Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2019-03-21 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2019-03-21

Partävling, 13 bord, 25 par. Antal brickor: 24. Medel: 264.8.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Sven-Erik Svedin - Bert Hellström

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 26, Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck
12 N+1 140 8.0 36% 8 36.0%Kn9763KD727454 K10254KKn8ED932
24 Ö-1 50 19.0 86% 27 61.0%Kn843D986DKn854 K962732EK10439
Rond 2, som ÖV mot par 25, Jeanette Jensen - Ulla Berglund
34 N= -420 21.9 100% 48.9 74.0%36ED9854109863 1098732K763KKn7
42 V-1 -100 7.7 35% 56.6 64.2%4KD75210964Kn43 EKn8732E385EK2
Rond 3, som NS mot par 24, Agneta Danielsson - Ylva Papp
53 N= 140 19.7 90% 76.3 69.4%EKKn94Kn6E732K7 1075K5DKn4Kn10532
63 Ö-1 100 4.5 20% 80.8 61.2%953K647432D104 K4EKn108KDKn10863
Rond 4, som ÖV mot par 23, Anneli Sagersten - Björn Backlund
76 S= -1430 0.1 0% 80.9 52.4%EK1075363Kn2963 Kn986Kn1041096742
85 S-2 100 3.4 15% 84.3 47.8%KKn86K2ED98743 E104753Kn1054KKn6
Rond 5, som NS mot par 22, Bengt Eldered - Ingalill Eriksson
94 Ö+3 -190 11.0 50% 95.3 48.0%62107EKD6542K2 Kn8754K9864995
103NT V-3 300 20.8 95% 116.1 52.7%Kn5E9KKn10965643 ED7D843874372
Rond 6, som NS mot par 20, Margareta Sandberg - Per Sandberg
137 N-2 -200 0.1 0% 116.2 47.9%985431062210982 EKDKnKKn3EKDEKn4
143 S= 140 4.5 20% 120.7 45.6%D632D8755E764 EK84EKn32K8K53
Rond 7, som NS mot par 19, Tom Emanuelz - Hans Selling
151NT N+3 180 19.7 90% 140.4 49.0%K87EK985DKn983 EKn109462972ED5
162 S= 110 5.5 25% 145.9 47.3%54KKn98632Kn942 EKn108632EKKn5410
Rond 8, som ÖV mot par 18, Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson
174 S+1 -450 6.6 30% 152.5 46.1%106D65Kn932EKn105 9Kn10742K1087654
182 S= -110 0.1 0% 152.6 43.2%K3K97KKn1087E63 Kn4210532ED9K92
Rond 9, som ÖV mot par 17, Inger Byström - Bo Byléhn
193 N= -140 0.1 0% 152.7 40.7%62KKnEK9875K82 EDD10632D32Kn109
202 S= -110 2.3 10% 155 39.0%D832EK3Kn10EKn96 Kn76Kn10KD7653D4
Rond 10, Frirond
21  - 9.0 41% 164 39.1%108654D10797296 Kn2K853EKDKnKKn3
22  - 9.0 41% 173 39.2%1083Kn10853DKn653 9Kn10964D64EK74
Rond 11, som NS mot par 15, Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund
233 Ö-5 500 19.7 90% 192.7 41.6%Kn4ED9D942KKn83 62105K73E107542
244 V+1 -450 15.4 70% 208.1 42.9%Kn1098748787535 K6D9642KD9864
Rond 12, som NS mot par 14, Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer
252 S-1 -50 1.2 5% 209.3 41.3%Kn2D54KKn763Kn93 KD743K109E102K4
263NT V= -600 7.7 35% 217 41.0%84D109864864E3 Kn96523KKn2Kn1092

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Nord giv
ingen i zon
kn9763
KD72
74
54
E54
E1096
10653
kn8
D8
kn83
ED92
K1076
K102
54
Kkn8
ED932

