Kommande tävlingar
04/04 Laholms BK - Guldtävling
10/04 Trosa BS - Guldtävling
13/04 Rimbo BK - Påskguld
Rapporterade tävlingar
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
Svenska Bridgeförbundet » Allsvenskan » 2016 » Div 2 Östra [Ruter-startlista] [Ruter-flyttschema] [PDF]
Allsvenskan 2016, Div 2 Östra
Årets serie spelar med 20-0 skalan och kan därför se lite konstig ut på denna sida. Resultaten stämmer men för att se en mera korrekt serie kan du besöka serietabellen på den nya hemsidan. Division 2 Östra

En lista över alla Allsvenska divisioner finns på Länk

Information allsvenskan 2016

PlacLagKaptenRonderV-O-FImpKvotVP
1 BK S:t Erik, Morot Anders Morath [4664] 11 6-2-3 766 - 456 1.680 163.08
2 LudvikaBygdens BK, Bosse Margot Sivelind [149] 11 2-5-4 651 - 468 1.391 141.75
3 Filbyter Bridge, Athena Emma Övelius [80922] 11 4-2-5 672 - 474 1.418 140.96
4 BK S:t Erik, Weiler Mattias Weiler [11482] 11 2-3-6 588 - 571 1.030 114.33
5 Karlstads BK, Katt-Bridge Catarina Midskog [2490] 11 3-1-7 581 - 546 1.064 109.54
6 Lindesbergs BS Magnus Hultman [14044] 11 1-4-6 583 - 631 0.924 109.19
7 Örebridgen, Johan Johan Grönkvist [8342] 11 1-3-7 579 - 571 1.014 103.16
8 Malungs BK, Utfyllnad Pär Unander [12980] 11 0-3-8 523 - 586 0.892 100.23
9 Katrineholms BA, Pass Per Lindström [15223] 11 1-1-9 565 - 630 0.897 99.98
10 BK S:t Erik, LOVOSHOVO Fredrik Wahlberg [20396] 11 1-2-8 529 - 628 0.842 93.36
11 Smedstadens BK, S:t Eskil Lennart Fredriksson [9424] 11 0-3-8 521 - 647 0.805 90.71
12 Borlänge BK, PJO Peter Johansson [245] 11 0-0-11 405 - 755 0.536 51.71

Rond 1 27 augusti 1: Stockholm 2: ÖrebroIMPVP
1: BK S:t Erik, LOVOSHOVO - BK S:t Erik, Morot 41 - 64 5.24 - 14.76
1: Smedstadens BK, S:t Eskil - Borlänge BK, PJO 44 - 44 10 - 10
1: Filbyter Bridge, Athena - BK S:t Erik, Weiler 51 - 31 14.26 - 5.74
2: Malungs BK, Utfyllnad - LudvikaBygdens BK, Bosse 37 - 70 3.75 - 16.25
2: Karlstads BK, Katt-Bridge - Örebridgen, Johan 54 - 34 14.26 - 5.74
2: Katrineholms BA, Pass - Lindesbergs BS 45 - 108 0.7 - 19.3
 
Rond 2 27 augusti 1: Stockholm 2: ÖrebroIMPVP
1: Borlänge BK, PJO - BK S:t Erik, LOVOSHOVO 29 - 45 6.47 - 13.53
1: BK S:t Erik, Morot - Filbyter Bridge, Athena 56 - 13 17.47 - 2.53
1: BK S:t Erik, Weiler - Smedstadens BK, S:t Eskil 51 - 36 13.34 - 6.66
2: Örebridgen, Johan - Malungs BK, Utfyllnad 38 - 35 10.75 - 9.25
2: LudvikaBygdens BK, Bosse - Katrineholms BA, Pass 25 - 59 3.62 - 16.38
2: Lindesbergs BS - Karlstads BK, Katt-Bridge 48 - 47 10.25 - 9.75
 
Rond 3 27 augusti 1: Stockholm 2: ÖrebroIMPVP
1: BK S:t Erik, LOVOSHOVO - Filbyter Bridge, Athena 32 - 103 0.15 - 19.85
1: Borlänge BK, PJO - BK S:t Erik, Weiler 54 - 72 6.1 - 13.9
1: Smedstadens BK, S:t Eskil - BK S:t Erik, Morot 22 - 77 1.35 - 18.65
2: Malungs BK, Utfyllnad - Katrineholms BA, Pass 36 - 46 7.67 - 12.33
2: Örebridgen, Johan - Lindesbergs BS 115 - 10 20 - 0
2: Karlstads BK, Katt-Bridge - LudvikaBygdens BK, Bosse 44 - 49 8.77 - 11.23
 
Rond 4 24-25 september ÖrebroIMPVP
BK S:t Erik, Weiler - BK S:t Erik, LOVOSHOVO 78 - 34 17.58 - 2.42
Filbyter Bridge, Athena - Smedstadens BK, S:t Eskil 91 - 44 17.89 - 2.11
BK S:t Erik, Morot - Borlänge BK, PJO 95 - 23 19.91 - 0.09
Lindesbergs BS - Malungs BK, Utfyllnad 60 - 33 15.39 - 4.61
Katrineholms BA, Pass - Karlstads BK, Katt-Bridge 84 - 42 17.36 - 2.64
LudvikaBygdens BK, Bosse - Örebridgen, Johan 77 - 40 16.77 - 3.23
 
