Kommande tävlingar
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
27/04 Rekommenderad spelhelg för SM
28/04 Sista anmälnings- och speldatu
Rapporterade tävlingar
19/04 Trosa BS - Guldtävling
06/04 Laholms BK - Guldtävling
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2019-04-02 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2019-04-02

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.02

Nord giv
ingen i zon
D
K86
ED542
K1085
kn10764
kn72
87
432
K853
D5
kn6
Dkn976
E92
E10943
K1093
E

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N91212810
S91212810
Ö40151
V40151
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Bergman - Leif Persson Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 6 S= 4 980 22/0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Arne Mulari - Renate Rhodin 6 N= 3 920 20/2
Åke Nylén - Åke Lindström Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 S+2 Kn 480 15/7
Kurt Norström - Lars Olsson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 4 S+2 Kn 480 15/7
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 S+2 Kn 480 15/7
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 S+2 Kn 480 15/7
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 S+1 Kn 450 10/12
Björn Backlund - Anders Jakobsson Christer Hellström - Bo Byléhn 5 N+1 Kn 420 7/15
Tom Emanuelz - Hans Selling Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 5 N+1 D 420 7/15
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3NT N= 4 400 4/18
Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg Liane Svensson - Ingemar Svensson 2 S+4 6 230 2/20
Åke Åberg - Bengt Eldered Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 N+5 4 190 0/22

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.02

Öst giv
N-S i zon
D63
Kkn3
D43
EK82
EK7
E1062
1098
1093
kn9854
9854
752
kn
102
D7
EKkn6
D7654

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N10107710
S10107710
Ö33663
V33663
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT N+1 4 630 13/9
Åke Nylén - Åke Lindström Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT N+1 5 630 13/9
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT N+1 4 630 13/9
Björn Backlund - Anders Jakobsson Christer Hellström - Bo Byléhn 3NT S+1 10 630 13/9
Åke Åberg - Bengt Eldered Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT N+1 4 630 13/9
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT N+1 4 630 13/9
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT N+1 9 630 13/9
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT N+1 9 630 13/9
Britt Bergman - Leif Persson Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3NT N+1 5 630 13/9
Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg Liane Svensson - Ingemar Svensson 3NT N+1 4 630 13/9
Tom Emanuelz - Hans Selling Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 3 S+1 E 130 2/20
Kurt Norström - Lars Olsson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 5 S-1 E -100 0/22

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.02

Syd giv
Ö-V i zon
D3
kn73
K98
K10974
K1042
E9542
3
Dkn8
9876
K10
Dkn10542
E
Ekn5
D86
E76
6532

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N74536
S74536
Ö59896
V59896
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kurt Norström - Lars Olsson Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT V-4 7 400 22/0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 2NT Ö-2 7 200 18/4
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT V-2 4 200 18/4
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Björn Backlund - Anders Jakobsson 3NT V-2 7 200 18/4
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3 V-1 9 100 13/9
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 2 Ö-1 E 100 13/9
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Christer Hellström - Bo Byléhn Pass   9/13
Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg Tom Emanuelz - Hans Selling Pass   9/13
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2 Ö= 5 -90 6/16
Liane Svensson - Ingemar Svensson Britt Bergman - Leif Persson 3 Ö= E -140 2/20
Åke Åberg - Bengt Eldered Jan Berggren - Inger Byström 2 Ö+1 8 -140 2/20
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 V+1 4 -140 2/20

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.02

Väst giv
alla i zon
E63
kn6
K109753
K7
D74
74
Dkn62
8654
Kkn10952
KD952
E
E
8
E1083
84
Dkn10932

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -500
 NT
N99436
S99436
Ö349105
V349105
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 2 V+1 8 -140 19/3
Liane Svensson - Ingemar Svensson Britt Bergman - Leif Persson 3 Ö= 8 -140 19/3
Kurt Norström - Lars Olsson Arne Mulari - Renate Rhodin 2 Ö+1 4 -140 19/3
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Björn Backlund - Anders Jakobsson 1 Ö+2 8 -140 19/3
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 Ö+2 D -170 12/10
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3 Ö+1 8 -170 12/10
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3 Ö+1 E -170 12/10
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3 Ö+2 E -200 8/14
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 Ö= E -620 4/18
Åke Åberg - Bengt Eldered Jan Berggren - Inger Byström 4 Ö= D -620 4/18
Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg Tom Emanuelz - Hans Selling 4 Ö= 8 -620 4/18
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Christer Hellström - Bo Byléhn 4 Ö+1 8 -650 0/22

