Kommande tävlingar
30/05 Final
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final
13/07 SM Lag Mixed
Rapporterade tävlingar
04/05 IAF-guld, BK S:t Erik
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
19/04 Trosa BS - Guldtävling
BF Club Centrum » Onsdagsspel Godistävling 2019-03-27 [Tävlingsinfo] [PBN]
BF Club Centrum

Onsdagsspel Godistävling 2019-03-27

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.27

Nord giv
ingen i zon

K873
Ekn6432
1065
K9762
D1094
K
ED3
Dkn53
kn5
D75
K982
E1084
E62
1098
kn74

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N58744
S58744
Ö75695
V85695
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Leif Persson Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 3 V-2 E 100 16/0
Olan Hedström - Bo Byléhn Tom Emanuelz - Hans Selling 3 V-1 E 50 13/3
Åke Nylén - Sverker Ernback Viktoria Einarsson - Birgitta Olsson 3 V-1 E 50 13/3
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ingalill Eriksson - Gudrun Nordkvist 3 N-1 Kn -50 10/6
Rolf Lindström - Sven-Åke Olsson Gun Mesch - Ingrid Persson 4 N-2 D -100 7/9
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Gunhild Kibe - Jan Kibe 2NT S-2 2 -100 7/9
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 V+1 5 -140 4/12
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Inger Byström - Ulla Blanck 3NT N-6 2 -300 2/14
Eva Engström - Kerstin Engström Margareta Risell - Elisabeth Åström 4 V= 5 -420 0/16

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.27

Öst giv
N-S i zon
K94
K1097
Dkn32
96
1087
kn83
10987
542
Dkn
ED6
EK4
KD1073
E6532
542
65
Ekn8

Optimalt kontrakt: 1 S= 80
 NT
N66776
S56776
Ö77666
V77666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Engström - Kerstin Engström Margareta Risell - Elisabeth Åström 5 V-5 9 250 16/0
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Gunhild Kibe - Jan Kibe 3NT Ö-4 2 200 14/2
Olan Hedström - Bo Byléhn Tom Emanuelz - Hans Selling 3NT Ö-3 2 150 12/4
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Inger Byström - Ulla Blanck 2NT Ö-2 5 100 9/7
Åke Nylén - Sverker Ernback Viktoria Einarsson - Birgitta Olsson 2NT Ö-2 2 100 9/7
Åke Lindström - Leif Persson Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 3 Ö-1 E 50 4/12
Rolf Lindström - Sven-Åke Olsson Gun Mesch - Ingrid Persson 3NT V-1 6 50 4/12
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ingalill Eriksson - Gudrun Nordkvist 2NT Ö-1 2 50 4/12
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 S-1 2 -100 0/16

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.27

Syd giv
Ö-V i zon
Ekn972
kn
K864
1092
K1053
K
D92
K8763
D8
ED654
kn75
Ekn5
64
1098732
E103
D4

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N35664
S35664
Ö107778
V107778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tom Emanuelz - Hans Selling Margareta Risell - Elisabeth Åström 2 Ö-1 4 100 16/0
Åke Nylén - Sverker Ernback Gun Mesch - Ingrid Persson 2 N-1 E -50 14/2
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Olan Hedström - Bo Byléhn 2 V= Kn -90 12/4
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Rolf Lindström - Sven-Åke Olsson 1NT V+1 6 -120 10/6
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Gunhild Kibe - Jan Kibe 2 V+2 Kn -130 7/9
Liane Svensson - Birgitta Svensson Viktoria Einarsson - Birgitta Olsson 3 V+1 Kn -130 7/9
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Åke Lindström - Leif Persson 1NT Ö+2 3 -150 4/12
Ingalill Eriksson - Gudrun Nordkvist Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3NT V= 2 -600 1/15
Eva Engström - Kerstin Engström Inger Byström - Ulla Blanck 3NT Ö= 10 -600 1/15

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.27

Väst giv
alla i zon
75
E4
D9653
E963
K9863
975
EK4
K5
ED1042
D8
kn102
1072
kn
Kkn10632
87
Dkn84

