Kommande tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK S:t Erik » Sommarserien 2019-06-10 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Sommarserien 2019-06-10

Partävling, 14 bord, 27 par. Antal brickor: 24. Medel: 288.1.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Anki Landarv - Bo Landarv

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 12, Christer Bech - Thomas Malmström
14 Ö+1 -450 14.0 58% 14 58.0%EK882K9869862 DKn7646D1072KKn5
23 Ö+1 -170 7.0 29% 21 43.5%Kn10832743210465 KD65E10DKn63EKn10
34 Ö+3 -710 10.0 42% 31 43.0%53976432D632D Kn4EDKn585108752
Rond 2, som ÖV mot par 1, Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund
44 N+1 -650 8.0 33% 39 40.5%D1096422864Kn103 87DKn9KKn95E965
56 V-1 -50 11.0 46% 50 41.6%KKn974D3EKD1062 D5752EKDKn7642
63NT N+1 -430 0.0 0% 50 34.7%9632ED986EKnK4 E104104109542983
Rond 3, som ÖV mot par 10, Lars Mattsson - Ola Mattsson
72 N+2 -170 22.0 92% 72 42.9%EK4EKn74643DKn5 103D98510982732
82 V= 90 6.0 25% 78 40.6%E10652EKD942DE 741053Kn52KD862
93 Ö-2 -200 2.0 8% 80 37.0%E8EKKn74E984D5 DKn2102D21097632
Rond 4, som NS mot par 6, Lennart Eriksson - Andreas Abragi
103 S+1 170 2.0 8% 82 34.1%EKn102E3KD976Kn7 986310964EKD103
113 N-2 -100 0.0 0% 82 31.0%D10754EKD48K109 K8875EKn1097632
123NT S-3 -300 0.0 0% 82 28.4%ED72KD92K10542 10654Kn87EKKn723
Rond 5, som ÖV mot par 8, Peggy Nyholm - Tore Stormo
134 N+1 -650 4.0 17% 86 27.5%E54541083E9852 K108Kn6954KDKn107
145D S-1 100 2.0 8% 88 26.1%95543EKKn108553 E10410D64EKDKn84
153NT N+1 -630 1.0 4% 89 24.7%KKn10321094K83Kn10 876E52Kn106D952
Rond 6, som NS mot par 11, Karl Persson - Lars Nilsson
162NT V+3 -210 9.0 38% 98 25.5%975109832D3Kn75 EKD6Kn76K28432
173NT V+1 -430 4.0 17% 102 25.0%E643EKn5429353 K109573D8D10964
183 Ö= -140 5.0 21% 107 24.8%43K842D105E873 106E9K962DKn952
Rond 7, som ÖV mot par 9, Lennart Rehle - Eva Zarins
193NT N= -400 20.0 83% 127 27.8%5ED1061042K10854 K986329542865
202 S-1 100 21.0 88% 148 30.9%KKn510653D97732 ED1094D7Kn63KKn8
211NT N= -90 5.0 21% 153 30.4%1064ED1043109975 EKD5872E86562
Rond 8, som NS mot par 5, Johan Säfsten - Louise Hallqvist
223NT S-4 -200 2.0 8% 155 29.4%DKn1053Kn10107D765 E6EK84Kn54KKn104
234 V-1 100 21.0 88% 176 31.9%107854K1093KKn108 Kn953K6ED872D7
244 Ö+2 -480 18.0 75% 194 33.7%104DKn87596D762 D6E10962Kn1051093

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.10

Nord giv
ingen i zon
EK8
82
K986
9862
952
D9743

ED1074
103
EKkn105
Ekn543
3
Dkn764
6
D1072
Kkn5

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N36055
S36055
Ö861158
V861158
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Lichtenstein - Paul Lichtenstein Karl Persson - Lars Nilsson 4 Ö+1 D -450 14.0/10.0
Eva Uddling - Roland Rosenqvist Andrea Sandberg - Peter Nordén 5 Ö= 4 -450 14.0/10.0
Anki Landarv - Bo Landarv Christer Bech - Thomas Malmström 4 Ö+1 D -450 14.0/10.0
Peggy Nyholm - Tore Stormo Lennart Eriksson - Andreas Abragi 5 Ö= D -450 14.0/10.0
Lennart Rehle - Eva Zarins Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund 5 Ö= D -450 14.0/10.0
Lars Mattsson - Ola Mattsson Johan Säfsten - Louise Hallqvist 5 Ö= 5 -450 14.0/10.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Carl-Axel Staël von Holstein - Lars-Gunnar Byström 4 Ö+1 D -450 14.0/10.0
Joakim Tillas - Mikaela Bäckius Lena Engman - Jakob Sondén 4 Ö+1 D -450 14.0/10.0
Johan Tesch - Inger Gerle Agneta Jakobsson - Eva Menzing 4 Ö+1 D -450 14.0/10.0
Peder Jensen - Susann Mattsson Sanna Clementsson - Anders Björkman 5 Ö= D -450 14.0/10.0
Peder Hägg - Per Kvarby Barbro Ehn - Ann Ryberg 4 Ö+1 4 -450 14.0/10.0
Johan Englund - Maria Calissendorff Stefan Olausson - Jesper Rundin 4 V+2 2 -480 2.0/22.0
Max Ödlund - Bim Ödlund Erik Bergengren - Pontus Silow 6 Ö+1 6 -1010 0.0/24.0
Anna-Lena Björk - Dan Johansson     - 10.1/-

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.10

Öst giv
N-S i zon
kn10832
7432
104
65
97
6
E9872
D9842
E4
KDkn985
K5
K73
KD65
E10
Dkn63
Ekn10

