Kommande tävlingar
07/09 SM Par Junior, direktfinal
07/09 BK Albrekts - Guldtävling
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
Rapporterade tävlingar
04/08 SM Par Open - Final - Omgång 5
04/08 Guldgruvan - Final I
04/08 Guldgruvan - Final H
Bridgeklubben BFR » Sommarbridge 1 2019-06-13 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Sommarbridge 1 2019-06-13

Partävling, 11 bord, 21 par. Antal brickor: 24. Medel: 215.8.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Gunhild Kibe - Ellen Salzberg

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 8, Kerstin Selin - Torbjörn Larsson
12 V= 90 5.0 28% 5 28.0%9652EKD2KD942 EKDKn6553EKKn96
22 S= -110 5.0 28% 10 28.0%7543DKn852Kn5DKn 9E7EKD7439764
Rond 2, som NS mot par 3, May Åkesson - Anneli Sagersten
32 V-1 100 8.0 44% 18 33.3%Kn98573EKKn6KD8 D4KD92D827532
41 Ö+1 -110 8.0 44% 26 36.0%99875EKKn76974 ED76106983DKn52
Rond 3, som ÖV mot par 9, Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg
53NT Ö-3 -150 0.0 0% 26 28.8%K1093E985EKnDKn3 42Kn1072D632K62
63 N-2 100 14.0 78% 40 37.0%Kn975EK78KD1062 D10Kn954954EKn87
Rond 4, som ÖV mot par 4, Inga-Lisa Svanstedt - Marianne Nyberg
72 S+2 -170 10.0 56% 50 39.7%KKn1093EED810982 742KD109765D65
83NT V-1 -50 1.0 6% 51 35.5%DKn1098624KD5E3 EKn10732EKnDKn1094
Rond 5, som NS mot par 10, Karin Eriksson - Sture Holm
92NT N-4 -200 0.0 0% 51 31.6%EDKn84763K8EKKn 107621082Kn421084
103 V= -140 11.0 61% 62 34.5%83D2KD108109654 K109KKn108Kn93E72
Rond 6, som ÖV mot par 5, Eva Engström - Kerstin Engström
114 Ö-3 -150 14.0 78% 76 38.5%Kn106EKKn971093D3 K87D10862Kn7584
123 Ö= 140 4.0 22% 80 37.1%EK732K6EKn93D10 D8651094D6K987
Rond 7, som ÖV mot par 16, Gunilla Hermansson - Karin Selin
133 V+1 130 12.0 67% 92 39.4%D9864Kn98651053 10ED6EKKn73EDKn9
143 S-1 50 9.0 50% 101 40.1%932765D1099653 8E983EKKn5EKn107
Rond 8, som NS mot par 14, Bo Byléhn - Inger Byström
151NT S= 90 14.0 78% 115 42.7%D642Kn98K64263 EK8K7532Kn108E4
162 S-1 -50 7.0 39% 122 42.4%732Kn4ED983EKn8 ED84K98554753
Rond 9, som ÖV mot par 6, Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer
174 Ö+1 450 1.0 6% 123 40.3%K10752KKn710EKD3 EKn64383EDKn1042
184 V= 420 0.0 0% 123 38.1%KDKn4K54762932 EED10963EKn84Kn8
Rond 10, som ÖV mot par 1, Liz Callbo - Roger Edholm
192 Ö+1 140 12.0 67% 135 39.6%ED984ED876DKn6 10532Kn962EK5103
201NT N= -90 7.0 39% 142 39.5%Kn864E76E85434 D1097Kn8K2KKn975
Rond 11, som ÖV mot par 7, Agneta Boberg - Jan Berggren
212NT Ö-3 -150 3.0 17% 145 38.5%K1075D632KE873 D627E108643D42
224 V+1 650 8.0 44% 153 38.7%KKn7597ED3EK98 ED9864K5252Kn3
Rond 12, som ÖV mot par 2, Liane Svensson - Birgitta Svensson
232 Ö-1 -100 4.0 22% 157 38.0%EK9832D8E53E8 6E10763862K432
245 V= 400 16.0 89% 173 40.1%E2ED329872863 K1057KD10EKn9752

