Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2019-04-16 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2019-04-16

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.16

Nord giv
ingen i zon
63
kn7
Dkn9764
EKD
KDkn987
EKD102

103
104
954
E2
kn98654
E52
863
K10853
72

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -300
 NT
N49224
S49234
Ö8410106
V8410106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Yngve Sandström Christer Hellström - Bo Byléhn 5 V-1 E 50 20.8/1.2
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 5 V-1 E 50 20.8/1.2
Lennart Wiklund - Lennart Sohlin Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 4 N-1 4 -50 17.5/4.5
Said Eliasson - Eivor Örlefors Ola Bergqvist - Åke Lindström 3 V+1 E -170 13.2/8.8
Björn Backlund - Anders Jakobsson Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3 V+1 E -170 13.2/8.8
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Reidar Cedersund - Rune Lind 3 V+1 E -170 13.2/8.8
Britt Bergman - Leif Persson Jan Söderberg - Göran Olsson 5D N-2 10 -300 8.8/13.2
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 V= K -420 3.4/18.6
Åke Åberg - Bengt Eldered Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 4 V= E -420 3.4/18.6
Kurt Norström - Lars Olsson Gunnel Modig - Ulla Blanck 4 V= E -420 3.4/18.6
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Agneta Danielsson - Hans Selling 4 V= E -420 3.4/18.6
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck     - -/10.7

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.16

Öst giv
N-S i zon
ED872
7652
7
K64
kn104
E1084
kn8
Dkn75
65
Kkn3
EK2
E10982
K93
D9
D1096543
3

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N17262
S17262
Ö1151178
V1151178
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Anders Jakobsson Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 4 Ö-2 5 100 21.9/0.1
Lennart Wiklund - Lennart Sohlin Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 2NT Ö-1 6 50 19.7/2.3
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Reidar Cedersund - Rune Lind 2 V= E -110 17.5/4.5
Britt Bergman - Leif Persson Jan Söderberg - Göran Olsson 4 Ö= 3 -130 15.4/6.6
Said Eliasson - Eivor Örlefors Ola Bergqvist - Åke Lindström 2 V+1 7 -140 13.2/8.8
Åke Åberg - Bengt Eldered Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 2NT Ö+3 6 -210 11.0/11.0
Kurt Norström - Lars Olsson Gunnel Modig - Ulla Blanck 2NT Ö+4 9 -240 8.8/13.2
Inga-Lisa Svanstedt - Yngve Sandström Christer Hellström - Bo Byléhn 3 S-3 8 -300 6.6/15.4
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3NT Ö+1 3 -430 4.5/17.5
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT Ö+2 5 -460 1.2/20.8
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Agneta Danielsson - Hans Selling 3NT Ö+2 3 -460 1.2/20.8
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck     - -/10.7

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.16

Syd giv
Ö-V i zon
9
862
Dkn75
Ekn963
D43
D3
108642
K107
kn1065
Ekn75
E9
D85
EK872
K1094
K3
42

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N87777
S87877
Ö45566
V46566
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kurt Norström - Lars Olsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 2 Ö-3 E 300 22.0/0.0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Inga-Lisa Svanstedt - Yngve Sandström 2 S+1 2 140 19.0/3.0
Lennart Wiklund - Lennart Sohlin Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 S+1 3 140 19.0/3.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 S= 6 110 13.0/9.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Arne Mulari - Renate Rhodin 2 S= 2 110 13.0/9.0
Britt Bergman - Leif Persson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 S= 10 110 13.0/9.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Reidar Cedersund - Rune Lind 2 S= D 110 13.0/9.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Jeanette Jensen - Ulla Berglund 1NT N= 6 90 8.0/14.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Jan Berggren - Inger Byström 2 S-1 7 -50 4.0/18.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 2 S-1 2 -50 4.0/18.0
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Yngve Sundberg - Sverker Ernback 2 S-1 10 -50 4.0/18.0
Christer Hellström - Bo Byléhn Ola Bergqvist - Åke Lindström 2 S-2 3 -100 0.0/22.0

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.16

Väst giv
alla i zon
kn732
KD1095
D6
E8
E4
7
Kkn10973
K974
D86
8642
E2
D1062
K1095
Ekn3
854
kn53

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N23986
S23986
Ö1010457
V1010447
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Bergman - Leif Persson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 S+2 7 170 22.0/0.0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Inga-Lisa Svanstedt - Yngve Sandström 2 S+1 K 140 19.0/3.0
Lennart Wiklund - Lennart Sohlin Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 N= E 140 19.0/3.0
Christer Hellström - Bo Byléhn Ola Bergqvist - Åke Lindström 2 N= E 110 16.0/6.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 N-1 E -100 12.0/10.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 N-1 E -100 12.0/10.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3 N-1 E -100 12.0/10.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Jan Berggren - Inger Byström 4 V= E -130 6.0/16.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Arne Mulari - Renate Rhodin 3 V+1 E -130 6.0/16.0
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Yngve Sundberg - Sverker Ernback 3 V+1 E -130 6.0/16.0
Kurt Norström - Lars Olsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 N-2 E -200 1.0/21.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Reidar Cedersund - Rune Lind 3 N-2 E -200 1.0/21.0

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.16

Nord giv
N-S i zon
E943
1095
Kkn97
D7
KDkn1076
43
103
K86
52
EK
E854
E10952
8
Dkn8762
D62
kn43

