Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2019-01-10 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2019-01-10

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Nord giv
ingen i zon
764
EKD32
108
K64
D10532
974
kn9
E108
kn9
kn105
D754
9753
EK8
86
EK632
Dkn2

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N101012911
S101012911
Ö32132
V32132
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Per Sandberg - Margareta Sandberg 4 N+2 Kn 480 22.0/0.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Nils Wänglund - Bert Hellström 3NT S+2 3 460 17.0/5.0
Jan Söderberg - Göran Olsson Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 3NT N+2 9 460 17.0/5.0
Jan Berggren - Olan Hedström Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström 3NT N+2 7 460 17.0/5.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT S+2 3 460 17.0/5.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 N+1 Kn 450 11.0/11.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 N+1 Kn 450 11.0/11.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Inger Olsson - Marianne Norström 3NT N+1 9 430 8.0/14.0
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT S= 5 400 6.0/16.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 S+1 Kn 140 4.0/18.0
Lars Olsson - Kurt Norström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 N-1 Kn -50 1.0/21.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Fritiof Modig - Bernt Strömberg 6NT N-1 4 -50 1.0/21.0

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Öst giv
N-S i zon
K10984
KD1094
3
97
D7632
Ekn6
8
D432

5
KDkn7654
EKkn86
Ekn5
8732
E1092
105

Optimalt kontrakt: 6D S-3 -800
 NT
N12985
S12985
Ö1211346
V1211346
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Yngve Sundberg - Leif Persson 5 Ö-2 E 100 22.0/0.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Inger Olsson - Marianne Norström 4 Ö= 8 -130 19.0/3.0
Jan Berggren - Olan Hedström Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström 3 Ö+1 8 -130 19.0/3.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Nils Wänglund - Bert Hellström 2 Ö+3 10 -150 15.0/7.0
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 Ö+1 2 -150 15.0/7.0
Jan Söderberg - Göran Olsson Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 3NT Ö= K -400 9.0/13.0
Lars Olsson - Kurt Norström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 5 Ö= E -400 9.0/13.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5 Ö= E -400 9.0/13.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 5 Ö= 3 -400 9.0/13.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 5D Ö= 10 -550 3.0/19.0
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Per Sandberg - Margareta Sandberg 5D Ö= 10 -550 3.0/19.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 N-8 5 -800 0.0/22.0

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Syd giv
Ö-V i zon
kn87
E543
kn84
764
5
Dkn986
E9652
82
ED106
10
D1073
EKD9
K9432
K72
K
kn1053

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N31353
S31353
Ö9119710
V9119710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Yngve Sundberg - Leif Persson 1 S-1 D -50 21.9/0.1
Anneli Sagersten - Björn Backlund Inger Olsson - Marianne Norström 2 S-2 D -100 18.6/3.4
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 S-2 8 -100 18.6/3.4
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Fritiof Modig - Bernt Strömberg 1 Ö+1 5 -110 15.4/6.6
Åke Nylén - Sverker Ernback Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström 2NT Ö= 9 -120 13.2/8.8
Jan Berggren - Olan Hedström Nils Wänglund - Bert Hellström 2NT Ö+3 2 -210 11.0/11.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Lena Becksén - Bertil Häggström 3NT Ö+1 3 -630 7.7/14.3
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Lars Olsson - Kurt Norström 3NT Ö+1 2 -630 7.7/14.3
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT Ö+2 2 -660 4.5/17.5
Per Sandberg - Margareta Sandberg Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT Ö+3 2 -690 2.3/19.7
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Jan Söderberg - Göran Olsson 3NT Ö+4 2 -720 0.1/21.9
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson     - 11.2/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Väst giv
alla i zon
K52
743
K973
kn54
1063
EDkn82
E104
E7
ED8
96
kn2
KD9832
kn974
K105
D865
106