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.13

Nord giv
ingen i zon
kn1074
98743
kn874
EKD
kn65
53
EKkn96
9652
EKD2
KD9
42
83
10
E1062
D108753

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N35321
S35321
Ö107101012
V107101012
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Roger Edholm Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 6D Ö-1 E 100 17.0/1.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ulla Berglund - Jeanette Jensen 5 Ö-2 8 100 17.0/1.0
May Åkesson - Anneli Sagersten Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 V= Kn -90 13.0/5.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunhild Kibe - Ellen Salzberg 2 V= 7 -90 13.0/5.0
Agneta Boberg - Jan Berggren Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 Ö= 10 -420 10.0/8.0
Inga-Lisa Svanstedt - Marianne Nyberg Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT Ö+1 3 -430 8.0/10.0
Olan Hedström - Henry Häljeryd Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT V+2 Kn -460 5.0/13.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Eva Engström - Kerstin Engström 3NT Ö+2 5 -460 5.0/13.0
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3NT V+3 Kn -490 2.0/16.0
Bo Byléhn - Inger Byström Liane Svensson - Birgitta Svensson 6NT Ö= E -990 0.0/18.0
Karin Eriksson - Sture Holm     - 7.7/-

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.13

Öst giv
N-S i zon
kn62
K1064
1096
E102
9
E7
EKD743
9764
7543
Dkn852
kn5
Dkn
EKD108
93
82
K853

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N75696
S74696
Ö58745
V58745
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
May Åkesson - Anneli Sagersten Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 S= E 140 17.0/1.0
Agneta Boberg - Jan Berggren Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 S+1 E 140 17.0/1.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunhild Kibe - Ellen Salzberg 2 S= E 110 13.0/5.0
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Ulla Blanck - Poul Steckhahn 2 S= D 110 13.0/5.0
Liz Callbo - Roger Edholm Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 V-1 E 50 8.0/10.0
Olan Hedström - Henry Häljeryd Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 V-1 Kn 50 8.0/10.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Eva Engström - Kerstin Engström 3 V-1 2 50 8.0/10.0
Inga-Lisa Svanstedt - Marianne Nyberg Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 S-1 E -100 3.0/15.0
Bo Byléhn - Inger Byström Liane Svensson - Birgitta Svensson 3 N-1 E -100 3.0/15.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 V+1 2 -130 0.0/18.0
Karin Eriksson - Sture Holm     - 7.7/-

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.13

Syd giv
Ö-V i zon
kn985
73
EKkn6
KD8
EK1062
kn1084
1093
4
73
E65
754
Ekn1096
D4
KD92
D82
7532

Optimalt kontrakt: 1 S= 70
 NT
N67666
S67666
Ö75566
V65565
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Agneta Boberg - Jan Berggren 3NT N= Kn 400 18.0/0.0
Liz Callbo - Roger Edholm Olan Hedström - Henry Häljeryd 1NT S+1 Kn 120 13.0/5.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Bo Byléhn - Inger Byström 2NT N= Kn 120 13.0/5.0
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Gunilla Hermansson - Karin Selin 1NT N+1 3 120 13.0/5.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1NT S+1 10 120 13.0/5.0
Gunhild Kibe - Ellen Salzberg May Åkesson - Anneli Sagersten 2 V-1 E 100 8.0/10.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 N= 9 90 5.0/13.0
Karin Eriksson - Sture Holm Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 N= E 90 5.0/13.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1NT N-1 Kn -50 2.0/16.0
Inga-Lisa Svanstedt - Marianne Nyberg Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3 S-4 4 -200 0.0/18.0
Eva Engström - Kerstin Engström     - 7.8/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.13

Väst giv
alla i zon
9
9875
EKkn76
974
1053
432
D1052
E86
Kkn842
EKDkn
4
K103
ED76
106
983
Dkn52

