Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Örebridgen » Tisdag dag 2019-09-17 [Tävlingsinfo] [PBN]
Örebridgen

Tisdag dag 2019-09-17

Bricka 1

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.17

Nord giv
ingen i zon
10
ED865
kn92
D832
ED

K7653
Ekn9765
K87642
kn1073
E
K4
kn953
K942
D1084
10

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N24734
S24734
Ö118698
V118698
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann Bergström - Claus Röhnisch Eva Lindskog - Gösta Österdahl 4D Ö-1 10 100 18/0
Hanna Gertzen - Hans Gertzen Kerstin Demjan - Nils Ericson 4 V-1 E 50 11/7
Arne Stenman - Karl-Erik Kullgren Carina Larsson - Inger Nordahl 4 Ö-1 4 50 11/7
Lennart Rundqvist - Åke Lundkvist Henry Fredén - Per-Arne Pettersson 4 Ö-1 4 50 11/7
Barbro Pettersson - Ulla Dubbelman Anita Friberg - Britt-Inger Kleist 4 Ö-1 10 50 11/7
Lars S Karlsson - Hagen Geissler Leif Lindman - Ulf Riddarström 4 Ö-1 8 50 11/7
Pär Idestål - Kerstin Vikman Malin Lönnberg - Gösta Lönnberg 4 Ö-1 10 50 11/7
Roland Arvidsson - Margit Rogberg Per-Erik Öhrman - Benny Johansson 3 Ö= 4 -140 3/15
Lars Lilja - Nils Lund Gunilla Stenkula - Ingalill Johansson 3 Ö= 4 -140 3/15
Lennart Bäck - Margareta Bäck Irene Boström - Sven-Arne Nilsson 4 Ö= 10 -420 0/18

Bricka 2

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.17

Öst giv
N-S i zon
9
E102
Ekn32
D10862
E642
D93
K109
kn94
Dkn1083
kn75
D54
E3
K75
K864
876
K75

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N88745
S88745
Ö55696
V55696
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Pettersson - Ulla Dubbelman Anita Friberg - Britt-Inger Kleist 1 S+3 E 170 18/0
Ann Bergström - Claus Röhnisch Eva Lindskog - Gösta Österdahl 1NT S+2 2 150 16/2
Lennart Bäck - Margareta Bäck Irene Boström - Sven-Arne Nilsson Pass   12/6
Roland Arvidsson - Margit Rogberg Per-Erik Öhrman - Benny Johansson Pass   12/6
Lars Lilja - Nils Lund Gunilla Stenkula - Ingalill Johansson Pass   12/6
Arne Stenman - Karl-Erik Kullgren Carina Larsson - Inger Nordahl 2 Ö= 6 -110 8/10
Lars S Karlsson - Hagen Geissler Leif Lindman - Ulf Riddarström 2 Ö+1 3 -140 5/13
Pär Idestål - Kerstin Vikman Malin Lönnberg - Gösta Lönnberg 2 Ö+1 8 -140 5/13
Hanna Gertzen - Hans Gertzen Kerstin Demjan - Nils Ericson 3 N-3 4 -300 1/17
Lennart Rundqvist - Åke Lundkvist Henry Fredén - Per-Arne Pettersson 4 N-3 D -300 1/17

Bricka 3

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.17

Syd giv
Ö-V i zon
Dkn
K105
E6
EKD754
109832
Ekn86
K10
98
K7654
D93
D983
2
E
742
kn7542
kn1063

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N108548
S108548
Ö25884
V25884
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Irene Boström - Sven-Arne Nilsson Roland Arvidsson - Margit Rogberg 3NT N+1 4 430 18/0
Henry Fredén - Per-Arne Pettersson Gunilla Stenkula - Ingalill Johansson 3NT N= 5 400 16/2
Lars Lilja - Nils Lund Hanna Gertzen - Hans Gertzen 4D Ö-1 Kn 200 14/4
Per-Erik Öhrman - Benny Johansson Barbro Pettersson - Ulla Dubbelman 1NT S+3 10 180 12/6
Anita Friberg - Britt-Inger Kleist Leif Lindman - Ulf Riddarström 1NT N+2 4 150 9/9
Pär Idestål - Kerstin Vikman Carina Larsson - Inger Nordahl 1NT N+2 8 150 9/9
Lennart Bäck - Margareta Bäck Ann Bergström - Claus Röhnisch 4 N= 4 130 4/14
Arne Stenman - Karl-Erik Kullgren Lars S Karlsson - Hagen Geissler 3 N+1 9 130 4/14
Kerstin Demjan - Nils Ericson Eva Lindskog - Gösta Österdahl 4 N= 8 130 4/14
Lennart Rundqvist - Åke Lundkvist Malin Lönnberg - Gösta Lönnberg 5 N-1 8 -50 0/18

