Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2019-03-05 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2019-03-05

Partävling, 13 bord, 26 par. Antal brickor: 24. Medel: 264.0.

Privatprotokoll för Lennart Wiklund - Staffan Hedman

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 12, Lena Svensson - Lars-Anders Svensson
14 S+2 480 17 77% 17 77.0%3E438542E10983 952KKn109876EK6
22 Ö-2 100 15 68% 32 72.5%EKn107EKn9272Kn62 64K103D106E10843
Rond 2, som ÖV mot par 6, Lars Olsson - Kurt Norström
34 S+1 -450 9 41% 41 62.0%Kn52KKn632Kn9464 3ED1054D765K82
44 Ö+1 650 14 64% 55 62.5%EDKn106K510962EK K94Kn984EKn7D64
Rond 3, som NS mot par 13, Bernt Strömberg - Fritiof Modig
54 S+1 650 22 100% 77 70.0%D10D107486321098 E9652ED94ED74
62 Ö-1 100 18 82% 95 72.0%KD84K92K965K7 97E43108742Kn43
Rond 4, som NS mot par 7, Siv Lindgren - Staffan Lindeborg
73 S-1 -100 22 100% 117 76.0%10962EKD10981074 DKn873Kn8695K98
83 Ö-2 100 20 91% 137 77.9%D9532K742K383 75D97652ED754
Rond 5, som ÖV mot par 1, Kerstin Selin - Torbjörn Larsson
91NT Ö+2 150 16 73% 153 77.3%D765E87763D84 98342EKD2EK109
102 S+1 -140 13 59% 166 75.5%D4964KKn52K1032 KKn10KKn53976Kn96
Rond 6, som ÖV mot par 8, Jan Berggren - Inger Byström
114D Ö-3 -500 0 0% 166 68.6%D873897647653 Kn942ED7ED8842
123 Ö= 140 16 73% 182 69.0%9743EKDKn93106D E85272KD32932
Rond 7, som ÖV mot par 2, Liz Callbo - Roger Edholm
134 V-1 -100 7 32% 189 66.2%D76432876Kn765 E10EKDKn947543D
144 S+1 -450 6 27% 195 63.4%92DKn107657KKn64 K4K2Kn1032D7532
Rond 8, som ÖV mot par 3, Inger Olsson - Ingegerd Backlund
174 V+1 450 22 100% 217 65.8%KKn107Kn965ED543 E109658K102K862
182 Ö= 90 16 73% 233 66.2%D10310643D98532 E765DKn510852E10
Rond 9, som ÖV mot par 10, Lennart Lindqvist - Sven Nyberg
192NT V+1 150 18 82% 251 67.2%K542K97KDKn1095 D93EKn108482DKn3
206NT Ö+1 1470 21 95% 272 68.7%EDED10765EKn4K9 Kn64K2D5ED10873
Rond 10, som ÖV mot par 4, Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist
211NT V+2 150 15 68% 287 68.7%EKKn103D5Kn52D74 7210864E3KKn1092
226 S= -980 3 14% 290 66.0%109764E69861094 K83210754DKn853
Rond 11, som ÖV mot par 11, Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson
232 N-3 300 22 100% 312 67.6%10843E82ED9286 72D976Kn3EK543
241 V+2 140 17 77% 329 68.0%E4E74Kn7549732 D97KKn932K1082D
Rond 12, som NS mot par 5, Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström
252 V+2 -170 20 91% 349 69.0%543KKn10953Kn83K K9276410765962
261NT S+1 120 15 68% 364 69.0%ED10431032107K107 5D864ED643ED2

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.05

Nord giv
ingen i zon
3
E43
8542
E10983
KDkn87
52
kn973
Kkn
E1064
D
D10
D76542
952
Kkn109876
EK6

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N681148
S681148
Ö74183
V74183
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Jeanette Jensen - Ylva Papp 5D S+1 K 750 22/0
Jan Berggren - Inger Byström Margareta Sandberg - Per Sandberg 5 S+1 K 480 17/5
Rune Lind - Reidar Cedersund Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 S+2 K 480 17/5
Britt Bergman - Leif Persson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5 N+1 Kn 480 17/5
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Lena Svensson - Lars-Anders Svensson 4 S+2 2 480 17/5
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 S+1 K 450 11/11
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Björn Backlund - Åke Lindström 5 S= K 450 11/11
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Lars Olsson - Kurt Norström 2 S+4 Kn 230 8/14
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Gun Thuvesson - Eva Engström 5 V-3 E 150 6/16
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Bertil Häggström - Lena Becksén 4 V-2 3 100 3/19
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Hans Selling - Agneta Danielsson 4 V-2 E 100 3/19
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Arne Mulari - Renate Rhodin 5 S-1 K -50 0/22