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N767107
S767107
Ö67636
V56535
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Tom Emanuelz - Hans Selling 3 Ö-4 5 200 22.0/0.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 N+2 6 170 19.0/3.0
Jan Söderberg - Göran Olsson Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund 2 N+2 2 170 19.0/3.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 Ö-3 K 150 14.0/8.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Lena Svensson - Lars-Anders Svensson 1NT V-3 6 150 14.0/8.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 3 Ö-3 5 150 14.0/8.0
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 N+1 Kn 140 8.0/14.0
Lars Olsson - Kurt Norström Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 3 N= Kn 140 8.0/14.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 N+1 9 140 8.0/14.0
Jan Berggren - Olan Hedström Inger Byström - Bo Byléhn 3 Ö-1 2 50 4.0/18.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors 3NT S-1 6 -50 2.0/20.0
Inger Olsson - Marianne Norström Jeanette Jensen - Ulla Berglund 1NT Ö+1 8 -120 0.0/22.0

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Öst giv
N-S i zon
kn843
D9
86
Dkn854
10
kn85
D9752
EK107
ED75
EK1064
kn
632
K962
732
EK1043
9

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N44264
S44264
Ö881079
V881079
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Tom Emanuelz - Hans Selling 4 Ö-2 K 100 22.0/0.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 Ö-1 2 50 19.0/3.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 Ö-1 9 50 19.0/3.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 Ö+2 9 -170 15.0/7.0
Jan Berggren - Olan Hedström Inger Byström - Bo Byléhn 2 Ö+2 K -170 15.0/7.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors 3 Ö+2 K -200 12.0/10.0
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT V= 8 -400 9.0/13.0
Jan Söderberg - Göran Olsson Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund 3NT Ö= 2 -400 9.0/13.0
Lars Olsson - Kurt Norström Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 4 Ö= E -420 5.0/17.0
Inger Olsson - Marianne Norström Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 Ö= 9 -420 5.0/17.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Lena Svensson - Lars-Anders Svensson 4 Ö+1 K -450 2.0/20.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 3NT V+2 8 -460 0.0/22.0

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Syd giv
Ö-V i zon
EK765
K95
2
D542
1098
732
K763
Kkn7
3
6
ED9854
109863
Dkn42
EDkn1084
kn10
E

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N5412127
S5412127
Ö88001
V88001
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 6 N= E 980 20.8/1.2
Agneta Danielsson - Ylva Papp Inger Olsson - Marianne Norström 6 S= 6 980 20.8/1.2
Gunnel Modig - Britt Bergman Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 S+2 3 480 11.0/11.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund 5 S+1 7 480 11.0/11.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Tom Emanuelz - Hans Selling 4 S+2 3 480 11.0/11.0
Jan Söderberg - Göran Olsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 N+2 E 480 11.0/11.0
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 S+2 3 480 11.0/11.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Lars Olsson - Kurt Norström 4 S+2 5 480 11.0/11.0
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors 4 S+2 K 480 11.0/11.0
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 S+1 K 450 2.3/19.7
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 N= 6 420 0.1/21.9
Jan Berggren - Olan Hedström     - 14.7/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Väst giv
alla i zon
K
kn864
EDkn73
1076
Ekn8732
E3
85
EK2
4
KD752
10964
kn43
D10965
109
K2
D985

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N66556
S66556
Ö76887
V76886
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Söderberg - Göran Olsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 V-2 10 200 21.9/0.1
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Tom Emanuelz - Hans Selling 2 V-1 E 100 14.3/7.7
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 V-1 10 100 14.3/7.7
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1 V-1 6 100 14.3/7.7
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Margareta Sandberg - Per Sandberg 1NT Ö-1 5 100 14.3/7.7
Agneta Danielsson - Ylva Papp Inger Olsson - Marianne Norström 2 V-1 8 100 14.3/7.7
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 V-1 E 100 14.3/7.7
Gunnel Modig - Britt Bergman Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 V= 6 -110 4.5/17.5
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund 2 Ö= 6 -110 4.5/17.5
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Lars Olsson - Kurt Norström 2 V= E -110 4.5/17.5
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors 2 N-2 4 -200 0.1/21.9
Jan Berggren - Olan Hedström     - 14.7/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Nord giv
N-S i zon
EKkn94
kn6
E732
K7
8
98732
96
ED964
D632
ED104
K1085
8
1075
K5
Dkn4
kn10532