Bricka 4

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.17

Väst giv
alla i zon
1094
E10954
EK2
D6
E82
K3
kn876
Ekn94
Dkn75
D6
D543
1087
K63
kn872
109
K532

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N65967
S65967
Ö78476
V78476
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pär Idestål - Kerstin Vikman Carina Larsson - Inger Nordahl 3 Ö-3 Kn 300 18/0
Per-Erik Öhrman - Benny Johansson Barbro Pettersson - Ulla Dubbelman 2 Ö-2 Kn 200 14/4
Lars Lilja - Nils Lund Hanna Gertzen - Hans Gertzen 2 Ö-2 7 200 14/4
Kerstin Demjan - Nils Ericson Eva Lindskog - Gösta Österdahl 3NT Ö-2 7 200 14/4
Henry Fredén - Per-Arne Pettersson Gunilla Stenkula - Ingalill Johansson 2 S+2 4 170 10/8
Arne Stenman - Karl-Erik Kullgren Lars S Karlsson - Hagen Geissler 3 N= D 140 6/12
Lennart Rundqvist - Åke Lundkvist Malin Lönnberg - Gösta Lönnberg 3 N= D 140 6/12
Irene Boström - Sven-Arne Nilsson Roland Arvidsson - Margit Rogberg 2 N+1 7 140 6/12
Anita Friberg - Britt-Inger Kleist Leif Lindman - Ulf Riddarström 2 Ö-1 2 100 2/16
Lennart Bäck - Margareta Bäck Ann Bergström - Claus Röhnisch 3 V= 10 -110 0/18

Bricka 5

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.17

Nord giv
N-S i zon
E10
E84
K10865
kn108
753
Kkn752
D973
9
kn96
D96
kn
ED7652
KD842
103
E42
K43

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N71171111
S71171111
Ö61511
V61511
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Fredén - Per-Arne Pettersson Eva Lindskog - Gösta Österdahl 3NT N+3 E 690 17/1
Lennart Rundqvist - Åke Lundkvist Carina Larsson - Inger Nordahl 3NT S+3 9 690 17/1
Leif Lindman - Ulf Riddarström Barbro Pettersson - Ulla Dubbelman 3NT N+2 3 660 14/4
Ann Bergström - Claus Röhnisch Roland Arvidsson - Margit Rogberg 4 S+1 9 650 12/6
Lennart Bäck - Margareta Bäck Kerstin Demjan - Nils Ericson 3NT N+1 2 630 9/9
Irene Boström - Sven-Arne Nilsson Anita Friberg - Britt-Inger Kleist 3NT N+1 7 630 9/9
Gunilla Stenkula - Ingalill Johansson Malin Lönnberg - Gösta Lönnberg 3NT N= 6 600 6/12
Hanna Gertzen - Hans Gertzen Pär Idestål - Kerstin Vikman 2 S+3 9 200 4/14
Per-Erik Öhrman - Benny Johansson Arne Stenman - Karl-Erik Kullgren 3 N-1 E -100 1/17
Lars S Karlsson - Hagen Geissler Lars Lilja - Nils Lund 3NT N-1 6 -100 1/17

Bricka 6

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.17

Öst giv
Ö-V i zon
EK83
kn5
9543
E108
1072
D73
Ekn86
D95
kn95
EK986
10
Kkn32
D64
1042
KD72
764

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N47465
S47465
Ö96967
V96967
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Fredén - Per-Arne Pettersson Eva Lindskog - Gösta Österdahl 1NT V= E -90 18/0
Leif Lindman - Ulf Riddarström Barbro Pettersson - Ulla Dubbelman 3 S-2 K -100 16/2
Hanna Gertzen - Hans Gertzen Pär Idestål - Kerstin Vikman 2 Ö+1 2 -140 7/11
Lennart Bäck - Margareta Bäck Kerstin Demjan - Nils Ericson 3 Ö= 4 -140 7/11
Per-Erik Öhrman - Benny Johansson Arne Stenman - Karl-Erik Kullgren 2 Ö+1 2 -140 7/11
Lennart Rundqvist - Åke Lundkvist Carina Larsson - Inger Nordahl 3 Ö= K -140 7/11
Irene Boström - Sven-Arne Nilsson Anita Friberg - Britt-Inger Kleist 3 Ö= K -140 7/11
Gunilla Stenkula - Ingalill Johansson Malin Lönnberg - Gösta Lönnberg 2 Ö+1 7 -140 7/11
Lars S Karlsson - Hagen Geissler Lars Lilja - Nils Lund 2 Ö+1 3 -140 7/11
Ann Bergström - Claus Röhnisch Roland Arvidsson - Margit Rogberg 2 Ö+1 K -140 7/11