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.05

Öst giv
N-S i zon
Ekn107
Ekn92
72
kn62
K52
D86
K843
K75
D983
754
Ekn95
D9
64
K103
D106
E10843

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N97888
S97888
Ö46454
V46454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Gun Thuvesson - Eva Engström 1NT S+2 3 150 22/0
Britt Bergman - Leif Persson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 N+1 D 140 20/2
Rune Lind - Reidar Cedersund Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 1NT S+1 3 120 18/4
Jan Berggren - Inger Byström Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 V-2 E 100 15/7
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Lena Svensson - Lars-Anders Svensson 2 Ö-2 3 100 15/7
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Jeanette Jensen - Ylva Papp Pass   10/12
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Bertil Häggström - Lena Becksén Pass   10/12
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Hans Selling - Agneta Danielsson Pass   10/12
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 2 N-1 E -100 5/17
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Arne Mulari - Renate Rhodin 3 N-1 E -100 5/17
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Björn Backlund - Åke Lindström 2 N-2 D -200 2/20
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Lars Olsson - Kurt Norström 3 N-3 E -300 0/22

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.05

Syd giv
Ö-V i zon
E1096
987
E83
kn97
3
ED1054
D765
K82
kn52
Kkn632
kn94
64
KD874

K102
ED1053

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N1174128
S1174128
Ö26915
V16915
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Roger Edholm Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 S+2 4 480 19/3
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Björn Backlund - Åke Lindström 4 S+2 6 480 19/3
Jan Berggren - Inger Byström Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 S+2 7 480 19/3
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Rune Lind - Reidar Cedersund 4 S+2 E 480 19/3
Lars Olsson - Kurt Norström Lennart Wiklund - Staffan Hedman 4 S+1 5 450 13/9
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Lena Svensson - Lars-Anders Svensson 4 S+1 3 450 13/9
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Hans Selling - Agneta Danielsson 2 S+4 E 230 9/13
Britt Bergman - Leif Persson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3 S+3 2 230 9/13
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Lennart Sohlin - Sune Häggbom 5 Ö-2 K 200 5/17
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Bertil Häggström - Lena Becksén 4 V-2 E 200 5/17
Arne Mulari - Renate Rhodin Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 1 N+2 K 140 2/20
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 S-1 8 -50 0/22

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.05

Väst giv
alla i zon
872
E63
D8
kn8753
K94
kn984
Ekn7
D64
EDkn106
K5
10962
EK
53
D1072
K543
1092

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N53422
S53422
Ö81091110
V81091110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Bernt Strömberg - Fritiof Modig 1 Ö+3 4 -170 22/0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Hans Selling - Agneta Danielsson 4 Ö= 3 -620 19/3
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Lennart Sohlin - Sune Häggbom 4 Ö= 7 -620 19/3
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Björn Backlund - Åke Lindström 3NT Ö+1 2 -630 15/7
Britt Bergman - Leif Persson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3NT Ö+1 7 -630 15/7
Liz Callbo - Roger Edholm Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 Ö+1 D -650 8/14
Lars Olsson - Kurt Norström Lennart Wiklund - Staffan Hedman 4 Ö+1 3 -650 8/14
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Bertil Häggström - Lena Becksén 4 Ö+1 2 -650 8/14
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Rune Lind - Reidar Cedersund 4 Ö+1 7 -650 8/14
Arne Mulari - Renate Rhodin Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 Ö+1 3 -650 8/14
Jan Berggren - Inger Byström Jeanette Jensen - Ylva Papp 3NT Ö+2 3 -660 1/21
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Lena Svensson - Lars-Anders Svensson 3NT Ö+2 3 -660 1/21

