300 13/3
Arne Mulari - Renate Rhodin Lennart Wiklund - Roger Edholm 3 V-2 Kn 100 7/9
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 V-2 D 100 7/9
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Gunnel Modig - Britt Bergman 4 V-2 5 100 7/9
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Bo Byléhn - Henry Häljeryd 5 Ö-2 E 100 7/9
Bengt Eldered - Åke Åberg Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 V-1 D 50 1/15
Liz Callbo - Lars Olsson Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 3 V-1 6 50 1/15

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.03

Nord giv
Ö-V i zon
62
Kkn54
1096
ED102
kn97
D9762
73
874
ED53
1083
E5
K963
K1084
E
KDkn842
kn5

Optimalt kontrakt: 5 N= 400
 NT
N811889
S810889
Ö52554
V52554
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Britt Bergman Arne Mulari - Renate Rhodin 2NT N+1 2 150 15/1
Bengt Eldered - Åke Åberg Liz Callbo - Lars Olsson 3 N+2 Kn 150 15/1
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 S+1 8 130 11/5
Anders Jakobsson - Anneli Sagersten Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 S+1 Kn 130 11/5
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3 S= Kn 110 7/9
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3 S= 8 110 7/9
Lennart Wiklund - Roger Edholm Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 3NT N-1 3 -50 2/14
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 5 S-1 Kn -50 2/14
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Bo Byléhn - Henry Häljeryd 3 S-1 2 -50 2/14

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.03

Öst giv
alla i zon
Dkn74
kn2
K9532
kn5
K109865
D10
D64
D6
2
E8754
E10
EK973
E3
K963
kn87
10842

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N46445
S46445
Ö96998
V96998
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 Ö-2 4 200 16/0
Gunnel Modig - Britt Bergman Arne Mulari - Renate Rhodin 2 V= Kn -110 12/4
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 Ö= 7 -110 12/4
Anders Jakobsson - Anneli Sagersten Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 Ö= 7 -110 12/4
Lennart Wiklund - Roger Edholm Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 3 Ö= 7 -140 7/9
Bengt Eldered - Åke Åberg Liz Callbo - Lars Olsson 2 Ö+1 Kn -140 7/9
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Bo Byléhn - Henry Häljeryd 2 V+2 3 -170 3/13
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 2 V+2 5 -170 3/13
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3NT V= 2 -600 0/16

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.03

Syd giv
ingen i zon
E98
K10863
E10
kn86
654
Dkn4
Kkn8643
2
32
E75
D95
E10543
KDkn107
92
72
KD97

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N74886
S74886
Ö59544
V59544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3 S+1 2 170 16/0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Gunnel Modig - Britt Bergman 3 S= 2 140 13/3
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 S= 3 140 13/3
Lennart Wiklund - Roger Edholm Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 S-1 E -50 9/7
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 4 S-1 2 -50 9/7
Arne Mulari - Renate Rhodin Bengt Eldered - Åke Åberg 4 N-2 5 -100 4/12
Anders Jakobsson - Anneli Sagersten Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 S-2 2 -100 4/12
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 4 S-2 2 -100 4/12
Liz Callbo - Lars Olsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 S-3 2 -150 0/16

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.03

Väst giv
N-S i zon
kn102
E84
763
Ekn74
K
Kkn96
108542
1096
D9754
D73
KDkn
32
E863
1052
E9
KD85

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N95678
S95678
Ö48765
V48765
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Lars Olsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 1NT N+2 4 150 16/0
Lennart Wiklund - Roger Edholm Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 1NT N+1 4 120 13/3
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Margareta Sandberg - Per Sandberg 2NT N= 4 120 13/3
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 1NT N= K 90 9/7
Anders Jakobsson - Anneli Sagersten Ulla Berglund - Jeanette Jensen 1NT N= K 90 9/7
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 1 Ö-1 E 50 6/10
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Gunnel Modig - Britt Bergman 3 S-1 2 -100 3/13
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 2 S-1 6 -100 3/13
Arne Mulari - Renate Rhodin Bengt Eldered - Åke Åberg 4 S-3 9 -300 0/16

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.03

Nord giv
alla i zon
EDkn54
2
8652
Kkn4
982
7
EDkn3
D9753
763
kn10864
K10
E86
K10
EKD953
974
102

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N67888
S67888
Ö75445
V75445
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Jakobsson - Anneli Sagersten Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3NT N= 6 600 15/1
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT N= 6 600 15/1
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 S= E 140 12/4
Gunnel Modig - Britt Bergman Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 S-1 Kn -100 10/6
Margareta Sandberg - Per Sandberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 S-2 E -200 5/11
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Lennart Wiklund - Roger Edholm 3 S-2 5 -200 5/11
Liz Callbo - Lars Olsson Bo Byléhn - Henry Häljeryd 3 N-2 Kn -200 5/11
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Bengt Eldered - Åke Åberg 3 S-2 Kn -200 5/11
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 4 N-3 Kn -300 0/16

