Kommande tävlingar
04/04 Laholms BK - Guldtävling
10/04 Trosa BS - Guldtävling
13/04 Rimbo BK - Påskguld
Rapporterade tävlingar
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
Svenska Bridgeförbundet » Allsvenskan » 2016 » Div 2 Norra [Ruter-startlista] [Ruter-flyttschema] [PDF]
Allsvenskan 2016, Div 2 Norra
Årets serie spelar med 20-0 skalan och kan därför se lite konstig ut på denna sida. Resultaten stämmer men för att se en mera korrekt serie kan du besöka serietabellen på den nya hemsidan. Division 2 Norra

En lista över alla Allsvenska divisioner finns på Länk

Information allsvenskan 2016

PlacLagKaptenRonderV-O-FImpKvotVP
1 Storsjöbygdens BK, Morgan Bo Sundell [3413] 11 6-0-5 723 - 384 1.883 162.59
2 BK S:t Erik, Nyström 40+ Leif Bremark [11042] 11 2-4-5 636 - 465 1.368 138.15
3 BK S:t Erik, Olrog Peder Olrog [9180] 11 3-3-5 612 - 489 1.252 127.88
4 BK ALERT, TopBridge Gunnar Andersson [18507] 11 0-3-8 561 - 499 1.124 122.06
5 Norsjö BK Tommy Linder [13938] 11 0-3-8 512 - 536 0.955 109.77
6 Sundsvallsbridgen, Helena Helena Strömberg [12565] 11 2-0-9 574 - 569 1.009 107.53
7 Gävle BK, Snipers Lars Ericson [12536] 11 1-1-9 532 - 575 0.925 104.38
8 Uppsalabridgen, Magnum Rolf Westman [2821] 11 1-2-8 515 - 552 0.933 102.29
9 Luleå BK, Petter Fredrik Wikström [14016] 11 1-0-10 564 - 592 0.953 102.08
10 Boden-Sävast BS, Thord Thord Lindberg [5302] 11 1-2-8 550 - 701 0.785 91.21
11 BK Björken, Lag Lerner Hans Lerner [166] 11 1-1-9 469 - 682 0.688 76.44
12 Storsjöbygdens BK, AXNE Olle Axne [8354] 11 1-0-10 480 - 684 0.702 72.62

Rond 1 27 augusti 1: Luleå 2: Sundsvall 3: UppsalaIMPVP
1: Boden-Sävast BS, Thord - BK Björken, Lag Lerner 91 - 49 17.36 - 2.64
1: Norsjö BK - Luleå BK, Petter 18 - 70 1.62 - 18.38
2: Storsjöbygdens BK, AXNE - Storsjöbygdens BK, Morgan 45 - 88 2.53 - 17.47
2: Gävle BK, Snipers - Sundsvallsbridgen, Helena 29 - 68 2.99 - 17.01
3: BK S:t Erik, Olrog - BK S:t Erik, Nyström 40+ 39 - 59 3.74 - 14.26
3: BK ALERT, TopBridge - Uppsalabridgen, Magnum 69 - 37 16.11 - 3.89
 
Rond 2 27 augusti 1: Luleå 2: Sundsvall 3: UppsalaIMPVP
1: Luleå BK, Petter - Boden-Sävast BS, Thord 54 - 58 9.01 - 10.99
1: BK Björken, Lag Lerner - Norsjö BK 32 - 41 7.88 - 12.12
2: Sundsvallsbridgen, Helena - Storsjöbygdens BK, AXNE 52 - 42 12.33 - 7.67
2: Storsjöbygdens BK, Morgan - Gävle BK, Snipers 60 - 53 11.68 - 8.32
3: BK ALERT, TopBridge - BK S:t Erik, Nyström 40+ 57 - 22 16.51 - 3.49
3: Uppsalabridgen, Magnum - BK S:t Erik, Olrog 32 - 48 6.47 - 13.53
 
Rond 3 27 augusti 1: Luleå 2: Sundsvall 3: UppsalaIMPVP
1: Boden-Sävast BS, Thord - Norsjö BK 49 - 40 12.12 - 7.88
1: Luleå BK, Petter - BK Björken, Lag Lerner 41 - 74 3.75 - 16.25
2: Sundsvallsbridgen, Helena - Storsjöbygdens BK, Morgan 34 - 29 11.23 - 8.77
2: Gävle BK, Snipers - Storsjöbygdens BK, AXNE 66 - 36 15.83 - 4.17
3: BK S:t Erik, Olrog - BK ALERT, TopBridge 66 - 34 16.11 - 3.89
3: BK S:t Erik, Nyström 40+ - Uppsalabridgen, Magnum 48 - 49 8.75 - 10.25
 
Rond 4 24-25 september UmeåIMPVP
Luleå BK, Petter - BK S:t Erik, Olrog 32 - 60 4.46 - 15.54
BK Björken, Lag Lerner - BK ALERT, TopBridge 52 - 55 9.25 - 10.75
Sundsvallsbridgen, Helena - Boden-Sävast BS, Thord 102 - 32 19.79 - 0.21
Storsjöbygdens BK, Morgan - Norsjö BK 65 - 23 17.36 - 2.64
Uppsalabridgen, Magnum - Storsjöbygdens BK, AXNE 69 - 17 18.38 - 1.62
BK S:t Erik, Nyström 40+ - Gävle BK, Snipers 78 - 18 19.06 - 0.94
 