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N77387
S77387
Ö651056
V65956
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Agneta Danielsson - Ylva Papp 3 N= 8 140 19.7/2.3
Jan Berggren - Olan Hedström Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund 1 N+2 8 140 19.7/2.3
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Tom Emanuelz - Hans Selling 3 N= 8 140 19.7/2.3
Lars Olsson - Kurt Norström Margareta Sandberg - Per Sandberg 1 N+1 8 110 13.2/8.8
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Inger Byström - Bo Byléhn 2 N= 8 110 13.2/8.8
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 2 N= 8 110 13.2/8.8
Anneli Sagersten - Björn Backlund Inger Olsson - Marianne Norström 3 N-1 8 -100 7.7/14.3
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Gunnel Modig - Britt Bergman 2 N-1 8 -100 7.7/14.3
Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 2 Ö+2 5 -170 3.4/18.6
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Jan Söderberg - Göran Olsson 3 V+1 7 -170 3.4/18.6
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 N-3 8 -300 0.1/21.9
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck     - 9.8/-

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Öst giv
Ö-V i zon
953
K64
7432
D104
D108
32
E9
EK9765
Ekn762
D975
5
kn82
K4
Ekn108
KDkn1086
3

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N410846
S410846
Ö93594
V93494
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 4D S= K 510 21.9/0.1
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Inger Byström - Bo Byléhn 4 V-4 K 400 19.7/2.3
Jan Berggren - Olan Hedström Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund 3 Ö-2 K 200 17.5/4.5
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 S+1 2 130 13.2/8.8
Anneli Sagersten - Björn Backlund Inger Olsson - Marianne Norström 4 S= 8 130 13.2/8.8
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Gunnel Modig - Britt Bergman 4 S= E 130 13.2/8.8
Lars Olsson - Kurt Norström Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 S= E 110 7.7/14.3
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Tom Emanuelz - Hans Selling 3 S= D 110 7.7/14.3
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Agneta Danielsson - Ylva Papp 3 Ö-1 K 100 4.5/17.5
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Jan Söderberg - Göran Olsson 4D S-1 K -100 2.3/19.7
Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 Ö= K -620 0.1/21.9
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck     - 9.8/-

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Syd giv
alla i zon
D2
9875
KD853
105
kn986
kn104
1096
742
EK10753
63
kn2
963
4
EKD2
E74
EKDkn8

Optimalt kontrakt: 6 S= 1430
 NT
N12121277
S12121277
Ö00060
V00060
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 6 S= 6 1430 21.9/0.1
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Inger Byström - Bo Byléhn 6 S+1 Kn 1390 19.7/2.3
Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 S+2 6 680 14.3/7.7
Inger Olsson - Marianne Norström Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 4 S+2 Kn 680 14.3/7.7
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Jan Berggren - Olan Hedström 4 S+2 Kn 680 14.3/7.7
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 S+2 Kn 680 14.3/7.7
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund 5 S+1 Kn 620 5.5/16.5
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 5 S+1 Kn 620 5.5/16.5
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5 S+1 8 620 5.5/16.5
Agneta Danielsson - Ylva Papp Gunnel Modig - Britt Bergman 5 S+1 8 620 5.5/16.5
Jan Söderberg - Göran Olsson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT N-2 E -200 0.1/21.9
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin     - 16.2/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Väst giv
ingen i zon
Dkn9852
K92
D86
10
E104
753
kn1054
Kkn6
K
kn86
K2
ED98743
763
ED104
E973
52

Optimalt kontrakt: 3NTD V-1 100
 NT
N37894
S37894
Ö96448
V96448
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Danielsson - Ylva Papp Gunnel Modig - Britt Bergman 4 Ö-1 7 50 21.9/0.1
Jan Söderberg - Göran Olsson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 N-2 E -100 18.6/3.4
Anneli Sagersten - Björn Backlund Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 5 S-2 6 -100 18.6/3.4
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Inger Byström - Bo Byléhn 2 Ö+1 4 -110 15.4/6.6
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 Ö= 3 -130 11.0/11.0
Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 Ö+1 6 -130 11.0/11.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö= 3 -130 11.0/11.0
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund 4 Ö+1 7 -150 4.5/17.5
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5 N-3 E -150 4.5/17.5
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Jan Berggren - Olan Hedström 4 N-3 E -150 4.5/17.5
Inger Olsson - Marianne Norström Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 5 N-4 E -200 0.1/21.9
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin     - 16.2/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Nord giv
Ö-V i zon
62
107
EKD6542
K2
KD
Ekn
kn10873
7643
E1093
D532