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N35385
S35385
Ö981057
V981057
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Uddling - Roland Rosenqvist Andrea Sandberg - Peter Nordén 3 N= K 140 21.0/3.0
Lennart Rehle - Eva Zarins Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund 3 N= K 140 21.0/3.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Carl-Axel Staël von Holstein - Lars-Gunnar Byström 2 N+1 K 140 21.0/3.0
Max Ödlund - Bim Ödlund Erik Bergengren - Pontus Silow 2 N+1 K 140 21.0/3.0
Johan Englund - Maria Calissendorff Stefan Olausson - Jesper Rundin 3NT Ö-2 K 100 15.0/9.0
Peder Hägg - Per Kvarby Barbro Ehn - Ann Ryberg 4D Ö-1 K 100 15.0/9.0
Joakim Tillas - Mikaela Bäckius Lena Engman - Jakob Sondén 3 S-1 6 -100 11.0/13.0
Peder Jensen - Susann Mattsson Sanna Clementsson - Anders Björkman 3 N-1 K -100 11.0/13.0
Anki Landarv - Bo Landarv Christer Bech - Thomas Malmström 3 Ö+1 K -170 7.0/17.0
Peggy Nyholm - Tore Stormo Lennart Eriksson - Andreas Abragi 2 Ö+2 K -170 7.0/17.0
Per Lichtenstein - Paul Lichtenstein Karl Persson - Lars Nilsson 3 S-2 6 -200 4.0/20.0
Lars Mattsson - Ola Mattsson Johan Säfsten - Louise Hallqvist 3NT Ö+1 10 -430 2.0/22.0
Johan Tesch - Inger Gerle Agneta Jakobsson - Eva Menzing 4D Ö= K -590 0.0/24.0
Anna-Lena Björk - Dan Johansson     - 10.1/-

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.10

Syd giv
Ö-V i zon
53
976432
D632
D
D96
K10
EKkn109
Ekn3
EK10872
8
74
K964
kn4
EDkn5
85
108752

Optimalt kontrakt: 7D S-6 -1400
 NT
N32701
S32701
Ö101061212
V101061212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Joakim Tillas - Mikaela Bäckius Lena Engman - Jakob Sondén 4 Ö= 2 -620 24.0/0.0
Eva Uddling - Roland Rosenqvist Andrea Sandberg - Peter Nordén 4 Ö+2 8 -680 18.0/6.0
Lennart Rehle - Eva Zarins Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund 4 Ö+2 2 -680 18.0/6.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Carl-Axel Staël von Holstein - Lars-Gunnar Byström 4 Ö+2 E -680 18.0/6.0
Johan Tesch - Inger Gerle Agneta Jakobsson - Eva Menzing 5 Ö+1 E -680 18.0/6.0
Peder Jensen - Susann Mattsson Sanna Clementsson - Anders Björkman 4 Ö+2 E -680 18.0/6.0
Peggy Nyholm - Tore Stormo Lennart Eriksson - Andreas Abragi 3NT V+3 3 -690 12.0/12.0
Anki Landarv - Bo Landarv Christer Bech - Thomas Malmström 4 Ö+3 2 -710 10.0/14.0
Per Lichtenstein - Paul Lichtenstein Karl Persson - Lars Nilsson 6 Ö= E -1430 6.0/18.0
Max Ödlund - Bim Ödlund Erik Bergengren - Pontus Silow 6 Ö= E -1430 6.0/18.0
Peder Hägg - Per Kvarby Barbro Ehn - Ann Ryberg 6 Ö= E -1430 6.0/18.0
Lars Mattsson - Ola Mattsson Johan Säfsten - Louise Hallqvist 6NT V= 6 -1440 2.0/22.0
Johan Englund - Maria Calissendorff Stefan Olausson - Jesper Rundin 6 V+1 5 -1460 0.0/24.0
Anna-Lena Björk - Dan Johansson     - 10.1/-

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.10

Väst giv
alla i zon
kn
E108763
E3
KD74
87
Dkn9
Kkn95
E965
D109642
2
864
kn103
EK53
K54
D1072
82

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N8811610
S9811610
Ö45263
V45273
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Anki Landarv - Bo Landarv 4 N+1 Kn 650 16.0/8.0
Andrea Sandberg - Peter Nordén Karl Persson - Lars Nilsson 4 N+1 Kn 650 16.0/8.0
Johan Säfsten - Louise Hallqvist Eva Uddling - Roland Rosenqvist 4 N+1 Kn 650 16.0/8.0
Lennart Rehle - Eva Zarins Per Lichtenstein - Paul Lichtenstein 4 N+1 10 650 16.0/8.0
Lars Mattsson - Ola Mattsson Lennart Eriksson - Andreas Abragi 4 N+1 9 650 16.0/8.0
Sanna Clementsson - Anders Björkman Johan Tesch - Inger Gerle 4 N+1 4 650 16.0/8.0
Agneta Jakobsson - Eva Menzing Carl-Axel Staël von Holstein - Lars-Gunnar Byström 4 N+1 Kn 650 16.0/8.0
Johan Englund - Maria Calissendorff Peder Hägg - Per Kvarby 4 N+1 Kn 650 16.0/8.0
Lena Engman - Jakob Sondén Barbro Ehn - Ann Ryberg 4 N+1 Kn 650 16.0/8.0
Peggy Nyholm - Tore Stormo Christer Bech - Thomas Malmström 3NT S+1 8 630 6.0/18.0
Anna-Lena Björk - Dan Johansson Erik Bergengren - Pontus Silow 4 N= 9 620 4.0/20.0
Stefan Olausson - Jesper Rundin Max Ödlund - Bim Ödlund 2 N+3 2 200 2.0/22.0
Peder Jensen - Susann Mattsson Joakim Tillas - Mikaela Bäckius 6 N-1 Kn -100 0.0/24.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist     - 13.9/-

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.10

Nord giv
N-S i zon
1082
E10984
1085
85
D5
752
EKDkn7642
Kkn974
D
3
EKD1062
E63
Kkn63
9
kn9743

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N32732
S32745
Ö99597
V99597
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Säfsten - Louise Hallqvist Eva Uddling - Roland Rosenqvist 4 Ö-3 9 150 24.0/0.0
Peder Jensen - Susann Mattsson Joakim Tillas - Mikaela Bäckius 5 V-2 E 100 21.0/3.0
Lena Engman - Jakob Sondén Barbro Ehn - Ann Ryberg 6 V-2 E 100 21.0/3.0
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Anki Landarv - Bo Landarv 6 V-1 E 50 13.0/11.0
Lennart Rehle - Eva Zarins Per Lichtenstein - Paul Lichtenstein 6 V-1 E 50 13.0/11.0
Sanna Clementsson - Anders Björkman Johan Tesch - Inger Gerle 5 V-1 8 50 13.0/11.0
Agneta Jakobsson - Eva Menzing Carl-Axel Staël von Holstein - Lars-Gunnar Byström 6 V-1 E 50 13.0/11.0
Johan Englund - Maria Calissendorff Peder Hägg - Per Kvarby 4 Ö-1 9 50 13.0/11.0
Stefan Olausson - Jesper Rundin Max Ödlund - Bim Ödlund 4 Ö-1 9 50 13.0/11.0
Lars Mattsson - Ola Mattsson Lennart Eriksson - Andreas Abragi 5 V= E -400 5.0/19.0
Anna-Lena Björk - Dan Johansson Erik Bergengren - Pontus Silow 5 V= E -400 5.0/19.0
Peggy Nyholm - Tore Stormo Christer Bech - Thomas Malmström 5D V= 8 -550 2.0/22.0
Andrea Sandberg - Peter Nordén Karl Persson - Lars Nilsson 6 V= 2 -920 0.0/24.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist     - 13.9/-