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N78647
S78647
Ö65786
V55786
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Bo Byléhn - Inger Byström 4 Ö-2 10 200 17.0/1.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Agneta Boberg - Jan Berggren 4 Ö-2 10 200 17.0/1.0
Liz Callbo - Roger Edholm Olan Hedström - Henry Häljeryd 4 Ö-1 D 100 13.0/5.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 Ö-1 10 100 13.0/5.0
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 Ö= 5 -110 8.0/10.0
Karin Eriksson - Sture Holm Margareta Sandberg - Per Sandberg 1 Ö+1 10 -110 8.0/10.0
Gunhild Kibe - Ellen Salzberg May Åkesson - Anneli Sagersten 1 Ö+1 2 -110 8.0/10.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1 Ö+2 10 -140 4.0/14.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ingemar Svensson - Sören Jansson 1 Ö+3 2 -170 2.0/16.0
Inga-Lisa Svanstedt - Marianne Nyberg Ulla Blanck - Poul Steckhahn 4 Ö= 2 -620 0.0/18.0
Eva Engström - Kerstin Engström     - 7.8/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.13

Nord giv
N-S i zon
E5
KD4
K10954
954
42
kn1072
D632
K62
K1093
E985
Ekn
Dkn3
Dkn876
63
87
E1087

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N66465
S66465
Ö67978
V67978
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Gunhild Kibe - Ellen Salzberg 3NT Ö-3 8 150 18.0/0.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 1NT V-1 E 50 15.0/3.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 V-1 E 50 15.0/3.0
Liz Callbo - Roger Edholm Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 1NT Ö= 7 -90 12.0/6.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Inga-Lisa Svanstedt - Marianne Nyberg 1 S-1 7 -100 10.0/8.0
Eva Engström - Kerstin Engström Margareta Sandberg - Per Sandberg 1NT Ö+1 6 -120 7.0/11.0
Karin Eriksson - Sture Holm Ulla Blanck - Poul Steckhahn 1NT Ö+1 8 -120 7.0/11.0
May Åkesson - Anneli Sagersten Bo Byléhn - Inger Byström 2 V+1 E -140 4.0/14.0
Olan Hedström - Henry Häljeryd Agneta Boberg - Jan Berggren 1NT Ö+2 D -150 2.0/16.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 V+2 E -170 0.0/18.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson     - 9.2/-

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.13

Öst giv
Ö-V i zon
K86432
1086
E3
54
D10
kn954
954
Ekn87
kn975
EK7
8
KD1062
E
D32
KDkn10762
93

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N39476
S39476
Ö94864
V94864
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3D S= E 470 18.0/0.0
Olan Hedström - Henry Häljeryd Agneta Boberg - Jan Berggren 3 S+1 E 130 16.0/2.0
Eva Engström - Kerstin Engström Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 S= E 110 13.0/5.0
Karin Eriksson - Sture Holm Ulla Blanck - Poul Steckhahn 2 S+1 8 110 13.0/5.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 Ö-1 E 100 10.0/8.0
Liz Callbo - Roger Edholm Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 N-2 E -100 4.0/14.0
May Åkesson - Anneli Sagersten Bo Byléhn - Inger Byström 4D S-1 D -100 4.0/14.0
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Gunhild Kibe - Ellen Salzberg 3 N-2 2 -100 4.0/14.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Inga-Lisa Svanstedt - Marianne Nyberg 5 S-2 D -100 4.0/14.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 S-2 10 -100 4.0/14.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson     - 9.2/-

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.13

Syd giv
alla i zon
D865
875
432
Ekn3
742
KD
109765
D65
Kkn1093
E
ED8
10982
E
kn1096432
Kkn
K74

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N651065
S651065
Ö77376
V77376
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
May Åkesson - Anneli Sagersten Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 S= 9 620 16.0/2.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 S= 5 620 16.0/2.0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Eva Engström - Kerstin Engström 4 S= 2 620 16.0/2.0
Bo Byléhn - Inger Byström Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg 3 Ö-3 Kn 300 12.0/6.0
Liz Callbo - Roger Edholm Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 S+2 10 170 8.0/10.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Olan Hedström - Henry Häljeryd 2 S+2 10 170 8.0/10.0
Inga-Lisa Svanstedt - Marianne Nyberg Gunhild Kibe - Ellen Salzberg 2 S+2 5 170 8.0/10.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 S= 5 140 3.0/15.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Agneta Boberg - Jan Berggren 3 S= 2 140 3.0/15.0
Karin Eriksson - Sture Holm Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 S-1 6 -100 0.0/18.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg     - -/8.9