Bricka 7

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.17

Syd giv
alla i zon
KD108765
104
ED
K9
42
D93
987
D10852
9
E875
Kkn54
Ekn73
Ekn3
Kkn62
10632
64

Optimalt kontrakt: 4D V-1 200
 NT
N35599
S35597
Ö98833
V98833
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Fredén - Per-Arne Pettersson Lars S Karlsson - Hagen Geissler 4 N+1 E 650 18/0
Malin Lönnberg - Gösta Lönnberg Lennart Bäck - Margareta Bäck 4 N= Kn 620 14/4
Anita Friberg - Britt-Inger Kleist Ann Bergström - Claus Röhnisch 4 N= 4 620 14/4
Barbro Pettersson - Ulla Dubbelman Arne Stenman - Karl-Erik Kullgren 4 N= 4 620 14/4
Lennart Rundqvist - Åke Lundkvist Hanna Gertzen - Hans Gertzen 2 N+2 5 170 9/9
Pär Idestål - Kerstin Vikman Eva Lindskog - Gösta Österdahl 3 N+1 E 170 9/9
Roland Arvidsson - Margit Rogberg Kerstin Demjan - Nils Ericson 2 N+1 4 140 6/12
Leif Lindman - Ulf Riddarström Lars Lilja - Nils Lund 4 N-1 9 -100 2/16
Irene Boström - Sven-Arne Nilsson Per-Erik Öhrman - Benny Johansson 4 N-1 9 -100 2/16
Gunilla Stenkula - Ingalill Johansson Carina Larsson - Inger Nordahl 4 N-1 7 -100 2/16

Bricka 8

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.17

Väst giv
ingen i zon
65
D1043
K9642
86
E102
EKkn862
E5
kn4
98743
7
87
E9732
KDkn
95
Dkn103
KD105

Optimalt kontrakt: 2NTD N-1 -100
 NT
N58637
S58637
Ö85785
V85785
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Fredén - Per-Arne Pettersson Lars S Karlsson - Hagen Geissler 3D V-2 6 300 18/0
Malin Lönnberg - Gösta Lönnberg Lennart Bäck - Margareta Bäck 3 V-2 6 100 14/4
Anita Friberg - Britt-Inger Kleist Ann Bergström - Claus Röhnisch 4 V-2 9 100 14/4
Barbro Pettersson - Ulla Dubbelman Arne Stenman - Karl-Erik Kullgren 3 V-2 8 100 14/4
Leif Lindman - Ulf Riddarström Lars Lilja - Nils Lund 2 V-1 6 50 9/9
Irene Boström - Sven-Arne Nilsson Per-Erik Öhrman - Benny Johansson 3 V-1 6 50 9/9
Pär Idestål - Kerstin Vikman Eva Lindskog - Gösta Österdahl 3 N-1 7 -50 6/12
Gunilla Stenkula - Ingalill Johansson Carina Larsson - Inger Nordahl 1 V= 6 -80 4/14
Lennart Rundqvist - Åke Lundkvist Hanna Gertzen - Hans Gertzen 2NT N-2 7 -100 2/16
Roland Arvidsson - Margit Rogberg Kerstin Demjan - Nils Ericson 3 V= 2 -140 0/18

Bricka 9

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.17

Nord giv
Ö-V i zon
EKDkn109765
kn94

3
2
K832
8752
D872
4
ED65
Ekn94
kn654
83
107
KD1063
EK109

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N675118
S675118
Ö76622
V76622
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Bäck - Margareta Bäck Pär Idestål - Kerstin Vikman 4 N+3 E 510 17/1
Lennart Rundqvist - Åke Lundkvist Eva Lindskog - Gösta Österdahl 4 N+3 E 510 17/1
Malin Lönnberg - Gösta Lönnberg Lars S Karlsson - Hagen Geissler 4 N+1 E 450 8/10
Carina Larsson - Inger Nordahl Roland Arvidsson - Margit Rogberg 4 N+1 4 450 8/10
Arne Stenman - Karl-Erik Kullgren Henry Fredén - Per-Arne Pettersson 4 N+1 5 450 8/10
Irene Boström - Sven-Arne Nilsson Leif Lindman - Ulf Riddarström 4 N+1 5 450 8/10
Gunilla Stenkula - Ingalill Johansson Hanna Gertzen - Hans Gertzen 4 N+1 Kn 450 8/10
Barbro Pettersson - Ulla Dubbelman Lars Lilja - Nils Lund 4 N+1 5 450 8/10
Kerstin Demjan - Nils Ericson Anita Friberg - Britt-Inger Kleist 4 N+1 E 450 8/10
Ann Bergström - Claus Röhnisch Per-Erik Öhrman - Benny Johansson 4 N= 5 420 0/18