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.10

Öst giv
Ö-V i zon
kn87
Kkn52
K83
Dkn5
E104
104
109542
983
9632
ED986
Ekn
K4
KD5
73
D76
E10762

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N86668
S86657
Ö57775
V46664
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Anki Landarv - Bo Landarv 3NT N+1 6 430 24.0/0.0
Johan Säfsten - Louise Hallqvist Eva Uddling - Roland Rosenqvist 3NT N= 8 400 22.0/2.0
Andrea Sandberg - Peter Nordén Karl Persson - Lars Nilsson 1NT N+2 3 150 19.0/5.0
Lennart Rehle - Eva Zarins Per Lichtenstein - Paul Lichtenstein 2NT N+1 9 150 19.0/5.0
Sanna Clementsson - Anders Björkman Johan Tesch - Inger Gerle 2NT N= 3 120 15.0/9.0
Agneta Jakobsson - Eva Menzing Carl-Axel Staël von Holstein - Lars-Gunnar Byström 2NT N= 8 120 15.0/9.0
Lars Mattsson - Ola Mattsson Lennart Eriksson - Andreas Abragi 1NT N= 6 90 12.0/12.0
Johan Englund - Maria Calissendorff Peder Hägg - Per Kvarby 2NT N-1 3 -50 10.0/14.0
Peggy Nyholm - Tore Stormo Christer Bech - Thomas Malmström 1 Ö= 2 -80 6.0/18.0
Peder Jensen - Susann Mattsson Joakim Tillas - Mikaela Bäckius 1 Ö= K -80 6.0/18.0
Stefan Olausson - Jesper Rundin Max Ödlund - Bim Ödlund 1 Ö= K -80 6.0/18.0
Lena Engman - Jakob Sondén Barbro Ehn - Ann Ryberg 1 Ö+1 6 -110 2.0/22.0
Anna-Lena Björk - Dan Johansson Erik Bergengren - Pontus Silow 5D S-4 10 -800 0.0/24.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist     - 13.9/-

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.10

Syd giv
alla i zon
Dkn8762

EK75
E94
103
D985
10982
732
EK4
Ekn74
643
Dkn5
95
K10632
Dkn
K1086

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N1087118
S987108
Ö34525
V34525
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sanna Clementsson - Anders Björkman Carl-Axel Staël von Holstein - Lars-Gunnar Byström 4 N+1 E 650 24.0/0.0
Lena Engman - Jakob Sondén Johan Englund - Maria Calissendorff 3NT S+1 10 630 22.0/2.0
Karl Persson - Lars Nilsson Eva Uddling - Roland Rosenqvist 2D Ö-2 9 500 20.0/4.0
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Christer Bech - Thomas Malmström 1NT Ö-4 2 400 18.0/6.0
Lennart Eriksson - Andreas Abragi Johan Säfsten - Louise Hallqvist 2 N+3 D 200 11.0/13.0
Lennart Rehle - Eva Zarins Andrea Sandberg - Peter Nordén 2 N+3 3 200 11.0/13.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Erik Bergengren - Pontus Silow 2 N+3 D 200 11.0/13.0
Barbro Ehn - Ann Ryberg Peder Jensen - Susann Mattsson 3 V-2 E 200 11.0/13.0
Joakim Tillas - Mikaela Bäckius Johan Tesch - Inger Gerle 3 V-2 E 200 11.0/13.0
Peder Hägg - Per Kvarby Max Ödlund - Bim Ödlund 2 N+3 E 200 11.0/13.0
Per Lichtenstein - Paul Lichtenstein Peggy Nyholm - Tore Stormo 2 N+2 E 170 2.0/22.0
Lars Mattsson - Ola Mattsson Anki Landarv - Bo Landarv 2 N+2 D 170 2.0/22.0
Anna-Lena Björk - Dan Johansson Stefan Olausson - Jesper Rundin 2 N+2 3 170 2.0/22.0
Agneta Jakobsson - Eva Menzing     - 11.1/-

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.10

Väst giv
ingen i zon
KDkn
76
EK1098
753
74
1053
kn52
KD862
E10652
EKD942
D
E
983
kn8
7643
kn1094

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N46233
S46233
Ö8711109
V8711109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Lichtenstein - Paul Lichtenstein Peggy Nyholm - Tore Stormo 6 Ö-2 6 100 23.0/1.0
Barbro Ehn - Ann Ryberg Peder Jensen - Susann Mattsson 6 V-2 E 100 23.0/1.0
Lena Engman - Jakob Sondén Johan Englund - Maria Calissendorff 5 Ö-1 Kn 50 20.0/4.0
Lars Mattsson - Ola Mattsson Anki Landarv - Bo Landarv 2 V= Kn -90 18.0/6.0
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Christer Bech - Thomas Malmström 3 Ö+2 Kn -200 14.0/10.0
Karl Persson - Lars Nilsson Eva Uddling - Roland Rosenqvist 3 V+2 E -200 14.0/10.0
Joakim Tillas - Mikaela Bäckius Johan Tesch - Inger Gerle 3 Ö+2 7 -200 14.0/10.0
Lennart Eriksson - Andreas Abragi Johan Säfsten - Louise Hallqvist 4 V+1 E -450 5.0/19.0
Lennart Rehle - Eva Zarins Andrea Sandberg - Peter Nordén 4 V+1 E -450 5.0/19.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Erik Bergengren - Pontus Silow 4 V+1 K -450 5.0/19.0
Sanna Clementsson - Anders Björkman Carl-Axel Staël von Holstein - Lars-Gunnar Byström 4 Ö+1 4 -450 5.0/19.0
Anna-Lena Björk - Dan Johansson Stefan Olausson - Jesper Rundin 4 Ö+1 7 -450 5.0/19.0
Peder Hägg - Per Kvarby Max Ödlund - Bim Ödlund 4 Ö+1 4 -450 5.0/19.0
Agneta Jakobsson - Eva Menzing     - 11.1/-