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.02

Nord giv
N-S i zon
42
1098
KD1084
E87
KD1075
4
653
Dkn43
Ekn96
K63
Ekn72
K2
83
EDkn752
9
10965

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N65837
S65837
Ö675106
V675106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Hellström - Bo Byléhn Kurt Norström - Lars Olsson 2 N+1 E 140 22/0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 V-1 8 50 17/5
Åke Åberg - Bengt Eldered Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 4 Ö-1 9 50 17/5
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 V-1 E 50 17/5
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Liane Svensson - Ingemar Svensson 3NT Ö-1 E 50 17/5
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 Ö+1 9 -140 12/10
Britt Bergman - Leif Persson Tom Emanuelz - Hans Selling 3 V+1 10 -170 10/12
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Arne Mulari - Renate Rhodin 4 V= 9 -420 4/18
Åke Nylén - Åke Lindström Jan Berggren - Inger Byström 4 Ö= E -420 4/18
Björn Backlund - Anders Jakobsson Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg 4 Ö= 9 -420 4/18
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 V= E -420 4/18
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 4 Ö= 9 -420 4/18

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.02

Öst giv
Ö-V i zon
ED6
Dkn5
64
K10743
kn943
K87
E953
65
K75
E94
Dkn7
Ekn98
1082
10632
K1082
D2

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N55645
S55644
Ö88798
V88798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT Ö-3 2 300 22/0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Arne Mulari - Renate Rhodin 2NT Ö-2 2 200 20/2
Britt Bergman - Leif Persson Tom Emanuelz - Hans Selling 1 Ö-1 8 100 17/5
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 2NT Ö-1 8 100 17/5
Christer Hellström - Bo Byléhn Kurt Norström - Lars Olsson 1NT Ö= 2 -90 14/8
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT N-2 5 -100 12/10
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Said Eliasson - Margaretha Nehrer 1NT Ö+1 2 -120 9/13
Åke Åberg - Bengt Eldered Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 1NT Ö+1 8 -120 9/13
Björn Backlund - Anders Jakobsson Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg 1NT Ö+2 8 -150 5/17
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 N-3 E -150 5/17
Åke Nylén - Åke Lindström Jan Berggren - Inger Byström 3NT Ö= 6 -600 2/20
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Liane Svensson - Ingemar Svensson 3NT Ö+1 Kn -630 0/22

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.02

Syd giv
alla i zon
EK94
963
Ekn72
102
105
Dkn1075
8643
76
kn62
E42
D9
EDkn43
D873
K8
K105
K985

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N8107119
S8107119
Ö53623
V53623
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tom Emanuelz - Hans Selling Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 S+1 7 650 22/0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 N= 9 620 18/4
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 S= 6 620 18/4
Christer Hellström - Bo Byléhn Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 S= D 620 18/4
Britt Bergman - Leif Persson Björn Backlund - Anders Jakobsson 3 V-3 K 300 14/8
Åke Nylén - Åke Lindström Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 2 N+3 E 200 9/13
Liane Svensson - Ingemar Svensson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 N+2 E 200 9/13
Kurt Norström - Lars Olsson Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 2 N+3 D 200 9/13
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Jan Berggren - Inger Byström 1D V-1 10 200 9/13
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 S+2 7 170 3/19
Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3 N+1 E 170 3/19
Arne Mulari - Renate Rhodin Åke Åberg - Bengt Eldered 2 S+1 7 140 0/22

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.02

Väst giv
ingen i zon
75
54
D9742
kn964
K2
E832
Kkn53
D87
10983
kn1096
86
E32
EDkn64
KD7
E10
K105