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N35733
S35733
Ö1085109
V1085109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Åberg - Bengt Eldered Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3 Ö+1 8 -130 21.9/0.1
Lennart Wiklund - Lennart Sohlin Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 2 V+1 10 -140 19.7/2.3
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 V+1 10 -170 17.5/4.5
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Jan Berggren - Inger Byström 3NT Ö= 2 -400 15.4/6.6
Kurt Norström - Lars Olsson Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 4 V= 7 -420 12.1/9.9
Agneta Danielsson - Hans Selling Britt Bergman - Leif Persson 4 V= 5 -420 12.1/9.9
Christer Hellström - Bo Byléhn Jan Söderberg - Göran Olsson 4 V+1 10 -450 7.7/14.3
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Yngve Sundberg - Sverker Ernback 4 Ö+1 D -450 7.7/14.3
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3NT Ö+2 6 -460 4.5/17.5
Åke Nylén - Rolf Lindström Gunnel Modig - Ulla Blanck 4 V+2 10 -480 2.3/19.7
Reidar Cedersund - Rune Lind Inga-Lisa Svanstedt - Yngve Sandström 3NT Ö+3 7 -490 0.1/21.9
Jeanette Jensen - Ulla Berglund     - 9.6/-

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.16

Öst giv
Ö-V i zon
862
Ekn652
65
D93
4
K104
Ekn1042
kn1087
1075
D73
K9873
42
EKDkn93
98
D
EK65

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N1049118
S1049118
Ö39423
V39423
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Lennart Sohlin Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 4 S+1 E 450 18.6/3.4
Åke Åberg - Bengt Eldered Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 4 S+1 2 450 18.6/3.4
Reidar Cedersund - Rune Lind Inga-Lisa Svanstedt - Yngve Sandström 4 S+1 2 450 18.6/3.4
Agneta Danielsson - Hans Selling Britt Bergman - Leif Persson 4 S+1 E 450 18.6/3.4
Åke Nylén - Rolf Lindström Gunnel Modig - Ulla Blanck 4 S= Kn 420 8.8/13.2
Kurt Norström - Lars Olsson Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 4 S= 4 420 8.8/13.2
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Jan Berggren - Inger Byström 4 S= E 420 8.8/13.2
Christer Hellström - Bo Byléhn Jan Söderberg - Göran Olsson 4 S= Kn 420 8.8/13.2
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 S= E 420 8.8/13.2
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Bernt Strömberg - Fritiof Modig 6 S-1 E -50 1.2/20.8
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Yngve Sundberg - Sverker Ernback 6 S-1 4 -50 1.2/20.8
Jeanette Jensen - Ulla Berglund     - 9.6/-

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.16

Syd giv
alla i zon
E864
872
KDkn
1062
9
E1043
E1042
E754
KDkn7
KD6
9863
Kkn
10532
kn95
75
D983

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N33244
S33234
Ö8101099
V8101099
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Åberg - Bengt Eldered Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT V-2 2 200 21.0/1.0
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT V-2 K 200 21.0/1.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 2 Ö-1 7 100 17.0/5.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Christer Hellström - Bo Byléhn 3 Ö-1 7 100 17.0/5.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT Ö= 3 -600 12.0/10.0
Reidar Cedersund - Rune Lind Ola Bergqvist - Åke Lindström 3NT V= 2 -600 12.0/10.0
Jan Berggren - Inger Byström Åke Nylén - Rolf Lindström 3NT Ö= E -600 12.0/10.0
Liane Svensson - Dan Mattsson Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT Ö+1 3 -630 4.0/18.0
Kurt Norström - Lars Olsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT Ö+1 3 -630 4.0/18.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Gunnel Modig - Ulla Blanck 3NT Ö+1 8 -630 4.0/18.0
Britt Bergman - Leif Persson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT V+1 K -630 4.0/18.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Yngve Sundberg - Sverker Ernback 3NT Ö+1 3 -630 4.0/18.0

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.16

Väst giv
ingen i zon
109752
106543
98
D
Ekn4
K87
Ekn73
642
D8
ED92
D4
Kkn985
K63
kn
K10652
E1073

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N24342
S24342
Ö11910811
V11910810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Dan Mattsson Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT Ö-2 2 100 21.0/1.0
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT V-2 10 100 21.0/1.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 5 Ö-1 Kn 50 16.0/6.0
Reidar Cedersund - Rune Lind Ola Bergqvist - Åke Lindström 3NT V-1 2 50 16.0/6.0
Jan Berggren - Inger Byström Åke Nylén - Rolf Lindström 3NT V-1 10 50 16.0/6.0
Kurt Norström - Lars Olsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT V= 4 -400 9.0/13.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT V= 10 -400 9.0/13.0
Britt Bergman - Leif Persson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT V= 10 -400 9.0/13.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3NT V= 10 -400 9.0/13.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Gunnel Modig - Ulla Blanck 3NT V+1 10 -430 3.0/19.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Christer Hellström - Bo Byléhn 3NT V+1 2 -430 3.0/19.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Yngve Sundberg - Sverker Ernback 3NT Ö+2 3 -460 0.0/22.0