Optimalt kontrakt: 4D V-2 500
 NT
N1081056
S1081056
Ö25383
V25383
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Gunhild Kibe - Jan Kibe 4 V-2 E 200 15/1
Åke Nylén - Sverker Ernback Gun Mesch - Ingrid Persson 4 V-2 E 200 15/1
Ingalill Eriksson - Gudrun Nordkvist Lennart Wiklund - Staffan Hedman 4 V-1 E 100 8/8
Tom Emanuelz - Hans Selling Margareta Risell - Elisabeth Åström 4 V-1 E 100 8/8
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Olan Hedström - Bo Byléhn 3 V-1 E 100 8/8
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Åke Lindström - Leif Persson 3 V-1 E 100 8/8
Eva Engström - Kerstin Engström Inger Byström - Ulla Blanck 3 V-1 E 100 8/8
Liane Svensson - Birgitta Svensson Viktoria Einarsson - Birgitta Olsson 2 V+1 E -140 1/15
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Rolf Lindström - Sven-Åke Olsson 3 V= E -140 1/15

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.27

Nord giv
N-S i zon
kn
EKD98

EDkn9732
1075
kn4
E85432
K8
D9843
52
107
10654
EK62
10763
KDkn96

Optimalt kontrakt: 7 N= 2210
 NT
N12913911
S12913911
Ö14032
V14042
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Viktoria Einarsson - Birgitta Olsson Ingalill Eriksson - Gudrun Nordkvist 6 N+1 3 1460 14/2
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Rolf Lindström - Sven-Åke Olsson 6 N+1 9 1460 14/2
Liane Svensson - Birgitta Svensson Gun Mesch - Ingrid Persson 6 N+1 10 1460 14/2
Åke Lindström - Leif Persson Eva Engström - Kerstin Engström 6 N= 7 1430 10/6
Gunhild Kibe - Jan Kibe Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 5 N+2 10 710 8/8
Olan Hedström - Bo Byléhn Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 5 N+1 D 680 6/10
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Inger Byström - Ulla Blanck 5 N= 5 600 4/12
Margareta Risell - Elisabeth Åström Åke Nylén - Sverker Ernback 2NT S+3 3 210 2/14
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Tom Emanuelz - Hans Selling 4 N+1 4 150 0/16

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.27

Öst giv
Ö-V i zon
Dkn109
8
9842
E742
K873
1095432
5
K3
E54
EKkn6
EKkn3
96
62
D7
D1076
Dkn1085

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N67232
S67232
Ö561098
V66111011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olan Hedström - Bo Byléhn Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 2NT Ö-1 D 100 16/0
Viktoria Einarsson - Birgitta Olsson Ingalill Eriksson - Gudrun Nordkvist 5 V= D -650 8/8
Margareta Risell - Elisabeth Åström Åke Nylén - Sverker Ernback 4 Ö+1 10 -650 8/8
Åke Lindström - Leif Persson Eva Engström - Kerstin Engström 4 Ö+1 D -650 8/8
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Rolf Lindström - Sven-Åke Olsson 4 Ö+1 D -650 8/8
Liane Svensson - Birgitta Svensson Gun Mesch - Ingrid Persson 4 Ö+1 10 -650 8/8
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Tom Emanuelz - Hans Selling 4 Ö+1 8 -650 8/8
Gunhild Kibe - Jan Kibe Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 V+1 D -650 8/8
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Inger Byström - Ulla Blanck 3NT Ö+2 5 -660 0/16

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.27

Syd giv
alla i zon
K104
E1092
73
kn653
Dkn8
D876
E92
D109
9632
Kkn4
kn4
EK72
E75
53
KD10865
84