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.05

Nord giv
N-S i zon
D10
D1074
8632
1098
EK98432
K
kn
K532
kn765
kn83
K1075
kn6

E9652
ED94
ED74

Optimalt kontrakt: 5D N-1 -200
 NT
N891035
S891035
Ö543108
V54398
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 S+1 Kn 650 22/0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 4 V-1 7 50 19/3
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 V-1 7 50 19/3
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Rune Lind - Reidar Cedersund 4 S-1 K -100 16/6
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Björn Backlund - Åke Lindström 5 S-2 K -200 14/8
Liz Callbo - Roger Edholm Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 V= 4 -420 7/15
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Lennart Sohlin - Sune Häggbom 4 V= 7 -420 7/15
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Gun Thuvesson - Eva Engström 4 V= 8 -420 7/15
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Britt Bergman - Leif Persson 4 V= D -420 7/15
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Lars Olsson - Kurt Norström 4 V= D -420 7/15
Hans Selling - Agneta Danielsson Jan Berggren - Inger Byström 4 V= 10 -420 7/15
Arne Mulari - Renate Rhodin Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 V+1 D -450 0/22

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.05

Öst giv
Ö-V i zon
KD84
K92
K965
K7
102
kn7
EDkn3
98652
Ekn653
D10865

ED10
97
E43
108742
kn43

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N46555
S46445
Ö96888
V96888
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Gun Thuvesson - Eva Engström 4 Ö-2 2 200 22/0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Björn Backlund - Åke Lindström 4 Ö-1 10 100 18/4
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 Ö-1 4 100 18/4
Arne Mulari - Renate Rhodin Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 Ö-1 10 100 18/4
Liz Callbo - Roger Edholm Jeanette Jensen - Ylva Papp 2 Ö= 4 -110 10/12
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Lennart Sohlin - Sune Häggbom 2 Ö= Kn -110 10/12
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 Ö= Kn -110 10/12
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Lars Olsson - Kurt Norström 2 Ö= Kn -110 10/12
Hans Selling - Agneta Danielsson Jan Berggren - Inger Byström 2 V= 7 -110 10/12
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Rune Lind - Reidar Cedersund 2 Ö+1 3 -140 2/20
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 2 Ö+1 10 -140 2/20
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Britt Bergman - Leif Persson 2 Ö+1 2 -140 2/20

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.05

Syd giv
alla i zon
10962
EKD109
8
1074
K5
752
K1076432
5
E4
43
EDkn
EDkn632
Dkn873
kn86
95
K98

Optimalt kontrakt: 5 V= -600
 NT
N30773
S30773
Ö911568
V911568
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 S-1 5 -100 22/0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 Ö+1 Kn -130 17/5
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Bertil Häggström - Lena Becksén 3 Ö+1 Kn -130 17/5
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Rune Lind - Reidar Cedersund 3 Ö+1 9 -130 17/5
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 Ö+1 6 -130 17/5
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Gun Thuvesson - Eva Engström 3 V+2 E -150 12/10
Lars Olsson - Kurt Norström Britt Bergman - Leif Persson 3 N-2 E -200 9/13
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 S-2 5 -200 9/13
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Lennart Sohlin - Sune Häggbom 4D N-2 E -500 6/16
Jan Berggren - Inger Byström Arne Mulari - Renate Rhodin 5 V= E -600 2/20
Jeanette Jensen - Ylva Papp Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 5 V= E -600 2/20
Hans Selling - Agneta Danielsson Liz Callbo - Roger Edholm 5 V= E -600 2/20

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.05

Väst giv
ingen i zon
D9532
K742
K3
83
Kkn1086
963
E
Kkn102
E4
EDkn108
kn1084
96
7
5
D97652
ED754

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N46122
S46122
Ö87121111
V87121111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Kurt Norström Britt Bergman - Leif Persson 4 V-2 3 100 20/2
Jan Berggren - Inger Byström Arne Mulari - Renate Rhodin 4D Ö-1 E 100 20/2
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 Ö-2 7 100 20/2
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Gun Thuvesson - Eva Engström 2NT S-4 3 -200 16/6
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3NT Ö= 4 -400 13/9
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT Ö= 2 -400 13/9
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 Ö= E -420 7/15
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Lennart Sohlin - Sune Häggbom 4 Ö= 7 -420 7/15
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Rune Lind - Reidar Cedersund 4 Ö= 7 -420 7/15
Jeanette Jensen - Ylva Papp Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 4 Ö= 7 -420 7/15
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Bertil Häggström - Lena Becksén 5 Ö= E -450 1/21
Hans Selling - Agneta Danielsson Liz Callbo - Roger Edholm 4 Ö+1 5 -450 1/21