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.10

Nord giv
Ö-V i zon
9743
D6
K753
EK4
Dkn2
102
D2
1097632
E8
EKkn74
E984
D5
K1065
9853
kn106
kn8

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N46576
S46575
Ö97867
V97867
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Mattsson - Ola Mattsson Anki Landarv - Bo Landarv 3 Ö-2 Kn 200 22.0/2.0
Sanna Clementsson - Anders Björkman Carl-Axel Staël von Holstein - Lars-Gunnar Byström 3NT Ö-2 Kn 200 22.0/2.0
Lena Engman - Jakob Sondén Johan Englund - Maria Calissendorff 3NT Ö-2 Kn 200 22.0/2.0
Lennart Eriksson - Andreas Abragi Johan Säfsten - Louise Hallqvist 2 N= E 110 18.0/6.0
Per Lichtenstein - Paul Lichtenstein Peggy Nyholm - Tore Stormo 3 Ö-1 6 100 14.0/10.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Erik Bergengren - Pontus Silow 4 Ö-1 6 100 14.0/10.0
Joakim Tillas - Mikaela Bäckius Johan Tesch - Inger Gerle 2 Ö-1 Kn 100 14.0/10.0
Barbro Ehn - Ann Ryberg Peder Jensen - Susann Mattsson 2 Ö= Kn -110 9.0/15.0
Peder Hägg - Per Kvarby Max Ödlund - Bim Ödlund 2 Ö= Kn -110 9.0/15.0
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Christer Bech - Thomas Malmström 2NT V= E -120 5.0/19.0
Lennart Rehle - Eva Zarins Andrea Sandberg - Peter Nordén 2NT V= 7 -120 5.0/19.0
Karl Persson - Lars Nilsson Eva Uddling - Roland Rosenqvist 3 V+1 D -130 2.0/22.0
Anna-Lena Björk - Dan Johansson Stefan Olausson - Jesper Rundin 2 Ö+2 K -170 0.0/24.0
Agneta Jakobsson - Eva Menzing     - 11.1/-

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.10

Öst giv
alla i zon
Ekn102
E3
KD976
kn7
KD5
KD82
854
864
74
kn75
kn1032
E952
9863
10964
E
KD103

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N998108
S998108
Ö43524
V43524
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andrea Sandberg - Peter Nordén Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund 4 N+1 4 650 19.0/5.0
Lars Mattsson - Ola Mattsson Peggy Nyholm - Tore Stormo 4 N+1 Kn 650 19.0/5.0
Christer Bech - Thomas Malmström Per Lichtenstein - Paul Lichtenstein 4 N+1 8 650 19.0/5.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Stefan Olausson - Jesper Rundin 4 N+1 6 650 19.0/5.0
Max Ödlund - Bim Ödlund Lena Engman - Jakob Sondén 4 N+1 2 650 19.0/5.0
Erik Bergengren - Pontus Silow Agneta Jakobsson - Eva Menzing 4 N+1 5 650 19.0/5.0
Karl Persson - Lars Nilsson Johan Säfsten - Louise Hallqvist 4 N= 5 620 11.0/13.0
Joakim Tillas - Mikaela Bäckius Carl-Axel Staël von Holstein - Lars-Gunnar Byström 4 N= 7 620 11.0/13.0
Lennart Rehle - Eva Zarins Eva Uddling - Roland Rosenqvist 1NT N+4 2 210 8.0/16.0
Barbro Ehn - Ann Ryberg Johan Tesch - Inger Gerle 3 N+2 5 200 5.0/19.0
Johan Englund - Maria Calissendorff Peder Jensen - Susann Mattsson 3 N+2 7 200 5.0/19.0
Anki Landarv - Bo Landarv Lennart Eriksson - Andreas Abragi 3 S+1 K 170 2.0/22.0
Peder Hägg - Per Kvarby Anna-Lena Björk - Dan Johansson 2 N+1 Kn 140 0.0/24.0
Sanna Clementsson - Anders Björkman     - 15.1/-

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.10

Syd giv
ingen i zon
D10754
EKD4
8
K109
kn62
10632
432
D85
E93
kn9
KD765
Ekn4
K8
875
Ekn109
7632

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N98988
S98988
Ö45444
V45444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Bergengren - Pontus Silow Agneta Jakobsson - Eva Menzing 1NTD Ö-4 K 800 24.0/0.0
Andrea Sandberg - Peter Nordén Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund 2D V-3 E 500 20.0/4.0
Max Ödlund - Bim Ödlund Lena Engman - Jakob Sondén 2D Ö-3 K 500 20.0/4.0
Peder Hägg - Per Kvarby Anna-Lena Björk - Dan Johansson 2D Ö-3 K 500 20.0/4.0
Johan Englund - Maria Calissendorff Peder Jensen - Susann Mattsson 2D Ö-2 K 300 16.0/8.0
Lars Mattsson - Ola Mattsson Peggy Nyholm - Tore Stormo 1NT Ö-3 K 150 13.0/11.0
Barbro Ehn - Ann Ryberg Johan Tesch - Inger Gerle 1NT Ö-3 K 150 13.0/11.0
Lennart Rehle - Eva Zarins Eva Uddling - Roland Rosenqvist 2 N+1 K 140 9.0/15.0
Christer Bech - Thomas Malmström Per Lichtenstein - Paul Lichtenstein 2 N+1 K 140 9.0/15.0
Karl Persson - Lars Nilsson Johan Säfsten - Louise Hallqvist 2 N= 3 110 6.0/18.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Stefan Olausson - Jesper Rundin 4 N-1 K -50 3.0/21.0
Joakim Tillas - Mikaela Bäckius Carl-Axel Staël von Holstein - Lars-Gunnar Byström 2 N-1 Kn -50 3.0/21.0
Anki Landarv - Bo Landarv Lennart Eriksson - Andreas Abragi 3 N-2 K -100 0.0/24.0
Sanna Clementsson - Anders Björkman     - 15.1/-