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N88577
S88577
Ö55756
V55756
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4D V-5 5 1100 22/0
Arne Mulari - Renate Rhodin Åke Åberg - Bengt Eldered 4D Ö-2 E 300 19/3
Britt Bergman - Leif Persson Björn Backlund - Anders Jakobsson 3D Ö-2 E 300 19/3
Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 1 S+2 3 140 16/6
Tom Emanuelz - Hans Selling Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 Ö-2 E 100 14/8
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 1NT S= 2 90 12/10
Kurt Norström - Lars Olsson Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 1 N= 7 80 10/12
Liane Svensson - Ingemar Svensson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 V-1 E 50 8/14
Åke Nylén - Åke Lindström Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 2NT S-1 3 -50 4/18
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Jan Berggren - Inger Byström 2 S-1 E -50 4/18
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2NT S-1 2 -50 4/18
Christer Hellström - Bo Byléhn Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT N-3 6 -150 0/22

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.02

Nord giv
Ö-V i zon
ED876
D76
D1054
10
1052
E5
Kkn87
K632
4
kn93
E9632
ED84
Kkn93
K10842

kn975

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N449106
S449106
Ö89426
V89426
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Åberg - Bengt Eldered Christer Hellström - Bo Byléhn 5 Ö-3 9 300 22/0
Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg Kurt Norström - Lars Olsson 5 Ö-2 3 200 20/2
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Britt Bergman - Leif Persson 3 N+1 E 170 17/5
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 N+1 E 170 17/5
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 N+1 E 140 14/8
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Pass   11/11
Tom Emanuelz - Hans Selling Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Pass   11/11
Björn Backlund - Anders Jakobsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 N-1 E -50 7/15
Arne Mulari - Renate Rhodin Åke Nylén - Åke Lindström 4 S-1 K -50 7/15
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Jan Berggren - Inger Byström 4 S-2 K -100 3/19
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3D S-1 7 -100 3/19
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 V= E -130 0/22

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.02

Öst giv
alla i zon
D3
E105
K63
EKkn76
10
K3
ED874
D9853
K842
D87642
109
10
Ekn9765
kn9
kn52
42

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N776108
S876109
Ö56634
V56634
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Jan Berggren - Inger Byström 4D Ö-4 2 1100 22/0
Arne Mulari - Renate Rhodin Åke Nylén - Åke Lindström 4 S= 4 620 20/2
Björn Backlund - Anders Jakobsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2NT V-3 D 300 18/4
Tom Emanuelz - Hans Selling Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2D Ö-1 E 200 16/6
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 S= K 140 14/8
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Lennart Sohlin - Sune Häggbom 2NT N= 6 120 12/10
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT N-1 E -100 9/13
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 S-1 E -100 9/13
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Britt Bergman - Leif Persson 4 S-2 5 -200 4/18
Åke Åberg - Bengt Eldered Christer Hellström - Bo Byléhn 3 N-2 10 -200 4/18
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 N-2 9 -200 4/18
Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg Kurt Norström - Lars Olsson 3NT N-3 6 -300 0/22

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.02

Syd giv
ingen i zon
E102
64
D1042
Kkn73
kn43
E83
Kkn8653
E
K876
Kkn10952
9
96
D95
D7
E7
D108542

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N85235
S85245
Ö581097
V581097
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Arne Mulari - Renate Rhodin 4D V-2 3 300 22/0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 5 Ö-1 E 50 20/2
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 V= E -90 18/4
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 S-2 E -100 16/6
Liane Svensson - Ingemar Svensson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 V+1 E -140 14/8
Kurt Norström - Lars Olsson Britt Bergman - Leif Persson 3 Ö+1 8 -170 11/11
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Åke Åberg - Bengt Eldered 3 Ö+1 5 -170 11/11
Christer Hellström - Bo Byléhn Åke Nylén - Åke Lindström 3 Ö+2 3 -200 8/14
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 Ö= 10 -420 5/17
Tom Emanuelz - Hans Selling Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 Ö= E -420 5/17
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg 4 Ö+1 E -450 2/20
Jan Berggren - Inger Byström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3D Ö+2 E -730 0/22

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.02

Väst giv
N-S i zon
E4
E8542
kn82
1083
Kkn82
3
7543
KDkn6
107
Kkn109
EKD6
E94
D9653
D76
109
752