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.05

Nord giv
Ö-V i zon
EK10
KD6
kn54
kn652
983
42
EKD2
EK109
D765
E87
763
D84
kn42
kn10953
1098
73

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N33634
S33634
Ö1010799
V1010799
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Hans Selling - Agneta Danielsson 3 S-1 K -50 22/0
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Björn Backlund - Åke Lindström 1NT N-2 E -100 19/3
Jeanette Jensen - Ylva Papp Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3 S-2 E -100 19/3
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Britt Bergman - Leif Persson 3 V= E -110 16/6
Margareta Sandberg - Per Sandberg Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 2 V+2 E -130 14/8
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lennart Sohlin - Sune Häggbom 2 Ö+1 7 -140 11/11
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Gun Thuvesson - Eva Engström 2 Ö+1 10 -140 11/11
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 1NT Ö+2 Kn -150 6/16
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Bertil Häggström - Lena Becksén 2 V+3 E -150 6/16
Arne Mulari - Renate Rhodin Liz Callbo - Roger Edholm 3 S-3 E -150 6/16
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 1NT Ö+4 7 -210 2/20
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Jan Berggren - Inger Byström 3NT Ö= 7 -600 0/22

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.05

Öst giv
alla i zon
8732
ED87
D103
87
Kkn10
Kkn53
976
kn96
D4
964
Kkn52
K1032
E965
102
E84
ED54

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N898108
S898108
Ö54535
V54535
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Hans Selling - Agneta Danielsson 2D V-2 8 500 22/0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Inger Olsson - Ingegerd Backlund 2 V-3 7 300 20/2
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Gun Thuvesson - Eva Engström 1NT N+3 2 180 18/4
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 2 S+2 3 170 16/6
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 2 S+1 9 140 9/13
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Bertil Häggström - Lena Becksén 3 S= 9 140 9/13
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Britt Bergman - Leif Persson 1 S+2 9 140 9/13
Margareta Sandberg - Per Sandberg Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 1 S+2 6 140 9/13
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Jan Berggren - Inger Byström 3 S= 9 140 9/13
Arne Mulari - Renate Rhodin Liz Callbo - Roger Edholm 3 S= 6 140 9/13
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Björn Backlund - Åke Lindström 1NT S+1 3 120 2/20
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lennart Sohlin - Sune Häggbom 1NT S= 9 90 0/22

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.05

Syd giv
ingen i zon
K105
kn43
K1032
E109
kn942
ED7
ED8
842
D873
8
9764
7653
E6
K109652
kn5
KDkn

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N881078
S881078
Ö45364
V45364
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Berggren - Inger Byström Lennart Wiklund - Staffan Hedman 4D Ö-3 K 500 22/0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 S= 2 420 11/11
Liz Callbo - Roger Edholm Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 4 S= E 420 11/11
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Gun Thuvesson - Eva Engström 4 S= E 420 11/11
Lars Olsson - Kurt Norström Björn Backlund - Åke Lindström 4 S= 4 420 11/11
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 N= 2 420 11/11
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Bertil Häggström - Lena Becksén 4 S= 4 420 11/11
Margareta Sandberg - Per Sandberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 S= 4 420 11/11
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 S= 4 420 11/11
Arne Mulari - Renate Rhodin Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 4 S= 8 420 11/11
Hans Selling - Agneta Danielsson Inger Olsson - Ingegerd Backlund 4 S= 8 420 11/11
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Rune Lind - Reidar Cedersund 3NT S-2 4 -100 0/22

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.05

Väst giv
N-S i zon
106
6
Ekn984
K8764
E852
72
KD32
932
9743
EKDkn93
106
D
KDkn
10854
75
Ekn105