Bricka 10

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.17

Öst giv
alla i zon
K1063
8
E2
K97652
E52
EDkn102
K97
104
D74
K53
kn543
D83
kn98
9764
D1086
Ekn

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N96596
S97596
Ö36846
V36846
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann Bergström - Claus Röhnisch Per-Erik Öhrman - Benny Johansson 2 S+1 E 140 18/0
Lennart Bäck - Margareta Bäck Pär Idestål - Kerstin Vikman 2 N= K 90 16/2
Carina Larsson - Inger Nordahl Roland Arvidsson - Margit Rogberg 3 N-1 3 -100 13/5
Lennart Rundqvist - Åke Lundkvist Eva Lindskog - Gösta Österdahl 3 N-1 K -100 13/5
Irene Boström - Sven-Arne Nilsson Leif Lindman - Ulf Riddarström 2 V= 7 -110 8/10
Gunilla Stenkula - Ingalill Johansson Hanna Gertzen - Hans Gertzen 2 V= E -110 8/10
Barbro Pettersson - Ulla Dubbelman Lars Lilja - Nils Lund 2 V= E -110 8/10
Malin Lönnberg - Gösta Lönnberg Lars S Karlsson - Hagen Geissler 3 V= 3 -140 3/15
Kerstin Demjan - Nils Ericson Anita Friberg - Britt-Inger Kleist 2 V+1 E -140 3/15
Arne Stenman - Karl-Erik Kullgren Henry Fredén - Per-Arne Pettersson 4D N-2 3 -500 0/18

Bricka 11

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.17

Syd giv
ingen i zon
KD986
E864
10
D84

Dkn97
ED52
kn10765
kn10543
K52
K963
9
E72
103
kn874
EK32

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N75687
S75687
Ö67645
V67645
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pär Idestål - Kerstin Vikman Roland Arvidsson - Margit Rogberg 3 N= 6 140 18/0
Gunilla Stenkula - Ingalill Johansson Eva Lindskog - Gösta Österdahl 2 N= 9 110 16/2
Hanna Gertzen - Hans Gertzen Anita Friberg - Britt-Inger Kleist 2NT N-1 9 -50 10/8
Irene Boström - Sven-Arne Nilsson Arne Stenman - Karl-Erik Kullgren 3 N-1 3 -50 10/8
Barbro Pettersson - Ulla Dubbelman Henry Fredén - Per-Arne Pettersson 2NT S-1 D -50 10/8
Kerstin Demjan - Nils Ericson Per-Erik Öhrman - Benny Johansson 3 N-1 6 -50 10/8
Lars S Karlsson - Hagen Geissler Carina Larsson - Inger Nordahl 4 N-1 9 -50 10/8
Lars Lilja - Nils Lund Malin Lönnberg - Gösta Lönnberg 4 N-2 9 -100 3/15
Lennart Rundqvist - Åke Lundkvist Lennart Bäck - Margareta Bäck 4 N-2 9 -100 3/15
Leif Lindman - Ulf Riddarström Ann Bergström - Claus Röhnisch 4D N-2 9 -300 0/18

Bricka 12

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.17

Väst giv
N-S i zon
9
96
kn8653
E8543
KDkn3
EK852
D107
10
E108
kn103
E
KDkn976
76542
D74
K942
2

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N16121
S16121
Ö127121111
V127121111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Lilja - Nils Lund Malin Lönnberg - Gösta Lönnberg 6 V-4 E 200 18/0
Lennart Rundqvist - Åke Lundkvist Lennart Bäck - Margareta Bäck 6 Ö-2 4 100 16/2
Hanna Gertzen - Hans Gertzen Anita Friberg - Britt-Inger Kleist 3NT V= 9 -400 13/5
Irene Boström - Sven-Arne Nilsson Arne Stenman - Karl-Erik Kullgren 3NT V= 3 -400 13/5
Leif Lindman - Ulf Riddarström Ann Bergström - Claus Röhnisch 4 V+2 9 -480 8/10
Kerstin Demjan - Nils Ericson Per-Erik Öhrman - Benny Johansson 4 V+2 9 -480 8/10
Pär Idestål - Kerstin Vikman Roland Arvidsson - Margit Rogberg 4 V+2 E -480 8/10
Gunilla Stenkula - Ingalill Johansson Eva Lindskog - Gösta Österdahl 3NT V+3 4 -490 3/15
Lars S Karlsson - Hagen Geissler Carina Larsson - Inger Nordahl 3NT Ö+3 4 -490 3/15
Barbro Pettersson - Ulla Dubbelman Henry Fredén - Per-Arne Pettersson 6 V= E -980 0/18