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N58556
S58556
Ö85875
V85875
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Gudrun Nordkvist Tom Emanuelz - Hans Selling 3NT V-5 3 500 16/0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Margareta Risell - Elisabeth Åström 4 V-3 7 300 14/2
Olan Hedström - Bo Byléhn Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 S+1 D 110 12/4
Gun Mesch - Ingrid Persson Viktoria Einarsson - Birgitta Olsson 2 V-1 7 100 8/8
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 2 V-1 7 100 8/8
Gunhild Kibe - Jan Kibe Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3 V-1 7 100 8/8
Rolf Lindström - Sven-Åke Olsson Eva Engström - Kerstin Engström 2 S= D 90 4/12
Åke Nylén - Sverker Ernback Inger Byström - Ulla Blanck Pass   2/14
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Åke Lindström - Leif Persson 1NT N-2 K -200 0/16

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.27

Väst giv
ingen i zon
E985
E9
K54
Kkn93

KD753
Dkn98
10654
Kkn10643
642
73
D2
D72
kn108
E1062
E87

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N1098910
S1098910
Ö34443
V34543
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Lindström - Sven-Åke Olsson Eva Engström - Kerstin Engström 3NT N+1 3 430 14/2
Liane Svensson - Birgitta Svensson Margareta Risell - Elisabeth Åström 3NT N+1 3 430 14/2
Åke Nylén - Sverker Ernback Inger Byström - Ulla Blanck 3NT N+1 6 430 14/2
Ingalill Eriksson - Gudrun Nordkvist Tom Emanuelz - Hans Selling 3NT N-1 3 -50 8/8
Gun Mesch - Ingrid Persson Viktoria Einarsson - Birgitta Olsson 3NT N-1 Kn -50 8/8
Olan Hedström - Bo Byléhn Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT N-1 Kn -50 8/8
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Åke Lindström - Leif Persson 2NT S-2 D -100 3/13
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 3NT N-2 4 -100 3/13
Gunhild Kibe - Jan Kibe Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3NT N-3 4 -150 0/16

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.27

Nord giv
Ö-V i zon
EKkn72
10
Kkn7
KD103
1065
7532
D986
64
D94
EDkn9
E32
E82
83
K864
1054
kn975

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N107797
S107797
Ö36646
V36646
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunhild Kibe - Jan Kibe Ingalill Eriksson - Gudrun Nordkvist 3 V-3 K 300 16/0
Eva Engström - Kerstin Engström Tom Emanuelz - Hans Selling 1NT Ö-2 4 200 14/2
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 3 N+1 9 130 10/6
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Rolf Lindström - Sven-Åke Olsson 2 N+2 E 130 10/6
Liane Svensson - Birgitta Svensson Inger Byström - Ulla Blanck 2 N+2 E 130 10/6
Viktoria Einarsson - Birgitta Olsson Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 2 N+1 Kn 110 5/11
Åke Nylén - Sverker Ernback Åke Lindström - Leif Persson 2 N+1 Kn 110 5/11
Olan Hedström - Bo Byléhn Lennart Wiklund - Staffan Hedman 1NT Ö-1 8 100 2/14
Margareta Risell - Elisabeth Åström Gun Mesch - Ingrid Persson 2NT Ö= 8 -120 0/16

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.27

Öst giv
alla i zon
kn10632
D64
D107
105
KD5
EK10
K9853
86
E74
9853
64
E743
98
kn72
Ekn2
KDkn92

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N64355
S64355
Ö68987
V68987
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Rolf Lindström - Sven-Åke Olsson 3 V-2 10 200 16/0
Eva Engström - Kerstin Engström Tom Emanuelz - Hans Selling 1NT V-1 Kn 100 14/2
Viktoria Einarsson - Birgitta Olsson Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 1NT S= 3 90 12/4
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 1NT V= 5 -90 9/7
Åke Nylén - Sverker Ernback Åke Lindström - Leif Persson 1NT Ö= K -90 9/7
Margareta Risell - Elisabeth Åström Gun Mesch - Ingrid Persson 1 V+2 5 -110 3/13
Liane Svensson - Birgitta Svensson Inger Byström - Ulla Blanck 2 Ö= K -110 3/13
Olan Hedström - Bo Byléhn Lennart Wiklund - Staffan Hedman 2 V= K -110 3/13
Gunhild Kibe - Jan Kibe Ingalill Eriksson - Gudrun Nordkvist 2 Ö= K -110 3/13

