Kommande tävlingar
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
27/04 Rekommenderad spelhelg för SM
28/04 Sista anmälnings- och speldatu
Rapporterade tävlingar
19/04 Trosa BS - Guldtävling
06/04 Laholms BK - Guldtävling
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2019-01-10 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2019-01-10

Partävling, 13 bord, 25 par. Antal brickor: 24. Medel: 264.8.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 21, Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg
12 S+1 -140 18.0 82% 18 82.0%Kn9Kn105D7549753 D10532974Kn9E108
25 Ö= 400 13.0 59% 31 70.5%5KDKn7654EKKn86 D7632EKn68D432
Rond 2, som NS mot par 20, Lena Becksén - Bertil Häggström
33NT Ö+1 -630 7.7 35% 38.7 58.7%Kn87E543Kn84764 K9432K72KKn1053
43NT Ö+4 -720 2.3 10% 41 46.5%K52743K973Kn54 Kn974K105D865106
Rond 3, som NS mot par 19, Yngve Sundberg - Leif Persson
53NT N+1 630 16.5 75% 57.5 52.2%D974KK1097Kn985 EKKn8E1087623KD
63NT N-1 -50 6.6 30% 64.1 48.5%109E3K1074KD1073 EKn43D96Kn96E82
Rond 4, som NS mot par 18, Inger Olsson - Marianne Norström
74D Ö-3 800 21.9 100% 86 55.9%D586K865Kn10984 987E74EKn10432K
81NT S+2 150 7.7 35% 93.7 53.2%D107543KD1010872 K43KKnE9543EK5
Rond 5, som NS mot par 17, Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer
94 V+1 -150 11.0 50% 104.7 52.9%Kn865Kn98Kn104D102 K10972D10762EKn4
102 S= 90 19.7 90% 124.4 56.6%E873KnKn985Kn976 961085K1074EKD3
Rond 6, Frirond
11  - 13.2 60% 137.6 56.9%Kn52K9432D7K96 KD84E882EDKn107
12  - 13.2 60% 150.8 57.2%9432K82Kn875E2 K5Kn107310DKn8543
Rond 7, som NS mot par 15, Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström
132NT N+1 150 13.2 60% 164 57.4%E6542EK853D97 7Kn8653EKD10985
144 Ö-1 50 15.4 70% 179.4 58.3%Kn4Kn6543ED9896 10987632K753K2
Rond 8, som ÖV mot par 14, Nils Wänglund - Bert Hellström
153 V= 140 18.6 85% 198 60.1%EKn107Kn7Kn1062Kn98 D8653D6EK95410
163 N+1 -130 8.8 40% 206.8 58.8%K6532Kn43EK8D6 87D82DKn742543
Rond 9, som NS mot par 26, Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin
173 Ö-1 50 9.9 45% 216.7 58.0%KD82954374KD9 EKn54Kn10982E1063
183 Ö+1 -130 18.6 85% 235.3 59.5%DKn753985Kn4Kn63 K982EK32108K95
Rond 10, som NS mot par 24, Lennart Wiklund - Staffan Hedman
213 Ö-1 50 12.1 55% 247.4 59.3%E910853D764Kn76 75K6K105EK9542
222 S+2 170 11.0 50% 258.4 58.8%EKD1084K97DKn65 Kn1087543E6D883
Rond 11, som NS mot par 23, Agneta Danielsson - Ylva Papp
233 S+2 150 13.2 60% 271.6 58.9%K8643242Kn8696 KKn9EK9754EKD10
244 N= 420 19.7 90% 291.3 60.3%76543D522DKn42 KD109EK6E10653K
Rond 12, som ÖV mot par 22, Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig
253NT N+1 -430 11.0 50% 302.3 59.8%76543109828732 DKn9K643K106E106
262 V= 110 14.3 65% 316.6 60.0%KnD84EKn1083E985 K87E1062K210643