Kommande tävlingar
06/06 Inställd ... Patton lagguld -
25/06 INSTÄLLD - Ölandsveckan 2020 -
11/07 INSTÄLLT ... SM Lag Mixed
Rapporterade tävlingar
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
Svenska Bridgeförbundet » Allsvenskan » 2016 » Div 2 Västra [Ruter-startlista] [Ruter-flyttschema] [PDF]
Allsvenskan 2016, Div 2 Västra
Årets serie spelar med 20-0 skalan och kan därför se lite konstig ut på denna sida. Resultaten stämmer men för att se en mera korrekt serie kan du besöka serietabellen på den nya hemsidan. Division 2 Västra

En lista över alla Allsvenska divisioner finns på Länk

Information allsvenskan 2016

PlacLagKaptenRonderV-O-FImpKvotVP
1 Skara BS Bo Roos [13691] 11 6-1-4 771 - 424 1.818 162.21
2 BK Centrum, Bo Bo Erikson [6749] 11 3-3-5 738 - 483 1.528 151.57
3 Onsdagsklubben, Harald Harald Sjöman [8915] 11 2-3-6 640 - 500 1.280 130.53
4 BK Lyx, Frirond Robert Bäck [11174] 11 2-3-6 613 - 514 1.193 125.91
5 BK Lyx, BUNK Tomas Andgren [49953] 11 0-5-6 545 - 485 1.124 121.05
6 Åmåls BS, Hulta Pontus Karlsson [3645] 11 2-3-6 574 - 554 1.036 116.62
7 Ulricehamns BK, 09 Jörgen Lantz [1612] 11 2-2-7 587 - 557 1.054 113.55
8 Kungshamns BK Ulf Ek [7517] 11 1-2-8 561 - 669 0.839 95.93
9 Skövde BA, Leif Leif Axelsson [1706] 11 1-1-9 525 - 670 0.784 81.39
10 Uddevalla BF, Sylve Sylve Larsen [11960] 11 1-2-8 492 - 711 0.692 78.96
11 Vänersborgs BS, Rasmus Rasmus Gråberg [50617] 11 0-3-8 537 - 746 0.720 76.11
12 Vårgårda BS, Conny Conny Johansson [1787] 11 0-0-11 427 - 697 0.613 61.17

Rond 1 27 augusti 1: Vänersborg 2: GöteborgIMPVP
1: Vänersborgs BS, Rasmus - Skara BS 51 - 105 1.44 - 18.56
1: Åmåls BS, Hulta - Uddevalla BF, Sylve 103 - 39 19.37 - 0.63
1: Kungshamns BK - Skövde BA, Leif 26 - 54 4.46 - 15.54
2: BK Lyx, Frirond - BK Lyx, BUNK 48 - 36 12.75 - 7.25
2: Vårgårda BS, Conny - Ulricehamns BK, 09 30 - 82 1.62 - 17.38
2: BK Centrum, Bo - Onsdagsklubben, Harald 67 - 62 11.23 - 8.77
 
Rond 2 27 augusti 1: Vänersborg 2: GöteborgIMPVP
1: Uddevalla BF, Sylve - Vänersborgs BS, Rasmus 58 - 35 14.76 - 5.24
1: Skara BS - Kungshamns BK 101 - 47 18.56 - 1.44
1: Skövde BA, Leif - Åmåls BS, Hulta 29 - 68 2.99 - 17.01
2: Ulricehamns BK, 09 - BK Lyx, Frirond 52 - 29 14.76 - 5.24
2: BK Lyx, BUNK - BK Centrum, Bo 46 - 75 2.31 - 15.69
2: Onsdagsklubben, Harald - Vårgårda BS, Conny 62 - 29 16.25 - 3.75
 
Rond 3 27 augusti 1: Vänersborg 2: GöteborgIMPVP
1: Vänersborgs BS, Rasmus - Kungshamns BK 37 - 56 5.92 - 14.08
1: Uddevalla BF, Sylve - Skövde BA, Leif 40 - 95 1.35 - 18.65
1: Åmåls BS, Hulta - Skara BS 51 - 36 13.34 - 6.66
2: BK Lyx, Frirond - BK Centrum, Bo 54 - 76 5.4 - 14.6
2: Ulricehamns BK, 09 - Onsdagsklubben, Harald 32 - 61 4.31 - 15.69
2: Vårgårda BS, Conny - BK Lyx, BUNK 39 - 53 6.85 - 13.15
 
Rond 4 24-25 september GöteborgIMPVP
Onsdagsklubben, Harald - BK Lyx, Frirond 41 - 72 4.03 - 15.97
BK Centrum, Bo - Vårgårda BS, Conny 85 - 41 17.58 - 2.42
BK Lyx, BUNK - Ulricehamns BK, 09 56 - 58 9.5 - 10.5
Skövde BA, Leif - Vänersborgs BS, Rasmus 62 - 76 6.85 - 13.15
Kungshamns BK - Åmåls BS, Hulta 82 - 46 16.64 - 3.36
Skara BS - Uddevalla BF, Sylve 94 - 17 20 - 0
 
