Kommande tävlingar
24/04 Anmälan till SM Lag semi
08/05 INSTÄLLD ... Guld-IAF - BK S:t
01/07 Ölandsveckan 2021 - INSTÄLLD
Rapporterade tävlingar
24/10 SM Par Junior, direktfinal
01/08 Gröna Hissen guldstänk
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
Upplands BF » DM-Lag Uppland » 2014 » DM-final [Ruter-startlista] [Ruter-flyttschema] [PDF]
DM-Lag Uppland 2014, DM-final
Uppland har tre platser i semifinalerna som går 12-13 april. De tre främsta lagen valde så här:
Skalman Linköping, Schackalerna Östersund, 3 M+ Ludvika.
Då lagen Skalman och 3M+ hade spelare utanför Uppland fick själva DM följande medaljörer:
Guld: Schackalerna, Silver: Greven , Brons: Enköping Röd.

IMP ACROSS THE FIELD
Rond 1:1 Rond 1:2 Rond 2:1 Rond 2:2 Rond 3:1 Rond 3:2
Rond 4:1 Rond 4:2 Rond 5:1 Rond 5:2 Rond 6:1 Rond 6:2
Rond 7:1 Rond 7:2 Rond 8:1 Rond 8:2 Rond 9:1 Rond 9:2
IAF totalt IAF totalt lagvis


PlacLagKaptenRonderV-O-FImpKvotVP
1 SKALMAN Krister Ahlesved [13995] 9 5-3-1 572 - 287 1.993 172.5
2 SCHACKALERNA Frank Westman [2822] 9 4-5-0 518 - 374 1.385 160.5
3 3M+ Carl Engholm [9773] 9 5-3-1 466 - 359 1.298 155
4 GREVEN Christer Eriksson [9292] 9 4-2-3 448 - 355 1.262 147
5 ENKÖPING RÖD K-G Wanngård [6634] 9 4-2-3 437 - 437 1.000 135
6 DISRAELI Ahto Uisk [2801] 9 1-6-2 437 - 487 0.897 126
7 BLOMQVIST Anders Blomqvist [2823] 9 3-2-4 390 - 443 0.880 125
8 TORS HAMMARE Rolf Westman [2821] 9 1-5-3 352 - 443 0.795 119
9 RUTER SJU Göran Rångevall [2876] 9 1-3-5 366 - 497 0.736 110.5
10 KVASTHILDA Linnea Edlund [34773] 9 1-1-7 342 - 646 0.529 87.5

Rond 1 lördag 8 mars IMPVP
SKALMAN - TORS HAMMARE 32 - 31 15 - 15
KVASTHILDA - RUTER SJU 33 - 61 9.5 - 19.5 1
DISRAELI - ENKÖPING RÖD 41 - 37 16 - 14
GREVEN - SCHACKALERNA 27 - 20 16 - 14
3M+ - BLOMQVIST 64 - 21 23 - 7
1 0,5 VP avdrag för långsamt spel
 
Rond 2 lördag 8 mars IMPVP
RUTER SJU - SKALMAN 10 - 69 4 - 25
TORS HAMMARE - ENKÖPING RÖD 31 - 52 11 - 19
KVASTHILDA - GREVEN 30 - 59 10 - 20
BLOMQVIST - DISRAELI 49 - 54 14 - 16
SCHACKALERNA - 3M+ 37 - 39 15 - 15
 
Rond 3 lördag 8 mars IMPVP
SKALMAN - ENKÖPING RÖD 58 - 61 14 - 15 1
RUTER SJU - GREVEN 49 - 69 11 - 19
TORS HAMMARE - BLOMQVIST 56 - 31 20 - 10
3M+ - KVASTHILDA 78 - 61 18 - 12
DISRAELI - SCHACKALERNA 44 - 74 9 - 21
1 Skalman 1 VP avdrag för långsamt spel
 
Rond 4 lördag 22 mars IMPVP
GREVEN - SKALMAN 22 - 57 8 - 22
ENKÖPING RÖD - BLOMQVIST 18 - 62 7 - 23
RUTER SJU - 3M+ 28 - 55 10 - 20
SCHACKALERNA - TORS HAMMARE 58 - 45 17 - 13
KVASTHILDA - DISRAELI 27 - 69 7 - 23
 
Rond 5 lördag 22 mars IMPVP
SKALMAN - BLOMQVIST 67 - 15 25 - 5
GREVEN - 3M+ 17 - 47 9 - 21
ENKÖPING RÖD - SCHACKALERNA 38 - 62 11 - 19
DISRAELI - RUTER SJU 61 - 58 15 - 15
TORS HAMMARE - KVASTHILDA 35 - 55 11 - 19
 
Rond 6 lördag 22 mars IMPVP
3M+ - SKALMAN 28 - 57 10 - 20
BLOMQVIST - SCHACKALERNA 29 - 79 6 - 24
GREVEN - DISRAELI 88 - 27 25 - 4
KVASTHILDA - ENKÖPING RÖD 32 - 57 10 - 20
RUTER SJU - TORS HAMMARE 37 - 39 15 - 15
 
Rond 7 söndag 23 mars IMPVP
SKALMAN - SCHACKALERNA 47 - 73 9.5 - 19.5 1
3M+ - DISRAELI 52 - 51 15 - 15
BLOMQVIST - KVASTHILDA 81 - 34 24 - 6
TORS HAMMARE - GREVEN 14 - 83 3 - 25
ENKÖPING RÖD - RUTER SJU 66 - 44 19 - 11
1 0,5 VP avdrag för långsamt spel
 
Rond 8 söndag 23 mars IMPVP
DISRAELI - SKALMAN 37 - 48 13 - 17
SCHACKALERNA - KVASTHILDA 69 - 60 16 - 14
3M+ - TORS HAMMARE 42 - 47 14 - 16
RUTER SJU - BLOMQVIST 34 - 59 10 - 20
GREVEN - ENKÖPING RÖD 46 - 68 11 - 19
 
Rond 9 söndag 23 mars IMPVP
SKALMAN - KVASTHILDA 137 - 10 25 - 0
DISRAELI - TORS HAMMARE 53 - 54 15 - 15
SCHACKALERNA - RUTER SJU 46 - 45 15 - 15
ENKÖPING RÖD - 3M+ 40 - 61 11 - 19
BLOMQVIST - GREVEN 43 - 37 16 - 14
 
Svenska Bridgeförbundet, Karlsgatan 28, 703 41, Örebro, Tel: +46 (0)19-277 24 80