Rond 5 24-25 september UmeåIMPVP
Boden-Sävast BS, Thord - Storsjöbygdens BK, AXNE 27 - 83 1.26 - 18.74
Norsjö BK - Gävle BK, Snipers 37 - 35 10.5 - 9.5
Luleå BK, Petter - Uppsalabridgen, Magnum 52 - 44 11.9 - 8.1
BK Björken, Lag Lerner - BK S:t Erik, Nyström 40+ 21 - 73 1.62 - 18.38
Storsjöbygdens BK, Morgan - BK ALERT, TopBridge 46 - 47 9.75 - 10.25
BK S:t Erik, Olrog - Sundsvallsbridgen, Helena 81 - 34 17.89 - 2.11
 
Rond 6 24-25 september UmeåIMPVP
Boden-Sävast BS, Thord - BK S:t Erik, Olrog 61 - 41 14.26 - 5.74
Sundsvallsbridgen, Helena - Uppsalabridgen, Magnum 49 - 55 8.54 - 11.46
Storsjöbygdens BK, AXNE - Luleå BK, Petter 80 - 78 10.5 - 9.5
Gävle BK, Snipers - BK Björken, Lag Lerner 66 - 26 17.13 - 2.87
BK ALERT, TopBridge - Norsjö BK 23 - 40 6.28 - 13.72
BK S:t Erik, Nyström 40+ - Storsjöbygdens BK, Morgan 42 - 44 9.5 - 10.5
 
Rond 7 24-25 september UmeåIMPVP
Luleå BK, Petter - Sundsvallsbridgen, Helena 41 - 34 11.68 - 8.32
BK Björken, Lag Lerner - Storsjöbygdens BK, Morgan 23 - 95 0.09 - 19.91
BK S:t Erik, Olrog - Storsjöbygdens BK, AXNE 75 - 27 17.99 - 2.01
BK ALERT, TopBridge - Gävle BK, Snipers 58 - 58 10 - 10
Uppsalabridgen, Magnum - Boden-Sävast BS, Thord 38 - 67 4.31 - 15.69
BK S:t Erik, Nyström 40+ - Norsjö BK 50 - 71 5.57 - 14.43
 
Rond 8 29-30 oktober UppsalaIMPVP
Boden-Sävast BS, Thord - Storsjöbygdens BK, Morgan 21 - 99 0 - 20
Norsjö BK - Sundsvallsbridgen, Helena 64 - 65 9.75 - 10.25
Luleå BK, Petter - BK ALERT, TopBridge 45 - 47 9.5 - 10.5
BK Björken, Lag Lerner - BK S:t Erik, Olrog 25 - 73 2.01 - 17.99
Storsjöbygdens BK, AXNE - BK S:t Erik, Nyström 40+ 26 - 61 3.49 - 16.51
Uppsalabridgen, Magnum - Gävle BK, Snipers 56 - 31 15.08 - 4.92
 
Rond 9 29-30 oktober UppsalaIMPVP
Norsjö BK - Storsjöbygdens BK, AXNE 55 - 50 11.23 - 8.77
Sundsvallsbridgen, Helena - BK ALERT, TopBridge 45 - 55 7.67 - 12.33
Storsjöbygdens BK, Morgan - BK S:t Erik, Olrog 68 - 26 17.36 - 2.64
Gävle BK, Snipers - Boden-Sävast BS, Thord 71 - 65 11.46 - 8.54
Uppsalabridgen, Magnum - BK Björken, Lag Lerner 72 - 39 16.25 - 3.75
BK S:t Erik, Nyström 40+ - Luleå BK, Petter 69 - 59 12.33 - 7.67
 
Rond 10 29-30 oktober UppsalaIMPVP
Sundsvallsbridgen, Helena - BK S:t Erik, Nyström 40+ 44 - 81 3.23 - 16.77
Storsjöbygdens BK, Morgan - Uppsalabridgen, Magnum 73 - 19 18.56 - 1.44
Storsjöbygdens BK, AXNE - BK Björken, Lag Lerner 28 - 68 2.87 - 17.13
Gävle BK, Snipers - Luleå BK, Petter 52 - 41 12.54 - 7.46
BK S:t Erik, Olrog - Norsjö BK 53 - 64 7.46 - 12.54
BK ALERT, TopBridge - Boden-Sävast BS, Thord 71 - 42 15.69 - 4.31
 
Rond 11 29-30 oktober UppsalaIMPVP
Boden-Sävast BS, Thord - BK S:t Erik, Nyström 40+ 37 - 53 6.47 - 13.53
Norsjö BK - Uppsalabridgen, Magnum 59 - 44 13.34 - 6.66
BK Björken, Lag Lerner - Sundsvallsbridgen, Helena 60 - 47 12.95 - 7.05
Storsjöbygdens BK, Morgan - Luleå BK, Petter 56 - 51 11.23 - 8.77
Storsjöbygdens BK, AXNE - BK ALERT, TopBridge 46 - 45 10.25 - 9.75
BK S:t Erik, Olrog - Gävle BK, Snipers 50 - 53 9.25 - 10.75
 
Svenska Bridgeförbundet, Karlsgatan 28, 703 41, Örebro, Tel: +46 (0)19-277 24 80