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N22442
S22442
Ö11119910
V11119910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Arne Mulari - Renate Rhodin 4 Ö-2 2 100 22/0
Jan Berggren - Inger Byström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 Ö+1 10 -130 20/2
Liane Svensson - Ingemar Svensson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT Ö= 2 -400 18/4
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT Ö+1 5 -430 11/11
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT Ö+1 3 -430 11/11
Kurt Norström - Lars Olsson Britt Bergman - Leif Persson 3NT Ö+1 3 -430 11/11
Tom Emanuelz - Hans Selling Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3NT Ö+1 4 -430 11/11
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT Ö+1 3 -430 11/11
Christer Hellström - Bo Byléhn Åke Nylén - Åke Lindström 3NT Ö+1 2 -430 11/11
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg 3NT Ö+2 5 -460 2/20
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT Ö+2 3 -460 2/20
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Åke Åberg - Bengt Eldered 3NT Ö+2 6 -460 2/20

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.02

Nord giv
alla i zon
E83
64
E98732
kn7
92
kn109
106
E98654
KD107
D8
KDkn54
D2
kn654
EK7532

K103

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N66987
S66987
Ö77455
V77455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 2 Ö-3 E 300 22/0
Jan Berggren - Inger Byström Inger Olsson - Ingegerd Backlund 2 Ö-2 E 200 20/2
Åke Nylén - Åke Lindström Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 2 S+1 6 140 18/4
Liane Svensson - Ingemar Svensson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 S= 9 110 15/7
Åke Åberg - Bengt Eldered Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg 2 S= 10 110 15/7
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Britt Bergman - Leif Persson 2 Ö-1 10 100 12/10
Björn Backlund - Anders Jakobsson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3 S-1 10 -100 9/13
Christer Hellström - Bo Byléhn Lennart Sohlin - Sune Häggbom 2 S-1 9 -100 9/13
Tom Emanuelz - Hans Selling Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 1NT V+1 2 -120 6/16
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 1D Ö= E -140 4/18
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3 S-2 10 -200 1/21
Arne Mulari - Renate Rhodin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 S-2 10 -200 1/21

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.02

Öst giv
ingen i zon
Kkn10953
8
K943
62
82
D653
D5
kn9543
ED4
E97
E1086
EK10
76
Kkn1042
kn72
D87

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N34453
S34453
Ö1089710
V1089710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Mulari - Renate Rhodin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT Ö-2 10 100 22/0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2NT Ö-1 2 50 17/5
Åke Åberg - Bengt Eldered Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg 3NT Ö-1 4 50 17/5
Jan Berggren - Inger Byström Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3NT Ö-1 Kn 50 17/5
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 4 V-1 Kn 50 17/5
Tom Emanuelz - Hans Selling Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 1NT Ö= Kn -90 12/10
Åke Nylén - Åke Lindström Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 3NT Ö= 2 -400 10/12
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT Ö+1 4 -430 6/16
Liane Svensson - Ingemar Svensson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT Ö+1 6 -430 6/16
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3NT Ö+1 Kn -430 6/16
Christer Hellström - Bo Byléhn Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3NT Ö+2 7 -460 2/20
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Britt Bergman - Leif Persson 3NT Ö+3 4 -490 0/22

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.02

Syd giv
N-S i zon
863
E3
K85
98764
D1074
Dkn1072
63
KD
kn2
K854
74
kn10532
EK95
96
EDkn1092
E

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N71171010
S71171010
Ö51633
V51633
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Liane Svensson - Ingemar Svensson 3NT S+2 Kn 660 22/0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT N+1 4 630 20/2
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Said Eliasson - Margaretha Nehrer 5 S= D 600 15/7
Kurt Norström - Lars Olsson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 5 S= K 600 15/7
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 5 N= Kn 600 15/7
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Inger Olsson - Ingegerd Backlund 5 S= K 600 15/7
Åke Nylén - Åke Lindström Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg 2 S+2 K 170 10/12
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Jan Berggren - Inger Byström 4 S+1 K 150 7/15
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Tom Emanuelz - Hans Selling 3 S+2 D 150 7/15
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Christer Hellström - Bo Byléhn 3 S+1 D 130 3/19
Arne Mulari - Renate Rhodin Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1 S+3 10 130 3/19
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ulla Berglund - Jeanette Jensen 5 S-1 K -100 0/22