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.03

Öst giv
ingen i zon
D72
Kkn1098
E107
94
kn109
ED5
5
ED10832
865
63
KD964
Kkn7
EK43
742
kn832
65

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N46775
S46775
Ö86447
V86547
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Arne Mulari - Renate Rhodin 5 V-2 Kn 100 16/0
Liz Callbo - Lars Olsson Bo Byléhn - Henry Häljeryd 3NT Ö-1 3 50 14/2
Margareta Sandberg - Per Sandberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 N-1 K -50 12/4
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 2 V+1 4 -110 9/7
Gunnel Modig - Britt Bergman Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 V= 7 -110 9/7
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Lennart Wiklund - Roger Edholm 1NT V+1 Kn -120 6/10
Anders Jakobsson - Anneli Sagersten Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3 V+1 8 -130 4/12
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2NT Ö+1 7 -150 2/14
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Bengt Eldered - Åke Åberg 2 V+4 E -170 0/16

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.03

Syd giv
N-S i zon
D983
K943
K42
92
42
Ekn86
E93
ED104
10
D752
kn106
K8763
EKkn765
10
D875
kn5

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N37386
S37386
Ö105957
V105957
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 S= E 620 16/0
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Gunnel Modig - Britt Bergman 2 S+3 4 200 14/2
Lennart Wiklund - Roger Edholm Bengt Eldered - Åke Åberg 2 S+2 E 170 12/4
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Bo Byléhn - Henry Häljeryd 5 Ö-3 E 150 10/6
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 S+1 4 140 6/10
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Arne Mulari - Renate Rhodin 3 S= 6 140 6/10
Anders Jakobsson - Anneli Sagersten Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 2 S+1 2 140 6/10
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 V-2 8 100 2/14
Liz Callbo - Lars Olsson Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 4 S-1 4 -100 0/16

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.03

Väst giv
Ö-V i zon
ED10
D63
764
K965
542
Ekn842
K95
E2
Kkn
1097
EDkn10
kn1074
98763
K5
832
D83

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N53363
S53363
Ö8101069
V8101069
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Roger Edholm Bengt Eldered - Åke Åberg 2 Ö+2 6 -130 16/0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3 V= E -140 14/2
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Arne Mulari - Renate Rhodin 2 V+2 6 -170 10/6
Anders Jakobsson - Anneli Sagersten Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 3 V+1 6 -170 10/6
Liz Callbo - Lars Olsson Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 2 V+2 6 -170 10/6
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Bo Byléhn - Henry Häljeryd 4 V= E -620 3/13
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 V= E -620 3/13
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 V= 5 -620 3/13
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Gunnel Modig - Britt Bergman 4 V= E -620 3/13

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.03

Nord giv
ingen i zon
D84
kn3
KD93
7532
E72
KD654
E105
Dkn
6
E1072
kn764
K1086
Kkn10953
98
82
E94

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N34173
S34173
Ö991167
V991167
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Mulari - Renate Rhodin Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 S-1 D -50 16/0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3 Ö+3 3 -230 14/2
Gunnel Modig - Britt Bergman Inger Olsson - Ingegerd Backlund 4 Ö+1 8 -450 10/6
Anders Jakobsson - Anneli Sagersten Bengt Eldered - Åke Åberg 4 V+1 K -450 10/6
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 V+1 D -450 10/6
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT V+2 3 -460 6/10
Liz Callbo - Lars Olsson Lennart Wiklund - Roger Edholm 4 Ö+2 E -480 3/13
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Bo Byléhn - Henry Häljeryd 4 Ö+2 3 -480 3/13
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 5D S-4 K -800 0/16

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.03

Öst giv
N-S i zon
E932
KD10
D94
kn94
85
7543
108765
32
106
Ekn98
K3
KD1075
KDkn74
62
Ekn2
E86

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N8871010
S886109
Ö55633
V55633
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 S+1 2 650 16/0
Gunnel Modig - Britt Bergman Inger Olsson - Ingegerd Backlund 4 S= 3 620 12/4
Margareta Sandberg - Per Sandberg Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 4 S= 3 620 12/4
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 N= 3 620 12/4
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 3 N+1 K 170 7/9
Liz Callbo - Lars Olsson Lennart Wiklund - Roger Edholm 2 S+2 2 170 7/9
Anders Jakobsson - Anneli Sagersten Bengt Eldered - Åke Åberg 4 S-1 3 -100 3/13
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Bo Byléhn - Henry Häljeryd 4 S-1 3 -100 3/13
Arne Mulari - Renate Rhodin Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 S-2 5 -200 0/16

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.03

Syd giv
Ö-V i zon
D973
Kkn10
53
8543
Ekn108
E73
1087
Kkn6
52
D984
ED64
E109
K64
652
Kkn92
D72