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.27

Syd giv
ingen i zon
E873
6542
kn6
765
K5
KD83
72
Ekn943
1062
109
KD108
KD102
Dkn94
Ekn7
E9543
8

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N47686
S47686
Ö96657
V96657
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Ulla Blanck Margareta Risell - Elisabeth Åström 2 V-3 Kn 150 16/0
Viktoria Einarsson - Birgitta Olsson Gunhild Kibe - Jan Kibe 3NT Ö-2 4 100 14/2
Gun Mesch - Ingrid Persson Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 5 V-1 E 50 12/4
Liane Svensson - Birgitta Svensson Åke Lindström - Leif Persson 3 S-1 E -50 9/7
Eva Engström - Kerstin Engström Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 2 N-1 10 -50 9/7
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Tom Emanuelz - Hans Selling 3 Ö+1 D -130 5/11
Åke Nylén - Sverker Ernback Rolf Lindström - Sven-Åke Olsson 2 V+2 Kn -130 5/11
Olan Hedström - Bo Byléhn Ingalill Eriksson - Gudrun Nordkvist 3 V+2 Kn -150 2/14
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2NT Ö+2 3 -180 0/16

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.27

Väst giv
N-S i zon
83
Kkn76
kn875
Dkn6
kn1042
42
EK10943
9
95
ED953
2
107532
EKD76
108
D6
EK84

Optimalt kontrakt: 4D V-3 500
 NT
N76679
S76679
Ö57654
V57554
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Ulla Blanck Margareta Risell - Elisabeth Åström 2 S+1 E 140 13/3
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Tom Emanuelz - Hans Selling 3 S= E 140 13/3
Liane Svensson - Birgitta Svensson Åke Lindström - Leif Persson 3 S= 4 140 13/3
Olan Hedström - Bo Byléhn Ingalill Eriksson - Gudrun Nordkvist 3 S= E 140 13/3
Viktoria Einarsson - Birgitta Olsson Gunhild Kibe - Jan Kibe 2 S= E 110 7/9
Gun Mesch - Ingrid Persson Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 2 S= 9 110 7/9
Åke Nylén - Sverker Ernback Rolf Lindström - Sven-Åke Olsson 2 S-1 E -100 3/13
Eva Engström - Kerstin Engström Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 3NT N-1 3 -100 3/13
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 S-3 K -300 0/16

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.27

Nord giv
alla i zon
EDkn64
kn1082
873
K

D9763
Dkn962
853
1098752
4
EK10
942
K3
EK5
54
EDkn1076

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N95898
S95898
Ö17331
V17331
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Engström - Kerstin Engström Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 3 S+2 9 150 16/0
Margareta Risell - Elisabeth Åström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 S+1 D 130 12/4
Åke Lindström - Leif Persson Inger Byström - Ulla Blanck 3 S+1 D 130 12/4
Rolf Lindström - Sven-Åke Olsson Liane Svensson - Birgitta Svensson 3 S+1 2 130 12/4
Ingalill Eriksson - Gudrun Nordkvist Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 3NT N-1 E -100 5/11
Olan Hedström - Bo Byléhn Viktoria Einarsson - Birgitta Olsson 4 N-1 E -100 5/11
Åke Nylén - Sverker Ernback Tom Emanuelz - Hans Selling 6 N-1 9 -100 5/11
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3NT S-1 D -100 5/11
Gunhild Kibe - Jan Kibe Gun Mesch - Ingrid Persson 5 N-4 E -400 0/16

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.27

Öst giv
ingen i zon
82
ED92
D6
EDkn76
EK5
3
E85
K109842
D107
75
Kkn10432
53
kn9643
Kkn10864
97

