Kommande tävlingar
04/04 Laholms BK - Guldtävling
10/04 Trosa BS - Guldtävling
13/04 Rimbo BK - Påskguld
Rapporterade tävlingar
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
Svenska Bridgeförbundet » Allsvenskan » 2016 » Div 3 Västra Götaland [Ruter-startlista] [Ruter-flyttschema] [PDF]
Allsvenskan 2016, Div 3 Västra Götaland
Årets serie spelar med 20-0 skalan och kan därför se lite konstig ut på denna sida. Resultaten stämmer men för att se en mera korrekt serie kan du besöka serietabellen på den nya hemsidan. Division 3 Västra Götaland

En lista över alla Allsvenska divisioner finns på Länk

Information allsvenskan 2016

PlacLagKaptenRonderV-O-FImpKvotVP
1 BK Lyx, MischMasch Gunnar Jansson [51436] 9 3-1-5 453 - 315 1.438 113.5
2 Onsdagsklubben, LÅG Lars-Åke Gustafsson [17359] 9 2-1-6 422 - 335 1.260 102.05
3 Bohus Nations BS Torbjörn Kåreke [13038] 9 0-4-5 392 - 348 1.126 99.65
4 Kungsbacka BS, Hans Hans Barkman [85786] 9 0-3-6 376 - 338 1.112 99.6
5 Partille/Mölnlycke BK, Börje Brag [19633] 9 0-1-8 404 - 380 1.063 95.96
6 Borås BA, Thomas Thomas Samuelsson [9808] 9 0-2-7 389 - 393 0.990 90.05
7 Alingsås BS, Raset Clas-Olof Olofsson [9222] 9 0-1-8 342 - 375 0.912 84.13
8 BK Everfresh, Anders Anders Ljungblad [18480] 9 0-3-6 390 - 431 0.905 82.03
9 Askims BK, AK Adam Kovasznay [50874] 9 0-0-9 307 - 410 0.749 67.5
10 BK Albrekts, Jesper Jesper Swedenborg [7369] 9 0-1-8 324 - 474 0.684 65.53

Rond 1 27 augusti GöteborgIMPVP
Onsdagsklubben, LÅG - Partille/Mölnlycke BK, 48 - 49 9.72 - 10.28
Kungsbacka BS, Hans - BK Everfresh, Anders 35 - 28 11.83 - 8.17
Askims BK, AK - BK Lyx, MischMasch 41 - 52 7.24 - 12.76
BK Albrekts, Jesper - Borås BA, Thomas 56 - 63 8.17 - 11.83
Bohus Nations BS - Alingsås BS, Raset 54 - 52 10.55 - 9.45
 
Rond 2 27 augusti GöteborgIMPVP
BK Everfresh, Anders - Onsdagsklubben, LÅG 34 - 50 6.19 - 13.81
Partille/Mölnlycke BK, - Askims BK, AK 48 - 47 10.28 - 9.72
Borås BA, Thomas - Kungsbacka BS, Hans 43 - 44 9.72 - 10.28
BK Lyx, MischMasch - Bohus Nations BS 48 - 46 10.55 - 9.45
Alingsås BS, Raset - BK Albrekts, Jesper 32 - 28 11.08 - 8.92
 
Rond 3 27 augusti GöteborgIMPVP
Onsdagsklubben, LÅG - Askims BK, AK 31 - 28 10.82 - 9.18
BK Everfresh, Anders - Borås BA, Thomas 49 - 21 15.93 - 4.07
Bohus Nations BS - Partille/Mölnlycke BK, 23 - 37 6.59 - 13.41
Kungsbacka BS, Hans - Alingsås BS, Raset 49 - 45 11.08 - 8.92
BK Albrekts, Jesper - BK Lyx, MischMasch 6 - 69 0.28 - 19.72
 
Rond 4 17 september GöteborgIMPVP
Borås BA, Thomas - Onsdagsklubben, LÅG 48 - 38 12.53 - 7.47
Askims BK, AK - Bohus Nations BS 21 - 39 5.8 - 14.2
Alingsås BS, Raset - BK Everfresh, Anders 47 - 27 14.58 - 5.42
Partille/Mölnlycke BK, - BK Albrekts, Jesper 44 - 40 11.08 - 8.92
BK Lyx, MischMasch - Kungsbacka BS, Hans 44 - 19 15.45 - 4.55
 
Rond 5 17 september GöteborgIMPVP
Onsdagsklubben, LÅG - Bohus Nations BS 29 - 44 6.39 - 13.61
Borås BA, Thomas - Alingsås BS, Raset 44 - 42 10.55 - 9.45
BK Albrekts, Jesper - Askims BK, AK 38 - 47 7.7 - 12.3
BK Everfresh, Anders - BK Lyx, MischMasch 27 - 80 1.09 - 18.91
Kungsbacka BS, Hans - Partille/Mölnlycke BK, 30 - 20 12.53 - 7.47
 
Rond 6 17 september GöteborgIMPVP
Alingsås BS, Raset - Onsdagsklubben, LÅG 30 - 35 8.66 - 11.34
Bohus Nations BS - BK Albrekts, Jesper 43 - 43 10 - 10
BK Lyx, MischMasch - Borås BA, Thomas 16 - 40 4.72 - 15.28
Askims BK, AK - Kungsbacka BS, Hans 31 - 59 4.07 - 15.93
Partille/Mölnlycke BK, - BK Everfresh, Anders 55 - 48 11.83 - 8.17
 
Rond 7 22 oktober GöteborgIMPVP
Onsdagsklubben, LÅG - BK Albrekts, Jesper 77 - 5 20 - 0
Alingsås BS, Raset - BK Lyx, MischMasch 20 - 64 1.99 - 18.01
Kungsbacka BS, Hans - Bohus Nations BS 54 - 35 14.39 - 5.61
Borås BA, Thomas - Partille/Mölnlycke BK, 47 - 59 7.02 - 12.98
BK Everfresh, Anders - Askims BK, AK 72 - 43 16.08 - 3.92
 
Rond 8 22 oktober GöteborgIMPVP
BK Lyx, MischMasch - Onsdagsklubben, LÅG 41 - 80 2.56 - 17.44
BK Albrekts, Jesper - Kungsbacka BS, Hans 58 - 30 15.93 - 4.07
Partille/Mölnlycke BK, - Alingsås BS, Raset 56 - 58 9.45 - 10.55
Bohus Nations BS - BK Everfresh, Anders 50 - 36 13.41 - 6.59
Askims BK, AK - Borås BA, Thomas 31 - 55 4.72 - 15.28
 
Rond 9 22 oktober GöteborgIMPVP
Onsdagsklubben, LÅG - Kungsbacka BS, Hans 34 - 56 5.06 - 14.94
BK Lyx, MischMasch - Partille/Mölnlycke BK, 39 - 36 10.82 - 9.18
BK Everfresh, Anders - BK Albrekts, Jesper 69 - 50 14.39 - 5.61
Alingsås BS, Raset - Askims BK, AK 16 - 18 9.45 - 10.55
Borås BA, Thomas - Bohus Nations BS 28 - 58 3.77 - 16.23
 
Svenska Bridgeförbundet, Karlsgatan 28, 703 41, Örebro, Tel: +46 (0)19-277 24 80