EDkn108
kn8754
K9864
9
95

Optimalt kontrakt: 7D N-8 -2000
 NT
N05333
S05333
Ö138101010
V138101010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Marianne Norström Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 2NT V-1 E 100 21.9/0.1
Lars Olsson - Kurt Norström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 N-2 E -100 19.7/2.3
Jan Berggren - Olan Hedström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 N-3 9 -150 15.4/6.6
Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors Tom Emanuelz - Hans Selling 3 N-3 3 -150 15.4/6.6
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 4 V+1 E -150 15.4/6.6
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 4 Ö+3 6 -190 11.0/11.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Anneli Sagersten - Björn Backlund 1D N-2 E -300 7.7/14.3
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2D N-2 E -300 7.7/14.3
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Inger Byström - Bo Byléhn 4D N-4 E -800 2.3/19.7
Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3D N-4 3 -800 2.3/19.7
Agneta Danielsson - Ylva Papp Jan Söderberg - Göran Olsson 4D N-4 2 -800 2.3/19.7
Bernt Strömberg - Fritiof Modig     - 12.0/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Öst giv
alla i zon
kn5
E9
Kkn10965
643
1042
kn10752
D2
D98
K9863
K6
E
EKkn105
ED7
D843
8743
72

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N49536
S49536
Ö94796
V94796
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 3NT V-3 10 300 20.8/1.2
Agneta Danielsson - Ylva Papp Jan Söderberg - Göran Olsson 2NT V-3 6 300 20.8/1.2
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 4 Ö-2 8 200 17.5/4.5
Gunnel Modig - Britt Bergman Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 Ö-1 7 100 14.3/7.7
Jan Berggren - Olan Hedström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 Ö-1 8 100 14.3/7.7
Lars Olsson - Kurt Norström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 Ö= 3 -140 8.8/13.2
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Inger Byström - Bo Byléhn 3 Ö= 4 -140 8.8/13.2
Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors Tom Emanuelz - Hans Selling 1 Ö+2 3 -140 8.8/13.2
Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 Ö+2 7 -170 4.5/17.5
Inger Olsson - Marianne Norström Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 Ö= 8 -620 1.2/20.8
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö= 7 -620 1.2/20.8
Bernt Strömberg - Fritiof Modig     - 12.0/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Syd giv
ingen i zon
E9
ED7
kn743
K542
1076
kn1052
10862
E8
Dkn542
K4
EK5
kn76
K83
9863
D9
D1093

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N96757
S96757
Ö46676
V46576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 Ö-3 D 150 21.9/0.1
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 3 N= E 110 19.7/2.3
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Tom Emanuelz - Hans Selling 2 N= E 90 16.5/5.5
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 N= D 90 16.5/5.5
Jan Söderberg - Göran Olsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 2NT S-2 10 -100 11.0/11.0
Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 N-2 E -100 11.0/11.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Jan Berggren - Olan Hedström 3 N-2 K -100 11.0/11.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 Ö= 9 -110 6.6/15.4
Inger Olsson - Marianne Norström Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 Ö+1 9 -140 4.5/17.5
Gunnel Modig - Britt Bergman Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 2 Ö+2 D -170 1.2/20.8
Lars Olsson - Kurt Norström Inger Byström - Bo Byléhn 2 Ö+2 9 -170 1.2/20.8
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson     - -/11.6

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Väst giv
N-S i zon
43
EK95
K76
D643
1062
kn43
E4
E10982
K8
1087
1098532
75
EDkn975
D62
Dkn
Kkn