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N53974
S53974
Ö810366
V810366
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Gudrun Nordkvist Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 4 S+1 E 450 16/0
Åke Lindström - Leif Persson Inger Byström - Ulla Blanck 3 S= E 140 14/2
Gunhild Kibe - Jan Kibe Gun Mesch - Ingrid Persson 5 Ö-2 6 100 12/4
Margareta Risell - Elisabeth Åström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 S-1 K -50 6/10
Olan Hedström - Bo Byléhn Viktoria Einarsson - Birgitta Olsson 4 S-1 K -50 6/10
Åke Nylén - Sverker Ernback Tom Emanuelz - Hans Selling 4 N-1 E -50 6/10
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Lennart Wiklund - Staffan Hedman 4 S-1 K -50 6/10
Eva Engström - Kerstin Engström Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 4 S-1 E -50 6/10
Rolf Lindström - Sven-Åke Olsson Liane Svensson - Birgitta Svensson 5 S-2 E -100 0/16

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.27

Syd giv
N-S i zon
842
K87
Kkn95
K93
E753
6
ED64
E742
D6
Ekn52
1032
Dkn65
Kkn109
D10943
87
108

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N45877
S45877
Ö88566
V98566
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olan Hedström - Bo Byléhn Gun Mesch - Ingrid Persson 2NT V-3 8 150 15/1
Åke Nylén - Sverker Ernback Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 1NT Ö-3 3 150 15/1
Viktoria Einarsson - Birgitta Olsson Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 2NT Ö-2 4 100 11/5
Inger Byström - Ulla Blanck Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3NT V-2 5 100 11/5
Tom Emanuelz - Hans Selling Liane Svensson - Birgitta Svensson 3NT V-1 5 50 8/8
Rolf Lindström - Sven-Åke Olsson Åke Lindström - Leif Persson 1NT Ö= Kn -90 5/11
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Eva Engström - Kerstin Engström 1NT V= 9 -90 5/11
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Ingalill Eriksson - Gudrun Nordkvist 2 V+1 9 -110 2/14
Gunhild Kibe - Jan Kibe Margareta Risell - Elisabeth Åström 1NT V+1 3 -120 0/16

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.27

Väst giv
Ö-V i zon
D432
K8
97532
105

E107653
ED104
Dkn6
EKkn9865
Dkn
Kkn
97
107
942
86
EK8432

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N64223
S64223
Ö7810108
V7810108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Eva Engström - Kerstin Engström 4 Ö-2 K 200 16/0
Viktoria Einarsson - Birgitta Olsson Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 3 Ö= K -140 14/2
Åke Nylén - Sverker Ernback Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 3 V+1 7 -170 12/4
Inger Byström - Ulla Blanck Lennart Wiklund - Staffan Hedman 4 V= 10 -620 7/9
Tom Emanuelz - Hans Selling Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 Ö= E -620 7/9
Olan Hedström - Bo Byléhn Gun Mesch - Ingrid Persson 4 Ö= K -620 7/9
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Ingalill Eriksson - Gudrun Nordkvist 4 V= 9 -620 7/9
Rolf Lindström - Sven-Åke Olsson Åke Lindström - Leif Persson 4 V+1 8 -650 1/15
Gunhild Kibe - Jan Kibe Margareta Risell - Elisabeth Åström 4 V+1 2 -650 1/15

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.27

Nord giv
ingen i zon
Ekn96
E43
4
kn9754
832
Kkn92
KD972
6
5
D765
kn1085
ED82
KD1074
108
E63
K103

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N934108
S934108
Ö39834
V39834
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Sverker Ernback Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 4 S+1 6 450 16/0
Gun Mesch - Ingrid Persson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 S+1 6 170 13/3
Åke Lindström - Leif Persson Ingalill Eriksson - Gudrun Nordkvist 3 S+1 6 170 13/3
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Viktoria Einarsson - Birgitta Olsson 2 S+1 2 140 10/6
Margareta Risell - Elisabeth Åström Olan Hedström - Bo Byléhn 4 S-1 6 -50 5/11
Tom Emanuelz - Hans Selling Rolf Lindström - Sven-Åke Olsson 3 S-1 2 -50 5/11
Liane Svensson - Birgitta Svensson Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 4 S-1 6 -50 5/11
Gunhild Kibe - Jan Kibe Inger Byström - Ulla Blanck 4 S-1 K -50 5/11
Eva Engström - Kerstin Engström Lennart Wiklund - Staffan Hedman 5 S-2 6 -100 0/16

