Kommande tävlingar
07/09 SM Par Junior, direktfinal
07/09 BK Albrekts - Guldtävling
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
Rapporterade tävlingar
04/08 SM Par Open - Final - Omgång 5
04/08 Guldgruvan - Final I
04/08 Guldgruvan - Final H
Svenska Bridgeförbundet » JSM Lag » 2009 » Direktfinal [Ruter-startlista] [Ruter-flyttschema] [PDF]
JSM Lag 2009, Direktfinal
Vinnare 2009


Guldmedaljörerna Iceland Juniors.

Bilder mm
Information

Mästarpoäng

Varje match omfattar 12 brickor utan halvtidsbyte.
Mästarpoäng utdelas i silver med 2,5 SP per spelare och vunnen match - hälften vid oavgjord.
Slutsumman silverpoäng för Svenska Mästarna, tvåan och trean omvandlas till guldpoäng, decimaler höjs till närmast högre heltal. Därutöver erhåller dessa tre bonusguld enligt skalan 5-3-1.
Övriga lag erhåller sina mästarpoäng i silver, decimaler höjs till närmast högre heltal.

Överledare: Carl Ragnarsson
Tävlingsledare: Torsten Åstrand
Ramaoperatörer: Tommy Andersson, Staffan Hed, Johnny Karlsson

IMP-över-fältet o running scores

Running scores via SWAN-games, » länk

IMP-över-fältet finner du här: » länk



PlacLagKaptenRonderV-O-FImpKvotVP
1 Iceland Juniors Mikael Grönkvist [85230] 9 8-1-0 354 - 128 2.766 191
2 Filips fanclub Emma Övelius [80922] 9 6-1-2 332 - 202 1.644 165
3 Tre hunkar o en babe Daniel Eriksson [24659] 9 5-1-3 275 - 193 1.425 157
4 Ida Ida Grönkvist [31083] 9 4-2-3 225 - 225 1.000 139
5 Malmölaget Simon Granath [26207] 9 4-1-4 247 - 235 1.051 131
6 En myra och tre elefanter Irma Petersen [33038] 9 2-5-2 236 - 265 0.891 131
7 Viktor Viktor Andréasson [89902] 9 2-5-2 217 - 258 0.841 126
8 Simåkean Kenny Nilsson [37797] 9 1-4-4 208 - 357 0.583 101
9 DBK Dalom Robin Björkstrand [30309] 9 1-4-4 211 - 442 0.477 83
10 Bye Carina Wademark [12540] 9 0-0-9 0 - 0 99.999 0

Rond 1 Lö 9 maj, 1200-1330 1: Rama 2: IMPVP
Malmölaget - Viktor 44 - 3 25 - 4
Filips fanclub - Bye 0 - 0 18 - 0
Simåkean - Iceland Juniors 11 - 66 2 - 25
DBK Dalom - Tre hunkar o en babe 28 - 67 5 - 25
1: Ida - En myra och tre elefanter 10 - 14 14 - 16
 
Rond 2 Lö 9 maj, 1340-1510 1: Rama 2: IMPVP
En myra och tre elefanter - Viktor 36 - 34 16 - 14
Bye - Simåkean 0 - 0 0 - 18
Tre hunkar o en babe - Ida 21 - 31 12 - 18
Iceland Juniors - DBK Dalom 52 - 9 25 - 4
1: Filips fanclub - Malmölaget 37 - 15 21 - 9
 
Rond 3 Lö 9 maj, 1520-1650 1: Rama 2: IMPVP
Malmölaget - En myra och tre elefanter 12 - 28 11 - 19
Simåkean - Filips fanclub 22 - 52 7 - 23
DBK Dalom - Bye 0 - 0 18 - 0
Ida - Iceland Juniors 25 - 35 12 - 18
1: Viktor - Tre hunkar o en babe 26 - 26 15 - 15
 
Rond 4 Lö 9 maj, 1750-1920 1: Rama 2: IMPVP
Simåkean - Malmölaget 42 - 39 16 - 14
Tre hunkar o en babe - En myra och tre elefanter 45 - 13 23 - 7
Iceland Juniors - Viktor 26 - 30 14 - 16
Bye - Ida 0 - 0 0 - 18
1: Filips fanclub - DBK Dalom 69 - 7 25 - 0
 
Rond 5 Lö 9 maj, 1930-2100 1: Rama 2: IMPVP
DBK Dalom - Simåkean 34 - 38 14 - 16
En myra och tre elefanter - Iceland Juniors 15 - 40 8 - 22
Ida - Filips fanclub 43 - 22 21 - 9
Viktor - Bye 0 - 0 18 - 0
1: Malmölaget - Tre hunkar o en babe 8 - 38 7 - 23
 
Rond 6 Lö 9 maj, 2110-2240 1: Rama 2: IMPVP
DBK Dalom - Malmölaget 15 - 87 0 - 25
Simåkean - Ida 27 - 40 11 - 19
Bye - En myra och tre elefanter 0 - 0 0 - 18
Filips fanclub - Viktor 52 - 11 25 - 4
1: Iceland Juniors - Tre hunkar o en babe 37 - 1 24 - 6
 
Rond 7 Sö 10 maj, 0900-1030 1: Rama 2: IMPVP
Ida - DBK Dalom 41 - 32 17 - 13
Tre hunkar o en babe - Bye 0 - 0 18 - 0
Viktor - Simåkean 23 - 18 16 - 14
En myra och tre elefanter - Filips fanclub 38 - 36 16 - 14
1: Malmölaget - Iceland Juniors 13 - 55 4 - 25
 
Rond 8 Sö 10 maj, 1040-1210 1: Rama 2: IMPVP
Ida - Malmölaget 17 - 29 12 - 18
Bye - Iceland Juniors 0 - 0 0 - 18
DBK Dalom - Viktor 38 - 45 13 - 17
Simåkean - En myra och tre elefanter 40 - 49 13 - 17
1: Filips fanclub - Tre hunkar o en babe 40 - 23 20 - 10
 
Rond 9 Sö 10 maj, 1250-1420 1: Rama 2: IMPVP
Malmölaget - Bye 0 - 0 18 - 0
Viktor - Ida 45 - 18 22 - 8
En myra och tre elefanter - DBK Dalom 43 - 48 14 - 16
Tre hunkar o en babe - Simåkean 54 - 10 25 - 4
1: Iceland Juniors - Filips fanclub 43 - 24 20 - 10
 
Svenska Bridgeförbundet, Karlsgatan 28, 703 41, Örebro, Tel: +46 (0)19-277 24 80