Kommande tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
Rapporterade tävlingar
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
07/09 SM Par Junior - omgång 2
Stockholms BF » DM-final lag » 2017 » Direktfinal [Ruter-startlista] [Ruter-flyttschema] [PDF]
DM-final lag 2017, Direktfinal
Val ac semifinalspelorter:
Juniorerna -Ludvika, Michielsen-Stockholm, Lagerman-Uppsala, Silow-Stockholm.
IAF Rond 1 Rond 2 Rond 3 Rond 4 Rond 5 Rond 6 Rond 7 Rond 8 Rond 9 Rond 10 Rond 11 Rond 12 Rond 13
Totalt parvis Totalt lagvis

PlacLagKaptenRonderV-O-FImpKvotVP
1 Juniorerna Olle Wademark [14800] 13 7-4-2 288 - 136 2.118 240
2 Michielsen Per-Ola Cullin [21204] 13 7-5-1 294 - 162 1.815 237
3 Lagerman Jan Lagerman [7856] 13 7-4-2 291 - 145 2.007 232.5
4 Silow Per Leandersson [87992] 13 8-1-4 230 - 128 1.797 225
5 Skånsk Blandning Leif Bremark [11042] 13 6-6-1 262 - 187 1.401 218.5
6 Östberg Johnny Östberg [2051] 13 5-5-3 237 - 190 1.247 208
7 Fågeln Noomi Hebert [10059] 13 4-6-3 261 - 238 1.097 198
8 Bertheau Kathrine Bertheau [81089] 13 5-3-5 203 - 200 1.015 194
9 Osorterat Gunnar Lindell [16249] 13 5-5-3 208 - 216 0.963 192
10 Bertheau 2 Mattias Weiler [11482] 13 4-3-6 185 - 254 0.728 174
11 Berik Bengt-Erik Efraimsson [127] 13 4-1-8 193 - 266 0.726 172
12 Gold Pär Ol-Mårs [5342] 13 2-3-8 206 - 281 0.733 171
13 Lanssons Blandning Leif Hansson [30539] 13 2-1-10 174 - 354 0.492 139
14 SOL Dan Martinson [38752] 13 0-2-11 108 - 383 0.282 109

Rond 1 lö 25/2 kl. 10:00-11:00 IMPVP
Osorterat - Fågeln 18 - 18 15 - 15
Juniorerna - Lagerman 31 - 4 24 - 6
Bertheau 2 - Silow 15 - 32 10 - 20
Gold - Östberg 13 - 24 12 - 18
Michielsen - Skånsk Blandning 31 - 15 20 - 10
Bertheau - Berik 29 - 14 20 - 10
SOL - Lanssons Blandning 7 - 40 5 - 25
 
Rond 2 lö 25/2 kl. 11:05-12:05 IMPVP
Juniorerna - Osorterat 34 - 3 25 - 5
Bertheau 2 - Fågeln 36 - 26 18 - 12
Gold - Lagerman 0 - 41 3 - 25
Michielsen - Silow 11 - 15 14 - 15 1
Bertheau - Östberg 23 - 3 21 - 9
Lanssons Blandning - Skånsk Blandning 8 - 23 10 - 20
Berik - SOL 39 - 10 24 - 6
1 Silow 1 VP avdrag för långsamt spel
 
Rond 3 lö 25/2 kl. 12:10-13:10 IMPVP
Bertheau 2 - Juniorerna 2 - 22 9 - 21
Gold - Osorterat 8 - 19 12 - 18
Michielsen - Fågeln 23 - 22 15 - 15
Bertheau - Lagerman 4 - 18 11 - 19
Lanssons Blandning - Silow 4 - 33 6 - 24
Berik - Östberg 1 - 15 11 - 19
SOL - Skånsk Blandning 4 - 25 8 - 22
 
Rond 4 lö 25/2 kl. 14:15-15:15 IMPVP
Gold - Bertheau 2 5 - 34 6 - 24
Michielsen - Juniorerna 22 - 25 14 - 16
Bertheau - Osorterat 6 - 26 9 - 21
Lanssons Blandning - Fågeln 6 - 50 2 - 24 1
Berik - Lagerman 12 - 22 12 - 18
Skånsk Blandning - Silow 16 - 6 18 - 12
Östberg - SOL 30 - 11 21 - 9
1 Fågeln 1VP avdrag för långsamt spel
 
Rond 5 lö 25/2 kl. 15:20-16:20 IMPVP
Michielsen - Gold 32 - 19 19 - 11
Bertheau - Bertheau 2 6 - 6 15 - 15
Lanssons Blandning - Juniorerna 21 - 14 17 - 13
Berik - Osorterat 0 - 31 5 - 25
Skånsk Blandning - Fågeln 20 - 14 17 - 13
Östberg - Lagerman 11 - 6 16 - 14
SOL - Silow 12 - 21 12 - 18
 