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.27

Öst giv
N-S i zon
986
kn76
KD6
9752
54
10843
kn85
10643
E32
EK
E942
EKDkn
KDkn107
D952
1073
8

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N33574
S33574
Ö109868
V109868
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Sverker Ernback Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 3NT Ö-2 K 100 16/0
Gun Mesch - Ingrid Persson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT Ö-1 10 50 11/5
Åke Lindström - Leif Persson Ingalill Eriksson - Gudrun Nordkvist 3NT Ö-1 K 50 11/5
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Viktoria Einarsson - Birgitta Olsson 3NT Ö-1 K 50 11/5
Gunhild Kibe - Jan Kibe Inger Byström - Ulla Blanck 3NT Ö-1 K 50 11/5
Liane Svensson - Birgitta Svensson Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 2NT Ö= K -120 6/10
Margareta Risell - Elisabeth Åström Olan Hedström - Bo Byléhn 3NT Ö= 10 -400 2/14
Tom Emanuelz - Hans Selling Rolf Lindström - Sven-Åke Olsson 3NT Ö= K -400 2/14
Eva Engström - Kerstin Engström Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3NT Ö= 10 -400 2/14

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.27

Syd giv
Ö-V i zon
D74
876
E8753
74
kn86
kn
Dkn92
Ekn865
E103
K10953
10
D932
K952
ED42
K64
K10

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N37465
S37465
Ö106877
V106877
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 1NT S+1 8 120 16/0
Inger Byström - Ulla Blanck Olan Hedström - Bo Byléhn 1NT S= D 90 13/3
Rolf Lindström - Sven-Åke Olsson Viktoria Einarsson - Birgitta Olsson 1NT S= 6 90 13/3
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Tom Emanuelz - Hans Selling 1 S= D 80 10/6
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Gun Mesch - Ingrid Persson 1NT S-1 5 -50 6/10
Gunhild Kibe - Jan Kibe Åke Lindström - Leif Persson 3 S-1 Kn -50 6/10
Eva Engström - Kerstin Engström Ingalill Eriksson - Gudrun Nordkvist 1NT S-1 5 -50 6/10
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Åke Nylén - Sverker Ernback 3 V= 6 -110 2/14
Margareta Risell - Elisabeth Åström Lennart Wiklund - Staffan Hedman 1NT S-3 6 -150 0/16

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.27

Väst giv
alla i zon
kn6
D9652
E8
9852
KD843
E3
10753
76
10752
K107
K964
E10
E9
kn84
Dkn2
KDkn43

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N84846
S84846
Ö59497
V59497
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 3 S+1 8 130 16/0
Rolf Lindström - Sven-Åke Olsson Viktoria Einarsson - Birgitta Olsson 2 N= 4 110 13/3
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Tom Emanuelz - Hans Selling 2 N= E 110 13/3
Eva Engström - Kerstin Engström Ingalill Eriksson - Gudrun Nordkvist 2 S= 3 90 10/6
Inger Byström - Ulla Blanck Olan Hedström - Bo Byléhn 3 N-1 E -100 8/8
Margareta Risell - Elisabeth Åström Lennart Wiklund - Staffan Hedman 2 V+1 2 -140 5/11
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Åke Nylén - Sverker Ernback 3 V= 5 -140 5/11
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Gun Mesch - Ingrid Persson 3 N-2 E -200 1/15
Gunhild Kibe - Jan Kibe Åke Lindström - Leif Persson 3 S-2 E -200 1/15

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.27

Nord giv
N-S i zon
3
D10
D987532
974
84
K87632
6
D1082
kn952
Ekn5
Ekn10
Kkn6
EKD1076
94
K4
E53