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.16

Nord giv
Ö-V i zon
EDkn984
D84

ED108
K752
K952
E975
7
106
kn6
Dkn86432
kn5
3
E1073
K10
K96432

Optimalt kontrakt: 7D Ö-5 1400
 NT
N13411116
S135111210
Ö08212
V08212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 N+2 Kn 480 20.8/1.2
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Åke Nylén - Rolf Lindström 4 N+2 D 480 20.8/1.2
Gunnel Modig - Ulla Blanck Liane Svensson - Dan Mattsson 4 N+1 D 450 17.5/4.5
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 3NT S+1 5 430 13.2/8.8
Britt Bergman - Leif Persson Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT S+1 5 430 13.2/8.8
Christer Hellström - Bo Byléhn Agneta Danielsson - Hans Selling 3NT S+1 4 430 13.2/8.8
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Jan Berggren - Inger Byström 3 N+2 Kn 200 7.7/14.3
Jan Söderberg - Göran Olsson Reidar Cedersund - Rune Lind 3 N+2 6 200 7.7/14.3
Kurt Norström - Lars Olsson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 2 N+2 5 170 4.5/17.5
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Inga-Lisa Svanstedt - Yngve Sandström 3 N= Kn 140 2.3/19.7
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 5D N-1 D -100 0.1/21.9
Ingegerd Backlund - Inger Olsson     - 10.4/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.16

Öst giv
alla i zon
1092
54
Kkn76
ED96
D74
Kkn973
98
kn102
Kkn86
ED86
43
543
E53
102
ED1052
K87

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N1010668
S1010668
Ö33773
V33773
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Ulla Blanck Liane Svensson - Dan Mattsson 1NT N+3 6 180 21.9/0.1
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 3 S+1 3 130 13.2/8.8
Britt Bergman - Leif Persson Arne Mulari - Renate Rhodin 3 S+1 7 130 13.2/8.8
Christer Hellström - Bo Byléhn Agneta Danielsson - Hans Selling 2 S+2 6 130 13.2/8.8
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Inga-Lisa Svanstedt - Yngve Sandström 2 S+2 K 130 13.2/8.8
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Åke Nylén - Rolf Lindström 2 S+2 3 130 13.2/8.8
Jan Söderberg - Göran Olsson Reidar Cedersund - Rune Lind 4 N= 3 130 13.2/8.8
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 N+2 E 130 13.2/8.8
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 1NT N+1 5 120 4.5/17.5
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Jan Berggren - Inger Byström 3 S= 3 110 2.3/19.7
Kurt Norström - Lars Olsson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 5 S-1 3 -100 0.1/21.9
Ingegerd Backlund - Inger Olsson     - 10.4/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.16

Syd giv
ingen i zon
E72
D10765
105
kn76
3
E43
Dkn64
E10853
KD108654
K2
E
KD2
kn9
kn98
K98732
94

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N15511
S15511
Ö12881211
V12881211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 6 Ö-1 8 50 21.9/0.1
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3 Ö+1 4 -170 19.7/2.3
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Arne Mulari - Renate Rhodin 3 Ö+2 9 -200 17.5/4.5
Ola Bergqvist - Åke Lindström Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3 Ö+3 Kn -230 15.4/6.6
Reidar Cedersund - Rune Lind Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 Ö= 7 -420 13.2/8.8
Said Eliasson - Eivor Örlefors Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 Ö+1 2 -450 9.9/12.1
Britt Bergman - Leif Persson Gunnel Modig - Ulla Blanck 4 Ö+1 10 -450 9.9/12.1
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 Ö+2 9 -480 4.5/17.5
Jan Berggren - Inger Byström Liane Svensson - Dan Mattsson 4 Ö+2 Kn -480 4.5/17.5
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Åke Nylén - Rolf Lindström 4 Ö+2 8 -480 4.5/17.5
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3NT V+3 6 -490 0.1/21.9
Christer Hellström - Bo Byléhn     - 9.0/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.16

Väst giv
N-S i zon
1085
K7542
E5
Ekn10
E62
E3
1098
KD987
KD97
1086
D643
62
kn43
Dkn9
Kkn72
543

Optimalt kontrakt: 2D V-1 100
 NT
N66857
S66857
Ö76475
V76475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3 V-3 8 150 19.7/2.3
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3 Ö-3 D 150 19.7/2.3
Ola Bergqvist - Åke Lindström Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3 Ö-3 D 150 19.7/2.3
Britt Bergman - Leif Persson Gunnel Modig - Ulla Blanck 2 N= 6 110 15.4/6.6
Reidar Cedersund - Rune Lind Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 Ö-2 D 100 13.2/8.8
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 V-1 E 50 9.9/12.1
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Åke Nylén - Rolf Lindström 2 Ö-1 D 50 9.9/12.1
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3 N-1 6 -100 3.4/18.6
Said Eliasson - Eivor Örlefors Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 N-1 6 -100 3.4/18.6
Jan Berggren - Inger Byström Liane Svensson - Dan Mattsson 2 N-1 6 -100 3.4/18.6
Arne Mulari - Renate Rhodin Ingegerd Backlund - Inger Olsson 2 N-1 6 -100 3.4/18.6
Christer Hellström - Bo Byléhn     - 9.0/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.16

Nord giv
alla i zon
9532
D3
D8752
K4
1064
65
10
ED106532
EKD
982
Ekn63
987
kn87
EKkn1074
K94
kn