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N109446
S109446
Ö34997
V34997
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Rune Lind - Reidar Cedersund 3D V-3 6 500 22/0
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 Ö-2 7 100 19/3
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 Ö-2 7 100 19/3
Liz Callbo - Roger Edholm Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 4 Ö-1 K 50 14/8
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Gun Thuvesson - Eva Engström 3 Ö-1 K 50 14/8
Hans Selling - Agneta Danielsson Inger Olsson - Ingegerd Backlund 2 Ö-1 K 50 14/8
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 2 Ö= K -110 10/12
Jan Berggren - Inger Byström Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3 Ö= K -140 6/16
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Bertil Häggström - Lena Becksén 2 V+1 6 -140 6/16
Margareta Sandberg - Per Sandberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 V+1 6 -140 6/16
Arne Mulari - Renate Rhodin Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 2 V+2 E -170 2/20
Lars Olsson - Kurt Norström Björn Backlund - Åke Lindström 4 Ö= 5 -420 0/22

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.05

Nord giv
alla i zon
kn8
1053
EK10
K9842
E10
EKDkn94
7543
D
D76432
876

kn765
K95
2
Dkn9862
E103

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N810446
S810446
Ö53994
V53994
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 4D V-2 K 500 22/0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Rune Lind - Reidar Cedersund 3 S+1 E 130 19/3
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 3 S+1 E 130 19/3
Liz Callbo - Roger Edholm Lennart Wiklund - Staffan Hedman 4 V-1 E 100 15/7
Hans Selling - Agneta Danielsson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 5 V-1 K 100 15/7
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 S-1 E -100 11/11
Gun Thuvesson - Eva Engström Lena Svensson - Lars-Anders Svensson 4 S-1 E -100 11/11
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Arne Mulari - Renate Rhodin 3 V+1 E -170 8/14
Lars Olsson - Kurt Norström Bertil Häggström - Lena Becksén 4 V= E -620 4/18
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Björn Backlund - Åke Lindström 4 V= E -620 4/18
Jeanette Jensen - Ylva Papp Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 V= E -620 4/18
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Britt Bergman - Leif Persson 4 V+1 E -650 0/22

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.05

Öst giv
ingen i zon
kn65
93
K865
E1098
K4
K2
kn1032
D7532
92
Dkn10765
7
Kkn64
ED10873
E84
ED94

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N6105119
S6105119
Ö73723
V73723
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Britt Bergman - Leif Persson 4 S+1 K 450 16/6
Liz Callbo - Roger Edholm Lennart Wiklund - Staffan Hedman 4 S+1 K 450 16/6
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Arne Mulari - Renate Rhodin 4 S+1 K 450 16/6
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Rune Lind - Reidar Cedersund 4 S+1 K 450 16/6
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Björn Backlund - Åke Lindström 4 S+1 K 450 16/6
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 4 N+1 2 450 16/6
Hans Selling - Agneta Danielsson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4 S+1 K 450 16/6
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 S= K 420 7/15
Jeanette Jensen - Ylva Papp Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 S= 2 420 7/15
Lars Olsson - Kurt Norström Bertil Häggström - Lena Becksén 2 S+3 K 200 4/18
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 3 S+1 K 170 2/20
Gun Thuvesson - Eva Engström Lena Svensson - Lars-Anders Svensson 5 S-1 K -50 0/22

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.05

Syd giv
N-S i zon
EK54
E97
84
9754
D92
D532
Ekn6
862
86
1084
KD1072
EK3
kn1073
Kkn6
953
Dkn10

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N76686
S76686
Ö57646
V57646
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Roger Edholm Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3 Ö-2 3 100 21/1
Jeanette Jensen - Ylva Papp Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 Ö-2 Kn 100 21/1
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Hans Selling - Agneta Danielsson 2 Ö-1 7 50 15/7
Jan Berggren - Inger Byström Britt Bergman - Leif Persson 2 Ö-1 Kn 50 15/7
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Lennart Sohlin - Sune Häggbom 2 V-1 K 50 15/7
Bertil Häggström - Lena Becksén Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 Ö-1 7 50 15/7
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 2 Ö= D -90 10/12
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Arne Mulari - Renate Rhodin 2 N-1 E -100 7/15
Margareta Sandberg - Per Sandberg Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 2 N-1 E -100 7/15
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Rune Lind - Reidar Cedersund 2 V= E -110 3/19
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Björn Backlund - Åke Lindström 2 Ö+1 D -110 3/19
Gun Thuvesson - Eva Engström Lars Olsson - Kurt Norström 1NT V+1 4 -120 0/22

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.05

Väst giv
Ö-V i zon
kn2
E3
EKDkn3
K1075
E943
Kkn10
765
E42
K86
8542
1098
D93
D1075
D976
42
kn86

