Kommande tävlingar
24/04 Anmälan till SM Lag semi
08/05 INSTÄLLD ... Guld-IAF - BK S:t
01/07 Ölandsveckan 2021 - INSTÄLLD
Rapporterade tävlingar
24/10 SM Par Junior, direktfinal
01/08 Gröna Hissen guldstänk
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
Upplands BF » DM-Lag Uppland » 2015/2016 » DM-final [Ruter-startlista] [Ruter-flyttschema] [PDF]
DM-Lag Uppland 2015/2016, DM-final
Fyra främsta lagen går till SM-semifinalerna 9-10 april.
DM-resultat: 1:a GREVEN, 2:a SCHACKALERNA, 3:a MIRA.
IMP ACROSS THE FIELD
Rond 1:1 Rond 1:2 Rond 2:1 Rond 2:2 Rond 3:1 Rond 3:2
Rond 4:1 Rond 4:2 Rond 5:1 Rond 5:2 Rond 6:1 Rond 6:2
Rond 7:1 Rond 7:2 Rond 8:1 Rond 8:2 Rond 9:1 Rond 9:2
Totalt parvis Totalt lagvis

PlacLagKaptenRonderV-O-FImpKvotVP
1 SKALMAN Krister Ahlesved [13995] 9 8-1-0 571 - 219 2.607 201
2 GREVEN Ulf Nohrén [2798] 9 7-1-1 544 - 319 1.705 175
3 SCHACKALERNA Frank Westman [2822] 9 6-1-2 514 - 296 1.736 169
4 MIRA Rolf Westman [2821] 9 5-1-3 446 - 434 1.028 137
5 OLSSON Lars Olsson [2795] 9 4-2-3 349 - 354 0.986 135
6 SWAHN Claes-Göran Swahn [2819] 9 3-1-5 337 - 406 0.830 120
7 EBS RÖD Håkan Lindh [6055] 9 3-1-5 333 - 423 0.787 115
8 UPPBLANDAT Göran Rångevall [2876] 9 1-1-7 340 - 467 0.728 109
9 DISRAELI Ahto Uisk [2801] 9 1-0-8 286 - 509 0.562 91
10 HÅRT Roger Frödin [12678] 9 2-1-6 292 - 585 0.499 78

Rond 1 sö 21/2 10:00-11:15; 11:25-12:40 IMPVP
EBS RÖD - UPPBLANDAT 40 - 27 18 - 12
OLSSON - HÅRT 27 - 34 14 - 16
GREVEN - SWAHN 67 - 27 23 - 7
SKALMAN - DISRAELI 85 - 20 25 - 3
MIRA - SCHACKALERNA 29 - 97 2 - 25
 
Rond 2 Sö 21/2 12:50-14:05; 15:05-16:20 IMPVP
OLSSON - EBS RÖD 64 - 41 20 - 10
GREVEN - UPPBLANDAT 56 - 43 18 - 12
SKALMAN - HÅRT 71 - 33 23 - 7
SCHACKALERNA - SWAHN 76 - 29 24 - 6
DISRAELI - MIRA 43 - 59 12 - 18
 
Rond 3 Sö 21/2 16:30-17:45; 17:55-19:10 IMPVP
GREVEN - OLSSON 39 - 43 14 - 16
SKALMAN - EBS RÖD 66 - 12 25 - 4
SCHACKALERNA - UPPBLANDAT 54 - 44 17 - 13
DISRAELI - HÅRT 54 - 90 8 - 22
MIRA - SWAHN 29 - 67 7 - 23
 
Rond 4 Lö 5/3 10:00-11:15; 11:25-12:40 IMPVP
SKALMAN - GREVEN 69 - 18 25 - 5
SCHACKALERNA - OLSSON 48 - 31 19 - 11
DISRAELI - EBS RÖD 13 - 28 12 - 18
SWAHN - UPPBLANDAT 49 - 31 19 - 11
HÅRT - MIRA 18 - 74 4 - 25
 
Rond 5 Lö 5/3 12:50-14:05; 15:05-16:20 IMPVP
SCHACKALERNA - SKALMAN 21 - 40 11 - 19
DISRAELI - GREVEN 29 - 74 6 - 23 1
SWAHN - OLSSON 13 - 42 9 - 21
HÅRT - EBS RÖD 16 - 77 3 - 25
MIRA - UPPBLANDAT 76 - 31 24 - 6
1 Greven 1 VP PB (15 kort)
 
Rond 6 Lö 5/3 16:30-17:45; 17:55-19:10 IMPVP
DISRAELI - SCHACKALERNA 19 - 39 11 - 19
SWAHN - SKALMAN 21 - 58 7 - 23
HÅRT - GREVEN 23 - 85 3 - 25
UPPBLANDAT - OLSSON 29 - 48 11 - 19
EBS RÖD - MIRA 44 - 70 10 - 20
 
Rond 7 Sö 6/3 10:00-11:15; 11:25-12:40 IMPVP
SWAHN - DISRAELI 23 - 52 9 - 21
HÅRT - SCHACKALERNA 3 - 81 1 - 25
UPPBLANDAT - SKALMAN 39 - 69 9 - 21
EBS RÖD - GREVEN 15 - 75 3 - 25
MIRA - OLSSON 39 - 22 19 - 11
 
Rond 8 Sö 6/3 12:50-14:05; 15:05-16:20 IMPVP
HÅRT - SWAHN 26 - 83 4 - 25
UPPBLANDAT - DISRAELI 63 - 26 23 - 7
EBS RÖD - SCHACKALERNA 51 - 67 12 - 18
OLSSON - SKALMAN 24 - 81 4 - 25
GREVEN - MIRA 80 - 39 23 - 7
 
Rond 9 Sö 6/3 16:30-17:45; 17:55-19:10 IMPVP
UPPBLANDAT - HÅRT 33 - 49 12 - 18
EBS RÖD - SWAHN 25 - 25 15 - 15
OLSSON - DISRAELI 48 - 30 19 - 11
GREVEN - SCHACKALERNA 50 - 31 19 - 11
MIRA - SKALMAN 31 - 32 15 - 15
 
Svenska Bridgeförbundet, Karlsgatan 28, 703 41, Örebro, Tel: +46 (0)19-277 24 80