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.02

Väst giv
Ö-V i zon
9642
Ekn85
EK85
K
EKDkn
743
976
E53
10873
102
D2
109864
5
KD96
kn1043
Dkn72

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N7101178
S7101178
Ö62265
V62265
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 S= E 420 19/3
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 S= E 420 19/3
Åke Nylén - Åke Lindström Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg 4 N= 10 420 19/3
Björn Backlund - Anders Jakobsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 N= 10 420 19/3
Arne Mulari - Renate Rhodin Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 V-4 E 400 14/8
Kurt Norström - Lars Olsson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 N+3 E 200 11/11
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 2 S+3 5 200 11/11
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Christer Hellström - Bo Byléhn 2 N+2 10 130 8/14
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Jan Berggren - Inger Byström 3 N= 10 110 6/16
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Liane Svensson - Ingemar Svensson 2 V-1 E 100 4/18
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Inger Olsson - Ingegerd Backlund 4 N-1 10 -50 2/20
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Tom Emanuelz - Hans Selling 3 S-2 E -100 0/22

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.02

Nord giv
ingen i zon
kn1083
742
43
10962
97542
K
Kkn108
E53
ED
D986
D965
K74
K6
Ekn1053
E72
Dkn8

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N64655
S64655
Ö79688
V69688
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Åke Lindström Britt Bergman - Leif Persson 3 V-3 7 150 22/0
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 5 Ö-2 8 100 20/2
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 Ö-1 D 50 15/7
Åke Åberg - Bengt Eldered Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 Ö-1 8 50 15/7
Jan Berggren - Inger Byström Liane Svensson - Ingemar Svensson 3 Ö-1 D 50 15/7
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 2 V-1 7 50 15/7
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 3 Ö= Kn -110 9/13
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Arne Mulari - Renate Rhodin 3 Ö= D -110 9/13
Kurt Norström - Lars Olsson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2NT Ö= 3 -120 4/18
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Christer Hellström - Bo Byléhn 1NT Ö+1 5 -120 4/18
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Björn Backlund - Anders Jakobsson 1NT Ö+1 10 -120 4/18
Tom Emanuelz - Hans Selling Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 Ö+1 D -130 0/22

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.02

Öst giv
N-S i zon
1096
9842
KD53
92
5
ED1075
kn974
D107
84
Kkn63
E862
543
EKDkn732

10
EKkn86

Optimalt kontrakt: 7D Ö-5 1100
 NT
N1155127
S1155127
Ö27814
V27814
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Christer Hellström - Bo Byléhn 6 S= E 1430 21/1
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 6 S= E 1430 21/1
Åke Nylén - Åke Lindström Britt Bergman - Leif Persson 4 S+3 7 710 18/4
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Arne Mulari - Renate Rhodin 4 S+2 5 680 13/9
Kurt Norström - Lars Olsson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 S+2 E 680 13/9
Åke Åberg - Bengt Eldered Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 S+2 2 680 13/9
Jan Berggren - Inger Byström Liane Svensson - Ingemar Svensson 4 S+2 7 680 13/9
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 5 S= E 650 7/15
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Björn Backlund - Anders Jakobsson 4 S+1 7 650 7/15
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 1 S+5 7 230 2/20
Tom Emanuelz - Hans Selling Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 S+3 4 230 2/20
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 1 S+5 5 230 2/20

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.02

Syd giv
Ö-V i zon
10962
ED95
63
Kkn2
K8
107432
KDkn10
65
Ekn54
kn8
E974
ED3
D73
K6
852
109874