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N37667
S37667
Ö106565
V106565
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 5 V-2 D 200 21.9/0.1
Björn Backlund - Anders Jakobsson Agneta Danielsson - Hans Selling 5 Ö-1 K 100 18.6/3.4
Gunnel Modig - Ulla Blanck Ingegerd Backlund - Inger Olsson 5 V-1 D 100 18.6/3.4
Britt Bergman - Leif Persson Jan Berggren - Inger Byström 4 Ö= K -130 13.2/8.8
Christer Hellström - Bo Byléhn Arne Mulari - Renate Rhodin 3 V+1 D -130 13.2/8.8
Inga-Lisa Svanstedt - Yngve Sandström Yngve Sundberg - Sverker Ernback 4 V= D -130 13.2/8.8
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Jan Söderberg - Göran Olsson 3 V+2 D -150 8.8/13.2
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 S-2 10 -200 4.5/17.5
Reidar Cedersund - Rune Lind Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 S-2 10 -200 4.5/17.5
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Liane Svensson - Dan Mattsson 3 S-2 10 -200 4.5/17.5
Åke Nylén - Rolf Lindström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4D V= 3 -710 0.1/21.9
Said Eliasson - Eivor Örlefors     - -/12.8

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.16

Öst giv
ingen i zon
Kkn104
EK
10852
E103
E83
kn109543

8642
92
D7
EKDkn97
K97
D765
862
643
Dkn5

Optimalt kontrakt: 2NTD Ö-1 100
 NT
N55485
S65475
Ö78857
V78857
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Rolf Lindström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3D Ö-2 5 300 21.9/0.1
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 Ö-1 5 50 17.5/4.5
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Jan Söderberg - Göran Olsson 3NT V-1 3 50 17.5/4.5
Gunnel Modig - Ulla Blanck Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 V-1 E 50 17.5/4.5
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 3 N-1 E -50 11.0/11.0
Britt Bergman - Leif Persson Jan Berggren - Inger Byström 3 S-1 Kn -50 11.0/11.0
Reidar Cedersund - Rune Lind Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 N-1 D -50 11.0/11.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Liane Svensson - Dan Mattsson 2 Ö= D -90 6.6/15.4
Björn Backlund - Anders Jakobsson Agneta Danielsson - Hans Selling 3 V= 5 -140 3.4/18.6
Inga-Lisa Svanstedt - Yngve Sandström Yngve Sundberg - Sverker Ernback 2 Ö+1 5 -140 3.4/18.6
Christer Hellström - Bo Byléhn Arne Mulari - Renate Rhodin 4 V= E -420 0.1/21.9
Said Eliasson - Eivor Örlefors     - -/12.8

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.16

Syd giv
N-S i zon
D98
Kkn1094
D10
kn63
EK2
3
EKkn54
ED54
kn654
E8
9763
K92
1073
D7652
82
1087

Optimalt kontrakt: 6NT V= -990
 NT
N11511
S11511
Ö121281212
V121281212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Björn Backlund - Anders Jakobsson 3NT Ö-1 5 50 21.9/0.1
Åke Nylén - Rolf Lindström Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 4 V+2 4 -170 19.7/2.3
Liane Svensson - Dan Mattsson Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 5 Ö+1 10 -420 17.5/4.5
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Ola Bergqvist - Åke Lindström 4 Ö+1 5 -450 14.3/7.7
Jan Berggren - Inger Byström Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 Ö+1 2 -450 14.3/7.7
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 Ö+2 2 -480 11.0/11.0
Lennart Wiklund - Lennart Sohlin Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT V+3 Kn -490 6.6/15.4
Christer Hellström - Bo Byléhn Gunnel Modig - Ulla Blanck 3NT Ö+3 2 -490 6.6/15.4
Arne Mulari - Renate Rhodin Said Eliasson - Eivor Örlefors 3NT Ö+3 2 -490 6.6/15.4
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Agneta Danielsson - Hans Selling 6 Ö= 2 -920 2.3/19.7
Britt Bergman - Leif Persson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 6NT Ö= 5 -990 0.1/21.9
Reidar Cedersund - Rune Lind     - 12.0/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.16

Väst giv
Ö-V i zon
Dkn
D8765
K1082
Kkn
K8764
E9
kn
E9872
932
kn432
D953
105
E105
K10
E764
D643

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N79968
S89978
Ö54464
V54464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Bergman - Leif Persson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4D V-4 5 1100 21.9/0.1
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT S= 8 400 19.7/2.3
Lennart Wiklund - Lennart Sohlin Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 N= 9 140 17.5/4.5
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Agneta Danielsson - Hans Selling 2 S+1 E 110 14.3/7.7
Arne Mulari - Renate Rhodin Said Eliasson - Eivor Örlefors 2 N= 5 110 14.3/7.7
Åke Nylén - Rolf Lindström Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3NT S-1 2 -50 7.7/14.3
Liane Svensson - Dan Mattsson Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 3NT S-1 4 -50 7.7/14.3
Jan Berggren - Inger Byström Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3NT S-1 6 -50 7.7/14.3
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Björn Backlund - Anders Jakobsson 3 N-1 9 -50 7.7/14.3
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Ola Bergqvist - Åke Lindström 3 S-2 E -100 1.2/20.8
Christer Hellström - Bo Byléhn Gunnel Modig - Ulla Blanck 3NT S-2 6 -100 1.2/20.8
Reidar Cedersund - Rune Lind     - 12.0/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.16

Nord giv
ingen i zon
1062
D9842
8
Dkn95
EDkn3
K5
K763
K87
74
Ekn107
EDkn4
1043
K985
63
10952
E62