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.10

Väst giv
N-S i zon
ED72
KD92

K10542
kn83
E64
1094
D986
K9
1053
D8653
Ekn7
10654
kn87
EKkn72
3

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N888108
S88898
Ö55435
V55435
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Rehle - Eva Zarins Eva Uddling - Roland Rosenqvist 4 S= 5 620 22.0/2.0
Karl Persson - Lars Nilsson Johan Säfsten - Louise Hallqvist 4 S= 8 620 22.0/2.0
Joakim Tillas - Mikaela Bäckius Carl-Axel Staël von Holstein - Lars-Gunnar Byström 4 S= 8 620 22.0/2.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Stefan Olausson - Jesper Rundin 2D Ö-3 3 500 18.0/6.0
Johan Englund - Maria Calissendorff Peder Jensen - Susann Mattsson 1NT S+3 4 180 16.0/8.0
Andrea Sandberg - Peter Nordén Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund 1NT S+2 3 150 14.0/10.0
Christer Bech - Thomas Malmström Per Lichtenstein - Paul Lichtenstein 1NT S+1 8 120 12.0/12.0
Max Ödlund - Bim Ödlund Lena Engman - Jakob Sondén 2 N= 3 90 10.0/14.0
Lars Mattsson - Ola Mattsson Peggy Nyholm - Tore Stormo 4 S-1 E -100 5.0/19.0
Barbro Ehn - Ann Ryberg Johan Tesch - Inger Gerle 3NT S-1 4 -100 5.0/19.0
Peder Hägg - Per Kvarby Anna-Lena Björk - Dan Johansson 4 S-1 8 -100 5.0/19.0
Erik Bergengren - Pontus Silow Agneta Jakobsson - Eva Menzing 4 S-1 6 -100 5.0/19.0
Anki Landarv - Bo Landarv Lennart Eriksson - Andreas Abragi 3NT S-3 3 -300 0.0/24.0
Sanna Clementsson - Anders Björkman     - 15.1/-

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.10

Nord giv
alla i zon
962
E109832
KD2
6
K108
kn6
954
KDkn107
E54
54
1083
E9852
Dkn73
KD7
Ekn76
43

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N6101096
S6101096
Ö73243
V73243
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lena Björk - Dan Johansson Lena Engman - Jakob Sondén 4D N= E 790 24.0/0.0
Peggy Nyholm - Tore Stormo Anki Landarv - Bo Landarv 4 N+1 10 650 20.0/4.0
Lennart Rehle - Eva Zarins Johan Säfsten - Louise Hallqvist 4 N+1 5 650 20.0/4.0
Karl Persson - Lars Nilsson Lennart Eriksson - Andreas Abragi 4 N+1 4 650 20.0/4.0
Stefan Olausson - Jesper Rundin Agneta Jakobsson - Eva Menzing 4 S= K 620 16.0/8.0
Barbro Ehn - Ann Ryberg Carl-Axel Staël von Holstein - Lars-Gunnar Byström 3 N+2 4 200 13.0/11.0
Max Ödlund - Bim Ödlund Peder Jensen - Susann Mattsson 3 N+2 E 200 13.0/11.0
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Lars Mattsson - Ola Mattsson 2 S+2 K 170 6.0/18.0
Eva Uddling - Roland Rosenqvist Per Lichtenstein - Paul Lichtenstein 2 S+2 K 170 6.0/18.0
Christer Bech - Thomas Malmström Andrea Sandberg - Peter Nordén 2 S+2 K 170 6.0/18.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Peder Hägg - Per Kvarby 2 S+2 K 170 6.0/18.0
Erik Bergengren - Pontus Silow Sanna Clementsson - Anders Björkman 2 S+2 K 170 6.0/18.0
Johan Englund - Maria Calissendorff Johan Tesch - Inger Gerle 1NT N-1 2 -100 0.0/24.0
Joakim Tillas - Mikaela Bäckius     - -/12.8

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.10

Öst giv
ingen i zon
K7632
EK9862
9
10
E104
10
D64
EKDkn84
95
543
EKkn1085
53
Dkn8
Dkn7
732
9762

Optimalt kontrakt: 6D S-2 -300
 NT
N001090
S001090
Ö1212337
V1212337
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peggy Nyholm - Tore Stormo Anki Landarv - Bo Landarv 5D S-1 E -100 22.0/2.0
Lennart Rehle - Eva Zarins Johan Säfsten - Louise Hallqvist 5D N-1 K -100 22.0/2.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Peder Hägg - Per Kvarby 5D N-1 E -100 22.0/2.0
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Lars Mattsson - Ola Mattsson 4 N-7 5 -350 18.0/6.0
Karl Persson - Lars Nilsson Lennart Eriksson - Andreas Abragi 5 Ö+1 D -420 14.0/10.0
Christer Bech - Thomas Malmström Andrea Sandberg - Peter Nordén 5 V+1 E -420 14.0/10.0
Barbro Ehn - Ann Ryberg Carl-Axel Staël von Holstein - Lars-Gunnar Byström 5 Ö+1 7 -420 14.0/10.0
Eva Uddling - Roland Rosenqvist Per Lichtenstein - Paul Lichtenstein 5 Ö+2 2 -440 8.0/16.0
Max Ödlund - Bim Ödlund Peder Jensen - Susann Mattsson 5 Ö+2 Kn -440 8.0/16.0
Anna-Lena Björk - Dan Johansson Lena Engman - Jakob Sondén 5 Ö+2 8 -440 8.0/16.0
Johan Englund - Maria Calissendorff Johan Tesch - Inger Gerle 5D Ö+1 D -650 3.0/21.0
Stefan Olausson - Jesper Rundin Agneta Jakobsson - Eva Menzing 5D V+1 E -650 3.0/21.0
Erik Bergengren - Pontus Silow Sanna Clementsson - Anders Björkman 5D Ö+2 2 -750 0.0/24.0
Joakim Tillas - Mikaela Bäckius     - -/12.8

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.10

Syd giv
N-S i zon
ED5
Dkn7
954
EK73
876
E52
kn106
D952
Kkn1032
1094
K83
kn10
94
K863
ED72
864