Optimalt kontrakt: 7NT V= -2220
 NT
N03020
S03030
Ö1310131013
V1310131013
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Sandberg - Margareta Sandberg Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT V= 3 -600 20.8/1.2
Anneli Sagersten - Björn Backlund Inger Olsson - Marianne Norström 3NT V= 2 -600 20.8/1.2
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Yngve Sundberg - Leif Persson 5 Ö+1 5 -620 17.5/4.5
Jan Berggren - Olan Hedström Nils Wänglund - Bert Hellström 3NT V+1 3 -630 14.3/7.7
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT V+1 3 -630 14.3/7.7
Åke Nylén - Sverker Ernback Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström 3NT V+2 7 -660 11.0/11.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT Ö+3 9 -690 7.7/14.3
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT Ö+3 4 -690 7.7/14.3
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Lena Becksén - Bertil Häggström 3NT Ö+4 7 -720 2.3/19.7
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Jan Söderberg - Göran Olsson 3NT V+4 3 -720 2.3/19.7
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Lars Olsson - Kurt Norström 3NT V+4 3 -720 2.3/19.7
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson     - 11.2/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Nord giv
N-S i zon
D974
K
K1097
kn985
106
D93
EDkn8652
E
532
kn54
4
1076432
EKkn8
E108762
3
KD

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N9691110
S9691110
Ö46323
V46323
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Söderberg - Göran Olsson Lena Becksén - Bertil Häggström 5 N= 4 650 20.8/1.2
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 N+1 4 650 20.8/1.2
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT N+1 4 630 16.5/5.5
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Jan Berggren - Olan Hedström 3NT N+1 4 630 16.5/5.5
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström 4 S= E 620 11.0/11.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 S= E 620 11.0/11.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 4 S= E 620 11.0/11.0
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Per Sandberg - Margareta Sandberg 2 S+2 10 170 6.6/15.4
Lars Olsson - Kurt Norström Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3 N= 4 110 4.5/17.5
Agneta Danielsson - Ylva Papp Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 V-2 K 100 2.3/19.7
Åke Nylén - Sverker Ernback Nils Wänglund - Bert Hellström 4 S-1 E -100 0.1/21.9
Åke Åberg - Bengt Eldered     - 10.2/-

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Öst giv
Ö-V i zon
109
E3
K1074
KD1073
D875
Kkn52
853
54
K62
10874
ED2
kn96
Ekn43
D96
kn96
E82

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N99677
S99678
Ö34765
V34765
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Per Sandberg - Margareta Sandberg 3NT S+2 8 460 21.9/0.1
Lars Olsson - Kurt Norström Lennart Wiklund - Staffan Hedman 5 S= E 450 19.7/2.3
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT S+1 5 430 16.5/5.5
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Jan Berggren - Olan Hedström 3NT S+1 2 430 16.5/5.5
Åke Nylén - Sverker Ernback Nils Wänglund - Bert Hellström 3NT N= 4 400 11.0/11.0
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström 3NT S= 5 400 11.0/11.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 5 N= E 400 11.0/11.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT N-1 E -50 6.6/15.4
Jan Söderberg - Göran Olsson Lena Becksén - Bertil Häggström 3NT N-2 10 -100 2.3/19.7
Agneta Danielsson - Ylva Papp Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT N-2 4 -100 2.3/19.7
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 2 N-2 E -100 2.3/19.7
Åke Åberg - Bengt Eldered     - 10.2/-

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Syd giv
alla i zon
D5
86
K865
kn10984
EK10643
532
9
763
kn2
KDkn109
D7
ED52
987
E74
Ekn10432
K

