Kommande tävlingar
04/04 Laholms BK - Guldtävling
10/04 Trosa BS - Guldtävling
13/04 Rimbo BK - Påskguld
Rapporterade tävlingar
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
Svenska Bridgeförbundet » Allsvenskan » 2016 » Div 3 Norra Svealand [Ruter-startlista] [Ruter-flyttschema] [PDF]
Allsvenskan 2016, Div 3 Norra Svealand
Årets serie spelar med 20-0 skalan och kan därför se lite konstig ut på denna sida. Resultaten stämmer men för att se en mera korrekt serie kan du besöka serietabellen på den nya hemsidan. Division 3 Norra Svealand

En lista över alla Allsvenska divisioner finns på Länk

Information allsvenskan 2016

PlacLagKaptenRonderV-O-FImpKvotVP
1 LudvikaBygdens BK, Barkskog Magnus Barkskog [201] 9 2-3-4 487 - 284 1.715 123.18
2 Lindesbergs BS, Jansson Bertil Jansson [10139] 9 2-1-6 361 - 268 1.347 106.8
3 Malungs BK, III Magnus Eriksson [12369] 9 1-3-5 469 - 434 1.081 96.85
4 Rättviks BS, Knätofs Anders Åslund [7835] 9 0-3-6 395 - 378 1.045 96.39
5 Fagersta BS Åke Fransson [7976] 9 1-1-7 434 - 398 1.090 91.98
6 Hedemora BS Jan Holm [45] 9 1-2-6 392 - 372 1.054 91.95
7 Hällefors BK, Thomas Thomas Ånger [4068] 9 1-2-6 320 - 321 0.997 91.47
8 Falu BK, Håkan Håkan Jonasson [40089] 9 0-0-9 404 - 439 0.920 81.97
9 Fagersta BS, Peter Peter Björnberg [50796] 9 0-1-8 375 - 488 0.768 69.85
10 Borlänge BK Peter Nohrén [81347] 9 0-0-9 307 - 562 0.546 45.56

Rond 1 27 augusti LudvikaIMPVP
Fagersta BS, Peter - Fagersta BS 53 - 72 5.61 - 10.39
Malungs BK, III - Hedemora BS 34 - 74 2.44 - 17.56
LudvikaBygdens BK, Barkskog - Borlänge BK 116 - 30 20 - 0
Rättviks BS, Knätofs - Falu BK, Håkan 53 - 43 12.53 - 7.47
Hällefors BK, Thomas - Lindesbergs BS, Jansson 5 - 53 1.57 - 18.43
 
Rond 2 27 augusti LudvikaIMPVP
Hedemora BS - Fagersta BS, Peter 29 - 31 9.45 - 10.55
Fagersta BS - LudvikaBygdens BK, Barkskog 32 - 43 7.24 - 12.76
Falu BK, Håkan - Malungs BK, III 53 - 70 5.99 - 14.01
Borlänge BK - Hällefors BK, Thomas 14 - 26 7.02 - 12.98
Lindesbergs BS, Jansson - Rättviks BS, Knätofs 23 - 38 6.39 - 13.61
 
Rond 3 27 augusti LudvikaIMPVP
Fagersta BS, Peter - LudvikaBygdens BK, Barkskog 31 - 47 6.19 - 13.81
Hedemora BS - Falu BK, Håkan 60 - 44 13.81 - 6.19
Hällefors BK, Thomas - Fagersta BS 15 - 48 3.34 - 16.66
Malungs BK, III - Lindesbergs BS, Jansson 11 - 52 2.32 - 17.68
Rättviks BS, Knätofs - Borlänge BK 52 - 24 15.93 - 4.07
 
Rond 4 17 september IMPVP
Falu BK, Håkan - Fagersta BS, Peter 42 - 58 6.19 - 13.81
LudvikaBygdens BK, Barkskog - Hällefors BK, Thomas 35 - 23 12.98 - 7.02
Lindesbergs BS, Jansson - Hedemora BS 45 - 36 12.3 - 7.7
Fagersta BS - Rättviks BS, Knätofs 52 - 77 4.55 - 15.45
Borlänge BK - Malungs BK, III 33 - 65 3.48 - 16.52
 
Rond 5 17 september LudvikaIMPVP
Fagersta BS, Peter - Hällefors BK, Thomas 42 - 59 5.99 - 14.01
Falu BK, Håkan - Lindesbergs BS, Jansson 37 - 31 11.59 - 8.41
Rättviks BS, Knätofs - LudvikaBygdens BK, Barkskog 17 - 69 1.18 - 18.82
Hedemora BS - Borlänge BK 75 - 41 16.8 - 3.2
Malungs BK, III - Fagersta BS 60 - 27 16.66 - 3.34
 
Rond 6 17 september LudvikaIMPVP
Lindesbergs BS, Jansson - Fagersta BS, Peter 66 - 42 15.28 - 4.72
Hällefors BK, Thomas - Rättviks BS, Knätofs 49 - 41 12.07 - 7.93
Borlänge BK - Falu BK, Håkan 51 - 63 7.02 - 12.98
LudvikaBygdens BK, Barkskog - Malungs BK, III 51 - 63 7.02 - 12.98
Fagersta BS - Hedemora BS 53 - 47 11.59 - 8.41
 
Rond 7 22 oktober LudvikaIMPVP
Fagersta BS, Peter - Rättviks BS, Knätofs 38 - 31 11.83 - 8.17
Lindesbergs BS, Jansson - Borlänge BK 31 - 32 9.72 - 10.28
Malungs BK, III - Hällefors BK, Thomas 31 - 75 1.99 - 18.01
Falu BK, Håkan - Fagersta BS 28 - 39 7.24 - 12.76
Hedemora BS - LudvikaBygdens BK, Barkskog 12 - 43 3.62 - 16.38
 
Rond 8 22 oktober LudvikaIMPVP
Borlänge BK - Fagersta BS, Peter 53 - 57 8.92 - 11.08
Rättviks BS, Knätofs - Malungs BK, III 46 - 46 10 - 10
Fagersta BS - Lindesbergs BS, Jansson 34 - 46 7.02 - 12.98
Hällefors BK, Thomas - Hedemora BS 41 - 25 13.81 - 6.19
LudvikaBygdens BK, Barkskog - Falu BK, Håkan 50 - 62 7.02 - 12.98
 
Rond 9 22 oktober LudvikaIMPVP
Fagersta BS, Peter - Malungs BK, III 23 - 89 0.07 - 19.93
Borlänge BK - Fagersta BS 29 - 77 1.57 - 18.43
Hedemora BS - Rättviks BS, Knätofs 34 - 40 8.41 - 11.59
Lindesbergs BS, Jansson - LudvikaBygdens BK, Barkskog 14 - 33 5.61 - 14.39
Falu BK, Håkan - Hällefors BK, Thomas 32 - 27 11.34 - 8.66
 
Svenska Bridgeförbundet, Karlsgatan 28, 703 41, Örebro, Tel: +46 (0)19-277 24 80