Kommande tävlingar
04/04 Laholms BK - Guldtävling
10/04 Trosa BS - Guldtävling
13/04 Rimbo BK - Påskguld
Rapporterade tävlingar
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
Svenska Bridgeförbundet » Allsvenskan » 2016 » Div 3 Bohuslän [Ruter-startlista] [Ruter-flyttschema] [PDF]
Allsvenskan 2016, Div 3 Bohuslän
Årets serie spelar med 20-0 skalan och kan därför se lite konstig ut på denna sida. Resultaten stämmer men för att se en mera korrekt serie kan du besöka serietabellen på den nya hemsidan. Division 3 Bohuslän

En lista över alla Allsvenska divisioner finns på Länk

Information allsvenskan 2016

PlacLagKaptenRonderV-O-FImpKvotVP
1 Orust BK, Tofta Gård Hans Johansson [14410] 9 2-5-2 506 - 289 1.751 134.1
2 Ljungskile BK Petra Svantesson [15294] 9 3-3-3 560 - 356 1.573 125.23
3 Tjörns BK, Berg Kjell Berg [13142] 9 1-4-4 442 - 328 1.348 110.02
4 Strömstads BK, Norge Odd Roger Nielsen [36463] 9 2-3-4 504 - 439 1.148 100.74
5 Vänersborgs BS, Blomhuset Bengt-Åke Svensson [84918] 9 0-2-7 432 - 387 1.116 98.73
6 Strömstads BK Niclas Samuelsson [4362] 9 1-2-6 394 - 369 1.068 91.16
7 Stenungsunds BK, Alf Alf Törmä [17389] 9 0-1-8 313 - 463 0.676 65.5
8 Orust BK, Bengt Bengt Hilling [10849] 9 0-0-9 314 - 474 0.662 60.51
9 Munkedals BS, Nilsa Nils-Åke Johansson [7479] 9 0-0-9 299 - 444 0.673 58.85
10 Vänersborgs BS, Luczynski Lars-Erik Moberg [8593] 9 0-1-8 306 - 521 0.587 55.16

Rond 1 27 augusti VänersborgIMPVP
Orust BK, Tofta Gård - Orust BK, Bengt 47 - 34 13.2 - 6.8
Vänersborgs BS, Luczynski - Strömstads BK 18 - 90 0 - 20
Vänersborgs BS, Blomhuset - Munkedals BS, Nilsa 54 - 57 9.18 - 10.82
Strömstads BK, Norge - Ljungskile BK 45 - 64 5.61 - 14.39
Stenungsunds BK, Alf - Tjörns BK, Berg 61 - 44 14.01 - 5.99
 
Rond 2 27 augusti VänersborgIMPVP
Orust BK, Tofta Gård - Vänersborgs BS, Luczynski 57 - 39 14.2 - 5.8
Munkedals BS, Nilsa - Orust BK, Bengt 47 - 46 10.28 - 9.72
Strömstads BK - Strömstads BK, Norge 67 - 50 14.01 - 5.99
Tjörns BK, Berg - Vänersborgs BS, Blomhuset 44 - 25 14.39 - 5.61
Ljungskile BK - Stenungsunds BK, Alf 73 - 13 19.49 - 0.51
 
Rond 3 27 augusti VänersborgIMPVP
Tjörns BK, Berg - Orust BK, Tofta Gård 11 - 46 3.07 - 16.93
Stenungsunds BK, Alf - Strömstads BK, Norge 21 - 69 1.57 - 18.43
Munkedals BS, Nilsa - Ljungskile BK 26 - 59 3.34 - 16.66
Vänersborgs BS, Blomhuset - Vänersborgs BS, Luczynski 57 - 26 16.38 - 3.62
Orust BK, Bengt - Strömstads BK 32 - 20 12.98 - 7.02
 
Rond 4 17 september VänersborgIMPVP
Ljungskile BK - Orust BK, Tofta Gård 50 - 78 4.07 - 15.93
Vänersborgs BS, Blomhuset - Stenungsunds BK, Alf 25 - 27 9.45 - 10.55
Tjörns BK, Berg - Strömstads BK 68 - 34 16.8 - 3.2
Orust BK, Bengt - Strömstads BK, Norge 33 - 48 6.39 - 13.61
Munkedals BS, Nilsa - Vänersborgs BS, Luczynski 22 - 26 8.92 - 11.08
 
Rond 5 17 september VänersborgIMPVP
Orust BK, Tofta Gård - Stenungsunds BK, Alf 77 - 28 18.53 - 1.47
Ljungskile BK - Tjörns BK, Berg 32 - 60 4.07 - 15.93
Strömstads BK, Norge - Vänersborgs BS, Blomhuset 49 - 60 7.24 - 12.76
Strömstads BK - Munkedals BS, Nilsa 34 - 18 13.81 - 6.19
Vänersborgs BS, Luczynski - Orust BK, Bengt 55 - 56 9.72 - 10.28
 
Rond 6 17 september VänersborgIMPVP
Orust BK, Tofta Gård - Vänersborgs BS, Blomhuset 54 - 52 10.55 - 9.45
Strömstads BK - Ljungskile BK 18 - 53 3.07 - 16.93
Stenungsunds BK, Alf - Orust BK, Bengt 38 - 32 11.59 - 8.41
Vänersborgs BS, Luczynski - Tjörns BK, Berg 35 - 39 8.92 - 11.08
Strömstads BK, Norge - Munkedals BS, Nilsa 70 - 47 15.11 - 4.89
 
Rond 7 22 oktober VänersborgIMPVP
Orust BK, Tofta Gård - Strömstads BK, Norge 58 - 21 17.19 - 2.81
Tjörns BK, Berg - Munkedals BS, Nilsa 53 - 22 16.38 - 3.62
Vänersborgs BS, Luczynski - Stenungsunds BK, Alf 45 - 27 14.2 - 5.8
Ljungskile BK - Orust BK, Bengt 84 - 41 17.9 - 2.1
Strömstads BK - Vänersborgs BS, Blomhuset 39 - 45 8.41 - 11.59
 
Rond 8 22 oktober VänersborgIMPVP
Munkedals BS, Nilsa - Orust BK, Tofta Gård 13 - 43 3.77 - 16.23
Strömstads BK, Norge - Vänersborgs BS, Luczynski 89 - 40 18.53 - 1.47
Orust BK, Bengt - Tjörns BK, Berg 10 - 74 0.21 - 19.79
Stenungsunds BK, Alf - Strömstads BK 39 - 51 7.02 - 12.98
Vänersborgs BS, Blomhuset - Ljungskile BK 53 - 61 7.93 - 12.07
 
Rond 9 22 oktober VänersborgIMPVP
Strömstads BK - Orust BK, Tofta Gård 41 - 46 8.66 - 11.34
Orust BK, Bengt - Vänersborgs BS, Blomhuset 30 - 61 3.62 - 16.38
Ljungskile BK - Vänersborgs BS, Luczynski 84 - 22 19.65 - 0.35
Munkedals BS, Nilsa - Stenungsunds BK, Alf 47 - 59 7.02 - 12.98
Tjörns BK, Berg - Strömstads BK, Norge 49 - 63 6.59 - 13.41
 
Svenska Bridgeförbundet, Karlsgatan 28, 703 41, Örebro, Tel: +46 (0)19-277 24 80