Bricka 13

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.17

Nord giv
alla i zon
987
E8
KD109763
3
1064
Kkn9753
54
64
5
1042
kn8
KDkn9872
EKDkn32
D6
E2
E105

Optimalt kontrakt: 7NT N= 2220
 NT
N61361313
S61361313
Ö70700
V70700
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roland Arvidsson - Margit Rogberg Lennart Rundqvist - Åke Lundkvist 6 N+1 K 1390 18/0
Henry Fredén - Per-Arne Pettersson Carina Larsson - Inger Nordahl 4 S+3 6 710 9/9
Eva Lindskog - Gösta Österdahl Per-Erik Öhrman - Benny Johansson 4 S+3 3 710 9/9
Anita Friberg - Britt-Inger Kleist Pär Idestål - Kerstin Vikman 4 N+3 6 710 9/9
Arne Stenman - Karl-Erik Kullgren Ann Bergström - Claus Röhnisch 4 S+3 4 710 9/9
Irene Boström - Sven-Arne Nilsson Lars Lilja - Nils Lund 4 S+3 4 710 9/9
Barbro Pettersson - Ulla Dubbelman Malin Lönnberg - Gösta Lönnberg 4 S+3 6 710 9/9
Kerstin Demjan - Nils Ericson Leif Lindman - Ulf Riddarström 4 S+3 5 710 9/9
Lars S Karlsson - Hagen Geissler Hanna Gertzen - Hans Gertzen 4 S+3 4 710 9/9
Gunilla Stenkula - Ingalill Johansson Lennart Bäck - Margareta Bäck 3 S+3 5 230 0/18

Bricka 14

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.17

Öst giv
ingen i zon
kn6
EKkn3
109763
Kkn
D75
D7652
85
843
E8432
108
KD42
65
K109
94
Ekn
ED10972

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N11109811
S11109811
Ö23452
V13452
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Fredén - Per-Arne Pettersson Carina Larsson - Inger Nordahl 3NT S+3 D 490 18/0
Kerstin Demjan - Nils Ericson Leif Lindman - Ulf Riddarström 3NT S+2 5 460 15/3
Lars S Karlsson - Hagen Geissler Hanna Gertzen - Hans Gertzen 3NT N+2 7 460 15/3
Roland Arvidsson - Margit Rogberg Lennart Rundqvist - Åke Lundkvist 5 S= 5 400 11/7
Barbro Pettersson - Ulla Dubbelman Malin Lönnberg - Gösta Lönnberg 3NT S= 5 400 11/7
Gunilla Stenkula - Ingalill Johansson Lennart Bäck - Margareta Bäck 3 S+3 5 170 8/10
Anita Friberg - Britt-Inger Kleist Pär Idestål - Kerstin Vikman 3 S+2 D 150 5/13
Arne Stenman - Karl-Erik Kullgren Ann Bergström - Claus Röhnisch 3 S+2 3 150 5/13
Eva Lindskog - Gösta Österdahl Per-Erik Öhrman - Benny Johansson 2 V-2 Kn 100 2/16
Irene Boström - Sven-Arne Nilsson Lars Lilja - Nils Lund 5 S-1 3 -50 0/18

Bricka 15

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.17

Syd giv
N-S i zon
EK983
K93
4
10542
1075
54
Dkn107
K976
Dkn2
kn102
98532
D8
64
ED876
EK6
Ekn3

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N118121112
S118121112
Ö25111
V25111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Rundqvist - Åke Lundkvist Anita Friberg - Britt-Inger Kleist 6 S= 10 1430 18/0
Henry Fredén - Per-Arne Pettersson Irene Boström - Sven-Arne Nilsson 4 S+2 D 680 14/4
Kerstin Demjan - Nils Ericson Arne Stenman - Karl-Erik Kullgren 4 S+2 6 680 14/4
Lars S Karlsson - Hagen Geissler Eva Lindskog - Gösta Österdahl 4 S+2 6 680 14/4
Malin Lönnberg - Gösta Lönnberg Hanna Gertzen - Hans Gertzen 3NT N+2 D 660 10/8
Gunilla Stenkula - Ingalill Johansson Roland Arvidsson - Margit Rogberg 4 S+1 D 650 8/10
Per-Erik Öhrman - Benny Johansson Pär Idestål - Kerstin Vikman 3NT S+1 7 630 5/13
Barbro Pettersson - Ulla Dubbelman Carina Larsson - Inger Nordahl 3NT S+1 D 630 5/13
Ann Bergström - Claus Röhnisch Lars Lilja - Nils Lund 4 S= D 620 2/16
Lennart Bäck - Margareta Bäck Leif Lindman - Ulf Riddarström 2 S+2 D 170 0/18