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N99989
S99978
Ö44454
V44454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peggy Nyholm - Tore Stormo Anki Landarv - Bo Landarv 3NT N+1 2 630 23.0/1.0
Christer Bech - Thomas Malmström Andrea Sandberg - Peter Nordén 3NT N+1 2 630 23.0/1.0
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Lars Mattsson - Ola Mattsson 3NT N= 2 600 18.0/6.0
Eva Uddling - Roland Rosenqvist Per Lichtenstein - Paul Lichtenstein 3NT N= Kn 600 18.0/6.0
Johan Englund - Maria Calissendorff Johan Tesch - Inger Gerle 3NT N= 2 600 18.0/6.0
Erik Bergengren - Pontus Silow Sanna Clementsson - Anders Björkman 2NT N+2 10 180 14.0/10.0
Karl Persson - Lars Nilsson Lennart Eriksson - Andreas Abragi 2NT N+1 10 150 10.0/14.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Peder Hägg - Per Kvarby 2NT N+1 10 150 10.0/14.0
Max Ödlund - Bim Ödlund Peder Jensen - Susann Mattsson 1NT N+2 10 150 10.0/14.0
Lennart Rehle - Eva Zarins Johan Säfsten - Louise Hallqvist 2NT N= 10 120 6.0/18.0
Barbro Ehn - Ann Ryberg Carl-Axel Staël von Holstein - Lars-Gunnar Byström 4 N-1 Kn -100 2.0/22.0
Anna-Lena Björk - Dan Johansson Lena Engman - Jakob Sondén 3NT N-1 10 -100 2.0/22.0
Stefan Olausson - Jesper Rundin Agneta Jakobsson - Eva Menzing 3NT N-1 10 -100 2.0/22.0
Joakim Tillas - Mikaela Bäckius     - -/12.8

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.10

Väst giv
Ö-V i zon
975
109832
D3
kn75
10842
K54
E96
E96
kn3
ED
kn108754
KD10
EKD6
kn76
K2
8432

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N52644
S52644
Ö810789
V810789
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sanna Clementsson - Anders Björkman Stefan Olausson - Jesper Rundin 3 Ö+1 E -130 22.0/2.0
Max Ödlund - Bim Ödlund Johan Tesch - Inger Gerle 3 Ö+1 6 -130 22.0/2.0
Anna-Lena Björk - Dan Johansson Peder Jensen - Susann Mattsson 2 Ö+2 E -130 22.0/2.0
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Peggy Nyholm - Tore Stormo 2NT V+1 10 -150 15.0/9.0
Per Lichtenstein - Paul Lichtenstein Lars Mattsson - Ola Mattsson 3 Ö+2 E -150 15.0/9.0
Christer Bech - Thomas Malmström Eva Uddling - Roland Rosenqvist 3 Ö+2 E -150 15.0/9.0
Erik Bergengren - Pontus Silow Joakim Tillas - Mikaela Bäckius 3 Ö+2 E -150 15.0/9.0
Anki Landarv - Bo Landarv Karl Persson - Lars Nilsson 2NT V+3 2 -210 9.0/15.0
Carl-Axel Staël von Holstein - Lars-Gunnar Byström Johan Englund - Maria Calissendorff 2NT V+3 3 -210 9.0/15.0
Johan Säfsten - Louise Hallqvist Andrea Sandberg - Peter Nordén 3NT V= 10 -600 5.0/19.0
Lennart Rehle - Eva Zarins Lennart Eriksson - Andreas Abragi 3NT Ö= E -600 5.0/19.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Lena Engman - Jakob Sondén 3NT V+2 10 -660 1.0/23.0
Agneta Jakobsson - Eva Menzing Peder Hägg - Per Kvarby 3NT V+2 10 -660 1.0/23.0
Barbro Ehn - Ann Ryberg     - -/9.6

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.10

Nord giv
ingen i zon
E643
Ekn542
93
53
Dkn82
D96
1074
E82
7
K108
EKkn652
Kkn7
K1095
73
D8
D10964

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N63663
S63663
Ö7107710
V7107710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Bech - Thomas Malmström Eva Uddling - Roland Rosenqvist 3 Ö+1 7 -130 20.0/4.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Lena Engman - Jakob Sondén 3 Ö+1 7 -130 20.0/4.0
Max Ödlund - Bim Ödlund Johan Tesch - Inger Gerle 3 Ö+1 7 -130 20.0/4.0
Agneta Jakobsson - Eva Menzing Peder Hägg - Per Kvarby 2 Ö+2 4 -130 20.0/4.0
Erik Bergengren - Pontus Silow Joakim Tillas - Mikaela Bäckius 3 Ö+1 7 -130 20.0/4.0
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Peggy Nyholm - Tore Stormo 3 Ö+2 7 -150 12.0/12.0
Anna-Lena Björk - Dan Johansson Peder Jensen - Susann Mattsson 2 Ö+3 7 -150 12.0/12.0
Carl-Axel Staël von Holstein - Lars-Gunnar Byström Johan Englund - Maria Calissendorff 2 Ö+3 9 -150 12.0/12.0
Sanna Clementsson - Anders Björkman Stefan Olausson - Jesper Rundin 3NT Ö= 9 -400 8.0/16.0
Per Lichtenstein - Paul Lichtenstein Lars Mattsson - Ola Mattsson 3NT V+1 5 -430 4.0/20.0
Anki Landarv - Bo Landarv Karl Persson - Lars Nilsson 3NT V+1 2 -430 4.0/20.0
Lennart Rehle - Eva Zarins Lennart Eriksson - Andreas Abragi 3NT V+1 9 -430 4.0/20.0
Johan Säfsten - Louise Hallqvist Andrea Sandberg - Peter Nordén 3NT V+2 3 -460 0.0/24.0
Barbro Ehn - Ann Ryberg     - -/9.6

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.10

Öst giv
N-S i zon
43
K842
D105
E873
kn9852
753
Ekn73
4
EKD7
Dkn106
84
K106
106
E9
K962
Dkn952

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N87546
S87546
Ö46787
V46787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lena Björk - Dan Johansson Peder Jensen - Susann Mattsson 4 Ö-2 D 100 24.0/0.0
Lennart Rehle - Eva Zarins Lennart Eriksson - Andreas Abragi 4 V-1 5 50 20.0/4.0
Christer Bech - Thomas Malmström Eva Uddling - Roland Rosenqvist 4 V-1 4 50 20.0/4.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Lena Engman - Jakob Sondén 3 Ö-1 D 50 20.0/4.0
Per Lichtenstein - Paul Lichtenstein Lars Mattsson - Ola Mattsson 2 Ö= D -110 13.0/11.0
Johan Säfsten - Louise Hallqvist Andrea Sandberg - Peter Nordén 2 Ö= D -110 13.0/11.0
Agneta Jakobsson - Eva Menzing Peder Hägg - Per Kvarby 2 Ö= 2 -110 13.0/11.0
Erik Bergengren - Pontus Silow Joakim Tillas - Mikaela Bäckius 2 Ö= D -110 13.0/11.0
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Peggy Nyholm - Tore Stormo 2 Ö+1 D -140 5.0/19.0
Anki Landarv - Bo Landarv Karl Persson - Lars Nilsson 3 Ö= 6 -140 5.0/19.0
Sanna Clementsson - Anders Björkman Stefan Olausson - Jesper Rundin 2 Ö+1 D -140 5.0/19.0
Max Ödlund - Bim Ödlund Johan Tesch - Inger Gerle 2 Ö+1 2 -140 5.0/19.0
Carl-Axel Staël von Holstein - Lars-Gunnar Byström Johan Englund - Maria Calissendorff 4 Ö= 10 -420 0.0/24.0
Barbro Ehn - Ann Ryberg     - -/9.6