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N88777
S88777
Ö55666
V55666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Berggren - Inger Byström Britt Bergman - Leif Persson 3NT N= 3 400 22/0
Liz Callbo - Roger Edholm Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 1 N+2 9 110 19/3
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Hans Selling - Agneta Danielsson 2 N+1 K 110 19/3
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 2 N= K 90 11/11
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Björn Backlund - Åke Lindström 2 N= 6 90 11/11
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Lennart Sohlin - Sune Häggbom 2 N= 3 90 11/11
Jeanette Jensen - Ylva Papp Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 N= K 90 11/11
Gun Thuvesson - Eva Engström Lars Olsson - Kurt Norström 2 N= K 90 11/11
Bertil Häggström - Lena Becksén Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 N= K 90 11/11
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Rune Lind - Reidar Cedersund 3 N-1 K -50 4/18
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Arne Mulari - Renate Rhodin 4 N-2 K -100 1/21
Margareta Sandberg - Per Sandberg Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3 N-2 6 -100 1/21

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.05

Nord giv
ingen i zon
D2
KDkn5432
D4
109
E10965
8
K102
K862
Kkn
107
kn965
ED543
8743
E96
E873
kn7

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N14823
S14823
Ö1195115
V1195115
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 2 S+1 E 140 22/0
Jan Berggren - Inger Byström Rune Lind - Reidar Cedersund 2 N= Kn 110 20/2
Liz Callbo - Roger Edholm Britt Bergman - Leif Persson 3 V-2 K 100 18/4
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Hans Selling - Agneta Danielsson 4 N-1 E -50 14/8
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Lars Olsson - Kurt Norström 3 N-1 E -50 14/8
Bertil Häggström - Lena Becksén Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 N-1 E -50 14/8
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 N-2 K -100 9/13
Margareta Sandberg - Per Sandberg Lena Svensson - Lars-Anders Svensson 4 N-2 7 -100 9/13
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Gun Thuvesson - Eva Engström 5 N-3 K -150 5/17
Björn Backlund - Åke Lindström Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 N-3 E -150 5/17
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Arne Mulari - Renate Rhodin 3 V+1 K -170 2/20
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Lennart Wiklund - Staffan Hedman 4 V+1 K -450 0/22

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.05

Öst giv
N-S i zon
K84
K973
K7
kn764
E765
Dkn5
10852
E10
D103
106
43
D98532
kn92
E842
EDkn96
K

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N691078
S691078
Ö74364
V74364
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Berggren - Inger Byström Rune Lind - Reidar Cedersund 3NT S+1 5 630 22/0
Liz Callbo - Roger Edholm Britt Bergman - Leif Persson 4 N= 3 620 18/4
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 N= 10 620 18/4
Margareta Sandberg - Per Sandberg Lena Svensson - Lars-Anders Svensson 4 S= E 620 18/4
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Lars Olsson - Kurt Norström 2 N+2 8 170 14/8
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Arne Mulari - Renate Rhodin 2 N+1 2 140 11/11
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Gun Thuvesson - Eva Engström 2 N+1 3 140 11/11
Bertil Häggström - Lena Becksén Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 S= E 90 8/14
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Lennart Wiklund - Staffan Hedman 2 Ö= E -90 6/16
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 N-1 3 -100 2/20
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Hans Selling - Agneta Danielsson 3 N-1 2 -100 2/20
Björn Backlund - Åke Lindström Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT N-1 2 -100 2/20

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.05

Syd giv
Ö-V i zon
1086
53
E7
K109842
D93
Ekn1084
82
Dkn3
K542
K97
KDkn109
5
Ekn7
D62
6543
E76

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N84354
S84354
Ö59986
V59986
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Jeanette Jensen - Ylva Papp 3NT V-3 8 300 22/0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Bertil Häggström - Lena Becksén 4 V-2 K 200 20/2
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 2 V-1 2 100 15/7
Lars Olsson - Kurt Norström Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 V-1 K 100 15/7
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 V-1 E 100 15/7
Björn Backlund - Åke Lindström Jan Berggren - Inger Byström 4 V-1 E 100 15/7
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 2 Ö= E -110 9/13
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Britt Bergman - Leif Persson 1 V+1 8 -110 9/13
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Hans Selling - Agneta Danielsson 3 V= E -140 6/16
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Lennart Wiklund - Staffan Hedman 2NT V+1 7 -150 4/18
Gun Thuvesson - Eva Engström Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 V+2 E -170 1/21
Rune Lind - Reidar Cedersund Liz Callbo - Roger Edholm 3 V+1 K -170 1/21