Bricka 16

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.17

Väst giv
Ö-V i zon
E107542
2
9
EDkn94
kn3
K1063
EK5
7653
K986
ED75
Dkn8
82
D
kn984
1076432
K10

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N75496
S75496
Ö57947
V57947
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Malin Lönnberg - Gösta Lönnberg Hanna Gertzen - Hans Gertzen 2 N+1 8 140 16/2
Lennart Rundqvist - Åke Lundkvist Anita Friberg - Britt-Inger Kleist 2 N+1 E 140 16/2
Barbro Pettersson - Ulla Dubbelman Carina Larsson - Inger Nordahl 2 N+1 D 140 16/2
Lars S Karlsson - Hagen Geissler Eva Lindskog - Gösta Österdahl 2 N= 4 110 12/6
Kerstin Demjan - Nils Ericson Arne Stenman - Karl-Erik Kullgren 2NT Ö-1 3 100 10/8
Lennart Bäck - Margareta Bäck Leif Lindman - Ulf Riddarström 4 N-1 D -50 8/10
Henry Fredén - Per-Arne Pettersson Irene Boström - Sven-Arne Nilsson 3NT S-2 3 -100 5/13
Gunilla Stenkula - Ingalill Johansson Roland Arvidsson - Margit Rogberg 2 N-2 8 -100 5/13
Per-Erik Öhrman - Benny Johansson Pär Idestål - Kerstin Vikman 3 V= E -140 2/16
Ann Bergström - Claus Röhnisch Lars Lilja - Nils Lund 5D S-5 6 -1100 0/18

Bricka 17

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.17

Nord giv
ingen i zon
E976
EK
kn7653
K8
1052
kn62
D842
EDkn
K84
984
K109
9763
Dkn3
D10753
E
10542

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N9810109
S9810109
Ö35334
V35334
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann Bergström - Claus Röhnisch Henry Fredén - Per-Arne Pettersson 3NT S+1 4 430 18/0
Kerstin Demjan - Nils Ericson Lars Lilja - Nils Lund 3NT S= 10 400 16/2
Per-Erik Öhrman - Benny Johansson Lennart Rundqvist - Åke Lundkvist 2 N+2 9 170 14/4
Irene Boström - Sven-Arne Nilsson Malin Lönnberg - Gösta Lönnberg 2NT S+1 10 150 11/7
Lars S Karlsson - Hagen Geissler Lennart Bäck - Margareta Bäck 2NT N+1 9 150 11/7
Anita Friberg - Britt-Inger Kleist Gunilla Stenkula - Ingalill Johansson 1NT N+1 9 120 8/10
Barbro Pettersson - Ulla Dubbelman Hanna Gertzen - Hans Gertzen 2 N= 9 110 6/12
Carina Larsson - Inger Nordahl Eva Lindskog - Gösta Österdahl 3NT N-1 9 -50 3/15
Pär Idestål - Kerstin Vikman Leif Lindman - Ulf Riddarström 4 N-1 6 -50 3/15
Roland Arvidsson - Margit Rogberg Arne Stenman - Karl-Erik Kullgren 3NT N-2 3 -100 0/18

Bricka 18

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.17

Öst giv
N-S i zon
10943
853
E864
EK
EK875
742

D10986
Dkn
E109
10532
kn532
62
KDkn6
KDkn97
74

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N410759
S410759
Ö93574
V93574
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann Bergström - Claus Röhnisch Henry Fredén - Per-Arne Pettersson 4D N= D 710 18/0
Roland Arvidsson - Margit Rogberg Arne Stenman - Karl-Erik Kullgren 3 S+2 E 150 16/2
Irene Boström - Sven-Arne Nilsson Malin Lönnberg - Gösta Lönnberg 2 S+2 E 130 14/4
Per-Erik Öhrman - Benny Johansson Lennart Rundqvist - Åke Lundkvist 3 S= E 110 12/6
Kerstin Demjan - Nils Ericson Lars Lilja - Nils Lund 4D V-1 E 100 9/9
Pär Idestål - Kerstin Vikman Leif Lindman - Ulf Riddarström 4 Ö-2 K 100 9/9
Anita Friberg - Britt-Inger Kleist Gunilla Stenkula - Ingalill Johansson 5 S-1 E -100 4/14
Barbro Pettersson - Ulla Dubbelman Hanna Gertzen - Hans Gertzen 5 S-1 K -100 4/14
Lars S Karlsson - Hagen Geissler Lennart Bäck - Margareta Bäck 3NT N-1 D -100 4/14
Carina Larsson - Inger Nordahl Eva Lindskog - Gösta Österdahl 4 V+1 E -150 0/18