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.13

Väst giv
ingen i zon
743
E98
1097632
7
E
kn10732
Ekn
Dkn1094
Dkn109862
4
KD5
E3
K5
KD65
84
K8652

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N56534
S56534
Ö868108
V868108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Marianne Nyberg Gunhild Kibe - Ellen Salzberg 3NT V-1 2 50 17.0/1.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 Ö-1 4 50 17.0/1.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 Ö= 8 -140 14.0/4.0
Liz Callbo - Roger Edholm Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 Ö+1 4 -170 9.0/9.0
Karin Eriksson - Sture Holm Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 Ö+2 8 -170 9.0/9.0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Eva Engström - Kerstin Engström 3 Ö+1 2 -170 9.0/9.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Agneta Boberg - Jan Berggren 2 Ö+2 8 -170 9.0/9.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Olan Hedström - Henry Häljeryd 4 Ö= 5 -420 2.0/16.0
May Åkesson - Anneli Sagersten Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 Ö= 6 -420 2.0/16.0
Bo Byléhn - Inger Byström Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg 4 Ö= K -420 2.0/16.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg     - -/8.9

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.13

Nord giv
Ö-V i zon
EDkn84
763
K8
EKkn
53
D954
ED73
963
K9
EKkn
10965
D752
10762
1082
kn42
1084

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N44475
S44475
Ö89966
V89966
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Marianne Nyberg Bo Byléhn - Inger Byström 2 N= 10 110 17.0/1.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Ulla Blanck - Poul Steckhahn 1 N+1 K 110 17.0/1.0
May Åkesson - Anneli Sagersten Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 V-1 E 100 12.0/6.0
Olan Hedström - Henry Häljeryd Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 1NT V-1 K 100 12.0/6.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg 2NT Ö-1 10 100 12.0/6.0
Eva Engström - Kerstin Engström Gunilla Hermansson - Karin Selin 1 N= E 80 8.0/10.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 N-1 E -50 6.0/12.0
Agneta Boberg - Jan Berggren Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 N-2 E -100 4.0/14.0
Liz Callbo - Roger Edholm Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 V= E -140 2.0/16.0
Gunhild Kibe - Ellen Salzberg Karin Eriksson - Sture Holm 2NT N-4 K -200 0.0/18.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer     - 9.7/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.13

Öst giv
alla i zon
83
D2
KD108
109654
Dkn76542
75
62
kn8
E
E9643
E754
KD3
K109
Kkn108
kn93
E72

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N86637
S86637
Ö55695
V55695
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
May Åkesson - Anneli Sagersten Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT Ö-4 7 400 18.0/0.0
Agneta Boberg - Jan Berggren Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 Ö-1 2 100 15.0/3.0
Olan Hedström - Henry Häljeryd Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 2NT Ö-1 2 100 15.0/3.0
Liz Callbo - Roger Edholm Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 V+1 10 -140 11.0/7.0
Gunhild Kibe - Ellen Salzberg Karin Eriksson - Sture Holm 3 V= 4 -140 11.0/7.0
Inga-Lisa Svanstedt - Marianne Nyberg Bo Byléhn - Inger Byström 2 V+2 10 -170 5.0/13.0
Eva Engström - Kerstin Engström Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 V+2 K -170 5.0/13.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg 2 V+2 2 -170 5.0/13.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Ulla Blanck - Poul Steckhahn 2 V+2 K -170 5.0/13.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 V= 10 -620 0.0/18.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer     - 9.7/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.13

Syd giv
ingen i zon
95
543
EKD62
Kkn7
K87
D10862
kn75
84
kn106
EKkn97
1093
D3
ED432