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N98111111
S98111111
Ö45122
V45122
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Britt Bergman Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 3NT N+2 10 660 19.7/2.3
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Tom Emanuelz - Hans Selling 3NT N+2 8 660 19.7/2.3
Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT N+2 10 660 19.7/2.3
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 S+1 E 650 13.2/8.8
Jan Söderberg - Göran Olsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 S+1 E 650 13.2/8.8
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 S+1 E 650 13.2/8.8
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 3NT N+1 3 630 8.8/13.2
Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 S+2 3 200 6.6/15.4
Lars Olsson - Kurt Norström Inger Byström - Bo Byléhn 3 S+1 E 170 3.4/18.6
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Jan Berggren - Olan Hedström 2 S+2 E 170 3.4/18.6
Inger Olsson - Marianne Norström Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 S= E 140 0.1/21.9
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson     - -/11.6

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Nord giv
alla i zon
98543
1062
2
10982
1062
975
10965
K53
7
ED84
kn8743
D76
EKDkn
Kkn3
EKD
Ekn4

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N1078119
S1078119
Ö36524
V36423
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors 3NT S+2 3 660 21.9/0.1
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 S+1 9 650 18.6/3.4
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund 5 S= 3 650 18.6/3.4
Gunnel Modig - Britt Bergman Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT S+1 8 630 13.2/8.8
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4NT N= 6 630 13.2/8.8
Jan Berggren - Olan Hedström Agneta Danielsson - Ylva Papp 4NT S= 8 630 13.2/8.8
Inger Olsson - Marianne Norström Tom Emanuelz - Hans Selling 3NT S= 3 600 7.7/14.3
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT S= 10 600 7.7/14.3
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2NT S+2 9 180 4.5/17.5
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT S-1 5 -100 2.3/19.7
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Margareta Sandberg - Per Sandberg 7 N-2 E -200 0.1/21.9
Lars Olsson - Kurt Norström     - -/10.3

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Öst giv
ingen i zon
D632
D875
5
E764
kn7
K96
ED432
Dkn2
1095
104
kn10976
1098
EK84
Ekn32
K8
K53

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N9510107
S10610108
Ö37333
V37333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 S+1 2 450 19.7/2.3
Jan Berggren - Olan Hedström Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 S+1 4 450 19.7/2.3
Inger Byström - Bo Byléhn Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors 4 S+1 2 450 19.7/2.3
Gunnel Modig - Britt Bergman Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 S= Kn 420 12.1/9.9
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 S= E 420 12.1/9.9
Inger Olsson - Marianne Norström Tom Emanuelz - Hans Selling 4 S= E 420 12.1/9.9
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 S= 6 420 12.1/9.9
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 V-3 E 150 6.6/15.4
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 S= 9 140 4.5/17.5
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT S-1 3 -50 2.3/19.7
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund 3NT N-2 Kn -100 0.1/21.9
Lars Olsson - Kurt Norström     - -/10.3

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Syd giv
N-S i zon
K87
EK985
Dkn
983
D532
D7
E8653
102
6
kn1043
K104
Kkn764
Ekn1094
62
972
ED5

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N66899
S66899
Ö66433
V66544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 S= 10 620 21.9/0.1
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Tom Emanuelz - Hans Selling 1NT N+3 7 180 19.7/2.3
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 S+1 Kn 140 15.4/6.6
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 S+1 E 140 15.4/6.6
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Inger Olsson - Marianne Norström 2 S+1 6 140 15.4/6.6
Gunnel Modig - Britt Bergman Margareta Sandberg - Per Sandberg 2NT N= 4 120 11.0/11.0
Jan Söderberg - Göran Olsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 S-1 E -100 7.7/14.3
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Lena Svensson - Lars-Anders Svensson 3 S-1 10 -100 7.7/14.3
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 4 S-2 D -200 4.5/17.5
Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund Lars Olsson - Kurt Norström 4 S-3 E -300 1.2/20.8
Inger Byström - Bo Byléhn Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 4 S-3 D -300 1.2/20.8
Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors     - 12.4/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Väst giv
Ö-V i zon
54
Kkn9863
2
kn942
D
10752
D10983
765
K97
D4
E76
EKD83
Ekn108632
E
Kkn54
10