Rond 5 24-25 september GöteborgIMPVP
BK Lyx, Frirond - Vårgårda BS, Conny 69 - 46 14.76 - 5.24
Onsdagsklubben, Harald - BK Lyx, BUNK 40 - 58 6.1 - 13.9
Ulricehamns BK, 09 - BK Centrum, Bo 46 - 55 7.88 - 12.12
Vänersborgs BS, Rasmus - Åmåls BS, Hulta 85 - 61 14.92 - 5.08
Skövde BA, Leif - Skara BS 41 - 84 2.53 - 17.47
Uddevalla BF, Sylve - Kungshamns BK 77 - 68 12.12 - 7.88
 
Rond 6 24-25 september GöteborgIMPVP
BK Lyx, BUNK - Skara BS 34 - 25 12.12 - 7.88
Ulricehamns BK, 09 - Uddevalla BF, Sylve 54 - 45 12.12 - 7.88
BK Centrum, Bo - Kungshamns BK 109 - 25 20 - 0
Onsdagsklubben, Harald - Skövde BA, Leif 57 - 51 11.46 - 8.54
Vårgårda BS, Conny - Åmåls BS, Hulta 22 - 54 3.89 - 16.11
BK Lyx, Frirond - Vänersborgs BS, Rasmus 66 - 49 13.72 - 6.28
 
Rond 7 24-25 september GöteborgIMPVP
Uddevalla BF, Sylve - BK Lyx, BUNK 37 - 56 5.92 - 14.08
Kungshamns BK - Ulricehamns BK, 09 71 - 19 18.38 - 1.62
Skövde BA, Leif - BK Centrum, Bo 53 - 65 7.25 - 12.75
Åmåls BS, Hulta - Onsdagsklubben, Harald 13 - 94 0 - 20
Vänersborgs BS, Rasmus - Vårgårda BS, Conny 68 - 59 12.12 - 7.88
Skara BS - BK Lyx, Frirond 67 - 39 15.54 - 4.46
 
Rond 8 29-30 oktober GöteborgIMPVP
BK Lyx, BUNK - Kungshamns BK 51 - 40 12.54 - 7.46
Ulricehamns BK, 09 - Skövde BA, Leif 68 - 35 16.25 - 3.75
BK Centrum, Bo - Åmåls BS, Hulta 17 - 46 4.31 - 15.69
Onsdagsklubben, Harald - Vänersborgs BS, Rasmus 58 - 20 16.89 - 3.11
Vårgårda BS, Conny - Skara BS 21 - 75 1.44 - 18.56
BK Lyx, Frirond - Uddevalla BF, Sylve 60 - 7 18.47 - 1.53
 
Rond 9 29-30 oktober GöteborgIMPVP
Skövde BA, Leif - BK Lyx, BUNK 29 - 56 4.61 - 15.39
Åmåls BS, Hulta - Ulricehamns BK, 09 57 - 49 11.9 - 8.1
Vänersborgs BS, Rasmus - BK Centrum, Bo 23 - 78 -0.65 - 18.65
Skara BS - Onsdagsklubben, Harald 49 - 53 9.01 - 10.99
Uddevalla BF, Sylve - Vårgårda BS, Conny 53 - 39 13.15 - 6.85
Kungshamns BK - BK Lyx, Frirond 58 - 45 12.95 - 7.05
 
Rond 10 29-30 oktober GöteborgIMPVP
BK Lyx, BUNK - Åmåls BS, Hulta 56 - 30 15.24 - 4.76
Ulricehamns BK, 09 - Vänersborgs BS, Rasmus 100 - 29 19.85 - 0.15
BK Centrum, Bo - Skara BS 43 - 46 9.25 - 10.75
Onsdagsklubben, Harald - Uddevalla BF, Sylve 39 - 78 2.99 - 17.01
Vårgårda BS, Conny - Kungshamns BK 57 - 57 10 - 10
BK Lyx, Frirond - Skövde BA, Leif 86 - 37 18.09 - 1.91
 
Rond 11 29-30 oktober GöteborgIMPVP
Vänersborgs BS, Rasmus - BK Lyx, BUNK 64 - 43 14.43 - 5.57
Skara BS - Ulricehamns BK, 09 89 - 27 19.22 - 0.78
Uddevalla BF, Sylve - BK Centrum, Bo 41 - 68 4.61 - 15.39
Kungshamns BK - Onsdagsklubben, Harald 31 - 73 2.64 - 17.36
Skövde BA, Leif - Vårgårda BS, Conny 39 - 44 8.77 - 11.23
Åmåls BS, Hulta - BK Lyx, Frirond 45 - 45 10 - 10
 
Svenska Bridgeförbundet, Karlsgatan 28, 703 41, Örebro, Tel: +46 (0)19-277 24 80