84
E109652

Optimalt kontrakt: 7D V-6 1400
 NT
N12136108
S12136108
Ö10721
V10721
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
May Åkesson - Anneli Sagersten Olan Hedström - Henry Häljeryd 6 S= 2 920 18.0/0.0
Agneta Boberg - Jan Berggren Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 S= 8 420 15.0/3.0
Bo Byléhn - Inger Byström Karin Eriksson - Sture Holm 4 S= D 420 15.0/3.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 Ö-4 E 200 12.0/6.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 S+3 8 190 10.0/8.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 N+2 E 170 7.0/11.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg 3 S+1 2 170 7.0/11.0
Eva Engström - Kerstin Engström Gunhild Kibe - Ellen Salzberg 4 Ö-3 E 150 4.0/14.0
Inga-Lisa Svanstedt - Marianne Nyberg Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 S-1 D -50 2.0/16.0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Gunilla Hermansson - Karin Selin 6 S-3 10 -150 0.0/18.0
Liz Callbo - Roger Edholm     - 8.9/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.13

Väst giv
N-S i zon
kn104
D83
8742
E53
D865
1094
D6
K987
EK732
K6
Ekn93
D10
9
Ekn752
K105
kn642

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N65745
S65745
Ö78698
V77696
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg 4 Ö-1 9 50 18.0/0.0
Eva Engström - Kerstin Engström Gunhild Kibe - Ellen Salzberg 3 Ö= K -140 14.0/4.0
Bo Byléhn - Inger Byström Karin Eriksson - Sture Holm 3 V= E -140 14.0/4.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1 Ö+2 6 -140 14.0/4.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 Ö+2 E -170 7.0/11.0
May Åkesson - Anneli Sagersten Olan Hedström - Henry Häljeryd 2 Ö+2 E -170 7.0/11.0
Agneta Boberg - Jan Berggren Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 Ö+1 5 -170 7.0/11.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 Ö+2 5 -170 7.0/11.0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 Ö= 7 -420 2.0/16.0
Inga-Lisa Svanstedt - Marianne Nyberg Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 Ö+1 7 -450 0.0/18.0
Liz Callbo - Roger Edholm     - 8.9/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.13

Nord giv
alla i zon
kn3
K85432
10
K864
10
ED6
EKkn73
EDkn9
D9864
kn
9865
1053
EK752
1097
D42
72

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -600
 NT
N32754
S32754
Ö911589
V911589
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Sören Jansson Karin Eriksson - Sture Holm 5NT V-2 2 200 18.0/0.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ulla Blanck - Poul Steckhahn 2 N= 9 110 16.0/2.0
Inga-Lisa Svanstedt - Marianne Nyberg Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT V-1 2 100 11.0/7.0
Eva Engström - Kerstin Engström Bo Byléhn - Inger Byström 5 Ö-1 E 100 11.0/7.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 V-1 Kn 100 11.0/7.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Liz Callbo - Roger Edholm 5 Ö-1 E 100 11.0/7.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Gunhild Kibe - Ellen Salzberg 3 V+1 E -130 6.0/12.0
May Åkesson - Anneli Sagersten Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT V= 4 -600 3.0/15.0
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Olan Hedström - Henry Häljeryd 3NT V= 3 -600 3.0/15.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT V+1 2 -630 0.0/18.0
Agneta Boberg - Jan Berggren     - -/9.4

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.13

Öst giv
ingen i zon
EKkn
K1042
876
KD4
8
E983
EKkn5
Ekn107
932
765
D109
9653
D107654
Dkn
432
82

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N56687
S56687
Ö87756
V87756
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3D S+1 K 630 18.0/0.0
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Olan Hedström - Henry Häljeryd 2 N+2 7 170 16.0/2.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Liz Callbo - Roger Edholm 1NT N+2 7 150 14.0/4.0
May Åkesson - Anneli Sagersten Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 N-1 6 -50 9.0/9.0
Inga-Lisa Svanstedt - Marianne Nyberg Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 S-1 E -50 9.0/9.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Karin Eriksson - Sture Holm 2 N-1 9 -50 9.0/9.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Gunhild Kibe - Ellen Salzberg 3 S-1 7 -50 9.0/9.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 N-2 5 -100 2.0/16.0
Eva Engström - Kerstin Engström Bo Byléhn - Inger Byström 4 N-2 6 -100 2.0/16.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 S-2 E -100 2.0/16.0
Agneta Boberg - Jan Berggren     - -/9.4