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N59225
S59225
Ö739116
V739116
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Olsson - Marianne Norström 4D Ö-3 E 800 21.9/0.1
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 V-4 K 400 19.7/2.3
Jan Berggren - Olan Hedström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 Ö-1 E 100 16.5/5.5
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lena Becksén - Bertil Häggström 4 V-1 K 100 16.5/5.5
Per Sandberg - Margareta Sandberg Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3 V= K -140 12.1/9.9
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 3 Ö= K -140 12.1/9.9
Åke Åberg - Bengt Eldered Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström 3 Ö+1 K -170 7.7/14.3
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Åke Nylén - Sverker Ernback 3 V+1 6 -170 7.7/14.3
Nils Wänglund - Bert Hellström Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 2 Ö+3 9 -200 4.5/17.5
Agneta Danielsson - Ylva Papp Lars Olsson - Kurt Norström 4 Ö= E -620 1.2/20.8
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 V= K -620 1.2/20.8
Anneli Sagersten - Björn Backlund     - 13.5/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Väst giv
ingen i zon
D10
7543
KD10
10872
972
E98
872
kn643
Ekn865
D1062
kn6
D9
K43
Kkn
E9543
EK5

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N910779
S910769
Ö33564
V33564
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Berggren - Olan Hedström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT S+1 6 430 21.9/0.1
Åke Åberg - Bengt Eldered Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström 3NT S= 4 400 16.5/5.5
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT S= 8 400 16.5/5.5
Nils Wänglund - Bert Hellström Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 3NT S= 3 400 16.5/5.5
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Åke Nylén - Sverker Ernback 3NT N= 9 400 16.5/5.5
Per Sandberg - Margareta Sandberg Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 1NT S+2 2 150 7.7/14.3
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Olsson - Marianne Norström 1NT S+2 7 150 7.7/14.3
Agneta Danielsson - Ylva Papp Lars Olsson - Kurt Norström 1NT S+2 8 150 7.7/14.3
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 1NT S+2 3 150 7.7/14.3
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lena Becksén - Bertil Häggström 4 S-1 9 -50 1.2/20.8
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 2 S-1 7 -50 1.2/20.8
Anneli Sagersten - Björn Backlund     - 13.5/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Nord giv
Ö-V i zon
kn865
kn98
kn104
D102
43

KD98653
K853
ED
EK5432
E7
976
K10972
D1076
2
Ekn4

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -660
 NT
N21462
S22562
Ö10118611
V10118610
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nils Wänglund - Bert Hellström Åke Åberg - Bengt Eldered 4 Ö-1 2 100 21.9/0.1
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 3 Ö= 2 -140 16.5/5.5
Lars Olsson - Kurt Norström Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 3 Ö= E -140 16.5/5.5
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Yngve Sundberg - Leif Persson 3 Ö= 2 -140 16.5/5.5
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Jan Berggren - Olan Hedström 3 Ö= 2 -140 16.5/5.5
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 V+1 6 -150 11.0/11.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3 Ö+1 2 -170 8.8/13.2
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 5 V= 6 -600 5.5/16.5
Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström Anneli Sagersten - Björn Backlund 5 V= 6 -600 5.5/16.5
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Åke Nylén - Sverker Ernback 4 Ö+1 9 -650 2.3/19.7
Jan Söderberg - Göran Olsson Inger Olsson - Marianne Norström 4D Ö+1 2 -990 0.1/21.9
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren     - 13.6/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Öst giv
alla i zon
E873
kn
kn985
kn976
1052
E9643
ED6
84
KDkn4
KD72
32
1052
96
1085
K1074
EKD3

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N88345
S88345
Ö551088
V551088
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 4 V-1 6 100 21.9/0.1
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 S= 4 90 19.7/2.3
Nils Wänglund - Bert Hellström Åke Åberg - Bengt Eldered Pass   17.5/4.5
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 S-1 E -100 13.2/8.8
Lars Olsson - Kurt Norström Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 2 S-1 5 -100 13.2/8.8
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Yngve Sundberg - Leif Persson 3 S-1 E -100 13.2/8.8
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Jan Berggren - Olan Hedström 3 Ö= 2 -140 8.8/13.2
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Åke Nylén - Sverker Ernback 3 V+1 Kn -170 6.6/15.4
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4D S-2 5 -500 4.5/17.5
Jan Söderberg - Göran Olsson Inger Olsson - Marianne Norström 4 Ö= K -620 1.2/20.8
Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 V= 9 -620 1.2/20.8
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren     - 13.6/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Syd giv
ingen i zon
E1073
kn105
Kkn4
542
KD84
E8
82
EDkn107
kn52
K9432
D7
K96
96
D76
E109653
83