Optimalt kontrakt: 5 V= -600
 NT
N62444
S62444
Ö711999
V711999
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT V-1 10 100 20/2
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg 2NT Ö-1 4 100 20/2
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Britt Bergman - Leif Persson 3NT Ö-1 10 100 20/2
Åke Nylén - Åke Lindström Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2NT Ö= 10 -120 14/8
Åke Åberg - Bengt Eldered Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2NT Ö= 10 -120 14/8
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Kurt Norström - Lars Olsson 2NT Ö= 10 -120 14/8
Jan Berggren - Inger Byström Tom Emanuelz - Hans Selling 3 Ö+1 10 -130 10/12
Liane Svensson - Ingemar Svensson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3 Ö= 10 -140 8/14
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Christer Hellström - Bo Byléhn 3NT Ö= 10 -600 4/18
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Björn Backlund - Anders Jakobsson 3NT Ö= 4 -600 4/18
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT Ö= 8 -600 4/18
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Arne Mulari - Renate Rhodin 4 V= 3 -620 0/22

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.02

Väst giv
alla i zon
K86
D95
kn43
K952
D1097
108743
6
kn107
E42
Ekn62
982
863
kn53
K
EKD1075
ED4

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N11116711
S11116811
Ö22752
V22752
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT N+2 2 660 16/6
Åke Nylén - Åke Lindström Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT N+2 2 660 16/6
Liane Svensson - Ingemar Svensson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3NT N+2 2 660 16/6
Åke Åberg - Bengt Eldered Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT N+2 2 660 16/6
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Britt Bergman - Leif Persson 3NT N+2 2 660 16/6
Jan Berggren - Inger Byström Tom Emanuelz - Hans Selling 3NT N+2 2 660 16/6
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Kurt Norström - Lars Olsson 3NT N+2 2 660 16/6
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg 3NT N+1 6 630 6/16
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Christer Hellström - Bo Byléhn 3NT N+1 2 630 6/16
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Björn Backlund - Anders Jakobsson 3NT N+1 2 630 6/16
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 S+2 Kn 130 2/20
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Arne Mulari - Renate Rhodin 5 S-1 6 -100 0/22

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.02

Nord giv
N-S i zon
EK6
K64
KD82
764
D2
1095
743
KD985
10753
E3
Ekn1065
102
kn984
Dkn872
9
Ekn3

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N771099
S771099
Ö66343
V66343
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 N+1 E 650 22/0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Britt Bergman - Leif Persson 3NT N+1 5 630 19/3
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 3NT S+1 K 630 19/3
Björn Backlund - Anders Jakobsson Jan Berggren - Inger Byström 3NT N= Kn 600 16/6
Liane Svensson - Ingemar Svensson Arne Mulari - Renate Rhodin 2NT N+3 5 210 14/8
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 1NT N+3 3 180 11/11
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Kurt Norström - Lars Olsson 2NT N+2 6 180 11/11
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 S+2 2 170 8/14
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Åke Åberg - Bengt Eldered 1NT N= 3 90 6/16
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg 4 N-1 5 -100 4/18
Tom Emanuelz - Hans Selling Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3 N-2 10 -200 1/21
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Åke Nylén - Åke Lindström 4 N-2 2 -200 1/21

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.02

Öst giv
Ö-V i zon
D94
D106
Kkn1074
54
kn3
kn943
63
EK1072
10852
752
E985
63
EK76
EK8
D2
Dkn98

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N79899
S899910
Ö54443
V54443
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Anders Jakobsson Jan Berggren - Inger Byström 3NT N+2 2 460 21/1
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT S+2 E 460 21/1
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT S+1 E 430 13/9
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 3NT S+1 E 430 13/9
Liane Svensson - Ingemar Svensson Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT S+1 E 430 13/9
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg 3NT N+1 5 430 13/9
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3NT S+1 K 430 13/9
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Kurt Norström - Lars Olsson 3NT N+1 6 430 13/9
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Britt Bergman - Leif Persson 3NT N= 5 400 5/17
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Åke Nylén - Åke Lindström 3NT S= K 400 5/17
Tom Emanuelz - Hans Selling Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 2NT S+2 K 180 2/20
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Åke Åberg - Bengt Eldered 2NT S+1 2 150 0/22

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.02

Syd giv
alla i zon
KDkn985
Dkn9
K2
105
7643
K10
109754
D4
102
E6542
EDkn
E92
E
873
863
Kkn8763