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.13

Syd giv
N-S i zon
D642
kn98
K642
63
kn103
ED104
93
D952
975
6
ED75
Kkn1087
EK8
K7532
kn108
E4

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N37765
S37765
Ö96668
V96668
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 S= 9 110 18.0/0.0
Gunhild Kibe - Ellen Salzberg Bo Byléhn - Inger Byström 1NT S= 4 90 14.0/4.0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Liz Callbo - Roger Edholm 1NT S= 4 90 14.0/4.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 1NT S= 4 90 14.0/4.0
May Åkesson - Anneli Sagersten Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 S-1 9 -100 8.0/10.0
Inga-Lisa Svanstedt - Marianne Nyberg Olan Hedström - Henry Häljeryd 1NT S-1 4 -100 8.0/10.0
Agneta Boberg - Jan Berggren Margareta Sandberg - Per Sandberg 1 S-1 2 -100 8.0/10.0
Eva Engström - Kerstin Engström Ingemar Svensson - Sören Jansson 1NT S-2 9 -200 4.0/14.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 S-3 10 -300 1.0/17.0
Karin Eriksson - Sture Holm Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 S-3 2 -300 1.0/17.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson     - -/7.3

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.13

Väst giv
Ö-V i zon
732
kn4
ED983
Ekn8
K965
E6
K72
D1094
kn10
D10732
kn106
K62
ED84
K985
54
753

Optimalt kontrakt: 1NT N= 90
 NT
N67667
S67677
Ö66766
V66766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
May Åkesson - Anneli Sagersten Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 S= E 110 16.0/2.0
Inga-Lisa Svanstedt - Marianne Nyberg Olan Hedström - Henry Häljeryd 2 S= E 110 16.0/2.0
Agneta Boberg - Jan Berggren Margareta Sandberg - Per Sandberg 1 S+1 E 110 16.0/2.0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Liz Callbo - Roger Edholm 2NT V-1 8 100 12.0/6.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Gunilla Hermansson - Karin Selin 1 N-1 K -50 7.0/11.0
Karin Eriksson - Sture Holm Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 S-1 E -50 7.0/11.0
Gunhild Kibe - Ellen Salzberg Bo Byléhn - Inger Byström 2 S-1 E -50 7.0/11.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 1NT S-1 E -50 7.0/11.0
Eva Engström - Kerstin Engström Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 N-2 Kn -100 1.0/17.0
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 N-2 2 -100 1.0/17.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson     - -/7.3

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.13

Nord giv
ingen i zon
D
ED95
K98742
96
Ekn643
83
ED
kn1042
K10752
Kkn7
10
EKD3
98
10642
kn653
875

Optimalt kontrakt: 6NT V= -990
 NT
N16511
S16511
Ö12661210
V12771212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Gunhild Kibe - Ellen Salzberg 4 Ö+1 Kn -450 17.0/1.0
Bo Byléhn - Inger Byström Ingemar Svensson - Sören Jansson 5 Ö= 6 -450 17.0/1.0
Inga-Lisa Svanstedt - Marianne Nyberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 Ö+2 4 -480 8.0/10.0
Eva Engström - Kerstin Engström Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 Ö+2 3 -480 8.0/10.0
Agneta Boberg - Jan Berggren Ulla Blanck - Poul Steckhahn 4 V+2 9 -480 8.0/10.0
Karin Eriksson - Sture Holm Olan Hedström - Henry Häljeryd 4 V+2 5 -480 8.0/10.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Liz Callbo - Roger Edholm 4 Ö+2 5 -480 8.0/10.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 V+2 D -480 8.0/10.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson May Åkesson - Anneli Sagersten 4 V+2 9 -480 8.0/10.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg 6 Ö= 4 -980 0.0/18.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - 8.5/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.13

Öst giv
N-S i zon
108763
kn8
KD9
D54
E
ED10963
Ekn84
kn8
KDkn4
K54
762
932
952
72
1053
EK1076