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N27446
S27446
Ö105996
V105996
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Sverker Ernback Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3NT Ö-3 3 150 21.9/0.1
Jan Söderberg - Göran Olsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 Ö-2 Kn 100 17.5/4.5
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 3NT Ö-2 E 100 17.5/4.5
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Åke Åberg - Bengt Eldered 3 V-2 K 100 17.5/4.5
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Inger Olsson - Marianne Norström 3NT V-1 4 50 13.2/8.8
Anneli Sagersten - Björn Backlund Nils Wänglund - Bert Hellström 3 S-2 E -100 11.0/11.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 3 Ö= E -140 6.6/15.4
Per Sandberg - Margareta Sandberg Yngve Sundberg - Leif Persson 3 V= 3 -140 6.6/15.4
Jan Berggren - Olan Hedström Agneta Danielsson - Ylva Papp 3 V= K -140 6.6/15.4
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Lena Becksén - Bertil Häggström 3NT V= 4 -400 2.3/19.7
Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 V= 4 -420 0.1/21.9
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson     - -/13.2

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Väst giv
N-S i zon
D6
ED54
KD964
107
K5
kn1073
10
Dkn8543
9432
K82
kn875
E2
Ekn1087
96
E32
K96

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N5107107
S597107
Ö73533
V73633
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 3NT S= D 600 19.7/2.3
Åke Nylén - Sverker Ernback Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3NT N= 4 600 19.7/2.3
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Åke Åberg - Bengt Eldered 3NT N= 8 600 19.7/2.3
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Inger Olsson - Marianne Norström 2 S= 10 110 15.4/6.6
Jan Berggren - Olan Hedström Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT S-1 D -100 13.2/8.8
Anneli Sagersten - Björn Backlund Nils Wänglund - Bert Hellström 3NT S-2 5 -200 7.7/14.3
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Lena Becksén - Bertil Häggström 3NT S-2 3 -200 7.7/14.3
Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT S-2 8 -200 7.7/14.3
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 3NT S-2 5 -200 7.7/14.3
Jan Söderberg - Göran Olsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT S-3 Kn -300 2.3/19.7
Per Sandberg - Margareta Sandberg Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT S-4 D -400 0.1/21.9
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson     - -/13.2

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Nord giv
alla i zon
E6542
EK
853
D97
KDkn103
9
kn72
Ekn104
98
D10742
64
K632
7
kn8653
EKD109
85

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N48868
S48868
Ö75575
V75575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Sandberg - Margareta Sandberg Inger Olsson - Marianne Norström 3NT N= 2 600 20.8/1.2
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3NT N= 4 600 20.8/1.2
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 V-3 8 300 17.5/4.5
Åke Åberg - Bengt Eldered Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 V-2 8 200 15.4/6.6
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström 2NT N+1 10 150 13.2/8.8
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 S= K 140 11.0/11.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3NT S-1 K -100 5.5/16.5
Åke Nylén - Sverker Ernback Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT N-1 2 -100 5.5/16.5
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT N-1 4 -100 5.5/16.5
Nils Wänglund - Bert Hellström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT N-1 2 -100 5.5/16.5
Lars Olsson - Kurt Norström Lena Becksén - Bertil Häggström 4 S-3 K -300 0.1/21.9
Jan Söderberg - Göran Olsson     - -/11.7

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Öst giv
ingen i zon
kn4
kn6543
ED98
96
ED5
107
106
ED8754
K
EKD982
kn42
kn103
10987632