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.10

Syd giv
Ö-V i zon
ED4
kn87
E93
E732
K98632
9542
865
5
ED106
1042
K10854
kn107
K3
KDkn7
Dkn96

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N99789
S910789
Ö32552
V32552
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peggy Nyholm - Tore Stormo Karl Persson - Lars Nilsson 2D V-2 4 500 24.0/0.0
Per Lichtenstein - Paul Lichtenstein Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund 3NT N+2 2 460 17.0/7.0
Andrea Sandberg - Peter Nordén Lars Mattsson - Ola Mattsson 3NT S+2 8 460 17.0/7.0
Lennart Eriksson - Andreas Abragi Eva Uddling - Roland Rosenqvist 3NT N+2 5 460 17.0/7.0
Christer Bech - Thomas Malmström Johan Säfsten - Louise Hallqvist 3NT N+2 4 460 17.0/7.0
Sanna Clementsson - Anders Björkman Peder Hägg - Per Kvarby 3NT S+2 3 460 17.0/7.0
Joakim Tillas - Mikaela Bäckius Stefan Olausson - Jesper Rundin 3NT S+2 8 460 17.0/7.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Peder Jensen - Susann Mattsson 3NT N+1 4 430 8.0/16.0
Agneta Jakobsson - Eva Menzing Lena Engman - Jakob Sondén 3NT N+1 5 430 8.0/16.0
Carl-Axel Staël von Holstein - Lars-Gunnar Byström Max Ödlund - Bim Ödlund 3NT N+1 5 430 8.0/16.0
Lennart Rehle - Eva Zarins Anki Landarv - Bo Landarv 3NT N= 6 400 4.0/20.0
Johan Tesch - Inger Gerle Anna-Lena Björk - Dan Johansson 5 N-2 5 -100 2.0/22.0
Barbro Ehn - Ann Ryberg Erik Bergengren - Pontus Silow 5D S-2 4 -300 0.0/24.0
Johan Englund - Maria Calissendorff     - -/10.0

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.10

Väst giv
alla i zon
863
Kkn82
EK5
E104
ED1094
D7
kn63
Kkn8
Kkn5
10653
D97
732
72
E94
10842
D965

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N98867
S98867
Ö44576
V44576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Peder Jensen - Susann Mattsson 2 V-2 3 200 24.0/0.0
Lennart Eriksson - Andreas Abragi Eva Uddling - Roland Rosenqvist 2 V-1 E 100 17.0/7.0
Peggy Nyholm - Tore Stormo Karl Persson - Lars Nilsson 2 V-1 E 100 17.0/7.0
Christer Bech - Thomas Malmström Johan Säfsten - Louise Hallqvist 2 V-1 3 100 17.0/7.0
Sanna Clementsson - Anders Björkman Peder Hägg - Per Kvarby 2 V-1 E 100 17.0/7.0
Barbro Ehn - Ann Ryberg Erik Bergengren - Pontus Silow 1NT Ö-1 6 100 17.0/7.0
Johan Tesch - Inger Gerle Anna-Lena Björk - Dan Johansson 2 V-1 E 100 17.0/7.0
Joakim Tillas - Mikaela Bäckius Stefan Olausson - Jesper Rundin 1NT N= 5 90 10.0/14.0
Carl-Axel Staël von Holstein - Lars-Gunnar Byström Max Ödlund - Bim Ödlund 1 V= E -80 8.0/16.0
Per Lichtenstein - Paul Lichtenstein Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund 1NT Ö= 7 -90 6.0/18.0
Andrea Sandberg - Peter Nordén Lars Mattsson - Ola Mattsson 3 N-1 6 -100 3.0/21.0
Lennart Rehle - Eva Zarins Anki Landarv - Bo Landarv 2 S-1 3 -100 3.0/21.0
Agneta Jakobsson - Eva Menzing Lena Engman - Jakob Sondén 2 V= 3 -110 0.0/24.0
Johan Englund - Maria Calissendorff     - -/10.0

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.10

Nord giv
N-S i zon
72
K9
kn32
EKDkn103
EKD5
872
E865
62
1064
ED1043
109
975
kn983
kn65
KD74
84

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N86457
S86457
Ö57986
V57986
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Peder Jensen - Susann Mattsson 3 V-2 E 100 24.0/0.0
Andrea Sandberg - Peter Nordén Lars Mattsson - Ola Mattsson 1NT N= 3 90 19.0/5.0
Lennart Eriksson - Andreas Abragi Eva Uddling - Roland Rosenqvist 1NT N= 4 90 19.0/5.0
Lennart Rehle - Eva Zarins Anki Landarv - Bo Landarv 1NT N= 6 90 19.0/5.0
Sanna Clementsson - Anders Björkman Peder Hägg - Per Kvarby 1NT N= 3 90 19.0/5.0
Christer Bech - Thomas Malmström Johan Säfsten - Louise Hallqvist 4 Ö-1 8 50 14.0/10.0
Peggy Nyholm - Tore Stormo Karl Persson - Lars Nilsson 2NT N-1 4 -100 10.0/14.0
Agneta Jakobsson - Eva Menzing Lena Engman - Jakob Sondén 3 N-1 10 -100 10.0/14.0
Johan Tesch - Inger Gerle Anna-Lena Björk - Dan Johansson 3 N-1 10 -100 10.0/14.0
Joakim Tillas - Mikaela Bäckius Stefan Olausson - Jesper Rundin 2 Ö= K -110 6.0/18.0
Per Lichtenstein - Paul Lichtenstein Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund 3 Ö= 3 -140 3.0/21.0
Carl-Axel Staël von Holstein - Lars-Gunnar Byström Max Ödlund - Bim Ödlund 3 Ö= 8 -140 3.0/21.0
Barbro Ehn - Ann Ryberg Erik Bergengren - Pontus Silow 3NT S-2 K -200 0.0/24.0
Johan Englund - Maria Calissendorff     - -/10.0