Rond 6 lö 25/2 kl. 16:25-17:25 IMPVP
Bertheau - Michielsen 2 - 23 8 - 22
Lanssons Blandning - Gold 0 - 36 4 - 25
Berik - Bertheau 2 36 - 3 25 - 5
Skånsk Blandning - Juniorerna 14 - 6 17 - 13
Östberg - Osorterat 35 - 2 25 - 5
Silow - Fågeln 6 - 16 12 - 18
Lagerman - SOL 24 - 24 15 - 15
 
Rond 7 lö 25/2 kl. 17:40-18:40 IMPVP
Lanssons Blandning - Bertheau 8 - 47 3 - 25
Berik - Michielsen 6 - 28 8 - 22
Skånsk Blandning - Gold 17 - 25 13 - 17
Östberg - Bertheau 2 12 - 7 16 - 14
Silow - Juniorerna 17 - 6 18 - 12
Lagerman - Osorterat 37 - 9 24 - 6
SOL - Fågeln 5 - 32 6 - 24
 
Rond 8 lö 25/2 kl. 18:45-19:45 IMPVP
Berik - Lanssons Blandning 7 - 36 6 - 24
Skånsk Blandning - Bertheau 23 - 18 16 - 14
Östberg - Michielsen 16 - 22 13 - 17
Silow - Gold 22 - 2 21 - 9
Lagerman - Bertheau 2 40 - 2 25 - 3
Fågeln - Juniorerna 3 - 46 2 - 25
Osorterat - SOL 11 - 10 15 - 15
 
Rond 9 sö 26/2 kl. 10:00-11:00 IMPVP
Skånsk Blandning - Berik 29 - 10 21 - 9
Östberg - Lanssons Blandning 42 - 28 19 - 11
Silow - Bertheau 18 - 4 19 - 11
Lagerman - Michielsen 16 - 5 16 - 12 1
Fågeln - Gold 20 - 12 17 - 13
Osorterat - Bertheau 2 30 - 23 17 - 13
SOL - Juniorerna 5 - 39 4 - 25
1 Lagerman 2VP avdrag för flagrant utnyttjande av OI
 
Rond 10 sö 26/2 kl. 11:05-12:05 IMPVP
Östberg - Skånsk Blandning 26 - 23 16 - 14
Silow - Berik 27 - 6 22 - 8
Lagerman - Lanssons Blandning 30 - 6 23 - 7
Fågeln - Bertheau 6 - 23 10 - 20
Osorterat - Michielsen 11 - 18 13 - 17
Juniorerna - Gold 26 - 17 18 - 12
Bertheau 2 - SOL 21 - 7 19 - 11
 
Rond 11 sö 26/2 kl. 12:10-13:10 IMPVP
Silow - Östberg 30 - 7 22 - 8
Lagerman - Skånsk Blandning 19 - 28 11.5 - 17.5 1
Fågeln - Berik 17 - 13 16 - 14
Osorterat - Lanssons Blandning 20 - 11 18 - 12
Juniorerna - Bertheau 36 - 4 25 - 5
Bertheau 2 - Michielsen 6 - 22 10 - 20
SOL - Gold 4 - 40 4 - 25
1 0,5VP avdrag för långsamt spel till båda lagen
 
Rond 12 sö 26/2 kl. 14:15-15:15 IMPVP
Lagerman - Silow 14 - 0 19 - 11
Fågeln - Östberg 24 - 10 19 - 11
Osorterat - Skånsk Blandning 13 - 13 15 - 15
Juniorerna - Berik 3 - 18 10 - 20
Bertheau 2 - Lanssons Blandning 23 - 0 22 - 8
Gold - Bertheau 13 - 11 16 - 14
Michielsen - SOL 35 - 3 25 - 5
 
Rond 13 sö 26/2 kl. 15:20-16:20 IMPVP
Fågeln - Lagerman 13 - 20 13 - 17
Osorterat - Silow 15 - 3 19 - 11
Juniorerna - Östberg 0 - 6 13 - 17
Bertheau 2 - Skånsk Blandning 7 - 16 12 - 18
Gold - Berik 16 - 31 10 - 20
Michielsen - Lanssons Blandning 22 - 6 20 - 10
SOL - Bertheau 6 - 26 9 - 21
 
Svenska Bridgeförbundet, Karlsgatan 28, 703 41, Örebro, Tel: +46 (0)19-277 24 80