K753
K2

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N06080
S06080
Ö971159
V971159
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Anneli Sagersten - Björn Backlund 3D S= 10 530 21.9/0.1
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3 Ö-2 3 100 19.7/2.3
Åke Nylén - Sverker Ernback Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 Ö-1 7 50 15.4/6.6
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström 4 Ö-1 10 50 15.4/6.6
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Yngve Sundberg - Leif Persson 4 Ö-1 10 50 15.4/6.6
Åke Åberg - Bengt Eldered Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 Ö= 7 -140 11.0/11.0
Per Sandberg - Margareta Sandberg Inger Olsson - Marianne Norström 3 Ö+1 3 -170 8.8/13.2
Nils Wänglund - Bert Hellström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 Ö+3 3 -200 6.6/15.4
Lars Olsson - Kurt Norström Lena Becksén - Bertil Häggström 4 Ö= 10 -420 4.5/17.5
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 4 Ö+1 2 -450 1.2/20.8
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Fritiof Modig - Bernt Strömberg 5 Ö= 2 -450 1.2/20.8
Jan Söderberg - Göran Olsson     - -/11.7

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Syd giv
N-S i zon
942
E43
D7
K7532
D8653
D6
EK954
10
Ekn107
kn7
kn1062
kn98
K
K109852
83
ED64

Optimalt kontrakt: 5D S-1 -200
 NT
N1021023
S1021023
Ö1102102
V1102102
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Sverker Ernback Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 4 S+1 10 650 21.9/0.1
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Per Sandberg - Margareta Sandberg 3 S+2 10 200 18.6/3.4
Inger Olsson - Marianne Norström Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 S+2 E 200 18.6/3.4
Anneli Sagersten - Björn Backlund Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 V-2 E 100 15.4/6.6
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lena Becksén - Bertil Häggström 4 V-1 E 50 9.9/12.1
Åke Åberg - Bengt Eldered Lennart Wiklund - Staffan Hedman 4 Ö-1 8 50 9.9/12.1
Lars Olsson - Kurt Norström Yngve Sundberg - Leif Persson 4 V-1 E 50 9.9/12.1
Jan Berggren - Olan Hedström Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 4 V-1 3 50 9.9/12.1
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 Ö= 8 -140 3.4/18.6
Nils Wänglund - Bert Hellström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 V= E -140 3.4/18.6
Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström Jan Söderberg - Göran Olsson 4 S-2 10 -200 0.1/21.9
Fritiof Modig - Bernt Strömberg     - 10.8/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Väst giv
Ö-V i zon
EDkn109
95
10
Ekn1098
87
D82
Dkn742
543
K6532
kn43
EK8
D6
4
EK1076
9653
K72

Optimalt kontrakt: 6 N= 920
 NT
N1261088
S1261088
Ö16245
V16245
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lena Becksén - Bertil Häggström 3NT N= 4 400 20.8/1.2
Anneli Sagersten - Björn Backlund Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT S= D 400 20.8/1.2
Inger Olsson - Marianne Norström Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 S+2 8 200 17.5/4.5
Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström Jan Söderberg - Göran Olsson 2 N+1 E 140 15.4/6.6
Nils Wänglund - Bert Hellström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 N+1 K 130 13.2/8.8
Åke Nylén - Sverker Ernback Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 3NT N-1 E -50 8.8/13.2
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 S-1 D -50 8.8/13.2
Lars Olsson - Kurt Norström Yngve Sundberg - Leif Persson 3 S-1 D -50 8.8/13.2
Jan Berggren - Olan Hedström Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3NT S-2 2 -100 4.5/17.5
Åke Åberg - Bengt Eldered Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3NT N-4 E -200 2.3/19.7
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Per Sandberg - Margareta Sandberg 3NT S-5 8 -250 0.1/21.9
Fritiof Modig - Bernt Strömberg     - 10.8/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Nord giv
ingen i zon
KD82
9543
74
KD9
6
EDkn8
KD653
kn54
10973
K10762
E
872
Ekn54