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N31322
S31322
Ö101291111
V101291111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Reidar Cedersund - Rune Lind Arne Mulari - Renate Rhodin 6NT Ö-1 5 50 21.9/0.1
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Inga-Lisa Svanstedt - Yngve Sandström 3 Ö= 2 -110 19.7/2.3
Gunnel Modig - Ulla Blanck Said Eliasson - Eivor Örlefors 3 Ö+1 6 -130 17.5/4.5
Liane Svensson - Dan Mattsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 Ö+1 E -150 15.4/6.6
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT V= 9 -400 12.1/9.9
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Åke Nylén - Rolf Lindström 3NT Ö= 5 -400 12.1/9.9
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT V+2 4 -460 5.5/16.5
Åke Åberg - Bengt Eldered Jan Söderberg - Göran Olsson 3NT V+2 2 -460 5.5/16.5
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT Ö+2 5 -460 5.5/16.5
Agneta Danielsson - Hans Selling Lennart Wiklund - Lennart Sohlin 3NT Ö+2 6 -460 5.5/16.5
Christer Hellström - Bo Byléhn Jan Berggren - Inger Byström 3NT Ö+3 2 -490 0.1/21.9
Björn Backlund - Anders Jakobsson     - -/13.9

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.16

Öst giv
N-S i zon
92
K98
Kkn3
Ekn864
Kkn6
E4
D2
KD9732
ED10543
D1076
964
87
kn532
E10875
105

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N67736
S67736
Ö756107
V756107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Reidar Cedersund - Rune Lind Arne Mulari - Renate Rhodin 4 Ö-2 10 100 21.9/0.1
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 Ö-1 E 50 19.7/2.3
Agneta Danielsson - Hans Selling Lennart Wiklund - Lennart Sohlin 2 Ö+3 E -200 17.5/4.5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Inga-Lisa Svanstedt - Yngve Sandström 4 Ö= E -420 9.9/12.1
Liane Svensson - Dan Mattsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 V= 9 -420 9.9/12.1
Åke Åberg - Bengt Eldered Jan Söderberg - Göran Olsson 4 Ö= 10 -420 9.9/12.1
Christer Hellström - Bo Byléhn Jan Berggren - Inger Byström 4 Ö= 7 -420 9.9/12.1
Gunnel Modig - Ulla Blanck Said Eliasson - Eivor Örlefors 4 Ö= 8 -420 9.9/12.1
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Åke Nylén - Rolf Lindström 4 Ö= E -420 9.9/12.1
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 Ö+1 E -450 2.3/19.7
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 V+2 E -480 0.1/21.9
Björn Backlund - Anders Jakobsson     - -/13.9

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.16

Syd giv
Ö-V i zon
94
D53
7652
E874
D1075
Ekn109
kn4
kn96
K832
874
108
KD103
Ekn6
K62
EKD93
52

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N69658
S69758
Ö64675
V64675
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Said Eliasson - Eivor Örlefors Jan Berggren - Inger Byström 3NT S= Kn 400 21.9/0.1
Kurt Norström - Lars Olsson Ola Bergqvist - Åke Lindström 1NT S+2 Kn 150 19.7/2.3
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Agneta Danielsson - Hans Selling 3 N+1 10 130 16.5/5.5
Arne Mulari - Renate Rhodin Björn Backlund - Anders Jakobsson 3 S+1 E 130 16.5/5.5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Jan Söderberg - Göran Olsson 1NT S+1 Kn 120 9.9/12.1
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 2NT S= 10 120 9.9/12.1
Reidar Cedersund - Rune Lind Gunnel Modig - Ulla Blanck 1NT S+1 Kn 120 9.9/12.1
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Lennart Wiklund - Lennart Sohlin 1NT S+1 9 120 9.9/12.1
Åke Nylén - Rolf Lindström Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 2 S+1 Kn 110 3.4/18.6
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Åke Åberg - Bengt Eldered 2 S+1 7 110 3.4/18.6
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Liane Svensson - Dan Mattsson 5 S-1 E -50 0.1/21.9
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg     - 9.9/-

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.16

Väst giv
alla i zon
D984
K105
E3
8762
Kkn63
D42
KD642
5
10752
987
1095
EK9
E
Ekn63
kn87
Dkn1043

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N106966
S106966
Ö36466
V36466
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Said Eliasson - Eivor Örlefors Jan Berggren - Inger Byström 1NT Ö-2 D 200 21.8/0.2
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 4 S= K 130 19.4/2.6
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Liane Svensson - Dan Mattsson 2 S+1 K 110 17.0/5.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Lennart Wiklund - Lennart Sohlin 2 Ö-1 D 100 13.4/8.6
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Åke Åberg - Bengt Eldered 1NT Ö-1 D 100 13.4/8.6
Åke Nylén - Rolf Lindström Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 1 N= E 70 9.8/12.2
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Jan Söderberg - Göran Olsson 3 S-1 3 -100 6.2/15.8
Reidar Cedersund - Rune Lind Gunnel Modig - Ulla Blanck 2 S-1 5 -100 6.2/15.8
Kurt Norström - Lars Olsson Ola Bergqvist - Åke Lindström 2 Ö+1 10 -140 2.6/19.4
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Agneta Danielsson - Hans Selling 3 N-3 K -300 0.2/21.8
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg     - 9.9/-
Arne Mulari - Renate Rhodin Björn Backlund - Anders Jakobsson     A= 11.0/13.9

