Kommande tävlingar
24/04 Anmälan till SM Lag semi
08/05 INSTÄLLD ... Guld-IAF - BK S:t
01/07 Ölandsveckan 2021 - INSTÄLLD
Rapporterade tävlingar
24/10 SM Par Junior, direktfinal
01/08 Gröna Hissen guldstänk
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
Upplands BF » DM-Lag Uppland » 2012/2013 » Final 9-10 mars [Ruter-startlista] [Ruter-flyttschema] [PDF]
DM-Lag Uppland 2012/2013, Final 9-10 mars

Uppland har fem platser i semifinalerna som går 20-21 april. De fem främsta lagen valde så här:
Team Yoda Örebro, Greven Ludvika, Skalman Skövde, EBS Röd Linköping och Disraeli Stockholm.

Då lagen Team Yoda och Skalman hade spelare utanför Uppland fick själva DM följande medaljörer:
Guld: Greven
Silver: EBS Röd
Brons: Disraeli

IMP ACROSS THE FIELD
Rond 1:1 Rond 1:2 Rond 2:1 Rond 2:2 Rond 3:1 Rond 3:2 Rond 4:1
Rond 4:2 Rond 5:1 Rond 5:2 Rond 6:1 Rond 6:2 Rond 7:1 Rond 7:2
IAF totalt IAF totalt lagvis


PlacLagKaptenRonderV-O-FImpKvotVP
1 Team Yoda Hans Kvick [2878] 7 5-0-2 356 - 217 1.641 134
2 Greven Christer Eriksson [9292] 7 4-2-1 387 - 223 1.735 131
3 Skalman Krister Ahlesved [13995] 7 4-1-2 346 - 275 1.258 120
4 EBS RÖD K-G Wanngård [6634] 7 2-2-3 297 - 259 1.147 108
5 Disraeli Ahto Uisk [2801] 7 3-1-3 245 - 293 0.836 95
6 The Oldboys Rolf Westman [2821] 7 2-3-2 226 - 285 0.793 94
7 Wild & Crazy Joakim Möller [33431] 7 1-3-3 236 - 324 0.728 87
8 Fjuckby Hellmoppers Linnea Edlund [34773] 7 0-2-5 193 - 410 0.471 64

Rond 1 9/3 9.00-10.15 och 10.25-11.40 IMPVP
Fjuckby Hellmoppers - Team Yoda 23 - 71 5 - 25
Wild & Crazy - EBS RÖD 23 - 35 13 - 17
Greven - The Oldboys 35 - 39 14 - 16
Disraeli - Skalman 19 - 61 6 - 24
 
Rond 2 9/3 11.50-13.05 och 14.00-15.15 IMPVP
Wild & Crazy - Fjuckby Hellmoppers 34 - 34 15 - 15
The Oldboys - Team Yoda 24 - 70 6 - 24
EBS RÖD - Disraeli 71 - 6 25 - 3
Skalman - Greven 25 - 73 5 - 25
 
Rond 3 9/3 15.25-16.40 och 16.50-18.05 IMPVP
Fjuckby Hellmoppers - The Oldboys 12 - 33 11 - 19
Disraeli - Wild & Crazy 18 - 45 9 - 21
Team Yoda - Skalman 40 - 18 20 - 10
Greven - EBS RÖD 37 - 44 14 - 16
 
Rond 4 9-10/3 18.15-19.30 & 9.00-10.15 IMPVP
Disraeli - Fjuckby Hellmoppers 73 - 27 24 - 6
Skalman - The Oldboys 60 - 17 24 - 6
Wild & Crazy - Greven 32 - 59 9 - 21
EBS RÖD - Team Yoda 26 - 58 8 - 22
 
Rond 5 10/3 10.25-11.40 och 11.50-13.05 IMPVP
Fjuckby Hellmoppers - Skalman 50 - 50 15 - 15
Greven - Disraeli 26 - 50 10 - 20
The Oldboys - EBS RÖD 43 - 29 18 - 12
Team Yoda - Wild & Crazy 67 - 27 23 - 7
 
Rond 6 10/3 14.00-15.15 och 15.25-16.40 IMPVP
Greven - Fjuckby Hellmoppers 101 - 12 25 - 0
EBS RÖD - Skalman 44 - 57 12 - 18
Disraeli - Team Yoda 43 - 29 18 - 12
Wild & Crazy - The Oldboys 43 - 36 16 - 14
 
Rond 7 10/3 16.50-18.05 och 18.15-19.30 IMPVP
Fjuckby Hellmoppers - EBS RÖD 35 - 48 12 - 18
Team Yoda - Greven 21 - 56 8 - 22
Skalman - Wild & Crazy 75 - 32 24 - 6
The Oldboys - Disraeli 34 - 36 15 - 15
 
Svenska Bridgeförbundet, Karlsgatan 28, 703 41, Örebro, Tel: +46 (0)19-277 24 80