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N54785
S54785
Ö89646
V79536
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 S= 7 420 21.9/0.1
Inger Byström - Bo Byléhn Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 4 V-2 4 200 19.7/2.3
Gunnel Modig - Britt Bergman Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 S+1 7 170 14.3/7.7
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 3 S+1 7 170 14.3/7.7
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Agneta Danielsson - Ylva Papp 3 S+1 7 170 14.3/7.7
Jan Söderberg - Göran Olsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3 S+1 7 170 14.3/7.7
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Inger Olsson - Marianne Norström 3 S= 3 140 8.8/13.2
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Tom Emanuelz - Hans Selling 2 S= 5 110 5.5/16.5
Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund Lars Olsson - Kurt Norström 2 S= 3 110 5.5/16.5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 S-1 5 -50 2.3/19.7
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Lena Svensson - Lars-Anders Svensson 4D S-2 7 -300 0.1/21.9
Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors     - 12.4/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Nord giv
ingen i zon
kn752
E98
D
98432
9
kn10742
K1087654
106
D65
kn932
Ekn105
EKD843
K3
E
KD76

Optimalt kontrakt: 7D Ö-4 800
 NT
N1134119
S1144129
Ö29811
V19811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Söderberg - Göran Olsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 6 S= K 980 21.9/0.1
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 S+1 Kn 450 15.4/6.6
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Anneli Sagersten - Björn Backlund 5 S= 4 450 15.4/6.6
Jan Berggren - Olan Hedström Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 4 S+1 2 450 15.4/6.6
Inger Olsson - Marianne Norström Inger Byström - Bo Byléhn 5 S= 2 450 15.4/6.6
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 S+1 7 450 15.4/6.6
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 S= 10 420 7.7/14.3
Tom Emanuelz - Hans Selling Gunnel Modig - Britt Bergman 4 S= 6 420 7.7/14.3
Lars Olsson - Kurt Norström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 5 S-1 Kn -50 2.3/19.7
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 5 N-1 D -50 2.3/19.7
Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors 5 S-1 4 -50 2.3/19.7
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson     - -/11.1

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Öst giv
N-S i zon
96
EDkn6
6543
kn104
kn42
10532
ED9
K92
K3
K97
Kkn1087
E63
ED10875
84
2
D875

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N74584
S74584
Ö68858
V68858
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 S= E 110 21.9/0.1
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 5D Ö-1 E 100 18.6/3.4
Jan Berggren - Olan Hedström Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 4 Ö-2 2 100 18.6/3.4
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 Ö-1 8 50 15.4/6.6
Jan Söderberg - Göran Olsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 Ö= E -110 12.1/9.9
Inger Olsson - Marianne Norström Inger Byström - Bo Byléhn 3 Ö= 8 -110 12.1/9.9
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 Ö+1 E -130 8.8/13.2
Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors 1NT V+2 6 -150 5.5/16.5
Tom Emanuelz - Hans Selling Gunnel Modig - Britt Bergman 1NT Ö+2 10 -150 5.5/16.5
Lars Olsson - Kurt Norström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 S-2 E -200 2.3/19.7
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT Ö= 5 -400 0.1/21.9
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson     - -/11.1

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Syd giv
Ö-V i zon
kn10975
854
10
D743
ED
D10632
D32
kn109
62
Kkn
EK9875
K82
K843
E97
kn64
E65

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N42262
S42262
Ö8119711
V8119711
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3 N= K 140 21.9/0.1
Lars Olsson - Kurt Norström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 S-2 D -100 17.5/4.5
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund 3 N-2 Kn -100 17.5/4.5
Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 S-2 3 -100 17.5/4.5
Jan Berggren - Olan Hedström Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3 Ö+1 3 -130 13.2/8.8
Gunnel Modig - Britt Bergman Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 Ö+1 3 -150 8.8/13.2
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 3 Ö+2 3 -150 8.8/13.2
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Agneta Danielsson - Ylva Papp 3 S-3 D -150 8.8/13.2
Margareta Sandberg - Per Sandberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 V+3 Kn -230 4.5/17.5
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT V+3 Kn -690 1.2/20.8
Tom Emanuelz - Hans Selling Jan Söderberg - Göran Olsson 3NT V+3 9 -690 1.2/20.8
Inger Olsson - Marianne Norström     - -/8.2