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N44444
S44444
Ö99999
V99999
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3NT V-2 5 200 15/1
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Bengt Eldered - Åke Åberg 4 V-2 5 200 15/1
Gunnel Modig - Britt Bergman Bo Byléhn - Henry Häljeryd 3NT Ö-1 2 100 11/5
Liz Callbo - Lars Olsson Arne Mulari - Renate Rhodin 2NT Ö-1 2 100 11/5
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3NT Ö= 2 -600 6/10
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Anders Jakobsson - Anneli Sagersten 3NT Ö= 2 -600 6/10
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT Ö= 2 -600 6/10
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3NT Ö+1 2 -630 2/14
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Lennart Wiklund - Roger Edholm 3NT Ö+2 10 -660 0/16

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.03

Väst giv
alla i zon
ED2
kn1032
EK1094
3
Kkn64
D8
D82
ED94
1053
K974
kn3
kn652
987
E65
765
K1087

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N68767
S68767
Ö74565
V74676
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Anders Jakobsson - Anneli Sagersten 2 Ö-3 7 300 16/0
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 2 S+2 8 130 14/2
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Margareta Sandberg - Per Sandberg 1NT S+1 2 120 12/4
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Lennart Wiklund - Roger Edholm 2 N= 10 110 9/7
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Bengt Eldered - Åke Åberg 3 N= Kn 110 9/7
Liz Callbo - Lars Olsson Arne Mulari - Renate Rhodin 2 V-1 E 100 6/10
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Inger Olsson - Ingegerd Backlund 2 N-1 5 -100 4/12
Gunnel Modig - Britt Bergman Bo Byléhn - Henry Häljeryd 3 N-2 10 -200 2/14
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 2NT N-3 10 -300 0/16

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.03

Nord giv
N-S i zon
52
84
EDkn3
D9876
Ekn107
kn9763
92
kn4
D93
EK102
10854
105
K864
D5
K76
EK32

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N97344
S97344
Ö34974
V34974
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2NT S= 3 120 16/0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 S= 3 110 14/2
Liz Callbo - Lars Olsson Gunnel Modig - Britt Bergman 1NT S= 3 90 12/4
Bengt Eldered - Åke Åberg Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 2NT S-1 6 -100 8/8
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Anders Jakobsson - Anneli Sagersten 2NT S-1 6 -100 8/8
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Lennart Wiklund - Roger Edholm 2NT S-1 6 -100 8/8
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Arne Mulari - Renate Rhodin 3 V= 6 -140 4/12
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 2NT S-2 6 -200 1/15
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT S-2 3 -200 1/15

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.03

Öst giv
Ö-V i zon
742
1074
D6
D5432
109863
K6
97
EK76
KD
EDkn82
E8
kn1098
Ekn5
953
Kkn105432

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N27233
S27233
Ö11511108
V11510108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 5D Ö-3 E 800 16/0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3NT V-1 6 100 12/4
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT Ö-1 Kn 100 12/4
Liz Callbo - Lars Olsson Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT Ö-1 10 100 12/4
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Anders Jakobsson - Anneli Sagersten 4D S-2 K -300 8/8
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 5D S-3 K -500 6/10
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Arne Mulari - Renate Rhodin 4 V= 2 -620 3/13
Bengt Eldered - Åke Åberg Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback 4 V= D -620 3/13
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Lennart Wiklund - Roger Edholm 4 V+2 D -680 0/16

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.03

Syd giv
alla i zon
kn62
Ekn
E10
Ekn9765
KD
1076542
KDkn96
E103
KD83
852
432
98754
9
743
KD108

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -500
 NT
N93288
S93298
Ö4101145
V4101145
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Jakobsson - Anneli Sagersten Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3 S= K 140 16/0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Liz Callbo - Lars Olsson 2 N+1 8 110 14/2
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Bengt Eldered - Åke Åberg 3 V+1 E -170 12/4
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback Gunnel Modig - Britt Bergman 5 N-2 K -200 8/8
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 V+2 E -200 8/8
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Arne Mulari - Renate Rhodin 3 V+2 E -200 8/8
Margareta Sandberg - Per Sandberg Lennart Wiklund - Roger Edholm 4 V+1 E -650 3/13
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 4 V+1 E -650 3/13
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Bernt Strömberg - Fritiof Modig 5D V= E -850 0/16

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.03

Väst giv
ingen i zon
D86
Kkn973
85
E102
Kkn7
E108
K964
984
1054
42
ED1032
653
E932
D65
kn7
KDkn7

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N96986
S96986
Ö47446
V47446
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Anders Svensson - Sverker Ernback Gunnel Modig - Britt Bergman 2 N+2 6 170 15/1
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Arne Mulari - Renate Rhodin 3 N+1 E 170 15/1
Margareta Sandberg - Per Sandberg Lennart Wiklund - Roger Edholm 3 N= 10 140 10/6
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Bengt Eldered - Åke Åberg 3 N= E 140 10/6
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 N+1 E 140 10/6
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Liz Callbo - Lars Olsson 2 S+1 E 110 6/10
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 S-1 E -50 2/14
Anders Jakobsson - Anneli Sagersten Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 4 N-1 E -50 2/14
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 2 S-1 6 -50 2/14