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.05

Väst giv
alla i zon
K82
kn843
K86
652
kn64
K2
D5
ED10873
ED
ED10765
Ekn4
K9
109753
9
109732
kn4

Optimalt kontrakt: 7NT V= -2220
 NT
N03030
S03030
Ö131013913
V131013913
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 6 Ö-1 Kn 100 22/0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 V+2 6 -170 20/2
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT Ö+1 10 -630 18/4
Björn Backlund - Åke Lindström Jan Berggren - Inger Byström 5 V+2 2 -640 16/6
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Bertil Häggström - Lena Becksén 4 Ö+1 10 -650 13/9
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 Ö+1 10 -650 13/9
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Hans Selling - Agneta Danielsson 3NT Ö+3 3 -690 9/13
Gun Thuvesson - Eva Engström Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT Ö+3 3 -690 9/13
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Britt Bergman - Leif Persson 6 Ö= 10 -1430 5/17
Rune Lind - Reidar Cedersund Liz Callbo - Roger Edholm 6 Ö= 10 -1430 5/17
Lars Olsson - Kurt Norström Margareta Sandberg - Per Sandberg 6NT Ö+1 3 -1470 1/21
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Lennart Wiklund - Staffan Hedman 6NT Ö+1 9 -1470 1/21

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.05

Nord giv
N-S i zon
D
Ekn32
D9874
853
72
10864
E3
Kkn1092
EKkn103
D5
kn52
D74
98654
K97
K106
E6

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N48854
S48854
Ö95575
V95575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rune Lind - Reidar Cedersund Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 1NT V-3 4 150 22/0
Lars Olsson - Kurt Norström Jeanette Jensen - Ylva Papp 3 Ö-2 10 100 19/3
Britt Bergman - Leif Persson Inger Olsson - Ingegerd Backlund 2 Ö-2 E 100 19/3
Gun Thuvesson - Eva Engström Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 2 Ö-1 E 50 16/6
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Arne Mulari - Renate Rhodin 1NT V= 4 -90 14/8
Liz Callbo - Roger Edholm Björn Backlund - Åke Lindström 3 V= 7 -110 12/10
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 Ö+1 E -140 10/12
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lennart Wiklund - Staffan Hedman 1NT V+2 2 -150 7/15
Bertil Häggström - Lena Becksén Jan Berggren - Inger Byström 1NT V+2 7 -150 7/15
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Lennart Sohlin - Sune Häggbom 1NT V+3 2 -180 3/19
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 1NT V+3 2 -180 3/19
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 N-2 E -200 0/22

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.05

Öst giv
Ö-V i zon
EDkn5
kn1093
K2
E62
K832

10754
Dkn853
109764
E6
986
1094

KD87542
EDkn3
K7

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N91112812
S91212812
Ö41151
V41151
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Roger Edholm Björn Backlund - Åke Lindström 6 S= D 980 19/3
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lennart Wiklund - Staffan Hedman 6 S= D 980 19/3
Gun Thuvesson - Eva Engström Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 6 S= 2 980 19/3
Bertil Häggström - Lena Becksén Jan Berggren - Inger Byström 6 S= D 980 19/3
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 3NT N+3 4 490 13/9
Rune Lind - Reidar Cedersund Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3NT N+3 5 490 13/9
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Arne Mulari - Renate Rhodin 5 S+1 3 480 6/16
Lars Olsson - Kurt Norström Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 S+2 5 480 6/16
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Lennart Sohlin - Sune Häggbom 4 S+2 D 480 6/16
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 S+2 D 480 6/16
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 S+2 3 480 6/16
Britt Bergman - Leif Persson Inger Olsson - Ingegerd Backlund 4 V+2 D -680 0/22

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.05

Syd giv
alla i zon
EKkn9
Kkn1054
75
92
72
D976
kn3
EK543
10843
E82
ED92
86
D65
3
K10864
Dkn107

