Kommande tävlingar
06/06 Inställd ... Patton lagguld -
25/06 Ölandsveckan 2020 - A-final I
11/07 SM Lag Mixed
Rapporterade tävlingar
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
Göteborgs BF » DM LAG » 2012/2013 » Kval [Ruter-startlista] [Ruter-flyttschema] [PDF]
DM LAG 2012/2013, Kval
Tävlingsbestämmelser för DM-lag

Fem lottade matcher. De 12 främsta går vidare för fyra lottade matcher till. Sex lag spelar final efter detta.

5/10: Spelschemat uppdaterat iom att ett lag tillkommit. Vissa lag har då fått byta plats med det nya laget och därmed fått en frirond.

PlacLagKaptenRonderV-O-FImpKvotVP
1 Everfresh Arne Larsson [12173] 9 7-0-2 937 - 348 2.693 196
2 Team Sailor Tommy Gunnarsson [10295] 9 5-4-0 687 - 421 1.632 176
3 Westerlund Mikael Westerlund [9690] 9 7-1-1 692 - 403 1.717 174
4 Wasa 99 Anders Ljungblad [18480] 9 5-3-1 728 - 429 1.697 168
5 Farmers Bo Erikson [6749] 9 6-2-1 676 - 474 1.426 168
6 Team Scrotum Martin Ågren [88209] 9 6-1-2 515 - 388 1.327 157
7 Alsner Bo Appelqvist [10178] 9 4-2-3 588 - 480 1.225 147
8 Kungsbacka Sten Sture Sten-Åke Thunberg [2754] 9 3-4-2 498 - 483 1.031 135
9 Bende Tobias Bende [27672] 9 3-1-5 514 - 622 0.826 116
10 L-Å-G Lars-Åke Gustafsson [17359] 9 1-5-3 470 - 597 0.787 113
11 Falbec Adam Kovasznay [50874] 9 3-1-5 456 - 622 0.733 108
12 WEJL Tony Elmroth [44888] 9 2-2-5 456 - 657 0.694 106
13 -Raggar-Rune Jörgen Olsson [7425] 5 2-1-2 198 - 270 0.733 63
14 -Våge Sören Westling [27606] 5 1-1-3 337 - 403 0.836 61
15 -Blå Brickan Börje Brag [19633] 5 0-1-4 295 - 403 0.732 56
16 -Kåj-fan Gunnar Jansson [51436] 5 2-0-3 227 - 355 0.639 56
17 -Andreasson Bror Andreasson [4797] 5 1-0-4 265 - 527 0.503 34
18 -Fredagsklubben Ingemar Augustsson [78546] 5 1-0-4 189 - 407 0.464 32
19 -Kungsbacka Hans Barkman [85786] 5 0-0-5 160 - 519 0.308 18
20 -BYE Björn Andersson [14660] 5 0-0-5 0 - 80 0.000 0

Rond 1 Omg 1 1: Tis 9/10 2: Ons 10/10IMPVP
Kungsbacka Sten Sture - -BYE 16 - 0 18 - 0 1
1: -Fredagsklubben - Wasa 99 17 - 122 0 - 25
1: Team Sailor - L-Å-G 58 - 45 17 - 13
1: Bende - Falbec 74 - 102 10 - 20
1: Farmers - Alsner 85 - 66 18 - 12
1: -Blå Brickan - -Raggar-Rune 43 - 79 9 - 21
2: -Kungsbacka - Everfresh 33 - 130 0 - 25
2: -Våge - Team Scrotum 69 - 65 16 - 14
2: WEJL - -Kåj-fan 72 - 45 20 - 10
2: Westerlund - -Andreasson 119 - 37 25 - 2
1 B.Y.E
 
Rond 2 1: Tis 30/10 2: Ons 31/10IMPVP
Team Scrotum - -BYE 16 - 0 18 - 0 1
1: Wasa 99 - Westerlund 42 - 57 13 - 17
1: Falbec - L-Å-G 69 - 67 15 - 15
1: Bende - -Blå Brickan 87 - 63 19 - 11
1: -Raggar-Rune - WEJL 39 - 48 14 - 16
1: Team Sailor - Farmers 99 - 48 24 - 6
2: -Andreasson - -Kåj-fan 61 - 100 8 - 22
2: Alsner - Everfresh 87 - 58 20 - 10
2: -Våge - -Fredagsklubben 74 - 93 12 - 18
2: -Kungsbacka - Kungsbacka Sten Sture 25 - 106 2 - 25
1 BYE
 