kn10982
E1063

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N984105
S984105
Ö45935
V45935
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Sverker Ernback Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 5D V-3 K 500 21.9/0.1
Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 Ö-3 5 150 19.7/2.3
Jan Söderberg - Göran Olsson Nils Wänglund - Bert Hellström 3 S= 6 140 16.5/5.5
Inger Olsson - Marianne Norström Lars Olsson - Kurt Norström 2 N+1 2 140 16.5/5.5
Jan Berggren - Olan Hedström Lena Becksén - Bertil Häggström 2 N= E 110 13.2/8.8
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 Ö-1 E 50 9.9/12.1
Yngve Sundberg - Leif Persson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 Ö-1 E 50 9.9/12.1
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 N-2 E -100 6.6/15.4
Åke Åberg - Bengt Eldered Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 Ö+1 E -140 3.4/18.6
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 2 Ö+1 4 -140 3.4/18.6
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 Ö= E -420 0.1/21.9
Per Sandberg - Margareta Sandberg     - -/9.8

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Öst giv
N-S i zon
Dkn753
985
kn4
kn63
104
Dkn64
E5
ED1072
E6
107
KD97632
84
K982
EK32
108
K95

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N31463
S31463
Ö9118710
V9118710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 Ö+1 K -130 18.6/3.4
Jan Berggren - Olan Hedström Lena Becksén - Bertil Häggström 3 Ö+1 2 -130 18.6/3.4
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 4 Ö= 2 -130 18.6/3.4
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 Ö+1 E -130 18.6/3.4
Åke Åberg - Bengt Eldered Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 Ö+1 K -150 12.1/9.9
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 Ö+1 E -150 12.1/9.9
Inger Olsson - Marianne Norström Lars Olsson - Kurt Norström 4 N-2 D -200 8.8/13.2
Jan Söderberg - Göran Olsson Nils Wänglund - Bert Hellström 3 N-3 8 -300 5.5/16.5
Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 N-3 10 -300 5.5/16.5
Åke Nylén - Sverker Ernback Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 5 V= K -400 1.2/20.8
Yngve Sundberg - Leif Persson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 5 Ö= E -400 1.2/20.8
Per Sandberg - Margareta Sandberg     - -/9.8

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Syd giv
Ö-V i zon
EDkn642
kn82
KD
KD
1085
K10765
543
75
K3
ED9
Ekn6
109832
97
43
109872
Ekn64

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N68585
S68585
Ö75847
V75847
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Olsson - Marianne Norström 3 N= E 140 17.5/4.5
Åke Åberg - Bengt Eldered Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 3 N= E 140 17.5/4.5
Jan Söderberg - Göran Olsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 N+1 10 140 17.5/4.5
Per Sandberg - Margareta Sandberg Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström 3 N= 9 140 17.5/4.5
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2 N+1 E 140 17.5/4.5
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Lennart Wiklund - Staffan Hedman 2 N= 10 110 7.7/14.3
Anneli Sagersten - Björn Backlund Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 N= 3 110 7.7/14.3
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Lars Olsson - Kurt Norström 2 N= 5 110 7.7/14.3
Yngve Sundberg - Leif Persson Jan Berggren - Olan Hedström 2 N= 10 110 7.7/14.3
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Nils Wänglund - Bert Hellström 2 N-1 10 -50 1.2/20.8
Lena Becksén - Bertil Häggström Åke Nylén - Sverker Ernback 3 N-1 10 -50 1.2/20.8
Jeanette Jensen - Ulla Berglund     - -/9.9