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N39364
S39364
Ö831068
V831056
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunhild Kibe - Jan Kibe Rolf Lindström - Sven-Åke Olsson 3NT Ö-2 E 100 16/0
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 1NT S= 2 90 14/2
Liane Svensson - Birgitta Svensson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 V-1 3 50 12/4
Eva Engström - Kerstin Engström Viktoria Einarsson - Birgitta Olsson 2 S-1 6 -100 10/6
Olan Hedström - Bo Byléhn Åke Lindström - Leif Persson 3 Ö= E -140 8/8
Tom Emanuelz - Hans Selling Gun Mesch - Ingrid Persson 1NT S-2 2 -200 4/12
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Åke Nylén - Sverker Ernback 3 S-2 6 -200 4/12
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Margareta Risell - Elisabeth Åström 3 N-2 8 -200 4/12
Inger Byström - Ulla Blanck Ingalill Eriksson - Gudrun Nordkvist 3 S-3 6 -300 0/16

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.27

Öst giv
Ö-V i zon
kn6
E95
E962
D972
107
KDkn843

Ekn1084
EK8542
2
K543
K6
D93
1076
Dkn1087
53

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N26123
S26123
Ö10711109
V11711109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tom Emanuelz - Hans Selling Gun Mesch - Ingrid Persson 4 Ö-1 D 100 15/1
Gunhild Kibe - Jan Kibe Rolf Lindström - Sven-Åke Olsson 4 Ö-1 D 100 15/1
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Margareta Risell - Elisabeth Åström 3 V= 7 -140 12/4
Inger Byström - Ulla Blanck Ingalill Eriksson - Gudrun Nordkvist 4 Ö= D -620 6/10
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 4 Ö= 10 -620 6/10
Liane Svensson - Birgitta Svensson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 Ö= D -620 6/10
Olan Hedström - Bo Byléhn Åke Lindström - Leif Persson 4 Ö= D -620 6/10
Eva Engström - Kerstin Engström Viktoria Einarsson - Birgitta Olsson 4 V= 3 -620 6/10
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Åke Nylén - Sverker Ernback 4 Ö+1 D -650 0/16

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.27

Syd giv
alla i zon
kn73
EKkn2
kn6
ED92
D1086
9643
ED854
EK942
D108
973
K10
5
75
K102
kn876543

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N93534
S93534
Ö310898
V310898
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Ulla Blanck Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 5 S= E 600 16/0
Åke Nylén - Sverker Ernback Ingalill Eriksson - Gudrun Nordkvist 3D Ö-1 Kn 200 13/3
Eva Engström - Kerstin Engström Gun Mesch - Ingrid Persson 3 Ö-2 5 200 13/3
Gunhild Kibe - Jan Kibe Tom Emanuelz - Hans Selling 3 Ö-1 2 100 10/6
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 1NT N= 9 90 8/8
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 S-1 6 -100 5/11
Olan Hedström - Bo Byléhn Rolf Lindström - Sven-Åke Olsson 1NT N-1 K -100 5/11
Åke Lindström - Leif Persson Viktoria Einarsson - Birgitta Olsson 3 Ö= 7 -140 2/14
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Margareta Risell - Elisabeth Åström 1NT S-2 K -200 0/16

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.27

Väst giv
ingen i zon
K52
Kkn87543
7
EK
98
D10
E432
D7632
EDkn73
962
K96
105
1064
E
Dkn1085
kn984

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N67979
S56866
Ö76464
V76464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 N= 10 420 15/1
Eva Engström - Kerstin Engström Gun Mesch - Ingrid Persson 4 N= 5 420 15/1
Inger Byström - Ulla Blanck Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 3 N+1 10 170 10/6
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 3 N+1 Kn 170 10/6
Gunhild Kibe - Jan Kibe Tom Emanuelz - Hans Selling 3 N+1 E 170 10/6
Åke Lindström - Leif Persson Viktoria Einarsson - Birgitta Olsson 2 N+1 10 140 3/13
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Margareta Risell - Elisabeth Åström 2 N+1 E 140 3/13
Olan Hedström - Bo Byléhn Rolf Lindström - Sven-Åke Olsson 3 N= 10 140 3/13
Åke Nylén - Sverker Ernback Ingalill Eriksson - Gudrun Nordkvist 3 N= 6 140 3/13