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.16

Nord giv
N-S i zon
ED52
E962
kn7
D63
9876
8754
4
Kkn54
K43
KD103
K85
1098
kn10
kn
ED109632
E72

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N8117810
S8117810
Ö51641
V51641
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT S+3 5 690 21.9/0.1
Björn Backlund - Anders Jakobsson Gunnel Modig - Ulla Blanck 3NT S+2 10 660 18.6/3.4
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3NT N+2 10 660 18.6/3.4
Liane Svensson - Dan Mattsson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT N+1 10 630 15.4/6.6
Agneta Danielsson - Hans Selling Åke Åberg - Bengt Eldered 5 S= 5 600 13.2/8.8
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2NT S+2 9 180 11.0/11.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Inga-Lisa Svanstedt - Yngve Sandström 2NT S+1 4 150 6.6/15.4
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Arne Mulari - Renate Rhodin 3 S+2 4 150 6.6/15.4
Jan Söderberg - Göran Olsson Kurt Norström - Lars Olsson 2 N+3 K 150 6.6/15.4
Said Eliasson - Eivor Örlefors Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3 S+1 9 130 2.3/19.7
Åke Nylén - Rolf Lindström Ola Bergqvist - Åke Lindström 3NT N-1 K -100 0.1/21.9
Lennart Wiklund - Lennart Sohlin     - -/15.3

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.16

Öst giv
Ö-V i zon
KDkn7
ED4
9654
kn3
E64
3
EK87
KD1092
103
9765
Dkn
E7654
9852
Kkn1082
1032
8

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1370
 NT
N13653
S13653
Ö129568
V129568
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 N= K 140 21.9/0.1
Björn Backlund - Anders Jakobsson Gunnel Modig - Ulla Blanck 3 N-1 K -50 18.6/3.4
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3 S-1 E -50 18.6/3.4
Said Eliasson - Eivor Örlefors Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3 V+2 Kn -150 14.3/7.7
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Inga-Lisa Svanstedt - Yngve Sandström 3 V+2 K -150 14.3/7.7
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 V+3 K -170 6.6/15.4
Åke Nylén - Rolf Lindström Ola Bergqvist - Åke Lindström 2 V+4 7 -170 6.6/15.4
Liane Svensson - Dan Mattsson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 V+3 K -170 6.6/15.4
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Arne Mulari - Renate Rhodin 4 V+2 E -170 6.6/15.4
Jan Söderberg - Göran Olsson Kurt Norström - Lars Olsson 3 V+3 E -170 6.6/15.4
Agneta Danielsson - Hans Selling Åke Åberg - Bengt Eldered 3NT V+1 4 -630 0.1/21.9
Lennart Wiklund - Lennart Sohlin     - -/15.3

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.16

Syd giv
alla i zon
K74
75
EK96
Ekn32
862
kn4
10852
K987
E1095
EK10986
D7
D
Dkn3
D32
kn43
10654

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N88667
S88667
Ö55776
V55776
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Åke Åberg - Bengt Eldered 2 Ö-1 D 100 20.8/1.2
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Kurt Norström - Lars Olsson 2 Ö-1 Kn 100 20.8/1.2
Lennart Wiklund - Lennart Sohlin Arne Mulari - Renate Rhodin 1NT N= E 90 17.5/4.5
Åke Nylén - Rolf Lindström Jan Söderberg - Göran Olsson 1 Ö= 6 -80 15.4/6.6
Liane Svensson - Dan Mattsson Inga-Lisa Svanstedt - Yngve Sandström 2 Ö= 4 -110 9.9/12.1
Björn Backlund - Anders Jakobsson Jan Berggren - Inger Byström 2 Ö= D -110 9.9/12.1
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 2 Ö= 6 -110 9.9/12.1
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Said Eliasson - Eivor Örlefors 2 Ö= 5 -110 9.9/12.1
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Agneta Danielsson - Hans Selling 1NT Ö+1 4 -120 4.5/17.5
Ola Bergqvist - Åke Lindström Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 2 Ö+1 D -140 2.3/19.7
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3NT N-4 10 -400 0.1/21.9
Yngve Sundberg - Sverker Ernback     - 12.4/-

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.16

Väst giv
ingen i zon
8
K1073
EKkn82
Dkn4
EDkn1052
2
943
E93
K964
Dkn8
D6
K1075
73
E9654
1075
862

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N49945
S49945
Ö94496
V94496
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Agneta Danielsson - Hans Selling 4 V-1 E 50 16.5/5.5
Liane Svensson - Dan Mattsson Inga-Lisa Svanstedt - Yngve Sandström 4 V-1 E 50 16.5/5.5
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 4 V-1 E 50 16.5/5.5
Björn Backlund - Anders Jakobsson Jan Berggren - Inger Byström 4 V-1 E 50 16.5/5.5
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Kurt Norström - Lars Olsson 4 V-1 E 50 16.5/5.5
Ola Bergqvist - Åke Lindström Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 V-1 K 50 16.5/5.5
Lennart Wiklund - Lennart Sohlin Arne Mulari - Renate Rhodin 5 S-2 E -100 8.8/13.2
Åke Nylén - Rolf Lindström Jan Söderberg - Göran Olsson 3 V= K -140 6.6/15.4
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 4 V= E -420 2.3/19.7
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Åke Åberg - Bengt Eldered 4 V= E -420 2.3/19.7
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Said Eliasson - Eivor Örlefors 4 V= E -420 2.3/19.7
Yngve Sundberg - Sverker Ernback     - 12.4/-