Rond 3 1: Tis 20/11 2: Ons 21/10IMPVP
-Kåj-fan - -BYE 16 - 0 18 - 0 1
1: Westerlund - Bende 102 - 57 23 - 7
1: -Fredagsklubben - L-Å-G 19 - 91 3 - 25
1: -Raggar-Rune - Team Sailor 50 - 95 7 - 23
1: Alsner - Falbec 64 - 23 22 - 8
2: Team Scrotum - Wasa 99 90 - 70 18 - 12
2: -Våge - Everfresh 35 - 102 4 - 25
2: WEJL - -Kungsbacka 110 - 27 25 - 2
2: -Andreasson - Farmers 52 - 110 5 - 25
2: -Blå Brickan - Kungsbacka Sten Sture 78 - 75 15 - 15
1 B Y E
 
Rond 4 1: Tis 11/12 2: Ons 12/12IMPVP
-Raggar-Rune - -BYE 16 - 0 18 - 0 1
1: Westerlund - L-Å-G 71 - 38 21 - 9
1: -Kungsbacka - Alsner 49 - 67 12 - 15 2
1: Farmers - -Blå Brickan 87 - 52 21 - 9
1: Falbec - Wasa 99 43 - 66 11 - 19
1: -Våge - Bende 53 - 117 4 - 25
1: Kungsbacka Sten Sture - Everfresh 28 - 90 4 - 25
2: -Andreasson - -Fredagsklubben 82 - 60 19 - 11
2: WEJL - Team Scrotum 32 - 70 8 - 22
2: Team Sailor - -Kåj-fan 95 - 41 24 - 6
1 B.Y.E......Frirond
2 - 3VP för sen ankomst.
 
Rond 5 1: Tis 8/1 2: Ons 9/1IMPVP
Bende - -BYE 16 - 0 18 - 0 1
1: -Fredagsklubben - Farmers 0 - 38 0 - 22 2
1: Wasa 99 - -Blå Brickan 75 - 59 18 - 12
1: -Våge - -Kungsbacka 106 - 26 25 - 2
1: -Raggar-Rune - Alsner 14 - 84 3 - 25
1: L-Å-G - Kungsbacka Sten Sture 75 - 72 15 - 15
2: Falbec - WEJL 65 - 36 20 - 10
2: -Kåj-fan - Westerlund 25 - 127 0 - 25
2: -Andreasson - Everfresh 33 - 138 0 - 25
2: Team Scrotum - Team Sailor 27 - 68 8 - 22
1 B Y E
2 W.O
 
Rond 6 1: Tis 22/1 2: Ons 23/1IMPVP
1: Wasa 99 - L-Å-G 53 - 54 15 - 15
1: Kungsbacka Sten Sture - Bende 62 - 44 18 - 12
2: Alsner - Team Sailor 64 - 50 17 - 13
2: Team Scrotum - Falbec 48 - 19 20 - 10
2: Everfresh - Westerlund 88 - 16 25 - 3
2: WEJL - Farmers 53 - 87 9 - 21
 
Rond 7 1: Tis 5/2 2: Ons 6/2IMPVP
1: Bende - Team Sailor 82 - 70 17 - 13
1: Falbec - Everfresh 84 - 62 19 - 11
1: Wasa 99 - Alsner 120 - 22 25 - 0
1: Kungsbacka Sten Sture - Farmers 58 - 67 14 - 16
2: WEJL - L-Å-G 59 - 50 16 - 14
2: Team Scrotum - Westerlund 34 - 74 8 - 22
 
Rond 8 1: Tis 19/2 2: Ons 20/2IMPVP
1: Bende - Team Scrotum 24 - 81 5 - 25
1: Falbec - Farmers 31 - 99 4 - 25
2: Kungsbacka Sten Sture - Team Sailor 44 - 46 15 - 15
2: Everfresh - L-Å-G 112 - 18 25 - 1
2: WEJL - Wasa 99 32 - 117 2 - 25
2: Alsner - Westerlund 45 - 68 11 - 19
 
Rond 9 1: Tis 5/3 2: Ons 6/3IMPVP
1: Bende - Alsner 13 - 89 3 - 25
1: Kungsbacka Sten Sture - Westerlund 37 - 58 11 - 19
1: Farmers - Wasa 99 55 - 63 14 - 16
2: Team Scrotum - L-Å-G 84 - 32 24 - 6
2: Team Sailor - Falbec 106 - 20 25 - 1
2: WEJL - Everfresh 14 - 157 0 - 25
 
Svenska Bridgeförbundet, Karlsgatan 28, 703 41, Örebro, Tel: +46 (0)19-277 24 80