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Väst giv
alla i zon
EK109
74
8
K107532
kn76
kn10
KD7653
D4
D832
EK3
kn10
Ekn96
54
D98652
E942
8

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N64856
S64755
Ö78487
V78487
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2NT Ö-4 4 400 21.9/0.1
Inger Byström - Bo Byléhn Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 S= 10 110 19.7/2.3
Gunnel Modig - Britt Bergman Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT Ö-1 5 100 15.4/6.6
Jan Berggren - Olan Hedström Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 V-1 E 100 15.4/6.6
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT Ö-1 8 100 15.4/6.6
Margareta Sandberg - Per Sandberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2NT Ö+2 2 -180 11.0/11.0
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 3NT Ö= 5 -600 5.5/16.5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT Ö= 5 -600 5.5/16.5
Lars Olsson - Kurt Norström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT Ö= 2 -600 5.5/16.5
Tom Emanuelz - Hans Selling Jan Söderberg - Göran Olsson 3NT Ö= 8 -600 5.5/16.5
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund 3NT Ö+1 8 -630 0.1/21.9
Inger Olsson - Marianne Norström     - -/8.2

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Nord giv
N-S i zon
108654
D107
972
96
E97
62
6543
D1082
KD3
Ekn94
108
E754
kn2
K853
EKDkn
Kkn3

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N46776
S46676
Ö96667
V96667
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Agneta Danielsson - Ylva Papp 5D Ö-3 E 500 21.9/0.1
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Anneli Sagersten - Björn Backlund 1NT S= 8 90 19.7/2.3
Lars Olsson - Kurt Norström Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 Ö-1 Kn 50 16.5/5.5
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1 Ö-1 D 50 16.5/5.5
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 2 Ö= K -90 13.2/8.8
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Tom Emanuelz - Hans Selling 2 S-1 2 -100 8.8/13.2
Margareta Sandberg - Per Sandberg Jan Berggren - Olan Hedström 1NT S-1 2 -100 8.8/13.2
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 2 S-1 6 -100 8.8/13.2
Inger Olsson - Marianne Norström Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund 3 S-2 D -200 3.4/18.6
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Jan Söderberg - Göran Olsson 1NT S-2 6 -200 3.4/18.6
Inger Byström - Bo Byléhn Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT S-4 2 -400 0.1/21.9
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström     - 9.0/-

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Öst giv
Ö-V i zon
108
3
kn10853
Dkn653
kn752
EK52
E9
1082
EKD643
D87
K72
9
9
kn10964
D64
EK74

Optimalt kontrakt: 7D S-5 -1100
 NT
N87312
S87312
Ö4510128
V459128
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Tom Emanuelz - Hans Selling 4 Ö+2 E -680 11.0/11.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 Ö+2 E -680 11.0/11.0
Lars Olsson - Kurt Norström Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 Ö+2 E -680 11.0/11.0
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 Ö+2 K -680 11.0/11.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 4 Ö+2 K -680 11.0/11.0
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 Ö+2 K -680 11.0/11.0
Inger Olsson - Marianne Norström Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund 4 Ö+2 E -680 11.0/11.0
Inger Byström - Bo Byléhn Gunnel Modig - Britt Bergman 5 Ö+1 K -680 11.0/11.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Jan Söderberg - Göran Olsson 4 V+2 E -680 11.0/11.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Jan Berggren - Olan Hedström 4 Ö+2 E -680 11.0/11.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 4 Ö+2 K -680 11.0/11.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström     - 9.0/-

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Syd giv
alla i zon
kn4
ED9
D942
Kkn83
D1098753
kn6
kn86
9
EK
K87432
E105
D6
62
105
K73
E107542