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.10

Öst giv
Ö-V i zon
Dkn1053
kn10
107
D765
2
52
EKD9863
E83
K9874
D9763
2
92
E6
EK84
kn54
Kkn104

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N95675
S95675
Ö48668
V48668
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Karl Persson - Lars Nilsson 3D V-2 Kn 500 24.0/0.0
Lennart Eriksson - Andreas Abragi Christer Bech - Thomas Malmström 3D Ö-1 E 200 21.0/3.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Johan Tesch - Inger Gerle 3 V-2 D 200 21.0/3.0
Eva Uddling - Roland Rosenqvist Lars Mattsson - Ola Mattsson 5 V-1 D 100 16.0/8.0
Joakim Tillas - Mikaela Bäckius Peder Hägg - Per Kvarby 3 V-1 Kn 100 16.0/8.0
Carl-Axel Staël von Holstein - Lars-Gunnar Byström Anna-Lena Björk - Dan Johansson 3 V-1 D 100 16.0/8.0
Agneta Jakobsson - Eva Menzing Peder Jensen - Susann Mattsson 2 V= D -90 12.0/12.0
Andrea Sandberg - Peter Nordén Per Lichtenstein - Paul Lichtenstein 3 N-2 2 -100 9.0/15.0
Johan Englund - Maria Calissendorff Erik Bergengren - Pontus Silow 3 N-2 2 -100 9.0/15.0
Lennart Rehle - Eva Zarins Peggy Nyholm - Tore Stormo 3 S-3 E -150 6.0/18.0
Anki Landarv - Bo Landarv Johan Säfsten - Louise Hallqvist 3NT S-4 E -200 2.0/22.0
Barbro Ehn - Ann Ryberg Stefan Olausson - Jesper Rundin 3 N-4 2 -200 2.0/22.0
Lena Engman - Jakob Sondén Sanna Clementsson - Anders Björkman 3NT S-4 E -200 2.0/22.0
Max Ödlund - Bim Ödlund     - 14.5/-

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.10

Syd giv
alla i zon
107
854
K1093
Kkn108
D84
ED1073
4
9653
EK62
kn92
kn65
E42
kn953
K6
ED872
D7

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N58444
S58444
Ö85988
V85988
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carl-Axel Staël von Holstein - Lars-Gunnar Byström Anna-Lena Björk - Dan Johansson 2 S+1 10 110 24.0/0.0
Anki Landarv - Bo Landarv Johan Säfsten - Louise Hallqvist 4 V-1 9 100 21.0/3.0
Johan Englund - Maria Calissendorff Erik Bergengren - Pontus Silow 4 V-1 10 100 21.0/3.0
Andrea Sandberg - Peter Nordén Per Lichtenstein - Paul Lichtenstein 2 S= 4 90 18.0/6.0
Lennart Eriksson - Andreas Abragi Christer Bech - Thomas Malmström 1NT N-1 3 -100 16.0/8.0
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Karl Persson - Lars Nilsson 3 V= 9 -140 9.0/15.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Johan Tesch - Inger Gerle 3 V= 9 -140 9.0/15.0
Barbro Ehn - Ann Ryberg Stefan Olausson - Jesper Rundin 3 V= K -140 9.0/15.0
Agneta Jakobsson - Eva Menzing Peder Jensen - Susann Mattsson 3 V= 9 -140 9.0/15.0
Joakim Tillas - Mikaela Bäckius Peder Hägg - Per Kvarby 2 V+1 10 -140 9.0/15.0
Lena Engman - Jakob Sondén Sanna Clementsson - Anders Björkman 3 V= 9 -140 9.0/15.0
Eva Uddling - Roland Rosenqvist Lars Mattsson - Ola Mattsson 2 V+2 10 -170 1.0/23.0
Lennart Rehle - Eva Zarins Peggy Nyholm - Tore Stormo 3 V+1 9 -170 1.0/23.0
Max Ödlund - Bim Ödlund     - 14.5/-

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.10

Väst giv
ingen i zon
104
Dkn875
96
D762
75
K4
ED87432
85
EKkn9832
3
K
EKkn4
D6
E10962
kn105
1093

Optimalt kontrakt: 6NT V= -990
 NT
N10501
S10500
Ö111281212
V111281212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carl-Henrik Nauclér - Klara Asplund Karl Persson - Lars Nilsson 4 Ö+2 10 -480 18.0/6.0
Eva Uddling - Roland Rosenqvist Lars Mattsson - Ola Mattsson 4 Ö+2 5 -480 18.0/6.0
Lennart Eriksson - Andreas Abragi Christer Bech - Thomas Malmström 4 Ö+2 E -480 18.0/6.0
Anki Landarv - Bo Landarv Johan Säfsten - Louise Hallqvist 4 Ö+2 5 -480 18.0/6.0
Lennart Rehle - Eva Zarins Peggy Nyholm - Tore Stormo 4 Ö+2 6 -480 18.0/6.0
Joakim Tillas - Mikaela Bäckius Peder Hägg - Per Kvarby 4 Ö+2 3 -480 18.0/6.0
Carl-Axel Staël von Holstein - Lars-Gunnar Byström Anna-Lena Björk - Dan Johansson 4 Ö+2 E -480 18.0/6.0
Barbro Ehn - Ann Ryberg Stefan Olausson - Jesper Rundin 4 Ö+3 9 -510 8.0/16.0
Johan Englund - Maria Calissendorff Erik Bergengren - Pontus Silow 4 Ö+3 Kn -510 8.0/16.0
Lena Engman - Jakob Sondén Sanna Clementsson - Anders Björkman 4 Ö+3 10 -510 8.0/16.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Johan Tesch - Inger Gerle 6 V= D -920 4.0/20.0
Agneta Jakobsson - Eva Menzing Peder Jensen - Susann Mattsson 6 V+1 6 -940 2.0/22.0
Andrea Sandberg - Peter Nordén Per Lichtenstein - Paul Lichtenstein 6 Ö= E -980 0.0/24.0
Max Ödlund - Bim Ödlund     - 14.5/-