Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2019-04-16 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2019-04-16

Partävling, 16 bord, 31 par. Antal brickor: 24. Medel: 264.5.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Åke Åberg - Bengt Eldered

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 32, Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren
14 V= -420 3.4 15% 3.4 15.0%63Kn7DKn9764EKD E52863K1085372
22NT Ö+3 -210 11.0 50% 14.4 32.5%ED87276527K64 K93D9D10965433
Rond 2, som NS mot par 31, Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson
32 S= 110 13.0 59% 27.4 41.3%9862DKn75EKn963 EK872K1094K342
43 N-1 -100 12.0 55% 39.4 44.8%Kn732KD1095D6E8 K1095EKn3854Kn53
Rond 3, som NS mot par 30, Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin
53 Ö+1 -130 21.9 100% 61.3 55.8%E9431095KKn97D7 8DKn8762D62Kn43
64 S+1 450 18.6 85% 79.9 60.7%862EKn65265D93 EKDKn9398DEK65
Rond 4, som NS mot par 29, Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg
73NT V-2 200 21.0 95% 100.9 65.6%E864872KDKn1062 10532Kn9575D983
85 Ö-1 50 16.0 73% 116.9 66.5%10975210654398D K63KnK10652E1073
Rond 5, som NS mot par 25, Jan Söderberg - Göran Olsson
173NT V+2 -460 5.5 25% 122.4 61.9%1062D98428DKn95 K9856310952E62
184 Ö= -420 9.9 45% 132.3 60.2%92K98KKn3EKn864 87Kn532E10875105
Rond 6, som ÖV mot par 24, Siv Lindgren - Staffan Lindeborg
192 S+1 -110 18.6 85% 150.9 62.5%K832874108KD103 D1075EKn109Kn4Kn96
201NT Ö-1 -100 8.6 39% 159.5 60.5%107529871095EK9 KKn63D42KD6425
Rond 7, som ÖV mot par 23, Agneta Danielsson - Hans Selling
215 S= -600 8.8 40% 168.3 58.9%K43KD103K851098 987687544KKn54
223NT V+1 630 21.9 100% 190.2 61.9%1039765DKnE7654 E643EK87KD1092
Rond 8, som ÖV mot par 22, Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg
232 Ö-1 -100 1.2 5% 191.4 58.1%E1095EK10986D7D 862Kn410852K987
244 V= 420 19.7 90% 211.1 60.1%K964DKn8D6K1075 EDKn10522943E93
Rond 9, Frirond
25  - 13.3 61% 224.4 60.1%108KD9873K10997 KD72E6EKn52D43
26  - 13.3 61% 237.7 60.2%E108521052E2K75 Kn973E871085432
Rond 10, som NS mot par 20, Arne Mulari - Renate Rhodin
273NT S+2 460 18.0 82% 255.7 61.3%K65E5DKn7E8752 ED108D42E32K93
284 Ö+1 -450 4.0 18% 259.7 59.1%87K105KD1062765 10282853EKKn1084
Rond 11, som ÖV mot par 19, Gunnel Modig - Ulla Blanck
293NT Ö+1 630 20.8 95% 280.5 60.9%K97KD106376K93 ED85KnK542ED86
302 V-1 -50 8.8 40% 289.3 59.9%E7632107585432 K108D1097KDKn8Kn10
Rond 12, som NS mot par 18, Jan Berggren - Inger Byström
313NT Ö-2 100 19.0 86% 308.3 61.0%KKn53K832107572 101097EKn64E9854
322 V+1 -140 11.0 50% 319.3 60.6%Kn10EKn927632872 K97106EKn84Kn1063