Rond 5 24-25 september ÖrebroIMPVP
BK S:t Erik, LOVOSHOVO - Smedstadens BK, S:t Eskil 30 - 67 3.23 - 16.77
BK S:t Erik, Weiler - BK S:t Erik, Morot 39 - 87 2.01 - 17.99
Borlänge BK, PJO - Filbyter Bridge, Athena 34 - 99 0.56 - 19.44
Malungs BK, Utfyllnad - Karlstads BK, Katt-Bridge 57 - 29 15.54 - 2.46
Lindesbergs BS - LudvikaBygdens BK, Bosse 41 - 55 6.85 - 13.15
Örebridgen, Johan - Katrineholms BA, Pass 72 - 47 15.08 - 4.92
 
Rond 6 24-25 september ÖrebroIMPVP
BK S:t Erik, Morot - LudvikaBygdens BK, Bosse 44 - 32 12.75 - 7.25
Borlänge BK, PJO - Örebridgen, Johan 39 - 53 6.85 - 13.15
Filbyter Bridge, Athena - Katrineholms BA, Pass 71 - 42 15.69 - 4.31
BK S:t Erik, Weiler - Lindesbergs BS 63 - 20 17.47 - 2.53
Smedstadens BK, S:t Eskil - Karlstads BK, Katt-Bridge 60 - 37 14.76 - 5.24
BK S:t Erik, LOVOSHOVO - Malungs BK, Utfyllnad 68 - 30 16.89 - 3.11
 
Rond 7 24-25 september ÖrebroIMPVP
Örebridgen, Johan - BK S:t Erik, Morot 29 - 82 1.53 - 18.47
Katrineholms BA, Pass - Borlänge BK, PJO 47 - 50 9.25 - 10.75
Lindesbergs BS - Filbyter Bridge, Athena 24 - 64 2.87 - 17.13
Karlstads BK, Katt-Bridge - BK S:t Erik, Weiler 87 - 33 18.56 - 1.44
Malungs BK, Utfyllnad - Smedstadens BK, S:t Eskil 62 - 59 10.75 - 9.25
LudvikaBygdens BK, Bosse - BK S:t Erik, LOVOSHOVO 64 - 44 14.26 - 5.74
 
Rond 8 29-30 oktober ÖrebroIMPVP
BK S:t Erik, Morot - Katrineholms BA, Pass 71 - 72 9.75 - 10.25
Borlänge BK, PJO - Lindesbergs BS 38 - 75 3.23 - 16.77
Filbyter Bridge, Athena - Karlstads BK, Katt-Bridge 54 - 47 11.68 - 8.32
BK S:t Erik, Weiler - Malungs BK, Utfyllnad 48 - 61 7.05 - 12.95
Smedstadens BK, S:t Eskil - LudvikaBygdens BK, Bosse 22 - 82 0.94 - 19.06
BK S:t Erik, LOVOSHOVO - Örebridgen, Johan 60 - 47 12.95 - 7.05
 
Rond 9 29-30 oktober ÖrebroIMPVP
Lindesbergs BS - BK S:t Erik, Morot 58 - 81 5.24 - 14.76
Karlstads BK, Katt-Bridge - Borlänge BK, PJO 62 - 10 18.38 - 1.62
Malungs BK, Utfyllnad - Filbyter Bridge, Athena 73 - 49 14.92 - 5.08
LudvikaBygdens BK, Bosse - BK S:t Erik, Weiler 45 - 57 7.25 - 12.75
Örebridgen, Johan - Smedstadens BK, S:t Eskil 51 - 74 5.24 - 14.76
Katrineholms BA, Pass - BK S:t Erik, LOVOSHOVO 51 - 48 10.75 - 9.25
 
Rond 10 29-30 oktober ÖrebroIMPVP
BK S:t Erik, Morot - Karlstads BK, Katt-Bridge 28 - 97 0.28 - 19.72
Borlänge BK, PJO - Malungs BK, Utfyllnad 38 - 69 4.03 - 15.97
Filbyter Bridge, Athena - LudvikaBygdens BK, Bosse 34 - 58 5.08 - 14.92
BK S:t Erik, Weiler - Örebridgen, Johan 50 - 67 6.28 - 13.72
Smedstadens BK, S:t Eskil - Katrineholms BA, Pass 41 - 43 9.5 - 10.5
BK S:t Erik, LOVOSHOVO - Lindesbergs BS 38 - 60 5.4 - 14.6
 
Rond 11 29-30 oktober ÖrebroIMPVP
Malungs BK, Utfyllnad - BK S:t Erik, Morot 30 - 81 1.71 - 18.29
LudvikaBygdens BK, Bosse - Borlänge BK, PJO 94 - 46 17.99 - 2.01
Örebridgen, Johan - Filbyter Bridge, Athena 33 - 43 7.67 - 12.33
Katrineholms BA, Pass - BK S:t Erik, Weiler 29 - 66 3.23 - 16.77
Lindesbergs BS - Smedstadens BK, S:t Eskil 79 - 52 15.39 - 4.61
Karlstads BK, Katt-Bridge - BK S:t Erik, LOVOSHOVO 35 - 89 1.44 - 18.56
 
Svenska Bridgeförbundet, Karlsgatan 28, 703 41, Örebro, Tel: +46 (0)19-277 24 80