Bricka 19

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.17

Syd giv
Ö-V i zon
9432
K54
EKDkn9
D
Ekn1065
962
62
E72
7
Ekn107
1043
K10643
KD8
D83
875
kn985

Optimalt kontrakt: 2 V= -90
 NT
N57657
S47657
Ö85776
V85776
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Stenkula - Ingalill Johansson Per-Erik Öhrman - Benny Johansson 2 V-2 E 200 17/1
Pär Idestål - Kerstin Vikman Arne Stenman - Karl-Erik Kullgren 2 V-2 E 200 17/1
Ann Bergström - Claus Röhnisch Malin Lönnberg - Gösta Lönnberg 1NT S+2 Kn 150 14/4
Lars S Karlsson - Hagen Geissler Roland Arvidsson - Margit Rogberg 1NT S+1 5 120 12/6
Kerstin Demjan - Nils Ericson Henry Fredén - Per-Arne Pettersson 3 N= 7 110 10/8
Hanna Gertzen - Hans Gertzen Lennart Bäck - Margareta Bäck 2 V-1 E 100 8/10
Carina Larsson - Inger Nordahl Irene Boström - Sven-Arne Nilsson 2 N= 7 90 4/14
Eva Lindskog - Gösta Österdahl Barbro Pettersson - Ulla Dubbelman 1NT S= Kn 90 4/14
Lennart Rundqvist - Åke Lundkvist Leif Lindman - Ulf Riddarström 1NT S= 10 90 4/14
Anita Friberg - Britt-Inger Kleist Lars Lilja - Nils Lund 3 N-1 7 -50 0/18

Bricka 20

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.17

Väst giv
alla i zon
ED3
Dkn105
kn6
Kkn92
96
E983
108432
53
K8742
62
EK9
ED4
kn105
K74
D75
10876

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N63645
S53545
Ö710787
V710787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Lindskog - Gösta Österdahl Barbro Pettersson - Ulla Dubbelman 1 Ö= K -80 18/0
Gunilla Stenkula - Ingalill Johansson Per-Erik Öhrman - Benny Johansson 1NT Ö= 6 -90 16/2
Carina Larsson - Inger Nordahl Irene Boström - Sven-Arne Nilsson 3 N-1 E -100 14/4
Hanna Gertzen - Hans Gertzen Lennart Bäck - Margareta Bäck 2 Ö= 8 -110 11/7
Lennart Rundqvist - Åke Lundkvist Leif Lindman - Ulf Riddarström 2 Ö= 7 -110 11/7
Anita Friberg - Britt-Inger Kleist Lars Lilja - Nils Lund 2 Ö+2 6 -170 8/10
Kerstin Demjan - Nils Ericson Henry Fredén - Per-Arne Pettersson 2NT S-2 9 -200 4/14
Lars S Karlsson - Hagen Geissler Roland Arvidsson - Margit Rogberg 1NT N-2 2 -200 4/14
Ann Bergström - Claus Röhnisch Malin Lönnberg - Gösta Lönnberg 1NT S-2 9 -200 4/14
Pär Idestål - Kerstin Vikman Arne Stenman - Karl-Erik Kullgren 3 N-3 E -300 0/18

Bricka 21

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.17

Nord giv
N-S i zon

109864
EK9
Dkn754
kn1052
kn75
kn8
E862
D643
ED
76432
103
EK987
K32
D105
K9

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N1081079
S1081079
Ö34354
V34353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Leif Lindman - Ulf Riddarström Gunilla Stenkula - Ingalill Johansson 3NT S+2 E 660 18/0
Ann Bergström - Claus Röhnisch Carina Larsson - Inger Nordahl 4 S+1 Kn 650 16/2
Irene Boström - Sven-Arne Nilsson Hanna Gertzen - Hans Gertzen 4 N= 7 620 14/4
Eva Lindskog - Gösta Österdahl Roland Arvidsson - Margit Rogberg 3NT S= 5 600 12/6
Malin Lönnberg - Gösta Lönnberg Kerstin Demjan - Nils Ericson 2NT S+2 2 180 10/8
Per-Erik Öhrman - Benny Johansson Henry Fredén - Per-Arne Pettersson 2 N+2 10 170 8/10
Barbro Pettersson - Ulla Dubbelman Lennart Bäck - Margareta Bäck 2NT S+1 Kn 150 5/13
Pär Idestål - Kerstin Vikman Lars Lilja - Nils Lund 2NT N+1 3 150 5/13
Lars S Karlsson - Hagen Geissler Anita Friberg - Britt-Inger Kleist 3 N= 3 140 2/16
Arne Stenman - Karl-Erik Kullgren Lennart Rundqvist - Åke Lundkvist 2 S-1 5 -100 0/18

