Kommande tävlingar
30/12 Allians Guld
06/01 GavleGuldet
12/01 Utbildning TL Steg 3
Rapporterade tävlingar
02/12 Malmö BKs guldtävling
19/11 IAF Uppsala lagguld Rond 15
19/11 IAF Uppsala lagguld Rond 14
Göteborgs BF » DM LAG » 2015/2016 » Final [Ruter-startlista] [Ruter-flyttschema] [PDF]
DM LAG 2015/2016, Final
DM-lag spelas som en direktfinal 5-6 mars 2016. Anmälningsavgift 500 kr.

14 brickor/match, alla möter alla. Två lag går till semifinal med platser i Göteborg och Malmö.

IAF
Totalt ...lagvis
match 1 - match 2 - match 3
match 4 - match 5 - match 6
match 7 - match 8 - match 9

PlacLagKaptenRonderV-O-FImpKvotVP
1 1 Everfresh Arne Larsson [12173] 9 5-3-1 358 - 176 2.034 170
2 6 Sjöman utan båt Harald Sjöman [8915] 9 6-2-1 315 - 157 2.006 162
3 2 Nalle (ej DM) Björn Sörling [80438] 9 4-3-2 290 - 172 1.686 160
4 5 L-Å-G (ej DM) Lars-Åke Gustafsson [17359] 9 4-4-1 243 - 184 1.321 149
5 3 BK Lyx Bunk Tomas Andgren [49953] 9 3-5-1 235 - 184 1.277 147
6 8 Askims BK Adam Kovasznay [50874] 9 3-3-3 268 - 258 1.039 138
7 4 KBA Thunberg Sten-Åke Thunberg [2754] 9 1-5-3 198 - 234 0.846 124
8 7 Fourskins Hans Jörgensen [15020] 9 1-5-3 198 - 243 0.815 123
9 9 Petersen Lena Petersen [12966] 9 2-1-6 197 - 342 0.576 102
10 10 Andreasson Bror Andreasson [4797] 9 0-1-8 102 - 454 0.225 56

Rond 1 5/3 10:00-11:45 IMPVP
10 Andreasson - 4 KBA Thunberg 1 - 51 3 - 25
7 Fourskins - 3 BK Lyx Bunk 26 - 17 17 - 13
5 L-Å-G (ej DM) - 8 Askims BK 14 - 17 14 - 16
1 Everfresh - 9 Petersen 36 - 22 18 - 12
2 Nalle (ej DM) - 6 Sjöman utan båt 19 - 37 11 - 19
 
Rond 2 5/3 11:55-13:40 IMPVP
6 Sjöman utan båt - 7 Fourskins 20 - 3 19 - 11
8 Askims BK - 1 Everfresh 12 - 44 7 - 23
4 KBA Thunberg - 2 Nalle (ej DM) 32 - 34 15 - 15
3 BK Lyx Bunk - 10 Andreasson 30 - 2 22 - 8
5 L-Å-G (ej DM) - 9 Petersen 50 - 30 20 - 10
 
Rond 3 5/3 14:30-16:15 IMPVP
1 Everfresh - 5 L-Å-G (ej DM) 31 - 36 14 - 16
10 Andreasson - 6 Sjöman utan båt 0 - 73 0 - 25
7 Fourskins - 4 KBA Thunberg 22 - 31 13 - 17
8 Askims BK - 9 Petersen 32 - 14 19 - 11
2 Nalle (ej DM) - 3 BK Lyx Bunk 17 - 20 14 - 16
 
Rond 4 5/3 16:25-18:10 IMPVP
3 BK Lyx Bunk - 9 Petersen 49 - 4 25 - 4
4 KBA Thunberg - 1 Everfresh 5 - 8 14 - 16
6 Sjöman utan båt - 8 Askims BK 32 - 28 16 - 14
10 Andreasson - 2 Nalle (ej DM) 1 - 56 2 - 25
5 L-Å-G (ej DM) - 7 Fourskins 20 - 9 18 - 12
 
Rond 5 5/3 18:30-20:15 IMPVP
5 L-Å-G (ej DM) - 10 Andreasson 42 - 17 21 - 9
7 Fourskins - 2 Nalle (ej DM) 13 - 14 15 - 15
4 KBA Thunberg - 9 Petersen 10 - 39 8 - 22
1 Everfresh - 6 Sjöman utan båt 56 - 11 25 - 4
8 Askims BK - 3 BK Lyx Bunk 22 - 35 12 - 18
 
Rond 6 6/3 10:00-11:45 IMPVP
3 BK Lyx Bunk - 1 Everfresh 9 - 41 7 - 23
6 Sjöman utan båt - 9 Petersen 61 - 9 25 - 3
2 Nalle (ej DM) - 5 L-Å-G (ej DM) 6 - 20 12 - 18
4 KBA Thunberg - 8 Askims BK 19 - 51 7 - 23
10 Andreasson - 7 Fourskins 24 - 41 11 - 19
 
Rond 7 6/3 11:55-13:40 IMPVP
7 Fourskins - 9 Petersen 41 - 31 17 - 13
4 KBA Thunberg - 5 L-Å-G (ej DM) 25 - 31 14 - 16
1 Everfresh - 10 Andreasson 90 - 14 25 - 0
8 Askims BK - 2 Nalle (ej DM) 25 - 63 6 - 24
3 BK Lyx Bunk - 6 Sjöman utan båt 31 - 28 16 - 14
 
Rond 8 6/3 14:30-16:15 IMPVP
10 Andreasson - 8 Askims BK 30 - 39 13 - 17
2 Nalle (ej DM) - 9 Petersen 50 - 16 23 - 7
5 L-Å-G (ej DM) - 3 BK Lyx Bunk 24 - 29 14 - 16
6 Sjöman utan båt - 4 KBA Thunberg 33 - 5 22 - 8
7 Fourskins - 1 Everfresh 36 - 44 13 - 17
 
Rond 9 6/3 16:25-18:10 IMPVP
1 Everfresh - 2 Nalle (ej DM) 8 - 31 9 - 21
3 BK Lyx Bunk - 4 KBA Thunberg 15 - 20 14 - 16
8 Askims BK - 7 Fourskins 42 - 7 24 - 6
10 Andreasson - 9 Petersen 13 - 32 10 - 20
6 Sjöman utan båt - 5 L-Å-G (ej DM) 20 - 6 18 - 12
 
Svenska Bridgeförbundet, Karlsgatan 28, 703 41, Örebro, Tel: +46 (0)19-277 24 80