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Väst giv
alla i zon
E7

K109742
K10654
Dkn109532
Kkn
kn6
83
K84
E6432
D83
kn9
6
D109875
E5
ED72

Optimalt kontrakt: 7D V-6 1700
 NT
N1312968
S1312968
Ö01473
V01473
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Nils Wänglund - Bert Hellström 5 N+2 4 640 21.9/0.1
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Olsson - Marianne Norström 5 N+1 Kn 620 18.6/3.4
Anneli Sagersten - Björn Backlund Agneta Danielsson - Ylva Papp 5 N+1 K 620 18.6/3.4
Per Sandberg - Margareta Sandberg Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström 4 V-2 2 200 14.3/7.7
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Lars Olsson - Kurt Norström 3 V-2 10 200 14.3/7.7
Åke Åberg - Bengt Eldered Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 3 V-1 4 100 8.8/13.2
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Lennart Wiklund - Staffan Hedman 2 Ö-1 E 100 8.8/13.2
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3 V-1 10 100 8.8/13.2
Jan Söderberg - Göran Olsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 N-1 Kn -100 3.4/18.6
Lena Becksén - Bertil Häggström Åke Nylén - Sverker Ernback 4 S-1 D -100 3.4/18.6
Yngve Sundberg - Leif Persson Jan Berggren - Olan Hedström 4D S-2 D -500 0.1/21.9
Jeanette Jensen - Ulla Berglund     - -/9.9

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Nord giv
N-S i zon
E9
10853
D764
kn76
KD1062
E94
kn93
D8
kn843
Dkn72
E82
103
75
K6
K105
EK9542

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N98657
S97657
Ö45784
V45784
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Söderberg - Göran Olsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 S+2 E 150 20.8/1.2
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström 4 V-3 E 150 20.8/1.2
Åke Nylén - Sverker Ernback Yngve Sundberg - Leif Persson 3 V-2 Kn 100 17.5/4.5
Per Sandberg - Margareta Sandberg Nils Wänglund - Bert Hellström 2 V-1 4 50 12.1/9.9
Anneli Sagersten - Björn Backlund Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 3 V-1 Kn 50 12.1/9.9
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3 Ö-1 6 50 12.1/9.9
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 V-1 Kn 50 12.1/9.9
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 Ö= Kn -110 5.5/16.5
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Åke Åberg - Bengt Eldered 2 V= 6 -110 5.5/16.5
Inger Olsson - Marianne Norström Jan Berggren - Olan Hedström 2 V+1 6 -140 2.3/19.7
Lena Becksén - Bertil Häggström Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 2 V+2 Kn -170 0.1/21.9
Lars Olsson - Kurt Norström     - 11.8/-

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Öst giv
Ö-V i zon
EK
D1084
K97
Dkn65
D6
97532
E63
1042
92
Kkn
kn10542
EK97
kn1087543
E6
D8
83

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N76797
S65796
Ö67644
V67644
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 4 S= E 420 19.7/2.3
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström 4 S= E 420 19.7/2.3
Lena Becksén - Bertil Häggström Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 4 S= E 420 19.7/2.3
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT N= 2 400 15.4/6.6
Åke Nylén - Sverker Ernback Yngve Sundberg - Leif Persson 2 S+2 E 170 11.0/11.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Agneta Danielsson - Ylva Papp 3 S+1 E 170 11.0/11.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 2 S+2 E 170 11.0/11.0
Jan Söderberg - Göran Olsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 N+1 E 140 6.6/15.4
Per Sandberg - Margareta Sandberg Nils Wänglund - Bert Hellström 4 S-1 E -50 3.4/18.6
Inger Olsson - Marianne Norström Jan Berggren - Olan Hedström 2 N-1 K -50 3.4/18.6
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Åke Åberg - Bengt Eldered 3NT N-2 Kn -100 0.1/21.9
Lars Olsson - Kurt Norström     - 11.8/-

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Syd giv
alla i zon
K86432
42
kn86
96
E9
E765
D32
kn754
Dkn1075
D1083
10
832

Kkn9
EK9754
EKD10

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N9117810
S9117810
Ö42653
V42653
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Åberg - Bengt Eldered Lena Becksén - Bertil Häggström 3NT S+3 6 690 20.8/1.2
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT S+3 5 690 20.8/1.2
Lars Olsson - Kurt Norström Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström 3NT S+2 5 660 16.5/5.5
Inger Olsson - Marianne Norström Åke Nylén - Sverker Ernback 3NT N+2 5 660 16.5/5.5
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 3 S+2 E 150 13.2/8.8
Jan Söderberg - Göran Olsson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 6 S-1 E -100 8.8/13.2
Jan Berggren - Olan Hedström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 5NT S-1 5 -100 8.8/13.2
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 6 N-1 D -100 8.8/13.2
Per Sandberg - Margareta Sandberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 N-2 10 -200 3.4/18.6
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5D N-1 D -200 3.4/18.6
Yngve Sundberg - Leif Persson Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 4 N-3 10 -300 0.1/21.9
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - 13.5/-