Optimalt kontrakt: 4NTD S-1 -200
 NT
N97639
S97629
Ö347103
V347103
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Söderberg - Göran Olsson Inger Byström - Bo Byléhn 3D S+1 10 870 21.9/0.1
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund 3 Ö-5 2 500 19.7/2.3
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4D Ö-1 E 200 17.5/4.5
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 V-1 4 100 14.3/7.7
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 V-1 3 100 14.3/7.7
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 Ö= E -110 9.9/12.1
Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 Ö= E -110 9.9/12.1
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 Ö= E -140 5.5/16.5
Tom Emanuelz - Hans Selling Jan Berggren - Olan Hedström 3 Ö= E -140 5.5/16.5
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 V+1 K -170 2.3/19.7
Lars Olsson - Kurt Norström Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 V= E -620 0.1/21.9
Gunnel Modig - Britt Bergman     - 12.3/-

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Väst giv
ingen i zon
kn109874
87
8753
5
E3
Kkn642
EKD10
kn3
D52
E1053
kn9
E1072
K6
D9
642
KD9864

Optimalt kontrakt: 6NT V= -990
 NT
N41141
S41141
Ö91212812
V91212812
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Anneli Sagersten - Björn Backlund 6 V-1 5 50 21.9/0.1
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 V+1 5 -450 15.4/6.6
Lars Olsson - Kurt Norström Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 V+1 5 -450 15.4/6.6
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 V+1 5 -450 15.4/6.6
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund 4 V+1 5 -450 15.4/6.6
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 V+1 5 -450 15.4/6.6
Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 V+2 5 -480 5.5/16.5
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 V+2 Kn -480 5.5/16.5
Tom Emanuelz - Hans Selling Jan Berggren - Olan Hedström 4 V+2 4 -480 5.5/16.5
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 V+2 5 -480 5.5/16.5
Jan Söderberg - Göran Olsson Inger Byström - Bo Byléhn 6 V= 5 -980 0.1/21.9
Gunnel Modig - Britt Bergman     - 12.3/-

Bricka 25

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Nord giv
Ö-V i zon
kn2
D54
Kkn763
kn93
95
kn7632
94
D1085
E1086
E8
D85
E762
KD743
K109
E102
K4

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N610698
S610698
Ö73645
V73644
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 Ö-2 K 200 20.8/1.2
Anneli Sagersten - Björn Backlund Lars Olsson - Kurt Norström 1 Ö-2 E 200 20.8/1.2
Inger Olsson - Marianne Norström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2NT S+1 D 150 16.5/5.5
Tom Emanuelz - Hans Selling Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 2NT S+1 2 150 16.5/5.5
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Byström - Bo Byléhn 2 S+1 5 140 13.2/8.8
Jan Berggren - Olan Hedström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 N= E 110 8.8/13.2
Margareta Sandberg - Per Sandberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 S= 9 110 8.8/13.2
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Lena Svensson - Lars-Anders Svensson 2 S= 2 110 8.8/13.2
Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors Agneta Danielsson - Ylva Papp 1 S= D 80 4.5/17.5
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2NT S-1 D -50 1.2/20.8
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 S-1 4 -50 1.2/20.8
Jan Söderberg - Göran Olsson     - 14.0/-

Bricka 26

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Öst giv
alla i zon
84
D109864
864
E3
EK
Kkn7
E95
KD764
D1073
E52
D1073
85
kn9652
3
Kkn2
kn1092

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N33543
S43543
Ö9108910
V9108910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Berggren - Olan Hedström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 Ö-3 3 300 21.9/0.1
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Byström - Bo Byléhn 3NT V-1 E 100 16.5/5.5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT V-1 6 100 16.5/5.5
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT V-1 10 100 16.5/5.5
Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT V-1 8 100 16.5/5.5
Tom Emanuelz - Hans Selling Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 1NT V+2 9 -150 11.0/11.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT V= 8 -600 7.7/14.3
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Lena Svensson - Lars-Anders Svensson 3NT Ö= 2 -600 7.7/14.3
Inger Olsson - Marianne Norström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT V+1 10 -630 3.4/18.6
Margareta Sandberg - Per Sandberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT V+1 4 -630 3.4/18.6
Anneli Sagersten - Björn Backlund Lars Olsson - Kurt Norström 3NT V+3 8 -690 0.1/21.9
Jan Söderberg - Göran Olsson     - 14.0/-