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N73262
S73262
Ö691178
V691178
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Gunhild Kibe - Ellen Salzberg 4 V= K -420 18.0/0.0
Inga-Lisa Svanstedt - Marianne Nyberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 V+1 7 -450 11.0/7.0
Eva Engström - Kerstin Engström Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 V+1 K -450 11.0/7.0
Agneta Boberg - Jan Berggren Ulla Blanck - Poul Steckhahn 4 V+1 K -450 11.0/7.0
Karin Eriksson - Sture Holm Olan Hedström - Henry Häljeryd 4 V+1 K -450 11.0/7.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 V+1 8 -450 11.0/7.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg 4 V+1 K -450 11.0/7.0
Bo Byléhn - Inger Byström Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 V+2 K -480 2.0/16.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Liz Callbo - Roger Edholm 4 V+2 9 -480 2.0/16.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson May Åkesson - Anneli Sagersten 4 V+2 K -480 2.0/16.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - 8.5/-

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.13

Syd giv
Ö-V i zon
Kkn6
1074
D103
K852
10532
kn962
EK5
103
ED984
ED8
76
Dkn6
7
K53
kn9842
E974

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N77333
S77333
Ö669109
V669109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Boberg - Jan Berggren Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 Ö-1 4 100 15.0/3.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 Ö-1 E 100 15.0/3.0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 Ö-1 8 100 15.0/3.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Karin Eriksson - Sture Holm 4 Ö-1 4 100 15.0/3.0
Liz Callbo - Roger Edholm Gunhild Kibe - Ellen Salzberg 2 Ö+1 9 -140 6.0/12.0
Eva Engström - Kerstin Engström Olan Hedström - Henry Häljeryd 2 Ö+1 5 -140 6.0/12.0
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 Ö+1 3 -140 6.0/12.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 Ö+1 8 -140 6.0/12.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Inga-Lisa Svanstedt - Marianne Nyberg 2 Ö+1 3 -140 6.0/12.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Bo Byléhn - Inger Byström 4 Ö= E -620 0.0/18.0
May Åkesson - Anneli Sagersten     - -/10.3

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.13

Väst giv
alla i zon
EK3
D952
D76
E106
D1097
kn8
K2
Kkn975
kn864
E76
E8543
4
52
K1043
kn109
D832

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N66747
S66747
Ö67596
V67596
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Inga-Lisa Svanstedt - Marianne Nyberg 2 N+1 4 140 18.0/0.0
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1NT S+1 5 120 16.0/2.0
Liz Callbo - Roger Edholm Gunhild Kibe - Ellen Salzberg 1NT N= 3 90 11.0/7.0
Agneta Boberg - Jan Berggren Gunilla Hermansson - Karin Selin 1NT N= 5 90 11.0/7.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 1NT N= 3 90 11.0/7.0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Liane Svensson - Birgitta Svensson 1NT N= 3 90 11.0/7.0
Eva Engström - Kerstin Engström Olan Hedström - Henry Häljeryd 1NT N-1 3 -100 4.0/14.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Bo Byléhn - Inger Byström 1NT N-1 3 -100 4.0/14.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 N-1 E -100 4.0/14.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Karin Eriksson - Sture Holm 1NT N-2 4 -200 0.0/18.0
May Åkesson - Anneli Sagersten     - -/10.3

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.13

Nord giv
N-S i zon
Ekn843
Kkn94
97
95
D62
7
E108643
D42
K1075
D632
K
E873
9
E1085
Dkn52
Kkn106

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N65867
S65867
Ö77466
V67466
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3NT Ö-4 6 200 18.0/0.0
Agneta Boberg - Jan Berggren Gunhild Kibe - Ellen Salzberg 2NT Ö-3 6 150 15.0/3.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Olan Hedström - Henry Häljeryd 2NT Ö-3 6 150 15.0/3.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 N+1 K 140 12.0/6.0
Karin Eriksson - Sture Holm Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 N= K 110 10.0/8.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 Ö-2 9 100 8.0/10.0
Liz Callbo - Roger Edholm Bo Byléhn - Inger Byström 2 V-1 9 50 6.0/12.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg May Åkesson - Anneli Sagersten Pass   3.0/15.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Inga-Lisa Svanstedt - Marianne Nyberg Pass   3.0/15.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Eva Engström - Kerstin Engström 2 Ö= 9 -90 0.0/18.0
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg     - 10.5/-