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N67677
S67678
Ö66665
V66665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Kurt Norström Hans Selling - Agneta Danielsson 3NT Ö-3 5 300 22/0
Britt Bergman - Leif Persson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 3 V-2 Kn 200 20/2
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Arne Mulari - Renate Rhodin 2NT N+1 3 150 18/4
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Margareta Sandberg - Per Sandberg 1NT S+1 3 120 16/6
Jan Berggren - Inger Byström Gun Thuvesson - Eva Engström 1NT Ö-1 5 100 14/8
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Rune Lind - Reidar Cedersund 1NT S= K 90 12/10
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lennart Sohlin - Sune Häggbom 2 N-1 8 -100 7/15
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 2NT S-1 3 -100 7/15
Bertil Häggström - Lena Becksén Liz Callbo - Roger Edholm 2 S-1 E -100 7/15
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 N-1 8 -100 7/15
Björn Backlund - Åke Lindström Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3 N-2 8 -200 2/20
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 2 N-3 8 -300 0/22

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.05

Väst giv
ingen i zon
Kkn53
106
D9
EK1064
D97
Kkn932
K1082
D
E4
E74
kn754
9732
10862
D85
E63
kn85

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N83486
S83486
Ö59856
V59856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Åke Lindström Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3 S= D 140 22/0
Jan Berggren - Inger Byström Gun Thuvesson - Eva Engström 1 N+1 E 110 19/3
Britt Bergman - Leif Persson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 2 S= D 110 19/3
Lars Olsson - Kurt Norström Hans Selling - Agneta Danielsson 5 V-2 E 100 16/6
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3 V-1 E 50 13/9
Bertil Häggström - Lena Becksén Liz Callbo - Roger Edholm 2 V-1 E 50 13/9
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Rune Lind - Reidar Cedersund 2 V= E -110 9/13
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 V= E -110 9/13
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 3 V= 5 -140 5/17
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 1 V+2 K -140 5/17
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 V+3 E -200 2/20
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Arne Mulari - Renate Rhodin 4 V= K -420 0/22

Bricka 25

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.05

Nord giv
Ö-V i zon
543
Kkn10953
kn83
K
EDkn6
ED
K94
10854
1087
82
ED2
EDkn73
K92
764
10765
962

Optimalt kontrakt: 7NT Ö= -2220
 NT
N02400
S02400
Ö131081313
V131191313
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Åke Lindström Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3 S-3 E -150 22/0
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 2 V+2 3 -170 20/2
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 3 N-5 E -250 18/4
Liz Callbo - Roger Edholm Gun Thuvesson - Eva Engström 3 V+4 8 -260 14/8
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Jeanette Jensen - Ylva Papp 2 V+5 K -260 14/8
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 V+5 9 -260 14/8
Lars Olsson - Kurt Norström Arne Mulari - Renate Rhodin 4 V+1 K -650 10/12
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Bertil Häggström - Lena Becksén 4 V+2 K -680 7/15
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Hans Selling - Agneta Danielsson 4 V+2 K -680 7/15
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Britt Bergman - Leif Persson 3NT V+4 Kn -720 2/20
Jan Berggren - Inger Byström Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3NT V+4 9 -720 2/20
Rune Lind - Reidar Cedersund Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 3NT V+4 5 -720 2/20

Bricka 26

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.05

Öst giv
alla i zon
ED1043
1032
107
K107
kn762
EK
K82
9854
K98
kn975
kn95
kn63
5
D864
ED643
ED2

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N79988
S79988
Ö54455
V54455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Hans Selling - Agneta Danielsson 2 Ö-2 5 200 22/0
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Bertil Häggström - Lena Becksén 1NT S+2 9 150 20/2
Liz Callbo - Roger Edholm Gun Thuvesson - Eva Engström 1NT S+1 4 120 15/7
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Britt Bergman - Leif Persson 2NT N= 5 120 15/7
Rune Lind - Reidar Cedersund Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 2NT N= 5 120 15/7
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 1NT S+1 4 120 15/7
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 2 N= 5 110 10/12
Lars Olsson - Kurt Norström Arne Mulari - Renate Rhodin 2 S= E 90 7/15
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 S= E 90 7/15
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Jeanette Jensen - Ylva Papp 3NT S-1 2 -100 3/19
Björn Backlund - Åke Lindström Inger Olsson - Ingegerd Backlund 1NT S-1 2 -100 3/19
Jan Berggren - Inger Byström Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3NT N-2 Kn -200 0/22