Bricka 25

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.16

Nord giv
Ö-V i zon
108
KD9873
K109
97
kn965
kn
D874
K1062
E43
10542
63
Ekn85
KD72
E6
Ekn52
D43

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N68978
S68978
Ö75465
V75465
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Lennart Sohlin Gunnel Modig - Ulla Blanck 4 N= E 420 21.9/0.1
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 2NT S+1 2 150 19.7/2.3
Åke Nylén - Rolf Lindström Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 N= E 140 16.5/5.5
Liane Svensson - Dan Mattsson Ola Bergqvist - Åke Lindström 2 N+1 6 140 16.5/5.5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 S-1 2 -50 6.6/15.4
Said Eliasson - Eivor Örlefors Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT S-1 6 -50 6.6/15.4
Britt Bergman - Leif Persson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT S-1 7 -50 6.6/15.4
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Björn Backlund - Anders Jakobsson 3NT S-1 6 -50 6.6/15.4
Agneta Danielsson - Hans Selling Kurt Norström - Lars Olsson 4 S-1 2 -50 6.6/15.4
Jan Söderberg - Göran Olsson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 N-1 6 -50 6.6/15.4
Inga-Lisa Svanstedt - Yngve Sandström Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 S-1 Kn -50 6.6/15.4
Åke Åberg - Bengt Eldered     - 13.3/-

Bricka 26

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.16

Öst giv
alla i zon
E10852
1052
E2
K75
6
kn943
KD97
Dkn93
KD4
KD6
kn6
E10864
kn973
E87
108543
2

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N35373
S35373
Ö1088610
V1088610
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3NT Ö-2 3 200 20.8/1.2
Jan Söderberg - Göran Olsson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 2NT Ö-2 4 200 20.8/1.2
Britt Bergman - Leif Persson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 V= E -110 17.5/4.5
Said Eliasson - Eivor Örlefors Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2NT Ö= 5 -120 14.3/7.7
Lennart Wiklund - Lennart Sohlin Gunnel Modig - Ulla Blanck 2NT Ö= 3 -120 14.3/7.7
Agneta Danielsson - Hans Selling Kurt Norström - Lars Olsson 2NT Ö+1 10 -150 11.0/11.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 1NT Ö+3 4 -180 7.7/14.3
Liane Svensson - Dan Mattsson Ola Bergqvist - Åke Lindström 1NT Ö+3 3 -180 7.7/14.3
Åke Nylén - Rolf Lindström Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 N-2 E -200 4.5/17.5
Inga-Lisa Svanstedt - Yngve Sandström Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT Ö= 7 -600 2.3/19.7
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Björn Backlund - Anders Jakobsson 4D N-3 D -800 0.1/21.9
Åke Åberg - Bengt Eldered     - 13.3/-

Bricka 27

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.16

Syd giv
ingen i zon
K65
E5
Dkn7
E8752
94
K1073
986
Dkn104
kn732
kn986
K1054
6
ED108
D42
E32
K93

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N10971010
S10971010
Ö34633
V34633
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Anders Jakobsson Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 3NT S+3 D 490 21.0/1.0
Ola Bergqvist - Åke Lindström Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT S+3 9 490 21.0/1.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT S+2 10 460 18.0/4.0
Liane Svensson - Dan Mattsson Jan Söderberg - Göran Olsson 3NT S+1 D 430 14.0/8.0
Said Eliasson - Eivor Örlefors Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT S+1 E 430 14.0/8.0
Christer Hellström - Bo Byléhn Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3NT S+1 3 430 14.0/8.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 S= D 420 10.0/12.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Agneta Danielsson - Hans Selling 3NT S= Kn 400 7.0/15.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Inga-Lisa Svanstedt - Yngve Sandström 3NT S= D 400 7.0/15.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Britt Bergman - Leif Persson 2NT S+1 D 150 4.0/18.0
Kurt Norström - Lars Olsson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT S-1 D -50 1.0/21.0
Jan Berggren - Inger Byström Lennart Wiklund - Lennart Sohlin 6NT S-1 D -50 1.0/21.0

Bricka 28

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.16

Väst giv
N-S i zon
87
K105
KD1062
765
kn9543
Ekn764
kn74
EKD6
D93
E9
D932
102
82
853
EKkn1084

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N86214
S87214
Ö4611117
V4611117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Inga-Lisa Svanstedt - Yngve Sandström 4 V-3 7 150 22.0/0.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 Ö-1 K 50 20.0/2.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Agneta Danielsson - Hans Selling 2 Ö+1 E -140 17.0/5.0
Christer Hellström - Bo Byléhn Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 2 Ö+1 E -140 17.0/5.0
Said Eliasson - Eivor Örlefors Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2NT Ö+1 E -150 14.0/8.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Britt Bergman - Leif Persson 3NT Ö= E -400 12.0/10.0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 4 Ö= K -420 9.0/13.0
Ola Bergqvist - Åke Lindström Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 Ö= K -420 9.0/13.0
Liane Svensson - Dan Mattsson Jan Söderberg - Göran Olsson 4 V+1 K -450 4.0/18.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Arne Mulari - Renate Rhodin 4 Ö+1 E -450 4.0/18.0
Kurt Norström - Lars Olsson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 V+1 K -450 4.0/18.0
Jan Berggren - Inger Byström Lennart Wiklund - Lennart Sohlin 4 Ö+2 E -480 0.0/22.0