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.13

Öst giv
Ö-V i zon
32
kn63
10964
D765
ED9864
K52
52
kn3
Kkn75
97
ED3
EK98
10
ED1084
Kkn87
1042

Optimalt kontrakt: 7D N-6 -1400
 NT
N26712
S26612
Ö9761210
V9661210
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Sandberg - Per Sandberg May Åkesson - Anneli Sagersten 4 Ö= 4 -620 17.0/1.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Inga-Lisa Svanstedt - Marianne Nyberg 4 Ö= 4 -620 17.0/1.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 V+1 3 -650 10.0/8.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 V+1 Kn -650 10.0/8.0
Agneta Boberg - Jan Berggren Gunhild Kibe - Ellen Salzberg 4 V+1 Kn -650 10.0/8.0
Karin Eriksson - Sture Holm Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 V+1 10 -650 10.0/8.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Eva Engström - Kerstin Engström 4 V+1 3 -650 10.0/8.0
Liz Callbo - Roger Edholm Bo Byléhn - Inger Byström 4 Ö+2 E -680 2.0/16.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ulla Blanck - Poul Steckhahn 4 Ö+2 E -680 2.0/16.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Olan Hedström - Henry Häljeryd 4 Ö+2 E -680 2.0/16.0
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg     - 10.5/-

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.13

Syd giv
alla i zon
D1054
kn5
D9
109765
6
E10763
862
K432
EK9832
D8
E53
E8
kn7
K942
Kkn1074
Dkn

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N44344
S44344
Ö881098
V881098
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT V-2 Kn 200 18.0/0.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Gunhild Kibe - Ellen Salzberg 2 Ö-1 D 100 14.0/4.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 Ö-1 D 100 14.0/4.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Eva Engström - Kerstin Engström 2 Ö-1 D 100 14.0/4.0
May Åkesson - Anneli Sagersten Ulla Blanck - Poul Steckhahn 2 Ö= D -110 9.0/9.0
Olan Hedström - Henry Häljeryd Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 Ö= Kn -110 9.0/9.0
Karin Eriksson - Sture Holm Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 Ö+1 2 -140 5.0/13.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Liz Callbo - Roger Edholm 3 Ö= 10 -140 5.0/13.0
Agneta Boberg - Jan Berggren Bo Byléhn - Inger Byström 2 Ö+2 2 -170 2.0/16.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 S-2 6 -200 0.0/18.0
Inga-Lisa Svanstedt - Marianne Nyberg     - -/7.9

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.06.13

Väst giv
ingen i zon
kn8764
Kkn85
Ekn
D10
K105
7
KD10
Ekn9752
E2
ED32
9872
863
D93
10964
6543
K4

Optimalt kontrakt: 5 V= -400
 NT
N22562
S22562
Ö1110779
V1110779
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 Ö-1 D 50 18.0/0.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 N-2 8 -100 16.0/2.0
Karin Eriksson - Sture Holm Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 V= 6 -130 14.0/4.0
May Åkesson - Anneli Sagersten Ulla Blanck - Poul Steckhahn 2 V+3 5 -150 9.0/9.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 V+2 E -150 9.0/9.0
Olan Hedström - Henry Häljeryd Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 V+2 E -150 9.0/9.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Eva Engström - Kerstin Engström 3 N-3 3 -150 9.0/9.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Liz Callbo - Roger Edholm 2NT Ö+3 D -210 4.0/14.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Gunhild Kibe - Ellen Salzberg 5 V= 4 -400 2.0/16.0
Agneta Boberg - Jan Berggren Bo Byléhn - Inger Byström 4D V+1 E -610 0.0/18.0
Inga-Lisa Svanstedt - Marianne Nyberg     - -/7.9