Optimalt kontrakt: 5 V= -600
 NT
N62474
S62474
Ö711968
V711968
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Åke Lindström Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2 N+1 E 140 21/1
Björn Backlund - Anders Jakobsson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 2 N+1 E 140 21/1
Kurt Norström - Lars Olsson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 N= E 110 16/6
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 2 N= E 110 16/6
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 N= E 110 16/6
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Jan Berggren - Inger Byström 3 Ö-1 E 100 12/10
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg 3 N-1 E -100 10/12
Liane Svensson - Ingemar Svensson Christer Hellström - Bo Byléhn 3 V+1 K -130 8/14
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Britt Bergman - Leif Persson 4 N-2 E -200 4/18
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 N-2 E -200 4/18
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3 N-2 10 -200 4/18
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Åke Åberg - Bengt Eldered 2 N-3 E -300 0/22

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.02

Väst giv
ingen i zon
32
1097
KDkn106
kn83
105
kn854
E53
E954
Ekn9864
E2
987
K7
KD7
KD63
42
D1062

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N76645
S76645
Ö66798
V66788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Britt Bergman - Leif Persson 3 Ö-1 3 50 22/0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Jan Berggren - Inger Byström 2 Ö= 4 -110 15/7
Åke Nylén - Åke Lindström Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2 Ö= 4 -110 15/7
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg 2 Ö= 4 -110 15/7
Liane Svensson - Ingemar Svensson Christer Hellström - Bo Byléhn 2 Ö= 2 -110 15/7
Björn Backlund - Anders Jakobsson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 2 Ö= 4 -110 15/7
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Åke Åberg - Bengt Eldered 2 Ö= 2 -110 15/7
Kurt Norström - Lars Olsson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 Ö+1 3 -140 5/17
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 Ö+1 6 -140 5/17
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Lennart Sohlin - Sune Häggbom 2 Ö+1 4 -140 5/17
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 Ö= 4 -140 5/17
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 2NT S-3 5 -150 0/22

Bricka 25

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.02

Nord giv
Ö-V i zon
109
kn76532
1063
98
E6432
D84

E7653
875
K10
EKkn874
K2
KDkn
E9
D952
Dkn104

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N54435
S54435
Ö88798
V88798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 Ö-1 E 100 22/0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Arne Mulari - Renate Rhodin 2 N-1 E -50 20/2
Britt Bergman - Leif Persson Inger Olsson - Ingegerd Backlund 2 S-2 2 -100 18/4
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3 Ö= E -110 16/6
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 V= Kn -140 11/11
Kurt Norström - Lars Olsson Jan Berggren - Inger Byström 3 V= 9 -140 11/11
Åke Åberg - Bengt Eldered Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 V= 9 -140 11/11
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Åke Nylén - Åke Lindström 2 V+1 2 -140 11/11
Liane Svensson - Ingemar Svensson Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 4 N-3 5 -150 5/17
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg 3NT S-3 3 -150 5/17
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2NT S-4 4 -200 2/20
Tom Emanuelz - Hans Selling Christer Hellström - Bo Byléhn 1NTD S-3 4 -500 0/22

Bricka 26

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.02

Öst giv
alla i zon
E103
Ekn109
9643
83
Dkn652
32
E
D10965
K8
KD6
1075
EKkn72
974
8754
KDkn82
4

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N27623
S27623
Ö1166107
V1166107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT Ö-3 K 300 22/0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT Ö-2 K 200 18/4
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT Ö-2 K 200 18/4
Britt Bergman - Leif Persson Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3NT Ö-2 K 200 18/4
Åke Åberg - Bengt Eldered Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 Ö-1 4 100 14/8
Björn Backlund - Anders Jakobsson Arne Mulari - Renate Rhodin 3 V+2 K -150 11/11
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Margareta Ljunggren - Marianne Nyberg 2NT Ö+1 K -150 11/11
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Åke Nylén - Åke Lindström 2 V+3 E -200 8/14
Liane Svensson - Ingemar Svensson Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 4 Ö= 4 -620 5/17
Kurt Norström - Lars Olsson Jan Berggren - Inger Byström 4 Ö= 4 -620 5/17
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Lennart Sohlin - Sune Häggbom 4 Ö+1 4 -650 2/20
Tom Emanuelz - Hans Selling Christer Hellström - Bo Byléhn 3NT Ö+2 K -660 0/22