Bricka 29

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.16

Nord giv
alla i zon
4
E8752
Dkn98
1042
ED85
kn
K542
ED86
K97
KD1063
76
K93
kn10632
94
E103
kn75

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N24332
S24332
Ö1189109
V1189109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Agneta Danielsson - Hans Selling 4 V-2 D 200 20.8/1.2
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Christer Hellström - Bo Byléhn 6 V-2 E 200 20.8/1.2
Liane Svensson - Dan Mattsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 V+1 4 -110 16.5/5.5
Jan Söderberg - Göran Olsson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 V+1 4 -110 16.5/5.5
Said Eliasson - Eivor Örlefors Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3 V+1 4 -130 13.2/8.8
Lennart Wiklund - Lennart Sohlin Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 2 V+1 D -140 11.0/11.0
Reidar Cedersund - Rune Lind Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2NT Ö+2 9 -180 8.8/13.2
Björn Backlund - Anders Jakobsson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 2 N-3 6 -300 6.6/15.4
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Ola Bergqvist - Åke Lindström 3NT V= 8 -600 4.5/17.5
Gunnel Modig - Ulla Blanck Åke Åberg - Bengt Eldered 3NT Ö+1 7 -630 1.2/20.8
Inga-Lisa Svanstedt - Yngve Sandström Britt Bergman - Leif Persson 3NT Ö+1 Kn -630 1.2/20.8
Kurt Norström - Lars Olsson     - 8.6/-

Bricka 30

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.16

Öst giv
ingen i zon
kn54
kn864
64
KD97
K108
D1097
KDkn8
kn10
E763
2
1075
85432
D92
EK53
E932
E6

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N76867
S77877
Ö66565
V66565
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Dan Mattsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 1NT S+1 K 120 20.8/1.2
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Agneta Danielsson - Hans Selling 1NT S+1 9 120 20.8/1.2
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Christer Hellström - Bo Byléhn 3 Ö-2 E 100 17.5/4.5
Björn Backlund - Anders Jakobsson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 1NT S= 8 90 15.4/6.6
Gunnel Modig - Ulla Blanck Åke Åberg - Bengt Eldered 2 V-1 4 50 13.2/8.8
Said Eliasson - Eivor Örlefors Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3 S-1 K -50 7.7/14.3
Reidar Cedersund - Rune Lind Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT S-1 K -50 7.7/14.3
Jan Söderberg - Göran Olsson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT N-1 3 -50 7.7/14.3
Inga-Lisa Svanstedt - Yngve Sandström Britt Bergman - Leif Persson 1NT S-1 7 -50 7.7/14.3
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Ola Bergqvist - Åke Lindström 3NT S-2 K -100 2.3/19.7
Lennart Wiklund - Lennart Sohlin Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 2D Ö= K -470 0.1/21.9
Kurt Norström - Lars Olsson     - 8.6/-

Bricka 31

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.16

Syd giv
N-S i zon
Kkn53
K832
1075
72
ED962
Ekn
KD2
KD3
874
D654
983
kn106
10
1097
Ekn64
E9854

Optimalt kontrakt: 1NT V= -90
 NT
N67666
S77766
Ö65677
V66677
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Said Eliasson - Eivor Örlefors Inga-Lisa Svanstedt - Yngve Sandström 4 V-3 2 150 22.0/0.0
Lennart Wiklund - Lennart Sohlin Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT V-2 7 100 19.0/3.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Jan Berggren - Inger Byström 3NT Ö-2 4 100 19.0/3.0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 V-1 7 50 11.0/11.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 V-1 7 50 11.0/11.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 2NT V-1 5 50 11.0/11.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Kurt Norström - Lars Olsson 2NT V-1 3 50 11.0/11.0
Ola Bergqvist - Åke Lindström Britt Bergman - Leif Persson 2 V-1 7 50 11.0/11.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Christer Hellström - Bo Byléhn 4 V-1 2 50 11.0/11.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 1 V= 2 -80 4.0/18.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Jan Söderberg - Göran Olsson 2 V= 7 -110 2.0/20.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Reidar Cedersund - Rune Lind 2NT V= 5 -120 0.0/22.0

Bricka 32

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.16

Väst giv
Ö-V i zon
kn10
Ekn92
7632
872
ED863
D83
KD95
K
542
K754
10
ED954
K97
106
Ekn84
kn1063

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N34334
S44334
Ö989109
V9810109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Lennart Sohlin Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT Ö-2 Kn 200 22.0/0.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Jan Söderberg - Göran Olsson 4 V-1 E 100 18.0/4.0
Said Eliasson - Eivor Örlefors Inga-Lisa Svanstedt - Yngve Sandström 3NT Ö-1 4 100 18.0/4.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 4 V-1 E 100 18.0/4.0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 V= Kn -110 14.0/8.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Jan Berggren - Inger Byström 2 V+1 8 -140 11.0/11.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Reidar Cedersund - Rune Lind 2 V+1 E -140 11.0/11.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Kurt Norström - Lars Olsson 2 V+2 E -170 8.0/14.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT V= 2 -600 6.0/16.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 V= 7 -620 2.0/20.0
Ola Bergqvist - Åke Lindström Britt Bergman - Leif Persson 4 V= 10 -620 2.0/20.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Christer Hellström - Bo Byléhn 4 V= 2 -620 2.0/20.0