Bricka 22

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.17

Öst giv
Ö-V i zon
62
kn852
E987
873
EKD743
1093
5
D95
10
E74
KDkn63
Kkn42
kn985
KD6
1042
E106

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N33535
S33535
Ö109888
V109888
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Erik Öhrman - Benny Johansson Henry Fredén - Per-Arne Pettersson 4 V-2 5 200 17/1
Ann Bergström - Claus Röhnisch Carina Larsson - Inger Nordahl 3NTD Ö-1 D 200 17/1
Leif Lindman - Ulf Riddarström Gunilla Stenkula - Ingalill Johansson 3NT Ö-1 K 100 13/5
Arne Stenman - Karl-Erik Kullgren Lennart Rundqvist - Åke Lundkvist 3NT Ö-1 K 100 13/5
Barbro Pettersson - Ulla Dubbelman Lennart Bäck - Margareta Bäck 2 Ö+1 K -110 10/8
Malin Lönnberg - Gösta Lönnberg Kerstin Demjan - Nils Ericson 2 V+1 5 -140 7/11
Irene Boström - Sven-Arne Nilsson Hanna Gertzen - Hans Gertzen 3 V= 5 -140 7/11
Lars S Karlsson - Hagen Geissler Anita Friberg - Britt-Inger Kleist 1NT Ö+2 8 -150 4/14
Pär Idestål - Kerstin Vikman Lars Lilja - Nils Lund 4 Ö= E -620 2/16
Eva Lindskog - Gösta Österdahl Roland Arvidsson - Margit Rogberg 3NT Ö+2 2 -660 0/18

Bricka 23

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.17

Syd giv
alla i zon
kn9
E52
Dkn1054
1076
8753
KD94
EK8
98
K10642
3
9762
kn43
ED
kn10876
3
EKD52

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 500
 NT
N1081058
S1081058
Ö35384
V35374
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Bäck - Margareta Bäck Anita Friberg - Britt-Inger Kleist 3NT S+1 4 630 18/0
Leif Lindman - Ulf Riddarström Malin Lönnberg - Gösta Lönnberg 4 S= E 620 14/4
Lars Lilja - Nils Lund Lennart Rundqvist - Åke Lundkvist 4 S= E 620 14/4
Pär Idestål - Kerstin Vikman Henry Fredén - Per-Arne Pettersson 4 S= 9 620 14/4
Eva Lindskog - Gösta Österdahl Irene Boström - Sven-Arne Nilsson 3 Ö-2 E 200 10/8
Kerstin Demjan - Nils Ericson Carina Larsson - Inger Nordahl 3 S= E 140 8/10
Per-Erik Öhrman - Benny Johansson Lars S Karlsson - Hagen Geissler 2 S-1 E -100 4/14
Gunilla Stenkula - Ingalill Johansson Arne Stenman - Karl-Erik Kullgren 4 N-1 3 -100 4/14
Ann Bergström - Claus Röhnisch Hanna Gertzen - Hans Gertzen 4 S-1 E -100 4/14
Roland Arvidsson - Margit Rogberg Barbro Pettersson - Ulla Dubbelman 4D S-1 E -200 0/18

Bricka 24

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.17

Väst giv
ingen i zon
kn
D109642
98
Kkn43
K109762
K53
73
85
D
kn87
EKD1065
ED6
E8543
E
kn42
10972

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N62522
S52522
Ö7117119
V7117119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann Bergström - Claus Röhnisch Hanna Gertzen - Hans Gertzen 4 V-2 Kn 100 18/0
Lennart Bäck - Margareta Bäck Anita Friberg - Britt-Inger Kleist 3 Ö-1 E 50 15/3
Leif Lindman - Ulf Riddarström Malin Lönnberg - Gösta Lönnberg 4 V-1 6 50 15/3
Gunilla Stenkula - Ingalill Johansson Arne Stenman - Karl-Erik Kullgren 3 V= 7 -110 12/6
Roland Arvidsson - Margit Rogberg Barbro Pettersson - Ulla Dubbelman 3 Ö+1 E -130 9/9
Kerstin Demjan - Nils Ericson Carina Larsson - Inger Nordahl 3 Ö+1 E -130 9/9
Lars Lilja - Nils Lund Lennart Rundqvist - Åke Lundkvist 3 Ö+2 E -150 6/12
Eva Lindskog - Gösta Österdahl Irene Boström - Sven-Arne Nilsson 3NT Ö+2 3 -460 3/15
Pär Idestål - Kerstin Vikman Henry Fredén - Per-Arne Pettersson 3NT Ö+2 10 -460 3/15
Per-Erik Öhrman - Benny Johansson Lars S Karlsson - Hagen Geissler 4 V+2 9 -480 0/18