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Väst giv
ingen i zon
76543
D52
2
Dkn42
Ekn2
kn1073
Kkn8
E108
8
984
D974
97653
KD109
EK6
E10653
K

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N777107
S777107
Ö56535
V56535
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Söderberg - Göran Olsson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 4 N= 4 420 19.7/2.3
Lars Olsson - Kurt Norström Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström 4 S= Kn 420 19.7/2.3
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 N= D 420 19.7/2.3
Jan Berggren - Olan Hedström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 N+2 9 170 13.2/8.8
Inger Olsson - Marianne Norström Åke Nylén - Sverker Ernback 3 N+1 9 170 13.2/8.8
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 N+1 9 170 13.2/8.8
Per Sandberg - Margareta Sandberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 V-2 2 100 7.7/14.3
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT V-2 2 100 7.7/14.3
Åke Åberg - Bengt Eldered Lena Becksén - Bertil Häggström 2 S= 7 90 4.5/17.5
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 S-1 E -50 1.2/20.8
Yngve Sundberg - Leif Persson Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 4 N-1 4 -50 1.2/20.8
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - 13.5/-

Bricka 25

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Nord giv
Ö-V i zon
EK8
Dkn75
D5
K874
Dkn9
K643
K106
E106
76543
10982
87
32
102
E
Ekn9432
Dkn95

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N11118710
S11118710
Ö22563
V22563
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Sverker Ernback Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT N+2 7 460 21.9/0.1
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3NT N+1 7 430 11.0/11.0
Per Sandberg - Margareta Sandberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT N+1 7 430 11.0/11.0
Lars Olsson - Kurt Norström Nils Wänglund - Bert Hellström 3NT N+1 4 430 11.0/11.0
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Inger Olsson - Marianne Norström 3NT N+1 7 430 11.0/11.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3NT N+1 10 430 11.0/11.0
Yngve Sundberg - Leif Persson Åke Åberg - Bengt Eldered 3NT N+1 10 430 11.0/11.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT N+1 10 430 11.0/11.0
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT N+1 10 430 11.0/11.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Jan Söderberg - Göran Olsson 3NT N+1 10 430 11.0/11.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT N-1 10 -50 0.1/21.9
Jan Berggren - Olan Hedström     - 13.3/-

Bricka 26

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.10

Öst giv
alla i zon
ED54
kn53
D6
KD72
K87
E1062
K2
10643
kn
D84
Ekn1083
E985
109632
K97
9754
kn

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N44584
S44584
Ö99858
V99858
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2 N+1 D 140 21.9/0.1
Lena Becksén - Bertil Häggström Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 S= K 110 19.7/2.3
Lars Olsson - Kurt Norström Nils Wänglund - Bert Hellström 2 V-1 7 100 15.4/6.6
Yngve Sundberg - Leif Persson Åke Åberg - Bengt Eldered 3 Ö-1 10 100 15.4/6.6
Agneta Danielsson - Ylva Papp Jan Söderberg - Göran Olsson 4 V-1 D 100 15.4/6.6
Åke Nylén - Sverker Ernback Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 S-1 K -100 11.0/11.0
Per Sandberg - Margareta Sandberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 Ö= 10 -110 7.7/14.3
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 V= K -110 7.7/14.3
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö= 6 -130 4.5/17.5
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Inger Olsson - Marianne Norström 2 S-2 K -200 2.3/19.7
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3D N-2 4 -500 0.1/21.9
Jan Berggren - Olan Hedström     - 13.3/-